PL199298B1 - Wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa i wysokociśnieniowa pompa zasilająca dla silnika spalinowego - Google Patents

Wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa i wysokociśnieniowa pompa zasilająca dla silnika spalinowego

Info

Publication number
PL199298B1
PL199298B1 PL352345A PL35234502A PL199298B1 PL 199298 B1 PL199298 B1 PL 199298B1 PL 352345 A PL352345 A PL 352345A PL 35234502 A PL35234502 A PL 35234502A PL 199298 B1 PL199298 B1 PL 199298B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
piston
cylinder
connecting channel
transverse groove
pressure
Prior art date
Application number
PL352345A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352345A1 (en
Inventor
Roland Alder
Original Assignee
Waertsilae Schweiz Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Waertsilae Schweiz Ag filed Critical Waertsilae Schweiz Ag
Publication of PL352345A1 publication Critical patent/PL352345A1/xx
Publication of PL199298B1 publication Critical patent/PL199298B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02MSUPPLYING COMBUSTION ENGINES IN GENERAL WITH COMBUSTIBLE MIXTURES OR CONSTITUENTS THEREOF
    • F02M59/00Pumps specially adapted for fuel-injection and not provided for in groups F02M39/00 -F02M57/00, e.g. rotary cylinder-block type of pumps
    • F02M59/44Details, components parts, or accessories not provided for in, or of interest apart from, the apparatus of groups F02M59/02 - F02M59/42; Pumps having transducers, e.g. to measure displacement of pump rack or piston
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02MSUPPLYING COMBUSTION ENGINES IN GENERAL WITH COMBUSTIBLE MIXTURES OR CONSTITUENTS THEREOF
    • F02M63/00Other fuel-injection apparatus having pertinent characteristics not provided for in groups F02M39/00 - F02M57/00 or F02M67/00; Details, component parts, or accessories of fuel-injection apparatus, not provided for in, or of interest apart from, the apparatus of groups F02M39/00 - F02M61/00 or F02M67/00; Combination of fuel pump with other devices, e.g. lubricating oil pump
    • F02M63/0001Fuel-injection apparatus with specially arranged lubricating system, e.g. by fuel oil

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Fuel-Injection Apparatus (AREA)
  • Details Of Reciprocating Pumps (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest wysokoci snieniowa jed- nostka t lokowo-cylindrowa (1), zw laszcza pompa zasilaj aca dla silnika spalinowego, zawieraj aca cylinder (3) z otworem cylindrycznym (3a) i prowadzonym w nim przesuwnie w kierunku (V) przesuwu t lokiem (2), przy czym cylinder (3) ma otwór (3b) doprowadzania paliwa, uchodz acy do otworu cylindrowego (3a), który to otwór cylindrowy (3a), pomi edzy otworem (3b) doprowadzania paliwa i ko ncem (3d) po stronie niskoci snieniowej ma pewn a d lugosc (F). T lok (2) lub otwór cylindrowy (3a) ma co najmniej jeden pierwszy i jeden drugi rowek poprzeczny (2c, 2d), które w kierunku przemieszczania s a usytuowane w odst epie od siebie tak, ze pierwszy rowek poprzeczny (2c) jest w sposób zapew- niaj acy prowadzenie p lynu po laczony, poprzez kana l lacz a- cy (2b) z otworem (3b) doprowadzania p lynu i ze drugi rowek poprzeczny (2d) jest w sposób zapewniaj acy prowa- dzenie p lynu polaczony, poprzez kana l lacz acy (2c), z ko ncem (3d) po stronie niskoci snieniowej. Przedmiotem wynalazku jest tak ze wysokoci snieniowa pompa zasilaj aca dla silnika spalinowego zawieraj aca jednostk e tlokowo- -cylindrow a (1). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa, zwłaszcza pompa zasilająca dla silnika spalinowego, zawierająca cylinder z otworem cylindrowym i prowadzonym w nim przesuwnie w kierunku przesuwu tłokiem, przy czym cylinder ma otwór doprowadzania paliwa uchodzący do otworu cylindrowego, i przy czym otwór cylindrowy pomiędzy otworem doprowadzania paliwa i końcem po stronie niskociśnieniowej ma pewną długość, a tłok lub otwór cylindrowy ma co najmniej jeden pierwszy i jeden drugi rowek poprzeczny, które w kierunku przesuwu są usytuowane w odstępie od siebie. Ponadto przedmiotem wynalazku jest wysokociśnieniowa pompa zasilająca dla silnika spalinowego, zawierająca wysokociśnieniową jednostkę tłokowo-cylindrową według wynalazku.
