PL198914B1 - Sposób nanoszenia płynu na wstęgę papieru osłonowego oraz sposób wytwarzania filtra wyrobu prętowego przetwórstwa tytoniowego - Google Patents

Sposób nanoszenia płynu na wstęgę papieru osłonowego oraz sposób wytwarzania filtra wyrobu prętowego przetwórstwa tytoniowego

Info

Publication number
PL198914B1
PL198914B1 PL347996A PL34799601A PL198914B1 PL 198914 B1 PL198914 B1 PL 198914B1 PL 347996 A PL347996 A PL 347996A PL 34799601 A PL34799601 A PL 34799601A PL 198914 B1 PL198914 B1 PL 198914B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fluid
stream
web
paper web
jet
Prior art date
Application number
PL347996A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347996A1 (en
Inventor
Stefan Fietkau
Original Assignee
Hauni Maschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hauni Maschinenbau Ag filed Critical Hauni Maschinenbau Ag
Publication of PL347996A1 publication Critical patent/PL347996A1/xx
Publication of PL198914B1 publication Critical patent/PL198914B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/14Machines of the continuous-rod type
    • A24C5/24Pasting the seam

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Packaging Of Special Articles (AREA)
  • Polarising Elements (AREA)

Abstract

W sposobie doprowadza si e pasmo materia- lu filtracyjnego oraz wst eg e (27) papieru os lo- nowego, nanosi si e klej w postaci zasadniczo nieliniowej scie zki na wst eg e (27) papieru os lo- nowego i w ko ncu owija si e wst eg a papieru os lonowego pasmo (4) materia lu filtracyjnego oraz skleja za pomoc a naniesionego kleju. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób nanoszenia płynu na wstęgę papieru osłonowego dla wyrobu prętowego przemysłu przetwórstwa tytoniowego oraz sposób wytwarzania filtra wyrobu prętowego przetwórstwa tytoniowego.
Takie sposoby są znane ze stanu techniki. Stosuje się je po to, aby na przykład umożliwić podczas wytwarzania filtrów dla papierosów przymocowanie wstęgi papieru osłonowego do pasma włókien z materiału filtracyjnego. W tym celu jako płyn nanosi się klej na wstęgę papieru osłonowego, który to klej łączy wstęgę papieru osłonowego z umieszczonym wewnątrz pasmem włókien z materiału filtracyjnego. Następnie owija się wstęgą papieru osłonowego, na przykład za pomocą taśmy formatowej, pasmo włókien z materiału filtracyjnego i skleja wzdłuż przewidzianej spoiny klejowej. W tym celu w miejscu, w którym jest przewidziana spoina klejowa na wstędze papieru osłonowego, również jako płyn nanosi się klej. Takie sposoby są znane na przykład z opisów patentowych nr GB-PS 1 305 023 lub DE 31 43 526 A1.
Wadę tego znanego sposobu stanowi jednak to, że podczas nanoszenia warstwy kleju na wstęgę papieru osłonowego może dojść do przebicia się kleju przez wstęgę papieru osłonowego. Ta wada pojawia się zwłaszcza podczas obróbki przepuszczalnych dla powietrza wstęg papieru osłonowego, gdy łączenie zatyczek filtracyjnych z papierosami w maszynie do osadzania filtrów odbywa się za pomocą perforowanego papieru powłokowego. Możliwe jest przy tym nawet, że klej przebije zarówno papier osłonowy dla materiału filtracyjnego jak i służący jako druga wstęga papieru osłonowego papier powłokowy, który jest owinięty wokół papieru osłonowego. Następstwem tego może być zanieczyszczenie odpowiedniej maszyny klejem, co oczywiście jest szczególnie szkodliwe.
Celem niniejszego wynalazku jest więc ulepszenie wymienionego na wstępie sposobu. Zadanie to rozwiązano dla wymienionego na wstępie sposobu przez to, że płyn nanosi się na wstęgę papieru osłonowego w postaci zasadniczo nieliniowej ścieżki.
Sposób nanoszenia płynu na wstęgę papieru osłonowego dla wyrobu prętowego przemysłu przetwórstwa tytoniowego, polega według wynalazku na tym, że płyn nanosi się w postaci nieliniowej ścieżki na wstęgę papieru osłonowego.
Korzystnie, płyn podaje się w postaci strumienia wypływającego z dyszy, a ten strumień wprawia się w ruch obrotowy korzystnie za pomocą drugiego płynu, korzystniej za pomocą powietrza. Przy tym strumień wprawia się w ruch obrotowy korzystnie tak, że opisuje on powierzchnię boczną stożka, którego wierzchołek leży zasadniczo w punkcie wytwarzania strumienia, korzystnie w otworze dyszy do wytwarzania strumienia, przy czym drugi płyn wytryskuje się korzystnie również zasadniczo w formie strumienia zwłaszcza pod kątem 30° do strumienia płynu. Przy tym jest korzystniej, gdy drugi płyn jest skierowany zasadniczo stycznie do tego strumienia. Te postacie wykonania są dlatego korzystne, że za pomocą strumienia obrotowego szczególnie prosto można realizować ścieżkę nieliniową. Ponadto dzięki zastosowaniu drugiego płynu, a zwłaszcza powietrza, i dzięki wymienionemu rozmieszczeniu geometrycznemu obydwóch strumieni płynu w stosunku do siebie można szczególnie prosto realizować żądany ruch obrotowy strumienia.
