PL205784B1 - Sposób otrzymywania tiofenolu - Google Patents

Sposób otrzymywania tiofenolu

Info

Publication number
PL205784B1
PL205784B1 PL360543A PL36054301A PL205784B1 PL 205784 B1 PL205784 B1 PL 205784B1 PL 360543 A PL360543 A PL 360543A PL 36054301 A PL36054301 A PL 36054301A PL 205784 B1 PL205784 B1 PL 205784B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
sulfur
moles
compound
per mole
Prior art date
Application number
PL360543A
Other languages
English (en)
Other versions
PL360543A1 (pl
Inventor
Gottfried Seifert
Bernhard Urwyler
Original Assignee
Syngenta Participations Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Syngenta Participations Ag filed Critical Syngenta Participations Ag
Publication of PL360543A1 publication Critical patent/PL360543A1/pl
Publication of PL205784B1 publication Critical patent/PL205784B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C319/00Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C319/02Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides of thiols
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C321/00Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C321/24Thiols, sulfides, hydropolysulfides, or polysulfides having thio groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings
    • C07C321/26Thiols

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Furan Compounds (AREA)

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy nowego sposobu otrzymywania tiofenoli.
Według encyklopedii Methoden der Organischen Chemie (Houben-Weyl), tom 9, 12 (1955), tiofenol można otrzymać na przykład poprzez diazowanie aniliny i dalsze poddanie reakcji uzyskanej soli diazoniowej z etyloksantogenianem potasu w zasadowym środowisku alkoholowym.
Według DE 433 103C, pochodne naftalenowe można otrzymać przez reakcję odpowiednich soli diazoniowych kwasów naftaleno-sulfonowych w wodno-alkalicznym roztworze siarki, a następnie termicznym odszczepieniu grup sulfo w powstałych kwasach naftaleno-disulfido-disulfonowych w rozcieńczonych kwasach i redukcji do pochodnej merkaptonaftalenowej.
Chem. Ber. 10, 2959 (1968) ujawnia, że tiofenole otrzymuje się poddając reakcji sól fenylodiazoniową z polisiarczkiem sodu. Według The Chemistry of the Thiol Group, część 1, 220 (1974) oraz Chem. Ber. 120, 1161, disiarczki można użyć zamiast polisiarczków, a siarczek disodowy jest ujawniony w Pestic. Sci., 1996, 47, 332 jako odpowiedni reagent.
Obecnie nieoczekiwanie odkryto, że otrzymywanie tiofenoli może być znacząco udoskonalone, jeśli w reakcji odpowiednich soli fenylodiazonowych użyje się siarkę elementarną zamiast ksantogenianów, polisiarczków lub siarczków.
Niniejszy wynalazek, stosownie, dotyczy sposobu otrzymywania tiofenoli o wzorze
w którym n oznacza liczbę cał kowitą od 1 do 5 oraz
R oznacza wodór, alkil, hydroksyalkil, grupę alkiloaminową , dialkiloaminową, alkenyl, alkinyl, alkoksyl, alkilotio, fenyl, naftyl, fenoksyl, fenylotio, halogen, hydroksyl, merkapto, karboksyl, sulfo, grupę hydroksylaminową lub heterocykliczną, w którym to sposobie poddaje się reakcji sole fenylodiazoniowe o wzorze
w którym n i R mają zdefiniowane znaczenie, a X oznacza halogen lub wodorosiarczan, z siarką w podwyższonej temperaturze w obecności wodnej zasady, i wydziela si ę związki o wzorze I.
W zwią zkach o wzorze I n korzystnie oznacza liczb ę cał kowitą od 1 do 3, a zwł aszcza n oznacza 2. Związki o wzorze I, które posiadają grupę karboksylową lub sulfonową, lub ich sole, okazały się szczególnie odpowiednie i wyjątkowo cenne. Zwłaszcza związek o wzorze I, który posiada grupę karboksylową w pozycji orto i grupę hydroksyalkilową, szczególnie grupę CH3CH(OH) w pozycji meta (pozycja 3) okazał się wyjątkowo korzystny. Sól fenylodiazoniowa o wzorze II, odpowiadająca temu związkowi, istnieje w środowisku wodnym w równowadze hydrolitycznej zależnej od pH z odpowiednią postacią laktonową, 7-merkapto-3-metylo-3H-izobenzofuran-1-onem. Związek ten może być korzystnie stosowany do wytwarzania herbicydów izobenzofuranonowych.
Na ogół związki o wzorach I i II, które posiadają sąsiadujące podstawniki, które łącząc się mogą tworzyć (do-kondensowany) pierścień, na przykład grupa karboksylowa w pozycji orto i grupa hydroksyalkilowa w pozycji meta, współistnieją w środowisku wodnym w równowadze zależnej od pH z odpowiadającą postacią zamkniętą, np. postacią laktonową, zwłaszcza postacią laktonu pięcioczłonowego, na przykład jako 7-merkapto-3-metylo-3H-izobenzofuran-1-on, która szczególnie łatwo tworzy się w środowisku kwaśnym. Z reguły tendencja do tworzenia pierścienia zmniejsza się ze wzrostem wielkości pierścienia. Pierścienie 6- i 7-członowe zwykle tworzą się trudniej niż pierścienie 5-członowe.
PL 205 784 B1
Sposób według wynalazku obejmuje zatem otrzymywanie tych postaci zamkniętych związków o wzorze I, w którym dwa podstawniki R utworzył y pierś cień do-kondensowany.
