PL208934B1 - Sposób wytwarzania żelatyny - Google Patents

Sposób wytwarzania żelatyny

Info

Publication number
PL208934B1
PL208934B1 PL375011A PL37501105A PL208934B1 PL 208934 B1 PL208934 B1 PL 208934B1 PL 375011 A PL375011 A PL 375011A PL 37501105 A PL37501105 A PL 37501105A PL 208934 B1 PL208934 B1 PL 208934B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
maceration
reactor
fat
acid
gelatine
Prior art date
Application number
PL375011A
Other languages
English (en)
Other versions
PL375011A1 (pl
Inventor
Kazimierz Grabek
Original Assignee
Grabek Halina
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grabek Halina filed Critical Grabek Halina
Priority to PL375011A priority Critical patent/PL208934B1/pl
Priority to PCT/PL2006/000028 priority patent/WO2006121361A1/en
Publication of PL375011A1 publication Critical patent/PL375011A1/pl
Publication of PL208934B1 publication Critical patent/PL208934B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09HPREPARATION OF GLUE OR GELATINE
    • C09H3/00Isolation of glue or gelatine from raw materials, e.g. by extracting, by heating
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09HPREPARATION OF GLUE OR GELATINE
    • C09H3/00Isolation of glue or gelatine from raw materials, e.g. by extracting, by heating
    • C09H3/02Purification of solutions of gelatine

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania żelatyny z kości zwierząt.
Żelatyna jest białkiem zwierzęcym, które nie występuje w przyrodzie, lecz jest otrzymywana metodami chemiczno-termicznymi z kolagenu. Surowcem do produkcji żelatyny jest kolagen występujący w skórze, kościach i innych rodzajach tkanki łącznej. Kolagen ma bardzo skomplikowaną i rozwiniętą strukturę białkową, która podczas procesu wytwarzania żelatyny ulega częściowej redukcji, co w konsekwencji powoduje zmiany charakterystycznych właściwości fizycznych i chemicznych kolagenu.
Wytwarzanie żelatyny z kości zwierzęcych jest procesem o dużym stopniu komplikacji. Pierwszym etapem procesu jest odpowiednie przygotowanie surowca kostnego. Etap ten polega na tym, że kości stanowiące produkt odpadowy z uboju zwierząt, po uprzednim wykrojeniu mięsa i wstępnym sortowaniu, rozdrabnia się na śrut kostny i prowadzi się odtłuszczanie za pomocą gorącej wody lub pary. Wysuszony i odtłuszczony śrut kostny poddaje się procesowi demineralizacji - maceracji, traktując go rozcieńczonym, kilkuprocentowym kwasem solnym przez kilka lub kilkanaście dni. Tak oczyszczony surowiec kostny, zwany osseiną, służy do wytwarzania żelatyny. Wytrącony z kwaśnego ekstraktu kostnego produkt uboczny zawierający sole wapnia, jest stosowany jako składnik in. mieszanek paszowych.
Przygotowaną metodą kwasową osseinę poddaje się wielostopniowej ekstrakcji przy pomocy gorącej wody, podnosząc temperaturę procesu w kolejnych ekstrakcjach. Pierwsze frakcje, uzyskane przy najniższej temperaturze, dają żele najwyższej jakości. Pozostały po pierwszej ekstrakcji materiał poddaje się ponownie ekstrakcji przy pomocy świeżej wody o wyższej temperaturze. Proces ten jest tak długo kontynuowany, aż resztki żelatyny przejdą do roztworu. Otrzymany w wyniku ekstrakcji roztwór żelatyny jest następnie oczyszczany różnymi znanymi metodami, na przykład na wysokosprawnych wirówkach i filtrach, ze śladowych ilości tłuszczu i włókienek pochodzących z surowca. Kolejne etapy procesu to zagęszczanie, chłodzenie, suszenie, mielenie, mieszanie żelatyny i konfekcjonowanie.
