PL200065B1 - Urządzenie wycierające do wycierania czyszczonych powierzchni - Google Patents

Urządzenie wycierające do wycierania czyszczonych powierzchni

Info

Publication number
PL200065B1
PL200065B1 PL367735A PL36773502A PL200065B1 PL 200065 B1 PL200065 B1 PL 200065B1 PL 367735 A PL367735 A PL 367735A PL 36773502 A PL36773502 A PL 36773502A PL 200065 B1 PL200065 B1 PL 200065B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wiping
cover
holder
fastening strips
wiping cover
Prior art date
Application number
PL367735A
Other languages
English (en)
Other versions
PL367735A1 (pl
Inventor
Franz Kresse
Heiko Faubel
Original Assignee
Ecolab Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ecolab Inc filed Critical Ecolab Inc
Publication of PL367735A1 publication Critical patent/PL367735A1/pl
Publication of PL200065B1 publication Critical patent/PL200065B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L13/00Implements for cleaning floors, carpets, furniture, walls, or wall coverings
    • A47L13/10Scrubbing; Scouring; Cleaning; Polishing
    • A47L13/20Mops
    • A47L13/24Frames for mops; Mop heads
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L13/00Implements for cleaning floors, carpets, furniture, walls, or wall coverings
    • A47L13/10Scrubbing; Scouring; Cleaning; Polishing
    • A47L13/20Mops

Landscapes

  • Cleaning Implements For Floors, Carpets, Furniture, Walls, And The Like (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Abstract

