PL214054B1 - Kompozycja reaktywnych zywic oraz material kompozytowy o przenikajacych sie sieciach polimerowych - Google Patents

Kompozycja reaktywnych zywic oraz material kompozytowy o przenikajacych sie sieciach polimerowych

Info

Publication number
PL214054B1
PL214054B1 PL387606A PL38760609A PL214054B1 PL 214054 B1 PL214054 B1 PL 214054B1 PL 387606 A PL387606 A PL 387606A PL 38760609 A PL38760609 A PL 38760609A PL 214054 B1 PL214054 B1 PL 214054B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
resin
composition
epoxy
epoxy resin
viscosity
Prior art date
Application number
PL387606A
Other languages
English (en)
Other versions
PL387606A1 (pl
Inventor
Ryszard Pilawka
Tadeusz Spychaj
Original Assignee
Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ West Pomeranian Szczecin Tech filed Critical Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority to PL387606A priority Critical patent/PL214054B1/pl
Publication of PL387606A1 publication Critical patent/PL387606A1/pl
Publication of PL214054B1 publication Critical patent/PL214054B1/pl

Links

Landscapes

  • Reinforced Plastic Materials (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja reaktywnych żywic, zawierająca żywicę epoksydową z utwardzaczem i nienasyconą żywicę poliestrową z układem inicjującym oraz materiał kompozytowy o przenikających się sieciach polimerowych. Kompozycja reaktywnych żywic jest szczególnie przydatna do przesycania wzmocnień włóknistych w postaci rowingu, tkanin lub mat szklanych, węglowych, bazaltowych, aramidowych oraz hybrydowych składających się z włókien różnych typów, pozwalając w ten sposób na otrzymywanie materiałów kompozytowych o wysokich parametrach wytrzymałości mechanicznej.
W szczególności kompozycja reaktywnych żywic według wynalazku nadaje się do formowania materiałów kompozytowych metodami znanymi pod nazwą techniczną RTM (resin transfer moulding). Proces formowania materiałów kompozytowych tą techniką obejmuje ciśnieniowe dozowanie/wtryskiwanie ciekłej żywicy do preformy z włókien wzmacniających w zamkniętej i szczelnej formie RTM. Z reguły proces RTM wymaga stosowania ciepła do obniżenia lepkości konwencjonalnych żywic, z których można wytworzyć wyroby o akceptowalnych cechach wytrzymałościowych. Inną odmianą techniki RTM jest proces znany pod akronimem VARTM (vacuum assist resin transfer moulding), w którym wykorzystywane są tanie formy na powierzchnię których nakłada się prepreg lub preformę ze wzmocnieniem włóknistym. Prepreg i forma są następnie umieszczone w worku próżniowym lub prepreg jest utrzymywany na powierzchni formy przez film próżniowy. Żywica jest następnie wprowadzana w celu przesycenia włókien wzmacniających. Po całkowitym przesyceniu włókien zamknięcie dopływu żywicy pozwala „próżni” na wywarcie wymaganego negatywnego ciśnienia na teraz już przesycony prepreg i kończy proces przesycania żywicą. Proces sieciowania przebiega, gdy dostarczane ciepło lub upływający czas (lub jedno i drugie) wpłyną na postęp reakcji sieciowania żywicy do określonego punktu końcowego. Następnie wyrób jest dotwardzany w temperaturze pokojowej lub podwyższonej do uzyskania końcowych właściwości użytkowych. Inną możliwością wykorzystania kompozycji reaktywnych żywic według wynalazku jest zastosowanie ich do przesycania włókien w postaci rowingu (filament winding).
Znane są układy reaktywnych żywic epoksydowych o zmniejszonej lepkości, które wymagają stosowania droższych substratów bisfenolowych niż bisfenol A, na przykład bisfenolu F.
