PL195799B1 - Wspornik wannowy i sposób podparcia wanny - Google Patents

Wspornik wannowy i sposób podparcia wanny

Info

Publication number
PL195799B1
PL195799B1 PL341131A PL34113100A PL195799B1 PL 195799 B1 PL195799 B1 PL 195799B1 PL 341131 A PL341131 A PL 341131A PL 34113100 A PL34113100 A PL 34113100A PL 195799 B1 PL195799 B1 PL 195799B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
support
bathtub
tub
base
adhesive
Prior art date
Application number
PL341131A
Other languages
English (en)
Other versions
PL341131A1 (en
Inventor
Erich Lotzerich
Karl Iglhaut
Original Assignee
Illbruck Sanitaertechnik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE10029461A external-priority patent/DE10029461A1/de
Application filed by Illbruck Sanitaertechnik Gmbh filed Critical Illbruck Sanitaertechnik Gmbh
Publication of PL341131A1 publication Critical patent/PL341131A1/xx
Publication of PL195799B1 publication Critical patent/PL195799B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47KSANITARY EQUIPMENT NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; TOILET ACCESSORIES
    • A47K3/00Baths; Douches; Appurtenances therefor
    • A47K3/28Showers or bathing douches
    • A47K3/40Pans or trays
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47KSANITARY EQUIPMENT NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; TOILET ACCESSORIES
    • A47K3/00Baths; Douches; Appurtenances therefor
    • A47K3/16Devices for fastening baths to floors or walls; Adjustable bath feet ; Lining panels or attachments therefor
    • A47K3/1605Hard foam bathtub supports

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Bathtubs, Showers, And Their Attachments (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Devices For Medical Bathing And Washing (AREA)
  • Cosmetics (AREA)

Abstract

1. Wspornik wannowy, wykonany z tworzy- wa spienionego w rodzaju mineralnej, nieorga- nicznej i/lub organicznej lekkiej piany, zwlasz- cza czasteczkowego tworzywa spienionego jak EPP, EPS majacy wewnetrzne powierzchnie podporowe dla osadzenia wanny natryskowej i/lub kapielowej i obiegajaca sciane nosna, znamienny tym, ze dno (23) wanny, korzystnie jest na duzej powierzchni bezposrednio przykle- jone za pomoca klejowej warstwy (24), do dna podstawy (4) podparcia wspornika wannowego. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wspornik wannowy z tworzywa spienionego w rodzaju mineralnej, nieorganicznej i/lub organicznej lekkiej piany, zwłaszcza cząsteczkowego tworzywa spienionego jak EPP, EPS, stanowiący wspornik wanny natryskowej lub kąpielowej oraz posiadający obiegającą ścianę nośną dla zewnętrznego obłożenia płytkami, która to ściana tworzy ramę tego wspornika wannowego, przy czym jego podstawa ma kształt dostosowany do umieszczenia w niej kolejnych elementów wypełniających otwór ukształtowany w ramie wspornika wannowego.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób podparcia wanny we wsporniku wannowym z tworzywa spienionego
Wspornik wannowy tego rodzaju, wykonany z polistyrenu, jest znany z opisu DE-PS 38 38 753. Podstawa wspornika wannowego posiada przestrzennie rozmieszczone występy prowadnicze, które są wkładane w dopasowane wybrania ramy wspornika wannowego w celu połączenia obydwóch elementów. Od dolnej strony podstawy wystają uformowane podpory, które można ustawić na pożądaną względnie konieczną wysokość nośną, dzięki wysokościowym płaszczyznom przełamania.
W opisie US-PS 2,784,417 proponuje się, aby na dolną stronę umieszczonej pochyło wanny kąpielowej położyć płynną, utwardzaną warstwę. Do tego zostaje przyporządkowana rama, usytuowana w obrysie podstawy. Następnie na czołowej stronie ramy zostaje umieszczona dociskowo deska lub podobny element i wtedy wanna zostaje wprowadzona do miejsca użytkowania.
Znane są także wsporniki wannowe jednoczęściowe, w których umieszczone są wanny dopasowane kształtowo; jednak także tutaj, zwłaszcza w obszarze podstawy, nie następuje podparcie dna wanny na całej powierzchni.
Biorąc powyższe pod uwagę, celem niniejszego wynalazku jest opracowanie wspornika wannowego w rodzaju podanym na wstępie, którego podparcie jest lepsze i bardziej stabilne w użytkowaniu, a ponadto przy użyciu prostych środków zostanie rozwiązany problem wgłębień, które przy dużych obciążeniach mogą pojawić się w wannach cienkościennych, zwłaszcza wannach akrylowych, a także niebezpieczeństwo pęknięć wanny przy jej zginaniu. Podany cel został osiągnięty dzięki rozwiązaniu konstrukcyjnemu zgodnie z niniejszym wynalazkiem, w którym wspornik wannowy, jest wykonany z tworzywa spienionego w rodzaju mineralnej, nieorganicznej i/lub organicznej lekkiej piany, zwłaszcza cząsteczkowego tworzywa spienionego jak EPP, EPS i ma wewnętrzne powierzchnie podporowe dla osadzenia wanny natryskowej i/lub kąpielowej i obiegającą ścianę nośną oraz charakteryzuje się tym, że dno wanny, korzystnie jest na dużej powierzchni bezpośrednio przyklejone za pomocą klejowej warstwy, do dna podstawy podparcia wspornika wannowego. Klejowa warstwa korzystnie jest płynną masą, najkorzystniej wykonaną na bazie poliuretanu. Wanna po swej dolnej stronie zwróconej do wspornika wannowego korzystnie ma przynajmniej częściowe zbrojenie, które najkorzystniej jest ograniczone do obszaru otworu odpływowego. Dno wspornika wannowego korzystnie ma strukturę szczelinową z wieloma elementami podporowymi pozostawionymi pomiędzy przestrzeniami wypływowymi i jest pokryte środkiem polepszającym adhezję, przy czym te elementy podporowe najkorzystniej tworzą po stronie czołowej wypłaszczenie (plateau). Element podporowy zaczynając od podstawy korzystnie ma obwodowy górny rowek, a czołowe powierzchnie elementów podporowych najkorzystniej co najmniej częściowo odwzorowują zewnętrzny kontur wanny. Wewnętrzna powierzchnia ściany wspornika wannowego korzystnie ma ścienne uformowania wsporcze, które najkorzystniej są wykonane jako pionowo skierowane, schodkowe żeberka wsporcze.
Sposób podparcia wanny, a zwłaszcza brodzika natryskowego lub wanny kąpielowej we wsporniku wannowym z tworzywa sztucznego z mineralnej, nieorganicznej i/lub organicznej lekkiej pianki, zwłaszcza z cząstkowego tworzywa piankowego, takiego jak EPP, BPS, polegający na osadzaniu brodzika lub wanny wewnątrz uformowanego wspornika, charakteryzuje się tym, że spodnią stronę wanny, a zwłaszcza jej dno pokrywa się na dużej powierzchni masą klejącą, a następnie z częściowym przetłaczaniem nakłada się masą klejącą do obszarów przelewowych dna wspornika wannowego. Stosuje się korzystnie gęstopłynną masę klejącą najkorzystniej wykonaną na bazie poliuretanu. Na dolnej stronie wanny zwróconej do wspornika wannowego korzystnie nakłada się, co najmniej częściowo zbrojenie, które najkorzystniej ogranicza się do obszaru otworu odpływowego. Spodnią stronę wanny wykonanej z akrylu, korzystnie zbroi się masą klejącą w postaci masy zalewowej którą najkorzystniej nakłada się wielowarstwowo.
W tym wykonaniu, pomiędzy ramą wspornika wannowego i jego podstawą znajduje się częściowo wypełniona przestrzeń wypływowa, w której jest umieszczana wypierana miejscowa piana.
PL 195 799 B1
Przez miejscową pianę należy rozumieć pęczniejące utwardzane piany, które mogą stanowić podparcie, lub także masy zalewowe, ewentualnie wypełnienie tworzywami lekkimi, stosowane na miejscu budowy lub u wytwórcy.
Strefa graniczna między obydwoma elementami zostaje w ten sposób wypełniona aż do całkowitego przylegania. Stwarza to wysoce twardą, pośrednią warstwę podporową na całej powierzchni pomiędzy podstawą wspornika wannowego i jego ramą. Pozostają niewypełnione wyloty w przestrzeni przelewowej, tak że nie występują siły, powodujące wybrzuszenie ramy. Wypierane powietrze może uchodzić przez uformowane szczeliny. Zostaje przy tym osiągnięte odpowiednio prawidłowe podparcie zarówno niezbrojonych jak i częściowo zbrojonych wanien natryskowych lub kąpielowych.
Duża ilość uformowanych elementów wsporczych daje pełne, samoczynnie wyrównujące się podparcie wanny. Masa wypełniająca działa nie tylko łącząco i równocześnie także zbrojąco, ale wyrównuje również odchyłki tolerancji wykonania, przy czym nadmiarowa jej część jest wypierana do płaskich przestrzeni wypływowych. W ten sposób powstaje równocześnie siatka zbrojąca, tak że szczególnie łamliwe materiały akrylowe, narażone podczas używania na występujące ruchy dynamiczne, nie ulegają odkształceniom względnie uszkodzeniom dzięki czemu wydłuża się okres użytkowania wanny.
Korzystne jest, jeśli podstawa wspornika wannowego i/lub sam wspornik wannowy posiadają wewnątrz wybrania do umieszczenia miejscowej piany, które tworzą jednocześnie zazębiającą szczelinę łączącą. Także tutaj nadmierne ilości piany lub masy zalewowej są umieszczane bez przeszkód w wewnętrznych wybraniach. Udział piany względnie masy zalewowej, naniesionej na wannę, zostaje tym samym zwiększony. Aby wykluczyć odspojenie względnie podniesienie wspomnianej podstawy wspornika wannowego, służącego jako pokrywa, może być ona przytrzymana nisko za pomocą przeznaczonych do tego elementów, na przykład odważników. Przy pozostawieniu przestrzeni wypływowej pomiędzy łączonymi elementami, rama wspornika wannowego i/lub jego podstawa może być wykonana wewnątrz z gładką powierzchnią. Aby jednak podstawa wspornika wannowego współpracowała jako ujście przestrzeni odpływowej, przewidziane jest korzystne rozwiązanie polegające na tym, że przelotowe otwory w podstawie wspornika wannowego są rozmieszczone według struktury siatkowej. Jest tu więc wykorzystane całe wgłębienie w podstawie wspornika wannowego dla piany lub masy zalewowej. Rama wspornika wannowego ma od strony wewnętrznej stopień dociskowy dla podstawy wspornika wannowego, która opiera się na nim i ma w ten sposób dokładnie określone położenie. Wspomniany stopień dociskowy może mieć kształt listwy, korzystnie uformowanej integralnie, lub wybrania w przypadku wykonania stopniowej zakładki. W tym wykonaniu podstawa wspornika wannowego jest umieszczona jako warstwa pośrednia ponad cokołem tego wspornika. Podstawa pośrednia spełnia tutaj funkcję podstawy skrzynkowej, połączonej lub nadającej się do połączenia z ramą wspornika wannowego i przejmuje wtedy funkcję pojemnika dla nadmiarowej masy.
Wkładana podstawa może być tak uformowana (system żebrowy), że powstający zespół może być bezpośrednio złożony u wytwórcy jako wspornik z wanną.
Jest wtedy korzystne, jeżeli uformowania podporowe tworzące na czołowej stronie płaskie powierzchnie mają stosunkowo niewielką wysokość i stanowią razem stabilną bazę, a od strony stopy posiadają obiegający rowek obwodowy, przy czym duża liczba uformowanych elementów podporowych ma system rowków. Ilość nadmierna, która na obiegającym zboczu płaskiej powierzchni nie znajduje wystarczającej przestrzeni, jest odpowiednio odprowadzana do rowków przelewowych sąsiedniej płaskiej powierzchni. Dzięki temu, że czołowe powierzchnie uformowanych elementów wsporczych posiadają co najmniej częściowo zewnętrzny kontur wanny, uzyskuje się dobrą styczność z podparciem.
W sposobie według wynalazku akrylową wannę najpierw pokrywa się w pełni, lub co najmniej częściowo, masą zalewową dodaną do zbrojenia tej wanny, a następnie podczas wkładania akrylowej wanny do wspornika wannowego tę masę zalewową wprowadza się do połączenia wanny ze wspornikiem wannowym. Nanoszenie może się odbywać przez natryskiwanie. W tym celu wanna akrylowa zostaje położona otwartą stroną do dołu, a odpowiednio odwrócony do dołu wspornik wannowy zostaje potem nasadzony na kształt kapelusza. Dochodzi wtedy do jednoznacznego wypierania tworzącej optymalne podparcie masy zalewowej. Przy tym - jak już zaznaczono - w systemie rowków jest umieszczona struktura siatkowa, która uzbraja i jednocześnie współdziała aktywnie jako podparcie, przy wykorzystaniu przyczepności zastosowanego materiału. Instalowanie odbywa się sposobem „mokrym na mokre” i przy zastosowaniu różnie przygotowanych materiałów zalewowych. Jako korzystne okazało się, jeżeli poczynając od tyłu wanny, nałożona jest silniej utwardzająca się warstwa,
PL 195 799 B1 następnie bardziej miękka, a na koniec znowu warstwa silniej utwardzana, przy czym warstwy te są nałożone kolejno jedna na drugiej. Środkowa, miększa warstwa działa dystansowo w stosunku do przylegających na szerokich powierzchniach warstw twardszych, z których w jednej włókna są spęczane a w drugiej rozciągane tak, że zamykają one wspomnianą warstwę dystansową na kształt sandwicza jako włókna neutralne.
Przedmiot wynalazku jest dokładniej objaśniony poniżej w oparciu o przykład wykonania pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wannę natryskową w ujęciu perspektywicznym; fig. 2 - wannę z fig. 1w widoku z góry; fig.3 - przekrój według linii III-III na fig. 2; fig. 4 - widok z góry na pokazaną oddzielnie podstawę wspornika wanny; fig. 5 - przekrój według linii V-V na fig. 4; fig. 6 - przynależne do wanny natryskowej części składowe w przekroju jak na fig. 3, tylko pokazane oddzielnie; fig. 7 -te same części w przekroju w stanie połączonym, gotowe do wypełnienia; fig. 8 -stan po wypełnieniu (wypełnienie jest oczywiście możliwe przed umieszczeniem wkładanej podstawy, to znaczy na przykład podstawy wspornika wannowego); fig. 9 - wycinkowe powiększenie IX-IX z fig. 8, jednak zmienione do tego stopnia, że rama wspornika wannowego i podstawa wspornika wannowego tworzą jedną część, przy czym rama wspornika wannowego posiada kołnierz wtykowy w postaci stopniowej zakładki; fig. 10 - wycinkowe powiększenie jak na fig. 9, jednakże bez kołnierza wtykowego; fig. 11 - ujęcie odpowiadające fig. 10, przy czym jako element mocujący zastosowany jest pasowany kołek, który wchodzi w otwór cokołu wspornika wannowego; fig. 12 - cokół wspornika wannowego w widoku od dołu, pokazujący użebrowanie; fig. 13 - wspornik wannowy jako element skrzynkowy w przekroju, w którym podstawa wspornika wannowego jest umieszczana dociskowo w ramie tego wspornika wannowego; fig. 14 - takie same ujęcie w przekroju, pokazujące wspornik wannowy, który ze względu na grubość jego podstawy i odpowiednio przedłużonych ścianek jego ramy jest przedłużony do użebrowania montażowego z pionowo powiększonym kanałem montażowym dla przewodu rurowego; fig. 15 - wspornik wannowy w ujęciu perspektywicznym, widziany od strony dolnej; fig. 16 - kształt wanny w przekroju ze znacznie zmniejszonymi przekrojowo wybraniami w stosunku do fig. 15, tworzącymi otwory iniekcyjne; fig. 17 - wycinek przekroju, pokazujący znaczną ilość utworzonych słupków niezależnie od szczelin do umieszczenia wypełniacza, podpierającego wannę natryskową; fig. 18 - cokół wspornika wannowego w widoku z góry, który objaśnia częściowe kanały przewodowe tego elementu; fig. 19 - widok od dołu podstawy względnie ramy wspornika wannowego; fig. 20 - wycinek przekroju wspornika wannowego ze swobodnie zamocowanym obszarem otworu wypływowego dla przynależnego uzbrojenia; fig. 21 -przekrój przez wannę natryskową z warstwą klejącą, naniesioną od tylnej strony; fig. 22 - przekrój jak na fig. 3, pokazujący odmianę wanny natryskowej, w której podstawa wspornika wannowego jest gładka od wewnątrz i zespolona z cokołem tego wspornika wannowego; fig. 23 - odpowiedni przekrój, posiadający wybrania od strony wewnętrznej; fig. 24 - wycinkowe powiększenie XXIV-XXIV z fig. 23; fig. 25 - wspornik wannowy doprowadzony do pozycji pierścieniowej, tworzący odmianę wspornika wannowego, zbliżonego do pokazanego na fig. 17; fig. 26 - przyporządkowaną wannę akrylową, skierowaną otwartą stroną w dół jak również naniesioną od tylnej strony masę zalewową; fig. 27 - widok wspornika wannowego według strzałki XXVII na fig. 25; fig. 28 - szczelinowa struktura przewietrzająca w postaci przechodzących żeber podporowych jako wsporczych uformowań ściennych; fig. 29 - widok w kierunku strzałki XXIX na fig. 28; fig. 30 - powiększenie fragmentu wanny akrylowej, pokazującego w sposób widoczny naniesioną masę zalewową; fig. 31 - to samo z pokazaną trójwarstwową powłoką z masy zalewowej, oraz fig. 32 - powiększenie w obszarze granicznym połączonych ze sobą elementów wanny akrylowej i wspornika wannowego.
We wsporniku wannowym 1, ukształtowanym w postaci wspornika wanny natryskowej jest umieszczona wanna natryskowa 2. Wykonana jest ona przede wszystkim z akrylu. Może być ona wykonana także z innego tworzywa, jak na przykład ze stali, ABS-u, kwarylu lub podobnych. Wanna może być również wykonana z wielowarstwowego tworzywa sztucznego.
Jeżeli tutaj, w konkretnym przykładzie wykonania, pokazano wannę natryskową, to takie samo rozwiązanie jest stosowane także dla wanny kąpielowej.
Wspornik wannowy 1 posiada ramę 3do której przynależna jest podstawa 4 wspornika wannowego. Pokazano tutaj podstawę wkładaną. Podstawa wkładana znajduje się w otworze 5 zestawionego w ten sposób wspornika wannowego 1. Pozycja umieszczenia włożonej podstawy 4 wspornika wannowego jest określana odpowiednim wypełnieniem otworu 5. Od strony wewnętrznej ramy 3 wspornika wannowego jest przyporządkowany stopień dociskowy 6, którym jest pozioma krawędź zespolonej listwy, przebiegającej przez wszystkie cztery ramiona ramy 3 wspornika wannowego. Listwa może się także rozciągać jako występ ścianki aż do górnej czołowej krawędzi 7 wspornika wanPL 195 799 B1 nowego 1 (fig. 20). Mogą tu być umieszczone nawet jednoczęściowe elementy ramy 3 i podstawy 4 (porównać można z fig. 11).
Materiałem do wytwarzania wspornika wannowego 1, a więc również elementów ramy 3 i podstawy 4, jest cząsteczkowe tworzywo spienione, jak na przykład EPP, EPS lub podobne.
Obiegająca, nieprzerwana rama 3 wspornika wannowego tworzy swoją pionową stroną zewnętrzną ściankę wspornika, która na przykład może być otynkowana lub obłożona płytkami, przy czym wspornik wannowy 1 ma zasadniczo postać kwadratu. Oczywiście jest także możliwe bezpośrednie obłożenie wspornika sanitarnymi powierzchniami wizualnymi co zostało opisane we wzorze użytkowym DE-Gm 295 09 901.
Podstawa 4 wspornika wannowego posiada wybrania 8. Są one zwrócone do pustej przestrzeni 9 tego wspornika. Ta pusta przestrzeń znajduje się między zewnętrznym konturem wanny natryskowej 2 i pozostawioną przestrzenią po stronie wewnętrznej wspornika wannowego 1. Pusta przestrzeń 9 wspornika wannowego jest napełniana masą zalewową lub pianą, korzystnie pianą utwardzającą się na miejscu.
Pustą przestrzeń 9 wspornika wannowego jest nie tylko przestrzenią wypełnianą, lecz jednocześnie przestrzenią przelewową dla miejscowej piany względnie masy zalewowej. Szukająca ujścia przy zamkniętej jednostce, a więc rozszerzająca się miejscowa piana przemieszcza się do pokazanej na fig. 22 przestrzeni krawędziowej zwężającej się do góry i umieszczonej między krawędzią zewnętrzną wanny natryskowej a ścianką wewnętrzną ramy 3 wspornika wannowego. Przestrzeń przelewowa 9' jest jak to zostało uwidocznione, nie całkiem wypełniona i ma pokazany pozostały, pusty odcinek.
Tworzące wspólnie ścianę wypełnienie 10 jest utworzone począwszy od tylnej strony 11 wspornika wannowego 1. Wanna natryskowa 2 zostaje najpierw umieszczona w ramie 3 wspornika wannowego. Odbywa się to przez zaczepienie odstającego na zewnątrz po kątem obrzeża 12 na obrzeżu czołowym 7 wspornika wannowego 1. W tym miejscu następuje również sklejenie z warstwą klejącą 13, której dodatkowa funkcja polega na tym, że tworzy ona jednocześnie uszczelnienie pomiędzy wanną natryskową 2 i wspornikiem wannowym 1.
Jak to zostało uwidocznione na fig. 22, podstawa 4 wspornika wannowego jest od strony wewnętrznej powierzchniowo gładka.
W rozwiązaniu według fig. 23 nadmiar wypełnienia 10 zostaje umieszczony w wybraniach 8, znajdujących się w podstawie 4 wspornika wannowego.
Miejscowa piana, naniesiona w dużej ilości na tylną stronę wanny natryskowej 2 przechodzi do znajdującej się po wewnętrznej stronie ramy klinowej przestrzeni w pustym obszarze 9 wspornika wannowego tak samo, jak w obszarze podstawy 4 wspornika wannowego. Nadmiar miejscowej piany przemieszcza się do wybrań 8 w wewnętrznej stronie podstawy 4 wspornika wannowego, a w danym przypadku także w odpowiednie wybrania, znajdujące się po wewnętrznej stronie ramy 3 tego wspornika wannowego (te wybrania nie zostały pokazane na rysunku).
Jak to zostało pokazane na fig. 22 i 23, tworząca pokrywę podstawa 4 wspornika wannowego jest na zewnątrz zamknięta.
Dla omówionego wypływu nadmiernej ilości piany może być wykorzystana cała pionowa głębokość, a więc grubość podstawy 4 wspornika wannowego. Prawidłowo rozdzielone i umieszczone wybrania 8 rozciągają się przez całą grubość podstawy 4, jak dalece podstawa 4 wspornika wannowego ma otwory przelotowe w kształcie okien.
Działające w kierunku do góry ciśnienie spieniania pozwala na powstawanie przechodzącego przez otwór przelotowy ciastowatego materiału 14. Dochodzi przy tym do wewnętrznego połączenia pomiędzy wypełnieniem 10 i wanną natryskową 2. Zapobiega się tym samym skutecznie wgłębnym pęknięciom utwardzonej masy.
W ten sposób wspornik wannowy 1 jest już gotowy do zamontowania. Ma on do tego celu zwykłe kanały rurowe 17, które mogą nie mieć dna na przykład w kierunku surowego podłoża w budowli. Kanały rurowe 17 przebiegają przekątnie lub równolegle do ścian bocznych i są zbieżne w obszarze otworu 19 wspornika wannowego 1, przy czym są one wykonane jako przeloty w pokrywie podstawy 4 tego wspornika wannowego. W tym miejscu znajduje się otwór odpływowy 20 wanny natryskowej 2.
Wspornik wannowy 1 zespolony z jego podstawą 4 i jego ramą 3, ze wspomnianego wyżej cząsteczkowego tworzywa spienionego, charakteryzuje się wtedy tym, że posiada otwory iniekcyjne 15, przechodzące przez podstawę 4 wspornika wannowego i/lub przez jego ramę, które w danym przypadku służą dodatkowo jako otwory montażowe, tak jak to zostało uwidocznione na fig. 17. Te otwory
PL 195 799 B1 iniekcyjne 15 miejscowego spieniania są stosunkowo małe. Zostaje utworzona wyraźnie drobniejsza struktura siatkowa. Wymiarowanie jest tego rodzaju, że w odniesieniu do miejscowego spieniania, inicjowanego przez inne otwory, ta struktura siatkowa stanowi określony opór przepływu przeciwko wypływaniu nadmiaru piany. Iniekcja może być wykonywana także za pomocą samoczynnie nakłuwających igieł strzykawkowych. Otwory iniekcyjne 15dla miejscowego spieniania wchodzą, po przejściu przez pokrywę, to znaczy przez podstawę 4 wspornika wannowego, do pustej przestrzeni 9 tego wspornika.
W wersji podstawowej tak samo jak w odmianie wykonania okazuje się w znacznym stopniu korzystne, jeżeli podstawa 4 wspornika wannowego jest umieszczona jako podstawa pośrednia nad cokołem S tego wspornika (por. rozwiązania według DE-OS 198 47 911). Cokół S wspornika wannowego posiada częściowo kanały przewodowe 21. Jest on (cokół S) umieszczany wtykowo we wsporniku wannowym 1za pomocą stopniowej zakładki 22 tak że, wewnętrzna strona służącego jako płyta montażowa cokołu S wspornika wannowego przylega bezpośrednio do zewnętrznej strony jego podstawy 4. Instalowanie wspornika wannowego 1 z umieszczoną w nim wanną odbywa się w ten sposób, że najpierw cokół S wspornika wannowego zostaje zamocowany na surowym podłożu 18, a następnie na tym cokole zostaje umieszczona wanna, połączona z elementem uzupełniającym wspornika wannowego 1.
W przedstawionej kombinacji wspornika wannowego 1i jego cokołu S, wspornik wannowy i stanowi więc także element uzupełniający. Tego rodzaju cokół S może posiadać pomocnicze ustawianie odpływu.
Także przy wsporniku wannowym 1z umieszczoną wanną postępuje się w ten sposób, że dno 23 wanny w celu podparcia jest przyklejone na dużej powierzchni za pomocą miejscowego spieniania lub alternatywnie za pomocą warstwy klejącej 24 do podstawy 4 wspornika wannowego i dzięki temu jest ono odporne na stąpnięcia. Warstwę klejącą 24 stanowi masa poliuretanowa (fig. 21).
Jak to zostało uwidocznione na fig. 20, dno 23 wanny posiada na swej dolnej stronie, od strony wspornika wannowego, co najmniej częściowe zbrojenie 25. W przypadku umieszczania zbrojenia w różnych miejscach, zbrojenie to umożliwia usztywnienie w strefach o mniejszej powierzchni wspierającej, a więc na przykład w obszarze stosunkowo dużego otworu 19 lub otworu montażowego w podstawie 4 wspornika wannowego.
Powracając do stopniowej zakładki 22 pozostaje jeszcze stwierdzić, że mający kształt fartucha kołnierz wtykowy 26, odwrócony od obrzeża 12 wspornika wannowego 1, jest utworzony z czterech ramion ramy 3 wspornika wannowego, wystających odpowiednio poprzez grubość podstawy 4 tego wspornika wannowego. Kołnierz wtykowy 26 wchodzi całkowicie w stopniowe, przestrzenne wybranie krawędziowe cokołu S wspornika wannowego, a więc w stopniową zakładkę 22. Pozostałe widoczne obrzeże cokołu S wspornika wannowego i tworząca fartuch ściana nośna dla zewnętrznego obłożenia płytkami, przylegają pionowo do siebie.
Na stopniu przylegania 6, wspierającym podstawę 4 wspornika wannowego 4 i jego cokołu S dochodzi do połączenia wsporczego tych elementów. W związku z tym jest przewidziany w skierowanym do surowego podłoża 18 czołowym zakończeniu 26' kołnierza wtykowego 26 niewielki naddatek obróbczy dla korespondującego stopnia zakładkowego 33. Powstaje tutaj szczelina 34, która zapewnia bezpieczne podparcie obydwóch elementów jak również dostateczną tolerancję także przy niekorzystnym doborze par. Szczelina 34 może być wypełniona zaprawą klejącą.
Przedstawione na fig. 22 i 23 wytłoczenia posiadają takie same symbole odniesienia, jak w wersji podstawowej.
Warstwa klejąca 24 może spełniać funkcję pośrednika przyczepności względem piany, a więc może być użyteczna także dla wypełnienia 10.
Stosowane jest także rozwiązanie bez kołnierza wtykowego (por. fig. 13i 15). Środki łączące do tego rozwiązania zostaną objaśnione poniżej.
Etapy sposobu wykonania podparcia wanny we wsporniku wannowym polegają na tym, że wannę od dolnej strony, zwłaszcza od strony podłoża pokrywa się sporządzaną na miejscu pianą, następnie przy częściowym przenikaniu piany do obszarów przelewowych nasadza się skrzynkowy wspornik wannowy 1. Jednocześnie może być przy tym ustalone usytuowanie zbrojenia. Nadmiar masy, utwardzającej się przy wannie przemieszcza się do wybrania 8. Stosowana jest tutaj zasada zgodnie z którą zbrojenie, sklejanie i podparcie wanny przeprowadza się w jednym etapie.
Ponieważ między podstawą 4 wspornika wannowego i dolną względnie tylną stroną wanny natryskowej 2 pozostaje szczelina 27, dochodzi do przepływu do najbliższych wybrań 8, jeżeli na przyPL 195 799 B1 kład jedno wybranie jest pełne lub przechodzący przez całą grubość otwór przelotowy jest napełniony w sposób umiarkowany.
Wypływanie nadmiaru w otwory funkcyjne, jak na przykład otwór 19, jest jednak zahamowane. Dla zachowania tego otworu 19 jako niewypełnionego pianą, od podstawy 4 wspornika wannowego wystaje odpowiednio obiegające żebro 28. To żebro 28 służy do ograniczenia swobodnej przestrzeni 29, sięgającej do dna 23 wanny. Swobodna przestrzeń 29 może być większa, zwłaszcza przy wannie kąpielowej.
Pod względem technicznym w sposobie podparcia wanny we wsporniku wannowym 1 można również postąpić w ten sposób, że po osadzeniu wanny we wsporniku wannowym 1 do szczeliny 27 między dnem 23 wanny i podstawą 4 wspornika wannowego wtryskuje się pianę przez otwory iniekcyjne -w danym przypadku dodatkowo przez otwory montażowe wykonane we wsporniku wannowym, w celu podparcia wanny na dużej powierzchni w tym wsporniku wannowym 1.
Figury 16 i 17 pokazują jeszcze jedną odmianę, w której podstawa 4 wspornika wannowego tworzy jakby las ze słupków 30lub stanowi szczotkową strukturę siatkową z otworami iniekcyjnymi 15 siatkowej strefy bazowej. Słupki 30 zakończone są na główkach powierzchniami wsporczymi, pozostawiając szczelinę 27 na tylnej względnie dolnej stronie wanny natryskowej 2. Nadwyżka piany przedostaje się do połączonych ze sobą przestrzeni między słupkami 30. Do podstawy 4 jest tutaj także jednocześnie dopasowana rama 3 wspornika wannowego. Rozwiązanie to jest uwidocznione także na fig. 9. Słupki 30 mogą być zanurzone w masie powłokowej wanny natryskowej i w ten sposób osadzone, na przykład zatopione.
W przypadku zamkniętej podstawy 4 wspornika wannowego może być ona od wewnątrz powierzchniowo gładka (fig. 22), lub też posiadać wybrania 8 (por. fig. 23), przy czym warstwa klejąca 13 nie musi stanowić uszczelnienia.
Jeżeli nie jest przewidziana żadna zakładka stopniowa 22, wtedy stosuje się, w miejsce kołnierza wtykowego 26, środek mocujący w postaci pasowanego kołka 31, który wchodzi w dopasowany otwór 32 odpowiednio ukształtowanego cokołu S wspornika wannowego. Odmiany według fig. 25 do 32, pokazujące środki podporowe, są zbliżone do rozwiązań według fig. 16 i 17. Uformowane elementy podporowe nie są jednak zrealizowane przez stosunkowo długie słupki 30, na których powierzchniach podporowych, znajdujących się na główkach tych słupków, opiera się dno 23 wanny akrylowej F, lecz są porównywalne do wykonanych pęczkowato wytłoczeń o mniejszej wysokości.
Przewidziany jest odpowiedni wspornik wannowy 1 z tworzywa spienionego w rodzaju mineralnej, nieorganicznej lub organicznej lekkiej piany, zwłaszcza cząsteczkowego tworzywa spienionego jak EPP, EPS, stanowiący wspornik wanny natryskowej lub kąpielowej oraz posiadający obiegającą ścianę nośną 35dla zewnętrznego obłożenia płytkami, w danym przypadku ukształtowaną jako rama 3 wspornika wannowego posiadająca podstawę 4 wspornika wannowego do umieszczenia wypieranego środka przyczepnego, w którym dostępna od góry podstawa 4 wspornika wannowego ma przewietrzającą strukturę szczelinową Z z dużą liczbą uformowań wsporczych, rozmieszczonych między płaskimi przestrzeniami wypływowymi 36.
Uformowane elementy podporowe 37 mają powierzchnie płytowe, które stykają się z powierzchniami czołowymi, tworzącymi powierzchnie podporowe. Elementy podporowe 37 przebiegają w szeregu krzyżowo i poprzecznie. Zakrywają one podstawę 4 tak samo, jak wznosząca się powierzchnia wewnętrzna ściany 35 wspornika wannowego. Płaskie powierzchnie, to znaczy uformowane elementy podporowe 37 mają wytłoczenie w kształcie ściętego ostrosłupa. Odpowiedni zarys jest pokazany na fig. 27 i 29. Mogą być jednak przewidziane także inne formy geometryczne, jak na przykład pęczki względnie ścięte słupki, posiadające średnice kołowe.
Odnośnie wspomnianych przestrzeni wypływowych 36, to w połączeniu z sąsiadującymi, uformowanymi elementami podporowymi 37 szczelinowej struktury przewietrzającej Z, tworzą one rowki przelewowe ϋ tak, że usunięcie różnych nagromadzonych materiałów może być przeprowadzone prawidłowo.
Zarówno powierzchnie czołowe uformowanych elementów podporowych 37 podstawy 4 wspornika wannowego jak i ścienne uformowania wsporcze 37' przebiegają odpowiednio do zewnętrznego zarysu wanny F, pozostawiając szczelinę 27 dla umieszczenia dna 23 akrylowej wanny F.
W odmianie pokazanej na fig. 28, wklęsło zaokrąglone przejście do ściennych uformowań wsporczych 37' jest wykonane jako żebro podporowe. Przechodzi ono przez wypukłe zaokrąglenie poprzeczne do poziomo usytuowanego czołowego obrzeża 7 wspornika wannowego 1. Omówione żebro podporowe jest umieszczone na jednej linii krzyżowo i poprzecznie przebiegającego szeregu
PL 195 799 B1 uformowanych elementów wsporczych 37. Szerokość żebra podporowego odpowiada szerokości uformowanych elementów wsporczych 37. Pomiędzy żebrami podporowymi to znaczy ściennymi uformowaniami wsporczymi 37' znajdują się pionowo umieszczone przestrzenie przelewowe 36, rowków przelewowych ϋ.
Postać wykonania według fig. 25 przewiduje zamiast ukosowania w odpowiednim kierunku wanny F, wykonanie wanny stopniowanej. Stopniowane żebro podporowe jest pokazane na fig. 25. Styki stopni przebiegają w zasadzie pionowo.
Wspornik wannowy 1 ma inaczej ukształtowany cokół wspornika wannowego, inne rozmieszczenie kanałów montażowych 17, 21, a także otworu 19 dla przyłącza oraz wybrania 8. Sposób instalowania wanny akrylowej F we wsporniku wannowym 1 z tworzywa spienionego przewiduje daleko idące ulepszenia polegające na tym, że akrylową wannę F pokrywa się najpierw w pełni, lub co najmniej częściowo, masą zalewową 38 dodaną do zbrojenia tej wanny akrylowej F, a następnie w podczas wkładania akrylowej wanny F do wspornika wannowego 1 masę zalewową 35 wprowadza się dla połączenia wanny ze wspornikiem wannowym 1. Nanoszenie masy zalewowej na tylną stronę akrylowej wanny F odbywa się korzystnie przez natryskiwanie i jak stwierdzono, wystarczająca jest jej cienka warstwa, przy czym zależnie od szorstkości wspornika wannowego 1 zaleca się warstwę około 10 mm. Utwardzająca się masa zalewowa tworzy wysoko stabilne zbrojenie, tak że najczęściej w dużym stopniu krucha akrylowa wanna nawet przy ponad przeciętnych ruchach dynamicznych nie jest zagrożona pęknięciami. Godny uwagi w tym wykonaniu jest długi okres eksploatacji wanny.
W określonych przypadkach może być także korzystne naniesienie masy zalewowej 38 w kilku warstwach. Figura 30 pokazuje masę zalewową 38, stanowiącą warstwę a. Na fig. 31 jest uwidocznione rozwiązanie trójwarstwowe. Zastosowane są przy tym różnie spreparowane poliuretany, które na ogół są dostępne w handlu. Odpowiedni system wieloskładnikowy nadaje się w szczególności do wzmacniania głęboko tłoczonych urządzeń sanitarnych. Dwu- lub trójskładnikowy, silnie wypełniony system wzmacniający może być nanoszony bez rozpuszczalnika przy czym na opadających powierzchniach uzyskuje się dobrą przyczepność. Materiały te po dwóch minutach lub mniej są już wolne od kleju i dają się obrabiać. Do tego dochodzi zaleta w postaci niewielkiego ciężaru. Przy nanoszeniu wielowarstwowym pracuje się metodą „mokrym na mokre”, tak że na powierzchniach granicznych dochodzi do szybkiej reakcji.
W szczególności przewidziane jest, że bezpośrednio na tylnej stronie wanny F naniesiona warstwa a masy zalewowej 38 jest warstwą twardą, a druga warstwa b masy zalewowej 38 jest miękka i na koniec znowu warstwa c jest twarda. Powoduje to działanie dystansujące lub działanie w rodzaju poduszki w tak zwanych włóknach neutralnych. Bliższa wanny F warstwa a poddawana jest podczas obciążania określonemu działaniu spęczającemu. Natomiast peryferyjna warstwa c o budowie w rodzaju sandwicza jest rozciągana. Siły w tym obszarze zostają w ten sposób dobrze zrównoważone.
Czołowe strony eksponowanych uformowań podporowych 37 mogą posiadać wgłębienie 39. Jest ono przedstawione linią kropka-kreska na fig. 32. Wnikająca tam masa działa jako człon blokujący równoległe przemieszczanie się połączonych elementów 1, 2 względnie F.
Ewentualnie może być także korzystne, aby przestrzenie wypływowe 36, określające rowki przelewowe ϋ doprowadzać także do obszaru czołowego obrzeża 7 (nie przedstawione na rysunku).
W efekcie sposób podparcia wanny według wynalazku jest jak najbardziej oszczędny ze względu na zużycie materiałów.

Claims (19)

1. Wspornik wannowy, wykonany z tworzywa spienionego w rodzaju mineralnej, nieorganicznej i/lub organicznej lekkiej piany, zwłaszcza cząsteczkowego tworzywa spienionego jak EPP, EPS mający wewnętrzne powierzchnie podporowe dla osadzenia wanny natryskowej i/lub kąpielowej i obiegającą ścianę nośną, znamienny tym, że dno (23) wanny, korzystnie jest na dużej powierzchni bezpośrednio przyklejone za pomocą klejowej warstwy (24), do dna podstawy (4) podparcia wspornika wannowego.
2. Wspornik wannowy według zastrz. 1, znamienny tym, że klejowa warstwa (24) jest płynną masą.
3. Wspornik wannowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że klejowa warstwa (24) jest wykonana na bazie poliuretanu.
PL 195 799 B1
4. Wspornik wannowy według zastrz. 1, znamienny tym, że wanna po swej dolnej stronie zwróconej do wspornika wannowego ma przynajmniej częściowo zbrojenie.
5. Wspornik wannowy według zastrz. 4, znamienny tym, że zbrojenie jest ograniczone doobszaru otworu odpływowego.
6. Wspornik wannowy według zastrz. 1, znamienny tym, że dno (4) wspornika wannowego ma strukturę szczelinową (Z) z wieloma elementami podporowymi (37) pozostawionymi pomiędzy przestrzeniami wypływowymi (36) i jest pokryte środkiem polepszającym adhezję.
7. Wspornik wannowy według zastrz. 6, znamienny tym, że elementy podporowe (37) tworzą po stronie czołowej wypłaszczenie (plateau).
8. Wspornik wannowy według zastrz. 6, znamienny tym, że element podporowy (37) zaczynając od podstawy ma obwodowy górny rowek (O).
9. Wspornik wannowy według zastrz.6, znamienny tym, że czołowe powierzchnie elementów podporowych (37) co najmniej częściowo odwzorowują zewnętrzny kontur(F) wanny.
10. Wspornik wannowy według zastrz. 6, znamienny tym, że wewnętrzna powierzchnia ściany (35) wspornika wannowego ma ścienne uformowania wsporcze (37').
11. Wspornik wannowy według zastrz.10, znamienny tym, że ścienne uformowania wsporcze (37') są wykonane jako pionowo skierowane żeberka wsporcze.
12. Wspornik wannowy według zastrz. 11, znamienny tym, że żeberko wsporcze jest schodkowe.
13. Sposób podparcia wanny, a zwłaszcza brodzika natryskowego lub wanny kąpielowej we wsporniku wannowym z tworzywa z mineralnej, nieorganiczneji/lub organicznejlekkiej pianki, zwłaszcza z cząstkowego tworzywa piankowego, takiego jak EPP, BPS, polegający na osadzaniu brodzika lub wanny wewnątrz uformowanego wspornika, znamienny tym, że spodnią stronę wanny, a zwłaszcza jej dno pokrywa się na dużej powierzchni masą klejącą, a następnie z częściowym przetłaczaniem nakłada się masą klejącą do obszarów przelewowych dna wspornika wannowego.
14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że stosuje się gęstopłynną masę klejącą.
15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że stosuje się masę klejącą wykonaną nabazie poliuretanu.
16. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że na dolnej stronie wanny zwróconej do wspornika wannowego nakłada się, co najmniej częściowo zbrojenie.
17. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że zbrojenie ogranicza się do obszaru otworu odpływowego.
18. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że spodnią stronę wanny wykonanej z akrylu, zbroi się masą klejącą w postaci masy zalewowej.
19. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że masę zalewową nakłada się wielowarstwowo.
PL341131A 1999-07-02 2000-06-30 Wspornik wannowy i sposób podparcia wanny PL195799B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19930590 1999-07-02
DE10029461A DE10029461A1 (de) 1999-07-02 2000-06-21 Wannenträger

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL341131A1 PL341131A1 (en) 2001-01-15
PL195799B1 true PL195799B1 (pl) 2007-10-31

Family

ID=26006093

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL341131A PL195799B1 (pl) 1999-07-02 2000-06-30 Wspornik wannowy i sposób podparcia wanny

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP1064873A3 (pl)
PL (1) PL195799B1 (pl)
TR (1) TR200002003A2 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10144960B4 (de) * 2001-09-12 2018-10-11 Kunststofftechnik Schedel Gmbh Verbundbadewanne
NZ525899A (en) * 2003-05-14 2004-07-30 Bruce Nathan Warner Method and apparatus for constructing a shower base
DE202011050671U1 (de) 2011-02-07 2012-05-09 Illbruck Sanitärtechnik GmbH Wannenträger
DE102011056384A1 (de) 2011-12-14 2013-06-20 Illbruck Sanitärtechnik GmbH Verfahren zum Einbau eines Wannenträgers bzw. eines bodenebenen Duschbodenelementes, Wannenträger und Einbauset
DE202016101225U1 (de) * 2016-03-07 2016-04-13 Kunststofftechnik Schedel Gmbh Unterbauelement mit Wabenstruktur und Höhenjustierungsmitteln
DE102017105180B4 (de) * 2017-03-10 2021-06-10 Bette Gmbh & Co. Kg Sanitärwannenanordnung und Verfahren zur Montage einer Sanitärwanne
CN113787174B (zh) * 2021-08-12 2022-03-29 江苏新界机械配件有限公司 一种泵体配件铸造模具闲置时的堆放机构

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2784417A (en) * 1954-10-14 1957-03-12 Carl A Strand Light-weight bathtub structure
DE1404394B2 (de) * 1958-05-16 1970-08-13 Möller, Hans Günter, 2870 Delmenhorst Hannover 1958, 3000 Hannover Verfahren zur. Herstellung einer Wanne aus Kunststoff
DE3838753A1 (de) * 1988-11-16 1990-05-17 Correcta Gmbh Wannentraeger aus hartschaumstoff
DE9310463U1 (de) * 1993-07-13 1994-11-17 Saarpor Klaus Eckhardt GmbH Neunkirchen Kunststoffe KG, 66539 Neunkirchen Wannenträger
DE9415274U1 (de) * 1994-09-21 1996-02-01 Correcta GmbH, 34537 Bad Wildungen Wannenträger
DE29519124U1 (de) * 1995-12-01 1997-03-27 OPM Kunststoff-Technik GmbH & Co. Polysan KG, 33758 Schloß Holte-Stukenbrock Wannenträger, Wannenträgerfamilie und Bodenelement für einen Wannenträger
CH692022A5 (de) * 1996-02-22 2002-01-15 Correcta Gmbh Stützteil und Wannenträger mit Wannenträgerboden.

Also Published As

Publication number Publication date
EP1064873A3 (de) 2002-01-30
PL341131A1 (en) 2001-01-15
TR200002003A2 (tr) 2001-01-22
EP1064873A2 (de) 2001-01-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9049969B2 (en) Shower enclosure design and assembly methods using prefabricated shower benches
CA2514275C (en) Shower receptor
US8112831B2 (en) Methods of manufacturing and installation of prefabricated shower benches and associated shower benches
EP2852717B1 (en) Surface covering system and method for producing such a system
KR101830498B1 (ko) 조립식 욕실 바닥
KR100285559B1 (ko) 일체로 형성된 수평 유지대를 갖는 성형품
ES2279718B1 (es) "placa para la utilizacion en un sistema de colocacion, especialmente para la fabricacion de un pavimento, asi como procedimiento para su fabricacion".
PL195799B1 (pl) Wspornik wannowy i sposób podparcia wanny
US9770140B2 (en) Shower enclosure design and assembly methods using prefabricated shower benches
CN110805115A (zh) 卫生间底盒、卫生间地面及安装方法
KR20160101767A (ko) 경량화된 조립식 욕실 바닥 구조 및 이의 시공방법
KR102486951B1 (ko) 내진보강형 난방용 grp 욕실 바닥판
KR20060071273A (ko) 건식공법용 방수판 및 그 제조방법
GB2471779A (en) Shower floor structure with support layer
JPH06503132A (ja) 板張り
JP2013253454A (ja) 浴室の洗い場床
EP2468161A1 (en) Construction element for making a shower
JPS6261755B2 (pl)
KR100463025B1 (ko) 건축 구조물 내, 외장용 석재의 보강판
KR100706097B1 (ko) 간이 화장실용 분뇨탱크
JP2001248198A (ja) 防水パンの構造
JPH0621981Y2 (ja) 玄関床等用防水パン
KR950013883B1 (ko) 조립식 욕실용 바닥구조물
AU2023274182B1 (en) Wet Room System
KR100216497B1 (ko) 조립식 욕실의 벽면 삽입형 기능 판넬 및 그시공 방법

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100630