PL200197B1 - Sposób oczyszczania ciekłego produktu węglowodorowego - Google Patents

Sposób oczyszczania ciekłego produktu węglowodorowego

Info

Publication number
PL200197B1
PL200197B1 PL357562A PL35756201A PL200197B1 PL 200197 B1 PL200197 B1 PL 200197B1 PL 357562 A PL357562 A PL 357562A PL 35756201 A PL35756201 A PL 35756201A PL 200197 B1 PL200197 B1 PL 200197B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
molecular weight
membrane
product
porous
liquid hydrocarbon
Prior art date
Application number
PL357562A
Other languages
English (en)
Other versions
PL357562A1 (pl
Inventor
Robert Paul Henri Cossee
Eduard Rudolf Geus
Den Heuvel Edward Jan Van
Antonius Adrianus Roovers
Cornelis Everardus Weber
Original Assignee
Shell Int Research
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shell Int Research filed Critical Shell Int Research
Publication of PL357562A1 publication Critical patent/PL357562A1/pl
Publication of PL200197B1 publication Critical patent/PL200197B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10GCRACKING HYDROCARBON OILS; PRODUCTION OF LIQUID HYDROCARBON MIXTURES, e.g. BY DESTRUCTIVE HYDROGENATION, OLIGOMERISATION, POLYMERISATION; RECOVERY OF HYDROCARBON OILS FROM OIL-SHALE, OIL-SAND, OR GASES; REFINING MIXTURES MAINLY CONSISTING OF HYDROCARBONS; REFORMING OF NAPHTHA; MINERAL WAXES
    • C10G31/00Refining of hydrocarbon oils, in the absence of hydrogen, by methods not otherwise provided for
    • C10G31/11Refining of hydrocarbon oils, in the absence of hydrogen, by methods not otherwise provided for by dialysis
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C7/00Purification; Separation; Use of additives
    • C07C7/144Purification; Separation; Use of additives using membranes, e.g. selective permeation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

