PL209881B1 - Sposób montażu zbiorników oraz pomosty jednostanowiskowy i wielostanowiskowy - Google Patents

Sposób montażu zbiorników oraz pomosty jednostanowiskowy i wielostanowiskowy

Info

Publication number
PL209881B1
PL209881B1 PL387437A PL38743709A PL209881B1 PL 209881 B1 PL209881 B1 PL 209881B1 PL 387437 A PL387437 A PL 387437A PL 38743709 A PL38743709 A PL 38743709A PL 209881 B1 PL209881 B1 PL 209881B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sheet
platform
station
rollers
perimeter
Prior art date
Application number
PL387437A
Other languages
English (en)
Other versions
PL387437A1 (pl
Inventor
Eugeniusz Szeligowski
Original Assignee
Eugeniusz Szeligowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eugeniusz Szeligowski filed Critical Eugeniusz Szeligowski
Priority to PL387437A priority Critical patent/PL209881B1/pl
Publication of PL387437A1 publication Critical patent/PL387437A1/pl
Publication of PL209881B1 publication Critical patent/PL209881B1/pl

Links

Landscapes

  • Movable Scaffolding (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób montażu zbiorników, zwłaszcza zbiorników walcowych, budowanych metodą arkuszową oraz podwieszane, przejezdne pomosty jednostanowiskowy i wielostanowiskowy, do realizacji tego sposobu montażu. Zbiorniki tak budowane cechuje duża pojemność, potrzebna zwłaszcza w przemyśle rafineryjnym.
Znany jest sposób montażu zbiorników, zwłaszcza zbiorników walcowych, budowanych metodą arkuszową, w którym po obu stronach montowanego płaszcza ustawia się rusztowania na całym obwodzie. Między rusztowaniami za pomocą dźwigu wstawia się warstwowo arkusze prefabrykowanych blach. Następnie, znanymi metodami mocuje się w płaszczyźnie pionowej arkusze obwodu górnego do obwodu dolnego, a następnie spawa się obustronnie pionowe krawędzie łączonych arkuszy. Po zespawaniu wszystkich pionowych arkuszy danego obwodu dokonuje się obustronnego zespawania poziomej krawędzi łączenia obwodu dolnego z obwodem górnym, a rusztowanie podwyższa się. Po czym cykl mocowania i spawania powtarza się dospawując następny obwód, aż do żądanej wysokości zbiornika. Sposób taki jest bardzo pracochłonny i niebezpieczny, wymaga stałego nadzoru służb technicznych oraz wymaga stałego zaangażowania pomocniczego dźwigu w całym procesie montażu.
Znany jest też sposób montażu zbiorników, w którym do obwodu dolnego dospawowywuje się tymczasowe wsporniki, do nich mocuje się barierki bezpieczeństwa, a z desek układa się na wspornikach podesty, z których montuje obwód górny, a warstwy spawa się ze sobą. Potem podesty, bariery i wsporniki demontuje się z obwodu dolnego, a nastę pnie znów dospawowywuje się tymczasowe wsporniki itd. Operacje demontażu podestów z desek i obcinania przyspawanych wsporników nie dosyć, że są pracochłonne, to nadto są bardzo niebezpieczne i powodują groźne wypadki. Po zakończeniu montażu całego zbiornika pozostają na zewnętrznej powierzchni ślady po spawaniu i usuwaniu wsporników, co nadaje zbiornikowi nieestetyczny wygląd.
Istotą sposobu montażu zbiorników według wynalazku jest to, że do dna zbiornika przyspawuje się pierwszy obwód dolny płaszcza montowanego zbiornika bez korzystania z pomostów montażowych. Następnie na dany obwód dolny nakłada się pomost wielostanowiskowy osadzony obustronnie na rolkach na tym obwodzie, a następnie przy pomocy tego pomostu i znanym sposobem na obwód wkłada się pierwszy arkusz po czym arkusz ten mocuje się do obwodu dolnego, a następnie jedną rolkę przekłada się z dołu wieszaka na górną krawędź zamocowanego arkusza. Potem tak steruje się napędami rolek pomostu wielostanowiskowego, aby pomost ten przemieścił się po obwodzie płaszcza na odcinku o długości równej długości arkusza. Po czym wkłada się następny arkusz do styku z poprzednim, zamocowanym arkuszem i, mocuje do obwodu dolnego. Cykle te powtarza się aż do zamknięcia obwodu górnego ostatnim arkuszem, przed zamocowaniem którego, drugą z rolek przekłada się z dołu wieszaka na górę arkusza, ostatni arkusz mocuje się, a pomost wielostanowiskowy zdejmuje się. Po tym zakłada się pomost jednostanowiskowy, za pomocą którego wybrany arkusz spawa się z arkuszem poprzednim