PL220657B1 - Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni (54) pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka i sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka - Google Patents

Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni (54) pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka i sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka

Info

Publication number
PL220657B1
PL220657B1 PL384908A PL38490808A PL220657B1 PL 220657 B1 PL220657 B1 PL 220657B1 PL 384908 A PL384908 A PL 384908A PL 38490808 A PL38490808 A PL 38490808A PL 220657 B1 PL220657 B1 PL 220657B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bedding
space
perforated
person
under
Prior art date
Application number
PL384908A
Other languages
English (en)
Other versions
PL384908A1 (pl
Inventor
Zbigniew Poliński
Krzysztof Raczyński
Original Assignee
Zbigniew Poliński
Krzysztof Raczyński
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zbigniew Poliński, Krzysztof Raczyński filed Critical Zbigniew Poliński
Priority to PL384908A priority Critical patent/PL220657B1/pl
Publication of PL384908A1 publication Critical patent/PL384908A1/pl
Publication of PL220657B1 publication Critical patent/PL220657B1/pl

Links

Landscapes

  • Bedding Items (AREA)

Abstract

Urządzenie, poprawiające mikroklimat wokół człowieka, szczególnie w przestrzeni pomiędzy pościelą, a człowiekiem, zawiera ponad materacem, a pod prześcieradłem częściowo perforowaną rurkę albo hydrauliczny przewód, albo ich układ w połączeniu z matą (7) oraz korzystnie zawiera w przestrzeni pod kołdrą podobny układ perforowanych rurek albo hydraulicznych przewodów, albo ich układ w połączeniu z matą (7). Wylot perforowanych rurek albo hydraulicznych przewodów jest wyprowadzony na zewnątrz i połączony z wlotem separatora (8) par potu, którego wylot jest połączony z próżniową pompą (9). Urządzenie może być też stosowane do poprawy mikroklimatu w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a fotelem, pomiędzy głową człowieka, a okryciem głowy człowieka, pomiędzy nogą człowieka, a obuwiem oraz pomiędzy korpusem człowieka, a bielizną i odzieżą. Sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka polega na tym, że w przestrzeni pod pościelą, pomiędzy kołdrą, a materacem, wytwarza się podciśnienie i odwraca się kierunek migracji czynnika termodynamicznego przez pościel w kierunku okrytego pościelą człowieka.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka szczególnie w przestrzeni pod pościelą, w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a fotelem, w przestrzeni pomiędzy korpusem człowieka a bielizną i odzieżą, oraz sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka, szczególnie w przestrzeni pod pościelą.
Znaczną część życia człowiek spędza w łóżku śpiąc lub będąc w stanie chorobowym. Organizm człowieka pozbywa się wielu szkodliwych składników różnymi drogami. Jedną z takich dróg są gruczoły potowe. W czasie snu człowiek jest często szczelnie przykryty. Usuwanie potu jest wówczas utrudnione, wilgotność skóry może być wysoka, efekt może być taki, że szkodliwe substancje są wchłaniane z powrotem do organizmu. Również wysokie stężenie dwutlenku węgla jest szkodliwe dla organizmu człowieka. Przyjmuje się, że wilgotność powietrza przy skórze nie powinna przekraczać 40%, natomiast stężenie dwutlenku węgla nie powinno przekraczać 0,03%. Jedynym sposobem poprawy tego stanu jest usunięcie nadmiaru par potu i dwutlenku węgla z pościeli. Metabolizm człowieka w czasie snu jest niski, dlatego pościel musi mieć odpowiednią izolacyjność cieplną, a więc grubość i porowatość. Temperatura skóry człowieka wynosi około 33°C. Czynnik termodynamiczny, w tym przypadku pary wydzielanego przez człowieka potu i dwutlenku węgla migrują z pościeli przez prześcieradło, materac i kołdrę do otoczenia. Pary potu w tej sytuacji są częściowo wchłaniane przez prześcieradło, materac i kołdrę. Pościel szybko traci swoje początkowe właściwości izolacyjne. Przyjmując, 2 że człowiek w warunkach komfortu produkuje około 24-40 g/(m .h) potu, wzrost temperatury otocze2 nia o 2-3 stopni powoduje wzrost wydzielania potu do 250 g/(m2.h). Gdy wilgotność powietrza pod kołdrą osiągnie wartość bliską 100%, człowiek musi się częściowo odkryć by usunąć nadmiar wilgoci ponieważ pościel nie jest w stanie wchłonąć zbyt dużej ilości potu. W efekcie dochodzi do częściowego, miejscowego obniżenia temperatury ciała człowieka; co jest bardzo niekorzystne, szczególnie w stanach chorobowych, charakteryzujących się podwyższoną temperaturą ciała człowieka. Istotnym zagadnieniem jest również usuwanie nadmiaru dwutlenku węgla. W spoczynku ilość wydzielonego 2 dwutlenku węgla przez skórę człowieka może dochodzić do 250 mg/(m2.h) i stężenie dwutlenku węgla łatwo może przekroczyć wartość graniczną komfortu 0,03%.
Z polskiego opisu zgłoszenia wynalazku nr P-300463 znany jest ocieplacz leczniczy do utrzymywania stałej wilgotności skóry ludzkiej, w szczególności miejsc chorych ciała, zawierający wkładkę absorbentu krzemowego o rozwiniętej powierzchni por i kanalików, w których zachodzi proces rozkładania zaabsorbowanych związków organicznych, występujących w wydzielanym pocie.
Znany z polskiego opisu patentowego PL 185015 zestaw do regulowania temperatury ciała pacjenta, zawiera dwuwarstwowy kombinezon, a pomiędzy jego warstwami znajduje się zamknięta komora wyposażona we wlot i wylot gazowej mieszanki. Kombinezon jest zasilany mieszanką gazową powietrza ze ściśle określoną objętością helu.
Celem wynalazku było umożliwienie sterowania mikroklimatem na powierzchni ciała człowieka i usuwanie par potu i nadmiaru dwutlenku węgla z przestrzeni pomiędzy okryciem a powierzchn ią ciała ludzkiego. Natomiast zadaniem technicznym postawionym do wykonania było opracowanie urządzenia do usuwania par potu i nadmiaru dwutlenku węgla z przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka.
Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka, szczególnie w przestrzeni pomiędzy pościelą a człowiekiem, według wynalazku odznacza się tym, że zawiera pod pościelą, w przestrzeni ponad materacem a pod prześcieradłem częściowo perforowaną rurkę, czy częściowo perforowany hydrauliczny przewód, albo układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych rurek, czy układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych hydraulicznych przewodów, które są wzajemnie połączone hydraulicznie i wyprowadzone na zewnątrz spod pościeli, a następnie są one połączone z wlotem separatora par potu, a wylot separatora par potu jest połączony z wlotem próżniowej pompy.
Korzystnie jeżeli urządzenie zawiera pod pościelą, w przestrzeni pod kołdrą, częściowo perforowaną rurkę, czy częściowo perforowany hydrauliczny przewód, albo układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych rurek, czy układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych hydraulicznych przewodów, które są wzajemnie połączone hydraulicznie i wyprowadzone na zewnątrz spod pościeli, a następnie są one połączone z wlotem separatora par potu, a wylot separatora par potu jest połączony z wlotem próżniowej pompy.
PL 220 657 B1
Korzystnie jeżeli urządzenie zawiera matę z częściowo perforowaną rurką lub hydraulicznym przewodem, umieszczoną pod prześcieradłem, oraz korzystnie zawiera matę z częściowo perforowaną rurką umieszczoną pod kołdrą, czy matę z częściowo perforowanym hydraulicznym przewodem umieszczoną pod kołdrą, które są wzajemnie połączone hydraulicznie i wyprowadzone na zewnątrz spod pościeli, a następnie są one połączone z wlotem separatora par potu, a wylot separatora par potu jest połączony z wlotem próżniowej pompy.
Korzystnie jeżeli pomiędzy układem wzajemnie połączonych częściowo perforowanych rurek, albo wzajemnie połączonych częściowo perforowanych hydraulicznych przewodów, wyprowadzonych na zewnątrz spod pościeli, a wlotem separatora par potu, do układu rurowego jest włączony próżniomierz-wakuometr.
Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka, szczególnie w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a fotelem, korzystnie pomiędzy kierowcą a fotelem samochodowym, według wynalazku odznacza się tym, że zawiera perforowaną rurkę albo perforowany hydrauliczny przewód czy układ wzajemnie połączonych hydraulicznie perforowanych rurek, albo układ wzajemnie połączonych hydraulicznie perforowanych hydraulicznych przewodów, przykrywających siedzisko i oparcie fotela, które są połączone z wlotem separatora par potu, a wylot separatora par potu jest połączony z wlotem próżniowej pompy.
Korzystnie jeżeli urządzenie zawiera matę z perforowaną rurką czy matę z perforowanym hydraulicznym przewodem przykrywających siedzisko i oparcie fotela, które są połączone z wlotem separatora par potu, a wylot separatora par potu jest połączony z wlotem próżniowej pompy.
Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka, szczególnie w przestrzeni pomiędzy korpusem człowieka a bielizną i odzieżą, według wynalazku odznacza się tym, że zawiera perforowaną rurkę, czy perforowany hydrauliczny przewód, albo układ wzajemnie połączonych hydraulicznie perforowanych rurek, czy układ wzajemnie połączonych hydraulicznie perforowanych hydraulicznych przewodów, w przestrzeni pomiędzy skórą człowieka a bielizną i odzieżą, którymi obłożony jest korpus człowieka pod bielizną i odzieżą, których wylot jest wyprowadzony spod bielizny i odzieży na zewnątrz i połączony z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie, korzystnie z próżniową pompą.
Sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka, szczególnie w przestrzeni pod pościelą, według wynalazku odznacza się tym, że w pościeli, w przestrzeni pomiędzy kołdrą a materacem, wytwarza się podciśnienie, wyprowadzając poza pościel pary potu i dwutlenek węgla, poprzez częściowo perforowany rurowy przewód, czy układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych rurowych przewodów, usytuowanych w przestrzeni ponad materacem a pod prześcieradłem.
Korzystnie jeżeli w pościeli, w przestrzeni pomiędzy kołdrą a materacem, wytwarza się podciśnienie, wyprowadzając poza pościel pary potu i dwutlenek węgla, poprzez matę z częściowo perforowanym rurowym przewodem, usytuowanym w przestrzeni ponad materacem (1) a pod prześcieradłem oraz z przestrzeni położonej w bezpośrednim sąsiedztwie komory, odwracając kierunek migracji czynnika termodynamicznego przez pościel na okrytego pościelą człowieka.
Korzystnie, jeżeli wyprowadzony poza pościel układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych rurowych przewodów albo układ wzajemnie połączonych hydraulicznie mat, z częściowo perforowanymi rurowymi przewodami, przyłącza się do wlotu separatora par potu, a wylot separatora par potu przyłącza się do wlotu próżniowej pompy.
Przedmiot wynalazku przyczynia się do wzrostu komfortu życia człowieka, odprowadzenie par potu i dwutlenku węgla z otoczenia wokół człowieka powoduje osuszenie pościeli oraz wzrost izolacyjności odzieży jak również zapobiega wchłanianiu toksyn wytwarzanych przez człowieka.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia naturalny sposób migracji par potu i dwutlenku węgla z pościeli w schemacie ogólnym, fig. 2 - sposób migracji par potu i dwutlenku węgla z zastosowaniem pojedynczego układu perforowanych rurek w pościeli, w schemacie ogólnym, fig. 3 - sposób migracji par potu i dwutlenku węgla z zastosowaniem pełnego układu perforowanych rurek w pościeli, w schemacie ogólnym, fig. 4 urządzenie do usuwania par potu i dwutlenku węgla z pościeli z matą z perforowaną rurką umieszczoną pod prześcieradłem, w schemacie ogólnym, fig. 5 - urządzenie do usuwania par potu i dwutlenku węgla z pościeli z matą z perforowaną rurką umieszczoną pod prześcieradłem i dodatkowo pod kołdrą, w schemacie ogólnym, fig. 6 - urządzenie do usuwania par potu i dwutlenku węgla z matą z perforowaną rurką okrywającą siedzisko i oparcie fotela samochodowego, w schemacie ogólnym,
PL 220 657 B1 a fig. 9 - urządzenie do usuwania par potu i dwutlenku węgla z układem perforowanych rurek usytuowanych na skórze człowieka z przestrzeni pomiędzy korpusem człowieka a bielizną i odzieżą, w schemacie ogólnym.
W normalnych warunkach odpoczynku leżący na materacu 1 przykrytym prześcieradłem 2, opierający głowę na poduszce 3 i przykryty kołdrą 4 człowiek 5 wydziela w czasie snu, poprzez gruczoły potowe, pewną ilość potu, oraz poprzez skórę pewną ilość dwutlenku węgla. Metabolizm człowieka w czasie snu jest niski, dlatego pościel ma odpowiednią izolacyjność cieplną, ażeby śpiący nie ulegał wychłodzeniu. Czynnik termodynamiczny, taki jak pary wydzielanego przez człowieka 5 potu i dwutlenek węgla, są częściowo wchłaniane przez pościel, a nadmiar ich migruje przez prześcieradło 2 i materac 1 oraz przez kołdrę 4 do otoczenia, tak jak to pokazano strzałkami na rysunku fig. 1. Przesycona parami potu i dwutlenkiem węgla pościel szybko traci swoje początkowe właściwości izolacyjne.
Rozwiązanie problemu polega na odwróceniu kierunku migracji czynnika termodynamicznego przez pościel w kierunku do człowieka 5, tak jak to pokazano strzałkami na rysunku fig. 2 i fig. 3. Czynnikiem tym jest otaczające powietrze o niższej wilgotności bezwzględnej niż powietrze pod pościelą. Temperatura otaczającego powietrza jest również zazwyczaj niższa od temperatury ciała człowieka 5. Powietrze migrując przez pościel, w kierunku ciała człowieka 5 ulega więc osuszeniu, co jest zjawiskiem korzystnym, również pościel ulega osuszeniu a nie zawilgoceniu. Osuszanie pościeli poprawia jej izolacyjność cieplną w sposób korzystny dla człowieka 5. Usuwanie par potu i dwutlenku węgla odbywa się inną drogą.
Pod prześcieradłem 2 umieszcza się perforowaną tylko w obrębie pościeli rurkę 6 z elastycznego tworzywa sztucznego, na przykład z polietylenu. Wytworzenie stosunkowo niewielkiego podciśni enia na wyprowadzonym na zewnątrz końcu perforowanej rurki 6 powoduje odsysanie par potu i dwutlenku węgla na zewnątrz poza pościel. Perforowana rurka 6 może być naszyta i umocowana do specjalnej maty 7. Takie usytuowanie perforowanej rurki 6 pozwala na łatwe ułożenie układu perforowanych rurek 6, oraz skuteczne odsysanie par potu spod pościeli, które są cięższe od powietrza i gromadzą się w pobliżu materaca 1, co umożliwia umieszczenie perforowanych rurek 6 w strefie docisku ciała człowieka 5 do materaca 1, w miejscu skąd najtrudniej jest odprowadzić pary potu. Perforowana rurka 6 może być umieszczona dodatkowo na dolnej powierzchni kołdry 4. Spowoduje to skuteczniejsze odprowadzanie par potu oraz dwutlenku węgla spod pościeli.
Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka 5, w przestrzeni pomiędzy człowiekiem 5 a okryciem człowieka 5, szczególnie w przestrzeni pod pościelą, w przykładowym wykonaniu według wynalazku, pokazane na rysunku fig. 4, zawiera umieszczoną wewnątrz pościeli pod prześcieradłem 2 matę 7 z perforowaną rurką 6, która wykonana jest z elastycznego tworzywa sztucznego, o stosunkowo małej średnicy, i wyprowadzona jest na zewnątrz pościeli. Wylot perforowanej rurki 6 jest przyłączony do wlotu separatora 8 par potu, a wylot separatora 8 par potu jest przyłączony do wlotu próżniowej pompy 9. Pomiędzy wylotem perforowanej rurki 6 a wlotem separatora 8 par potu jest podłączony próżniomierz-wakuometr 10. Do urządzenia może być dołączony, pomiędzy wylotem separatora 8 par potu a wlotem próżniowej pompy 9, filtr pochłaniający pary potu i jednocześnie dezynfekujący usuwane spod pościeli zanieczyszczone powietrze.
Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka 5, w przestrzeni pomiędzy człowiekiem 5 a okryciem człowieka 5, szczególnie w przestrzeni pod pościelą, w przykładowym wykonaniu według wynalazku, pokazane na rysunku fig. 5, zawiera umieszczoną wewnątrz pościeli pod prześcieradłem 2 matę 7 z perforowaną rurką 6, która wykonana jest z elastycznego tworzywa sztucznego o stosunkowo małej średnicy i połączona jest hydraulicznie z matą 11 z perforowaną rurką 6 umieszczoną dodatkowo pod kołdrą 4. Wylot perforowanych rurek 6 obydwu mat 7 i 11 jest przyłączony do wlotu separatora 8 par potu, a wylot separatora 8 par potu jest podłączony do wlotu próżniowej pompy 9. Pomiędzy wylotem perforowanej rurki 6 a wlotem separatora 8 par potu jest podłączony próżniomierz-wakuometr 10. Do urządzenia może być dołączony, pomiędzy wylotem separatora 8 par potu a wlotem próżniowej pompy 9, filtr pochłaniający pary potu i jednocześnie dezynfekujący usuwane spod pościeli zanieczyszczone powietrze. Wylot 12 próżniowej pompy 9 może znajdować się wewnątrz pomieszczenia, w którym śpi człowiek 5, lub na zewnątrz tego pomieszczenia, co może okazać się czasem korzystniejsze.
Urządzenia poprawiające mikroklimat wokół człowieka 5, zamiast perforowanych rurek 6 mogą być wyposażone w perforowane hydrauliczne przewody 6 o kształcie przekroju poprzecznego innym niż okrągły. Urządzenia te mogą zawierać układy regulacji wydajności próżniowej pompy 9, takie jak,
PL 220 657 B1 na przykład ze sterowaniem nastawnym, obsługiwanym przez użytkownika, według jego subiektywnych odczuć, albo z automatyczną regulacją utrzymującą stały założony poziom parametrów wilgotności i temperatury pod pościelą.
Przy użyciu osobistego rejestratora temperatury i wilgotności względnej, przy wyłączonym urządzeniu usuwającym pary potu i dwutlenek węgla, przeprowadzono pomiary mikroklimatu wokół człowieka pod pościelą. Czujniki uruchomiono poza pościelą. Temperatura otoczenia wynosiła 21,6°C, wilgotność względna otoczenia około 33%. Następnie czujniki umieszczono pod pościelą. Stwierdzono, że temperatura pod kołdrą osiągnęła po około 15 minutach temperaturę powierzchni skóry, to jest 32,4°C a wilgotność doszła do 60%. Pojawiło się odczucie silnego dyskomfortu. Czujnik pokazał, że temperatura punktu rosy pod kołdrą, ustalona na 22-23°C, osiągnęła wartość wyższą od temperatury otoczenia. To spowodowało, że pary potu zaczęły skraplać się w pościeli, wywołując tak wysoki dyskomfort. Po włączeniu urządzenia usuwającego pot, temperatura pozostała na niezmienionym poziomie, natomiast wilgotność szybko obniżyła się do 37%, a temperatura punktu rosy do 12-15°C. Pojawiło się również odczucie komfortu. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu wykazały, że zastosowanie urządzenia pozwala utrzymać podstawowe parametry, takie jak temperaturę i wilgotność, w prawidłowych granicach, zapewniających komfort człowiekowi, to jest temperaturę 33°C i wilgotność 40%. Obniżenie temperatury punktu rosy poniżej temperatury zapobiega zawilgoceniu pościeli, a to powoduje, że jej izolacyjność na niezmienionym poziomie.
Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka 5, w przestrzeni między człowiekiem 5 a fotelem 13, szczególnie pomiędzy kierowcą a fotelem 13, w przykładowym wykonaniu według wynalazku, tak jak to na rysunku fig. 6, ma matę 14 z perforowaną rurką 6, którą jest przykryte i oparcie fotela 13 samochodowego. Perforowana rurka 6 jest poza fotel 13 i podłączona do wlotu separatora 8 par potu, a wylot 8 par potu jest podłączony do wlotu próżniowej pompy 9. Po próżniowej pompy 9 usuwane zostają pary potu i wydzielający się dwutlenek węgla z przestrzeni pomiędzy kierowcą a fotelem 13 samochodowym, poprawiając stale mikroklimat wokół kierowcy samochodu, poprzez odwrócenie do kierunku migracji czynnika termodynamicznego. Wynalazek może być wykorzystany w każdych warunkach otoczenia w jakich przebywa człowiek. Szczególne znaczenie proponowanych rozwiązań występuje w warunkach obniżonej temperatury zewnętrznej, gdy temperatura punktu rosy par potu w przestrzeni między ciałem człowieka a okryciem przewyższa temperaturę otoczenia lub jest od niej niewiele niższa. Wówczas występuje silne zawilgocenie okrycia i utrata jego ciepłochronności.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka, szczególnie w przestrzeni pomiędzy pościelą a człowiekiem, znamienne tym, że zawiera pod pościelą, w przestrzeni ponad materacem (1) a pod prześcieradłem (2), częściowo perforowaną rurkę (6), czy częściowo perforowany hydrauliczny przewód (6), albo układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych rurek (6), czy układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych hydraulicznych przewodów (6), które są wzajemnie połączone hydraulicznie i wyprowadzone na zewnątrz spod pościeli, a następnie są one połączone z wlotem separatora (8) par potu, a wylot separatora par potu jest połączony z wlotem próżniowej pompy (9).
  2. 2. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera pod pościelą, w przestrzeni pod kołdrą (4), częściowo perforowaną rurkę (6), czy częściowo perforowany hydrauliczny przewód (6), albo układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych rurek (6), czy układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych hydraulicznych przewodów (6), które są wzajemnie połączone hydraulicznie i wyprowadzone na zewnątrz spod pościeli, a następnie są one połączone z wlotem separatora (8) par potu, a wylot separatora par potu jest połączony z wlotem próżniowej pompy (9).
  3. 3. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera matę (7) z częściowo perforowaną rurką (6) lub hydraulicznym przewodem, umieszczoną pod prześcieradłem (2) oraz korzystnie zawiera matę (11) z częściowo perforowaną rurką (6) umieszczoną pod kołdrą (4), czy matę (11) z częściowo perforowanym hydraulicznym przewodem (6) umieszczoną pod kołdrą (4), które są wzajemnie połączone hydraulicznie i wyprowadzone na zewnątrz spod pościeli, a następnie są one połączone z wlotem separatora (8) par potu, a wylot separatora par potu jest połączony z wlotem próżniowej pompy (9).
    PL 220 657 B1
  4. 4. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że pomiędzy układem wzajemnie połączonych częściowo perforowanych rurek (6), albo wzajemnie połączonych częściowo perforowanych hydraulicznych przewodów (6), wyprowadzonych na zewnątrz spod pościeli, a wlotem separatora (8) par potu, do układu rurowego jest włączony próżniomierz-wakuometr (10).
  5. 5. Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka, szczególnie w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a fotelem, korzystnie pomiędzy kierowcą a fotelem samochodowym, znamienne tym, że zawiera perforowaną rurkę (6), albo perforowany hydrauliczny przewód (6), czy układ wzajemnie połączonych hydraulicznie perforowanych rurek (6), albo układ wzajemnie połączonych hydraulicznie perforowanych hydraulicznych przewodów (6), przykrywających siedzisko i oparcie fotela (13), które są połączone z wlotem separatora (8) par potu, a wylot separatora (8) par potu jest połączony z wlotem próżniowym pompy (9).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że zawiera matę (14) z perforowaną rurką (6) czy matę (14) z perforowanym hydraulicznym przewodem (6) przykrywających siedzisko i oparcie fotela (13), które są połączone z wlotem separatora (8) par potu, a wylot separatora (8) par potu jest połączony z wlotem próżniowej pompy (9).
  7. 7. Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka, szczególnie w przestrzeni pomiędzy korpusem człowieka a bielizną i odzieżą, znamienne tym, że zawiera perforowaną rurkę (6), czy perforowany hydrauliczny przewód (6), albo układ wzajemnie połączonych hydraulicznie perforowanych rurek (6), czy układ wzajemnie połączonych hydraulicznie perforowanych hydraulicznych przewodów (6), w przestrzeni pomiędzy skórą (5) człowieka a bielizną i odzieżą, którymi obłożony jest korpus (21) człowieka pod bielizną i odzieżą, których wylot (22) jest wyprowadzony spod bielizny i odzieży na zewnątrz i połączony z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie, korzystnie z próżniową pompą.
  8. 8. Sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka, szczególnie w przestrzeni pod pościelą, znamienny tym, że w pościeli, w przestrzeni pomiędzy kołdrą (4) a materacem (1), wytwarza się podciśnienie, wyprowadzając poza pościel pary potu i dwutlenek węgla, poprzez częściowo perforowany rurowy przewód (6), czy układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych rurowych przewodów (6), usytuowanych w przestrzeni ponad materacem (1) a pod prześcieradłem (2).
  9. 9. Sposób, według zastrz. 8, znamienny tym, że w pościeli, w przestrzeni pomiędzy kołdrą (4) a materacem (1), wytwarza się podciśnienie, wyprowadzając poza pościel pary potu i dwutlenek węgla poprzez matę (7) z częściowo perforowanym rurowym przewodem (6), usytuowanym w przestrzeni ponad materacem (1) a pod prześcieradłem (2) oraz z przestrzeni położonej w bezpośrednim sąsiedztwie kołdry (4), odwracając kierunek migracji czynnika termodynamicznego przez pościel na okrytego pościelą człowieka (5).
  10. 10. Sposób, według zastrz. 8, znamienny tym, że wyprowadzony poza pościel układ wzajemnie połączonych hydraulicznie częściowo perforowanych rurowych przewodów (6) albo układ wzajemnie połączonych hydraulicznie mat (7), z częściowo perforowanymi rurowymi przewodami (6), przyłącza się do wlotu separatora (8) par potu, a wylot separatora (8) par potu przyłącza się do wlotu próżniowej pompy (9).
PL384908A 2008-04-12 2008-04-12 Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni (54) pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka i sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka PL220657B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384908A PL220657B1 (pl) 2008-04-12 2008-04-12 Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni (54) pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka i sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384908A PL220657B1 (pl) 2008-04-12 2008-04-12 Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni (54) pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka i sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL384908A1 PL384908A1 (pl) 2009-10-26
PL220657B1 true PL220657B1 (pl) 2015-11-30

Family

ID=54704607

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL384908A PL220657B1 (pl) 2008-04-12 2008-04-12 Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni (54) pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka i sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220657B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422853A1 (pl) * 2017-09-15 2019-03-25 An-Farb Zdzisław Nuszkiewicz, Maciej Nuszkiewicz Spółka Jawna Zespół wyrobów włókienniczych stanowiący system odzieży do poprawiania komfortu fizjologicznego człowieka

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422853A1 (pl) * 2017-09-15 2019-03-25 An-Farb Zdzisław Nuszkiewicz, Maciej Nuszkiewicz Spółka Jawna Zespół wyrobów włókienniczych stanowiący system odzieży do poprawiania komfortu fizjologicznego człowieka

Also Published As

Publication number Publication date
PL384908A1 (pl) 2009-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9835344B2 (en) System for support and thermal control
RU2268633C2 (ru) Кровать
US4695496A (en) Skin protective pad
EP2945587A1 (en) Body support system with pressure redistribution and internal air flow guide(s)
JPS6226059A (ja) マツトレス用液体排出ユニツト
CN101557785A (zh) 一种摇篮式负压护理床
PL220657B1 (pl) Urządzenie poprawiające mikroklimat wokół człowieka w przestrzeni (54) pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka i sposób poprawy mikroklimatu wokół człowieka w przestrzeni pomiędzy człowiekiem a okryciem człowieka
RU106086U1 (ru) Наматрасник влагонепроницаемый
CA2883702C (en) Multi-layered patient support cover sheet system
JP2005328901A (ja) ユーカリの葉を用いた健康寝具、芳香袋、入浴剤
NO883743L (no) Framgangsmaate og anordning for aa gi personlig luftbehandling ("air-condition").
KR20140006173A (ko) 편백나무를 이용한 베개
JP3213627U (ja) ベッド
JPS6038137B2 (ja) 敷布団あるいはマツトの乾燥状態維持方法
JP2007236410A (ja) 蒸気温熱タオル
JP2002065411A (ja) 安眠キュービクル
JP6918719B2 (ja) 中材保護用側地
JPS6019696Y2 (ja) マツトレス
JPH05146345A (ja) 寝 台
TWM550587U (zh) 多功能床架結構及使用其之多功能床組
JP2001299832A (ja) エアーコントロール方式のシーツまたは、ベッドパッドと冷暖房送風装置を組み合わせる事で、快適な寝床環境を作り上げるシステムであると同時に床ずれ予防マットレスとの併用で相乗効果が得られる床ずれ予防寝具。
JP3050878U (ja) 床ずれ防止消臭抗菌 防虫マット
JP3018580U (ja) シート
RU180372U1 (ru) Матрас
JP2709909B2 (ja) 健康寝具