PL204665B1 - Sposób wytwarzania pola płyty gruntowej i pole płyty gruntowej - Google Patents

Sposób wytwarzania pola płyty gruntowej i pole płyty gruntowej

Info

Publication number
PL204665B1
PL204665B1 PL347369A PL34736999A PL204665B1 PL 204665 B1 PL204665 B1 PL 204665B1 PL 347369 A PL347369 A PL 347369A PL 34736999 A PL34736999 A PL 34736999A PL 204665 B1 PL204665 B1 PL 204665B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
concrete slab
sheet
metal profile
retaining plate
slab
Prior art date
Application number
PL347369A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347369A1 (en
Inventor
Jorma Kinnunen
Kari Tuominen
Kimmo Varvikko
Juha Pulkkanen
Original Assignee
Teraespeikko Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FI982269A external-priority patent/FI982269A0/fi
Application filed by Teraespeikko Oy filed Critical Teraespeikko Oy
Publication of PL347369A1 publication Critical patent/PL347369A1/xx
Publication of PL204665B1 publication Critical patent/PL204665B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C11/00Details of pavings
    • E01C11/02Arrangement or construction of joints; Methods of making joints; Packing for joints
    • E01C11/04Arrangement or construction of joints; Methods of making joints; Packing for joints for cement concrete paving
    • E01C11/14Dowel assembly ; Design or construction of reinforcements in the area of joints
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D27/00Foundations as substructures
    • E02D27/01Flat foundations

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)
  • Panels For Use In Building Construction (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Underground Or Underwater Handling Of Building Materials (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania pola płyty gruntowej i pole płyty gruntowej.
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania pola płyty gruntowej, które zawiera co najmniej pierwszą płytę betonową i drugą płytę betonową, w którym to sposobie formuje się co najmniej pierwszą formę do odlewania, a oprócz tego drugą formę do odlewania, które to formy do odlewania mają cztery boki, z których co najmniej ten bok, który znajduje się pomiędzy formami do odlewania jest wykonany z blaszanego profilu, i które to formy do odlewania mają dno z ziemi lub podobne; przy czym wlewa się beton do form odlewniczych w celu wytworzenia pierwszej płyty betonowej w pierwszej formie do odlewania i drugiej płyty betonowej w drugiej formie do odlewania.
Wynalazek dotyczy również pola płyty gruntowej zawierającego co najmniej pierwszą płytę betonową i drugą płytę betonową, przy czym ta pierwsza płyta betonowa i druga płyta betonowa znajdują się zasadniczo na tym jednym poziomie obok siebie z umieszczonym pomiędzy nimi blaszanym profilem.
Wynalazek dotyczy pól z płyt gruntowych, zwłaszcza podłóg z płyt gruntowych. Z powodu kurczenia się pola płyty gruntowej podczas suszenia, płyty betonowe pola płyty gruntowej przemieszczają się względem siebie. Na przykład, zmiany temperatury również powodują ruchy płyt betonowych względem siebie.
Płyty gruntowe odlewa się na podłożu piaskowym (piasku nośnym), co umożliwia ich przemieszczanie się względem podłoża. Odlewanie to wykonuje się na miejscu budowy w formach umieszczanych na podłożu. Formy te umieszcza się zazwyczaj na elementach nośnych wykonanych na podłożu tak, żeby taka płyta betonowa osiadała na właściwej wysokości.
Istotne znaczenie ma zaopatrzenie podłogi z płyt gruntowych w złącza kompensacyjne umożliwiające płytom betonowym wspomniane ruchy względem siebie. Złącza ekspansyjne umożliwiają wydłużanie, skracanie i skręcanie się płyt. W złączach ekspansyjnych płyta jest zazwyczaj całkowicie przecięta. Ruch względny płyt betonowych musi być kontrolowany. To oznacza, że w złączu ekspansyjnym płyty betonowe nie mogą unosić się pionowo, tj. wzdłuż wysokości, względem siebie. Trzeba natomiast dopuścić możliwość ich poziomego przemieszczania się względem siebie. Z tego względu w złączach ekspansyjnych stosuje się róż ne struktury ustalające, których celem jest uniemożliwienie płytom betonowym niewłaściwego przemieszczania się względem siebie. Ta struktura musi być wykonana w taki sposób, żeby złącze ekspansyjne było w stanie przenieść ruch poprzeczny.
Płyta gruntowa musi również być oddzielona złączem ekspansyjnym od wszystkich struktur nośnych i tym podobnych, takich jak ściany, kolumny, płyty fundamentowe maszyn, kanały podłogowe i podłogowe kratki ściekowe.
W podł odze znajdują się złącza ekspansyjne pomiędzy pł ytami betonowymi w kierunku podł u ż nym i poprzecznym. Według zaleceń, podłużne złącza ekspansyjne są zazwyczaj w przybliżeniu 1,5 do 2 razy dłuższe niż poprzeczne.
Poprzednio, w złączach podłużnych pola płyty stosowano grodzice, a w złączach poprzecznych śruby czopowe.
Złącze grodzicowe ma grodzice wykonane z drewna lub metalu. Grodzice drewniane trzeba demontować, natomiast grodzice stalowe można albo zdemontować albo zostawić w płycie betonowej. Oba typy złączy mają wspólną cechę charakterystyczną, że podczas kurczenia się podłogi, grodzica otwiera się i umożliwia również niewielkie ruchy w pionie, oraz często trzeba używać zbrojenia płyt do uniemożliwiania grodzicy ustępowania pod naciskiem. W swoim obszarze takie zbrojenie płyty betonowej powoduje, że krawędź płyty betonowej unosi się podczas kurczenia. W przypadku dróg dla pojazdów z twardymi oponami nie powinno stosować się złączy grodzicowych.
W złączach ze śrubami czopowymi, formy wykonywano tradycyjnie z drewna. W górnej części złącza jest często stosowane stalowe zbrojenie do jego ochrony. Śruby są instalowane w otworach wywierconych w drewnie, a z drugiej strony, w górnej części śruby instaluje się rurkę z tworzywa sztucznego umożliwiającą skurcz. Takie złącze pracuje kiedy płyta kurczy się w kierunku biegu śrub, natomiast kiedy płyta kurczy się również w kierunku swojej szerokości, nie ma miejsca na ruch. Ze złączem tym wiąże się szereg problemów. Demontaż formy jest równoznaczny z jej rozerwaniem, co uniemożliwia jej ponowne użycie. Dość trudno jest również zapewnić, żeby śruby zachowały prostoliniowość. Krawędź złącza zazwyczaj strzępi się podczas demontażu i formy nie można zdemontować następnego dnia.
Trzecim rozwiązaniem w przypadku wytwarzania złącza w postaci śrub czopowych jest najpierw odlanie płyty, a następnie przecięcie, we właściwym miejscu, złącza na głębokość wynoszącą 0,3 x
PL 204 665 B1 wysokość płyty w betonie w celu poprowadzenia pęknięcia we właściwym miejscu, a następnie zaszpachlowanie złącza. Złącze tego typu trudno jest wydłużyć aż do ściany, a cięcie, jako etap pracy, jest trudne i drogie. Po stwardnięciu betonu po około 8 do 24 godzinach, złącze również trzeba przeciąć, ponieważ w przypadku zbyt wczesnego jego przecięcia nastąpi zniszczenie jego krawędzi, a w przypadku zbyt późnego przecięcia, pęknięcia mogą powstać w miejscach przypadkowych.
Dotychczas stosowano również rombowe kołki ustalające. W ich skład wchodzą części z tworzyw sztucznych instalowane w formie, które pozostawia się w odlewie, a podczas wzmacniania drugiej strony, w zagłębienia te wkłada się kwadratowe płyty umożliwiające ruchy w dwóch kierunkach. Przebieg formowania jest taki sam jak opisano powyżej.
Zatem celem wynalazku jest opracowanie sposobu wytwarzania pola płyty gruntowej i pole płyty gruntowej rozwiązujące wspomniane powyżej problemy.
Sposób wytwarzania pola płyty gruntowej, które zawiera co najmniej pierwszą płytę betonową i drugą płytę betonową, w którym to sposobie formuje się co najmniej pierwszą formę do odlewania, oraz oprócz tego drugą formę do odlewania, które to formy do odlewania mają cztery boki, z których co najmniej ten bok, który znajduje się pomiędzy formami do odlewania jest wykonany z blaszanego profilu, i które to formy do odlewania mają dno z ziemi lub podobne, wlewa się beton do form odlewniczych, oraz wytwarza się pierwszą płytę betonową w pierwszej formie do odlewania i drugą płytę betonową w drugiej formie do odlewania według wynalazku charakteryzuje się tym, że w sposobie tym stosuje się profil blaszany, którego pierwszy bok ma przymocowaną do niego co najmniej jedną pierwszą płytę ustalającą ukształtowaną zasadniczo podobnie do półokręgu lub segmentu, a na drugim boku blaszanego profilu znajduje się przymocowany do niego co najmniej jeden element kotwiczący, przy czym pierwsza płyta ustalająca jest zaopatrzona w element łożyskowy polepszający ruch pomiędzy pierwszą płytą ustalającą i pierwszą płytą betonową, umieszcza się blaszany profil pomiędzy pierwszą formą do odlewania, a drugą formą do odlewania w taki sposób, że co najmniej jedna pierwsza płyta ustalająca ukształtowana zasadniczo podobnie do półokręgu lub segmentu na pierwszym boku blaszanego profilu jest zasadniczo pozioma w pierwszej formie do odlewania, oraz tak, że co najmniej jeden element kotwiczący na drugim boku blaszanego profilu znajduje się w drugiej formie do odlewania, co najmniej częściowo zalewa się co najmniej jeden element kotwiczący w drugiej płycie betonowej w taki sposób, że element kotwiczący mocuje nieruchomo blaszany profil w drugiej płycie betonowej, oraz co najmniej częściowo zalewa się pierwszą płytę ustalającą w pierwszej płycie betonowej w taki sposób, że za pomocą elementu łożyskowego pierwsza płyta ustalająca przemieszcza się tylko zasadniczo poziomo w pierwszej płycie betonowej, tak, że pierwsza płyta betonowa i druga pł yta betonowa razem z zakotwiczonym w niej nieruchomo blaszanym profilem przemieszczają się względem siebie tylko zasadniczo poziomo.
Pole płyty gruntowej zawierające co najmniej pierwszą płytę betonową i drugą płytę betonową, przy czym pierwsza płyta betonowa i druga płyta betonowa znajdują się zasadniczo na jednym poziomie obok siebie z umieszczonym pomiędzy nimi blaszanym profilem, według wynalazku charakteryzuje się tym, że do pierwszego boku blaszanego profilu jest przymocowana co najmniej jedna zasadniczo pozioma płyta ustalająca w kształcie w przybliżeniu półokręgu lub segmentu, przy czym pierwsza płyta ustalająca zawiera element łożyskowy polepszający ruch pomiędzy pierwszą płytą ustalającą i pierwszą płytą betonową, zaś do drugiego boku blaszanego profilu jest przymocowany co najmniej jeden element kotwiczący, który jest co najmniej częściowo zagłębiony w drugiej płycie betonowej, przy czym blaszany profil jest nieruchomo zamocowany do drugiej płyty betonowej za pomocą elementu kotwiczącego, oraz pierwsza płyta ustalająca jest co najmniej częściowo zagłębiona w pierwszej płycie betonowej, przy czym pierwsza płyta ustalająca jest osadzona przesuwnie w kierunku poziomym w pierwszej płycie betonowej za pomocą elementu łożyskowego.
Korzystnie element kotwiczący jest uformowany z drugiej płyty ustalającej.
Korzystnie druga płyta ustalająca jest ukształtowana w taki sposób, że co najmniej częściowo odchyla się od poziomu.
Korzystnie pierwsza płyta ustalająca i druga płyta ustalająca są do siebie przymocowane.
Korzystnie pierwsza płyta ustalająca i druga płyta ustalająca tworzą razem strukturę w przybliżeniu okrągłą.
Korzystnie struktura utworzona przez pierwszą płytę ustalającą i drugą płytę ustalającą jest przymocowana do otworu biegnącego przez blaszany profil (3).
Korzystnie element łożyskowy jest częścią z tworzywa sztucznego, która co najmniej częściowo otacza pierwszą płytę ustalającą.
PL 204 665 B1
Korzystnie blaszany profil ma w przekroju poprzecznym kształt litery L i jest usytuowany tak, że pozioma część profilu w kształcie litery L znajduje się w obszarze dolnym drugiej płyty betonowej.
W rozwiązaniu według wynalazku, do pierwszego boku blaszanego profilu jest przymocowana co najmniej jedna zasadniczo pozioma płyta ustalająca ukształtowana w przybliżeniu podobnie do półokręgu lub segmentu. Odpowiednio, do drugiego boku blaszanego profilu jest przymocowany co najmniej jeden element kotwiczący. Pierwsza płyta ustalająca jest zagłębiona w pierwszej płycie betonowej.
Ponieważ w rozwiązaniu według wynalazku celem jest przymocowanie blaszanego profilu do drugiej płyty betonowej, ten co najmniej jeden element kotwiczący przymocowany do blaszanego profilu jest zagłębiony w drugiej płycie betonowej. Element kotwiczący na drugim boku blaszanego profilu mocuje blaszany profil lepiej do drugiej płyty betonowej niż płyta ustalająca mocuje blaszany profil do pierwszej płyty betonowej. Z powodu przemieszczania się betonowych płyt względem siebie, blaszany profil pozostaje zatem przymocowany do drugiej płyty betonowej. Blaszany profil będzie odłączał się od pierwszej betonowej płyty, i pierwsza płyta betonowa i druga betonowa płyta wraz z przymocowanym do niej blaszanym profilem mogą przemieszczać się względem siebie. Ponieważ pierwsza płyta ustalająca jest przymocowana do blaszanego profilu, który jest przymocowany za pomocą elementów kotwiczących do drugiej płyty betonowej, ruch pierwszej i drugiej płyty betonowej będzie kontrolowany. Ponieważ płyty betonowe nie mogą przemieszczać się względem siebie w pionie, pierwsza płyta ustalająca jest zasadniczo pozioma. Jednakże pozioma pierwsza płyta ustalająca umożliwia ruch poziomy, a ponieważ pierwsza płyta ustalająca jest ukształtowana podobnie do segmentu lub półokrę gu, więc możliwy jest ruch poziomy bez koncentracji obciążeń, ponieważ taka zasadniczo segmentowa lub półkołowa płyta ustalająca nie ma narożników, za które może zaczepić się pierwsza płyta betonowa.
Rozwiązanie według wynalazku ma tę zaletę, że można je stosować w polach płyt gruntowych zarówno w złączach podłużnych, jak i poprzecznych.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia przemieszczanie się płyty betonowej zarówno wzdłuż złącza, jak i pod kątem prostym do niego.
Korzystnie, pierwsza płyta ustalająca ma kształt półokręgu lub segmentu, ponieważ kształty te nie powodują koncentracji obciążeń takiej jak ma to miejsce w przypadku kształtów z narożnikami.
Rozwiązanie według wynalazku ułatwia odlewanie, ponieważ istnieje jeden obiekt zawierający blaszany profil z co najmniej jedną zasadniczo poziomą płytą ustalającą przymocowaną do jego pierwszego boku oraz co najmniej jednym elementem kotwiczącym przymocowanym do jego drugiego boku, który to obiekt jest instalowany w miejscu i mocowany do swojej bazy (podstawy) bez oddzielnych prac formujących, zakładania kołków lub wiercenia.
W rozwią zaniu według wynalazku forma nie musi również być demontowana po odlaniu.
Sposób według wynalazku umożliwia szybsze wykonywanie plac odlewniczych, ponieważ sąsiednia płyta betonowa może być wylewana natychmiast po poprzedniej lub nawet równocześnie z nią.
Ponadto w rozwiązaniu według wynalazku działanie złącza można obliczyć według instrukcji obliczeniowych.
W sposobie według wynalazku, płyty ustalające i płyty kotwiczące pozostają proste i osadzone w miejscu oraz ich dział anie jest zapewnione, ponieważ są przymocowane do blaszanego profilu, który pozostaje w strukturze.
W rozwiązaniu według wynalazku, nie są potrzebne żadne zbrojenia płyt w złączu, ponieważ krawędź betonowej płyty nie unosi się podczas jej kurczenia oraz ponieważ są struktury przymocowane do obu boków blaszanego profilu betonowych płyt, żeby temu zapobiec.
Sposób według wynalazku zmniejsza kolejne prace, ponieważ używany blaszany profil posiada elementy kotwiczące przymocowane do jednego boku tego profilu płyty ustalające do drugiego boku tego profilu, oraz blaszany profil pozostaje w polu płyty gruntowej, tj. nie wyjmuje się go z niego.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia profil przekroju złącza pomiędzy dwiema płytami betonowymi, w widoku z boku, fig. 2 - profil przekroju złącza pomiędzy dwiema płytami betonowymi, w widoku z boku, fig. 3 - profil przekroju złącza pomiędzy dwiema płytami betonowymi, w widoku z boku, fig. 4 - profil przekroju złącza pomiędzy dwiema płytami betonowymi, w widoku z góry, a fig. 5 - drugą płytę betonową.
Na figurach pokazano pole płyty gruntowej według wynalazku, który zawiera co najmniej pierwszą płytę betonową 1 i drugą płytę betonową 2. Pierwsza płyta betonowa 1 i druga płyta betonowa 2 znajdują się na zasadniczo tym samym poziomie obok siebie, a pomiędzy pierwszą płytą betonową 1 i drugą płytą betonową 2 znajduje się blaszany profil 3.
PL 204 665 B1
Długość blaszanego profilu zależy od długości złącza, a jego wysokość zależy od wysokości pierwszej płyty betonowej 1 i drugiej płyty betonowej 2.
Korzystnie, pomiędzy pierwszą płytą betonową 1 a drugą płytą betonową 2 znajduje się również zaszpachlowane złącze 4.
Polem płyty gruntowej może być, na przykład, betonowa podłoga.
W polu płyty gruntowej według wynalazku, do pierwszego boku blaszanego profilu 3 jest przymocowana co najmniej jedna zasadniczo pozioma płyta ustalająca 5 podobna kształtem do półokręgu lub segmentu.
Do drugiego boku blaszanego profilu 3 jest przymocowany co najmniej jeden element kotwiczący 6 przeznaczony do nieruchomego kotwiczenia blaszanego profilu 3 do drugiej płyty betonowej 2.
Pierwsza płyta ustalająca 5 jest co najmniej częściowo zagłębiona w pierwszej płycie betonowej 1, a element kotwiczący 6 jest co najmniej częściowo zagłębiony w drugiej płycie betonowej 2.
Celem rozwiązania według wynalazku jest to, że element kotwiczący 6 mocuje nieruchomo blaszany profil 3 w drugiej płycie betonowej 2 oraz to, że pierwsza płyta ustalająca 5 jest zasadniczo pozioma w pierwszej płycie betonowej 1, w którym to przypadku pierwsza płyta ustalająca 5 może przemieszczać się tylko zasadniczo poziomo w pierwszej płycie betonowej 1. Z tego względu pierwsza płyta betonowa 1 i druga płyta betonowa 2 łącznie z przymocowanym do niej nieruchomo blaszanym profilem mogą przemieszczać się względem siebie tylko zasadniczo poziomo. Pierwszą płytę betonową 1 można odłączać od drugiej płyty betonowej 2 na blaszanym profilu 3 tak, że blaszany profil 3 pozostaje przymocowany do drugiej płyty betonowej 2.
Korzystnie, pierwsza płyta ustalająca 5 i element kotwiczący 6 są przymocowane do blaszanego profilu 3 bez złącza. Oznacza to, że pierwsza płyta ustalająca 5 i/lub element kotwiczący 6 są uformowane ze stałej części blaszanego profilu 3.
Korzystnie, pierwsza płyta ustalająca 5 i element kotwiczący 6 są przymocowane do blaszanego profilu 3 techniką spawania.
Korzystnie, element kotwiczący 6 jest wykonany z drugiej płyty ustalającej.
Druga płyta ustalająca jest korzystnie tak ukształtowana, że co najmniej częściowo odchyla się od poziomu, jak pokazano na fig. 1 do 3. Pomaga to w lepszym kotwiczeniu drugiej płyty ustalającej do drugiej płyty betonowej 2.
Alternatywnie, druga płyta ustalająca zawiera elementy kotwiczące (nie pokazane na figurach) przystosowane do kotwiczenia drugiej płyty ustalającej do drugiej płyty betonowej 2.
Druga płyta ustalająca może również co najmniej częściowo odchylać się od poziomu i zawierać elementy kotwiczące.
Pierwsza płyta ustalająca 5 i druga płyta ustalająca są korzystnie przymocowane do siebie.
Najbardziej korzystnie, pierwsza płyta ustalająca 5 i druga płyta ustalająca są przymocowane do siebie bezzłączowo, co w tym przypadku oznacza, że są wykonane z początkowo jednolitej części.
Pierwsza płyta ustalająca 5 i druga płyta ustalająca korzystnie tworzą razem zasadniczo kołową strukturę.
Korzystnie, około 1/3 struktury utworzonej przez pierwszą płytę ustalającą 5 i drugą płytę ustalającą znajduje się w pierwszej płycie betonowej 1, a około 2/3 struktury utworzonej przez pierwszą płytę ustalającą 5 i drugą płytę ustalającą znajduje się w drugiej płycie betonowej 2.
Korzystnie, struktura utworzona przez pierwszą płytę ustalającą 5 i drugą płytę ustalającą jest przymocowana do otworu (nie pokazanego na figurach) biegnącego przez blaszany profil 3.
Pierwsza płyta ustalająca 5 korzystnie zawiera element łożyskowy 7 mający poprawić ruch pomiędzy pierwszą płytą ustalającą 5, a pierwszą płytą betonową 1.
Korzystnie, element łożyskowy 7 jest częścią z tworzywa sztucznego, która co najmniej częściowo otacza pierwszą płytę ustalającą 5.
Korzystnie, blaszany profil 3 ma w przekroju poprzecznym kształt litery L i jest usytuowany tak, że pozioma część profilu w kształcie litery L znajduje się poniżej drugiej płyty betonowej 2, tj. z tej samej strony co elementy kotwiczące.
Na fig. 1 pokazano rozwiązanie, w którym tylko druga płyta betonowa 2 zawiera dodatkowe zbrojenie 8.
Na fig. 2 i 3 pokazano strukturę, w której zarówno pierwsza płyta betonowa 1, jak i druga płyta betonowa 2 zawierają dodatkowe zbrojenie 8.
Co najmniej dodatkowe zbrojenie 8 w pierwszej płycie betonowej 1 jest korzystnie przymocowane za pomocą elementów mocujących (nie pokazanych na figurach), które odłączają się w wyniku
PL 204 665 B1 ruchu względnego pierwszej płyty betonowej 1 i blaszanego profilu 3. Wspomniane elementy mocujące mogą być, na przykład, dwustronną taśmą przylepną.
Alternatywnie, dodatkowe zbrojenie 8 w pierwszej płycie betonowej 1 jest przymocowane do blaszanego profilu 3 za pomocą spoiny otworowej, co wymaga wywiercenia w dodatkowym zbrojeniu 8 otworu (nie pokazanego na figurach) pod spoinę. Takie otwory i odpowiednie spoiny są wykonane co 400 do 800 mm, korzystnie w przybliżeniu co 600 mm. Dodatkowe zbrojenie 8 w drugiej płycie betonowej 2 jest również przymocowane do blaszanego profilu 3 za pomocą spoiny otworowej, ale spoiny te są umieszczone centralnie względem wcześniejszych, a odległość pomiędzy spoinami w połówkach wynosi 200 do 400 mm, korzystnie w przybliżeniu 300 mm. Podczas skurczu pola płyty gruntowej, sztywność blaszanego profilu 3 pomiędzy spoinami otworowymi jest tak mała, że możliwe jest poddanie się blaszanego profilu 3 i zmiana jego kształtu.
Alternatywnie, dodatkowe zbrojenie 8 i blaszany profil 3 są przymocowane do siebie za pomocą części aluminiowych, takich jak aluminiowe nity kołpakowe (nie pokazane na figurach), mające znacznie mniejszą wytrzymałość niż stal, przy czym nity te pozostawia się z lekkim luzem. Podczas skurczu pola płyty gruntowej, aluminium lub podobny materiał, będąc słabszy, poddaje się i złącze może pracować. Alternatywnie, dodatkowe zbrojenia 8 i blaszany profil 3 są przymocowane do siebie za pomocą konwencjonalnych nitów kołpakowych ze znajdującym się pod spodem pierścieniem o przekroju kołowym.
Alternatywnie, dodatkowe zbrojenia 8 i blaszany profil 3 są przymocowane do siebie za pomocą elastycznych gumowych nakrętek lub podobnych (nie pokazanych na figurach). Element gumowy lub z tworzywa sztucznego jest zamocowany w otworze (nie pokazanym na figurach) wywierconym w blaszanym profilu. Podczas kurczenia się pola płyty gruntowej guma poddaje się i podłoga może zmienić kształt.
Możliwe jest również kombinowanie ze sobą powyższych sposobów mocowania.
W strukturach pokazanych na figurach, dodatkowe zbrojenie 8 jest również zakotwiczone w płytach betonowych 1, 2 za pomocą łap mocujących 9 przymocowanych do dodatkowego zbrojenia 8.
Wynalazek dotyczy również sposobu wytwarzania pola płyty gruntowej.
W sposobie tym formuje się co najmniej pierwszą formę do odlewania oraz, oprócz niej, co najmniej drugą formę do odlewania (nie pokazaną na figurach), które mają cztery boki (nie pokazane na figurach), z których co najmniej ten bok, który znajduje się pomiędzy pierwszą a drugą formą do odlewania jest wykonany z blaszanego profilu, i które to formy do odlewania mają również dno (nie pokazane na figurach) wykonane z ziemi (nie pokazanej na figurach) lub podobnego materiału, po czym do form do odlewania wlewa się beton.