wzdłuż pionowej krawędzi ich styku, z pomocą drabiny umieszczonej od strony zewnętrznej płaszcza. Następnie arkusze te spawa się od strony wewnętrznej z drugiej drabiny pomostu jednostanowiskowego, a po zespawaniu dokonuje się pomiarów jakości spoin po obu stronach łączonych arkuszy. Potem napędem rolki jezdnej pomostu jednostanowiskowego steruje się tak, aby pomost ten przemieścił się po arkuszu do następnej krawędzi styku z kolejnym arkuszem. Następnie operacje te powtarza się aż do zespawania wszystkich pionowych krawędzi styku arkuszy danego, górnego obwodu. Po tym dokonuje się obustronnego zespawania poziomej krawędzi łączenia obwodu dolnego z obwodem górnym i cykle powtarza się aż do zespawania całego płaszcza zbiornika.
W alternatywnym wariancie sposobu montaż u zbiorników wedł ug wynalazku, w czasie gdy przy pomocy pomostu wielostanowiskowego mocuje się kolejny arkusz, przy pomocy pomostu jednostanowiskowego spawa się równocześnie wzdłuż pionowej krawędzi styku dwa poprzednie arkusze.
Pomost jednostanowiskowy według wynalazku w kształcie ożebrowanego prostopadłościanu ma prostokątną ramę, na której zamocowany jest szkielet dachowy. Pod ramą na jej dwóch skrajnych, przeciwległych bokach, symetrycznie zamocowane są dwie rolki jezdne, z których jedna, rolka zespolona jest z napędem, połączonym elastycznym przewodem z kasetą sterowniczą. Podczas pracy rolki jezdne oparte są na arkuszu płaszcza montowanego zbiornika. Po bokach ramy, symetrycznie względem rolki jezdnej spuszczone są w dół kratownice. Do tych kratownic w części dolnej dołączone są od środka pomostu, barierki wyposażone w nastawialne łączniki, zakończone kółkami, stykającymi się podczas pracy z arkuszem płaszcza montowanego zbiornika. Na dnie kratownicy po przekątnej, zaPL 209 881 B1 mocowane są uchylnie drabiny, opierające się podczas pracy o arkusz, umożliwiające spawaczowi przechodzenie z jednej strony płaszcza na drugą. Do spodu kratownicy, zamocowana jest rozłącznie drabina segmentowa do wchodzenia na pomost.
Pomost wielostanowiskowy według wynalazku jest zbudowany tak, że na łukowatej podstawie, stanowiącej zarazem podest roboczy, zamontowana jest bariera ochronna. Na skrajnych, przeciwległych końcach podstawy ma prostopadłe wieszaki, z rozłącznie zamocowanymi rolkami jezdnymi, zespolonymi z napędami. Wieszaki są przystosowane do przekładania rolek jezdnych z dołu wieszaka na jego górę. Rolki jezdne połączone są elastycznymi przewodami z synchronizującym ich pracę układem sterowania. Nadto pomost wielostanowiskowy wyposażony jest w drabiny oparte podczas pracy o montowany arkusz, umożliwiające montażystom przechodzenie z jednej strony płaszcza montowanego zbiornika na drugi. Z boku pomostu zamocowana jest segmentowa drabina do wchodzenia na pomost. Budowa pomostu jest symetryczna, tak że podczas pracy pomostu wielostanowiskowego, po drugiej stronie arkusza są analogiczne podzespoły symetryczne do konstrukcji podstawy i drabin, zespolone z wieszakami.
Napędami rolek pomostów wielostanowiskowego oraz jednostanowiskowego są motoreduktory, w szczególnoś ci motoreduktory samohamowne.
Stosowanie sposobu montażu zbiorników według wynalazku wraz z używaniem w procesie ich montażu przejezdnych pomostów jednostanowiskowego i wielostanowiskowego poprawia bezpieczeństwo pracy i ułatwia wykonywanie prac spawalniczych. Dzięki temu, że eliminuje przestawianie rusztowań lub ich przeciąganie albo przepychanie, lub też obcinanie po zakończonym montażu pomocniczych elementów wsporczych, istotnie redukuje pracochłonność. Zmniejsza też czas koniecznego angażowania w proces montażu dźwigów pomocniczych. W efekcie znacznie obniża koszty inwestycyjne w budowę zbiorników. Przyczynia się też do poprawy jakości zmontowanych zbiorników.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku na którym Fig. 1 przedstawia schemat ilustrujący sposób montażu, Fig. 2 przedstawia widok pomostu jednostanowiskowego w pozycji roboczej, tj. osadzonego na arkuszu, a Fig. 3 widok pomostu wielostanowiskowego w najczęstszej pozycji roboczej, tj. po zamocowaniu pierwszego arkusza górnego obwodu do obwodu dolnego, przełożeniu jednej rolki pomostu wielostanowiskowego z dołu wieszaka na górną krawędź arkusza i przemieszczeniu pomostu wielostanowiskowego o jedną długość arkusza do pozycji w której montuje się drugi arkusz.
Zgodnie ze sposobem realizacji wynalazku, na dany obwód dolny a płaszcza montowanego zbiornika nakłada się pomost b wielostanowiskowy osadzony obustronnie na rolkach na obwodzie a, a następnie znanym sposobem przy pomocy pomostu b wielostanowiskowego, na obwód a wkłada się arkusz c, po czym arkusz c mocuje się do obwodu dolnego a, a następnie jedną rolkę przekłada się z dołu wieszaka na górną krawędź arkusza c. Potem tak steruje się napędami rolek pomostu b wielostanowiskowego, aby pomost b wielostanowiskowy przemieścił się po obwodzie a płaszcza na odcinku o długości równej długości arkusza blachy c. Po czym wkłada się arkusz d do styku z poprzednim arkuszem c, mocuje do obwodu dolnego. Cykle te powtarza się aż do zamknięcia obwodu górnego ostatnim arkuszem, przed zamocowaniem którego, drugą z rolek przekłada się z dołu wieszaka na górę arkusza, ostatni arkusz mocuje się, a pomost b wielostanowiskowy zdejmuje się. Po tym zakłada się pomost f jednostanowiskowy, za pomocą którego arkusz c spawa się z arkuszem e wzdłuż pionowej krawędzi ich styku, z pomocą drabiny umieszczonej od strony zewnętrznej. Następnie arkusze spawa się od strony wewnętrznej z drugiej drabiny pomostu f jednostanowiskowego, a po zespawaniu dokonuje się pomiarów jakości spoin po obu stronach łączonych arkuszy (c) i (e). Potem napędem rolki jezdnej pomostu f jednostanowiskowego steruje się tak, aby pomost f jednostanowiskowy przemieścił się po arkuszu c do następnej krawędzi styku arkuszy c i d. Następnie operacje te powtarza się aż do zespawania wszystkich pionowych krawędzi styku arkuszy danego, górnego obwodu. Po tym dokonuje się obustronnego zespawania poziomej krawędzi łączenia obwodu dolnego z obwodem górnym, po czym cykl ten powtarza się aż do zespawania całego płaszcza zbiornika.
Alternatywnie w czasie gdy przy pomocy pomostu b wielostanowiskowego mocuje się kolejny arkusz, przy pomocy pomostu f jednostanowiskowego spawa się wzdłuż pionowej krawędzi styku dwa poprzednie arkusze.
Pomost jednostanowiskowy według wynalazku w kształcie ożebrowanego prostopadłościanu ma prostokątną ramę 1, na której zamocowany jest szkielet 2 dachowy. Pod ramą 1, na jej dwóch skrajnych, przeciwległych bokach, symetrycznie zamocowane są dwie rolki jezdne, z których jedna, rolka 3 jezdna zespolona jest z napędem 4, połączonym elastycznym przewodem z kasetą 5 sterow4
PL 209 881 B1 niczą. Podczas pracy rolki jezdne oparte są na arkuszu 6 płaszcza montowanego zbiornika. Po bokach ramy 1, symetrycznie względem rolki 3 jezdnej spuszczone są w dół kratownice 7. Do tych kratownic 7 w części dolnej dołączone są od środka pomostu barierki 8, wyposażone w nastawialne łączniki 9, zakończone kółkami 10, stykającymi się podczas pracy z arkuszem 6 płaszcza montowanego zbiornika. Na dnie kratownicy 7 po przekątnej, zamocowane są uchylnie drabiny 11a, 11b, opierające się podczas pracy o arkusz 6, a do spodu kratownicy 7, zamocowana jest rozłącznie drabina 12 segmentowa.
Pomost wielostanowiskowy według wynalazku jest zbudowany tak, że na łukowatej podstawie 13, stanowiącej zarazem podest roboczy, zamontowana jest bariera 14 ochronna. Na skrajnych, przeciwległych końcach podstawy 13 ma prostopadłe wieszaki 15a, 15b, z rozłącznie zamocowanymi rolkami 16a, 16b jezdnymi, zespolonymi z napędami. Wieszaki 15a, 15b są przystosowane do przekładania rolek 16a, 16b jezdnych z dołu wieszaka na jego górę. Rolki 16a, 16b jezdne połączone są elastycznymi przewodami 17a, 17b z synchronizującym ich pracę układem sterowania 18. Nadto pomost wielostanowiskowy wyposażony jest w drabiny 19a, 19b oparte podczas pracy o montowany arkusz 20 oraz segmentową drabinę 21. Pomost wielostanowiskowy podczas pracy ma po drugiej stronie arkusza 20 analogiczne podzespoły, symetryczne do konstrukcji podstawy 13 i drabin 19a, 19b, zespolone z wieszakami 15a, 15b.
Napędami rolek pomostu b wielostanowiskowego i pomostu f jednostanowiskowego są motoreduktory, w szczególności motoreduktory samohamowne.

Claims (6)

1. Sposób montażu zbiorników, znamienny tym, że na dany obwód dolny (a) płaszcza montowanego zbiornika nakłada się pomost (b) wielostanowiskowy osadzony obustronnie na rolkach na obwodzie (a), a następnie znanym sposobem przy pomocy pomostu (b) wielostanowiskowego, na obwód (a) wkłada się arkusz (c), po czym arkusz (c) mocuje się do obwodu dolnego (a), a następnie jedną rolkę przekłada się z dołu wieszaka na górną krawędź arkusza (c), po czym tak steruje się napędami rolek pomostu (b) wielostanowiskowego, aby pomost (b) wielostanowiskowy przemieścił się po obwodzie (a) płaszcza na odcinku o długości równej długości arkusza blachy (c), po czym wkłada się arkusz (d) do styku z poprzednim arkuszem (c), mocuje do obwodu dolnego i cykle te powtarza się aż do zamknięcia obwodu górnego ostatnim arkuszem, przed zamocowaniem którego, drugą z rolek przekłada się z dołu wieszaka na górę arkusza, ostatni arkusz mocuje się, a pomost (b) wielostanowiskowy zdejmuje się; po tym zakłada się pomost (f) jednostanowiskowy, za pomocą którego arkusz (c) spawa się z arkuszem (e) wzdłuż pionowej krawędzi ich styku, z pomocą drabiny umieszczonej od strony zewnętrznej, po czym arkusze spawa się od strony wewnętrznej z drugiej drabiny pomostu (f) jednostanowiskowego, a po zespawaniu dokonuje się pomiarów jakości spoin po obu stronach łączonych arkuszy (c) i (e), po czym napędem rolki jezdnej pomostu (f) jednostanowiskowego steruje się tak, aby pomost (f) jednostanowiskowy przemieścił się po arkuszu (c) do następnej krawędzi styku arkuszy (c) i (d), a następnie operacje te powtarza się aż do zespawania wszystkich pionowych krawędzi styku arkuszy danego, górnego obwodu; po tym dokonuje się obustronnego zespawania poziomej krawędzi łączenia obwodu dolnego z obwodem górnym, po czym cykl powtarza się aż do zespawania całego płaszcza zbiornika.
2. Sposób montażu według zastrz. 1, znamienny tym, że w czasie gdy przy pomocy pomostu (b) wielostanowiskowego mocuje się kolejny arkusz, przy pomocy pomostu (f) jednostanowiskowego spawa się wzdłuż pionowej krawędzi styku dwa poprzednie arkusze.
3. Pomost jednostanowiskowy w kształcie ożebrowanego prostopadłościanu, znamienny tym, że ma prostokątną ramę (1), na której zamocowany jest szkielet (2) dachowy, a pod ramą (1), na jej dwóch skrajnych, przeciwległych bokach, symetrycznie zamocowane są dwie rolki jezdne, z których jedna, rolka (3) jezdna zespolona jest z napędem (4), połączonym elastycznym przewodem z kasetą (5) sterowniczą, przy czym podczas pracy rolki jezdne oparte są na arkuszu (6) płaszcza montowanego zbiornika, a po bokach ramy (1), symetrycznie względem rolki (3) jezdnej spuszczone są w dół kratownice (7), do których w części dolnej dołączone są od środka pomostu, barierki (8), wyposażone w nastawialne łączniki (9), zakończone kółkami (10), stykającymi się podczas pracy z arkuszem (6) płaszcza montowanego zbiornika, a na dnie kratownicy (7) po przekątnej, zamocowane są uchylnie
PL 209 881 B1 drabiny (11a, 11b), opierające się podczas pracy o arkusz (6), a do spodu kratownicy (7), zamocowana jest rozłącznie drabina (12) segmentowa.
4. Pomost wielostanowiskowy, znamienny tym, że na łukowatej podstawie (13), stanowiącej zarazem podest roboczy, zamontowana jest bariera (14) ochronna, a na skrajnych przeciwległych końcach podstawy (13) ma prostopadłe wieszaki (15a, 15b), z rozłącznie zamocowanymi rolkami (16a, 16b) jezdnymi, zespolonymi z napędami, przy czym wieszaki (15a, 15b), są przystosowane do przekładania rolek (16a, 16b) jezdnych z dołu wieszaka na jego górę; rolki (16a, 16b) jezdne połączone są elastycznymi przewodami (17a, 17b) z synchronizującym ich pracę układem sterowania (18); nadto pomost wielostanowiskowy wyposażony jest w drabiny (19a, 19b) oparte podczas pracy o montowany arkusz (20) oraz segmentową drabinę (21); przy czym pomost wielostanowiskowy podczas pracy ma po drugiej stronie arkusza (20) analogiczne podzespoły, symetryczne do konstrukcji podstawy (13) i drabin (19a, 19b), zespolone z wieszakami (15a, 15b).
5. Pomost według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że napędami rolek pomostów (b) wielostanowiskowego i (f) jednostanowiskowego są motoreduktory.
6. Pomost według zastrz. 5, znamienny tym, że motoreduktory są samohamowne.
PL387437A 2009-03-09 2009-03-09 Sposób montażu zbiorników oraz pomosty jednostanowiskowy i wielostanowiskowy PL209881B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387437A PL209881B1 (pl) 2009-03-09 2009-03-09 Sposób montażu zbiorników oraz pomosty jednostanowiskowy i wielostanowiskowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387437A PL209881B1 (pl) 2009-03-09 2009-03-09 Sposób montażu zbiorników oraz pomosty jednostanowiskowy i wielostanowiskowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL387437A1 PL387437A1 (pl) 2010-09-13
PL209881B1 true PL209881B1 (pl) 2011-11-30

Family

ID=42940911

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL387437A PL209881B1 (pl) 2009-03-09 2009-03-09 Sposób montażu zbiorników oraz pomosty jednostanowiskowy i wielostanowiskowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL209881B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL387437A1 (pl) 2010-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101103161A (zh) 建筑物建造中使用的设备
JP6883343B2 (ja) 飛散防止養生システム及び飛散防止養生工法
US7000733B2 (en) Work platform
GB2108561A (en) Process for the installation of curtain walls and wall elements
JP4284225B2 (ja) 移動足場システム
JP2008050811A (ja) 移動式吊り足場装置
JP3204708U (ja) 昇降足場装置
PL209881B1 (pl) Sposób montażu zbiorników oraz pomosty jednostanowiskowy i wielostanowiskowy
CN209907972U (zh) 一种预制混凝土外墙挂板纵横转换用的转换架
JP5495818B2 (ja) 外壁改修方法
CN201573762U (zh) 工作平台架
CA2482342A1 (en) Work platform
CN208380058U (zh) 可移动吊篮悬挑架
JP6172636B2 (ja) 足場システム
JP4071249B2 (ja) 索条吊下げ用治具
CN212201400U (zh) 装配式钢结构外挂式防护架
JP2023114229A (ja) 揚重装置および後嵌めパネルの揚重方法
JP2010106607A (ja) 昇降式足場
CN209907226U (zh) 一种高空作业施工平台
PL215181B1 (pl) Sposób montażu zbiorników oraz zestaw pomostów jednostanowiskowego i wielostanowiskowego do realizacji tego sposobu montażu
JP4425611B2 (ja) 橋桁補修塗装作業用足場の設置方法および橋桁補修塗装作業用足場装置
JP2587227Y2 (ja) 建造物用屋根
GB1568355A (en) Building platform structures
CN106382001A (zh) 可移动可周转的女儿墙支模架
CN217460883U (zh) 一种穿孔铝板栏杆系统

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120309