PL200782B1 - Roleta, zwłaszcza roleta do ochrony przed owadami - Google Patents

Roleta, zwłaszcza roleta do ochrony przed owadami

Info

Publication number
PL200782B1
PL200782B1 PL351540A PL35154002A PL200782B1 PL 200782 B1 PL200782 B1 PL 200782B1 PL 351540 A PL351540 A PL 351540A PL 35154002 A PL35154002 A PL 35154002A PL 200782 B1 PL200782 B1 PL 200782B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
roller blind
cover
bolt
roller
locked position
Prior art date
Application number
PL351540A
Other languages
English (en)
Other versions
PL351540A1 (en
Inventor
Michael Perpeet
Original Assignee
Sks Stakusit Bautechnik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sks Stakusit Bautechnik Gmbh filed Critical Sks Stakusit Bautechnik Gmbh
Publication of PL351540A1 publication Critical patent/PL351540A1/xx
Publication of PL200782B1 publication Critical patent/PL200782B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B9/00Screening or protective devices for wall or similar openings, with or without operating or securing mechanisms; Closures of similar construction
    • E06B9/52Devices affording protection against insects, e.g. fly screens; Mesh windows for other purposes
    • E06B9/54Roller fly screens

Abstract

1. Roleta, zw laszcza roleta do ochrony przed owa- dami, do os loni ecia otworu okiennego lub drzwiowe- go, z nawijan a na wa lek nawojowy i odwijan a z niego os lon a, zw laszcza tkanin a chroni aca przed owadami, oraz usytuowanymi z boku otworu okiennego lub drzwio- wego i otwartymi od strony os lony prowadnicami, znamienna tym, ze zawiera co najmniej jeden, wcho- dz acy w odpowiedni a prowadnic e (6), obrotowy ry- giel (5) do bezstopniowej blokady os lony (3), który to rygiel daje si e przestawia c przeciwnie do si ly sprezy- ny z pozycji zablokowanej w pozycj e zwolnion a. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest roleta, zwłaszcza roleta do ochrony przed owadami, do osłonięcia otworu okiennego lub drzwiowego, z nawijaną na wałek nawojowy i odwijaną z niego osłoną, zwłaszcza tkaniną chroniącą przed owadami, oraz usytuowanymi z boku otworu okiennego lub drzwiowego i otwartymi od strony osłony prowadnicami.
Tego typu roleta przedstawiona jest przykładowo w niemieckim opisie patentowym nr DE 196 39 478 A1. Prowadnice rolety są tutaj zaopatrzone w odkształcalne sprężyście elementy zatrzymujące, w przypadku których chodzi o sztywno-sprężyste szczotki. W ten sposób bez dużych nakładów przy wytwarzaniu i montaż u zapewnia się niezawodne boczne prowadzenie, bez obawy powstawania przerw lub pę kania osłony względnie tkaniny chroniącej przed owadami.
Do uruchamiania znanej rolety służy uchwyt, który można zablokować na dolnym wsporniku ramy okiennej, na której umieszczona jest roleta. W związku z tym nie jest możliwe ustawienie rolety w pozycjach pośrednich, na przykład pozycji półotwartej.
Aby można było zrealizować bezstopniową blokadę rolety, w stanie techniki zaproponowano między innymi rozłączny hamulec, jaki przedstawiono w ramach amerykańskiego opisu patentowego US 6,142 211. Takie rozwiązanie powoduje stosunkowo duże wymiary należącego do niej wałka nawojowego, co jest niekorzystne zwłaszcza wówczas, gdy taką roletę należy zamontować w istniejących konstrukcjach, w których dysponuje się jedynie ograniczoną przestrzenią montażową. Przykład takiej konstrukcji stanowi skrzynka do umieszczenia pancerza rolety właściwej i rolety dodatkowej, zwłaszcza rolety z siatką chroniącą przed muchami. Podobne problemy powstają wówczas, gdy taka roleta ma być zamontowana na oknie na przykład wozu mieszkalnego, domu przewoźnego (porównaj niemiecki opis patentowy nr DE 196 51 618 A1).
Celem wynalazku jest takie udoskonalenie rolety, zwłaszcza rolety do ochrony przed owadami, o przedstawionej na wstępie konstrukcji, aby można ją było blokować bezstopniowo, a roleta miała jednocześnie zwartą i prostą budowę.
Roleta, zwłaszcza roleta do ochrony przed owadami, do osłonięcia otworu okiennego lub drzwiowego, z nawijaną na wałek nawojowy i odwijaną z niego osłoną, zwłaszcza tkaniną chroniącą przed owadami, oraz usytuowanymi z boku otworu okiennego lub drzwiowego i otwartymi od strony osłony prowadnicami, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera co najmniej jeden, wchodzący w odpowiednią prowadnicę, obrotowy rygiel do bezstopniowej blokady osłony, który to rygiel daje się przestawiać przeciwnie do siły sprężyny z pozycji zablokowanej w pozycję zwolnioną.
Korzystnie, obrotowy rygiel zawiera kotwę i obrotowe względem niej skrzydełko, zwłaszcza dwuramienne skrzydełko.
Korzystnie, skrzydełko w zwolnionej pozycji obrotowego rygla jest ustawione współliniowo względem szczeliny prowadnicy, zaś w pozycji zablokowanej tworzy ze szczeliną zadany kąt.
Korzystnie, skrzydełko przy przechodzeniu z pozycji zablokowanej w pozycję zwolnioną wykonuje kombinowany ruch obrotowy i liniowy przeciwnie do siły sprężyny.
Korzystnie, skrzydeł ko jest połączone z trzpieniem uruchamiającym, na który z kolei dział a łącznik, połączony z elementem uruchamiającym.
Korzystnie, roleta zawiera pojedynczy element uruchamiający do realizacji położenia zablokowanego i położenia zwolnionego, zamocowany korzystnie na umieszczonej na końcu osłony szynie, na której poza tym umieszczony jest obrotowy rygiel.
Korzystnie, element uruchamiający ma postać suwaka uruchamiającego lub cięgła, wykonującego w zasadzie ruch liniowy w kierunku przewijania osłony celem przestawienia obrotowego rygla w różne pozycje.
Korzystnie, element uruchamiający działa na co najmniej dwie, przyporządkowane poszczególnym prowadnicom, uchylne dźwignie, które przekształcają ruch liniowy elementu uruchamiającego w kierunku przewijania osłony w prostopadły do niego, kombinowany ruch obrotowo-ciągnący, za pomocą którego obrotowy rygiel jest przestawiany przeciwnie do siły sprężyny ze swej pozycji zablokowanej w pozycję zwolnioną.
Korzystnie, dwa obrotowe rygle, umieszczone naprzeciw siebie, są połączone z osłoną na jej końcu.
Zastosowany w rolecie według wynalazku obrotowy rygiel jest najczęściej połączony z osłoną na jej końcu i wchodzi w prowadnicę rolety. Zazwyczaj stosuje się dwa obrotowe rygle, leżące na końcu osłony naprzeciw siebie i wchodzące w przyporządkowane im prowadnice rolety.
PL 200 782 B1
Prowadnicę rolety stanowi najczęściej szyna profilowa w kształcie litery U, wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu. Prowadnicę tę można stosować w kombinacjach z opcjonalnymi prowadnicami rolet, jeżeli jest ona umieszczona w skrzynce rolety lub na tej skrzynce. Prowadnice obu rolet mogą przy tym stanowić jeden element lub mogą być połączone ze sobą, na przykład zatrzaskowo, jak to zostało przedstawione w niemieckim opisie patentowym nr DE 199 46 405.7.
W przypadku rolety, zwłaszcza rolety chroniącej przed owadami, chodzi korzystnie o roletę skokową, w której nawijaną osłonę trzeba rozwinąć z wałka nawojowego przeciwnie do siły sprężyny, zaś po puszczeniu osłony zostaje ona samoczynnie nawinięta na wałek. Taka roleta skokowa jest przedstawiona szczegółowo w niemieckim opisie patentowym nr DE 196 40 846 A1, do którego wyraźnie się tu odwołuje.
Korzystnie, do realizacji zablokowanego i zwolnionego położenia rolety według wynalazku służy pojedynczy element uruchamiający, zamocowany z reguły na umieszczonej na końcu osłony szynie, na której poza tym umieszczone są dwa, leżące naprzeciw siebie, obrotowe rygle. W zasadzie pojedynczy element uruchamiający można również zamocować przegubowo niezależnie od szyny.
Element uruchamiający może mieć postać suwaka uruchamiającego lub cięgła. Element ten wykonuje w zasadzie ruch liniowy w kierunku przewijania osłony, aby umożliwić przestawianie obrotowego rygla w różne pozycje (co najmniej w pozycję zablokowaną i zwolnioną). Do tego celu nadaje się również pokrętło, o ile zapewnia ono przestawianie w różne pozycje obrotowych rygli, wchodzących najczęściej na końcu szyny w odpowiednią prowadnicę rolety.
W szczególności element uruchamiający działa na co najmniej dwie, przyporządkowane poszczególnym prowadnicom, uchylne dźwignie. Dźwignie te przekształcają ruch liniowy elementu uruchamiającego w kierunku przewijania osłony w prostopadły do niego, kombinowany ruch obrotowo-ciągnący. Ten kombinowany ruch obrotowo-ciągnący odbywa się w płaszczyźnie osłony - w której leży także kierunek przewijania osłony - lecz jest prostopadły do kierunku przewijania. Jest to opisane dokładnie poniżej w odniesieniu do figur rysunku.
W każdym przypadku liniowy ruch elementu uruchamiającego powoduje, że odpowiedni rygiel jest przestawiany przeciwnie do siły sprężyny ze swej pozycji zablokowanej w pozycję zwolnioną,
Obrotowy rygiel zawiera najczęściej kotwę i obrotowe względem niej skrzydełko. Skrzydełko to ma korzystnie postać skrzydełka dwuramiennego, które wchodzi swymi obydwoma końcami w otwartą prowadnicę rolety, powodując jej zablokowanie. Skrzydełko względnie dwuramienne skrzydełko w zwolnionej pozycji obrotowego rygla jest przy tym ustawione współliniowo względem końcowej płytki kotwy względnie wzdłużnego wymiaru jednej ze szczelin, przyporządkowanej odpowiedniej prowadnicy. Dzięki temu zagwarantowane zostało, że osłona, a zatem również umieszczona na jej końcu szyna, mogą być swobodnie przemieszczane w obu kierunkach w szczelinie prowadnicy, jeżeli obrotowy rygiel znajduje się w pozycji zwolnionej.
W pozycji zablokowanej skrzydełko względnie dwuramienne skrzydełko tworzy natomiast zadany kąt ze wspomnianą wyżej płytką końcową względnie z biegnącą w kierunku wzdłużnym szczeliną prowadnicy. Wskutek tego oba końce skrzydełka przylegają na zasadzie klina do obu ramion prowadnicy, mającej najczęściej kształt litery U. W zablokowanej pozycji obrotowego rygla roleta zostaje zatem skutecznie zaklinowana w prowadnicach. Należy jedynie zapewnić, by siła pochodząca od tego klina przekraczała siłę, cofającą roletę skokową w położenie wyjściowe, dzięki czemu osłona pozostanie w żądanej pozycji.
Przy przechodzeniu z pozycji zablokowanej w pozycję zwolnioną skrzydełko wykonuje najczęściej kombinowany ruch obrotowy i liniowy przeciwnie do siły sprężyny. Aby móc ten ruch zrealizować, skrzydełko jest połączone z trzpieniem uruchamiającym, który z kolei działa łącznik, połączony z elementem uruchamiającym. Łącznik może mieć postać pręta, linki, odpowiedniej nici lub temu podobnych.
Według wynalazku zaproponowana została roleta, zwłaszcza roleta do ochrony przed owadami, wyróżniająca się wyjątkowo zwartą i prostą konstrukcją. Nie jest w niej bowiem potrzebny rozłączny hamulec, znany ze stanu techniki (porównaj opis patentowy nr US 6,142,211). Mimo to możliwa jest bezstopniowa blokada rolety względnie jej osłony, a co za tym idzie, elastyczne i zmienne przysłanianie odpowiedniego otworu okiennego lub drzwiowego. W tym celu konieczne jest jedynie naciśnięcie elementu uruchamiającego, aby obrotowy rygiel został przestawiony z zajmowanej przezeń zazwyczaj pozycji zablokowanej w pozycję zwolnioną. Ponieważ przeważnie stosuje się dwa obrotowe rygle z obu stron osłony względnie z obu stron umieszczonej na jej końcu szyny, można skutecznie wyeliminować przekoszenia osłony. Dopóki działa się siłą na element uruchamiający, oba obrotowe rygle znajdują się
PL 200 782 B1 w swej pozycji zwolnionej, w zwią zku z czym osł ona, umieszczona na jej koń cu szyna, a co za tym idzie, również roleta, mogą być swobodnie przemieszczane w górę i w dół w obu prowadnicach rolety.
Dopiero gdy element uruchamiający zostanie ponownie zwolniony, obrotowe rygle przechodzą w swoją pozycję zablokowaną, ponieważ działa na nie sprężyna, która najczęściej otacza połączony ze skrzydełkiem trzpień uruchamiający i jest wsparta na podstawie kotwy. W ten sposób roletę i osłonę można blokować bezstopniowo, co pozwala przykładowo zamknąć drzwi, znajdujące się za roletą, podlać kwiatki, ustawione na parapecie, lub obsługiwać okienko do wydawania towaru. Nie ma zatem już potrzeby podnoszenia rolety do wykonania tych czynności, co stanowi istotną zaletę zwłaszcza w okresach letnich, obfitujących w owady.
Dzięki zwartej i prostej budowie roletę można bez problemu stosować w kombinacji ze skrzynką rolety, zwłaszcza w niej montować. Nie trzeba przy tym dokonywać żadnych zmian w prowadnicach rolety, co pozwala na jej późniejszy montaż bez żadnych trudności. W tym również należy upatrywać znaczących zalet wynalazku.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia roletę w widoku perspektywicznym, fig. 2 - schematyczny przekrój wzdłuż linii A-A na fig. 1, fig. 3 - element uruchamiający z fig. 2 przy zdjętej osłonie, w widoku z kierunku X, fig. 4 - obrotowy rygiel w stanie rozło ż onym, w widoku perspektywicznym, a fig. 5 - obrotowy rygiel w róż nych pozycjach roboczych, w widoku z przodu.
Na rysunku przedstawiony jest przykład wykonania rolety w postaci rolety chroniącej przed owadami. Służy ona do osłonięcia otworu okiennego lub drzwiowego 1. Do zasadniczej konstrukcji rolety należy wałek nawojowy 2, na którym umieszczona jest odwijana z niego i nawijana nań osłona 3. W ramach wynalazku osłonę 3 stanowi wykonana z gazy tkanina 3 chroniąca przed owadami. Oczywiście w tym miejscu można również zastosować bardziej lub mniej przejrzystą osłonę przeciwsłoneczną. Możliwe są również kombinacje. Poza tym osłona 3 może mieć postać folii z tworzywa sztucznego lub pokrycia z materiału. Ponadto ukazana roleta nadaje się nie tylko do osłaniania otworów okiennych lub drzwiowych 1 w budynkach, lecz także do łączenia na przykład z obrotowymi oknami wozów mieszkalnych, domów przewoźnych i innych.
Wałek nawojowy 2 jest otoczony, jedynie zaznaczoną, sprężyną skrętową 4. Sprężyna skrętowa 4 napręża się w trakcie odwijania osłony 3 z wałka nawojowego 2. Nawijanie odbywa się automatycznie poprzez odciążanie naprężonej wstępnie sprężyny skrętowej 4, jak to ma miejsce w powszechnie znanych roletach skokowych (porównaj także brytyjski opis patentowy nr GB-A 927 567). W każdym przypadku sprężyna skrętowa 4 odpowiada za to, że osłona 3, odwinięta z wałka nawojowego 2, zostaje ponownie nawinięta samoczynnie na wałek nawojowy 2, jeżeli nie zostanie zablokowana.
Blokadę tę realizuje się w ramach wynalazku za pomocą obrotowych rygli 5, które wchodzą w prowadnice 6, przebiegające z boku otworu okiennego względnie drzwiowego 1. W tym celu prowadnice 6 rolety są otwarte od strony osłony 3 i mają przekrój w kształcie litery U. Z osłoną 3 połączona jest na końcu szyna 7, prowadzona we wzdłużnej szczelinie 8 danej prowadnicy 6. W tym celu obie prowadnice 6 biegną z obu stron otworu okiennego względnie drzwiowego 1 i mają postać prowadnic szynowych 6 w kształcie litery U.
Nie przedstawione wyraźnie szczotki z obu stron ramion prowadnicy 6 w kształcie litery U są zaopatrzone w skierowane ku osłonie 3 szczeciny, które zapewniają szczelne w odniesieniu do owadów obsadzenie osłony 3 w prowadnicy 6 rolety, co w zasadzie jest przedstawione we wspomnianym na wstępie, niemieckim opisie patentowym nr DE-196 39 478 A1.
Z obu stron szyny 7, umieszczone są obrotowe rygle 5, przedstawione w powiększeniu na fig. 4. Oba obrotowe rygle 5 są usytuowane naprzeciw siebie w odniesieniu do elementu uruchamiającego 16, znajdującego się w środku szyny 7. Każdy z obrotowych rygli 5 powoduje bezstopniową blokadę rolety, czyli osłony 3, gdy zostanie ustawiony w pozycji zablokowanej. Obrotowy rygiel 5 zajmuje zazwyczaj to położenie robocze, ponieważ sprężyna 9 powoduje, że obrotowy rygiel 5 znajduje się w pozycji zablokowanej, przedstawionej linią ciągłą na fig. 5. Pozycja zwolnienia obrotowego rygla 5 jest z kolei przedstawiona na fig. 5 linią punktową.
W szczególności realizowane jest to tak, że obrotowy rygiel 5 jest zaopatrzony w kotwę 10 oraz przekręcane względem niego skrzydełko 11. Za pomocą kotwy 10 względnie jej końcowej płytki 19 szyna 7 prowadzona jest w poszczególnych szczelinach 8 prowadnicy 6 rolety. W ramach przykładu wykonania skrzydełko 11 ma postać dwuramiennego skrzydełka 11, umieszczonego w gnieździe 12 na końcu trzpienia uruchamiającego 13.
Trzpień uruchamiający 13 jest zaopatrzony w usytuowane naprzeciw siebie po obu stronach osi obrotu D, czopy prowadzące 14, które wchodzą w prowadnicę 15 w kotwie 10. Prowadnica 15 biegnie
PL 200 782 B1 spiralnie, w związku z czym trzpień uruchamiający 13, czop prowadzący 14, gniazdo 12 i wreszcie dwuramienne skrzydełko 11 wykonują kombinowany ruch obrotowy i liniowy przeciwnie do siły sprężyny 9, jeżeli w kierunku osi obrotu D wywierana jest siła liniowa względnie kombinowana siła obrotowo-liniowa, jak zaznaczono podwójną strzałką L na fig. 4.
W ramach tego kombinowanego ruchu obrotowego i liniowego przeciwnie do siły sprężyny 9 dwuramienne skrzydełko 11 zostaje przestawione z, zajmowanej przez nie zazwyczaj, pozycji zablokowanej (linia ciągła na fig. 5) w pozycję zwolnioną (linia punktowa na fig. 5). Siły, przedstawione na fig. 4 podwójną strzałką L, pochodzą od elementu uruchamiającego 16, który poprzez łącznik 17 jest połączony z trzpieniem uruchamiającym 13.
W przykładzie wykonania element uruchamiający 16 stanowi suwak uruchamiający 16, który można naciskać ręcznie do dołu w kierunku przewijania W, w sposób przedstawiony na fig. 2 za pomocą strzałki, i który z tej pozycji przeskakuje samoczynnie z powrotem do góry, który to ruch jest wspomagany przez sprężynę. W zasadzie możliwy jest również odwrotny ruch w górę i przeskok z powrotem w dół - oba ruchy także w kierunku przewijania W. W każdym przypadku to ręczne zwalnianie elementu uruchamiającego 16 sprawia, że oba, umieszczone na końcu szyny 7, obrotowe rygle względnie dwuramienne skrzydełka 11 są przestawiane z zajmowanej przez nie zazwyczaj pozycji zablokowanej w pozycję zwolnioną.
W pozycji zablokowanej dwuramienne skrzydełko 11 przylega swymi końcami 18 od wewnątrz do ramion prowadnicy 6 w kształcie litery U, jak uwidoczniono na fig. 5. W tym przypadku dwuramienne skrzydełko 11 tworzy ze szczeliną 8 względnie wzdłużnym wymiarem odpowiedniej prowadnicy 6 kąt ostry α, mieszczący się w przedziale od 40 do 90°. Oczywiście porównywalny kąt α powstaje także pomiędzy dwuramiennym skrzydełkiem 11 i końcową płytką 19 kotwy 10.
Jeżeli teraz naciśnie się ręcznie element uruchamiający 16, wówczas siła, przyłożona wskutek tego do łącznika 17, sprawia, że trzpień uruchamiający 13 z fig. 4 zostaje pociągnięty obrotowo w prawo. Ten ruch ciągnący jest przekształcany przez czop prowadzący 14 i przynależną doń prowadnicę 15 w kotwie 10 w kombinowany ruch obrotowy i liniowy, na którego końcu odpowiednie dwuramienne skrzydełko 11 zajmuje pozycję zwolnioną, zaznaczoną na fig. 5 linią punktową.
Widać wyraźnie, że szyna 7, a wraz z nią osłona 3, mogą się przemieszczać elastycznie w odpowiedniej prowadnicy 6 w obie strony w kierunku wzdłużnym. Ruch ten odbywa się dopóty, dopóki naciska się ręcznie element uruchamiający 16. Po zwolnieniu elementu uruchamiającego 16 siła przestaje również działać na łącznik 17, zaś przyporządkowany mu obrotowy rygiel 5 wraca w pozycję zablokowaną. Osłona 3 jest wówczas unieruchomiona.
Element uruchamiający 16 przekształca związany z jego naciskaniem ruch liniowy w kierunku przewijania W osłony 3 w prostopadły do niego ruch liniowy wzdłuż szyny 7. Ten prostopadły kierunek jest zaznaczony podwójną strzałką L na fig. 1. W tym celu element uruchamiający 16 jest zaopatrzony w uchylne dźwignie 20, przyporządkowane poszczególnym prowadnicom 6. Każda z uchylnych dźwigni 20 obraca się wokół osi 21. Czop prowadzący, otaczający w kształcie litery U uchylną dźwignię 20, przemieszczany jest wzdłuż uchylnych dźwigni 20, w kierunku przewijania W, gdy element uruchamiający 16 zostanie dociśnięty ręcznie właśnie w tym kierunku. Powoduje to wychylenie uchylnej dźwigni 20 we wzdłużnym kierunku L szyny 7. Zaznaczone to jest odpowiednimi strzałkami na fig. 3. Właśnie w tym wzdłużnym kierunku L poruszany jest trzpień uruchamiający 13 celem przestawienia obrotowego rygla 5, co wyraźnie uwidacznia łańcuch sił, idący od elementu uruchamiającego 16 poprzez łącznik U_ do trzpienia uruchamiającego 13 i na zakończenie do dwuramiennego skrzydełka 11.
Na fig. 2 widać wreszcie, że element uruchamiający 16 jest w całości wpuszczony w korpus zatrzaskowy 22, zamocowany zatrzaskowe w szynie 7 względnie na nią nasunięty. Jest to rozwiązanie bardzo proste pod względem wykonawczym. Z dwóch, znajdujących się po obu stronach korpusu zatrzaskowego 22, otworów 23 wychodzi łącznik 17, który odpowiada za opisane powyżej poruszanie trzpienia uruchamiającego 13 za pomocą elementu uruchamiającego 16. W przedstawionym przykładzie wykonania łącznik 17 ma postać linki.

Claims (9)

1. Roleta, zwłaszcza roleta do ochrony przed owadami, do osłonięcia otworu okiennego lub drzwiowego, z nawijaną na wałek nawojowy i odwijaną z niego osłoną, zwłaszcza tkaniną chroniącą przed owadami, oraz usytuowanymi z boku otworu okiennego lub drzwiowego i otwartymi od strony osłony prowadnicami, znamienna tym, że zawiera co najmniej jeden, wchodzący w odpowiednią prowadnicę (6), obrotowy
PL 200 782 B1 rygiel (5) do bezstopniowej blokady osłony (3), który to rygiel daje się przestawiać przeciwnie do siły sprężyny z pozycji zablokowanej w pozycję zwolnioną.
2. Roleta według zastrz. 1, znamienna tym, że obrotowy rygiel (5) zawiera kotwę (10) i obrotowe względem niej skrzydełko (11), zwłaszcza dwuramienne skrzydełko (11).
3. Roleta według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że skrzydełko (11) w zwolnionej pozycji obrotowego rygla (5) jest ustawione współliniowo względem szczeliny (8) prowadnicy (6), zaś w pozycji zablokowanej tworzy ze szczeliną (8) zadany kąt (α).
4. Roleta według zastrz. 2, znamienna tym, że skrzydełko (11) przy przechodzeniu z pozycji zablokowanej w pozycję zwolnioną wykonuje kombinowany ruch obrotowy i liniowy przeciwnie do siły sprężyny.
5. Roleta według zastrz. 2 albo 4, znamienna tym, że skrzydełko (11) jest połączone z trzpieniem uruchamiającym (13), na który z kolei działa łącznik (17), połączony z elementem uruchamiającym (16).
6. Roleta według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera pojedynczy element uruchamiający (16) do realizacji położenia zablokowanego i położenia zwolnionego, zamocowany korzystnie na umieszczonej na końcu osłony (3) szynie (7), na której poza tym umieszczony jest obrotowy rygiel (5).
7. Roleta według zastrz. 1 albo 6, znamienna tym, że element uruchamiający (16) ma postać suwaka uruchamiającego (16) lub cięgła, wykonującego w zasadzie ruch liniowy w kierunku przewijania (W) osłony (3) celem przestawienia obrotowego rygla (5) w różne pozycje.
8. Roleta według zastrz. 1 albo 6, znamienna tym, że element uruchamiający (16) działa na co najmniej dwie, przyporządkowane poszczególnym prowadnicom (6), uchylne dźwignie (20), które przekształcają ruch liniowy elementu uruchamiającego (16) w kierunku przewijania (W) osłony (3) w prostopadły do niego, kombinowany ruch obrotowo-ciągnący, za pomocą którego obrotowy rygiel (5) jest przestawiany przeciwnie do siły sprężyny ze swej pozycji zablokowanej w pozycję zwolnioną.
9. Roleta według zastrz. 1, znamienna tym, że dwa obrotowe rygle (5), umieszczone naprzeciw siebie, są połączone z osłoną (3) na jej końcu.
PL351540A 2001-01-10 2002-01-04 Roleta, zwłaszcza roleta do ochrony przed owadami PL200782B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10100750A DE10100750A1 (de) 2001-01-10 2001-01-10 Rollo, insbesondere Insektenschutz-Rollo

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL351540A1 PL351540A1 (en) 2002-07-15
PL200782B1 true PL200782B1 (pl) 2009-02-27

Family

ID=7670094

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL351540A PL200782B1 (pl) 2001-01-10 2002-01-04 Roleta, zwłaszcza roleta do ochrony przed owadami

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1223299B1 (pl)
AT (1) ATE312265T1 (pl)
CZ (1) CZ200264A3 (pl)
DE (2) DE10100750A1 (pl)
PL (1) PL200782B1 (pl)
RU (1) RU2228419C2 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10206286B4 (de) * 2002-02-15 2004-12-23 Hans-Joachim Seidel Fensterklappen-Rollo für Wohnwagen-Vorzelte
PL62272Y1 (pl) * 2002-10-07 2006-05-31 Przed Prod Handlowe Bamar Pol Roleta samohamowna
NL1025225C2 (nl) * 2004-01-13 2005-07-14 C T R Trading B V Inrichting voor het ophalen en het laten zakken van een raambekleding.
DE102005009663B4 (de) * 2004-12-23 2009-01-29 Huwil-Werke Gmbh Möbelschloss- Und Beschlagfabriken Rolladenanordnung
DE102005008486B4 (de) * 2005-02-24 2011-08-18 Perfecta Nova Rolladen und Sonnenschutz GmbH, 86707 Insektenschutzrollo
DE102008015926A1 (de) * 2008-03-27 2009-10-01 Happich Fahrzeug- Und Industrieteile Gmbh Rolloeinrichtung
DE102008016716A1 (de) 2008-03-31 2009-10-01 Heidan, Michael, Dipl.-Ing. (FH) Rollovorrichtung
DE202009000363U1 (de) 2009-01-09 2009-04-09 Lucas, Hermann Fenster mit integriertem Insekten- und/oder Pollenschutz
DE202018104181U1 (de) 2018-06-22 2019-10-09 M.A.C.'s Holding Gmbh Schutzrollo
EP4077864B1 (en) * 2019-12-20 2023-10-04 VKR Holding A/S A roller screen, in particular an insect net

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US776048A (en) * 1903-02-21 1904-11-29 James B Fisher Curtain-shade-locking device.
US1327150A (en) * 1915-03-31 1920-01-06 Plato G Emery Holding device for window-shades
DE801044C (de) * 1948-11-25 1950-12-21 Felix Gaertner Sperrvorrichtung an Rollvorhaengen
US3156294A (en) * 1961-10-02 1964-11-10 Nat Distillers Chem Corp Spring-loaded hold-down device
DE3800789C2 (de) * 1988-01-14 1994-10-20 Einwich Georg Fangvorrichtung für hand- und kraftbetätigte Tore, insbesondere für Sectional-Tore
DK149292A (da) * 1992-12-11 1994-06-12 Fabers Fab As C Rullegardin
DE19639478A1 (de) 1995-12-30 1997-07-03 Neher Systeme Gmbh & Co Kg Insektenschutz-Rollo
DE19640846B4 (de) 1996-10-03 2006-10-12 Bos Gmbh & Co. Kg Rollowelle zum Auf- und Abrollen eines flexiblen Flächengebildes
DE19847787A1 (de) * 1997-10-17 1999-06-17 Butz Peter Verwaltung Laderaumabdeckung, wie Abdeckrollo o. dgl. für den Lade- bzw. Kofferraum eines Fahrzeugs
DE19946405A1 (de) 1999-09-28 2001-04-05 Sks Stakusit Bautechnik Gmbh Führungsvorrichtung für einen Rolladen, ein (Fliegengitter-)Rollo oder dergleichen

Also Published As

Publication number Publication date
DE10100750A1 (de) 2002-07-18
RU2228419C2 (ru) 2004-05-10
PL351540A1 (en) 2002-07-15
DE50108300D1 (de) 2006-01-12
EP1223299A2 (de) 2002-07-17
ATE312265T1 (de) 2005-12-15
CZ200264A3 (cs) 2003-01-15
EP1223299B1 (de) 2005-12-07
EP1223299A3 (de) 2003-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4732201A (en) Roller blinds
PL200782B1 (pl) Roleta, zwłaszcza roleta do ochrony przed owadami
PL205319B1 (pl) Urządzenie zasłaniające
US6453972B1 (en) Roll-up shutter
PL174577B1 (pl) Urządzenie zabezpieczające dla składającej się z listew rolety
PL177890B1 (pl) Blokada rolety okiennej lub drzwiowej
JP4284716B2 (ja) シャッター用施錠装置
US7299850B2 (en) Quick release roller shutter
PL212114B1 (pl) Urządzenie zasłaniające do zasłaniania otworu w budynku oraz jego zastosowanie
US6036239A (en) Door security arrangement
PL181410B1 (pl) Urzadzenie do zabezpieczania nawijanego na walek elementu zamykajacego PL
DE19842502A1 (de) Jalousierbarer Rolladen
PL181164B1 (pl) Skrzynia żaluzji
DE4340621C2 (de) Rolladenanordnung mit Insektenschutzgitter
DE19830195B4 (de) Verschlusseinrichtung für Einfahröffnungen, insbesondere von Garagen
EP4071334B1 (en) Fabric roller blind
JP4794989B2 (ja) 開閉装置の施錠装置
JP3973030B2 (ja) シャッタ
US5179988A (en) Rolling shutter for cover part of wall or roof opening, especially for roof window
DE102016209004A1 (de) Seitenfenster-Beschattungsvorrichtung für ein Kraftfahrzeug
JPS636395Y2 (pl)
JPH0628624Y2 (ja) 排煙窓開閉装置
HU192203B (en) Window-blind holding case
IT201800011164A1 (it) Tenda ad avvolgimento
JPH0543188Y2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120104