PL212555B1 - Oslona foliowa do zywnosci oraz produkt zywnosciowy - Google Patents

Oslona foliowa do zywnosci oraz produkt zywnosciowy

Info

Publication number
PL212555B1
PL212555B1 PL365033A PL36503302A PL212555B1 PL 212555 B1 PL212555 B1 PL 212555B1 PL 365033 A PL365033 A PL 365033A PL 36503302 A PL36503302 A PL 36503302A PL 212555 B1 PL212555 B1 PL 212555B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
food
casing
nylon
smoking
water
Prior art date
Application number
PL365033A
Other languages
English (en)
Other versions
PL365033A1 (pl
Inventor
Nobuyuki Mori
Ichiro Arai
Original Assignee
Gunze Kobunshi Corp
Gunze Kobunshi Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gunze Kobunshi Corp, Gunze Kobunshi Corporation filed Critical Gunze Kobunshi Corp
Publication of PL365033A1 publication Critical patent/PL365033A1/pl
Publication of PL212555B1 publication Critical patent/PL212555B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C13/00Sausage casings
    • A22C13/0013Chemical composition of synthetic sausage casings

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Wrappers (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest osłona foliowa do żywności zawierająca mieszaninę poliwinylopirolidonu i żywicy poliamidowej. Wynalazek dotyczy również produktu żywnościowego opakowanego z zastosowaniem takiej osłony foliowej.
Przedmiotową osłonę foliową do żywności stosuje się do pakowania i wędzenia przetworzonych produktów mięsnych, takich jak szynka i kiełbasa, produktów mleczarskich, takich jak ser, oraz wędzonych produktów spożywczych, które pakuje się stosując osłonę foliową i które poddaje się obróbce drogą wędzenia. Ponadto osłonę foliową do żywności stosuje się do przerobu suchej kiełbasy (mortadeli) albo suchej szynki drogą umiarkowanego usuwania wody z wnętrza szynki albo kiełbasy bez poddawania ich obróbce drogą wędzenia, jak również sucha kiełbasa (mortadela) i sucha szynka zapakowane z zastosowaniem osłony foliowej do żywności.
W celu przeprowadzenia gotowania poprzez obróbkę drogą wędzenia albo obróbkę cieplną przetworzonych produktów mięsnych, takich jak szynka albo kiełbasa, sera, itp., stosowano zwykle naturalne osłony, takie jak jelita zwierzęce, włókniste osłony na bazie wiskozy i osłonę kolagenową wykonaną z kolagenu. Te osłony są korzystne w tym sensie, że można je poddawać wędzeniu, a ich efekt jest bardzo szeroki.
Osłonki wykazują jednak szereg niedogodności, takich jak niejednorodność naturalnych osłon pod względem kształtu i wytrzymałości, nadzwyczajne trudności w zaopatrzeniu w duże ilości surowca w krótkim okresie czasu, miejscowe różnice wytrzymałości błony osłony i obecność w nich bardzo słabych miejsc, podatność osłon na zerwanie w czasie ich nadziewania wypełnieniem, która powoduje w pewnych przypadkach trudności nadziewania i niskie wydajności nadziewania.
Inne niedogodności osłon włóknistych albo kolagenowych obejmują znaczne zmniejszenie ciężaru materiału wypełniającego na skutek nadmiernej przepuszczalności wody przez osłony, problemy związane z rozkładem wypełniacza i rozwijania się pleśni w czasie długiego przechowywania na skutek nadmiernej przepuszczalności tlenu oraz wymóg obróbki wstępnej, takiej jak moczenie w wodzie przed stosowaniem na skutek przykrego zapachu i twardego odczuwania przy dotyku.
W przeciwieństwie do tego folia poliamidowa, taka jak polikapramid i poliheksametylenoadypamid, którą stosuje się jako osłony z syntetycznego tworzywa sztucznego, ma szereg zalet, takich jak pewien wpływ wędzenia w warunkach wysokiej wilgotności, wysoka wytrzymałość na zerwanie przy rozciąganiu, wysoka udarność, wysoka stabilność wymiarów, wysoka zdolność blokowania tlenu i wysoka trwałość materiału wypełniającego przy długim przechowywaniu. Jednak efekt wędzenia tego rodzaju folii jest bardzo niski w porównaniu z efektem osłon włóknistych i jako osłona jest ona nieodpowiednia do wędzenia.
Niniejszy wynalazek ma na celu rozwiązanie wyżej wspomnianych niedogodności i stąd cele wynalazku polegają na opracowaniu termokurczliwej osłony foliowej do wędzenia, którą można poddawać równoważnej obróbce drogą wędzenia, jak to ma miejsce w przypadku wyposażenia w osłonę naturalną i osłonę włóknistą, która może zapewniać przyjemny zapach, barwę i smak wędzonego produktu, i która jest umiarkowanie przepuszczalna dla pary wodnej i odwrotnie umiarkowanie nieprzepuszczalna dla tlenu, ma wysoką wytrzymałość i zapewnia wędzony produkt zapakowany z zastosowaniem osłony foliowej.
Dalsze cele wynalazku polegają na opracowaniu osłony foliowej do żywności, którą można nakładać na nie wędzoną suchą kiełbasę albo suchą szynkę i która jest umiarkowanie przepuszczalna dla pary wodnej i umiarkowanie nieprzepuszczalna dla tlenu, oraz na opracowaniu produktu żywnościowego zapakowanego z zastosowaniem takiej osłony foliowej.
Zgodnie z niniejszym wynalazkiem dla osiągnięcia wyżej wymienionych celów przeprowadzono obszerne badania i ustalono, że osłonę foliową do żywności, która ma umiarkowaną przepuszczalność pary wodnej i umiarkowaną nieprzepuszczalność tlenu, którą jednocześnie można poddawać wędzeniu i która może zachować przyjemny zapach, barwę i smak wędzonego produktu, można otrzymać drogą mieszania żywicy termoplastycznej z poliwinylopirolidonem, dochodząc przez to do niniejszego wynalazku.
Przedmiotem wynalazku jest osłona foliowa do żywności, charakteryzująca się tym, że zawiera mieszaninę poliwinylopirolidonu i żywicy poliamidowej.
Korzystnie stosunek mieszania żywicy poliamidowej do poliwinylopirolidonu wynosi 50 do 99 : 50 do 1 wagowo.
PL 212 555 B1
Korzystniej stosunek mieszania żywicy poliamidowej do poliwinylopirolidonu wynosi 80 do 99 : 20 do 1 wagowo.
Korzystnie żywica poliamidowa jest nylonem 6 albo kopolimeryczną żywicą nylonu 6 i nylonu 6.6.