Szczególnie uprzywilejowane i korzystne wykonanie wynalazku odznacza się tym, że na początku nanoszenia pierwszego płynu ale jeszcze przed wytworzeniem strumienia pierwszego płynu kieruje się drugi płyn ku przyszłej pozycji tego strumienia. W ten sposób zabezpiecza się, że podczas podnoszenia obrotów odpowiedniej maszyny, wykonującej operację technologiczną, na przykład maszyny do wytwarzania papierosów, strumień płynu od początku zostaje wprawiony w ruch obrotowy, tak że od początku może być wytwarzana na wstędze papieru osłonowego ścieżka nieliniowa, korzystnie ścieżka o kształcie spiralnym. Dzięki temu od początku unika się przebijania na przykład kleju przez wstęgę papieru osłonowego, tak że jest zabezpieczone czyste i pewne podnoszenie obrotów odpowiedniej maszyny.
W dalszej korzystnej postaci wykonywania sposobu według wynalazku ciśnienie strumienia wymagane do otrzymywania strumienia płynu wytwarza się za pomocą pompy płynowej, która to pompa płynowa wytłacza płyn przez otwór dyszy zamykalny za pomocą igła dyszowej. Przy tym jest korzystniej, gdy na początku nanoszenia igła dyszowa zostaje otworzona dopiero po wytworzeniu wymaganego ciśnienia strumienia, korzystnie po upływie około 0,5 s od wytworzenia tego ciśnienia. Dzięki temu osiąga się również czysty i pewny przebieg pracy sposobu według wynalazku przy każdej prędkości roboczej maszyny wykonującej ten sposób. Ponadto dzięki takiemu opóźnionemu otwieraniu dyszy dla strumienia płynu także podczas podnoszenia obrotów maszyny wykonującej
PL 198 914 B1 sposób już od początku osiąga się żądaną jakość płynu, zwłaszcza kleju, naniesionego na wstęgę papieru osłonowego.
W dalszej korzystnej odmianie wynalazku, ilość pł ynu stawianego do dyspozycji w jednostce czasu dopasowuje się korzystnie proporcjonalnie, do prędkości ruchu ruchomej wstęgi papieru osłonowego. Korzystniejsze jest przy tym, gdy zostanie zadana minimalna ilość płynu wytryskiwanego w jednostce czasu, korzystnie około 2 g na minutę. Ta ilość minimalna będzie stale nanoszona za pomocą dyszy na wstęgę papieru osłonowego także przy prędkości ruchu wstęgi papieru osłonowego opadającej poniżej zadanej wartości. Dzięki temu korzystnie zabezpiecza się, że podczas podnoszenia obrotów maszyny lub podczas trwania fazy startowej sposobu według wynalazku, także przy małej prędkości ruchu wstęgi papieru osłonowego, zostaje naniesiona wystarczająca ilość płynu, a zwłaszcza wystarczająca ilość kleju. Tak więc, dzięki tej postaci wykonania, podczas uruchamiania odpowiedniej maszyny zostaje dostarczona ilość kleju gwarantująca pewność podnoszenia obrotów maszyny i pewność późniejszego sklejenia wstęgi papieru osłonowego.
Korzystnie, płyn nanosi się w postaci ścieżki o kształcie spiralnym a jako płyn stosuje się klej.
Sposób wytwarzania filtra wyrobu tytoniowego w przemyśle tytoniowym przetwórczym, polega według wynalazku na tym, że obrabia się go następująco: doprowadza się pasek materiału filtracyjnego, doprowadza się wstęgą papieru osłonowego, nanosi się klej na wstęgę papieru osłonowego; owija się wstęgą papieru osłonowego pasmo materiału filtracyjnego i skleja za pomocą naniesionego kleju.
Korzystnie, klej nanosi się w obszarze krawędzi bocznej wstęgi papieru osłonowego na takiej szerokości, że wytworzona tą drogą ścieżka klejowa zarówno przymocowuje materiał filtracyjny do wstęgi papieru osłonowego jak i skleja podłużną spoinę zamykającą wstęgi papieru osłonowego.
Wynalazek obejmuje stwierdzenie, że w wyniku naniesienia płynu na wstęgę papieru osłonowego w postaci nieliniowej ścieżki następuje lepsze rozmieszczenie płynu na wstędze papieru osłonowego, tak że można skutecznie uniknąć przebicia płynu przez wstęgę papieru osłonowego podczas nanoszenia płynu. Dzięki wynalazkowi w równie małym stopniu dochodzi do zanieczyszczenia odpowiedniej maszyny płynem albo klejem.
Dalszą zaletę wynalazku stanowi to, że przez naniesienie płynu w postaci nieliniowej ścieżki można dowolnie i w prosty sposób nastawiać szerokość ścieżki płynu, a zwłaszcza szerokość ścieżki kleju na wstędze papieru osłonowego dla materiału filtracyjnego.
Szczególnie korzystne jest według wynalazku to, że dzięki nieliniowemu nanoszeniu ścieżki płynu, a zwłaszcza ścieżki kleju na papier osłonowy dla materiału filtracyjnego, równocześnie można przeprowadzać sklejanie pasma materiału filtracyjnego ze wstęgą papieru osłonowego i nakładanie ścieżki klejowej do przygotowania zamykania wstęgi papieru osłonowego na zakończenie operacji osłaniania. Dzięki wynalazkowi nie muszą więc być nakładane dwie oddzielne ścieżki klejowe na materiale osłonowym dla filtra; można to osiągnąć w jednej operacji technologicznej za pomocą nieliniowej ścieżki klejowej rozciągniętej na większą szerokość.
Poniżej objaśniono wynalazek w oparciu o przykłady wykonania przedstawione na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia maszynę do wytwarzania filtrów, w której sposobem według wynalazku nanosi się klej na wstęgę papieru osłonowego; fig. 2 - szkic zasadniczy działania dyszy urządzenia do nanoszenia kleju z fig. 1; oraz fig. 3 - odcinek wstęgi papieru osłonowego.
Figura 1 pokazuje maszynę 40 do wytwarzania filtrów służącą do wykonywania będącego przedmiotem wynalazku sposobu wytwarzania filtrów w przemyśle przetwórstwa tytoniowego. Maszyna 40 do wytwarzania filtrów składa się z dwóch głównych grup, urządzenia przygotowawczego 1 dla pasma 4 bez końca doprowadzanej tkaniny filtracyjnej 6, i urządzenia obróbkowego 2 do wytwarzania owiniętych wstęgą osłonową prętów filtracyjnych 34. Budowę maszyny 40 do wytwarzania filtrów objaśniono poniżej na podstawie jej działania.
Grupa główna 1 maszyny 40 do wytwarzania filtrów posiada parę 3 walców do ciągłego pobierania paska 4 bez końca tkaniny filtracyjnej 6. Tkanina filtracyjna 6 leży koło maszyny w postaci beli. Zanim pasek 4 dotrze do pary 3 walców przechodzi on przez dwie dysze powietrzne 7 i 8, które służą do rozluźnienia tkaniny 6. Po parze 3 walców następują dalsze pary 9 i 11 walców, między którymi znajduje się urządzenie zraszające 12 do nanoszenia cieczy zmiękczającej 13 na pasek 4 prowadzony w stanie rozciągniętym między parami 9 i 11 walców. Jeden walec każdej z par 9 i 11 walców korzystnie jest zaopatrzony w rowki na obwodzie, podczas gdy walec przeciwległy ma gładką powierzchnię z materiału elastycznego. Wszystkie pary 3, 9 i 11 walców są napędzane przez główny silnik napędowy 14. Przy tym prędkość obrotowa pary 3 walców jest mniejsza od prędkości pary 9 walców i zmieniana za pomocą przekładni 16. Przełożenie przekładni 16 można zmieniać za pomocą sterowanego serwomotoru 17. Urządzenie zra4
PL 198 914 B1 szające 12 składa się ze zbiornika 18 do przyjmowania cieczy zmiękczającej 13, w której jest zanurzony napędzany silnikiem napędowym 19 walec pobierający 21. Wirujący walec szczotkowy 22 zbiera na bieżąco z obwodu walca pobierającego 21 ciecz zmiękczającą 13 i rzuca ją na pasek 4 prowadzony w stanie rozciągniętym między parami 9 i 11 walców.
Przygotowany, spryskany cieczą zmiękczającą 13 pasek 4 dociera z podzespołu 1 do lejka wlotowego 23 podzespołu 2, w którym zostaje skupiony do postaci pasma i ułożony na zdejmowanej z bobiny 24 i zaopatrzonej w klej za pomocą urzą dzenia 26 do nanoszenia kleju wstę dze 27 papieru osłonowego. Wstęga 27 papieru osłonowego i pasmo tkaniny dostają się na taśmę formatową 28, prowadzącą obydwa składniki przez format 29, który owija pasmo tkaniny wstęgą 27 papieru osłonowego i tworzy przy tym pasmo filtracyjne 31 bez końca. Pasmo filtracyjne 31 biegnie przez płytkę spoinową 32, gdzie zostaje wysuszona spoina klejowa. Następnie z pasma filtracyjnego 31 odcina się w sposób ciągły za pomocą aparatu nożowego 33 pojedyncze pręty filtracyjne 34, które są przenoszone przez przyspieszacz 36 do bębna odbiorczego 37. Pręty filtracyjne 34 są przenoszone za pomocą bębna odbiorczego 37 z ich podłużnie-osiowego kierunku transportu do poprzecznie-osiowego kierunku transportu i transportowane na taśmie odbiorczej 38 do dalszej obróbki.
Urządzenie 26 do nanoszenia kleju nakłada klej za pomocą sposobu według wynalazku na wstęgę 27 papieru osłonowego. Urządzenie 26 do nanoszenia kleju posiada w tym celu dyszę 50 z nie pokazaną igłą dyszową do otwierania i zamykania dyszy. Dzia łanie dyszy 50 objaśniono poniżej na podstawie szkicu zasadniczego według fig. 2.
Figura 2 pokazuje szkic zasadniczy dyszy 50 urządzenia 26 do nanoszenia kleju. Dysza 50 posiada otwór 52, z którego wypływa klej. Z otworem 52 dyszy sąsiadują otwory wylotowe 54 powietrza, które nie są przedstawione na fig. 2, ale ich pozycja jest zaznaczona numerami odnośnikowymi. W celu umoż liwienia dokł adniejszego zapoznania się z opisem dyszy 50 i jej działania odsył a się do opisu patentowego nr DE 692 00 277 (który odpowiada opisowi patentowemu nr US 5,194,115).
Otwór 52 dyszy jest połączony z kanałem dopływowym 56 kleju. Kanał dopływowy 56 kleju łączy się poprzez pompę 58 z zasobnikiem 60 kleju. Pompa klejowa 58 jest połączona poprzez przewód sterowniczy 62 z urządzeniem sterującym 64. Urządzenie sterujące 64 steruje pompą klejową 58 zgodnie z programem sterowania. Działanie programu sterowania jest przedstawione w gablocie pokazowej 66 przez wykres 68. Na osi X 70 wykresu 68 jest naniesiona prędkość ruchu wstęgi 67 papieru osłonowego. Na osi Y 72 wykresu 68 jest naniesiona ilość kleju podawanego przez pompę. Za pośrednictwem czujnika 74 jest przekazywana prędkość wstęgi 67 papieru osłonowego. Program sterowania wytwarzający zależność funkcyjną między prędkością ruchu i ilością kleju według wykresu 68 troszczy się o to, aby już przy prędkości ruchu równej zeru była podawana określona ilość 73 kleju. Ta ilość 73 kleju jest stale podawana także przy wzrastającej prędkości ruchu wstęgi 67 papieru osłonowego do chwili, gdy prędkość ruchu wzrośnie do wartości 71. Przy prędkości ruchu przekraczającej wartość 71 program sterowania według wykresu 68 pokazuje liniową zależność między prędkością ruchu i ilością kleju, to znaczy że ilość kleju rośnie proporcjonalnie do wzrostu prędkości ruchu.
Dysza 50 jest połączona z dwoma przewodami 78 i 80 powietrza sprężonego. Przewód 78 powietrza sprężonego jest zasilany za pomocą sprężarki powietrznej 82 ciśnieniem 5 barów. Przewód 80 jest zasilany przy użyciu sprężarki powietrznej 84 ciśnieniem 4 barów. Przewód 80 jest połączony z otworami wylotowymi 54 powietrza w dyszy 50 poprzez stację rozdzielczą 86. Stacja rozdzielcza 86 rozdziela powietrze doprowadzane przewodem 80 ma kilka otworów wylotowych 54 powietrza, tak że w każ dym otworze wylotowym powietrza panuje ciśnienie 65 milibarów.
Przewód 78 powietrza działa po pierwsze na nie pokazaną igłę dyszową służącą do zamykania otworu 52 dyszy. Po drugie jest on połączony przez przewód boczny 90 z zaworem elektromagnetycznym 92 do otwierania i zamykania igły dyszowej. Zawór elektromagnetyczny posiada z kolei przewód łącznikowy 94 łączący go z drugą, również nie pokazaną powierzchnią sterującą igły dyszowej. Druga powierzchnia sterująca jest większa od pierwszej powierzchni sterującej. W stanie łączeniowym zaworu elektromagnetycznego 92 symbolizowanym przez strzałkę 96 ciśnienie powietrza wytwarzane przez sprężarkę powietrzną 82 w przewodach dopływowych 78 i 90 powietrza jest kierowane dalej, bezpośrednio do przewodu 94, tak że w przewodzie 94 ciśnienie powietrza również wynosi 5 barów. Na obydwie powierzchnie sterujące igły dyszowej działa więc ciśnienie 5 barów przez przewód 78 lub przez przewód 94. W tym stanie otwiera się igła dyszowa, gdyż jest ona naprężona wstępnie przez sprężynę 98 pokazaną symbolicznie na fig. 2. Informacje na temat nie pokazanych elementów dyszy można także zaczerpnąć z opisu patentowego nr DE 692 00 277.
PL 198 914 B1
W stanie łączeniowym przedstawionym strzałk ą 100 zawór elektromagnetyczny 92 jest zamknięty. Ciśnienie powietrza w przewodzie 94 wynosi więc 0 barów. Wskutek większej powierzchni sterującej igły dyszowej, która jest połączona z przewodem 94, następuje w przypadku zaniku ciśnienia w przewodzie 94 bardzo szybkie zamknięcie igły dyszowej, gdyż panujące nadal w przewodzie 78 ciśnienie 5 barów działa na mniejszą powierzchnię sterującą igły dyszowej. To szybkie zamknięcie, które następuje prędzej niż otworzenie, troszczy się o to, aby resztka kleju znajdująca się jeszcze w otworze 52 dyszy został a szybko wytł oczona.
Działanie zaworu elektromagnetycznego 92 jest także sterowane poprzez przewód sterujący 102 programu sterowania również przedstawionego schematycznie w gablocie pokazowej 66 za pomocą wykresu 104. Program 104 sterowania otrzymuje poprzez przewód sygnałowy 106 informację o tym, jaka jest aktualna wydajność pompowania pompy 58. W wykresie 104 na osi X jest naniesiony czas, zaś na osi Y w części górnej 104a jest naniesiona wydajność pompowania pompy a w części dolnej 104b jest naniesiony stan łączeniowy zaworu elektromagnetycznego 92. Przy tym stan łączeniowy „e odpowiada stanowi włączenia zaworu elektromagnetycznego 92, to znaczy zawór elektromagnetyczny 92 jest otworzony według strzałki 96, a więc łączy ze sobą przewody 90 i 94, zaś stan „a odpowiada stanowi zamknięcia zaworu elektro-magnetycznego 92 symbolizowanego strzałką 100.
Na wykresie 104 jest przedstawione przełączanie zaworu elektromagnetycznego 92 w okresie rozruchu maszyny 40 do wytwarzania filtrów, szczególnie korzystnie i pewnie realizowanym przez wynalazek. Można stwierdzić, że od chwili włączenia pompy klejowej 58, która to chwila jest symbolizowana na wykresie 104 odnośnikiem 108, mija pewien czas symbolizowany przez strzałkę 110, zanim zawór elektromagnetyczny przełączy się ze stanu zamknięcia „a do stanu przejściowego „e. Ten okres czasu 110 wynosi około 0,5 s. To opóźnienie troszczy się o to, aby w otworze 52 dyszy zamkniętym przez nie pokazaną igłę dyszową zostało wytworzone przez pompę klejową 58 wystarczające ciśnienie kleju, zanim igła dyszowa zostanie otworzona za pomocą zaworu elektromagnetycznego 92, gdy zawór przełączy się ze stanu 100 do stanu 96. Klej wypływający z otworu 52 dyszy jest więc od początku wytłaczany z otworu 52 z minimalną prędkością. W przedstawionym przykładzie wykonania minimalna prędkość wynosi 2 g/min.
Niezależnie od stanu łączeniowego zaworu elektromagnetycznego 92 ciśnienie powietrza obecne w przewodzie 80 występuje stale w otworach wylotowych 54 powietrza. Zawsze więc istnieje pewność, że w przypadku zapoczątkowania wypływu kleju z otworu 52 dyszy jest już obecne powietrze obracające się, które umożliwia obracanie się strumienia kleju wypływającego z otworu 52 dyszy. Dzięki temu tworzy się wtedy na wstędze 27 papieru osłonowego, który jest prowadzony obok otworu 52 dyszy 50, żądana nieliniowa ścieżka klejowa, ukształtowana w przedstawionym przykładzie wykonania jako zachodzący na siebie wzór pętlowy.
Dzięki będącemu przedmiotem wynalazku sposobowi postępowania, podczas uruchamiania maszyny 40 do wytwarzania papierosów, a zwłaszcza dzięki nastawionej przez program 68 minimalnej ilości kleju i przez program 104 opóźnionego włączania ciśnienia wytłaczania kleju, można było skutecznie przeprowadzić bez zakłóceń 20 doświadczalnych zmian roboczych z zastosowaniem takiej maszyny 40.
Figura 3 pokazuje odcinek wstęgi 27 papieru osłonowego po naniesieniu ścieżki klejowej 116, która jest naniesiona na szerokości 118 w postaci rozciągniętej spirali w sąsiedztwie krawędzi bocznej 120. Szerokość 118 ścieżki klejowej 116 jest przy tym większa od szerokości 122 podłużnej spoiny zamykającej 126 wstęgi 27 papieru osłonowego ograniczonej na fig. 3 w celu dokładniejszego pokazania linią kreskową 124. Klej ścieżki klejowej 116 może więc także służyć do przymocowania materiału filtracyjnego 4 do wstęgi 27 papieru osłonowego, gdyż ścieżka klejowa jest obecna także w obszarze 128, do którego później przylega na wstędze 27 papieru osłonowego materiał filtracyjny 4.

Claims (33)

1. Sposób nanoszenia płynu na wstęgę papieru osłonowego dla wyrobu prętowego przemysłu przetwórstwa tytoniowego, znamienny tym, że płyn nanosi się w postaci nieliniowej ścieżki na wstęgę (27) papieru osłonowego.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że płyn podaje się w postaci strumienia wypływającego z dyszy (50), przy czym strumień wprawia się w ruch obrotowy.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że strumień wprawia się w ruch obrotowy za pomocą drugiego płynu, korzystnie za pomocą powietrza.
PL 198 914 B1
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że strumień wprawia się w ruch obrotowy tak, że opisuje on powierzchnię boczną stożka, którego wierzchołek leży zasadniczo w punkcie wytwarzania strumienia, korzystnie w otworze (52) dyszy (50) do wytwarzania strumienia.
5. Sposób według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że strumień wprawia się w ruch obrotowy, kierując drugi płyn ku strumieniowi również w formie strumienia pod kątem do strumienia, zwłaszcza pod kątem około 30°.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że drugi płyn kieruje się ku strumieniowi stycznie do strumienia.
7. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że na początku nanoszenia ale jeszcze przed wytworzeniem strumienia kieruje się drugi płyn ku jego przyszłej pozycji.
8. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że ciśnienie strumienia wymagane do otrzymania strumienia wytwarza się za pomocą pompy płynowej (58), która to pompa płynowa (58) tłoczy płyn przez otwór (52) dyszy zamykanej igłą dyszową.
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że na początku nanoszenia igłę dyszową otwiera się dopiero po wytworzeniu wymaganego ciśnienia strumienia.
10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że igłę dyszową otwiera się po upływie około 0,5 s od wytworzenia wymaganego ciśnienia strumienia.
11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęga (27) papieru osłonowego znajduje się w ruchu podczas nanoszenia.
12. Sposób według zastrz. 1 albo 11, znamienny tym, że ilość płynu stawianego do dyspozycji w jednostce czasu dopasowuje się do prę dkoś ci ruchu wstę gi (27) papieru osł onowego.
13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że ilość płynu dopasowuje się proporcjonalnie do prędkości ruchu.
14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że jako ilość zadaje się ilość minimalną, korzystnie około 2 g na minutę, którą stawia się do dyspozycji stale, także przy prędkości ruchu wstęgi (27) papieru osłonowego opadającej poniżej zadanej wartości.
15. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że płyn nanosi się w postaci ścieżki o kształcie spiralnym.
16. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako płyn stosuje się klej.
17. Sposób wytwarzania filtra wyrobu prętowego przetwórstwa tytoniowego w przemyśle tytoniowym, znamienny tym, że doprowadza się pasek (4) materiału filtracyjnego, doprowadza się wstęgę (27) papieru osłonowego, nanosi się klej na wstęgę (27) papieru osłonowego, przy czym płyn nanosi się w postaci nieliniowej ścieżki; owija się wstęgą papieru osłonowego (27) pasmo (4) materiału filtracyjnego i skleja za pomocą naniesionego kleju.
18. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że płyn podaje się w postaci strumienia wypływającego z dyszy (50), przy czym strumień wprawia się w ruch obrotowy.
19. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że strumień wprawia się w ruch obrotowy za pomocą drugiego płynu, korzystnie za pomocą powietrza.
20. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że strumień wprawia się w ruch obrotowy tak, że opisuje on powierzchnię boczną stożka, którego wierzchołek leży zasadniczo w punkcie wytwarzania strumienia, korzystnie w otworze (52) dyszy (50) do wytwarzania strumienia.
21. Sposób według zastrz. 19 albo 20, znamienny tym, że strumień wprawia się w ruch obrotowy, kierując drugi płyn ku strumieniowi również w formie strumienia pod kątem do strumienia, zwłaszcza pod kątem około 30°.
22. Sposób według zastrz. 21, znamienny tym, że drugi płyn kieruje się ku strumieniowi stycznie do strumienia.
23. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że na początku nanoszenia ale jeszcze przed wytworzeniem strumienia kieruje się drugi płyn ku jego przyszłej pozycji.
24. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że ciśnienie strumienia wymagane do otrzymania strumienia wytwarza się za pomocą pompy płynowej (58), która to pompa płynowa (58) tłoczy płyn przez otwór (52) dyszy zamykanej igłą dyszową.
25. Sposób według zastrz. 24, znamienny tym, że na początku nanoszenia igłę dyszową otwiera się dopiero po wytworzeniu wymaganego ciśnienia strumienia.
26. Sposób według zastrz. 25, znamienny tym, że igłę dyszową otwiera się po upływie około
0,5 s od wytworzenia wymaganego ciśnienia strumienia.
PL 198 914 B1
27. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że wstęga (27) papieru osłonowego znajduje się w ruchu podczas nanoszenia.
28. Sposób według zastrz. 17 albo 27, znamienny tym, że ilość płynu stawianego do dyspozycji w jednostce czasu dopasowuje się do prędkości ruchu wstęgi (27) papieru osłonowego.
29. Sposób według zastrz. 28, znamienny tym, że ilość płynu dopasowuje się proporcjonalnie do prędkości ruchu.
30. Sposób według zastrz. 29, znamienny tym, że jako ilość zadaje się ilość minimalną, korzystnie około 2 g na minutę, którą stawia się do dyspozycji stale, także przy prędkości ruchu wstęgi (27) papieru osłonowego opadającej poniżej zadanej wartości.
31. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że płyn nanosi się w postaci ścieżki o kształcie spiralnym.
32. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że jako płyn stosuje się klej.
33. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że klej nanosi się w obszarze krawędzi bocznej (120) wstęgi (27) papieru osłonowego na takiej szerokości (118), że wytworzona tą drogą ścieżka klejowa (110) zarówno przymocowuje materiał filtracyjny (4) do wstęgi (27) papieru osłonowego jak i skleja podłużną spoinę zamykającą wstęgi (27) papieru osłonowego.
PL347996A 2000-06-08 2001-06-08 Sposób nanoszenia płynu na wstęgę papieru osłonowego oraz sposób wytwarzania filtra wyrobu prętowego przetwórstwa tytoniowego PL198914B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10027955A DE10027955A1 (de) 2000-06-08 2000-06-08 Verfahren zum Aufbringen eines Fluides auf einen Umhüllungspapierstreifen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347996A1 PL347996A1 (en) 2001-12-17
PL198914B1 true PL198914B1 (pl) 2008-07-31

Family

ID=7644846

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL347996A PL198914B1 (pl) 2000-06-08 2001-06-08 Sposób nanoszenia płynu na wstęgę papieru osłonowego oraz sposób wytwarzania filtra wyrobu prętowego przetwórstwa tytoniowego

Country Status (7)

Country Link
US (1) US7140164B2 (pl)
EP (1) EP1161887B1 (pl)
JP (1) JP4955866B2 (pl)
CN (1) CN1197489C (pl)
AT (1) ATE468764T1 (pl)
DE (2) DE10027955A1 (pl)
PL (1) PL198914B1 (pl)

Families Citing this family (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1400181A1 (en) * 2001-05-30 2004-03-24 Japan Tobacco Inc. Filter assembly for cigarette and method for manufacturing the same
US7275548B2 (en) * 2001-06-27 2007-10-02 R.J. Reynolds Tobacco Company Equipment for manufacturing cigarettes
US6854469B1 (en) * 2001-06-27 2005-02-15 Lloyd Harmon Hancock Method for producing a reduced ignition propensity smoking article
US7073514B2 (en) * 2002-12-20 2006-07-11 R.J. Reynolds Tobacco Company Equipment and methods for manufacturing cigarettes
US7448390B2 (en) * 2003-05-16 2008-11-11 R.J. Reynolds Tobacco Company Equipment and methods for manufacturing cigarettes
US7237559B2 (en) * 2001-08-14 2007-07-03 R.J. Reynolds Tobacco Company Wrapping materials for smoking articles
US6929013B2 (en) * 2001-08-14 2005-08-16 R. J. Reynolds Tobacco Company Wrapping materials for smoking articles
US20040238136A1 (en) * 2003-05-16 2004-12-02 Pankaj Patel Materials and methods for manufacturing cigarettes
US6976493B2 (en) * 2002-11-25 2005-12-20 R.J. Reynolds Tobacco Company Wrapping materials for smoking articles
DE10150272A1 (de) * 2001-10-12 2003-04-17 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren und Vorrichtung zur Überwachung von Leimbildern
US6997190B2 (en) * 2002-11-25 2006-02-14 R.J. Reynolds Tobacco Company Wrapping materials for smoking articles
US7275549B2 (en) * 2002-12-20 2007-10-02 R.J. Reynolds Tobacco Company Garniture web control
US7281540B2 (en) * 2002-12-20 2007-10-16 R.J. Reynolds Tobacco Company Equipment and methods for manufacturing cigarettes
US7234471B2 (en) * 2003-10-09 2007-06-26 R. J. Reynolds Tobacco Company Cigarette and wrapping materials therefor
US7195019B2 (en) * 2002-12-20 2007-03-27 R. J. Reynolds Tobacco Company Equipment for manufacturing cigarettes
US7077145B2 (en) * 2002-12-20 2006-07-18 R.J. Reynolds Tobacco Company Equipment and methods for manufacturing cigarettes
US20040122547A1 (en) * 2002-12-20 2004-06-24 Seymour Sydney Keith Equipment and methods for manufacturing cigarettes
US7117871B2 (en) * 2002-12-20 2006-10-10 R.J. Reynolds Tobacco Company Methods for manufacturing cigarettes
ATE330495T1 (de) * 2003-01-31 2006-07-15 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren zum beleimen einer bewegten bahn, sowie vorrichtung, insbesondere zur durchführung des verfahrens
GB0310034D0 (en) * 2003-04-30 2003-06-04 British American Tobacco Co Improvements relating to material application to rod wrappers
US7276120B2 (en) * 2003-05-16 2007-10-02 R.J. Reynolds Tobacco Company Materials and methods for manufacturing cigarettes
US7047982B2 (en) * 2003-05-16 2006-05-23 R.J. Reynolds Tobacco Company Method for registering pattern location on cigarette wrapping material
DE10354924B4 (de) * 2003-11-25 2024-01-18 Körber Technologies Gmbh Vorrichtung zum Aufbereiten von Filtertowmaterial sowie Vorrichtung zur Herstellung von Filtern
US20060281614A1 (en) * 2005-06-09 2006-12-14 Philip Morris Usa Inc. Filter tube making
DE102005046885B4 (de) * 2005-09-29 2010-07-29 Hauni Maschinenbau Ag Papierbahnzuführung
DE102007061933A1 (de) * 2007-12-21 2009-07-02 Rhodia Acetow Gmbh Filter Tow Ballen, Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung eines Filter Tow Ballens sowie Filter Tow Streifen
US20100251674A1 (en) * 2009-04-01 2010-10-07 Fisher Joseph M Box Opening Structure
ES2456274T3 (es) * 2010-08-02 2014-04-21 Imperial Tobacco Limited Purito con filtro y procedimiento de fabricación de puritos con filtro
CN102058161A (zh) * 2010-12-06 2011-05-18 云南玉溪卷烟厂滤嘴棒分厂 成型纸与丝束滤棒无缝粘接的嘴棒生产工艺
DE102011100504A1 (de) * 2011-04-29 2012-10-31 Hauni Maschinenbau Ag Vorrichtung zur Herstellung von Filtern der Tabak verarbeitenden Industrie
DE102012215589A1 (de) * 2012-09-03 2014-03-06 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren und Vorrichtung zum Bearbeiten eines Umhüllungsmaterialstreifens
ITBO20120582A1 (it) * 2012-10-25 2014-04-26 Gd Spa Macchina assemblatrice per la produzione di sigarette e relativo metodo di assemblaggio.
US20170332694A1 (en) 2014-12-09 2017-11-23 Philip Morris Products S.A. Apparatus and method for manufacturing a wrapped endless rod of substantially flat continuous material
KR102134249B1 (ko) 2015-12-18 2020-07-15 니뽄 다바코 산교 가부시키가이샤 흡연 물품 및 필터
JP6528246B2 (ja) * 2016-03-02 2019-06-12 パナソニックIpマネジメント株式会社 繊維積層体およびその製造方法
DE102017101825A1 (de) * 2017-01-31 2018-08-02 Hauni Maschinenbau Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Überwachen und Herstellen eines Filterstrangs der Tabak verarbeitenden Industrie
WO2018166948A1 (en) 2017-03-17 2018-09-20 Philip Morris Products S.A. Glue application module
JP6880239B2 (ja) * 2017-05-31 2021-06-02 フィリップ・モーリス・プロダクツ・ソシエテ・アノニム 糊付け空洞を備えるラッパーを有するロッド
CN107485051B (zh) * 2017-07-25 2019-10-29 广东中烟工业有限责任公司 一种含中心线的复合滤棒的生产设备
CN109420579A (zh) * 2017-08-24 2019-03-05 上海烟草集团有限责任公司 用于在纸带上喷液的装置
CN110420770B (zh) * 2019-08-29 2020-05-08 安徽宝丰包装科技有限公司 一种三合一编织布涂布系统及其方法
WO2023188224A1 (ja) * 2022-03-31 2023-10-05 日本たばこ産業株式会社 筒状体の製造方法および筒状体の製造装置
WO2023188223A1 (ja) * 2022-03-31 2023-10-05 日本たばこ産業株式会社 筒状体

Family Cites Families (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS4817080B1 (pl) * 1969-01-22 1973-05-26
DE6920027U (de) 1969-05-14 1969-09-18 Itzehoer Netzfab Ag Schutznetz
GB1305023A (pl) * 1969-06-03 1973-01-31
US3974007A (en) 1970-04-11 1976-08-10 Hauni-Werke Korber & Co., Kg Method and apparatus for the production of filter rod sections or the like
CA1025291A (en) * 1973-11-19 1978-01-31 Usm Corporation Adhesive process and apparatus
DE2452749A1 (de) * 1974-11-07 1976-05-20 Hauni Werke Koerber & Co Kg Vorrichtung zum herstellen eines filterstranges aus filterstaeben unterschiedlicher komponenten
US4100845A (en) * 1975-05-15 1978-07-18 Hauni-Werke Korber & Co. Kg Method and machine for producing filter elements for tobacco smoke
US4281670A (en) 1977-06-13 1981-08-04 Hauni-Werke Korber & Co. Kg Apparatus for increasing the permeability of wrapping material for rod-shaped smokers products
DE2816165A1 (de) * 1978-04-14 1979-10-25 Hauni Werke Koerber & Co Kg Verfahren und anordnung zum verkleben einer umhuellung fuer rauchartikel oder filter
IT1137552B (it) * 1980-04-17 1986-09-10 Hauni Werke Koerber & Co Kg Dispositivo per applicare un liquido plastificante su un nastro di tessuto in movimento
US4417934A (en) 1980-11-05 1983-11-29 Imperial Group Plc Monitoring a deposit on a travelling web
US4511420A (en) * 1980-12-16 1985-04-16 Molins, Ltd. Continuous rod manufacture
GB2102273B (en) * 1981-07-15 1985-08-07 Hauni Werke Koerber & Co Kg Method and machine for making filter rod sections for cigarettes or the like
IT1163485B (it) 1982-07-06 1987-04-08 Hauni Werke Koerber & Co Kg Dispositivo per perforare articoli dell'industria di lavorazione del tabacco
GB8421320D0 (en) * 1984-08-22 1984-09-26 Molins Plc Cigarette manufacture
IT1235463B (it) * 1986-11-28 1992-07-30 Hauni Werke Koerber & Co Kg Procedimento e dispositivo per produrre un filone di fibre dell'industria di lavorazione del tabacco
USRE33481E (en) * 1987-04-23 1990-12-11 Nordson Corporation Adhesive spray gun and nozzle attachment
US4983109A (en) * 1988-01-14 1991-01-08 Nordson Corporation Spray head attachment for metering gear head
US4957783A (en) * 1988-10-05 1990-09-18 Nordson Corporation Method and apparatus for dispensing droplets of molten thermoplastic adhesive
US4987854A (en) * 1988-12-12 1991-01-29 Nordson Corporation Apparatus for gas-aided dispensing of liquid materials
US5125008A (en) 1990-03-09 1992-06-23 Scientific-Atlanta, Inc. Method and apparatus for autoranging, quadrature signal generation, digital phase reference, and calibration in a high speed rf measurement receiver
DE4008475C2 (de) 1990-03-16 2002-10-10 Hauni Werke Koerber & Co Kg Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Filterzigaretten
DE4109603A1 (de) * 1991-03-23 1992-09-24 Hauni Werke Koerber & Co Kg Verfahren und vorrichtung zum herstellen von filterstaeben fuer zigaretten
DE4114374C2 (de) 1991-05-02 2003-06-05 Hauni Werke Koerber & Co Kg Verfahren und Vorrichtung zum Einhüllen eines Stranges der tabakverarbeitenden Industrie
US5194115B1 (en) * 1991-10-29 1995-07-11 Nordson Corp Loop producing apparatus
US5292068A (en) * 1992-08-17 1994-03-08 Nordson Corporation One-piece, zero cavity nozzle for swirl spray of adhesive
US5368233A (en) * 1993-09-01 1994-11-29 Nordson Corporation Spray disk for close centerline spacing
GB9319408D0 (en) * 1993-09-20 1993-11-03 Avondale Property Holdings Ltd Extrusion of laminate pipes
US5531233A (en) * 1994-06-22 1996-07-02 R. J. Reynolds Tobacco Company Method of and apparatus for applying adhesive to cigarette paper and the paper and cigarette produced thereby
US6325853B1 (en) * 1996-07-19 2001-12-04 Nordson Corporation Apparatus for applying a liquid coating with an improved spray nozzle
DE19807129A1 (de) * 1997-04-08 1998-10-15 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren und Anordnung zum Überwachen des Auftrags von Leim
DE19754328A1 (de) * 1997-12-08 1999-06-10 Focke & Co Klappschachtel für Zigaretten sowie Verfahren und Vorrichtung zum Beleimen von Verpackungsmaterial
JPH11319674A (ja) 1998-05-17 1999-11-24 San Tool:Kk 接着剤螺旋状スプレー塗布装置におけるノズル装置およびガンユニット
DE19847767A1 (de) * 1998-10-16 2000-04-20 Decoufle Sarl Anordnung zum Zuführen von fließfähiger Druckfarbe zu einem Druckwerk für einen Zigarettenpapierstreifen

Also Published As

Publication number Publication date
EP1161887A2 (de) 2001-12-12
JP4955866B2 (ja) 2012-06-20
EP1161887A3 (de) 2003-01-02
CN1328790A (zh) 2002-01-02
US20020023655A1 (en) 2002-02-28
CN1197489C (zh) 2005-04-20
ATE468764T1 (de) 2010-06-15
EP1161887B1 (de) 2010-05-26
US7140164B2 (en) 2006-11-28
DE50115487D1 (de) 2010-07-08
DE10027955A1 (de) 2001-12-13
JP2002045165A (ja) 2002-02-12
PL347996A1 (en) 2001-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL198914B1 (pl) Sposób nanoszenia płynu na wstęgę papieru osłonowego oraz sposób wytwarzania filtra wyrobu prętowego przetwórstwa tytoniowego
US4281671A (en) Production of tobacco smoke filters
TW398973B (en) Elastic strand coating process
CN101129218B (zh) 生产条段的装置,生产条段的方法和条段
CN202697694U (zh) 用于连续纸幅的涂胶单元
US4132189A (en) Apparatus for applying plasticizer to fibrous filter material in filter rod making machines
KR100574679B1 (ko) 궐련용 필터 어셈블리 및 그 제조방법
JPH0576336A (ja) シガレツト用のフイルタロツドおよび他の喫煙可能な棒状の物品を製造する方法および装置
US4414253A (en) Method for applying liquid plasticizer to filamentary filter material
CA1039606A (en) Porous wraps for smoking articles
US5615693A (en) Cigarette rod manufacturing apparatus
US5479947A (en) Cigarette making machine
RU2355265C1 (ru) Сигаретоделательная машина
DE2127293C3 (de) Vorrichtung zum Auftragen eines Weichmachers auf einen fortlaufenden Streifen von ausgebreitetem Filtertau zur Herstellung von Filtern für stabförmige Artikel der tabakverarbeitenden Industrie
US6783617B2 (en) Method of densifying streams of filter material for tobacco smoke
PL209679B1 (pl) Sposób pokrywania klejem ruchomej wstęgi i urządzenie do przeprowadzania tego sposobu
CN115003495A (zh) 用于由粘合成管的带材的循环束条来制造棒状的产品的制造机
US5226432A (en) Method of and apparatus for draping rod-like fillers into webs of wrapping material
EP1886589B1 (en) A device for the treatment of filter material used in tobacco products
WO2017001348A1 (en) Filter rod maker with air dust removal
CH635232A5 (en) Machine for making tobacco smoke filter rods
JPS5913183B2 (ja) 無外被繊維束ロツドの製造方法および装置
MXPA99003435A (es) Proceso para recubrir un hilo elastico
DE8016277U1 (de) Vorrichtung zum auftragen eines weichmachers auf einen filtertaustreifen der tabakverarbeitenden industrie
JPH0240311B2 (ja) Shigaretsutoyofuirutaseizohohooyobisochi

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification