PL205067B1 - Urządzenie do wyważania kół z uchylnym uchwytem - Google Patents

Urządzenie do wyważania kół z uchylnym uchwytem

Info

Publication number
PL205067B1
PL205067B1 PL375015A PL37501503A PL205067B1 PL 205067 B1 PL205067 B1 PL 205067B1 PL 375015 A PL375015 A PL 375015A PL 37501503 A PL37501503 A PL 37501503A PL 205067 B1 PL205067 B1 PL 205067B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wheel
conveyor
jaws
frame
balancing
Prior art date
Application number
PL375015A
Other languages
English (en)
Other versions
PL375015A1 (pl
Inventor
Martin Rogalla
Dieter Thelen
Original Assignee
Schenck Rotec Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schenck Rotec Gmbh filed Critical Schenck Rotec Gmbh
Publication of PL375015A1 publication Critical patent/PL375015A1/pl
Publication of PL205067B1 publication Critical patent/PL205067B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01MTESTING STATIC OR DYNAMIC BALANCE OF MACHINES OR STRUCTURES; TESTING OF STRUCTURES OR APPARATUS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01M1/00Testing static or dynamic balance of machines or structures
    • G01M1/02Details of balancing machines or devices
    • G01M1/04Adaptation of bearing support assemblies for receiving the body to be tested
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01MTESTING STATIC OR DYNAMIC BALANCE OF MACHINES OR STRUCTURES; TESTING OF STRUCTURES OR APPARATUS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01M1/00Testing static or dynamic balance of machines or structures
    • G01M1/30Compensating imbalance
    • G01M1/32Compensating imbalance by adding material to the body to be tested, e.g. by correcting-weights
    • G01M1/326Compensating imbalance by adding material to the body to be tested, e.g. by correcting-weights the body being a vehicle wheel
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01MTESTING STATIC OR DYNAMIC BALANCE OF MACHINES OR STRUCTURES; TESTING OF STRUCTURES OR APPARATUS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01M17/00Testing of vehicles
    • G01M17/007Wheeled or endless-tracked vehicles
    • G01M17/013Wheels
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N2203/00Investigating strength properties of solid materials by application of mechanical stress
    • G01N2203/02Details not specific for a particular testing method
    • G01N2203/022Environment of the test
    • G01N2203/023Pressure
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N2203/00Investigating strength properties of solid materials by application of mechanical stress
    • G01N2203/02Details not specific for a particular testing method
    • G01N2203/04Chucks, fixtures, jaws, holders or anvils

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Testing Of Balance (AREA)
  • Automobile Manufacture Line, Endless Track Vehicle, Trailer (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)

Abstract

Urządzenie wyważające przeznaczone do pozycjonowania i trzymania koła samochodowego (36) w celu mocowania przeciwwagi wyposażone w uchwyt (13), zaopatrzony w przynajmniej dwie leżące naprzeciw siebie szczęki (23, 25) do zaciskania obwodu koła, ułożyskowane obrotowo na wspólnej osi. Przynajmniej jedna szczęka (25) jest połączona z napędem posuwisto-zwrotnym i jest obrotowa. Urządzenie jest wyposażone w przenośnik (6) do przemieszczania koła samochodowego (36) znajdującego się między szczękami (23, 25) uchwytu (13). Uchwyt (13) jest umieszczony odchylnie od położenia, w którym szczęki (23, 25) są poziome do położenia nachylonego pod kątem przynajmniej 30° w stosunku do poziomu. W tym położeniu można zakładać ciężarek na wewnętrzną stronę koła.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wyważania kół z uchylnym uchwytem, przeznaczone do pozycjonowania i trzymania kół samochodowych w celu mocowania przeciwwagi, wyposażone w uchwyt, zaopatrzony w przynajmniej dwie, leżące naprzeciw siebie szczę ki do zaciskania obwodu koła, ułożyskowane obrotowo na wspólnej osi, przy czym przynajmniej jedna szczęka jest połączona z napędem posuwisto-zwrotnym i jest ułożyskowana obrotowo, a ponadto urządzenie jest wyposaż one w przenośnik do przemieszczania koła samochodowego znajdującego się między szczękami uchwytu.
Tego rodzaju urządzenie jest znane z katalogu B 1026 „Auswuchtmaschnine fur Autorader, Typenreihe 400ABBE, 400FBLR, 400RBLR firmy Carl Schenck AG. Urządzenia te są przeznaczone do wyważania kół samochodowych w przemysłowych liniach produkcyjnych, składających się z kilku umieszczonych szeregowo urządzeń, przy czym określa się stopień niewyważenia koła i kompensuje się go poprzez ręczne zamocowania odpowiedniego ciężaru kompensującego. Urządzenie jest wyposażone w napędzany przenośnik rolkowy przeznaczony do przenoszenia koła oraz chwytak do mocowania koła podczas wyważania oraz obracania koła w celu zamocowania ciężarka kompensującego w drugiej pł aszczyź nie. Do odwracania koł a wymagane jest inne urzą dzenie. Ponadto podczas mocowania ciężarka kompensującego, koło samochodowe powinno znajdować się w położeniu poziomym. Przy niekorzystnym położeniu punktu wyważania ręczne mocowanie ciężarka kompensującego jest trudne i niekorzystne ergonomicznie.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 196 11 574 C1 jest znane urządzenie do przemysł owego wyważania kół pojazdów mechanicznych, przy czym stopień niewyważenia jest mierzony w dwóch płaszczyznach, a miejsce niewyważenia jest zaznaczane na kole. Następnie koło samochodowe jest transportowane za pomocą przenośnika rolkowego w pozycji pionowej. W tej pionowej pozycji nakłada się ciężarek kompensacyjny. Po zamocowaniu ciężarka na czaszy koła i utrzymywaniu go w gnieździe przenośnika obraca się je wokół poziomej osi o kąt 90°.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 1 116 944 A2 jest znane stanowisko do wyważania, zaopatrzone w uchwyt, w którym jest mocowane koło samochodowe podczas wyważania i jest odwracane do właściwego położenia wyważania. W pierwszej pozycji chwytaka koło znajduje się w pozycji pionowej, zaś ciężarek kompensacyjny jest nakładany za pomocą klamer. Następnie chwytak wraz z koł em jest przesuwany w drugie poło ż enie. Chwytak jest obracany w dwóch kierunkach tak, ż e w drugim położeniu koła jest ono skierowane swą wewnętrzną stroną w kierunku obsługującego. W tym położeniu ułatwione jest naklejanie ciężarka kompensującego. Urządzenie to nie nadaje się do automatycznego podawania i odbierania koła, a ponadto wymaga dużej przestrzeni roboczej.
Celem wynalazku jest opracowanie stanowiska do wyważania przeznaczonego do mocowania różnego rodzaju ciężarków kompensacyjnych, jak jednoczęściowe ciężarki nabijane, dwuczęściowe ciężarki klamrowe lub ciężarki naklejane, pozwalające nakładać je w sposób łatwy i ergonomiczny, a takż e wymagają ce niewielkiej przestrzeni roboczej.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że uchwyt, z położenia, w którym oś zaciskania szczęk jest pozioma, jest osadzony odchylnie do położenia pochyłego, w którym oś mocowania znajduje się pod kątem przynajmniej 30°.
Urządzenie według wynalazku pozwala z dodatkowym stopniem swobody pozycjonować koło samochodowe. Ponadto jest możliwe utrzymywanie koła samochodowego dla wyważania i nakładania różnego rodzaju ciężarków w tym samym ergonomicznym położeniu.
Uchwyt jest zaopatrzony w ramę, mającą położone z obu stron przenośnika rozciągające się w kierunku przenoszenia ramiona, na których są zamocowane szczę ki, przy czym rama jest osadzona wahliwie na osi pokrywającej się z osią mocowania. Wahliwa oś znajduje się na skierowanej do obsługującego stronie przenośnika tak, że koło znajdujące się w uchwycie jest podnoszone. Możliwy jest także sposób, w którym wahliwa oś jest usytuowana w środku przenośnika lub na stronie przenośnika, zwróconej w kierunku obsługi. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo dostosować rozpiętość mocowania uchwytu do różnych wymiarów kół samochodowych, bez konieczności znacznego zwiększenia rozsuwu uchwytu. Możliwe to jest dzięki temu, że ramiona obydwu szczęk mogą zajmować kilka położeń na ramie.
W celu zmiany pozycji wyważ ania każ da szczę ka jest zaopatrzona w dwie równoległ e rolki obejmujące obwód koła i tworzące jego podporę. Rolki obydwu szczęk są względem siebie równoległe, przy czym koło zamocowane między szczekami podczas zmiany pozycji nie zmienia swego połoPL 205 067 B1 żenia wzdłużnego. Obrót koła do położenia wyważania może być przeprowadzany ręcznie, przy czym zredukowana jest siła nacisku uchwytu tak, aby zmniejszyć opory podczas obracania. Korzystnym jest sprzężenie rolek z napędem obrotowym, co umożliwia automatyczne odwracanie koła samochodowego. Ten obrotowy napęd może być umieszczony w rolce. Szczególnie korzystne jest stosowanie jako napędu obrotowego, pneumatycznego silnika wirnikowego z przekładnią redukcyjną, który jest mały, tani oraz nie przegrzewa się.
Pomiaru kąta obrotu koła podczas obracania stosuje się urządzenie pomiarowe umieszczone na rolce. Urządzeniem tym jest przetwornik kąta obrotu. Szczególnie korzystne jest umieszczenie tego przetwornika na rolce nie napędzanej. Pozwala to na uniknięcie błędów spowodowanych poślizgiem napędu.
Szczęki uchwytu są zamocowane na końcu wału ułożyskowanego przesuwnie i obrotowo w korpusie, przy czym wał jest sprzężony z napędem obrotowym umieszczonym w korpusie, a drugim swym końcem jest ułożyskowany w jarzmie, które przenosi ruch tłoczyska liniowego cylindra, zamocowanego w korpusie, równolegle do wału. To rozwiązanie umożliwia uzyskanie za pomocą prostych środków dużego przesuwu, wystarczającego do mocowania i odwracania koła.
W celu zapewnienia równoległego położenia obu szczęk uchwytu w krańcowym położeniu, mogą one obracać się o kat 180° i w krańcowych położeniach ruch ten jest ograniczony zderzakami. Położenie koła samochodowego może być ustalane nie tylko bezpośrednio przez obrotowe szczęki, lecz oprócz tego może być ustalane za pomocą zatrzasku sprężynowego tak, że zachowana jest równoległość rolek obu szczęk po zwolnieniu uchwytu lub podczas obrotu zamocowanego koła. Niezbędną przestrzeń dla obrotu koła można ustalić przez właściwe położenie skośnej osi, wokół której uchwyt jest pochylany. Wymagane jest przy tym strome pochylenie. Tym samym możliwe jest odwrócenie koła także przy nie pochylonym chwytaku. Możliwe jest to, dzięki umieszczeniu przenośnika na przesuwnym stole i dzięki opuszczaniu przesuwnego stołu poniżej płaszczyzny przenoszenia. Pionowy przesuw uchwytu jest ograniczony, przechył uchwytu i opuszczanie przenośnika są tak wzajemnie powiązane, że potrzebna przestrzeń ruchu dla koła jest swobodna. Kombinacja tych obydwóch ruchów jest korzystna także z punktu widzenia skrócenia czasu taktowania.
Przenośnik jest zaopatrzony w dwie lub kilka taśm lub innych bezkońcowych elementów przenoszących. Rolki transportowe umieszczone w sąsiedztwie taśm lub innych elementów mają osie obrotu równoległe do tych elementów, przy czym rolki transportowe są ułożyskowane na przesuwnej ławie, w dolnym położeniu której, roki transportowe znajdują się poniżej płaszczyzny przenośnika. W górnym poł o żeniu przesuwnej ł awy rolki transportowe wystają ponad pł aszczyznę przenoś nika. Rolki transportowe, ułatwiają mocowanie obracanego koła w kierunku osi mocowania. W tym celu są przesuwane w górne położenie. W dolnym położeniu rolek transportowych koniecznym jest, aby doprowadzanie i odbiór koła następowały za pomocą przenośnika.
Przesuwana ława, w której ułożyskowane są rolki transportowe jest umieszczona na stole przesuwnym przenośnika tak, że opuszczanie przesuwnego stołu powoduje także opuszczanie przesuwnej ławy, na której są ułożyskowane rolki transportowe.
Na krawędziach wlotowej i/lub wylotowej przenośnika, umieszczone są rolki przelotowe, dzięki którym koło podczas doprowadzania względnie odprowadzania nie obraca się.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie według wynalazku, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - urządzenie według fig. 1, w widoku z boku, fig. 3a - urządzenie w pozycji doprowadzania koła, w widoku perspektywicznym, fig. 3b - urządzenie w pozycji odprowadzania koła, w widoku perspektywicznym, fig. 4a - urządzenie w pozycji z zamocowanym kołem, w widoku z góry, fig. 4b - urządzenie w pozycji zwolnionego koła, w widoku z góry, fig. 5a - urządzenie w pozycji opuszczonej przesuwnego stołu, w widoku perspektywicznym, fig. 5b - urządzenie w pozycji podniesionej stołu, w widoku perspektywicznym, fig. 6a - urządzenie w pozycji obracania koła, w widoku perspektywicznym, fig. 6b - urządzenie w pozycji powrotnego obracania koła, w widoku perspektywicznym, fig. 7 - urządzenie podczas wyważania, w widoku z góry, fig. 8a - urzą dzenie w pozycji pochylania koł a, w widoku perspektywicznym, a fig. 8b - urządzenie w pozycji powrotnego pochylania koła, w widoku perspektywicznym.
Przedstawione na fig. 1 urządzenie jest przeznaczone do stosowania w urządzeniach składających się z kilku stanowisk do wyważania kół samochodowych. Urządzenie ma podstawę 1 i połączony z nią korpus 2. Korpus 2 ma dwie, równoległe ściany boczne 3. Na przedniej ścianie 4 korpusu 2 jest zamocowana przesłona 5.
PL 205 067 B1
Urządzenie jest zaopatrzone, w umieszczony w górnej części korpusu 2 przenośnik 6 równoległy do podstawy 1. Przenośnik 6 składa się z trzech, umieszczonych w odstępie od siebie taśm 7 prowadzonych na rolkach osadzonych w obu bocznych ścianach korpusu 2. Taśmy 7 są napędzane przez silnik napędzający 8 połączony z przekładnią kątową 9. Przenośnik 6 jest umieszczony na dźwigniku z przesuwnym stołem 10 umieszczonym w korpusie 2. Dźwignik z przesuwnym stołem 10 umożliwia dopasowanie wysokości taśm do sąsiedniego urządzenia oraz podnosić lub opuszczać poziom przenośnika 6. Dźwignik z przesuwnym stołem 10 może być napędzany za pomocą napędu elektrycznego lub pneumatycznego.
Obok każdej taśmy 7 są ułożyskowane obrotowo, na osiach równoległych do wzdłużnego kierunku ruchu taśm 7, rolki transportowe 11. Rolki transportowe 11 są ułożyskowane na przesuwnej ławie 12. Przesuwna ława 12 jest ułożyskowana przesuwnie na przesuwnym stole 10. W swym dolnym położeniu znajduje się ona poniżej płaszczyzny przenośnika 6, w której znajdują się rolki transportowe 11. W tym położeniu przesuwnej ławy 12 można bez przeszkód zakładać i zdejmować koło samochodowe na przenośnik 6. Za pomocą napędu można przesuwać przesuwną ławę 12 w górne położenie, w którym rolki transportowe 11 wystają ponad płaszczyznę przenośnika 6. W tym położeniu znajdujące się na rolkach transportowych 11 w urządzeniu koło można przesuwać w kierunku poprzecznym do przenośnika 6.
Na korpusie 2 umieszczony jest uchwyt 13 do mocowania wyważanego koła samochodowego. Uchwyt 13 jest zaopatrzony w ułożyskowaną wahliwie ramę 14 otaczającą przenośnik 6. Rama 14 jest ułożyskowana w dwóch panewkach 15 zamocowanych na czołowych powierzchniach ścian bocznych
3. Rama 14 jest zaopatrzona w klapki 16, przeznaczone do utrzymywania osi wahań osadzonej w panewkach 15 w pozycji równoległej do podstawy 1. Rama 14 ma kształt prostokąta i składa się z przedniego ramienia 17, tylnego ramienia 18 i dwóch ramion bocznych 19. Obydwa boczne ramiona 19 są połączone z przednimi i tylnymi ramionami 17 i 18 za pomocą podciągów 20, 21. Przednie ramię 17 i tylne ramię 18 są połączone rozłącznie, za pomocą śrub lub za pomocą innych elementów łączących, z bocznymi ramionami 18. Przednie i tylne ramiona 17, 18 mogą być zatem mocowane do ramion bocznych 19 w mniejszej lub większej odległości od przenośnika 6.
W górnej części bocznych ramion 19 są umieszczone rolki przejściowe 21, które w normalnym położeniu ramy 14 przedstawionym na fig. 2 są równoległe do osi obrotu przenośnika 6 i styczne do powierzchni przenośnika 6. Rolki przejściowe 21 zabezpieczają koło przed obrotem podczas zakładania i zdejmowania.
Po środku przedniego ramienia 17 jest umieszczona pionowa płyta 22, na której są ułożyskowane przesuwnie do góry i obrotowo szczęki 23. Szczęki 23 są zaopatrzone w dwie równoległe i znajdujące się w odległości od siebie rolki 24, które tworzą powierzchnię układania wyważanego koła. Między płytą 22 i szczękami 23 umieszczony jest sprężynowy mechanizm utrzymujący szczęki 23 w takim położeniu na płycie 22, w którym rolki 24 są skierowane pionowo. Szczęki 23 obracają się pokonując opór sprężynowego mechanizmu utrzymującego i po obrocie o kąt 180° są ponownie blokowane przez ten mechanizm.
Na tylnym ramieniu 18, w przeciwnym końcu niż szczęki 23 są osadzone szczęki 25 zaopatrzone w dwie, równoległe, leżące w odstępie od siebie rolki 26, 27. Szczęki 25 są osadzone na końcu wału 28 ułożyskowanego przesuwnie i obrotowo korpusie 29 połączonym sztywno z ramieniem 18.
Korpus 29 jest przesuwny wzdłuż ramienia 18. W korpusie 29 jest umieszczony napęd 30 obracający wał 28 o kąt 180°. Napęd 30 umożliwia blokowanie szczęk 25 w dwóch położeniach, w których rolki 26, 27 są w położeniu spoczynkowym, równoległe do rolek 24 umieszczonych w szczękach 23. Osiągnięcie tych obu położeń może być kontrolowane za pomocą indukcyjnego łącznika osadzonego na wale.
Szczęki 25 osadzone na końcu wału 28 wystają z korpusu 29 i są ułożyskowane obrotowo w jarzmie 31. Obydwa końce jarzma 31 są połączone z tłoczyskami 32 pneumatycznych tłokowych cylindrów liniowych 33, zamocowanych do korpusu 29. Cylindry te pozwalają przybliżać jarzma 31 do korpusu 29, przy czym wał 28 jest przesuwny osiowo w tym korpusie, a szczęki 25 przemieszczają się w kierunku szczęk 23. Koło samochodowe umieszczone między szczękami 23 i 25 napędzanymi za pomocą tłokowego cylindra liniowego 33 jest między nimi mocowane.
Rolki 26 szczęk 25 są zaopatrzone w obrotowy napęd, umożliwiający otaczanie koła w pozycji wyważania. Jako napęd stosuje się pneumatyczny silnik wirnikowy charakteryzujący się małymi wymiarami i nie przegrzewający się. Rolka 27 jest zapatrzona w nadajnik kąta obrotu mierzący kąt obrotu koła.
PL 205 067 B1
Jak pokazano na fig. 1, rama 14 uchwytu 13 jest wahliwa i jest odchylana wokół wspólnej osi obrotu szczęk 23, 25 w stosunku do poziomej płaszczyzny przenośnika 6. Rama 4 jest odchylana za pomocą liniowego cylindra tłokowego 34 ułożyskowanego wahliwie na podstawie 1, a jego tłoczysko 35 jest połączone przegubowo z podciągiem 20 ramy 14. Przedstawiony przykład wykonania charakteryzuje się tym, że rama 14 może pochylać się w stosunku do osi mocowania o kąt 45°.
Na fig. 3a i 3b przedstawione jest koło 36 w pozycji zakładania i zdejmowania. W tym przypadku koło znajduje się w płaszczyźnie przenośnika 6. Stół przesuwny z rolkami transportowymi 11 znajduje się w dolnym położeniu. Szczęki 23, 25 chwytaka 13 są rozwarte, a rama 14 znajduje się w swym normalnym poziomym położeniu.
Przed wprowadzeniem koła 36 mierzy się jego niewyważenie, a następnie koło 36 obraca się do pozycji wyważania na leżącej powyżej płaszczyźnie wyważania. Obrotowe podparcie trwa przez cały czas wprowadzania koła tak, że koło 36 jest wyważane tylko w pierwszej płaszczyźnie wyważania.
W celu zamocowania wprowadzonego koła 36 przesuwna ława 12 i rolki transportowe 11 są przesuwane do górnego położenia. Dzięki temu koło 36 jest odbierane przez przenośnik 6. Dodatkowo, w razie potrzeby, koło 36 może być dalej przesuwane za pomocą przesuwnego stołu 10, gdy wymagane jest dokonanie pomiarów.
Na fig. 4a i 4b przedstawiono mocowanie i zwalnianie koła. Na fig. 4a przednie ramię 17 i tylne ramię 18 znajdują się w cofniętym położeniu mocowania, niezbędnym w przypadku kół o dużej średnicy. W przypadku małych kół 36 nie wystarczający jest w tej pozycji ramion 17 i 18 przesuw uchwytu 13. Dlatego też obydwa ramiona 17, 18 najpierw zwalniają boczne ramiona 19 i blokują je w środkowej pozycji. Po przezbrojeniu następuje otwarcie szczęk 25 za pomocą liniowego cylindra tłokowego 33 i docisk koła 36 do szczęk 23, przy czym zachowuje ono swą pozycję na rolkach transportowych 11. Siłę docisku można regulować poprzez zmianę wartości ciśnienia zasilającego tłokowy cylinder liniowy 22.
W ten sposób koło jest zamocowane i można rozpocząć wyważanie w pierwszej płaszczyźnie.
W celu wyrównania niewyważenia w drugiej płaszczyźnie koło 36 musi zostać odwrócone tak, aby płaszczyzna ta była dostępna. W celu odwrócenia koła niezbędna jest odpowiednia przestrzeń tak, aby stół przesuwny 10 z umieszczonym na nim przenośnikiem 6 został opuszczony.
Na fig. 6a przedstawione jest odwracanie o 180° koła 36 za pomocą sterowanego napędu obrotowego 30 szczęk 25. Osiągnięcie przez szczęki 25 krańcowego położenia jest sygnalizowane przez indukcyjny nadajnik zbliżeniowy zamocowany na wale 28. Po odwróceniu lub podczas odwracania koło 36 jest obracane za pomocą sterowanego napędu obrotowego rolek 26 i znajduje się ono w pozycji wyważania w drugiej płaszczyźnie. Utrzymywanie kąta obrotu koła jest kontrolowane przez pomiar obrotu koła za pomocą rolki 27.
Nie przewiduje się automatycznego obrotu koła tak, że może być ono obracane ręcznie. Aby zmniejszyć opory obracania, siła nacisku uchwytu może być utrzymywana na regulowanym, niskim poziomie. Po odwróceniu koła rozpoczyna się proces wyważania w drugiej płaszczyźnie. W celu uwzględnienia przeciwwagi przyklejonej do czaszy koła, należy najpierw doprowadzić uchwyt 13 do pozycji nachylonej tak, aby ustawić koło pod kątem około 40° co pozwala na stworzenie dogodnych warunków ergonomicznych.
Po zamocowaniu przeciwwagi w drugiej płaszczyźnie, uchwyt przechyla się i wraz z nim odwraca się koło 36. Stół przesuwny 10 wraz z przenośnikiem 6 przesuwa się do góry, przy czym rolki transportowe 11 są odchylone. Uchwyt 13 jest zwolniony, (fig. 4b) i koło 36 jest wysuwane za pomocą przenośnika 6.
Urządzenie do wyważania według wynalazku jest zatem wyposażone w niezbędne funkcje do przeprowadzania wyważania. Zamocowanie przeciwwagi odbywa się przy tym w warunkach ergonomicznych. Dzięki kombinacji pojedynczych funkcji i jednego urządzenia wymagane są niskie nakłady na jego budowę. Urządzenie według wynalazku pozwala na wyważanie w prosty sposób kół o różnych rozmiarach co umożliwia racjonalne wykonywanie niewielkich serii. Zaletą wynalazku jest również jego kompaktowa budowa zewnętrzna, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie urządzenia do istniejących urządzeń produkcyjnych.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do wyważania kół, z uchylnym uchwytem, przeznaczone do pozycjonowania i trzymania koła samochodowego, w celu mocowania przeciwwagi, którego uchwyt jest zaopatrzony w przynajmniej dwie, leżące naprzeciw siebie szcz ę ki do zaciskania obwodu koł a, uł o ż yskowane obrotowo na wspólnej osi, przy czym przynajmniej jedna szczęka jest połączona z napędem posuwisto-zwrotnym i jest ułożyskowana obrotowo, a ponadto urządzenie jest wyposażone w przenośnik do przemieszczania koła samochodowego znajdującego się między szczękami uchwytu, znamienne tym, że uchwyt (13) jest umieszczony odchylnie od położenia, w którym szczęki (23, 25) są poziome do położenia nachylonego pod kątem przynajmniej 30° w stosunku do poziomu.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (13) jest zaopatrzony w ramę (14) mającą położone z obu stron przenośnika (6) rozciągające się w kierunku przenoszenia ramiona (17, 18), na których są zamocowane szczęki (23, 25), przy czym rama (14) jest osadzona wahliwie na osi pokrywającej się z osią mocowania.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że ramię (17) ramy (14) równoległe do kierunku przenoszenia jest zamocowane do ramy w dwóch punktach, przy czym odległość ramienia (17) od leżącego przeciwnie ramienia (19) w pierwszym punkcie mocowania jest większa niż odległość w drugim punkcie mocowania.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każda ze szczęk (23, 25) jest zaopatrzona w dwie równoległe rolki (26, 27), tworzące podporę koła samochodowego (36).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że przynajmniej jedna rolka (26) jest sprzężona z obrotowym napędem, do obracania koła samochodowego (36) do pozycji wyważania.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że napęd obrotowy jest umieszczony w rolce (26).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że jest zaopatrzone w pneumatyczny silnik wirnikowy stanowiący napęd obrotowy.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że rolka (27) jest zaopatrzona w urządzenie pomiarowe do mierzenia kąta jej obrotu.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że rolka (27) jest swobodnie obrotowa.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwsza szczęka (25) jest zamocowana na końcu wału (28) osadzonego przesuwnie i obrotowo w korpusie (29), przy czym wał (28) jest sprzężony z obrotowym napędem (30) zamocowanym w korpusie (29), zaś na drugim końcu wału (28) ułożyskowane jest obrotowo jarzmo (31) połączone z tłoczyskami (32) liniowych cylindrów tłokowych (33) o ruchu równoległym do wału (28) zamocowanych w korpusie.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że druga szczęka (23) jest osadzona obrotowo, a jej obrót o kąt 180° jest ograniczony przez dwa krańcowe zderzaki, zaś w krańcowych położeniach jak również w położeniach pośrednich za pomocą zatrzasku sprężynowego, jest siłowo połączona z ramieniem (17).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przenośnik (6) jest umieszczony na przesuwnym stole (10) i poprzez opuszczanie stołu (10) jest opuszczany poniżej płaszczyzny przenoszenia.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że przenośnik (6) jest zaopatrzony w przynajmniej dwie, umieszczone w odstępach od siebie, taśmy (7) względnie inne, bezkońcowe, elementy przenośnikowe.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że przenośnik (6) jest zaopatrzony w kilka rolek transportowych (11) umieszczonych równolegle względem siebie, o osiach obrotu skierowanych poprzecznie do osi mocowania, przy czym rolki transportowe (11) są ułożyskowane na przesuwnej ławie (12) umieszczonej poniżej płaszczyzny przenoszenia przenośnika (6) i w górnym położeniu są ruchome oraz wystają ponad płaszczyznę przenoszenia przenośnika (6).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że przesuwna ława (12) jest ułożyskowana i podparta na przesuwnym stole (10).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że na krawędziach wlotowej i/lub wylotowej przenośnika są umieszczone rolki przelotowe.
PL375015A 2002-09-27 2003-09-09 Urządzenie do wyważania kół z uchylnym uchwytem PL205067B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10245519A DE10245519A1 (de) 2002-09-27 2002-09-27 Unwuchtausgleichsstation für Fahrzeugräder

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL375015A1 PL375015A1 (pl) 2005-11-14
PL205067B1 true PL205067B1 (pl) 2010-03-31

Family

ID=31984256

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL375015A PL205067B1 (pl) 2002-09-27 2003-09-09 Urządzenie do wyważania kół z uchylnym uchwytem

Country Status (12)

Country Link
US (1) US7377165B2 (pl)
EP (1) EP1543308B1 (pl)
KR (1) KR100944321B1 (pl)
CN (1) CN100557396C (pl)
AT (1) ATE322672T1 (pl)
AU (1) AU2003271522A1 (pl)
BR (1) BRPI0306497B1 (pl)
DE (2) DE10245519A1 (pl)
ES (1) ES2260642T3 (pl)
MX (1) MXPA05003274A (pl)
PL (1) PL205067B1 (pl)
WO (1) WO2004031717A1 (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20050229702A1 (en) * 2004-04-14 2005-10-20 Illinois Tool Works, Inc. Tire weight applying apparatus
US7448267B2 (en) * 2004-04-14 2008-11-11 Micro-Poise Measurement Systems, Llc Tire balancing apparatus
US20060266105A1 (en) * 2005-05-16 2006-11-30 Hunter Engineering Company Wheel balancer system with automatic wheel clamping and wheel centering
US7616122B2 (en) 2005-06-20 2009-11-10 Biovigil, Llc Hand cleanliness
US8502681B2 (en) 2005-06-20 2013-08-06 Biovigil, Llc Hand cleanliness
US7686403B2 (en) * 2006-09-08 2010-03-30 Hunter Engineering Company Methods and systems for balancing spoked wheels using weight behind a single spoke
US9192471B2 (en) 2007-01-08 2015-11-24 Millipede, Inc. Device for translumenal reshaping of a mitral valve annulus
DE102007024753B4 (de) * 2007-05-26 2009-05-07 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Verfahren zum Prüfen fehlerhaft montierter Fahrzeugreifen
KR100901389B1 (ko) * 2007-12-26 2009-06-05 한일이화주식회사 전장품 스위치의 작동검사장치
DE102010002002B4 (de) * 2010-02-16 2016-02-25 Schenck Rotec Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Unwuchtausgleich an einem Fahrzeugrad
US20120053680A1 (en) 2010-08-24 2012-03-01 Bolling Steven F Reconfiguring Heart Features
ITMO20110136A1 (it) * 2011-05-26 2012-11-27 Sicam Srl Macchina equilibratrice per l'equilibratura di ruote di veicoli
KR101661737B1 (ko) * 2011-12-22 2016-10-04 현대중공업 주식회사 해양굴착 선박 및 구조물용 디젤발전기 건전성 시험장치
CN102756261B (zh) * 2012-06-30 2016-09-14 齐齐哈尔轨道交通装备有限责任公司 预压装上轮装置
US10543088B2 (en) 2012-09-14 2020-01-28 Boston Scientific Scimed, Inc. Mitral valve inversion prostheses
US10849755B2 (en) 2012-09-14 2020-12-01 Boston Scientific Scimed, Inc. Mitral valve inversion prostheses
US9180005B1 (en) 2014-07-17 2015-11-10 Millipede, Inc. Adjustable endolumenal mitral valve ring
CN104535341B (zh) * 2015-01-23 2016-10-26 山东交通学院 一种多功能车轮试验机
US9848983B2 (en) 2015-02-13 2017-12-26 Millipede, Inc. Valve replacement using rotational anchors
US10335275B2 (en) 2015-09-29 2019-07-02 Millipede, Inc. Methods for delivery of heart valve devices using intravascular ultrasound imaging
JP6892446B2 (ja) 2015-11-17 2021-06-23 ボストン サイエンティフィック サイムド,インコーポレイテッドBoston Scientific Scimed,Inc. 心臓弁輪を再成形するインプラント可能な機器および送達システム
CN109689820A (zh) 2016-09-02 2019-04-26 电化株式会社 氯丁橡胶胶乳粘接剂组合物
DE102016117434B4 (de) * 2016-09-15 2018-04-12 Schenck Rotec Gmbh Vorrichtung und Verfahren zur Anbringung eines Ausgleichsgewichts an einer Befestigungsfläche an einer Innenseite einer Felge
WO2018148584A1 (en) 2017-02-10 2018-08-16 Millipede, Inc. Implantable device and delivery system for reshaping a heart valve annulus
US11069220B2 (en) 2017-07-10 2021-07-20 Biovigil Hygiene Technologies, Llc Hand cleanliness monitoring
CN107282705B (zh) * 2017-07-29 2023-11-10 长春微控机械制造有限公司 一种车轮平衡自动修正装置
EP3476778B1 (de) * 2017-10-27 2020-09-02 Gawronski GmbH Vorrichtung und verfahren zum handhaben von reifen

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1802451U (de) * 1959-07-28 1959-12-17 Hofmann Maschf Geb Radhebevorrichtung fuer raederauswuchtmaschinen.
GB1183750A (en) 1967-10-09 1970-03-11 Draftex Ltd Improvements in and relating to Sealing Strips.
US3581576A (en) * 1968-07-11 1971-06-01 Alfred A Resier Unbalance detector for rotatable body
US3748910A (en) * 1969-09-23 1973-07-31 Diouys Hofmann Gmbh Method and apparatus for automatic balancing of motor vehicle wheels
US5025662A (en) * 1983-06-10 1991-06-25 Hultberg Richard M Automotive wheel balancing apparatus and method
US4890717A (en) * 1987-11-16 1990-01-02 Allied Automation Systems, Inc. Wheel turnover device
DK423488D0 (da) * 1988-07-29 1988-07-29 Arne Hjorth Hansen Apparat til af- og paamontering af hjuldaek, navnlig store daek
ES2113516T3 (es) * 1992-02-20 1998-05-01 Interbalco Ag Aparato para el equilibrado de ruedas.
DK44893D0 (da) * 1993-04-21 1993-04-21 Hjort Hansen Arne Apparat til af- og paamontering af hjuldaek, navnlig store daek
DE19611574C1 (de) * 1996-03-23 1997-05-07 Continental Ag System zum industriellen Auswuchten insbesondere größerer Serien von Kraftfahrzeugrädern
DE19758241C2 (de) * 1997-12-30 2000-09-07 Fraunhofer Ges Forschung Einrichtung zur Prüfung von Fahrzeugrädern
DE19961828B4 (de) * 1999-12-21 2004-12-16 Hofmann Maschinen- Und Anlagenbau Gmbh Verfahren zum Anbringen von Unwuchtausgleichsgewichten an einem Fahrzeugrad und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
DE10000683A1 (de) * 2000-01-10 2001-07-12 Schenck Rotec Gmbh Vorrichtung zum Auswuchten eines Fahrzeugrades

Also Published As

Publication number Publication date
KR100944321B1 (ko) 2010-03-03
CN100557396C (zh) 2009-11-04
US7377165B2 (en) 2008-05-27
BR0306497A (pt) 2004-10-13
US20060096373A1 (en) 2006-05-11
BRPI0306497B1 (pt) 2017-06-06
WO2004031717A1 (de) 2004-04-15
DE50302909D1 (de) 2006-05-18
EP1543308B1 (de) 2006-04-05
PL375015A1 (pl) 2005-11-14
ATE322672T1 (de) 2006-04-15
EP1543308A1 (de) 2005-06-22
KR20050071500A (ko) 2005-07-07
MXPA05003274A (es) 2005-10-18
CN1685207A (zh) 2005-10-19
ES2260642T3 (es) 2006-11-01
DE10245519A1 (de) 2004-04-08
AU2003271522A1 (en) 2004-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL205067B1 (pl) Urządzenie do wyważania kół z uchylnym uchwytem
JP6023321B2 (ja) 風力発電装置のロータブレードの取り扱い装置
FI93636C (fi) Ulottuvuudeltaan ja kapasiteetiltaan suuri käsittelyrobotti, joka on tarkoitettu käytettäväksi avoimessa ympäristössä
CN210545844U (zh) 一种上下料装置及喷涂系统
CN215325526U (zh) 一种燃料电池电堆装载转运车
CN219542248U (zh) 一种动刀部件全自动装配输送装置
CN111977105A (zh) 一种空调内机自动包装生产线及自动包装系统
CN116040199A (zh) 一种汽配件上料输送装置
JPH08156504A (ja) タイヤ移載用補助装置
CN219361469U (zh) 一种夹爪结构及应用其的装箱机
CN212020563U (zh) 一种工业机器人的机械手制造用夹具
CN215701808U (zh) 夹爪机构
CN215755086U (zh) 桶用夹具
CN216050629U (zh) 一种适用于不同尺寸的汽车零部件检测装置
CN220260317U (zh) 一种取料机械手
CN219312820U (zh) 一种用于转运零部件的转运小车
CN215968055U (zh) 杯子打磨设备
CN220161909U (zh) 一种轮轴自动加工装置
CN215093587U (zh) 一种钢模抓取机构
CN220430628U (zh) 一种玻璃杯生产装夹打包装置
CN217294575U (zh) 焊机用送丝机运输工装
CN216836162U (zh) 一种桶身金属板材专用的精准码垛装置
CN212354640U (zh) 一种空调内机自动包装生产线及自动包装系统
CN219860174U (zh) 一种抗风性户外吊装夹具
CN214178401U (zh) 一种自动测量长度和直径的伐木机