PL199384B1 - Sposób wytwarzania preparatu radiodiagnostycznego na bazie gammaglobuliny - Google Patents

Sposób wytwarzania preparatu radiodiagnostycznego na bazie gammaglobuliny

Info

Publication number
PL199384B1
PL199384B1 PL383396A PL38339604A PL199384B1 PL 199384 B1 PL199384 B1 PL 199384B1 PL 383396 A PL383396 A PL 383396A PL 38339604 A PL38339604 A PL 38339604A PL 199384 B1 PL199384 B1 PL 199384B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hynic
gamma globulin
preparation
gammaglobulin
derivative
Prior art date
Application number
PL383396A
Other languages
English (en)
Other versions
PL383396A1 (pl
Inventor
Urszula Karczmarczyk
Alina Markiewicz
Joanna Michalik
Original Assignee
Inst En Atomowej O & Sacute Ro
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst En Atomowej O & Sacute Ro filed Critical Inst En Atomowej O & Sacute Ro
Priority to PL383396A priority Critical patent/PL199384B1/pl
Publication of PL383396A1 publication Critical patent/PL383396A1/pl
Publication of PL199384B1 publication Critical patent/PL199384B1/pl

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania preparatu radiodiagnostycznego na bazie gammaglobuliny do obrazowania stanów zapalnych u człowieka. W pierwszym etapie prowadzi się proces otrzymywania pochodnej gammaglobuliny, w którym do gammaglobuliny rozpuszczonej w buforze, korzystnie fosforanowym o stężeniu 0,1 mol/l dodaje się stopniowo roztwór HYNIC w dimetyloformamidzie o stężeniu 30 mmol w czasie od 4 do 8 godzin przy temperaturze od 14°C do 26°C, gdzie HYNIC oznacza kwas 6-hydrazydopirydyno-3-karboksylowy, przy czym stosunek molowy HYNIC do gammaglobuliny zawiera się w granicach od 3:1 do 8:1, korzystnie 5:1. Otrzymaną mieszaninę poddaje się procesowi oczyszczania na kolumnie chromatograficznej. W drugim etapie pochodną w postaci koniugatu gammaglobuliny z HYNIC poddaje się procesowi znakowania technetem-99m w obecności koliganda, korzystnie EDTA prowadząc inkubację w czasie od 15 do 60 minut w temperaturze od 15°C do 40°C i przy pH od 5 do 8,5, z kolei w trzecim etapie prowadzi się proces stabilizacji wyznakowanego preparatu poprzez dodanie soli kationu dwuwartościowego, korzystnie chlorku magnezu w ilości od 0,2 mg do 0,7 mg w 0,1 M buforze fosforanowym o objętości co najwyżej 1 ml.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania preparatu radiofarmaceutycznego na bazie gammaglobuliny do obrazowania stanów zapalnych u człowieka.
Gammaglobulina ludzka jest dużą cząsteczką białka wielkości 150000 Daltonów i stanowi obok innych klas globulin istotny składnik układu immunologicznego człowieka. Należy do grupy białek o znanej sekwencji aminokwasów. Gammaglobulina, inaczej immunoglobulina G jest pozyskiwana z osocza krwi czł owieka i charakteryzuje się dużą zawartoś cią mostków disiarczkowych, które stabilizują strukturę przestrzenną cząsteczki oraz gwarantują prawidłowe jej pofałdowanie. Te specyficzne cechy warunkują zachowanie własności immunogennych wykazujących specyficzną aktywność biologiczną, wykorzystywaną do wytwarzania preparatów farmaceutycznych na bazie gammaglobuliny. Gammaglobulina gromadzi się niespecyficznie w obszarach objętych stanem zapalnym różnych tkanek, co daje możliwość nieinwazyjnej lokalizacji stanu zapalnego nieznanego pochodzenia w diagnostyce oraz terapii. Preparat gammaglobuliny ludzkiej jest stosowany do wytwarzania radiofarmaceutyków umożliwiających obrazowanie stanów zapalnych różnego pochodzenia np. bakteryjnych, grzybiczych, pierwotniakowych, jak również stanów zapalnych powstających wokół implantów protez naczyniowych i kostno-stawowych.
Znanym radiofarmaceutykiem do diagnostyki i terapii stanów zapalnych jest gammaglobulina znakowana technetem-99m. Jednym ze stosowanych do tego celu jest preparat firmy Mallincrodt, wykonywany w jednofiolkowym zestawie Technescan HIG o składzie: poliklonalna ludzka gammaglobulina (n-4-imino-4 merkaoptobutylo) w ilości 1 mg, winian dwusodowy w ilości 4,2 mg, chlorek cyny w ilości 8 μm.
Drugim preparatem o podobnym zastosowaniu diagnostycznym jest dwufiolkowy suchy zestaw gammaglobuliny wytwarzany przez Fundację Akademii Medycznej w Łodzi.
Pierwsza fiolka tego zestawu zawiera: 5 mg gammaglobuliny, 0,4 mg kwasu metylenodwufosfonowego, 0,03 mg chlorku cyny. W drugiej fiolce znajduje się: 8 mg chlorku sodu, 1,38 mg dwuwodoro-fosforanu sodu.