Sposób otrzymywania żywic epoksydowych z żywic epoksydowych z bisfenolu F znany jest z opisu patentowego GB 1 493 759, w którym otrzymuje się żywicę w wyniku reakcji fenolu i formaldehydów stosunkach molowych wyższych niż 2:1, w temperaturze powyżej 100°C w obecności kwaśnego katalizatora i w ośrodku zawierającym wodę w ilości poniżej 40% wagowych. Małolepkie reaktywne żywice z grupami epoksydowymi można uzyskać na drodze syntezy z użyciem surowców typowych dla syntezy żywic epoksydowych i innych substratów. W opisie patentowym US 4 603 182 podano sposób otrzymywania bezrozpuszczalnikowej kompozycji żywic epoksydowych z udziałem efektywnego utwardzacza katalitycznego oraz przyspieszacza fenolowego, o bardzo istotnie obniżonej lepkości, w wyniku wprowadzenia do żywic epoksydowych 3-33% wag. styrenu lub innego monomeru węglowodorowego związaniem nienasyconym zdolnym do reakcji polimeryzacji, jako reaktywnego rozcieńczalnika. Taka kompozycja może być stosowana w procesach impregnacji próżniowej lub preimpregnacji materiałów izolacyjnych, a także laminatów wzmacnianych włóknem szklanym, materiałów powłokowych, tłoczyw oraz zalew i narzędzi. Opis patentowy US 6 040 397 prezentuje jednoskładnikową kompozycję epoksydową o ekstremalnie małej lepkości w zakresie 50-200 mPa s w temperaturze 22°C oraz długim czasie przechowywania/magazynowania, którą sporządzono przez zmieszanie żywicy epoksydowej o równoważniku epoksydowym 150-350 z ciekłym bezwodnikiem kwasowym, w obecności imidazolowego przyspieszacza i promotora adhezji. Rzeczona kompozycja epoksydowa przeznaczona jest do formowania wyrobów wzmacnianych materiałami włóknistymi technikami RTM, VARTM a także EDM (electrical discharge machining). Inną drogę otrzymywania reaktywnych kompozycji poliglicydyloestrowych o zmniejszonej lepkości w przedziale 1000-10 0000 mPas na drodze dwuetapowej syntezy opisuje zgłoszenie patentowe US 6 121 389. W pierwszym etapie syntezowany jest wielofunkcyjny poliester, który w drugim etapie poddaje się reakcji glicydylowania epichlorohydryną uzyskując żywicę nadającą się szczególnie do materiałów powłokowych oraz odlewów.
Kompozycja reaktywnych żywic według wynalazku zawierająca żywicę epoksydową z utwardzaczem i nienasyconą żywicę poliestrową z inicjatorem, ewentualnie przyspieszaczem, charakteryzuje się tym, że zawiera 20-80 części wagowych ciekłej aromatycznej żywicy epoksydowej z utwardzaczem katalitycznym oraz 80-20 części wagowych nienasyconej żywicy poliestrowej wraz z wolnorod
PL 214 054 Β1 nikowym układem inicjującym, a jej lepkość nie przekracza 3000 mPas w temperaturze 25°C. Ciekła żywica epoksydowa jest pochodną bisfenolu A ima liczbę epoksydową w zakresie 0,50-0,56 mola/1 OOg oraz lepkość w zakresie poniżej 20 000 mPa s w temperaturze 25°C. Utwardzaczem żywicy epoksydowej jest pochodna imidazolu użyta w ilości katalitycznej 0,05-2 części wagowych na 100 g żywicy epoksydowej, korzystnie 2-etyloimidazol lub 2-etylo-4-metyloimidazol lub 1-butyloimidazol.
Korzystnie nienasyconą żywicą poliestrową jest żywica winyloestrowa.
Materiał kompozytowy o przenikających się sieciach polimerowych powstałych przez niezależne usieciowanie żywicy epoksydowej z utwardzaczem oraz nienasyconej żywicy poliestrowej z inicjatorem, ewentualnie przyspieszaczem, otrzymany przez odlewanie lub technikami przesycania wzmocnień włóknistych, charakteryzuje się tym, że stanowi produkt utwardzania kompozycji reaktywnych żywic o lepkości nie przekraczającej 3000 mPas w temperaturze 25°C, zawierającej 20-80 części wagowych ciekłej aromatycznej żywicy epoksydowej z utwardzaczem katalitycznym oraz 80-20 części wagowych nienasyconej żywicy poliestrowej wraz z wolnorodnikowym układem inicjującym. Ciekła żywica epoksydowa jest pochodną bisfenolu A i ma liczbę epoksydową w zakresie 0,50-0,56 mola/1 OOg oraz lepkość w zakresie poniżej 20 000 mPa s w temperaturze 25°C. Utwardzaczem żywicy epoksydowej jest pochodna imidazolu użyta w ilości katalitycznej 0,05-2 części wagowych na 100 g żywicy epoksydowej, korzystnie 2-etyloimidazol lub 2-etylo-4-metyloimidazol lub 1-butyloimidazol.
Korzystnie nienasyconą żywicą poliestrową jest żywica winyloestrowa.
Korzystnie materiał otrzymuje się utwardzając kompozycję reaktywnych żywic w temperaturze pokojowej, a następnie dotwarzając w temperaturze podwyższonej.
