PL203391B1 - Sposób umacniania formacji geologicznych - Google Patents

Sposób umacniania formacji geologicznych

Info

Publication number
PL203391B1
PL203391B1 PL359835A PL35983503A PL203391B1 PL 203391 B1 PL203391 B1 PL 203391B1 PL 359835 A PL359835 A PL 359835A PL 35983503 A PL35983503 A PL 35983503A PL 203391 B1 PL203391 B1 PL 203391B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
oil
component
fatty acid
acid triglycerides
isocyanate
Prior art date
Application number
PL359835A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359835A1 (pl
Inventor
Wolfgang Cornely
Petra Samek
Oliver Czysollek
Wolfgang Schnorbus
Original Assignee
Carbotech Fosroc Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Carbotech Fosroc Gmbh filed Critical Carbotech Fosroc Gmbh
Publication of PL359835A1 publication Critical patent/PL359835A1/pl
Publication of PL203391B1 publication Critical patent/PL203391B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K17/00Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials
    • C09K17/14Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials containing organic compounds only
    • C09K17/18Prepolymers; Macromolecular compounds
    • C09K17/30Polyisocyanates; Polyurethanes
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D9/00Tunnels or galleries, with or without linings; Methods or apparatus for making thereof; Layout of tunnels or galleries
    • E21D9/001Improving soil or rock, e.g. by freezing; Injections
    • E21D9/002Injection methods characterised by the chemical composition used

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)
  • Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
  • Soil Conditioners And Soil-Stabilizing Materials (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób umacniania formacji geologicznych pod ziemią przez wprowadzanie przereagowujących na poliuretany mieszanin reakcyjnych, zawierających poliolowy składnik A i poliizocyjanianowy składnik B, do umacnianej formacji poprzez uprzednio wykonany otwór wiertniczy i przez przereagowanie wprowadzonej mieszaniny reakcyjnej.
Z opisu DE 34 33 928 C2 znane jest stosowanie mieszanek ż ywic poliuretanowych do umacniania formacji geologicznych w górnictwie węgla kamiennego. W ten sposób stabilizuje się węglonośną skałę, a także węgiel. W poszczególnych przypadkach w następstwie tych zastosowań dochodziło do pożarów. Mogło prowadzić do tego, że ciepło reakcji utwardzającej się żywicy sprzyjałoby procesowi samozapłonu węgla. W przypadku mieszanin żywic poliuretanowych ciepło reakcji i temperatura reakcji wynikają z reakcji poliizocyjanianowego składnika B i grup OH poliolowego składnika A oraz reakcji tych poliizocyjanianów z wodą. Zwykłe żywice poliuretanowe do umacniania formacji geologicznych zawierają znaczący nadmiar grup NCO. I tak według opisu DE 34 33 928 C2 proponuje się korzystne mieszaniny reakcyjne o wskaźniku izocyjanianowym wynoszącym 120 - 140. Temperatura reakcji może wynosić 130 - 150°C, poczynając od około 30°C. Jeśli jednak do tego dochodzą woda lub substancje wodonośne, to powstaje wskaźnik izocyjanianowy około 100, tj. przemiana stechiometryczna, zatem temperatura może wzrosnąć aż do 180°C.
Zasadniczo znane są różne możliwości obniżenia tej temperatury reakcji.
Jedna z możliwości polega na dodawaniu niskowrzących substancji obojętnych, które odparowują wskutek wytworzonego ciepła reakcji i dzięki entalpii odparowania przyczyniają się do obniżenia temperatury reakcji. Dodatkowo występuje jeszcze „efekt rozcieńczenia. Tą metodą otrzymuje się lekką piankę poliuretanową, która nie nadaje się do umacniania górotworu ze względu na małą wytrzymałość.
Dalszą możliwością obniżenia temperatury reakcji jest dodanie nielotnych substancji obojętnych. Najprostsze jest dodawanie ciekłych substancji obojętnych. Z reguły w tym celu stosuje się wysokowrzące zmiękczacze, takie jak stosowane zwykle w chemii tworzyw sztucznych. Można je dodawać do obu składników. Mechaniczne właściwości produktu z żywicy poliuretanowej jednakże pogarszają się w wielu przypadkach, zwłaszcza obniża się twardość wynikowego produktu końcowego. W wyż szych stężeniach substancja oboję tna ma skł onność do wypacania z matrycy polimerowej. Ten efekt powoduje przede wszystkim niepożądane zmniejszenie przyczepności.
Można też dodawać stałe wypełniacze, takie jak stosowane zwykle w chemii tworzyw sztucznych. Podczas gdy dzięki temu polepszają się właściwości mechaniczne związane ze ściskaniem, to właściwości związane z rozciąganiem, zwłaszcza przyczepność żywicy, ulegają pogorszeniu. W praktycznym zastosowaniu do umacniania górotworu skłonność stałych wypełniaczy do osadzania się z fazy stanowi istotną wadę . Homogenizowanie takich rozwarstwionych ukł adów na miejscu jest z reguł y niemoż liwe. Uzyskanie stabilnej dyspersji jest trudne przede wszystkim ze wzglę du na niskie lepkości, takie jak są wymagane dla techniki tłoczenia i iniekcji. Ciecze o lepkości >1000 mPa s nie mogą być już przetwarzane za pomocą samozasysających pomp, takich jak są stosowane w technice iniekcji.
Dalszą możliwością obniżenia temperatury jest zmniejszenie liczby grup reaktywnych przez stosowanie składników o wyższej masie cząsteczkowej. Można to równocześnie realizować w odniesieniu do obu składników, przy czym odnośnie polioli można stosować poliole o niższej zawartości OH czyli o niższej liczbie OH, a odnośnie izocyjanianów można stosować prepolimery, czyli preaddukty poliolu i nadmiaru izocyjanianu. Wskutek tego po pierwsze silnie wzrasta lepkość, a po drugie substancje te stają się bardziej miękkie, tak więc w przypadku wyraźnego obniżenia temperatury reakcji nie wykazują one już sztywności potrzebnej dla umocnienia górotworu.
Rozstrzygającą dla wywołanej entalpii reakcji jest molowa przemiana w odniesieniu do całkowitej masy składników. Tę molową przemianę ogranicza składnik, który zawiera mniejszą liczbę grup reaktywnych. Reaktywne grupy w nadmiarze stechiometrycznym w drugim składniku nie przyczyniają się do wydzielania ciepła. Jeżeli podwyższa się masę cząsteczkową tylko jednego składnika, a utrzymuje się stosunek objętościowy 1:1, to zmienia się stosunek stechiometryczny, wyrażony wskaźnikiem izocyjanianowym. Na ogół wskaźnik izocyjanianowy w układach umacniania górotworu wynosi w zakresie 120 - 200, tzn. istnieje nadmiar izocyjanianu, który albo w reakcjach wtórnych (reakcja allofanowa lub biuretowa) albo w reakcjach z wodą z otoczenia, jeśli jest obecna, rozkłada się lub pozostaje zachowany jako nieprzereagowane grupy izocyjanianowe.
PL 203 391 B1
Jeśli zmniejsza się liczbę reaktywnych grup po stronie poliolowej, np. przez stosowanie polioli o niż szych liczbach OH, i tym samym podwyż sza się wskaź nik izocyjanianowy, to w warunkach laboratoryjnych prowadzi to do obniżenia temperatury. W praktyce jest to jednak bardzo problematyczne, gdyż reakcja z wodą z otoczenia prowadzi do dodatkowego wzrostu temperatury. Z tych powodów zaleca się utrzymanie tak niskiego poziomu wskaźnika izocyjanianowego, jak jest to możliwe.
Z drugiej strony, jeśli zmniejsza się liczbę reaktywnych grup po stronie izocyjanianu np. w ten sposób, że stosuje się prepolimery, to, wychodząc z pierwotnego wskaźnika izocyjanianowego rzędu 160, aż do osiągnięcia wskaźnika izocyjanianowego rzędu 100 (czyli reakcji stechiometrycznej) nie występuje w ogóle ograniczenie przemiany chemicznej i tym samym obniżenie temperatury reakcji. Dopiero przy mniejszych wskaźnikach izocyjanianowych występuje efekt obniżenia temperatury.
Celem wynalazku jest opracowanie mieszanin żywicy poliuretanowej, w których ciepło reakcji i tym samym temperatura reakcji obniżałyby się i które równocześnie przereagowałyby na produkt w postaci ż ywicy poliuretanowej, który do umacniania formacji geologicznych w górnictwie wę gla kamiennego nadawałby się co najmniej tak samo dobrze, zwłaszcza pod względem wytrzymałości sklejenia, jak tradycyjne układy żywicy poliuretanowej. Poza tym te mieszanki żywicy poliuretanowej miałyby być łatwo wytwarzane i miałyby wykazywać wystarczającą trwałość podczas składowania oraz pozwalać na łatwe przetłaczanie i nadawać się do stosowania w układach zbiorników wielodrożnych, takich jakie są rozpowszechnione w górnictwie węgla kamiennego.
Osiąga się ten cel za pomocą omówionego we wstępie sposobu umacniania formacji geologicznych, który według wynalazku wyróżnia się tym, że do poliizocyjanianowego składnika B dodaje się triglicerydy kwasu tłuszczowego, które nie zawierają żadnych grup reaktywnych względem izocyjanianu.
Korzystnie jako triglicerydy kwasu tłuszczowego stosuje się naturalne, zwłaszcza roślinne oleje. W szczególnoś ci jako naturalne oleje stosuje się olej z oliwek, olej arachidowy, olej rzepakowy, olej lniany, olej sojowy, olej słonecznikowy lub olej sezamowy albo mieszaniny tych olejów.
W sposobie według wynalazku triglicerydy kwasu tłuszczowego do poliizocyjanianowego składnika B korzystnie dodaje się w ilości 1 - 30%.
Triglicerydy kwasu tłuszczowego zmniejszają udział grup izocyjanianowych w składniku B, tzn. składnik B z uwagi na grupy izocyjanianowe rozcieńczą się triglicerydami kwasu tłuszczowego. Ten efekt rozcieńczenia powoduje, jak wyżej przedstawiono, zazwyczaj niższą wytrzymałość sklejenia, tzn. wytworzone produkty są zbyt miękkie dla stabilizowania górotworu.
Na drodze prób nieoczekiwanie stwierdzono, że dodanie triglicerydów kwasu tłuszczowego do składnika izocyjanianowego powoduje tylko nieistotne zmniejszenie wytrzymałości mechanicznej.
Jako triglicerydy kwasu tłuszczowego przede wszystkim wchodzą w rachubę naturalne, zwłaszcza roślinne oleje, np. olej z oliwek, olej arachidowy, olej rzepakowy, olej lniany, olej sojowy, olej słonecznikowy i olej sezamowy. Substancje te są relatywnie tanie i łatwo dostępne. Decydującym kryterium doboru odpowiedniego oleju jest udział nienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególnie dobrze nadają się oleje o wysokim udziale tych kwasów, gdyż ich rozpuszczalność w składniku izocyjanianowym jest lepsza.
Podane niżej przykłady bliżej objaśniają wynalazek.
Przykłady. Stosowano następujące surowce:
- Poliol 1:
Trójfunkcyjny polieteropoliol na bazie gliceryny i tlenku propylenu o liczbie OH rzędu 380 i o lepkoś ci (25°C) rzę du 450 mPa s
- Poliol 2:
Trójfunkcyjny glikol polipropylenowy o liczbie OH rzędu 27 i o lepkości (25°C) rzędu 1150 mPa s
- Poliol 3:
Czterofunkcyjny glikol polipropylenowy o liczbie OH rzędu 60 i o lepkości (25°C) rzędu 555 mPa s
- Gliceryna o liczbie OH rz ę du 1810 i o lepkości (20° C) rzędu 1400 mPa s
- Dilaurynian dibutylocynowy
- PMDI
Polimeryczny diizocyjanian difenylometanu o zawartości NCO rzędu 31,5% wagowych i o lepkości (25°C) rzędu 200 mPa s
- Zmię kczacz 1
Ftalan dibutylowy o lepkości (25°C) rzędu 19 mPa s
- Zmię kczacz 2
Diizopropylonaftalen o lepkości (25°C) rzędu 10 mPa s
PL 203 391 B1
- Zmię kczacz 3
Terfenyl o lepkości (25°C) rzędu 92 mPa s
- Zmię kczacz 4
Nafta solwentowa o lepkości (25°C) rzędu 800 - 1000 mPa s - Zmię kczacz 5
Adypinian dioktylu o lepkości (25°C) rzędu 14 mPa s
- Trigliceryd 1
Olej lniany (Linum usitatissimum)
- Trigliceryd 2
Olej słonecznikowy (Helianthos annuus]
- Trigliceryd 3
Olej rzepakowy (Brassica oleifera)
- Trigliceryd 4
Olej sojowy (Soja hispida)
Składnik A: 28,8% poliolu 1
Składnik B1 13,8% poliolu 2 46,8% poliolu 3 8,0% zmiękczacza 5 1,0% gliceryny 0,8% dilaurynianu dibutylowego 0,8 % wody lepkość (25°C) 390 mPa s 80% PMDI
Składnik B2 20% zmiękczacza 1 80% PMDI
Składnik B3 20% zmiękczacza 2 80% PMDI
Składnik B4 20% zmiękczacza 3 80% PMDI
Składnik B5 20% zmiękczacza 4 80% PMDI
Składnik B6 20% zmiękczacza 5 80% PMDI
Składnik B7 20% triglicerydu 1 80% PMDI
Składnik B8 20% triglicerydu 2 80% PMDI
Składnik B9 20% triglicerydu 3 80% PMDI 20% triglicerydu 4.
Poliolowe składniki A i poliizocyjanianowe składniki B zmieszano ze sobą w stosunku objętościowym 1:1, a właściwości mieszaniny reakcyjnej określono w sposób omówiony poniżej.
Wytrzymałość sklejenia
Graniastosłup skalny o wymiarach 160 mm x 40 mm x 40 mm przełamuje się w środku i składuje w ciągu 24 godzin w temperaturze 30°C w warunkach wilgotności względnej 80%. Ustawia się szczelinę rzędu 3 mm między płaszczyznami przełamania i tę szczelinę zalewa się jednorodną mieszaniną reakcyjną o wyjściowej temperaturze 30°C. Po składowaniu w temperaturze 30°C w warunkach wilgotności względnej 80% sklejony graniastosłup poddaje się badaniu na wytrzymałości na rozciąganie przy zginaniu według normy DIN EN 196, część 1, przy czym zwiększanie obciążenia wynosi 50 ± 10 N/s. Wytrzymałość sklejenia mierzy się po upływie 30 minut i po upływie 7 dni.
Gęstość objętościowa
Z pianki w spoinie klejowej, której obję tość wynosi 3 mm x 40 mm x 40 mm, okreś la się gęstość objętościową.
Najwyższa temperatura reakcji
PL 203 391 B1
W zlewce o pojemności 250 ml miesza się jednorodnie po 100 ml obydwu składników w wyjściowej temperaturze 23°C, a przebieg temperatury śledzi się za pomocą termopary Ni-Cr-Ni, której punkt pomiarowy umieszcza się w środku pianki, i określa się najwyższą temperaturę reakcji.
Wyniki prób
Receptury prób dobiera się tak, aby stechiometryczny stosunek grup NCO do grup OH wynosił 1,45 (wskaźnik izocyjanianowy 145).
Wyniki prób przedstawiono w poniższej tabeli
T a b e l a
Przykład Receptura Wytrzymałość sklejenia przy 30°C po 30 min. [MPa] Wytrzymałość sklejenia przy 30°C po 7 dniach [MPa] Gęstość nasypowa pianki [kg/m3] Najwyższa temperatura reakcji [°C]
I A+B1 0,5 1,1 205 103
II A+B2 0,7 1,6 220 102
III A+B3 0,7 1,7 215 103
IV A+B4 0,7 1,4 200 104
V A+B5 0,8 1,5 220 102
VI A+B6 1,9 4,1 335 104
VII A+B7 2,2 4,6 365 103
VIII A+B8 2,5 4,8 360 103
IX A+B9 2,5 4,7 350 103
Z przykł adów VI-IX wynika, ż e stosowanie zgodnych z wynalazkiem triglicerydów w porównaniu ze zmiękczaczami rozpowszechnionymi w handlu powoduje polepszenie wytrzymałości sklejenia.

Claims (4)

1. Sposób umacniania formacji geologicznych w górnictwie węgla kamiennego pod ziemią przez wprowadzanie przereagowujących na poliuretany mieszanin reakcyjnych, zawierających poliolowy składnik A i poliizocyjanianowy składnik B, do umacnianej formacji poprzez uprzednio wykonany otwór wiertniczy i przez przereagowanie wprowadzonej mieszaniny reakcyjnej, znamienny tym, że do poliizocyjanianowego składnika B dodaje się triglicerydy kwasu tłuszczowego, które nie zawierają żadnych grup reaktywnych względem izocyjanianu.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako triglicerydy kwasu tłuszczowego stosuje się naturalne, zwłaszcza roślinne oleje.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że jako naturalne oleje stosuje się olej z oliwek, olej arachidowy, olej rzepakowy, olej lniany, olej sojowy, olej słonecznikowy lub olej sezamowy albo mieszaniny tych olejów.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że triglicerydy kwasu tłuszczowego do poliizocyjanianowego składnika B dodaje się w ilości 1 - 30%.
PL359835A 2002-04-26 2003-04-24 Sposób umacniania formacji geologicznych PL203391B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2002118718 DE10218718C1 (de) 2002-04-26 2002-04-26 Verfahren zum Verfestigen von geologischen Formationen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359835A1 PL359835A1 (pl) 2003-11-03
PL203391B1 true PL203391B1 (pl) 2009-09-30

Family

ID=7714439

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359835A PL203391B1 (pl) 2002-04-26 2003-04-24 Sposób umacniania formacji geologicznych

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU2003203844B2 (pl)
DE (2) DE10218718C1 (pl)
PL (1) PL203391B1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10218718C1 (de) * 2002-04-26 2003-03-27 Carbotech Fosroc Gmbh Verfahren zum Verfestigen von geologischen Formationen
CA2584378C (en) * 2004-10-21 2014-09-09 Minova International Limited Method for embedding rock anchors
KR100836606B1 (ko) 2005-08-15 2008-06-10 롬 앤드 하아스 컴패니 구조 접착제용 폴리머 희석제
US20070037955A1 (en) * 2005-08-15 2007-02-15 Richards James L Polymeric diluents for structural adhesives
FR2918385B1 (fr) * 2007-07-05 2009-09-04 Rhodia Operations Sas Formulation d'huile pour la prevention des venues d'eau dans les formations souterraines
WO2013073981A1 (en) * 2011-11-15 2013-05-23 Gridnev Alexei Alexeevich Adhesive composition, composite and foam made of this adhesive composition
WO2013115669A1 (en) * 2012-02-02 2013-08-08 Gridnev Alexei Alexeevich Adhesive composition, composite and foam made of this adhesive composition

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3433928C2 (de) * 1984-09-15 1994-01-20 Bergwerksverband Gmbh Verfahren zur Verfestigung von geologischen Formationen
DE3815947C1 (pl) * 1988-05-10 1989-10-05 Bayer Ag, 5090 Leverkusen, De
DE10114651C1 (de) * 2001-03-24 2002-05-08 Carbotech Fosroc Gmbh Verfahren zum Verfestigen von geologischen Formationen
DE10218718C1 (de) * 2002-04-26 2003-03-27 Carbotech Fosroc Gmbh Verfahren zum Verfestigen von geologischen Formationen

Also Published As

Publication number Publication date
DE10315610A1 (de) 2003-11-27
DE10218718C1 (de) 2003-03-27
PL359835A1 (pl) 2003-11-03
AU2003203844A1 (en) 2003-11-13
DE10315610B4 (de) 2004-04-15
AU2003203844B2 (en) 2009-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2918686C (en) Process for the preparation of lignin based polyurethane products
CA3001503C (en) Incorporation of lignin in polyurethane products
CN103304771B (zh) 一种聚氨酯加固材料及其制备方法
EP1681310A1 (de) Holzklebstoffe
US20180148624A1 (en) Use of a composition for stabilizing a geological formation in oil fields, gas fields, water pumping fields, mining or tunnel constructions
CS195334B2 (en) Method of consolidation of geological formations
CN103524703B (zh) 一种聚氨酯/环氧树脂复合材料的制备方法
PL148915B1 (en) Method of consolidating earth formations
CN104045807A (zh) 一种环保型聚氨酯堵水加固材料及其制备方法
PL203391B1 (pl) Sposób umacniania formacji geologicznych
CA1317450C (en) Process for strengthening geological formations
JP6688628B2 (ja) 建設基礎用薬液
PL158287B1 (en) Method for consolidating geological formations
PL193085B1 (pl) Sposób umacniania formacji geologicznych
EP1072621B1 (de) Faserhaltige Klebstoffzusammensetzung
CA1074092A (en) Process for the consolidation of geological formations
PL206612B1 (pl) Pianki zawierające grupy poliuretanowe i ich zastosowanie
EP2057233B1 (de) Neuartige hoch wasserhaltige polyurethane, verfahren zu ihrer herstellung und anwendung
RU2346958C2 (ru) Двухкомпонентный материал
CN112239532A (zh) 一种低温聚氨酯注浆加固材料及其制备方法
EP1199319B1 (de) Faserhaltige Klebstoffzusammensetzung
CN115960589B (zh) 用于制备钻井堵漏用灌浆材料的组合物
JP3358188B2 (ja) 土壌固結用注入薬液組成物及びそれを用いた土壌安定強化止水工法
KR102595064B1 (ko) Upc 시공용 친환경 2액형 우레탄계 지반보강보수제 및 이를 이용한 지반의 upc 시공법
US20230183136A1 (en) Two-component composition for forming an injectable or pumpable organo-mineral material, and associated sealing methods and uses

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification