PL212085B1 - Sposób bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego i urządzenie do bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego - Google Patents

Sposób bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego i urządzenie do bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego

Info

Publication number
PL212085B1
PL212085B1 PL363067A PL36306703A PL212085B1 PL 212085 B1 PL212085 B1 PL 212085B1 PL 363067 A PL363067 A PL 363067A PL 36306703 A PL36306703 A PL 36306703A PL 212085 B1 PL212085 B1 PL 212085B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rail
track
turnout
railway track
measurement
Prior art date
Application number
PL363067A
Other languages
English (en)
Other versions
PL363067A1 (pl
Inventor
Josef Theurer
Bernhard Lichtberger
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL363067A1 publication Critical patent/PL363067A1/pl
Publication of PL212085B1 publication Critical patent/PL212085B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B35/00Applications of measuring apparatus or devices for track-building purposes
    • E01B35/02Applications of measuring apparatus or devices for track-building purposes for spacing, for cross levelling; for laying-out curves
    • E01B35/04Wheeled apparatus

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego, w szczególności w obszarze rozjazdu oraz urządzenie do przeprowadzenia sposobu.
Z austriackiego opisu zgłoszeniowego nr AT 402 953 jest już znane wyznaczanie szerokości toru kolejowego na podstawie dwóch - przyporządkowanych odnośnej szynie toru - czujników do pomiaru odstępu, które są osadzone na osi koła pojazdu szynowego w obszarze między szynami.
Poza tym według austriackiego opisu zgłoszeniowego nr AT 321 346 znane jest naświetlanie punktowe z boku główek szyn toru kolejowego, przy czym odbicia promieni świetlnych są wykrywane za pomocą układu fotodiod znajdującego się w kierunku pionowym nad szyną.
W opisie amerykańskiego patentu nr US 3,864,039 ujawniono sposób, w którym oświetlona jest tylko stopka każdej szyny. Odbiornik światła umieszczony nad szyną rejestruje cienie rzucone przez główkę szyny, po czym te sygnały są przekształcone na dane pozycyjne reprezentujące szerokość toru.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu wspomnianego na wstępie rodzaju, który umożliwia szybsze i dokładniejsze wyznaczenie oraz ocenę wartości zmierzonych miarodajnych dla stanu rozjazdu.
Cel ten według wynalazku jest zrealizowany za pomocą sposobu bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego, w szczególności w obszarze rozjazdu, który charakteryzuje się tym, że próbkuje się każdą szynę za pomocą znajdującego się nad nią i poruszającego się w sposób ciągły w kierunku podłużnym toru czujnika pomiarowego skanującego płaszczyznę próbkowania przebiegającą prostopadle do kierunku podłużnego toru i rejestruje się newralgiczne, określające w sposób miarodajny geometrię rozjazdu punkty pomiaru na szynie jako wartości mierzone w układzie współrzędnych biegunowych, dalej, przelicza się współrzędne biegunowe dla wartości zmierzonych na współrzędne kartezjańskie i przechowuje w pamięci wartości zmierzone w powiązaniu z cią g ł ym pomiarem drogi za pomocą koł a do pomiaru przebytego odcinka drogi oraz wyznacza się za pomocą obliczeń na podstawie zarejestrowanych wartości mierzonych profil poprzecznego rozjazdu, po czym porównuje się wyznaczone bieżące wartości zmierzone w określonych punktach pomiaru z przechowywanymi w pamię ci wartoś ciami zadanymi, dla co najmniej dwóch parametrów: szerokoś ci rowka szyny rowkowej, rowka ciągłego, szerokości prowadzenia, szerokości toru i/lub odstępu powierzchni prowadzących kierownic i wreszcie wyznacza się wymiar odchyłki od wartości zadanych.
W wypadku przekroczenia dopuszczalnych wartoś ci granic tolerancji dla punktów pomiaru sporządza się raport o błędach pojedynczych pomiarów.