Kompozycja według wynalazku w porównaniu ze znanymi żywicami epoksydowymi na bazie bisfenolu A lub bisfenolu F, które charakteryzują się stosunkowo dużą lepkością (z reguły powyżej 5 000 mPa s przy 25°C), charakteryzuje się małą lepkością, co pozwala na uzyskiwanie z niej materiałów technikami przesycania wzmocnień włóknistych przez łatwe przesycanie na przykład tkaniny lub maty z włókna szklanego lub węglowego albo bazaltowego, a także tkaniny aramidowej. Wyniki oznaczeń lepkości kompozycji reaktywnych żywic epoksydowych i poliestrowych oraz kompozytów z nich uzyskanych w tym wzmocnionych włóknami wzmacniającymi wskazują, że kompozycje te mogą być z powodzeniem używane do przesycania włókien, np. w metodzie przetwórstwa typu resin transfer moulding (RTM) oferując wysokie walory cech mechanicznych, przewyższając właściwości materiałów na bazie konwencjonalnych żywic epoksydowych. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem mieszanych układów żywic epoksydowo-poliestrowych, szczególnie epoksydowo-winyloestrowych jest znacznie niższa cena surowców w porównaniu do cen małolepkich żywic epoksydowych przeznaczonych do przetwórstwa nowymi technikami przetwarzania takimi jak RTM. Właściwości mechaniczne na zginanie i rozciąganie materiałów uzyskanych z kompozycji według wynalazku nie ustępują tym uzyskanym z niemodyfikowanej żywicy epoksydowej, podczas gdy koszty materiałowe zastosowanej kompozycji żywic reaktywnych są mniejsze o 35% od kosztów specjalnych niskolepkich żywic epoksydowych. Uzyskane wysokie wytrzymałości mechaniczne odlewów i laminatów kompozytowych, przekraczające wytrzymałości kompozytów z samych żywic epoksydowych świadczą o tym, że w efekcie współutwardzania mieszaniny żywic epoksydowej i nienasyconej poliestrowej utworzyły się przenikające się sieci polimerowe epoksydowa i poliestrowa.
Wynalazek został przedstawiony bliżej w przykładach wykonania.
Przykład 1
Przygotowano: a) kompozycję małocząsteczkowej dianowej żywicy epoksydowej (E6) o liczbie epoksydowej 0,52 mola/100g i lepkości 16 200 mPas w temp. 25°C, przez wymieszanie 100 g tej żywicy z 1 g 2-etyloimidazolu (2EI) w temperaturze pokojowej, b) kompozycję żywicy winyloestrowej o lepkości 300 mPas w temp. 25°C, przez wymieszanie 100 g tej żywicy z 1 g nadtlenku benzoilu jako inicjatorem wolnorodnikowym. Następnie do przygotowanej kompozycji epoksydowej wprowadzono kompozycję winyloestrową w stosunkach wagowych wskazanych w Tabeli 1 i homogenizowano kompozycję zmieszanych żywic w ciągu 20 minut. Dla serii zmieszanych kompozycji epoksydowo-winyloestrowych oznaczono lepkości w temperaturze 25°C metodą reometryczną (ARES, Rheometric Scientific, średnica płytek 25 mm, szczelina 1 mm). Wyniki oznaczeń lepkości zestawiono w Tabeli 1.
PL 214 054 Β1
Tabela 1
Lp. Symbol kompozycji Udział żywicy epoksydowej [% wag.] Udział żywicy winyloestrowej [% wag.] Lepkość 25°C [mPa-s]
1. E6 100 0 16200
2. 80E6/20VE 80 20 2950
3. 70E6/30VE 70 30 1830
4. 50E6/50VE 50 50 1020
5. 30E6/70VE 30 70 440
6. 20E6/80VE 20 80 400
7. VE 0 100 300
Z kompozycji żywic zestawionych w Tabeli 1 wykonano kompozytowe odlewy, które utwardzano w temp. 120°C przez 2h. Badanie właściwości mechanicznych usieciowanych materiałów kompozytowych zgodnie z normą PN-EN ISO 178 wykonano na maszynie wytrzymałościowej (Instron, model 4206, Instron Corp.). Właściwości mechaniczne kompozytów z mieszanin żywic epoksydowo-winyloestrowych zestawiono w Tabeli 2.
Tabela 2
Lp- Symbol kompozycji Wytrzymałość na zainanie [MPa] Moduł sprężystości [MPa] Strzałka ugięcia [mm]
1. E6 114,1 3120 1,7
2. 80E6/20VE 113,2 2550 1,9
3. 70E6/30VE 115,5 2520 2,3
4. 50E6/50VE 113,8 2300 2,5
5. 30E6/70VE 129,2 2520 3,0
6. 20E6/80VE 69,0 2700 2,0
7. VE 53,3 2490 0,8
Przykład II