1. Urz adzenie wycieraj ace, do wycierania czyszczonych powierzchni, zw laszcza powierzchni pod lóg, z p lytowym lub ramowym uchwytem pokrycia wycieraj acego, zw laszcza w ksztalcie zasadniczo wyd luzonego prostok ata oraz z umo- cowanym do uchwytu pokrycia wycieraj acego i pasuj acym do uchwytu pokrycia wycieraj acego pokryciem wycieraj a- cym z materia lu tekstylnego albo tekstylnopodobnego, przy czym pokrycie wycieraj ace na górnej stronie zwróconej do uchwytu pokrycia wycieraj acego, w pobli zu obu przeciwle- glych do siebie stron, a przy kszta lcie wyd luzonego prosto- k ata, w pobli zu w askich stron, zawiera elementy mocuj ace do mocowania pokrycia wycieraj acego na uchwycie pokry- cia wycieraj acego, które przy zamocowanym pokryciu wycieraj acym przebiegaj a zasadniczo poprzecznie ponad uchwytem pokrycia wycieraj acego, przy czym elementy mocuj ace na górnej stronie pokrycia wycieraj acego maj a posta c w askich pasm mocuj acych, znamienne tym, ze w askie pasma mocuj ace (15) przymocowane s a do pokrycia wycieraj acego (4) tylko na swoich przeciwleg lych ko ncach, natomiast na uchwycie pokrycia wycieraj acego (1), w obszarze przebiegu pasm mocuj acych (5), przy zamocowanym pokry- ciu wycieraj acym (4) znajduj a si e ukszta ltowania konstruk- cyjne ustalaj ace po lozenie (7), w kszta lcie wybra n brzego- wych lub wyst epów brzegowych uniemo zliwiaj ace przesu- ni ecie wzd luzne pokrycia wycieraj acego (4) wzgl edem uchwytu pokrycia wycieraj acego (1). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie wycierające do wycierania czyszczonych powierzchni, zwłaszcza powierzchni podłóg.
Urządzenia wycierające, o których jest tu mowa, znane są od dziesiątków lat. Potocznie nazywane są one szczotkami do wycierania podłóg, znane przykładowo z opisu DE 2914 230 A1. Tego rodzaju urządzenie wycierające zawiera uchwyt pokrycia wycierającego, do którego, najczęściej poprzez przegub Cardana, umocowana jest tuleja trzonka wychylna we wszystkich kierunkach, w której osadza się mniej lub bardziej długi trzonek manipulacyjny. Uchwyt pokrycia wycierającego wykonany jest często jako płyta w kształcie wydłużonego prostokąta lub jako rama z drutu o kształ cie wydł u ż onego prostoką ta ewentualnie z nasadzaną pł ytą , co znane jest ze stanu techniki, np. z opisu DE 2914 230 A1. Kształt wydłużonego prostokąta w widoku z góry obejmuje tu także kształty trochę odbiegające od kształtu prawidłowego prostokąta i dotyczy zwłaszcza kształtu trapezowego.
Znane są uchwyty pokrycia wycierającego zarówno ze stałym uchwytem względnie ze stałą ramą drucianą, jak również od dziesiątków lat znane są m.in. z opisu DE 2 914 230 A1 uchwyty pokrycia wycierającego z płytą składaną po środku względnie z drucianą ramą składaną po środku wraz z odpowiednimi urządzeniami uruchamiającymi.
Do uchwytu wycierającego zamocowane jest pasujące do uchwytu pokrycia wycierającego, wykonane z materiału tekstylnego lub tekstylnopodobnego, pokrycie wycierające często nazywane płaskim pokryciem wycierającym. Zamocowane jest oczywiście rozłączalne, gdyż pokrycie wycierające musi być co pewien czas wyciskane względnie płukane.
Do mocowania na uchwycie pokrycia wycierającego, pokrycie wycierające znane ze stanu techniki, na stronie zwróconej do uchwytu pokrycia wycierającego, w pobliżu wąskich stron, ma element mocujący w kształcie trójstronnie naszytej kieszeni do wsuwania. W uchwytach pokrycia wycierającego ze stałą płytą względnie ramą z drutu kieszenie do wsuwania wykonane są z elastycznego rozciągalnego materiału tak, że w celu nawleczenia na koniec uchwytu pokrycia wycierającego mogą być wystarczająco rozciągane. Często jest też tak, że w celu ułatwienia naciągania pokrycia na uchwyt pokrycia wycierającego jedna z kieszeni do wsuwania jest rozcięta na krótszym lub dłuższym odcinku.
Pokrycie wycierające daje się łatwiej naciągnąć na uchwyt pokrycia wycierającego ze składaną płytą lub drucianą ramą (DE 29 14 230 A1). W stanie złożonym, a więc skróconym, uchwyt pokrycia wycierającego pasuje pomiędzy obie kieszenie do wsuwania. Przez nacisk na złożony uchwyt pokrycia wycierającego przechodzi on w stan położenia skośnego, przy którym jego końce wsuwają się w kieszenie do wsuwania. W rozłożonym położeniu uchwyt pokrycia wycierającego ulega zatrzaśnięciu. Teraz można pracować przy użyciu urządzenia wycierającego. Przy tego rodzaju urządzeniach szybkozmiennych, kieszenie do wsuwania wykonane są z reguły z materiału nie rozciągającego się elastycznie. Często kieszenie do wsuwania wykonane są z tego samego lub podobnego materiału co tkanina podstawowa pokrycia wycierającego.
W praktyce stale stosowane pł askie pokrycia wycierają ce z trójstronnie przyszytymi kieszeniami do wsuwania, są pracochłonne przy wytwarzaniu i wymagają drogich urządzeń produkcyjnych. W praktyce stale wytykano jako wadę to, że kieszenie do wsuwania przy płukaniu pokrycia wycierającego pozostają pełne wody, a pokrycie wycierające nie może być przez to optymalnie wysuszone. Poza tym kieszenie do wsuwania nie stanowią części masy pokrycia wycierającego czynnej podczas czyszczenia, stanowią jednak 7% do 12% całkowitego ciężaru pokrycia wycierającego. Odpowiednio do tego 7% do 12% kosztów materiałowych znajdujących się w sprzedaży płaskich pokryć wycierających z kieszeniami do wsuwania, pod względem techniki czyszczenia wydawane jest niepotrzebnie. To samo odnosi się do kosztów powodowanych przez płukanie pokryć wycierających.
Ponadto należy uwzględnić też, że tego rodzaju pokrycia wycierające, szczególnie w zakresie profesjonalnym, stosowane są szeroko i różnorodnie w obszarach, gdzie marże przedsiębiorstw są małe, tak że każda obniżka kosztów jest pożądana.
Próbowano już uniknąć wspomnianych wad pokryć wycierających z naszytymi przy końcach kieszeniami do wsuwania, przez zaopatrzenie dolnej strony uchwytu pokrycia wycierającego i górnej strony pokrycia wycierającego w elementy przyczepne (DE 2229 824A1). Takie urządzenia wycierające nie sprawdziły się w praktyce, ponieważ wytwarzanie ich jest pracochłonne, a przede wszystkim
PL 200 065 B1 dlatego, że przy zdejmowaniu pokrycia wycierającego konieczna jest wyłącznie ręczna manipulacja, mianowicie ściąganie ręką pokrycia wycierającego z uchwytu pokrycia wycierającego.
W przeciwień stwie do tego, zwł aszcza przy zastosowaniu uchwytów szybkozmiennych ze skł adaną płytą lub składaną drucianą ramą, przy pokryciach wycierających z kieszeniami do wsuwania znajdującymi się na końcach, możliwe jest zdejmowanie zabrudzonego pokrycia wycierającego bez użycia rąk.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie urządzenia wycierającego w/w rodzaju, które będzie jeszcze tańsze i wygodniejsze przy stosowaniu.
Urządzenie wycierające, do wycierania czyszczonych powierzchni, zwłaszcza powierzchni podłóg, z płytowym lub ramowym uchwytem pokrycia wycierającego, zwłaszcza w kształcie zasadniczo wydłużonego prostokąta oraz z umocowanym do uchwytu pokrycia wycierającego i pasującym do uchwytu pokrycia wycierającego pokryciem wycierającym z materiału tekstylnego albo tekstylnopodobnego, przy czym pokrycie wycierające na górnej stronie zwróconej do uchwytu pokrycia wycierającego, w pobliżu obu przeciwległych do siebie stron, a przy kształcie wydłużonego prostokąta, w pobliżu wąskich stron, zawiera elementy mocujące do mocowania pokrycia wycierającego na uchwycie pokrycia wycierającego, które przy zamocowanym pokryciu wycierającym przebiegają zasadniczo poprzecznie ponad uchwytem pokrycia wycierającego, przy czym elementy mocujące na górnej stronie pokrycia wycierającego mają postać wąskich pasm mocujących, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wąskie pasma mocujące przymocowane są do pokrycia wycierającego tylko na swoich przeciwległych końcach, natomiast na uchwycie pokrycia wycierającego, w obszarze przebiegu pasm mocujących, przy zamocowanym pokryciu wycierającym znajdują się ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie, w kształcie wybrań brzegowych lub występów brzegowych uniemożliwiające przesunięcie wzdłużne pokrycia wycierającego względem uchwytu pokrycia wycierającego.
Korzystnie, w urządzeniu według wynalazku pasma mocujące stanowią pasma z materiału tekstylnego lub tekstylnopodobnego.
Pasma mocujące stanowią pasma z tego samego materiału co tkanina podstawowa pokrycia wycierającego.
Materiał tekstylny lub tekstylnopodobny pasm mocujących stanowi materiał z włókna sztucznego lub z mieszanki włókna sztucznego z włóknem naturalnym.
Pasma mocujące umocowane są do pokrycia wycierającego przez przyszycie.
Pasma mocujące przymocowane są do pokrycia wycierającego przez zgrzewanie.
Korzystnie, pasma mocujące w swym kierunku wzdłużnym zasadniczo nie są elastycznie rozciągalne.
Pasma mocujące odstają od górnej strony pokrycia wycierającego także przy pokryciu wycierającym nie zamocowanym na uchwycie pokrycia wycierającego.
W urzą dzeniu wedł ug wynalazku, uchwyt pokrycia wycierającego na koń cach przeznaczonych dla pasm mocujących jest trapezowe zwężony, przy czym w obszarze trapezowo zwężonym usytuowane są pasma mocujące.
Ukształtowania konstrukcyjne mocujące położenie w uchwycie pokrycia wycierającego, mają postać wybrań brzegowych w uchwycie pokrycia wycierającego wychodzących z końców przyporządkowanych pasmu mocującemu, przy czym w wybraniach brzegowych osadzone są pasma mocujące w ich żądanym poł o żeniu.
Ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie w uchwycie pokrycia wycierającego stanowią wybrania brzegowe znajdujące się na wzdłużnych stronach uchwytu pokrycia wycierającego przebiegających poprzecznie do przebiegu pasm mocujących, przy czym w wybraniach brzegowych pasma mocujące osadzone są w ich żądanym położeniu.
Wybrania brzegowe połączone są przez wybrania przebiegające na górnej stronie uchwytu pokrycia wycierającego.
Ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie w uchwycie pokrycia wycierającego mają postać występów brzegowych umieszczonych na wzdłużnych stronach uchwytu pokrycia wycierającego przebiegających poprzecznie do przebiegu pasm mocujących.
Ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie w uchwycie pokrycia wycierającego mają postać występów brzegowych umieszczonych na górnej stronie uchwytu pokrycia wycierającego.
Uchwyt pokrycia wycierającego ma stałą płytę i/lub drucianą ramę.
Uchwyt pokrycia wycierającego ma składaną płytę i/lub drucianą ramę.
PL 200 065 B1
W urządzeniu wycierającym według wynalazku pokrycie wycierają ce jest skrętne a pasma mocujące przymocowane są na brzegach pokrycia wycierającego tak, że w obu położeniach pokrycia wycierającego mają zasadniczo takie same położenie względem pokrycia wycierającego.
Korzystnie, w urządzeniu według wynalazku pokrycie wycierające składa się z dwóch trwale ze sobą połączonych zwłaszcza zszytych, warstw o właściwościach czyszczących.
Warstwy mają różne struktury względnie powierzchnie, względnie materiały lub skład materiałowy.
Pasma mocujące umocowane są końcami pomiędzy warstwami, zwłaszcza są zszyte z warstwami.
Urządzenie według wynalazku posiada uchwyt pokrycia wycierającego, który ma wydrążoną komorę do magazynowania większej ilości cieczy czyszczącej, przy czym ciecz czyszcząca poprzez przynajmniej jeden otwór wylotowy w uchwycie pokrycia wyzierającego wydziela się na pokrycie wycierające zamocowane na uchwycie pokrycia wycierającego względnie jest on utworzony przez wydrążoną komorę, przy czym do wydrążonej komory przymocowane są ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie, przy czym korzystnie pasma mocujące są elastycznie rozciągalne w ich kierunku wzdłużnym.
W rozwiązaniu według wynalazku zrezygnowano z trójstronnie przyszytych kieszeni do wsuwania, umieszczonych przy końcach. Stosuje się w zamian tylko wąskie pasma mocujące, pod które wsuwane są płyta względnie druciana rama uchwytu pokrycia wycierającego. W ten sposób działanie mocujące pokrycia wycierającego na uchwycie pokrycie wycierającego jest tak samo skuteczne jak w przypadku kieszeni do wsuwania. Kieszenie do wsuwania urządzenia wycierającego znanego ze stanu techniki mają jednak jeszcze dodatkową funkcję, mianowicie zapewnienie zgodnego pokrywania się uchwytu pokrycia wycierającego z pokryciem wycierającym. Teraz uzyskuje się to za pomocą wąskich pasm mocujących w połączeniu z odpowiednimi ukształtowaniami konstrukcyjnymi ustalającymi położenie, umieszczonymi na uchwycie pokrycia wycierającego. Zapobiegają one niepożądanemu, to znaczy zbyt dużemu przesunięciu wzdłużnemu pokrycia wycierającego względem uchwytu pokrycia wycierającego.
Oczywiste jest, że przy typowej dla materiałów giętkości pokrycia wycierającego i pasm mocujących nie nastąpi dokładne ustalenie położenia pokrycia wycierającego na uchwycie pokrycia wycierającego. Niewielkie przesunięcie pokrycia wycierającego względem uchwytu pokrycia wycierającego jest w praktyce do przyjęcia. Interesujące jest jednak rozwiązanie będące podstawą istoty wynalazku, według którego wąskie pasma mocujące w połączeniu z ukształtowaniami konstrukcyjnymi ustalającymi położenie są wystarczające do zapewnienia zadowalającego w praktyce zamocowania pokrycia wycierającego na uchwycie pokrycia wycierającego.
Jednocześnie dzięki rozwiązaniu według wynalazku uzyskuje się znaczne zalety. Wskutek wyeliminowania trójstronnie przyszytych kieszeni do wsuwania wytwarzanie płaskiego pokrycia wycierającego jest znacznie tańsze. Brak kieszeni do wsuwania powoduje oszczędność około 7% do 12% całkowitego ciężaru pokrycia wycierającego. W odpowiednim stopniu zmniejszeniu ulegają także koszty płukania. Również mniejsze jest użycie materiału. Odwadnianie pokrycia wycierającego po wypłukaniu jest skuteczniejsze, gdyż wąskie pasma mocujące nie pochłaniają wody.
W urzą dzeniu wedł ug wynalazku waż ne jest specjalne ukszta ł towanie pokrycia wycierają cego. Takie pokrycie wycierające jest dwuwarstwowe i wykonane jak odwracalne. Dotychczas płaskie pokrycia wycierające mają aktywną podczas czyszczenia stronę dolną i stronę górną wyposażoną w elementy mocujące. Połowa pokrycia wycierającego nie spełnia więc ż adnej funkcji czyszczącej. Mimo to pokrycie wycierające musi być całościowo płukane gdy zostanie zabrudzone po stronie aktywnej podczas czyszczenia. Opisana tu istota wynalazku przedstawia urządzenie wycierające z pokryciem wycierającym o dwóch aktywnych stronach czyszczących, ponieważ pokrycie wykonane jest jako odwracalne. Wskutek tego ma się nie tylko dwie aktywnie czyszczące strony, a nie jak dotychczas w płaskich pokryciach wycierających, tylko jedną aktywnie czyszczącą stronę, lecz można obie aktywnie czyszczące strony różnie kształtować, a tym samym uzyskiwać różne działania czyszczące.
Wynalazek zostanie wyjaśniony na podstawie przykładów wykonania uwidocznionych na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia korzystny przykład wykonania uchwytu pokrycia wycierającego w urzą dzeniu wycierającym wedł ug wynalazku, fig. 2 - korzystny przykł ad wykonania pokrycia wycierającego w urządzeniu wycierającym według wynalazku, fig. 3 - urządzenie wycierające składające się z uchwytu pokrycia wycierają cego i z pokrycia wycierają cego wedł ug fig. 1 i fig. 2, fig 4 - z figurami częściowymi a, b, c, d, różne odmiany możliwości zamocowania pokrycia wycierającego w uchwycie
PL 200 065 B1 pokrycia wycierającego, fig. 5 - szczególnie korzystny przykład wykonania pokrycia wycierającego według wynalazku, w widoku od jednej strony aktywnej przy czyszczeniu, fig. 6 - pokrycie wycierające z fig. 5 od drugiej strony aktywnej przy czyszczeniu, a fig. 7 - przedstawia schematyczny widok wyjaśniający przebieg odwracania pokrycia wycierającego według fig. 5 i 6.
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie wycierające, do wcierania czyszczonych powierzchni, zwłaszcza powierzchni podłóg, zwane potocznie szczotką do wycierania podłóg. Tego rodzaju urządzenia wycierające stosuje się także do czyszczenia innych powierzchni.
Na fig. 1 przedstawiony jest płytkowy uchwyt pokrycia wycierającego 1, wykonany z tworzywa sztucznego. Oprócz płytkowych uchwytów pokrycia wycierającego istnieją także ramowe uchwyty pokrycia wycierającego, których powierzchnia mocująca utworzona jest na kształt ramy wykonanej z drutu. Przedmiotem wynalazku s ą urzą dzenia wycierają ce ze wszystkimi rodzajami uchwytów pokrycia wycierającego 1.
Uchwyt pokrycia wycierającego 1 przedstawiony na fig. 1 ma kształt typowy dla tego rodzaju uchwytu pokrycia wycierającego, to znaczy zasadniczo kształt wydłużonego prostokąta. Wykorzystywane są także podobne uchwyty pokrycia wycierającego mające w widoku z góry kształt lekko trapezowy. Również takie lekko odbiegające kształty zawierają się w pojęciu „zasadniczo o kształcie wydłużonego prostokąta. Na swej górnej stronie uchwyt pokrycia wycierającego 1 ma tuleję trzonka 2, która poprzez przegub krzyżowy (Cardana) 3 połączona jest z uchwytem pokrycia wycierającego 1. Nie uwidoczniony na fig. 1, osadzany lub wkręcany w tuleję trzonka 2, trzonek manipulacyjny, może w ten sposób prowadzić uchwyt pokrycia wycierającego w każdym położeniu względem czyszczonej powierzchni.
Na fig. 2 przedstawione jest pokrycie wycierające 4 przeznaczone do zamocowania na uchwycie pokrycia wycierającego 1 i pasujące do tego uchwytu 1. Pokrycie wycierające wykonane jest z reguły z materiału tekstylnego lub tekstylnopodobnego, często z tkaniny z włókien z tworzywa sztucznego lub z tkaniny stanowiącej mieszankę z włóknami z tworzywa sztucznego, z frędzlami umieszczonymi na powierzchni czyszczącej i na obrzeżach, a służących do optymalizacji działania czyszczącego. Często obecnie stosuje się w tym celu odpowiednie wyroby z mikrowłókien.
Jak przedstawiają w powiązaniu fig. 2 i fig. 3, pokrycie wycierające 4, na górnej stronie zwróconej do uchwytu pokrycia wycierającego 1, w pobliżu wąskich stron, zawiera element mocujący, służący do mocowania pokrycia wycierającego 4 na uchwycie pokrycia wycierającego 1. Element mocujący, w stanie zamocowanym pokrycia wycierającego 4 (fig. 3), usytuowany jest poprzecznie ponad uchwytem pokrycia wycierającego 1. W przedstawionym przykładzie wykonania, elementy mocujące znajdują się w pobliżu wąskich stron pokrycia wycierającego 4 mającego tu kształt wydłużonego prostokąta. Odpowiednie rozwiązania nadające się do mocowania pokrycia wycierającego 4 na uchwycie pokrycia wycierającego 1, stosuje się także dla innych formatów pokrycia wycierającego 4.
Istotne jest to, aby elementy mocujące na górnej stronie pokrycia wycierającego 4, wykonane były jako wąskie pasma mocujące 5 umocowane do pokrycia wycierającego 4, tylko na ich końcu oraz ażeby na uchwycie pokrycia wycierającego 1 tam, gdzie przy zamocowanym pokryciu wycierającym 4 mają przebiegać pasma mocujące, znajdowały się ukształtowania ustalające położenie 7. Te ukształtowania ustalające położenie 7 mają zapobiegać niepożądanym przesunięciom wzdłużnym pokrycia wycierającego 4 względem uchwytu pokrycia wycierającego 1 podczas wykorzystywania urządzenia wycierającego. Przesunięcia poprzeczne wyeliminowane są już za pomocą pasm mocujących 5. W ten sposób funkcja pasm mocujących 5 jest taka sama jak funkcja stosowanych w tym celu, znanych ze stanu techniki, trójstronnie przyszytych kieszeni do wsuwania. Pasma mocujące 5 nie mogą jednak spełniać funkcji kieszeni do wsuwania jeżeli chodzi o zapobieganie przesunięciu wzdł u ż nemu. Te funkcje spełniają ukształ towania ustalają ce poł o ż enie 7 znajdujące się na uchwycie pokrycia wycierającego 1. Zostaną one później omówione szczegółowo w poszczególnych przykładach wykonania.
Zasadniczo odnośnie pasm mocujących 5 nie ma żadnych ograniczeń materiałowych. Mogą one być wykonane np. z tworzywa sztucznego, ze skóry, ewentualnie nawet z metalu odpornego na korozję. Ze względu na technikę wykonania zaleca się jednak, aby pasma mocujące 5 wykonane były z materiał u tekstylnego lub tekstylnopodobnego. Szczególnie zaleca się aby pasma mocują ce 5 wykonane były z tego samego materiału co podstawowa tkanina pokrycia wycierającego 4. Pod każdym względem wykonanie pasm mocujących 5 z materiałów tekstylnych lub tekstylnopodobnych ma znaczne zalety. Dotyczy to zarówno wykonania jak i płukania pokrycia wycierającego 4.
PL 200 065 B1
Zwykle materiałem tekstylnym lub tekstylnopodobnym, zarówno pokrycia wycierającego 4, jak i pasm mocujących 5, jest materiał z włókna sztucznego lub z mieszanki: włókno sztuczne/włókno naturalne.
Zwłaszcza przy wytwarzaniu pasm mocujących 5 z materiału tekstylnego lub tekstylnopodobnego, celowe jest aby pasma mocujące 5 umocować do pokrycia wycierającego za pomocą przyszycia. W przedstawionym przykładzie wykonania tak to zostało wykonane. Widać tu ściegi 6, za pomocą których przymocowano pasma mocujące 5 do pokrycia wycierającego 4. Do umocowania pasm mocujących 5 przy pokryciu wycierającym 4 istnieje wiele innych możliwości. Na przykład można mocować pasma mocujące 5 do pokrycia wycierającego za pomocą spinania lub nitowania. Przy zastosowaniu materiału z tworzywa sztucznego można użyć zgrzewania materiałów pasm mocujących 5 i pokrycia wycierającego 4. Na ogół w praktyce najbardziej korzystne okazało się przyszywanie pasm mocujących 5 do pokrycia wycierającego 4, tak jak znane ze stanu techniki kieszenie do wsuwania przyszywane były na brzegu.
Zszywanie pasm mocujących 5 z pokryciem wycierającym 4 jest bezproblemowe, gdyż zszywane tu są ze sobą tylko dwie płaskie powierzchnie. Poza tym zszycie nie musi być wykonane w obszarze brzegowym pokrycia wycierającego 4. Jest więc ono trwalsze i znacznie łatwiejsze do wykonania.
Przy odpowiednio dopasowanym kształcie uchwytu pokrycia wycierającego 1, pasma mocujące 5 mogą nie rozciągać się elastycznie w ich kierunku wzdłużnym. W tym przypadku celowe jest zwłaszcza, gdy pasma mocujące 5 wykonane są z podobnego materiału co tkanina podstawowa pokrycia wycierającego 4. Dla uchwytów pokrycia wycierającego 1 o stałej płycie lub stałej ramie z drutu pasma mocujące 5 powinny być rozciągalne elastycznie w ich kierunku wzdłużnym, gdyż tylko wtedy można uzyskać trwałe osadzenie pokrycia wycierającego 4 na uchwycie pokrycia wycierającego 1.
W praktyce okazało się, że pasma mocujące 5 przy odpowiednim ukształtowaniu, zwłaszcza przy odpowiedniej grubości, bez żadnych zabiegów odstają od górnej strony pokrycia wycierającego 4, tworzą więc samoczynnie otwór do wsuwania. Wprowadzanie końców uchwytu pokrycia wycierającego 1 jest więc bardzo łatwe, gdyż nie ma potrzeby uprzedniego unoszenia pasm mocujących 5 z pokrycia wycierają cego 4. Odpada przy tym rę czne manipulowanie, co stanowi znaczną zaletę . Odnosi się to zwłaszcza do uchwytu pokrycia wycierającego 1 ze składaną płytą lub składaną ramą z drutu, który już wskutek tego jest szczególnie łatwy do manipulacji.
Dotychczas nie zostało powiedziane nic jak może być wykonane ukształtowanie konstrukcyjne ustalające położenie 7 znajdujące się na uchwycie pokrycia wycierającego 1. Na fig. 1 i fig. 3 przedstawione są uchwyty pokrycia wycierającego 1, w tym przypadku ze składaną płytą, składalną wokół ukrytej osi składania 8, przy czym składanie wyzwalane jest za pomocą znanej, w tym przypadku wykonanej w postaci płytki, dźwigni rozdzielającej 9. Przedstawiony przykład wykonania uchwytu pokrycia wycierającego 1 jest wykonany w tym przypadku jako uchwyt magnetyczny, to znaczy skośne położenie uchwytu pokrycia wycierającego 1 zapewnione jest za pomocą siły magnetycznej ukrytego magnesu trwałego. Przez uruchomienie dźwigni rozdzielającej 9 połączenie to zostaje rozłączone, a uchwyt pokrycia wycierającego 1 może ulec złożeniu. Przy zakładaniu pokrycia wycierającego 4 uchwyt pokrycia wycierającego 1 należy tylko nacisnąć do dołu, przy czym końce wchodzą wtedy pod pasma mocujące 5, a połączenie obu części uchwytu pokrycia wycierającego 1 zatrzaskuje się pod działaniem magnesu.
Zasadniczo można założyć, że do utworzenia ukształtowań konstrukcyjnych ustalających położenie 7, uchwyt pokrycia wycierającego na końcach zwróconych do pasm mocujących 5 wykonany jest jako zwężający się trapezowo, a żądane położenie pasm mocujących 5 znajduje się w obszarze zwężonym trapezowo. Taki wariant przedstawiony jest schematycznie na fig. 4a. Ze stanu techniki znane jest stosowanie lekko trapezowo zwężonych uchwytów pokrycia wycierającego. Wspomniany kształt trapezowy służył jednak tylko lepszemu wprowadzaniu w trójstronnie przyszyte kieszenie do wsuwania, podczas gdy ustalanie położenia następowało za pomocą końcowych, poprzecznych uchwytów osadzanych czołowo w kieszeniach do wsuwania. Teraz skosy trapezowo zwężonego obszaru użyte są do zabezpieczenia wzdłużnego układu pokrycia wycierającego 4 w uchwycie pokrycie wycierającego 1, gdyż są tam usytuowane żądane położenia pasm mocujących 5.
Korzystny, w praktyce szczególnie przydatny przykład wykonania przedstawiony jest na fig. 1 i 3. Przewidziane jest tu, że ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie 7, znajdujące się w pokryciu wycierają cym 1, są utworzone przez wybrania brzegowe w uchwycie pokrycia wycierają cego 1, wychodzące z końców przyporządkowanych pasmu mocującemu 5, w których to wybraniach osadzone są pasma mocujące 5 w żądanym położeniu. Takie ukształtowanie z w pewnym stopniu
PL 200 065 B1 kątowymi wybraniami brzegowymi na końcach uchwytu pokrycia wycierającego 1, ma wiele szczególnych zalet. Po pierwsze pasma mocujące 5 mogą być krótsze niż dla normalnej szerokości uchwytu pokrycia wycierającego 1. Ściegi 6 mogą więc znajdować się przesunięte bardziej do wnętrza na powierzchni pokrycia wycierającego 4. Poza tym uchwyt pokrycia wycierającego 1 wskutek wybrań brzegowych 7 wychodzących końców, jest zauważalnie lżejszy tak, że w konstrukcyjnie wykonanym przykładzie wykonania uzyskano oszczędność ciężaru o około 14 g. Zastosowano więc odpowiednio mniej surowca co powoduje odpowiednio mniejsze koszty. W praktycznym zastosowaniu personel zauważa ten trochę mniejszy ciężar uchwytu pokrycia wycierającego 1.
Inną alternatywę przedstawia fig. 4b. Charakteryzuje się ona tym, że ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie 7, znajdujące się w uchwycie pokrycia wycierającego 1 w postaci wybrań brzegowych, umieszczone są na wzdłużnych stronach uchwytu pokrycia wycierającego 1 przebiegających poprzecznie do położenia pasm mocujących 5, w których to wybraniach brzegowych osadzone są pasma mocujące 5 w żądanym położeniu. Tutaj trwałe ustalenie pokrycia wycierającego 4 na uchwycie pokrycia wycierającego 1 uzyskuje się tylko przy zastosowaniu pasm mocujących 5 trochę elastycznie rozciągających się w ich kierunku wzdłużnym.
We wszystkich przypadkach można również zastosować takie rozwiązanie, aby wybrania brzegowe 7 połączone były przez wybranie przebiegające na górnej stronie uchwytu pokrycia wycierającego 1.
Zamiast zastosowania wybrań można również zastosować rozwiązanie, w którym ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie 7 umieszczone w uchwycie pokrycia wycierającego 1, stanowią występy brzegowe usytuowane przy wzdłużnych bokach uchwytu pokrycia wycierającego 1 umieszczone poprzecznie do przebiegu pasm mocujących 5, które to występy uniemożliwiają dalsze nasuwanie się pasm mocujących 5 na uchwyt pokrycia wycierającego 1. Ten rodzaj rozwiązania uwidoczniony jest na fig. 4c. Na fig. 4d przedstawiona jest odmiana z występem 7, który przebiega na górnej stronie uchwytu pokrycia wycierającego 1 i w ten sposób zapobiega przesunięciu się końca uchwytu pokrycia wycierającego 1 pod pasmami mocującymi 5. Różne odmiany konstrukcyjne można oczywiście odpowiednio ze sobą łączyć.
Na fig. 5, 6 i 7 przedstawiona jest inna interesująca wersja urządzenia wycierającego wspomnianego rodzaju. Rozwiązanie to charakteryzuje się tym, że pokrycie wycierające 4 wykonane jest jako odwracalne. Odwracanie pokrycia wycierającego 4 ułatwione jest przez to, że pasma mocujące 5 umieszczone są przy brzegach pokrycia wycierającego 4 tak, że w obu położeniach pokrycia wycierającego 4 mają względem pokrycia wycierającego 4 zasadniczo takie same położenie. Na fig. 5 przedstawione jest jedno położenie pokrycia wycierającego 4 z jedną aktywną warstwą czyszczącą 4a usytuowaną u góry, a na fig. 6 przedstawione jest drugie położenie pokrycia wycierającego 4 z drugą aktywną warstwą czyszczącą 4b usytuowaną u góry.
Pasma mocujące 5, zwłaszcza wtedy, gdy wykonane są jako elastycznie muszą być umieszczone dokładnie przy brzegu, odwracalność jest jednak bardziej sprawna jeżeli zastosowane jest jednak takie zamocowanie.
Na fig. 7 przedstawiony jest kolisty wycinek zaznaczony linią osiową na fig. 6, który przedstawia schematycznie przebieg odwracania pokrycia wycierającego 4, nie uwzględniając skali.
Pokrycie wycierające 4, niezależnie od jego odwracalności, może być wykonane z jednej warstwy tworzącej stronę przednią i tylną. W przedstawionym przykładzie wykonania, jako szczególnie zalecane wykonanie, przedstawiony jest taki, w którym pokrycie wycierające 4 składa się z dwóch trwale ze sobą połączonych, zwłaszcza zszytych, aktywnych warstw czyszczących 4a, 4b. Przedstawione to jest na fig. 5, 6, 7.
Dwie aktywne warstwy czyszczące 4a, 4b mają tę zaletę, że w razie potrzeby mogą być różnie wykonane, a więc mogą mieć różną strukturę względnie materiały lub skład materiałów. Można więc uzyskiwać różne działania czyszczące, np. za pomocą jednej warstwy 4b stosować czyszczenie zgrubne przy użyciu bardziej szorstkiego materiału, a przy użyciu drugiej warstwy uzyskiwać dokładne oczyszczenie końcowe szczególnie miękkim materiałem. Zwłaszcza dla zastosowań wymagających dużej higieny takie wykonanie jest bardzo interesujące.
Oprócz giętkości w kształtowaniu pokrycia wycierającego 4, jakie uzyskuje się przy odwracalności, zwłaszcza przy zastosowaniu dwóch warstw 4a, 4b, szczególnie korzystna jest także obustronna wykorzystywalność do celów czyszczenia. Uzyskuje się praktycznie podwójną wydajność czyszczenia w stosunku do koniecznego nastę pnie procesu pł ukania.
PL 200 065 B1
Wykonanie pokrycia wycierającego 4 z dwóch połączonych trwale ze sobą, zwłaszcza zszytych aktywnych warstw czyszczących 4a, 4b, ma jeszcze tę zaletę, że pasma mocujące 5 mogą być łatwo mocowane. Są one po prostu zamocowane końcami pomiędzy warstwami 4a, 4b, zwłaszcza przez zszycie.
Jak już w ogólnej części opisu wyjaśniano, przedmiotem wynalazku jest także uchwyt pokrycia wycierającego 1 jako taki, który stosowany jest w urządzeniu wycierającym według wynalazku, oraz pokrycie wycierające 4 jako takie, które odznacza się swymi pasmami mocującymi 5.
Zamiast uchwytu pokrycia wycierającego 1 w kształcie płyty lub ramy, można również zastosować uchwyt pokrycia wycierającego 1, który ma wydrążoną komorę służącą do wypełniania większą ilością cieczy czyszczącej, lub też jest utworzony przez taką wydrążoną komorę.
Tego rodzaju wydrążona komora, która tworzy uchwyt pokrycia wycierającego 1 lub jest częścią uchwytu pokrycia wycierającego 1 poprzez przynajmniej jeden otwór wylotowy w uchwycie pokrycia wycierającego połączona jest z pokryciem wycierającym umocowanym na uchwycie pokrycia wycierającego tak, że ciecz czyszcząca może napływać w sposób ciągły.
Również dla uchwytu pokrycia wycierającego 1 z wydrążoną komorą, która posiada kolisty przekrój poprzeczny, zaleca się zastosowanie ukształtowań konstrukcyjnych ustalających położenie 7 zgodnie z istotą wynalazku. W tym celu można np. średnicę wydrążonej komory od strony końca zmniejszyć tak, że utworzone zostają ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie 7 przez wybrania brzegowe i wybrania łączące przebiegające na górnej stronie. Inną odmianę stanowi dodatkowe nasadzenie ukształtowań konstrukcyjnych ustalających położenie 7 w postaci występów brzegowych lub występów na górnej stronie.
W obu przypadkach, przy zastosowaniu wydrążonej komory jako uchwytu pokrycia wycierają cego 1 lub jako części uchwytu pokrycia wycierającego 1, zaleca się zastosowanie elastycznie rozciągalnych pasm mocujących 5.

Claims (21)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie wycierające, do wycierania czyszczonych powierzchni, zwłaszcza powierzchni podłóg, z płytowym lub ramowym uchwytem pokrycia wycierającego, zwłaszcza w kształcie zasadniczo wydłużonego prostokąta oraz z umocowanym do uchwytu pokrycia wycierającego i pasującym do uchwytu pokrycia wycierającego pokryciem wycierającym z materiału tekstylnego albo tekstylnopodobnego, przy czym pokrycie wycierające na górnej stronie zwróconej do uchwytu pokrycia wycierającego, w pobliżu obu przeciwległych do siebie stron, a przy kształcie wydłużonego prostokąta, w pobliżu wąskich stron, zawiera elementy mocujące do mocowania pokrycia wycierającego na uchwycie pokrycia wycierającego, które przy zamocowanym pokryciu wycierającym przebiegają zasadniczo poprzecznie ponad uchwytem pokrycia wycierającego, przy czym elementy mocujące na górnej stronie pokrycia wycierającego mają postać wąskich pasm mocujących, znamienne tym, że wąskie pasma mocujące (15) przymocowane są do pokrycia wycierającego (4) tylko na swoich przeciwległych końcach, natomiast na uchwycie pokrycia wycierającego (1), w obszarze przebiegu pasm mocujących (5), przy zamocowanym pokryciu wycierającym (4) znajdują się ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie (7), w kształcie wybrań brzegowych lub występów brzegowych uniemożliwiające przesunięcie wzdłużne pokrycia wycierającego (4) względem uchwytu pokrycia wycierającego (1).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pasma mocujące (5) stanowią pasma z materiał u tekstylnego lub tekstylnopodobnego.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że pasma mocujące (5) stanowią pasma z tego samego materiału co tkanina podstawowa pokrycia wycierają cego (4).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że materiał tekstylny lub tekstylnopodobny pasm mocujących (5) stanowi materiał z włókna sztucznego lub z mieszanki włókna sztucznego z włóknem naturalnym.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym, że pasma mocujące (5) umocowane są do pokrycia wycierającego (4) przez przyszycie.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym, że pasma mocujące (5) przymocowane są do pokrycia wycierającego (4) przez zgrzewanie.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym, że pasma mocujące (5) w swym kierunku wzdłużnym zasadniczo nie są elastycznie rozciągalne.
    PL 200 065 B1
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym, że pasma mocujące (5) odstają od górnej strony pokrycia wycierającego (4) także przy pokryciu wycierającym (4) nie zamocowanym na uchwycie pokrycia wycierającego (1).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, ż e uchwyt pokrycia wycierają cego (1) na końcach przeznaczonych dla pasm mocujących (5) jest trapezowo zwężony, przy czym w obszarze trapezowo zwężonym usytuowane są pasma mocujące (5).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ukształtowania konstrukcyjne mocujące położenie (7) w uchwycie pokrycia wycierającego (1), mają postać wybrań brzegowych w uchwycie pokrycia wycierającego (1) wychodzących z końców przyporządkowanych pasmu mocującemu (5), przy czym w wybraniach brzegowych osadzone są pasma mocujące (5) w ich żądanym położeniu.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie (7) w uchwycie pokrycia wycierającego (1) stanowią wybrania brzegowe znajdujące się na wzdłużnych stronach uchwytu pokrycia wycierającego (1) przebiegających poprzecznie do przebiegu pasm mocujących (5), przy czym w wybraniach brzegowych pasma mocujące osadzone są w ich żądanym położeniu.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 10 albo 11, znamienne tym, że wybrania brzegowe połączone są przez wybrania przebiegające na górnej stronie uchwytu pokrycia wycierającego (1).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie (7) w uchwycie pokrycia wycierającego (1) mają postać występów brzegowych umieszczonych na wzdłużnych stronach uchwytu pokrycia wycierającego (1) przebiegających poprzecznie do przebiegu pasm mocujących (5).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1 albo 13, znamienne tym, że ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie (7) w uchwycie pokrycia wycierającego (1) mają postać występów brzegowych umieszczonych na górnej stronie uchwytu pokrycia wycierającego (1).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt pokrycia wycierającego (1) ma stałą płytę i/lub drucianą ramę.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt pokrycia wycierającego (1) ma składaną płytę i/lub drucianą ramę.
  17. 17. Urządzenie wycierające według zastrz. 1, znamienne tym, że pokrycie wycierające (4) jest skrętne a pasma mocujące (5) przymocowane są na brzegach pokrycia wycierającego (4) tak, że w obu położeniach pokrycia wycierają cego (5) mają zasadniczo takie same położenie względem pokrycia wycierającego (5).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że pokrycie wycierające (4) składa się z dwóch trwale ze sobą połączonych zwł aszcza zszytych, warstw (4a, 4b) o właś ciwoś ciach czyszczących.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że warstwy (4a, 4b) mają różne struktury względnie powierzchnie, względnie materiały lub skład materiałowy.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 18 albo 19, znamienne tym, że pasma mocujące (5) umocowane są końcami pomiędzy warstwami (4a, 4b), zwłaszcza są zszyte z warstwami (4a, 4b).
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt pokrycia wycierającego (1) ma wydrążoną komorę do magazynowania większej ilości cieczy czyszczącej, która poprzez przynajmniej jeden otwór wylotowy w uchwycie pokrycia wycierającego (1) wydziela się na pokrycie wycierające (4) zamocowane na uchwycie pokrycia wycierającego (1) względnie jest on utworzony przez wydrążoną komorę, przy czym do wydrążonej komory (1) przymocowane są ukształtowania konstrukcyjne ustalające położenie (7), przy czym korzystnie pasma mocujące (5) są elastycznie rozciągalne w ich kierunku wzdłużnym.
PL367735A 2001-08-30 2002-08-22 Urządzenie wycierające do wycierania czyszczonych powierzchni PL200065B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10142084A DE10142084C1 (de) 2001-08-30 2001-08-30 Wischvorrichtung zum Wischen von zu reinigenden Flächen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL367735A1 PL367735A1 (pl) 2005-03-07
PL200065B1 true PL200065B1 (pl) 2008-12-31

Family

ID=7696838

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL367735A PL200065B1 (pl) 2001-08-30 2002-08-22 Urządzenie wycierające do wycierania czyszczonych powierzchni

Country Status (6)

Country Link
US (2) US7743453B2 (pl)
EP (1) EP1420679B1 (pl)
AT (1) ATE433701T1 (pl)
DE (2) DE10142084C1 (pl)
PL (1) PL200065B1 (pl)
WO (1) WO2003020100A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10200033A1 (de) * 2002-01-03 2003-07-24 Ecolab Gmbh & Co Ohg Wischvorrichtung zum Wischen von zu reinigenden Flächen
AU2003294694A1 (en) * 2003-10-15 2005-05-11 Ecolab Inc. Flat mop device with a fold-away mop holder
WO2006002654A1 (en) * 2004-06-29 2006-01-12 Ecolab Inc. Mop holder for mounting a mop cover
EP2359732B1 (en) 2005-01-11 2013-06-19 Ecolab Inc. Mop head cover for use with a flat mop device
US8166597B2 (en) 2009-02-17 2012-05-01 Ecolab Usa Inc. Flat mop with abrasive pad
US8719990B2 (en) 2011-10-28 2014-05-13 Gary Richard Borofsky Floor cleaning apparatus
US9713412B2 (en) 2014-02-11 2017-07-25 Creative Products International, Inc. Cleaning system
USD743133S1 (en) * 2014-08-11 2015-11-10 Manchul Shin Mop pad
AU2017204834B1 (en) * 2017-02-16 2018-03-15 Aquatic Enterprises Pty Ltd Microfibre Pool Broom Head
USD817574S1 (en) 2017-02-28 2018-05-08 The Libman Company Mop frame

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1618553A (en) * 1926-07-27 1927-02-22 Saul Harold Mop head
US2648859A (en) * 1946-05-01 1953-08-18 Oscar A Flagstad Collapsible mop
US3593359A (en) * 1969-05-29 1971-07-20 Majestic Wax Co Disposable head for a sweeping mop
US3737938A (en) * 1971-06-24 1973-06-12 American Uniform Co Combination dust cloth and dust mop
US3986225A (en) * 1975-09-02 1976-10-19 Duskin Franchise Co. Ltd. Mop holder
DE2914230A1 (de) * 1979-04-09 1980-10-23 Henkel Kgaa Wischrahmen eines fussbodenwischers
DE3808310A1 (de) * 1988-03-12 1989-09-21 Jost Mueller Mophalter
DE3823456C1 (en) 1988-07-11 1989-07-27 Henkel Kgaa, 4000 Duesseldorf, De Floor-wiping implement
US4971471A (en) * 1988-09-07 1990-11-20 Sloan David B Disposable mop
US5390390A (en) * 1989-11-13 1995-02-21 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Mop head with a pouch and a strap
DE4300920A1 (de) 1993-01-15 1994-07-21 Henkel Ecolab Gmbh & Co Ohg Gerätekombination zum Naß- und Feuchtwischen von Fußböden
SE9301181L (sv) 1993-04-08 1994-09-19 Gipeco Ab Anordning vid städningsmopp
DE4319939C2 (de) 1993-06-16 1996-08-14 Heitz Peter Feuchtwischtuch
DE4330493C2 (de) * 1993-09-09 1996-07-25 Henkel Ecolab Gmbh & Co Ohg Wischbezug für die Reinigung von Fußböden
DE4423280C2 (de) 1994-07-05 1998-02-12 Gregor Kohlruss Vorrichtung für die Befestigung eines Reinigungskissens
IT234251Y1 (it) 1994-11-25 2000-03-09 Salsor S A S Di Sorrentino Vin Rivestimento intercambiabile in tessuto di spazzoloni per la pulitura ad umido di pavimenti e simili
DE19823044C1 (de) 1998-05-22 1999-10-07 Willy Schuetz Wende-Wischmop
DE29822052U1 (de) * 1998-12-10 1999-02-18 Alfred Kärcher GmbH & Co, 71364 Winnenden Reinigungskopf
US6227744B1 (en) * 1999-10-12 2001-05-08 Geerpres, Inc. Liquid dispensing apparatus for cleaning implements
DE20000566U1 (de) 2000-01-14 2000-03-30 Bengsch, Lutz, Oslo Reinigungsmop

Also Published As

Publication number Publication date
PL367735A1 (pl) 2005-03-07
US20050120499A1 (en) 2005-06-09
US7743453B2 (en) 2010-06-29
ATE433701T1 (de) 2009-07-15
WO2003020100A1 (de) 2003-03-13
US20050044649A1 (en) 2005-03-03
DE10142084C1 (de) 2003-07-10
DE50213620D1 (de) 2009-07-30
EP1420679B1 (de) 2009-06-17
EP1420679A1 (de) 2004-05-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5761761A (en) Tri-sectioned multi-purpose golf towel
FI114222B (fi) Uusi mattojen tuenta- ja asennusjärjestelmä
US20070061987A1 (en) Flat mop cover for a mopping device, in particular for floor cleaning
US6745434B2 (en) Cleaning attachment for converting a cleaning implement to a mop
US7797783B2 (en) Golf grip towel
US3991432A (en) Dust mop with peel-off mop head
PL200065B1 (pl) Urządzenie wycierające do wycierania czyszczonych powierzchni
JP2927543B2 (ja) 二つのポケット及び固定板を備えたモップヘッド
US7458128B2 (en) Cleaning attachment for converting a cleaning implement to a mop
EP0864292B1 (en) Mop heads
EP0676168B1 (en) Cleaning implements
US5442830A (en) Floor mop
US7526814B2 (en) Pot holder/mitt
US8171593B2 (en) Golf towel
CA2291945C (en) Fabric wet mop
US3525113A (en) Mop with removable holder
HUT69017A (en) Cloth with long naps
US5804279A (en) Detailing towel
US20170086639A1 (en) Dual sided reusable floor-cleaning cloth
US3924289A (en) Wet mop head construction
US20080168614A1 (en) Tufted mop
FI88251C (fi) Moppoeverdrag
EP1419726B1 (en) Cleaning attachment for converting a cleaning implement to a mop
JP3071400B2 (ja) 箒に着合して用いる払掃具
WO2006027046A1 (de) Wischbezug