PL200008B1 - Torba foliowa - Google Patents

Torba foliowa

Info

Publication number
PL200008B1
PL200008B1 PL346726A PL34672601A PL200008B1 PL 200008 B1 PL200008 B1 PL 200008B1 PL 346726 A PL346726 A PL 346726A PL 34672601 A PL34672601 A PL 34672601A PL 200008 B1 PL200008 B1 PL 200008B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
foil
bag
tcroy
liowa
zone
Prior art date
Application number
PL346726A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346726A1 (en
Inventor
Hans-Peter Wild
Eberhard Kraft
Original Assignee
Sisi Werke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sisi Werke Gmbh filed Critical Sisi Werke Gmbh
Publication of PL346726A1 publication Critical patent/PL346726A1/xx
Publication of PL200008B1 publication Critical patent/PL200008B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D29/00Sacks or like containers made of fabrics; Flexible containers of open-work, e.g. net-like construction
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D75/00Packages comprising articles or materials partially or wholly enclosed in strips, sheets, blanks, tubes, or webs of flexible sheet material, e.g. in folded wrappers
    • B65D75/008Standing pouches, i.e. "Standbeutel"

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bag Frames (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
  • Filters For Electric Vacuum Cleaners (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Tubes (AREA)
  • Table Devices Or Equipment (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy konstrukcji torby foliowej, która zawiera dwie boczne sciany foliowe (5), po laczone co najmniej wzd lu z dwóch przeciwle- g lych kraw edzi bocznych wzajemnie ze sob a, poprzez odpowiednie powierzchnie po laczenia oraz ma doln a wk ladk e foliow a (4), wstawion a pomi edzy te boczne sciany foliowe (5). Torba posiada stref e (Z) torby foliowej, w której co najmniej jeden lacz acy szew (2), wzd lu z kraw e- dzi bocznej torby foliowej, posiada powi ekszon a cz esc (3), tak a ze odleg lo sc (B) pomi edzy prze- ciwleg lymi lacz acymi szwami (2), wzd lu z bocz- nych kraw edzi bocznych scian foliowych (5), jest w strefie (Z) torby foliowej zmniejszona. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest torba foliowa, zawierająca dwie boczne ściany foliowe, wzajemnie ze sobą połączone co najmniej wzdłuż dwóch przeciwległych krawędzi poprzez odpowiednie powierzchnie połączenia oraz przez dolną wkładkę foliową, wstawiona pomiędzy boczne ściany foliowe.
Znane torby foliowe składają się z dwóch, w zasadzie prostokątnych, ścian bocznych, które są zgrzane lub sklejone ze sobą wzdłuż dwóch przeciwległych krawędzi. Dolna wkładka foliowa jest zgrzana lub wklejona pomiędzy boczne ściany foliowe wzdłuż krawędzi, tworząc denną część torby. Tak więc, po rozłożeniu dolnej wkładki foliowej, torba foliowa powiększa się, zapewniając miejsce dla wypełniającego ją materiału, takiego jak płyn. Po ukończeniu operacji napełniania torba foliowa jest zgrzewana wzdłuż czwartej, górnej krawędzi i zostaje zamknięta. Wytwarzanie tak skonstruowanej torby foliowej opisane jest w niemieckim opisie zgłoszenia patentowego 198 25 080.
W celu nadania torbie foliowej wyglądu z boku zbliżonego do butelki i w celu udoskonalenia uchwytu, w rozwiązaniu opisanym w opisie niemieckiego wzoru zdobniczego Nr 9704757, przewidziano zwężenie torby foliowej w jej części środkowej, w „talii”. Powierzchnie zgrzewania, na których boczne ściany foliowe są zgrzewane lub ze sobą klejone, posiadają zakrzywiony kontur, który tworzy w środkowej części torby ową „talię”. Stosownie do tego odpowiednie części z bocznych ścian są odpowiednio wykrawane. Wobec powyższego niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowego etapu produkcyjnego, rezultatem którego jest powstanie foliowego odpadu materiałowego.
Celem przedmiotowego wynalazku jest konstrukcja torby foliowej, przybierającej w stanie napełnienia nadany jej profil, wytwarzanej po zmniejszonych kosztach i w skróconym czasie produkcji.
