PL200171B1 - Sposób i urządzenie do niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora - Google Patents

Sposób i urządzenie do niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora

Info

Publication number
PL200171B1
PL200171B1 PL364362A PL36436202A PL200171B1 PL 200171 B1 PL200171 B1 PL 200171B1 PL 364362 A PL364362 A PL 364362A PL 36436202 A PL36436202 A PL 36436202A PL 200171 B1 PL200171 B1 PL 200171B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mixing zone
fuel
oxidizing agent
combustion
gaseous oxidizing
Prior art date
Application number
PL364362A
Other languages
English (en)
Other versions
PL364362A1 (pl
Inventor
Miroslaw Weclas
Jochen Volker
Original Assignee
Gvp Ges Zur Vermarktung Der Po
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gvp Ges Zur Vermarktung Der Po filed Critical Gvp Ges Zur Vermarktung Der Po
Publication of PL364362A1 publication Critical patent/PL364362A1/pl
Publication of PL200171B1 publication Critical patent/PL200171B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C99/00Subject-matter not provided for in other groups of this subclass
    • F23C99/006Flameless combustion stabilised within a bed of porous heat-resistant material
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D11/00Burners using a direct spraying action of liquid droplets or vaporised liquid into the combustion space
    • F23D11/36Details, e.g. burner cooling means, noise reduction means
    • F23D11/40Mixing tubes or chambers; Burner heads
    • F23D11/402Mixing chambers downstream of the nozzle
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D11/00Burners using a direct spraying action of liquid droplets or vaporised liquid into the combustion space
    • F23D11/36Details, e.g. burner cooling means, noise reduction means
    • F23D11/44Preheating devices; Vaporising devices
    • F23D11/441Vaporising devices incorporated with burners
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C2202/00Fluegas recirculation
    • F23C2202/30Premixing fluegas with combustion air
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D2209/00Safety arrangements
    • F23D2209/10Flame flashback

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Spray-Type Burners (AREA)
  • Feeding And Controlling Fuel (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy sposobu niskoemisyjne- go spalania ciek lego paliwa bez udzia lu katali- zatora, przy czym sposób ten obejmuje nast e- puj ace etapy: oddzielne wprowadzenie ciek lego paliwa w stanie niepalnym do strefy mieszania, odparowanie ciek lego paliwa w strefie miesza- nia, oddzielne wprowadzenie gazowego srodka utleniajacego do strefy mieszania, wymieszanie paliwa i gazowego srodka utleniaj acego w stre- fie mieszania, dzi eki czemu uzyskiwana jest palna mieszanina, przy czym strefa mieszanina jest wykonana w taki sposób, ze spalanie nie jest mo zliwe nawet w przypadku osi agni ecia przez mieszanin e w strefie spalania temperatu- ry zap lonu, oraz spalanie mieszaniny w strefie spalania znajduj acej si e za stref a mieszania. PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy sposobu i urządzenia przeznaczonego do niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora.
W obecnym stanie techniki znany jest ujawniony w zgł oszeniu patentowym DE 43 22 109 A palnik, za pomocą, którego palna mieszanka gaz/powietrze podawana jest do komory umieszczonej z przodu porowatej kształtki. Porowatość porowatej kształtki uniemożliwia powstawanie „wstecznego strzelania płomienia w komorze. Nie można jednakże wykluczyć wystąpienia spowodowanego przez inny czynnik zapłonu w komorze, który prowadzi do zniszczenia palnika.
W opublikowanym póź niej zgł oszeniu patentowym DE 100 42 479 Al ujawniono urzą dzenie i sposób przeznaczone do katalitycznego utleniania paliw. Obejmują one dostarczenie paliwa i powietrza do obszaru mieszania, za którym znajduje się przetwornik katalityczny. Niepożądany zapłon w komorze może nastąpić na przykład z powodu uszkodzenia przetwornika katalitycznego.
W opisie zgł oszenia patentowego DE 195 44 417 Al ujawniono palnik katalityczny przeznaczony do spalania paliwa gazowego, w szczególności wodoru. Zastosowano w nim dostarczanie osobno paliwa gazowego i powietrza do porowatego przetwornika katalitycznego. Mieszanie i spalanie zachodzi równocześnie w przetworniku Im katalitycznym. Czasami w tym rozwiązaniu nie uzyskuje się jednorodnej mieszaniny paliwa gazowego i powietrza. Spalanie nie zawsze jest całkowite.
W opisie zgł oszenia patentowego DE 196 46 957 Al ujawniono kolejny palnik, który moż e być wykorzystywany do spalania ciekłego paliwa. Wykorzystano w nim mieszaninę składającą się z rozpylanego ciekłego paliwa i powietrza, która dostarczana jest do porowatej kształtki. Porowatość porowatej kształtki dobrana jest w taki sposób, że w kształtce może zachodzić spalanie mieszaniny. Mieszanina jest przemieszczana nad elementem przechwytującym płomień do kolejnej porowatej kształtki o liczbie Pecleta większej niż 65, gdzie następuje spalanie mieszaniny. Opisany palnik ma względnie niską dynamikę wydajności, tj. może być modulowany jedynie w wąskim zakresie wydajności.
