PL203125B1 - Urządzenie dozujące płyny i sposoby jego zastosowania - Google Patents

Urządzenie dozujące płyny i sposoby jego zastosowania

Info

Publication number
PL203125B1
PL203125B1 PL371530A PL37153003A PL203125B1 PL 203125 B1 PL203125 B1 PL 203125B1 PL 371530 A PL371530 A PL 371530A PL 37153003 A PL37153003 A PL 37153003A PL 203125 B1 PL203125 B1 PL 203125B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nozzle
dispensing
cleaning
fluid
sleeve
Prior art date
Application number
PL371530A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371530A1 (pl
Inventor
Peter Carhuff
Edward L. Dickinson
Andrew C. Harvey
Edward M. Kolvek
Original Assignee
Nestle Sa
Societe Des Produits Nestle Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nestle Sa, Societe Des Produits Nestle Sa filed Critical Nestle Sa
Publication of PL371530A1 publication Critical patent/PL371530A1/pl
Publication of PL203125B1 publication Critical patent/PL203125B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B67OPENING, CLOSING OR CLEANING BOTTLES, JARS OR SIMILAR CONTAINERS; LIQUID HANDLING
    • B67DDISPENSING, DELIVERING OR TRANSFERRING LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B67D1/00Apparatus or devices for dispensing beverages on draught
    • B67D1/07Cleaning beverage-dispensing apparatus
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B67OPENING, CLOSING OR CLEANING BOTTLES, JARS OR SIMILAR CONTAINERS; LIQUID HANDLING
    • B67DDISPENSING, DELIVERING OR TRANSFERRING LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B67D2210/00Indexing scheme relating to aspects and details of apparatus or devices for dispensing beverages on draught or for controlling flow of liquids under gravity from storage containers for dispensing purposes
    • B67D2210/00028Constructional details
    • B67D2210/00099Temperature control
    • B67D2210/00102Heating only

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie dozujące płyny i sposoby jego zastosowania.
W szczególności przedmiot wynalazku dotyczy urządzeń, które mają samoczyszczące dysze dozujące, przeznaczone zwłaszcza do wykorzystania w maszynach dozujących, typu „po-zmieszaniu”, do dozowania wrażliwych mikrobiologicznie produktów, takich jak napoje na bazie mleka, które mogą zatkać dyszę dozującą albo mogą dopuścić do rozrastania się w niej mikroorganizmów.
Ponadto, obecne urządzenie może być również stosowane do dozowania napojów innego typu.
Wynalazek dotyczy również sposobu oczyszczania dyszy dozującej oraz sposobu ustawiania temperatury dyszy dozującej do uprzednio określonej wartości.
Napoje typu po-zmieszaniu są szeroko stosowane w dozownikach napojów umieszczonych w restauracjach typu fast-food. W takich dozownikach skoncentrowany napój lub syrop miesza się z kilkoma częściami wody i następnie dostarcza się do dyszy do wykonania gotowego napoju do konsumpcji przez konsumenta. Jest zrozumiałe, z oczywistych powodów higieny, że dysze dozujące muszą być regularnie czyszczone tak, aby zapobiegać narastaniu bakterii, które w szczególności rozwijają się w rurach doprowadzających koncentrat do dyszy dozującej. Problemy te są niezwykle istotne, kiedy dozowane napoje zawierają produkty na bazie mleka na tyle, na ile te produkty są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia bakteryjne i szybko rozkładają się albo psują smak a produkty staja się niejadalne.
Ponadto, po kilku użyciach, w dyszy gromadzą się stałe resztki koncentratu. Poza zmianą smaku i/lub jakości dozowanych napojów, takie nagromadzenie może przerwać doprowadzenie płynu lub nawet zatkać dyszę i zmniejszać lub przerwać jej zdolność dozowania.
W celu przeciwdział ania tym problemom, personel konserwacyjny regularnie demontuje, sprawdza i czyści takie dysze dozujące napoje. Te czynności konserwacyjne mają swoje wady, ponieważ są kosztowne, wymagają żeby dozownik został wyłączony z obsługi jako chwilowo nieczynny, a konieczność zetknięcia się z częściami dozownika może prowadzić do zanieczyszczenia.
Niektórzy producenci usiłowali przezwyciężyć te wady proponując dozowniki, o konstrukcji umożliwiającej przepłukiwanie i/lub czyszczenie dysz tak, aby uniknąć ręcznej konserwacji dozownika. Przykłady takich urządzeń można znaleźć, na przykład, w opisach patentowych US 4,979,527 i US 5,749,494. Jednakże, zaproponowane do tej pory konstrukcje okazały się skomplikowane i kosztowne i nie zapewniały pożądanej poprawy w skuteczności czyszczenia.
Kolejnym problemem, jaki zwykle mają te dozowniki napojów jest doprowadzanie do dozowania napojów zimnych lub gorących o żądanej temperaturze, która dla napojów gorących zazwyczaj mieści się między 65°C a 75°C. Naprawdę, po przejściu przez rury doprowadzające, zmieszaniu z koncentratem o temperaturze około 25°C i w końcu po przejściu przez dysze woda, która jest podgrzewana wstępnie do około 90°C, zwykle ma temperaturę mniejszą niż 55°C, kiedy jest dozowana z dyszy. W restauracjach typu fast-food temperatura ta jest czę sto niewystarczaj ąca do dozowania tzw. „gorą cych” napojów, szczególnie uwzględniając czas potrzebny konsumentowi do znalezienia stolika i zajęcia miejsca, w którym to czasie napój cały czas stygnie. Podobny problem pojawia się, gdy ktoś życzy sobie zimny napój, ponieważ napój zaczyna się ogrzewać do temperatury pokojowej. Problem ten staje się gorszy, kiedy jedno urządzenie dozujące stosuje się alternatywnie do dozowania napojów zimnych i gorących, ponieważ temperatura jednego przeciwdziała temperaturze drugiego. Istnieje, zatem, potrzeba udoskonalenia urządzenia dozującego, który nie będzie miał wymienionych wad.
Urządzenie dozujące płyny, zawierające: samoczyszczącą dyszę z wylotem; korpus mający powierzchnię zewnętrzną i zaopatrzony w rurkę, której pierwszy koniec jest dołączony do dyszy dozującej, a drugi koniec jest połączony z rurociągiem doprowadzającym płyn; kolektor, przemieszczający się względem korpusu między pierwszym położeniem dozowania, w którym wylot dyszy jest oddalony od kolektora, a drugim położeniem czyszczenia, w którym kolektor może gromadzić płyn wychodzący przez wylot dyszy, według wynalazku jest charakterystyczny tym, że kolektor stanowi tuleja mająca wewnętrzną ściankę, w której to tulei korpus i dysza dozująca są ślizgowo prowadzone w kierunku osiowym.
Korzystnie, w położeniu czyszczenia wewnętrzna ścianka tulei i zewnętrzna powierzchnia korpusu wyznaczają komorę czyszczenia, a ujście dyszy dozującej wchodzi w komorę czyszczenia tak, że zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna powierzchnia dyszy dozującej mogą być czyszczone.
Korzystnie, komora czyszczenia ma otwór spustowy usytuowany w dolnej ściance tulei.
PL 203 125 B1
Korzystnie, urządzenie ma ponadto dwie uszczelki umieszczone wokół wylotu dyszy dozującej, a w położeniu czyszczenia komora czyszczenia jest uszczelniona przez te dwie uszczelki.
Korzystnie, dysza dozująca ma część końcową zaopatrzoną w kołnierz, który znajduje się na zewnętrz tulei, zarówno, gdy urządzenie jest w położeniu czyszczenia, jak i w położeniu dozowania.
Korzystnie, jedna z uszczelek stanowi połączenie uszczelniające między przednią powierzchnią tulei a kołnierzem.
Korzystnie, tuleja składa się z części cylindrycznej przechodzącej w zwężającą się część stożkową, a korpus składa się z pierwszego odcinka cylindrycznego przechodzącego w drugi odcinek cylindryczny mający mniejszą średnicę niż odcinek pierwszy, przy czym drugi odcinek znajduje się, przynajmniej częściowo, wewnątrz części stożkowej tulei.
Korzystnie, jedna z uszczelek stanowi połączenie uszczelniające między wewnętrzną ścianką odcinka cylindrycznego tulei, a zewnętrzną powierzchnią pierwszego odcinka korpusu.
Korzystnie, ściana komory czyszczenia, znajdująca się naprzeciwko wylotu dyszy dozującej, jest nachylona w kierunku otworu spustowego.
Korzystnie, tuleja jest zamontowana we wspornikach mocujących, przymocowanych do płyty podstawy.
Korzystnie, korpus jest połączony z mechanizmem uruchamiającym, przymocowanym do płyty podstawy, który to mechanizm uruchamiający wprowadza urządzenie dozujące, odpowiednio w położenie dozowania lub czyszczenia, w odpowiedzi na sygnał sterujący.
Korzystnie, rurka jest nachylona w stosunku do poziomu.
Korzystnie, wylot dyszy dozującej ma kształt stożka, a nachylenie rurki jest takie, aby oś stożka była pionowa.
Sposób oczyszczania lub przepłukiwania dyszy dozującej urządzenia dozującego płyny, zawierającego: dyszę dozującą; korpus mający powierzchnię zewnętrzną, a zaopatrzony w rurkę, której pierwszy koniec jest dołączony do dyszy dozującej, a drugi koniec jest połączony z rurociągiem doprowadzającym płyn; kolektor, przemieszczający się względem korpusu między pierwszym położeniem dozowania, w którym wylot dyszy jest oddalony od kolektora, a drugim położeniem czyszczenia, z dyszą począ tkowo znajdują c ą się w poł o żeniu dozowania, według wynalazku jest charakterystyczny tym, że umieszcza się dyszę naprzeciwko kolektora, przepuszcza się płyn czyszczący lub płuczący przez rurkę i dyszę, gromadzi się płyn czyszczący lub płuczący, który wypływa z dyszy, w kolektorze oraz przestawia się dyszę z powrotem do położenia początkowego.
Korzystnie, płyn czyszczący przepuszcza się przez rurkę za pomocą elementu pompującego.
Korzystnie, przeprowadza się ponadto cyrkulację płynu czyszczącego lub płuczącego w obiegu zamkniętym.
Korzystnie, płyn czyszczący lub płuczący wybiera się z grupy zawierającej roztwory sody kaustycznej, niskopieniące roztwory do mycia naczyń, opcjonalnie zawierające środki powierzchniowo czynne lub surowce rozkładające proteiny, roztwory chlorowane i roztwory fenolowe.
Sposób ustawiania temperatury dyszy dozującej urządzenia dozującego płyny, zawierającego: dyszę dozującą; korpus mający powierzchnię zewnętrzną, a zaopatrzony w rurkę, której pierwszy koniec jest dołączony do dyszy dozującej, a drugi koniec jest połączony z rurociągiem doprowadzającym płyn; kolektor, przemieszczający się względem korpusu między pierwszym położeniem dozowania, w którym wylot dyszy jest oddalony od kolektora, a drugim położeniem ustawiania temperatury, w którym kolektor znajduje się z przodu wylotu dyszy, z dyszą początkowo znajdującą się w położeniu dozowania, według wynalazku jest charakterystyczny tym, że umieszcza się dyszę naprzeciwko kolektora, powoduje się przepływ płynu o ustalonej temperaturze przez rurkę i dyszę; gromadzi się płyn wypływający z dyszy w kolektorze oraz przestawia się dyszę z powrotem do położenia początkowego.
Korzystnie, płynem o ustalonej temperaturze jest para lub gorąca woda.
Korzystnie, płynem o ustalonej temperaturze jest para dostarczana w ilości około 0,5 i 5 ml.
Korzystnym skutkiem stosowania rozwiązania według wynalazku jest to, że zastosowany w urządzeniu zestaw samoczyszczącej dyszy umożliwia skuteczne przepłukiwanie i czyszczenie (określane dalej ogólnie jako „czyszczenie”) dyszy dozującej, mając jednocześnie prostą i ekonomiczną konstrukcję.
Urządzenie umożliwia dozowanie napojów w optymalnych warunkach higieny, dozowanie napojów o dobrym smaku oraz ograniczenie wymiany ciepła między wodą i rurami doprowadzającymi, a dyszą , podczas przygotowywania i dozowania gorą cych albo zimnych napojów.
PL 203 125 B1
Urządzenie dozujące ma prostą budowę, a dysza nie musi być demontowana przez specjalistyczny personel, w celu wypłukania lub oczyszczenia. Dysza może być za to łatwo przesunięta w położenie czyszczenia, ręcznie lub za pomocą automatycznego sygnału sterującego, oraz automatycznie przepłukana i oczyszczona po każdym dozowaniu napoju lub w innym dowolnym czasie.
Ciecz czyszcząca lub płyn do płukania (dalej zwane ogólnie „płynem czyszczącym”) może przepływać nie tylko do wnętrza dyszy, ale także po obrzeżach jej wylotu tak, aby uzyskać całkowite oczyszczenie i przepłukanie. W szczególności, dysza może być oczyszczona dokładnie przez przepływ płynu czyszczącego, takiego jak detergent lub roztwór kaustyczny. Rozwiązanie, według wynalazku, umożliwia ponadto utrzymanie zadawalającego poziomu higieny dyszy podczas pracy, dzięki przepływowi gorącej wody lub wody o temperaturze otoczenia przez rurę doprowadzającą, co pozwala fizycznie spłukać mikroorganizmy i zapobiec osiągnięciu poziomu niehigienicznego. Rozwiązanie, według wynalazku, umożliwia również usuwanie osadzonego w urządzeniu kamienia, dzięki przepływowi roztworu kwaśnego lub innego środka usuwającego kamień.
W rozwiązaniu, według wynalazku można ustawić temperaturę dyszy dozującej, tzn. można ją wstępnie podgrzać lub schłodzić, po prostu przez przepływ niewielkiej ilości płynu o odpowiednio wysokiej lub niskiej temperaturze, w celu sprowadzenia temperatury powierzchni dyszy, przy zetknięciu z dozowanym napojem, do temperatury możliwie zbliżonej do temperatury żądanej. Ponieważ ustawienie tej temperatury jest czynnością szybką, może ona stanowić część cyklu dozowania napoju, a dysza moż e być podgrzana wstę pnie lub schł odzona przed wydaniem każ dego napoju.
Przedmiot wynalazku został zobrazowany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie dozujące, w widoku perspektywicznym; fig. 2 - urządzenie dozujące z fig. 1 w poł o ż eniu dozowania, w przekroju wzdł uż nym, zaś fig. 3 przedstawia urzą dzenie dozują ce z fig. 1 w poł oż eniu czyszczenia, w przekroju wzdł u ż nym.
Pokazane na fig. 1 urządzenie dozujące 1 płyny, zwłaszcza napoje, zawiera samoczyszczącą dyszę. Urządzenie dozujące 1 jest szczególnie odpowiednie do zamontowania w maszynie dozującej napoje, typu, po-zmieszaniu, która umożliwia mieszanie z gorącą lub zimną wodą koncentratu, np. kawy, czekolady i/lub koncentratu na bazie mleka, co daje w wyniku ciekły produkt żywnościowy lub napój gotowy do dozowania później na życzenie. Oczywiście urządzenie, według wynalazku, może być zastosowane w maszynie dozującej dowolnego typu.
Urządzenie 1 zawiera dyszę dozującą 2, zamontowaną na płycie podstawy 4 za pomocą elementów mocujących 6, które mogą być uformowane w postaci dwóch uchwytów 6a, 6b. Urządzenie 1 jest przeznaczone do zamontowania i zamocowania wewnątrz maszyny dozującej (niepokazanej), za pomocą płyty podstawy 4.
Odnosząc się do fig. 2, dysza 2 zawiera korpus 8 w kształcie cylindrycznym. Korpus 8 składa się z odcinka środkowego 8a i dwu odcinków końcowych 8b i 8c o mniejszej średnicy, niż odcinek środkowy 8a. Wzdłuż środka korpusu 8 przechodzi rurka 10. Pierwsza część końcowa rurki 10 jest dołączona do głowicy 12 dyszy 2, a druga część końcowa rurki 10 jest przeznaczona do połączenia z linią doprowadzającą płyn (niepokazaną), za pośrednictwem rury (niepokazanej). W tym przykładzie, głowica 12 dyszy 2 jest nakręcona na wolny koniec odcinka 8b korpusu 8, a do wolnego końca odcinka 8c przykręcony jest łącznik 14. Głowica 12 dyszy 2 ma, zagięty pod kątem prostym, kanał 9, którego pierwsza część 9a jest połączona z rurką 10, a w otwartą na zewnątrz drugą część 9b kanału 9 jest wkręcony stożkowy cylinder 13. Stożkowy cylinder 13 ogranicza, wraz z druga częścią 9b kanału 9, pierścieniowe ujście 18 dla płynu lub napoju. Kształt ujścia 18 wyznacza kształt strumienia płynu. W przykładzie zilustrowanym na fig. 2, strumień ma kształt stożka C, pokazanego linią kropkowaną. Łącznik 14, zatem, określa wlot 16 płynu lub napoju, zaś ujście 18 określa wylot płynu lub napoju. Należy zauważyć, że nakręcanie głowicy 12 dyszy 2 na korpus 8 i wkręcanie stożkowego cylindra 13 w głowicę 12 dyszy 2 umożliwia łatwą wymianę tych elementów i sprawia, że urządzenie dozujące 1 jest bardzo elastyczne. W szczególności, urządzenie dozujące 1 może być szybko i łatwo dostosowane do napojów wymagających różnych wymiarów ujścia 18 napoju, bądź różnych kształtów strumienia.
Dysza dozująca 2 zawiera ponadto kolektor, który ma zwykle kształt cylindrycznej tulei 20 otwartej z obu stron. Tuleja 20 kolektora ma cylindryczny odcinek tylny 20a, przechodzący w zwężający się stożkowy odcinek przedni 20b. Tuleja 20 jest zamocowana w uchwytach 6a, 6b. W przedstawionym przykładzie tuleja 20 jest wykonana z dwóch części, połączonych ze sobą za pomocą wielu śrub 22, przebiegających wzdłuż przez ścianki części tulei 20. Korpus 8 i głowica 12 dyszy 2 są ślizgowo prowadzone osiowo wewnątrz tulei 20.
PL 203 125 B1
Ściśle mówiąc, korpus 8 i głowica 12 dyszy 2 są ruchome względem tulei 20, między pierwszym położeniem, zwanym położeniem dozowania, przedstawionym na fig. 2, w którym głowica 12 dyszy 2 jest odłączona od tulei 20, tzn. znajduje się na zewnątrz tulei 20 tak, aby mogła dozować napój do pojemnika R, a drugim położeniem, zwanym położeniem czyszczenia, przedstawionym na fig. 3, w którym co najmniej część tulei 20 znajduje się naprzeciwko ujścia 18 napoju, aby zebrać wychodzący z niego płyn czyszczący.
W położeniu dozowania głowica 12 dyszy 2 wystaje ze stożkowego odcinka przedniego 20b tulei 20, a napój B dopływający przez rurkę 10, oznaczony na fig. 2 linią wytłuszczoną, może być dozowany przez ujście 18 napoju głowicy 12 dyszy 2 do pojemnika R, ustawionego poniżej ujścia 18 napoju.
W położeniu czyszczenia wewnętrzna ścianka 24 tulei 20 wraz z zewnętrzną powierzchnią 26 korpusu 8 ogranicza komorę czyszczenia 28, w której znajduje się głowica 12 dyszy 2, a w szczególności ujście 18 napoju. Komora czyszczenia 28 jest połączona z otoczeniem przez otwór spustowy 30, znajdujący się w wewnętrznej ścianie tulei 20. W zależności od określonego przypadku, otwór spustowy 30 jest połączony albo z kanalizacją, albo z wanna rekuperatorową, aby umożliwić wprowadzenie płynu czyszczącego z powrotem do obiegu zamkniętego, za pośrednictwem wanny i urządzenia pompującego (niepokazanego). Dwie uszczelki połączeń, przednia uszczelka 32 i tylna uszczelka 34, odpowiednio, umieszczone po obu stronach ujścia 18 napoju, uszczelniają komorę czyszczenia 28.
Ściśle mówiąc, przednia uszczelka 32, uformowana jako szczelne połączenie, jest umieszczona między przednią powierzchnią 36 stożkowego odcinka przedniego 20b, wokół przedniego otworu tulei 20, a odpowiadającą jej powierzchnią 38, określoną przez kołnierz 40 osadzony w przedniej części głowicy 12 dyszy 2. Należy zauważyć, że kołnierz 40 jest umieszczony na zewnątrz tulei 20, zarówno, gdy urządzenie dozujące 1 znajduje się w położeniu dozowania, jak i w położeniu czyszczenia. Przednia powierzchnia 36 i odpowiadająca jej powierzchnia 38 są płaskie, aby zapewnić właściwe uszczelnienie komory czyszczenia 28, w położeniu czyszczenia. Tylna uszczelka 34 uformowana jako szczelne połączenie, jest umieszczona między częścią cylindryczną wewnętrznej ścianki 24 tulei 20, a środkowym odcinkiem 8a korpusu 8. Zwykle przednia uszczelka 32 jest pierścieniem uszczelniającym typu O, zaś tylna uszczelka 34 jest uszczelką typu wargowego. W położeniu czyszczenia, korpus 8 jest przemieszczony tak, że kołnierz 40 opiera się o przednią powierzchnię 36, aby uczynić komorę czyszczenia 28 wodoszczelną.
Płyn czyszczący Fr, pokazany linią wytłuszczoną na fig. 3, przepływający przez rurkę 10, może płynąć do rurki 10 głowicy 12 dyszy 2 następnie do komory czyszczenia 28 i wokół głowicy 12 dyszy 2, przed wypłynięciem przez otwór spustowy 30 do kanalizacji lub wanny rekuperatorowej.
W tym względzie trzeba zauważyć, że przednia uszczelka 32 została dobrane tak, że ma mniejszą średnicę, niż tylna uszczelka 34, aby wytworzyć różniczkę siły, gdy ciśnienie wzrasta w komorze czyszczenia 28, która usiłuje dociskać kołnierz 40 do przedniej powierzchni 36 tulei 20, zwiększając wodoszczelność.
Należy również zauważyć, że wewnętrzna geometria komory czyszczenia 28 ułatwia całkowite opróżnienie płynu czyszczącego po cyklu czyszczenia. W szczególności, ścianka 24a komory czyszczenia 28, znajdująca się naprzeciwko ujścia 18 głowicy 12 dyszy 2, jest nachylona w stosunku do poziomu tak, że płyn spływa w kierunku otworu spustowego 30.
W celu zapewnienia względnego ruchu między tuleją 20 a korpusem 8, ten ostatni jest połączony z mechanizmem uruchamiającym 42 przymocowanym do płyty podstawy 4.
W przedstawionym przykładzie mechanizmem uruchamiającym 42 jest siłownik elektromagnetyczny 44 sprzężony ze sprężyną powrotną 45. Pręt 46 siłownika 44 jest przymocowany do środkowego odcinka 8a korpusu 8 a sprężyna powrotna 45 jest umieszczona wokół pręta 46, między korpusem 8 a siłownikiem 44. W ten sposób, w odpowiedzi na sygnał sterujący wychodzący z układu sterowania (niepokazanego), mechanizm uruchamiający 42 umożliwia automatyczne wprowadzenie urządzenia dozującego 1 w położenie czyszczenia lub w położenie dozowania. Dokładniej mówiąc, przy braku jakiegokolwiek sygnału na siłowniku 44, elektromagnes jest wyłączony spod napięcia, a sprężyna powrotna 45 popycha korpus 8 w kierunku strzałki F1, wprowadzając urządzenie dozujące 1 w położenie dozowania, przedstawione na fig. 2. W obecności sygnału na siłowniku 44, elektromagnes jest pod napięciem i usiłuje popychać korpus 8 w kierunku strzałki F2, wprowadzając urządzenie dozujące 1 w położenie czyszczenia, przedstawione na fig. 3.
PL 203 125 B1
Rozumie się samo przez się, że można zastosować dowolny typ siłownika, umożliwiający ruch postępowy korpusu 8 względem tulei 20. Przykładowo, można sobie wyobrazić zastąpienie siłownika elektromagnetycznego 44 napędem przekładniowym lub siłownikiem elektrycznym.
Należy również zauważyć, że urządzenie dozujące 1 może być, korzystnie, ukształtowane tak, aby rurka 10 była nachylony w stosunku do poziomu, w celu ułatwienia całkowitego opróżnienia jej do pojemnika R, znajdującego się pod ujściem 18 dyszy 2, podczas dozowania napoju. Oczywiście, nachylenie przewodu 10 jest takie, aby oś stożka dozowania C głowicy 12 dyszy 2 była zasadniczo pionowa, aby ułatwić prawidłowe napełnianie pojemnika R.
Urządzenie dozujące 1, według wynalazku, może działać albo w trybie dozowania, albo w trybie czyszczenia, oraz w trybie ustawiania temperatury. Te tryby pracy zostaną opisane poniżej w odniesieniu do fig. 2 i 3.
Figura 2 przedstawia przedmiot wynalazku w trybie dozowania. W tym trybie pracy siłownik 44 jest nieaktywny, a sprężyna 45 popycha korpus 8 w kierunku strzałki F1, aby wyprowadzić ujście 18 napoju głowicy 12 dyszy 2 poza tuleję 20. Napój z linii doprowadzającej płynie do rurki 10 a potem do głowicy 12 dyszy 2, zanim będzie dozowany do pojemnika R znajdującego się pod ujściem 18.
Figura 3 przedstawia urządzenie dozujące 1, według wynalazku, w położeniu czyszczenia. W tym trybie pracy siłownik 44 jest pobudzony a pręt 46 siłownika 44 popycha korpus 8 w kierunku strzałki F3, aby doprowadzić kołnierz 40 do oparcia się o przednią powierzchnię 36 tulei 20, a tym samym zamknięcia komory czyszczenia 28 dla operacji czyszczenia. W tym położeniu płyn czyszczący Fr, który płynie do rurki 10 i przez dyszę dozującą 12 napełnia komorę czyszczenia 28, i zostaje usunięty przez otwór spustowy 30 albo do kanalizacji, albo do zbiornika połączonego z pompą, aby wrócić znów do następnego obiegu. Płyn czyszczący Fr, który płynie w głowicy 12 dyszy 2 i wokół niej w komorze czyszczenia 28, umożliwia całkowite i efektywne jej oczyszczenie, bez konieczności demontowania jakiejkolwiek części głowicy 12 dyszy 2. Płyn czyszczący dobiera się, korzystnie, w zależności od rodzaju, dozowanego przez głowicę 12 dyszy 2 napoju. Zwykle, dla napojów na bazie mleka płyn czyszczący będzie wybrany z grupy zawierającej sodę kaustyczną, niskopieniące się roztwory do mycia naczyń łącznie ze środkami czynnymi powierzchniowo i komponentami rozkładającymi proteiny, roztwory chlorowe lub fenolowe. Płyn czyszczący może również zawierać czynniki odkamieniające, na przykład roztwory kwaśne.
Zrozumiałe jest, że dysza 2 dozująca urządzenia dozującego 1, według wynalazku, może być czyszczona po prostu przez umieszczenie głowicy 12 dyszy 2 tak, aby jej ujście 18 znajdowało się w komorze czyszczenia 28, spowodowanie przepływu płynu czyszczącego Fr przez rurkę 10 i głowicę 12 dyszy 2, zebranie płynu Fr w komorze czyszczenia 28, korzystnie tak, aby przepływał wokół głowicy 12 dyszy 2. Kiedy te czynności zostały wykonane, głowicę 12 dyszy 2 można przemieścić do położenia dozowania przygotowanego do dozowania napoju.
Należy zauważyć, że urządzenie dozujące 1, według wynalazku, może być, korzystnie, wykorzystane do ustawiania uprzednio określonej temperatury głowicy 12 dyszy dozującej 2, tj. wstępnego podgrzania lub schłodzenia dyszy przed dozowaniem napojów. W celu wykonania tej czynności urządzenie dozujące 1 ustawia się w położeniu podobnym do położenia czyszczenia, a następnie płyn ustawiania temperatury wprowadza się aby wpłynął do rurki 10 i przez głowicę 12 dyszy 2. W tym położeniu płyn wypełnia komorę czyszczenia 28 i przepływa wokół głowicy 12 dyszy 2 tak żeby, przez przewodnictwo cieplne, mógł albo przekazać ciepło do głowicy 12 dyszy 2 i do rurki 10, jeżeli jest to płyn o wyższej temperaturze niż te ostatnie w celu ich ogrzania, albo pochłaniać ciepło z głowicy 12 dyszy 2 i rurki 10, jeżeli jest to płyn o niższej temperaturze niż te ostatnie, w celu ich schłodzenia. Płyn ustawiania temperatury, przepływający w komorze czyszczenia 28 następnie odprowadza się z komory czyszczenia 28 przez otwór spustowy 30, a dyszę 2 przestawia się do położenia dozowania gotowego do dozowania napoju.
Ponieważ dysza 2 może być wstępnie podgrzana lub schłodzona, w zależności od potrzeb, termiczne przekazywanie ciepła z rurki 10 i głowicy 12 dyszy 2 do napoju i odwrotnie, w zależności od względnej temperatury każdego z nich, będzie tak ograniczone, aby napój mógł być dozowany w temperaturze niemal równej żądanej temperaturze dozowania. Przewód 10 i głowica 12 dyszy 2, jako takie, mogą być wykonane z dowolnego materiału o odpowiednich właściwościach mechanicznych, dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Jeżeli materiały te mają słabą przewodność cieplną (np. plastik), wymagane jest mniejsze podgrzewanie wstępne lub schładzanie, dla uzyskania odpowiedniej temperatury dozowania produktu. Jeżeli wybrane materiały mają właściwość przenoszenia ciepła zbliżoną do metalu (np. stal nierdzewna), wtedy wymagane jest wstępne podgrzanie lub
PL 203 125 B1 schłodzenie, przez przepływ płynu regulacji temperatury przez głowicę 12 dyszy 2, jest bardzo ważny. Do wstępnego podgrzewania dyszy 12 i rurki 10, korzystnie, może być zastosowana cyrkulacja pary wodnej w nich. Zazwyczaj, od 0,5 do 5 ml pary wystarcza do uzyskania wstępnego podgrzania dla dozowania napoju, którego temperatura będzie zawierać się między 65°C a 75°C, jeżeli rurka 10 i głowica 12 dyszy 2 jest wykonana ze stali nierdzewnej. W rurce 10 i głowicy 12 dyszy 2 może również cyrkulować zimna woda tak, aby przy dozowaniu zimnych napojów, po napojach gorących, na temperaturę napoju nie wpływała temperatura gorących powierzchni urządzenia.
Należy zauważyć, że rurka 10 doprowadzająca i głowica 12 dyszy 2 są wspólne dla dozowanego napoju i dla płynu czyszczącego tak, aby konfiguracja urządzenia 1 była uproszczona.
Zrozumiałe jest, że inne modyfikacje i/lub adaptacje mogą być wykonywane w montowaniu urządzeniu, które zostało tu opisane, bez odchodzenia od zakresu wynalazku, określonego w załączonych zastrzeżeniach patentowych.
W szczególności w innym przykładzie wykonania korpus 8 może być zamocowany, a kolektor 20 ruchomy lub obydwa mogą być ruchome. Można również wyobrazić sobie uproszczony przykład wykonania, zastępując kolektor w kształcie tulei 20 kolektorem zawierającym deflektor, połączony z kanałem wylotowym dołączonym albo do kanalizacji, albo do obiegu zamkniętego.

Claims (20)

1. Urządzenie dozujące płyny, zawierające: samoczyszczącą dyszę z wylotem; korpus mający powierzchnię zewnętrzną a zaopatrzony w rurkę, której pierwszy koniec jest dołączony do dyszy dozującej, a drugi koniec jest połączony z rurociągiem doprowadzającym płyn; kolektor, przemieszczający się względem korpusu między pierwszym położeniem dozowania, w którym wylot dyszy jest oddalony od kolektora, a drugim położeniem czyszczenia, w którym kolektor może gromadzić płyn, który wychodzi przez wylot dyszy, znamienne tym, że kolektor stanowi tuleja (20) mająca wewnętrzną ściankę, w której to tulei (20) korpus (8) i dysza dozująca (2) są ślizgowo prowadzone w kierunku osiowym.
2. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że w położeniu czyszczenia wewnętrzna ścianka tulei (20) i zewnętrzna powierzchnia korpusu (8) wyznaczają komorę czyszczenia (28) oraz, że ujście (18) dyszy dozującej (2) wchodzi w komorę czyszczenia (28) tak, że zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna powierzchnia dyszy dozującej (2) mogą być czyszczone.
3. Urządzenie, według zastrz. 2, znamienne tym, że komora czyszczenia (28) ma otwór spustowy (30) usytuowany w dolnej ściance tulei (20).
4. Urządzenie, według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że ma ponadto dwie uszczelki (32, 34) umieszczone wokół ujścia (18) dyszy dozującej (2) oraz, że w położeniu czyszczenia komora czyszczenia (28) jest uszczelniona przez te dwie uszczelki (32, 34).
5. Urządzenie, według dowolnego z zastrz. 1 do 4, znamienne tym, że dysza dozująca (2) ma część końcową zaopatrzoną w kołnierz (40), który znajduje się na zewnętrz tulei (20), zarówno kiedy urządzenie jest w położeniu czyszczenia, jak i w położeniu dozowania.
6. Urządzenie, według zastrz. 4, znamienne tym, że jedna z uszczelek (32, 34) stanowi połączenie uszczelniające między przednią powierzchnią tulei (20) a kołnierzem (40).
7. Urządzenie, według dowolnego z zastrz. 1 do 6, znamienne tym, że tuleja (20) składa się z odcinka cylindrycznego (20a) przechodzącego w zwężający się odcinek stożkowy (20b), a korpus (8) składa się z pierwszego odcinka cylindrycznego przechodzącego w drugi odcinek cylindryczny mający mniejszą średnicę niż odcinek pierwszy, przy czym drugi odcinek znajduje się, przynajmniej częściowo, wewnątrz odcinka stożkowego (20b).
8. Urządzenie, według zastrz. 7, znamienne tym, że jedna z uszczelek (32, 34) stanowi połączenie uszczelniające między wewnętrzną ścianką odcinka cylindrycznego tulei (20), a zewnętrzną powierzchnią pierwszego odcinka korpusu (8).
9. Urządzenie, według zastrz. 4, znamienne tym, że ściana komory czyszczenia (28), znajdująca się naprzeciwko ujścia (18) dyszy dozującej (2), jest nachylona w kierunku otworu spustowego (30).
10. Urządzenie, według dowolnego z zastrz. 1 do 9, znamienne tym, że tuleja (20) jest zamontowana we wspornikach mocujących (6), przymocowanych do płyty podstawy (4).
11. Urządzenie, według zastrz. 10, znamienne tym, że korpus (8) jest połączony z mechanizmem uruchamiającym (42), przymocowanym do płyty podstawy (4), który to mechanizm uruchamiający (42)
PL 203 125 B1 wprowadza urządzenie dozujące (1) odpowiednio, w położenie dozowania lub czyszczenia, w odpowiedzi na sygnał sterujący.
12. Urządzenie, według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, znamienne tym, że rurka (10) jest nachylona w stosunku do poziomu.
13. Urządzenie, według zastrz. 12, znamienne tym, że ujście (18) dyszy dozującej (2) ma kształt stożka, a nachylenie rurki (10) jest takie, aby oś stożka (C) była pionowa.
14. Sposób oczyszczania lub przepłukiwania dyszy dozującej urządzenia dozującego płyny, zawierającego: dyszę dozującą; korpus mający powierzchnię zewnętrzną, a zaopatrzony w rurkę, której pierwszy koniec jest dołączony do dyszy dozującej, a drugi koniec jest połączony z rurociągiem doprowadzającym płyn; kolektor, przemieszczający się względem korpusu między pierwszym położeniem dozowania, w którym wylot dyszy jest oddalony od kolektora, a drugim położeniem czyszczenia, z dyszą początkowo znajdującą się w położeniu dozowania, znamienny tym, że umieszcza się dyszę naprzeciwko kolektora, przepuszcza się płyn czyszczący lub płuczący przez rurkę i dyszę, gromadzi się płyn czyszczący lub płuczący, który wypływa z dyszy w kolektorze oraz przestawia się dyszę z powrotem do położenia początkowego.
15. Sposób, według zastrz. 14, znamienny tym, że płyn czyszczący przepuszcza się przez rurkę za pomocą elementu pompującego.
16. Sposób, według zastrz. 15, znamienny tym, że obejmuje ponadto cyrkulację płynu czyszczącego lub płuczącego w obiegu zamkniętym.
17. Sposób, według zastrz. 14 albo 15, albo 16, znamienny tym, że płyn czyszczący lub płuczący wybiera się z grupy zawierającej roztwory sody kaustycznej, niskopieniące roztwory do mycia naczyń, opcjonalnie zawierające środki powierzchniowo czynne lub surowce rozkładające proteiny, roztwory chlorowane i roztwory fenolowe.
18. Sposób ustawiania temperatury dyszy dozującej urządzenia dozującego płyny, zawierającego: dyszę dozującą; korpus mający powierzchnię zewnętrzną, a zaopatrzony w rurkę, której pierwszy koniec jest dołączony do dyszy dozującej, a drugi koniec jest połączony z rurociągiem doprowadzającym płyn; kolektor, przemieszczający się względem korpusu między pierwszym położeniem dozowania, w którym wylot dyszy jest oddalony od kolektora, a drugim położeniem ustawiania temperatury, w którym kolektor znajduje się z przodu wylotu dyszy, z dyszą początkowo znajdującą się w położeniu dozowania, znamienny tym, że umieszcza się dyszę naprzeciwko kolektora, powoduje się przepływ płynu o ustalonej temperaturze przez rurkę i dyszę; gromadzi się płyn wypływający z dyszy w kolektorze oraz przestawia się dyszę z powrotem do położenia początkowego.
19. Sposób, według zastrz. 18, znamienny tym, że płynem o ustalonej temperaturze jest para lub gorąca woda.
20. Sposób, według zastrz. 19, znamienny tym, że płynem o ustalonej temperaturze jest para dostarczana w ilości około 0,5 i 5 ml.
PL371530A 2002-04-26 2003-04-15 Urządzenie dozujące płyny i sposoby jego zastosowania PL203125B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US10/133,126 US6769627B2 (en) 2002-04-26 2002-04-26 Fluid dispensing device with self-cleaning nozzle and methods of use

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371530A1 PL371530A1 (pl) 2005-06-27
PL203125B1 true PL203125B1 (pl) 2009-08-31

Family

ID=29248919

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371530A PL203125B1 (pl) 2002-04-26 2003-04-15 Urządzenie dozujące płyny i sposoby jego zastosowania

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6769627B2 (pl)
EP (1) EP1501755B1 (pl)
JP (1) JP4494802B2 (pl)
CN (1) CN1321052C (pl)
AU (1) AU2003227628C1 (pl)
BG (1) BG108901A (pl)
BR (1) BR0309561B1 (pl)
CA (1) CA2483465C (pl)
ES (1) ES2398745T3 (pl)
HK (1) HK1077800A1 (pl)
HR (1) HRP20041004A2 (pl)
IL (1) IL164526A (pl)
MX (1) MXPA04010592A (pl)
MY (1) MY126673A (pl)
NO (1) NO20044798L (pl)
NZ (1) NZ536044A (pl)
PL (1) PL203125B1 (pl)
RU (1) RU2312058C2 (pl)
TW (1) TWI276468B (pl)
UA (1) UA77079C2 (pl)
WO (1) WO2003091152A2 (pl)
ZA (1) ZA200409545B (pl)

Families Citing this family (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2002040122A2 (en) 2000-10-23 2002-05-23 Py Patent, Inc. Fluid dispenser with bladder inside rigid vial
US7331944B2 (en) 2000-10-23 2008-02-19 Medical Instill Technologies, Inc. Ophthalmic dispenser and associated method
US7798185B2 (en) 2005-08-01 2010-09-21 Medical Instill Technologies, Inc. Dispenser and method for storing and dispensing sterile food product
ES2543009T3 (es) 2002-08-13 2015-08-13 Medical Instill Technologies, Inc. Recipiente y ensamblaje de válvula para almacenar y distribuir sustancias y método relacionado
US6889603B2 (en) * 2002-12-24 2005-05-10 Nestec S.A. Clean-in-place automated food or beverage dispenser
EP1636091A2 (en) 2003-05-12 2006-03-22 Medical Instill Technologies, Inc. Dispenser and apparatus for filling a dispenser
US7226231B2 (en) 2003-07-17 2007-06-05 Medical Instill Technologies, Inc. Piston-type dispenser with one-way valve for storing and dispensing metered amounts of substances
US7264142B2 (en) 2004-01-27 2007-09-04 Medical Instill Technologies, Inc. Dispenser having variable-volume storage chamber and depressible one-way valve assembly for dispensing creams and other substances
US7810677B2 (en) 2004-12-04 2010-10-12 Medical Instill Technologies, Inc. One-way valve and apparatus and method of using the valve
MX2007006659A (es) * 2004-12-04 2007-08-15 Medical Instill Tech Inc Valvula de una via, aparato y metodo para usar la valvula.
US7562793B2 (en) 2005-02-08 2009-07-21 Nestec S.A. Dispensing device with self-cleaning nozzle
US10631558B2 (en) 2006-03-06 2020-04-28 The Coca-Cola Company Methods and apparatuses for making compositions comprising an acid and an acid degradable component and/or compositions comprising a plurality of selectable components
WO2008030623A2 (en) * 2006-09-08 2008-03-13 Medical Instill Technologies, Inc. Apparatus and method for dispensing fluids
ITBS20070045A1 (it) * 2007-03-30 2008-09-30 Lar Sistemi S R L Distributore automatico di liquidi, in particolare latte
US8678239B2 (en) * 2007-07-13 2014-03-25 The Coca-Cola Company Clean in place system for beverage dispensers
US8162176B2 (en) 2007-09-06 2012-04-24 The Coca-Cola Company Method and apparatuses for providing a selectable beverage
NL1035761C2 (nl) * 2008-07-28 2010-02-05 Dispensing Technologies Bv Werkwijze en inrichting voor het gedoseerd afgeven van een vloeistof uit een houder.
FR2929090B1 (fr) * 2008-03-26 2010-04-02 Seb Sa Machine pour la preparation de boissons comprenant un systeme de nettoyage d'une buse vapeur
FR2929089B1 (fr) * 2008-03-26 2010-04-02 Seb Sa Procede de nettoyage d'une buse vapeur d'une machine pour la preparation de boissons
FR2929091B1 (fr) * 2008-03-26 2010-04-02 Seb Sa Machine pour la preparation de boissons comprenant un recipient integre de nettoyage d'une buse vapeur
DE102009051865A1 (de) * 2009-11-04 2011-05-05 Hertel, Günther Reinigungsvorrichtung
TWI458556B (zh) * 2010-01-25 2014-11-01 Hon Hai Prec Ind Co Ltd 噴塗設備
EP2353474A1 (en) * 2010-02-03 2011-08-10 Nestec S.A. Beverage dispenser with safe cleaning arrangement
EP2353473A1 (en) * 2010-02-03 2011-08-10 Nestec S.A. Beverage dispenser with hygienic cleaning cycle
WO2011140508A1 (en) 2010-05-07 2011-11-10 Alps, Llc Dispensing machine valve and method
US8875548B2 (en) * 2010-09-24 2014-11-04 Whirlpool Corporation Laundry treating appliance with cleaning system for residual treating chemistry
US8807392B2 (en) 2010-11-10 2014-08-19 Lancer Corporation Method and apparatus for dispensing a beverage from a liquid concentrate
CN103260486B (zh) * 2010-12-01 2016-08-31 雀巢产品技术援助有限公司 具有液滴收集器的饮料制备机器
US9168547B2 (en) * 2011-07-01 2015-10-27 Comau, Inc. Thermal metal spraying apparatus
CH707837A1 (de) * 2013-03-26 2014-09-30 Schaerer Ag Getränkeautomat sowie Verfahren zum Betrieb eines solchen Getränkeautomaten.
WO2015022692A2 (en) 2013-08-15 2015-02-19 Yazamco Corp Ltd. Beverage dispenser
WO2016083488A1 (en) * 2014-11-27 2016-06-02 Nestec S.A. Liquid dispensing machine with compact drop stop
CN106652204A (zh) * 2015-11-03 2017-05-10 石家庄墨工机械科技有限公司 一种全自动智能售奶机
US11779152B2 (en) 2017-05-10 2023-10-10 Koninklijke Douwe Egberts B.V. Beverage dispensing device with cleaning module and method of cleaning said device
NL2018884B1 (en) * 2017-05-10 2018-11-15 Douwe Egberts Bv beverage brewing apparatus with nozzle exterior cleaning
EP3616529A1 (de) * 2018-08-29 2020-03-04 INDAG Pouch Partners GmbH Verdrängerdosierpumpe und verwendung der verdrängerdosierpumpe
DE102020202043A1 (de) 2020-02-18 2021-08-19 BSH Hausgeräte GmbH Kaffeevollautomat

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US739788A (en) * 1903-04-14 1903-09-22 William G Schaffer Self-cleaning oil-burner.
US924566A (en) * 1908-05-21 1909-06-08 Philip K Morcom Self-cleaning oil-burner.
US4331299A (en) * 1980-06-26 1982-05-25 Binks Manufacturing Company Safety cover for rotary head electrostatic spray coating systems
FR2649687B3 (fr) 1989-07-12 1991-10-25 Jolly Paul Dispositif adaptable a tout contenant et niveau pour capter et soutirer, desengorger et chauffer tout ecoulement
US4979527A (en) 1990-02-20 1990-12-25 Osgood Industries, Inc. Sterilizable valve assembly for dispensing fluid materials and a method of operating the valve assembly
JP2808482B2 (ja) * 1990-08-22 1998-10-08 澁谷工業株式会社 充填バルブの洗浄装置
US5226565A (en) * 1991-10-07 1993-07-13 The Dow Chemical Company Cleaning attachment for nozzles
US5344073A (en) * 1992-04-29 1994-09-06 Nordson Corporation Nozzle cleaning system including spray gun cover for can coating system
JP3359351B2 (ja) * 1992-05-11 2002-12-24 日立造船株式会社 自己洗浄機能付充填ノズル
DE9301038U1 (pl) * 1993-01-26 1993-05-27 Till, Rudolf, 7573 Sinzheim, De
DE9401472U1 (de) 1994-01-29 1994-03-31 Till Rudolf Zapfhahn zum Ausschank von Getränken, insbesondere Bier
US5749494A (en) 1996-08-12 1998-05-12 Imi Wilshire Inc. Juice dispenser
JPH11105986A (ja) * 1997-10-09 1999-04-20 Morishita Kikai Seisakusho:Kk 洗浄ノズルの自己洗浄機構
JP3746605B2 (ja) * 1997-12-26 2006-02-15 富士電機リテイルシステムズ株式会社 飲料水のディスペンサ
AU756406B2 (en) * 1999-02-08 2003-01-09 Coca-Cola Company, The Beverage dispenser with modular volumetric valve system

Also Published As

Publication number Publication date
PL371530A1 (pl) 2005-06-27
NZ536044A (en) 2006-10-27
IL164526A (en) 2009-02-11
HRP20041004A2 (en) 2004-12-31
EP1501755A2 (en) 2005-02-02
BG108901A (en) 2005-11-30
BR0309561B1 (pt) 2012-12-25
ES2398745T3 (es) 2013-03-21
WO2003091152A2 (en) 2003-11-06
CA2483465C (en) 2009-03-10
UA77079C2 (en) 2006-10-16
RU2004134566A (ru) 2005-06-10
WO2003091152A3 (en) 2004-03-11
AU2003227628C1 (en) 2008-11-13
AU2003227628B2 (en) 2008-04-03
TWI276468B (en) 2007-03-21
MXPA04010592A (es) 2004-12-13
US6769627B2 (en) 2004-08-03
TW200404606A (en) 2004-04-01
RU2312058C2 (ru) 2007-12-10
ZA200409545B (en) 2006-02-22
IL164526A0 (en) 2005-12-18
CN1321052C (zh) 2007-06-13
HK1077800A1 (en) 2006-02-24
EP1501755B1 (en) 2012-11-14
AU2003227628A1 (en) 2003-11-10
US20030201337A1 (en) 2003-10-30
CA2483465A1 (en) 2003-11-06
BR0309561A (pt) 2005-02-15
CN1649793A (zh) 2005-08-03
JP4494802B2 (ja) 2010-06-30
JP2005523850A (ja) 2005-08-11
MY126673A (en) 2006-10-31
NO20044798L (no) 2004-11-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL203125B1 (pl) Urządzenie dozujące płyny i sposoby jego zastosowania
RU2382732C2 (ru) Дозирующее устройство с самоочищающейся насадкой
RU2320530C2 (ru) Санитарная коллекторная система и способ гигиенического разлива жидкостей
CN100444774C (zh) 具有清洗机构的食品分配机
US8181825B2 (en) Hygienic beverage mixing and whipping assembly
AU2011292451B2 (en) Method and apparatus for a sanitizable mixing nozzle
KR20050088473A (ko) 정화 기구를 지닌 음식 제품 분배기

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100415