Liczne problemy technologiczne są związane z pierwszym etapem przygotowania surowca do produkcji żelatyny, w którym wytwarza się śrut kostny, a zwłaszcza z etapem odtłuszczania surowca kostnego. W procesie odtłuszczania surowca kostnego przed poddaniem maceracji konieczne jest wprowadzenie do surowca dużej ilości wody o temperaturze bardzo wysokiej, a następnie odprowadzenie tej wody wraz z wypłukanym tłuszczem. W procesie odtłuszczania usuwa się z surowca około 70% tłuszczu wprowadzonego wraz z kośćmi, w postaci wodno-tłuszczowej emulsji stanowiącej trudne do dalszego przerobu pozostałości poprocesowe, z których powstają znaczne ilości ścieków. Ze względu na dużą objętość wody wprowadzonej do surowca objętość ścieków powstających na tym etapie też jest znacząca, co powoduje powstanie dużych kosztów związanych z zabezpieczeniem środowiska przed negatywnymi skutkami. Nie bez znaczenia dla całości procesu jest także to, iż proces odtłuszczania prowadzi się w wysokiej temperaturze, co wiąże się z dużym zużyciem energii elektrycznej i cieplnej koniecznej do podgrzania i utrzymywania w wysokiej temperaturze zawartości reaktora. Energia elektryczna i cieplna jest także zużywana w procesie suszenia produktu w bardzo wysokiej temperaturze i dalszego segregowania śrutu kostnego.
Z międzynarodowego zgłoszenia patentowego WO 9421739 znana jest metoda wytwarzania żelatyny z różnego rodzaju surowca zawierającego kolagen. W metodzie według zgłoszenia surowiec mieli się na cząstki o wielkości nie przekraczającej 1 mm i miesza się zmielony surowiec z wodą w celu uzyskania zawiesiny. Do zawiesiny dodaje się kwas do ustalenia pH na poziomie od 2 do 5 i podgrzewa się zawiesinę do temperatury 60-1300°C w czasie od 1 sekundy do 1 godziny. W kolejnym etapie do zawiesiny dodaje się zasadę w celu podwyższenia wartości pH i zawiesinę rozdziela się na fazę ciekłą zawierającą żelatynę i fazę stałą, po czym z fazy ciekłej odzyskuje się żelatynę poprzez filtrację i oczyszczanie. Etapem wstępnym w metodzie według wynalazku może być odtłuszczanie surowca do zawartości tłuszczu na poziomie około 3%. Etap ten jest wskazany jako niekonieczny, jednak należy mieć na względzie, że metoda według zgłoszenia znajduje zastosowanie dla różnego rodzaju surowca, także surowca o niewielkiej zawartości tłuszczu (np. skóry wołowe), a w takim przypadku odtłuszczanie rzeczywiście może okazać się zbędne. Analiza treści opisu, a zwłaszcza przykładów, pozwala na stwierdzenie, że w przypadku użycia kości zwierzęcych jako surowca zawierającego kolagen przeprowadza się wstępny etap odtłuszczania przy użyciu technologii i stosownych urządzeń według Alfa Laval Centribone.
W metodzie wedł ug zgł oszenia WO 9421739 etap maceracji prowadzi się w wysokiej temperaturze. Wprawdzie można w ten sposób skrócić czas trwania procesu wytwarzania żelatyny, jednak
PL 208 934 B1 w wysokiej temperaturze szybkość reakcji znacząco rośnie, a tym samym rośnie szybkość rozkładu materiału organicznego. W takich warunkach ustalenie czasu maceracji niezbędnego do uzyskania w dalszej części procesu żelatyny o z góry założonej jakości staje się niezwykle trudne. Ponadto konieczność mielenia surowca do bardzo małych cząstek i dodawania do nich dużej ilości wody oraz prowadzenie maceracji w wysokiej temperaturze wiąże się z dużym zużyciem energii. W przypadku wykorzystania jako surowca kości zwierzęcych proces według zgłoszenia WO 9421739 jest niewątpliwie prowadzony ze wstępnym odtłuszczaniem, ponieważ zarówno na schematycznym przedstawieniu etapów procesu, jak i w opisie wynalazku nie ma żadnej informacji o usuwaniu wprowadzonego z kośćmi tł uszczu w innym niż wstę pny etapie, a tł uszcz z pewnoś cią musi być usunię ty ze ś rodowiska reakcji.
Celem wynalazku było opracowanie takiego sposobu wytwarzania żelatyny, w którym problemy związane ze wstępnym odtłuszczaniem surowca w postaci rozdrobnionych kości zostałyby usunięte, zwłaszcza zostałaby zmniejszona objętość szkodliwych dla środowiska ścieków, a także obniżony zostałby poziom zużycia energii elektrycznej i cieplnej.
Sposób wytwarzania żelatyny według wynalazku polega na tym, że rozdrobnione kości zwierzęce poddaje się procesowi maceracji przy użyciu kwasu o stężeniu nie wyższym niż 34%, w czasie od 1 do 14 dni, w trakcie maceracji lub po jej zakończeniu z ługów pomaceracyjnych oddziela się sole wapnia, a uzyskaną tak osseinę, po usunięciu resztek kwasu, korzystnie na drodze płukania wodą, ewentualnie z dodatkiem substancji zasadowej, poddaje się co najmniej jednokrotnej ekstrakcji wodą w temperaturze od 40 do 1200°C. W celu otrzymania żelatyny oczyszcza się ekstrakt wodny ż elatyny znanymi metodami, zatęża się ekstrakt, ewentualnie suszy się i mieli. Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że tłuszcz usuwa się ze środowiska reakcji w czasie procesu maceracji i/lub ekstrakcji i/lub po zakończeniu procesu maceracji i/lub ekstrakcji na drodze rozdzielania fazy wodnej i fazy tłuszczowej lub, w przypadku gdy tłuszcz usuwa się po zakończeniu procesu ekstrakcji, na drodze rozdzielenia fazy wodnej zawierającej żelatynę, fazy tłuszczowej i fazy stałej lub na drodze rozdzielenia fazy wodnej zawierającej żelatynę od fazy tłuszczowej połączonej z fazą stałą.
Rozdzielanie fazy tłuszczowej i fazy wodnej prowadzi się metodą ciągłą lub okresową.
Korzystnie jako kwas stosuje się kwas solny.
Przed etapem maceracji kości można poddać odmięśnieniu.
Korzystnie rozdrobnione i ewentualnie odmięśnione kości zwierzęce płucze się wodą.
Proces maceracji prowadzi się z mieszaniem zawartości reaktora lub bez mieszania zawartości reaktora.
Korzystnie kwas w procesie maceracji podaje się do reaktora z dołu i/lub z boku, a ługi pomaceracyjne odbiera się z góry reaktora.
Korzystnie kwas w procesie maceracji podaje się z od góry reaktora, a ługi pomaceracyjne odbiera się od dołu i/lub z boku reaktora.
Korzystnie kwas w procesie maceracji podaje się z boku reaktora, a ługi pomaceracyjne odbiera się od góry i/lub z dołu i/lub z boku reaktora.
Korzystnie kości segreguje się według gatunku zwierząt i/lub rodzaju kości.
Istotą wynalazku jest usuwanie tłuszczu na etapie i/lub po etapie ekstrakcji i/lub maceracji, a nie. jak w znanych procesach, przed poddaniem surowca kostnego maceracji kwasem. Przesunię cie etapu odtłuszczania do fazy maceracji i/lub ekstrakcji pozwoliło na znaczące zmniejszenie objętości ścieków powstających w procesie ze względu na niewprowadzanie dużej ilości wody, gdyż, zgodnie ze sposobem według wynalazku, cały pierwszy etap procesu otrzymywania żelatyny, a mianowicie wytwarzanie odtłuszczonego śrutu kostnego, został wyeliminowany. Materiał kostny przekazywany z zakł adów przetwórstwa mię snego i innych miejsc wymaga jedynie rozdrobnienia, po czym, bez wstępnego odtłuszczania oraz bez suszenia, jest przekazywany do produkcji żelatyny. Ewentualnie kości poddaje się odmięśnieniu, jeżeli nie zostały uprzednio odmięśnione w zakładzie przetwórstwa mięsnego. W rezultacie następuje wyeliminowanie całego modułu maszyn i urządzeń wytwarzania odtłuszczonego śrutu kostnego oraz instalacji z nimi związanych i powierzchni produkcyjnej. Powoduje to bardzo dużą oszczędność energii elektrycznej i cieplnej i znaczne zmniejszenie kosztów związanych z obróbką ścieków z udziałem pewnych ilości tłuszczu i białka oraz znaczne zmniejszenie kosztów wytworzenia gotowego wyrobu. Tłuszcz usuwany na etapie ekstrakcji w zdecydowanie mniejszym stopniu zawiera wodę i dzięki temu można go znacznie łatwiej i taniej oddzielić, a następnie wykorzystać jako surowiec do różnych zastosowań, m. in. w przemyśle chemicznym.
PL 208 934 B1
Sposób według wynalazku został bliżej przedstawiony w przykładzie wykonania, a schemat procesu wytwarzania żelatyny został przykładowo przedstawiony na rysunku.