Podczas działania przy wylocie strumienia dyszy parowania występują wysokie temperatury. Wytwarzane są tam osady utrudniające osiągnięcie jednorodnego rozpylenia ciekłego paliwa. Uniemożliwia to uzyskanie spalania niskoemisyjnego.
Celem niniejszego wynalazku jest wyeliminowanie wad wykazywanych przez rozwiązania znane w obecnym stanie techniki. W szczególności ujawniono sposób i urządzenie umożliwiające niepowodujące powstawania pozostałości spalanie w szerokim zakresie wydajności. Celem wynalazku jest zwłaszcza ujawnienie palnika zapewniającego duże możliwości modulacji, co umożliwia niskoemisyjne spalanie w każdym zakresie wydajności.
Przedmiotem wynalazku jest sposób niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora charakteryzujący się tym, że do strefy mieszania oddzielnie wprowadza się ciekłe paliwo w stanie niepalnym i odparowuje się je w tej strefie, a oddzielnie, również do strefy mieszania, wprowadza się gazowy środek utleniający, po czym w strefie mieszania miesza się paliwo z gazowym środkiem utleniającym do uzyskania palnej mieszaniny, przy czym strefa mieszania jest wykonana w sposób uniemożliwiający spalanie nawet w przypadku osiągnięcia przez mieszaninę w strefie mieszania temperatury zapłonu, a następnie spala się mieszaninę w strefie spalania znajdującej się za strefą mieszania.
W jednym z korzystnych wariantów realizacji sposobu według wynalazku liczba Pecleta strefy mieszania jest mniejsza niż 65.
W innym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku strefa mieszania ma postać perforowanej płyty, pierwszego elementu porowatego lub wąskiej szczeliny.
W jeszcze innym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku mieszaninę dostarcza się do strefy spalania w postaci drugiego elementu porowatego, a następnie spala się ją w objętości porów elementu z wytworzeniem płomienia.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku pierwszy element porowaty umieszczony jest bezpośrednio obok drugiego elementu porowatego.
W następnym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku perforowana płyta i/lub pierwszy element porowaty i/lub drugi porowaty element wykonany jest/wykonane są z materiału ceramicznego.
W dalszym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku masowe natężenie przepływu paliwa do strefy mieszania i/lub masowe natężenie przepływu gazowego środka utleniającego jest/są regulowane.
PL 200 171 B1
W innym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku paliwo i/lub gazowy środek utleniający poddaje się wstępnemu ogrzewaniu. W szczególnie korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku wstępne ogrzewanie paliwa i/lub gazowego środka utleniającego prowadzi się poprzez dodawanie do odparowanego paliwa i/lub gazowego środka utleniającego gazów spalinowych powstających podczas spalania.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora, charakteryzujący się tym, że ciekłe paliwo odparowuje się w odparowywaczu, oddzielnie wprowadza się odparowane paliwo w stanie niepalnym do strefy mieszania znajdującej się za odparowywaczem, a oddzielnie do tej strefy mieszania wprowadza się gazowy środek utleniający, po czym w strefie mieszania miesza się paliwo z gazowym środkiem utleniającym do uzyskania palnej mieszaniny, przy czym strefa mieszania jest wykonana w sposób uniemożliwiający spalanie nawet w przypadku osiągnięcia przez mieszaninę w strefie mieszania temperatury zapłonu, a następnie spala się mieszaninę w strefie spalania znajdującej się za strefą mieszania.
W jednym z korzystnych wariantów realizacji sposobu według wynalazku liczba Pecleta strefy mieszania jest mniejsza niż 65.
W innym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku strefa mieszania ma postać perforowanej płyty, pierwszego elementu porowatego lub wąskiej szczeliny.
W jeszcze innym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku mieszaninę dostarcza się do strefy spalania w postaci drugiego elementu porowatego, a następnie spala się ją w objętości porów elementu z wytworzeniem płomienia.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku, że pierwszy element porowaty umieszczony jest bezpośrednio obok drugiego elementu porowatego.
W następnym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku perforowana płyta i/lub pierwszy element porowaty i/lub drugi porowaty element wykonany jest/wykonane są z materiału ceramicznego.
W dalszym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku podczas odparowywania w odparowywaczu dodaje się nieutleniający gaz.
W innym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku masowe natężenie przepływu paliwa do strefy mieszania i/lub masowe natężenie przepływu gazowego środka utleniającego jest/są regulowane.
W jeszcze innym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku paliwo i/lub gazowy środek utleniający poddaje się wstępnemu ogrzewaniu. W szczególnie korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku wstępne ogrzewanie paliwa i/lub gazowego środka utleniającego prowadzi się poprzez dodawanie do odparowanego paliwa i/lub gazowego środka utleniającego gazów spalinowych powstających podczas spalania.
Przedmiotem wynalazku jest także urządzenie do niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora, posiadające strefę mieszania i strefę spalania umieszczoną za strefą mieszania zgodnie z kierunkiem dostarczania paliwa, przy czym strefa mieszania zaopatrzona jest w elementy oddzielnie doprowadzające paliwo ciekłe lub w postaci par w stanie niepalnym oraz w elementy oddzielnie doprowadzające gazowy środek utleniający. Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że liczba Pecleta strefy mieszania jest mniejsza niż 65.
W jednym z korzystnych wariantów realizacji urządzenia według wynalazku strefa mieszania ma postać perforowanej płyty, pierwszego elementu porowatego lub wąskiej szczeliny.
W innym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku strefa spalania ma postać drugiego elementu porowatego.
W jeszcze innym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku perforowana płyta i/lub pierwszy element porowaty i/lub drugi element porowaty jest wykonany/są wykonane z materiału ceramicznego.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku pierwszy element porowaty jest umieszczony bezpośrednio obok drugiego elementu porowatego.
W następnym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku posiada urządzenie do odparowywania ciekłego paliwa zainstalowane przed strefa mieszania, zgodnie z kierunkiem dostarczania paliwa. W szczególnie korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku do urządzenia do odparowywania ciekłego paliwa przyłączone jest urządzenie do dostarczania gazu nieutleniającego. W jeszcze korzystniejszym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku urządzenie do odparowywania ciekłego paliwa stanowi przednia część strefy mieszania.
PL 200 171 B1
W dalszym korzystnym wariancie realizacji urządzenie według wynalazku posiada elementy do sterowania masowym natężeniem przepływu gazu dostarczanego do strefy mieszania i/lub masowym natężeniem przepływu gazowego środka utleniającego dostarczanego do strefy mieszania.
W innym korzystnym wariancie realizacji urządzenie według wynalazku posiada urządzenie do wstępnego ogrzewania gazu i/lub urządzenie do wstępnego ogrzewania gazowego środka utleniającego. W szczególnie korzystnym wariancie realizacji urządzenie według wynalazku posiada urządzenie do dodawania gazów spalinowych przyłączone do urządzenia do wstępnego ogrzewania gazowego środka utleniającego.
W pierwszym ze sposobów według wynalazku odparowanie ciekłego paliwa w strefie mieszania pozawala na zastosowanie palnika o wyjątkowo zwartej budowie. Takie rozwiązanie uniemożliwia również kontaktowanie Si odparowanego paliwa z gazem utleniającym przed strefa mieszania, dzięki czemu przed tą strefa nie jest możliwe utworzenie mieszaniny palnej.
Drugi sposób według wynalazku pozwala na realizacje procesu spalania bez a tworzenia znaczących ilości pozostałości w szerokim zakresie wydajności. Oddzielne wprowadzanie paliwa i gazowego środka utleniającego do strefy mieszania pozwala na oddzielne sterowanie i regulację masowego natężenia przepływu zarówno gazu, jak i gazowego środka utleniającego. Może to być wykorzystywane do uzyskania mieszaniny w dowolnym pożądanym zakresie wydajności, co umożliwia zrealizowanie procesu spalania niskoemisyjnego. Określenie „paliwo” odnosi się głównie do paliwa ciekłego, takiego, jak lekki olej opałowy i jemu podobne, lecz może również obejmować odparowane ciekłe paliwa takie, jak alkohol, benzyna lub opary oleju opałowego. Określenie „paliwo” wykorzystywane jest również w odniesieniu do mieszanin palnych i niepalnych gazów lub mieszanin niepalnych gazów i palnych oparów.
Ponieważ strefa mieszania jest wykonana w taki sposób, że spalanie nie jest możliwe nawet w przypadku osią gnię cia przez mieszaninę w strefie spalania temperatury zapł onu, sposób ten jest szczególnie bezpieczny. Również w przypadku uszkodzenia jednej ze stref spalania, na przykład kształtek porowatych, strefa mieszania w niezawodny sposób zabezpiecza przed wstecznym strzałem płomienia do kanału dostarczającego paliwo. Strefa mieszania jest wyraźnie określona przestrzennie. Oznacza to, że możliwe jest uzyskanie jednorodnej i kompletnej mieszaniny. Wspólną cechą obydwu rozwiązań według wynalazku jest to, że mieszanina jest najpierw przygotowywana w strefie mieszania, po czym mieszanina poddawana jest spalaniu w strefie spalania, oddzielonej przestrzennie od strefy mieszania. Mieszanie i spalanie nie zachodzą równocześnie w tej samej strefie.
Jak wskazano powyżej liczba Pecleta strefy mieszania w urządzeniu według wynalazku jest mniejsza niż 65. Definicję liczby Pecleta oraz kryteria wyboru odpowiedniej wartości tego parametru omówiono w opisie zgłoszenia DE 43 22 109 A, który w całości włącza się do niniejszego opisu, jako odnośnik literaturowy.
Zaproponowany sposób jest szczególnie bezpieczny. Dzięki rozdzielonemu i bezpośredniemu wprowadzaniu paliwa i gazowego środka utleniającego do strefy mieszania w niezawodny sposób uniemożliwiono wystąpienie zapłonu przed całkowitym utworzeniem mieszaniny.
Jak wskazano powyżej strefa mieszania może być wykonana w postaci perforowanej płyty, pierwszego porowatego elementu lub wąskiej szczeliny. Wykazano, że korzystne jest dostarczanie mieszaniny do drugiego porowatego elementu tworzącego strefę spalania, a następnie jej spalanie, przy czym płomień powstaje w objętości porów elementu. Takie spalanie jest szczególnie jednorodne i zapewnia niski poziom emisji zanieczyszczeń. Perforowana płyta i/lub pierwszy i/lub drugi porowaty element mogą być wykonane z materiału ceramicznego. Pierwszy i/lub drugi porowaty element mogą być jednakże wykonane w postaci metalowej pianki o otwartych porach, metalowego oplotu lub stosu porowatych brył wykonanych z materiału ceramicznego, przy czym korzystnie bryły te mają kształt kuł.
Pierwszy i drugi porowaty element mogą być umieszczone bezpośrednio obok siebie. W takim przypadku możliwa jest bezpośrednie przewodzenie ciepła pomiędzy drugim porowatym elementem a pierwszym porowatym elementem. Spowodowane w ten sposób ogrzewanie pierwszego elementu dodatkowo przyczynia się do utworzenia szczególnie jednorodnej mieszaniny.
Podczas odparowywania może być dodawany nieutleniający gaz. Może do zmniejszyć palność odparowanego paliwa.
Możliwe jest sterowanie masowym natężeniem przepływu paliwa do strefy mieszania i/lub masowym natężeniem przepływu gazowego środka utleniającego. Obydwa masowe natężenia przepływu mogą być sterowane niezależnie od siebie, lub regulowane ponadto w zależności od wymaganej wydajności lub
PL 200 171 B1 emisji zanieczyszczeń. Sterowanie takie może być zautomatyzowane przez wykorzystanie mikroprocesorów realizujących określony program.
Wykazano ponadto, że korzystne jest wstępne ogrzanie paliwa i/lub gazowego środka utleniającego. Do wstępnego ogrzania mogą byś wykorzystywane powstające podczas spalania gazy spalinowe, które w takim przypadku dodawane są do odparowanego paliwa i/lub gazowego środka utleniającego. Umożliwia to również dodatkowe zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Rozwiązanie takie może być też wykorzystane do zwiększenia wydajności palnika wykorzystywanego w sposobie według wynalazku.
Urządzenie według wynalazku wykazuje niespotykanie wysoką dynamikę wydajności. Wydajność może być zmieniana na przykład w zakresie od 1 kW do 20 kW.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest bliżej objaśniony w oparciu o rysunek, na którym:
figura 1 przedstawia schematycznie działanie pierwszego urządzenia, figura 2 przedstawia schematycznie działanie drugiego urządzenia, figura 3 przedstawia schematycznie działanie trzeciego urządzenia, figura 4 przedstawia schematycznie działanie czwartego urządzenia, figura 5 przedstawia schematycznie działanie piątego urządzenia, figura 6 przedstawia schematycznie działanie szóstego urządzenia,
Na fig. 1 przedstawiono schematycznie działanie pierwszego urządzenia. Mieszacz jest w tym przypadku wykonany z porowatego materiału ceramicznego o liczbie Pecleta mniejszej niż 65. Mieszacz otwarty jest w kierunku strefy spalania. Ze wszystkich pozostałych stron mieszacz otoczony jest nieprzepuszczalną dla gazu obudową. Obudowa umieszczona jest bezpośrednio przy powierzchni porowatego materiału ceramicznego. W obudowie wykonane są połączenia przeznaczone dla kanału dostarczającego paliwo oraz dla kanału dostarczającego gazowy środek utleniający taki, jak powietrze. W kanale dostarczającym gazowy środek utleniający może być umieszczona dmuchawa.
Paliwo może być rozprężane w mieszaczu bezpośrednio ze stanu ciekłego. Możliwe jest również dostarczanie do mieszacza mieszaniny składającej się z paliwa oraz niepalnego gazu. Palna mieszanina uzyskiwana jest mieszaczu z paliwa i gazowego środka utleniającego. Spalanie palnej mieszaniny w mieszaczu jest niemożliwe dzięki odpowiednio dobranej porowatości, tj. liczbie Pecleta a mniejszej niż 65. Mieszanina opuszcza mieszacz, a następnie spalana jest w znajdującej się dalej strefie spalania.
Masowe natężenie przepływu gazowego środka utleniającego i masowe natężenie przepływu paliwa mogą być kontrolowane niezależnie od siebie. Dzięki temu wydajność palnika może być modulowana w szerokim zakresie.
Niskoemisyjne spalanie może być ponadto osiągnięte w dowolnie wybranym zakresie wydajności.
Na fig. 2 przedstawiono palnik według fig. 1. Paliwo jest w tym przypadku uzyskiwane za pomocą urządzenia odparowującego olej opałowy. Paliwo to tworzone jest z niepalnych oparów oleju. Ilość powietrza A, lub oparów oleju wybrana jest w taki sposób, by zapłon nie był możliwy.
Wykorzystywany tu olej opałowy może być zmieszany ze wstępnie ogrzanym olejem opałowym E0il w celu przyspieszenia odparowywania. Zastosowany olej opałowy może być również wstępnie ogrzewany z wykorzystaniem na przykład energii elektrycznej lub ciepła gazów spalinowych powstających podczas spalania. Wykorzystywany gazowy środek utleniający taki jak powietrze może być wstępnie ogrzewany w ten sam sposób, tj. z wykorzystaniem powietrza ogrzanego za pomocą elektryczności lub powietrza ogrzanego z wykorzystaniem ciepła gazów spalinowych. Możliwe jest również wymieszanie zarówno wykorzystywanego ciekłego paliwa, jak i gazowego środka utleniającego z gazami spalinowymi, a następnie dostarczenie ich do mieszacza.
Na fig. 3 przedstawiono trzecią wersję urządzenia według wynalazku. W tym przypadku z mieszaczem jest bezpośrednio połączone urządzenie służące do odparowywania ciekłego paliwa. Ciekłe paliwo takie jak olej opałowy dostarczane jest do urządzenia odparowującego wykonanego w postaci kolejnego porowatego elementu. Kolejny porowaty element ogrzewany jest z wykorzystaniem ciepła spalania. Utworzony w ten sposób gaz wprowadzany jest do znajdującego się dalej mieszacza. Ponadto, niezależnie od wspomnianego gazu, do mieszacza jest wprowadzany za pomocą urządzenia odparowującego gazowy środek utleniający. Mieszanina tworzona jest dopiero w mieszaczu.
Na fig. 4 przedstawiono czwartą wersję urządzenia według wynalazku. Urządzenie podobne jest do urządzenia przedstawionego na fig. 2. W tym wykonaniu zastosowano zawracanie gazów spalinowych. Powracające spaliny wykorzystywane są do odparowywania ciekłego paliwa, jak również,
PL 200 171 B1 jako składnik mieszaniny z powstającymi oparami, mogą też wstępnie ogrzewać gazowy środek utleniający i tworzyć z nim mieszaninę.
Na fig. 5 przedstawiono piątą wersję urządzenia według wynalazku. W tym rozwiązaniu ciekłe paliwo, takie, jak olej opałowy odparowywane jest w kolejnym porowatym elemencie. Utworzone w ten sposób opary przechodzą do wąskiej szczeliny, gdzie mieszane są z wprowadzanym tam gazowym środkiem utleniającym lub powietrzem. Szerokość szczeliny dobrana jest w taki sposób, że zapłon w szczelinie nie może mieć miejsca. Uzyskana wstępna mieszanina wprowadzana jest do mieszacza, który z kolei może mieć postać porowatego elementu o liczbie Pecleta mniejszej niż 65. Za mieszaczem znajduje się strefa spalania, w której spalana jest jednorodna mieszanina opuszczająca mieszacz.
Na fig. 6 przedstawiono szóstą wersję urządzenia według wynalazku. Wykorzystano tu gazowy środek utleniający taki jak powietrze oraz niepalne opary dostarczane niezależnie od siebie do perforowanej płyty. Dysze kanałów dostarczających paliwo i gazowy środek utleniający rozmieszczone są w taki sposób, że przed strefą spalania zapłon jest niemożliwy. Jeżeli chodzi o średnicę perforacji, strefa mieszania jest tu z kolei wykonana w taki sposób, że również w tym przypadku zapłon wytworzonej mieszaniny nie może mieć miejsca w strefie mieszania. Mieszanina spalana jest w strefie spalania znajdującej się za strefami mieszania.

Claims (30)

1. Sposób niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora, znamienny tym, że do strefy mieszania oddzielnie wprowadza się ciekłe paliwo w stanie niepalnym i odparowuje się je w tej strefie, a oddzielnie, również do strefy mieszania, wprowadza się gazowy środek utleniający, po czym w strefie mieszania miesza się paliwo z gazowym środkiem utleniającym do uzyskania palnej mieszaniny, przy czym strefa mieszania jest wykonana w sposób uniemożliwiający spalanie nawet w przypadku osiągnięcia przez mieszaninę w strefie mieszania temperatury zapłonu, a następnie spala się mieszaninę w strefie spalania znajdującej się za strefą mieszania.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że liczba Pecleta strefy mieszania jest mniejsza niż 65.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że strefa mieszania ma postać perforowanej płyty, pierwszego elementu porowatego lub wąskiej szczeliny.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że mieszaninę dostarcza się do strefy spalania w postaci drugiego elementu porowatego, a następnie spala się ją w objętości porów elementu z wytworzeniem płomienia.
5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pierwszy element porowaty umieszczony jest bezpośrednio obok drugiego elementu porowatego.
6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że perforowana płyta i/lub pierwszy element porowaty i/lub drugi porowaty element wykonany jest/wykonane są z materiału ceramicznego.
7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że masowe natężenie przepływu paliwa do strefy mieszania i/lub masowe natężenie przepływu gazowego środka utleniającego jest/są regulowane.
8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że paliwo i/lub gazowy środek utleniający poddaje się wstępnemu ogrzewaniu.
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że wstępne ogrzewanie paliwa i/lub gazowego środka utleniającego prowadzi się poprzez dodawanie do odparowanego paliwa i/lub gazowego środka utleniającego gazów spalinowych powstających podczas spalania.
10. Sposób niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora, znamienny tym, że ciekłe paliwo odparowuje się w odparowywaczu, oddzielnie wprowadza się odparowane paliwo w stanie niepalnym do strefy mieszania znajdującej się za odparowywaczem, a oddzielnie do tej strefy mieszania wprowadza się gazowy środek utleniający, po czym w strefie mieszania miesza się paliwo z gazowym środkiem utleniającym do uzyskania palnej mieszaniny, przy czym strefa mieszania jest wykonana w sposób uniemożliwiający spalanie nawet w przypadku osiągnięcia przez mieszaninę w strefie mieszania temperatury zapłonu, a następnie spala się mieszaninę w strefie spalania znajdującej się za strefą mieszania.
11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że liczba Pecleta strefy mieszania jest mniejsza niż 65.
12. Sposób według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że strefa mieszania ma postać perforowanej płyty, pierwszego elementu porowatego lub wąskiej szczeliny.
PL 200 171 B1
13. Sposób według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że mieszaninę dostarcza się do strefy spalania w postaci drugiego elementu porowatego, a następnie spala się ją w objętości porów elementu z wytworzeniem płomienia.
14. Sposób według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że pierwszy element porowaty umieszczony jest bezpośrednio obok drugiego elementu porowatego.
15. Sposób według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że perforowana płyta i/lub pierwszy element porowaty i/lub drugi porowaty element wykonany jest/wykonane są z materiału ceramicznego.
16. Sposób według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że podczas odparowywania w odparowywaczu dodaje się nieutleniający gaz.
17. Sposób według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że masowe natężenie przepływu paliwa do strefy mieszania i/lub masowe natężenie przepływu gazowego środka utleniającego jest/są regulowane.
18. Sposób według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że paliwo i/lub gazowy środek utleniający poddaje się wstępnemu ogrzewaniu.
19. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że wstępne ogrzewanie paliwa i/lub gazowego środka utleniającego prowadzi się poprzez dodawanie do odparowanego paliwa i/lub gazowego środka utleniającego gazów spalinowych powstających podczas spalania.
20. Urządzenie do niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora, posiadające strefę mieszania i strefę spalania umieszczoną za strefą mieszania zgodnie z kierunkiem dostarczania paliwa, przy czym strefa mieszania zaopatrzona jest w elementy oddzielnie doprowadzające paliwo ciekłe lub w postaci par w stanie niepalnym oraz w elementy oddzielnie doprowadzające gazowy środek utleniający, znamienne tym, że liczba Pecleta strefy mieszania (3, 12, 17, 23) jest mniejsza niż 65.
21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że strefa mieszania (3, 12, 17, 23) ma postać perforowanej płyty, pierwszego elementu porowatego lub wąskiej szczeliny.
22. Urządzenie według zastrz. 20 albo 21, znamienne tym, że strefa spalania (4, 18) ma postać drugiego elementu porowatego.
23. Urządzenie według zastrz. 20 albo 21, znamienne tym, że perforowana płyta i/lub pierwszy element porowaty i/lub drugi element porowaty jest wykonany/są wykonane z materiału ceramicznego.
24. Urządzenie według zastrz. 20 albo 21, znamienne tym, że pierwszy element porowaty jest umieszczony bezpośrednio obok drugiego elementu porowatego.
25. Urządzenie według zastrz. 20 albo 21, znamienne tym, że posiada urządzenie (7, 11) do odparowywania ciekłego paliwa zainstalowane przed strefą mieszania (3, 12, 17, 23), zgodnie z kierunkiem dostarczania paliwa.
26. Urządzenie według zastrz. 25, znamienne tym, że do urządzenia (7, 11) do odparowywania ciekłego paliwa przyłączone jest urządzenie do dostarczania gazu nieutleniającego (2).
27. Urządzenie według zastrz. 26, znamienne tym, że urządzenie (7, 11) do odparowywania ciekłego paliwa stanowi przednią część strefy mieszania (12, 23).
28. Urządzenie według zastrz. 20 albo 26, znamienne tym, że posiada elementy do sterowania masowym natężeniem przepływu gazu dostarczanego do strefy mieszania i/lub masowym natężeniem przepływu gazowego środka utleniającego dostarczanego do strefy mieszania (3, 12, 17, 23).
29. Urządzenie według zastrz. 20 albo 26, znamienne tym, że posiada urządzenie do wstępnego ogrzewania gazu i/lub urządzenie (9, 15) do wstępnego ogrzewania gazowego środka utleniającego.
30. Urządzenie według zastrz. 29, znamienne tym, że posiada urządzenie do dodawania gazów spalinowych przyłączone do urządzenia do wstępnego ogrzewania gazowego środka utleniającego.
PL364362A 2001-06-02 2002-06-03 Sposób i urządzenie do niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora PL200171B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10127043 2001-06-02
PCT/EP2002/006063 WO2002099334A1 (de) 2001-06-02 2002-06-03 Verfahren und vorrichtung zur schadstoffarmen nicht-katalytischen verbrennung eines flüssigen brennstoffs

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL364362A1 PL364362A1 (pl) 2004-12-13
PL200171B1 true PL200171B1 (pl) 2008-12-31

Family

ID=7687106

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL364362A PL200171B1 (pl) 2001-06-02 2002-06-03 Sposób i urządzenie do niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6932594B2 (pl)
EP (1) EP1393002B1 (pl)
CN (1) CN100476294C (pl)
AT (1) ATE319964T1 (pl)
CA (1) CA2449205C (pl)
DE (1) DE50206026D1 (pl)
ES (1) ES2260452T3 (pl)
PL (1) PL200171B1 (pl)
WO (1) WO2002099334A1 (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2581077T3 (es) 2002-10-10 2016-08-31 Lpp Combustion, Llc Sistema para la vaporización de combustibles líquidos para combustión y método de utilización
US6907866B2 (en) * 2003-11-11 2005-06-21 Vapor Fuel Technologies, Inc. Vapor fueled engine
US20080032245A1 (en) * 2003-11-11 2008-02-07 Vapor Fuel Technologies, Llc Fuel utilization
US7028675B2 (en) * 2003-11-11 2006-04-18 Vapor Fuel Technologies, Inc. Vapor fueled engine
DE102004041815A1 (de) * 2004-08-30 2006-03-09 Gvp Gesellschaft Zur Vermarktung Der Porenbrennertechnik Mbh Verfahren und Vorrichtung zur Verdampfung von Flüssigbrennstoffen
DE102004049903B4 (de) * 2004-10-13 2008-04-17 Enerday Gmbh Brennervorrichtung mit einem Porenkörper
ZA200704800B (en) 2004-12-08 2008-10-29 Lpp Comb Llc Method and apparatus for conditioning liquid hydrocarbon fuels
DE102005001900B4 (de) * 2005-01-14 2010-06-17 Enerday Gmbh Vorrichtung und Verfahren zum Bereitstellen eines homogenen Gemisches aus Brennstoff und Oxidationsmittel
US20070095661A1 (en) * 2005-10-31 2007-05-03 Yi Wang Method of making, and, analyte sensor
US8529646B2 (en) 2006-05-01 2013-09-10 Lpp Combustion Llc Integrated system and method for production and vaporization of liquid hydrocarbon fuels for combustion
US7631637B2 (en) * 2006-06-01 2009-12-15 Vapor Fuel Technologies, Llc System for improving fuel utilization
CA2702099A1 (en) * 2006-10-12 2008-04-17 Stonewick, Inc. Catalytic burner
US10041669B2 (en) * 2006-10-12 2018-08-07 Stonewick, Llc Catalytic burner
SE530775C2 (sv) * 2007-01-05 2008-09-09 Zemission Ab Värmeanordning för katalytisk förbränning av vätskeformiga bränslen samt en spis innefattande en sådan värmeanordning
US7717704B2 (en) * 2007-03-28 2010-05-18 Prince Castle, Inc. Wire mesh burner plate for a gas oven burner
US7800023B2 (en) * 2007-04-24 2010-09-21 Prince Castle LLC Conveyor oven with hybrid heating sources
US7851727B2 (en) * 2007-05-16 2010-12-14 Prince Castle LLC Method of controlling an oven with hybrid heating sources
US8684276B2 (en) * 2009-08-20 2014-04-01 Enerco Group, Inc. Portable catalytic heater
US8858223B1 (en) * 2009-09-22 2014-10-14 Proe Power Systems, Llc Glycerin fueled afterburning engine
TWI450439B (zh) * 2009-10-22 2014-08-21 Atomic Energy Council 應用於高溫燃料電池之多孔性介質燃燒器
US8637792B2 (en) 2011-05-18 2014-01-28 Prince Castle, LLC Conveyor oven with adjustable air vents
DE102014103813A1 (de) 2014-03-20 2015-09-24 Webasto SE Verdampferbrenneranordnung für ein mobiles, mit flüssigem Brennstoff betriebenes Heizgerät
DE102014103815B4 (de) * 2014-03-20 2018-07-19 Webasto SE Verdampferbrenner
DE102014103817B4 (de) 2014-03-20 2018-07-19 Webasto SE Verdampferbrenner für ein mobiles, mit flüssigem Brennstoff betriebenes Heizgerät
DE102014103812A1 (de) 2014-03-20 2015-09-24 Webasto SE Verdampferbrenner für ein mobiles, mit flüssigem Brennstoff betriebenes Heizgerät
DE102014117115A1 (de) * 2014-11-23 2016-05-25 Webasto SE Verdampferanordnung
DE102015226553A1 (de) * 2015-11-23 2017-05-24 Gvp Gesellschaft Zur Vermarktung Der Porenbrennertechnik Mbh Ofen

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE335316C (de) 1919-02-22 1921-03-30 Fours & Procedes Mathy Sa Brenner fuer flammenlose Verbrennung
DE2912519C2 (de) * 1979-03-29 1984-03-15 Kernforschungsanlage Jülich GmbH, 5170 Jülich Brenner für flüssigen Brennstoff und Verbrennungsluft
EP0463218B1 (de) * 1990-06-29 1994-11-23 Joachim Dr.-Ing. Wünning Verfahren und Vorrichtung zum Verbrennen von Brennstoff in einem Verbrennungsraum
US5165884A (en) * 1991-07-05 1992-11-24 Thermatrix, Inc. Method and apparatus for controlled reaction in a reaction matrix
JP2520062B2 (ja) * 1991-08-06 1996-07-31 株式会社ミクニ 蒸発式バ―ナ
DE4322109C2 (de) 1993-07-02 2001-02-22 Franz Durst Brenner für ein Gas/Luft-Gemisch
DE4401799C1 (de) 1994-01-22 1995-06-14 Webasto Thermosysteme Gmbh Verdampfungsbrenner für ein Heizgerät
DE19544417A1 (de) 1995-11-29 1997-06-05 Bernhard Dipl Ing Dahm Katalytischer Brenner
US5624252A (en) * 1995-12-26 1997-04-29 Carrier Corporation Low no burner
DE19646957B4 (de) 1996-11-13 2005-03-17 Gvp Gesellschaft Zur Vermarktung Der Porenbrennertechnik Mbh Verfahren und Vorrichtung zur Verbrennung von Flüssigbrennstoff
DE19904489A1 (de) 1998-02-03 1999-09-30 Vaillant Joh Gmbh & Co Brenner
DE19937921B4 (de) 1999-08-11 2010-08-19 Alstom Verfahren und Vorrichtung zum Verdampfen eines flüssigen Brennstoffes für einen Brenner
DE19939951C2 (de) * 1999-08-23 2002-10-24 Sgl Acotec Gmbh Verfahren für einen Brenner und eine entsprechende Vorrichtung
DE10042479C2 (de) 2000-08-29 2002-10-02 Aral Ag & Co Kg Vorrichtung und Verfahren zur katalytischen Oxidation von Brennstoffen

Also Published As

Publication number Publication date
DE50206026D1 (de) 2006-05-04
CN100476294C (zh) 2009-04-08
CA2449205A1 (en) 2002-12-12
US20040170936A1 (en) 2004-09-02
ES2260452T3 (es) 2006-11-01
PL364362A1 (pl) 2004-12-13
WO2002099334A1 (de) 2002-12-12
US6932594B2 (en) 2005-08-23
CN1539069A (zh) 2004-10-20
CA2449205C (en) 2010-05-18
EP1393002B1 (de) 2006-03-08
ATE319964T1 (de) 2006-03-15
EP1393002A1 (de) 2004-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL200171B1 (pl) Sposób i urządzenie do niskoemisyjnego spalania ciekłego paliwa bez udziału katalizatora
CA2688307C (en) Fuel combustion
US4318689A (en) Burner for liquid fuels
US20040058290A1 (en) Self-sustaining premixed pilot burner for liquid fuels
JP2001504204A (ja) 液体燃料の燃焼のためのプロセスおよび器具
PL187189B1 (pl) Sposób wytwarzania palnej mieszanki z ciekłego paliwa i palnik do wytwarzania palnej mieszanki z ciekłego paliwa
JP2004515741A (ja) 高温の壁上で液体燃料を気化させる触媒燃焼装置
US20050079458A1 (en) Heater with an atomizer nozzle
EP0906545B1 (de) Brenner zur oberflächenverbrennung für flüssige brennstoffe und verfahren zum verbrennen
JPS58208510A (ja) 石油燃焼器の点火装置
JP3804436B2 (ja) 改質装置
JPH0477201B2 (pl)
WO1997049952A9 (de) Verfahren und konstruktion eines brenners zur oberflächenverbrennung für flüssige brennstoffe
JPH0464802A (ja) 液体燃料燃焼器
JPS5956019A (ja) 触媒燃焼器
JPH02259311A (ja) 液体燃料の燃焼装置
JPH01131805A (ja) 液体燃料の燃焼装置
JP4260384B2 (ja) 液体燃料燃焼バーナ
JP3524722B2 (ja) 触媒燃焼装置
JPS62213605A (ja) 芯を二重とした構造の灯油コンロ
JPH0942615A (ja) バーナ装置
JPS6323445B2 (pl)
JPH0228763B2 (ja) Shokubainenshoki
JPH10281416A (ja) 液体燃料気化燃焼装置
JPH079286B2 (ja) 液体燃料燃焼装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130603