PL198514B1 - Ściernica - Google Patents

Ściernica

Info

Publication number
PL198514B1
PL198514B1 PL355465A PL35546502A PL198514B1 PL 198514 B1 PL198514 B1 PL 198514B1 PL 355465 A PL355465 A PL 355465A PL 35546502 A PL35546502 A PL 35546502A PL 198514 B1 PL198514 B1 PL 198514B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutting element
grinding wheel
center
region
area
Prior art date
Application number
PL355465A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355465A1 (en
Inventor
Josef Nussbaumer
Rolf Spangenberg
Francois Boland
Jean-Pierre Chevalier
Original Assignee
Carbodiam Sa
Hilti Ag
Hilti Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Carbodiam Sa, Hilti Ag, Hilti Aktiengesellschaft filed Critical Carbodiam Sa
Publication of PL355465A1 publication Critical patent/PL355465A1/xx
Publication of PL198514B1 publication Critical patent/PL198514B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B24GRINDING; POLISHING
    • B24DTOOLS FOR GRINDING, BUFFING OR SHARPENING
    • B24D7/00Bonded abrasive wheels, or wheels with inserted abrasive blocks, designed for acting otherwise than only by their periphery, e.g. by the front face; Bushings or mountings therefor
    • B24D7/06Bonded abrasive wheels, or wheels with inserted abrasive blocks, designed for acting otherwise than only by their periphery, e.g. by the front face; Bushings or mountings therefor with inserted abrasive blocks, e.g. segmental
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B24GRINDING; POLISHING
    • B24DTOOLS FOR GRINDING, BUFFING OR SHARPENING
    • B24D7/00Bonded abrasive wheels, or wheels with inserted abrasive blocks, designed for acting otherwise than only by their periphery, e.g. by the front face; Bushings or mountings therefor
    • B24D7/12Bonded abrasive wheels, or wheels with inserted abrasive blocks, designed for acting otherwise than only by their periphery, e.g. by the front face; Bushings or mountings therefor with apertures for inspecting the surface to be abraded

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)