Rodniki alkilowe występujące w definicji R korzystnie zawierają od 1 do 4 atomów węgla i stanowią na przykład metyl, etyl, propyl i butyl oraz ich rozgałęziony izomery. Korzystne rodniki alkoksylowe, alkilotio i hydroksyalkilowe pochodzą od wymienionych rodników alkilowych. Rodniki alkenylowe i alkinylowe R korzystnie zawierają od 2 do 4 atomów wę gla i stanowią na przykł ad etenyl, propenyl, etynyl, propynyl i propenyl, i ich rozgałęzione izomery, oraz butenyl i butynyl, i ich rozgałęzione oraz dwu-nienasycone izomery. Terminy hydroksyl (-OH), merkapto (-SH), sulfo (-SO3H) i karboksyl (-CO2H) obejmują również w każdym przypadku postać soli, na przykład sól metalu alkalicznego, metalu ziemi alkalicznej i sole amonowe/amoniowe. Jako rodniki heterocykliczne należy pojmować 4- do 8-członowe nasycone lub nienasycone pierścienie, które zawierają co najmniej jeden heteroatom wybrany spośród azotu, siarki i tlenu. Przykładami takowych są pirydyl, furanyl, tiofuranyl, oksetanyl, tiazynyl, morfolinyl, piperazynyl, pirydazynyl, pirazynyl, tiopiranyl, pirazolil, pirymidynyl, triazynyl, izofuranyl, piranyl, piperydyl, pikolinyl, tiadiazolinyl, tietanyl, triazolil, oksazolanyl, tiolanyl, azepinyl, tiazolil, izotiazolil, imidazolil lub pirolil.
Siarkę korzystnie stosuje się w postaci proszku. Najczęściej stosuje się od 1,2 do 5 moli, korzystnie 1,5 do 3 moli siarki na mol soli fenylodiazoniowej.
Sole diazoniowe otrzymuje się znanym sposobem dozując roztwór azotynu sodu do kwaśnego roztworu odpowiedniej aminy w wodzie w temperaturach około od -5°C do +5°C.
Wyrażenie podwyższona temperatura korzystnie oznacza zakres temperatur od 20 do 100°C. Szczególnie korzystnie prowadzi się reakcję w zakresie od 30 do 80°C.
Odpowiednią wodną zasadą jest korzystnie wodny roztwór wodorotlenku metalu alkalicznego lub metalu ziemi alkalicznej, lub amoniaku. Najczęściej stosuje się od 2,5 do 5 moli, korzystnie od 1,5 do 3 moli zasady na mol związku diazoniowego. Jeśli sól fenylodiazoniowa o wzorze II uprzednio zawiera grupy kwasowe jako podstawniki, korzystnie dodatkowy mol zasady jest konieczny w przypadku każdej grupy kwasowej.
Sposób według wynalazku posiada tę główną zaletę, że może być przeprowadzany w dużej, przemysłowej skali. Postępuje się zwykle tak, że siarkę wprowadza się do wodnej zasady w podwyższonej temperaturze i dozuje się sól diazoniową o wzorze II.
Sposób według wynalazku można prowadzić metodą ciągłą lub periodycznie (etapami), przy czym korzystne są operacje periodyczne. Zarówno procedurę periodyczną jak i ciągłą korzystnie przeprowadza się w reaktorze z mieszaniem lub w kaskadzie reaktorów z mieszaniem.
Odkryto, że korzystnie, w celu wyizolowania tioli, przekształca się nadmiar siarki w tiosiarczan sodu poprzez dodanie siarczynu sodu, kwaśnego siarczynu sodu lub ditlenku siarki. Roztwór reakcyjny następnie zakwasza się, co prowadzi do oddzielenia tiolu, który może wyizolowany z wodnego roztworu soli. Celem dalszego oczyszczenia fenylotiol można poddać destylacji.
Wydajności wyizolowanego tiolu wynoszą zwykle od 80 do 100%. Wydajność chemiczna w mieszaninie reakcyjnej zwykle przekracza 95%.
Sposób według wynalazku ma następujące zalety w stosunku do sposobów według stanu techniki:
- może być przeprowadzany w duż ej, przemysłowej skali,
- procedura reakcyjna jest prosta, zwł aszcza w porównaniu z wariantem disiarczkowym, w którym roztwór disiarczku i roztwór diazoniowy trzeba dozować jednocześnie do wodnej zasady celem ograniczenia wymiany grupy diazowej na atom wodoru,
- nie nastę puje tworzenie się toksycznych produktów ubocznych, które szczególnie tworzą się w metodzie ksantogenianowej, w której powstaje COS w iloś ciach molowych podczas przeróbki,
- w porównaniu z wariantem disiarczkowym i polisiarczkowym reakcja zachodzi bardzo selektywnie,
- sposób prowadzi do produktu z wydajnościami przekraczającymi 98%,
- moż e być przeprowadzany w aparaturze ogólnego zastosowania.
Tiole o wzorze I otrzymane według wynalazku są stosowane zwłaszcza jako półprodukty do wytwarzania herbicydów izobenzofuranonowych, które są ujawnione na przykład w US-A-5 332 717 i US-A-5 428 002.
Poniższe przykłady dodatkowo ilustrują wynalazek.
P r z y k ł a d 1. Otrzymywanie 7-merkapto-3-metylo-3H-izobenzofuran-1-onu
Do pierwszego reaktora, do 428 g kwasu solnego (32%) wprowadza się jednocześnie, 203 g kwasu 2-amino-6-(1-hydroksyetylo)-benzoesowego (soli sodowej) w postaci 50% roztworu wodnego
PL 205 784 B1 (1,0 mol) i 181 g 40% wodnego roztworu azotynu sodu (1,05 mola). Po zakończeniu reakcji, nadmiar azotynu rozkłada się dodając kwas sufaminowy. W drugim reaktorze 800 g wodorotlenku sodu w postaci 30% roztworu i 71 g proszku siarki (2,20 mola) ogrzewa się w 60°C i miesza przez 60 minut. Otrzymaną w pierwszym reaktorze sól diazoniową dodaje się do uzyskanej mieszaniny, z wytwarzaniem odpowiedniego tiolu, przy czym następuje wydzielanie azotu.
Celem przeróbki, do mieszaniny reakcyjnej dodaje się 300 g toluenu i 195 g kwaśnego siarczynu sodu (0,75 mola) w postaci 40% roztworu wodnego. W temperaturze 80°C pH koryguje się do 8 z uż yciem kwasu octowego, w wyniku czego zamyka się pierścień ftalidowy, a nadmiar siarki przekształca się do tiosiarczanu. W 30°C w wyniku dalszego obniżania pH do 6, tiol uwalnia się i przechodzi do fazy toluenowej. Fazę toluenową oddziela się i dodaje do niej 5 g trifenylofosfiny oraz 150 g wody. Dalej prowadzi się ogrzewanie w 30°C i pH koryguje do 11, w wyniku czego fenylotiol w postaci soli sodowej przechodzi do fazy wodnej, z której można wydzielić 7-merkapto-3-metylo-3H-izobenzofuran-1-on w postaci jego soli sodowej z wydajnością 85% (względem kwasu 2-amino-6-(1-hydroksyetylo)-benzoesowego) w postaci wodnego roztworu.

Claims (4)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób otrzymywania tiofenolu o wzorze w którym n oznacza liczbę cał kowitą od 1 do 5 oraz
R oznacza wodór, alkil lub hydroksyalkil, korzystnie zawierają ce od 1 do 4 atomów wę gla, grupę alkiloaminową, dialkiloaminową alkenyl lub alkinyl, korzystnie zawierające od 2 do 4 atomów węgla, alkoksyl, alkilotio, fenyl, naftyl, fenoksyl, fenylotio, halogen, hydroksyl, merkapto, karboksyl, sulfo lub grupę heterocykliczną, korzystnie od 4- do 8-członów, nasycony lub nienasycony pierścień, który zawiera co najmniej jeden heteroatom wybrany spośród azotu, siarki i tlenu, znamienny tym, że poddaje się reakcji sól fenylodiazoniową o wzorze w którym n i R mają zdefiniowane znaczenie, a X oznacza halogen lub wodorosiarczan, z 1,2 do 5 moli siarki w postaci proszku na mol związku o wzorze II, w temperaturze w zakresie od 20 do 100°C, w obecności wodnej zasady wybranej z grupy obejmującej wodny roztwór wodorotlenku metalu alkalicznego lub metalu ziemi alkalicznej, lub amoniaku w ilości 2,5 do 5 moli na mol związku o wzorze II, przekształca nadmiar siarki w rozpuszczalny w wodzie tiosiarczan poprzez dodanie siarczynu sodu, kwaśnego siarczynu sodu lub ditlenku siarki; zakwasza roztwór reakcyjny; i wydziela się związek o wzorze I.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się 1,5 do 5 moli siarki w postaci proszku na mol związku o wzorze II.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że prowadzi się go w temperaturze w zakresie od 30 do 80°C.
4. Sposób według jednego z zastrz. od 1 do 2, znamienny tym, że stosuje się 1,5 do 3 moli wodnej zasady na mol związku o wzorze II.
PL360543A 2000-10-11 2001-10-09 Sposób otrzymywania tiofenolu PL205784B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH20002000 2000-10-11
PCT/EP2001/011653 WO2002030883A1 (en) 2000-10-11 2001-10-09 Process for the preparation of thiophenols

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL360543A1 PL360543A1 (pl) 2004-09-06
PL205784B1 true PL205784B1 (pl) 2010-05-31

Family

ID=4567072

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL360543A PL205784B1 (pl) 2000-10-11 2001-10-09 Sposób otrzymywania tiofenolu

Country Status (21)

Country Link
US (2) US20040030135A1 (pl)
EP (1) EP1330434B1 (pl)
JP (1) JP4021760B2 (pl)
KR (1) KR100837098B1 (pl)
CN (1) CN1257156C (pl)
AR (1) AR030866A1 (pl)
AT (1) ATE380790T1 (pl)
AU (2) AU2166302A (pl)
BR (1) BR0114247B1 (pl)
CA (1) CA2423300C (pl)
DE (1) DE60131878T2 (pl)
ES (1) ES2295226T3 (pl)
HU (1) HU228460B1 (pl)
IL (2) IL154804A0 (pl)
MX (1) MXPA03003068A (pl)
PL (1) PL205784B1 (pl)
RU (1) RU2310649C2 (pl)
TW (1) TWI304804B (pl)
UA (1) UA75374C2 (pl)
WO (1) WO2002030883A1 (pl)
ZA (1) ZA200301998B (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100697249B1 (ko) * 2005-12-05 2007-03-21 주식회사 제이엠씨 티오펜올 유도체의 제조방법
CN104829507B (zh) * 2015-05-06 2017-08-18 山东豪迈化工技术有限公司 无催化剂作用下生产芳香硫酚的方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE433103C (de) * 1925-02-24 1926-08-20 J G Farbenindustrie Ag Verfahren zur Darstellung von Mercaptanen der Naphthalinreihe
JPS5735858A (en) * 1980-08-12 1982-02-26 Fuji Photo Film Co Ltd Color photographic sensitive material
KR0172947B1 (ko) * 1989-10-12 1999-02-01 베르너 발데크, 발트라우트 베케레 헤테로고리 화합물
FR2659738B1 (fr) * 1990-03-16 1993-12-03 Air Liquide Procedes colorimetriques de determination et de regulation de la teneur en peracide dans une solution, en presence de peroxyde d'hydrogene.
JPH06239856A (ja) * 1993-02-15 1994-08-30 Shin Nippon Yakuhin Kk 1,3−ベンゾオキサチオール−2−チオン誘導体
US6204293B1 (en) * 1995-11-06 2001-03-20 University Of Pittsburgh Inhibitors of protein isoprenyl transferases

Also Published As

Publication number Publication date
AU2002221663B2 (en) 2004-09-30
TWI304804B (en) 2009-01-01
US20070161817A1 (en) 2007-07-12
CA2423300A1 (en) 2002-04-18
IL154804A (en) 2011-01-31
RU2003112611A (ru) 2005-01-10
DE60131878T2 (de) 2008-12-04
EP1330434B1 (en) 2007-12-12
KR20030040526A (ko) 2003-05-22
MXPA03003068A (es) 2003-07-14
US20040030135A1 (en) 2004-02-12
BR0114247A (pt) 2004-02-10
AU2166302A (en) 2002-04-22
WO2002030883A1 (en) 2002-04-18
KR100837098B1 (ko) 2008-06-13
UA75374C2 (uk) 2006-04-17
ES2295226T3 (es) 2008-04-16
ZA200301998B (en) 2004-04-22
CN1469861A (zh) 2004-01-21
CA2423300C (en) 2009-09-29
EP1330434A1 (en) 2003-07-30
CN1257156C (zh) 2006-05-24
HU228460B1 (en) 2013-03-28
BR0114247B1 (pt) 2013-02-05
AR030866A1 (es) 2003-09-03
PL360543A1 (pl) 2004-09-06
HUP0301353A2 (hu) 2003-09-29
IL154804A0 (en) 2003-10-31
ATE380790T1 (de) 2007-12-15
RU2310649C2 (ru) 2007-11-20
DE60131878D1 (de) 2008-01-24
JP4021760B2 (ja) 2007-12-12
JP2004511464A (ja) 2004-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2195510T3 (es) Derivados de imidazopiridina y procedimiento para prepararlos.
CA2180533C (en) Process for producing aromatic or heteroaromatic sulfur compounds
PL205784B1 (pl) Sposób otrzymywania tiofenolu
KR100327530B1 (ko) 디플루오로메톡시아렌및디플루오로메틸티오아렌의제조방법
MX2008002330A (es) Preparacion de tioalquilaminas con altos rendimientos.
US3742066A (en) Ether and thioether methyl sulfoxides
AU2002221663A1 (en) Process for the preparation of thiophenols
BRPI0311266B1 (pt) Processo para a preparação de derivados de tioalquilamina
KR19990013838A (ko) 피리딜메틸 이소티오시아네이트의 제조방법
GB1504763A (en) Benzofuran and benzothiophene derivatives containing sulphonic groups and their use as brightening agents
NZ204235A (en) Nucleophilic substitution on unactivated aromatic substrates
US4783285A (en) Process for the nucleophilic substitution of unactivated aromatic and heteroaromatic substrates
US4056568A (en) 2,6-Dialkyl-4-hydroxysulfenyl chlorides
JP2022091500A (ja) チオ化剤
US4683091A (en) Process for the nucleophilic substitution of unactivated aromatic and heteroaromatic substrates
HRP20020141B1 (en) METHOD FOR THE PREPARATION OF 2-METHOXY-4-(N-t-BUTYLAMINO-CARBONYL)-BENZENESULFONYL CHLORIDE
加藤彰一 et al. Chemical structures and insecticidal activity of 3-alkylthiophenyl alkanesulfonates
Pluta The 1, 4-dithiin ring opening in isothioquinanthrene
KR840001373B1 (ko) 2-디메틸아미노-1.3-디티오시안산염프로판의 제조법
PL123482B1 (en) Method of manufacture of novel salts of dithiocarbamic acid
JP2000007649A (ja) 芳香族硫黄化合物の製造方法
JPS54119439A (en) Novel substituted cyclohexene derivative and its preparation
JPS62294673A (ja) N,n’−ビス〔2,2’−ジチオビス(2−メチルプロパノイル)〕シスチン
JPS6353985B2 (pl)
JPH05178816A (ja) ハロゲノチオフェノールの製造方法