PL206095B1 - Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej - Google Patents

Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej

Info

Publication number
PL206095B1
PL206095B1 PL369125A PL36912503A PL206095B1 PL 206095 B1 PL206095 B1 PL 206095B1 PL 369125 A PL369125 A PL 369125A PL 36912503 A PL36912503 A PL 36912503A PL 206095 B1 PL206095 B1 PL 206095B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
base
wall
curved
board according
width
Prior art date
Application number
PL369125A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369125A1 (pl
Inventor
Donald Richard Zacharias
John Morris
Eric Wotsch
Original Assignee
Foseco Int
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Foseco Int filed Critical Foseco Int
Publication of PL369125A1 publication Critical patent/PL369125A1/pl
Publication of PL206095B1 publication Critical patent/PL206095B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/003Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like with impact pads

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Vibration Dampers (AREA)
  • Buffer Packaging (AREA)
  • Golf Clubs (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Furnace Charging Or Discharging (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest płyta rozpryskowa kadzi pośredniej. Wynalazek szczególnie odnosi się do płyty rozpryskowej do umieszczania w kadzi pośredniej dla zredukowania turbulencji w strumieniu roztopionej stali wpływającej do kadzi. Niniejszy wynalazek znajduje szczególne zastosowanie w cią g ł ym odlewaniu stali.
Kadzie pośrednie funkcjonują jako zbiorniki utrzymujące roztopiony metal, a szczególnie do roztopionej stali w procesach produkcyjnych przy ciągłym odlewaniu stali. W ciągłym odlewaniu stali, roztopiona stal podawana do kadzi pośredniej jest zasadniczo stalą o wysokiej jakości, która została poddana różnym czynnościom w celu odpowiedniego uformowania jej do konkretnego zastosowania odlewniczego. Czynności te polegają zazwyczaj na przykład na kontroli zawartości różnych pierwiastków obecnych w stali, przykładowo poziomu węgla lub innych składników stopu oraz poziomu zanieczyszczeń takich jak żużel. Obecność stali w kadzi pośredniej zapewnia dalszą możliwość segregacji jakiegokolwiek żużlu pyłowego i innych zanieczyszczeń i wypłynięcia ich na powierzchnię, gdzie mogą być one adsorbowane przez specjalną warstwę ochronną umieszczaną na powierzchni roztopionej stali. Stąd kadź pośrednia może być użyta do dalszego „oczyszczania” stali zanim jest ona podana do formy odlewniczej.
Aby zoptymalizować zdolność kadzi do ciągłego dostarczania czystej stali do formy, bardzo wskazana jest kontrola i skierowanie przepływu stali przez kadź pośrednią. Roztopiona stal jest zazwyczaj podawana do kadzi pośredniej z kadzi przez osłonę, która chroni strumień stali przed otaczającym środowiskiem. Strumień roztopionej stali z kadzi zasadniczo wpływa do kadzi pośredniej z określoną siłą, co może wytwarzać poważne turbulencje w samej kadzi pośredniej. Jakiekolwiek nadmierne turbulencje w strumieniu roztopionej stali przepływającej przez kadź pośrednią powodują liczne niepożądane efekty włączając, na przykład, ograniczone zbieranie się i utrzymywanie na powierzchni żużla i innych niepożądanych składników w stali, wprowadzanie do roztopionej stali części ochronnego kożucha, który tworzy się lub jest specjalnie zapewniany na powierzchni, wprowadzanie gazu do roztopionej stali, powodowanie nadmiernej erozji ogniotrwałej powłoki wewnątrz kadzi pośredniej oraz tworzenie zbyt silnego strumienia roztopionej stali wpływającego do formy odlewniczej.
W celu uniknięcia tych problemów, prowadzone były w przemyś le szeroko zakrojone badania różnych projektów płytek rozpryskowych dla redukcji turbulencji w kadzi pośredniej, powstających przy wpływającym strumieniu roztopionej stali oraz dla optymalizacji strumienia w kadzi pośredniej do przybliżonych idealnych cech „przepływu tłokowego” roztopionej stali tak bardzo jak to tylko możliwe w czasie, kiedy przelewa się ona w kadzi poś redniej. Generalnie mówią c odkryto, ż e ruch strumienia roztopionej stali może być często ulepszony przy użyciu płytek rozpryskowych, które mają specjalnie zaprojektowane powierzchnie zdolne do przekierunkowania i kształtowania strumienia roztopionej stali.
Płytki rozpryskowe ujawnione w stanie techniki zazwyczaj zawierają podstawę, w którą uderza skierowany w dół strumień roztopionej stali oraz pionową ścianę boczną lub elementy ściany bocznej, które zmieniają kierunek przepływu. Są one wykonane z materiałów ogniotrwałych zdolnych do wytrzymania efektów korozyjnych i erozyjnych strumienia roztopionej stali przez cały okres ich funkcjonowania. Mają one często kształt płytkich pudełek, o przykładowo kwadratowej, prostokątnej, trapezowej lub kolistej podstawie.
Opis WO 96/14951 (Fosesco) ujawnia płytę rozpryskową kadzi pośredniej zawierającą ciało z ogniotrwał ego materiał u zdolnego do wytrzymywania kontaktu z roztopioną stalą w kadzi poś redniej. Podkładka rozpryskowa zawiera podstawę mającą powierzchnię rozpryskową, zewnętrzną ścianę boczną ciągnącą się ku górze od powierzchni rozpryskowej oraz powierzchnię górną połączoną ze ścianą boczną i określającą wielkość otworu. Powierzchnia górna ma wewnętrzną część pierścieniową zasadniczo równoległą do powierzchni rozpryskowej, przy czym pomiędzy ścianą boczną i powierzchnią rozpryskową jest zasadniczo kąt prosty, jak również pomiędzy ścianą boczną i wewnętrzną częścią pierścieniową górnej powierzchni. Płyta rozpryskowa zapewnia zwiększony czas przebywania roztopionej stali w kadzi pośredniej, co jest istotne, aby odrzucane zanieczyszczenia wypłynęły na powierzchnię stali i zostały usunięte.
Opis WO 97/37799 (Foseco) ujawnia płytę rozpryskową kadzi pośredniej zawierającą ciało z ogniotrwał ego materiał u zdolnego do wytrzymywania kontaktu z roztopioną stalą w kadzi poś redniej. Płyta rozpryskowa zawiera podstawę mającą powierzchnię rozpryskową dla topionej stali, zewnętrzną ścianę boczną ciągnącą się ku górze od powierzchni rozpryskowej wokół podstawy całkowicie ją zaPL 206 095 B1 mykając. Pierścieniowa część obudowy połączona ze ścianą boczną tworzy powierzchnię górną zasadniczo równoległą do powierzchni rozpryskowej i określa otwór, przez który może być wlana roztopiona stal, a dolna powierzchnia pierścieniowej części obudowy i wewnętrzna strona ściany bocznej określają wnękę mającą część podciętą nieprzerwanie wystającą dookoła i ponad powierzchnią rozpryskową. Część górnej powierzchni znajduje się na niższym poziomie niż pozostała część górnej powierzchni, a wnęka poniżej części górnej powierzchni jest mniejsza w przekroju niż pozostała część wgłębienia. Ta płyta rozpryskowa jest częściowo użyteczna dla ulepszania cech strumienia w wydłużonych kadziach pośrednich, w których roztopiona stal jest wlewana do kadzi przy jej końcu i jedno lub więcej ujść stali znajduje się na przeciwległym końcu kadzi pośredniej. Płyta rozpryskowa jest tak umieszczona, że część niższego poziomu ściany końcowej przylega do ściany końcowej obok wpływającego strumienia roztopionej stali tak, że stal odbijająca się od płyty korzystnie płynie w kierunku ściany końcowej. Wpływa to na znaczne zredukowanie turbulencji powierzchni powstałych w kadzi pośredniej, zasadniczo ulepszając ścieżki przepływu, czego wynikiem jest produkcja stali o wyższym stopniu czystości.
Opis WO 00/74879 (Foseco) przedstawia płytę rozpryskową utworzoną z materiału ogniotrwałego. Ta płyta rozpryskowa zawiera podstawę mającą powierzchnię rozpryskową, która podczas użycia skierowana jest ku górze w celu przyjęcia roztopionej stali wlewanej na płytę rozpryskową, a ściana ciągnąca się ku górze od podstawy dookoła co najmniej części obrzeża powierzchni rozpryskowej zawiera występ wystający nad obszarem obrzeża powierzchni rozpryskowej, występ zawiera wiele dalszych występów, które wystają dalej nad powierzchnią rozpryskową niż pozostała część występu.
W stanie techniki występują płyty rozpryskowe mające ś cianę boczną z występem, to znaczy ze skierowaną do wewnątrz częścią obrzeżną, przy czym części występu mają powierzchnie spodnie, leżące zasadniczo równoległe do podstawy powierzchni rozpryskowej płyty rozpryskowej i usytuowane ponad nią. Proces projektowania płyty rozpryskowej, która spełnia konkretne z góry ustalone kryteria jest bardzo skomplikowany jako, iż zmiana jednego parametru projektu płyty rozpryskowej powoduje zasadniczo nieprzewidywalne skutki dla dynamiki przepływu w całej kadzi pośredniej.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie płyty rozpryskowej odpowiedniej do umieszczenia w kadzi pośredniej dla zredukowania turbulencji wprowadzanego do niej strumienia roztopionego metalu.
Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej z materiału ogniotrwałego, składająca się z podstawy posiadającej powierzchnię rozpryskową, która w użyciu zwrócona jest ku górze w kierunku przeciwnym do strumienia roztopionego metalu wpływającego do kadzi pośredniej, ściany przebiegającej w górę od podstawy dookoła przynajmniej części obrzeża powierzchni rozpryskowej, jednej lub więcej części górnej części ściany wspierającej jeden lub więcej występów, które skierowane są do wewnątrz nad obrzeżem podstawy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że występ lub przynajmniej jeden z występów ma przynajmniej część, której powierzchnia spodnia jest zakrzywiona lub nachylona, a zakrzywienie bądź nachylenie usytuowane jest w kierunku wzdłuż długości ściany.
Występ mający określoną zakrzywioną i/lub nachyloną powierzchnię spodnią jest usytuowany wzdłuż przynajmniej 40% obwodu płyty rozpryskowej.
Korzystnie, w płycie według wynalazku, podstawa jest kwadratowa, prostokątna lub trapezowa.
Kąt utworzony między poziomem i linią prostą łączącą najniższy i najwyższy punkt zakrzywionej lub nachylonej części leży w zakresie 5° do 20°.
W płycie według wynalazku, przynajmniej jeden z występów ma przynajmniej część, której powierzchnia spodnia jest zakrzywiona tak, że w pionowym przekroju poprzecznym przez występ w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny ściany, kąty utworzone między stycznymi do zakrzywienia i poziomu le żą w zakresie od 0° do 45°.
Powierzchnia spodnia ma kształt łuku lub fragmentu łuku, zaś ściana rozciąga się dookoła całego obrzeża podstawy.
Korzystnie, płyta ma kwadratową, prostokątną lub trapezową podstawę i jest zaopatrzona w jedną parę wystę pów o zakrzywionych lub nachylonych powierzchniach spodnich na parze naprzeciwlegle rozmieszczonych ścian oraz drugą parę występów o poziomych, płaskich powierzchniach spodnich na drugiej parze ścian.
Para występów ma zakrzywione lub nachylone powierzchnie spodnie, przy czym każda z powierzchni spodnich ma kształt łuku.
Przynajmniej jeden łuk ma swą minimalną szerokość na środku/szczycie łuku, przy czym jest on szerszy w kierunku od środka/szczytu aż do osiągnięcia maksymalnej szerokości na końcach łuku.
PL 206 095 B1
Szerokość przynajmniej jednego łuku zwiększa się w sposób ciągły od jego środka/szczytu do każdego z jego końców. Szerokość przynajmniej jednego łuku zwiększa się w sposób nieciągły od jego środka/szczytu do każdego z jego końców. Przynajmniej jeden łuk ma swą minimalną grubość na środku/szczycie łuku, przy czym w kierunku od środka/szczytu jest on coraz grubszy aż do osiągnięcia maksymalnej grubości przed każdym z końców łuku.
Korzystnie, płyta ma kwadratową, prostokątną lub trapezową podstawę, ścianę obrzeżną otaczającą trzy boki podstawy, parę przeciwlegle rozmieszczonych ścian zaopatrzonych w jedną parę występów o zakrzywionych lub nachylonych powierzchniach spodnich, przy czym trzecia ściana ma występ mający poziomą, płaską powierzchnię spodnią.
Ściana obrzeżna otacza tylko trzy boki podstawy.
Ściana obrzeżna otacza wszystkie cztery boki podstawy, zaś czwarta ściana nie ma występu.
Ściana obrzeżna otacza wszystkie cztery boki podstawy, a przeciwlegle rozmieszczone trzecia i czwarta ś ciana mają odpowiednio róż ną wysokość.
Korzystnie, w płycie według wynalazku każda z par występów o zakrzywionych lub nachylonych powierzchniach spodnich posiada kształt łuku lub fragmentu łuku.
Przynajmniej jedna para występów o zakrzywionej lub nachylonej powierzchni spodniej ma swą minimalną szerokość na jednym jego końcu i swą maksymalną szerokość na jego przeciwnym końcu.
Szerokość przynajmniej jednego występu wzrasta w sposób ciągły.
Wewnętrzna strona przynajmniej jednego występu jest prosta lub zakrzywiona określając stały wzrost szerokości. Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej z materiału ogniotrwałego, składająca się z podstawy posiadającej powierzchnię rozpryskową, która w użyciu zwrócona jest ku górze w kierunku przeciwnym do strumienia roztopionego metalu wpływającego do kadzi pośredniej, ściany przebiegającej w górę od podstawy dookoła przynajmniej części obrzeża powierzchni rozpryskowej, jednej lub więcej części górnej części ściany wspierającej jeden lub więcej występów, które skierowane są do wewnątrz nad obrzeżem podstawy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że występ lub przynajmniej jeden z występów ma swoją minimalną szerokość w środku pomiędzy dwoma przeciwnie skierowanymi ścianami, przy czym rozszerza się w sposób ciągły lub nieciągły w kierunku od środka, osiągając maksymalną szerokość na swoich końcach.
Wewnętrzny bok występu lub każdego z występów jest prosty lub zakrzywiony określając ciągłe zmniejszenie szerokości.
Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej z materiału ogniotrwałego, składająca się z podstawy posiadającej powierzchnię rozpryskową, która, w użyciu zwrócona jest ku górze w kierunku przeciwnym do strumienia roztopionego metalu wpływającego do kadzi pośredniej, ściany przebiegającej w górę od podstawy dookoła przynajmniej części obrzeża powierzchni rozpryskowej, jednej lub więcej części górnej części ściany wspierającej jeden lub więcej występów, które skierowane są do wewnątrz nad obrzeżem podstawy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że występ lub każdy z występów ma minimalną szerokość na jednym jego końcu i maksymalną szerokość na przeciwnym jego końcu.
Wewnętrzny bok występu lub każdego z występów jest prosty lub zakrzywiony określając ciągłe zmniejszenie szerokości. Nachylenie lub zakrzywienie są ukierunkowane wzdłuż długości ściany. To znaczy, że w pionowym przekroju przez występ w płaszczyznach równoległych do płaszczyzny przyległej ściany, linia określająca powierzchnię spodnią występu będzie (1) zakrzywiona i/lub (2) będzie linią prostą (lub liniami) nachyloną i pod kątem do poziomu.
W przypadku, gdy pionowy przekrój poprzeczny jest zakrzywiony, ką ty utworzone mię dzy stycznymi do zakrzywienia, a poziomem korzystnie mają zakres od 0° do 45°. W przypadku gdy pionowy przekrój poprzeczny występu jest nachyloną linią prostą, kąt nachylenia do poziomu korzystnie ma zakres od 2° do 45°, na przykład 5° do 30°.
Występowanie nachylenia lub zakrzywienia może być także zweryfikowane, na przykład, przez wykonanie pomiarów wysokości występu co kilka równo rozmieszczonych przerw wzdłuż linii horyzontalnej lub równolegle do wewnętrznego obwodu ściany. Takie pomiary będą się różnić w zależności od konturów zakrzywienia lub nachylenia.
W przypadku gdy ściana nie jest płaska lub jest nachylona wewnętrznie lub zewnętrznie, określenie „płaszczyzna ściany” powinno być rozumiane jako płaszczyzna odniesienia, która jest pionową płaszczyzną styczną do obwodu podstawy poniżej punktu, gdzie występowanie tego nachylenia lub zakrzywienia ma być określone.
Powierzchnia spodnia występu może, na przykład, być zakrzywiona ku górze i/lub do dołu w kierunku wzdł uż wewnę trznego obwodu ś ciany, tworzą c w ten sposób ł ukowate lub częściowo ł uPL 206 095 B1 kowate części zadaszenia i/lub może zawierać jedną lub więcej linearnie pochylonych części zadaszenia. Powierzchnia spodnia występu może także zawierać, oprócz określonej/ych zakrzywionych bądź pochylonych części, jedną lub więcej części poziomych.
Średni stopień nachylenia lub zakrzywienia powierzchni może być określony na zasadzie kąta utworzonego pomiędzy linią poziomu i linią prostą łączącą najniższy i najwyższy punkt powyższej powierzchni. Według wynalazku średni stopień korzystnie ma zakres od 2° do 45°, a najbardziej korzystnie 5° do 20° w stosunku do linii poziomu.
Podstawa płyty rozpryskowej może mieć jakikolwiek odpowiedni kształt, na przykład, kształty wielościanu takie, jak, m.in. kwadrat, prostokąt, trapez, romb, sześciokąt, ośmiokąt, okrąg lub elipsa. Korzystne kształty to kwadrat, prostokąt i trapez.
Powierzchnia rozpryskowa podstawy jest przystosowana do przyjmowania głównej siły strumienia metalu wpływającego do kadzi pośredniej. Może być ona, na przykład, płaska, wklęsła lub wypukła. Sama podstawa może być, jeśli jest to wskazane, zamocowana do podstawy kadzi pośredniej za pomocą jakichkolwiek odpowiednich środków, na przykład, za pomocą zaprawy ogniotrwałej lub przez umieszczenie podstawy przy użyciu odpowiadających sobie elementów utworzonych w powierzchni ogniotrwałego wyłożenia kadzi pośredniej i powierzchni spodniej podkładki uderzeniowej. Korzystnie płyta rozpryskowa jest osadzona w ogniotrwałej podstawie kadzi pośredniej. Można to osiągnąć, na przykład, umieszczając warstwę utwardzanej na zimno lub gorąco mieszanki ogniotrwałej otaczając podstawę i opcjonalnie część zewnętrznej ściany płyty rozpryskowej, a następnie utwardzając materiał ogniotrwały, aby zamocować płytę rozpryskową w odpowiedniej pozycji w kadzi pośredniej.
Ściana sięgająca ku górze od podstawy dookoła co najmniej części obrzeża powierzchni rozpryskowej jest korzystnie wykonana z tego samego materiału co podstawa i korzystnie jest z nią zintegrowana. Korzystnie, co najmniej jedna ściana sięgająca ku górze od podstawy dookoła co najmniej części obrzeża powierzchni rozpryskowej ma ścianę będącą jej lustrzanym odbiciem rozciągającą się ku górze od przeciwległej części obrzeża podstawy.
W przypadku, kiedy pł yta rozpryskowa ma być uż yta w operacji odlewania podwójnego, korzystne jest, aby ściana rozciągała się wzdłuż całego obrzeża podstawy. Ściana korzystnie rozciąga się zasadniczo prostopadle w stosunku do podstawy. Stąd, linearna część obrzeżna podstawy korzystnie podpiera pionową, płaską część ściany, przy czym zakrzywiona część podstawy korzystnie podpiera pionową ścianę mającą odpowiednio zakrzywiony poziomy przekrój poprzeczny.
W przypadku, gdy płyta rozpryskowa ma podstawę prostokątną lub w kształcie trapezu i ma zostać użyta do tak zwanej operacji odlewania pojedynczego, ściana korzystne przebiega dookoła trzech boków podstawy, a czwarty bok albo ma relatywnie niską ścianę albo nie ma ściany.
Co najmniej jedna lub więcej części górnej części ściany podpiera jeden lub więcej występów, które wystają do wewnątrz nad obrzeżem podstawy. Korzystnie występ ma formę wewnętrznego pasma obrzeża wysuniętego do wewnątrz od ściany. W przypadku, kiedy płyta rozpryskowa jest zaprojektowana głównie dla operacji odlewania podwójnego, występ, na przykład pas obrzeżny, odpowiednio umieszczony jest wzdłuż co najmniej 50%, korzystnie co najmniej 75%, a najbardziej korzystnie 100% długości ściany. W przypadku, gdy płyta rozpryskowa jest zaprojektowana głównie dla operacji odlewania jednożyłowego, występ, na przykład pas obrzeżny, odpowiednio umieszczony jest wzdłuż co najmniej 50% do 100%, a najbardziej korzystnie 60 do 80% długości ściany.
Według niniejszego wynalazku wymagane jest, aby co najmniej jeden z występów miał co najmniej jedną część, której powierzchnia spodnia jest zakrzywiona lub nachylona, a zakrzywienie lub nachylenie leżą w kierunku wzdłuż długości ściany. Występ mający określoną zakrzywioną i/lub nachyloną powierzchnię spodnią znajduje się nad 20%, korzystnie 30%, bardziej korzystnie co najmniej 40%, a najbardziej korzystnie co najmniej 50% obwodu płyty rozpryskowej.
Odległość, na jaką wystaje występ od ściany w kierunku środka płyty rozpryskowej jest tu nazywany szerokością występu. Dotyczy to odległości, równoległej do podstawy, na jaką wystaje on nad podstawą. Odległość, na jaką występ wystaje wzdłuż długości ściany nazywana jest tu długością występu. Szerokość występu wynosi korzystnie 25%, a najkorzystniej do 20%, na przykład 5 do 15% odległości płyty rozpryskowej od jednego jej końca do przeciwległego jej końca. Szerokości znajdujące się w tym zakresie procentowym korzystnie pozwalają na to, że istnieje wystarczająca otwarta przestrzeń, aby wpływający strumień roztopionego metalu mógł uderzyć w powierzchnię podstawy bez ryzyka poważnego uderzenia obrzeżnego występu. Występ, na przykład pas obrzeżny, jeśli jest to pożądane, może mieć zasadniczo równoległe ściany lub może mieć zróżnicowaną szerokość wzdłuż swojej długości. Na przykład, występ może mieć formę fragmentu obrzeżnego, który zmniejsza się od
PL 206 095 B1 zera szerokości w jednym rogu kwadratowej lub prostokątnej płyty rozpryskowej do szerokości, odpowiadającej przykładowo 15% odległości do przeciwległego boku płyty rozpryskowej.
Szerokość występu jest korzystnie taka, że otwór w płycie rozpryskowej, to znaczy obszar zamknięty przez wewnętrzny obwód górnej części płyty rozpryskowej, mieści się w zakresie 2 do 50%, korzystnie 5 do 25% obszaru podstawy płyty rozpryskowej.
Występ, na przykład pas obrzeżny, wystaje do wewnątrz od górnej części ściany płyty rozpryskowej i stąd powierzchnia spodnia pasma znajduje się powyżej obrzeżnego obszaru powierzchni rozpryskowej. Dlatego występ lub pas obrzeżny efektywnie tworzy częściowe zadaszenie nad powierzchnią rozpryskową. Według niniejszego wynalazku powierzchnia spodnia występu korzystnie albo (1) jest zakrzywiona ku górze i/lub w dół tworząc tym samym łukowate lub częściowo łukowate części zadaszenia, ponieważ wygina się ona wzdłuż wewnętrznego obwodu ściany i/lub (2) zawiera jedną lub więcej linearnie nachylonych części zadaszenia. W przypadku, gdy powierzchnia spodnia jest zakrzywiona, główny kierunek zakrzywienia jest równoległy do przyległej ściany i stąd powierzchnia jest zakrzywiona ku górze i/lub w dół w kierunku wzdłuż długości ściany. W przypadku, kiedy powierzchnia spodnia jest linearna (w przeciwieństwie do zakrzywionej) tworzy wzniesioną lub spadkową część zadaszenia nad obrzeżnym obszarem podstawy. Dlatego, na przykład, powierzchnia spodnia może wznosić się od jednego rogu płyty rozpryskowej o prostokątnej podstawie do następnego rogu, lub na przykład, może wznosić się z jednego rogu do szczytu, a następnie znowu w dół do następnego rogu. Zmiany wysokości są korzystnie ciągłe, przez co rozumie się, że jest korzystnie kilka lub nie ma żadnych gwałtownych zmian w kącie nachylenia powierzchni spodniej, na przykład jest kilka lub nie ma żadnych ostrych, kątowych części lub stopni. Jeżeli jakiekolwiek części kątowe lub stopnie występują, są one korzystnie kątami rozwartymi, korzystnie kątami w zakresie 90° do <180°, na przykład kątami w zakresie 160° do <180°.
W innym wariancie wykonania wynalazku powierzchnia spodnia moż e mieć w przekroju kształt wielościanu w celu zapewnienia części łukowej zadaszenia zawierającej serię linearnych, nachylonych powierzchni.
W przypadku, kiedy spodnia powierzchnia jest zakrzywiona, zakrzywienie może przyjąć formę części łukowatej, na przykład, fragmentu łuku o gładko zakrzywionym przekroju poprzecznym. Zakrzywienie nie musi koniecznie odpowiadać poprawnie zdefiniowanemu, standardowemu zakrzywieniu według analizy matematycznej. Jednakże takie standardowe zakrzywienia mogą być użyte, jeśli jest to pożądane, na przykład odpowiadające łukowi części stożkowej, na przykład kolistej, eliptycznej, parabolicznej względnie hiperbolicznej lub linii łańcuchowej lub jej segmentowi.
W przypadku, gdy określony zakrzywiony lub nachylony wystę p zajmuje zasadniczo całą długość jednej lub więcej ścian na płycie rozpryskowej o podstawie graniastosłupowej spodnia powierzchnia lub każda ze spodnich powierzchni może mieć, na przykład, stosunek długości (L) do wysokości (H) w zakresie 30:1 do 3:1, korzystnie w zakresie 15:1 do 5:1, gdzie „L” jest odległością poziomą mierzoną pomiędzy najniższym i najwyższym punktem, a „H” jest odległością pionową pomiędzy najwyższym a najniższym punktem występu.
W przypadku, kiedy pł yta rozpryskowa ma być zastosowana do uż ycia do podwójnego odlewania, podstawa jest korzystnie czworobokiem mającym występ lub pas obrzeżny korzystnie wystający wzdłuż dwóch przeciwległych ścian, najbardziej korzystnie wzdłuż obu par przeciwległych ścian płyty rozpryskowej. Najkorzystniej płyta rozpryskowa jest kwadratowa lub prostokątna i ma ścianę oraz występ wystający dookoła całego obwodu płyty rozpryskowej. W takich warunkach korzystne jest, gdy dwa przeciwległe boki mają zakrzywione lub nachylone fragmenty obrzeżne według niniejszego wynalazku oraz gdy dwa przeciwlegle boki mają występy, na przykład fragmenty obrzeżne, które nie są zakrzywione lub pod kątem, ale są równoległe do podstawy. Korzystnie występy lub fragmenty obrzeżne na dwóch przeciwległych bokach są swoimi lustrzanymi odbiciami.
Stąd korzystne jest, gdy płyta rozpryskowa dla operacji odlewania podwójnego według wynalazku ma prostokątną podstawę, pionową ścianę obrzeżną otaczającą podstawę i ma jedną parę występów mających zakrzywione lub pochylone powierzchnie spodnie na parze przeciwlegle umieszczonych ścian oraz drugą parę występów mających poziome płaskie powierzchnie spodnie na drugiej parze ścian.
Preferowana płyta rozpryskowa dla operacji odlewania pojedynczego według wynalazku ma kwadratową, prostokątną lub trapezową podstawę, ścianę obrzeżną otaczającą trzy boki podstawy i zaopatrzona jest w jedną parę wystę pów mających zakrzywione lub pochylone powierzchnie spodnie
PL 206 095 B1 na parze przeciwlegle umieszczonych ścian oraz trzecią ścianę mającą występ z poziomą, płaską powierzchnią spodnią.
Górne powierzchnie występu są korzystnie powierzchniami gładkimi. Górna powierzchnia może być wyprofilowana tak, że pasuje do wyprofilowania powierzchni spodniej, jeśli jest to pożądane, na przykład aby zapewnić występ mający zasadniczo jednakową grubość co najmniej w części zajmowanej przez część zakrzywioną lub pochyloną.
W przypadku, kiedy płyta rozpryskowa o prostokątnej podstawie jest stosowana w operacji odlewania podwójnego, jej dwa przeciwległe boki korzystnie mają ściany, wspierające występy mające powierzchnie spodnie, które tworzą łuk o minimalnej szerokości w szczycie części łukowej i wzrastającej wraz z oddaleniem się od szczytu, aż do osiągnięcia maksymalnej szerokości na końcach części łukowej. Na przykład szerokość w szczycie łuku wynosi korzystnie 50 do 80% szerokości występu w obszarach koń cowych ł uku oraz w obszarach na każ dym boku ł uku. Ł uk w tych przypadkach moż e być łukiem zakrzywionym mającym zasadniczo kształt poziomo wydłużonego, odwróconego „U” lub linearnego łuku zadaszającego mającego zasadniczo kształt poziomo wydłużonego, odwróconego „V”.
W kierunku mierzonym pod kątami prostymi do wewnętrznej powierzchni ściany, powierzchnia spodnia występu może wystawać w sposób linearny lub zakrzywiony. W przypadku, kiedy powierzchnia spodnia tworzy zakrzywione połączenie ze ścianą, pionowy przekrój poprzeczny wykonany pod kątami prostymi do powierzchni ściany wskaże linię wyznaczającą powierzchnię spodnią występu jako zakrzywienie. Stąd połączenie powierzchni spodniej występu i powierzchni ściany może, jeśli jest to pożądane, mieć postać kąta ostrego, na przykład kąta prostego, kąta ostrego lub kąta rozwartego albo może tworzyć profil zakrzywiony, na przykład profil wklęsły mający część cylindryczną lub inny zakrzywiony przekrój poprzeczny.
Połączenie pomiędzy ścianą i powierzchnią rozpryskową (to znaczy górną powierzchnią podstawy) może przyjąć postać kąta ostrego, kąta prostego lub kąta rozwartego albo może być ono zaokrąglone względnie zakrzywione.
Płyta rozpryskowa według niniejszego wynalazku może być wykonana przy użyciu standardowych technik odlewniczych do produkcji wyrobów ogniotrwałych dobrze znanych ze stanu techniki. Płyta rozpryskowa może, jeśli jest to pożądane, być wykonana w postaci w dwóch lub więcej oddzielnych części, które mogą być następnie połączone tak, aby powstał wyrób końcowy. Może być także wykonana jako jednorodna struktura (to znaczy wykonana jako jedna część będąca pojedynczym, integralnym wyrobem).
Materiał ogniotrwały, z którego wykonana jest płyta rozpryskowa może być jakimkolwiek odpowiednim materiałem ogniotrwałym zdolnym do wytrzymywania erozyjnych i korozyjnych efektów strumienia roztopionego metalu przez cały okres działania. Przykładami odpowiednich materiałów żaroodpornych są betony ogniotrwałe, na przykład materiały z jednym lub więcej składnikami ogniotrwałymi oraz jednym lub więcej odpowiednimi spoiwami. Materiały ogniotrwałe odpowiednie do wytwarzania płytek rozpryskowych są dobrze znane ze stanu techniki, na przykład tlenek glinu, magnezja oraz ich mieszanki i kompozyty. Również odpowiednie spoiwa są dobrze znane ze stanu techniki, na przykład cement glinowy.
Płyty rozpryskowe według obecnego wynalazku mogą być wytwarzane do użycia w kadziach pośrednich działających w trybie odlewania pojedynczego, podwójnego lub wielokrotnego. Jak dobrze wiadomo ze stanu techniki, w procesie ciągłego odlewania stali w trybach odlewania pojedynczego i wielokrotnego (kadź pośrednia typu delta) zasadniczo wykorzystuje się podkładki uderzeniowe o kwadratowym, prostoką tnym lub trapezowym przekroju poprzecznym (w pł aszczyź nie poziomej), gdzie jedna para przeciwległych boków ma ściany równej wysokości, trzeci bok również ma ścianę, a czwarty bok ma albo niższą ścianę albo nie ma ściany. W technologiach odlewania dwużyłowego (a czasami czterożyłowego), podkładki uderzeniowe zasadniczo mają kwadratowy, prostokątny lub trapezoidalny przekrój poprzeczny, przy czym pierwsza para przeciwległych boków ma ściany równej wysokości, a druga para przeciwległych boków również jest jednakowej wysokości (która może być taka sama lub inna od wysokości pierwszej pary). W operacji odlewania jednożyłowego lub wielożyłowego płyta rozpryskująca jest zasadniczo umieszczona blisko jednego końca kadzi pośredniej z jednego boku obszaru, w którym usytuowany jest otwór/otwory dla roztopionej stali, przy czym w operacji odlewania dwużyłowego płyta rozpryskująca jest zasadniczo umieszczona pośrodku prostokątnej kadzi pośredniej z dwoma otworami umiejscowionymi na przeciwległych bokach płyty rozpryskowej (lub w operacji odlewania czterożyłowego, dwie pary otworów są umieszczone na przeciwległych bokach).
PL 206 095 B1
Płyty rozpryskowe według obecnego wynalazku mogą być użyte, na przykład, do zapewnienia redukcji martwej objętości i/lub dla ulepszonego przepływu tłokowego i/lub zredukowanych turbulencji w kadziach poś rednich do roztopionej stali.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 do 31 oraz fig. 2A przedstawiają w sposób schematyczny płyty rozpryskowe według wynalazku, przy czym fig. 1 przedstawia rzut perspektywiczny płyty rozpryskowej według wynalazku przeznaczonej do operacji odlewania dwużyłowego mającej zasadniczo kształt prostokątny, gdzie występ na dwóch przeciwległych bokach ma zakrzywioną powierzchnię spodnią, przy czym część rogu została wycięta, przy czym pokazany jest też przekrój poprzeczny fragmentu występu, podstawy i ścian płyty, fig. 2 przekrój poprzeczny przez linię A-A na fig. 1, fig. 3 - rzut główny poziomy podkładki uderzeniowej na fig. 1, fig. 2A - pionowy przekrój poprzeczny płyty rozpryskowej na płaszczyźnie równoległej do ściany przez linię A1-A1 na fig. 1 pokazujący zmiany wysokości występu w równych odstępach wzdłuż ściany, fig. 4 - rzut perspektywiczny płyty rozpryskowej przeznaczonej do operacji odlewania dwużyłowego podobny do fig. 1, przy czym występ na dwóch przeciwległych bokach ma podwójnie pochyloną linearną powierzchnię spodnią, fig. 5 - pionowy przekrój poprzeczny fig. 4 przez linię B-B, fig. 6 - pionowy przekrój poprzeczny przez linię C-C, fig. 7 - rzut perspektywiczny płyty rozpryskowej według wynalazku przeznaczonej do operacji odlewania jednożyłowego, mającej zasadniczo trapezową podstawę, zaś występ na dwóch przeciwległych bokach ma zakrzywioną powierzchnię spodnią, fig. 8 - rzut główny poziomy, fig. 9 - rzut pionowy podkładki uderzeniowej z fig. 7, fig. 10 - pionowy przekrój poprzeczny przez płytę rozpryskową na linii D-D pokazanej na fig. 8, fig. 11 - rzut perspektywiczny podkładki uderzeniowej według wynalazku przeznaczonej do operacji odlewania pojedynczego mającej zasadniczo trapezową podstawę, gdzie występ na dwóch przeciwległych bokach ma płaską, pochyloną powierzchnię spodnią, fig. 12 - pionowy przekrój poprzeczny przez linię E-E na fig. 13, fig. 13 - rzut pionowy płyty rozpryskowej pokazanej na fig. 11, fig. 14 - rzut główny poziomy podkładki uderzeniowej według wynalazku, który jest podobny do przedstawionego na fig. 3, przy czym ma odpowiednie występy na przeciwległych bokach, zwiększając szerokość od ich odpowiednich części środkowych, fig. 15 - rzut boczny płyty przedstawionej na fig. 14, fig. 16 - środkowy, pionowy przekrój poprzeczny przez płytę rozpryskową, fig. 17 - rzut główny poziomy innej zasadniczo kwadratowej płyty rozpryskowej według wynalazku, podobny do pokazanego na fig. 14 i mający każdy z występów o szerokości zwiększającej się od środka do ich odpowiednich końców, fig. 18 - widok boczny płyty rozpryskowej z fig. 17, fig. 19 - ś rodkowy, pionowy przekrój poprzeczny przez płytę rozpryskową z fig. 17, fig. 20 22 są podobne odpowiednio do fig. 14 - 16, przedstawiając płytę rozpryskową według wynalazku w widoku gł ównym poziomym, bocznym i odpowiednio ś rodkowym, pionowym przekroju poprzecznym, przy czym szerokość każdego występu na dwóch przeciwległych bokach zwiększa się w sposób nieciągły od jego środka do odpowiednich końców, fig. 23 - widok główny poziomy płyty rozpryskowej według wynalazku który jest podobny do widoku pokazanego na fig.13, fig. 24 - środkowy, pionowy przekrój poprzeczny, przez podkładkę z fig. 23 podobny do pokazanego na fig. 12, fig. 25 - 27 odpowiednio są widokami podobnymi do widoków z fig. 8 - 10 będącymi odpowiednio rzutem głównym poziomym, bocznym i środkowym, pionowym przekrojem poprzecznym podkładki uderzeniowej według wynalazku dla operacji odlewania pojedynczego, mającej podstawę o zasadniczo trapezowym kształcie, fig. 28 - widok z przodu płyty rozpryskowej według wynalazku, która jest podobna do płyty pokazanej na fig. 25, ale mającą podstawę w kształcie kwadratu, fig. 29 - 31 przedstawiają widoki odpowiadające odpowiednio widokom z fig. 25 - 27, przykładowych wykonań płyty, gdzie jeden występ kończy się blisko szerszego końca ściany podkładki.
Fig. 1 do 3 przedstawiają płytę rozpryskową 1 zawierającą podstawę 2 mającą powierzchnię rozpryskową 3, ścianę 4 sięgającą od podstawy 2 ku górze i występ 5 wystający do wewnątrz od ściany 4. Wzdłuż przeciwległych, równoległych boków 6 i 7 płyty rozpryskowej, powierzchnia spodnia 8 występu 5 jest zakrzywiona w kształcie łuku. Odnośnie boku 6 płyty rozpryskowej 1, można zauważyć, że pionowa wysokość występu nad podstawą lekko się zwiększa, jednak nie linearnie, od minimalnej na końcu 9 do maksymalnej w części środkowej 11, a następnie zmniejsza się znów do minimum przy 10. Stąd występy tworzą zadaszenie w kształcie łuku nad obrzeżem podstawy. Bok 7 ma podobną część łukowatą 12, która jest lustrzanym odbiciem jej odpowiednika na boku 6. Części występu 5 wystające z przeciwległych końców 13, 14 płyty rozpryskowej są zasadniczo tej samej wysokości nad podstawą, to znaczy powierzchnia spodnia występu jest zasadniczo pozioma i równoległa do powierzchni podstawy 2. Grubość występu (to znaczy pionowy przekrój poprzeczny) w środku 11 jest korzystnie mniejszy niż na częściach końcowych 9 i 10. Fig. 2A przedstawia przekrój poprzeczny płyty rozpryPL 206 095 B1 skowej przez linię A1-A1 na fig. 1. Można zauważyć, że wysokość mierzona w równych odstępach x wzdłuż podstawy ściany 6 zwiększa się lekko, ale nie linearnie jak pokazują zmiany wysokości w sekwencji m1, m2, m3 do maksimum na m4, a następnie zmniejsza się do m5, itd. W tym przykładowym wykonaniu wynalazku szerokość każdego łukowatego występu jest stała wzdłuż jego długości, ale może się zwiększać w obu kierunkach od środkowej części o minimalnej szerokości.
Fig. 4 do 6 przedstawiają płytę rozpryskową 20 zawierającą podstawę 21 mającą powierzchnię rozpryskową 22, ścianę 23 ciągnącą się ku górze od podstawy 21 i występ 24 wystający do wewnątrz od ściany 23. Wzdłuż boku 26 płyty rozpryskowej, powierzchnia spodnia 27 występu 24 ma formę dwóch płaskich, pochylonych powierzchni 28, 29, niższy koniec każdej powierzchni jest umieszczony blisko odpowiednich rogów 30, 31 płyty rozpryskowej i łączących się w środku boku 26. Bok 25 ma występ, który jest lustrzanym odbiciem boku 26. Odnośnie boku 26 płyty rozpryskowej 20, można zauważyć, że pionowa wysokość występu nad podstawą lekko i linearnie się zwiększa, od minimalnej w rogu 31 do maksymalnej na środkowym grzbietem 32, a następnie zmniejsza się znów do minimum na rogu 30. Stąd każdy z występów na bokach 25, 26 tworzy zadaszenie w kształcie łuku nad obrzeżem podstawy. Części występu 33, 34 wystające z przeciwległych końców 35, 36 płyty rozpryskowej są zasadniczo tej samej wysokości nad podstawą, to znaczy powierzchnia spodnia występu jest zasadniczo pozioma i równoległa do powierzchni podstawy 22. Grubość występu (to znaczy pionowy przekrój poprzeczny) w środku 32 jest mniejsza niż ta na częściach końcowych blisko rogów 30, 31. Górne powierzchnie płyty rozpryskowej utworzone przez górne powierzchnie występu 24 są płaskie w tym przykładowym wykonaniu wynalazku. Chociaż szerokość pochylonych występów jest pokazana jako stała, może się to różnić od minimalnej w środku jak opisano dla przykładowego wykonania wynalazku na fig. 1 do 3.
Fig. 7 do 10 przedstawiają płytę rozpryskową 40 zawierającą trapezową podstawę 41 mającą powierzchnię rozpryskową 42, ścianę 43 ciągnącą się ku górze od podstawy 41 i występ 44 wystający do wewnątrz od ściany 43. Wzdłuż boku 46 płyty rozpryskowej powierzchnia spodnia 47 występu 44 ma formę powierzchni mającej poziomą powierzchnię spodnią 48 i zakrzywioną powierzchnię spodnią 49. Niższy koniec 50 zakrzywionej powierzchni spodniej 49 ma minimalną wysokość, która lekko się zwiększa (ale nie linearnie), gdy powierzchnia spodnia występu 44 zakrzywia się w kierunku minimalnej wysokości w punkcie 53 blisko środka ściany 46. W tym punkcie zakrzywiona powierzchnia wyrównuje się do poziomu i pozostaje na tej samej wysokości aż do rogu 51. Bok 52 ma występ, który jest lustrzanym odbiciem boku 46. Część występu 54 wystającego nad podstawą 42 ma zasadniczo taką samą wysokość nad podstawą, to znaczy powierzchnia spodnia części występu 54 jest zasadniczo pozioma i równoległa do powierzchni podstawy 42. Pionowa ściana 55 na szerszym końcu podstawy nie ma występu, ale ma ściętą krawędź górną 56. Górna powierzchnia płyty rozpryskowej utworzona przez górne powierzchnie występu 44 jest płaska w obszarze występu 54 i lekko zakrzywia się do dołu od obszaru środkowego w kierunku końca 55. Można zauważyć na fig. 8, że szerokość każdego z zakrzywionych występów 44 zmniejsza się od ich węższego ale wyższego końca przy ścianie 43 do ich przeciwległego, szerszego ale niższego końca przy ścianie 55, to znaczy od węższego do szerszego końca trapezowej podstawy.
Fig. 11 do 13 przedstawiają płytę rozpryskową 60, przeznaczoną jako płyta rozpryskowa do operacji odlewania pojedynczego, zawierająca trapezową podstawę 61 z powierzchnią rozpryskową 62, ścianę 63 ciągnącą się ku górze od podstawy 61 oraz występ 64 wystający do wewnątrz od ściany 63. Wzdłuż boku 65 płyty rozpryskowej, powierzchnia spodnia 66 występu 64 jest pochyloną, płaską powierzchnią. Niższy koniec 67 pochylonej spodniej powierzchni 66 jest na swojej minimalnej wysokości, jako płyta rozpryskowa do operacji odlewania która lekko się zwiększa (i linearnie) gdy powierzchnia spodnia występu 66 zakrzywia się w kierunku maksymalnej wysokości w punkcie 68 blisko rogu 69 płyty rozpryskowej. Bok 70 ma występ, który jest lustrzanym odbiciem boku 65. Część występu 71 wystającego nad podstawą 62 od boku 73 płyty rozpryskowej ma zasadniczo taką samą wysokość nad podstawą, ale płaszczyzna powyższej powierzchni jest bocznie przechylona pod niewielkim kątem ostrym do powierzchni ściany 73, od której przebiega. Część występu 72 wystająca nad podstawą 62 od ściany 74 płyty rozpryskowej ma także zasadniczo taką samą wysokość nad podstawą, ale płaszczyzna powyższej powierzchni jest bocznie nachylona pod niewielkim kątem rozwartym do powierzchni ściany 74, od której się ciągnie. Powierzchnia górna płyty rozpryskowej utworzonej przez górną powierzchnię występu 64 jest płaska, ale jest nachylona pod kątem do poziomu, co jest przedstawione na fig. 11 i 12 rysunku.
PL 206 095 B1
Na fig. 11 i 13, szerokość każdego z nachylonych występów zmniejsza się w sposób ciągły od węższego do szerszego końca trapezowej podstawy.
Przykładowe wykonanie wynalazku przedstawione na fig. 14 do 16 jest podobne do płyty rozpryskowej z fig. 1 do 3 w tym, że ma prostokątną podstawę 80 i odpowiednio parę przeciwległych, łukowatych występów 81, 82. Jednakże przykładowe wykonanie wynalazku przedstawione na fig. 14 do 16 różni się nieco od tego pokazanego na fig. 1 do 3 pod dwoma względami. Po pierwsze części występu wystające od przeciwległych końców podkładki uderzeniowej nie są, jak na przykładowym wykonaniu wynalazku na fig. 1 do 3, poziome i równoległe do płaszczyzny podstawy, ale, jak pokazano na fig. 16, są lekko nachylone/zakrzywione ku górze. Ponadto, powierzchnia wewnętrznego boku każdego z łukowatych występów 81, 82 jest lekko zakrzywiona tak, że szerokość każdego z tych występów jest minimalna w środku/na szczycie, zwiększając się w kierunku od środka/szczytu, aż do osiągnięcia maksymalnej szerokości na końcach łuku. Stąd otwór u góry płyty rozpryskowej ma swoje dłuższe boki w kształcie płytkiego wklęśnięcia w przeciwieństwie do otworu przedstawionego w przykładowym wykonaniu wynalazku na fig. 3, który ma proste boki jedynie o lekko zakrzywionych rogach. Poza tym można zauważyć, że według przykładowego wykonania wynalazku przedstawionego na fig. 14 do 16 krótsze boki płyty rozpryskowej są zaopatrzone w haki nośne 83.
Przykładowe wykonanie wynalazku przedstawione na fig. 17 do 19 jest podobne do przedstawionego na fig. 4 do 6, przy czym podstawa płyty ma kształt zbliżony bardziej do kwadratu. Jednakże znowu para przeciwległych boków podkładki jest zaopatrzona w identyczne występy 90, 91 o powierzchni spodniej każdego z występów w kształcie dwóch płaskich, nachylonych powierzchni odpowiadających powierzchniom 27 i 28 z przykładowego wykonania wynalazku z fig. 4 do 6. Można także zauważyć, że w przypadku każdego z występów 90, 91, występ ma swoją minimalną szerokość w środku/na szczycie łuku, zaś w kierunku od środka/szczytu jego szerokość wzrasta aż do osiągnięcia maksymalnej szerokości na końcach łuku jak to przedstawiono na fig. 17. Jak można zauważyć na fig. 19, druga para boków podkładki ma bardzo krótki występ, każdy z powierzchnią spodnią, która jest pozioma i równoległa do płaszczyzny podstawy 93. Poza tym można zauważyć, że wzdłuż jednego z boków bez nachylonych występów znajduje się para haków 94 o kształcie podobnym do haków 83 z przykładowego wykonania wynalazku z fig. 14 do 16.
Alternatywne wykonanie wynalazku przedstawionego na fig. 17 do 19 zobrazowane jest na fig. 20 do 22, które jest podobne w tym, że ma parę występów 100, 101, z których każdy ma powierzchnię spodnią w postaci dwóch płaskich nachylonych powierzchni stykających się na środku długości występu jak przedstawiono na fig. 22. Każda z przeciwległych par występów ma odpowiadające powierzchnie spodnie ustawione pod kątem do wewnątrz i ku górze jak przedstawiono na fig. 22. Główna różnica w porównaniu do fig. 17 do 19 dotyczy konfiguracji każdej z powierzchni boków wewnętrznych występów 100, 101. Jak można zobaczyć na fig. 20, każdy występ 100, 101 ma swoją minimalną szerokość na środku/szczycie łuku, stając się szerszym w kierunku od powyższego środka/szczytu, aż do osiągnięcia maksymalnej szerokości na końcach łuku. Jednakże chociaż ta zmiana jest ciągła jak to przedstawiono dla przykładowych wykonań wynalazku z fig. 14 do 17 odpowiednio, tutaj zmiana ta jest nieciągła, ponieważ część o minimalnej szerokości ciągnie się na przeciwległych bokach najwyższej części łuku i ta część o minimalnej szerokości jest połączona z częściami o maksymalnej szerokości na odpowiednich końcach łuku za pomocą odpowiednich ustawionych pod kątem do wewnątrz części prostych tak, że od jednego końca łuku do jego środka określone są trzy osobne, różnej szerokości części występu. Tak jak w przypadku innych przykładowych wykonań wynalazku, płyta rozpryskowa ma płaską podstawę 102.
Przykładowe wykonanie wynalazku przedstawione na fig. 23 do 24 zasadniczo odpowiada przedstawionemu na fig. 11 do 13, to znaczy jest to płyta rozpryskowa do operacji odlewania pojedynczego mająca podstawę 110 o kształcie trapezu. Tak jak w przykładowym wykonaniu wynalazku z fig. 11 do 13, powierzchnia spodnia pary występów 111, 112 jest płaską, nachyloną powierzchnią jak pokazano na fig. 24. Odpowiednio jak w przykładowym wykonaniu wynalazku z fig. 11 do 13, szerokość każdego z tych występów zmniejsza się z maksymalnej na końcu przyległym do niższego końca płyty do minimalnej przylegającej do szerszego końca płyty. Wystający na zewnątrz hak 113 jest w stojącej ścianie na węższym końcu płyty. Tak jak w przypadku przykładowego wykonania wynalazku z fig. 11 do 13, ściana ta jest pionowa podczas, gdy przeciwległa ściana płyty jest nachylona na zewnątrz i ku górze i ma mniejszą wysokość niż pionowa ściana zawierająca hak 113.
Przykładowe wykonanie wynalazku przedstawione na fig. 25 do 27 jest podobne do przedstawionego na fig. 7 do 10, ponieważ zawiera podstawę 120 w kształcie trapezu. Tak jak w przypadku
PL 206 095 B1 przykładowego wykonania wynalazku z fig. 7 do 10, każda para przeciwległych występów 121, 122 ma powierzchnię spodnią będącą powierzchnią o poziomej powierzchni spodniej i zakrzywionej powierzchni spodniej, jak pokazano na fig. 27. Jednak w przeciwieństwie do przykładowych wykonań wynalazku przedstawionych na fig. 7 do 10, nie ma ściany na szerszym końcu podkładki 120 tak, że w rezultacie podstawa 120 kończy się na otwartym końcu płyty rozpryskowej. Tym samym pionowa ściana 55 z przykładowego wykonania wynalazku przedstawionego na fig. 7 do 10 jest pominięta. W końcu można zauważyć, że hak 123 jest wbudowany w podstawę 120 i wystaje od spodu ściany usytuowanej na węższym końcu podstawy.
Natomiast, fig. 28 przedstawia przykładowe wykonanie wynalazku odpowiadające wykonaniu przedstawionemu na fig. 25, ale z kwadratową, a nie trapezową podstawą.
W dalszym przykładowym wykonaniu wynalazku przedstawionym na fig. 29 do 31 jeden lub oba nachylone występy 130, 131, które są odpowiednikami występów 111, 112 z płyty na fig. 23 i 24, mogą kończyć się blisko szerszego końca podkładki, jak to pokazano dla występu 130. Szerszy koniec ściany 132 podkładki nie ma występu, a jego zewnętrzna powierzchnia jest ustawiona pod kątem ku górze i do wewnątrz.
Odkryto, że podczas gdy zakrzywienie lub nachylenie powierzchni spodniej występów powoduje ulepszone wykonanie, w użyciu ulepszone wykonanie jest także osiągane bez takiego zakrzywienia lub nachylenia, jeśli szerokość co najmniej jednego występu jest zróżnicowana na jego długości, innymi słowy, jeśli kształt otworu wlotowego w górnej powierzchni podkładki uderzeniowej nie jest jednolity. Chociaż ulepszony efekt może być zapewniony przez zróżnicowaną szerokość tylko jednego z występów, korzystne byłoby zróżnicowanie każdego występu w przeciwległych parach występów, na przykład tych pokazanych jako nachylone lub zakrzywione w opisanych przykładowych wykonaniach wynalazku. Jednakże zróżnicowanie szerokości może być zastosowane dla wszystkich występów płyty niezależnie czy ma ona trzy czy cztery boki. Co więcej, jak w opisanych powyżej przykładowych wykonaniach wynalazku, różne zmiany szerokości mogą być ciągłe lub nieciągłe, przy czym ciągłe mogą być dzięki zakrzywionym powierzchniom jak pokazano na fig. 14 lub prostym ustawionym pod kątem powierzchniom jak pokazano na fig. 17. Jakakolwiek jest forma nieciągłego zróżnicowania szerokości, na przykład na fig. 20, także będzie odpowiednia. W przypadku specyficznych form podkładek, na przykład o kształcie trapezu dla operacji odlewania jednożyłowego, zróżnicowanie może być ciągłe jak przedstawiono na fig. 23 i 25 niż zróżnicowanie na odpowiednich przeciwległych bokach środkowej części jak przedstawiono na fig. 14, 17 i 20.
Jednakże wykonanie jest znacznie lepsze od znanych płytek rozpryskowych, jeśli w płycie wykorzystuje się kombinację zakrzywień i nachyleń powierzchni spodnich co najmniej jednego występu, gdzie szerokość tego występu lub innego występu jest zróżnicowana jak to opisano w przykładowych wykonaniach wynalazku. Zmniejsza to prędkość przepływu strumienia roztopionego metalu wprowadzanego do kadzi pośredniej w porównaniu do projektu koncentrycznego. W szczególności płyta według wynalazku pozwala na bardziej kontrolowany przepływ przez kadź pośrednią i zmniejsza czas martwy dla znajdującego się w niej metalu.

Claims (25)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej z materiału ogniotrwałego, składająca się z podstawy posiadającej powierzchnię rozpryskową, która w użyciu zwrócona jest ku górze w kierunku przeciwnym do strumienia roztopionego metalu wpływającego do kadzi pośredniej, ściany przebiegającej w górę od podstawy dookoła przynajmniej części obrzeża powierzchni rozpryskowej, jednej lub więcej części górnej części ściany wspierającej jeden lub więcej występów, które skierowane są do wewnątrz nad obrzeżem podstawy, znamienna tym, że występ lub przynajmniej jeden z występów (5, 24, 44, 64) ma przynajmniej część, której powierzchnia spodnia (8, 27, 49, 66) jest zakrzywiona lub nachylona, a zakrzywienie bądź nachylenie usytuowane jest w kierunku wzdłuż długości ściany (4, 23, 43, 63).
  2. 2. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że występ (5, 24, 44, 64) mający określoną zakrzywioną i/lub nachyloną powierzchnię spodnią (8, 27, 49, 66) jest usytuowany wzdłuż przynajmniej 40% obwodu płyty rozpryskowej.
  3. 3. Płyta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że podstawa (2, 21, 41, 61) jest kwadratowa, prostokątna lub trapezowa.
    PL 206 095 B1
  4. 4. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że kąt utworzony między poziomem i linią prostą łączącą najniższy i najwyższy punkt zakrzywionej lub nachylonej części (8, 27, 49, 66) leży w zakresie 5° do 20°.
  5. 5. Płyta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że przynajmniej jeden z występów (5, 44) ma przynajmniej część, której powierzchnia spodnia (8, 49) jest zakrzywiona tak, że w pionowym przekroju poprzecznym przez występ (5, 44) w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny ściany (4, 43), kąty utworzone między stycznymi do zakrzywienia i poziomu leżą zakresie od 0° do 45°.
  6. 6. Płyta według zastrz. 5, znamienna tym, że powierzchnia spodnia (8, 49) ma kształt łuku lub fragmentu łuku.
  7. 7. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że ściana (4, 23, 43, 63) rozciąga się dookoła całego obrzeża podstawy (2, 21, 41, 61).
  8. 8. Płyta według zastrz. 7, znamienna tym, że ma kwadratową, prostokątną lub trapezową podstawę (2, 21) i jest zaopatrzona w jedną parę występów (5, 24) o zakrzywionych lub nachylonych powierzchniach spodnich (8, 27) na parze naprzeciwlegle rozmieszczonych ścian (6, 7, 25, 26) oraz drugą parę występów (5, 24) o poziomych, płaskich powierzchniach spodnich (8, 27) na drugiej parze ścian (13, 14, 35, 36).
  9. 9. Płyta według zastrz. 8, znamienna tym, że para występów (5, 24) ma zakrzywione lub nachylone powierzchnie spodnie (8, 27), przy czym każda z powierzchni spodnich (8, 27) ma kształt łuku.
  10. 10. Płyta według zastrz. 9, znamienna tym, że przynajmniej jeden łuk ma swą minimalną szerokość na środku/szczycie (11) łuku, przy czym jest on szerszy w kierunku od środka/szczytu (11) aż do osiągnięcia maksymalnej szerokości na końcach (9, 10) łuku.
  11. 11. Płyta według zastrz. 10, znamienna tym, że szerokość przynajmniej jednego łuku zwiększa się w sposób ciągły od jego środka/szczytu do każdego z jego końców (9, 10).
  12. 12. Płyta według zastrz. 10, znamienna tym, że szerokość przynajmniej jednego łuku zwiększa się w sposób nieciągły od jego środka/szczytu (11) do każdego z jego końców (9, 10).
  13. 13. Płyta według zastrz. 9, znamienna tym, że przynajmniej jeden łuk ma swą minimalną grubość na środku/szczycie (32) łuku, przy czym w kierunku od środka/szczytu (32) jest on coraz grubszy aż do osiągnięcia maksymalnej grubości przed każdym z końców łuku.
  14. 14. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że ma kwadratową, prostokątną lub trapezową podstawę (41), ścianę obrzeżną (43) otaczającą trzy boki podstawy (41), parę przeciwlegle rozmieszczonych ścian (46, 52) zaopatrzonych w jedną parę występów (44) o zakrzywionych lub nachylonych powierzchniach spodnich (49), przy czym trzecia ściana ma występ (54) mający poziomą, płaską powierzchnię spodnią (47).
  15. 15. Płyta według zastrz. 14, znamienna tym, że ściana obrzeżna otacza tylko trzy boki podstawy.
  16. 16. Płyta według zastrz. 14, znamienna tym, że ściana obrzeżna (43) otacza wszystkie cztery boki podstawy (41), zaś czwarta ściana (55) nie ma występu.
  17. 17. Płyta według zastrz. 14, znamienna tym, że ściana obrzeżna (43) otacza wszystkie cztery boki podstawy (41), a przeciwlegle rozmieszczone trzecia i czwarta ściana (43, 55) mają odpowiednio różną wysokość.
  18. 18. Płyta według zastrz. 14, znamienna tym, że każda z par występów (44) o zakrzywionych lub nachylonych powierzchniach spodnich (49) ma kształt łuku lub fragmentu łuku.
  19. 19. Płyta według zastrz. 18, znamienna tym, że przynajmniej jedna para występów (44) o zakrzywionej lub nachylonej powierzchni spodniej (49) ma swą minimalną szerokość na jednym jego końcu (50) i swą maksymalną szerokość na jego przeciwnym końcu (51).
  20. 20. Płyta według zastrz. 19, znamienna tym, że szerokość przynajmniej jednego występu (44) wzrasta w sposób ciągły.
  21. 21. Płyta według zastrz. 19, znamienna tym, że wewnętrzna strona przynajmniej jednego występu (44) jest prosta lub zakrzywiona określając stały wzrost szerokości.
  22. 22. Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej z materiału ogniotrwałego, składająca się z podstawy posiadającej powierzchnię rozpryskową, która w użyciu zwrócona jest ku górze w kierunku przeciwnym do strumienia roztopionego metalu wpływającego do kadzi pośredniej, ściany przebiegającej w górę od podstawy dookoła przynajmniej części obrzeża powierzchni rozpryskowej, jednej lub więcej części górnej części ściany wspierającej jeden lub więcej występów, które skierowane są do wewnątrz nad obrzeżem podstawy, znamienna tym, że występ lub przynajmniej jeden z występów (90, 91) ma swoją minimalną szerokość w środku pomiędzy dwoma przeciwnie skierowanymi ścianami, przy czym
    PL 206 095 B1 rozszerza się w sposób ciągły lub nieciągły w kierunku od środka, osiągając maksymalną szerokość na swoich końcach.
  23. 23. Płyta według zastrz. 22, znamienna tym, że wewnętrzny bok występu lub każdego z występów (90, 91) jest prosty lub zakrzywiony określając ciągłe zmniejszenie szerokości.
  24. 24. Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej z materiału ogniotrwałego, składająca się z podstawy posiadającej powierzchnię rozpryskową, która, w użyciu zwrócona jest ku górze w kierunku przeciwnym do strumienia roztopionego metalu wpływającego do kadzi pośredniej, ściany przebiegającej w górę od podstawy dookoła przynajmniej części obrzeża powierzchni rozpryskowej, jednej lub więcej części górnej części ściany wspierającej jeden lub więcej występów, które skierowane są do wewnątrz nad obrzeżem podstawy, znamienna tym, że występ lub każdy z występów ma minimalną szerokość na jednym jego końcu i maksymalną szerokość na przeciwnym jego końcu.
  25. 25. Płyta rozpryskowa według zastrz. 24, znamienna tym, że wewnętrzny bok występu lub każdego z występów (44, 64, 111, 112, 121, 122) jest prosty lub zakrzywiony określając ciągłe zmniejszenie szerokości.
PL369125A 2002-03-28 2003-03-27 Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej PL206095B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US36774302P 2002-03-28 2002-03-28

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369125A1 PL369125A1 (pl) 2005-04-18
PL206095B1 true PL206095B1 (pl) 2010-06-30

Family

ID=28675393

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369125A PL206095B1 (pl) 2002-03-28 2003-03-27 Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6997361B2 (pl)
EP (2) EP1490192B1 (pl)
JP (1) JP4313212B2 (pl)
KR (1) KR101072960B1 (pl)
CN (1) CN1305612C (pl)
AT (1) ATE347955T1 (pl)
AU (1) AU2003214448B2 (pl)
BR (1) BR0305780B1 (pl)
CA (1) CA2467345C (pl)
DE (1) DE60310387T2 (pl)
DK (1) DK1490192T3 (pl)
ES (1) ES2278148T3 (pl)
ME (1) ME00623A (pl)
MX (1) MXPA04003651A (pl)
MY (1) MY133574A (pl)
PL (1) PL206095B1 (pl)
PT (1) PT1490192E (pl)
RS (1) RS50264B (pl)
SI (1) SI1490192T1 (pl)
TW (1) TWI241226B (pl)
WO (1) WO2003082499A1 (pl)
ZA (1) ZA200206261B (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102006005724B3 (de) * 2006-02-08 2007-05-31 Purmetall Gmbh & Co. Kg Eingusstopf zur Aufnahme einer aus einer Giesspfanne ausfliessenden metallischen Schmelze
EP1955794B1 (de) 2007-02-08 2012-02-01 Berthold Stilkerieg Verteilergefäß mit einem Spritzer und Wirbel vermeidenden Einbaukörper
EP2047928A1 (en) * 2007-10-08 2009-04-15 Foseco International Limited Metallurgic impact pad
US8066935B2 (en) * 2007-12-14 2011-11-29 The Harrison Steel Castings Company Turbulence inhibiting impact well for submerged shroud or sprue poured castings
EP2193861A1 (en) 2008-12-02 2010-06-09 Foseco International Limited Tundish Impact pad.
SI2418032T1 (sl) * 2010-07-19 2013-02-28 Refractory Intellectual Property Gmbh & Co. Kg Ognjevzdržen keramičen udarni lonec
JP6014129B2 (ja) * 2011-06-14 2016-10-25 ベスビウス クルーシブル カンパニー インパクトパッド
EP2537609A1 (en) * 2011-06-23 2012-12-26 Calderys Ukraine Ltd. Metal-flow impact pad and diffuser for tundish
EP2769785B1 (en) 2013-02-25 2016-06-15 Refractory Intellectual Property GmbH & Co. KG Refractory impact pad
US9308581B2 (en) * 2014-03-28 2016-04-12 ArceloMittal Investigacion y Desarrollo, S.L. Impact pad, tundish and apparatus including the impact pad, and method of using same
JP6511512B2 (ja) * 2014-08-15 2019-05-15 アルセロルミタル・インベステイガシオン・イ・デサロジヨ・エセ・エレ 衝撃パッド、タンディッシュ、衝撃パッドを備える装置およびそれらの使用方法
AR109299A1 (es) * 2016-08-08 2018-11-14 Vesuvius Crucible Co Placa de impacto
TWI615219B (zh) * 2016-12-28 2018-02-21 China Steel Corp 導流磚
CN111570777B (zh) * 2020-06-30 2022-01-11 广东韶钢松山股份有限公司 一种中间包稳流器
CN112317732A (zh) * 2020-09-08 2021-02-05 广东韶钢松山股份有限公司 一种钢水罐防倾斜装置及方法
WO2024022622A1 (en) 2022-07-28 2024-02-01 Refractory Intellectual Property Gmbh & Co. Kg Impact pot with vertical and horizontal barriers

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5169591A (en) * 1992-02-07 1992-12-08 Bethlehem Steel Corporation Impact pad for a continuous caster tundish
US5358551A (en) * 1993-11-16 1994-10-25 Ccpi, Inc. Turbulence inhibiting tundish and impact pad and method of using
US5518153A (en) * 1994-11-09 1996-05-21 Foseco International Limited Tundish impact pad
EP0790873B1 (en) * 1994-11-09 1998-06-03 Foseco International Limited Tundish impact pad
GB9517633D0 (en) * 1995-08-30 1995-11-01 Foseco Int Tundish impact pad
GB9607556D0 (en) * 1996-04-11 1996-06-12 Foseco Int Tundish impact pad
US5861121A (en) * 1996-11-21 1999-01-19 Psc Technologies, Inc. Chamber for reception, Lateral division and redirection of liquid metal flow
CN2333464Y (zh) * 1998-08-07 1999-08-18 武汉钢铁(集团)公司 连铸中间包防湍流隔墙
GB9903937D0 (en) * 1999-02-22 1999-04-14 Foseco Int Tundish impact pad
GB9913241D0 (en) * 1999-06-08 1999-08-04 Foseco Int Impact pad for tundish
CN2511416Y (zh) * 2001-11-29 2002-09-18 宝山钢铁股份有限公司 一种连铸中间包的防溅装置

Also Published As

Publication number Publication date
KR101072960B1 (ko) 2011-10-12
CN1625451A (zh) 2005-06-08
DE60310387D1 (de) 2007-01-25
WO2003082499A1 (en) 2003-10-09
JP4313212B2 (ja) 2009-08-12
ZA200206261B (en) 2003-04-07
PL369125A1 (pl) 2005-04-18
PT1490192E (pt) 2007-01-31
ES2278148T3 (es) 2007-08-01
BR0305780B1 (pt) 2010-11-30
RS50264B (sr) 2009-07-15
BR0305780A (pt) 2004-10-05
CN1305612C (zh) 2007-03-21
KR20040093659A (ko) 2004-11-06
AU2003214448A1 (en) 2003-10-13
MXPA04003651A (es) 2004-07-23
TW200401681A (en) 2004-02-01
DE60310387T2 (de) 2007-09-20
EP1490192B1 (en) 2006-12-13
ME00623A (en) 2011-12-20
US20030183362A1 (en) 2003-10-02
EP1490192A1 (en) 2004-12-29
US6997361B2 (en) 2006-02-14
JP2005521560A (ja) 2005-07-21
YU39504A (sh) 2005-11-28
TWI241226B (en) 2005-10-11
DK1490192T3 (da) 2007-04-10
AU2003214448B2 (en) 2007-06-21
CA2467345C (en) 2009-12-22
EP1676659A1 (en) 2006-07-05
CA2467345A1 (en) 2003-10-09
ATE347955T1 (de) 2007-01-15
SI1490192T1 (sl) 2007-04-30
MY133574A (en) 2007-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL206095B1 (pl) Płyta rozpryskowa kadzi pośredniej
CA2082459C (en) Impact pad for a continuous caster tundish
US5518153A (en) Tundish impact pad
EP1198315B1 (en) Impact pad for a tundish
CA2076575C (en) Impact pad with rising flow surface
KR102372148B1 (ko) 충돌 패드
KR101539793B1 (ko) 야금용 충돌 패드
MX2013014715A (es) Almohadilla de impacto.
US6102260A (en) Impact pad
MX2012009791A (es) Absorbente de impacto ceramico a prueba de fuego.