P r z y k ł a d 1
Kości wieprzowe pochodzące z zakładów przetwórstwa mięsnego i innych miejsc wraz z pozostałą tkanką mięsną rozdrabnia się na części o wymiarach od 1 do 10 mm i odpłukuje się zimną wodą w celu usunię cia resztek krwi. Rozdrobnione koś ci wprowadza się do reaktora i zalewa się wielokrotnie kwasem solnym o stężeniu 3,8% w proporcji objętościowej kości do roztworu kwasu jak 1:2,27, do czasu uzyskania zmacerowania kości. W tym czasie z ługów pomaceracyjnych oddziela się poprzez wytrącenie sole wapnia. Po zakończeniu maceracji, która trwa od 1 do 14 dni, wytworzoną osseinę przemywa się wodą w celu usunięcia kwasu, aż do uzyskania pH nie wyższego niż 5. Następnie osseinę zalewa się wodą w ilości nie większej niż 5 objętości osseiny i podgrzewa się do temperatury 50°C. Proces ekstrakcji prowadzi się kilkakrotnie, do czasu przejścia żelatyny z osseiny do roztworu wodnego, a następnie odbiera się z reaktora roztwór żelatyny w wodzie. Fazę tłuszczową usuwa się okresowo z górnej części reaktora przez odpompowanie. Fazę wodną z żelatyną odbiera się z reaktora do zbiorników, a następnie prowadzi się jej oczyszczanie, dejonizowanie, ewentualnie z udziałem ultrafiltracji. Następnie prowadzi się zatężanie na wyparkach, chłodzenie, suszenie, mielenie, mieszanie i pakowanie gotowego wyrobu. Pozostałość po procesie ekstrakcji wyprowadza się z reaktora w celu oddzielenia pozostałości tłuszczu, roztworu żelatyny oraz części stałych. Uzyskano żelatynę o twardoś ci ż elu 253 bloom.
P r z y k ł a d 2
Kości wieprzowe pochodzące z zakładów przetwórstwa mięsnego i innych miejsc wraz z pozostałą tkanką mięsną rozdrabnia się na części o wymiarach od 1 do 10 mm. Rozdrobnione kości wprowadza się do reaktora i zalewa się wielokrotnie kwasem solnym o stężeniu 4.2% w proporcji objętościowej kości do roztworu kwasu jak 1:2,5 do czasu uzyskania zmacerowania kości. W tym czasie z ł ugów pomaceracyjnych oddziela się poprzez wytrą cenie sole wapnia. Po zakoń czeniu maceracji, która trwa od 1 do 14 dni, wytworzoną osseinę przemywa się wodą w celu usunięcia kwasu, aż do uzyskania pH nie wyższego niż 5. Następnie osseinę zalewa się wodą w ilości nie większej niż 5 objętości osseiny i podgrzewa się do temperatury 55°C. Proces ekstrakcji prowadzi się kilkakrotnie, do czasu przejścia żelatyny z osseiny do roztworu wodnego, a następnie odbiera się z reaktora roztwór żelatyny w wodzie. Po zakończeniu procesu ekstrakcji pozostałość znajdującą się w reaktorze przesyła się do oddzielnego zbiornika, w którym następuje wstępne odebranie tłuszczu przez odpompowanie. Następnie pozostałość przekazuje się do dekantera, gdzie następuje rozdzielenie pozostałego tłuszczu, fazy wodnej zawierającej żelatynę i fazy stałej. Fazy wodne zawierające żelatynę pochodzące z etapu ekstrakcji i odebrane po dekanterze oczyszcza się i poddaje dejonizacji, ewentualnie z udział em ultrafiltracji. Kolejne etapy to zatężanie na wyparkach, chł odzenie, suszenie, mielenie, mieszanie i pakowanie gotowego wyrobu. Uzyskano żelatynę o twardości żelu 302 bloom.
P r z y k ł a d 3
Z kości wieprzowych pochodzących z zakładów przetwórstwa mięsnego i innych miejsc usuwa się tkankę mięsną, po czym rozdrabnia się je na części o wymiarach od 1 do 10 mm i odpłukuje się zimną wodą w celu usunięcia resztek krwi. Rozdrobnione kości wprowadza się do reaktora i zalewa się wielokrotnie kwasem solnym o stężeniu 3,5% w proporcji objętościowej kości do roztworu kwasu jak 1:2,25. do czasu uzyskania zmacerowania kości. W tym czasie z ługów pomaceracyjnych oddziela się poprzez wytrącenie sole wapnia oraz, okresowo, fazę tłuszczową z górnej części reaktora. Podczas etapu maceracji usuwa się około 20% tłuszczu. Po zakończeniu maceracji, która trwa od 1 do 14 dni, wytworzoną osseinę przemywa się wodą z dodatkiem zasady, w celu usunięcia kwasu, aż do uzyskania pH nie wyższego niż 5. Następnie osseinę zalewa się wodą w ilości nie większej niż 5 objętości osseiny i podgrzewa się do temperatury 99°C. Proces ekstrakcji prowadzi się kilkakrotnie, podwyższając temperaturę, do czasu przejścia żelatyny z osseiny do roztworu wodnego, a następnie odbiera się z reaktora roztwór żelatyny w wodzie. Podczas każdej ekstrakcji fazę tłuszczową usuwa się okresowo z górnej części reaktora przez odpompowanie. Fazę wodną z żelatyną odbiera się z reaktora do zbiorników. Pozostałość po procesie ekstrakcji wyprowadza się z reaktora w celu oddzielenia pozostałości tłuszczu, roztworu żelatyny oraz części stałych. Fazy wodne zawierające żelatynę oczyszcza się, dejonizuje, ewentualnie z udziałem ultrafiltracji, zatęża się na wyparkach, chłodzi się, suszy, mieli, miesza i pakuje się gotowy wyrób. Uzyskano żelatynę o twardości żelu 248 bloom.

Claims (12)

1. Sposób wytwarzania ż elatyny polegają cy na poddaniu rozdrobnionych koś ci zwierzę cych procesowi maceracji przy użyciu kwasu o stężeniu nie wyższym niż 34% w czasie od 1 do 14 dni, oddzieleniu soli wapnia w trakcie maceracji lub po jej zakończeniu, usunięciu resztek kwasu, ewentualnie z dodaniem substancji zasadowej i następnie poddaniu tak uzyskanej osseiny co najmniej jednokrotnej ekstrakcji wodą w temperaturze od 40 do 1200°C, a następnie oczyszczeniu ekstraktu wodnego żelatyny, zatężeniu ekstraktu, ewentualnie suszeniu i ewentualnie mieleniu, znamienny tym, że tłuszcz usuwa się ze środowiska reakcji w czasie procesu maceracji i/lub ekstrakcji i/lub po zakończeniu procesu maceracji i/lub ekstrakcji, na drodze rozdzielania fazy wodnej zawierającej żelatynę i fazy tłuszczowej lub, w przypadku gdy tłuszcz usuwa się po zakończeniu procesu ekstrakcji, na drodze rozdzielenia fazy wodnej zawierającej żelatynę, fazy tłuszczowej i fazy stałej lub na drodze rozdzielenia fazy wodnej zawierającej żelatynę od fazy tłuszczowej połączonej z fazą stałą.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że usuwanie tłuszczu prowadzi się w sposób ciągły.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ż e usuwanie tłuszczu prowadzi się w sposób okresowy.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ż e jako kwas stosuje się kwas solny.
5. Sposób wedł ug zastrz. 1, znamienny tym, ż e przed procesem maceracji koś ci poddaje się odmięśnieniu.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że rozdrobnione i ewentualnie odmięśnione kości zwierzęce płucze się wodą.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces maceracji prowadzi się z mieszaniem zawartości reaktora.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces maceracji prowadzi się bez mieszania zawartości reaktora.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kwas w procesie maceracji podaje się do reaktora z dołu i/lub z boku, a ługi pomaceracyjne odbiera się z góry reaktora.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kwas w procesie maceracji podaje się od góry reaktora, a ługi pomaceracyjne odbiera się od dołu i/lub z boku reaktora.
11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kwas w procesie maceracji podaje się boku reaktora, a ługi pomaceracyjne odbiera się od góry i/lub z dołu i/lub z boku reaktora.
12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kości segreguje się według gatunku zwierząt i/lub rodzaju kości.
PL375011A 2005-05-12 2005-05-12 Sposób wytwarzania żelatyny PL208934B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL375011A PL208934B1 (pl) 2005-05-12 2005-05-12 Sposób wytwarzania żelatyny
PCT/PL2006/000028 WO2006121361A1 (en) 2005-05-12 2006-05-10 Process for the preparation of gelatine and gelatine hydrolyzate

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL375011A PL208934B1 (pl) 2005-05-12 2005-05-12 Sposób wytwarzania żelatyny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL375011A1 PL375011A1 (pl) 2006-11-13
PL208934B1 true PL208934B1 (pl) 2011-06-30

Family

ID=36936486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL375011A PL208934B1 (pl) 2005-05-12 2005-05-12 Sposób wytwarzania żelatyny

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL208934B1 (pl)
WO (1) WO2006121361A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102019130196A1 (de) * 2019-11-08 2021-05-12 Gelita Ag Verfahren zur Herstellung von Kollagenpeptiden aus Knochen, und hergestellte Kollagenpeptide
DE102019130197A1 (de) * 2019-11-08 2021-05-12 Gelita Ag Verfahren zur Herstellung von Knochengelatine, und hergestellte Knochengelatine
CN115044300B (zh) * 2022-06-23 2023-05-02 山东恒鑫生物科技有限公司 一种用牛皮生产糖果用明胶的方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB247347A (en) * 1925-01-06 1926-02-18 Cecil Howard Shearman Improved method for the extraction of glue and fatty matters from bones and the like
US1951260A (en) * 1930-02-13 1934-03-13 Firm Ag Fur Chemische Produkte Method of producing glue from bones
US2215528A (en) * 1938-06-29 1940-09-24 William V Knoll Apparatus for extracting gelatin and glue
US2577429A (en) * 1945-11-23 1951-12-04 Camillo J Mueller Extraction apparatus
DE2136769C3 (de) * 1971-07-22 1975-12-04 Friedrich Dipl.-Chem. 8940 Memmingen Naumann Verfahren zum Aufarbeiten von geäscherten Gerbereiabfallen, wie Maschinenleimleder
DD200156A1 (de) * 1981-08-06 1983-03-23 Wolfgang Baum Verfahren zur trennung eines fleisch-,fett-knochengemisches
DE3610025A1 (de) * 1985-03-26 1986-10-02 Herbert 74379 Ingersheim Rieger Verfahren und tank zum herstellen von gelatine
SE501028C2 (sv) * 1993-03-19 1994-10-24 Ellco Food Ab Förfarande för framställning av gelatin
CN1151222C (zh) * 2001-04-08 2004-05-26 内蒙古草原兴发股份有限公司 骨胶原的制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL375011A1 (pl) 2006-11-13
WO2006121361A1 (en) 2006-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0689570B1 (en) Method for producing gelatin
CN103805071B (zh) 一种深海鱼皮明胶的提取方法
US4100154A (en) Process for recovery and separation of nutritious protein hydrolysate and chromium from chrome leather scrap
WO2012160575A2 (en) Method of producing gelatin from fish
JP4156621B2 (ja) 亜臨界水処理による鶏由来副生物から高付加価値有用成分を抽出する方法
SK4772000A3 (en) Method for treating and processing lupine seeds containing alkaloid, oil and protein
US8628817B2 (en) Process for producing acidulated 50% concentrated solution and dry powder of peptides from protein products and waste of animal, fish and aquaculture origin
PL208934B1 (pl) Sposób wytwarzania żelatyny
EP0050431A1 (en) Protein production
RU2487152C2 (ru) Способ производства желатина
CN109370446B (zh) 一种废渣综合利用澄清明胶溶液的方法
JP2005113106A (ja) 粗コンドロイチン硫酸類の製造法
KR100487994B1 (ko) 어류 젤라틴의 제조방법
WO1986000788A1 (en) Separation process with recovery of proteins and fats from substances of animal origin, organic substances or refluent from working organic substances and a plant to carry out the process
CN105622779B (zh) 澄清硫酸软骨素酶解液的制备方法
PL210501B1 (pl) Sposób wytwarzania hydrolizatu żelatyny
JP2006160654A (ja) 魚ゼラチンの製造方法および魚ゼラチン
KR102085775B1 (ko) 참치 껍질로부터 dha를 분리 및 정제하는 방법
EP3324751B1 (en) Isoelectric solubilisation of animal matter
SU565888A1 (ru) Способ выделени жира из сточных вод м сокомбината
SE451297B (sv) Sett att framstella heparinhaltigt ramaterial
RU2133577C1 (ru) Способ получения белкового продукта
JP2023500380A (ja) 骨ゼラチンを生成するための方法、及び生成された骨ゼラチン
JPS61224967A (ja) 精製骨粉の製造法
RU2173709C1 (ru) Способ получения коллагена из отходов кожевенного производства