Cel ten został osiągnięty zgodnie z wynalazkiem, za pomocą torby foliowej, zawierającej dwie boczne ściany foliowe połączone ze sobą wzajemnie poprzez odpowiednie powierzchnie połączenia co najmniej wzdłuż dwóch przeciwległych krawędzi bocznych, z dolną wkładką foliową wstawioną pomiędzy te boczne ściany foliowe, która to torba według przedmiotowego wynalazku charakteryzuje się tym, że posiada w swojej centralnej części strefę, w której co najmniej powierzchnia połączenia wzdłuż jednej z dwóch krawędzi bocznych torby posiada część powiększoną tak, że w tej strefie zmniejszona jest odległość pomiędzy powierzchniami połączenia, znajdującymi się wzdłuż obydwu krawędzi bocznych.
W stanie nienapełnionym, w którym obydwie boczne ściany foliowe są umieszczone bezpośrednio jedna na drugiej, torba, w zasadzie ma kształt prostokątny. W fazie wytwarzania obydwu bocznym ścianom można nadać z materiału foliowego wymagany kształt poprzez wycinanie prostymi cięciami, bez wytwarzania materiału odpadowego.
Po zgrzaniu bocznych ścian foliowych i dolnej wkładki foliowej, ale przed napełnieniem torby foliowej, zasadniczo prostokątny kształt torby zapewnia łatwe jej pakowanie, przechowywanie i przemieszczanie pustych toreb. W stanie nie napełnionym torba foliowa według przedmiotowego wynalazku posiada takie same charakterystyki materiałowe, jak torba foliowa prostokątna.
Jednakże, w fazie napełniania torby, jej część z powiększonymi powierzchniami połączenia zwęża się z powodu zmniejszonej powierzchni przekroju poprzecznego. W ten sposób powstaje w torbie foliowej „talia”, która nadaje jej profilowany wygląd, która to „talia” działa jak wgłębiony uchwyt.
Tak więc, w stanie napełnionym, uzyskuje się kształt z „talią”, bez potrzeby poddawania bocznych ścian foliowych dodatkowej operacji wykrawania.
Zalety torby foliowej zgodnej z przedmiotowym wynalazkiem ujawniają się już w powiększeniu jednej powierzchni połączenia, wzdłuż krawędzi bocznej torby foliowej. Jednakże, korzystnie odpowiadające sobie powiększenia są umieszczone po obydwu stronach, nadając torbie symetryczny wygląd.
Boczne ściany foliowe mogą być połączone ze sobą na powierzchniach połączenia różnymi metodami technologicznymi. Proste i bezpieczne jest zarówno zgrzewanie, spajanie jak i klejenie.
W strefach poza strefą z powiększonymi bocznymi krawędziami torba foliowa może mieć nadawane jej różne żądane kształty. W tym celu boczne ściany foliowe muszą być odpowiednio ukształtowane.
Tanią ewentualność wykonania stanowi całkowicie prostokątna budowa bocznych ścian, przy czym nie powstaje w procesie wytwarzania żaden odpad, także w strefach poza powiększonymi powierzchniami połączenia.
PL 200 008 B1
Aby nadać torbie foliowej, w stanie jej napełnienia, wygląd najbardziej zbliżony do butelki, boczne ściany mogą być tak ukształtowane, że krawędzie boczne zbiegają się ze sobą w górnym obszarze torby foliowej.
Torba foliowa może, bezpośrednio po jej napełnieniu, zostać zamknięta w górnej części, poprzez spojenie ze sobą jej ścian bocznych. Zwiększenie objętości napełnienia można uzyskać poprzez zaopatrzenie górnej części torby w górną wkładkę foliową, która w stanie rozłożonym, podobnie jak dolna wkładka, zwiększa objętość napełnienia.
Torba foliowa według przedmiotowego rozwiązania jest w przykładach jej wykonania przedstawiona na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok boczny torby foliowej w stanie nie napełnionym, fig. 2 przedstawia torbę foliową fig. 1 w stanie napełnionym i zamkniętym. fig. 3 przedstawia drugie wykonanie torby foliowej w widoku bocznym w stanie nie napełnionym, a fig. 4 przedstawia torbę foliową z fig. 3 w stanie napełnionym i zamkniętym.
Pokazana na rysunku fig. 1 - torba foliowa 1 z widoczną foliową ścianą boczną 5 znajduje się w stanie nie napełnionym. Ściana boczna 5 jest połączona bocznymi szwami spojeniowymi 2 z nie pokazaną na rysunku drugą foliową ścianą boczną. Boczne szwy spojeniowe 2 posiadają w środkowej części torby foliowej 1 powiększone części 3, które zmniejszają odległość B pomiędzy przeciwległymi bocznymi szwami spojeniowymi 2. W innych częściach boczne szwy spojeniowe 2 są od siebie oddalone w odległości. A. W części dennej torby, pomiędzy boczne ściany foliowe 5 wspojona jest złożona dolna wkładka foliowa 4.
Szwy spojeniowe 2 posiadają odpowiednie zewnętrzne krawędzie 6, które rozciągają się, zasadniczo, prosto, także w strefie Z powiększonych części 3.
Materiał bocznych ścian może być materiałem jednowarstwowym lub kompozytowym, takim jak przykładowo laminowana folia aluminiowa.
Pokazana na rysunku fig. 2, ta sama, jak na fig. 1 torba foliowa 1, w stanie napełnionym ma uwidocznioną dolną wkładkę foliową 4, która została w czasie napełniania tak rozłożona, że utworzyła przestrzeń dla substancji wypełniającej. Podczas operacji napełniania, np. płynem, boczne ściany foliowe 5 rozsunęły się. Torba foliowa uległa zwężeniu w obszarze strefy Z, ze względu na mniejszą odległość wewnętrzną pomiędzy szwami spojeniowymi 2, krawędzie 6 także zbliżają się do siebie. Otrzymuje się kształt z „ talią. Górny szew 7 zamyka torbę foliową po jej napełnieniu.
Podczas wytwarzania arkusze folii na wytworzenie bocznych ścian i dolnej wkładki są pobierane z odpowiednich szpul podawania. Arkusze te są na siebie nakładane tak, aby dokładnie do siebie pasowały i są uszczelniane lub zgrzewane ze sobą wzdłuż przyszłych krawędzi bocznych. Dla uzyskania powiększonych części w strefie 2, głowice zgrzewające posiadają kształt, który odpowiada kształtowi szwów zgrzewanych i są powiększone w części środkowej tak, że boczne ściany foliowe łączą się ze sobą na całych powierzchniach bocznych szwów 2. Po zgrzaniu bocznych ścian ze sobą i z dolną wkładką foliową, zgrzane arkusze foliowe rozcina się wzdłuż przyszłych zewnętrznych krawędzi 6, tworząc indywidualne torby foliowe.
W pokazanym na rysunku, fig. 3 - drugim wykonaniu 10, torby foliowej według przedmiotowego wynalazku, odległość między bocznymi szwami 2 jest w górnej części 11 torby pomniejszona. Zewnętrzne krawędzie 6 są w strefie Z powiększonych bocznych szwów 2 proste.
W stanie napełnionym torba foliowa w drugim wykonaniu posiada postać podobną do butelki, jak to widać na fig. 4. Postać o tym wyglądzie nadają torbie zbiegające się boczne szwy 2 w górnej części 11 torby.
W stanie napełnienia torby powiększone części 3 bocznych szwów 2 nadają torbie foliowej kształt konturowy z „talią”, przez co kształt ten jest butelko-podobny i polepsza uchwyt torby. W stanie nie napełnionym, także w strefie Z torba ma zasadniczo regularny wygląd. Umożliwia to jej łatwe przechowywanie, przemieszczanie i pakowanie w tym stanie. Ponadto, żaden materiał foliowy nie marnuje się podczas wytwarzania, jak to można zaobserwować przy wykrawaniu odpowiednich części w bocznych ścianach foliowych, przy dotychczasowym uzyskiwaniu kształtu z wciętą „talią”. W porównaniu z podobnymi torbami, którym kształt z wciętą „talią” został nadany poprzez wykrawanie, w przedmiotowym rozwiązaniu, w procesie wytwarzania, operacja wykrawania jest zbędną, przyspieszając proces produkcji i redukując nakłady na wytwarzanie toreb foliowych.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Torba foliowa, zawierająca dwie boczne ściany foliowe połączone co najmniejwzdłuż dwóch przeciwległych krawędzi anoneyah wznjemeie ne scbą, ocoroez cdocwiedaie ocwieanohaie onłczneain, cran dcleą wkładkę fclicwc wstnwicac ocmiędny te Occnne cziney fclicwe, znamienna tym, że ocsindn strefę (Z) tcrOy fclicwej, w której cc eąjmeiej jedee łconccy szew (2), wndłżż krnwędni ancoyej tcrOy fclicwej, ocsindn onwięksonyc częCć (3), taką, że cdległcCć (B) ocmiędny orneciwległymi łccnccymi snwnmi (2), wndłżż Occneych krnwędni Occneych Ccine fclicwych (5), jest w strefie (Z) tcrOy fclicwej nmeiejsncen.
  2. 2. TortO fc^H^c^^ w^e^^ż zoątrb. f, zznmieenn tym, bż znoywa łąccącc zt^o^^ f2) poniacldją powięksncee części (3) w strefie (Z) tcrOy fclicwej.
  3. 3. Tort>a ff^li^c^^ w^e^ług ζο^ι. 1 albO 2, znamiennn tt^m, że łąccącc szww f2) zowierbją powierocheie socjeein lżO ogronein.
  4. 4. To^o foliowawaełuż zontrz. 1 ,zznmieenn tyyn, żż łąccaccszwa ^zawieralj bowierzohrιie klejcee.
  5. 5. Torboff>liowa waełużzoątrb. ł, z znmieenn tt^m, że boncoy ściane ff>liowa f5) zz zoązndicco ornstnkątee.
  6. 6. Tocio ff^C^c^^ w^e^^ż ζοηϋζ. ł, zzamieena t^m, zż łąccoce zt^o^^ ł() w^o^^^ż ppboeiwleełyyh krnwędni Occneych majc w gCreej coęCci (11) tcrOy fclicwej (1) omeiejsoneą cdległcCć między scOc.
  7. 7. Tort>a ff>liowa w^e^łucj zanZi. 1, zr^s^r^i^r^r^si tym, żż ggme ccość łorbo foliowaj 01 pocianld gcrec wkłndkę fclicwz.
PL346726A 2000-04-06 2001-03-28 Torba foliowa PL200008B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20006372U DE20006372U1 (de) 2000-04-06 2000-04-06 Formfolienbeutel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346726A1 PL346726A1 (en) 2001-10-08
PL200008B1 true PL200008B1 (pl) 2008-11-28

