PL220818B1 - Opakowanie kartonowe - Google Patents

Opakowanie kartonowe

Info

Publication number
PL220818B1
PL220818B1 PL395840A PL39584011A PL220818B1 PL 220818 B1 PL220818 B1 PL 220818B1 PL 395840 A PL395840 A PL 395840A PL 39584011 A PL39584011 A PL 39584011A PL 220818 B1 PL220818 B1 PL 220818B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
walls
lines
creasing
shape
cover
Prior art date
Application number
PL395840A
Other languages
English (en)
Other versions
PL395840A1 (pl
Inventor
Piotr Kiełbasiński
Original Assignee
DS SMITH POLSKA Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by DS SMITH POLSKA Spółka Akcyjna filed Critical DS SMITH POLSKA Spółka Akcyjna
Priority to PL395840A priority Critical patent/PL220818B1/pl
Publication of PL395840A1 publication Critical patent/PL395840A1/pl
Publication of PL220818B1 publication Critical patent/PL220818B1/pl

Links

Landscapes

  • Cartons (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest opakowanie kartonowe z tektury barierowej w kształcie wielościanu z pokrywą, które po rozwinięciu stanowi jeden wykrój, a stosowane jest jako opakowanie szczelne służące do przechowywania i schładzania w lodzie napojów butelkowanych.
Znane jest polskiego opisu patentowego nr 203105 opakowanie kartonowe w kształcie wielościanu, które w rozwinięciu stanowią dwa oddzielne wykroje, w których linie cięcia i linie bigowania wyznaczają płaszczyzny stanowiące, odpowiednio, powierzchnię górną, powierzchnie boczne, powierzchnie podstawy, oraz powierzchnie i elementy zamykające. Powierzchnia górna i powierzchnia podstawy ma kształt wielokąta. Powierzchnia górna połączona jest liniami bigowania z powierzchniami bocznymi w kształcie czworokątów, w których krawędzie zewnętrzne są połączone liniami bigowania z elementami zamykającymi w postaci zaników motylkowych lub zakładek czworokątnych, a jedne z bocznych krawędzi są połączone liniami bigowania z powierzchniami zamykającymi w postaci zakładek bocznych. Powierzchnia podstawy połączona jest liniami bigowania z elementami zamykającymi w postaci zakładek czworokątnych lub klapek blokujących. Zakładki czworokątne posiadają nacięcia pod klapki blokujące lub nacięcia pod zagięte zamki motylkowe. Zamki motylkowe mają kształt wielokąta z dwoma ukośnymi liniami bigowania, a po złożeniu powstałych w ten sposób powierzchni bocznych mają kształt trapezu, który swoją podstawą połączony jest z powierzchnią boczną opakowania. Nacięcia pod zamki motylkowe usytuowane są w środkowej części linii bigowania pomiędzy powierzchnią podstawy i zakładkami czworokątnymi, i są nieznacznie przesunięte w głąb zakładek czworokątnych, przy czym długość nacięcia odpowiada długości podstawy trapezu powstałego po złożeniu zamka motylkowego.
Znane jest również z polskiego opisu patentowego nr 170529 składane opakowanie wykonane z kartonu lub tworzywa sztucznego, które w rozwinięciu jest pojedynczym i nierozdzielnym wykrojem, w którym linie cięcia i linie zagięcia wyznaczają płaszczyzny stanowiące, odpowiednio, powierzchnię podstawy, powierzchnie boczne, powierzchnię górną, powierzchnię czołową i tylną oraz elementy zamykające. Każda z powierzchni bocznych od jednej strony połączona jest z powierzchnią zespalającą o rozmiarach zbliżonych do rozmiarów ścianki tylnej a każda z powierzchni zespalających posiada elementy zazębiające, natomiast od drugiej strony każda z powierzchni bocznych połączona jest z elementem zespalającym, którego rozmiary nie przekraczają rozmiarów połowy powierzchni czołowej. Powierzchnia górna opakowania połączona jest z wyprofilowanymi wypustami, które mają kształt dwóch trapezów równoramiennych złączonych większymi podstawami, przy czym trapez równoramienny o krótszych bokach połączony jest z powierzchnią górną, natomiast powierzchnia czołowa połączona jest z podstawą obudowy i posiada w środkowej części, pomiędzy liniami zagięcia, prostokątne szczeliny.
Opakowanie kartonowe, według wynalazku, w kształcie wielościanu z pokrywą, które w rozwinięciu stanowi jednolity wykrój, w którym linie cięcia, linie bigowania i linie perforacji wyznaczają płaszczyzny stanowiące, odpowiednio, powierzchnie części dolnej i części górnej oraz powierzchnie i elementy zamykające, z których powierzchnia dna części dolnej i powierzchnia wierzchu części górnej mają odpowiadający sobie kształt wielokątów, a ściany części dolnej i pokrywy po złożeniu opakowania mają kształt czworoboków, charakteryzuje się tym, że wykrój części dolnej posiada kształt wielokąta, w którym symetrycznie w środku ma umieszczone dno, a dno i przylegające do niego ściany oraz przegrody o kształcie deltoidu, utworzone przez powierzchnie zawarte pomiędzy sąsiadującymi ścianami, są połączone poprzez linie kontr bigowania, przy czym wykrój części dolnej ma na boku ściany połączenie poprzez szyjkę z częścią górną na krawędzi jednej ze ścian pojedynczych, zaś boki wierzchu pokrywy posiadają na przemian przyległe do niej ściany pojedyncze i ściany składane, złożone z dwóch elementów, przy czym boczne przeciwległe krawędzie ścian pojedynczych połączone są poprzez linie bigowania z zamkami ścian, a ich krawędzie zewnętrzne z umieszczonymi centralnie zamkami motylkowymi, natomiast ściany składane mają umieszczoną w połowie wysokości linię nożo-bigowaną, a u podstawy na linii bigowania posiadają szczelinę, zaś na przeciwległej zewnętrznej krawędzi wypust, natomiast pokrywa w części środkowej posiada zaślepkę o zarysie okręgu, a w niej centralnie umieszczony uchwyt o kształcie okręgu, wyznaczone przez perforację.
Korzystnie, przegrody mają wycięcia narożników w kształcie deltoidu, które są wykonane na przedłużeniu ich dłuższych przekątnych i sięgają na głębokość powyżej dolnej krawędzi wycięcia rączki.
Korzystnie, przegrody mają linie kontrbigowane na dłuższych przekątnych.
PL 220 818 B1
Korzystnie, szyjka ma szerokość równą szerokości ścian i jest wielokrotnie nożo-bigowana wzdłuż linii biegnących równolegle do krawędzi tych ścian.
Korzystnie, zaślepka posiada na obwodzie symetrycznie rozmieszczone mostki w ilości boków wielokąta pokrywy, przy czym mostki zakończone są otworami i położone w osiach symetrii tych boków.
Po złożeniu wykroju części dolnej nakłada się na nań uprzednio złożony wykrój części górnej. Obie części połączone są na szyjce a po złożeniu również na zamkach motylkowych, usytuowanych na pojedynczych ścianach pokrywy, które wkładane są do wlotów umieszczonych w ścianach części dolnej, naprzeciwko tychże zamków.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest to, że jest to opakowanie wykonane z jednego wykroju i szczelne w części dolnej poniżej rączki, ze względu na brak perforacji i tekturę zawierającą, tworzywo uniemożliwiające migrację wody. Docelowo opakowanie to może służyć do stosowania go, jako podręczna lodówka, do której wsypuje się lód chłodzący napoje butelkowane.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wykrój opakowania kartonowego ośmiopaka w stanie rozłożonym, z uwidocznieniem wszystkich części, elementów zamykających i powierzchni opakowania, a fig. 2 przedstawia wykrój sześciopaka w stanie rozłożonym, z uwidocznieniem wszystkich części, elementów zamykających i powierzchni opakowania.
Opakowanie kartonowe według fig. 1 w stanie rozłożonym stanowi pojedynczy nierozdzielny wykrój. Wykrój podzielony jest liniami cięcia, bigowania, kontrbigowania, nożo-bigowania i perforacji na mniejsze płaszczyzny, stanowiące, odpowiednio, powierzchnie części dolnej, szyjki, części górnej i elementy zamykające. Wykrój części dolnej ma kształt wielokąta, w którym dno 1 w kształcie wielokąta, ściany 2 w kształcie czworokątów i przegrody 20 w kształcie deltoidów oraz dłuższa przekątna 3 przegrody 20 są wyznaczone liniami kontrbigowania 4, na których składa się dolną część opakowania, przy czym w trakcie składania na dłuższej przekątnej 3 przegrody 20, mającej kształt deltoidu, załamuje się przegrodę do wewnątrz opakowania. Przegrody 20 mają wycięcie narożników 21, również w kształcie deltoidu, wykonane na przedłużeniu dłuższych przekątnych 3. W ścianie 2 wykroju dolnego leżącej naprzeciwko ściany 2 łączącej część dolną z częścią górną, oraz na dwóch przeciwległych ścianach 2 leżących symetrycznie i w osi prostopadłej do nich są umieszczone wloty 6 zamka motylkowego 14. Natomiast na dwóch dowolnych pozostałych ścianach 2 opakowania, ale leżących naprzeciwko siebie, są umieszczone rączki 5 na wysokości około 2/3 wysokości ściany 2. Szyjka 7 łącząca część dolną na boku ściany 2 z częścią górną na ścianie pojedynczej 9 ma szerokość równą szerokości tych ścian, i jest wielokrotnie nożo-bigowana wzdłuż linii biegnących równolegle do boków ścian 2 i 9.
Wykrój części górnej ma postać kwadratu, w którym wyznaczony jest liniami bigowania wierzch pokrywy 8 o kształcie ośmiokąta i przyległe do niej ściany naprzemiennie pojedyncze 9 i składane 11, złożone z dwóch elementów, oddzielone od siebie liniami cięcia. Do bocznych przeciwległych krawędzi ścian pojedynczych 9 przylegają zamki ścian 10, wyznaczone liniami bigowania. Zamki ścian mają kształt czworokątów o wysokości nieznacznie mniejszej od wysokości połówki ściany składanej 11 i przy składaniu pokrywy wchodzą pomiędzy elementy składowe ściany 11. Ściana składana 11 podzielona jest na połowę linią nożo-bigowaną. Z zewnętrzną krawędzią pojedynczej ściany 9 połączony jest, poprzez linię bigowania, motylkowy zamek 14. Ściana składana 11 u podstawy na linii bigowania ma szczelinę 12, a na przeciwległej krawędzi wypust 13, umieszczone w osi pokrywy 8. W pokrywie 8 znajduje się osiem otworów 16 połączonych liniami perforacji na mostkach 19 z zaślepką 15 o zarysie okręgu, w której umieszczony jest centralnie uchwyt 17 o kształcie okręgu.
W przykładzie realizacji przedstawionym na fig. 2 dno 1, wykrój części dolnej oraz pokrywa 8 posiadają kształt sześciokąta, a rozłożony wykrój części górnej ma postać trójkąta. W pokrywie 8 znajduje się sześć otworów 16 połączonych liniami perforacji na mostkach 19 z zaślepką 15. Mostki 19 mają przelot nieznacznie mniejszy niż średnica otworów 16.
Opakowanie kartonowe składane jest poprzez złożenie przegród 20 do wewnątrz części dolnej i nałożenie na część dolną uprzednio złożonej części górnej, która składana jest w ten sposób, że po załamaniu ścian 9, 11 do pozycji prostopadłej względem pokrywy 8 wprowadza się zamki ścian 10 pomiędzy składane elementy ściany 11 i zapina się wypusty 13 w szczelinach 12. Po nałożeniu części górnej zapina się zamki motylkowe 14 we wlotach 6 mieszczących się w ścianach 2 części dolnej. Rączka 5 umieszczona na przeciwległych ścianach 2 części dolnej służy do transportu opakowania.

Claims (5)

1. Opakowanie kartonowe z tektury barierowej w kształcie wielościanu z pokrywą, które w rozwinięciu stanowi jednolity wykrój, w którym linie cięcia, linie bigowania i linie perforacji wyznaczają płaszczyzny stanowiące, odpowiednio, powierzchnie części dolnej i części górnej oraz powierzchnie i elementy zamykające, z których powierzchnia dna części dolnej i wierzchu części górnej mają odpowiadający sobie kształt wielokątów, a ściany części dolnej i pokrywy po złożeniu opakowania mają kształt czworokątów, znamienne tym, że wykrój części dolnej posiada kształt wielokąta, w którym symetrycznie w środku ma umieszczone dno (1), a dno (1) i przylegające do niego ściany (2) oraz przegrody (20) o kształcie deltoidu, utworzone przez powierzchnie zawarte między sąsiadującymi ścianami (2), są połączone poprzez linie kontrbigowania, przy czym wykrój części dolnej ma na boku ściany (2) połączenie poprzez szyjkę (7) z częścią górną na krawędzi jednej ze ścian pojedynczych (9), zaś boki wierzchu pokrywy (8) posiadają na przemian przyległe do niej ściany pojedyncze (9) i ściany składane (11) złożone z dwóch elementów, przy czym boczne przeciwległe krawędzie ścian pojedynczych (9) połączone są poprzez linie bigowania z zamkami ścian (10), a ich krawędzie zewnętrzne z umieszczonymi centralnie zamkami motylkowymi (14), natomiast ściany składane (11) mają umieszczoną w połowie wysokości linię nożo-bigowaną, a u podstawy na linii bigowania posiadają szczelinę (12), zaś na przeciwległej zewnętrznej krawędzi wypust (13), natomiast pokrywa (8) w części środkowej posiada zaślepkę (15) o zarysie okręgu, a w niej centralnie umieszczony uchwyt (17) o kształcie okręgu, wyznaczone przez perforację.
2. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że przegrody (20) mają wycięcia narożników (21) w kształcie deltoidu, które są wykonane na przedłużeniu ich dłuższych przekątnych (3) i sięgają na głębokość powyżej dolnej krawędzi wycięcia rączki (5).
3. Opakowanie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że przegrody (20) mają linie kontrbigowane na dłuższych przekątnych (3).
4. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że szyjka (7) ma szerokość równą szerokości ścian (2), (9) i jest wielokrotnie nożo-bigowana wzdłuż linii biegnących równolegle do krawędzi tych ścian.
5. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że zaślepka (15) posiada na obwodzie symetrycznie rozmieszczone mostki (19) w ilości boków wielokąta pokrywy (8), przy czym mostki zakończone są otworami (16) i położone w osiach symetrii tych boków.
PL395840A 2011-08-02 2011-08-02 Opakowanie kartonowe PL220818B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395840A PL220818B1 (pl) 2011-08-02 2011-08-02 Opakowanie kartonowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395840A PL220818B1 (pl) 2011-08-02 2011-08-02 Opakowanie kartonowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL395840A1 PL395840A1 (pl) 2013-02-04
PL220818B1 true PL220818B1 (pl) 2016-01-29

Family

ID=47632555

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL395840A PL220818B1 (pl) 2011-08-02 2011-08-02 Opakowanie kartonowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220818B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL395840A1 (pl) 2013-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2246507T3 (es) Portaobjetos envolvente con pestaña divisora superior.
KR200476703Y1 (ko) 포장상자
US2844294A (en) Chick carton
WO2001064530A1 (en) Carton box for vials, blank and packaging process
RU2521298C2 (ru) Складываемая картонная коробка
BRPI0821854B1 (pt) caixa de embalagem com lingueta de centragem, conjunto de recortes e processo para a fabricação dessa caixa.
CN105555678B (zh) 纸箱及纸箱坯料
BRPI0616368A2 (pt) recipiente
PL220818B1 (pl) Opakowanie kartonowe
EP3347111B1 (en) Modular unit for forming constructions for toy use
ES2433197T3 (es) Caja de cartón, preforma para la misma y procedimiento para ensamblar la caja
ES2221278T3 (es) Envase para transporte y exhibicion.
KR101152148B1 (ko) 식품 포장 박스
US1637299A (en) Box
KR200440198Y1 (ko) 제과포장 케이스
JP4420644B2 (ja) 中仕切りを備えたトレー
JP3201728U (ja) 保冷剤収容部付包装箱
PL236483B1 (pl) Opakowanie zbiorcze zwłaszcza do butelek
PL236602B1 (pl) Składana wkładka do opakowania, zwłaszcza transportowego
JP3175973U (ja) 包装用箱
PL70603Y1 (pl) Zakrętka-klocek
PL236601B1 (pl) Wkładka do opakowania, zwłaszcza transportowego
ES1218034U (es) Caja para soporte alimentario
PL236898B1 (pl) Składana wkładka do opakowania, zwłaszcza transportowego
JPS6020578Y2 (ja) 組込み式キャリア−カ−トン