Za pomocą tego sposobu możliwe jest znacznie szybsze i bardziej precyzyjne przeprowadzenie pomiaru różnych parametrów rozjazdów w celu umożliwienia poddania dokładnej kontroli, zwłaszcza mających duże znaczenie obszarów rozjazdów. Przy tym mogą być niezawodnie udokumentowane (i w razie potrzeby także wydrukowane) panujące warunki i stan szyn oraz elementów rozjazdu. Dzięki temu jest możliwe w szczególnie korzystny sposób dokładne badanie stopnia ścierania się lub zużycia szyny, iglicy, kierownicy i temu podobnych, tak, że w sposób natychmiastowy i celowy można reagować na związane z tym wady, zanim sytuacja lub bezpieczeństwo mogą się niebezpiecznie pogorszyć. Ponadto pomiary mogą następować z nader dużą - w odniesieniu do kierunku przejazdu maszyny realizującej sposób - gęstością zapisu, tak, że może być praktycznie uzyskana pełna kontrola stanu rozjazdu. Poza tym pomiar można rozpocząć zarówno na początku jak i na końcu rozjazdu, a więc z obydwóch stron.
Przedmiotem wynalazku jest także urządzenie do bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego, w szczególności w obszarze rozjazdu, posiadające ramę przejezdną po torze kolejowym na rolkach z obrzeżami kół, na której są umieszczone wychylnie wokół osi obrotów przebiegających w kierunku podłużnym toru kolejowego przyporządkowane szynie, działające bezstykowo czujniki do pomiaru odstępu, charakteryzujące się tym, że każdy czujnik do pomiaru odstępu jest umieszczony nad przyporządkowaną do niego szyną i jest wykonany jako wychylny tam i z powrotem w zakresie kąta skanowania skaner laserowy do próbkowania newralgicznych punktów pomiaru określających w sposób miarodajny geometrię rozjazdu.
Skaner laserowy jest przesunięty względem przyporządkowanej do niego szyny w kierunku do wewnętrznej strony toru kolejowego.
PL 212 085 B1
Dzięki temu jest stworzona możliwość niezawodnego, precyzyjnego i przede wszystkim kompletnego wyznaczenia danych i parametrów rozjazdu szczególnie ważnych dla bezpiecznej eksploatacji toru kolejowego.
Dodatkowe korzyści i realizacje wynalazku wynikają z zastrzeżeń patentowych zależnych i z rysunku.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w ujęciu schematycznym widok z góry rozjazdu z umieszczonym na pojeździe szynowym urządzeniem do przeprowadzenia sposobu według wynalazku, fig. 2 - przekrój w obszarze kierownicy szyny rozjazdu odpowiadający strzałce przekroju II na fig. 1 i fig. 3 do fig. 6 przedstawiają wielkości mierzone, które mają być wyznaczone.
Na fig. 1 przedstawiono, jako reprezentatywny przykład, typowy tak zwany zwyczajny rozjazd 1 składający się z toru zasadniczego 2 i toru zwrotnego 3, który rozciąga się między początkiem rozjazdu 4 i końcem rozjazdu 5. Rozjazd 1 zasadniczo jest zbudowany z szyn 6, iglic 7 krzyżownicy 8, szyn skrzydłowych 9 i kierownic 10. Na torze zasadniczym 2 jest widoczny (naszkicowany jedynie w zarysie) pojazd szynowy 11 na którym jest umieszczone urządzenie 12 do pomiaru odstępu między szynami 6 lub profilu poprzecznego w różnych obszarach rozjazdu. Przez profil poprzeczny należy rozumieć zarysy szyn wynikające z przekroju przebiegającego w kierunku prostopadłym do kierunku podłużnego szyn.
Urządzenie pomiarowe 12 jest zmontowane na wagonie pomiarowym 13 z ramą 14, który toczy się po szynach 6 na rolkach z obrzeżem koła 15 posiadających walcowe powierzchnie toczne. Na rozjeździe 1 wagon pomiarowy 13 jest w znany sposób dociskany do ciągłego toku szynowego; na omawianym rysunku jest to zewnętrzna lub górna szyna 6 toru zasadniczego rozjazdu 2. W obszarze nad każdą z szyn 6 przejeżdżanych przez wagon pomiarowy 13 na ramie 14 jest umieszczony czujnik do pomiaru odstępu 16, który jest wykonany jako działający bezstykowo i skierowany do dołu na przyporządkowaną do niego szynę 6 skaner laserowy 17.
Jak widać teraz lepiej na podstawie fig. 2 skaner laserowy 17 emituje promień próbkujący 18, który jest poruszany tam i z powrotem w zakresie kąta skanowania α wokół osi obrotu 19 przebiegającej w kierunku podłużnym toru zasadniczego 2 lub równolegle do poddawanej próbkowaniu szyny 6. Dzięki temu jest utworzona płaszczyzna próbkowania 20 przebiegająca prostopadle do kierunku podłużnego toru. Skaner laserowy 17 nie jest ustawiony bezpośrednio nad szyną 6, lecz nieznacznie przesunięty w kierunku wewnętrznej strony toru. Korzystny wymiar x tego przesunięcia wynosi 22 mm i jest mierzony od punktu odniesienia A, który znajduje się w odstępie y (korzystnie 14 mm) pod górną krawędzią szyny (SOK - die Schienenoberkante - górna krawędź szyny) na krawędzi jezdnej 21 szyny 6. Bazując na standardowej szerokości toru 1435 mm, wynika z tego, że odstęp obydwóch skanerów laserowych 17 w kierunku poprzecznym do toru wynosi 1391 mm.