W publikacji międzynarodowej WO 89/10479 ujawniona została wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa, która nadaje się do stosowania jako pompa wysokociśnieniowa, na przykład jako wysokociśnieniowa pompa zasilająca silnika wysokoprężnego. Tego rodzaju wysokociśnieniowe pompy zasilające są dostosowane do ciśnień wtrysku o wielkości rzędu 1000 bar i więcej. Podczas eksploatacji tego rodzaju wysokociśnieniowych pomp zasilających istnieje niebezpieczeństwo, wskutek wysokich obciążeń materiału, że tłok zatrze się przy prowadzeniu w cylindrze.
Wadę tych znanych wysokociśnieniowych pomp zasilających stanowi fakt, że przy wysokich ciśnieniach i/lub przy dużej częstotliwości skoku istnieje niebezpieczeństwo zatarcia.
Celem niniejszego wynalazku jest utworzenie wysokociśnieniowej jednostki tłokowo-cylindrowej, która także przy bardzo dużych ciśnieniach i/lub częstotliwościach skoku nie będzie miała skłonności do zacierania się tłoka przy prowadzeniu w cylindrze.
Wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa, zwłaszcza pompa zasilająca dla silnika spalinowego, zawierająca cylinder z otworem cylindrowym i prowadzonym w nim przesuwnie w kierunku przesuwu tłokiem, przy czym cylinder ma otwór doprowadzania paliwa uchodzący do otworu cylindrowego, i przy czym otwór cylindrowy pomiędzy otworem doprowadzania paliwa i końcem po stronie niskociśnieniowej ma pewną długość, a tłok lub otwór cylindrowy ma co najmniej jeden pierwszy i jeden drugi rowek poprzeczny, które w kierunku przesuwu są usytuowane w odstępie od siebie, według wynalazku charakteryzuje się tym, że pierwszy rowek poprzeczny jest w sposób zapewniający prowadzenie płynu połączony, poprzez kanał łączący, z otworem doprowadzania płynu, a drugi rowek poprzeczny jest w sposób zapewniający prowadzenie płynu połączony, poprzez kanał łączący, z koń cem po stronie niskociś nieniowej.
Korzystnie, oba rowki poprzeczne są oddalone od siebie o długość uszczelniania, i że długość uszczelniania jest krótsza niż długość otworu cylindrowego.
Korzystnie, długość uszczelniania jest co najmniej pięć razy krótsza niż długość otworu cylindrowego.
Korzystnie, długość uszczelniania wynosi w przybliżeniu 5 mm.
Korzystnie, pomiędzy pierwszym rowkiem poprzecznym i otworem doprowadzania paliwa znajduje się co najmniej jeden dalszy rowek poprzeczny, który w sposób zapewniający prowadzenie płynu jest połączony z kanałem łączącym.
Korzystnie, tłok w kierunku ku swobodnemu końcowi ma co najmniej dwa rowki poprzeczne, których odstęp w kierunku przesuwu jest mniejszy od średnicy otworu doprowadzania paliwa.
Korzystnie, kanał łączący jest utworzony przez kanał usytuowany wewnątrz tłoka lub cylindra, który to kanał jest połączony, w sposób zapewniający prowadzenie płynu, co najmniej z pierwszym lub drugim rowkiem poprzecznym.
Korzystnie, kanał łączący jest ukształtowany jako przebiegający w kierunku przesuwu.
Korzystnie, kanał łączący jest ukształtowany jako przebiegający spiralnie.
Korzystnie, kanał łączący ma kształt wydrążonego cylindra.
Korzystnie kanał łączący co najmniej częściowo ma postać wybrania, przebiegającego wzdłuż powierzchni tłoka i/lub otworu cylindrowego.
Wysokociśnieniowa pompa zasilająca dla silnika spalinowego, zawierająca wysokociśnieniową jednostkę tłokowo-cylindrową, zawierającą cylinder z otworem cylindrowym i prowadzonym w nim przesuwnie w kierunku przesuwu tłokiem, przy czym cylinder ma otwór doprowadzania paliwa uchodzący do otworu cylindrowego, i przy czym otwór cylindrowy pomiędzy otworem doprowadzania paliwa i końcem po stronie niskociśnieniowej ma pewną długość, a tłok lub otwór cylindrowy ma co najmniej jeden pierwszy i jeden drugi rowek poprzeczny, które w kierunku przesuwu są usytuowane
PL 199 298 B1 w odstę pie od siebie, wedł ug wynalazku charakteryzuje się tym, ż e pierwszy rowek poprzeczny jest w sposób zapewniający prowadzenie płynu połączony, poprzez kanał łączący, z otworem doprowadzania płynu, a drugi rowek poprzeczny jest w sposób zapewniający prowadzenie płynu połączony, poprzez kanał łączący, z końcem po stronie niskociśnieniowej.
Korzystne cechy wysokociśnieniowej pompy według wynalazku są analogiczne jak wymienione powyżej korzystne cechy wysokociśnieniowej jednostki tłokowo-cylindrowej.
Takie rozmieszczenie rowków, że pierwszy i drugi rowek poprzeczny są oddalone od siebie o długość uszczelniania, która jest krótsza niż długość otworu, ma tę zaletę , że długość otworu do prowadzenia tłoka jest ukształtowana jako stosunkowo długa, co umożliwia pewne prowadzenie tłoka, a przy tym długość uszczelniania jest ukształtowana jako stosunkowo krótka, tak że pomiędzy otworem doprowadzania paliwa i końcem po stronie niskociśnieniowej występuje wystarczająco duży przeciek. Ten przeciek umożliwia chłodzenie tłoka i cylindra i/lub smarowanie tak, że unika się zagrzewania pompy lub nawet zacierania tłoka. Wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa według wynalazku ma poza tym tę zaletę, że może ona być eksploatowana z wysoką częstotliwością skoku względnie z dużą wydajnością zasilania, bez występowania przy tym nadmiernego zużycia.
W korzystnym ukształtowaniu długość uszczelniania wynosi około 5 mm, podczas gdy długość otworu wynosi przykładowo 100 mm, tak że długość uszczelniania jest znacznie krótsza niż długość otworu. Taki układ ma tę zaletę, że z jednej strony tłok jest prowadzony pewniej w cylindrze, a z drugiej strony jest wystarczająco chłodzony.
Pierścieniowy kształt rowka poprzecznego ma tę zaletę, że paliwo, a co za tym idzie także wywoływane przez to paliwo ciśnienie, rozkłada się na obwodzie rowka poprzecznego, wskutek czego tłok jest centrowany w cylindrze. Ponadto rowek poprzeczny ma tę właściwość, że zbierają się w nim cząstki zanieczyszczeń tak, że te cząstki wcale lub prawie wcale nie przemieszczają się w cylindrze.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wysokociśnieniową jednostkę tłokowo-cylindrową, w przekroju podłużnym, fig. 2 - tłok, w widoku perspektywicznym, fig. 3 - przekrój wzdł u ż linii A-A na fig. 1, fig. 4 - wysokociśnieniową pompę zasilającą silnika spalinowego, w przekroju podłużnym, fig. 5 - inną wysokociśnieniową jednostkę tłokowo-cylindrową, w przekroju podłużnym, fig. 6 - inny tłok, w widoku perspektywicznym, fig. 7 - dalszy tłok w widoku perspektywicznym, fig. 8 - dalszą wysokociśnieniową jednostkę tłokowocylindrową w przekroju podłużnym, fig. 9 - przekrój wzdłuż linii B-B na fig. 8, a fig. 10 - kolejny tłok w widoku perspektywicznym.
Na fig. 1 ukazana jest wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa zawierająca cylinder 3 z otworem cylindrowym 3a i prowadzonym w nim przesuwnie w kierunku V przesuwu tł okiem 2. Dwa otwory 3b doprowadzania paliwa uchodzą do otworu cylindrowego 3a. Tłok 2 spręża paliwo dopływające przez otwory 3b doprowadzania paliwa w kierunku strony wysokociśnieniowej 3c cylindra 3. Na przeciwległym, znajdującym się po stronie niskociśnieniowej końcu 3c cylindra istnieje ciśnienie atmosferyczne.
Jak pokazano na fig. 1 i w widoku perspektywicznym na fig. 2, powierzchnia zewnętrzna cylindra 3 ma pierwszy rowek poprzeczny 2c i drugi rowek poprzeczny 2d, które oddalone są od siebie o długość uszczelniania D. Jak przedstawiono na fig. 1, te rowki poprzeczne 2c i 2d są tak usytuowane, że w każdym położeniu tłoka 2, przemieszczającego się do góry i w dół w otworze cylindrowym 3a, znajdują się one pomiędzy otworem 3b doprowadzania paliwa i końcem 3d po stronie niskociśnieniowej. Pierwszy rowek poprzeczny 2c jest poprzez pierwszy, rowkowy kanał łączący 2b połączony, w sposób zapewniający prowadzenie płynu, z otworem 3b doprowadzania paliwa. Drugi rowek poprzeczny 2d jest poprzez drugi rowkowy kanał łączący 2f połączony, w sposób zapewniają cy prowadzenie pł ynu, z koń cem 3d po stronie niskociś nieniowej. Pierwszy rowkowy kanał łączący 2b jest tak usytuowany, że co najmniej w najwyższej pozycji skokowej tłoka 2 istnieje zapewniające prowadzenie płynu połączenie z otworem 3b doprowadzania paliwa, tak że ciśnienie w pierwszym kanale łączącym 2b podczas całego skoku tłoka 2 maksymalnie odpowiada ciśnieniu paliwa w otworze 3b doprowadzania paliwa, tak że również ciśnienie w pierwszym rowku poprzecznym 2c odpowiada w zasadzie ciś nieniu płynu w otworze 3b doprowadzania paliwa. Drugi kanał łączący 2f jest tak usytuowany, że istnieje stale połączenie z końcem 3d po stronie niskociśnieniowej, tak że w drugim kanale łączącym 2f i drugim rowku poprzecznym 2d istnieje w zasadzie ciśnienie atmosferyczne. Ciśnienie paliwa w otworze 3b dopro4
PL 199 298 B1 wadzania paliwa wynosi przykładowo 5 bar, tak że pomiędzy pierwszym rowkiem poprzecznym 2c i drugim rowkiem poprzecznym 2d istnieje róż nica ciś nień wynoszą ca w zasadzie 5 bar. Dł ugość D uszczelniania jest bardzo krótka, wynosi przykł adowo 5 mm, tak ż e pomiędzy pierwszym i drugim rowkiem poprzecznym 2c, 2d zagwarantowane są wystarczająco duże przecieki, aby spowodować wystarczające chłodzenie i aby uniknąć przegrzewania się lub zacierania tłoka.
W przedstawionym przykładzie wykonania cylinder 3 ma większą ilość rozmieszczonych we wzajemnych odstępach pomiędzy otworem 3b doprowadzania paliwa i pierwszym rowkiem poprzecznym 2c kołowych rowków poprzecznych 2a, z których wszystkie są połączone, w sposób zapewniający prowadzenie płynu, z kanałem łączącym 2b. Taki układ ma tę zaletę, że na obwodzie każdego rowka poprzecznego 2a osiąga się wyrównanie ciśnienia, które działa równomiernie na obwodzie tłoka 2 i centruje go względem otworu cylindrowego 3a.
Tłok 2 w przedstawionym na fig. 1 położeniu pomiędzy otworem 3b doprowadzania paliwa i swobodnym koń cem 2h tł oka 2 ma wię kszą ilość równomiernie rozmieszczonych we wzajemnych odstępach rowków poprzecznych 2a. Są one korzystnie tak rozmieszczone, że podczas całej drogi suwu tłoka 2 wszystkie uprzednio wymienione rowki poprzeczne 2a łączą się w sposób zapewniający prowadzenie płynu z otworem 3b doprowadzania paliwa, tak że w tych rowkach poprzecznym 2a występuje stosunkowo niskie ciśnienie, podczas gdy po stronie czołowej swobodnego końca 2h tłoka 2 występuje ciśnienie przykładowo wynoszące 1000 bar. Tak więc zagwarantowane jest to, że na ciśnienie paliwa w otworze 3b doprowadzania paliwa niemal nie ma wpływu lub wcale nie ma wpływu wysokie ciśnienie po stronie czołowej swobodnego końca 2h, czego następstwem jest to, że różnica ciśnień pomiędzy otworem 3b doprowadzania paliwa i końcem 3d po stronie niskociśnieniowej ma w przybliż eniu stałą wartość. Wskutek tego przecieki pomię dzy otworem 3b doprowadzania paliwa i koń cem 3d po stronie niskociśnieniowej są niezależ ne od ciś nienia po stronie czoł owej swobodnego końca 2h.
W korzystnej postaci wynalazku uprzednio wspomniane rowki poprzeczne 2a mają w kierunku V przesuwu wzajemny odstęp, który jest mniejszy od średnicy otworu 3b doprowadzania paliwa.
Na fig. 3 ukazany jest przekrój cylindra 3 i tłoka 2 wykonany wzdłuż linii A-A, przy czym ponadto są widoczne pierścieniowe rowki poprzeczne 2a oraz kanał łączący 2b.
Na fig. 4 ukazana jest w przekroju podłużnym wysokociśnieniowa pompa zasilająca 4 dla silników spalinowych, zwłaszcza dużych silników wysokoprężnych. Wewnątrz wysokociśnieniowej pompy zasilającej 4 jest umieszczona wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa 1. Tłok 2 wykonuje ruch pompujący w kierunku V przesuwu, przesuwając się do góry i w dół i odsłaniając przy tym względnie odkrywając otwór 3b doprowadzania paliwa dla wykonania suwu sprężania. Paliwo jest wskutek tego tłoczone do komory wysokociśnieniowej 4f i dostaje się poprzez zawory wysokociśnieniowe 4b, które otwierają się po osiągnięciu ciśnienia o granicznej wysokości, do komory wysokociśnieniowej 4a. Suw tłoka jest wywoływany po stronie utwierdzonego końca 2e tłoka 2 przez popychacz 4e, przy czym popychacz 4e jest przykładowo napędzany przez nie przedstawioną krzywkę. Ruch powrotny tłoka 2 jest wywoływany przez sprężynę powrotną 4d.
Zaletę wysokociśnieniowej pompy zasilającej 4 stanowi to, że wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa 1 może wykonywać dużą liczbę suwów w jednostce czasu, bez wystąpienia przegrzania lub zatarcia. Jest więc podczas napełniania komory wysokociśnieniowej 4a możliwe napędzanie wysokociśnieniowej pompy zasilającej 4 z maksymalną prędkością obrotową.
Paliwo jest doprowadzane poprzez otwór wlotowy 4c do otworu 3b doprowadzania paliwa.
Tłok 2 jest w znany sposób tak umieszczony, że jest on ułożyskowany obrotowo wokół swojej osi podłużnej. Tłok 2 ma korzystnie skośne krawędzie sterujące, które w połączeniu z podciętą powierzchnią boczną i stroną czołową tłoka 2 umożliwia regulowanie objętości. W zależności od położenia w ruchu obrotowym tłoka 2 zmienia się przekrój otworu 3b doprowadzania paliwa, jak to na przykład odbywa się przy ssaniu z dławieniem.
W odróżnieniu od przykładu wykonania pokazanego na fig. 1 i fig. 2, w przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 5 i fig. 6 tłok 2 jest pozbawiony rowków, a rowki poprzeczne 2a, rowki poprzeczne pierwszy 2c i drugi 2d oraz kanały łączące pierwszy 2b i drugi 2f mają postać wybrań w otworze cylindrowym 3a. Wybrany odcinek otworu cylindrowego 3a pomiędzy otworem 3b doprowadzania paliwa i rowkiem poprzecznym 2c mógłby także mieć wzdłuż całego odcinka większą średnicę niż tłok 2, tak aby odcinek ten tworzył pomiędzy otworem 3b doprowadzania paliwa i rowkiem poprzecznym 2c kanał łączący w kształcie wydrążonego cylindra. Podobnie na odcinku pomiędzy rowkiem poprzecznym 2d i końcem 3d po stronie niskociśnieniowej mógłby otwór cylindrowy 3a mieć
PL 199 298 B1 większą średnicę niż tłok 2 tak aby pomiędzy nimi był utworzony kanał łączący 2f w kształcie wydrążonego cylindra.
Na fig. 7 pokazany jest tłok 2 z przebiegającym wzdłuż jego powierzchni spiralnym rowkiem 2b, który tworzy kanał łączący i który łączy ze sobą wzajemnie, w sposób zapewniający prowadzenie płynu, rowek poprzeczny 2c z rowkiem poprzecznym 2a. Przebiegający na stronie tylnej tłoka 2, mający spiralny kształt odcinek rowka nie jest widoczny na fig. 7. Cały rowek 2b rozciąga się jednak spiralnie wzdłuż powierzchni tłoka, zaczynając się przy rowku poprzecznym 2a i kończąc się przy rowku poprzecznym 2c.
Na fig. 8 pokazany jest przekrój podłużny przez tłok 2 i cylinder 3, przy czym tłok 2 ma usytuowany w jego środku, przebiegający prostoliniowo w kierunku V przesuwu, kanał łączący 2b. W tłoku 2 są rozmieszczone kanały poprzeczne 2i, które tworzą połączenie prowadzące płyn pomiędzy kanałem łączącym 2b; 2f i kanałem poprzecznym 2a, 2c; 2d. Na przekroju według fig. 9, stanowiącym przekrój wykonany wzdłuż linii B-B na fig. 8, widoczny jest przebiegający w środku tłoka 2 kanał łączący 2b, który poprzez kanały poprzeczne 2i w sposób zapewniający prowadzenie płynu jest połączony z rowkiem poprzecznym 2a. Kanał łączący 2b; 2f mógłby także być wykonany jako przebiegający w cylindrze 3, podczas gdy przykładowo przedstawione na fig. 5, wpuszczone w otwór cylindrowy 3a rowki poprzeczne 2a, 2c, 2d są w sposób zapewniający prowadzenie płynu połączone, przez przebiegający wewnątrz cylindra 3 kanał łączący 2b; 2f, z otworem 3b doprowadzania paliwa i/lub z końcem 3d po stronie niskociśnieniowej.
Na fig. 10 pokazany jest dalszy przykład wykonania tłoka 2 o kształcie cylindra, który pomiędzy rowkiem poprzecznym 2a i pierwszym rowkiem poprzecznym 2c ma mniejszą powierzchnię przekroju względnie mniejszą średnicę. Gdy ten tłok 2 jest wprowadzony do przedstawionego na fig. 1 cylindra 3, uzyskuje się wzdłuż zmniejszonej średnicy kanał łączący 2b, który łączy, w sposób zapewniający prowadzenie płynu, otwór 3b doprowadzania paliwa z pierwszym rowkiem poprzecznym 2c. Powstaje więc kanał łączący 2b o kształcie wydrążonego cylindra. Tłok 2 mógłby również pomiędzy drugim rowkiem poprzecznym 2d i końcem 3d po stronie niskociśnieniowej mieć zmniejszoną średnicę dla utworzenia kanału łączącego 2f.
Kanał łączący 2b; 2f korzystnie co najmniej częściowo ma postać wybrania, które wpuszczone jest w powierzchnię tłoka 2 i/lub otworu cylindrowego 3a i przebiega wzdłuż nich.

Claims (22)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa, zwłaszcza pompa zasilająca dla silnika spalinowego, zawierająca cylinder z otworem cylindrowym i prowadzonym w nim przesuwnie w kierunku przesuwu tłokiem, przy czym cylinder ma otwór doprowadzania paliwa uchodzący do otworu cylindrowego, i przy czym otwór cylindrowy pomiędzy otworem doprowadzania paliwa i końcem po stronie niskociśnieniowej ma pewną długość, a tłok lub otwór cylindrowy ma co najmniej jeden pierwszy i jeden drugi rowek poprzeczny, które w kierunku przesuwu są usytuowane w odstępie od siebie, znamienna tym, że pierwszy rowek poprzeczny (2c) jest w sposób zapewniający prowadzenie płynu połączony, poprzez kanał łączący (2b), z otworem (3b) doprowadzania płynu, a drugi rowek poprzeczny (2d) jest w sposób zapewniający prowadzenie płynu połączony, poprzez kanał łączący (2c), z koń cem (3d) po stronie niskociśnieniowej.
  2. 2. Jednostka tłokowo-cylindrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że oba rowki poprzeczne (2c, 2d) są oddalone od siebie o długość (D) uszczelniania, i że długość (D) uszczelniania jest krótsza niż długość (F) otworu cylindrowego.
  3. 3. Jednostka tłokowo-cylindrowa według zastrz. 2, znamienna tym, że długość (D) uszczelniania jest co najmniej pięć razy krótsza niż długość (F) otworu cylindrowego.
  4. 4. Jednostka tłokowo-cylindrowa według zastrz. 2 albo 3, znamienna tym, że długość (D) uszczelniania wynosi w przybliżeniu 5 mm.
  5. 5. Jednostka tłokowo-cylindrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że pomiędzy pierwszym rowkiem poprzecznym (2c) i otworem (3b) doprowadzania paliwa znajduje się co najmniej jeden dalszy rowek poprzeczny (2a), który w sposób zapewniający prowadzenie płynu jest połączony z kanałem łączącym (2b).
    PL 199 298 B1
  6. 6. Jednostka tłokowo-cylindrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że tłok (2) w kierunku ku swobodnemu końcowi (2h) ma co najmniej dwa rowki poprzeczne (2a), których odstęp w kierunku (V) przesuwu jest mniejszy od średnicy otworu (3b) doprowadzania paliwa.
  7. 7. Jednostka tłokowo-cylindrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że kanał łączący (2b; 2f) jest utworzony przez kanał usytuowany wewnątrz tłoka (2) lub cylindra (3), który to kanał jest połączony, w sposób zapewniający prowadzenie płynu, co najmniej z pierwszym lub drugim rowkiem poprzecznym (2c, 2d).
  8. 8. Jednostka tłokowo-cylindrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że kanał łączący (2b; 2f) jest ukształtowany jako przebiegający w kierunku (V) przesuwu.
  9. 9. Jednostka tłokowo-cylindrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że kanał łączący (2b; 2f) jest ukształtowany jako przebiegający spiralnie.
  10. 10. Jednostka tłokowo-cylindrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że kanał łączący (2b; 2f) ma kształt wydrążonego cylindra.
  11. 11. Jednostka tłokowo-cylindrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że kanał łączący (2b; 2f) co najmniej częściowo ma postać wybrania, przebiegającego wzdłuż powierzchni tłoka (2) i/lub otworu cylindrowego (3a).
  12. 12. Wysokociśnieniowa pompa zasilająca dla silnika spalinowego, zawierająca wysokociśnieniową jednostkę tłokowo-cylindrową, zawierającą cylinder z otworem cylindrowym i prowadzonym w nim przesuwnie w kierunku przesuwu tłokiem, przy czym cylinder ma otwór doprowadzania paliwa uchodzący do otworu cylindrowego, i przy czym otwór cylindrowy pomiędzy otworem doprowadzania paliwa i końcem po stronie niskociśnieniowej ma pewną długość, a tłok lub otwór cylindrowy ma co najmniej jeden pierwszy i jeden drugi rowek poprzeczny, które w kierunku przesuwu są usytuowane w odstępie od siebie, znamienna tym, że pierwszy rowek poprzeczny (2c) jest w sposób zapewniający prowadzenie płynu połączony, poprzez kanał łączący (2b), z otworem (3b) doprowadzania pł ynu, a drugi rowek poprzeczny (2d) jest w sposób zapewniają cy prowadzenie płynu połączony, poprzez kanał łączący (2c), z końcem (3d) po stronie niskociśnieniowej.
  13. 13. Pompa zasilająca według zastrz. 12, znamienna tym, że oba rowki poprzeczne (2c, 2d) są oddalone od siebie o długość (D) uszczelniania, i że długość (D) uszczelniania jest krótsza niż długość (F) otworu cylindrowego.
  14. 14. Pompa zasilająca według zastrz. 13, znamienna tym, że długość (D) uszczelniania jest co najmniej pięć razy krótsza niż długość (F) otworu cylindrowego.
  15. 15. Pompa zasilająca według zastrz. 13 albo 14, znamienna tym, że długość (D) uszczelniania wynosi w przybliżeniu 5 mm.
  16. 16. Pompa zasilająca według zastrz. 12, znamienna tym, że pomiędzy pierwszym rowkiem poprzecznym (2c) i otworem (3b) doprowadzania paliwa znajduje się co najmniej jeden dalszy rowek poprzeczny (2a), który w sposób zapewniający prowadzenie płynu jest połączony z kanałem łączącym (2b).
  17. 17. Pompa zasilająca według zastrz. 12, znamienna tym, że tłok (2) w kierunku ku swobodnemu końcowi (2h) ma co najmniej dwa rowki poprzeczne (2a), których odstęp w kierunku (V) przesuwu jest mniejszy od średnicy otworu (3b) doprowadzania paliwa.
  18. 18. Pompa zasilająca według zastrz. 12, znamienna tym, że kanał łączący (2b; 2f) jest utworzony przez kanał usytuowany wewnątrz tłoka (2) lub cylindra (3), który to kanał jest połączony, w sposób zapewniający prowadzenie pł ynu, co najmniej z pierwszym lub drugim rowkiem poprzecznym (2c, 2d).
  19. 19. Pompa zasilająca według zastrz. 12, znamienna tym, że kanał łączący (2b; 2f) jest ukształtowany jako przebiegający w kierunku (V) przesuwu.
  20. 20. Pompa zasilająca według zastrz. 12, znamienna tym, że kanał łączący (2b; 2f) jest ukształtowany jako przebiegający spiralnie.
  21. 21. Pompa zasilająca według zastrz. 12, znamienna tym, że kanał łączący (2b; 2f) ma kształt wydrążonego cylindra.
  22. 22. Pompa zasilająca według zastrz. 12, znamienna tym, że kanał łączący (2b; 2f) co najmniej częściowo ma postać wybrania, przebiegającego wzdłuż powierzchni tłoka (2) i/lub otworu cylindrowego (3a).
PL352345A 2001-02-26 2002-02-20 Wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa i wysokociśnieniowa pompa zasilająca dla silnika spalinowego PL199298B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP01810197 2001-02-26

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352345A1 PL352345A1 (en) 2002-09-09
PL199298B1 true PL199298B1 (pl) 2008-09-30

Family

ID=8183760

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL352345A PL199298B1 (pl) 2001-02-26 2002-02-20 Wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa i wysokociśnieniowa pompa zasilająca dla silnika spalinowego

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1234975B1 (pl)
JP (1) JP4111716B2 (pl)
KR (1) KR100773437B1 (pl)
CN (1) CN1280537C (pl)
DE (1) DE50204735D1 (pl)
DK (1) DK1234975T3 (pl)
PL (1) PL199298B1 (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102006016702A1 (de) * 2006-04-08 2007-10-18 Man Diesel Se Kraftstoffgespülte Kolbenpumpe
JP4625789B2 (ja) 2006-07-20 2011-02-02 日立オートモティブシステムズ株式会社 高圧燃料ポンプ
EP1881189B1 (en) * 2006-07-21 2014-10-29 Continental Automotive GmbH Piston-cylinder system and hydraulic compensation device
DE102006040468A1 (de) * 2006-08-29 2008-03-06 Man Diesel Se Kolbenpumpe mit Ablagerungsschutz
JP4650403B2 (ja) * 2006-11-27 2011-03-16 株式会社デンソー サプライポンプ
DE102007019909B4 (de) 2007-04-27 2019-07-11 Man Energy Solutions Se Kraftstoffpumpe mit Leckagenuten
JP4842293B2 (ja) * 2008-04-02 2011-12-21 株式会社日本自動車部品総合研究所 燃料噴射弁
KR101400580B1 (ko) 2010-01-15 2014-07-01 현대중공업 주식회사 연료분사펌프의 분사장치
KR101219987B1 (ko) 2011-04-28 2013-01-09 현대중공업 주식회사 윤활유 유로를 갖는 플런저를 포함한 연료분사펌프와 이를 구비한 디젤엔진
EP2530316A1 (en) * 2011-06-02 2012-12-05 Delphi Technologies Holding S.à.r.l. Fuel pump lubrication
EP2530315A1 (en) * 2011-06-02 2012-12-05 Delphi Technologies Holding S.à.r.l. Fuel pump lubrication
DE102012223334A1 (de) 2012-12-17 2014-06-18 Robert Bosch Gmbh Kolbenzylindereinheit
KR101450771B1 (ko) * 2013-02-25 2014-10-16 한국기계연구원 실린더와 피스톤의 마모방지 구조 및 이를 포함하는 피스톤 펌프
GB201402535D0 (en) * 2014-02-13 2014-04-02 Delphi Int Operations Luxembourg Sarl Fuel pump
DE102014010718B4 (de) * 2014-07-19 2020-03-19 Woodward L'orange Gmbh Kolbenpumpe für ein Kraftstoffeinspritzsystem
DE102015016314A1 (de) * 2015-12-15 2017-06-22 L'orange Gmbh Kolbenpumpe
DE102017207044B4 (de) * 2017-04-26 2023-12-28 Vitesco Technologies GmbH Kraftstoffhochdruckpumpe für ein Kraftstoffeinspritzsystem
WO2022030431A1 (ja) * 2020-08-04 2022-02-10 京セラ株式会社 摺動装置、プランジャポンプ、送液装置および液体クロマトグラフィー装置

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT307808B (de) * 1971-04-09 1973-06-12 Friedmann & Maier Ag Einspritzpumpe
WO1989010479A1 (en) * 1988-04-22 1989-11-02 Hei-Tech B.V. High-pressure piston cylinder unit
NL8801198A (nl) * 1988-05-09 1989-12-01 Hei Tech Bv Plunjerpompinrichting.

Also Published As

Publication number Publication date
JP4111716B2 (ja) 2008-07-02
DK1234975T3 (da) 2005-12-05
EP1234975A2 (de) 2002-08-28
EP1234975A3 (de) 2004-08-11
KR20020070080A (ko) 2002-09-05
CN1372074A (zh) 2002-10-02
CN1280537C (zh) 2006-10-18
PL352345A1 (en) 2002-09-09
DE50204735D1 (de) 2005-12-08
KR100773437B1 (ko) 2007-11-05
JP2002276508A (ja) 2002-09-25
EP1234975B1 (de) 2005-11-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL199298B1 (pl) Wysokociśnieniowa jednostka tłokowo-cylindrowa i wysokociśnieniowa pompa zasilająca dla silnika spalinowego
KR100568923B1 (ko) 용량 가변형 사판식 압축기
KR100986943B1 (ko) 사판식 압축기의 토출용 체크밸브
US6592337B2 (en) Shaft seal of a lip type with fluid guiding components having the same
KR20070100632A (ko) 연료 소기식 피스톤 펌프
ES2273999T3 (es) Sistema de lubricacion de piston para un compresor alternativo a motor lineal.
US20040099247A1 (en) Port plate for an axial piston pump
KR20040071579A (ko) 압축기에 있어서의 윤활구조
CN105041653B (zh) 旋转式喷气增焓压缩机
JPH09256945A (ja) アキシャルピストン型油圧ポンプ
EP2050956A1 (en) Pump assembly
US11187219B2 (en) Swash plate type compressor
US6402480B1 (en) Lubrication passage for swash plate type compressor
JPH09303252A (ja) 油圧ポンプ装置
KR100988176B1 (ko) 양두 피스톤식 압축기에 있어서의 냉매 흡입 구조
JP3923298B2 (ja) 斜板式油圧ポンプ
US11221003B2 (en) Control valve for a swash plate compressor having a passage controlled by three orifice holes and variable capacity compressor
JPH07189887A (ja) アキシャルピストン型ポンプ
JPH09280159A (ja) アキシャルピストン型油圧ポンプ
JP2001041147A (ja) 電磁ポンプ
US6461116B2 (en) Crankcase pressurizing conduit for a swash plate type compressor
KR101205220B1 (ko) 가변용량형 사판식 압축기
CN216077452U (zh) 液压泵
CN116249833A (zh) 液压泵
KR101336436B1 (ko) 사판식 압축기용 피스톤

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120220