Korzystnie osłonę stosuje się do wędzenia.
Korzystnie osłonę stosuje się do wytwarzania suchej kiełbasy albo suchej szynki.
Przedmiotem wynalazku jest także produkt żywnościowy opakowany z zastosowaniem osłony foliowej do żywności określonej powyżej.
Osłonę foliową do żywności można stosować do wędzonych produktów żywnościowych i do suchej kiełbasy (mortadeli) albo suchej szynki.
Główne składniki dymu obejmują fenole, alkohole, kwasy organiczne i związki karbonylowe i te związki są związkami hydrofilowymi. Stąd wymaga się osłony, która charakteryzuje się swoją hydrofilowością, plastycznością z wodą i ułatwioną przepuszczalnością wody i pary wodnej, tak aby składniki dymu mogły skutecznie przenikać przez osłonę.
W celu skuteczniejszej obróbki dymem zamkniętego w osłonie wypełnienia konieczne jest przekazywanie przez osłonę większej ilości wody zawierającej składniki zapachowe i smakowe dymu. W tym celu ważne jest dla powierzchni osłony wchłanianie i poddawanie lizie większej ilości wody zawierającej zapachowe i smakowe składniki dymu w celu szybszej dyfuzji wody do wewnętrznej powierzchni folii.
W przeciwieństwie do tego, jeżeli osłona wykazuje nadmierną przepuszczalność wody i pary wodnej, to nadmierną ilość wody zawartej w zamkniętym w osłonie wypełnieniu można usunąć na zewnątrz wypełnienia osłony w czasie prowadzenia szeregu etapów obejmujących wędzenie, gotowanie i chłodzenie, co daje w wyniku zmniejszenie ciężaru wypełnienia i pojawienie się zmarszczek na końcowych zapakowanych produktach, powodując przez to pojawienie się dalszego problemu związanego ze zmniejszeniem wydajności.
Niniejszy wynalazek jest ukierunkowany na osłonę foliową do żywności, która składa się z mieszaniny przynajmniej poliwinylopirolidonu i żywicy termoplastycznej. Folia jest umiarkowanie przepuszczalna dla pary wodnej i umiarkowanie nieprzepuszczalna dla tlenu, a jednocześnie umożliwia wchłanianie i lizę wody, która ma zapach i smak wędzonej żywności. Stąd folia nadaje się do obróbki drogą wędzenia i ma dostateczną wytrzymałość, aby podlegać takiemu przetwarzaniu jak zaciskanie, marszczenie i wprowadzanie do osłony, takie jak nadziewanie.
W przypadku suchej kiełbasy albo suchej szynki, których nie poddaje się wędzeniu, ważne jest usunięcie odpowiedniej ilości wewnętrznej wody. W tym celu wymagana jest osłona, która ma umiarkowaną przepuszczalność pary wodnej i umiarkowaną nieprzepuszczalność tlenu. Ten wymóg spełnia osłona foliowa zawierająca mieszaninę poliwinylopirolidonu i żywicy termoplastycznej.
W szczególności żywica termoplastyczna jest żywicą poliamidową. Stosunek żywicy poliamidowej do poliwinylopirolidonu w mieszaninie wynosi korzystnie 50 do 99 : 50 do 1 wagowo, a zwłaszcza 80 do 99 : 20 do 1 wagowo. Osłona foliowa jest korzystnie folią jednowarstwową o grubości od 5 do 90 mikrometrów.
Folia o tym składzie wykazuje umiarkowaną przepuszczalność pary wodnej, lecz umiarkowaną nieprzepuszczalność tlenu. Gdy jest ona stosowana do pakowania zawartości, to folia umożliwia umiarkowane odprowadzanie wewnętrznej wody. Także i przy wędzeniu folia umożliwia wchłanianie, lizę i filtrację wody, która ma zapach i smak wędzonej żywności, bez zmniejszenia ciężaru wypełnienia albo pojawiania się zmarszczek na końcowych zapakowanych produktach. Co więcej, folia ma lepsze właściwości, włącznie z wysoką wytrzymałością na zerwanie przy rozciąganiu, wysoką udarnością, wysoką stabilnością wymiarów i wysoką zdolnością blokowania tlenu.
Poliwinylopirolidon stosowany w niniejszym wynalazku jest usieciowanym polimerem N-winylopirolidonu, który może pochłaniać wodę w ilości od 1 do 30 razy swojego ciężaru i z kolei oddawać pochłonięta wodę. Ten polimer wykazuje także trwałą absorpcję wody z różnych stężeń wodnego roztworu soli w szerokim zakresie wartości pH.
Do wypełnienia osłony dodaje się odpowiednią ilość soli, a otoczenie atmosferyczne do obróbki drogą wędzenia może być kwaśne albo zasadowe w zależności od warunków obróbki. W tym celu dla niniejszego wynalazku ważne i istotne są wyżej wspomniane właściwości poliwinylopirolidonu. Stąd wodochłonne polimery polikwasu akrylowego nie są odpowiednie do obróbki drogą wędzenia na skutek znacznego zmniejszenia zdolności do absorpcji wody w wodnym roztworze soli albo nieobojętnym środowisku.
PL 212 555 B1
Jako żywicę poliamidową można stosować korzystnie nylon 6, nylon kopolimeryczny składający się z nylonu 6 i nylonu 6.6, nylonu 11, nylonu 12, nylon kopolimeryczny składający się z nylonu 6 i nylonu 12 oraz ich mieszaninę. Spośród nich korzystny jest nylon 6 albo nylon kopolimeryczny składający się z nylonu 6 i nylonu 6.6. Osłonę foliową do wędzonych produktów żywnościowych według niniejszego wynalazku można otrzymywać drogą dwuosiowego rozciągania mieszaniny poliwinylopirolidonu i żywicy w przybliżeniu przy wydłużeniu od 1,5- do 3,5-krotnym w kierunku zarówno wzdłużnym, jak i poprzecznym, na przykład po stopieniu i wytłaczaniu mieszaniny. Tak otrzymana osłona foliowa do wędzonych produktów spożywczych jest elastyczna i miękka w dotyku.
Zatem osłona foliowa ma właściwość kurczenia się o 10 do 30% w kierunku zarówno wzdłużnym, jak i poprzecznym, gdy jest ona poddawana obróbce cieplnej, na przykład moczona w wodzie w temperaturze 95°C w ciągu 30 sekund. Stąd osłona może utrzymywać się ciasno na wypełnieniu nawet po ochłodzeniu wędzonego produktu, zapewniając przez to końcowy zapakowany produkt bez zmarszczek, lecz zamiast tego o ścisłym wyglądzie.