Pozostałe boki formy do odlewania mogą być wykonane innymi sposobami. Na przykład, jeżeli pozostałe boki formy do odlewania znajdują się przy ścianie, to można zastosować boki formy do odlewania tworzące szczelinę (nie pokazaną na figurach) pomiędzy ścianą a betonową płytą. Szczelinę pomiędzy ścianą a betonową płytą uzyskuje się, na przykład, za pomocą profili (nie pokazanych na figurach), które wyjmuje się spomiędzy ściany a betonowej płyty, pozostawiając pustą przestrzeń.
W sposobie według wynalazku stosuje się blaszany profil 3 z co najmniej jedną półokrągłą lub w kształcie segmentu płytą ustalającą 5 przymocowaną do jego pierwszego boku oraz co najmniej jednym elementem kotwiczącym 6 przymocowanym do jego drugiego boku.
Blaszany profil 3 umieszcza się pomiędzy pierwszą formą odlewniczą a drugą formą odlewniczą tak, żeby ta co najmniej jedna zasadniczo półokrągła lub w kształcie segmentu płyta ustalająca 5 na pierwszym boku blaszanego profilu 3 była zasadniczo pozioma w pierwszej formie odlewniczej i tak, żeby co najmniej jeden element kotwiczący 6 na drugim boku blaszanego profilu 3 był w drugiej formie odlewniczej. Następnie do pierwszej formy odlewniczej i do drugiej formy odlewniczej wlewa się beton w celu wytworzenia pierwszej płyty betonowej w pierwszej formie odlewniczej i drugiej płyty betonowej w drugiej formie odlewniczej.
W sposobie według wynalazku, wspomniany co najmniej jeden element kotwiczący 6 jest zalany co najmniej częściowo w drugiej płycie betonowej 2 tak, że element kotwiczący 6 kotwiczy nieruchomo blaszany profil 3 w drugiej płycie betonowej 2. Pierwsza płyta ustalająca 5 jest odpowiednio zalana co najmniej częściowo w pierwszej płycie betonowej 1 tak, że pierwsza płyta ustalająca 5 może przemieszczać się tylko zasadniczo poziomo w pierwszej płycie betonowej 1 tak, że pierwsza płyta betonowa 1 i druga płyta betonowa 2 łącznie z zakotwiczonym w niej nieruchomo blaszanym profilem 3 mogą tylko przemieszczać się zasadniczo poziomo względem siebie.
PL 204 665 B1
Każda osoba będąca profesjonalistą w tej dziedzinie łatwo zorientuje się, że w miarę rozwoju technologii, główną koncepcję wynalazku można wdrażać na wiele sposobów. Zatem wynalazek ani jego przykłady wykonania nie są ograniczone do opisanych powyżej przykładów wykonania, ale można je zmieniać w ramach przedstawionych zastrzeżeń.

Claims (9)

1. Sposób wytwarzania pola płyty gruntowej, które zawiera co najmniej pierwszą płytę betonową i drugą pł ytę betonową , w którym to sposobie formuje się co najmniej pierwszą formę do odlewania, oraz oprócz tego drugą formę do odlewania, które to formy do odlewania mają cztery boki, z których co najmniej ten bok, który znajduje się pomiędzy formami do odlewania jest wykonany z blaszanego profilu, i które to formy do odlewania mają dno z ziemi lub podobne, wlewa się beton do form odlewniczych, oraz wytwarza się pierwszą płytę betonową w pierwszej formie do odlewania i drugą płytę betonową w drugiej formie do odlewania, znamienny tym, że w sposobie tym stosuje się profil blaszany (3), którego pierwszy bok ma przymocowaną do niego co najmniej jedną pierwszą płytę ustalającą (5) ukształtowaną zasadniczo podobnie do półokręgu lub segmentu, a na drugim boku blaszanego profilu (3) znajduje się przymocowany do niego co najmniej jeden element kotwiczący (6), przy czym pierwsza płyta ustalająca (5) jest zaopatrzona w element łożyskowy (7) polepszający ruch pomiędzy pierwszą płytą ustalającą (5) i pierwszą płytą betonową (1), umieszcza się blaszany profil (3) pomiędzy pierwszą formą do odlewania, a drugą formą do odlewania w taki sposób, że co najmniej jedna pierwsza płyta ustalająca (5) ukształtowana zasadniczo podobnie do półokręgu lub segmentu na pierwszym boku blaszanego profilu (3) jest zasadniczo pozioma w pierwszej formie do odlewania, oraz tak, że co najmniej jeden element kotwiczący (6) na drugim boku blaszanego profilu (3) znajduje się w drugiej formie do odlewania, co najmniej częściowo zalewa się co najmniej jeden element kotwiczący (6) w drugiej płycie betonowej (2) w taki sposób, że element kotwiczący (6) mocuje nieruchomo blaszany profil (3) w drugiej płycie betonowej (2), oraz co najmniej częściowo zalewa się pierwszą płytę ustalającą (5) w pierwszej płycie betonowej (1) w taki sposób, że za pomocą elementu łożyskowego (7) pierwsza płyta ustalająca (5) przemieszcza się tylko zasadniczo poziomo w pierwszej płycie betonowej (1), tak, że pierwsza płyta betonowa (1) i druga płyta betonowa (2) razem z zakotwiczonym w niej nieruchomo blaszanym profilem (3) przemieszczają się względem siebie tylko zasadniczo poziomo.
2. Pole płyty gruntowej zawierające co najmniej pierwszą płytę betonową i drugą płytę betonową, przy czym pierwsza płyta betonowa i druga płyta betonowa znajdują się zasadniczo na jednym poziomie obok siebie z umieszczonym pomiędzy nimi blaszanym profilem, znamienne tym, że do pierwszego boku blaszanego profilu (3) jest przymocowana co najmniej jedna zasadniczo pozioma płyta ustalająca (5) w kształcie w przybliżeniu półokręgu lub segmentu, przy czym pierwsza płyta ustalająca (5) zawiera element łożyskowy (7) polepszający ruch pomiędzy pierwszą płytą ustalającą (5) i pierwszą płytą betonową (1), zaś do drugiego boku blaszanego profilu (3) jest przymocowany co najmniej jeden element kotwiczący (6), który jest co najmniej częściowo zagłębiony w drugiej płycie betonowej (2), przy czym blaszany profil (3) jest nieruchomo zamocowany do drugiej płyty betonowej (2) za pomocą elementu kotwiczącego (6), oraz pierwsza płyta ustalająca (5) jest co najmniej częściowo zagłębiona w pierwszej płycie betonowej (1), przy czym pierwsza płyta ustalająca (5) jest osadzona przesuwnie w kierunku poziomym w pierwszej płycie betonowej (1) za pomocą elementu łożyskowego (7).
3. Pole według zastrz. 2, znamienne tym, że element kotwiczący (6) jest uformowany z drugiej płyty ustalającej.
4. Pole według zastrz. 3, znamienne tym, że druga płyta ustalająca jest ukształtowana w taki sposób, że co najmniej częściowo odchyla się od poziomu.
5. Pole według zastrz. 3, znamienne tym, że pierwsza płyta ustalająca (5) i druga płyta ustalająca są do siebie przymocowane.
6. Pole według zastrz. 5, znamienne tym, że pierwsza płyta ustalająca (5) i druga płyta ustalająca tworzą razem strukturę w przybliżeniu okrągłą.
7. Pole według zastrz. 5, znamienne tym, że struktura utworzona przez pierwszą płytę ustalającą (5) i drugą płytę ustalającą (6) jest przymocowana do otworu biegnącego przez blaszany profil (3).
8. Pole według zastrz. 2, znamienne tym, że element łożyskowy (7) jest częścią z tworzywa sztucznego, która co najmniej częściowo otacza pierwszą płytę ustalającą (5).
PL 204 665 B1
9. Pole według zastrz. 2, znamienne tym, że blaszany profil (3) ma w przekroju poprzecznym kształt litery L i jest usytuowany tak, że pozioma część profilu w kształcie litery L znajduje się w obszarze dolnym drugiej płyty betonowej (2).
PL347369A 1998-10-20 1999-10-19 Sposób wytwarzania pola płyty gruntowej i pole płyty gruntowej PL204665B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI982269A FI982269A0 (fi) 1998-10-20 1998-10-20 Menetelmä maanvaraisen betonilaattakentän valmistamiseksi ja maanvarainen betonilaattakenttä
FI982675A FI110631B (fi) 1998-10-20 1998-12-10 Menetelmä maanvaraisen betonilaattakentän valmistamiseksi ja maanvarainen betonilaattakenttä
PCT/FI1999/000865 WO2000023653A1 (en) 1998-10-20 1999-10-19 Method for manufacturing a ground slab field and a ground slab field

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347369A1 PL347369A1 (en) 2002-04-08
PL204665B1 true PL204665B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=26160658

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL347369A PL204665B1 (pl) 1998-10-20 1999-10-19 Sposób wytwarzania pola płyty gruntowej i pole płyty gruntowej

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1123443B1 (pl)
AT (1) ATE257196T1 (pl)
AU (1) AU6478499A (pl)
DE (2) DE19983667T1 (pl)
DK (1) DK1123443T3 (pl)
ES (1) ES2212643T3 (pl)
FI (1) FI110631B (pl)
NO (1) NO316179B1 (pl)
PL (1) PL204665B1 (pl)
WO (1) WO2000023653A1 (pl)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2812891B1 (fr) * 2000-08-11 2003-12-19 Freyssinet Int Stup Dispositif d'assemblage de dalles de beton et procede de reparation de surfaces de roulement, utilisant ce dispositif
FI116154B (fi) 2001-02-05 2005-09-30 Vaelisuomen Imubetoni Oy Betonilaataston liikuntasaumajärjestelmä
ATE489505T1 (de) * 2002-08-16 2010-12-15 Permaban Ltd Betonbodenplatte
FR2848581A1 (fr) 2002-12-17 2004-06-18 G S E Systeme pour transferer les charges entre des dalles coulees en place
US7314333B2 (en) 2003-08-13 2008-01-01 Shaw & Sons, Inc. Plate concrete dowel system
US20060275078A1 (en) 2003-08-13 2006-12-07 Shaw & Sons, Inc. Plate concrete dowel system
US7338230B2 (en) 2003-08-13 2008-03-04 Shaw & Sons, Inc. Plate concrete dowel system
US6926463B2 (en) * 2003-08-13 2005-08-09 Lee A. Shaw Disk plate concrete dowel system
WO2005111332A2 (en) * 2004-05-14 2005-11-24 David Peter Samson A load plate and method of casting adjacent slabs of concrete
BE1016147A3 (fr) * 2004-08-04 2006-04-04 Coredis S A Joint metallique allege pour surfaces en beton.
GB0510298D0 (en) * 2005-05-20 2005-06-29 Devlin Seamus M Slab load transfer plate
US20070134063A1 (en) 2005-12-14 2007-06-14 Shaw And Sons, Inc. Dowel device with closed end speed cover
FI20085048L (fi) 2008-01-21 2009-07-22 Peikko Finland Oy Betonilaataston liikuntasaumajärjestelmä
FI125954B (fi) * 2008-01-21 2016-04-29 Peikko Finland Oy Betonilaataston liikuntasaumajärjestelmä
FI120597B (fi) 2008-01-21 2009-12-15 Peikko Finland Oy Betonilaataston liikuntasaumajärjestelmä
GB0812672D0 (en) * 2008-07-10 2008-08-20 Permaban Ltd Screed rail apparatus
GB2475289A (en) 2009-11-12 2011-05-18 Peikko Group Oy Apparatus for adjusting the height of a floor joint system
GB2476055B (en) 2009-12-08 2016-04-20 Peikko Group Oy Frangible connector for clamping two plates together
GB2511729B (en) * 2013-01-18 2019-04-03 Anthony Spurrell Shaun Floor joint apparatus
US20150197898A1 (en) 2014-01-15 2015-07-16 Shaw & Sons, Inc. Concrete dowel system
US9340969B1 (en) 2014-11-13 2016-05-17 Shaw & Sons, Inc. Crush zone dowel tube
US20190024367A1 (en) 2015-10-05 2019-01-24 Shaw & Sons, Inc. Concrete dowel placement system and method of making the same
US20170096810A1 (en) 2015-10-05 2017-04-06 Shaw & Sons, Inc. Concrete dowel placement system and method of making the same
US11578491B2 (en) 2020-02-07 2023-02-14 Shaw Craftsmen Concrete, Llc Topping slab installation methodology

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2500262A (en) * 1945-05-04 1950-03-14 William J Parrott Load transfer device
US4657430A (en) * 1983-01-24 1987-04-14 Marionneaux John L Roadway and roadway expansion joint
DE3460289D1 (en) * 1983-03-16 1986-08-21 Witschi H Connection and stress repartition element for concrete parts
US5674028A (en) * 1995-07-28 1997-10-07 Norin; Kenton Neal Doweled construction joint and method of forming same

Also Published As

Publication number Publication date
AU6478499A (en) 2000-05-08
FI110631B (fi) 2003-02-28
FI982675A (fi) 2000-04-21
EP1123443A1 (en) 2001-08-16
NO20011881L (no) 2001-04-11
WO2000023653A1 (en) 2000-04-27
FI982675A0 (fi) 1998-12-10
DE19983667T1 (de) 2001-11-22
EP1123443B1 (en) 2004-01-02
NO316179B1 (no) 2003-12-22
PL347369A1 (en) 2002-04-08
DK1123443T3 (da) 2004-05-03
DE69913977D1 (de) 2004-02-05
NO20011881D0 (no) 2001-04-11
ES2212643T3 (es) 2004-07-16
ATE257196T1 (de) 2004-01-15
DE69913977T2 (de) 2004-12-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204665B1 (pl) Sposób wytwarzania pola płyty gruntowej i pole płyty gruntowej
PL208006B1 (pl) Płyta prefabrykowana z żelazobetonu i sposób wytwarzania zespolonej konstrukcji płytowej z prefabrykowanych płyt żelbetowych
FI85745B (fi) Brandsaeker prefabricerad staolbalk.
KR102243984B1 (ko) 자립형 거푸집을 이용한 합벽 순타 시공용 무지주 거푸집 시스템 및 이의 시공 방법
CA2842249A1 (en) Prefabricated reinforced concrete wall panel and installation method
KR101263370B1 (ko) 거더연결재가 형성된 프리캐스트블록 및 이를 이용한 교량시공방법
KR100991046B1 (ko) 에이치빔 및 그 에이치빔을 이용한 철골구조 건축물의시공방법
JP4761402B2 (ja) プレキャストコンクリート製基礎材
RU2082853C1 (ru) Способ возведения фундамента
JP2017061841A (ja) コンクリート型枠構造体
KR100923564B1 (ko) 스틸 플레이트를 이용한 프리캐스트 교량 바닥판과 그 시공방법 및 구조
KR100775359B1 (ko) 거푸집 조립체 및 이를 이용한 건축물 시공 방법
EP0016478A2 (en) Wall made of a plurality of pre cast cementitious panels
KR102398605B1 (ko) Pc 보강패널을 이용한 내진 보강 시스템의 시공 방법
RU2037604C1 (ru) Способ усиления фундамента здания, сооружения
KR200226668Y1 (ko) 배수로 설치용 형틀
KR101483865B1 (ko) 합성구조의 띠장을 이용한 지하구조물시공방법
KR100626326B1 (ko) 콘크리트 구조물
JP3563128B2 (ja) プレキャストコンクリート基礎構造及びプレキャストコンクリート基礎並びに基礎の施工方法
KR102570335B1 (ko) 흙막이용 말뚝 시공 가이드 장치
KR102530366B1 (ko) 영구거푸집 및 이를 이용한 건축물 벽체 시공방법
CN218912371U (zh) 基坑定向坡道
KR100590178B1 (ko) 토류벽용 거푸집 고정구
KR100949868B1 (ko) 파이프형의 가이드와 거푸집을 이용한 교량의 기초 단면증설 공법
KR20110006225U (ko) 단면 손실 방지형 강도 보강용 결합구조체

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20141019