PL196486B1 - Przewietrznik dachowy - Google Patents

Przewietrznik dachowy

Info

Publication number
PL196486B1
PL196486B1 PL340059A PL34005900A PL196486B1 PL 196486 B1 PL196486 B1 PL 196486B1 PL 340059 A PL340059 A PL 340059A PL 34005900 A PL34005900 A PL 34005900A PL 196486 B1 PL196486 B1 PL 196486B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
exhaust pipe
anchor plate
bushing
ventilator
elements
Prior art date
Application number
PL340059A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340059A1 (en
Inventor
Gerd Herdel
Wendelin Wanner
Dirk Willen
Original Assignee
Lafarge Braas Roofing Accessor
Lafarge Braas Roofing Accessories Gmbh And Cokg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lafarge Braas Roofing Accessor, Lafarge Braas Roofing Accessories Gmbh And Cokg filed Critical Lafarge Braas Roofing Accessor
Publication of PL340059A1 publication Critical patent/PL340059A1/xx
Publication of PL196486B1 publication Critical patent/PL196486B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage; Sky-lights
    • E04D13/14Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof
    • E04D13/147Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof specially adapted for inclined roofs
    • E04D13/1471Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof specially adapted for inclined roofs using a hinge mechanism for adaptation to the inclined roof
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F7/00Ventilation
    • F24F7/02Roof ventilation

Abstract

1. Przewietrznik dachowy, s luzacy do odpowietrzania domowych kana lów wentylacyjnych, wyposa zony w przy- najmniej jedn a rur e wywiewn a, w osadzon a w pokryciu dachu p lyt e kotwi ac a, oraz w króciec lacz acy, przy czym celem pionowego usytuowania pod luznej osi rury wywiew- nej na pochy lym dachu, rura wywiewna jest po laczona przegubowo z p lyt a kotwi ac a, a dla utworzenia przegubu plyta kotwi aca jest na swej górnej powierzchni zaopatrzona w króciec, który w kierunku swego górnego otworu jest zw ezony, przechodz ac w kszta lt czaszy, natomiast rura wywiewna na swym dolnym ko ncu rozszerza si e w kszta lt sferycznej panwi, osadzonej na czaszy i obracaj acej si e doko la osi przegubu, a równocze snie doko la i w okre slonej odleg losci od tej osi przegubu s a umieszczone elementy zatrzaskowe, umo zliwiaj ace uzyskanie okre slonego po lo- zenia rury wywiewnej wzgl edem p lyty kotwi acej, znamien- ny tym, ze na przynajmniej zewn etrznej stronie czaszy (22), oraz na wewn etrznej stronie panwi (24) s a umiesz- czone pierwsze elementy zatrzaskowe (28) o profilu pi lo- wym, natomiast wspó losiowo wzgl edem osi przegubu (30) rury wywiewnej (16) s a usytuowane drugie elementy za- trzaskowe (26), przy czym elementy zatrzaskowe (26, 28) maj a struktur e spr ezyst a, a o s pod luzna (46) kró cca (20) jest prostopad la do powierzchni p lyty kotwi acej (12). PL PL PL PL

Description

(21) Numer zgłoszenia: 340059 (51) Int.Cl.
F24F 7/02 (2006.01) E04D 13/14 (2006.01)
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 08.05.2000 (54)
Przewietrznik dachowy (73) Uprawniony z patentu:
(30) Pierwszeństwo:
07.05.1999,DE,19921069.1
Lafarge Braas Roofing Accessories GmbH and Co.KG.,Oberursel,DE (43) Zgłoszenie ogłoszono:
20.11.2000 BUP 24/00 (72) Twórca(y) wynalazku:
Gerd Herdel,Babenhausen,DE Wendelin Wanner,Geisenheim,DE Dirk Willen,Oestrich-W,DE (45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
31.01.2008 WUP 01/08 (74) Pełnomocnik:
Kamiński Zbigniew, Kancelaria Patentowa (57) 1. Przewietrznik dachowy, służący do odpowietrzania domowych kanałów wentylacyjnych, wyposażony w przynajmniej jedną rurę wywiewną, w osadzoną w pokryciu dachu płytę kotwiącą, oraz w króciec łączący, przy czym celem pionowego usytuowania podłużnej osi rury wywiewnej na pochyłym dachu, rura wywiewna jest połączona przegubowo z płytą kotwiącą, a dla utworzenia przegubu płyta kotwiąca jest na swej górnej powierzchni zaopatrzona w króciec, który w kierunku swego górnego otworu jest zwężony, przechodząc w kształt czaszy, natomiast rura wywiewna na swym dolnym końcu rozszerza się w kształt sferycznej panwi, osadzonej na czaszy i obracającej się dokoła osi przegubu, a równocześnie dokoła i w określonej odległości od tej osi przegubu są umieszczone elementy zatrzaskowe, umożliwiające uzyskanie określonego położenia rury wywiewnej względem płyty kotwiącej, znamienny tym, że na przynajmniej zewnętrznej stronie czaszy (22), oraz na wewnętrznej stronie panwi (24) są umieszczone pierwsze elementy zatrzaskowe (28) o profilu piłowym, natomiast współosiowo względem osi przegubu (30) rury wywiewnej (16) są usytuowane drugie elementy zatrzaskowe (26), przy czym elementy zatrzaskowe (26, 28) mają strukturę sprężystą, a oś podłużna (46) króćca (20) jest prostopadła do powierzchni płyty kotwiącej (12).
PL 196 486 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przewietrznik dachowy, służący do odpowietrzania domowych kanałów wentylacyjnych, wyposażony w przynajmniej jedna rurę wywiewną, w osadzoną w pokryciu dachu płytę kotwiącą, oraz w króciec łączący. Celem pionowego usytuowania podłużnej osi rury wywiewnej na pochyłym dachu, rura wywiewna jest połączona przegubowo z płytą kotwiącą, a dla utworzenia przegubu płyta kotwiąca jest na swej górnej powierzchni zaopatrzona w króciec, który w kierunku swego górnego otworu jest zwężony, przechodząc w kształt czaszy. Rura wywiewna na swym dolnym końcu rozszerza się w kształt sferycznej panwi, osadzonej na czaszy i obracającej się dokoła osi przegubu, a równocześnie dokoła i w określonej odległości od tej osi przegubu są umieszczone elementy zatrzaskowe, umożliwiające uzyskanie określonego położenia rury wywiewnej względem płyty kotwiącej.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 25 35 255 znany jest tego typu przewietrznik dachowy. Jego rura wywiewna jest przeprowadzona przez przegub, a pod osią przegubu jest usytuowany wystający na zewnątrz z rury wywiewnej ząb zaczepowy, wprowadzany do łukowej szczeliny płytki połączonej z płytą kotwiącą. Na krawędzi łukowej szczeliny są usytuowane zagłębienia, w które wchodzi ząb zaczepowy, zapewniając prawidłowe położenie rury wywiewnej. Ponieważ ząb zaczepowy jest usytuowany pod płytą kotwiącą, to właściwe położenie rury wywiewnej musi zostać ustalone przed montażem, albo monter musi znaleźć się w tym celu w przestrzeni pod dachem.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 195 17 885 znany jest inny przewietrznik dachowy. W rejonie przegubu ma on przekrój prostokątny, a dalej walcowy. W rejonie przegubu, na ściankach czołowych rury wywiewnej, oraz płyty kotwiącej, są umieszczone segmenty zębate z zazębiającymi się wzajemnie wewnętrznymi i zewnętrznymi zazębieniami, umożliwiającymi ustalenie prawidłowego położenia rury wywiewnej. W rejonie osi przegubu, na obu ściankach czołowych rury wywiewnej są umieszczone przestawne mimośrody, za pomocą których rura wywiewna może zostać przemieszczona w kierunku osiowym względem płyty kotwiącej. Przemieszczenie w jednym kierunku powoduje zazębienie się segmentów zębatych, a w drugim kierunku wyzębienie się ich.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 195 17 947 znany jest jeszcze inny przewietrznik dachowy, którego płyta kotwiąca może zostać wbudowana w mającą postać ramki dachówkę. Z dolnej strony płyty kotwiącej może zostać przymocowany do niej odpowiedni króciec.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiego przewietrznika dachowego, który wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas przewietrzników, zwłaszcza przewietrznika umożliwiającego napowietrzanie i odpowietrzanie, oraz odprowadzanie wody opadowej, jak również nadającego się do przyłączenia go do instalacji wentylacyjnej. Taki przewietrznik powinien składać się z prostych elementów, oraz powinien być łatwo montowany i regulowany przez słabo przygotowanych pracowników. Taki przewietrznik powinien wytrzymywać obciążenie śniegiem, zachowując właściwe swe położenie, oraz mieć odpowiednio dużą średnicę.
Cel ten zrealizowano według wynalazku przez opracowanie konstrukcji przewietrznika dachowego, w którym na przynajmniej zewnętrznej stronie czaszy, oraz na wewnętrznej stronie panwi są umieszczone pierwsze elementy zatrzaskowe o profilu piłowym, natomiast współosiowo względem osi przegubu rury wywiewnej są usytuowane drugie elementy zatrzaskowe. Elementy zatrzaskowe mają strukturę sprężystą, a oś podłużna króćca jest prostopadła do powierzchni płyty kotwiącej.
Przewietrznik dachowy według wynalazku składa się z dwóch tylko części, a mianowicie z płyty kotwiącej i z rury wywiewnej. Po zamontowaniu płyty kotwiącej na powierzchni dachu nakłada się rurę wywiewną na czaszę i po ustaleniu jej położenia pionowego mocuje się za pomocą elementów zatrzaskowych. Przewietrznik dachowy według wynalazku może przenosić duże obciążenia, gdyż elementy zatrzaskowe mają profil piłokształtny. Prześwit między dwoma łatami dachowymi może być w pełni wykorzystany, gdyż oś króćca jest prostopadła do powierzchni dachu.
Pierwsze elementy zatrzaskowe są korzystnie usytuowane w płaszczyźnie prostopadłej do osi przegubu. Dzięki temu uzyskano, bez stosowania dodatkowych elementów, największą możliwie odległość pierwszych elementów zatrzaskowych od osi przegubu, co umożliwia przenoszenie dużego momentu obrotowego spowodowanego obciążeniem śniegiem.
W korzystnym rozwią zaniu wedł ug wynalazku pierwsze elementy zatrzaskowe są zaopatrzone w schodkowe zaczepy, w które wchodzą umieszczone przynajmniej na wewnę trznej stronie panwi elementy zatrzaskowe. Płaszczyzny oporowe zaczepów i elementów zatrzaskowych są usytuowane wachlarzowe względem osi przegubu. Uzyskuje się dodatkowe wzmocnienie, gdyż płaszczyzny,
PL 196 486 B1 w których są przenoszone sił y są zaopatrzone w elementy pił okształ tne. Umoż liwione jest również dzięki temu pewne mocowanie elementów przewietrznika względem płyty kotwiącej. Rurę wywiewną przechyla się tak daleko w kierunku kalenicy, aż oś rury wywiewnej przyjmie położenie pionowe. Okazało się wystarczające, by występy zaczepowe były rozstawione co 2,5°, gdyż wówczas odchylenie od pionu osi rury wywiewnej nie przekracza 1,25°, co jest niezauważalne. Zmniejszenie występów zaczepowych powodowałoby ograniczenie wielkości przenoszonych sił.
Na wewnętrznej stronie panwi są korzystnie usytuowane, średnicowo przeciwległe, dwa elementy zatrzaskowe, umieszczone w różnych płaszczyznach prostopadłych do osi podłużnej rury wywiewnej. W tym rozwiązaniu rura wywiewna może zostać obrócona o 180°. Otwarty koniec panwi rury wywiewnej jest w tym rozwiązaniu asymetryczny. Dla małych nachyleń dachu rura wywiewna jest skierowana swą większą stroną w kierunku kalenicy, natomiast dla dużych nachyleń dachu mniejszą stroną. Dzięki temu ta sama rura wywiewna może zostać zastosowana w jednym położeniu dla nachyleń dachu wynoszących od 13° do 34°, a w drugim położeniu od 34° do 55°. W przypadku podziałki występów zaczepowych wynoszącej 2,5°, wystarczy 8 stopni występów zaczepowych. Szczególnie proste i stabilne rozwiązanie uzyskuje się, gdy również drugie elementy zaczepowe są usytuowane koncentrycznie względem osi przegubu rury wywiewnej.
Drugie elementy zatrzaskowe mają korzystnie postać występów wystających z czaszy i otaczających oś przegubu, oraz usytuowanych na wewnętrznej stronie panwi rury wywiewnej zagłębień, do których wchodzą i w których zatrzaskują się występy. Możliwe jest również rozwiązanie odwrotne.
W korzystnym rozwią zaniu według wynalazku zagłębienia są usytuowane na wewnętrznej powierzchni panwi i mają postać otworów przelotowych, sięgających zewnętrznej powierzchni panwi. W tym przypadku podczas montażu mo ż na natychmiast stwierdzić optycznie, czy zatrzaś nięte są całkowicie drugie występy zaczepowe.
Korzystnym rozwiązaniem wynalazku jest, że płyta kotwiąca na swej górnej stronie dokoła króćca ma wielkość i kształt dachówki. Dzięki temu w każdym rejonie dachu dachówka może zostać zastąpiona przez płytę kotwiącą przewietrznika dachowego.
W korzystnym rozwią zaniu wedł ug wynalazku króciec jest wykonany jako cz ęść oddzielna względem płyty kotwiącej i jest do niej przymocowany. Przed osadzeniem płyty kotwiącej może zostać wykonany odpowiedni otwór dla króćca w stężeniu dolnym. Ewentualnie w stężeniu dolnym może zostać założony pierścień uszczelniający. Jego średnica wewnętrzna jest wówczas równa średnicy zewnętrznej króćca.
Króciec, na swym górnym końcu, jest korzystnie zaopatrzony w występ, przylegający do krawędzi górnego otworu czaszy. Króciec może zostać wówczas przymocowany do płyty kotwiącej za pomocą dodatkowych elementów zaczepowych.
W korzystnym rozwią zaniu wedł ug wynalazku w rejonie panwi, wzglę dnie czaszy są usytuowane odprowadzenia dla wody opadowej, przepływającej wzdłuż wewnętrznej ściany rury wywiewnej. Jest to szczególnie ważne, gdy przewietrznik dachowy służy do odprowadzania powietrza z pomieszczenia wyposażonego w kanał wentylacyjny.
Zwłaszcza podczas zimnej pogody wilgoć może się kondensować na wewnętrznej ściance rury wywiewnej. Powstały kondensat nie dostaje się do wnętrza króćca, lecz zostaje odprowadzony na zewnętrzną stronę czaszy i na powierzchnię płyty kotwiącej.
Górny otwór rury wywiewnej jest korzystnie zaopatrzony w przynajmniej jeden skierowany na zewnątrz kołnierz. Dzięki niemu woda opadowa przepływa na zewnętrzną stronę rury wywiewnej.
Górny otwór rury wywiewnej jest zaopatrzony w osadzony na nim okap przeciwdeszczowy.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku powstaje przewietrznik dachowy dla dachów o nachyleniu od 13° do 55°. Przewietrznik dachowy według wynalazku składa się z niewielu części, jest prosty w wytwarzaniu, w montaż u i w eksploatacji.
Wynalazek jest przykładowo wyjaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przewietrznik dachowy według wynalazku, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - przewietrznik według fig. 1, w przekroju, fig. 3 - fragment przewietrznika według fig. 2, w przekroju i w powiększeniu, fig. 4 - przewietrznik według fig. 1, w przekroju podłużnym, a fig. 5 - fragment przewietrznika według fig. 4, w przekroju i w powię kszeniu.
Figura 1 przedstawia przewietrznik dachowy 10 według wynalazku, w widoku perspektywicznym. Przewietrznik dachowy 10 jest wyposażony w płytę kotwiącą 12, zaopatrzoną na swej górnej stronie w króciec 14, w rurę wywiewną 16 z okapem przeciwdeszczowym 18, oraz w rurowy króciec 20. Wymiary zewnętrzne płyty kotwiącej 12 są identyczne jak wymiary zewnętrzne dachówki. Króciec 14
PL 196 486 B1 zwęża się w kierunku swego górnego otworu i przyjmuje kształt sferycznej czaszy 22. Rura wywiewna 16 na swym dolnym końcu rozszerza się i przyjmuje kształt sferycznej panwi 24, która jest nałożona na sferyczną czaszę 22 i tworzy przegub, umożliwiający dostosowanie położenia rury wywiewnej 16 do kąta nachylenia dachu spadowego. W rejonie przegubu są usytuowane sprężyste elementy zatrzaskowe 26, 28, mocujące rurę wywiewną 16 do płyty kotwiącej 12.
Figura 2 przedstawia przewietrznik dachowy według fig. 1 w przekroju, a fig. 3 - fragment przewietrznika według fig. 2, w przekroju i w powiększeniu. Rura wywiewna 16 w rejonie osi przegubu 30 jest zaopatrzona w drugie elementy zatrzaskowe 26, usytuowane w lustrzanym odbiciu z obu stron. Na fig. 3 są przedstawione w powiększeniu umieszczone z prawej strony fig. 3 drugie elementy zatrzaskowe 26, usytuowane koncentrycznie względem osi przegubu 30 rury wywiewnej 16. Drugie elementy zatrzaskowe 26 mają postać występów 32 wystających z czaszy 22, usytuowanych koncentrycznie względem osi przegubu 30. Na wewnętrznej stronie panwi 24 rury wywiewnej 16 jest usytuowane zagłębienie 34, w które wchodzi występ 32. Zagłębienie 34 na wewnętrznej stronie panwi 24 może mieć postać otworu przechodzącego na zewnętrzną stronę panwi 24.
Króciec 20 jest wykonany jako część oddzielna, a na swym górnym końcu jest zaopatrzony w występ 36 przylegający do krawędzi otworu czaszy 22 płyty kotwiącej 12, otaczaj ący ją hakowato i zamykają cy ją . Na górnej powierzchni wystę pu 36 jest usytuowane skierowane w górę ż ebro 38, odprowadzające wodę opadową, spływającą po wewnętrznej stronie rury wywiewnej 16 na zewnętrzną stronę czaszy 22 i na wewnętrzną stronę panwi 24 za pomocą odprowadzeń 40, usytuowanych w rejonie elementów zatrzaskowych 26, 28. Pod występem 36, na zewnętrznej stronie króćca 20 są usytuowane występy 42, wchodzące w zagłębienia 44 na wewnętrznej stronie króćca 14, gdy występ 36 przylega ściśle do krawędzi otworu czaszy 22, ustalając położenie króćca 20 względem płyty kotwiącej 12.
Figura 4 przedstawia przewietrznik dachowy 10 według fig. 1 w przekroju podłużnym, a fig. 5 fragment fig. 4 w powiększeniu. Oś podłużna 46 króćca 20 jest prostopadła do płaszczyzny płyty kotwiącej 12. Ponieważ płyta kotwiąca 12 zastępuje dachówkę, a nie jest nałożona na kolejną dachówkę, to jej nachylenie jest mniejsze od średniego nachylenia dachu. Ponieważ oś podłużna 46 króćca 20 jest prostopadła do płaszczyzny dachu, to oś podłużna króćca 20 jest nachylona pod kątem 4,5° względem prostopadłej do płaszczyzny dachu. Z tego powodu kąt między powierzchnią płyty kotwiącej 12 i osią podłużną 46 króćca 20 w kierunku kalenicy wynosi 85,5°.
Figury 4 i 5 uwidoczniają pierwsze elementy zatrzaskowe 28, oddalone promieniowo od osi przegubu 30 w jego płaszczyźnie poziomej, a w profilu mające postać piłokształtną. Na skierowanej w kierunku okapu zewnętrznej stronie czaszy 22 są umieszczone schodkowe zaczepy 48, w które wchodzi umieszczony na wewnętrznej stronie panwi 24 występ zaczepowy 50. Płaszczyzny oporowe 52 zaczepów 48 i występu zaczepowego 50 są usytuowane wachlarzowe względem osi przegubu 30. Na wewnętrznej stronie panwi 24 jest umieszczony przeciwlegle względem występu zaczepowego 50 występ zaczepowy 54, usytuowany na wyższej prostopadłej płaszczyźnie wzdłuż osi podłużnej 56 rury wywiewnej 16.
W rejonie górnego otworu rury wywiewnej 16 są usytuowane dwa zewnętrzne kołnierze 57, 58. W rejonie górnego otworu rury wywiewnej 16 są poza tym usytuowane dwie pierścieniowe wstawki 60, które we współdziałaniu z okapem przeciwdeszczowym 18 powodują powstanie podciśnienia powietrza.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przewietrznik dachowy, służący do odpowietrzania domowych kanałów wentylacyjnych, wyposażony w przynajmniej jedną rurę wywiewną, w osadzoną w pokryciu dachu płytę kotwiącą, oraz w króciec łączący, przy czym celem pionowego usytuowania podłużnej osi rury wywiewnej na pochyłym dachu, rura wywiewna jest połączona przegubowo z płytą kotwiącą, a dla utworzenia przegubu płyta kotwiąca jest na swej górnej powierzchni zaopatrzona w króciec, który w kierunku swego górnego otworu jest zwężony, przechodząc w kształt czaszy, natomiast rura wywiewna na swym dolnym końcu rozszerza się w kształt sferycznej panwi, osadzonej na czaszy i obracającej się dokoła osi przegubu, a równocześnie dokoła i w określonej odległości od tej osi przegubu są umieszczone elementy zatrzaskowe, umożliwiające uzyskanie określonego położenia rury wywiewnej względem płyty kotwiącej, znamienny tym, że na przynajmniej zewnętrznej stronie czaszy (22), oraz na wewnętrznej stronie panwi (24) są umieszczone pierwsze elementy zatrzaskowe (28) o profilu piłowym, natomiast
    PL 196 486 B1 współosiowo względem osi przegubu (30) rury wywiewnej (16) są usytuowane drugie elementy zatrzaskowe (26), przy czym elementy zatrzaskowe (26, 28) mają strukturę sprężystą, a oś podłużna (46) króćca (20) jest prostopadła do powierzchni płyty kotwiącej (12).
  2. 2. Przewietrznik według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsze elementy zatrzaskowe (28) są usytuowane w płaszczyźnie prostopadłej do osi przegubu (30).
  3. 3. Przewietrznik według zastrz. 2, znamienny tym, że pierwsze elementy zatrzaskowe (28) są zaopatrzone w schodkowe zaczepy (48), w które wchodzą umieszczone przynajmniej na wewnętrznej stronie panwi (24) elementy zatrzaskowe (50, 54), przy czym płaszczyzny oporowe (52) zaczepów (48) i elementów zatrzaskowych (50, 54) są usytuowane wachlarzowo względem osi przegubu (30).
  4. 4. Przewietrznik według zastrz. 3, znamienny tym, że na wewnętrznej stronie panwi (24) są usytuowane, średnicowo przeciwlegle, dwa elementy zatrzaskowe (50, 54), umieszczone w różnych płaszczyznach prostopadłych do osi podłużnej (56) rury wywiewnej (16).
  5. 5. Przewietrznik według zastrz. 4, znamienny tym, że drugie elementy zatrzaskowe (26) mają postać występów (32) wystających z czaszy (22) i otaczających oś przegubu (30), oraz usytuowanych na wewnętrznej stronie panwi (24) rury wywiewnej (16) zagłębień (34), do których wchodzą i w których zatrzaskują się występy (32).
  6. 6. Przewietrznik według zastrz. 5, znamienny tym, że zagłębienia (34) są usytuowane na wewnętrznej powierzchni panwi (24) i mają postać otworów przelotowych, sięgających zewnętrznej powierzchni panwi (24).
  7. 7. Przewietrznik według zastrz. 6, znamienny tym, że płyta kotwiąca (12) na swej górnej stronie dokoła króćca (14) ma wielkość i kształt dachówki.
  8. 8. Przewietrznik według zastrz. 7, znamienny tym, że króciec (20) jest wykonany jako cześć oddzielna względem płyty kotwiącej (12) i jest do niej przymocowany.
  9. 9. Przewietrznik według zastrz. 8, znamienny tym, że króciec (20), na swym górnym końcu, jest zaopatrzony w występ (36), przylegający do krawędzi górnego otworu czaszy (22).
  10. 10. Przewietrznik według zastrz. 9, znamienny tym, że w rejonie panwi (2A), względnie czaszy (22) są usytuowane odprowadzenia (40), dla wody opadowej przepływającej wzdłuż wewnętrznej ściany rury wywiewnej (16).
  11. 11. Przewietrznik według zastrz. 10, znamienny tym, że górny otwór rury wywiewnej (16) jest zaopatrzony w przynajmniej jeden skierowany na zewnątrz kołnierz (57, 58).
  12. 12. Przewietrznik według zastrz. 11, znamienny tym, że górny otwór rury wywiewnej (16) jest zaopatrzony w osadzony na nim okap przeciwdeszczowy (18).
PL340059A 1999-05-07 2000-05-08 Przewietrznik dachowy PL196486B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1999121069 DE19921069C1 (de) 1999-05-07 1999-05-07 Dachlüfter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340059A1 PL340059A1 (en) 2000-11-20
PL196486B1 true PL196486B1 (pl) 2008-01-31

Family

ID=7907297

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340059A PL196486B1 (pl) 1999-05-07 2000-05-08 Przewietrznik dachowy

Country Status (5)

Country Link
AT (1) AT412793B (pl)
DE (1) DE19921069C1 (pl)
NL (1) NL1015135C2 (pl)
PL (1) PL196486B1 (pl)
SE (1) SE515183C2 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1367335B1 (en) * 2002-05-28 2007-07-11 Joan Batlle Collet Ventilation device with spiral air channelling
AT502485B1 (de) * 2005-12-15 2007-04-15 Ergo Gmbh Entlüfter mit kondenswasserableitung
AT502483B1 (de) * 2005-12-15 2007-04-15 Ergo Gmbh Vorrichtung zur neigungsverstellbaren befestigung
EP3101194B1 (de) 2015-06-03 2017-09-20 Monier Roofing Components GmbH Dachentlüfter

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2535255C3 (de) * 1975-08-07 1983-12-15 Klöber, Johannes, 5828 Ennepetal Durchführung eines Entlüftungsrohrs o.dgl. durch eine Dacheindeckung
DE8227425U1 (de) * 1982-09-30 1983-01-05 Braas & Co Gmbh, 6000 Frankfurt Biegsamer schlauch zur verbindung einer entlueftungsdachpfanne mit dem entlueftungsrohr eines gebaeudes
NL8500705A (nl) * 1985-03-12 1986-10-01 Ubbink Nederland Bv Verstelbare dakdoorvoer.
DE3643319A1 (de) * 1986-12-18 1988-06-30 Kloeber Johannes Dacheindeckungsplatte
DE9302060U1 (de) * 1993-02-13 1994-06-09 Kloeber Johannes Dachdurchführung
DE4333948A1 (de) * 1993-08-28 1995-04-06 Holtgreve Doris Wilma Für Flachdach und Steildach geeignetes Lüfterelement (0 bis 60 DEG )
DE19517947C2 (de) * 1995-05-16 1997-03-27 Horst Vogelsang Dachpfanne aus Kunststoff oder Metall und Anbauteil für diese Dachpfanne
DE19517885C1 (de) * 1995-05-16 1997-02-06 Horst Vogelsang Neigungseinstellbares Lüfterelement für Steil- oder Flachdächer

Also Published As

Publication number Publication date
NL1015135C2 (nl) 2000-12-19
PL340059A1 (en) 2000-11-20
SE0001697D0 (sv) 2000-05-05
NL1015135A1 (nl) 2000-11-09
SE515183C2 (sv) 2001-06-25
DE19921069C1 (de) 2000-10-05
AT412793B (de) 2005-07-25
ATA7982000A (de) 2004-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6293862B1 (en) Roof vent
AU2006283472B2 (en) Hybrid metal-plastic roof vent
US6227963B1 (en) Ridge ventilation system
US20070167130A1 (en) Ventilation system
US6183360B1 (en) Molded roof exhaust vent
US5815996A (en) Interior-mounted cover for roof ventilator
US6932690B2 (en) Adjustable roof ventilator jack
PL196486B1 (pl) Przewietrznik dachowy
EP1841931B1 (en) Roof light system having a ventilation device with improved flexibility
CA2199754C (en) Freeze-free vent
JP2015158127A (ja) 設置物固定具
US6374425B2 (en) Sewer system ventilation cap
EP1756481B9 (en) Roof light system having an improved ventilation device
CA2280320C (en) Roof vent
US20040144045A1 (en) Interior mounted cover having a breathable membrane for a roof ventilator
GB2595295A (en) Modular building having integrated guttering and assembly method
KR20000009852U (ko) 유리온실용용마루재의조립구조
EP0979973B1 (en) Wall duct with a collar counteracting recirculation
JP2005009197A (ja) 換気棟
JPH0752273Y2 (ja) 小屋裏換気機能を有する化粧母屋
JPS6236892Y2 (pl)
GB2332504A (en) A chimney flue ventilation cap
JP4115853B2 (ja) 換気棟
US20020124493A1 (en) Roof vent cover
JPH0738412U (ja) 換気口具