Przygotowano: a) kompozycję epoksydową małocząsteczkowej dianowej żywicy epoksydowej (E6) o liczbie epoksydowej 0,53 mola/100g i lepkości 12 500 mPas w temperaturze 25°C przez wymieszanie 100 g tej żywicy z 7 g dwuskładnikowego układu utwardzającego (6 g technicznej trietylenotetraminy plus 1 g 2-etyloimidazolu) w temperaturze pokojowej, b) kompozycję nienasyconej żywicy poliestrowej o lepkości 850 mPa s w temperaturze 25°C przez wymieszanie 100 g tej żywicy z roztworem nadtlenku metyloetyloketonu jako inicjatora wolnorodnikowego użytym w ilości 3 g oraz przyspieszaczem z grupy zasad Mannicha dimetyloaminometylofenolem o symbolu DMA-10 w ilości 5 g. Następnie do przygotowanej kompozycji epoksydowej wprowadzono kompozycję nienasyconej żywicy poliestrowej w stosunkach wagowych wskazanych w Tabeli 3 i homogenizowano kompozycję zmieszanych żywic w ciągu 15 minut. Z kompozycji żywicy epoksydowej i nienasyconej poliestrowej (PES) wykonano odlewy. Utwardzanie prowadzono początkowo w temperaturze pokojowej przez 6 h, a następnie w temperaturze 140°C przez 4 h. Uzyskane materiały poddano badaniom na wytrzymałość mechaniczną. Właściwości mechaniczne kompozytów z mieszanin żywic epoksydowo-poliestrowych zestawiono w Tabeli 3.
PL 214 054 Β1
Tabela 3
Lp. Symbol kompozycji Wytrzymałość na zginanie [MPa] Moduł Younga [MPa] Wytrzymałość na zginanie [MPa] Moduł sprężystości [MPa]
1. E6 28,3 1120 101,5 2420
2. 70E6/30PES 40,7 1390 88,2 2340
3. 50E6/50PES 21,6 760 36,6 940
4. 30E6/70PES 32,8 1350 83,0 2270
5. PES 6,9 1490 42,5 2540
Przykład III
Przygotowano: a) kompozycję epoksydową małocząsteczkowej żywicy jak w przykładzie II, b) kompozycję epoksydową handlową o zmniejszonej lepkości o nazwie LG 700 o liczbie epoksydowej 0,62 mola/100 g i lepkości 620 mPas w temperaturze 25°C, przez wymieszanie 100 g tej żywicy z utwardzaczem aminowym handlowym HG 700 dostarczanym wraz z żywicą, w ilości 30 g, c) kompozycję żywicy winyloestrowej o lepkości 300 mPas w temp. 25°C, przez wymieszanie 100 g tej żywicy z roztworem nadtlenku metyloetyloketonu jako inicjatorem wolnorodnikowym użytym w ilości 3 g oraz przyspieszaczem z grupy zasad Mannicha o symbolu DMA-10 w ilości 5 g. Następnie do przygotowanej kompozycji epoksydowej wprowadzono kompozycję winyloestrową w stosunkach wagowych wskazanych w Tabeli 4 i homogenizowano kompozycję zmieszanych żywic w ciągu 20 min. Ze zmieszanych kompozycji epoksydowo-winyloestrowych oraz, w celach porównawczych, z małolepkiej handlowej kompozycji epoksydowej opisanej pod b), wykonano kompozytowe odlewy, a także laminaty wzmacniane włóknem szklanym utwardzane początkowo w temp, pokojowej przez 6h, a następnie dotwardzane w temp. 140°C przez okres 4h. Laminaty wykonywano wykorzystując, jako wzmocnienie 2 warstwy matotkaniny wykonanej z włókien szklanych typu E o gramaturze 825 g/m2. Matotkanina składała się z trzech warstw z preparacją uniwersalną: gramatura pierwszej warstwy wynosi 225 g/m2; warstwa składała się z nieciągłych włókien szklanych; warstwa druga i trzecia złożone były z rowingu włókien szklanych ułożonych pod kątem -45° oraz +45° oraz gramaturze 300 g/m2 każda.
Właściwości mechaniczne odlewów zestawiono w Tabeli 4, a właściwości mechaniczne laminatów zestawiono w Tabeli 5.
Tabela 4
Lp- Symbol kompozycji Wytrzymałość na zginanie [MPa] Moduł Younga [MPa] Wytrzymałość na zginanie [MPa] Moduł sprężystości [MPa]
1. LG 700 53,1 1430 111,5 2500
2. E6 28,3 1120 101,5 2420
3. 70E6/30VE 52,5 1290 94,1 2170
4. 50E6/50VE 40,7 1300 116,5 2600
5. 40E6/60VE 21,6 1880 103,1 2830
6. 30E6/70VE 32,8 1120 68,3 1940
7. VE 46,4 1450 84,6 2740
PL 214 054 Β1
Tabela 5
Lp. Symbol kompozycji Wytrzymałość na zginanie [MPa] Moduł Younga [MPa] Wytrzymałość na zginanie [MPa] Moduł sprężystości [MPa]
1. LG 700 (L) 119,7 3400 159,6 6440
2. E6 (L) 117,1 4740 117,1 5130
3. 50E6/50VE (L) 119,0 5260 136,0 4830
4. 40E6/60VE (L) 116,2 4790 201,0 7910
5. 30E6/70VE (L) 81,5 4450 99,0 3640
Zastrzeżenia patentowe

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kompozycja reaktywnych żywic zawierająca żywicę epoksydową z utwardzaczem i nienasyconą żywicę poliestrową z inicjatorem, ewentualnie przyspieszaczem, znamienna tym, że zawiera 20-80 części wagowych ciekłej aromatycznej żywicy epoksydowej z utwardzaczem katalitycznym oraz 80-20 części wagowych nienasyconej żywicy poliestrowej wraz z wolnorodnikowym układem inicjującym, a jej lepkość nie przekracza 3000 mPa s w temperaturze 25°C.
  2. 2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że ciekła żywica epoksydowa jest pochodną bisfenolu A i ma liczbę epoksydową w zakresie 0,50-0,56 mola/100g oraz lepkość w zakresie poniżej 20 000 mPa s w temperaturze 25°C.
  3. 3. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że utwardzaczem żywicy epoksydowej jest pochodna imidazolu użyta w ilości katalitycznej 0,05-2 części wagowych na 100 g żywicy epoksydowej.
  4. 4. Kompozycja według zastrz. 3, znamienna tym, że pochodną imidazolu jest 2-etyloimidazol lub 2-etylo-4-metyloimidazol lub 1-butyloimidazol.
  5. 5. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że nienasyconą żywicą poliestrową jest żywica winyloestrowa.
  6. 6. Materiał kompozytowy o przenikających się sieciach polimerowych powstałych przez niezależne usieciowanie żywicy epoksydowej z utwardzaczem oraz nienasyconej żywicy poliestrowej z inicjatorem, ewentualnie przyspieszaczem, otrzymany przez odlewanie lub technikami przesycania wzmocnień włóknistych, znamienny tym, że stanowi produkt utwardzania kompozycji reaktywnych żywic o lepkości nie przekraczającej 3000 mPa s w temperaturze 25°C, zawierającej 20-80 części wagowych ciekłej aromatycznej żywicy epoksydowej z utwardzaczem katalitycznym oraz 80-20 części wagowych nienasyconej żywicy poliestrowej wraz z wolnorodnikowym układem inicjującym.
  7. 7. Materiał kompozytowy według zastrz. 6, znamienny tym, że ciekła żywica epoksydowa jest pochodną bisfenolu A i ma liczbę epoksydową w zakresie 0,50-0,56 mola/100 g oraz lepkość w zakresie poniżej 20 000 mPa s w temperaturze 25°C.
  8. 8. Materiał kompozytowy według zastrz. 6, znamienny tym, że nienasyconą żywicą poliestrowąjest żywica winyloestrowa.
  9. 9. Materiał kompozytowy według zastrz. 6, znamienny tym, że utwardzaczem żywicy epoksydowej jest pochodna imidazolu użyta w ilości katalitycznej 0,05-2 części wagowych. na 100 g żywicy epoksydowej.
  10. 10. Materiał kompozytowy według zastrz. 9, znamienny tym, że pochodną imidazolu jest 2-etyloimidazol lub 2-etylo-4-metyloimidazol lub 1-butyloimidazol.
PL387606A 2009-03-25 2009-03-25 Kompozycja reaktywnych zywic oraz material kompozytowy o przenikajacych sie sieciach polimerowych PL214054B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387606A PL214054B1 (pl) 2009-03-25 2009-03-25 Kompozycja reaktywnych zywic oraz material kompozytowy o przenikajacych sie sieciach polimerowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387606A PL214054B1 (pl) 2009-03-25 2009-03-25 Kompozycja reaktywnych zywic oraz material kompozytowy o przenikajacych sie sieciach polimerowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL387606A1 PL387606A1 (pl) 2010-09-27
PL214054B1 true PL214054B1 (pl) 2013-06-28

Family

ID=42941034

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL387606A PL214054B1 (pl) 2009-03-25 2009-03-25 Kompozycja reaktywnych zywic oraz material kompozytowy o przenikajacych sie sieciach polimerowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214054B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL387606A1 (pl) 2010-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102508061B1 (ko) 섬유강화 플라스틱 성형용 재료, 그 제조방법 및 성형물
Pascault et al. Thermosetting polymers
CN104603173B (zh) 纤维增强的复合材料组件及其制备
CN102471458B (zh) 纤维增强复合材料用树脂组合物、其固化物、纤维增强复合材料、纤维增强树脂成形品、及其制造方法
CN102574986B (zh) 纤维增强复合材料用树脂组合物、其固化物、纤维增强复合材料、纤维增强树脂成形品、及其制造方法
CN104781303B (zh) 用于树脂传递模塑方法的含多亚乙基四胺的环氧树脂体系
US5612424A (en) Fiber-reinforced resin composition
KR100611279B1 (ko) 에폭시 수지 조성물 및 섬유 강화 복합 재료의 제조법 및섬유 강화 복합 재료
CN104781302B (zh) 用于树脂传递模塑方法的含多亚乙基四胺和三亚乙基二胺催化剂的环氧树脂体系
CN102549041A (zh) 可固化环氧树脂组合物及由其制备的复合材料
CN103038272A (zh) 可固化环氧树脂组合物和由其制造的复合材料
TW201702307A (zh) 環氧樹脂組成物、預浸體、碳纖維強化複合材料及此等之製造方法
WO2013065516A1 (ja) 繊維強化複合材料用2液型エポキシ樹脂組成物および繊維強化複合材料
US20040070109A1 (en) Method for the production of a fiber-reinforced product based on epoxy resin
JP4708797B2 (ja) 繊維強化された熱可塑性プラスチックの製造方法及び繊維強化された熱可塑性プラスチック
CN107108855B (zh) 树脂组合物
KR102375740B1 (ko) 신속하게 경화되는 높은 유리 전이 온도의 에폭시 수지 시스템
JP2010163573A (ja) エポキシ樹脂組成物およびそれを用いた繊維強化複合材料
JP6655021B2 (ja) エポキシ樹脂系
PL214054B1 (pl) Kompozycja reaktywnych zywic oraz material kompozytowy o przenikajacych sie sieciach polimerowych
JPH06206262A (ja) 繊維強化フラン樹脂複合材料の引抜成形方法
JP2533340B2 (ja) 熱硬化性繊維強化複合体のrim製造方法
EP2812393B1 (en) Epoxy resin formulations for textiles, mats and other fibrous reinforcements for composite applications
JPH0370740A (ja) 繊維強化樹脂成形物の製造方法
CN104736594A (zh) 基于纳迪克酸酐型硬化剂的低臭环氧树脂体系

Legal Events

Date Code Title Description
LICE Declarations of willingness to grant licence

Free format text: RATE OF LICENCE: 10%

Effective date: 20130208