PL205182B1 - Układ do zarządzania mocą zasilania w systemie z wewnętrznym koncentratorem USB - Google Patents

Układ do zarządzania mocą zasilania w systemie z wewnętrznym koncentratorem USB

Info

Publication number
PL205182B1
PL205182B1 PL362602A PL36260201A PL205182B1 PL 205182 B1 PL205182 B1 PL 205182B1 PL 362602 A PL362602 A PL 362602A PL 36260201 A PL36260201 A PL 36260201A PL 205182 B1 PL205182 B1 PL 205182B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
usb
hub
usb hub
connector
host computer
Prior art date
Application number
PL362602A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362602A1 (pl
Inventor
Mark Evan Cohen
James Christopher Loebach
Carl Joseph Muti Jr.
Thomas Wayne Studwell
Osamu Yamamoto
Original Assignee
Lenovo Singapore Pte Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US09/802,659 external-priority patent/US6928562B2/en
Application filed by Lenovo Singapore Pte Ltd filed Critical Lenovo Singapore Pte Ltd
Publication of PL362602A1 publication Critical patent/PL362602A1/pl
Publication of PL205182B1 publication Critical patent/PL205182B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F13/00Interconnection of, or transfer of information or other signals between, memories, input/output devices or central processing units
    • G06F13/38Information transfer, e.g. on bus
    • G06F13/40Bus structure
    • G06F13/4063Device-to-bus coupling
    • G06F13/4068Electrical coupling
    • G06F13/4081Live connection to bus, e.g. hot-plugging
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F1/00Details not covered by groups G06F3/00 - G06F13/00 and G06F21/00
    • G06F1/26Power supply means, e.g. regulation thereof
    • G06F1/32Means for saving power

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Computer Hardware Design (AREA)
  • Power Sources (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest system komputerowy, a zwłaszcza układ do zarządzania mocą zasilania w systemie z wewnętrznym koncentratorem USB.
W systemach komputerowych rosnącą popularność wykazują połączenia uniwersalną magistralą szeregową („USB” -Universal Serial Bus). Fig. 1 przedstawia konwencjonalny system komputerowy zaopatrzony w złącza USB. Konwencjonalny system komputerowy 10 może być systemem komputerowym spośród systemów komputerowych obejmujących na przykład komputer typu notebook lub komputer stołowy. Konwencjonalny system komputerowy 10 zawiera komputer główny 12, pierwsze złącze USB 14, koncentrator USB 16 złącza USB 18 i 20 oraz zasilacz 22. Komputer główny 12 zawiera układy scalone, a zatem procesor (niepokazany wprost), na którym działa system operacyjny (niepokazany wprost) systemu komputerowego 10. Na przykład, komputer główny 12 może zawierać cztery układy scalone. Tak więc, komputer główny 12 może zawierać procesory, na których działa system operacyjny. Konwencjonalny system komputerowy 10 zawiera również złącze USB 14. Konwencjonalny system komputerowy 10 może zawierać i odpowiednio do potrzeb wykorzystywać inne złącze USB (nie pokazane wprost). Wskutek popularności możliwości łączenia USB, jest pożądane, aby konwencjonalny system komputerowy 10 miał dużą liczbę złączy USB. W związku z tym stosuje się koncentrator USB 16 łączący komputer główny 12 ze złączami USB 18 i 20. Zatem koncentrator USB 16 umożliwia zintegrowanie z systemem komputerowym 10 dodatkowych złącz USB 18 i 20. Koncentrator USB dla umożliwienia jego pracy może być dołączony do zasilacza 22 i być z niego zasilany. Zwykle konwencjonalny system komputerowy 10 posiada części składowe: komputer główny 12, złącze USB 14, koncentrator USB 16, złącza USB 18 i 20 oraz zasilacz 22, zintegrowane z obudową.
Jakkolwiek konwencjonalny system komputerowy 10 funkcjonuje, to specjalista łatwo zauważy, że konwencjonalny system komputerowy 10 może zużywać więcej mocy, niż potrzeba. W przypadku niektórych systemów operacyjnych i procesorów, wykorzystywanie urządzenia USB dołączonego do złącza USB wyklucza wejście procesora w stan najniższego poziomu zasilania, znany jako stan C3. Innymi słowy, z powodu niektórych implementacji USB, jeżeli komputer główny 12 wykrywa obecność urządzenia USB, to procesor nie może wejść w swój stan najniższego poziomu zasilania. W konwencjonalnym systemie komputerowym 10, i zgodnie z wymaganiami technicznymi USB, system operacyjny w komputerze głównym 12 uważa koncentrator USB 16, który jest zintegrowany z konwencjonalnym systemem komputerowym 10, za urządzenie USB. Zatem, urządzenie USB jest wykrywane zawsze, nawet, kiedy nie są wykorzystywane żadne zewnętrzne urządzenia USB. W wyniku tego, procesory w komputerze głównym 12 nigdy nie będą w stanie przejść w stan najniższej mocy zasilania. Zatem, konwencjonalny system komputerowy może zużywać więcej mocy, niż to jest potrzebne. Jest to problemem zwłaszcza wtedy, kiedy konwencjonalny system komputerowy 10 jest systemem komputerowym takim, jak komputer typu notebook pracujący w trybie podróżnym. W takim systemie komputerowym, zasilacz 22 zawiera baterię dostarczającą energii zasilania do konwencjonalnego systemu komputerowego 10 w trybie podróżnym. W trybie podróżnym pożądane jest umożliwienie komputerowi głównemu 12 wejście w najniższy stan zasilania, dla zaoszczędzenia energii baterii, na przykład, kiedy komputer główny 12 nie jest aktywnie wykorzystywany. Ponieważ procesory w komputerze głównym nie mogą wchodzić w stan najniższej mocy zasilania, następuje szybsze rozładowanie baterii. Bateria może utracić ładunek, uniemożliwiając użytkownikowi wykorzystywanie w razie potrzeby konwencjonalnego systemu komputerowego 10.
Odpowiednio do tego, występuje potrzeba opracowania systemu zapewniającego otrzymanie układu umożliwiającego zarządzanie mocą zasilania systemowi komputerowemu zaopatrzonemu w koncentrator USB. Niniejszy wynalazek zaspokaja to zapotrzebowanie.
Istotą wynalazku jest układ do zarządzania mocą zasilania w systemie komputerowym z wewnętrznym koncentratorem USB, który tworzy zintegrowaną pojedynczą jednostkę mającą system komputerowy zawierający komputer główny wraz ze złączem uniwersalnej magistrali szeregowej USB, przy czym komputer główny zawiera, co najmniej jeden procesor z systemem operacyjnym, gdzie komputer główny jest sprzężony z koncentratorem uniwersalnej magistrali szeregowej USB, która zawiera, co najmniej jedno złącze USB sprzężone z koncentratorem USB, a koncentrator USB jest sprzężony z zasilaczem, charakteryzuje się tym, że zawiera układ logiczny detekcji dołączania/odłączania do ustalania, czy do co najmniej jednego złącza USB jest dołączone urządzenie USB. Układ logiczny detekcji dołączania/odłączania jest sprzężony bezpośrednio z dwoma złączami USB
PL 205 182 B1 koncentratora USB, a poprzez łącznik jest sprzężony z zasilaczem i koncentratorem USB. Łącznik jest włączony pomiędzy zasilaczem i koncentratorem USB.
Korzystnie łącznik jest włączony między komputer główny a koncentrator USB.
Korzystnie układ logiczny detekcji dołączania/odłączania ma pierwszy i drugi stan połączenia złączy USB koncentratora USB dla informacji, czy co najmniej jedno złącze USB ma dołączone urządzenie USB, przy czym w pierwszym stanie koncentrator USB jest sprzężony z komputerem głównym, a w drugim stanie koncentrator USB jest odsprzężony od komputera g ł ównego.
Korzystnie układ logiczny detekcji dołączania/odłączania jest sprzężony z komputerem głównym, a koncentrator USB jest odsprzężony od komputera głównego przy braku dołączenia urządzenia USB do dowolnego złącza USB.
Korzystnie łącznik jest połączony z zasilaczem, układem logicznym detekcji dołączania/odłączania i koncentratorem USB, przy czym łącznik sprzęga koncentrator USB z zasilaczem w odpowiedzi na pierwszy stan i odsprzęga koncentrator USB od zasilacza w odpowiedzi na drugi stan.
Układ według niniejszego wynalazku umożliwia zarządzanie mocą zasilania w systemie komputerowym umożliwiając przejście procesorów komputera głównego w niższy stan mocy zasilania.
Fig. 1 przedstawia w postaci schematu blokowego konwencjonalny system komputerowy z koncentratorem USB.
Fig. 2 przedstawia w postaci schematu blokowego jedną z odmian wykonania systemu komputerowego z koncentratorem USB.
Fig. 3 przedstawia w postaci schematu blokowego drugą odmianę wykonania systemu komputerowego z koncentratorem USB.
Fig. 4 przedstawia bardziej szczegółowy schemat blokowy drugiej odmiany wykonania systemu komputerowego z koncentratorem USB.
Niniejszy wynalazek dotyczy usprawnienia systemu komputerowego. Poniższy opis jest przedstawiony w celu umożliwienia specjaliście zrealizowania i wykorzystania wynalazku w kontekście zgłoszenia patentowego i wymagań z nim związanych. Dla specjalisty powinna być oczywista możliwość dokonywania różnych modyfikacji korzystnej odmiany wykonania, a wymienione w niniejszym dokumencie podstawowe zasady mogą nieć zastosowanie do innych odmian wykonania. Zatem celem niniejszego wynalazku nie jest ograniczenie go do przedstawionych jego odmian wykonania, lecz odniesienie go do najszerszego zakresu, zgodnego z zasadami i cechami charakterystycznymi opisanymi w niniejszym dokumencie.
Konwencjonalny system komputerowy może zawierać komputer główny, koncentrator USB i wiele złącz USB, zintegrowanych w pojedynczą jednostkę. Komputer główny zwykle zawiera jeden lub więcej układów scalonych, włącznie, z co najmniej jednym procesorem, który działa w systemie operacyjnym („OS”) dla konwencjonalnego systemu komputerowego. Ponieważ urządzenia USB cieszą się coraz większą popularnością, to z komputerem głównym sprzężony jest koncentrator USB. Do koncentratora USB dołączonych jest wiele złącz USB, które umożliwiają sprzężenie urządzeń USB z konwencjonalnym systemem komputerowym. Jakkolwiek taki konwencjonalny system komputerowy umożliwia wykorzystywanie z nim większej liczby urządzeń USB, to specjalista zdaje sobie sprawę z tego, ż e konwencjonalny system komputerowy moż e nie być w stanie odpowiednio zarzą dzać mocą . W szczególnoś ci, konwencjonalny system komputerowy, zgodnie z wymaganiami technicznymi USB, uznaje koncentrator USB za urządzenie USB dołączone do konwencjonalnego systemu komputerowego. W wyniku tego, procesory w komputerze głównym konwencjonalnego systemu komputerowego nie mogą wejść w niektóre stany zasilania. Zatem konwencjonalny system komputerowy może zużywać więcej mocy, niż potrzeba.
Według niniejszego wynalazku proponuje się układ do zarządzania mocą zasilania w systemie komputerowym. System komputerowy zawiera komputer główny. Układ obejmuje koncentrator uniwersalnej magistrali szeregowej (USB Universal Serial Bus), co najmniej jedno złącze USB i układ logiczny detekcji dołączania/odłączania. To, co najmniej jedno złącze USB jest połączone z koncentratorem USB. Układ logiczny detekcji dołączania/odłączania sprawdza, czy do co najmniej jednego złącza USB dołączone jest urządzenie USB, odcina logicznie koncentrator USB od komputera głównego, jeżeli do żadnego złącza USB nie jest dołączone urządzenie USB i logicznie sprzęga koncentrator z komputerem głównym, jeżeli, do co najmniej jednego złącza dołączone jest urządzenie USB.
Niniejszy wynalazek jest opisany z uwzględnieniem pewnych części składowych i systemów operacyjnych, a zwłaszcza konkretnej liczby składników. Jednak dla specjalisty jest oczywiste, że ten układ będzie efektywnie działał również z innymi częściami składowymi, innymi systemami operacyjnymi i inną
PL 205 182 B1 liczbą składników. Ponadto, dla przejrzystości, wiele części systemu komputerowego według niniejszego wynalazku się pomija.
Dla bardziej szczegółowego przestawienia układu według niniejszego wynalazku, należy rozpatrzyć fig. 2. Fig. 2 jest schematem blokowych wysokiego poziomu, który przedstawia jedną z odmian wykonania systemu komputerowego 100 według niniejszego wynalazku. System komputerowy 100 zawiera komputer główny 12, pierwsze złącze USB 14 koncentrator USB 16, złącza USB 18 i 20 dołączone do koncentratora USB 16, zasilacz 22 sprzężony z koncentratorem USB 16, układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania i łącznik 122. Korzystne jest, jeżeli komputer główny 12, pierwsze złącze USB 14, koncentrator USB 16, złącza USB 18 i 20 oraz zasilacz 22 są w zasadzie takie same, jak komputer główny 12, pierwsze złącze USB 14, koncentrator USB 16, złącza USB 18 i 20 oraz zasilacz 22 konwencjonalnego systemu 10 przedstawionego na fig. 1.
Na fig. 2 układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania jest sprzężony ze złączami USB 18 i 20, oraz z zasilaczem 22 i koncentratorem USB 16 przez łącznik 122. Układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania sprawdza, czy urządzenie USB (niepokazane) jest włączone wtykowo do któregoś ze złącz USB 18 i 20, czy nie. Układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania również logicznie sprzęga koncentrator USB 16 z komputerem głównym 12, jeżeli, do co najmniej jednego złącza USB 18 i 20 dołączone jest urządzenie USB. Układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania dokonuje tego przez sterowanie łącznikiem 122. Konkretnie, układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania steruje łącznikiem 122 tak, że łącznik 122 sprzęga koncentrator USB 16 z zasilaczem 22, kiedy do jednego ze złącz USB 18 i 20 dołączone jest urządzenie USB i tak, że łącznik 122 nie sprzęga koncentratora USB 16 z zasilaczem 22, kiedy do żadnego ze złącz nie jest dołączone urządzenie USB. Zatem energia jest doprowadzana do koncentratora USB 16, kiedy jedno lub więcej złącz USB 18 i 20 obsługiwanych przez koncentrator USB 16 jest wykorzystywane.
Przy wykorzystaniu układu logicznego 120 detekcji dołączania/odłączania system komputerowy 100 może lepiej zarządzać mocą zasilania. System operacyjny komputera głównego 12 może tylko sprawdzać w koncentratorze USB 16, czy zasilanie do koncentratora USB 16 jest podawane. Ponieważ układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania i łącznik 122 zapewniają, że zasilacz 22 jest dołączony do koncentratora USB 16 tylko po dołączeniu do co najmniej jednego ze złącz 18 i 20 urządzenia USB, to i system operacyjny może to sprawdzać przez badanie tylko koncentratora USB 16. Innymi słowy, kiedy do żadnego ze złącz USB 18 i 20 nie jest dołączone urządzenie USB, koncentrator USB 16 jest logicznie odcięty od komputera głównego 12. Podobnie, kiedy, do co najmniej jednego ze złącz USB 18 i 20 jest dołączone urządzenie USB, koncentrator USB 16 jest logicznie sprzężony z komputerem głównym 12. Jest tak nawet, jeżeli koncentrator USB 16 pozostaje cały czas fizycznie połączony z komputerem głównym 12. Zatem system operacyjny w przypadku komputera głównego 12 rozpatruje koncentrator USB 16 tylko jako urządzenie USB dołączone do komputera głównego 12, kiedy wykorzystywane jest, co najmniej jedno ze złącz 18 i 20. Kiedy te złącza nie są wykorzystywane, to procesory komputera głównego 12 mogą wejść w stan najmniejszej mocy. Zatem moc zasilania nie będzie wykorzystywana niepotrzebnie skutkiem obecności koncentratora USB 16. Zatem możliwe jest lepsze zarządzanie mocą zasilania systemu komputerowego 100.
Fig. 3 przedstawia schemat blokowy drugiej odmiany wykonania systemu komputerowego 100' według niniejszego wynalazku, zaopatrzonego w koncentrator USB. System komputerowy 100' zawiera analogiczne części składowe, jak części systemu komputerowego 100. W związku z tym te pozycje zaopatrzone są w podobne oznakowanie. Jednakowoż, dla przejrzystości, niektóre części składowe nie zostały przedstawione. System komputerowy 100' zawiera komputer główny 12, złącze USB 14 dołączone do komputera głównego 12, koncentrator USB 16 i złącza USB 18 i 20 dołączone do koncentratora USB 16. System komputerowy 100' zawiera również układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania, i łącznik 122. Jednakże, w systemie komputerowym 100', łącznik 122 jest włączony między komputer główny 12 a koncentrator USB 16. Układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania nadal logicznie odcina koncentrator USB 16 od komputera głównego 12, jeżeli do żadnego ze złącz 18 i 20 nie jest dołączone żadne urządzenie USB. Układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania nadal logicznie sprzęga koncentrator 16 z komputerem głównym 12, jeżeli do dowolnego ze złącz USB 18 i 20 dołączone jest urządzenie USB. Układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania realizuje te funkcje przez sterowanie łącznika 122. W szczególności układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania steruje łącznikiem 122 tak, że ten łącznik 122 sprzęga koncentrator USB 16 z komputerem głównym 12, kiedy do któregoś ze złącz 18 i 20 dołączone jest jakieś urządzenie USB. Poza tym, układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania steruje łącznikiem 122 tak, że
PL 205 182 B1 ten łącznik 122 nie łączy koncentratora USB 16 z komputerem głównym 12, kiedy do żadnego ze złącz 18 i 20 nie jest dołączone jakieś urządzenie USB.
Przy wykorzystaniu układu logicznego 120 detekcji dołączania/odłączania system komputerowy 100' może lepiej zarządzać mocą zasilania. System operacyjny komputera głównego 12 może tylko sprawdzać w koncentratorze USB 16, czy komputer główny 12 jest sprzężony z koncentratorem USB 16. Ponieważ układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania i łącznik 122 dołącza koncentrator USB 16 do komputera głównego 12 tylko po dołączeniu, do co najmniej jednego ze złącz 18 i 20 urządzenia USB, to i system operacyjny może sprawdzać przez badanie tylko koncentratora USB 16, kiedy do co najmniej jednego złącza USB 18 i 20 jest dołączone jakieś urządzenie USB. Innymi słowy, kiedy do żadnego ze złącz USB 18 i 20 nie jest dołączone urządzenie USB, koncentrator USB 16 jest logicznie odcięty od komputera głównego 12. Podobnie, kiedy, do co najmniej jednego ze złącz USB 18 i 20 jest dołączone jakieś urządzenie USB, koncentrator USB 16 jest logicznie sprzężony z komputerem głównym 12. Zatem system operacyjny w przypadku komputera głównego 12 rozpatruje koncentrator USB 16 jako urządzenie USB dołączone do komputera głównego 12, kiedy wykorzystywane jest co najmniej jedno ze złącz 18 i 20. Kiedy te złącza nie są wykorzystywane, to procesory komputera głównego 12 mogą wejść w stan najmniejszej mocy. Zatem moc zasilania nie będzie pobierana niepotrzebnie, skutkiem obecności koncentratora USB 16. Zatem możliwe jest lepsze zarządzanie mocą zasilania systemu komputerowego 100'.
Fig. 4 przedstawia bardziej szczegółowy schemat blokowy drugiej odmiany wykonania systemu komputerowego 100 według niniejszego wynalazku, zaopatrzonego w koncentrator USB. System komputerowy 100 zawiera analogiczne części składowe, jak części systemu komputerowego 100. W związku z tym te pozycje zaopatrzone są w podobne oznakowanie. Jednakże, dla przejrzystości, niektóre części składowe nie zostały przedstawione. System komputerowy 100 zawiera procesory 102, które rezydują w komputerze głównym systemu komputerowego 100, koncentrator USB 16, złącza USB 18 i 20. System komputerowy 100 zawiera również układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania, i łącznik 122. Poza tym, system komputerowy 100 zawiera tłumik 124 stanów nieustalonych. Tłumik 124 stanów nieustalonych jest wykorzystywany do zapobiegania wyładowaniu elektrostatycznemu przy dołączaniu pod napięciem urządzenia USB (niepokazane) do jednego ze złącz 16 i 18. W skład układu logicznego detekcji dołączania/odłączania wchodzą układy scalone 126 i 128 oraz bramki logiczne 130, 132 i 134. Łącznikiem 122 jest tranzystor FET. Zatem łącznik 122 nie jest łącznikiem w tradycyjnym znaczeniu tego słowa o tyle, że ten łącznik 122 nie odłącza fizycznie koncentratora USB 16 od procesorów 102. W zamian, łącznik 122 jest łącznikiem w tym znaczeniu, że umożliwia logiczne sprzężenie koncentratora USB 16 z procesorem 102 lub odcięcie od niego. Kiedy do złącza USB 18 lub 20 jest dołączone jakieś urządzenie USB, układ logiczny 120 detekcji dołączania/odłączania, generują pewien sygnał (H8USBON), którego wartość oznacza włączenie. Kiedy wartość sygnału odpowiada włączeniu, następuje włączenie tranzystora FET 122. Zatem linia 121 między procesorami 102 a koncentratorem USB 16 jest wysterowywana do stanu oznaczającego włączenie, kiedy do jednego ze złącz 18 lub 20 jest dołączone jakieś urządzenie USB. Skutkiem tego koncentrator USB 16 jest dołączony do procesorów 102 tylko wtedy, kiedy wykorzystywane jest złącze 20 lub 20. Zatem procesory 102 rozpoznają koncentrator USB 16 jako urządzenie USB, kiedy wykorzystywane jest złącze 18 lub 20. W innych przypadkach, procesory 102 zachowują się, jak gdyby w systemie komputerowym 100 nie było koncentratora USB 16. Czyli, że kiedy złącza 18 i 20 nie są wykorzystywane, procesory 102 mogą wejść w stan najmniejszej mocy zasilania. Zatem w systemie komputerowym 100 możliwe jest lepsze zarządzanie mocą zasilania. Powyżej opisano układ do zarządzania mocą zasilania w systemie z wewnętrznym koncentratorem USB. Jakkolwiek niniejszy wynalazek opisano zgodnie z przedstawionymi odmianami wykonania, to dla specjalisty jest zrozumiałe, że możliwe są warianty tych wykonań, i że te warianty mieszczą się w granicach istoty i zakresu niniejszego wynalazku. Zatem specjalista jest w stanie dokonać wielu modyfikacji bez wychodzenia poza istotę i zakres wynalazku, określone w załączonych zastrzeżeniach.
Wynalazek znajduje zastosowanie w zarządzaniu zapotrzebowaniem mocy zasilania w elektrycznym systemie łączności.

Claims (5)

1. Układ do zarządzania mocą zasilania w systemie komputerowym z wewnętrznym koncentratorem USB, który tworzy integrowaną pojedynczą jednostkę mającą system komputerowy zawierający komputer główny wraz ze złączem uniwersalnej magistrali szeregowej USB, przy czym komputer główny zawiera co najmniej jeden procesor z systemem operacyjnym, gdzie komputer główny jest sprzężony z koncentratorem uniwersalnej magistrali szeregowej USB, która zawiera co najmniej jedno złącze USB sprzężone z koncentratorem USB, koncentrator USB jest sprzężony z zasilaczem, znamienny tym, że zawiera układ logiczny (120) detekcji dołączania/odłączania do ustalania, czy do co najmniej jednego złącza USB jest dołączone urządzenie USB, przy czym układ logiczny (120) detekcji dołączania/odłączania jest sprzężony bezpośrednio ze złączami USB (18) i (20) koncentratora USB (16) a poprzez łącznik (122) jest sprzężony z zasilaczem (22) i koncentratorem USB (16), przy czym łącznik (122) jest włączony pomiędzy zasilaczem (22) i koncentratorem USB (16).
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że łącznik (122) jest włączony między komputer główny (12) koncentrator USB.
3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że układ logiczny (120) detekcji dołączania/odłączania ma pierwszy i drugi stan połączenia złączy USB (18) i (20) koncentratora USB (16) dla informacji, czy co najmniej jedno złącze USB (18) lub (20) ma dołączone urządzenie USB, przy czym w pierwszym stanie koncentrator USB (16) jest sprzężony z komputerem głównym (12), a w drugim stanie koncentrator USB jest odsprzężony od komputera głównego.
4. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że układ logiczny (120) detekcji dołączania/odłączania jest sprzężony z komputerem głównym (12), a koncentrator USB (16) jest odsprzężony od komputera głównego (12) przy braku (łączenia urządzenia USB do dowolnego złącza USB (18) lub (20).
5. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że łącznik (122) jest połączony z zasilaczem (22), układem logicznym (120) detekcji dołączania/odłączania koncentratorem USB (16), przy czym łącznik (122) sprzęga koncentrator USB z zasilaczem w odpowiedzi na pierwszy stan odsprzęga koncentrator USB od zasilacza w odpowiedzi na drugi stan.
PL362602A 2001-01-18 2001-12-11 Układ do zarządzania mocą zasilania w systemie z wewnętrznym koncentratorem USB PL205182B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US26300701P 2001-01-18 2001-01-18
US09/802,659 US6928562B2 (en) 2001-03-09 2001-03-09 Method and system for managing power in a system having an internal USB HUB
PCT/US2001/047259 WO2002065264A1 (en) 2001-01-18 2001-12-11 Power managing in a system having internal usb hub

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362602A1 PL362602A1 (pl) 2004-11-02
PL205182B1 true PL205182B1 (pl) 2010-03-31

Family

ID=26949608

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL362602A PL205182B1 (pl) 2001-01-18 2001-12-11 Układ do zarządzania mocą zasilania w systemie z wewnętrznym koncentratorem USB

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1360571A4 (pl)
JP (1) JP3810368B2 (pl)
KR (1) KR100523417B1 (pl)
CN (1) CN1256643C (pl)
CZ (1) CZ20031965A3 (pl)
HU (1) HUP0302769A3 (pl)
PL (1) PL205182B1 (pl)
TW (1) TWI222553B (pl)
WO (1) WO2002065264A1 (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR20040042923A (ko) 2002-11-14 2004-05-22 엘지전자 주식회사 휴대용 컴퓨터에서의 보조 디바이스 구동 제어방법
JP2004287960A (ja) * 2003-03-24 2004-10-14 Fuji Photo Film Co Ltd ホスト/ファンクション装置
JP2005182462A (ja) * 2003-12-19 2005-07-07 Toshiba Corp 電子機器、ユニット駆動装置およびユニット駆動装置のインタフェース制御方法
US7895384B2 (en) 2004-05-10 2011-02-22 Sony Computer Entertainment Inc. Portable terminal and USB device
JP5016783B2 (ja) 2004-08-11 2012-09-05 株式会社東芝 情報処理装置およびその電源制御方法
KR101145542B1 (ko) 2004-10-27 2012-05-15 엘지전자 주식회사 전원관리 장치 및 방법
US7512720B2 (en) 2005-04-29 2009-03-31 Sigmatel, Inc. System and method for accessing universal serial bus networks
JP2006344159A (ja) 2005-06-10 2006-12-21 Toshiba Information Systems (Japan) Corp 共通バス接続デバイス用通信制御装置
KR100763948B1 (ko) * 2005-07-12 2007-10-05 삼성전자주식회사 Usb허브를 갖는 디스플레이장치
JP2007156921A (ja) * 2005-12-06 2007-06-21 Y E Data Inc Usbデバイス装置の異常検出・回復システム、異常検出・回復プログラム、異常検出・回復プログラムを記録した記録媒体及び異常検出・回復方法。
US7849334B2 (en) * 2006-09-29 2010-12-07 Intel Coporation Transitioning a computing platform to a low power system state
JP2009009337A (ja) * 2007-06-27 2009-01-15 Sharp Corp 信号処理装置、および、信号処理装置における省電力化方法
TW201015286A (en) * 2008-10-02 2010-04-16 Alcor Micro Corp Bridging device with power-saving function
KR100932481B1 (ko) * 2009-04-24 2009-12-17 손청하 유에스비 전원 공급 장치 및 그 방법
CN102193613A (zh) * 2010-03-09 2011-09-21 张乃千 电子装置的节能省电控制方法
CN102834817B (zh) * 2010-03-26 2016-08-03 电力系统技术有限公司 具有通用串行总线集线器的功率适配器
KR101729511B1 (ko) 2010-05-25 2017-04-24 삼성전자 주식회사 컴퓨터 시스템 및 이의 제어방법
US20130179603A1 (en) * 2012-01-06 2013-07-11 Chun-An Tu Apparatus and method of identifying a usb or an mhl device
US9792239B2 (en) * 2014-02-27 2017-10-17 Genesis Technology Usa, Inc. Tablet case with switching circuit for on-the-go USB port
CN104461992B (zh) * 2014-10-31 2018-07-06 苏州达方电子有限公司 电子装置
IT201900005822A1 (it) 2019-04-15 2020-10-15 Phoenix Ict S R L S Adattore di periferiche general purpose per computer
CN111309660B (zh) * 2020-02-17 2021-07-09 深圳市普威技术有限公司 主机设备、终端设备及数据交互系统

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4635186A (en) * 1983-06-20 1987-01-06 International Business Machines Corporation Detection and correction of multi-chip synchronization errors
FR2598836B1 (fr) * 1986-05-15 1988-09-09 Copernique Dispositif intercalaire de connexion independante a un ensemble informatique d'unites de memoire auxiliaire
US5675813A (en) * 1995-10-26 1997-10-07 Microsoft Corporation System and method for power control in a universal serial bus
US5799196A (en) * 1996-07-02 1998-08-25 Gateway 2000, Inc. Method and apparatus of providing power management using a self-powered universal serial bus (USB) device
US6105097A (en) * 1998-10-14 2000-08-15 Cypress Semiconductor Corp. Device and method for interconnecting universal serial buses including power management
US6279060B1 (en) * 1998-12-04 2001-08-21 In-System Design, Inc. Universal serial bus peripheral bridge simulates a device disconnect condition to a host when the device is in a not-ready condition to avoid wasting bus resources

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0302769A2 (hu) 2003-11-28
TWI222553B (en) 2004-10-21
JP3810368B2 (ja) 2006-08-16
EP1360571A1 (en) 2003-11-12
HUP0302769A3 (en) 2005-08-29
CZ20031965A3 (cs) 2003-11-12
KR100523417B1 (ko) 2005-10-25
PL362602A1 (pl) 2004-11-02
CN1256643C (zh) 2006-05-17
KR20030070915A (ko) 2003-09-02
EP1360571A4 (en) 2009-03-04
WO2002065264A1 (en) 2002-08-22
CN1578941A (zh) 2005-02-09
JP2004521419A (ja) 2004-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL205182B1 (pl) Układ do zarządzania mocą zasilania w systemie z wewnętrznym koncentratorem USB
US6928562B2 (en) Method and system for managing power in a system having an internal USB HUB
US8726051B2 (en) Computer system for supplying electric power to external apparatus and control method thereof
JP6531208B2 (ja) Type−Cコネクタサブシステムの低電力実装
US9494989B2 (en) Power distribution inside cable
US7310697B2 (en) System and method for dynamic USB power source
US8539266B2 (en) Electronic device
US6055641A (en) Computer interface architecture having a power saving function
WO2018131353A1 (ja) 情報処理装置、受給電制御回路及び受給電制御方法
US8736227B2 (en) Peripheral device host charging
KR100775992B1 (ko) 호스트로서 동작가능한 장치
US8661278B2 (en) Computer system powered-off state auxiliary power rail control
JP4416715B2 (ja) ネットワークインタフェース電源管理のシステムおよび方法
US20040148451A1 (en) USB controlling apparatus for data transfer between computers and method for the same
JP3610424B2 (ja) 電子機器及びインタフェース回路
JPH08179856A (ja) ドッキング可能なコンピュータシステムに用いるためのポータブルコンピュータ、およびドッキングまたはドッキング解除する方法
JP5037533B2 (ja) 二導体式全二重バスを双方向単一導体式バスに接続するためのレベルシフト多重化回路
KR0157129B1 (ko) 확장장치와 휴대용 컴퓨터간의 신호 연결 제어장치 및 이를 포함한 확장장치
US5911079A (en) Computer system having a parallel port for its peripheral device and an expansion device thereof
US20100058085A1 (en) Power-Saving Device and Method
CN116054309B (zh) 充电电路、电子设备、充电系统及反向充电方法
KR100886035B1 (ko) 링크 포트 모드에 기초한 링크 공급 전력의 제어
JP2004295445A (ja) スレーブ側usbトランシーバ部

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification