PL209873B1 - Sposób wytwarzania związku pirydynowego - Google Patents

Sposób wytwarzania związku pirydynowego

Info

Publication number
PL209873B1
PL209873B1 PL367963A PL36796302A PL209873B1 PL 209873 B1 PL209873 B1 PL 209873B1 PL 367963 A PL367963 A PL 367963A PL 36796302 A PL36796302 A PL 36796302A PL 209873 B1 PL209873 B1 PL 209873B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
compound
reaction
acid
reaction mixture
solvent
Prior art date
Application number
PL367963A
Other languages
English (en)
Other versions
PL367963A1 (pl
Inventor
Yoshitomo Tohyama
Takashi Komori
Yuzuru Sanemitsu
Original Assignee
Sumitomo Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP2001234650A external-priority patent/JP4797296B2/ja
Priority claimed from JP2002088577A external-priority patent/JP4214707B2/ja
Application filed by Sumitomo Chemical Co filed Critical Sumitomo Chemical Co
Publication of PL367963A1 publication Critical patent/PL367963A1/pl
Publication of PL209873B1 publication Critical patent/PL209873B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D401/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom
    • C07D401/02Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom containing two hetero rings
    • C07D401/12Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom containing two hetero rings linked by a chain containing hetero atoms as chain links

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania związku pirydonowego mającego doskonałą aktywność chwastobójczą (herbicydową).
Związki pirydynowe zawierające dwa pierścienie heterocykliczne (pierścień uracylowy i pierścień pirydynowy) o wzorze [d]
w którym R1 oznacza grupę C1-C6 alkoksylową, R3 oznacza atom chlorowca, grupę cyjanową lub grupę nitrową, a R4 oznacza atom wodoru lub atom chlorowca, mają doskonałą aktywność chwastobójczą (herbicydową) i dlatego pożądany jest korzystny sposób ich wytwarzania.
Przeprowadzono intensywne badania w poszukiwaniu korzystnego sposobu wytwarzania związków pirydynowych [d] i w konsekwencji tego opracowano sposób za pomocą, którego można otrzymać związek pirydynowy [d] posiadający podstawniki o konkretnych wzorach.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania związku pirydonowego [d]:
3 4 w którym R, R i R są takie jak zdefiniowano poniżej, który obejmuje poddawanie zwią zku pirydonowego [a]:
PL 209 873 B1 w którym R3 oznacza atom chlorowca, grupę cyjanową lub grupę nitrow ą , i R4 oznacza atom wodoru lub atom chlorowca, reakcji ze związkiem α-diazoestrowym [f]:
N2CHCOR1 [f] 1 w którym R1 oznacza grupę C1-C6 alkoksylową, w temperaturze od -50°C do 120°C w obecności kwasu wybranego spośród jednego lub dwóch należących do grupy obejmującej sole rodu (II), trifluorek boru, czterochlorek cyny, kwas trifluorometanosulfonowy, kwas p-toluenosulfonowy, kwas trifluorooctowy i kwas siarkowy.
Korzystnie jako kwas stosuje się sól rodu (II) lub trifluorek boru lub kwas trifluorometanosulfonowy lub kwas p-toluenosultonowy.
1
Przykłady grupy C1-C6 alkoksylowej, podanej dla R1 obejmują grupę metoksylową, grupę etoksylową, grupę propoksylową itp., a przykłady atomu chlorowca podanego dla R3 i R4 obejmują atom fluoru, atom chloru i atom bromu.
Reakcję związku pirydonowego [a] ze związkiem α-diazoestrowym [f] w obecności kwasu przeprowadza się zazwyczaj w rozpuszczalniku. Przykłady rozpuszczalnika obejmują węglowodory aromatyczne, takie jak benzen, toluen, ksylen itp.; chlorowcowane węglowodory takie jak 1,2-dichloroetan, chlorobenzen, dichlorobenzen itp.; i ich mieszaniny.
Sole rodu (II) stosowane jako kwas w sposobie według wynalazku oznaczają sól dwuwartościowego kationu rodu i odpowiedniego anionu, ewentualnie dodatkowo odpowiedni ligand, i ich typowe przykłady obejmują dimer trifluorooctanu rodu (II) ([(CF3CO2)2Rh]2), dimer octanu rodu (II) ([(CH3CO2)2Rh]2) itp. Jako trifluorek boru, można wykorzystać sam BF3 lub jego kompleks, przy czym przykłady kompleksu obejmują kompleks dietyloeterowy, kompleks dimetylosiarczkowy, kompleks tetrahydrofuranowy itp.
Biorąc pod uwagę szybkość reakcji korzystne jest zastosowanie, jako kwasu dimeru trifluorooctanu rodu (II), kompleksu trifluorku boru/eteru dietylowego, czterochlorku cyny lub kwasu trifluorometanosulfonowego.
W sposobie według wynalazku, teoretycznie potrzebny jest jeden mol związku α-diazoestrowego [f] w stosunku do jednego mola związku pirydynowego [a], a w praktyce stosuje się od 1 do 2 moli związku α-diazoestrowego [f]. W niniejszej reakcji kwas wykazuje działanie katalityczne i stosowany jest w ilości w zakresie od 0,001 do 5 moli, korzystnie 0,01 mola lub więcej w stosunku do jednego mola związku pirydynowego [a], ze względu na szybkość reakcji. Temperatura niniejszej reakcji wynosi zazwyczaj od -50 do 120°C, korzystnie -20°C lub więcej, ze względu na szybkość reakcji. Czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 72 godzin.
Odczynniki stosowane w niniejszej reakcji są dodawane do naczynia reakcyjnego, na przykład w następującej kolejności:
1) Sposób polegający na zmieszaniu w pierwszej kolejności związku pirydonowego [a], kwasu i rozpuszczalnika, i wkropleniu do tej mieszaniny związku α-diazoesterowego [f|;
2) Sposób polegający na zmieszaniu w pierwszej kolejności związku pirydonowego [a], związku α-diazoesterowego [f] i rozpuszczalnika, i wkropleniu do tej mieszaniny kwasu;
3) Sposób polegający na zmieszaniu w pierwszej kolejności związku pirydonowego [a] i rozpuszczalnika, i wkropleniu do tej mieszaniny odpowiednio kwasu i związku α-diazoesterowego [f].
Punkt końcowy niniejszej reakcji można określić przez pobieranie próbki mieszaniny reakcyjnej i analizowanie jej za pomocą chromatografii cieczowej, chromatografii cienkowarstwowej, itp., i przez pomiar pozostałej ilości związku pirydonowego [a] lub związku α-diazoesterowego [f].
Po reakcji, związek pirydynowy [d] można otrzymać, na przykład przez poddawanie mieszaniny reakcyjnej następującym procesom obróbki:
1) przesączanie mieszaniny reakcyjnej i zatężanie przesączu;
2) oczyszczanie mieszaniny reakcyjnej za pomocą chromatografii na żelu krzemionkowym i następnie zatężanie,
3) wylanie mieszaniny reakcyjnej do roztworu wodnego 5 wodorowęglanu sodowego, wyekstrahowanie za pomocą rozpuszczalnika organicznego, suszenie i zatężenie warstwy organicznej.
Otrzymany związek pirydynowy [d] można oczyścić z zastosowaniem procedury takiej jak chromatografia, 3 rekrystalizacja itp.
W przypadku reakcji związku pirydonowego [a] ze związkiem estrowym [x]:
X1CR2COR1 [x]
PL 209 873 B1 w którym R1 ma takie samo znaczenie, jak zdefiniowano powyż ej) i X1 oznacza atom chloru, atom bromu, grupę metanosulfonyloksylową lub grupę p-toluenosulfonyloksylową, w obecności zasady, otrzymano jako główny produkt związek pirydonowy [y]:
4 1 w którym R, R i R mają takie samo znaczenie jak zdefiniowane powyż ej.
Związek α-diazoesterowy [f], stosowany w wynalazku jest dostępny w sprzedaży, lub można go otrzymać według znanego sposobu przez poddanie związku [h]:
H2NCH2COR [h] w którym R1 ma takie samo znaczenie jak zdefiniowano powyżej, lub jego soli z kwasem mineralnym (to jest chlorowodorku) reakcji z azotynem sodowym w warunkach kwasowych. (Patrz Organic Syntheses Collective Volume IV, str. 424-426).
Związek α-diazoesterowy [f] otrzymany w reakcji związku [h] lub jego soli z kwasem mineralnym z azotynem sodowym w warunkach kwasowych może być zastosowany bez wydzielania, jako substrat w procesie według wynalazku. Mianowicie, roztwór związku α-diazoesterowego [f], otrzymanego w reakcji związku α-diazoesterowego [h] z azotynem sodowym w warunkach kwasowych i przez ekstrakcję rozpuszczalnikiem organicznym, może być dostarczony do procesu według wynalazku po odpowiedniej obróbce, takiej jak suszenie nad bezwodnym siarczanem magnezu. Przykład rozpuszczalnika organicznego używanego powyżej obejmuje węglowodory aromatyczne, takie jak benzen, toluen, ksylen itp.; i węglowodory chlorowcowane takie jak dichlorometan, 1,2-dichloroetan, chlorobenzen, dichlorobenzen, benzotrifluorek itp.
Związek pirydonowy [a] stosowany w sposobie według wynalazku można otrzymać ze znanego związku według poniższych sposobów.
PL 209 873 B1
Sposób otrzymywania 1
w którym R3 i R4 mają takie same znaczenia jak zdefiniowano powyżej i R8 oznacza niższą grupę alkilową taką jak grupa metylowa, etylowa i itp.
Związek [ml] Związek [m2]
Związek [m2] otrzymuje się ze związku [m1] poddając go reakcji ze związkiem [m7]:
PL 209 873 B1
w którym R8 ma takie samo znaczenie jak zdefiniowano powyż ej i X oznacza grupę opuszczającą, taką jak atom chloru, atom bromu itp., w obecności zasady.
Reakcja zazwyczaj prowadzona jest w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie od temperatury pokojowej do 80°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 12 godzin.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden mol zwią zku [m7] i jeden mol zasady w oparciu o jeden mol zwią zku [m1], jednakż e iloś ci te moż na swobodnie zmieniać w zależ noś ci od warunków.
Przykłady zasady stosowanej w tej reakcji obejmują węglan potasu, a przykłady rozpuszczalnika obejmują nitryle, takie jak acetonitryl itp.; i amidy kwasowe takie jak N,N-dimetyloformamid, N-metylo-2-pirolidon itp.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli jest to konieczne, i przesącz zatęża się. Mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody lub wody zakwaszonej i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. do uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
• Związek [m2] Związek [m3]
Związek [m3] otrzymuje się przez poddawanie związku [m2] reakcji z amoniakiem.
Reakcja ta jest zazwyczaj prowadzona w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie od -20 do 50°C 5 i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 12 godzin.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden mol amoniaku w stosunku do jednego mola związku [m2], jednakże ilość tę można swobodnie zmieniać w zależności od warunków). Przykłady rozpuszczalnika stosowanego w reakcji obejmują alkohole takie jak metanol, etanol itp.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. celem uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
• Związek [ml] Związek [m3]
Związek [m3] otrzymuje się przez poddawanie związku [ml] reakcji ze związkiem [m8]:
w którym R8 i X mają takie same znaczenia jak zdefiniowano powyżej, w obecności zasady. Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie od temperatury pokojowej do 80°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 12 godzin.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden mol związku [m8] i jeden mol zasady w stosunku do jednego mola związku [m1], jednakże ilości te można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
PL 209 873 B1
Przykłady zasady stosowanej w reakcji obejmują węglan potasu, a przykłady rozpuszczalnika obejmują nitryle takie jak acetonitryl itp.; i amidy kwasowe takie jak N,N-dimetyloformamid, N-metylo-2-pirolidon itp.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody lub wody zakwaszonej i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. do uzyskania docelowego zwi ą zku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
• Związek [m3] Związek [m4]
Związek [m4] otrzymuje się przez poddawanie związku [m3] reakcji z akroleiną w obecności zasady.
Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie od -30 do 50°C, korzystnie -10 do 20°C. Czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 12 godzin.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden mol akroleiny i 0,01 do 2 moli zasady w stosunku do jednego mola związku [m3], jednakże ilości te można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Przykłady zasady stosowanej w reakcji obejmują alkoksylany metali, takie jak t-butoksylan potasu itp.; i zasady nieorganiczne, takie jak węglan potasu itp.
Przykłady rozpuszczalnika, stosowanego w tej reakcji obejmują etery, takie jak tetrahydrofuran itp.; i estry takie jak octan etylu itp.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. do uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
• Związek [m4] Związek [m5]
Związek [m5] otrzymuje się przez poddawanie związku [m4] reakcji w obecności kwasu.
Reakcja jest zazwyczaj prowadzona w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie od temperatury pokojowej do 150°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 24 godzin.
W reakcji, wykorzystane jest od 0,001 do 0,2 mola kwasu w stosunku do jednego mola związku [m4], jednakże ilość tę można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Przykłady kwasu stosowanego w reakcji obejmują kwasy organiczne takie jak kwas p-toluenosulfonowy itp.; i kwasy nieorganiczne, takie jak kwas solny itp. Przykłady rozpuszczalnika obejmują etery takie jak tetrahydrofuran itp.; i estry takie jak octan etylowy itp.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
• Związek [m5] Związek [m6]
Związek [m6] otrzymuje się przez poddawanie związku [m5] reakcji w obecności wody i halogenku metalu alkalicznego, zazwyczaj w rozpuszczalniku.
Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie od 80 do 140°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 48 godzin.
W reakcji wykorzystane jest od 0,5 do 2 moli wody i od 1 do 5 moli halogenku metalu alkalicznego w stosunku do jednego mola związku [m5], jednakże ilości te można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Przykłady halogenku metalu alkalicznego stosowanego w reakcji obejmują chlorek litowy, chlorek sodowy, jodek litowy i jodek sodowy, a przykłady rozpuszczalnika obejmują dimetylosulfotlenek i pirydynę .
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, i warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom,
PL 209 873 B1 takim jak zatężenie itp. do uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
• Związek [m6] Związek pirydonowy [a]
Związek pirydonowy [a] otrzymuje się na drodze poddania związku [m6] reakcji ze środkiem do odwodornienia.
Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku.
Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie od 60 do 190°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 48 godzin.
Środek do odwodornienia używany w niniejszej reakcji oznacza chininowe środki utleniające takie jak chloranil itp.; i heterogeniczne katalizatory metaliczne takie jak pallad na węglu itp.
W reakcji stosuje się od 1 do 3 moli chininowego środka utleniającego lub od 10 do 30% wagowych heterogenicznego katalizatora metalicznego w stosunku do jednego mola związku [m6], jednakże ilości te można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Przykłady rozpuszczalnika obejmują aromatyczne węglowodory takie jak toluen, ksylen itp.; chlorowcowane aromatyczne węglowodory takie jak chlorobenzen, dichlorobenzen, benzotrifluorek itp.; i etery takie jak dioksan, tetrahydrofuran, diglim, eter difenylowy itp.; i ich mieszaniny.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną rozcieńcza się rozpuszczalnikiem organicznym, następnie wylewa się do wodnego roztworu wodorowęglanu sodu, ekstrahuje rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest 1 oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
Związek [m1] jest znany z amerykańskiego opisu patentowego 4 859 229 i można go otrzymać znanym sposobem lub podobnym do niego.
Związek [m7] jest dostępny w sprzedaży, jako taki lub można go otrzymać znanym sposobem.
Związek [m8] można otrzymać poddając związek [m7] reakcji z amoniakiem w warunkach podanych powyżej dla reakcji „związek [m2] związek [m3]”.
PL 209 873 B1
Sposób otrzymywania 2
R3 R3
w których R3 i R4 mają takie same znaczenia jak zdefiniowano powyżej; R100 oznacza niższą grupę alkilową, taką jak grupa metylowa, grupa etylowa itp., lub grupa fenylowa; i n oznacza 1 lub 2.
• Związek [ml] Związek [n1]
Związek [n1] można otrzymać poddając związek [m] reakcji z chloroacetonitrylem lub bromoacetonitrylem w obecności zasady.
Reakcja prowadzona jest w rozpuszczalniku. Temperatura 3 reakcji leży zazwyczaj w zakresie od -20 do 80°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 24 godzin.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden mol chloroacetonitrylu lub bromoacetonitrylu i jeden mol zasady w stosunku do jednego mola związku [ml], jednakże ilości te można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
PL 209 873 B1
Przykłady zasady stosowanej w reakcji obejmują wodorek sodu, węglan potasu, wodorowęglan sodu, wodorek sodu i wodorotlenek potasu, a przykłady rozpuszczalnika obejmują nitryle, takie jak acetonitryl itp.; i amidy kwasowe takie jak N,N-dimetyloformamid, N-metylo-2-pirolidon itp.; etery takie jak tetrahydrofuran, 1,4-dioksan, eter dimetylowy glikolu etylenowego, eter 2-metoksyetylowy itp.; węglowodory takie jak toluen itp.; i estry takie jak octan metylu, octan etylu itp.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody lub wody zakwaszonej i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
• Związek [n1] Związek [n2]
Związek [n2] można otrzymać poddając związek [n1] reakcji ze związkiem disiarczkowym [n6]:
(R100 S)2 [n6] w którym R100 ma takie samo znaczenie jak zdefiniowano powyżej, w obecności zasady.
Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie -50 do 10°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 12 godzin.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden mol związku disiarczkowego [n6] w stosunku do jednego mola związku [n1], jednakże ilość tę można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Przykłady rozpuszczalnika obejmują amidy kwasowe takie jak DMF, N-metylopirolidyn-2-on itp.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
Związek [n2] Związek [n3]
Związek [n3] można otrzymać poddając związek [n2] reakcji ze środkiem utleniającym.
Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie -20 do 50°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 24 godzin.
Środkiem utleniającym są nadkwasy, takie jak kwas m-chloronadbenzoesowy itp.; i nadtlenek wodoru. Przykłady rozpuszczalnika stosowanego w reakcji obejmują związki chlorowcowane, takie jak chloroform, dichlorometan itp.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden i dwa mole środka utleniającego w stosunku do jednego mola związku [n2], gdy odpowiednio n=1 i n=2, jednakże ilość tę można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa i się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
• Związek [n3] Związek [n4]
Związek [n4] można otrzymać poddając związek [n3] reakcji w obecności wody i dwutlenku manganu.
Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie 50 do 120°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 24 godzin.
W reakcji, dwutlenek manganu stosowany jest w ilości w zakresie od ilości katalitycznej do nadmiaru.
Przykłady rozpuszczalnika stosowanego w reakcji obejmują wodę i mieszaniny wody z rozpuszczalnikiem organicznym (alkohole takie jak metanol, etanol, izopropanol itp.; ketony takie jak aceton, keton metylo-etylowy, keton metylo-izobutylowy itp.; i etery takie jak tetrahydrofuran, 1,4-dioksan itp.).
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procePL 209 873 B1 durom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
Ponadto, związek [n4] można również otrzymać poddając związek [n3] reakcji w obecności wody i tetraboranu sodowego.
• Związek [n4] Związek pirydonowy [a]
Związek pirydonowy [a] można otrzymać poddając związek [n4], w którym n wynosi 1, reakcji z akroleiną w obecności zasady i następnie reakcji w obecności kwasu.
Reakcja jest zazwyczaj prowadzona w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji pierwszego etapu leży w zakresie -20 do 50°C, a temperatura reakcji drugiego etapu leży w zakresie od temperatury pokojowej do 80°C. Czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 48 godzin.
Przykłady zasady stosowanej w reakcji obejmują wodorek sodowy, t-butoksylan potasowy, wodorotlenek sodowy, węglan potasowy, fluorek potasowy itp., i przykłady kwasu obejmują kwas octowy, kwas trifluorooctowy, kwas metanosulfonowy, kwas 5 p-toluenosulfonowy, trifluorek boru i jego kompleksy (np. kompleks trifluorek boru-metanol). Przykłady rozpuszczalnika obejmują etery takie jak eter dietylowy, eter metylo-tert-butylowy, dimetoksyetan, tetrahydrofuran, 1,4-dioksan, itp.; związki chlorowcowane takie jak chloroform, dichlorometan ) itp.; i węglowodory takie jak toluen itp.
W reakcji, ilości zasady i kwasu są odpowiednio ilością katalityczną do jednego równoważnika i ilością katalityczną do nadmiaru, i teoretycznie potrzebny jest jeden mol akroleiny w stosunku do jednego mola związku [n4], jednakże ilości te można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
Związek [n4] Związek [n5]
Związek [n5] można otrzymać poddając związek [n4], w którym n wynosi 2, reakcji z akroleiną w obecności zasady i następnie reakcji w obecności kwasu.
Reakcja jest zazwyczaj prowadzona w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji pierwszego etapu leży w zakresie -20 do 50°C, a temperatura reakcji drugiego etapu leży w zakresie od temperatury pokojowej do 50°C. Czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 48 godzin.
Przykłady zasady stosowanej w reakcji obejmują wodorek sodowy, t-butoksylan potasowy, wodorotlenek sodowy, węglan potasowy, fluorek potasowy itp., i przykłady kwasu obejmują kwas octowy, kwas trifluorooctowy, kwas metanosulfonowy, kwas 3 p-toluenosulfonowy, trifluorek boru i jego kompleksy (np. kompleks trifluorek boru-metanol). Przykłady rozpuszczalnika obejmują etery takie jak eter dietylowy, eter metylo-tert-butylowy, dimetoksyetan, tetrahydrofuran, 1,4-dioksan, itp.; związki chlorowcowane takie jak chloroform, dichlorometan) itp.; i węglowodory takie jak toluen itp.
W reakcji, ilości zasady i kwasu są odpowiednio katalityczną ilością do jednego równoważnika i katalityczną ilością do nadmiaru, i teoretycznie potrzebny jest jeden mol akroleiny w stosunku do jednego mola związku [n4], jednakże ilości te można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
• Związek [n5] Związek pirydonowy [a]
Związek pirydonowy [a] można otrzymać poddając związek [n5] reakcji w obecności kwasu.
Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży w zakresie 50 do 130°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 48 godzin.
Przykłady kwasu obejmują kwas octowy, kwas trifluorooctowy, kwas metanosulfonowy, kwas ptoluenosulfonowy, trifluorek boru i jego kompleks (np. kompleks trifluorek boru-metanol). Przykłady rozpuszczalnika obejmują związki siarki, takie jak dimetylosulfotlenek itp.; związki eterowe takie jak dimetoksyetan, tetrahydrofuran, 1,4-dioksan, itp.; i węglowodory takie jak toluen itp.
W reakcji kwas jest stosowany w ilości katalitycznej do nadmiaru.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
Ponadto związek [n4] można otrzymać według poniższego sposobu:
PL 209 873 B1
w którym R3, R4 i R100 mają takie same znaczenia jak zdefiniowano powyżej.
• 2-chloroacetamid związek [n7]
Związek [n7] można otrzymać poddając związek [n10]:
NaSR100 [n10] w którym R100 ma takie samo znaczenie jak zdefiniowano powyżej, reakcji z 2-chloroacetamidem.
Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie od temperatury pokojowej do 50°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 48 godzin.
Przykłady rozpuszczalnika stosowanego w reakcji obejmują alkohole takie jak metanol, etanol, izopropanol itp.; wodę; i ich mieszaniny.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden mol związku [n10] w stosunku do jednego mola 2-chloroacetamidu, jednakże ilość tę można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną zatęża się jako taką; lub po reakcji jednego mola 2-chloroacetamidu, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
•Związek [n7] Związek [n8]
Związek [n8] można otrzymać poddając związek [n7] reakcji ze środkiem chlorującym.
Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie od -10 do 30°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 48 godzin.
Przykłady rozpuszczalnika obejmują związki chlorowcowe takie jak chloroform, dichlorometan, a przykłady środka chlorującego obejmują chlorek sulfurylu.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden mol środka chlorującego w stosunku do jednego mola związku [n7], i jednakże ilość tę można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną zatęża się, jako taką; lub po reakcji jednego mola środka chlorującego, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
•Związek [n8] Związek [n9]
Związek [n9] można otrzymać poddając związek [n8] reakcji ze związkiem [m1] w obecności zasady i ewentualnie dodatkowo soli jodkowej.
PL 209 873 B1
Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji leży zazwyczaj w zakresie od -10 do 80°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 48 godzin.
Przykłady rozpuszczalnika stosowanego w reakcji obejmują ketony takie jak aceton, keton metylo-etylowy, keton metylo-izobutylowy itp.; związki siarkowe takie jak dimetylosulfotlenek itp.; etery takie jak eter dietylowy, eter metylo-tert-butylowy, dimetoksyetan, tetrahydrofuran, 1,4-dioksan, itp.; i węglowodory takie jak toluen. Przykłady zasady obejmują wodorek sodowy, węglan potasowy, wodorowęglan sodowy, wodorotlenek potasowy i t-butoksylan potasowy, i przykłady soli jodkowej obejmują jodek sodowy i jodek potasowy.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden mol zwi ą zku [m1] w stosunku do jednego mola związku [n8] i teoretycznie potrzebny jest jeden mol zasady w stosunku do jednego mola związku [m1], jednakże ilości te można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną zatęża się, jako taką; lub po reakcji jednego mola związku [n8], mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. do uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
• Związek [n9] Związek [n4]
Związek [n4] można otrzymać poddając związek [n9] reakcji ze środkiem utleniającym.
Reakcja prowadzona jest zazwyczaj w rozpuszczalniku. Temperatura reakcji jest zazwyczaj w zakresie -30 do 50°C i czas reakcji jest zazwyczaj w zakresie od natychmiastowego do 24 godzin.
Środkiem utleniającym są nadkwasy, takie jak kwas m-chloronadbenzoesowy itp.; i nadtlenek wodoru. Przykłady rozpuszczalnika, stosowanego w reakcji obejmują związki chlorowcowane, takie jak chloroform, dichlorometan itp.
W reakcji, teoretycznie potrzebny jest jeden i dwa mole środka utleniającego w stosunku do jednego mola związku [n9], gdy n=1 i n=2 odpowiednio, jednakże ilości te można swobodnie zmieniać w zależności od warunków.
Po reakcji, mieszaninę reakcyjną przesącza się, jeśli konieczne, i przesącz zatęża się; mieszaninę reakcyjną wylewa się do wody i wytrącone kryształy odsącza się; lub mieszaninę reakcyjną ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym, warstwę organiczną suszy się i poddaje typowym procedurom, takim jak zatężenie itp. w celu uzyskania docelowego związku. Ponadto możliwe jest oczyszczanie otrzymanego związku za pomocą procedur takich jak chromatografia, rekrystalizacja itp.
PL 209 873 B1
w którym R4 ma takie samo znaczenie jak zdefiniowano powyżej, R31 oznacza atom chlorowca lub grupę cyjanową i L1 oznacza atom fluoru lub atom chloru.
• Związek [p1] Związek [p3]
Związek [p3] można otrzymać poddając związek [p1] i związek [p2] reakcji z zasadą taką jak węglan potasowy, zazwyczaj w rozpuszczalniku.
• Związek [p3] Związek [p4]
Związek [p4] można otrzymać poddając związek [p3] reakcji w atmosferze wodoru w obecności katalizatora takiego jak pallad na węglu itp., zazwyczaj w rozpuszczalniku, lub reakcji z proszkiem żelazowym w mieszanym rozpuszczalniku kwasu octowego z wodą.
• Związek [p4] Związek [p5]
Związek [p5] można otrzymać poddając związek [p4] reakcji ze środkiem diazującym takim jak azotan sodowy itp., i następnie przez poddanie reakcji z chlorkiem miedzi, bromkiem miedzi lub cyjankiem miedzi w rozpuszczalniku.
PL 209 873 B1 • Związek [p5] Związek [a-1]
Związek pirydonowy [a], w którym R3 oznacza atom chlorowca lub grupę cyjanową, mianowicie związek pirydonowy [a-1] można otrzymać poddając reakcji związek [p5] z trójbromkiem boru, zazwyczaj w rozpuszczalniku.
• Związek [p3] Związek [a-2] 3
Związek pirydonowy [a], w którym R oznacza grupę nitrową, mianowicie związek pirydonowy [a-2] można otrzymać poddając reakcji związek [p3] z trójbromkiem boru, zazwyczaj w rozpuszczalniku.
Związek [p2] można otrzymać według następującego sposobu:
• 2-chloro-3-benzyloksypirydyna Związek [p6]
Związek [p6] można otrzymać poddając reakcji 2-chloro-3-benzyloksypirydynę z metanolem w obecności zasady, zazwyczaj w rozpuszczalniku.
• Związek [p2] Związek [p6]
Związek [p6] można otrzymać poddając reakcji związek [p2] w atmosferze wodoru w obecności katalizatora takiego jak pallad na węglu, itp., zazwyczaj w rozpuszczalniku.
Ponadto, związek [p2] można otrzymać według sposobu opisanego w amerykańskim opisie patentowym o numerze 3 701 779 lub za pomocą jego modyfikacji.
2-Chloro-3-benzyloksypirydynę można otrzymać według sposobu opisanego w Heterocycles 1994, 38(6), 1355-1360.
PL 209 873 B1
Sposób otrzymywania 4
w którym R4, R31 i L1 mają takie same znaczenia jak zdefiniowano powyżej.
• Związek [q1] Związek [q2]
Związek [q2] można otrzymać poddając związek [q1] reakcji z 2-chloro-3-hydroksypirydyną w obecności zasady takiej jak węglan potasowy itp., zazwyczaj w rozpuszczalniku.
• Związek [q2] Związek [q3]
Związek [q3] można otrzymać poddając reakcji związek [q2] w atmosferze wodoru w obecności katalizatora takiego jak pallad na węglu itp., zazwyczaj w rozpuszczalniku, lub reakcji z proszkiem żelazowym w mieszanym rozpuszczalniku kwasu octowego z wodą.
• Związek [q3] Związek [q4]
Związek [q4] można otrzymać poddając związek [q3] reakcji ze środkiem diazującym, takim jak azotan sodowy itp., i następnie przez poddanie reakcji z chlorkiem miedzi, bromkiem miedzi lub cyjankiem miedzi w rozpuszczalniku.
• Związek [q4] Związek [q5]
Związek [q5] można otrzymać poddając reakcji związek [q4] z metanolem w obecności zasady, zazwyczaj w rozpuszczalniku.
PL 209 873 B1 • Związek [q5] Związek [q6]
Związek [q6] można otrzymać poddając reakcji związek [q5] z kwasem azotowym w kwasie siarkowym.
• Związek [q6] Związek [q7]
Związek [q7] można otrzymać poddając reakcji związek [q6] w atmosferze wodoru w obecności katalizatora takiego jak pallad na węglu itp., zazwyczaj w rozpuszczalniku, lub reakcji z proszkiem żelazowym w mieszanym rozpuszczalniku kwasu octowego z wodą.
• Związek [q7] Związek [q8]
Związek [q8] można otrzymać poddając związek [q7] reakcji z fosgenem, zazwyczaj w rozpuszczalniku.
• Związek [q8] Związek [q9]
Związek [q9] można otrzymać poddając związek [q8] reakcji z 4,4,4-trifluoro-3-aminokrotonianem etylu w obecności zasady takiej jak wodorek sodowy, itp., zazwyczaj w rozpuszczalniku.
• Związek [q9] Związek [q5]
Związek [q5] można otrzymać poddając reakcji związek [q9] ze środkiem metylującym, takim jak siarczan dimetylowy, jodek metylowy itp., w obecności zasady takiej jak wodorek sodowy itp., zazwyczaj w rozpuszczalniku.
• Związek [p5] Związek [a-1] 3
Związek pirydonowy [a-1], który jest związkiem pirydonowym [a], w którym R3 oznacza atom chlorowca lub grupę cyjanową, można otrzymać poddając reakcji związek [p5] z trójbromkiem boru, zazwyczaj w rozpuszczalniku.
Związek pirydonowy [a] stanowi również związek posiadający aktywność chwastobójczą i jest on użyteczny, jako substancja aktywna herbicydu.
Związek pirydynowy [e]:
w którym R3 i R4 mają takie samo znaczenie jak zdefiniowano powyżej; R6 oznacza grupę C1-C6 haloalkoksylową, C3-C6 alkenyloksylową, C3-C6 haloalkenyloksylową, C3-C6 alkinyloksylową, C3-C6 haloalkinyloksylową, C3-C8 cykloalkoksylową, C3-C8 halocykloalkoksylową, C3-C8 cykloalkenyloksylową, C3-C8 cykloalkenyloksylową, C3-C8 halocykloalkenyloksylową, C1-C6 alkoksykarbonylową, C1-C6 alkoksylową, C1-C6 alkilidenoaminooksylową, C1-C6 alkiloaminoksylową, (C1-C6 alkilo)(C1-3alkilo)aminooksylową, ewentualnie podstawioną grupę fenoksylową, ewentualnie podstawioną grupę fenoksylową, grupę aminową, ewentualnie podstawioną grupę fenylo-C1-C4-alkoksylową, aminową, C1-C6 alkoksyaminową, (C1-C6 alkoksylo)(C1-3alkilo)aminową, C1-C6 alkiloaminową, (C1-C6 alkilo) C1-C6 alkilaminową, ewentualnie podstawioną grupą fenyloaminową lub ewentualnie podstawioną grupę fenylo-C1-C4 alkiloaminową, który jest łatwo otrzymywany ze związku pirydynowego [d] , stanowi związek posiadający doskonałą aktywność herbicydową, jak również związek pirydynowy [d]. Związek pirydynowy [e] można otrzymać na drodze 1) reakcji związku pirydynowego [d] ze związkiem [z]:
H-R6 [z] w którym R6 posiada takie samo znaczenie jak zdefiniowano powyżej, lub 2) poddanie hydrolizie związku pirydynowego [d], przeprowadzonego w jego halogenek kwasowy za pomocą środka halogenującego i następnie poddanie reakcji produktu ze związkiem [z].
Ze względu na aktywność chwastobójczą, w związku pirydynowym [d] i związku pirydynowym [e], R3 oznacza korzystnie atom chlorowca, szczególnie atom chloru, a R4 oznacza korzystnie atom chlorowca, szczególnie atom fluoru.
PL 209 873 B1
Związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] i związek pirydonowy [a] posiadają doskonałą aktywność herbicydową i niektóre z nich wykazują wysoką selektywność pomiędzy płodami rolnymi i chwastami. Związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] i związek pirydonowy [a] posiadają aktywność herbicydową wobec różnych kłopotliwych chwastów wymienionych poniżej, zarówno dzięki oddziaływaniu na liście jak i glebę na polach obszarów wyżynnych.
Chwasty wiesiołkowate (Onagraceae weeds) (wiesiołki): Oenothera erythrosepala i Oenothera laciniata; Chwasty jaskrowate (Ranunculaceae weeds) (jaskry): Ranunculus muricatus i Ranunculus sardous;
Chwasty rdestowate (Polygonaceae weeds) (gryka): Polygonum convolvulus (dzika gryka), Polygonum lapathifolium (jasny rdest), Polygonum pensylvanicum (Pensylvania rdest), Polygonum persicaria (rdest plamisty), Rumex crispus (szczaw kędzierzawy), Rumex obtusifolius i Polygonum cuspidatum (rdest japoński);
Chwasty portulakowate (Portulacaceae weeds) (portulaka): Portulaca oleracea (portulaka pospolita);
Chwasty goździkowate (Caryophyllaceae weeds) (goździki): Stellaria media (gwiazdnica pospolita) i Cerastium glomeratum (rogownica);
Chwasty komosowate (Chenopodiaceae weeds) (komosy): Chenopodium album (komosa biała) i Kochia scoparia (mietelnik żakula);