Sposób otrzymywania tych preparatów jest opisany w polskim patencie 171 608. W stanie techniki tego patentu jest podany sposób wykonywania zestawu Technescan HIG, a przedmiot patentu dotyczy sposobu otrzymywania dwufiolkowego suchego zestawu Akademii Medycznej w Łodzi.
Technescan HIG otrzymuje się poprzez redukcję mostków dwusiarczkowych gammaglobuliny 4-merkaptobutylem i łączenie zmodyfikowanej gammaglobuliny ze związkiem chelatującym winianem dwusodowym. Z kolei sposób otrzymywania zestawu dwufiolkowego polega na tym, że redukcję mostków dwusiarczkowych w cząsteczce gammaglobuliny prowadzi się 2-merkaptoetanolem, zaś jako związku chelatującego używa się kwasu metylenodwufosfonowego.
Oba opisane zestawy są bezpośrednio znakowane technetem-99m, co może prowadzić do naruszenia struktury przestrzennej cząsteczki białka.
Zgodnie z wynalazkiem sposób wytwarzania preparatu radio-diagnostycznego na bazie gammaglobuliny do obrazowania stanów zapalnych u człowieka polega na tym, że w pierwszym etapie prowadzi się proces otrzymywania pochodnej gammaglobuliny. W czasie tego procesu do gammaglobuliny rozpuszczonej w buforze, korzystnie fosforanowym o stężeniu 0,1 mol/l dodaje się stopniowo roztwór HYNIC w dimetyloformamidzie o stężeniu 30 mmol w czasie od 4 do 8 godzin, przy temperaturze od 14°C do 26°C, korzystnie bez dostępu światła, gdzie HYNIC oznacza kwas 6-hydrazydopirydyno-3-karboksylowy acid. Stosunek molowy HYNIC do gammaglobuliny zawiera się w granicach od 3:1 do 8:1, korzystnie 5:1. Następnie mieszaninę poddaje się oczyszczaniu na kolumnie chromatograficznej, korzystnie wypełnionej złożem Sephadex G-25 Medium, przeznaczonym do rozdziału związków wielkocząsteczkowych typu gammaglobuliny od drobnocząsteczkowych, jak sole nieorganiczne i inne składniki mieszaniny inkubacyjnej. W drugim etapie otrzymaną pochodną w postaci koniugatu gammaglobuliny z HYNIC poddaje się procesowi znakowania technetem-99m w obecności koliganda. Korzystnie stosuje się EDTA prowadząc inkubację w czasie od 15 do 60 minut w temperaturze od 15°C do 40°C, przy pH od 5 do 8,5, korzystnie 7,3.
Z kolei w trzecim etapie prowadzi się proces stabilizacji wyznakowanego preparatu poprzez dodanie soli kationu dwuwartościowego, korzystnie chlorku magnezu w ilości 0,3 mg do 0,7 mg w 0,1 M buforze fosforanowym o objętości co najwyżej 1 ml.
Sposób wytwarzania radiofarmaceutyku na bazie gammaglobuliny, w którym technet-99m wprowadza się do pochodnej gammaglobuliny w postaci koniugatu gammaglobulina-HYNIC, pozwala
PL 199 384 B1 na otrzymanie natywnej struktury drugo- i trzeciorzędowej cząsteczki białka i zachowanie jej własności immunogennych. Zastosowanie etapu stabilizacji wyznakowanego preparatu zwiększa jego stabilność przy badaniu diagnostycznym do około 95%.
Wynalazek jest bliżej wyjaśniony w przykładzie wykonania, który podaje sposób wytwarzania preparatu radio-diagnostycznego na bazie gammaglobuliny.
P r z y k ł a d
W pierwszym etapie otrzymywania radiofarmaceutyku naważ k ę czystej gammaglobuliny firmy Biomed o wadze 200 mg rozpuszcza się w 2 ml 0,1 M buforu fosforanowego o pH 7,3. Następnie dodaje się kroplami, stale mieszając roztwór 30 mM HYNIC w dimetyloformamidzie (DFM). Reakcję sprzęgania prowadzi się w temperaturze 20°C bez dostępu światła. Stosunek molowy HYNIC do gammaglobuliny wynosi 5:1, co gwarantuje wyczerpujące sprzęganie cząsteczki białka z hydrazynonikotynoamidem. Proces oczyszczania prowadzi się na kolumnie chromatograficznej P-10 wypełnionej złożem Sephadex G-25 Medium zrównoważonej buforem fosforanowym.
Czystość i stężenie właściwe koniugatu analizuje się metodą chromatografii HPLC na kolumnie zawierającej złoże Bio Sep SEC 4000 w środowisku buforu fosforanowego w warunkach natywnych.
Następnie produkt przesącza się przez filtr bakteriologiczny 0,22 μm. W drugim etapie otrzymywania radiofarmaceutyku tak uzyskany koniugat poddaje się procesowi znakowania technetem-99m w obecności koliganda EDTA prowadząc inkubację w czasie 30 minut w temperaturze 36°C przy pH wynoszącym 7,3.
Z kolei w trzecim etapie prowadzi się proces stabilizacji wyznakowanego preparatu przez dodanie roztworu chlorku magnezu w ilości 0,36 mg w 0,1 M buforze fosforanowym.

Claims (2)

1. Sposób wytwarzania preparatu radiodiagnostycznego na bazie gammaglobuliny do obrazowania stanów zapalnych u człowieka, znamienny tym, że w pierwszym etapie prowadzi się proces otrzymywania pochodnej gammaglobuliny, w którym do gammaglobuliny rozpuszczonej w buforze, korzystnie fosforanowym o stężeniu 0,1 mol/l dodaje się stopniowo roztwór HYNIC w dimetyloformamidzie o stężeniu 30 mmol w czasie od 4 do 8 godzin przy temperaturze od 14°C do 26°C, korzystnie bez dostępu światła, gdzie HYNIC oznacza kwas 6-hydrazydopirydyno-3-karboksylowy, przy czym stosunek molowy HYNIC do gammaglobuliny zawiera się w granicach od 3:1 do 8:1, korzystnie 5:1, po czym mieszaninę poddaje się procesowi oczyszczania na kolumnie chromatograficznej, następnie w drugim etapie otrzymaną pochodną w postaci koniugatu gammaglobuliny z HYNIC poddaje się procesowi znakowania technetem-99m w obecności koliganda, korzystnie EDTA prowadząc inkubację w czasie od 15 do 60 minut w temperaturze od 15°C do 40°C i przy pH od 5 do 8,5, korzystnie 7,3, z kolei w trzecim etapie prowadzi się proces stabilizacji wyznakowanego preparatu poprzez dodanie soli kationu dwuwartościowego, korzystnie chlorku magnezu w ilości od 0,2 mg do 0,7 mg w 0,1 M buforze fosforanowym o objętości co najwyżej 1 ml.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces oczyszczania mieszaniny prowadzi się na kolumnie chromatograficznej wypełnionej złożem Sephadex G-25 Medium do rozdziału związków wielkocząsteczkowych od drobnocząsteczkowych.
PL383396A 2004-11-16 2004-11-16 Sposób wytwarzania preparatu radiodiagnostycznego na bazie gammaglobuliny PL199384B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383396A PL199384B1 (pl) 2004-11-16 2004-11-16 Sposób wytwarzania preparatu radiodiagnostycznego na bazie gammaglobuliny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383396A PL199384B1 (pl) 2004-11-16 2004-11-16 Sposób wytwarzania preparatu radiodiagnostycznego na bazie gammaglobuliny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL383396A1 PL383396A1 (pl) 2006-05-29
PL199384B1 true PL199384B1 (pl) 2008-09-30

Family

ID=43012463

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL383396A PL199384B1 (pl) 2004-11-16 2004-11-16 Sposób wytwarzania preparatu radiodiagnostycznego na bazie gammaglobuliny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL199384B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL383396A1 (pl) 2006-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2374942T3 (es) Reactivo de liberación para compuestos de vitamina d.
EP0417870B1 (de) Chelatbildner zur Komplexierung von radioaktiven Isotopen, deren Metallkomplexe sowie ihre Verwendung in Diagnostik und Therapie
JPH03103163A (ja) 食品劣化防止剤
JP6848046B2 (ja) Pd−1抗体製剤
US20230094773A1 (en) Ri-labeled humanized antibody
Sherman et al. In vivo transformation between fibrinogens of varying ethanol solubilities: a pathway of fibrinogen catabolism
JPS5943361A (ja) ビタミンk依存性骨タンパク質用部位−特異(特殊)測定
US7807133B2 (en) Avidin dimers effective in increasing the concentration of radioactive biotin in pretargeted radioimmunotherapy
CN109111517A (zh) 一种经修饰的生长分化因子及其制备方法和应用
JPH087212B2 (ja) ヒトおよび動物における骨および結合組織の疾患を検出する方法
Moreau et al. MANOTA: a promising bifunctional chelating agent for copper-64 immunoPET
PL199384B1 (pl) Sposób wytwarzania preparatu radiodiagnostycznego na bazie gammaglobuliny
ES2459290T3 (es) Anticuerpos monoclonales para la determinación inmunológica selectiva de formas de lamininas de alto peso molecular en líquidos corporales
JP4880854B2 (ja) 高い免疫反応性を有するタンパク質及びその製造方法
JPS60123500A (ja) 新規カルシトニン及びその採取法
EP4328244A1 (en) Humanised antibodies labelled with radionuclides that emit ?-rays
EP4327833A1 (en) Radioactive antitumor agent
JP7204662B2 (ja) 異性体的に純粋な18f-標識されたテトラヒドロ葉酸
PL197725B1 (pl) Farmaceutyczny zestaw na bazie gammaglobuliny
SU1711657A3 (ru) Способ получени меченных @ Т @ моноклональных антител
CZ307368B6 (cs) Konjugát monoklonální protilátky nimotuzumab, jeho komplex s radionuklidy, způsoby jejich přípravy a jejich použití
ZAYAS et al. * Institute of Nephrology** Center of Clinical Research*** Institute of Nuclear Sciences**** Faculty of Biology Havana, Cuba
JPH01469A (ja) 高分子ヒアルロン酸の測定方法および測定キット
JP2006029789A (ja) 抗体、それを含有する吸着剤、および免疫測定試薬
FR2554348A1 (fr) Complexes hepariniques marques au moyen de radio-elements de vie courte emetteurs de radiations non ionisantes, leur procede d'obtention, les produits intermediaires et application de ces complexes