PL199637B1 - Urządzenie napinające zabezpieczające cięgno lub łańcuch przed poślizgiem - Google Patents

Urządzenie napinające zabezpieczające cięgno lub łańcuch przed poślizgiem

Info

Publication number
PL199637B1
PL199637B1 PL374078A PL37407803A PL199637B1 PL 199637 B1 PL199637 B1 PL 199637B1 PL 374078 A PL374078 A PL 374078A PL 37407803 A PL37407803 A PL 37407803A PL 199637 B1 PL199637 B1 PL 199637B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pawl
spk
bgl
axis
driving member
Prior art date
Application number
PL374078A
Other languages
English (en)
Other versions
PL374078A1 (pl
Inventor
Ägyd Pengg
Original Assignee
Pewag Austria Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pewag Austria Gmbh filed Critical Pewag Austria Gmbh
Publication of PL374078A1 publication Critical patent/PL374078A1/pl
Publication of PL199637B1 publication Critical patent/PL199637B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60CVEHICLE TYRES; TYRE INFLATION; TYRE CHANGING; CONNECTING VALVES TO INFLATABLE ELASTIC BODIES IN GENERAL; DEVICES OR ARRANGEMENTS RELATED TO TYRES
    • B60C27/00Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels
    • B60C27/06Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels extending over the complete circumference of the tread, e.g. made of chains or cables
    • B60C27/10Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels extending over the complete circumference of the tread, e.g. made of chains or cables having tensioning means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Storing, Repeated Paying-Out, And Re-Storing Of Elongated Articles (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)

Abstract

Urz adzenie napinaj ace (SPA) la ncucha przeciwpo slizgowego maj ace korpus (GEH) i cz lon nap edzaj acy (BGL), które przynajmniej w jednym po lo zeniu jest blokowane w kierunku napinania i jest zaopatrzone we wchodz ace przez otwór do wn etrza korpusu (GEH) ci egno napinaj ace (SPR) oraz ma swobodne po lo ze- nie, w którym zniesiona jest blokada, a ci egno napinaj ace (SPR) wewn atrz korpusu przylega w kierunku nawijania do rolki nawijaj acej (WKR) u lozyskowanej na osi (a), przy czym na rolce nawijaj acej (WKR) osadzone jest ko lo zapad- kowe (KLR) wspó lpracuj ace z zapadk a (SPK) podpart a spr ezyn a, nap edzan a poprzez cz lon nap edzaj acy (BGL) u lozyskowany na osi (b) równoleg lej do osi (a) rolki nawijaj acej. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie napinające, zabezpieczające cięgno lub łańcuch przed poślizgiem, złożone z korpusu, z umieszczonych wewnątrz niego mechanizmem napinającym, wyposażanym w rolkę nawijającą, do której przylega w kierunku nawijania cięgno napinające, wchodzące przez otwór w korpusie do jego wnętrza, oraz w połączone z tą rolką koło zapadkowe współpracujące z zapadką, znajdującą się pod działaniem napiętej sprężyny, oraz w człon napędzający, osadzony obrotowo na osi równoległej do osi rolki nawijającej.
Tego rodzaju urządzenie stosuje się zwykle w celu wstępnego napięcia cięgna względnie łańcucha po jego montażu.
Z niemieckiego opisu wzoru uż ytkowego nr DE 297 03 911 U1 znane jest urządzenie napinające, wyposażone w korpus, wewnątrz którego umieszczone jest cięgno napinające, nawijane na bęben napinający, połączony sztywno z kołem zapadkowym. Cięgno napinające jest wstępnie napinane za pomocą sprężyny działającej w kierunku nawijania cięgna na bęben. Cięgno może być także nawijane za pomocą umieszczonego na zewnątrz korpusu członu napędzającego. Niedogodnością tego urządzenia jest możliwość samoczynnego blokowania się ręcznie napędzanego członu napędzającego, zwłaszcza w przypadku zanieczyszczenia lub zalodowacenia urządzenia w wyniku oddziaływań atmosferycznych.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia napinającego cięgno lub łańcuch o prostej konstrukcji, niewrażliwego na oddziaływanie warunków atmosferycznych.
Cel ten zrealizowano w urządzeniu napinającym według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że współpracująca z kołem zapadkowym zapadka stanowi dźwignię kątową złożoną z dwóch, nachylonych względem siebie pod kątem α, ramion i jest ułożyskowana na osi b, znajdującej się w punkcie przecię cia tych ramion, przy czym oś b jest równoległ a do osi a rolki nawijają cej, a ponadto koniec ramienia zapadki, znajdujący się po stronie przeciwnej w stosunku do koła zapadkowego, styka się poślizgowo z powierzchnią bieżni członu napędzającego, utrzymując cięgno napinające w położeniu swobodnym (fig. 2). Zapadka współpracuje z członem napędzającym, którego uruchomienie powoduje obrót zapadki kolejno w położenie podparte (fig. 3), a następnie w położenie zablokowanego cięgna napinającego. Człon napędzający jest zaopatrzony od strony ramienia zapadki w nosek, dociskany w skrajnej pozycji członu napędzającego do ramienia zapadki, utrzymując ją w zablokowanym położeniu.
Zapadka urządzenia jest korzystnie zaopatrzona w sprężynę śrubową, dociskającą jej ramię zębem blokującym do koła zapadkowego.
Sprężyna śrubowa jest korzystnie podparta swym końcem skierowanym od zapadki w gnieździe występu, wystającego z wewnętrznej powierzchni ścianki połówki korpusu.
Występ wystający z powierzchni połówki korpusu ma korzystnie w przekroju poprzecznym kształt będący odwzorowaniem negatywowym wycięcia członu napędzającego, sąsiadującego z jego powierzchnią bieżni.
Powierzchnia bieżni ma w widoku z przodu korzystnie kształt wypukły.
Powierzchnia bieżni członu napędzającego stanowi w widoku z przodu korzystnie segment koła.
Powierzchnia bieżni ma w przekroju poprzecznym korzystnie kształt łuku.
Powierzchnia wewnętrzna ścianki połówki korpusu jest korzystnie zaopatrzona w wystający z niej zderzak, ograniczają cy ruch ramienia zapadki.
Wewnętrzna powierzchnia ścianki jego połówki korpusu jest korzystnie zaopatrzona w wystający z niej występ, stanowiący zderzak, współpracujący z końcem ramienia zapadki.
Zderzak ma w swym przekroju poprzecznym kształt będący korzystnie odwzorowaniem negatywowym kształtu noska członu napędzającego.
Urządzenie napinające według wynalazku ma prostą i zwartą konstrukcję, a ponadto odznacza się łatwością obsługi, ponieważ wszystkie jego położenia, a mianowicie położenie swobodne, podparte i zablokowane mogą być nastawione ręcznie za pomocą jednego członu napędzającego w postaci przycisku.
Urządzenie napinające, zabezpieczające cięgno lub łańcuch przed poślizgiem, według wynalazku jest uwidocznione w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia urządzenie napinające według wynalazku w widoku perspektywicznym; fig. 2 - urządzenie według wynalazku w położeniu swobodnym, po zdjęciu pokrywy korpusu; fig. 3 - urządzenie według fig. 2 w położeniu podpartym, a fig. 4 - urządzenie według fig. 2 w położeniu zablokowanym.
PL 199 637 B1
Przedstawione na fig. 1 urządzenie napinające SPA składa się z dwudzielnego korpusu GEH oraz z umieszczonego wewnątrz tego korpusu mechanizmu napinającego cięgno względnie łańcuch. Mechanizm ten składa się z rolki nawijającej WKR, osadzonej obrotowo na osi a i wstępnie napiętej za pomocą nieuwidocznionej na rysunku sprężyny spiralnej. Rola nawijająca WKR jest trwale połączona z koł em zapadkowym KLR, współ dział ają cym z zapadką SPK, przy czym zapadka ta jest zaopatrzona przynajmniej w jeden ząb blokujący SPZ, zazębiający się z zębami koła zapadkowego KLR i umożliwiający zablokowanie względnie zwolnienie rolki nawijającej WKR. opasanej przez cięgno napinające SPR. Do uruchomienia zapadki SPK służy człon napędzający BGL, stanowiący osadzony na osi c kształtowy przycisk, przy czym oś c jest równoległa zarówno do osi a rolki nawijającej WKR, jak i do osi b, na której jest osadzona obrotowo zapadka SPK.
Zapadka SPK stanowi dwuramienną dźwignię kątową, której ramiona SE1 i SE2 tworzą między sobą kąt α, przy czym oś b zapadki znajduje się w punkcie przecięcia obydwu ramion SE1 i SE2.
Swobodny koniec EN2 ramienia SE2, po stronie przeciwnej względem koła zapadkowego KLR, styka się i ślizga się po powierzchni bieżni AUF członu napędzającego BGL. Powierzchnia bieżni AUF ma w widoku z przodu korzystnie postać wycinka koła, zaś w przekroju poprzecznym ma postać łuku, zapewniającego wąską powierzchnię zestyku ze swobodnym końcem EN2 ramienia SE2 zapadki SPK. W przekroju poprzecznym powierzchnia bieżni AUF członu napędzającego BGL ma również postać łuku, co zapewnia jej prawidłową współpracę z powierzchnią końca EN2 ramienia SE2. Naciśnięcie górnej części, wystającego z korpusu GEH urządzenia, przycisku stanowiącego lewą część przedstawionego na fig. 2 członu napędzającego BGL w położenie podparte przedstawione na fig. 3, jak również po kolejnym naciśnięciu na lewą stronę wystającego przycisku - w położenie zablokowane przedstawione na fig. 4.
Ramię SE1 zapadki SPK, znajdujące się po stronie koła zapadkowego KLR, jest podparte za pomocą sprężyny śrubowej SFR, przy czym sprężyna ta jest osadzona w gnieździe znajdującym się w wystę pie wystają cym z wewnę trznej powierzchni ścianki GIW korpusu GEH. Wystę p VUR ma w swym przekroju poprzecznym korzystnie kształt będący odwzorowaniem kształtu zagłębienia członu napędzającego BGL. Wskutek tego po naciśnięciu prawej strony przycisku tego członu występ VUR stanowi ogranicznik jego ruchu w kierunku ruchu wskazówek zegara.
W położeniu zwolnionym, przedstawionym na fig. 2, zęby blokujące SPZ zapadki nie zazębiają się z kołem zapadkowym KLR, umożliwiając zwolnienie rolki nawijającej WKR oraz cięgna napinającego SPR.
Po naciśnięciu przycisku członu napędzającego BGL w położenie podparte, przedstawione na fig. 3, w którym zęby blokujące SPZ zapadki SPK zazębiają się z kołem zapadkowym KLR, powodując przesunięcie w kierunku ruchu wskazówek zegara kolejnego zęba koła zapadkowego, wchodzącego w zazębienie z zębem blokującym SPZ. Zapadka SPK jest utrzymywana w położeniu podpartym przez docisk znajdującego się pod działaniem sprężyny SFR końca EN2 ramienia SE2 zapadki SPZ do powierzchni bieżni AUF.
W wyniku dalszego nacisku na lewą część przycisku członu napędzającego BGL nastę puje jego dalszy obrót w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara w położenie zablokowane, przedstawione na fig. 4, przy czym w położeniu tym nosek HAN członu napędzającego BGL dociska ramię SE1 zapadki SPK, powodując dociśnięcie zębów SPZ tej zapadki do wnęk międzyzębowych koła zapadkowego KLR, a tym samym zablokowanie obrotu tego koła i połączonej z nim rolki nawijającej WKR, a tym samym zablokowanie naciągniętego cięgna napinającego SPR. Mechanizm napinający urządzenia według wynalazku jest ponadto zaopatrzony dodatkowo w dwa zderzaki wystające z wewnętrznej powierzchni ścianki GIW korpusu GEH, a mianowicie w zderzak końca EN1 ramienia SE1 zapadki SPK oraz w zderzak ANS' końcówki EN2 ramienia SE2 tej zapadki SPK, przy czym zderzak ANS ma w przekroju korzystnie kształt będący odwzorowaniem negatywowym kształtu zagłębienia członu napędzającego BGL, znajdującego się między noskiem HAN a osią obrotu c tego członu napędzającego BGL. Jak to jest widoczne na fig. 4, zderzak ANS ogranicza ruch członu napędzającego BGL w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara. Natomiast zderzak ANS', służący do ograniczenia ruchu ramienia SE2 zapadki SPZ w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, zabezpieczając w ten sposób zęby SPZ tej zapadki przed złamaniem albo odkształceniem, ma korzystnie kształt czworokąta i jego bok współpracujący z ramieniem SE2 zapadki SPK jest równoległy do powierzchni tego ramienia w pozycji odpowiadającej położeniu zablokowanemu (fig. 4).

Claims (10)

1. Urządzenie napinające, zabezpieczające cięgno lub ła ńcuch przed poślizgiem, złożone z korpusu, z umieszczonych wewnątrz niego mechanizmem napinającym, wyposażanym w rolkę nawijającą, do której przylega w kierunku nawijania cięgno napinające, wchodzące przez otwór w korpusie do jego wnętrza, oraz w połączone z tą rolką koło zapadkowe współpracujące z zapadką, znajdującą się pod działaniem napiętej sprężyny, oraz w człon napędzający, osadzony obrotowo na osi równoległej do osi rolki nawijającej, znamienne tym, że współpracująca z kołem zapadkowym (KLR) zapadka (SPK) stanowi dźwignię kątową złożoną z dwóch, nachylonych względem siebie pod kątem (α), ramion (SE1 i SE2) i jest ułożyskowana na osi (b), znajdującej się w punkcie przecięcia tych ramion (SE1 i SE2), przy czym oś (b) jest równoległa do osi (a) rolki nawijającej (WKR), a ponadto koniec (EN2) ramienia (SE2) zapadki (SPK), znajdujący się po stronie przeciwnej w stosunku do koła zapadkowego (KLR), styka się poślizgowo z powierzchnią bieżni (AUF) członu napędzającego (BGL), utrzymując cięgno napinające (SPR) w położeniu swobodnym, przy czym zapadka (SPK) współpracuje z członem napędzającym (BGL), którego uruchomienie powoduje obrót zapadki kolejno w położenie podparte, a następnie w położenie zablokowanego cięgna napinającego (SPR), przy czym człon napędzający (BGL) jest zaopatrzony od strony ramienia (SE1) zapadki (SPK) w nosek (HAN), dociskany w skrajnej pozycji członu napędzającego (BGL) do ramienia (SE1) zapadki (SPK), utrzymując ją w zablokowanym położeniu.
2. Urzą dzenie wedł ug zastrz. 1, znamienne tym, ż e jego zapadka (SPK) jest zaopatrzona w sprężynę śrubową (SFR), dociskają cą jej ramię (SE1) zębem blokującym (SPZ) do koła zapadkowego (KLR).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, ż e sprężyna śrubowa (SFR) jest podparta swym końcem skierowanym od zapadki (SPK) w gnieździe występu (VUR), wystającego z wewnętrznej powierzchni (GlW) ścianki połówki korpusu (GEH).
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że występ (VUR), wystający z powierzchni (GIW) połówki korpusu (GEH) ma w przekroju poprzecznym kształt będący odwzorowaniem negatywowym wycięcia członu napędzającego (BGL), sąsiadującego z jego powierzchnią bieżni (AUF).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia bieżni (AUF) ma w widoku z przodu kształ t wypukł y.
6. Urzą dzenie wedł ug zastrz. 5, znamienne tym, ż e powierzchnia bież ni (AUF) czł onu napę dzającego (BGL) stanowi w widoku z przodu segment koła.
7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, ż e powierzchnia bieżni (AUF) ma w przekroju poprzecznym kształt łuku.
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia wewnętrzna ścianki (GIW) połówki korpusu (GEH) jest zaopatrzona w wystający z niej zderzak (ANS'), ograniczający ruch ramienia (SE1) zapadki (SPK).
9. Urzą dzenie wedł ug zastrz. 8, znamienne tym, ż e wewnę trzna powierzchnia ścianki (GIW) jego połówki korpusu (GEH) jest zaopatrzona w wystający z niej występ, stanowiący zderzak (ANS), współpracujący z końcem (EN1) ramienia (SE1) zapadki (SPK).
10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że zderzak (ANS) ma w swym przekroju poprzecznym kształt będący odwzorowaniem negatywowym kształtu noska (HAN) członu napędzającego (BGL).
PL374078A 2002-09-05 2003-07-24 Urządzenie napinające zabezpieczające cięgno lub łańcuch przed poślizgiem PL199637B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0059302U AT6409U1 (de) 2002-09-05 2002-09-05 Spannvorrichtung für eine gleitschutzkette

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL374078A1 PL374078A1 (pl) 2005-09-19
PL199637B1 true PL199637B1 (pl) 2008-10-31

Family

ID=27792475

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL374078A PL199637B1 (pl) 2002-09-05 2003-07-24 Urządzenie napinające zabezpieczające cięgno lub łańcuch przed poślizgiem

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1536955B1 (pl)
JP (1) JP4143931B2 (pl)
AT (4) AT6409U1 (pl)
DE (1) DE50308238D1 (pl)
PL (1) PL199637B1 (pl)
WO (1) WO2004022363A1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITVE20040010A1 (it) * 2004-03-30 2004-06-30 Am Srl Dispositivo di tensionamento e bloccaggio, in particolare per catene da neve.
ITVE20060010A1 (it) * 2006-02-27 2007-08-28 Advanced Steel Engineering Ltd Dispositivo di tensionamento e bloccaggio, in particolare per catene da neve.
AT502669B1 (de) 2006-05-12 2007-05-15 Pewag Schneeketten Gmbh & Co Umlenkeinrichtung für eine gleitschutzkette
AT504512B1 (de) 2006-12-21 2008-06-15 Pewag Schneeketten Gmbh & Co Spannvorrichtung für eine gleitschutzkette
EP2154009A1 (de) * 2008-08-07 2010-02-17 Pewag Schneeketten GMBH & Co KG Spannschloss
JP6295032B2 (ja) * 2013-05-29 2018-03-14 株式会社カーメイト タイヤ滑り止め用ワイヤ緊張装置
DE102016104747A1 (de) 2016-03-15 2017-09-21 pewag Schneeketten GmbH Gleitschutzkette mit Spanneinrichtung
JP7430131B2 (ja) * 2020-10-21 2024-02-09 株式会社カーメイト タイヤチェーンの締付装置

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29703911U1 (de) 1997-03-04 1997-04-17 Contiweiss Weissenfels GmbH & Co. KG, 59423 Unna Spannschloß

Also Published As

Publication number Publication date
DE50308238D1 (de) 2007-10-31
EP1536955A1 (de) 2005-06-08
ATE373574T1 (de) 2007-10-15
EP1536955B1 (de) 2007-09-19
WO2004022363A1 (de) 2004-03-18
JP4143931B2 (ja) 2008-09-03
PL374078A1 (pl) 2005-09-19
AT6474U1 (de) 2003-11-25
AT6409U1 (de) 2003-10-27
AT6475U1 (de) 2003-11-25
JP2006502898A (ja) 2006-01-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11305685B2 (en) Ratchet tie down
US6375265B1 (en) Armrest for a vehicle seat
US6526918B1 (en) Retracting leash
US20070215411A1 (en) Multifunctional belaying device for a rope
JP5344499B2 (ja) タイヤチェーンの引張装置
TWI316993B (en) Bicycle shift control device
DE102004051883B4 (de) Schaltermechanismus für einen Schrittschalter für Fahrräder
US10053022B2 (en) Bicycle-carrying device for motor-vehicles
PL199637B1 (pl) Urządzenie napinające zabezpieczające cięgno lub łańcuch przed poślizgiem
US20100293765A1 (en) Tensioning Apparatus for Strap
US20020063247A1 (en) Wire stainer
KR20060105745A (ko) 벨트 리트랙션기구
US4124175A (en) Retractor with tension relieving mechanism
ES2661578T3 (es) Mueble con por lo menos un cajón o similar
US4584742A (en) Tensioning device for tensioning lines, particularly chains or belts
EP1298017B1 (en) Seat belt retractor with automatic locking mechanism
CZ271896A3 (en) Transport safety on a safety belt retractor
EP3098119A2 (en) Webbing retractor device
GB2622181A (en) Winding assembly that actuates a tensioner with a single stroke of a lever
GB2615878A (en) Winding assembly with mesh drive linkage
JP7369565B2 (ja) 雪用チェーン用の張り装置及び該装置が装備されている雪用チェーン
KR100485986B1 (ko) 전환 가능한 스프링을 가지는 벨트 로울러
JP4412806B2 (ja) チャイルドシート
AU2010100038A4 (en) Handle for a winding assembly and winding assembly lock
AU2004290610B2 (en) Seat belt retraction mechanism

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120724