Chwasty szarłatowe (Amaranthaceae weeds) (szarłaty): Amaranthus retroflexus (szarłat szorstki) i Amaranthus hybridus;
Chwasty kapustowate (Crusiferae weeds) (crusifers): Raphanus raphanistrum (rzodkiew świrzepa), Sinapis arvensis (gorczyca polna), Capsella bursa pastoris (tasznik pospolity) i Lepidium virginicum;
Chwasty motylkowate (Leguminosae weeds) (fasola): Sesbania exaltata (konopie), Cassia obtusifolia (kasja), Desmodium tortuosum (Florida beggarweed), Trifolium repens (biała koniczyna), Vicia sativa (wyka siewna) i Medicago lupulina (lucerna nerkowata);
Chwasty ślazowate (Malvaceae weeds) (ślazy): Abutilon theophrasti (zaślaz) i Sida spinosa (prickly sida); Chwasty fiołkowate (Violaceae weeds) (fiołki): Viola arvensis (fiołek polny) i Viola tricolor (fiołek trójbarwny); Chwasty rubiaceae (Rubiaceae weeds) (przytulię): Galium aparine (przytulią czepna);
Chwasty powojowate (Convolvulaceae weeds) (wilec) : Ipomoea hederacea (wilec bluszczolistny), Ipomoea purpurea (wilec purpurowy /powój pnący), Ipomoea hederacea var integriuscula, Ipomoea lacunose i Convolvulus arvensis (powój polny); Chwasty wargowe (Labiatae weeds) (mięty): Lamium purpureum (jasnota purpurowa) i Lamium amplexicaule (jasnota różowa); Chwasty psiankowate (Solanaceae weeds) (psiankowate): Datura stramonium (bieluń dziędzierzawa) i Solanum nigrum (psianka czarna);
Chwasty trędownikowate (Scrophulariaceae weeds) (trędowniki): Veronica persica (przetacznik perski), Veronica arvensis (przetacznik polny) i Veronica hederaefolia (przetacznik bluszczolistny);
Chwasty złożone (Compositae weeds) (złożone): Xanthium pensylvanicum (rzepień zwyczajny), Helianthus annuus (słonecznik zwyczajny), Matricaria chamomilla (rumianek pospolity), Matricaria perforate orinodora (rumianek bezzapachowy), Chrysanthemum segetum (złocień polny),
Matricaria matricarioides (rumianek bezpromieniowy), Ambrosia artemisiifolia (ambrozja bylicolistna), Ambrosia trifida (ambrozja trójdzielna), Erigeron canadensis, Artemisia princeps (bielica japońska), Selidago altissima i Taraxacum officinala (mniszek lekarski);
Chwasty szorstkolistne (Boraginaceae weeds) (ogóreczniki): Myosotis arvensis (niezapominajka polna);
Chwasty trojeściowate (Asclepiadaceae weeds) (żabieńce): Asclepias syriaca (trojeść amerykańska);
Chwasty wilczomleczowate (Euphorbiaceae weeds) (wilczomlecze): Euphorbia helioscopia (wilczomlecz obrotny) i Euphorbia maculate (wilczomlecz plamisty);
Chwasty bodziszkowate (Geraniaceae weeds) (geranium): Geranium carolinianum (Carolina geranium);
Chwasty szczawikowate (Oxalidaceae weeds) (szczawiki zajęcze): Oxalis corymbosa (szczawik pełzający); Chwasty dyniowate (Cucurbitaceae weeds) (tykwy): Sicyos angulatus (harbuźnik kolczasty);
Chwasty wiechlinowate (Gramineae weeds) (trawy): Echinochloa crus-galli (chwastnica jednostronna), Setaria viridis (włośnica zielona), Setaria faberi (włośnica wielka), Digitaris sanguinalis (palusznik krwawy), Eleusine India (lepczyca), Poa annua (wiechlina roczna), Alopecurus myosuroides
PL 209 873 B1 (wyczyniec polny), Avena fatua (owies głuchy), Sorghum halepense (sorgo alepskie), Agropyron repens (perz właściwy), Bromus tectorum (stokłosa dachowa), Cynodone dactylon (psi ząb palczasty),
Panicum dichotomiflorum (proso), Panicum texanum (Texas proso), Sorghum vulgare (janowiec pospolity) i Alopecurus geniculatus (wyczyniec kolankowy);
Chwasty komelinowate (Commelinaceae weeds) (trzykrotki): Commelina communis (azjatycka roślina z komelinowatych); Chwasty skrzypowate (Equisetaceae weeds) (skrzypy): Equisetum arvense (skrzyp polny); i
Chwasty turzycowate Cyperaceae weeds (turzyce): Cyperus iria (cibora), Cyperus rotundus (cibora-purple nutsedge) i Cyperus esculentus (cibora jadalna).
Ponadto niektóre spośród związków pirydynowych [d] i związków pirydynowych [a] nie powodują fitotoksyczności wobec głównych plonów obejmujących kukurydzę (Zea mays), pszenicę (Triticum aestivum), jęczmień (Hordeum vulgare), ryż (Oryza sativa), sorgo (Sorghum bicolor), soję (Glycine max), bawełnę (Gossypium spp) , buraka cukrowego (Beta vulgaris), orzeszki ziemne (Arachis hypogaea), słonecznik (Helianthus annuus), rzepak (Brassica napus) itp.; i rośliny ogrodowe obejmujące kwiaty, warzywa itp. Ponadto związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] i związek pirydonowy [a] są skutecznie stosowane do zwalczania różnych kłopotliwych chwastów na ziemi nieuprawnej w hodowli soi, kukurydzy, pszenicy itp., i niektóre spośród związków pirydynowych [d] , związków pirydynowych [e] i związków pirydonowych [a] nie wykazują fitotoksyczności wobec plonów.
Związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] i związek pirydonowy [a] wykazują również aktywność chwastobójczą wobec różnych kłopotliwych chwastów przedstawionych poniżej w obróbce przez zalewanie na polu ryżowym.
Chwasty Gramineae (trawy): Echinochloa oryzicola (chwastnica jednostronna);
Scrophulariaceae (tredownikowate): Lindernia procumbens (lindernia mu3owa);
Lythraceae (krwawnicowate): Rotala indica (rotala indyjska) i Ammannia multiflora (amania wielkokwiatowa);
Elatinaceae (nawodnikowate): Elatine triandra (nawodnik trójpręcikowy);
Cyperaceae (turzycowate): Cyperus difformis (cibora), Scirpus juncoides (sitowie), Eleocharis acicularis (sitowie igłowate), Cyperus serotinus (cibora późna) i Eleocharis kuroguwai (ponikło bulwowe/słodkie);
Pontederiaceae (rozpławowate) hiacynty wodny: Monochoria vaginalis;
Alismataceae (żabieńcowate): Sagittaria pygmaea (strzałka karłowata), Sagittaria trifolia (strzałka trójlistkowa) i Alisma canaliculatum (żabieniec-babka wodna);
Potamogetonaceae (rdestnicowate): Potamogeton distinctus (rdestnica okrągłolistna); i
Umbelliferae (baldaszkowate/selerowate): Oenanthe javanica (kropidło indyjskie).
Niektóre ze związków pirydynowych [d], związków pirydynowych [e] i związków pirydonowych [a] również nie wykazują znacznej fitotoksyczności na przesadzonym ryżu nieobłuszczonym.
Ponadto, związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] i związek pirydonowy [a] mogą zwalczać chwasty, które rosną lub będą rosnąć na nieuprawianych ziemiach takich jak nasypy; nadbrzeża; pobocza dróg; tory kolejowe; zielone ścieżki w parkach; grunty; parkingi; porty lotnicze; obiekty przemysłowe, obejmujące fabryki, magazyny itp.; nieużywane farmy i nieużywane ziemie w mieście; i w ogrodach, stepach, trawnikach i lasach.
Związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] i związek pirydonowy [a] posiadają również aktywność chwastobójczą wobec chwastów wodnych, takich jak Eichhornia crassipes (hiacynt wodny) itp., które rosną lub będą rosnąć w rzekach, drogach wodnych, kanałach, stawach itp.
Związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] i związek pirydonowy [a] posiadają takie same własności jak związki chwastobójcze ujawnione w międzynarodowej publikacji patentowej W095/34659. W przypadku zbiorów uprawnych, w których wymienionym uprawom nadana jest tolerancja przez wprowadzenie genu tolerancji chwastobójczej, opisanego w rzeczonej specyfikacji, związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] i związek pirydonowy [a] można stosować w ilościach większych niż te używane podczas hodowania zwykłych upraw bez tolerancji, przez co można zwalczać skuteczniej inne niesprzyjające chwasty.
Jeśli związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] lub związek pirydonowy [a] stosowane są, jako substancje aktywne środka chwastobójczego, to są zazwyczaj mieszane ze stałymi lub płynnymi nośnikami, środkami powierzchniowo czynnymi i innymi środkami pomocniczymi, celem uzyskania
PL 209 873 B1 dających się emulgować koncentratów, zwilżalnych proszków, koncentratów zawiesinowych, granulatów, zatężonych emulsji, granulatów do rozpraszania w wodzie itp.
Takie preparaty mogą zawierać związek pirydynowy [d] , związek pirydynowy [e] lub związek pirydonowy [a] jako substancję aktywną w iloś ci od 0,001 do 80%, korzystnie od 0,005 do 70% wagowo.
Nośnik stały może zawierać, na przykład drobne proszki pochodzenia mineralnego takie jak glinka kaolinowa, glinka attapulgite (uwodniony krzemian glinu i krzemian magnezu), bentonit, glinka kwaśna, pirofilit, talk, ziemia okrzemkowa, kalcyt itp.; drobne proszki organiczne takie jak proszek z łupin orzecha włoskiego itp.; rozpuszczalne w wodzie drobne proszki organiczne takie jak mocznik itp.; drobne proszki nieorganicznych soli takie jak siarczan amonowy itp.; i drobne proszki syntetycznego uwodnionego tlenku krzemu. Nośniki płynne mogą obejmować, na przykład aromatyczne węglowodory takie jak metylonaftalen, fenyloksyliloetan, alkilobenzen (np. ksylen) itp.; alkohole takie jak izopropanol, glikol etylenowy, 2-etoksyetanol itp.; estry takie jak ftalan dialkilowy itp.; ketony takie jak aceton, cykloheksanon, izoforon itp.; oleje mineralne takie jak olej maszynowy itp.; oleje roślinne takie jak olej sojowy, olej z nasion bawełny itp.; dimetylosulfotlenek; N,N-dimetyloformamid; acetonitryl; N-metylopirolidon; wodę; itp.
Środkami powierzchniowo czynnymi stosowanymi do emulgowania, dyspergowania lub rozpraszania są anionowe środki powierzchniowo czynne takie jak sole alkilosiarczanowe, sole alkilosulfonowe, sole alkiloarylosulfonowe, sole dialkilosulfobursztynianowe, sole fosforanowe polioksyetylenoalkiloaryloeterowe itp.; i niejonowe środki powierzchniowo czynne takie jak etery polioksyetylenoalkilowe, etery polioksyetylenoalkilowo-arylowe, kopolimery blokowe polioksyetyleno-polioksypropylenowe, kwasy tłuszczowe sorbitanowe, estry polioksyetylenowe kwasów tłuszczowych z sorbitanem itp.
Innymi środkami pomocniczymi mogą być sole kwasu ligninosulfonowego, sole kwasu alginowego, alkohol poliwinylowy, guma arabska, CMC (karboksymetyloceluloza), PAP (kwaśny fosforan izopropylowy) itp.
Związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] lub związek pirydonowy [a] jest zazwyczaj wytwarzany w postaci preparatu i następnie stosowany do obróbki gleby, obróbki liści lub do obróbki przez zalewanie przed lub po pojawieniu się chwastów. Obróbka gleby może obejmować obróbkę powierzchni gleby i obróbkę przez wprowadzanie do gleby. Ponadto, obróbka liści może obejmować zastosowanie na rośliny i zastosowanie ukierunkowane, w którym działa się tylko na chwasty tak, aby utrzymać z daleka rośliny uprawne.
Ponadto potwierdzono, że dzięki zmieszaniu z innymi herbicydami istnieją sytuacje, w których uzyskuje się wzmocnioną skuteczność chwastobójczą.
W przypadku, kiedy związek pirydynowy [d], związek pirydynowy [e] lub związek pirydonowy [a] jest używany jako substancja aktywna środka chwastobójczego (herbicydu), stosowana dawka może się zmieniać w zależności od warunków pogodowych, typu preparatu, czasu trwania oddziaływania, sposobów oddziaływania, warunków glebowych, przedmiotowych upraw i przedmiotowych chwastów, lecz zazwyczaj wynosi od 0,01 g do 20000 g, korzystnie od 1 g do 12000 g na jeden hektar. Jeśli są stosowane dające się emulgować koncentraty, zwilżalne proszki, koncentraty zawiesinowe, granulaty do rozpraszania w wodzie itp., to są one stosowane po rozcieńczeniu zazwyczaj w 10 litrach do 1000 litrów wody (jeśli konieczne, woda może zawierać środek pomocniczy taki jak środek rozpraszający) tak, że określona ilość może być zastosowana do każdego hektara. Granulaty i niektóre rodzaje substancji płynnych (flowables) są zazwyczaj stosowane bez rozcieńczania. Jeśli jest to niezbędne może być stosowany środek pomocniczy, który może obejmować dodatkowo oprócz środków powierzchniowo czynnych, opisanych powyżej, kwasy (estry) żywicy polioksyetylenowej, sole kwasu ligninosulfonowego, sole kwasu abietynowego, sole kwasu dinaftylometanodisulfonowego, koncentrat oleju uprawnego, oleje roślinne takie jak olej sojowy, olej kukurydziany, olej z nasion bawełny, olej słonecznikowy itp.
Poniżej wynalazek jest wyjaśniony bardziej szczegółowo dzięki przykładom i przykładom wzorcowym, lecz wymienione przykłady nie ograniczają wynalazku w jakikolwiek sposób.
P r z y k ł a d 1
Do mieszaniny 0,5 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-1H-pirydyn-2-onu:
PL 209 873 B1
i 8 mg dimeru trifluorooctanu rodu (II) i 15 ml dichloroetanu, wkroplono w 80°C w czasie 3 godzin 0,15 g diazooctanu metylu. Po wkropleniu, mieszaninę reakcyjną dodatkowo mieszano przez jedną godzinę w 80°C, i następnie zatężono. Pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym (eluent: heksan/octan etylu = 3/1 do 0/1) otrzymując 0,18 g odzyskanego 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-1H-pirydyn-2-onu i 0,34 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-(metoksykarbonylometoksy)pirydyny:
Tt. 52,2°C 1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 3,50 (3H, q, J=1,0 Hz), 3,70 (3H, s), 4,90 (1H, d, J=15,8 Hz), 4, 97 (1H, d, J=15,8 Hz), 6,29 (1H, s), 6, 90-6, 95 (2H, m), 7,32 (1H, dd, J=1, 9 Hz, 7,7 Hz), 7,37 (1H, d, J=8, 7 Hz), 7, 92 (1H, dd, J=1,9 Hz, 4,9 Hz).
P r z y k ł a d 2
Do mieszaniny 1,0 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-1H-pirydyn-2-onu, 42 μΐ kompleksu trifluorku boru-eteru dietylowego i 40 ml
1,2-dichloroetanu, wkroplono w temperaturze pokojowej w czasie 2 godzin 0,4 ml diazooctanu etylu (czystość: 90%). Po wkropleniu mieszaninę reakcyjną mieszano dodatkowo przez dwie godziny i następnie poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym (eluent: heksan/ octan etylu = 2/1) otrzymując 1,10 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-(etoksykarbonylometoksy) pirydyny:
PL 209 873 B1 1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 1,25 (3H, t, J=7,1 Hz), 3,50 (3H, q, J=1,2 Hz), 4,16 (2H, q, J=7,1 Hz), 4,88 (1H, d, J=15,9 Hz), 4,96 (1H, d, J=15,9 Hz), 6,29 (1H, s), 6,9-7,0 (2H, m), 7,3-7,4 (2H, m), 7,9-8,0 (1H, m).
Nie wykryto N-alkilowanego związku, 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-1-(etoksykarbonylometoksy)-1H-pirydyn-2-onu.
Warunki analizy:
Chromatografia cieczowa wysokociśnieniowa
Chromatografia cieczowa LC-10AS (wytwarzana przez Shimadzu Corp.)
Detektor: UV-Vis detektor SPD-10A (wytwarzana przez Shimadzu Corp.)
Długość fali wykrywanej: 254 nm
Kolumna: SUMIPAX ODS A-212 (wytwarzana przez Sumika Chemical Analysis Service)
Temperatura kolumny: Temperatura pokojowa
Złoże ruchome: acetonitryl/woda= 1/1
P r z y k ł a d 3
Etap pierwszy
Do mieszaniny 1,01 g chlorowodorku glicynianu etylowego, 1,83 g wody i 5,15 1,2-dichloroetanu, wkroplono w około -5°C roztwór 0,60 g azotynu sodowego w 1,82 g wody. Po wkropleniu mieszaninę reakcyjną dodatkowo mieszano przez 1,5 godziny w tej samej temperaturze, do tego wkroplono 0,67 g 5% kwasu siarkowego i następnie mieszano przez 10 minut. Następnie oddzieloną warstwę organiczną przemyto 5% wodnym roztworem wodorowęglanu sodowego i wysuszono siarczanem magnezowym otrzymując 1,2-dichloroetanowy roztwór diazooctanu etylowego.
Etap drugi
Do mieszaniny 1,8 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-1H-pirydyn-2-onu, 0,026 g kompleksu trifluorek boru-eter dietylowy i 6 ml
1,2-dichloroetanu, wkroplono w temperaturze pokojowej w czasie 30 minut 1,2-dichloroetanowy roztwór diazooctanu etylowego otrzymanego w pierwszym etapie. Po wkropleniu, mieszaninę reakcyjną dodatkowo mieszano przez 1,5 godziny, do tego wkroplono 2 ml 15% kwasu siarkowego, a następnie dodatkowo mieszano przez 30 minut. Do mieszaniny reakcyjnej dodano dwadzieścia mililitrów (20 ml) wodnego nasyconego roztworu wodorowęglanu sodowego i oddzieloną warstwę organiczną wysuszono bezwodnym siarczanem magnezowym i zatężono. Pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym (eluent: heksan/octan etylowy = 2/1) otrzymując 1,94 g 3-[2-chloro-4fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo) i fenoksy]-2-(etoksykarbonylometoksy)pirydyny.
P r z y k ł a d 4
Do mieszaniny 1,0 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-1H-pirydyn-2-onu, 121 mg czterochlorku cynowego i 40 ml 1,2-dichloroetanu, wkroplono w temperaturze pokojowej w czasie 2 godzin 0,4 ml diazooctanu etylowego (czystość: 90%). Po wkropleniu mieszaninę reakcyjną dodatkowo mieszano przez 2 godziny, i poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym (eluent: heksan/octan etylowy = 2/1) otrzymując 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-(etoksykarbonylometoksy)pirydynę.
P r z y k ł a d 5
Do mieszaniny 1,0 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-1H-pirydyn-2-onu, 70 mg kwasu trifluorometanosulfonowego i 40 ml
1,2-dichloroetanu, wkroplono w temperaturze pokojowej w czasie 2 godzin 0,4 ml diazooctanu etylowego (czystość: 90%). Po wkropleniu mieszaninę reakcyjną dodatkowo mieszano przez 2 godziny i poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym (eluent: heksan/octan etylowy = 2/1) otrzymując 3-[2-chloro4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-(etoksykarbonylometoksy) pirydynę.
Następne przykłady wzorcowe opisano dla otrzymania substratów itp.
P r z y k ł a d wzorcowy 1
Pierwszy etap
Do mieszaniny 20,0 g 2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenolu, 10,8 g chloromalonianu dimetylowego i 120 ml N,N-dimetyloformamidu, dodano 9,79 g węglanu potasowego i mieszano w 70°C przez 1,5 godziny. Po reakcji mieszaninę reakcyjną ochłodzono do temperatury pokojowej, wylano do mieszaniny kwasu solnego i lodu i ekstrahowano octanem
PL 209 873 B1 etylowym. Warstwę organiczną przemyto 10% wodnym roztworem węglanu potasowego i kolejno nasyconą solanką, wysuszono bezwodnym siarczanem magnezowym i zatężono. Pozostałość przemyto metanolem i eterem diizopropylowym otrzymując 21,6 g [2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]malonianu dimetylu.
Tt. 141,1°C.
1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 3,55 (d, 3H, J=1,1 Hz), 3,86 (s, 6H), 5,15 (s, 1H), 6,35 (s, 1H), 6,99 (d, 1H, J=6,5 Hz), 7,3-7,4 (m, 1H).
Etap drugi
Do mieszaniny 21,6 g [2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]malonianu dimetylu, 80 ml chloroformu i 80 ml metanolu, wkroplono w 0°C 26,3 ml 7N roztworu amoniaku w metanolu. Po wkropleniu mieszaninę reakcyjną mieszano przez 20 minut, i dalsze 7 godzin w temperaturze pokojowej. Mieszaninę reakcyjną przesączono i zatężono otrzymując 6,91 g 2-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-karboksamidooctanu metylu.
Tt. 196,4°; (rozkład) 1H-NMR (250 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 3,56 (s, 3H), 3,84 (s, 3H), 5,06 (s, 1H), 5,76 (bs, 1H), 6,36 (s, 1H), 6,8-7,0 (m, 2H), 7, 37 (d, 1H, J=8, 7 Hz).
Etap trzeci
Do mieszaniny 363 mg 2-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo) fenoksy]-2-karboksyamidooctanu metylu, 6,0 ml tetrahydrofuranu i 50 mg akroleiny, dodano w 0°C 9 mg t-butoksylanu potasowego i mieszano przez 30 minut. Następnie po dodaniu 17 mg monohydratu kwasu p-toluenosulfonowego mieszaninę reakcyjną przez jedną godzinę ogrzewano do wrzenia pod chłodnicą zwrotną, mieszając. Mieszaninę reakcyjną ochłodzono do temperatury pokojowej, i następnie dodano do niej wodę i mieszaninę ekstrahowano octanem etylowym. Warstwę organiczną wysuszono bezwodnym siarczanem magnezowym i zatężono. Pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym otrzymując 202 mg 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-3-metoksykarbonylo-3,4-dihydro-1H-pirydyn-2-onu.
Tt. 82,4°C.
Etap czwarty
Mieszaninę 202 mg 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-3-metoksykarbonylo-3,4-dihydro-1H-pirydyn-2-onu, 52 mg chlorku litowego, ml dimetylosulfotlenku i 10 μΐ wody mieszano w 120°C przez jedną godzinę. Mieszaninę reakcyjną ochłodzono do temperatury pokojowej, i następnie dodano do niej wodę i mieszaninę wyekstrahowano octanem etylowym. Warstwę organiczną przemyto nasyconą solanką, wysuszono bezwodnym siarczanem magnezowym i zatężono. Pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym otrzymując 70 mg 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-3,4-dihydro-1H-pirydyn-2-onu.
Tt. 91,0°C;
1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 2,7-2,8 (m, 2H), 3,53 (s, 3H), 4,6-4,8 (m, 1H), 5,0-5,2 (m, 1H), 6,0-6,1 (m, 1H), 6,33 (s, 1H), 7,1-7,2 (m, 1H), 7,28 (d, 1H, J=9,0 Hz), 7,7-8, 1 (m, 1H).
Etap piąty
Mieszaninę 144 mg 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-3,4-dihydro-1H-pirydyn-2-onu, 0,66 ml tetrahydrofuranu i 163 mg chloranilu mieszając ogrzewano do wrzenia pod chłodnicą zwrotną przez jedną godzinę. Mieszaninę reakcyjną ochłodzono do temperatury pokojowej, i następnie dodano do niej wodę i mieszaninę wyekstrahowano octanem etylowym. Warstwę organiczną wysuszono bezwodnym siarczanem magnezowym i zatężono. Pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym otrzymując 72 mg 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo])fenoksy]-1H-pirydyn-2-onu.
1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 3,52 (s, 3H), 6,22 (dd, 1H, J=7,0, 7,0 Hz), 6,32 s, 1H), 6,95 (d, 1H, J=6, 6 Hz), 7,00 (dd, 1H, J=7,0, 1,6 Hz), 7,2-7,3 (m, 1H), 7,39 (d, 1H, J=8,9 Hz).
Wzorcowy p r z y k ł a d 2
Etap pierwszy
Do mieszaniny 1,3 g wodorku sodowego i 100 ml dimetoksyetanu, dodano 10 g 2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo) fenolu w temperaturze
PL 209 873 B1 pokojowej i mieszano przez 30 minut. Następnie dodano do tego 2,2 g jodku sodowego i 6,7 g surowego 2-chloro-2-(metylotio)acetamidu i mieszano w temperaturze pokojowej przez 3 godziny, i do mieszaniny reakcyjnej dodano wodę. Mieszaninę reakcyjną wyekstrahowano octanem etylu. Warstwę organiczną przemyto wodnym roztworem wodorowęglanu sodowego, wysuszono siarczanem magnezowym i zatężono. Pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym (eluent: octan etylowy) otrzymując 10,2 g 2-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-(metylotio) acetamidu.
1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 2,18 (3H, s), 3,56 (3H, q, J=1,3 Hz), 5,54 (1H, d, J=3,4 Hz), 5,94 (1H, br), 6,37 (1H, d, J=2,9 Hz), 6,80 (1H, br), 7,06-7,11 (1H, m), 7,36 (1H, d, J=9,0 Hz).
Etap drugi
Do mieszaniny 2-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-(metylotio)acetamidu i 50 ml chloroformu, dodano 3,7 g kwasu m-chloronadbenzoesowego i mieszano w temperaturze pokojowej przez 3 dni. Do mieszaniny reakcyjnej dodano wodny roztwór wodorowęglanu sodowego i wodny roztwór tiosiarczanu sodowego. Mieszaninę reakcyjną wyekstrahowano octanem etylowym. Warstwę organiczną przemyto nasyconą solanką, wysuszono bezwodnym siarczanem magnezowym i zatężono. Pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym (eluent: octan etylowy) otrzymując 3,3 g 2-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-(metylosulfonylo)acetamidu.
1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 3,11 (3H, s), 3,46 (1,5H, s), 3,49 (1,5H, s), 5,44 (1H, s), 6,26 (0,5H, s), 6,30 (0,5H, s), 6,55 (1H, br), 7,03 (1H, br), 7,27-7,34 (2H, m).
Etap trzeci
Do mieszaniny 1,3 g 2-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-(metylosulfonylo)acetamidu, 0,21 g akroleiny i 20 ml THF, dodano 0,03 g t-butoksylanu potasowego w temperaturze pokojowej i mieszano przez 3,5 godziny. Następnie dodano 0,1 g kwasu p-toluenosulfonowego i mieszaninę reakcyjną przez 4 godziny ogrzewano do wrzenia pod chłodnicą zwrotną, mieszając. Ciecz reakcyjną zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem i pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym (eluent: heksan/octan etylowy = 1/1) otrzymując 0,55 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-)tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-3-(metylosulfonylo)-3,4-dihydro-1H-pirydyn-2-onu.
1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 2,75-2,88 (1H, m), 3,19-3,31 (1H, m), 3,30 (1H, s), 3,54 (3H, s), 4,97-5,05 (1H, m), 6,00-6,05 (1H, m), 7,27-7,36 (2H, m), 8,04 (1H, d, J=4,1) Hz).
Etap czwarty
Mieszaninę jednego równoważnika 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-3-(metylosulfonylo)-3,4-dihydro-1H-pirydyn-2-onu, 0,1 równoważnika kwasu p-toluenosulfonowego i toluenu mieszając ogrzewano do wrzenia pod chłodnicą zwrotną. Po reakcji, ciecz reakcyjną zatężono i pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym otrzymując 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-1H-pirydyn-2-onu.
P r z y k ł a d wzorcowy 3
Etap pierwszy
Do 8,33 g chloromalonianu dimetylowego, w 0°C wkroplono i 10,7 ml 7N roztworu amoniaku w metanolu i następnie mieszano przez 10 minut. Mieszaninę reakcyjną następnie mieszano w temperaturze pokojowej przez 2 godziny, przesączono i zatężono. Pozostałość rozpuszczono w mieszanym rozpuszczalniku chloroform z metanolem. Roztwór przesączono i następnie zatężono. Pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym otrzymując 4,4 g 2-chloro-2-karboksamidooctanu metylowego.
Tt. 79,5°C.
1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 3,86 (s, 3H), 4,79 (s, 1H), 5,8-6,0 (bs, 1H), 6,5-6,7 (bs, 1H).
Etap drugi
Do mieszaniny 0,50 g 2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenolu, 0,22 g 2-chloro-2-karboksamidooctanu metylowego i 0,75 ml N,N-dimetyloformamidu, dodano 0,24 g węglanu potasowego i mieszano w 50-60°C przez 0,5 godziny. Do mieszaniny dodano 0,75 ml N,N-dimetyloformamidu i dodatkowo mieszano w 50-60°C przez 2 godziny. Mieszaninę reakcyjną ochłodzono do temperatury pokojowej i wylano na lód. Wytrącone kryształy
PL 209 873 B1 odsączono i przemyto kolejno wodą i heksanem otrzymując 0,42 g 2-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-(karboksamido)octanu metylowego.
P r z y k ł a d wzorcowy 4
Etap pierwszy
Do mieszaniny 10 g 3-(2,5-difluoro-4-nitrofenylo)-1-metylo-6-trifluorometylo-1H-pirymidyn-2,4-dionu, 5,0 g 3-hydroksy-2-metoksypirydyny i 100 ml N,N-dimetyloformamidu, dodano 7,8 g węglanu potasowego i mieszając ogrzewano do wrzenia pod chłodnicą zwrotną przez 6 godzin. Następnie mieszaninę reakcyjną wylano do wody i wyekstrahowano octanem etylu. Warstwę organiczną przemyto kolejno wodnym wodorowęglanem sodowym i nasyconą solanką, wysuszono siarczanem magnezowym i zatężono otrzymując 12,8 g 3-[4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-2-nitro-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-metoksypirydynę.
1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 3,52 (3H, q, J=1,2 Hz), 3,93 (3H, s), 6,32 (1H, s), 6,76 (1H, d, J=5,8 Hz), 6,93 (1H, dd, J=5,0 Hz, 7,8 Hz), 7,40 (1H, dd, J=1,4 Hz, 7,8 Hz), 7,90 (1H, d, J=8,6 Hz), 8,01 (1H, dd, J=1,4 Hz, 5,0 Hz)
Etap drugi
Do mieszaniny 6,3 g proszku żelazowego, 50 ml kwasu octowego i 50 ml wody, wkroplono w 80°C 60 ml roztworu w octanie etylowym 3-[4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-2-nitro-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo) fenoksy]-2-metoksypirydyny. Po wkropleniu mieszaninę reakcyjną mieszano przez 15 minut w tej samej temperaturze i ochłodzono do temperatury pokojowej. Mieszaninę reakcyjną wylano do wody i wyekstrahowano octanem etylowym. Warstwę organiczną przemyto kolejno wodnym wodorowęglanem sodowym i nasyconą solanką, wysuszono siarczanem magnezowym i zatężono otrzymując 12,1 g 3-[2-amino-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-metoksypirydyny.
1H-NMR (300 MHz, CDCl3, TMS δ (ppm)): 3,51 (3H, q, J=1,0 Hz), 4,00 (3H, s), 4,20 (1H, br), 6,30 (1H, s), 6,62 (1H, d, J=10,6 Hz), 6,63 (1H, d, J=7,1 Hz), 6,82 (1H, dd, J=5,0 Hz, 7,8 Hz), 7,18 (1H, dd, J=1,4 Hz, 7,8 Hz), 7,90 (1H, dd, J=1,4 Hz, 5,0 Hz).
Etap trzeci
Do mieszaniny 12 g 3-[2-amino-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-metoksypirydyny, 2,8 g chlorku miedziawego, 5,7 g chlorku miedziowego i 100 ml acetonitrylu, wkroplono 4,6 g azotynu izoamylowego. Po wkropleniu mieszaninę reakcyjną mieszano przez 2 godziny i pozostawiono przez 2 dni. Następnie dodano do tego wodny amoniak i mieszaninę wyekstrahowano octanem etylowym. Warstwę organiczną przemyto kolejno wodą i nasyconą solanką, wysuszono bezwodnym siarczanem magnezowym i zatężono. Pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym (eluent: heksan/octan etylowy = 2/1) otrzymując 8,6 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-metoksypirydyny.
Tt. 179,5°C.
Etap czwarty
Do mieszaniny 0,5 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-2-metoksypirydyny i 10 ml chloroformu, dodano 0,5 g trójbromku boru i mieszano w temperaturze pokojowej przez 3 godziny. Następnie mieszaninę reakcyjną zatężono. Mieszaninę reakcyjną wylano do wody i wyekstrahowano octanem etylowym. Warstwę organiczną wysuszono siarczanem magnezowym i zatężono. Pozostałość poddano chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym (eluent: octan etylowy) otrzymując 0,31 g 3-[2-chloro-4-fluoro-5-(3-metylo-2,6-diokso-4-trifluorometylo-1,2,3,6-tetrahydropirymidyn-1-ylo)fenoksy]-1H-pirydyn-2-onu.
Tt. 180,8°C.
Niektóre spośród związków pirydynowych [d] i związków pirydynowych [e] przedstawiono z ich numerami związków poniżej.
PL 209 873 B1
Związki o następującym wzorze:
Numer związku R3 R7
1 2 3
1 Cl OH
2 Cl OMe
3 Cl OEt
4 Cl Oi-Pr
5 Cl OCH2CH=CH2;
6 Cl OCH2CH2CH3
7 Cl OCH2CH2CH2CH3
8 Cl OCH2CH2CH2CH2CH3
9 Cl OC(CH3)3
10 Cl OCH2C6H5
11 Cl OC6H5
12 Cl NHOCH3
13 Cl NHOCH2CH3
14 Cl N(CH3)OCH3
15 Cl ON=C(CH3)2
16 Cl OCH2CO2CH3
17 Cl OCH(CH3)CO2CH2CH3
18 Cl OC(CH3)2CO2CH3
19 Cl Oc-C5H9
20 Br OH
21 Br OMe
22 Br OEt
23 Br Oi-Pr
24 Br OCH2CH=CH2
25 Br OCH2CH2CH3
26 Br OCH2CH2CH2CH3
27 Br OCH2CH2CH2CH2CH3
28 Br OC(CH3)3
PL 209 873 B1
Ciąg dalszy tablicy 1
1 2 3
29 Br OCH2C6H5
30 Br OC6H5
31 Br NHOCH3
32 Br NHOCH2CH3
33 Br N(CH3)OCH3
34 Br ON=C(CH3)2
35 Br OCH2CO2CH3
36 Br OCH(CH3)CO2CH2CH3
37 Br OC(CH3)2CO2CH3
38 Br Oc-CsH9
39 CN OH
40 CN OMe
41 CN OEt
42 CN Oi-Pr
43 CN OCH2CH=CH2
44 CN OCH2CH2CH3
45 CN OCH2CH2CH2CH3
46 CN OCH2CH2CH2CH2CH3
47 CN OC(CH3)3
48 CN OCH2C6H5
49 CN OC6H5
50 CN NHOCH3
51 CN NHOCH2CH3
52 CN N(CH3)OCH3
53 CN ON=C(CH3)2
54 CN OCH2CO2CH3
55 CN OCH(CH3)CO2CH2CH3
56 CN OC(CH3)2CO2CH3
57 CN Oc-CsH9
58 NO2 OH
59 NO2 OMe
60 NO2 OEt
61 NO2 Oi-Pr
62 NO2 OCH2CH=CH2
63 NO2 OCH2CH2CH3
64 NO2 OCH2CH2CH2CH3
66 NO2 OCH2CH2CH2CH2CH3
PL 209 873 B1
Ciąg dalszy tablicy 1
1 2 3
66 NO2 OC(CH3)3
67 NO2 OCH2C6H5
68 NO2 OC6H5
69 NO2 NHOCH3
70 NO2 NHOCH2CH3
71 NO2 N(CH3)OCH3
72 NO2 ON=C(CH3)2
73 NO2 OCH2CO2CH3
74 NO2 OCH(CH3)CO2CH2CH3
75 NO2 OC(CH3)2CO2CH3
Niektóre spośród związków pirydonowych [a] przedstawiono z ich numerami związków poniżej. Związki o następującym wzorze:
T a b l i c a 2
Numer związku R3 R4
76 Cl F
77 Cl H
78 Br F
79 CN F
80 CN H
81 NO2 F
82 NO2 H
83 Cl Cl
84 CN Cl
Poniżej przedstawiono przykłady preparatów, w których związek pirydonowy [d] i związek pirydonowy [a] są wykorzystane, jako chwastobójcze substancje aktywne, w których część (części) przedstawiono, jako część wagową (części wagowe).
P r z y k ł a d wzorcowego preparatu 1
Pięćdziesiąt części każdego ze związków 1-84, 3 części ligninosulfonianu wapniowego, 2 części laurylosiarczanu sodowego i 45 części syntetycznego, uwodnionego tlenku krzemu i poddano dokładnemu sproszkowaniu i mieszano z otrzymaniem zwilżalnego proszku dla każdego związku.
PL 209 873 B1
P r z y k ł a d wzorcowego preparatu 2
Dziesięć części każdego ze związków 1-84, 14 części i eteru polioksyetyleno-styrylo-fenylowego, 6 części dodecylobenzenosulfonianu wapniowego, 35 części ksylenu i 35 części cykloheksanonu dobrze zmieszano otrzymując dający się emulgować koncentrat dla każdego związku.
P r z y k ł a d wzorcowego preparatu 3
Dwie części każdego ze związków 1-84, 2 części syntetycznego, uwodnionego tlenku krzemu, 2 części ligninosulfonianu wapniowego, 30 części bentonitu i 64 części glinki kaolinowej poddano dokładnemu sproszkowaniu i zmieszano, i mieszaninę dokładnie zagniatano z wodą, następnie poddano granulacji i wysuszono otrzymując granulat dla każdego związku.
P r z y k ł a d wzorcowego preparatu 4
Dwadzieścia pięć części każdego ze związków 1-84, 50 części 10% wodnego roztworu alkoholu poliwinylowego i 25 części wody zmieszano i poddano sproszkowaniu, dopóki średni wymiar cząstki nie wyniósł 5 μm lub mniej, uzyskując koncentrat do rozpraszania dla każdego związku.
P r z y k ł a d wzorcowego preparatu 5
Pięć części każdego ze związków 1-84 dodaje się do 40 części 10% wodnego roztworu alkoholu poliwinylowego, i mieszaninę emulguje się na drodze dyspersji z zastosowaniem 3 homogenizatora, dopóki średni wymiar cząstki nie wyniósł 10 μm lub mniej, następnie dodaje się 55 części wody, uzyskując stężoną emulsję dla każdego związku.
Poniżej wykazano, że związek pirydonowy [d] i związek i pirydonowy [a] są użyteczne, jako substancje aktywne chwastobój czo.
P r z y k ł a d wzorcowego testu 1
Cylindryczne naczynia (doniczki) z tworzywa sztucznego, każde posiadające średnicę 10 cm i głębokość 10 cm, wypełniono glebą, i następnie zasiano w nich wilca (ivyleaf morning glory) i zaślaz (velvetleaf). Rośliny testowe rosły w szklarni przez 10 dni. Następnie każdy ze związków 1, 2, 3, 6, 8, 12, 15, 16, 19, 21, 40, 59 i 76 przeprowadzono w dający się emulgować koncentrat według wzorcowego przykładu preparatu 2, i rozcieńczono wodą zawierającą środek rozpraszający. Rozcieńczony preparat natryskiwano jednorodnie na liście roślin testowych za pomocą spryskiwacza z szybkością 1000 litrów na hektar. Po natrysku rośliny testowe rosły w szklarni przez 12 dni, i zbadano aktywność chwastobójczą związków. W wyniku tego okazało się, że każdy ze związków 1, 2, 3, 6, 8, 12, 15, 16, 19, 21, 40, 59 i 76 doskonale kontrolował wzrost wilca (ivyleaf morning glory) i zaślazu (velvetleaf) dla dawki 125 g/ha.
P r z y k ł a d wzorcowego testu 2
Cylindryczne naczynia (doniczki) z tworzywa sztucznego, każde posiadające średnicę 10 cm i głębokość 10 cm, wypełniono glebą, i następnie zasiano w nich wilca (ivyleaf morning glory) i zaślaz (velvetleaf). Rośliny testowe rosły w szklarni przez 10 dni. Następnie każdy ze związków 1, 2, 3, 6, 8, 12, 15, 16, 19, 21, 40, 59 i 76 przeprowadzono w dający się emulgować koncentrat według przykładu wzorcowego preparatu 2, i rozcieńczono wodą. Rozcieńczony preparat natryskiwano jednorodnie na powierzchnię gleby za pomocą spryskiwacza z szybkością 1000 litrów na hektar. Po natrysku rośliny testowe rosły w szklarni przez 19 dni, i zbadano aktywność chwastobójczą związków. W wyniku tego okazało się, że każdy ze związków 1, 2, 3, 6, 8, 12, 15, 16, 19, 21, 40, 59 i 76 doskonale kontrolował wzrost wilca (ivyleaf morning glory) i zaślazu (velvetleaf) dla dawki 500 g/ha.
Dostępność przemysłowa
Sposobem według wynalazku można korzystnie wytwarzać związek pirydynowy [d] posiadający doskonałą aktywność chwastobójczą.

Claims (4)

1. Sposób wytwarzania związku pirydonowego [d]
PL 209 873 B1 w którym R1, R3 i R4 są takie jak zdefiniowano poniżej, znamienny tym, że obejmuje poddawanie związku pirydonowego [a]:
w którym R3 oznacza atom chlorowca, grupę cyjanową lub grupę nitrową, i R4 oznacza atom wodoru lub atom chlorowca, reakcji ze związkiem α-diazoestrowym [f]:
N2CHCOR1 [f] 1 w którym R1 oznacza grupę C1-C6 alkoksylową, w temperaturze od -50°C do 120°C w obecności kwasu wybranego spośród jednego lub dwóch należących do grupy obejmującej sole rodu (II), trifluorek boru, czterochlorek cyny, kwas trifluorometanosulfonowy, kwas p-toluenosulfonowy, kwas trifluorooctowy i kwas siarkowy.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako kwas stosuje się sól rodu (II).
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako kwas stosuje się trifluorek boru.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako kwas stosuje się kwas trifluorometanosulfonowy lub kwas p-toluenosulfonowy.
PL367963A 2001-08-02 2002-07-31 Sposób wytwarzania związku pirydynowego PL209873B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2001234650A JP4797296B2 (ja) 2001-08-02 2001-08-02 ピリジン化合物の製造法およびその製造中間体
JP2002088577A JP4214707B2 (ja) 2002-03-27 2002-03-27 ピリジン化合物の製造法
PCT/JP2002/007793 WO2003014109A1 (fr) 2001-08-02 2002-07-31 Procede de fabrication d'un compose de pyridine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL367963A1 PL367963A1 (pl) 2005-03-07
PL209873B1 true PL209873B1 (pl) 2011-10-31

Family

ID=26619824

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL367963A PL209873B1 (pl) 2001-08-02 2002-07-31 Sposób wytwarzania związku pirydynowego
PL392482A PL215049B1 (pl) 2001-08-02 2002-07-31 Zwiazek pirydonowy o wlasciwosciach chwastobójczych

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392482A PL215049B1 (pl) 2001-08-02 2002-07-31 Zwiazek pirydonowy o wlasciwosciach chwastobójczych

Country Status (17)

Country Link
US (2) US7157579B2 (pl)
EP (1) EP1422227B1 (pl)
KR (1) KR100846649B1 (pl)
CN (1) CN1238352C (pl)
AT (1) ATE442363T1 (pl)
AU (1) AU2002318564B2 (pl)
BR (1) BR0211652B1 (pl)
CA (1) CA2456093C (pl)
DE (1) DE60233664D1 (pl)
ES (1) ES2331513T3 (pl)
HU (1) HUP0401486A3 (pl)
IL (2) IL159931A0 (pl)
MX (1) MXPA04001041A (pl)
PL (2) PL209873B1 (pl)
RU (1) RU2272035C2 (pl)
WO (1) WO2003014109A1 (pl)
ZA (1) ZA200400844B (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9239092B2 (en) 2013-08-26 2016-01-19 Tenneco Automotive Operating Company Inc. Shock absorber with frequency dependent passive valve
KR101652750B1 (ko) * 2015-12-03 2016-08-31 김종선 피리딘 및 그 유도체의 정제방법
KR101686081B1 (ko) * 2016-03-15 2016-12-13 덕산실업(주) 전자재료용 고순도 피리딘의 생산방법
MX2018014455A (es) * 2016-05-24 2019-01-24 Basf Se Uracilpiridinas herbicidas.
JP2018100254A (ja) 2016-07-15 2018-06-28 住友化学株式会社 ウラシル化合物結晶の製造方法
MX2020012747A (es) * 2018-06-11 2021-02-22 Sumitomo Chemical Co Compuestos de uracilo y su uso.
AR115689A1 (es) * 2018-07-05 2021-02-17 Sumitomo Chemical Co Compuestos de uracilo y su utilización
CN112368275B (zh) * 2018-07-12 2023-01-03 住友化学株式会社 尿嘧啶化合物及其用途
WO2021013800A1 (de) 2019-07-22 2021-01-28 Bayer Aktiengesellschaft Substituierte n-phenyl-n-aminouracile sowie deren salze und ihre verwendung als herbizide wirkstoffe
BR112021026526A2 (pt) 2019-07-22 2022-04-26 Bayer Ag N-feniluracilas substituídas, sais das mesmas e seu uso como agentes herbicidas
JP2023539226A (ja) 2020-08-24 2023-09-13 バイエル、アクチエンゲゼルシャフト 置換n-フェニルウラシルおよびその塩、ならびに除草活性物質としてのその使用
JPWO2022118815A1 (pl) * 2020-12-01 2022-06-09
WO2022152728A1 (de) * 2021-01-15 2022-07-21 Bayer Aktiengesellschaft Herbizide zusammensetzungen
WO2023030935A1 (en) * 2021-08-31 2023-03-09 Basf Se Method for controlling ppo-i resistant weeds
WO2023030934A1 (en) * 2021-08-31 2023-03-09 Basf Se Herbicidal composition comprising phenyluracils
WO2024078906A1 (de) 2022-10-10 2024-04-18 Bayer Aktiengesellschaft Substituierte n-phenyluracile sowie deren salze und ihre verwendung als herbizide wirkstoffe

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK366887A (da) 1986-07-31 1988-05-13 Hoffmann La Roche Pyrimidinderivater
US5008267A (en) 1988-10-29 1991-04-16 Mitsui Toatsu Chemicals, Incorporated Pyrimidinedione compounds, method of producing the same and antiarrythmic agents containing the same
ATE255331T1 (de) * 1997-03-14 2003-12-15 Isk Americas Inc Diarylether, verfahren zu ihrer herstellung und herbizide und austrocknende zusammensetzungen, die sie enthalten
IL167954A (en) * 2000-02-04 2007-10-31 Sumitomo Chemical Co History of pyrimidine
DE10016893A1 (de) 2000-04-05 2001-10-18 Bayer Ag Substituierte Phenyluracile

Also Published As

Publication number Publication date
RU2004106028A (ru) 2005-07-27
IL159931A (en) 2010-02-17
PL215049B1 (pl) 2013-10-31
EP1422227A1 (en) 2004-05-26
US7223862B2 (en) 2007-05-29
CN1238352C (zh) 2006-01-25
EP1422227A4 (en) 2004-11-03
MXPA04001041A (es) 2004-05-27
PL367963A1 (pl) 2005-03-07
US20040254077A1 (en) 2004-12-16
KR20040019099A (ko) 2004-03-04
DE60233664D1 (de) 2009-10-22
CA2456093A1 (en) 2003-02-20
US7157579B2 (en) 2007-01-02
ES2331513T3 (es) 2010-01-07
RU2272035C2 (ru) 2006-03-20
US20060189484A1 (en) 2006-08-24
EP1422227B1 (en) 2009-09-09
CA2456093C (en) 2009-11-10
BR0211652A (pt) 2004-07-13
AU2002318564B2 (en) 2007-01-04
ZA200400844B (en) 2005-04-26
HUP0401486A3 (en) 2005-11-28
HUP0401486A2 (hu) 2004-11-29
ATE442363T1 (de) 2009-09-15
PL392482A1 (pl) 2010-11-22
KR100846649B1 (ko) 2008-07-16
CN1537110A (zh) 2004-10-13
IL159931A0 (en) 2004-06-20
BR0211652B1 (pt) 2013-02-05
WO2003014109A1 (fr) 2003-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7223862B2 (en) Pyridone compounds useful for producing pyridine compounds
US5081244A (en) Pyrimidine derivatives, processes for their production, and herbicidal method and compositions
US5476834A (en) Dihydrobenzofuran derivatives, their production and use
EP0544218B1 (en) Arylindazole derivatives and their use
JP4797296B2 (ja) ピリジン化合物の製造法およびその製造中間体
US5354729A (en) N-acyldihydroquinoline derivatives, a method for producing the same and their use as herbicides
US5466663A (en) Tetrahydrophthalimide derivatives and their use as herbicides
US5424275A (en) Biphenyl derivatives and their use as herbicides
JP2003048886A (ja) ピリジン化合物およびそれを有効成分とする除草剤
KR100604693B1 (ko) 광학적 활성 우라실 화합물
AU2004205224B2 (en) Optically active uracil compounds
AU4983393A (en) Naphthol derivatives, a method for producing the same and their use as herbicides
JP2000319264A (ja) 光学活性ウラシル化合物
AU6526099A (en) Optically active uracil compounds
JPH06199810A (ja) ビフェニル誘導体およびそれを有効成分とする除草剤
JPH10291984A (ja) ピリダジン−3−オン誘導体およびその用途

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification