PL226694B1 - Jezdne urządzenie czyszczące do urządzeń ochronnych/kierujących na szlakach komunikacyjnych - Google Patents

Jezdne urządzenie czyszczące do urządzeń ochronnych/kierujących na szlakach komunikacyjnych

Info

Publication number
PL226694B1
PL226694B1 PL407271A PL40727114A PL226694B1 PL 226694 B1 PL226694 B1 PL 226694B1 PL 407271 A PL407271 A PL 407271A PL 40727114 A PL40727114 A PL 40727114A PL 226694 B1 PL226694 B1 PL 226694B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cleaning
cleaning device
steering
roller
guiding
Prior art date
Application number
PL407271A
Other languages
English (en)
Other versions
PL407271A1 (pl
Inventor
Horst Luther
Original Assignee
Horst Luther
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Horst Luther filed Critical Horst Luther
Publication of PL407271A1 publication Critical patent/PL407271A1/pl
Publication of PL226694B1 publication Critical patent/PL226694B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01HSTREET CLEANING; CLEANING OF PERMANENT WAYS; CLEANING BEACHES; DISPERSING OR PREVENTING FOG IN GENERAL CLEANING STREET OR RAILWAY FURNITURE OR TUNNEL WALLS
    • E01H1/00Removing undesirable matter from roads or like surfaces, with or without moistening of the surface
    • E01H1/005Mobile installations, particularly for upkeeping in situ road or railway furniture, for instance road barricades, traffic signs; Mobile installations particularly for upkeeping tunnel walls

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Steering-Linkage Mechanisms And Four-Wheel Steering (AREA)
  • Cleaning Of Streets, Tracks, Or Beaches (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest jezdne urządzenie czyszczące do urządzeń ochronnych//kierujących na szlakach komunikacyjnych, takich jak ulice, drogi lub place.
Tego rodzaju szlaki komunikacyjne są regularnie wyposażane albo w boczny obszar brzegowy i/lub w obszarze pasa środkowego w urządzenia ochronne/kierujące, które również są zorientowane w kierunku wzdłużnym, tzn. w kierunku rozpostarcia danego szlaku komunikacyjnego i w zasadzie są ukształtowane w sposób ciągły. W związku z tym pojęcie „w zasadzie” oznacza, że dane urządzenia kierujące mogą być złożone z umieszczonych jeden za drugim osobnych elementów i mogą mieć odpowiednio bardziej lub mniej szerokie szczeliny lub przerwy.
Figura 1 przedstawia schematycznie przykładowo przekroje różnych konstrukcji urządzeń ochronnych/kierujących. Mogą one być ukształtowane w sposób poszerzony w dolnym obszarze ustawienia. Powierzchnie boczne przedstawionych urządzeń ochronnych/kierujących 2 mogą być w zasadzie ukształtowane gładko (płasko) lub mieć pokazane występy względnie profilowania. Oprócz tego w obszarze bocznym pokazanych urządzeń ochronnych/kierujących 2 mogą znajdować się dalsze urządzenia, takie jak reflektory i tym podobne, które nie zostały przedstawione wyraźnie na figurze 1.
Zwłaszcza podczas pogody deszczowej i w zimie tego rodzaju urządzenia kierujące mocno się brudzą, co z jednej strony powoduje pogorszenie wyglądu, a z drugiej strony pogarsza bezpieczeństwo ruchu, ponieważ zwykle reflektory przewidziane w obszarze tego rodzaju urządzeń kierujących nie spełniają swojej funkcji zabezpieczającej wskutek zanieczyszczenia. Dodatkowe czyszczenie reflektorów i urządzeń ochronnych/kierujących może być też konieczne wskutek czynności budowlanych wykonywanych na ulicach z odpowiednim zanieczyszczeniem.
Poza tym mocne zanieczyszczenie może wpływać negatywnie na trwałość urządzenia ochronnego/kierującego, na przykład wówczas, gdy jest ono wykonane ze stali lub z porównywalnych tworzyw. W przypadku przenośnych urządzeń ochronnych/kierujących zabrudzenie pogarsza poza tym zdolność manipulowania, zwłaszcza demontaż tego rodzaju urządzeń ochronnych/kierujących. Dlatego też istnieje zapotrzebowanie na urządzenie czyszczące, które można zastosować do czyszczenia wspomnianych urządzeń ochronnych/kierujących, a przede wszystkim reflektorów do zapewniania widoczności w nocy.
Celem wynalazku jest dostarczenie takiego urządzenia czyszczącego, które można będzie stosować do czyszczenia wspomnianych urządzeń ochronnych/kierujących, a zwłaszcza reflektorów do zapewniania widoczności w nocy.
Jezdne urządzenie czyszczące do urządzeń ochronnych/kierujących na szlakach komunikacyjnych, takich jak ulice, drogi lub place, zorientowanych w kierunku wzdłużnym, w zasadzie ciągłych urządzeń kierujących, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera konstrukcję nośną, która jest ukształtowana i przewidziana do tego, aby obejmowała urządzenie ochronne/kierujące na podobieństwo mostka, na której to konstrukcji nośnej są umieszczone środki jezdne do przemieszczania urządzenia czyszczącego oraz środki czyszczące, które są ukształtowane do oddziaływania podczas przemieszczania urządzenia czyszczącego z boku z co najmniej jednej strony na urządzenie ochronne/kierujące, przy czym środki jezdne są ukształtowane jako co najmniej częściowo i/lub czasowo napędzane, tak że urządzenie czyszczące może samodzielnie jeździć, a środki jezdne po każdej stronie konstrukcji nośnej obejmują co najmniej jedno koło, jedną rolkę, jeden walec, jedną gąsienicę lub jeden łańcuch gąsienicowy.
Korzystnie, środki jezdne mogą być co najmniej czasowo zwalniane, tak że urządzenie czyszczące może być ciągnięte lub wleczone.
Korzystnie, konstrukcja nośna jest ukształtowana jako nastawna na jej wysokości i/lub szerokości.
Korzystnie, urządzenie zawiera pierwsze środki kierujące/prowadzące, które są ukształtowane do bocznego współdziałania z urządzeniem ochronnym/kierującym, korzystnie w postaci układu rolek, z których co najmniej jedna rolka jest ukształtowana jako napędzana lub swobodna, przy czym najbardziej korzystnie układ rolek jest ukształtowany jako nastawny względem reszty urządzenia czyszczącego.
Korzystnie, urządzenie zawiera drugie środki kierujące/prowadzące, które są ukształtowane do współdziałania z góry z urządzeniem ochronnym/kierującym, korzystnie w postaci układu rolek, z których co najmniej jedna rolka jest ukształtowana jako napędzana lub swobodna, przy czym najbardziej korzystnie układ rolek jest ukształtowany jako nastawny względem reszty urządzenia czyszczącego.
Korzystnie, środki czyszczące zawierają co najmniej jedną szczotkę lub tym podobne.
PL 226 694 B1
Korzystnie, szczotka może obracać się wokół osi zorientowanej w zasadzie poprzecznie względem rozciągłości podłużnej urządzenia ochronnego/kierującego, przy czym korzystnie środki czyszczące są ukształtowane jako nastawne względem reszty urządzenia czyszczącego.
Korzystnie, szczotka jest napędzana, korzystnie przeciwbieżnie po różnych stronach konstrukcji nośnej.
Korzystnie, urządzenie zawiera w zasadzie autonomiczny zapas wody i środka aktywnego.
Korzystnie, środki czyszczące zawierają co najmniej jeden środek pompujący w czynnym połączeniu ze środkami rozprowadzającymi, korzystnie dyszami i tym podobnymi dla wody i/lub środków aktywnych.
Korzystnie, urządzenie zawiera w zasadzie autonomiczny akumulator energii, korzystnie dla energii elektrycznej, najbardziej korzystnie do zasilania napędów środków jezdnych i/lub środków czyszczących.
Korzystnie, urządzenie zawiera środki łączące do podłączania do pojazdu towarzyszącego i tym podobnych, korzystnie do zasilania w wodę i środki aktywne i/lub energię, najbardziej korzystnie podczas pracy urządzenia czyszczącego.
Korzystnie, całkowity ciężar urządzenia czyszczącego, korzystnie bez zapasu wody i środka aktywnego, nie przekracza około 70 kg.
Korzystnie, całkowita szerokość urządzenia czyszczącego jest mniejsza lub równa szerokości urządzenia ochronnego/kierującego łącznie z zachowanym po obu stronach odstępem bezpieczeństwa.
Korzystnie, urządzenie zawiera co najmniej jedno urządzenie sygnalizacyjne do oznaczania urządzenia czyszczącego, zwłaszcza pracy urządzenia czyszczącego.
Korzystnie, co najmniej środki jezdne i/lub środki czyszczące są sterowane przewodowo lub bezprzewodowo, korzystnie drogą radiową.
Według wynalazku jezdne urządzenie czyszczące do urządzeń ochronnych/kierujących na szlakach komunikacyjnych, na ulicach, drogach lub placach, zwłaszcza dla zorientowanych w kierunku wzdłużnym, ciągłych urządzeń kierujących, ma konstrukcję nośną, która to konstrukcja nośna jest ukształtowana i przewidziana do tego, aby obejmowała przeznaczone do czyszczenia urządzenie ochronne/kierujące na podobieństwo mostu. Na konstrukcji nośnej rozmieszczone są ponadto środki jezdne do przemieszczania urządzenia czyszczącego oraz środki czyszczące, które to środki czyszczące są ukształtowane do tego, żeby podczas przejeżdżania urządzenia czyszczącego oddziaływały z boku na urządzenie ochronne/kierujące, aby oczyścić je i umieszczone na nim dalsze urządzenia, jak reflektory i tym podobne, z zabrudzeń. „Z boku” oznacza jednostronnie lub wielostronnie.
Ponieważ urządzenie czyszczące według wynalazku jest ukształtowane jako jezdne, to w prosty sposób może być przemieszczane wzdłuż opisanych urządzeń ochronnych/kierujących, aby oczyścić je z zabrudzeń. Ukształtowanie zwłaszcza konstrukcji nośnej na podobieństwo mostka stwarza tu szczególną stabilność. Poza tym w ten sposób możliwe jest oddziaływanie z obu stron urządzenia ochronnego/kierującego na nie w sposób czyszczący.
Pierwsze udoskonalenie urządzenia czyszczącego według wynalazku przewiduje, że środki jezdne są lub mogą być co najmniej częściowo i/lub czasowo napędzane, tak że urządzenie czyszczące w zasadzie może jeździć samodzielnie. W ramach niniejszego wynalazku mieści się też to, że środki jezdne co najmniej częściowo mogą być zwalniane lub są swobodne, tak że całe urządzenie czyszczące może być ciągnięte lub wleczone, na przykład przez odpowiedni towarzyszący pojazd mechaniczny.
Szczególne udoskonalenie urządzenia czyszczącego według wynalazku przewiduje, że środki jezdne po jednej stronie konstrukcji nośnej obejmują co najmniej jedno koło, jedną rolkę, jeden walec, jedną gąsienicę lub jeden łańcuch gąsienicowy. Możliwe są też dowolne kombinacje powyżej nie wymienionych do końca środków jezdnych.
Zasadniczo w ramach wynalazku mieści się też zapewnienie odpowiednich środków jezdnych tylko po jednej stronie konstrukcji nośnej i odpowiednio po jednej stronie urządzenia ochronnego/kierującego, o ile przy tym nie pogorszy się bezpieczeństwa jazdy.
Inne udoskonalenie urządzenia czyszczącego według wynalazku przewiduje, że konstrukcja nośna jest ukształtowana jako nastawna na jej wysokości i/lub szerokości. Odpowiednio to samo korzystnie dotyczy też już wspomnianych środków jezdnych.
Kolejne inne ukształtowanie urządzenia czyszczącego przewiduje, że urządzenie czyszczące ma pierwsze środki kierujące/prowadzące, które są ukształtowane do tego, aby współdziałać bocznie z urządzeniem ochronnym/kierującym dla przemieszczania urządzenia ochronnego/czyszczącego lub
PL 226 694 B1 prowadzenia ich względem urządzenia ochronnego/czyszczącego w określonym odstępie. Wspomniane pierwsze środki kierujące/prowadzące mogą być ukształtowane w postaci układu rolek, z których co najmniej jedna rolka korzystnie może być ukształtowana zwłaszcza z w zasadzie pionową osią rolki, jako napędzana lub swobodna. Przy tym układ rolek może być ukształtowany w sposób nastawny względem reszty urządzenia czyszczącego dla dopasowania urządzenia czyszczącego zwłaszcza do różnie ukształtowanych urządzeń kierujących.
Z kolei inne udoskonalenie urządzenia czyszczącego według wynalazku przewiduje, że ma ono drugie środki kierujące/prowadzące, które są ukształtowane do tego, aby współdziałać z urządzeniem ochronnym/kierującym z góry, na przykład z płaską powierzchnią urządzenia ochronnego/kierującego. Również drugie środki kierujące/prowadzące mogą być ukształtowane w postaci układu rolek, z których co najmniej jedna rolka jest ukształtowana jako napędzana lub swobodna. Również ten układ rolek może być ukształtowany jako nastawny względem reszty urządzenia czyszczącego, aby móc dopasować urządzenie czyszczące zwłaszcza do urządzeń ochronnych/kierujących o różnej wysokości. Zwłaszcza wspomniany układ rolek obejmuje dwie umieszczone jedna za drugą rolki.
Korzystnie, wspomniane już środki czyszczące obejmują co najmniej jedną szczotkę lub tym podobne. W związku z tym można zastosować różne kształty i geometrie szczotek. Przykładowo środki czyszczące mogą obejmować płaskie szczotki okrągłe z w zasadzie centralnie umieszczoną osią obrotu szczotki. Inne udoskonalenie urządzenia czyszczącego według wynalazku przewiduje, że środki czyszczące są ukształtowane w postaci w przybliżeniu walcowych szczotek, które obracają się względem pionowej osi, w zasadzie zorientowanej poprzecznie do rozciągłości podłużnej urządzenia ochronnego/kierującego. W każdym przypadku może być przewidziane, że środki czyszczące są wykonane w sposób nastawny względem pozostałego urządzenia czyszczącego.
W ramach innego korzystnego udoskonalenia urządzenia czyszczącego według wynalazku może być przewidziane, że środki czyszczące są napędzane, korzystnie przeciwbieżnie po różnych stronach konstrukcji nośnej dla optymalizacji działania czyszczącego w zależności od kierunku jazdy urządzenia czyszczącego. Przy tym kierunki napędzania środków czyszczących mogą być dowolnie przełączane w zależności od sytuacji.
Dla umożliwienia pracy urządzenia czyszczącego według wynalazku niezależnie od zewnętrznych jednostek zasilających szczególnie korzystne udoskonalenie przewiduje, że urządzenie czyszczące zawiera w zasadzie autonomiczny zapas środków czyszczących i aktywnych, na przykład w postaci co najmniej jednego przewożonego zbiornika. W przypadku wspomnianego środka aktywnego może chodzić o chemiczne substancje dodatkowe lub czyszczące.
Z tego samego powodu urządzenie czyszczące może w drodze innego udoskonalenia w zasadzie zawierać autonomiczny zasobnik energii, korzystnie dla energii elektrycznej, a najkorzystniej do zasilania napędów środków jezdnych i/lub środków czyszczących. Urządzenie według wynalazku nie ogranicza się jednak do pracy z napędem elektrycznym, lecz bierze się również pod uwagę ukształtowanie z napędami spalinowymi i odpowiednimi zasobnikami paliwa (bakami).
Inne udoskonalenie urządzenia czyszczącego według wynalazku przewiduje, że środki czyszczące zawierają co najmniej jeden środek pompujący w czynnym połączeniu ze środkami rozprowadzającymi, korzystnie dyszami i tym podobnymi, dla wody i/lub aktywnych środków czyszczących. Wspomniane środki rozprowadzające mogą z jednej strony służyć do zwilżania środków czyszczących (szczotki), a z drugiej strony do bezpośredniego czyszczącego działania na urządzenia ochronne/kierujące (wstępne czyszczenie lub czyszczenie wysokociśnieniowe).
Ponadto urządzenie czyszczące może zawierać środki łączące do podłączania do pojazdu towarzyszącego i tym podobnych, które to środki łączące korzystnie służą do zasilania w wodę i/lub środki aktywne i/lub energię, a najbardziej korzystnie podczas pracy urządzenia czyszczącego.
Urządzenie czyszczące może zawierać też odpowiednie urządzenia, do których można podłączyć pojazd towarzyszący dla ciągnięcia lub pchania urządzenia czyszczącego.
Korzystnie jest przewidziane, że całkowity ciężar urządzenia czyszczącego, korzystnie bez zapasu wody i środków aktywnych, nie przekracza około 70 kg, tak że urządzenie czyszczące może zostać podniesione w stanie zamontowanym przez dwie osoby nad przeznaczone do wyczyszczenia urządzenie ochronne/kierujące, aby następnie je umyć.
Korzystnie, całkowita szerokość urządzenia czyszczącego jest mniejsza lub równa szerokości urządzenia ochronnego/kierującego łącznie z zachowywanym z obu stron, określonym przez miarodajne punkty odstępem bezpieczeństwa. W ten sposób urządzenie czyszczące może być stosowane nawet na jezdnych szlakach komunikacyjnych, zwłaszcza na ulicach. W związku z tym urządzenie
PL 226 694 B1 czyszczące w drodze innego udoskonalenia ma co najmniej jedno urządzenie sygnalizujące do oznaczania urządzenia czyszczącego, zwłaszcza do wskazywania bieżącej pracy urządzenia czyszczącego.
Jako szczególnie korzystne udoskonalenie urządzenia czyszczącego według wynalazku jest przewidziane, że co najmniej środki jezdne i/lub środki czyszczące są sterowane przewodowo lub bezprzewodowo, korzystnie drogą radiową. W ten sposób urządzenie czyszczące może być stosowane szczególnie elastycznie.
Jak już wyżej wspomniano, ukształtowanie urządzenia czyszczącego według wynalazku przewiduje, że zawiera ono struktury gąsienicowe lub łańcuchowe jako środki jezdne. Mogą one być umieszczone w postaci osobnej jednostki jezdnej na przykład pośrodku długości urządzenia czyszczącego, gdyż mają one stosunkowo długą powierzchnię toczną lub jezdną, i w ten sposób mogą zastąpić usytuowane na końcach koła i rolki urządzenia czyszczącego.
Sterowanie obejmuje co najmniej komendy start, stop, do przodu, do tyłu oraz różne prędkości jazdy.
Prędkość szczotek może być dopasowana do prędkości jazdy urządzenia czyszczącego. To samo dotyczy kierunku obrotu szczotek.
Woda i środki aktywne mogą być przechowywane osobno i mieszane dopiero bezpośrednio przed zastosowaniem. Jednak wcześniejsze wymieszanie i odpowiednie zasilenie mieści się w ramach wynalazku.
Zwłaszcza konstrukcja nośna urządzenia czyszczącego według wynalazku może być wykonana jako samonośna ze stali, aluminium i tym podobnych z odpowiednich profili lub blach.
Wspomniane rolki jezdne, napędowe i prowadzące mogą być wyposażone w powierzchnie toczne z gumy, tworzywa sztucznego i tym podobnych.
Wspomniane urządzenie sygnalizacyjne może być nasadzone z przodu, z tyłu lub pośrodku, pionowo na urządzeniu czyszczącym, może też zawierać zwłaszcza znaki drogowe, świecące strzałki lub inne porównywalne urządzenia ostrzegawcze.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie i w przekroju poprzecznym możliwe postaci urządzeń ochronnych/kierujących na szlakach komunikacyjnych, fig. 2 - w widoku z przodu urządzenie czyszczące według wynalazku przy pracy podczas czyszczenia urządzenia ochronnego/kierującego, fig. 3 - inną postać urządzenia czyszczącego według wynalazku, fig. 4 - jeszcze inną postać urządzenia czyszczącego według wynalazku, fig. 5 - regulowaną konstrukcję nośną urządzenia czyszczącego według wynalazku, a fig. 6 - różne rodzaje szczotek do stosowania z urządzeniem czyszczącym według wynalazku.
Figura 2 przedstawia w widoku z przodu ukształtowanie urządzenia czyszczącego według wynalazku, które jako całość oznaczono odnośnikiem 1. Urządzenie czyszczące 1 jest przewidziane do czyszczenia urządzeń ochronnych/kierujących na szlakach komunikacyjnych, takich jak ulice, drogi lub place, zwłaszcza do czyszczenia zorientowanych w kierunku wzdłużnym, w zasadzie ciągłych urządzeń kierujących. Takie urządzenie kierujące jest przedstawione schematycznie na figurze 2 pod odnośnikiem 2 (por. figura 1). Urządzenie kierujące 2 może być wykonane z betonu, stali lub każdego innego odpowiedniego tworzywa (lub kombinacji tworzyw). Na swoich zewnętrznych powierzchniach bocznych 2a urządzenie kierujące 2 ma urządzenia reflektorowe lub reflektory 2b, dla poprawienia widoczności urządzenia kierującego 2, zwłaszcza w nocy. Tego rodzaju urządzenia kierujące 2 są znane specjaliście, tak że nie ma tu potrzeby ich dalszego objaśniania.
Urządzenie czyszczące 1 zawiera przede wszystkim konstrukcję nośną 3, która jest ukształtowana na podobieństwo mostka i w przekroju łącznie ma w przybliżeniu kształt litery U i która służy do tego, aby obejmowała urządzenie kierujące 2 w przedstawiony sposób. Konstrukcja nośna 3 ma na końcach swobodnych ramion 3a konstrukcji nośnej 3 o kształcie litery U środki jezdne w postaci kół 4, tak że całe urządzenie czyszczące 1 może jeździć lub przemieszczać się. Poza tym urządzenie czyszczące 1 zawiera środki czyszczące w postaci szczotek 5, które w przybliżeniu mają kształt walców i mają podczas pracy pionową oś obrotu 5a, tak że obracając się mogą oddziaływać z boku na urządzenie kierujące 2, aby je, zwłaszcza powierzchnie boczne 2a i reflektory 2b, oczyścić z zabrudzeń.
Na bocznych ramionach 3a konstrukcji nośnej 3 o kształcie litery U w różnych pionowych pozycjach są przewidziane poziome koła jezdne, prowadzące i napędowe 6 z każdorazowo pionowymi osiami obrotu 6a, które to koła 6 przylegają z boku do urządzenia kierującego 2 w obszarze powierzchni bocznej 2a, dla przemieszczania urządzenia czyszczącego 2 wzdłuż urządzenia kierującego 2.
PL 226 694 B1
Koła 6 mogą być ukształtowane podobnie jak koła 4 jako swobodne lub (przynajmniej częściowo) jako napędzane lub dające się napędzać, dla utworzenia urządzenia czyszczącego 1 samojezdnego wzdłuż urządzenia kierującego 2.
Poza tym na środkowym ramieniu 3b konstrukcji nośnej 3 w pewnym obszarze powyżej urządzenia kierującego 2 jest przewidziane dalsze koło jezdne i napędowe 7, które ma znacznie powiększone wymiary w stosunku kół 4, 6. Koło 7 swoją powierzchnią toczną współdziała z górną stroną 2c urządzenia kierującego 2 i może być utworzone również jako swobodne i/lub napędzane względnie dające się napędzać - w zależności od tego, czy urządzenie czyszczące 1 jest ukształtowane jako samojezdne czy przemieszczane środkami obcymi.
W wybranym przedstawieniu według fig. 2 za górnym kołem 7 na konstrukcji nośnej 3 znajduje się obudowa 8, która podobnie jak konstrukcja nośna 3 rozpościera się do płaszczyzny rysunku. Jak w dalszej części tekstu jeszcze zostanie objaśnione zwłaszcza na podstawie opisu figury 4, również konstrukcja nośna 3 ma sięgające do płaszczyzny rysunku podłużne rozpostarcie i w związku z tym obejmuje korzystnie co najmniej dwa mające kształt litery U układy z ramionami 3a, 3b jeden za drugim, które w odpowiedni sposób korzystnie są połączone wystarczająco sztywno ze sobą. (por. figura 4). W obszarze powyżej lub między wspomnianymi układami 3 o kształcie litery U (konstrukcjami nośnymi) znajduje się już wspomniana obudowa 8, która służy do pomieszczenia napędów lub urządzeń napędowych dla kół 4, 6, 7, szczotek 5, do pomieszczenia jednostek sterujących pracą urządzenia czyszczącego 1 oraz do pomieszczenia zapasów wody i/lub innych czyszczących środków aktywnych.
Koła 4, 6, 7 i/lub szczotki 5 są korzystnie ukształtowane jako nastawne pod względem ich orientacji i ułożenia. Przy tym koła 4 są korzystnie nastawne pod względem wysokości, podczas gdy koła 6 są korzystnie ukształtowane jako nastawne co najmniej pod względem ich bocznego odstępu od ramion 3a konstrukcji nośnej 3 lub urządzenia kierującego 2. Ramiona 3a konstrukcji nośnej 3 mogą być ukształtowane jako odchylne i/lub z nastawną wysokością względem ramienia 3b (por. figura 5), w którym to celu przy odnośniku 3c przewidziane są odpowiednie przeguby.
Jak już zaznaczono, urządzenie czyszczące 1 może być ukształtowane do tego, aby z zastosowaniem co najmniej częściowo napędzanych kół 4, 6, 7 samoczynnie przemieszczało się wzdłuż urządzenia kierującego 2. Jednak - bez ograniczenia - możliwe jest też przemieszczanie, tj. ciągnięcie lub pchanie urządzenia czyszczącego 1 ze swobodnymi kołami 4, 6, 7 za pomocą (niepokazanego) pojazdu towarzyszącego wzdłuż urządzenia kierującego 2.
W obudowie 8 może ponadto być przewidziany odpowiedni akumulator energii, który dostarcza energię potrzebną do napędzania kół 4, 6, 7 i/lub szczotek 5. W zależności od istniejących jednostek napędowych (korzystnie silników elektrycznych lub silników spalinowych) akumulator energii lub zapas energii jest utworzony jako elektryczny akumulator energii (bateria) lub zbiornik na paliwo (benzyna lub olej napędowy).
Jak ponadto już objaśniono, obudowa 8 może zawierać środki do tworzenia zapasu wody i/lub innego odpowiedniego czyszczącego medium aktywnego. W ten sposób urządzenie czyszczące 1 jest w dużej mierze autonomiczne lub samowystarczalne podczas pracy. Wynalazek w żadnym przypadku nie ogranicza się jednak do takiego ukształtowania. Co więcej, możliwe jest też, że urządzenie 1 jest za pomocą przewodu elastycznego (węża) zaopatrywane w wodę i/lub czyszczący środek aktywny przez pojazd towarzyszący. To samo dotyczy też zasilania w energię wspomnianych napędów i jednostek napędowych.
Ponadto na konstrukcji nośnej 3 mogą być jeszcze umieszczone dysze lub inne środki czyszczące, które nie zostały pokazane na ilustracji według figury 2. Wspomniane dysze służą z jednej strony do zwilżania szczotek 5, a z drugiej strony służą także do bezpośredniego czyszczącego oddziaływania na urządzenie kierujące 2.
Za pomocą już wspomnianej możliwości regulacji zarówno kół 4, 6, 7, jak i konstrukcji nośnej oraz szczotek 5 względnie przynależnych osi 5a szczotek, urządzenie czyszczące 1 może zostać dopasowane do różnych przekrojów i postaci urządzenia kierującego 2, jakie przykładowo przedstawiono na figurze 1.
Figura 3 przestawia schematycznie inne ukształtowanie urządzenia czyszczącego 1'. W tym miejscu należy jednak zauważyć, że ukształtowanie według figury 3 może zostać też zastosowane w połączeniu z wyżej opisanym ukształtowaniem według figury 2. Zwłaszcza ukształtowania pokazane na figurze 2 i figurze 3 mogą być umieszczone w jednym tylko urządzeniu czyszczącym jedno za drugim dla utworzenia łącznego urządzenia czyszczącego. Zasadniczo można umieścić dowolnie wiele
PL 226 694 B1 kolejno jedna za drugą pokazanych na figurze 2 i 3 jednostek lub urządzeń czyszczących 1 w dowolnej kombinacji.
Na wszystkich figurach takie same odnośniki oznaczają takie same lub przynajmniej tak samo działające elementy.
Konstrukcja nośna 3 według figury 3 jest w zasadzie tak samo ukształtowana jak konstrukcja nośna 3 według figury 2. Zauważalnym jest to, że według figury 3 w obszarze swobodnych końców ramion 3a nie są umieszczone żadne koła (toczne lub napędowe) 4. Uwidacznia to, że ukształtowanie według figury 3 korzystnie stosuje się w połączeniu z urządzeniem czyszczącym 1 lub jednostką według figury 2. Odpowiednio według figury 3 powyżej środkowego ramienia 3b konstrukcji nośnej 3 nie przewidziano żadnego górnego koła (koła tocznego lub napędowego).
Dalsza różnica między ukształtowaniami według figury 2 i figury 3 dotyczy środków czyszczących względnie szczotek. Są one według figury 3 ukształtowane jako w danym widoku z góry koliste szczotki 5' z każdorazowo poziomą osią obrotu 5b, które w pokazany sposób oddziałują na powierzchnie boczne 2a urządzenia kierującego 2 - mniej więcej jak szczotki do czyszczenia felg pojazdów mechanicznych w myjni.
Przykładowo zamiast dolnych kół 4 według figury 2 na konstrukcji nośnej 2 według figury 3 są dodatkowo umieszczone jeszcze walcowe szczotki 5'' z w przybliżeniu poziomą osią 5c szczotki, które z boku sięgają aż do powierzchni bocznych 2a urządzenia kierującego 2, aby czyścić reflektory dolne urządzenia kierującego 2 umieszczone z boku w obszarze spodu urządzenia kierującego 2, niewidoczne na figurze 3.
Pod względem napędów szczotek 5', 5'' zasadniczo obowiązuje to, co wspomniano powyżej odnośnie do figury 2. Dotyczy to też dalszych możliwych urządzeń w obszarze konstrukcji nośnej 3.
Figura 4 przedstawia w widoku z boku specjalne ukształtowanie urządzenia czyszczącego 1'' według wynalazku, które w przypadku odnośnika 1 lub odnośnika 1' obejmuje jednostki urządzenia czyszczącego, które przedstawiono zasadniczo na figurze 2 lub figurze 3. Tak więc, według figury 4 ze strony lewej do prawej w kierunku przemieszczania F urządzenia czyszczącego 1'' można najpierw rozpoznać urządzenie czyszczące 1, na przykład według figury 2, a następnie urządzenie czyszczące 1' na przykład według figury 3 i w końcu ponownie urządzenie czyszczące 1 na przykład według figury 2. Przy tym rozpościerające się w kierunku pionowym ramiona 3a danej konstrukcji nośnej 3 (por. figury 2 i 3) są połączone ze sobą za pomocą górnych i dolnych łączników poziomych 3d.
Według figury 4 w ramach przedniej i tylnej jednostki 1 umieszczone są jedno za drugim każdorazowo dwa górne koła toczne i napędowe 7. Między nimi znajduje się wspomniana już obudowa 8, której wnętrze nie zostało szczegółowo przedstawione. Odnośnie do tego odsyła się do znajdującego się powyżej i poniżej opisu.
Boczne koła 6 są korzystnie tak umieszczone względnie nastawne na wysokości, że nie kolidują z bocznymi reflektorami 2b urządzenia kierującego 2.
W dolnym obszarze ustawienia urządzenia kierującego 2 z odnośnikiem 2d widać boczne poszerzenie podstawy, w którym to obszarze mogą znajdować się wymienione wcześniej reflektory dolne. Jednak pokazane urządzenie czyszczące 1'' według figury 4 w obszarze środkowego modułu lub środkowej jednostki 1' nie ma przedstawionych na figurze 3 dolnych szczotek 5''.
Odnośnie do obudowy 8, jest ona według figury 4 symbolicznie podzielona i dzieli się na pierwszy odcinek 8a i drugi odcinek 8b. Przykładowo pierwszy odcinek 8a obudowy 8 mieści już wspomniane jednostki napędowe, które przykładowo mogą być ukształtowane jako hydrauliczne jednostki napędowe z elektrycznym zasilaniem energią z akumulatora lub z agregatu prądowego. Alternatywnie bierze się też pod uwagę wykonanie w postaci silników elektrycznych, również z akumulatorem lub agregatem prądowym.
Urządzenie czyszczące 1'' nie jest ograniczone pod względem kierunku napędzania i może być przemieszczane również w kierunku przeciwnym do strzałek F. To samo dotyczy zasadniczo kierunku obrotu szczotek 5, 5', 5''. Jak już wspomniano, możliwe jest też ukształtowanie jednostki napędowej względnie jednostek napędowych w postaci silnika spalinowego (silników spalinowych) z zasilaniem benzyną lub olejem napędowym.
Obudowa względnie odcinek 8b służy na pokazanym ukształtowaniu do pomieszczenia pompy dla wody i/lub innych odpowiednich czyszczących środków aktywnych i do podłączenia do zewnętrznego zasilania, nie ograniczając wynalazku do tego. Oczywiście urządzenie czyszczące 1' według figury 4 (jak i urządzenia czyszczące 1 i 1' według figur 2 i 3) może być ukształtowane również w za8
PL 226 694 B1 sadzie jako samowystarczalne i może przewozić ze sobą własne zapasy wody/środków aktywnych, takich jak chemiczne domieszki lub tym podobne.
Przewidzenie dwóch kół 7 jedno za drugim w obszarze urządzenia służy do pokonywania przestrzeni pośrednich między poszczególnymi elementami (niepokazanymi) urządzenia kierującego 2. Za pomocą pokazanego układu zapewniono to, że co najmniej jedno z umieszczonych parami kół 7 w trybie samojezdnym urządzenia 1' - styka się z górną stroną 2c urządzenia kierującego 2, dla przemieszczania urządzenia 1 do przodu według strzałki F.
Figura 5 uwidacznia już wspomnianą możliwość regulacji konstrukcji nośnej 3 według figur 2 i 3 przez przewidzenie przegubów 3c między środkowym ramieniem 3b a swobodnymi, bocznymi ramionami 3a konstrukcji nośnej 3. Wskutek możliwości odchylania swobodnych ramion 3a względem środkowego ramienia 3b daje się tak ustawić konstrukcję nośną 3, że w dolnym obszarze konstrukcji nośnej uzyskuje się efektywną większą szerokość B, tak że odpowiednio ukształtowane urządzenie czyszczące daje się dopasować zwłaszcza do urządzeń kierujących 2 o przekroju poszerzonym w dolnym obszarze, por. figura 1.
Odnośnik 3e oznacza ponadto istniejące urządzenie do regulacji w pionie (przedłużenie lub skrócenie) swobodnych ramion 3a, tak że również w tym obszarze może następować dalsze dopasowanie do różnych geometrii urządzeń kierujących 3.
Figura 6 przedstawia różne kształty szczotek odnośnie do szczotek 5 pokazanych na figurze 2 i figurze 4. Przy tym szczotka pokazana całkiem z lewej strony na figurze 6 w zasadzie odpowiada szczotkom 5 według figury 2, przy czym pokazana szczotka 5 ma kształt kolistego cylindra. Szczotka 5 w środkowej części figury 6 jest natomiast ukształtowana na podobieństwo ściętego stożka, przy czym jej średnica zmniejsza się nieprzerwanie do jednego końca. Szczotka 5 w prawej części figury 6 składa się z poszczególnych elementów szczotkowych 5d o różnych względnie zmiennych średnicach, które są rozmieszczone jeden za drugim na wspólnej osi szczotki 5a.
Zwłaszcza szczotki 5 według prawego odwzorowania częściowego na figurze 6 pozwalają na uzyskanie w pełni elastycznego dopasowania do danego przekroju urządzenia 5 kierującego 2. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń kierujących 2 tego typu, który został przedstawiony w dolnym rzędzie na figurze 1 całkiem z prawej strony.
Zastosowanie natomiast szczotek 5' pokazanych na figurze 3 i figurze 4 ma sens tylko w przypadku urządzeń kierujących z w zasadzie gładkimi, płaskimi powierzchniami bocznymi, por. zwłaszcza urządzenia kierujące 2 według górnego rzędu na figurze 1.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Jezdne urządzenie czyszczące do urządzeń ochronnych/kierujących na szlakach komunikacyjnych, takich jak ulice, drogi lub place, zorientowanych w kierunku wzdłużnym, w zasadzie ciągłych urządzeń kierujących, znamienne tym, że zawiera konstrukcję nośną (3), która jest ukształtowana i przewidziana do tego, aby obejmowała urządzenie ochronne/kierujące (2) na podobieństwo mostka, na której to konstrukcji nośnej są umieszczone środki jezdne (4, 6, 7) do przemieszczania urządzenia czyszczącego oraz środki czyszczące (5, 5', 5''), które są ukształtowane do oddziaływania podczas przemieszczania urządzenia czyszczącego z boku z co najmniej jednej strony na urządzenie ochronne/kierujące, przy czym środki jezdne (4, 6, 7) są ukształtowane jako co najmniej częściowo i/lub czasowo napędzane, tak że urządzenie czyszczące może samodzielnie jeździć, a przy tym środki jezdne (4, 6) po każdej stronie konstrukcji nośnej obejmują co najmniej jedno koło, jedną rolkę, jeden walec, jedną gąsienicę lub jeden łańcuch gąsienicowy.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że środki jezdne (4, 6, 7) mogą być co najmniej czasowo zwalniane, tak że urządzenie czyszczące może być ciągnięte lub wleczone.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że konstrukcja nośna (3) jest ukształtowana jako nastawna na jej wysokości i/lub szerokości (B).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera pierwsze środki kierujące//prowadzące (6, 6a), które są ukształtowane do bocznego współdziałania z urządzeniem ochronnym/kierującym, korzystnie w postaci układu rolek, z których co najmniej jedna rolka jest ukształtowana jako napędzana lub swobodna, przy czym najbardziej korzystnie układ rolek jest ukształtowany jako nastawny względem reszty urządzenia czyszczącego.
    PL 226 694 B1
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera drugie środki kierujące/prowadzące (7), które są ukształtowane do współdziałania z góry z urządzeniem ochronnym/kierującym, korzystnie w postaci układu rolek, z których co najmniej jedna rolka jest ukształtowana jako napędzana lub swobodna, przy czym najbardziej korzystnie układ rolek jest ukształtowany jako nastawny względem reszty urządzenia czyszczącego.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że środki czyszczące zawierają co najmniej jedną szczotkę (5, 5', 5'') lub tym podobne.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że szczotka (5, 5', 5'') może obracać się wokół osi zorientowanej w zasadzie poprzecznie względem rozciągłości podłużnej urządzenia ochronnego/kierującego, przy czym korzystnie środki czyszczące są ukształtowane jako nastawne względem reszty urządzenia czyszczącego.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 6 albo 7, znamienne tym, że szczotka (5, 5', 5'') jest napędzana, korzystnie przeciwbieżnie po różnych stronach konstrukcji nośnej (3).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera w zasadzie autonomiczny zapas wody i środka aktywnego.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że środki czyszczące zawierają co najmniej jeden środek pompujący w czynnym połączeniu ze środkami rozprowadzającymi, korzystnie dyszami i tym podobnymi dla wody i/lub środków aktywnych.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera w zasadzie autonomiczny akumulator energii, korzystnie dla energii elektrycznej, najbardziej korzystnie do zasilania napędów środków jezdnych (4, 6, 7) i/lub środków czyszczących (5, 5', 5'').
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera środki łączące do podłączania do pojazdu towarzyszącego i tym podobnych, korzystnie do zasilania w wodę i środki aktywne i/lub energię, najbardziej korzystnie podczas pracy urządzenia czyszczącego.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że całkowity ciężar urządzenia czyszczącego, korzystnie bez zapasu wody i środka aktywnego, nie przekracza około 70 kg.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że całkowita szerokość urządzenia czyszczącego jest mniejsza lub równa szerokości urządzenia ochronnego/kierującego (2) łącznie z zachowanym po obu stronach odstępem bezpieczeństwa.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera co najmniej jedno urządzenie sygnalizacyjne do oznaczania urządzenia czyszczącego, zwłaszcza pracy urządzenia czyszczącego.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że co najmniej środki jezdne (4, 6, 7) i/lub środki czyszczące (5, 5', 5'') są sterowane przewodowo lub bezprzewodowo, korzystnie drogą radiową.
PL407271A 2013-02-21 2014-02-20 Jezdne urządzenie czyszczące do urządzeń ochronnych/kierujących na szlakach komunikacyjnych PL226694B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE202013001650.7 2013-02-21
DE202013001650U DE202013001650U1 (de) 2013-02-21 2013-02-21 Reinigungsvorrichtung für Leiteinrichtungen an Verkehrswegen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL407271A1 PL407271A1 (pl) 2014-09-01
PL226694B1 true PL226694B1 (pl) 2017-08-31

Family

ID=48084838

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL407271A PL226694B1 (pl) 2013-02-21 2014-02-20 Jezdne urządzenie czyszczące do urządzeń ochronnych/kierujących na szlakach komunikacyjnych

Country Status (4)

Country Link
CZ (1) CZ307286B6 (pl)
DE (1) DE202013001650U1 (pl)
PL (1) PL226694B1 (pl)
SK (1) SK288606B6 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3108065B1 (en) * 2014-02-18 2019-08-07 JJ Cleaning Australia Pty Ltd Autonomous tunnel cleaning system
CN106424014B (zh) * 2016-10-19 2018-10-09 麻润朗 小型智能护栏清洗机器人
CN107119606A (zh) * 2017-05-03 2017-09-01 孙艺轩 一种护栏清洗装置
CN111851374B (zh) * 2020-07-22 2022-06-07 山东城邦建设有限公司 一种市政环保用道路中间防护栏清洁机构
CN113005971A (zh) * 2021-03-24 2021-06-22 武汉擎江实业有限公司 一种混凝土高速公路定期养护设备和养护方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN201276684Y (zh) * 2008-09-30 2009-07-22 张永江 护栏清洗车
CN201296911Y (zh) * 2008-11-21 2009-08-26 北京工业大学 便捷护栏清洗车
CN201343720Y (zh) * 2008-12-28 2009-11-11 李新民 一种护栏自动清洗装置
CN201620379U (zh) * 2009-12-17 2010-11-03 付国全 街道护栏清洗车
CN201665844U (zh) * 2010-04-07 2010-12-08 长沙中联重工科技发展股份有限公司 护栏清洗装置
CN201695368U (zh) * 2010-05-10 2011-01-05 中国地质大学(武汉) 道路护栏清洗装置
CN101831884B (zh) * 2010-05-10 2012-01-04 中国地质大学(武汉) 道路护栏清洗机
CN202390793U (zh) * 2011-11-30 2012-08-22 徐州工程学院 一种护栏除锈车
CN202390794U (zh) * 2011-12-02 2012-08-22 长沙中联重科环卫机械有限公司 护栏清洗装置
CN202440779U (zh) * 2012-01-11 2012-09-19 长沙中联重科环卫机械有限公司 护栏清洗车

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307286B6 (cs) 2018-05-16
DE202013001650U1 (de) 2013-03-13
SK288606B6 (sk) 2018-10-01
SK500182014A3 (sk) 2014-10-03
PL407271A1 (pl) 2014-09-01
CZ2014107A3 (cs) 2014-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL226694B1 (pl) Jezdne urządzenie czyszczące do urządzeń ochronnych/kierujących na szlakach komunikacyjnych
ES2729556T3 (es) Dispositivo de limpieza y procedimiento de limpieza para superficies planas
KR101084309B1 (ko) 도로의 중앙 분리대 청소장치
WO2010142837A1 (es) Vehículo y procedimiento de limpieza para colectores solares de tecnología cilindro-parabólica
CN201276684Y (zh) 护栏清洗车
CN105568906B (zh) 一种用于城市清洁的多功能清洗机构
CN204753459U (zh) 一种道路桥梁护栏清洗装置
KR101182641B1 (ko) 도로 물청소장비
CN107761625A (zh) 一种双侧护栏清洗车
KR101446913B1 (ko) 도로 중앙 시선유도봉 세척장치
ES2356973A1 (es) Maquina limpiadora de catadióptricos y biondas.
ES2350083A1 (es) Vehiculo y procedimiento de limpieza para colectores solares de tecnologia cilindro-parabolica.
KR100807956B1 (ko) 터널 벽면 청소장치
KR100766315B1 (ko) 보도 물청소장비
CN104594255A (zh) 道路桥梁护栏除尘清洗一体机
CN205421120U (zh) 道路隔离栏杆自动清洗设备
CN213262324U (zh) 一种移动式市域动车组外皮清洗机
CN102536258A (zh) 一种不占行驶车道的公路隧道检修车
CN105648954A (zh) 道路隔离栏杆自动清洗设备
KR102371279B1 (ko) 차량의 하부 세차장치
CN103726466A (zh) 一种护栏清洗机
CN106192830B (zh) 一种护栏清洗车
KR102419633B1 (ko) 브러쉬 방향의 가변제어가 가능한 도로용 청소차
JP6515834B2 (ja) 洗車機及び洗車方法
US20210394718A1 (en) Semi-Automated, Self-Contained Mobile Wash System