PL227247B1 - Sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu) w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik - Google Patents

Sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu) w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik

Info

Publication number
PL227247B1
PL227247B1 PL412532A PL41253215A PL227247B1 PL 227247 B1 PL227247 B1 PL 227247B1 PL 412532 A PL412532 A PL 412532A PL 41253215 A PL41253215 A PL 41253215A PL 227247 B1 PL227247 B1 PL 227247B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solvent
water
toluene
solvents
methanol
Prior art date
Application number
PL412532A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412532A1 (pl
Inventor
Włodzimierz Ratajczak
Tadeusz Porębski
Tadeusz Porebski
Tomasz Pajer
Marek Plesnar
Zbigniew Wielgosz
Janusz Stasiński
Janusz Stasinski
Marzena Talma-Piwowar
Katarzyna Polarczyk
Original Assignee
Inst Chemii Przemysłowej Im Prof Ignacego Mościckiego
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Chemii Przemysłowej Im Prof Ignacego Mościckiego filed Critical Inst Chemii Przemysłowej Im Prof Ignacego Mościckiego
Priority to PL412532A priority Critical patent/PL227247B1/pl
Publication of PL412532A1 publication Critical patent/PL412532A1/pl
Publication of PL227247B1 publication Critical patent/PL227247B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu) w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik.
W znanych sposobach regeneracji rozpuszczalników, które są stosowane przy produkcji poli(tlenku fenylenu) (PPE) przez polimeryzację utleniającą 2,6-dimetylofenolu w układzie rozpuszczalnik - nierozpuszczalnik, mieszaninę tych rozpuszczalników, której głównymi składnikami są toluen (rozpuszczalnik) i alkohol (nierozpuszczalnik), zwykle metylowy lub etylowy, poddaje się ekstrakcji wodą, uzyskując heterogeniczną mieszaninę, która po odstaniu rozdziela się na dwie fazy. Faza górna - organiczna, zwana rafinatem, zawiera przede wszystkim toluen. Faza dolna - wodna, zwana ekstraktem zawiera przede wszystkim wodę i alkohol a także składniki kompleksu katalitycznego stosowanego w procesie polimeryzacji, t.j. morfolinę oraz jony miedziowe i bromkowe jak również kwas octowy, ewentualnie siarkowy, używany do dezaktywacji katalizatora.
W wyniku destylacji z wodno-alkoholowego ekstraktu uzyskuje się alkohol o jakości umożliwiającej zawracanie go do procesu produkcji PPE. Po oddestylowaniu alkoholu uzyskuje się ciecz wyczerpaną - wodę ze smolistym szlamem zawierającym, między innymi, jony Cu2+, zwykle w ilości od 0,01 do 0,04%, który uniemożliwia ponowne wykorzystanie tej cieczy jako wodnego ekstrahenta do rozdzielania mieszaniny rozpuszczalników na toluenowy rafinat i wodno-alkoholowy ekstrakt. Taka ciecz stanowi uciążliwy odpad, szkodliwy dla środowiska ze względu na znaczącą zawartość jonów Cu2+.
Okazało się, że można uzyskać ciecz wyczerpaną po destylacji alkoholu, nie zawierającą smolistego szlamu, jeśli ekstrakt wodno-alkoholowy wprowadzi się najpierw na złoże adsorbentu, którym jest jonit posiadający jonowymienne grupy aminodioctanowe, a następnie wyciek po adsorpcji, w którym zawartość jonów Cu2+ została zmniejszona do poniżej 0,0003%, podda się destylacji w celu oddzielenia alkoholu.
Na złożu jonitu z grupami aminodioctanowymi mogą sorbować się zarówno cząsteczki morfoliny jak i jony Cu2+. Okazało się jednak, że jonit wykazuje znacznie wyższą selektywność sorpcji jonów Cu2+ na grupach aminodioctanowych niż morfoliny. W efekcie w chwili odstawiania złoża jonitu do regeneracji większość jego grup jonowymiennych obsadzona jest jonami Cu2+.