1. Sposób oczyszczania ciek lego produktu w eglowodorowego, zawieraj acego 5% wag. lub poni- zej wysokocz asteczkowych zanieczyszcze n o ci ezarze cz asteczkowym co najmniej 1000, znamienny tym, ze strumie n produktu kontaktuje si e z hydrofobow a, nieporowat a lub nanofiltracyjn a membran a, a strumie n oczyszczonego produktu odzyskuje si e jako permeat. PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy sposobu oczyszczania ciekłego produktu węglowodorowego przez usuwanie wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń.
Dostępnych jest wiele ciekłych produktów węglowodorowych, które zawierają wysokocząsteczkowe zanieczyszczenia. Zanieczyszczenie pochodzi zazwyczaj z procesu wytwarzania produktu i jest spowodowane niepożądaną polimeryzacją substancji z natury obecnych w procesie. Takimi polimeryzującymi substancjami może być sam ciekły produkt węglowodorowy (np. styren, butadien, izopren), ale może to być także jeden lub większa liczba monomerów swoistych dla procesu wytwarzania produktu węglowodorowego. Taki inny monomer może sam stanowić odrębny produkt procesu. Wspólną cechą polimeryzujących substancji jest to, że są one skłonne do polimeryzacji w warunkach procesu. Przykładowo dicyklopentadien oraz cis- i trans-1,3-pentadien (piperylen) mogą zawierać niewielkie ilości poliizoprenu, gdyż obydwa zazwyczaj wytwarza się z frakcji C5 krakowanego strumienia odcieku, z którego wytwarza się izopren. W związku z tym izopren z natury jest obecny w procesie wytwarzania piperylenu lub dicyklopentadienu i może tworzyć poliizopren.
Ponadto, gdy polimeryzujący produkt węglowodorowy (np. styren) stosuje się jako surowiec do wytwarzania homopolimeru, kopolimeru lub blokowego kopolimeru (np. syndiotaktycznego polistyrenu, bezładnego kopolimeru styren-butadien lub blokowego kopolimeru styren-butadien), sam produkt może tworzyć niekontrolowane polimeryczne zanieczyszczenia w prawidłowych warunkach. Poza tym, że takie polimeryczne zanieczyszczenia mogą zakłócać w niepożądany sposób tworzenie się docelowego polimeru, zazwyczaj normalne jest to, że charakteryzują się one inną reaktywnością niż docelowy polimer. Ten ostatni aspekt może stanowić istotną niedogodność przy przetwórstwie docelowego polimeru w produkt koń cowy.
Niepożądana polimeryzacja może być spowodowana reakcjami wywołanymi obecnością śladów substancji tworzących inicjatory polimeryzacji, które są trudne do usunięcia lub uniknięcia. Takimi inicjatorami mogą być rodniki powstałe z nadtlenków, które z kolei mogą tworzyć się w wyniku dostępu tlenu w obecnoś ci olefin lub innych zwią zków zawierają cych nienasycone wią zanie podwójne (C=C). Polimeryzacja może także wystąpić na skutek obecności substancji, które działają jako katalizatory reakcji polimeryzacji, zwłaszcza gdy katalizatorem jest substancja swoista dla procesu.
Wysokocząsteczkowe zanieczyszczenia są zazwyczaj obecne w stosunkowo niewielkich ilościach, do 5% wag. w stosunku do całkowitej masy ciekłego produktu. Jednakże często już ilości wynoszące zaledwie 3% wag. lub poniżej, albo nawet 1% wag. lub poniżej, powodują, że produkt jest mniej przydatny lub nawet zupełnie nie nadaje się do prowadzonego następnie przetwórstwa lub do bezpośredniego ostatecznego stosowania.
Aby czerpać korzyści ze sposobu według wynalazku, ciekłe produkty węglowodorowe poddawane procesowi sposobem według wynalazku będą zazwyczaj zawierać co najmniej 0,00001% wag. wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń, zwłaszcza co najmniej 0,001% wag. Jednakże w pewnych przypadkach nawet mniejsze ilości mogą zapewnić, że sposób według wynalazku będzie atrakcyjny.
Ogólnie znanych jest szereg sposobów oddzielania zanieczyszczeń od rzeczywistego produktu, opartych na różnicach w ciężarze cząsteczkowym. Jedną ze znanych i stosowanych technik jest destylacja, w której rozdzielanie zachodzi w wyniku różnic w temperaturach wrzenia pomiędzy różnymi składnikami, które to różnice są powiązane z różnicami w lotności pomiędzy różnymi składnikami. Jednakże fakt, że wysokocząsteczkowe zanieczyszczenia są obecne w tak małych ilościach, powoduje, że obróbka destylacyjna stanowi stosunkowo drogi sposób oczyszczania produktu. W szczególności w takiej obróbce destylacyjnej wł aś ciwy produkt stanowiący zdecydowaną wię kszość strumienia poddawanego obróbce należy odparować, odzyskać jako gazową frakcję szczytową, a następnie skroplić do dalszego stosowania, podczas gdy wysokocząsteczkowe zanieczyszczenia należy odzyskiwać jako ciekłą frakcję denną. Poza energochłonnym charakterem takiej obróbki, do przeprowadzenia obróbki destylacyjnej należy zastosować wiele urządzeń. Na dodatek wysoka temperatura występująca zazwyczaj podczas destylacji zwiększa niebezpieczeństwo (termicznego) rozkładu produktu węglowodorowego. Może to prowadzić do strat produktu i zamulania się urządzeń. Stosowaniu wysokiej temperatury można uniknąć przez prowadzenie destylacji pod niskim ciśnieniem, ale zwiększa to ryzyko dostępu tlenu, co z kolei prowadzi do powstawania nadtlenków. Jak to wyjaśniono wyżej, takie nadtlenki będą wywoływać reakcje polimeryzacji. Na dodatek niskociśnieniowa destylacja będzie wymagać droższych urządzeń. Zrozumiałe jest, że czynniki te powodują, że obróbka destylacyjna jest mało atrakcyjna z perspektywy ekonomicznej.
PL 200 197 B1
Celem wynalazku jest dostarczenie sposobu skutecznego i oszczędnego usuwania wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń.
Te i inne cele zrealizowano przez zastosowania membranowej techniki rozdzielania do usuwania wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń z ciekłego produktu węglowodorowego.
W związku z tym wynalazek dotyczy sposobu oczyszczania ciekłego produktu węglowodorowego, zawierającego 5% wag. lub mniej wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń, o ciężarze cząsteczkowym co najmniej 1000, zgodnie z którym strumień produktu kontaktuje się z hydrofobową, nieporowatą lub nanofiltracyjną membraną, a oczyszczony strumień produktu odzyskuje się jako permeat.
Ciężary cząsteczkowe podawane w opisie wyrażone są w daltonach i oparte są na oznaczaniu metodą chromatografii żelowej (GPC) przy kalibracji wzorcami polistyrenowymi.
Zaletę zastosowania rozdzielania membranowego stanowi to, że w przeciwieństwie do destylacji, nie istnieje potrzeba zmiany fazy węglowodoru poddawanego obróbce. Powoduje to oszczędności energii i obniżenie kosztów aparatury. W przeciwieństwie do absorpcji rozdzielanie membranowe nie wymaga etapu desorpcji, ani nie powoduje powstania odpadu o dużej objętości w postaci obciążonego sorbentu, co również stanowi ewentualną konsekwencję absorpcji. W przeciwieństwie do rozdzielania membranowego na porowatej membranie, proponowane rozdzielanie membranowe według wynalazku ma tę zaletę, że nie może nastąpić zablokowanie porów membrany, gdyż przechodzenie permeatu zachodzi według mechanizmu dyfuzji roztworu (patrz niżej).
Rozdzielanie sposobem według wynalazku ma na celu podzielenie produktu na dwie frakcje: permeat i retentat. Permeat jest wzbogacony w tym sensie, że poziom jego zanieczyszczeń został obniżony. W związku z tym permeat osiąga wyższą wartość w porównaniu z produktem wyjściowym. Retentat, który zawiera zwiększoną ilość zanieczyszczeń w porównaniu z produktem wyjściowym, ma wartość zależną od stężenia zanieczyszczenia (w wyniku rozdzielania) i możliwego ostatecznego zastosowania. Wartość retentatu może być niższa lub zbliżona do wartości wyjściowego surowca. Stopień odcięcia frakcji - określany jako udział w procentach wagowych wyjściowego strumienia produktu, który przechodzi przez membranę i który odzyskuje się jako permeat - może wahać się w szerokich granicach: od 10 do 99% wag., korzystnie od 30 do 95% wag. W przypadku, gdy retentat ma w dalszym ciągu wartość zbliżoną do wyjściowego produktu, stopień odcięcia frakcji będzie stosunkowo niski, natomiast jeśli wartość retentatu może być o wiele niższa od wartości wyjściowego produktu, celem będzie odzyskanie możliwie jak najwyższej ilości permeatu. W związku z tym kolejną zaletę wynalazku stanowi to, poza permeatem, który zawsze ma wyższą wartość niż produkt wyjściowy, również to że retentat może mieć stosunkowo wysoką wartość przy odpowiedniej regulacji stopnia odcięcia frakcji.
Ciekły produkt węglowodorowy poddawany obróbce zawiera 5% wag. lub mniej wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń, w stosunku do całkowitej masy ciekłego produktu. Jednakże sposób według wynalazku jest szczególnie odpowiedni, gdy ciekły produkt węglowodorowy poddawany obróbce zawiera 3% wag. lub mniej, dogodniej 1% wag. lub mniej wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń. Nawet przy poziomie wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń 0,1% wag. lub poniżej, sposób według wynalazku jest wysoce skuteczny.
Ciekły produkt węglowodorowy poddawany obróbce może stanowić strumień produktu chemicznego wytwarzanego w skali przemysłowej, zawierający żądany produkt chemiczny i 5% wag. lub mniej wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń, który to pożądany produkt chemiczny stanowi węglowodór ewentualnie zawierający jeden lub większą liczbę heteroatomów, dogodnie o ciężarze cząsteczkowym poniżej 250, dogodnie poniżej 200, a jeszcze dogodniej poniżej 150. Cząsteczka pożądanego produktu chemicznego dogodnie zawiera co najmniej jedną grupę, poprzez którą może zajść polimeryzacja (w tym kopolimeryzacja), którą to grupę korzystnie stanowi polimeryzujące wiązanie olefinowe.
W związku z tym jedną klasę odpowiednich produktów chemicznych, które można oczyszczać sposobem według wynalazku, stanowią monoolefiny o ogólnym wzorze (I)
R1R2C=CR3R4 (I) w którym R1, R2, R3 i R4 mogą być takie same lub różne i niezależnie oznaczają atom wodoru, C1-C5 alkil, C1-C5 alkenyl, aryl (korzystnie fenyl), CN, Cl lub grupę C(O)OR5, gdzie R5 oznacza C1-C4 alkil.
Korzystnie R1 oznacza podaną grupę, a R2, R3 i R4 oznaczają atomy wodoru.
Inną klasę odpowiednich olefinowo nienasyconych związków stanowią sprzężone dieny, które można przedstawić ogólnym wzorem (II)
R1R2C=CHR6-CHR7=CR3R4 (II)
PL 200 197 B1 w którym R1, R2, R3 i R4 mają to samo znaczenie, co we wzorze (I), a R6 i R7 mogą być takie same lub różne i niezależnie oznaczają atom wodoru lub C1-C4 alkil, korzystnie metyl lub etyl.
Jeszcze inną klasę produktów chemicznych stanowią związki zawierające jedno lub większą liczbę wiązań olefinowych w strukturze cyklicznej. Do przydatnych związków tego typu należą alicykliczne mono- i diolefiny, takie jak cyklopentadien, dicyklopentadien, 1,3-cykloheksadien i cykloheksen.
Korzystne produkty chemiczne zawierają do 15 atomów węgla, a zwłaszcza 4-10 atomów węgla, a ich przykłady stanowi styren, izopren, butadien, cis-1,3-pentadien, trans-1,3-pentadien, benzen, toluen, ksyleny, C2-C5 monoolefiny (dogodnie eten i propen) oraz akrylany, takie jak akrylan metylu, akrylan etylu i metakrylan metylu.
Spośród wszystkich wspomnianych produktów, dicyklopentadien i styren są bardzo korzystne z punktu widzenia wynalazku.
Wysokocząsteczkowe zanieczyszczenia mają ciężar cząsteczkowy co najmniej 1000. W sposobie według wynalazku usuwa się co najmniej 80% wag. wszystkich zanieczyszczeń o ciężarze cząsteczkowym co najmniej 1000, dogodnie co najmniej 90% wag., a korzystniej co najmniej 95% wag.. Najkorzystniej usuwa się 99% wag. lub więcej takich zanieczyszczeń. Korzystnie skutecznie usuwa się zanieczyszczenia o ciężarze cząsteczkowym co najmniej 2500, a jeszcze korzystniej skutecznie usuwa się zanieczyszczenia o ciężarze cząsteczkowym co najmniej 5000, dla zapewnienia optymalnej jakości produktu końcowego. W tym kontekście skuteczne usuwanie oznacza, że usuwa się co najmniej 95% wag., dogodniej co najmniej 99% wag. takich zanieczyszczeń. Górna granica ciężaru cząsteczkowego zanieczyszczeń nie ma decydującego znaczenia i może wynosić nawet 500000. Typowy zakres ciężaru cząsteczkowego polimerycznych zanieczyszczeń wynosi 1000 - 300000, częściej 5000 - 200000.
Stosowana membrana jest hydrofobowa i może ją stanowić membrana nieporowata lub nanofiltracyjna. Membrana powinna być hydrofobowa, gdyż poddawanym obróbce strumieniem jest strumień węglowodorów (lub podobny), który powinien być zdolny do przejścia przez membranę. Membrana dogodnie ma grubość 0,5-10 μm, dogodniej 1-5 μm. Membrana jest zazwyczaj osadzona na co najmniej jednej warstwie podłoża dla zapewnienia niezbędnej wytrzymałości mechanicznej. Takie membrany często określa się jako membrany kompozytowe lub kompozyty cienkobłonowe. Zazwyczaj membrana kompozytowa może składać się z nieporowatej lub nanofiltracyjnej membrany osadzonej na membranie mikrofiltracyjnej lub ultrafiltracyjnej, albo na innym porowatym materiale. Podłoże może być z kolei osadzone na kolejnym porowatym podłożu dla zapewnienia wymaganej wytrzymałości mechanicznej. Nieporowatą lub nanofiltracyjną membranę można także stosować bez podłoża, z tym, że należy sobie zdawać sprawę, że w takim przypadku grubość membrany powinna być wystarczająca do tego, aby wytrzymać przykładane ciśnienie. Może być wówczas wymagana grubość ponad 10 μm. Nie jest to korzystne z punktu widzenia ekonomiki procesu, gdyż taka gruba membrana będzie znacząco ograniczać przepustowość membrany, a tym samym zmniejszać ilość oczyszczonego produktu, który można odzyskać w przeliczeniu na jednostkę czasu i powierzchni membrany.
Hydrofobowe membrany nanofiltracyjne są znane, a jako (potencjalne) ich zastosowania podano np. obróbkę strumieni ścieków, oddzielanie rozpuszczonych olejów smarowych od rozpuszczalników organicznych, oddzielanie kompleksów katalizatorów organicznych od rozpuszczalników organicznych lub wydzielanie oligomerów o niskim ciężarze cząsteczkowym rozpuszczonym w rozpuszczalnikach organicznych, w odpadach z malarni.
Zazwyczaj nanofiltracyjne membrany przydatne z punktu widzenia wynalazku powinny wykazywać wartość odcinającą w odniesieniu do ciężaru cząsteczkowego w zakresie 400-5000 daltonów. Odpowiednie hydrofobowe nanofiltracyjne membrany kompozytowe i sposoby ich wytwarzania ujawniono np. w zgłoszeniach patentowych US-A-5205934 i US-A-5265734. Takie membrany kompozytowe zawierają spodnią porowatą membranę nośną, taką jak membrana mikrofiltracyjna lub ultrafiltracyjna, które to podłoże może być poddane obróbce środkiem chroniącym pory, przed powleczeniem warstwą silikonu, który następnie sieciuje się. Do przykładowych odpowiednich materiałów podłożowych należy poliakrylonitryl, polifluorek winylidenu, polieteroimid i poliamidoimid. Środkiem chroniącym pory może być polisiloksan zakończony grupami hydroksylowymi. Grubość ostatecznej powłoki silikonowej i warstwy silikonowej chroniącej pory wynosi zazwyczaj 50-500 nm. Inny przykład odpowiednich hydrofobowych nanofiltracyjnych membran kompozytowych ujawniono w opisie patentowym US-A-5151182; zawierają one usieciowaną warstwę o grubości poniżej 1 μm, z polimeru typu polisulfonu i/lub z polimeru typu politlenku fenylenu, a także co najmniej jednego polimeru typu chloro- lub bromometylowanego politlenku fenylenu, osadzoną na odpornej na rozpuszczalniki porowatej memPL 200 197 B1 branie nośnej. Sieciowanie przeprowadza się z użyciem aminy jako środka sieciującego. Podłoże dogodnie stanowi poliakrylonitryl przeprowadzony w postać nierozpuszczalną.
Powleczona membrana może być osadzona na porowatym podłożu w celu zwiększenia wytrzymałości mechanicznej. Do przykładowych odpowiednich materiałów podłożowych należy polietylen, polipropylen, nylon, polimery chlorku winylu, aromatyczne poliimidy, polistyren, polisulfon, poliestry, takie jak politereftalan etylenu, włókna szklane i nieorganiczne nośniki oparte na tlenku glinu i/lub krzemionce. Membrana kompozytowa może mieć dowolny żądany kształt, np. może być cylindryczna lub płaska.
W przypadku stosowania nieporowatej membrany, przechodzenie permeatu zachodzi według mechanizmu dyfuzji roztworu: węglowodory, które mają przejść przez membranę, rozpuszczają się w matrycy membrany i dyfundują przez cienką selektywną warstwę membrany, po czym ulegają desorpcji po stronie permeatu. Główną siłą napędową przenikania jest ciśnienie hydrostatyczne.
Zaletą stosowania hydrofobowych nieporowatych membran w porównaniu z zastosowaniem membran nanofiltracyjnych jest brak efektu zatykania się, tak że nie istnieje możliwość zablokowania membrany przez większe cząsteczki uwięzione w porach. Może się to zdarzyć w przypadku membran porowatych, w wyniku czego trudniej jest regenerować przepływ. Z tego względu z punktu widzenia wynalazku korzystnie stosuje się membranę nieporowatą. Jednakże należy podkreślić, że membrany nanofiltracyjne również można stosować w sposobie według wynalazku.
Nieporowate membrany jako takie są znane i w zasadzie zastosować można dowolną hydrofobową nieporowatą membranę, zdolną do zatrzymania 80% wag. lub większej ilości związków o ciężarze cząsteczkowym co najmniej 1000, przez którą produkty węglowodorowe, wymienione wyżej, mogą przechodzić na drodze mechanizmu dyfuzji roztworu. Zazwyczaj takie membrany są usieciowane, aby zapewnić niezbędną sieć zapobiegającą rozpuszczaniu się membrany w zetknięciu z ciekłym produktem węglowodorowym. Usieciowane nieporowate membrany są dobrze znane. Ogólnie usieciowanie można osiągnąć różnymi sposobami, np. w reakcji ze środkami sieciującymi, z ewentualnym wspomaganiem promieniowaniem.
Przykład odpowiednich, obecnie dostępnych usieciowanych nieporowatych membran stanowią usieciowane membrany na bazie kauczuku silikonowego, spośród których membrany polisiloksanowe stanowią szczególnie przydatną grupę membran. Zazwyczaj polisiloksany zawierają mery -Si-O-, w których atomy krzemu są podstawione atomami wodoru lub grupami węglowodorowymi. Korzystnie mery określone są wzorem (III)
-[Si(R) (R')-O-]n- (III)
We wzorze tym R i R' mogą być takie same lub różne i oznaczają atom wodoru lub grupę węglowodorową wybraną z grupy obejmującej alkil, aralkil, cykloalkil, aryl i alkaryl. Korzystnie co najmniej jedną z grup R i R' stanowi alkil, a najkorzystniej obie grupy stanowią metyle. Bardzo odpowiednimi polisiloksanami do stosowania zgodnie z wynalazkiem są polidimetylosiloksany (zakończone grupami -OH lub NH2). Sieciowanie przeprowadza się następnie przez reaktywne grupy -OH lub -NH2 polisiloksanu. Korzystnymi membranami polisiloksanowymi są usieciowane elastomeryczne membrany polisiloksanowe. Można także stosować inne nieporowate membrany kauczukowe. Ogólnie membrany kauczukowe można określić jako membrany mające nieporowatą wierzchnią warstwę z jednego polimeru lub połączenia polimerów, spośród których co najmniej jeden polimer ma temperaturę zeszklenia znacznie niższą od temperatury pracy, czyli temperatury, w której zachodzi aktualne rozdzielanie. Jeszcze inną grupę potencjalnie przydatnych nieporowatych membran stanowią tak zwane superszkliste polimery. Przykład takiego materiału stanowi politrimetylosililopropyn.
Jeden z przykładów usieciowanych elastomerycznych membran polisiloksanowych obszernie opisano w opisie patentowym US-A-5102551. Takie odpowiednie membrany składają się z polisiloksanowego polimeru, takiego jak opisany wyżej, o ciężarze cząsteczkowym 550-150000, korzystnie 550-4200 (przed usieciowaniem), który sieciuje się z użyciem, jako środków sieciujących, (i) poliizocyjanianu lub (ii) poli(chlorku karbonylu) albo (iii) R4-aSi(A)a, gdzie A oznacza -OH, -NH2, -OR lub -OOCR, a oznacza 2, 3 lub 4, a R oznacza atom wodoru, alkil, aryl, cykloalkil, alkaryl lub aralkil. Więcej szczegółów dotyczących odpowiednich membran polisiloksanowych znaleźć można w opisie patentowym US-A-5102551.
Z punktu widzenia wynalazku korzystną nieporowatą membraną jest membrana z usieciowanego polidimetylosiloksanu.
Jak to zaznaczono wyżej w opisie, można zastosować samą nieporowatą membranę, albo też można ją nanieść na warstwę nośną z innego materiału. Taką warstwę nośną może stanowić mikrospo6
PL 200 197 B1 rowate podłoże, takie jak opisane wyżej w odniesieniu do membran nanofiltracyjnych, tak że może to być np. podłoże wykonane z poliakrylonitrylu, polifluorku winylidenu, polieteroimidu lub poliamidoimidu.
Nieporowata membrana powinna korzystnie zatrzymywać co najmniej 80% wag., a najkorzystniej co najmniej 99% wag. wszystkich związków o ciężarze cząsteczkowym 1000 lub powyżej. Udział związków o ciężarze cząsteczkowym pomiędzy 250 a 1000, które zostaną zatrzymane przez membranę, będzie zależeć od stopnia usieciowania membrany, stopnia odcięcia frakcji, temperatury i oddziaływań pomiędzy rozdzielanymi płynami i membraną. Zazwyczaj im wyższy jest stopień usieciowania i im niższy stopień odcięcia frakcji, tym mniejszy będzie ułamek związków o ciężarze cząsteczkowym pomiędzy 250 a 1000, które będą przechodzić przez membranę i znajdą się w permeacie. Im niższy stopień usieciowania i wyższy stopień odcięcia frakcji, tym większy będzie ułamek związków o ciężarze cząsteczkowym pomiędzy 250 a 1000, które będą przechodzić przez membranę i znajdą się w permeacie. W wyższej temperaturze zatrzymanie składników o wyższym ciężarze cząsteczkowym zostaje zaburzone. Ponadto ze względu na to, że nieporowata membrana nie charakteryzuje się ostrą wartością odcięcia, związki o niższym ciężarze cząsteczkowym będą łatwiej przechodzić przez nieporowatą membranę niż związki o wyższym ciężarze cząsteczkowym.
Korzystnie ciekły produkt węglowodorowy kontaktuje się z hydrofobową nieporowatą lub nanofiltracyjną membraną przy ciśnieniu transmembranowym w zakresie od 0,2 do 8 MPa (2 do 80 bar), korzystniej 1 do 5 MPa (10 do 50 bar), przy natężeniu przepływu 200-5000 kg/m2 membrany na dzień (kg/m^d), korzystniej 250-2500 kg/md oraz w temperaturze w zakresie 10-80°C, korzystniej 10-40°C.
Jak to zaznaczono powyżej, jedną z zalet sposobu według wynalazku jest to, że skutecznie usuwane są wszystkie wysokocząsteczkowe zanieczyszczenia. Jest to korzystne ze względu na dalszą przeróbkę lub bezpośrednie ostateczne zastosowanie oczyszczonego produktu węglowodorowego.
Stwierdzono, że w jednym konkretnym przypadku oczyszczonego produktu węglowodorowego następuje znacząca poprawa właściwości produktu, w przypadku którego ten oczyszczony produkt służy jako reagent. W szczególności, gdy dicyklopentadien oczyszczony sposobem według wynalazku zastosowano do wytwarzania nienasyconych żywic poliestrowych, zaobserwowano znaczącą poprawę właściwości produktu, żywicy poliestrowej. W związku z tym w kolejnej postaci wynalazek dotyczy sposobu według wynalazku, w którym otrzymany oczyszczony produkt dicyklopentadienowy stosuje się do wytwarzania nienasyconych żywic poliestrowych.
Wiadomo, że nienasycone żywice poliestrowe można wytwarzać w reakcji nienasyconego kwasu dikarboksylowego lub jego bezwodnika z alkoholem wielowodorotlenowym i dicyklopentadienem. Otrzymaną w ten sposób żywicę odzyskuje się następnie i miesza z etylenowo nienasyconym monomerem kopolimeryzującym z nienasyconymi polimerami poliestrowymi, z wytworzeniem mieszanki. Odpowiednie etylenowo nienasycone monomery są dobrze znane i należą do nich: styren, metylostyren, chlorostyren, winylotoluen, diwinylobenzen itp. Do przykładowych odpowiednich nienasyconych kwasów dikarboksylowych lub ich bezwodników należą nienasycone kwasy/bezwodniki, takie jak kwas maleinowy, bezwodnik maleinowy, kwas fumarowy, które można stosować w połączeniu z aromatycznymi i alifatycznymi kwasami dikarboksylowymi. Jako alkohol wielowodorotlenowy można zastosować diole, takie jak glikol etylenowy, glikol dietylenowy, glikol propylenowy itp. Reakcję pomiędzy alkoholem, kwasem dikarboksylowym i dicyklopentadienem zazwyczaj prowadzi się w temperaturze 100-220°C.
Wynalazek dokładniej ilustrują poniższe przykłady, bez ograniczania zakresu wynalazku do tych konkretnych rozwiązań.
P r z y k ł a d 1
Przeprowadzono doświadczenia z użyciem hydrofobowej membrany zawierającej nieporowatą warstwę usieciowanego polidimetylosiloksanu (PDMS) o grubości 2 Lim, osadzoną ma membranie polieteroimidowej (PEI) do ultrafiltracji. Membranę zamontowano w celce przepływowej z wlotem surowca, wylotem permeatu i wylotem retentatu. Powierzchnia robocza membrany wynosiła 100 cm2.
Surowiec wprowadzano ze zbiornika magazynowego do celki przepływowej za pomocą pompy zasilającej i cyrkulowano przez membranę z szybkością przepływu 414 litrów/godzinę. Permeat odbierano jako produkt, a retentat zawracano do zbiornika magazynowego.
Surowiec stanowił strumień dicyklopentadienu (DCPD) zawierający 85% wag. dicyklopentadienu, a pozostałe 15% wag. stanowiły pochodne C5 diolefin, takie jak (ko)dimery, (ko)trimery, (ko)tetramery itp., oraz substancje polimeryczne.
Około 2 kg permeatu otrzymano przez przepuszczenie surowca przez membranę pod ciśnieniem 3 MPa (30 bar) w temperaturze 29°C przy średnim natężeniu przepływu 399 kg/m^d. Stopień odcięcia
PL 200 197 B1 frakcji wynosił 50%. W celu uniknięcia utleniania w wyniku kontaktu z powietrzem permeat zbierano w atmosferze azotu.
Zarówno permeat, jak i retentat analizowano metodą chromatografii gazowej (GC) i GPC w połączeniu z detektorem współczynnika załamania światła. Analizę GC prowadzono w celu porównania zawartości składników o niskim ciężarze cząsteczkowym (< 250) w permeacie i retentacie. Polimerycznych substancji nie można było wykryć metodą analizy GC; w przypadku tych substancji przeprowadzano analizę GPC. Wyniki GPC przedstawiono na fig. 1.
Dane GC wskazują, że żaden ze związków o ciężarze cząsteczkowym poniżej 250 nie był zatrzymywany przez membranę. Wyniki GPC wskazują, że polimeryczne zanieczyszczenia w retentacie miały ciężar cząsteczkowy w zakresie od 5000 do 200000 ze średnią ważoną 62000. Stwierdzono, że polimeryczne zanieczyszczenie stanowi poliizopren, a jego stężenie wynosiło 1560 mg/litr retentatu. Permeat był całkowicie wolny od polimerycznego zanieczyszczenia, co wyraźnie wynika z fig. 1.

Claims (9)

1. Sposób oczyszczania ciekłego produktu węglowodorowego, zawierającego 5% wag. lub poniżej wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń o ciężarze cząsteczkowym co najmniej 1000, znamienny tym, że strumień produktu kontaktuje się z hydrofobową, nieporowatą lub nanofiltracyjną membraną, a strumień oczyszczonego produktu odzyskuje się jako permeat.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciężar cząsteczkowy wysokocząsteczkowych zanieczyszczeń wynosi co najmniej 5000.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ciekły produkt węglowodorowy stanowi strumień produktu chemicznego wytwarzanego w skali przemysłowej, zawierający jako żądany produkt chemiczny węglowodór, który ewentualnie zawiera jeden lub większą liczbę heteroatomów i ma ciężar cząsteczkowy poniżej 250.
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że cząsteczka węglowodoru zawiera co najmniej jedno wiązanie olefinowe.
5. Sposób według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że pożądany produkt chemiczny jest wybrany z grupy obejmującej styren, izopren, butadien, pentadien, dicyklopentadien, piperylen, C2-C5 monoolefiny i akrylany.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że pożądany produkt chemiczny stanowi dicyklopentadien.
7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 4, albo 6, znamienny tym, że membranę stanowi hydrofobowa, nieporowata membrana z usieciowanego polisiloksanu.
8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 4, albo 6, znamienny tym, że ciekły produkt węglowodorowy kontaktuje się z membraną przy ciśnieniu transmembranowym w zakresie od 0,2 do 8 MPa (2 do 80 bar), przy natężeniu przepływu pomiędzy 200 a 5000 kg/m2 membrany/dzień i w temperaturze w zakresie od 10 do 80°C.
9. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że otrzymany produkt dicyklopentadienowy, stosuje się do wytwarzania nienasyconych żywic poliestrowych.
PL357562A 2000-02-17 2001-02-16 Sposób oczyszczania ciekłego produktu węglowodorowego PL200197B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP00200548 2000-02-17
PCT/EP2001/001808 WO2001060771A1 (en) 2000-02-17 2001-02-16 Process for purifying a liquid hydrocarbon product

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL357562A1 PL357562A1 (pl) 2004-07-26
PL200197B1 true PL200197B1 (pl) 2008-12-31

Family

ID=8171035

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL357562A PL200197B1 (pl) 2000-02-17 2001-02-16 Sposób oczyszczania ciekłego produktu węglowodorowego

Country Status (15)

Country Link
US (2) US20020007587A1 (pl)
EP (2) EP1255717B1 (pl)
JP (2) JP2003523449A (pl)
KR (1) KR100760719B1 (pl)
CN (2) CN1235844C (pl)
AT (1) ATE286495T1 (pl)
AU (2) AU3176001A (pl)
BR (2) BR0107866B1 (pl)
CA (2) CA2399975A1 (pl)
DE (1) DE60108224T2 (pl)
ES (1) ES2231442T3 (pl)
PL (1) PL200197B1 (pl)
RU (1) RU2236394C2 (pl)
WO (2) WO2001060949A1 (pl)
ZA (1) ZA200206614B (pl)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10260036B3 (de) * 2002-12-19 2004-06-03 Philipps-Universität Marburg Verfahren zur Trennung von Polymersystemen und darin verwendete porenfreie Polymerfilme
CN100404649C (zh) * 2003-04-17 2008-07-23 国际壳牌研究有限公司 从烃混合物中分离有色体和/或沥青质污染物的方法
CA2544452A1 (en) * 2003-11-04 2005-05-12 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Process for upgrading a liquid hydrocarbon stream with a non-porous or nano-filtration membrane
US8070859B2 (en) 2004-02-25 2011-12-06 Membrane Technology And Research, Inc. Method for producing a non-porous membrane
EP1812537A1 (en) * 2004-10-11 2007-08-01 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Process to prepare a haze free oil
WO2007104769A1 (en) * 2006-03-16 2007-09-20 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Method and apparatus for removing metal sulphide particles from a liquid stream
US20080200696A1 (en) * 2006-07-06 2008-08-21 Miller Jeffrey T Separation process using aromatic-selective polymeric membranes
US8304564B2 (en) 2006-12-20 2012-11-06 Shell Oil Company Process for the removing poly(propylene oxide) from propylene oxide by membrane separation
DE102007014603A1 (de) * 2007-03-23 2008-09-25 Basf Se Verfahren des Transports einer aus einem Lagerbehälter entnommenen flüssigen Monomerenphase im Tank eines Tankwagens oder eines Tankschiffs
DE102007014606A1 (de) * 2007-03-23 2008-09-25 Basf Se Verfahren zur Lagerung einer unter den Bedingungen der Lagerung flüssigen Monomerenphase
US7815790B2 (en) 2007-08-28 2010-10-19 Exxonmobil Research And Engineering Company Upgrade of visbroken residua products by ultrafiltration
US8177965B2 (en) 2007-08-28 2012-05-15 Exxonmobil Research And Engineering Company Enhancement of saturates content in heavy hydrocarbons utilizing ultrafiltration
US7897828B2 (en) 2007-08-28 2011-03-01 Exxonmobile Research And Engineering Company Process for separating a heavy oil feedstream into improved products
US8864996B2 (en) 2007-08-28 2014-10-21 Exxonmobil Research And Engineering Company Reduction of conradson carbon residue and average boiling points utilizing high pressure ultrafiltration
US7871510B2 (en) 2007-08-28 2011-01-18 Exxonmobil Research & Engineering Co. Production of an enhanced resid coker feed using ultrafiltration
US7867379B2 (en) 2007-08-28 2011-01-11 Exxonmobil Research And Engineering Company Production of an upgraded stream from steam cracker tar by ultrafiltration
US7736493B2 (en) 2007-08-28 2010-06-15 Exxonmobil Research And Engineering Company Deasphalter unit throughput increase via resid membrane feed preparation
WO2012076532A1 (en) 2010-12-08 2012-06-14 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Process for purifying aryl group containing carbonates
WO2012076519A1 (en) 2010-12-08 2012-06-14 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Process for purifying dialkyl carbonate
CN102625397A (zh) * 2011-01-31 2012-08-01 中兴通讯股份有限公司 切换方法及系统
CN104870403B (zh) * 2012-12-28 2016-09-14 国际壳牌研究有限公司 从含氧化合物制备烯属产物的方法
SG11201504714PA (en) * 2012-12-28 2015-07-30 Shell Int Research Process for the preparation of an olefinic product comprising ethylene and/or propylene
US20140187835A1 (en) * 2012-12-28 2014-07-03 Shell Oil Company Process for the preparation of an olefinic product from an oxygenate
US20140282786A1 (en) 2013-03-12 2014-09-18 Time Warner Cable Enterprises Llc Methods and apparatus for providing and uploading content to personalized network storage
TWI669317B (zh) 2014-09-22 2019-08-21 德商贏創德固賽有限責任公司 反應性單體的改良製造方法
RU2622404C1 (ru) * 2016-01-19 2017-06-15 Публичное акционерное общество "СИБУР Холдинг" Способ очистки жидких углеводородов от высокомолекулярных примесей
CN112789100A (zh) * 2018-10-01 2021-05-11 国际壳牌研究有限公司 用于通过纳滤去除催化剂细粒的方法
US12023632B2 (en) * 2019-09-25 2024-07-02 Shell Usa, Inc. Process for reducing injector deposits
CN116615517A (zh) 2020-12-17 2023-08-18 国际壳牌研究有限公司 用于预处理可再生原料的方法
WO2023144294A1 (en) 2022-01-28 2023-08-03 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Processes for polyether polyol purification and preparation

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1263845A (en) * 1985-08-28 1989-12-12 Oleh Kutowy Method of removing substances from fossil derived, hydrocarbon liquids
US5205934A (en) * 1991-08-30 1993-04-27 Membrane Products Kiryat Weitzman Ltd. Silicone-derived solvent stable membranes
US5151182A (en) * 1991-08-30 1992-09-29 Membrane Products Kiryat Weizmann Ltd. Polyphenylene oxide-derived membranes for separation in organic solvents
US5265734A (en) * 1991-08-30 1993-11-30 Membrane Products Kiryat Weitzman Ltd. Silicon-derived solvent stable membranes
DE69533361T2 (de) * 1994-09-28 2004-12-30 Exxonmobil Oil Corp. Umsetzung von kohlenwasserstoffen
US5785860A (en) * 1996-09-13 1998-07-28 University Of British Columbia Upgrading heavy oil by ultrafiltration using ceramic membrane
JP3827818B2 (ja) * 1997-07-03 2006-09-27 ボッシュ・レックスロス株式会社 可変容量ピストンポンプの吐出量制御装置
US6013852A (en) * 1997-11-21 2000-01-11 Shell Oil Company Producing light olefins from a contaminated liquid hydrocarbon stream by means of thermal cracking
US5965015A (en) * 1998-11-09 1999-10-12 Whatman Inc. Oil-water separator system with oleophobic fibrous filter

Also Published As

Publication number Publication date
US20020007587A1 (en) 2002-01-24
AU764342B2 (en) 2003-08-14
WO2001060771A8 (en) 2003-04-24
BR0107866A (pt) 2002-11-05
JP2003523449A (ja) 2003-08-05
EP1255717B1 (en) 2005-01-05
EP1255803A1 (en) 2002-11-13
WO2001060949A1 (en) 2001-08-23
PL357562A1 (pl) 2004-07-26
RU2236394C2 (ru) 2004-09-20
US6488856B2 (en) 2002-12-03
ZA200206614B (en) 2003-03-13
RU2002124871A (ru) 2004-01-10
ES2231442T3 (es) 2005-05-16
DE60108224D1 (de) 2005-02-10
CN1235844C (zh) 2006-01-11
AU3377801A (en) 2001-08-27
KR100760719B1 (ko) 2007-10-04
DE60108224T2 (de) 2005-12-29
ATE286495T1 (de) 2005-01-15
CA2399975A1 (en) 2001-08-23
CN1422326A (zh) 2003-06-04
CA2399798A1 (en) 2001-08-23
EP1255717A1 (en) 2002-11-13
JP2004500381A (ja) 2004-01-08
BR0108466A (pt) 2002-12-03
CN1404464A (zh) 2003-03-19
AU3176001A (en) 2001-08-27
KR20020075427A (ko) 2002-10-04
US20020017490A1 (en) 2002-02-14
BR0107866B1 (pt) 2011-11-29
WO2001060771A1 (en) 2001-08-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL200197B1 (pl) Sposób oczyszczania ciekłego produktu węglowodorowego
Hao et al. The pervaporation properties of sulfonyl-containing polyimide membranes to aromatic/aliphatic hydrocarbon mixtures
CN110099734B (zh) 多膜分离方法
EP2683764B1 (en) Process for recycling solvent used in an ethylene-based polymerization reaction
CN110114128B (zh) 膜和变压吸附混合inru方法
WO2005042672A1 (en) Process for upgrading a liquid hydrocarbon stream with a non-porous or nano-filtration membrane
JPH0480013B2 (pl)
CN110461450B (zh) 用于分离的橡胶状聚合物膜
EP0422304A1 (en) Thermally crosslinked nitrile rubber membranes, their preparation and use for aromatics separation
RU2240330C2 (ru) Способ выделения олефинов из установок для получения полиолефинов
CA2421002C (en) Membrane separation in a polymerization process
JPH07767A (ja) ポリフエニレンオキサイド膜を用いたオレフイン類からのアルミニウムアルキル分離
US20240058769A1 (en) Process for economical production of polymers from non-polymer-grade monomers
BR112020016732A2 (pt) Processo
JPS5814908A (ja) 複合半透膜の製造方法
Semenova Separation and Removal of Hydrocarbons Using Polymer Membranes