Pionowy odstęp między skanerem laserowym 17 i SOK korzystnie wynosi 200 mm. W powiązaniu z przesuniętym w kierunku poziomym ustawieniem skanera laserowego 17 i wielkością kąta skanowania α wynika z tego układ, w którym płaszczyzna próbkowania 20 optymalnie obejmuje całe tamte obszary szyny 6 i kierownicy szyny 10, które poddawane są zużyciu i ścieraniu. Odnosi się to oczywiście także do obszarów rozjazdu, w których zamiast kierownicy szyny znajduje się krzyżownica, szyny skrzydłowe lub iglice.
W zastosowaniu roboczym w celu bezstykowego pomiaru rozjazdu 1 pojazd szynowy 11 przejeżdża w sposób ciągły przez rozjazd, przy czym wagon pomiarowy 13 (w celu uniknięcia dużych błędów) toczy się po szynach 6 na wykonanych w kształcie walca rolkach z obrzeżem koła 15 i jest dociskany do ciągłego toku szynowego. Pomiar przeprowadza się na rozjeździe 1 rozpoczynając od punktu początkowego, tak zwanego punktu synchronicznego. Obydwa skanery laserowe 11 skanują w sposób ciągły płaszczyznę próbkowania 20, podczas gdy równolegle do tego za pomocą koła do pomiaru przebytego odcinka drogi 22 (fig. 1) jest rejestrowana pokonywana droga. Prędkość pojazdu może wynosić około 1 m/s; obszar iglicy jest przejeżdżany z prędkością w przybliżeniu mniejszą o połowę.
W każdym - zdefiniowanym dzięki padaniu promienia próbkującego 18 na odnośną szynę 6 lub na element rozjazdu punkcie pomiarowym 25 mierzy się teraz w układzie współrzędnych biegunowych jako wartość mierzoną zarówno odstęp początkowy lasera, jak i kąt promienia próbkującego 18. W komputerze 23 przewidzianym na pojeździe szynowym 11 te współrzędne biegunowe punktów pomiaru 25 są przeliczane na bieżąco na współrzędne kartezjańskie za pomocą programu i przechowywane w pamięci w powiązaniu z ciągłym pomiarem drogi za pomocą koła do pomiaru przebytego odcinka drogi 22. Równolegle do tego wartości zmierzone mogą być przedstawione także na monitorze 24 z rozdzielczością aż do 0,1 mm. Poza rejestrowanymi wartościami mierzonymi w pamięci są
PL 212 085 B1 przechowywane także wyznaczone z tego na drodze obliczeniowej przynależne profile i w ten sposób sporządza się profil poprzeczny rozjazdu 1. (Ponadto, w razie potrzeby, możliwe jest także ręczne wprowadzenie za pomocą klawiatury do programu komputera 23 innych danych pomiarowych i/lub wykrytych wad).
Dla wielkości mierzonych przedstawionych częściowo schematycznie lub jako ilustracja na fig. 3 do fig. 5, jak na przykład szerokość toru a (fig. 3), szerokość prowadzenia b (fig. 4) lub odstęp powierzchni prowadzących kierownic c (fig. 5) patrząc w kierunku podłużnym rozjazdu 1 i zależnie od typu odnośnego rozjazdu istnieją w różnych punktach rozjazdu lub punktach pomiaru 25 wytyczne, co do poszczególnych wartości zadanych, które zostały wyprzedzająco zachowane w pamięci komputera 23 i które teraz porównuje się z aktualnie zmierzonymi wartościami mierzonymi. Dzięki wyznaczeniu wymiaru odchyłki od tych wartości zadanych precyzyjnie i szybko może być wyznaczone zużycie w punktach pomiaru 25 określających w sposób miarodajny, w szczególności geometrię rozjazdu w newralgicznych miejscach rozjazdu, które są ściśle zdefiniowane za pomocą specjalnego wzorca rozjazdu.
Tolerancje, które mają być zachowane są automatycznie sprawdzane. Te tolerancje dla poszczególnych wielkości mierzonych (jak, na przykład wspomniane wielkości: szerokość toru a, szerokość prowadzenia b, odstęp powierzchni prowadzących kierownic c oraz poza tym, na przykład także szerokość rowka szyny rowkowej, szerokość wejścia w kierownicę, rowek ciągły lub stan zużycia iglicy) wynoszą 0,25 mm. Dla wielkości wysokość poprzeczna i zwichrowanie granica tolerancji wynosi 0,5 mm. Przy przekroczeniu dopuszczalnych wartości granicy tolerancji za pomocą programu jest sporządzany raport o błędach pojedynczych pomiarów.
Na fig. 6, jako przykład mającego duże znaczenie punktu rozjazdu, przedstawiona jest iglica 7. przylegająca do główki szyny 6, na której górnej krawędzi leży punkt pomiaru 25, który ma być wyznaczony. Następnymi przykładami szczególnie ważnych, lokalnych lub zależnych od drogi punktów systemu rozjazdu są, na przykład początek odgiętej iglicy lub początek (sztywnego lub ruchomego) dzioba krzyżownicy. Aby te wartości mogły być zarejestrowane, do operatora jest przenoszony obraz video. Punkty systemu są lokalnie diagnozowane za pomocą odpowiedniego czujnika zdarzeń.