Ciecz wyczerpana po destylacji alkoholu otrzymana sposobem według wynalazku jest pełnowartościowym ekstrahentem w operacji ekstrakcji alkoholu z mieszaniny rozpuszczalników użytych w procesie produkcji PPE. Ta sama ciecz wyczerpana może kilkakrotnie być zawracana i stosowana jako wodny ekstrahent, przy czym po każdym zawrocie wzrasta w niej stężenie morfoliny, kwasu octowego i anionów bromkowych. Okazało się, że nie wpływa to na efektywność operacji ekstrakcji alkoholu z mieszaniny rozpuszczalników.
Objętość cieczy wyczerpanej w kolejnych zawrotach rośnie nie tylko z powodu przechodzenia do niej kolejnych partii morfoliny, kwasu octowego i anionów bromkowych, ale przede wszystkim z powodu przechodzenia do niej wody obecnej w poddawanej ekstrakcji mieszaninie rozpuszczaln ików. Z tego powodu w czasie pracy instalacji regeneracji rozpuszczalników od 10 do 20% strumienia cieczy wyczerpanej należy wyprowadzać z obiegu jako odpad wodny.
Sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu) w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik, w którym rozpuszczalnikiem polimeru jest toluen a nierozpuszczalnikiem metanol lub etanol, przez ekstrakcję alkoholu wodą i oddzielenie rafinatu zawierającego toluen a następnie wydzielenie z rafinatu i ekstraktu rozpuszczalników przez destylację, według wynalazku polega na tym, że ekstrakt wodno-alkoholowy przed destylacją wprowadza się na złoże sorbentu, który stanowi jonit zawierający grupy aminodioctanowe.
Korzystnie jonit zawierający grupy aminodioctanowe stosuje się w formie kwasowej.
Korzystnie jako jonit stosuje się Amberlite IRC 748.
Korzystnie ciecz wyczerpaną po destylacji ekstraktu wodno-alkoholowego, uprzednio poddanego sorpcji na złożu jonitu, stosuje się jako ekstrahent alkoholu z mieszaniny rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu).
Sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji PPE przedstawiono w przykładach.
P r z y k ł a d 1 kg mieszaniny rozpuszczalników z procesu wytwarzania poli(tlenku fenylenu) (PPE) przez polimeryzację utleniającą 2,6-dimetylofenolu w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik, zawierającej (w % wag.): 53,4% metanolu, 38,2% toluenu, 2,3% morfoliny, 1,6% kwasu octowego, 2,8% wody, 0,031% jonów Cu2+ i 0,12% Br-, kontaktuje się, w mieszalniku szklanym w temperaturze otoczenia,
PL 227 247 B1 z 13,5 kg wody i zawartość mieszalnika miesza się przez 15 minut. Powstałą dwufazową mieszaninę poddaje się odstawaniu przez 4 godziny. Następnie rozdziela się uzyskane fazy.
Warstwę górną otrzymaną w ilości 9,1 kg, stanowiącą rafinat toluenowy zawierający 96,3% toluenu - poddaje się destylacji i wydziela z niej 8,4 kg toluenu o czystości 99,8%, zawierającego poniżej 0,05% metanolu i wody, który ponownie można użyć jako rozpuszczalnik w procesie polimeryzacji 2,6-dimetylofenolu.
Warstwę dolną w ilości 27,5 kg, stanowiącą ekstrakt wodno-metanolowy, zawierający (w % wag.):
49,8% wody, 45,3% metanolu, 1,0% toluenu, 1,9% morfoliny, 1,3% kwasu octowego oraz 0,025% jonów
2+ - -1 3
Cu2+ i 0,10% Br- przepuszcza się w kierunku a góry na dół z szybkością 3h-1, tj. 1,2 dm3/godzinę w tem3 peraturze otoczenia przez złoże 0,4 dm3 jonitu Amberlite IRC 748, w formie kwasowej, z aktywnymi grupami aminodioctanowymi, umieszczone w kolumnie adsorpcyjnej o średnicy 30 mm.
Wyciek, odbierany po przejściu przez złoże sorbentu z dołu kolumny absorpcyjnej, zawiera poniżej 0,0003% jonów Cu2+. Wyciek ten poddaje się destylacji, i wydziela z niego 11,4 kg metanolu o czystości 99,6%, zawierającego poniżej 0,2% toluenu i wody, który ponownie można użyć jako rozpuszczalnik w procesie polimeryzacji 2,6-dimetylofenolu lub do innych celów.
Pozostała po destylacji ciecz wyczerpana zawiera oprócz wody (% wag): 0,9% metanolu, 3,8% morfoliny, 2,6% kwasu octowego i 0,2% jonów Br-. Ciecz ta może być użyta ponownie jako ekstrahent metanolu z mieszaniny zużytych rozpuszczalników z procesu syntezy PPE
Jony miedziowe zatrzymane na złożu sorbentu - Amberlite IRC 748 wymyto wodnym roztworem kwasu siarkowego. Przed obróbką kwasem złoże jonitu przemywa się czterema objętościami wody (licząc na objętość złoża jonitu), celem usunięcia z niego ekstraktu wodno-metanolowego. Uzyskany w czasie przemywania wyciek zawraca się do procesu ekstrakcji metanolu z mieszaniny zużytych rozpuszczalników. W fazie właściwej regeneracji, realizowanej przeciwprądowo poprzez przemywanie złoża jonitu 5%-owym roztworem kwasu siarkowego w kierunku z dołu do góry, początkowo odbiera się ze szczytu kolumny frakcję wycieku o wskaźniku pH powyżej 7, zawierającą morfolinę w stężeniu do 4% wag. Frakcję tę zawraca się do procesu ekstrakcji metanolu z mieszaniny zużytych rozpuszczalników. Dalej odbiera się frakcję kwaśnego wycieku zawierającego do 2% siarczanu miedzi. Po wymyciu kwasu siarkowego ze złoża jonitu wodą podawaną na szczyt kolumny, użytą w ilości czterech objętości na 1 objętość złoża, złoże jonitowe w adsorberze jest zregenerowane i można użyć go ponownie do sorpcji jonów miedzi z ekstraktu wodno-metanolowego.
P r z y k ł a d 2
22,8 kg mieszaniny rozpuszczalników używanych przy produkcji PPE przez polimeryzację utleniającą 2,6-dimetylofenolu w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik, zawierającej w % wag.: 45,7% etanolu, 45,4% toluenu, 2,7% morfoliny, 2,0% kwasu octowego, 3,3% wody oraz 0,021% jonów Cu2+ i 0,10% Br- kontaktuje się w mieszalniku szklanym w temperaturze otoczenia z 23,0 kg wody i zawartość mieszalnika miesza się przez 15 minut. Powstałą dwufazową mieszaninę poddaje się odstawaniu przez 4 godziny. Następnie rozdziela się uzyskane fazy.
Warstwę górną uzyskaną w ilości 10,5 kg, stanowiącą rafinat toluenowy zawierający 96,7% toluenu poddaje się destylacji i wydziela z niej 9,7 kg toluenu o czystości 99,8%, zawierającego poniżej 0,05% metanolu i wody, który ponownie można użyć jako rozpuszczalnik w procesie polimeryzacji 2,6-dimetylofenolu.
Warstwę dolną w ilości 35,2 kg, stanowiącą ekstrakt wodno-etanolowy, zawierający (w % wag.):
65,1% wody, 27,9% etanolu, 0,5% toluenu, 1,8% morfoliny, 1,3 kwasu octowego a także 0,014% jonów
2+ - -1 3
Cu2+ i 0,065% Br- przepuszcza się z szybkością 3h-1, tj. około 1,2 dm3/godzinę w temperaturze otoczenia 3 przez złoże 0,4 dm3 jonitu Amberlite IRC 748 z aktywnymi grupami aminodioctanowymi, będącego w formie kwasowej, umieszczone w kolumnie adsorpcyjnej o średnicy 30 mm.
Wyciek po przejściu przez złoże sorbentu zawiera poniżej 0,0003% jonów Cu2+. Wyciek ten poddaje się destylacji i wydziela z niego 10,4 kg etanolu zawierającego nie więcej niż 0,2% wody, który ponownie można użyć jako rozpuszczalnik w procesie polimeryzacji 2,6-dimetylofenolu.
Pozostała po destylacji ciecz wyczerpana zawiera oprócz wody (w % wag.): 0,8% etanolu, 2,8% morfoliny, 2,0% kwasu octowego i 0,10% jonów Br-. Ciecz ta może być użyta ponownie jako ekstrahent etanolu z mieszaniny zużytych rozpuszczalników z procesu syntezy poli(tlenku fenylenu).
Złoże sorbentu Amberlite IRC 748 regeneruje się w sposób opisany w przykładzie 1.
P r z y k ł a d 3 kg mieszaniny rozpuszczalników z procesu syntezy poli(tlenku fenylenu) PPE przez polimeryzację utleniającą 2,6-dimetylofenolu w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik, zawierającej
PL 227 247 B1 (w % wag.): 50,7% metanolu, 40,2% toluenu, 2,4% morfoliny, 1,4% kwasu siarkowego, 3,0% wody oraz 0,030% jonów Cu2+ i 0,11% Br-, kontaktuje się w mieszalniku szklanym w temperaturze otoczenia z 11,5 kg wody i zawartość mieszalnika miesza się przez 15 minut. Powstałą dwufazową mieszaninę poddaje się odstawaniu przez 4 godziny. Następnie rozdziela się uzyskane fazy.
Warstwę górną w ilości 9,4 kg, stanowiącą rafinat toluenowy zawierający 96,0% toluenu - poddaje się destylacji i wydziela z niej czysty toluen, który ponownie można użyć jako rozpuszczalnik w procesie polimeryzacji 2,6-dimetylofenolu.
Warstwę dolną w ilości 25,1 kg, stanowiącą ekstrakt wodno-metanolowy, zawierający 48,6% wody,
45,5% metanolu, 1,9% toluenu, 2,2% morfoliny, 1,3% kwasu siarkowego oraz 0,025% jonów Cu2+ - -1 3 i 0,10% Br- przepuszcza się z szybkością 3h-1, tj. około 1,2 dm3/godzinę w temperaturze otoczenia przez 3 złoże 0,4 dm3 jonitu Amberlite IRC 748 z aktywnymi grupami aminodioctanowymi, będącego w formie kwasowej, umieszczone w kolumnie adsorpcyjnej o średnicy 30 mm.
Wyciek z kolumny adsorpcyjnej, po przejściu przez złoże sorbentu zawiera poniżej 0,0002% jonów Cu2+. Wyciek ten poddaje się destylacji uzyskując metanol o czystości 99,6%, który ponownie można użyć jako rozpuszczalnik w procesie polimeryzacji 2,6-dimetylofenolu.
Pozostała po destylacji ciecz wyczerpana zawiera oprócz wody: 0,8% metanolu, 4,4% morfoliny, 2,6% kwasu siarkowego a także 0,2% jonów Br-. Ciecz ta może być użyta ponownie jako ekstrahent metanolu z mieszaniny zużytych rozpuszczalników z procesu syntezy poli(tlenku fenylenu).
Złoże sorbentu Amberlite IRC 748 regeneruje się w sposób opisany w przykładzie 1.
P r z y k ł a d 4 kg mieszaniny rozpuszczalników z procesu syntezy poli(tlenku fenylenu) (PPE) przez polimeryzację utleniającą 2,6-dimetylofenolu w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik, o składzie jak w przykładzie 1, kontaktuje się w mieszalniku szklanym w temperaturze otoczenia z 13,5 kg cieczy wyczerpanej po destylacji metanolu o składzie jak w przykładzie 1, po czym zawartość mieszalnika miesza się przez 15 minut. Powstałą dwufazową mieszaninę poddaje się odstawaniu przez 4 godziny. Następnie rozdziela się uzyskane fazy.
Warstwę górną w ilości 9,0 kg - rafinat toluenowy zawierający 96,4% toluenu - poddaje się destylacji uzyskując czysty toluen, który ponownie można użyć jako rozpuszczalnik w procesie polimeryzacji 2,6-dimetylofenolu.
Warstwę dolną w ilości 27,5 kg - ekstrakt wodno-metanolowy, zawierający (w % wag.): 46,8% wody, 45,0% metanolu, 1,3% toluenu, 3,8% morfoliny, 2,5% kwasu octowego oraz 0,025% jonów Cu2+ i 0,20% Br- przepuszcza się jak w przykładzie 1 przez złoże jonitu Amberlite IRC 748.
Wyciek z kolumny adsorpcyjnej zawiera poniżej 0,0003% jonów Cu2+. Wyciek ten poddaje się destylacji, i wydziela z niego czysty metanol, który ponownie można użyć jako rozpuszczalnik w procesie polimeryzacji 2,6-dimetylofenolu.
Pozostała po destylacji ciecz wyczerpana zawiera oprócz wody (w % wag.): 0,9% metanolu, 7,5% morfoliny, 5,1% kwasu octowego i 0,4% jonów Br-. Ciecz ta może być użyta ponownie jako ekstrahent metanolu z mieszaniny zużytych rozpuszczalników z procesu syntezy poli(tlenku fenylenu).
Złoże sorbentu Amberlite IRC 748 regeneruje się w sposób opisany w przykładzie 1.

Claims (4)

1. Sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu) w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik, w którym rozpuszczalnikiem jest toluen a nierozpuszczalnikiem metanol lub etanol, przez ekstrakcję alkoholu wodą i oddzielenie rafinatu zawierającego toluen a następnie wydzielenie z rafinatu i ekstraktu rozpuszczalników przez destylację, znamienny tym, że ekstrakt wodno-alkoholowy przed destylacją wprowadza się na złoże sorbentu, który stanowi jonit zawierający grupy aminodioctanowe.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się jonit zawierający grupy aminodioctanowe w formie kwasowej.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako jonit stosuje się Amberlite IRC 748.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciecz wyczerpaną po destylacji ekstraktu wodnoalkoholowego, uprzednio poddanego sorpcji na złożu jonitu, stosuje się jako ekstrahent alkoholu z mieszaniny rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu).
PL412532A 2015-05-29 2015-05-29 Sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu) w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik PL227247B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412532A PL227247B1 (pl) 2015-05-29 2015-05-29 Sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu) w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412532A PL227247B1 (pl) 2015-05-29 2015-05-29 Sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu) w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412532A1 PL412532A1 (pl) 2016-12-05
PL227247B1 true PL227247B1 (pl) 2017-11-30

Family

ID=57405873

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412532A PL227247B1 (pl) 2015-05-29 2015-05-29 Sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu) w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227247B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412532A1 (pl) 2016-12-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107501045B (zh) 一种利用大孔吸附树脂从发酵液中分离提纯丁三醇的方法
CN105585423A (zh) 一种改进的甘油生产工艺
US2375164A (en) Recovery of betaine and betaine salts from sugar beet wastes
CN110241306A (zh) 一种从含钒溶液中净化富集钒的方法
JP2004181352A (ja) 非水液状物の精製方法
CN112174856B (zh) 一种有机磺酸的提纯生产工艺
CN117327001A (zh) 一种电子级nmp提纯的方法
PL227247B1 (pl) Sposób regeneracji rozpuszczalników z produkcji poli(tlenku fenylenu) w układzie rozpuszczalnik/nierozpuszczalnik
US9440902B2 (en) Method for producing carbonyl compound
CN100417634C (zh) 富马酸生产废水中富马酸和邻苯二甲酸分离回收的方法
CN100361724C (zh) 一种n-乙酰乙酰替苯胺生产废水的处理方法
JPH11347536A (ja) フェノール類含有廃水の処理方法
RU2394017C2 (ru) Способ получения высокочистой терефталевой кислоты
JPS5855233B2 (ja) セバシン酸ジメチルエステルの製造方法
CN110548311A (zh) 一种针对含苯甲酸及其酸根、和/或苯二甲酸及其酸根的混合溶液的处理工艺
CN104043393B (zh) 用于分离银杏叶聚戊烯醇的改性介孔材料及其制备方法
CN112094184A (zh) 一种从银杏叶提取物层析废水中提取莽草酸的方法
CN114315546B (zh) 含水、丙二醇甲醚、环戊酮的废电子溶剂处理方法
KR100570418B1 (ko) 고순도 포름알데히드의 제조방법 및 장치
KR101071398B1 (ko) 초산 회수 방법 및 초산 회수 장치
JPH07238113A (ja) スチレン系三次元共重合体及び硝酸イオン吸着剤
JP2004035433A (ja) カルボニル化合物の製造方法
JP2006292394A (ja) シリカゲルの再生方法
CN103319634A (zh) 一种含季胺基的中孔复合功能树脂及其制备方法与应用
SU829128A1 (ru) Способ очистки солевых растворови СТОчНыХ ВОд OT ОРгАНичЕСКиХСОЕдиНЕНий