Family

ID=7939906

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346726A PL200008B1 (pl) 2000-04-06 2001-03-28 Torba foliowa

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP1142798B1 (pl)
JP (1) JP2001348040A (pl)
KR (1) KR100425626B1 (pl)
CN (1) CN1183006C (pl)
AT (1) ATE405499T1 (pl)
CY (1) CY1108375T1 (pl)
CZ (1) CZ289928B6 (pl)
DE (2) DE20006372U1 (pl)
DK (1) DK1142798T3 (pl)
ES (1) ES2311002T3 (pl)
HK (1) HK1040384B (pl)
PL (1) PL200008B1 (pl)
PT (1) PT1142798E (pl)
SI (1) SI1142798T1 (pl)
TW (1) TW552228B (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR20030008754A (ko) * 2001-07-20 2003-01-29 성한산업 주식회사 중앙부에 시일부가 형성된 유체 수용 봉투
EP1679264B1 (en) * 2003-09-26 2012-08-15 Fuji Seal International, Inc. Long packaging material for manufacturing pouch
JP5124202B2 (ja) * 2007-08-06 2013-01-23 押尾産業株式会社 包装袋
RU2016126350A (ru) * 2013-12-30 2018-02-05 Перно Рикар Са Модуль дозирования напитка и гибкий мешок
JP2015189514A (ja) * 2014-03-31 2015-11-02 花王株式会社 詰替え用粉体袋
CN106742820A (zh) * 2015-11-23 2017-05-31 宜兴威尼特包装袋有限公司 内置铝箔袋束腰包装袋