Claims (4)

1. Sposób bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego, w szczególności w obszarze rozjazdu, znamienny tym, że próbkuje się każdą szynę (6) za pomocą znajdującego się nad nią i poruszającego się w sposób ciągły w kierunku podłużnym toru czujnika pomiarowego (l6) skanującego płaszczyznę próbkowania (20) przebiegającą prostopadle do kierunku podłużnego toru i rejestruje się newralgiczne, określające w sposób miarodajny geometrię rozjazdu punkty pomiaru na szynie jako wartości mierzone w układzie współrzędnych biegunowych, dalej, przelicza się współrzędne biegunowe dla wartości zmierzonych na współrzędne kartezjańskie i przechowuje w pamięci wartości zmierzone w powiązaniu z ciągłym pomiarem drogi za pomocą koła do pomiaru przebytego odcinka drogi (22) oraz wyznacza się za pomocą obliczeń na podstawie zarejestrowanych wartości mierzonych profil poprzecznego rozjazdu (1), po czym porównuje się wyznaczone bieżące wartości zmierzone w określonych punktach pomiaru (25) z przechowywanymi w pamięci wartościami zadanymi, dla co najmniej dwóch parametrów: szerokości rowka szyny rowkowej, rowka ciągłego, szerokości prowadzenia, szerokości toru i/lub odstępu powierzchni prowadzących kierownic i wreszcie wyznacza się wymiar odchyłki od wartości zadanych.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w wypadku przekroczenia dopuszczalnych wartości granic tolerancji dla punktów pomiaru (25) sporządza się raport o błędach pojedynczych pomiarów.
3. Urządzenie do bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego, w szczególności w obszarze rozjazdu posiadające ramę przejezdną po torze kolejowym na rolkach z obrzeżami kół, na której są umieszczone wychylnie wokół osi obrotów przebiegających w kierunku podłużnym toru kolejowego przyporządkowane szynie, działające bezstykowo czujniki do pomiaru odstępu, znamienne tym, że każdy czujnik do pomiaru odstępu (16) jest umieszczony nad przyporządkowaną do niego szyną (6) i jest wykonany jako wychylny tam i z powrotem w zakresie kąta skanowania (α) skaner laserowy (17) do próbkowania newralgicznych punktów pomiaru (25) określających w sposób miarodajny geometrię rozjazdu.
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że skaner laserowy (17) jest przesunięty względem przyporządkowanej do niego szyny (6) w kierunku do wewnętrznej strony toru kolejowego.
PL363067A 2002-10-29 2003-10-23 Sposób bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego i urządzenie do bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego PL212085B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0072502U AT5911U3 (de) 2002-10-29 2002-10-29 Verfahren zur kontaktfreien messung eines querprofils bzw. abstands von schienen eines gleises

