PL195157B1 - Sposób i linia do rozciągania w procesie ciągłym skór surowych i innych podobnych produktów - Google Patents

Sposób i linia do rozciągania w procesie ciągłym skór surowych i innych podobnych produktów

Info

Publication number
PL195157B1
PL195157B1 PL02365776A PL36577602A PL195157B1 PL 195157 B1 PL195157 B1 PL 195157B1 PL 02365776 A PL02365776 A PL 02365776A PL 36577602 A PL36577602 A PL 36577602A PL 195157 B1 PL195157 B1 PL 195157B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hides
stretching
line
stretched
drying
Prior art date
Application number
PL02365776A
Other languages
English (en)
Other versions
PL365776A1 (pl
Inventor
Antonio Polato
Original Assignee
Cartigliano Off Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cartigliano Off Spa filed Critical Cartigliano Off Spa
Publication of PL365776A1 publication Critical patent/PL365776A1/pl
Publication of PL195157B1 publication Critical patent/PL195157B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C1/00Chemical treatment prior to tanning
    • C14C1/02Curing raw hides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14BMECHANICAL TREATMENT OR PROCESSING OF SKINS, HIDES OR LEATHER IN GENERAL; PELT-SHEARING MACHINES; INTESTINE-SPLITTING MACHINES
    • C14B1/00Manufacture of leather; Machines or devices therefor
    • C14B1/40Softening or making skins or leather supple, e.g. by staking, boarding, or crippling machines, by dry mills
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14BMECHANICAL TREATMENT OR PROCESSING OF SKINS, HIDES OR LEATHER IN GENERAL; PELT-SHEARING MACHINES; INTESTINE-SPLITTING MACHINES
    • C14B1/00Manufacture of leather; Machines or devices therefor
    • C14B1/26Leather tensioning or stretching frames; Stretching-machines; Setting-out boards; Pasting boards
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14BMECHANICAL TREATMENT OR PROCESSING OF SKINS, HIDES OR LEATHER IN GENERAL; PELT-SHEARING MACHINES; INTESTINE-SPLITTING MACHINES
    • C14B1/00Manufacture of leather; Machines or devices therefor
    • C14B1/58Drying

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Preparation Of Clay, And Manufacture Of Mixtures Containing Clay Or Cement (AREA)
  • Paper (AREA)