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2215359B1 (pl) * 1973-01-26 1980-03-21 Doyen Leon
DE3925871A1 (de) * 1989-08-04 1991-02-07 Hoechst Ag Folienstandbeutel mit prismatischem rumpf
US4974732A (en) * 1990-02-02 1990-12-04 S. C. Johnson & Son, Inc. Sealed pouch having tear-open spout
JP2502209B2 (ja) * 1991-05-31 1996-05-29 勲 平田 瓶代替用の簡易容器
JPH06127551A (ja) * 1992-10-16 1994-05-10 Saraya Kk 液体収納用袋
DE19825080B4 (de) * 1998-06-04 2004-03-11 Indag Gesellschaft für Industriebedarf mbH & Co. Betriebs KG Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Folienbeuteln

Also Published As

Publication number Publication date
ATE405499T1 (de) 2008-09-15
CN1183006C (zh) 2005-01-05
KR100425626B1 (ko) 2004-04-03
JP2001348040A (ja) 2001-12-18
PL346726A1 (en) 2001-10-08
KR20010098455A (ko) 2001-11-08
DK1142798T3 (da) 2008-12-01
SI1142798T1 (sl) 2008-12-31
CZ20011052A3 (cs) 2001-11-14
CZ289928B6 (cs) 2002-04-17
DE20006372U1 (de) 2000-09-07
EP1142798B1 (de) 2008-08-20
EP1142798A3 (de) 2004-01-02
CN1317433A (zh) 2001-10-17
TW552228B (en) 2003-09-11
ES2311002T3 (es) 2009-02-01
PT1142798E (pt) 2008-09-10
HK1040384B (zh) 2005-07-29
HK1040384A1 (en) 2002-06-07
CY1108375T1 (el) 2014-02-12
EP1142798A2 (de) 2001-10-10
DE50114232D1 (de) 2008-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4041851A (en) Method for making plastic bags
CA1308392C (en) Plastic carrier bag with cut-out carry handle
KR890014336A (ko) 자립식 플라스틱 용기 및 그 제조방법
JP2007533553A (ja) 構造化再閉止自在な包装
RU2505466C2 (ru) Гибкий упаковочный контейнер с вкладышем в форме пакета
US20130251289A1 (en) Packaging Container
US5758973A (en) Bulk bag with reinforced lift straps
CN1298827A (zh) 液体储运容器及储运容器内容器的制造方法
PL200008B1 (pl) Torba foliowa
CA2570727A1 (en) Method for producing a packaging means and packaging means made of flexible material
DK2511187T3 (en) Container for packing filler material
JPH0764364B2 (ja) 液体パツク容器並びにその製造方法及び装置
JP2019018481A (ja) 包装袋の製造方法
JP2007119076A (ja) 包装袋
CA1213859A (en) Plastic bags
US3378190A (en) Plastic bag with rectangularly shaped end construction
US11214406B2 (en) Unfilled open side-gusset bag
JP4421277B2 (ja) 包装袋、その製造方法及び部材の溶着方法
US3680769A (en) Method of manufacture of plastic bags and the improved bags resulting therefrom
JP7469651B2 (ja) 包装袋
JP4313659B2 (ja) 包装袋及びその製造方法
JP2001225849A (ja) 袋体及び充填方法
JP4544560B2 (ja) 袋状容器の製造方法
JP2018095309A (ja) 包装体
US11958659B2 (en) Plastic film bottom bag and use thereof as well as blank for a plastic film bottom bag