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL363067A1 PL363067A1 (pl) 2004-05-04
PL212085B1 true PL212085B1 (pl) 2012-08-31

Family

ID=3498149

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL363067A PL212085B1 (pl) 2002-10-29 2003-10-23 Sposób bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego i urządzenie do bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1415885B1 (pl)
CN (1) CN100482888C (pl)
AT (2) AT5911U3 (pl)
DE (1) DE50311750D1 (pl)
DK (1) DK1415885T3 (pl)
ES (1) ES2329886T3 (pl)
PL (1) PL212085B1 (pl)
RU (1) RU2255873C1 (pl)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004017746B8 (de) * 2004-04-06 2006-04-06 Witt Industrie Elektronik Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Erfassung des Zustandes und zur Bearbeitung von Weichen in Gleisanlagen
DE102007009316B4 (de) * 2006-04-10 2020-06-10 Schwihag Ag Vorrichtung und Verfahren zum Inspizieren und/oder Überwachen einer eine oder mehrere Weichen aufweisenden Weichenanlage
CN100460255C (zh) * 2006-09-21 2009-02-11 北京交通大学 利用激光自动监测钢轨参数的装置、系统及其方法
DE102009007568A1 (de) * 2009-02-04 2010-08-05 Db Netz Ag Schienenfahrzeug mit einem durch Schienenfahrwerke auf einem Gleis verfahrbaren Maschinenrahmen
CN102953303B (zh) * 2011-08-19 2014-10-22 北京市重大项目建设指挥部办公室 地铁钢轨波磨的整治方法
AT513347B1 (de) * 2012-09-12 2015-05-15 Vossloh Mfl Rail Milling Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur gesteuerten Seitenkopierung einer Vorrichtungseinheit bei Schienenfahrzeugen
CN103090768A (zh) * 2013-01-23 2013-05-08 成都四方瑞邦测控科技有限责任公司 一种铁路轨距尺检定器
CN103512507A (zh) * 2013-08-20 2014-01-15 中国人民解放军63602部队 一种大跨距钢轨轨距测量方法
CN104501755A (zh) * 2014-12-30 2015-04-08 苏州路云机电设备有限公司 一种便携式尖轨心轨测量仪
AT517345B1 (de) * 2015-06-17 2017-01-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleisbaumaschine zur Durchführung von Gleislagekorrekturen
CN108662983B (zh) * 2016-08-30 2020-05-01 大连民族大学 钢轨磨耗检测计算相关度系数的方法
CN106274979B (zh) * 2016-08-30 2018-06-22 大连民族大学 钢轨磨耗自动检测装置
AT519088B1 (de) * 2017-02-07 2018-04-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren zur berührungslosen Erfassung einer Gleisgeometrie
CN107101549A (zh) * 2017-06-05 2017-08-29 林肯电梯(中国)有限公司 垂直循环立体车库外导轨检测装置
CN108571938B (zh) * 2018-04-18 2020-09-11 中铁山桥集团有限公司 一种尖轨轨廓测量装置
CN108562244A (zh) * 2018-06-26 2018-09-21 北京拓博尔轨道维护技术有限公司 一种线激光钢轨轮廓精度测量仪
CN208830072U (zh) * 2018-07-16 2019-05-07 宋长会 一种铁路线路钢轨平直度监测系统
CN109491322A (zh) * 2018-12-21 2019-03-19 中铁宝桥(南京)有限公司 一种用于道岔制造过程自动化在线检测设备及方法
CN109653045B (zh) * 2019-01-28 2021-03-12 武汉光谷卓越科技股份有限公司 轨距测量方法及装置
CN112304232A (zh) * 2019-07-29 2021-02-02 北京海益同展信息科技有限公司 轨道数据的测量装置及方法、轨道巡检机器人
CN111609803B (zh) * 2020-06-08 2021-12-17 霍州煤电集团有限责任公司辛置煤矿 可提取纹理和颜色的煤矿立井罐道间距检测装置与方法
CZ308999B6 (cs) * 2020-11-09 2021-11-10 Technická univerzita v Liberci Způsob určování rozchodu žlábkových kolejí a zařízení pro měření profilu a/nebo rozchodu žlábkových kolejí
CN112949483B (zh) * 2021-03-01 2022-05-03 浙江大学 一种基于Faster R-CNN的非接触式铁轨伸缩位移实时测量方法
CN114104628A (zh) * 2021-11-12 2022-03-01 武汉船用机械有限责任公司 轨道运输车的滚轮纠偏方法及轨道运输车

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1369846A (en) 1971-09-14 1974-10-09 British Railways Board Electro-optical measurement of track parameters
US3864039A (en) 1973-07-12 1975-02-04 Us Transport Rail gage apparatus
US4198164A (en) * 1976-10-07 1980-04-15 Ensco, Inc. Proximity sensor and method and apparatus for continuously measuring rail gauge
DE3901185A1 (de) * 1989-01-17 1990-07-26 Linsinger Maschinenbau Gmbh Verfahren sowie vorrichtung zur beruehrungslosen messung der deformation und des verschleisses von schienen
AT402953B (de) 1990-11-12 1997-10-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Einrichtung zur berührungslosen spurweitenmessung von schienen
FR2674809B1 (fr) 1991-04-08 1994-06-10 Lorraine Laminage Dispositif de controle d'une voie de chemin de fer.
DE4200945A1 (de) * 1992-01-16 1993-07-22 Benkler Ag Verfahren zur vermessung eines schienen- und gleisprofils und fahrwerk zur schienenbearbeitung
WO1996000159A1 (en) * 1994-06-23 1996-01-04 Groenskov Leif Arrangement for measuring the quality of rails, in which a movable frame is connected to the bogie
DE19702072C1 (de) * 1997-01-22 1998-04-23 Fraunhofer Ges Forschung Vorrichtung zum Erfassen von Gleisverzweigungen
DE10040139B4 (de) * 2000-08-13 2004-10-07 Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh Verfahren zur Messung von Schienenprofilen und Gleislagestörungen sowie Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
AT5911U2 (de) 2003-01-27
AT5911U3 (de) 2003-11-25
EP1415885B1 (de) 2009-07-29
ATE437787T1 (de) 2009-08-15
PL363067A1 (pl) 2004-05-04
DE50311750D1 (de) 2009-09-10
EP1415885A1 (de) 2004-05-06
RU2003131043A (ru) 2005-04-20
CN100482888C (zh) 2009-04-29
DK1415885T3 (da) 2009-09-07
CN1499011A (zh) 2004-05-26
ES2329886T3 (es) 2009-12-02
RU2255873C1 (ru) 2005-07-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL212085B1 (pl) Sposób bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego i urządzenie do bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego
US9340219B2 (en) Wayside measurement of railcar wheel to rail geometry
US8345948B2 (en) Automated turnout inspection
US7714886B2 (en) Systems and methods for obtaining improved accuracy measurements of moving rolling stock components
US10168304B2 (en) Rail inspection apparatus and method
JPH02232402A (ja) レールのひずみと摩滅を無接触に測定する方法及び装置
JP4886999B2 (ja) ボルト緩み判定方法およびボルト緩み検出装置
CN103635375A (zh) 适于对导轨偏转进行成像和测量的视觉系统
JP2010230527A (ja) 鉄道レール締結緩み検査装置及び方法
CN113085948B (zh) 一种轨道综合检测系统
JP2003207319A (ja) レール断面形状測定装置
JP2019190858A (ja) レーザー式長波長軌道検測器及びレーザー式長波長軌道検測方法
DE19510560A1 (de) Meßvorrichtung zur berührungsfreien Vermessung des Schienenprofils
KR102340024B1 (ko) 다양한 종류의 열차 선로에 적용 가능한 선로 이상 탐지 방법
RU2469894C2 (ru) Способ определения продольно-напряженного состояния рельсовых плетей бесстыкового пути
US6003232A (en) Installation for measuring the wheel offset of railway vehicles
CN207029202U (zh) 一种左右轨道间距检测装置
RU2394714C1 (ru) Способ контроля состояния рельсового пути
GB2437156A (en) Inspection and/or monitoring of points in a points installation
CN219619113U (zh) 轨道检测单元及检测设备
RU28348U1 (ru) Комплекс диагностического контроля колесных пар подвижного состава
EP2165915B1 (en) Monitoring a turnout of a railway or tramway line
EP4019370A1 (en) Monitoring a turnout of a railway or tramway line
CN116923492A (zh) 正线钢轨磨耗检测方法及设备
JP2022191851A (ja) レール変位測定装置及びレール変位測定方法