Abstract

1. Sciernica, posiadaj aca obszar scierny w postaci pier scienia ko lowego, srodkowy ob- szar ustalaj acy, szereg otworów przelotowych w obszarze sciernym i szereg elementów tn a- cych, odstaj acych od obszaru sciernego, maj a- cych prostok atn a powierzchni e podstawy, które s a umieszczone w ró znych promieniowych odst epach od srodka obszaru ustalaj acego, znamienna tym, ze d lugi bok (5) ka zdego ele- mentu tn acego (4), zwrócony do srodka obszaru ustalaj acego (2) jest usytuowany pod k atem (B) wynosz acym 35°-55° do promienia (R), wycho- dz acego od srodka obszaru ustalaj acego (2), który styka si e z kraw edzi a (K), która jest kra- w edzi a przeci ecia d lugiego boku (5), zwróco- nego do srodka obszaru ustalaj acego (2) z krótkim bokiem (6) elementu tn acego (4), skierowanego od srodka obszaru ustalaj acego (2). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest ściernica, przeznaczona przykładowo do obróbki podłoży mineralnych, wyposażonych w powlekaną powierzchnię.
W tych przypadkach stosuje się narzędzia w postaci kół frezarskich, które są zaopatrzone w elementy ze stopu twardego w postaci segmentów. Narzędzia te mają tę wadę, że nie zachodzi samoostrzenie się elementów ze stopu twardego. Dlatego też podczas stosowania narzędzia następuje szybki spadek wydajności usuwania materiału przy obróbce ubytkowej.
Ponadto znane są ściernice, które są zaopatrzone w diamenty i nadają się szczególnie do obróbki podłoży mineralnych, zaopatrzonych w powłokę. Pierwotnie ściernice te były stosowane do podłoży mineralnych. Z opisu US 3 745 719 jest znana tego rodzaju ściernica z obszarem ścierania w postaci pierścienia kołowego, ze środkowym obszarem ustalającym, szeregiem otworów przelotowych w obszarze ścierania i szeregiem elementów tnących, odstających od obszaru ścierania i mających prostokątną powierzchnię podstawy, które są umieszczone w różnych promieniowych odstępach od środka obszaru ustalającego.
Dzięki umieszczeniu elementów tnących, których krótki bok lub długi bok przebiega równolegle do promienia, odchodzącego od środka obszaru ustalającego, nacięcie powłoki naniesionej na podłoże mineralne jest wykonywane w sposób powierzchniowy, to znaczy bokiem krótkim lub bokiem długim. Poza niekorzystnymi warunkami wnikania elementów tnących w powlokę, powoduje to silne ogrzanie powłoki, przy czym ogrzanie powstaje wskutek tarcia elementów ciernych, wirujących na powłoce. To silne ogrzanie powoduje mięknięcie powierzchni powłoki i przywieranie usuniętego materiału powłoki do elementów tnących, wskutek czego dodatkowo pogarszają się warunki wnikania elementu tnącego w powłokę.
Przedmiotem wynalazku jest ściernica, posiadająca obszar ścierny w postaci pierścienia kołowego, środkowy obszar ustalający, szereg otworów przelotowych w obszarze ściernym i szereg elementów tnących, odstających od obszaru ściernego, mających prostokątną powierzchnię podstawy, które są umieszczone w różnych promieniowych odstępach od środka obszaru ustalającego, przy czym długi bok każdego elementu tnącego, zwrócony do środka obszaru ustalającego jest usytuowany pod kątem wynoszącym 35° - 55° do promienia, wychodzącego od środka obszaru ustalającego, który styka się z krawędzią, która jest krawędzią przecięcia długiego boku, zwróconego do środka obszaru ustalającego z krótkim bokiem elementu tnącego, skierowanego od środka obszaru ustalającego.
Każdy element tnący posiada dwie strefy matrycy o zróżnicowanej koncentracji diamentu, które są umieszczone jedna za drugą w kierunku równoległym do krótkiego boku elementu tnącego. Strefa matrycy o większej koncentracji diamentu służy do usuwania materiału powłoki przy obróbce ubytkowej, a strefa matrycy o niższej koncentracji diamentu posiada funkcję powierzchni podpierającej.
W celu umożliwienia usuwania powłoki przy obróbce ubytkowej za pomocą ostrej krawędzi tnącej, która jest usytuowana na długim boku elementu tnącego, zwróconej do środka obszaru ustalającego, i na wolnym końcu elementu tnącego, korzystnie pierwsza strefa matrycy, usytuowana bliżej środka obszaru ustalającego, posiada większą koncentrację diamentu niż druga strefa matrycy, skierowana od środka obszaru ustalającego.
Korzystnie diamenty w pierwszej strefie matrycy posiadają większą ziarnistość od diamentów w drugiej strefie matrycy. W pierwszej strefie matrycy diamenty nie wyłamują się tak szybko, jak w drugiej strefie matrycy. Nawet wówczas, gdy wyłamią się diamenty w pierwszej strefie matrycy, z powodu swojej nieznacznej wielkości nie powodują one stępienia krawędzi tnącej. Ze względu na większą ziarnistość, diamenty w drugiej strefie matrycy wyłamują się szybciej. Tym samym druga strefa matrycy powoduje szybsze zużycie powierzchni podpierającej.
Ze względu na technikę wytwarzania, szerokość strefy matrycy o większej ziarnistości, mierzona równolegle do krótkiego boku elementu tnącego, odpowiada 0,15- do 0,35-krotności szerokości elementu tnącego.
W celu umożliwienia przeprowadzenia procesu ścierania całym obszarem ciernym ściernicy, obszar ścierny jest korzystnie podzielony na szereg usytuowanych promieniowo przestawnie względem siebie powierzchni pierścieniowych kołowych, przynajmniej częściowo zachodzących na siebie promieniowo i przebiegających współosiowo względem siebie, przy czym w każdej powierzchni pierścieniowej kołowej jest umieszczony co najmniej jeden element tnący.
Zwiększenie usuwania materiałów przy obróbce ubytkowej uzyskuje się korzystnie dzięki temu, że każdy element tnący jest nachylony względem płaszczyzny ściernicy.
PL 198 514 B1
Nachylenie elementu tnącego wspomaga obróbkę ubytkową powłoki dzięki temu, że materiał powłoki podczas obróbki ubytkowej nie trafia na pionową powierzchnię, lecz na nachyloną powierzchnię elementu tnącego, i jest przez nią odwracany od podłoża pod pewnym kątem, tak zwanym kątem natarcia. W przypadku nachylonej powierzchni chodzi o długi bok elementu tnącego, zwrócony do środka obszaru ustalającego, który jest usytuowany pod kątem do powierzchni obszaru ustalającego, wynoszącym 80° - 90°. Dzięki kątowi 80° - 90° uzyskuje się kąt natarcia 10° - 20°, który jest zawarty między wspomnianym długim bokiem a linią prostopadłą, odchodzącą od płaszczyzny ściernicy. Szczególnie korzystny okazał się kąt natarcia wynoszący 15°.
Niezawodne odprowadzenie usuwanego materiału powłoki z obszaru obróbki przeprowadza się dzięki szeregowi otworów przelotowych, wykonanych w obszarze ścierania ściernicy, przy czym korzystnie w obszarze obwodowym każdego elementu tnącego, naprzeciwległym wobec krawędzi, jest wykonany otwór przelotowy. To szczególne usytuowanie ma tę zaletę, że materiał powłoki bezpośrednio po przeprowadzeniu obróbki ubytkowej przez element tnący, może być odessany z obszaru obróbki, przykładowo za pomocą odpowiedniego urządzenia ssącego.
Dzięki zgodnemu z wynalazkiem umieszczeniu elementów tnących, uzyskuje się klinowe nacinanie usuwanej powłoki. Wnikanie w postaci klina elementów tnących w powłokę powoduje szybsze jej usunięcie z podłoża, do którego przylega, przy czym powłoka nie nagrzewa się, a usuwany materiał powłoki nie przykleja się do elementów tnących. Szczególnie wysoką wydajność usuwania materiału przy obróbce ubytkowej uzyskuje się wówczas, gdy kąt między długim bokiem elementu tnącego, zwrócony do środka obszaru ustalającego a promieniem wynosi 45°. Dobre warunki wnikania elementów tnących w powłokę przyczyniają się do wyciszenia pracy ściernicy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ściernicę według wynalazku, w widoku od dołu, fig. 2 - ściernicę w przekroju wzdłuż linii II-II na fig. 1, a fig. 3 - wycinek ściernicy według fig. 2, w powiększeniu.
Ściernica przedstawiona na fig. 1-3 służy do usuwania powłok przy obróbce ubytkowej, naniesionych na podłoże mineralne. Na fig. 1-3 nie przedstawiono powłoki, ani podłoża mineralnego. Oprócz obszaru ściernego 1, ściernica posiada środkowy obszar ustalający 2, szereg otworów przelotowych 3 w obszarze ściernym 1 i szereg elementów tnących 4, odstających od obszaru ściernego 1, mających prostokątną powierzchnię podstawy. Obszar ścierny 1 i środkowy obszar ustalający 2 są współosiowe względem siebie, lecz są usytuowane z odstępem od siebie w kierunku równoległym do wspólnej osi środkowej. Przejście 10 między środkowym obszarem ustalającym 2 a obszarem ściernym 1 jest ukształtowany stożkowo i jest zaopatrzony w otwory przelotowe 9.
Obszar ścierny 1 składa się z szeregu usytuowanych promieniowo przestawnie względem siebie powierzchni pierścieniowych kołowych D, E, F, przynajmniej częściowo zachodzących promieniowo na siebie i przebiegających współosiowo względem siebie, przy czym w każdej powierzchni pierścieniowej kołowej D, E, F są równomiernie rozmieszczone cztery lub jest rozmieszczonych osiem elementów tnących 4. Tym samym elementy tnące 4 wykazują różne odstępy od środkowego obszaru ustalającego 2. Osiem elementów tnących 4 jest umieszczonych w powierzchni kołowej pierścieniowej D, najbardziej oddalonej od środka obszaru ustalającego. Spośród trzech powierzchni kołowych pierścieniowych D, E i F nakładają się na siebie w kierunku promieniowym tylko powierzchnie kołowe pierścieniowe E i F.
Długi bok 5 każdego elementu tnącego 4, zwrócony do środka obszaru ustalającego 2, jest usytuowany pod kątem B do promienia R, wychodzącego od środka obszaru ustalającego 2, wynoszącym 45°. Promień przebiega przez punkt przecięcia S między długim bokiem 5, zwróconym do środka obszaru ustalającego 2 a krótkim bokiem 6 elementu tnącego 5, skierowanego od środka obszaru ustalającego 2. Każdy element tnący 4 posiada dwie strefy matrycy 7, 8 o zróżnicowanej koncentracji diamentu, które są umieszczone jedna za drugą w kierunku równoległym do krótkiego boku 6 elementu tnącego 4. Strefa matrycy 7, usytuowana bliżej środka obszaru ustalającego 2, posiada większą koncentrację diamentu niż druga strefa matrycy 8, skierowana od środka obszaru ustalającego 2. Diamenty poszczególnych stref matrycy 7, 8 mają różną ziarnistość. Przykładowo wszystkie diamenty w pierwszej strefie matrycy 7 mają mniejszą ziarnistość od diamentów w drugiej strefie matrycy 8. Szerokość strefy matrycy 7 o większej ziarnistości, mierzona równolegle do krótkiego boku 6 elementu tnącego 4, odpowiada 0,25-krotności szerokości elementu tnącego 4. Każdy element tnący 4 jest nachylony względem płaszczyzny ściernicy, przy czym długi bok 5 elementu tnącego 4, zwrócony do środka obszaru ustalającego 2, jest usytuowany pod kątem A do powierzchni obszaru ustalającego 2, wynoszącym 85°.
PL 198 514 B1
Długi bok 5, zwrócony do środkowego obszaru ustalającego i skierowany od środka krótki bok 6 tworzą razem krawędź K. W obszarze obwodowym każdego elementu tnącego 4, naprzeciwległym wobec krawędzi K, jest wykonany otwór przelotowy 3, przez który usunięty materiał powłoki może być odsysany za pomocą nie przedstawionego urządzenia odsysającego.

Claims (9)

1. Ściernica, posiadająca obszar ścierny w postaci pierścienia kołowego, środkowy obszar ustalający, szereg otworów przelotowych w obszarze ściernym i szereg elementów tnących, odstających od obszaru ściernego, mających prostokątną powierzchnię podstawy, które są umieszczone w różnych promieniowych odstępach od środka obszaru ustalającego, znamienna tym, że długi bok (5) każdego elementu tnącego (4), zwrócony do środka obszaru ustalającego (2) jest usytuowany pod kątem (B) wynoszącym 35°-55° do promienia (R), wychodzącego od środka obszaru ustalającego (2), który styka się z krawędzią (K), która jest krawędzią przecięcia długiego boku (5), zwróconego do środka obszaru ustalającego (2) z krótkim bokiem (6) elementu tnącego (4), skierowanego od środka obszaru ustalającego (2).
2. Ściernica według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy element tnący (4) posiada dwie strefy matrycy (7, 8) o zróżnicowanej koncentracji diamentu, które są umieszczone jedna za drugą w kierunku równoległym do krótkiego boku (6) elementu tnącego (4).
3. Ściernica według zastrz. 2, znamienna tym, że pierwsza strefa matrycy (7), usytuowana bliżej środka obszaru ustalającego (2), posiada większą koncentrację diamentu niż druga strefa matrycy (8), skierowana od środka obszaru ustalającego (2).
4. Ściernica według zastrz. 2 albo 3, znamienna tym, że diamenty w pierwszej strefie matrycy (7) posiadają większą ziarnistość od diamentów w drugiej strefie matrycy (8).
5. Ściernica według zastrz. 4, znamienna tym, że szerokość strefy matrycy (7) o większej ziarnistości, mierzona równolegle do krótkiego boku (6) elementu tnącego (4), odpowiada 0,15- do 0,35-krotności szerokości elementu tnącego (4).
6. Ściernica według zastrz. 1, znamienna tym, że obszar ścierny (1) jest podzielony na szereg usytuowanych promieniowo przestawnie względem siebie powierzchni pierścieniowych kołowych (D, E, F), przynajmniej częściowo zachodzących na siebie promieniowo i przebiegających współosiowo względem siebie, przy czym w każdej powierzchni pierścieniowej kołowej (D, E, F) jest umieszczony co najmniej jeden element tnący (4).
7. Ściernica według zastrz. 1 albo 6, znamienna tym, że każdy element tnący (4) jest nachylony względem płaszczyzny ściernicy.
8. Ściernica według zastrz. 7, znamienna tym, że długi bok (5) elementu tnącego (4), zwrócony do środka obszaru ustalającego (2), jest usytuowany pod kątem (A) do powierzchni obszaru ustalającego (2), wynoszącym 80° - 90°.
9. Ściernica według zastrz. 1 albo 8, znamienna tym, że w obszarze obwodowym każdego elementu tnącego (4), naprzeciwległym wobec krawędzi (K), jest wykonany otwór przelotowy (3).
PL355465A 2001-08-13 2002-08-12 Ściernica PL198514B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10139762A DE10139762A1 (de) 2001-08-13 2001-08-13 Schleifscheibe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355465A1 PL355465A1 (en) 2003-02-24
PL198514B1 true PL198514B1 (pl) 2008-06-30

Family

ID=7695326

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355465A PL198514B1 (pl) 2001-08-13 2002-08-12 Ściernica

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6926583B2 (pl)
EP (1) EP1285728B1 (pl)
AT (1) ATE316447T1 (pl)
AU (1) AU2002300433B2 (pl)
DE (2) DE10139762A1 (pl)
DK (1) DK1285728T3 (pl)
ES (1) ES2259366T3 (pl)
NO (1) NO322762B1 (pl)
PL (1) PL198514B1 (pl)

Families Citing this family (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9221154B2 (en) 1997-04-04 2015-12-29 Chien-Min Sung Diamond tools and methods for making the same
US9463552B2 (en) 1997-04-04 2016-10-11 Chien-Min Sung Superbrasvie tools containing uniformly leveled superabrasive particles and associated methods
US9868100B2 (en) 1997-04-04 2018-01-16 Chien-Min Sung Brazed diamond tools and methods for making the same
US9238207B2 (en) 1997-04-04 2016-01-19 Chien-Min Sung Brazed diamond tools and methods for making the same
US9199357B2 (en) 1997-04-04 2015-12-01 Chien-Min Sung Brazed diamond tools and methods for making the same
US9409280B2 (en) 1997-04-04 2016-08-09 Chien-Min Sung Brazed diamond tools and methods for making the same
US7802945B2 (en) * 2004-02-26 2010-09-28 Kennametal Inc. Cutting tool for rough and finish milling
US20070060026A1 (en) * 2005-09-09 2007-03-15 Chien-Min Sung Methods of bonding superabrasive particles in an organic matrix
US9138862B2 (en) 2011-05-23 2015-09-22 Chien-Min Sung CMP pad dresser having leveled tips and associated methods
US8678878B2 (en) 2009-09-29 2014-03-25 Chien-Min Sung System for evaluating and/or improving performance of a CMP pad dresser
US8622787B2 (en) * 2006-11-16 2014-01-07 Chien-Min Sung CMP pad dressers with hybridized abrasive surface and related methods
US8393934B2 (en) * 2006-11-16 2013-03-12 Chien-Min Sung CMP pad dressers with hybridized abrasive surface and related methods
US9724802B2 (en) 2005-05-16 2017-08-08 Chien-Min Sung CMP pad dressers having leveled tips and associated methods
US8398466B2 (en) * 2006-11-16 2013-03-19 Chien-Min Sung CMP pad conditioners with mosaic abrasive segments and associated methods
US8974270B2 (en) 2011-05-23 2015-03-10 Chien-Min Sung CMP pad dresser having leveled tips and associated methods
US7147548B1 (en) 2006-04-03 2006-12-12 Mohsen Mehrabi Grinding and cutting head
US7419422B1 (en) 2006-10-09 2008-09-02 Mohsen Mehrabi Rotary cutting head
US20080292869A1 (en) * 2007-05-22 2008-11-27 Chien-Min Sung Methods of bonding superabrasive particles in an organic matrix
CN104708539A (zh) * 2007-09-28 2015-06-17 宋健民 具有镶嵌研磨块的cmp衬垫修整器和相关方法
WO2009064677A2 (en) * 2007-11-13 2009-05-22 Chien-Min Sung Cmp pad dressers
US9011563B2 (en) * 2007-12-06 2015-04-21 Chien-Min Sung Methods for orienting superabrasive particles on a surface and associated tools
TWI464839B (zh) 2010-09-21 2014-12-11 Ritedia Corp 單層鑽石顆粒散熱器及其相關方法
ITMI20110850A1 (it) * 2011-05-16 2012-11-17 Nicola Fiore Utensile multi-abrasivo
US9028300B2 (en) * 2011-08-31 2015-05-12 Ehwa Diamond Industrial Co., Ltd. Grinding tool adapted to collect grinding particles
DE102012001925A1 (de) 2012-02-02 2013-08-08 Schleif- und Fräswerkzeuge Höhn Ltd. & Co. KG Oberflächenschleifer, insbesondere Betonschleifer
AU354943S (en) * 2014-03-24 2014-04-15 Diamond abrasive grinding cup wheel
CN104162847A (zh) * 2014-07-31 2014-11-26 江苏美杰磨具科技有限公司 一种用于路面磨削的金刚石磨盘
TWI690391B (zh) * 2015-03-04 2020-04-11 美商聖高拜磨料有限公司 磨料製品及使用方法
JP2016168660A (ja) * 2015-03-13 2016-09-23 株式会社ディスコ 研削ホイール
DE102017216175A1 (de) * 2017-09-13 2019-03-14 Robert Bosch Gmbh Schleifartikel
JP6991043B2 (ja) * 2017-11-22 2022-02-03 東京エレクトロン株式会社 基板載置台
CN108747857B (zh) * 2018-06-21 2020-04-24 江苏赛扬精工科技有限责任公司 一种加工未淬火合金钢工件的高线速自锐性cbn砂轮及其制备方法
DE102019211349A1 (de) * 2019-07-30 2021-02-04 Robert Bosch Gmbh Schleifwerkzeug
CN115415945B (zh) * 2022-09-28 2024-03-19 江苏锋泰工具有限公司 一种纯干式金刚石磨盘及其制造方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3121982A (en) * 1960-08-25 1964-02-25 Cons Diamond Dev Company Ltd Grinding wheel with adjustable abrasive segments
US3745719A (en) * 1971-12-13 1973-07-17 F Oswald Grinding wheel for floor grinding machine
US4993891A (en) * 1990-02-20 1991-02-19 General Motors Corporation Milling cutter with grinding inserts
AT397780B (de) * 1991-09-27 1994-06-27 Swarovski Tyrolit Schleif Winkelschleifmaschine
KR0158750B1 (ko) * 1995-06-09 1999-01-15 김수광 연마용 시트
DE19707445A1 (de) * 1997-02-25 1998-08-27 Hilti Ag Topfförmige Schleifscheibe
US6196911B1 (en) * 1997-12-04 2001-03-06 3M Innovative Properties Company Tools with abrasive segments
KR100314287B1 (ko) * 1999-07-29 2001-11-23 김세광 연마 휠
KR100433194B1 (ko) * 2001-02-19 2004-05-28 이화다이아몬드공업 주식회사 편마모방지용 세그먼트를 갖는 연마휠
US6551181B2 (en) * 2001-08-31 2003-04-22 Ewha Diamond Ind. Co., Ltd. Abrasive wheel

Also Published As

Publication number Publication date
EP1285728A2 (de) 2003-02-26
NO322762B1 (no) 2006-12-04
NO20023810D0 (no) 2002-08-12
EP1285728A3 (de) 2003-09-10
DK1285728T3 (da) 2006-06-06
ES2259366T3 (es) 2006-10-01
EP1285728B1 (de) 2006-01-25
DE10139762A1 (de) 2003-02-27
US20030054746A1 (en) 2003-03-20
PL355465A1 (en) 2003-02-24
DE50205697D1 (de) 2006-04-13
AU2002300433B2 (en) 2007-09-13
ATE316447T1 (de) 2006-02-15
NO20023810L (no) 2003-02-14
US6926583B2 (en) 2005-08-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL198514B1 (pl) Ściernica
CN101163563B (zh) 用于切削工具的切削分段和切削工具
US6390906B1 (en) Flexible abrasive belts
US4784517A (en) Method and device for working of road surfaces
KR100287610B1 (ko) 원판형지지체를구비한연삭공구_
JPH10510482A (ja) 模様状の切削表面を有する切削工具
JP2008514446A (ja) 配向粒子を有するcmpパッドドレッサーおよび関連した方法
WO2001076821A1 (fr) Meule
EP0178237A1 (en) Rotary saw blade
JP2000343436A (ja) 研削砥石およびその製造方法
JP2003039332A (ja) 回転円盤砥石
US6435951B1 (en) Electrically driven grinder for ceramic cutlery
JP4248167B2 (ja) 研削砥石
JPH022672B2 (pl)
KR100337655B1 (ko) 세그먼트 타입 절삭팁을 갖는 다이아몬드 공구
KR100502574B1 (ko) 연마공구 및 그의 제조방법
US20020160699A1 (en) Electro-deposited thin-blade grindstone
KR100583464B1 (ko) 다이아몬드공구
KR200301938Y1 (ko) 톱날
CA2077568A1 (en) Grinding tool
SU1085800A1 (ru) Абразивный круг
JP2003175464A (ja) 研削砥石
JPH06312376A (ja) たんざく状チップを埋設した精密切断用超砥粒ホイール
RU2103154C1 (ru) Абразивный инструмент
JP3998648B2 (ja) カップ型回転砥石