PL201802B1 - Sposób wytwarzania pochodnych kwasu 4-fenylomasłowego - Google Patents

Sposób wytwarzania pochodnych kwasu 4-fenylomasłowego

Info

Publication number
PL201802B1
PL201802B1 PL364646A PL36464602A PL201802B1 PL 201802 B1 PL201802 B1 PL 201802B1 PL 364646 A PL364646 A PL 364646A PL 36464602 A PL36464602 A PL 36464602A PL 201802 B1 PL201802 B1 PL 201802B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
catalyst
compound
benzene
formula
butyrolactone
Prior art date
Application number
PL364646A
Other languages
English (en)
Other versions
PL364646A1 (pl
Inventor
Leszek Musial
Stanislaw R. Burzynski
Original Assignee
Burzynski Stanislaw R
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Burzynski Stanislaw R filed Critical Burzynski Stanislaw R
Publication of PL364646A1 publication Critical patent/PL364646A1/pl
Publication of PL201802B1 publication Critical patent/PL201802B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/347Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups
    • C07C51/353Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reactions not involving formation of carboxyl groups by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/41Preparation of salts of carboxylic acids
    • C07C51/412Preparation of salts of carboxylic acids by conversion of the acids, their salts, esters or anhydrides with the same carboxylic acid part

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania związków o wzorze (I) w reakcji związków aromatycznych z butyrolaktonem, a następnie zobojętnienie zasadą. Reakcję można prowadzić w obecności katalizatora. Korzystnymi katalizatorami są kwasy Lewisa. Korzystnym produktem o wzorze (I) jest kwas 4-fenylomasłowy, który otrzymuje się w reakcji benzenu z butyrolaktonem; w obecności chlorku glinu, a następnie zobojętnia zasadą.

Description

Opis wynalazku
Obecny wynalazek dotyczy nowego sposobu syntezy związków o wzorze I
Kwas fenylomasłowy i jego akceptowalne farmaceutycznie pochodne są szczególnie korzystnymi celami obecnego wynalazku. Fenylomaślan sodu stosowano szeroko do leczenia zaburzeń cyklu przemiany mocznika (Batshaw i in., Brusilow i in. (Ped. Research), Brusilow i in. (New Eng.J.Med.) Finkelstein i in., Maestri i in., Redonnet-Vernhet i in., Rowe i in.). Pochodne fenylomaślanu wykazały też obiecujące właściwości farmaceutyczne w leczeniu niedokrwistości sierpowatokomórkowej (Collins i in., Dover i in. (New Eng.J.Med.), Dover i in. (Blood), zwł óknienia torbielowatego (Brandbury i in., Loffing i in.), AIDS (Roberts i in.) i licznych rodzajów raka (Carducci i in., Darmanun i in., Englehard i in., Gorospe i in.).
W przeszł o ści pochodne fenylomaś lanu wytwarzano w reakcji Arndta-Einsterta stosują c diazometan z tlenkiem srebra i tiosiarczanem sodu (J. Chem. Soc, 1997-99 (1938)). Alternatywnie, stosowano kwas tianafteno-2-octowy i kwas tianafteno-3-octowy do wytwarzania kwasu β-fenylomasłowego (J.Am.Chem.Soc., 70, 3768 (1948)). Stosowano też odczynnik Grignarda, chlorek benzylomagnezowy, w syntezie kwasu fenylo-masłowego uzyskując wydajność 16,1% (J. Am. Chem. Soc, 71, 2807-2808 (1949)).
Byłoby korzystne stworzenie syntetycznej drogi wytwarzania fenylomaślanu i jego pochodnych, nieograniczonej wymaganiami syntezy, tj. koniecznością bezwzględnego braku wilgoci w diazometanie i w odczynnikach Grignarda i pozwalającej osiągnąć większe wydajności produktu niż w reakcjach opisanych powyżej.
Streszczenie wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania pochodnych kwasu 4-fenylomaslowego o wzorze I
w którym R oznacza niezależnie wodór, fluorowiec, grupę C1-C4 alkilową, alkenylową, alkinylową, C3-C6 cykloalkilową, C1-C4 alkoksylową, alkenoksylową, alkinoksylową; i X oznacza wodór, kation metalu alkalicznego, grupę amoniową lub podstawioną grupę amoniową, sposób obejmuje etapy
w którym R ma znaczenie jak wyżej, ze związkiem o wzorze III; i
PL 201 802 B1
ch2
III
b) reakcji powstałego związku z wodnym roztworem zasady. Korzystnie zasadą jest wodorotlenek sodu. Korzystnie wszystkie R oznaczają wodór.
Korzystnie reakcję związku o Wzorze I ze związkiem o wzorze II prowadzi się w obecności katalizatora.
Korzystnie katalizatorem jest kwas Lewisa, taki jak chlorek glinu, chlorek cynku, chlorek żelaza, chlorek cynawy, tribromek boru, trifluorek boru lub kwas siarkowy, zwłaszcza chlorek glinu.
Korzystnie mieszaninę obejmującą związek o wzorze II i chlorek glinu miesza się razem przez około 10 min w temperaturze pomiędzy około 40°C i około 60°C, po czym dodaje się związek o wzorze III.
Korzystnie związek o wzorze III miesza się z mieszaniną zawierającą związek o wzorze II i chlorek glinu przez około 90 min w temperaturze pomiędzy około 50°C i około 60°C, po czym dodaje się wodorotlenek sodu.
Zgodnie z wynalazkiem w sposobie wytwarzania kwasu 4-fenylomasłowego, będącego szczególnym przypadkiem związku o wzorze I, związkiem o wzorze II jest benzen.
Korzystnie reakcję benzenu z butyrolaktonem prowadzi się w obecności katalizatora jak określony wyżej.
Korzystnie katalizator dodaje się do benzenu przed reakcją z butyrolaktonem i otrzymuje się mieszaninę benzenu i katalizatora.
Korzystnie mieszaninę benzenu i katalizatora miesza się razem przez 1 min do około 15 min przed reakcją z butyrolaktonem.
Korzystnie mieszaninę benzenu i katalizatora miesza się w temperaturze pomiędzy około 50°C i okoł o 60°C, przed dodaniem butyrolaktonu.
Korzystnie butyrolakton dodaje się do mieszaniny benzenu i katalizatora uzyskując mieszaninę reakcyjną obejmującą benzen, katalizator i butyrolakton.
Korzystnie mieszaninę reakcyjną obejmującą benzen, katalizator i butyrolakton miesza się przez 30 min do około 120 min.
Korzystnie mieszaninę reakcyjną obejmującą benzen, katalizator i butyrolakton utrzymuje się w temperaturze pomi ę dzy 50°C i okoł o 60°C.
Korzystnie sposób według wynalazku obejmuje również etapy:
c) filtrowania roztworu z etapu b) w celu usunięcia ciał stałych z roztworu wodnego,
d) zetknięcia roztworu z etapu c) z rozpuszczalnikiem organicznym otrzymując fazę organiczną i fazę wodną ,
e) oddzielenia fazy wodnej od fazy organicznej,
f) dodania kwasu do fazy wodnej, aby obniżyć pH fazy wodnej w ilości wystarczającej do wytrącenia produktu z fazy wodnej, i
g) oddzielenia produktu od fazy wodnej.
Szczegółowy opis wynalazku
Należy oczywiście uznać, że w rozwoju każdej takiej obecnej realizacji należy podjąć liczne szczególne decyzję dotyczące wdrożenia, aby osiągnąć szczególne cele twórców, takie jak zgodność z ograniczeniami układu i handlu, które mogą być różne dla każdej realizacji. Ponadto, należy uznać, że taki proces rozwoju może być złożony i czasochłonny, lecz mimo to będzie rutynowy dla przeciętnych specjalistów w tej dziedzinie, osiągających korzyści z tego ujawnienia.
Sposób według obecnego wynalazku obejmuje etapy a) reakcji związku o wzorze II
PL 201 802 B1
ze związkiem o wzorze III
Szczególnie korzystnym związkiem o wzorze II jest benzen. Zgodnie z jedną z realizacji obecnego wynalazku, reakcję prowadzi się w rozpuszczalniku. Zgodnie z alternatywną realizacją, związek o wzorze II jest sam rozpuszczalnikiem w reakcji.
Można stosować katalizator dla ułatwienia reakcji związku o wzorze II ze związkiem o wzorze III. Jedną z korzystnych grup katalizatorów są kwasy Lewisa. Przykładami szczególnie korzystnych katalizatorów są: chlorek glinu, chlorek cynku, chlorek żelaza, chlorek cynawy, tribromek boru, trifluorek boru i kwas siarkowy.
Zgodnie z jedną z realizacji wynalazku, katalizator dodaje się do mieszaniny związku o wzorze II i odpowiedniego rozpuszczalnika lub do samego związku o wzorze II jeśli nie stosuje się żadnego rozpuszczalnika. Tę mieszaninę utrzymuje się, korzystnie mieszając, w temperaturze między około -80°C i temperaturą wrzenia rozpuszczalnika pod normalnym ciśnieniem. Korzystnie, mieszaninę utrzymuje się w temperaturze pomiędzy 0°C i temperaturą wrzenia rozpuszczalnika. Mieszaninę związku o wzorze II i katalizatora można mieszać przez okres czasu w zakresie od kilku sekund do kilku dni przed dodaniem związku o wzorze III do mieszaniny. Korzystnie, mieszaninę związku o wzorze II i katalizatora miesza się przez okres czasu w zakresie od około 1 min do około 30 min przed dodaniem związku o wzorze III.
Związek o wzorze III można dodać do mieszaniny związku o wzorze II i katalizatora w postaci samego reagentu, lub można go dodać w postaci roztworu w odpowiednim rozpuszczalniku. Związek o wzorze III dodaje się kroplami w postaci małych porcji lub w postaci dużej porcji. Po dodaniu całkowitej ilości związku o wzorze III, mieszaninę reakcyjną utrzymuje się, korzystnie mieszając, w temperaturze pomiędzy -80°C i temperaturą wrzenia rozpuszczalnika pod normalnym ciśnieniem. Korzystnie, mieszaninę utrzymuje się w temperaturze pomiędzy 0°C i temperaturą wrzenia rozpuszczalnika. Mieszaninę reakcyjną utrzymuje się w ten sposób przez okres czasu w zakresie od kilku sekund do około 24 godz. Korzystnie, mieszaninę reakcyjną utrzymuje się przez około 10 min do około 180 min, korzystniej od około 60 min do około 120 min.
Mieszaninę reakcyjną można szybko „wygasić” dodając środek wygaszający. Szczególnie korzystnym środkiem wygaszającym jest wodny roztwór zasady. Korzystną zasadą jest wodorotlenek sodu. Innym korzystnym środkiem wygaszającym jest mieszanina roztworu wodnego zasady i lodu.
Wygaszony roztwór można utrzymywać w temperaturze od około 0 do około 50°C przez czas w zakresie od kilku minut do około 10 godz., korzystnie od około 1 godz. do około 3 godz. Można utrzymywać pH roztworu w granicach od około 6,5 do około 10, korzystnie od około 9 do około 9,5 pH roztworu można dalej zwiększyć dodając zasadę. Wygaszony roztwór można oczyszczać przez filtrację usuwając wszelkie obecne cząstki. Wygaszony roztwór można dalej oczyścić kontaktując go z rozpuszczalnikiem organicznym, aby wyekstrahować pozostałe substancje wyjściowe, produkty uboczne i zanieczyszczenia. Przykłady odpowiednich rozpuszczalników ekstrakcyjnych obejmują chloroform, dichlorometan, trichlorometan, czterochlorek węgla i eter dietylowy. Produkt można wytrącić z roztworu wodnego dodając kwas. Produkt można wydzielić przez filtrację lub wyekstrahować odpowiednim organicznym rozpuszczalnikiem. Jeśli produkt ekstrahowano organicznym rozpuszczalnikiem to można ten produkt odzyskać po odparowaniu rozpuszczalnika.
PL 201 802 B1
Następujące przykłady podano dla przedstawienia korzystnych realizacji wynalazku. Specjaliści w tej dziedzinie powinni uznać, że techniki ujawnione w poniższych przykładach są to techniki opracowane przez wynalazcę, dobrze sprawdzające się w realizacji wynalazku i dlatego można je uznać za korzystne sposoby jego praktycznego stosowania. Jednakże, specjaliści w tej dziedzinie w świetle obecnego ujawnienia, uznają, że można dokonać wielu zmian w szczególnych, ujawnionych realizacjach i uzyskać taki sam lub podobny wynik bez odejścia od istoty i zakresu wynalazku.
P r z y k ł a d 1
Sproszkowany chlorek glinu (200 g) dodano do benzenu (400 g) i mieszano przez 10 min w 50°C. Dodano butyrolakton (86 g) mał ymi porcjami. Temperaturę utrzymywano pomię dzy 50 i 60°C przez 90 min, a następnie mieszaninę reakcyjną dodano, mieszając, do mieszaniny lodu i 5% wodorotlenku sodu. Temperaturę utrzymywano poniżej 35°C, a pH utrzymywano pomiędzy 9 i 9,5 przez 2 godziny. Mieszaninę przesączono pod próżnią. Kwas fenylomasłowy wytrącił się z frakcji wodnej po dodaniu lodu i kwasu solnego. Surowy (93,7 - 94,3%) kwas 4-fenylomasłowy wydzielono po filtracji próżniowej.
Surowy kwas 4-fenylomasłowy oczyszczono przez destylację próżniową (120-125°C, 1 mm Hg). Kwas rozpuszczono w 5% wodorotlenku sodu i wstrząsano. Kwas rozpuszczono w 5% wodorotlenku sodu i wytrząsano z czterochlorkiem węgla przez 15 minut. Czterochlorek węgla usunięto, a roztwór 4-fenylomasłowy mieszano z acetonem, metanolem i małą ilością aktywnego węgla drzewnego przez 15 minut w temperaturze otoczenia. Mieszaninę przesączono i zakwaszono dodając HCl. Kryształy kwasu 4-fenylomasłowego (wydajność 81,15%) wydzielono i wysuszono drogą liofilizacji. Analiza HPLC wykazała czystość 99,87% produktu końcowego.
Wszystkie sposoby ujawnione i zastrzeżone tutaj można realizować i wykonywać bez nadmiernego eksperymentowania w świetle obecnego ujawnienia. Chociaż kompozycje i sposoby obecnego wynalazku opisano w postaci korzystnych realizacji, to będzie oczywiste dla specjalistów w tej dziedzinie, że można stosować odmiany sposobów i etapów lub kolejności etapów sposobu tu opisanego bez odejścia od pomysłu, istoty i zakresu wynalazku. Szczególniej, będzie oczywiste, że pewnymi środkami, które są pokrewne zarówno chemicznie jak i fizjologicznie, można zastąpić środki tutaj opisane osiągając takie same lub podobne wyniki. Wszystkie takie podobne zamienniki i modyfikacje, oczywiste dla specjalistów w tej dziedzinie, uważa się za zgodne z istotą, zakresem i pomysłem wynalazku określonymi przez załączone zastrzeżenia.
Odnośniki
Następujące odnośniki, w zakresie stanowiącym przykładowe procedury lub inne szczegóły uzupełniające podany tutaj opis, są szczególnie włączone tutaj jako odnośniki. Carducci M.A., Nelson J., Chan-Tack K., Ayyagari S.R., Sweatt W., Campbell P., Nelson W., Simons J. Phenylbutyrate Induces Apoptosis in. Human Prostatę Cancer Therapy and is More Potent than Phenylacetate. Podium Presentation, American Urological Association, Las Vegas, NV. April, 1995. Clinical Cancer Research 2: 379-387. 1996.
Darmamun D., Welch S., Rini A., i in. Phenylbutyrate-induced Glutaminę Depletion in Humans: Effect on Leucine Metabolism. Am J Physiol 274(5 Pt 1): E801-7. May 1998.
Englehard H., Homer R.J., Duncan H., Rozental J. Inhibitory Effects of Phenylbutyrate on the Proliferation, Morphology, Migration and Invasiveness of Malignant Glioma Cells. J. Neuro-Oncology. 37:97-108. 1998.
Roberts J, McGregor W.G. Inhibition of Mouse Retroviral Disease by Bioactive Glutaminaseasparaginase J.Gen.Virol. 72: 299-305. 1991.
Bradbury N.A., Focus on „Sodium 4-phenylbutyrate Down-regulates Hsc70: Implications for Intracellular Trafficking of DF508-CFTR”. Am J Physiol Celi Physiol 278 (2) :C257-8. Feb 2000.
Loffing J., Moyer B.D., Reynolds D., Stanton B.A., PBA Increases CFTR Expression but at High Doses Inhibits Cl(-) Secretion in Calu-3 Airway Epithelial Cells. Am J. Physiol 277(4 Pt l):L700-8. Oct 1999.
Collins A.F., Pearson H.A., Giardina P., McDonagh KT., Brusilow SW., Dover G.J. Oral Sodium Phenylbutyrate Therapy in Homozygous b Thalassemia: A Clinical Trial. Blood. 85: 43-49. 1995.
Dover D., Brusilow S., Samid D. Increased Fetal Hemoglobin in Patients Receiving Sodium 4-Phenylbutyrate. New Eng. J. Med. 327:569-570, October 1, 1992.
Dover G.J., Brusilow, S., Charache S., Indoction of Fetal Hemoglobin Production in Subjects with Sickle Celi Anemia by Oral Sodium Phenylbutyrate. Blood. 184(1):339-43. July 1994. Brusilow S. Phenylacetylglutamine May Replace Urea as a Vehicle for Waste Nitrogen Excretion. Ped. Research. 29 (2) :147-150. 1991.
PL 201 802 B1
Brusilow S., Danney M., Waber L., Batshaw M., i in. Treatment of Episodic Hyperammonemia in
Children with Inborn Errors of Urea Synthesis. New Eng. J. Med. 310:1630-34. June 1984. Finkelstein
J.E., Hauser E.R., Leonard C.O., Brusilow S.W. Late-onset Ornithine Transcarbamylase Deficiency in
Małe Patients. J Ped. 117(6):897-902. 1990.
Maestri N. , Hauser E., Bartholomew D., Brusilow S. Prospective Treatment of Urea Cycle Discorders. J Ped. 119(6):923-928. 1991.
Redonnet-Vernhet I., Rouanet F., Pedespan JM, Hocke, C, Parrot F., A Successful Pregnancy in a Heterozygote for OTC Deficiency Treated with Sodium Phenylbutyrate. Neurology. 54(4):1008. Feb 2000.
Rowe P., Newman S., Brusilow S. Natural History of Symptomatic Partial Ornithine Transcarbamylase Deficiency. New Eng. J. Med. 314:514-547. 1986.

Claims (20)

1. Sposób wytwarzania pochodnych kwasu 4-fenylomasłowego o wzorze I w którym R oznacza niezależ nie wodór, fluorowiec, grupę C1-C4 alkilowa., alkenylową , alkinylową, C3-C6 cykloalkilową, C1-C4 alkoksylową, alkenoksylową, alkinoksylową; i x oznacza wodór, kation metalu alkalicznego, grupę amoniową lub podstawioną grupę amoniową, sposób obejmuje etapy w którym R ma powyż ej podane znaczenie, ze zwią zkiem o wzorze III, i ch2
III
b) reakcji powstałego związku z wodnym roztworem zasady.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zasadą jest wodorotlenek sodu.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wszystkie R oznaczają wodór.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że reakcję związku o wzorze I ze związkiem o wzorze II prowadzi si ę w obecnoś ci katalizatora.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że katalizatorem jest kwas Lewisa.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że katalizatorem jest chlorek glinu, chlorek cynku, chlorek żelaza, chlorek cynawy, tribromek boru, trifluorek boru lub kwas siarkowy.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że katalizatorem jest chlorek glinu.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że mieszaninę obejmującą związek o wzorze II i chlorek glinu miesza się razem przez około 10 min w temperaturze pomiędzy około 40°C i około 60°C, po czym dodaje się związek o wzorze III.
PL 201 802 B1
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że związek o wzorze III miesza się z mieszaniną zawierającą związek o wzorze II i chlorek glinu przez około 90 min w temperaturze pomiędzy około 50°C i około 60°C, po czym dodaje się wodorotlenek sodu.
10. Sposób według zastrz. 1, wytwarzania kwasu 4-fenylomasłowego, znamienny tym, że związkiem o wzorze II jest benzen.
11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że reakcję benzenu z butyrolaktonem prowadzi się w obecności katalizatora.
12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że katalizatorem jest kwas Lewisa.
13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że katalizatorem jest chlorek glinu, chlorek cynku, chlorek żelaza, chlorek cynawy, tribromek boru, trifluorek boru lub kwas siarkowy.
14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że katalizator dodaje się do benzenu przed reakcją z butyro-laktonem otrzymując mieszaninę benzenu i katalizatora.
15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że mieszaninę benzenu i katalizatora miesza się razem przez 1 min do około 15 min przed reakcją z butyrolaktonem.
16. Sposób według zastrz. 15, znamienny tym, że mieszaninę benzenu i katalizatora miesza się w temperaturze pomiędzy około 50°C i około 60°C, przed dodaniem butyro-laktonu.
17. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że butyrolakton dodaje się do mieszaniny benzenu i katalizatora uzyskując mieszaninę reakcyjną obejmującą benzen, katalizator i butyrolakton.
18. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że mieszaninę reakcyjną obejmującą benzen, katalizator i butyrolakton miesza się przez 30 min do około 120 min.
19. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że mieszaninę reakcyjną obejmującą benzen, katalizator i butyrolakton utrzymuje się w temperaturze pomiędzy 50°C i około 60°C.
20. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że obejmuje również etapy:
c) filtrowania roztworu z etapu b) w celu usunięcia ciał stałych z roztworu wodnego,
d) zetknięcia roztworu z etapu c) z rozpuszczalnikiem organicznym otrzymując fazę organiczną i fazę wodną ,
e) oddzielenia fazy wodnej od fazy organicznej,
f) dodania kwasu do fazy wodnej, aby obniżyć pH fazy wodnej w ilości wystarczającej do wytrącenia produktu z fazy wodnej, i
g) oddzielenia produktu od fazy wodnej.
PL364646A 2001-05-21 2002-05-02 Sposób wytwarzania pochodnych kwasu 4-fenylomasłowego PL201802B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/862,074 US6372938B1 (en) 2001-05-21 2001-05-21 Synthesis of 4-phenylbutyric acid
PCT/US2002/013946 WO2002094756A1 (en) 2001-05-21 2002-05-02 Synthesis of 4-phenylbutyric acid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL364646A1 PL364646A1 (pl) 2004-12-13
PL201802B1 true PL201802B1 (pl) 2009-05-29

Family

ID=25337569

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL364646A PL201802B1 (pl) 2001-05-21 2002-05-02 Sposób wytwarzania pochodnych kwasu 4-fenylomasłowego

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6372938B1 (pl)
EP (1) EP1404638B1 (pl)
JP (1) JP4338401B2 (pl)
KR (1) KR100905139B1 (pl)
CN (1) CN1266105C (pl)
AT (1) ATE517857T1 (pl)
CA (1) CA2447803C (pl)
HK (1) HK1065996A1 (pl)
HU (1) HU229996B1 (pl)
IL (2) IL158914A0 (pl)
PL (1) PL201802B1 (pl)
RU (1) RU2297998C2 (pl)
WO (1) WO2002094756A1 (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1291015A1 (en) * 2001-09-10 2003-03-12 Lunamed AG Dosage forms having prolonged active ingredient release
CN1659126A (zh) * 2002-06-03 2005-08-24 昭和电工株式会社 通过弗瑞德-克来福特反应制备芳族化合物的方法
CA2582255A1 (en) * 2004-08-30 2006-08-08 Lunamed, Inc. 4-phenylbutyric acid controlled-release formulations for therapeutic use
US20070004805A1 (en) * 2005-07-01 2007-01-04 Navinta Llc Process for preparation of liquid dosage form containing sodium 4-phenylbutyrate
JP5163986B2 (ja) * 2005-09-23 2013-03-13 エスケー バイオファーマスティカルズ カンパニー リミテッド フェニル酪酸ナトリウムを使用する、薬物依存症又はアルコール依存症或いは躁うつ病の予防又は治療のための医薬組成物
WO2011124554A2 (de) * 2010-04-06 2011-10-13 Bayer Cropscience Ag Verwendung der 4-phenylbuttersäure und/oder ihrer salze zur steigerung der stresstoleranz in pflanzen
KR101374241B1 (ko) * 2010-11-17 2014-03-14 전북대학교병원 페닐부틸산(4-phenylbutyric acid)또는 이의 약학적으로 허용가능한 염을 유효성분으로 포함하는, 천식 치료용 약학적 조성물
EP2599477A1 (en) 2011-11-30 2013-06-05 Lunamed AG 4-Phenylbutyric acid sustained release formulation
FR2993141B1 (fr) 2012-07-11 2014-11-28 Inst Rech Developpement Ird Utilisation de l'acide 4-phenylbutyrique pour ameliorer la tolerance des plantes aux bioagresseurs
CN103304402B (zh) * 2013-05-24 2015-04-22 苏州诚和医药化学有限公司 一种制备4-苯-1-丁酸的方法
CN103304403B (zh) * 2013-05-24 2015-04-22 苏州诚和医药化学有限公司 一种4-苯-1-丁酸的合成方法
US9914692B2 (en) * 2016-05-25 2018-03-13 Horizon Therapeutics, Llc Procedure for the preparation of 4-phenyl butyrate and uses thereof
CN106117045A (zh) * 2016-06-22 2016-11-16 北京阳光诺和药物研究有限公司 一种苯基丁酸的纯化方法
CN108530290A (zh) * 2018-06-04 2018-09-14 福州华博立乐新材料科技有限公司 一种4-苯基-1-丁酸的合成方法
CN110317132B (zh) * 2019-07-26 2021-09-10 南京工业大学 一种苯丁酸钠的制备方法
FR3110336B1 (fr) 2020-05-20 2022-12-23 Inst Des Sciences Et Industries Du Vivant Et De Lenvir Utilisation de l’Acide 4-phénylbutyrique et/ou de l’Acide 3-phénylbutyrique et/ou de l’Acide 2-phénylbutyrique pour la Prévention et le Traitement des Maladies Cryptogamiques

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6037376A (en) 1991-10-21 2000-03-14 The United States Of America As Represented By The Department Of Health And Human Services Methods for therapy of cancer

Also Published As

Publication number Publication date
RU2297998C2 (ru) 2007-04-27
PL364646A1 (pl) 2004-12-13
CA2447803C (en) 2009-04-07
CA2447803A1 (en) 2002-11-28
RU2003136765A (ru) 2005-04-10
US6372938B1 (en) 2002-04-16
KR20040025679A (ko) 2004-03-24
WO2002094756A1 (en) 2002-11-28
IL158914A (en) 2010-04-29
CN1511133A (zh) 2004-07-07
CN1266105C (zh) 2006-07-26
JP4338401B2 (ja) 2009-10-07
HU229996B1 (hu) 2015-04-28
EP1404638B1 (en) 2011-07-27
HUP0400053A2 (hu) 2004-04-28
JP2004527577A (ja) 2004-09-09
EP1404638A1 (en) 2004-04-07
IL158914A0 (en) 2004-05-12
HK1065996A1 (en) 2005-03-11
KR100905139B1 (ko) 2009-06-29
HUP0400053A3 (en) 2006-01-30
ATE517857T1 (de) 2011-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL201802B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnych kwasu 4-fenylomasłowego
EP0415850B1 (fr) Sels de métaux bivalents de l'acide N, N-di(carboxyméthyl)amino-2 cyano-3 carboxyméthyl-4 carboxy-5 thiophène,leur procédé de préparation et les compositions pharmaceutiques les renfermant
JP6103326B2 (ja) ピロロキノリンキノン二ナトリウム塩の結晶
FR2623498A1 (fr) Nouveaux composes enantiomeres derives d'amino-acides, leur procede de preparation et leurs applications therapeutiques
EP1836160A1 (en) Compounds for treating metabolic syndrome
US5190947A (en) Codeine salt of a substituted carboxylic acid, its use and pharmaceutical compositions thereof
JPH0239507B2 (pl)
JPH05186394A (ja) ジアセチルレインの獲得および製造方法、精製されたジアセチルレイン、およびそれを含有する医薬品
NO126859B (pl)
WO1992016496A1 (en) N-[[4,5-dihydroxy- and 4,5,8-trihydroxy-9,10-dihydro-9,10-dioxo-2-anthracene-yl]carbonyl]amino acids useful in the therapy of osteoarticular affections
EP0180290B1 (en) Omega-(2',4'-dihalobiphenylyl)oxo alkanoic acids and process for their preparation
JPH0696556B2 (ja) 2−キノロン誘導体
FR2515038A1 (fr) A titre de medicaments, certains derives de l'acide 4-phenyl 4-oxo 2-butenoique et compositions les renfermant
JPH11500452A (ja) 芳香族カルボン酸エステル、その製造および医薬としてのその用途
EP0155524A1 (en) -Omega-aryl-alkylthienyl compounds, process for their preparation and pharmaceutical products containing these compounds
JPH05105627A (ja) 腸機能性疾患の治療に用いられる新規な医薬組成物と、その調整方法と、治療用医薬の調製方法
FR2646350A1 (fr) Nouveaux derives benzothiazolinoniques, leur procede de preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
JPS6136825B2 (pl)
EP0527185A1 (fr) Prodrogues d'amethopterine(methotrexate), produits intermediaires, procede de preparation et compositions les contenant.
FR2896801A1 (fr) Nouveaux composes dipeptidiques, les compositions pharmaceutiques en renfermant ainsi que leur procede d'obtention
JPS5883664A (ja) 4−フエニル−4−オキソ−2−ブテン酸の新アミン誘導体、それらの製造法、それらの薬剤としての使用及びこれらを含む組成物
JPS6357549A (ja) ポリプレニル系化合物
FR2696174A1 (fr) Nouveaux dérivés chroméniques à chaîne triénique diméthylée, leur procédé de préparation et les compositions pharmaceutiques les renfermant.
NL8001203A (nl) D-glaucinefosfaatzout.