Do wytwarzania wędzonego produktu żywnościowego według niniejszego wynalazku żywność wtłacza się do opisanej wyżej rurkowej osłony i poddaje obróbce drogą wędzenia z zastosowaniem konwencjonalnego sposobu. Temperatura wędzenia wynosi od 20° do 100°C, a zwłaszcza od 50° do 90°C. Tę obróbkę drogą wędzenia można prowadzić w obecności wody albo pary wodnej przed, w czasie albo po obróbce cieplnej. Obróbkę cieplną na sucho można prowadzić w temperaturze od 50° do 80°C przed obróbką parą wodną i dymem, a następnie po obróbce parą wodną i dymem można prowadzić chłodzenie drogą rozpylania zimnej wody. Temperaturę wędzenia i obróbki cieplnej dobiera się w taki sposób, aby produkt końcowy miał określony stopień gotowania i zapachu dymu.
Wędzone produkty żywnościowe wyposażone w osłonę z zastosowaniem foliowej osłony do żywności według niniejszego wynalazku zachowują ciężar nadzianej żywności po długim okresie przechowywania, wykazują odporność na grzyby, takie jak pleśń, i nie wykazują żadnych zmarszczek na zapakowanych produktach żywnościowych po ochłodzeniu. W wyniku tego można otrzymać produkty z przyjemnym zapachem i wyglądem.
Ponieważ osłona foliowa do wędzonych produktów żywnościowych według niniejszego wynalazku charakteryzuje się umiarkowaną przepuszczalnością pary wodnej i umiarkowaną nieprzepuszczalnością tlenu, to może ona znaleźć zastosowanie także jako osłona foliowa do suchej kiełbasy (mortadeli) albo suchej szynki. W takim przypadku folii nie poddaje się obróbce drogą wędzenia, lecz wykorzystuje ją tylko do usuwania wilgoci zawartej w mięsie wprowadzonym do osłony. Zatem żywność wprowadza się do opisanej wyżej rurkowej osłony i poddaje obróbce na sucho konwencjonalnym sposobem, przy czym temperatura suszenia wynosi od 5° do 50°C.
Szczegółowy opis korzystnych rozwiązań
Niniejszy wynalazek będzie dalej wyjaśniony w odniesieniu do następujących przykładów.
P r z y k ł a d 1
Mieszankę 96% wagowo żywicy kopolimerycznej nylonu 6 i nylonu 6.6 w stosunku 85:15 (gęstość 1,14, temperatura topnienia 198°C) i 4% wagowo usieciowanego polimeru N-winylopirolidonu (PolyPlusdone XL10, ISP) przepuszczano przez wytłaczarkę stopionego materiału z formą, która ma okrągłokształtny port wylotowy na końcu matrycy do formowania cylindrycznej folii, którą następnie wyciąga się wzdłużnie z wydłużeniem 2,5-krotnym i poprzecznie z wydłużeniem 3,0-krotnym. Stąd otrzymuje się osłonę składającą się z cylindrycznej folii o szerokości składania 60 mm i grubości 25 mikrometrów. Skurcz procentowy tej osłony wynosił 25% w kierunku wzdłużnym i 30% w kierunku poprzecznym, gdy mierzono go po moczeniu w wodzie w temperaturze 95°C w ciągu 30 sekund.
P r z y k ł a d 2
Mieszankę 90% wagowo żywicy kopolimerycznej nylonu 6 i nylonu 6.6 w stosunku 85:15 (gęstość 1,14, temperatura topnienia 198°C) i 10% wagowo usieciowanego polimeru N-winylopirolidonu, który stosowano w przykładzie 1, przepuszczano przez wytłaczarkę stopionego materiału z formą, która ma okrągłokształtny port wylotowy na końcu matrycy do formowania cylindrycznej folii, którą następnie wyciąga się wzdłużnie z wydłużeniem 2,5-krotnym i poprzecznie z wydłużeniem 3,0-krotnym. Stąd otrzymuje się osłonę składającą się z cylindrycznej folii o szerokości składania 60 mm i grubości 25 mikrometrów. Skurcz procentowy tej osłony wynosił 25% w kierunku wzdłużnym i 30% w kierunku poprzecznym, gdy mierzono go po moczeniu w wodzie w temperaturze 95°C w ciągu 30 sekund.
PL 212 555 B1
P r z y k ł a d 3
Mieszankę 80% wagowo żywicy kopolimerycznej nylonu 6 i nylonu 6.6 w stosunku 85:15 (gęstość 1,14, temperatura topnienia 198°C i 20% wagowo usieciowanego polimeru N-winylopirolidonu, który stosowano w przykładzie 1, przepuszczano przez wytłaczarkę stopionego materiału z formą, która ma okrągłokształtny port wylotowy na końcu matrycy do formowania cylindrycznej folii, którą następnie wyciąga się wzdłużnie z wydłużeniem 2,5-krotnym i poprzecznie z wydłużeniem 3,0-krotnym. Stąd otrzymuje się osłonę składającą się z cylindrycznej folii o szerokości składania 60 mm i grubości 25 mikrometrów. Skurcz procentowy tej osłony wynosił 20% w kierunku wzdłużnym i w kierunku poprzecznym, gdy moczono ją w wodzie w temperaturze 95°C w ciągu 30 sekund.
P r z y k ł a d 4
Mieszankę 96% wagowo żywicy z nylonu 6 (gęstość 1,14, temperatura topnienia 220°C) i 4% wagowo usieciowanego polimeru N-winylopirolidonu, który stosowano w przykładzie 1, przepuszczano przez wytłaczarkę stopionego materiału z formą, która ma okrągłokształtny port wylotowy na końcu matrycy do formowania cylindrycznej folii, którą następnie wyciągano wzdłużnie z wydłużeniem 2,5-krotnym i poprzecznie z wydłużeniem 3,0-krotnym. Stąd otrzymuje się osłonę składającą się z cylindrycznej folii o szerokości składania 60 mm i grubości 25 mikrometrów. Skurcz procentowy tej osłony wynosił 15% w kierunku wzdłużnym i 20% w kierunku poprzecznym, gdy moczono ją w wodzie w temperaturze 95°C w ciągu 30 sekund.
P r z y k ł a d 5
Mieszankę 50% wagowo żywicy kopolimerycznej nylonu 6 i nylonu 6.6 w stosunku 85:15 (gęstość 1,14, temperatura topnienia 198°C) i 50% wagowo usieciowanego polimeru N-winylopirolidonu, który stosowano w przykładzie 1, przepuszczano przez wytłaczarkę stopionego materiału z formą, która ma okrągłokształtny port wylotowy na końcu matrycy do formowania cylindrycznej folii, którą następnie wyciągano wzdłużnie z wydłużeniem 2-krotnym w kierunku zarówno wzdłużnym, jak i poprzecznym. Stąd otrzymano osłonę składającą się z cylindrycznej folii o szerokości składania 60 mm i grubości 25 mikrometrów. Skurcz procentowy tej osłony wynosił 10% w kierunku wzdłużnym i w kierunku poprzecznym, gdy moczono ją w wodzie w temperaturze 95°C w ciągu 30 sekund.
P r z y k ł a d porównawczy 1
Stosowano dostępną w handlu osłonę włóknistą o szerokości składania 90 mm i grubości 85 mikrometrów.
P r z y k ł a d porównawczy 2
Żywicę z nylonu 6 (gęstość 1,14, temperatura topnienia 220°C) przepuszczano przez wytłaczarkę stopionego materiału, która ma ogrągłokształtny port wylotowy na końcu matrycy do formowania folii cylindrycznej, którą następnie wyciągano wzdłużnie z wydłużeniem 2,5-krotnym w kierunku wzdłużnym i z wydłużeniem 3,0-krotnym w kierunku poprzecznym. Stąd otrzymano osłonę składającą się z cylindrycznej folii o szerokości składania 60 mm i grubości 25 mikrometrów. Skurcz procentowy tej osłony wynosił 15% w kierunku wzdłużnym i 20% w kierunku poprzecznym, gdy moczono ją w wodzie w temperaturze 95°C w ciągu 30 sekund.
Doświadczenie z wędzeniem
Materiał wypełnienia przetwarzano drogą mieszania 70% wagowo posiekanego mięsa wieprzowego, 20% wagowo wody, 7% wagowo skrobi i 3% wagowo soli i drobnego krojenia mieszaniny z otrzymaniem pasty. Każdą z osłon opisanych w przykładach 1 do 4 i w przykładach porównawczych 1 i 2 nadziewano za pomocą 300 g materiału i zamykano szczelnie za pomocą zacisku, a następnie poddawano obróbce drogą wędzenia w opisanych niżej warunkach:
(1) dojrzewanie 10 minut w temperaturze 50°C (2) suszenie 20 minut w temperaturze 60°C (3) wstrzykiwanie dymu 20 minut w temperaturze 60°C (4) wydzielanie dymu i suszenie 20 minut w temperaturze 60°C (5) ponowne wstrzykiwanie dymu 20 minut w temperaturze 60°C (6) gotowanie drogą ogrzewania parą 20 minut w temperaturze 80°C (7) chłodzenie, rozpylanie zimnej wody w ciągu około 8 minut w przybliżeniu w temperaturze 10°C.
Materiał wypełniający przetwarzano drogą mieszania 70% wagowo posiekanego mięsa wieprzowego, 20% wagowo wody, 7% wagowo skrobi i 3% wagowo soli i drobnego krojenia mieszaniny
PL 212 555 B1 z utworzeniem pasty. Każdą z osłon opisanych w przykładzie 5 nadziewano za pomocą 300 g materiału i zamykano szczelnie za pomocą zacisku, a następnie poddawano obróbce drogą suszenia w opisanych niżej warunkach:
(1) dojrzewanie 10 minut w temperaturze 50°C (2) suszenie 20 minut w temperaturze 60°C (3) gotowanie drogą ogrzewania parą minut w temperaturze 80°C (4) chłodzenie, rozpylanie zimnej wody w ciągu około 8 minut w przybliżeniu w temperaturze 10°C, (5) suszenie, pozostawienie w ciągu dwóch miesięcy w temperaturze 15°C.
Przyjmując, że każdy stopień zapachu, smaku i barwy wędzonej żywności otrzymanej z zastosowaniem dostępnej w handlu włóknistej osłony w przykładzie porównawczym 1 wynosił 10 w skali od 1 do 10 szereg specjalistów w tej dziedzinie prowadziło sensoryczną ocenę wędzonej żywności otrzymanej z zastosowanie osłon opisanych w przykładach 1 do 4 i w przykładach porównawczych 1 i 2. Wyniki tej oceny sensorycznej są przedstawione w tabeli 1.
T a b e l a 1
Osłona Zapach Smak Barwa Głębokość uwędzenia NASKÓRKA
Przykład 1 8 8 7 2,0
Przykład 2 9 9 7 2,0
Przykład 3 9 9 8 2,2
Przykład 4 8 8 7 2,0
Przykład porównawczy 1 10 10 10 2,5
Przykład porównawczy 1 5 5 4 0,5
W tabeli głębokość uwędzonego NASKÓRKA odnosi się do grubości uwędzonego obszaru barwnego (pokrywanie rudą barwą) na skutek wnikania dymu z powierzchni uwędzonych kiełbas do ich wnętrza (podana w mm).
Jak widać z tabeli 1, chociaż osłony z przykładów 1 do 4 wykazywały prawie takie same efekty wędzenia jak w przypadku osłon z przykładu porównawczego 1, którą stosuje się konwencjonalnie do wędzenia, to osłona z przykładu porównawczego 2, która składa się tylko z poliamidu, wykazywała niedostateczny efekt wędzenia.
W przypadku każdej osłony foliowej opisanej w przykładach 1 do 4 i w przykładach porównawczych 1 i 2 w tabeli 2 przedstawiono ilości przepuszczonego tlenu, przepuszczonej pary wodnej i utratę ciężaru wypełnień bezpośrednio po obróbce drogą wędzenia z zastosowaniem osłony foliowej. W tabeli 2 przedstawiono także ilości przepuszczonego tlenu, przepuszczonej pary wodnej i utratę ciężaru wypełnień po dwóch miesiącach po obróbce drogą suszenia w przypadku osłony foliowej opisanej w przykładzie 5.
T a b e l a 2
Osłona Ilość przepuszczonego tlenu (cc/m2 24h. atm) Ilość przepuszczonej pary wodnej (g/m2. 24h) Wielkość utraty ciężaru (% )
23°Cx65% RH 40°Cx90% RH 10°Cx40% RH 15°Cx30% RH
bezpośrednio po wędzeniu 15 dni później 2 miesiące później
1 2 3 4 5 6
Przykład 1 45 1000 5,7 11,0 -
Przykład 2 45 1600 5,7 14,2 -
Przykład 3 55 2000 < 6,3 23,0 -
Przykład 4 45 1000 5,6 10,4 -
Przykład 5 60 2000 < - - 41,0
PL 212 555 B1 cd. tabeli
1 2 3 4 5 6
Przykład porównawczy 1 2000 < 2000 < 6,7 42,0 -
Przykład porównawczy 2 38 400 2, 2 5,4 -
Jak widać z tabeli 2, utrata ciężaru jest mniejsza nawet po 15 dniach, a powierzchnia zachowywała ciasny wygląd bez zmarszczek, gdy stosowano osłony z przykładów 1 do 4 i przykładu porównawczego 2. Gdy stosowano osłonę z przykładu porównawczego 1, to ciężar zmniejszał się znacznie po 15 dniach, a na powierzchni rozwijała się pleśń, co poważnie zmniejszało wartość handlową produktu. Gdy stosowano osłonę z przykładu 5, to ciężar wypełnienia znacznie zmniejszał się, a po dwóch miesiącach zmarszczki pojawiały się na całej powierzchni, przy czym jednak na powierzchni nie rozwijała się pleśń, a produkt żywnościowy miał barwę czerwono-brązową i był całkowicie suchy.
Na podstawie tabeli 1 i 2 wynika, że osłony z przykładów 1 do 4, które otrzymuje się z mieszanin poliamidu i poliwinylopirolidonu, są najlepszymi osłonami do wędzenia pod względem przepuszczalności tlenu i pary wodnej oraz zmniejszenia ciężaru. Z tabel wynika także, że osłonę z przykładu 5 można stosować jako osłonę do suchej kiełbasy.
Zgodnie z niniejszym wynalazkiem brak jest ograniczeń nałożonych na grubość folii i można wybrać każdą wielkość grubości.
Zastosowanie przemysłowe
Niniejszy wynalazek jest ukierunkowany na osłonę foliową do żywności, którą można otrzymać z mieszaniny co najmniej poliwinylopirolidonu i żywicy termoplastycznej. Osłona foliowa jest umiarkowanie przepuszczalna dla pary wodnej i umiarkowanie nieprzepuszczalna dla tlenu. Co więcej, folia charakteryzuje się tym, że można ją poddawać obróbce drogą wędzenia i może ona zachować zapach, barwę i smak uwędzonej żywności. Ta osłona foliowa może znaleźć szeroki wachlarz zastosowań, takich jak wędzona żywność, sucha szynka i sucha kiełbasa.

Claims (7)

1. Osłona foliowa do żywności, znamienna tym, że zawiera mieszaninę poliwinylopirolidonu i żywicy poliamidowej.
2. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że stosunek mieszania żywicy poliamidowej do poliwinylopirolidonu wynosi 50 do 99 : 50 do 1 wagowo.
3. Osłona według zastrz. 2, znamienna tym, że stosunek mieszania żywicy poliamidowej do poliwinylopirolidonu wynosi 80 do 99 : 20 do 1 wagowo.
4. Osłona według któregokolwiek z zastrz. 1 - 3, znamienna tym, że żywica poliamidowa jest nylonem 6 albo kopolimeryczną żywicą nylonu 6 i nylonu 6.6.
5. Osłona według któregokolwiek z zastrz. 1 - 4, znamienna tym, że osłonę stosuje się do wędzenia.
6. Osłona według któregokolwiek z zastrz. 1 - 4, znamienna tym, że osłonę stosuje się do wytwarzania suchej kiełbasy albo suchej szynki.
7. Produkt żywnościowy opakowany z zastosowaniem osłony foliowej do żywności określonej w zastrz. 1 do 6.
PL365033A 2001-04-17 2002-04-10 Oslona foliowa do zywnosci oraz produkt zywnosciowy PL212555B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2001118452A JP2002306059A (ja) 2001-04-17 2001-04-17 食品用ケーシングフイルム
PCT/JP2002/003583 WO2002085129A1 (fr) 2001-04-17 2002-04-10 Film d'emballage pour des aliments

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL365033A1 PL365033A1 (pl) 2004-12-27
PL212555B1 true PL212555B1 (pl) 2012-10-31

Family

ID=18968840

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL365033A PL212555B1 (pl) 2001-04-17 2002-04-10 Oslona foliowa do zywnosci oraz produkt zywnosciowy

Country Status (11)

Country Link
US (1) US20040191368A1 (pl)
EP (1) EP1380212B1 (pl)
JP (1) JP2002306059A (pl)
AT (1) ATE373959T1 (pl)
DE (1) DE60222646T2 (pl)
DK (1) DK1380212T3 (pl)
ES (1) ES2292743T3 (pl)
PL (1) PL212555B1 (pl)
PT (1) PT1380212E (pl)
RU (1) RU2295863C9 (pl)
WO (1) WO2002085129A1 (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2004082401A1 (en) 2003-03-13 2004-09-30 Red Arrow Products Co., Llc. Browning composition for application to a film for holding a food product
DE10324324A1 (de) * 2003-05-27 2004-12-16 Bayer Ag Polyamid-Formmassen
DE10339802A1 (de) * 2003-08-27 2005-03-24 Kalle Gmbh & Co. Kg Eigenstabile Raffraupe aus einer schlauchförmigen Nahrungsmittelhülle auf Basis von synthetischen Polymeren und deren Verwendung
JP4674324B2 (ja) * 2003-11-12 2011-04-20 グンゼ株式会社 燻製液食品転写用多層チューブ
US20110077347A1 (en) * 2007-06-19 2011-03-31 E. I. Du Pont De Nemours And Company Polymer blend films for chemically protective articles
JP5633162B2 (ja) * 2009-03-17 2014-12-03 宇部興産株式会社 ポリアミド系積層フィルム
EP2410019A1 (en) 2009-03-17 2012-01-25 Ube Industries, Ltd. Polyamide resin composition, film comprising same, and laminated polyamide film
JP5663911B2 (ja) * 2009-03-17 2015-02-04 宇部興産株式会社 フィルム用ポリアミド樹脂組成物及びそれからなるフィルム
EP2796047B1 (en) 2013-04-26 2017-08-30 Podanfol S.A. Tubular film food casing
US9386779B2 (en) 2013-04-26 2016-07-12 Podanfol S.A. Tubular film food casing
DK201700367A1 (en) * 2017-06-21 2019-01-30 Jonsman Innovation Aps A hydrophilic polymeric material
DE102018201241A1 (de) 2018-01-26 2019-08-01 Kalle Gmbh Rauch- und wasserdampfdurchlässige Nahrungsmittelhülle mit optimierten Hafteigenschaften
MX2022005299A (es) 2020-01-20 2022-05-24 Sa Minera Catalano Aragonesa Envase reciclable con capacidad de sellado.
BR102022001526A2 (pt) 2021-02-03 2022-08-16 Kalle Gmbh Invólucro para alimentos permeável à fumaça e ao vapor de água com melhor transparência
EP4159428A1 (de) * 2021-10-04 2023-04-05 Kalle GmbH Mehrschichtige kunststoffhülle mit einer porösen lebensmittel-kontaktseite, geeignet zur übertragung von lebensmittelzusatzstoffen
WO2023180323A1 (en) 2022-03-22 2023-09-28 Viscofan España, S.L.U. Thermoplastic film and packaging made of such thermoplastic film useful to sterilize objects

Family Cites Families (49)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3211807A (en) * 1962-04-03 1965-10-12 Du Pont Process for obtaining a blend of a polyamide and a poly(n-vinyl amide)
US3376168A (en) * 1962-08-02 1968-04-02 Yardney International Corp Metal-containing graft-polymerized product and method of making same
US3565780A (en) * 1966-09-12 1971-02-23 Du Pont Process for the preparation of graft copolymers using repetitive irradiation and contacting steps
US3564075A (en) * 1969-03-07 1971-02-16 Bayer Ag Polyamides with improved transparency containing polyvinyl pyrrolidone
JPS5318077B2 (pl) * 1974-03-01 1978-06-13
DE2724252C2 (de) * 1977-05-28 1982-12-16 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Schlauchförmiges Verpackungsmaterial, vorzugsweise zur Verwendung als Wursthülle
DE2966893D1 (en) * 1978-10-02 1984-05-17 Purdue Research Foundation Foods and pharmaceutical coating composition, method of preparation and products so coated
DE3013320A1 (de) * 1980-04-05 1981-10-15 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Fuer lebensmittel, insbesondere wurstwaren geeignete schlauchhuelle mit einer klebenaht und verfahren zu ihrer herstellung
JPS56151755A (en) * 1980-04-26 1981-11-24 Unitika Ltd Resin composition
DE3040279A1 (de) * 1980-10-25 1982-06-16 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Fuer lebensmittel, insbesondere wurstwaren geeignete schlauchhuelle mit einer klebenaht, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur herstellung gekruemmter oder ringfoermiger wursthuellen
DE3105718A1 (de) * 1981-02-17 1982-09-02 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Fuer lebensmittel, insbesondere wurstwaren, geeignete rauchdurchlaessige schlauchhuelle mit einer klebenaht und verfahren zu ihrer herstellung
US4365044A (en) * 1981-05-15 1982-12-21 Hercules Incorporated Polypropylene composition for extrusion coating
US4360551A (en) * 1981-06-19 1982-11-23 Mobil Oil Corporation Flexible film laminate especially adapted for use in the construction of a retortable food pouch
DE3149976A1 (de) * 1981-12-17 1983-06-30 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Makroporoese asymmetrische hydrophile membran aus synthetischem polymerisat
US4771089A (en) * 1983-09-08 1988-09-13 Minnesota Mining And Manufacturing Co. Polymer blends with high water absorption
JPS61249341A (ja) * 1985-04-27 1986-11-06 Showa Denko Kk 脱水用具
JPS6211644A (ja) * 1985-06-26 1987-01-20 株式会社クラレ 耐気体透過性に優れた積層体
FI85835C (fi) * 1985-08-06 1992-06-10 Kureha Chemical Ind Co Ltd Roekbar syntetisk foerpackningsfilm foer livsmedel.
US4737166A (en) * 1986-12-30 1988-04-12 Bend Research, Inc. Acid gas scrubbing by composite solvent-swollen membranes
US5095054A (en) * 1988-02-03 1992-03-10 Warner-Lambert Company Polymer compositions containing destructurized starch
DE3881039T2 (de) * 1988-07-07 1993-10-21 Agfa Gevaert Nv Verfahren zur Herstellung eines Laminats.
DE3903098A1 (de) * 1989-02-02 1990-08-16 Hoechst Ag Semipermeable membran aus einer homogen mischbaren polymerlegierung
DE4120685A1 (de) * 1991-06-22 1992-12-24 Hoechst Ag Schichtstoffmaterial mit latent inhaerentem delaminierungspotential
US5262475A (en) * 1992-05-12 1993-11-16 Film Specialties, Inc. Hydrophilic compositions which are fog-resistant
EP0605705B1 (en) * 1992-07-29 1997-05-21 Baxter International Inc. Pharmaceutical containers and medical devices with hydrophilic protein-compatible surfaces
US5506046A (en) * 1992-08-11 1996-04-09 E. Khashoggi Industries Articles of manufacture fashioned from sheets having a highly inorganically filled organic polymer matrix
DE4243800A1 (de) * 1992-12-23 1994-06-30 Wolff Walsrode Ag Mehrschichtige Kunststoffhülle mit zwei nebeneinanderliegenden Schichten aus aliphatischem Polyamid
US5543465A (en) * 1993-03-19 1996-08-06 Gambro Dialysatoren Gmbh & Co. Process for the production of hydrophilic membranes
DE4334561A1 (de) * 1993-07-19 1995-01-26 Hoechst Ag Flächen- oder schlauchförmige Folie auf Basis von Cellulosehydrat
US5385759A (en) * 1993-11-01 1995-01-31 Xerox Corporation Substrate coating methods and apparatus
DE4438961A1 (de) * 1994-10-31 1996-05-02 Hoechst Ag Wursthüllen aus thermoplastischer Stärke und Verfahren zu deren Herstellung
JPH093348A (ja) * 1995-06-20 1997-01-07 Lion Corp 色素の変色抑制方法及び色素配合組成物
DE19607953A1 (de) * 1996-03-01 1997-09-04 Kalle Nalo Gmbh Nach dem Aminoxidverfahren hergestellte Nahrungsmittelhüllen auf Cellulosebasis
JP3804097B2 (ja) * 1996-03-29 2006-08-02 東レ株式会社 着用快適性に優れたサポートストッキング
DE19625094A1 (de) * 1996-06-24 1998-01-02 Kalle Nalo Gmbh Raupenförmige Verpackungshülle
JPH11164648A (ja) * 1997-12-05 1999-06-22 Gunze Kobunshi Corp 燻製食品ケーシング用フィルム
JP2000003050A (ja) * 1998-04-14 2000-01-07 Ricoh Co Ltd 画像形成装置
US6372339B1 (en) * 1998-10-16 2002-04-16 Nitto Denko Corporation Substrate film for adhesive sheet and adhesive sheet using the same
US6589615B1 (en) * 1999-01-04 2003-07-08 William W. Yen Thermoplastic food casing
US6333347B1 (en) * 1999-01-29 2001-12-25 Angiotech Pharmaceuticals & Advanced Research Tech Intrapericardial delivery of anti-microtubule agents
DE19930464C1 (de) * 1999-07-01 2000-10-19 Heimbach Gmbh Thomas Josef Papiermaschinenfilz
US6287658B1 (en) * 1999-09-10 2001-09-11 E. I. Du Pont De Nemours And Company Flexible composite suitable as packaging material
US6231970B1 (en) * 2000-01-11 2001-05-15 E. Khashoggi Industries, Llc Thermoplastic starch compositions incorporating a particulate filler component
EP1125504A1 (de) * 2000-02-11 2001-08-22 Kalle Nalo GmbH & Co. KG Mit einer festen, Flüssigrauch enthaltenden Schicht überzogene, schlauchförmige Nahrungsmittelhülle
US20030088003A1 (en) * 2000-06-16 2003-05-08 The Procter & Gamble Company Thermoplastic hydrophilic polymeric compositions with high water solubility component
DE10035799A1 (de) * 2000-07-22 2002-01-31 Kalle Nalo Gmbh & Co Kg Nach dem Aminoxidverfahren hergestellte Nahrungsmittelhüllen auf Cellulosebasis
DE10048718A1 (de) * 2000-09-29 2002-04-18 Kalle Nalo Gmbh & Co Kg Raupenförmige Nahrungsmittelhülle
DE10147155A1 (de) * 2001-09-25 2003-04-17 Kalle Gmbh & Co Kg Stärkehaltige, schlauchförmige Nahrungsmittelhülle mit übertragbarer Beschichtung sowie Verfahren zu deren Herstellung
DE10302960A1 (de) * 2003-01-24 2004-08-05 Kalle Gmbh & Co. Kg Rauchdurchlässige Nahrungsmittelhülle auf Basis von Polyamid und wasserlöslichen Polymeren

Also Published As

Publication number Publication date
JP2002306059A (ja) 2002-10-22
PL365033A1 (pl) 2004-12-27
EP1380212B1 (en) 2007-09-26
PT1380212E (pt) 2007-11-07
DK1380212T3 (da) 2008-01-28
WO2002085129A1 (fr) 2002-10-31
RU2003133292A (ru) 2005-02-10
DE60222646T2 (de) 2008-06-26
RU2295863C9 (ru) 2007-09-10
EP1380212A4 (en) 2005-04-06
ES2292743T3 (es) 2008-03-16
US20040191368A1 (en) 2004-09-30
ATE373959T1 (de) 2007-10-15
EP1380212A1 (en) 2004-01-14
DE60222646D1 (de) 2007-11-08
RU2295863C2 (ru) 2007-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL212555B1 (pl) Oslona foliowa do zywnosci oraz produkt zywnosciowy
CZ300191B6 (cs) Jednovrstvá polymerní fólie pro potravinárské výrobky a obal z jednovrstvé polymerní fólie pro potravinárské výrobky
US20040224174A1 (en) Composition for application to a film for holding a food product
US4446167A (en) Food casing which will transfer a smoke color and flavor to food encased therein and basic natural liquid smoke for use therewith
EP1646501B1 (de) Rauch- und wasserdampfdurchlässige nahrungsmittelhälle mit aromatisierter innenfläche
JPS60105448A (ja) 食料品の燻煙方法
RU2005140288A (ru) Пригодная для копчения плоская или трубчатая пищевая оболочка или пленка для упаковки пищевых продуктов и способ ее производства
EP1192209A1 (en) Breathable thermoplastic polymer casing for the manufacture of meat products
EP0252597B1 (en) Smoking of film packaged food and packaging film used for this purpose
EP0920808A1 (en) Films for casings of smoked foods
MXPA02002707A (es) Envoltura de alimentos de mezcla de humo de viscosa.
WO2001042106A1 (fr) Films enveloppants pour aliments
EP0391358B1 (en) Smoked food-package and smoking process
ZA200507010B (en) Browning composition for application to a film for holding a food products
RU2769984C2 (ru) Способы внесения вкусоароматических веществ в коллагеновые оболочки
WO2005046339A1 (ja) 燻製液食品転写用多層チューブ
Adzaly Development of a novel sausage casing made of chitosan and its performance under traditional sausage manufacturing conditions
MXPA98010352A (en) Films for food wraps ahuma