Abstract

1. Sposób rozciagania w procesie ciaglym na mokro przemyslowych surowych skór i innych podobnych produktów, obejmujacy nastepujace etapy: a) usuwania równomiernie nawilzonych surowych skór z procesu traktowania cieczami, takiego jak garbowanie, powtórne garbowanie lub tym podobne; b) czesciowego wstepnego suszenia nawilzonych surowych skór dla zmniejszenia ich resztowej wzglednej wilgotnosci do wartosci pomiedzy 35% i 65%; c) rozciagania wstepnie osuszonych surowych skór za pomoca zlokalizowanych mechanicz- nych naprezen, przykladanych w kierunkach zasadniczo prostopadlych do plaszczyzny ulozenia su- rowych skór dla uzyskania okreslonego wzrostu pola powierzchni; d) suszenia rozciagnietych surowych skór do resztowej wzglednej wilgotnosci pomiedzy 7% i 30% dla stabilizowania i termicznego utrwalenia rozciagnietych surowych skór, znamienny tym, ze podczas etapu rozciagania c), surowe skóry utrzymuje sie w warunkach zasadniczo stalej wzglednej wilgotnosci i mechaniczne naprezenia sa rozlozone na cale pole powierzchni pojedynczej surowej skóry w zasadniczo jednorodny sposób bez mocowania ich stref brzegowych, z uzyskaniem zasadni- czo jednorodnego promieniowego rozciagania na ich calym polu powierzchni. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy w ogólności dziedziny techniki garbowania i odnosi się szczególnie do sposobu i linii produkcyjnej do obróbki w procesie ciągłym przemysłowych skór surowych i innych podobnych produktów.
Konkretniej, przedmiotem wynalazku jest sposób i linia do ciągłego procesu rozciągania na mokro przemysłowych skór surowych i podobnych produktów.
Wiadomo, że pewne procesy obróbki skór przemysłowych, takie jak garbowanie, powtórne garbowanie i natłuszczanie, przeprowadza się na mokro, to jest zanurzając skóry w bardziej lub mniej gęstych cieczach wodnych, olejowych lub opartych na tłuszczu, które zawierają chemiczne substancje organicznej lub nieorganicznej natury i służą do hamowania bakteryjnych lub enzymatycznych procesów lub ochrony skór surowych i nadawania im konkretnego estetycznego wyglądu.
Po wspomnianych procesach, zmoczone skóry surowe trzeba osuszyć i rozciągnąć przed dokonanie następnych etapów przetwarzania.
Wiadomo, również, że pole powierzchni skóry surowej jest czynnikiem o żywotnym znaczeniu dla opłacalności garbowania, ponieważ cena końcowych produktów - przy jednakowej końcowej jakości - jest określana na podstawie tego parametru. Tak więc jednym z głównych celów garbarni jest wytwarzanie skór surowych mających jak największe możliwe pole powierzchni, w sposób zgodny z innymi wymaganiami jakościowymi.
W przeszłości, dla przeprowadzenia operacji rozciągania, stosowano tradycyjne prostokrawędziowe łopatki, które wymagają znacznego nakładu energii ze strony operatora, z ograniczoną skutecznością.
Tę ręczną operację stopniowo zastąpiono innymi automatycznymi operacjami, ogólnie nazywanymi wyżymaniem, które przeprowadza się, np., stosując wyżymarki mające śrubowe cylindry ułożone naprzeciwko siebie. Alternatywnie, skóry surowe można prasować i rozciągać za pomocą pras zaopatrzonych w pary pasów pilśniowych, które działają na skóry surowe podczas ich wprowadzania.
Innym sposobem rozciągania skór surowych jest tak zwane pastowanie, które obejmuje nakładanie pasty na szorstką stronę zmoczonych skór surowych, przy czym działanie pasty polega na powodowaniu przywierania skór surowych do szkła, porcelany lub metalu. Skóry surowe potraktowane w ten sposób przechodzą do tunelowej suszarki, aż utracą znaczną ilość wilgoci. Po osuszeniu skóry surowe oddziela się w postaci płaskich arkuszy, gotowych do wykańczania i dalszego przetwarzania.
Inny sposób rozciągania skór surowych, znany w technicznym żargonie jako toggling, przewiduje stosowanie zacisków lub kleszczy wokół krawędzi skór surowych skierowanych promieniście na zewnątrz. Zaciski są umocowane do ram, które trzymają skóry surowe w stanie rozciągniętym podczas ich przechodzenia przez tunelową suszarkę lub po drodze z kontrolowaną atmosferą. Ewentualnie, ramy są zaopatrzone w płyty podtrzymujące skóry surowe w miejscach, które mogą się rozdzielać, jak opisano, np., w zgłoszeniu patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr US-A-2834147. Znacząca wada tych znanych sposobów jest związana z tym, że pola zajmowane przez zaciski są poddawane większym naprężeniom niż obszary centralne, w taki sposób, że są nieodwracalnie uszkadzane, powodując powstanie tak zwanych kieszeni lub pęcherzy, które są spowodowane oddzielaniem i pełzaniem włókien względem skóry właściwej.
Ponadto grubość skór surowych jest mniejsza w obszarach chwytanych niż w centralnych, a więc zachodzi nierównomierne rozciąganie i ścienianie skór surowych z wynikającą z tego niższą jakością końcowego produktu.
Inny znany sposób, opisany we francuskim zgłoszeniu patentowym nr FR-A-2602795, przewiduje stosowanie pary płaskich płyt, na których umieszcza się odpowiednie elastycznie deformujące się maty, zwykle wykonane z gumy. Sprasowując surowe skóry pomiędzy matami ułożonymi naprzeciwko siebie i stosując ich podłużne wydłużanie, uzyskuje się rozciąganie skór surowych przez tarcie. Ponadto pomiędzy maty kieruje się gorące powietrze, które osusza surowe skóry. Niestety, ciepło stosowane do ogrzewania surowych skór uszkadza również gumowe maso ty, a więc ogranicza ich czas życia. Ponadto, ponieważ temperatura robocza nie może przekroczyć pewnych maksymalnych wartości, czas suszenia wzrasta, zmniejszając skuteczność procesu.
Wadami takich znanych sposobów rozciągania jest poddawanie surowych skór mechanicznemu rozciąganiu, które koncentruje się w szczególności wzdłuż krawędzi obwodu. Przy operacjach na tych strefach, które są najcieńszymi obszarami, konieczne jest ograniczenie zakresu naprężeń w celu uniknięcia rozrywania. Ogranicza to wzrost pola powierzchni, a więc skuteczność sposobu.
PL 195 157 B1
Ponadto naprężenia nie są równomiernie rozłożone, a nade wszystko, nie są przykładane w kierunku środka skóry, który ma największą grubość i powinien więc podlegać największemu rozciąganiu.
Brytyjskie zgłoszenie patentowe nr GB-A-2236111 opisuje sposób zwiększania łącznego pola powierzchni surowej skóry garbowanej chromowo lub wet blue, który przewiduje nawilżanie surowych skór umieszczanych na płaskiej powierzchni i poddanie jednoczesnemu działaniu podłużnego ciągnięcia, przy pomocy zacisków, i prasowaniu za pomocą walców umieszczonych na długości z naprzemiennym ruchem, który jest powtarzany po obróceniu surowych skór o około 90°. Taki proces pozwala na zwiększenie pola powierzchni o około 10%.
Jednakże nawet to rozwiązanie, jak i poprzednie rozwiązania, nie eliminuje problemu mechanicznych naprężeń w strefach obwodowych surowych skór i nie pozwala na ich jednorodne rozciąganie.
Ponadto stosowanie tego sposobu nie pozwala na rozciągania włókien w kierunku centralnej części skóry, a więc ciecze absorbowane w tej strefie utrzymują się dłużej niż w innych strefach, zwiększając czasy suszenia.
Celem niniejszego wynalazku jest przezwyciężenie problemów opisanych powyżej, dostarczając sposób i linię produkcyjną do rozciągania surowych skór, które pozwalają na uzyskanie znaczącego zwiększenia pola powierzchni.
Konkretnym celem niniejszego wynalazku jest opracowanie sposobu i linii produkcyjnej do rozciągania surowych skór na mokro, pozwalających na prowadzenie jednorodnego rozciągania surowych skór dla uzyskania wykończonych skór o zasadniczo stałej grubości.
Kolejnym konkretnym celem jest opracowanie sposobu i linii produkcyjnej do rozciągania surowych skór, które nie obejmują mechanicznego naprężania i chwytania surowych skór w ich strefach obwodowych i unikają koncentrowania naprężeń w tych delikatnych strefach, zmniejszając ryzyko uszkodzenia i odrzucenia produktu.
Te cele, jak też inne, które wynikną jaśniej w dalszym opisie, osiąga się sposobem ciągłego procesu rozciągania na mokro przemysłowych surowych skór i innych podobnych produktów, który, według wynalazku obejmuje etapy a) usuwania równomiernie zmoczonych surowych skór po obróbce cieczami, takiej jak garbowanie, powtórne garbowanie lub tym podobne, b) częściowego suszenia zmoczonych surowych skór dla zredukowania ich resztowej względnej wilgotności do wartości pomiędzy 35% i 65%, c) rozciągania wilgotnych surowych skór za pomocą zlokalizowanych mechanicznych naprężeń przykładanych w kierunkach, które są zasadniczo prostopadłe do płaszczyzny ułożenia surowych skór, dla uzyskania określonego wzrostu pola powierzchni, d) suszenia rozciągniętych surowych skór, aż będą miały resztową względną wilgotność pomiędzy 7% i 30%, dla stabilizacji i termicznego utrwalenia rozciągniętych surowych skór, charakteryzujący się tym, że podczas etapu c) rozciągania, surowe skóry trzyma się w warunkach zasadniczo stałej względnej wilgotności i tym, że mechaniczne naprężenia są rozprowadzane na całe pole powierzchni pojedynczej surowej skóry w zasadniczo jednorodny sposób nie ograniczając się do jej krawędzi obwodu, aby uzyskać promieniowe rozciąganie na całym polu powierzchni.
Zgodnie z drugim aspektem wynalazku, jego przedmiotem jest linia produkcyjna do rozciągania w procesie ciągłym przemysłowych surowych skór, wdrażająca powyżej wspomniany sposób.
Krótki opis rysunków
Figura 1 pokazuje diagram blokowy, który ilustruje ciągły sposób rozciągania wilgotnych surowych skór według wynalazku;
Figura 2 pokazuje widok z góry odmiany linii produkcyjnej zdolnej do realizacji sposobu pokazanego na fig. 1;
Figura 3 pokazuje widok z boku linii pokazanej na fig. 2.
Szczegółowy opis korzystnych odmian
Na załączonych rysunkach, fig. 1 pokazuje diagram blokowy ilustrujący sposób rozciągania wilgotnych surowych skór według wynalazku.
Sposób zasadniczo obejmuje cztery etapy, oznaczone odpowiednio a), b), c), d).
W etapie a), surowe skóry P, które pobiera się z bębna garbowania lub powtórnego garbowania lub z łaźni natłuszczającej, pokazanego w schematycznej postaci literą B, mają resztową względną wilgotność pomiędzy 85% i 100%.
W tych warunkach, surowe skóry P są szczególnie podatne i pozwalają się rozciągać z minimalnym ryzykiem rozerwania lub lokalnych uszkodzeń, znacząco zmniejszając ryzyko powstania pęcherzy i innych lokalnych defektów.
PL 195 157 B1
Surowe skóry poddaje się następnie etapowi b) obejmującemu częściowe suszenie, np. z użyciem tradycyjnych metod wyżymania prowadzonemu w wyżymaczce lub prasie rozciągającej filcem. Ten etap jest kontrolowany w taki sposób, że surowe skóry mają resztową względną wilgotność z wartościami pomiędzy 35% i 65%.
W tym punkcie następuje etap c), obejmujący rozciąganie surowych skór P na mokro za pomocą zlokalizowanych mechanicznych naprężeń przykładanych w kierunkach, które są zasadniczo prostopadłe do płaszczyzny położenia surowych skór, dla uzyskania określonego wzrostu pola powierzchni.
Dogodnie, według wynalazku, podczas etapu rozciągania c), surowe skóry P trzyma się w warunkach zasadniczo stałej względnej wilgotności, odpowiadającej wilgotności przy opuszczaniu etapu częściowego suszenia b). Innymi słowy, podczas tego etapu, surowe skóry nie mogą stracić początkowej wilgotności, aby nie stracić podatności na mokro.
Poza tym jest ważne, aby mechaniczne naprężenia były rozłożone na całe pole powierzchni indywidualnych surowych skór w zasadniczo jednorodny sposób. Jest równie ważne, aby surowe skóry były naprężane mechanicznie bez stosowania żadnych więzów, to jest bez żadnego zacisku lub kleszczy w strefach obwodowych, aby umożliwić promieniowe rozciąganie surowych skór w zasadniczo jednorodny sposób na całym polu powierzchni.
Etap rozciągania c) korzystnie prowadzi się do osiągnięcia wzrostu pola powierzchni lub wielkości w stopach pomiędzy 2% i 25%, zgodnie z typem mokrego procesu przeprowadzonego poprzednio.
W kilku praktycznych testach przeprowadzonych na garbowanych chromowo surowych skórach wołowych o średniej grubości około 1,2 mm, osiągnięto wzrost około 4-5% powierzchni surowych skór poddanych procesowi według wynalazku, w porównaniu z takimi samymi surowymi skórami, których nie traktowano na mokro. Garbowane chromowo surowe skóry o większej grubości mające względne wilgotności bliskie 50%, pozwalają na zwiększenie powierzchni o ponad 10%.
Zwiększając wartość względnej wilgotności do ponad 65%, nie osiągnięto korzyści w kategoriach wzrostu powierzchni, podczas gdy trudności z pracą z wilgotnymi surowymi skórami wzrastają w niedopuszczalny sposób. Przy prowadzeniu etapu rozciągania na mokro na surowych skórach wołowych o znacznej grubości, można osiągnąć wzrost pola powierzchni równy i większy niż 10%, w porównaniu z takimi samymi nietraktowanymi surowymi skórami.
Dogodnie, zlokalizowane mechaniczne naprężenia wywiera się na obie strony każdej skóry P w równomiernie rozłożonych i zasadniczo równoodległych punktach ich powierzchni.
Korzystnie, mechaniczne naprężenia są wytwarzane przez narzędzia działające po przeciwnych stronach rozciąganych surowych skór, aby uzyskać zasadniczo promieniowe siły rozciągające w zlokalizowanych obszarach z centrum na tych punktach.
W korzystnej postaci konstrukcyjnej, mechaniczne naprężenia można uzyskać stosując międlarkę z płytami klepiącymi.
W tym przypadku, płyty zaopatruje się w narzędzia działające w kierunkach zasadniczo prostopadłych do płaszczyzny położenia surowych skór, z zastosowaniem zasadniczo stałej częstotliwości roboczej i z wprowadzaniem pomiędzy parę ciągłych taśm przenośnika.
Korzystnie, częstotliwość robocza międlarki wynosi od 200 do 1200 uderzeń na minutę, a szybkość podawania przez taśmy przenośnika wynosi od 2 do 15 m/min.
Na koniec etapu mechanicznego naprężania c), następuje etap d) obejmujący suszenie i termiczne utrwalanie rozciągniętych surowych skór, aż surowe skóry mają resztową względną wilgotność pomiędzy 7% i 30%, aby stabilizować i termicznie utrwalić rozciągnięte surowe skóry.
Jest ważne, aby mechanicznie rozciągane surowe skóry przenosić do etapu d) do suszenia i termicznego utrwalania w określonym maksymalnym czasie przerwy, aby zapobiec skurczeniu mokrych surowych skór, wpływającemu negatywnie w nieodwracalny sposób na udany wynik etapu rozciągania bez termicznego utrwalania. Wielkość maksymalna czasu przerwy wynosi korzystnie pomiędzy 6 s do 15 minut i korzystnie od 1 minuty do 3 minut. W istocie stwierdzono, że przy przekroczeniu tego maksymalnego czasu osiągane wzrosty powierzchni są niższe niż wspomniane powyżej.
Zgodnie z drugim aspektem wynalazku, jego przedmiotem jest linia produkcyjna do obróbki na mokro przemysłowych surowych skór realizująca sposób opisany powyżej. Linia produkcyjna według wynalazku, oznaczona numerem 1, może być umieszczona przed półautomatyczną linią przetwarzania skóry, np. typu opisanego i zastrzeżonego w międzynarodowym zgłoszeniu patentowym nr WO-A-96/15275 na nazwisko niniejszego zgłaszającego.
PL 195 157 B1
Linia produkcyjna 1 jest zasilana mokrymi surowymi skórami P opuszczającymi bęben garbowania lub ponownego garbowania, ogólnie oznaczony 2.
Linia 1 obejmuje suszarkę 3 do częściowego suszenia zmoczonych surowych skór P, np. formowanych przez prasę do wyżymania-rozciągania, model PRC4 RA 3200, wytwarzana przez firmę BAUCE z Trissino (Vicenza). Surowe skóry P opuszczające maszynę 3 będą korzystnie miały względną wilgotność pomiędzy 35% i 65%.
Maszyna do rozciągania, oznaczona schematycznie przez 4, do promieniowego rozciągania wilgotnych surowych skór, jest umieszczona w kolejności za suszarką 3.
Dogodnie, maszyna 4 może być międlarką z płytami klepiącymi typu nazywanego Syncro 3200 wytwarzanego przez niniejszego zgłaszającego. Międlarka 4 zawiera narzędzia do rozciągania, które działa w kierunkach zasadniczo prostopadłych do płaszczyzny ułożenia surowych skór P bez zaczepiania za ich krawędzie. Dogodnie, narzędzia mogą obejmować pierwszą serie kołków, które mają zaokrąglone główki i są zamocowane na jednej z tych płyt oraz drugą serię kołków, które są podobne do tych z pierwszej serii i są zamocowane do drugiej z tych płyt.
Kołki z pierwszej serii i z drugiej serii mogą być zamocowane na odpowiednich płytach z wzajemnym przesunięciem, aby nie przeszkadzać sobie w pozycji maksymalnego zbliżenia płyt ze skórą pomiędzy nimi. Alternatywnie, narzędzia mogą stanowić serię kołków z zaokrąglonymi główkami na jednej z klepiących płyt i serię otworów z nieco większą średnicą niż kołki na drugiej płycie, aby umożliwić umieszczenie surowych skór pomiędzy nimi. Kołki i otwory są zasadniczo wyrównane co do położenia, co pozwala na ich wchodzenie w siebie w pozycji maksymalnego zbliżenia płyt.
Dla ułatwienia wprowadzania surowych skór, maszyna rozciągająca lub międlarka 4 jest zaopatrzona w parę taśm przenośnikowych - nie pokazanych na rysunkach - które są ustawione naprzeciwko siebie i zasadniczo poziomo.
Szczególna cecha charakterystyczna obejmuje fakt, że pasy te są wykonane z odpychających wodę i nieabsorbujących substancji zapobiegających odwadnianiu i impregnacji cieczami zawartymi w surowych przetwarzanych skórach P. W ten sposób jest możliwe utrzymywanie zasadniczo stałej względnej wilgotności surowych skór P, co pozwala na równomierne zwiększenie powierzchni przetwarzanych surowych skór. Ponadto, zabarwione surowe skóry nie impregnują pasów, co również zapobiega przenoszeniu barwiących cieczy na inne surowe skóry wprowadzane później.
Na koniec, urządzenie suszące 5 do suszenia i stabilizacji rozciągniętych wilgotnych surowych skór i zmniejszania ich względnej wilgotności do wartości pomiędzy 7% i 30% jest umieszczone za maszyną do rozciągania 4.
W przykładzie pokazanym na fig. 2, pokazano urządzenie suszące stanowiące suszarkę próżniową z ogrzewanymi powierzchniami roboczymi, np. model nazywany SV Nuovo Turbo wytwarzany przez niniejszego zgłaszającego.
Można łatwo zrozumieć, że nawet bardzo małe wzrosty powierzchni, w obszarze 4%, dają znaczące korzyści ekonomiczne, które amortyzują w krótkim czasie koszt instalacji. Istotnie, jeśli sposób według wynalazku z 4% wzrostem końcowej powierzchni zastosuje się na linii przetwarzania skór z przepustowością około 100 surowych skór/godzinę, przyjmując przeciętną powierzchnię każdej skóry około 4,6 m2 (50 stóp kwadratowych) przy zmianie roboczej około, 8 godzin dziennie, uzyskuje się łączną powierzchnię około 3716 m2/dzień (40000 stóp kwadratowych/dzień) i średni dzienny przyrost około 148,6 m2 (1600 stóp kwadratowych).
Przyjmując średnią cenę surowych skór około 3,6 euro/929,03 cm2 możliwe jest uzyskanie oszczędności ponad 5700 euro dziennie, co pozwoli na łatwy zwrot kosztów linii ciągłego przygotowania według wynalazku, obejmującej wstępną suszarkę i międlarkę, w czasie około 2-3 miesięcy.
Z powyższego można zrozumieć, że sposób i linia produkcyjna według wynalazku osiągają założone cele i szczególną uwagę należy zwrócić na wzrost powierzchni przy jednorodnej jakości i zasadniczo stałej końcowej grubości, bez defektów i bez ryzyka uszkodzenia w pobliży krawędzi skóry.
Sposób i linię do operacji na mokro według wynalazku można poddawać różnym modyfikacjom i zmianom, wszystkim mieszczącym się w zakresie pomysłu wynalazku opisanego w dołączonych zastrzeżeniach.

Claims (16)

1. Sposób rozciągania w procesie ciągłym na mokro przemysłowych surowych skór i innych podobnych produktów, obejmujący następujące etapy:
a) usuwania równomiernie nawiiżonych surowych skór z procesu traktowa nia cieczami takiego jak garbowanie, powtórne garbowanie lub tym podobne;
b) częściowegowstępnego suszenia ne^\^ii^c^rn^c^tiSLK^r^\^\^c^łis^(^r dlea zrmn^jj^^^mra i ch tesztowej względnej wilgotności do wartości pomiędzy 35% i 65%;
c) roocćągania wssępnie osuuzonyyh surowychskór za ppmooą zlokalizowanych mechanncznych naprężeń, przykładanych w kierunkach zasadniczo prostopadłych do płaszczyzny ułożenia surowych skór dla uzyskania określonego wzrostu pola powierzchni;
d) suszenia rozciągniętych surowych skór do resztowej względnej wilgotności pomiędzy 7% i 30% dla stabilizowania i termicznego utrwalenia rozciągniętych surowych skór; znamienny tym, że podczas etapu rozciągania c), surowe skóry utrzymuje się w warunkach zasadniczo stałej względnej wilgotności i mechaniczne naprężenia są rozłożone na całe pole powierzchni pojedynczej surowej skóry w zasadniczo jednorodny sposób bez mocowania ich stref brzegowych, z uzyskaniem zasadniczo jednorodnego promieniowego rozciągania na ich całym polu powierzchni.
2. Sposób według 1, tym, że et:ap rozciągania c) przeprowadza się w taki sposób, że wynikowy wzrost pola powierzchni wynosi od 2% do 25% w zależności od typu mokrego procesu przeprowadzonego wcześniej.
3. Sposób według zassrz. 1, tym, że zlokallzowane mechaniczne naprężenia wywiera się po obu stronach każdej skóry w równomiernie rozłożonych i zasadniczo równo odległych punktach.
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że mechaniczne naprężenia wywiera się przy pomocy narzędzi, które działają po przeciwnych stronach rozciąganych surowych skór z wywołaniem zasadniczo promieniowych naprężeń w zlokalizowanych obszarach ześrodkowanych na tych punktach.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że mechaniczne naprężenia wywiera się przy pomocy międlarki z klepiącymi płytami, które działają w kierunkach zasadniczo prostopadłych do płaszczyzny rozciągania surowych skór z zasadniczo stałą częstotliwością i z parą ciągłych taśm przenośnikowych do ciągłego przemieszczania surowych skór wzdłuż powierzchni.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że częstotliwość robocza międlarki wynosi od 200 do 1200 uderzeń na minutę.
7. Sposóbwedług 5, znamiennytym, że szybkość przemieszczania tychtaśm prze nośnikowych wynosi od 2 do 15 m/minutę.
8. Sposóbwedługzassrz. 1, znamienny tym, że maksymaInyczas, j aki ur^ły^^£ιpc^rm^c^^t- końcem etapu rozciągania c) i początkiem etap suszenia d) wynosi od 6 sekund do 15 minut i korzystnie od 1 minuty do 3 minut.
9. Linia do rozciągania w procesie ciągłym na mokro przemysłowych surowych skór innych podobnych produktów, znamienna tym, że obejmuje kolejno:
- środki do przenoszenia nawilżonych surowych skór (P) 10 opuszczających urządzenie (2) do traktowania cieczami, takie jak bęben do garbowania, powtórnego garbowania lub tym podobnych;
- urządzenie (3) do częściowego suszenia nawilżonych surowych skór do zmniejszania ich względnej wilgotności do wartości pomiędzy 35% i 65%;
- urządzenie do rozciągania (4) do promieniowego rozciągania wilgotnych surowych skór, które to urządzenie zawiera narzędzia do rozciągania działające w kierunkach zasadniczo prostopadłych do powierzchni ułożenia surowych skór bez chwytania ich krawędzi dla przeprowadzenia zasadniczo promieniowego i równomiernie rozłożonego rozciągania, i parę ułożonych równolegle taśm przenośnikowych do przenoszenia surowych skór, przy czym taśmy są wytworzone z odpychających wodę materiałów wybranych tak, aby utrzymywały zasadniczo stałą wilgotność przetwarzanych surowych skór i zapobiegały impregnacji cieczami zawartymi w surowych skórach podczas ich mechanicznego naprężania;
- urządzenie (5) do suszenia i termicznego utrwalania rozciągniętych nawilżonych surowych skór, do zmniejszania ich względnej wilgotności do wartości pomiędzy 7% i 30%.
10. Linia według zastrz. 9, znamienna tym, że urządzenie do rozciągania (4) jest zasadniczo międlarką z co najmniej jedną parą klepiących płyt i narzędziami umieszczonymi na co najmniej jednej z tych płyt.
PL 195 157 B1
11. Linia według zastrz. 10, znamienna tym, że te narzędzia obejmują pierwszą serię kołków, które msją zaokrąglone główki i zą przymocowane Zo jdZnrj ę płyt i Zrggą zdrię kołków, które zą podobne Zo kołków ę pierwzęej zerii i zą przymocowane Zo Zrggiej ę płyt.
12. Linia weeługzęstrz. 11, znamienna tym, że Soki pierwezęj szur i kołki szur są prręmocowsne Zo płyt ę węsjemnym pręezgnidciem, sby nie pręezęksZęsć zobie w poęycji i mskzymslnego ębliżenis płyt ęe zkórą pomidZęy nimi.
13. Linia we^e^łL^^ zasto. 10, znamienna tym, że na^ędZŻa oobemują sene kołłów z zaoorrąjlonymi główksmi ns jeZnej ę płyt i zerie otworów ę nieco widkzęą śreZnicą nie kołki ns Zrggiej ę płyt, sby umożliwić gmiezęcęenie zkóry pomidZęy nimi.
14. Linia weeług zos^z. 11, znamienna tym, ze Ιζο^ϊ i z-we-z są zęszsZicco \/wyZwennnzo Zz połoeenis tsk, sby poęwolić ns ich wchoZęenie w ziebie w poęycji mskzymslnego ęblieenis płyt.
15. Linia weeług zos^z. Z, znamienaa tym, że srządzoeie(5)dz szgzonia i termicconeo strwelsnis roęciągnidtych wilgotnych zgrowych zkór jezt ęszsZnicęo zgzęsrką próżniową lgb ciągłym gręąZęeniem Zo konZycjonowsnis zkór.
16. Linia weeług zos^z. Z, znamienaa tym, że zpłarιtomutyccrιą I inię dZ \Λekońcconiasnszcho roęciągnidtych zgrowych zkór gmiezęcęs zię w kolejności ęs gręąZęeniem (5) Zo zgzęenis i termicęnego gtrwslsnis roęciągnidtych wilgotnych zgrowych zkór.
PL02365776A 2001-10-23 2002-10-22 Sposób i linia do rozciągania w procesie ciągłym skór surowych i innych podobnych produktów PL195157B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2001VI000220A ITVI20010220A1 (it) 2001-10-23 2001-10-23 Metodo e linea per l'allargamento continuo di pelli ed altri prodottisimilari
PCT/IB2002/004354 WO2003035912A1 (en) 2001-10-23 2002-10-22 Method and line for the continuous stretching of hides and other similar products

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL365776A1 PL365776A1 (pl) 2005-01-10
PL195157B1 true PL195157B1 (pl) 2007-08-31

Family

ID=11461713

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL02365776A PL195157B1 (pl) 2001-10-23 2002-10-22 Sposób i linia do rozciągania w procesie ciągłym skór surowych i innych podobnych produktów

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6957553B2 (pl)
EP (1) EP1440171B1 (pl)
JP (1) JP2005536573A (pl)
KR (1) KR100874213B1 (pl)
CN (1) CN100378231C (pl)
AR (1) AR036893A1 (pl)
AT (1) ATE338830T1 (pl)
AU (1) AU2002339566B2 (pl)
BR (1) BR0209923B1 (pl)
CA (1) CA2445278A1 (pl)
DE (1) DE60214579T2 (pl)
ES (1) ES2272783T3 (pl)
IT (1) ITVI20010220A1 (pl)
PL (1) PL195157B1 (pl)
PT (1) PT1440171E (pl)
RU (1) RU2283871C2 (pl)
TW (1) TW568951B (pl)
UA (1) UA75983C2 (pl)
WO (1) WO2003035912A1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423107A1 (pl) * 2017-10-09 2019-04-23 Bartek Spolka Akcyjna Sposób hydrotermicznej obróbki skóry

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK176518B1 (da) * 2006-01-24 2008-06-30 Dansk Mink Papir As Indretning for hel eller delvis tömning/fyldning af et törreaggregat med opretstående ekspansionstaner.
ITVI20080034A1 (it) * 2008-02-12 2009-08-13 Leander Leather Consulting Coop U A Metodo e impianto per il trattamento di prodotti laminari quali pelli industriali e similari.
KR100861346B1 (ko) 2008-03-27 2008-10-01 백철운 피혁원단의 습식 가공장치 및 그 가공방법
CN101555530B (zh) * 2008-04-10 2012-09-26 中国皮革和制鞋工业研究院 皮革鞣制机及其鞣制皮革的方法
IT1397306B1 (it) * 2009-03-10 2013-01-04 Baggio Tecnologie Srl Metodo di allargatura in continuo di elementi laminari flessibili e linea di allargatura che realizza tale metodo
WO2011039889A1 (ja) * 2009-10-02 2011-04-07 ボッシュ株式会社 噴射制御装置及び噴射制御方法並びに目標噴射量の補正方法
IT1404081B1 (it) * 2011-01-13 2013-11-08 Dal Lago S R L Installazione di pressatura per l'asciugatura di pelli animali.
ES2681235T3 (es) * 2015-02-19 2018-09-12 Galli S.P.A. Dispositivo y método para la deposición de artículos de cuero, tales como cinturones o similares
WO2016150938A1 (en) 2015-03-25 2016-09-29 Minkpapir A/S Apparatuses and methods for stretching a pelt on a pelt board
EP3214186A1 (en) 2016-03-02 2017-09-06 Minkpapir A/S A method for stretching a pelt on a pelt board

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2834147A (en) * 1956-01-20 1958-05-13 John W Durkee Leather stretching apparatus
DE1222619B (de) 1962-05-30 1966-08-11 Paolo Bocciardo Verfahren zum stufenweisen Trocknen und Stollen von gegerbten nassen Haeuten
DE3010003C2 (de) * 1980-03-15 1986-02-13 Jiří Dipl-Ing. 6251 Gückingen Dokoupil Verfahren und Vorrichtung zur Flächenvergrößerung und -trocknung von Lederstücken, Fellen und ähnlichen Materialien
US5291759A (en) * 1988-09-29 1994-03-08 Jiri Dokoupil Process and equipment for stretching of leather
DE3833068A1 (de) * 1988-09-29 1990-04-05 Dokoupil Jiri Verfahren und einrichtung zum strecken von leder
IT1225572B (it) 1988-11-07 1990-11-22 Giocondo Baggio Procedimento di palissonatura per pelli e macchina atta a realizzare tale procedimento.
DE3915042A1 (de) 1989-05-08 1990-11-15 Dokoupil Jiri Verfahren und einrichtugn zum bearbeiten von weichflexiblen flachmaterialstuecken
IT1236376B (it) * 1989-10-13 1993-02-25 Cartigliano Off Spa Metodo e macchina per ammorbidire e stirare prodotti laminari, partocolarmente pelli conciate.
IT1247078B (it) * 1991-03-14 1994-12-12 Cartigliano Off Spa Macchina a piastre battenti multiple per ammorbidire e stirare pelli industriali e similari.
DE19826181A1 (de) * 1998-06-14 1999-12-16 Bohumil Stupecky Vorrichtung zum Schlicken, Strecken und Trocknen von Leder und ähnlichen Flachmaterialien wie Fellen, Pelzen u. dgl.
IT1308153B1 (it) 1999-05-10 2001-11-29 Cartigliano Off Spa Macchina palissonatrice a piastre battenti.
US6786067B2 (en) * 2001-03-09 2004-09-07 Bohumil Stupecky Device for the slicking, stretching and drying of leather or similar flat materials such as hides, skins and the like

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423107A1 (pl) * 2017-10-09 2019-04-23 Bartek Spolka Akcyjna Sposób hydrotermicznej obróbki skóry

Also Published As

Publication number Publication date
EP1440171A1 (en) 2004-07-28
WO2003035912A1 (en) 2003-05-01
ES2272783T3 (es) 2007-05-01
CA2445278A1 (en) 2003-05-01
AU2002339566B2 (en) 2007-06-14
RU2283871C2 (ru) 2006-09-20
KR20040047751A (ko) 2004-06-05
BR0209923B1 (pt) 2011-01-11
ITVI20010220A1 (it) 2003-04-23
CN100378231C (zh) 2008-04-02
PL365776A1 (pl) 2005-01-10
KR100874213B1 (ko) 2008-12-15
TW568951B (en) 2004-01-01
UA75983C2 (en) 2006-06-15
BR0209923A (pt) 2004-07-27
EP1440171B1 (en) 2006-09-06
US6957553B2 (en) 2005-10-25
DE60214579T2 (de) 2007-10-18
PT1440171E (pt) 2007-01-31
RU2004115607A (ru) 2005-03-10
ATE338830T1 (de) 2006-09-15
AR036893A1 (es) 2004-10-13
DE60214579D1 (de) 2006-10-19
JP2005536573A (ja) 2005-12-02
US20040158932A1 (en) 2004-08-19
CN1513060A (zh) 2004-07-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL195157B1 (pl) Sposób i linia do rozciągania w procesie ciągłym skór surowych i innych podobnych produktów
AU2002339566A1 (en) Method and line for the continuous stretching of hides and other similar products
EP1485507B1 (en) Method and plant for the continuous gradual stretching and drying of industrial hides and similar products
US3077673A (en) Process for drying and flexing of leather
WO1989012698A1 (en) Treatment of skins and hides
US5830238A (en) Process for improving the surface yield in the fabrication of tanned hides
WO2009101480A1 (en) Process and plant for treatment of sheet-like products such as industrial hides
US3951593A (en) Method for obtaining nubuck leather surfaces by thermal correction of grain
US2117343A (en) Tanning of hides and skins
WO2024023780A1 (en) Process for drying and/or conditioning leathers
US4148947A (en) Method for treating leathers
ITVI20000234A1 (it) Procedimento per l'asciugatura e l'allargatura di pelli ed impianto per la realizzazione di tale procedimento
CS263593B1 (en) Leather processing
RU93038404A (ru) Способ обработки бумаги и устройство для его осуществления
CS261648B1 (cs) Způsob úpravy lícové vrstvy kůží

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101022