PL194677B1 - Sposób wytwarzania produktu stałego zawierającegożelazo i węgiel - Google Patents

Sposób wytwarzania produktu stałego zawierającegożelazo i węgiel

Info

Publication number
PL194677B1
PL194677B1 PL99348435A PL34843599A PL194677B1 PL 194677 B1 PL194677 B1 PL 194677B1 PL 99348435 A PL99348435 A PL 99348435A PL 34843599 A PL34843599 A PL 34843599A PL 194677 B1 PL194677 B1 PL 194677B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carbon
iron
furnace
iron oxide
layer
Prior art date
Application number
PL99348435A
Other languages
English (en)
Other versions
PL348435A1 (en
Inventor
David C. Meissner
Glenn E. Hoffman
Kyle J. Shoop
Takuya Negami
Akira Uragami
Yasuhiro Tanigaki
Shuzo Ito
Isao Kobayashi
Osamu Tsuge
Koji Tokuda
Shoichi Kikuchi
Original Assignee
Midrex Internat Bv Zuerich Bra
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Midrex Internat Bv Zuerich Bra filed Critical Midrex Internat Bv Zuerich Bra
Publication of PL348435A1 publication Critical patent/PL348435A1/xx
Publication of PL194677B1 publication Critical patent/PL194677B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B13/00Making spongy iron or liquid steel, by direct processes
    • C21B13/10Making spongy iron or liquid steel, by direct processes in hearth-type furnaces
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B13/00Making spongy iron or liquid steel, by direct processes
    • C21B13/10Making spongy iron or liquid steel, by direct processes in hearth-type furnaces
    • C21B13/105Rotary hearth-type furnaces
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/10Reduction of greenhouse gas [GHG] emissions
    • Y02P10/134Reduction of greenhouse gas [GHG] emissions by avoiding CO2, e.g. using hydrogen

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacture Of Iron (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Tunnel Furnaces (AREA)
  • Muffle Furnaces And Rotary Kilns (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania produktu stalego zawierajacego zelazo i wegiel, z materialu tlenku zela- za i mieszanki weglowej, znamienny tym, ze stosujac piec z obrotowym trzonem majacym po- wierzchnie warstwy trzonowej, w kolejnych etapach wprowadza sie material tlenku zelaza i mieszanke weglowa na te powierzchnie warstwy trzonowej, ogrzewa sie material tlenku zelaza z mieszanka we- glowa, redukuje sie material tlenku zelaza z mieszanka weglowa, tworzy sie ciekle kulki zawierajace zelazo i wegiel oraz czastki zuzla na powierzchni warstwy trzonowej, z oddzielaniem sie kulek od cza- stek zuzla, chlodzi sie kulki zawierajace ciekle zelazo i wegiel za pomoca powierzchni chlodzacej z utworzeniem brylek zawierajacych zestalone zelazo i wegiel, wyprowadza sie brylki zawierajace stale zelazo i wegiel z pieca majacego obrotowy trzon, oraz usuwa sie czastki zuzla z pieca. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania produktu stałego zawierającego żelazo i węgiel, z materiału tlenku żelaza i mieszanki węglowej, drogą bezpośredniego redukowania materiału tlenku żelaza.
Opis patentowy USA nr 4.701.214 (uprawniony Midrex) ujawnia sposób redukcji w piecu z obrotowym trzonem z wykorzystaniem wprowadzania gazów redukujących i paliwa do wnętrza pieca z obrotowym trzonem.
Wszystkie podstawowe procesy stalownicze wymagają wprowadzenia do procesów materiałów zawierających żelazo. W przypadku sposobu wytwarzania stali z wykorzystaniem zasadowego pieca tlenowego, materiałami zawierającymi żelazo są zwykle gorący metal z wielkiego pieca i złom stalowy. Szeroko stosowanym źródłem żelaza jest produkt zwany żelazem bezpośrednio zredukowanym, który powstaje przez redukcję rudy żelaza w stanie stałym, bez tworzenia ciekłego żelaza. Bezpośrednio redukowane żelazo i/lub złom stalowy są również stosowane do wytwarzania stali w elektrycznym piecu łukowym.
Opis patentowy USA nr 5.730.775 (uprawniony Midrex International) ujawnia sposób (znany pod nazwą handlową lub znakiem towarowym FASTMET™) oraz urządzenie do wytwarzania bezpośrednio zredukowanego żelaza z wyprasek z suchego tlenku żelaza i węgla, które są układane w nie więcej niż dwóch warstwach na obrotowym trzonie i są przetwarzane w metal przez ogrzewanie tych wyprasek do temperatury w przybliżeniu 1316-1427°C przez krótki okres czasu.
Poszukuje się ulepszeń drogą modyfikacji pieców oraz stosując sposoby, które zapewniają wydajną produkcję żelaza o wysokiej czystości (z niewielką zawartością węgla <5%), i w których tlenki żelaza redukuje się do oczyszczonego żelaza na powierzchni trzonowej, a żużel oddziela się od oczyszczonego żelaza w podwyższonej temperaturze.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu wytwarzania produktu stałego zawierającego żelazo i węgiel.
Sposób wytwarzania produktu stałego zawierającego żelazo i węgiel, z materiału tlenku żelaza i mieszanki węglowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że stosując piec z obrotowym trzonem mającym powierzchnię warstwy trzonowej, w kolejnych etapach wprowadza się materiał tlenku żelaza i mieszankę węglową na tę powierzchnię warstwy trzonowej, ogrzewa się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową, redukuje się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową, tworzy się ciekłe kulki zawierające żelazo i węgiel oraz cząstki żużla na powierzchni warstwy trzonowej, z oddzielaniem się kulek od cząstek żużla, chłodzi się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel za pomocą powierzchni chłodzącej z utworzeniem bryłek zawierających zestalone żelazo i węgiel, wyprowadza się bryłki zawierające stałe żelazo i węgiel z pieca mającego obrotowy trzon, oraz usuwa się cząstki żużla z pieca.
Korzystnie, na powierzchnię warstwy trzonowej pieca z obrotowym trzonem nakłada się początkową warstwę materiału tlenku żelaza, mieszanki węglowej i mieszanki krzemionkowej, z wytworzeniem szklistej warstwy na tej powierzchni warstwy trzonowej. W szczególności, w etapie wprowadzania umieszcza się materiał tlenku żelaza i mieszankę węglową na szklistej warstwie zawierającej tlenek żelaza, węgiel i krzemionkę.
Korzystnie, wprowadza się materiały powlekające na powierzchnię warstwy trzonowej, które to materiały powlekające wybrane są z grupy obejmującej zasadniczo tlenek magnezu, tlenek krzemu, tlenek glinu, tlenek żelaza i węgiel.
W szczególności, w etapie ogrzewania ogrzewa się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową za pomocą wielu promiennikowych źródeł ciepła, w temperaturze co najmniej 1450°C do 1600°C wewnątrz pieca.
Korzystnie, w etapie redukowania redukuje się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową stosując wiele promiennikowych źródeł ciepła, w temperaturze co najmniej 1450°C do 1540°C wewnątrz pieca.
W szczególności, w etapie redukowania ogrzewa się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową za pomocą wielu promiennikowych źródeł ciepła, w temperaturze co najmniej 1400°C do 1500°C przy powierzchni warstwy trzonowej pieca. W etapie redukowania ogrzewa się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową za pomocą wielu promiennikowych źródeł ciepła, zwłaszcza, w temperaturze od co najmniej 1410°C do 1480°C przy powierzchni warstwy trzonowej pieca.
Korzystnie, w etapie chłodzenia stosuje się powierzchnię chłodzącą umieszczoną blisko powierzchni warstwy trzonowej, przy czym powierzchnia ta chłodzi kulki zawierające ciekłe żelazo
PL 194 677 B1 i węgiel, z wytworzeniem bryłek zawierające zestalone żelazo i węgiel na powierzchni trzonowej, przed etapem wyprowadzania.
Sposób wytwarzania produktu stałego zawierającego żelazo i węgiel, z materiału tlenku żelaza i mieszanki węglowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że stosując piec mający powierzchnię warstwy podtrzonowej, w kolejnych etapach na powierzchnię warstwy podtrzonowej pieca wprowadza się materiały przygotowujące, w skład których wchodzą materiały tlenku żelaza, mieszanki węglowe i mieszanki krzemionkowe, ogrzewa się te materiały przygotowujące z wytworzeniem szklistej warstwy zawierającej co najmniej materiały tlenku żelaza i mieszanki krzemionkowe, umieszcza się materiał tlenku żelaza i mieszankę węglową na tej warstwie szklistej, ogrzewając redukuje się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową, tworzy się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel oraz cząstki żużla na warstwie szklistej, z oddzielaniem się cząstek żużla na warstwie szklistej, chłodzi się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel z wytworzeniem bryłek zawierających zestalone żelazo i węgiel, na warstwie szklistej, wyprowadza się bryłki zawierające stałe żelazo i węgiel z pieca, oraz usuwa się cząstki żużla z pieca.
Korzystnie, stosuje się piec z obrotowym trzonem, mającym obrotową powierzchnię trzonową.
W szczególności, w etapie wprowadzania materiałów przygotowujących stosuje się dodatkowe materiały przygotowujące, wybrane z grupy obejmującej zasadniczo tlenek magnezu, tlenek krzemu, tlenek glinu, tlenek żelaza i mieszanki węglowe.
Korzystnie, w etapie ogrzewania ogrzewa się materiały przygotowujące za pomocą wielu promiennikowych źródeł ciepła, dostarczających ciepło, aby uzyskać temperaturę w zakresie od co najmniej 1450°C do 1600°C.
W szczególności, w etapie redukowania wystawia się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową na działanie wielu promiennikowych źródeł ciepła, dostarczających ciepło, aby uzyskać temperaturę w zakresie od co najmniej 1410°C do 1480°C wewnątrz pieca.
Korzystnie, w etapie chłodzenia kulek zawierających ciekłe żelazo i węgiel, stosuje się powierzchnię chłodzącą umieszczoną blisko warstwy szklistej, przy czym w etapie chłodzenia chłodzi się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel z wytworzeniem zestalonych bryłek zawierających żelazo i węgiel, na warstwie szklistej.
Sposób wytwarzania produktu zawierającego żelazo i węgiel, z materiału tlenku żelaza i mieszanki węglowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że stosując piec mający powierzchnię warstwy podtrzonowej, w kolejnych etapach wprowadza się materiał tlenku żelaza, mieszankę węglową i mieszankę krzemionkową na powierzchnię warstwy podtrzonowej, ogrzewa się mieszanki z wytworzeniem szklistej warstwy trzonowej zawierającej co najmniej tlenek żelaza i mieszankę krzemionkową, umieszcza się materiały powlekające na tej szklistej warstwie trzonowej z wytworzeniem powleczonej szklistej warstwy trzonowej, umieszcza się materiał tlenku żelaza i mieszankę węglową na powleczonej szklistej warstwie trzonowej, redukuje się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową na tej powleczonej szklistej warstwie trzonowej, tworzy się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel oraz cząstki żużla na powleczonej szklistej warstwie trzonowej, chłodzi się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel z wytworzeniem bryłek, oddzielonych od cząstek żużla, zawierających zestalone żelazo i węgiel na powleczonej szklistej warstwie trzonowej, wyprowadza się z pieca bryłki zawierające stałe żelazo i węgiel, oraz usuwa się cząstki żużla z pieca.
Korzystnie, stosuje się piec z obrotowym trzonem, mającym obrotową powierzchnię trzonową.
W szczególności, w etapie umieszczania materiałów powlekających stosuje się materiał powlekający wybrany z grupy obejmującej zasadniczo mieszanki tlenku magnezu, tlenku krzemu, tlenku glinu, węgla i tlenku żelaza.
Korzystnie, w etapie ogrzewania ogrzewa się mieszanki za pomocą wielu promiennikowych źródeł ciepła, dostarczających ciepło, aby uzyskać temperaturę w zakresie od co najmniej 1450°C do 1600°C.
W szczególności, w etapie redukowania, wystawia się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową na działanie wielu promiennikowych źródeł ciepła, dostarczających ciepło, aby uzyskać temperaturę w zakresie od co najmniej 1410°C do 1480°C wewnątrz pieca.
Korzystnie, w etapie chłodzenia kulek zawierających ciekłe żelazo i węgiel stosuje się powierzchnię chłodzącą umieszczoną blisko warstwy szklistej, przy czym powierzchnia ta chłodzi kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel z wytworzeniem bryłek zawierających zestalone żelazo i węgiel, na powleczonej szklistej warstwie trzonowej, przed etapem wyprowadzania.
PL 194 677 B1
Sposób według wynalazku zapewnia wytwarzanie bryłek żelaza o wysokiej czystości z niewielką zawartością węgla, oddzielonych od cząstek żużla, zapewnia wyprowadzanie bryłek z pieca bez znacznej straty żelaza o wysokiej czystości w piecu trzonowym oraz wytwarzanie bryłek żelaza o zawartości żelaza w przybliżeniu 95% lub większej i o zawartości węgla w przybliżeniu 5% lub mniejszej.
Bezpośrednio zredukowane żelazo jest wytwarzane w podwyższonej temperaturze w piecu z obrotowym trzonem, mającym warstwę podtrzonową, z uprzednim wprowadzaniem materiałów przygotowujących i z ogrzewaniem materiałów przygotowujących w celu utworzenia szklistej warstwy, na której umieszcza się bryły tlenku żelaza zawierające węgiel. W etapie redukowania ogrzewa się bryły tlenku żelaza 1 węgla w określonej temperaturze i redukuje się tlenek żelaza. Roztopione kulki oczyszczonego żelaza oddziela się od żużla na powierzchni warstwy trzonowej w piecu. W etapie chłodzenia kulki oczyszczonego żelaza chłodzi się wewnątrz pieca, przez umieszczenie urządzenia chłodzącego bardzo blisko warstwy trzonowej, co skutkuje etapem krzepnięcia oczyszczonego żelaza w piecu i pozwala wyprowadzać oczyszczone żelazo z pieca bez zakrzepłego żużla, który może być wyprowadzany oddzielnie z pieca.
Dodanie materiałów powlekających pozwala na utworzenie albo ochronnej warstwy z tlenku żelaza, krzemionki, aluminium, MgO, albo związków krzemianowych i/lub związków węgla na powierzchni warstwy trzonowej na obrotowej, ogniotrwałej powierzchni trzonowej. W normalnych temperaturach panujących w piecu, materiały powlekające mogą tworzyć warstwę ochronną na ogniotrwałej lub szklistej warstwie, przez co oczyszczony produkt zawierajęcy stałe żelazo o niewielkiej zawartości węgla nie może pokrywać powierzchni ogniotrwałej warstwy lub szklistej warstwy trzonowej. Ułatwia to usuwanie lub wyprowadzanie oczyszczonego produktu zawierającego stałe żelazo o niewielkiej zawartości węgla z pieca.
Rozwiązanie według wynalazku uwidocznione jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z góry pieca z obrotowym trzonem do redukowania tlenku żelaza i wytwarzania kulek z roztopionego żelaza, wykorzystującego powierzchnię warstwy trzonowej i środki do chłodzenia oczyszczonego żelaza i kulek o małej zawartości węgla w piecu, fig. 2 przedstawia widok z góry rozpyleniowego wprowadzania materiału powlekającego na powierzchnię trzonową z tworzeniem powleczonej warstwy trzonowej z bryłami tlenku żelaza i węgla umieszczonymi na powleczonej warstwie trzonowej według wynalazku, fig. 3 pokazuje widok z góry stałego umieszczania materiału powlekającego na powierzchni warstwy trzonowej z tworzeniem powleczonej warstwy trzonowej, przy czym bryły tlenku żelaza i węgla są umieszczane na powleczonej warstwie trzonowej według wynalazku, fig. 4 stanowi widok aksonometryczny wielu materiałów powlekających natryskiwanych na i tworzących powleczoną powierzchnię warstwy trzonowej, na której umieszcza się i poziomuje bryły tlenku żelaza i węgla, według wynalazku, fig. 5 stanowi widok aksonometryczny wielu stałych materiałów powlekających, zawierających wiele warstw umieszczonych na i tworzących powleczoną powierzchnię, na której umieszcza się i poziomuje bryły tlenku żelaza i węgla, według wynalazku, fig. 6 stanowi widok aksonometryczny z boku ciekłych kulek zawierających oczyszczone żelazo o niskiej zawartości węgla, na powierzchni warstwy trzonowej oddzielnie od cząstek żużla, fig. 7 stanowi widok aksonometryczny z boku środków do chłodzenia ciekłych kulek oczyszczonego żelaza o małej zawartości węgla, gdzie środki do chłodzenia umieszczone są bardzo blisko powierzchni warstwy trzonowej według wynalazku; a fig. 8 stanowi widok aksonometryczny mechanizmu wyprowadzania bryłek oczyszczonego żelaza o małej zawartości węgla, z powierzchni warstwy trzonowej według wynalazku.
Pokazany na rysunku, a zwłaszcza na fig. 1 piec 10 bezpośredniej redukcji jest wykorzystywany do redukowania doprowadzanego materiału zawierającego tlenki żelaza. Piec 10, taki jak piec z obrotowym trzonem, ma wymiary typowego pieca trzonowego, stosowanego w metalurgii żelaza, o szerokości aktywnego trzonu w przybliżeniu 1-7 m lub więcej. Piec 10 z obrotowym trzonem ma powierzchnię wyłożenia ogniotrwałego lub szklistą powierzchnię 30 warstwy trzonowej, która jest obrotowa ze strefy 12 doprowadzania materiału, poprzez w przybliżeniu dwie lub trzy palnikowe strefy 14, 16, 17, strefę reakcyjną 17 i strefę 18 wyprowadzania (patrz fig. 1). Powierzchnia warstwy ogniotrwałej lub szklista powierzchnia 30 warstwy trzonowej jest obracana w odpowiedni sposób od strefy 18 wyprowadzania do strefy 12 doprowadzania materiału i poprzez strefy 12, 14, 16, 17, 18 w pracy ciągłej. Każda ze stref palnikowych 14, 16, 17 jest ogrzewana wieloma palnikami 20, 22 powietrze/paliwo, opalanymi olejem, węglem, przy ewentualnym wzbogaceniu w tlen.
Strefa 12 doprowadzania materiału ma otwór 24 i mechanizm doprowadzający 26, za pomocą którego ładowane są bryły 28 tlenku żelaza i węgla. Początkowa warstwa tlenku żelaza, materiałów węglowych oraz krzemionki (tlenku krzemu) może być umieszczana na ogniotrwałym podłożu pod
PL 194 677 B1 trzonem, by utworzyć szklistą warstwę 30, na której umieszczane są bryły 28 tlenku żelaza. Materiały powlekające 36, umieszczane na powierzchni warstwy ogniotrwałej lub na szklistej powierzchni 30 warstwy trzonowej, mogą zawierać mieszanki tlenków żelaza, mieszanki krzemionkowe i mieszanki węglowe. Materiały te mogą być umieszczane za pomocą rozpyleniowego iniektora 32 lub za pomocą przenośnika 34 materiałów stałych. Bryły 28 są poziomowane do korzystnej wysokości nad powierzchnią ogniotrwałą lub powierzchnią 30 warstwy trzonowej przez element poziomujący 29, który rozciąga się na całej szerokości powierzchni 30. Bryły 28 są nieprzerwanie doprowadzane do pieca 10 z obrotowym trzonem za pomocą mechanizmu doprowadzającego 26, gdy powierzchnia 30 jest obracana wokół pieca 10 z obrotowym trzonem, przez napęd o regulowanej prędkości (nie pokazano). Czas przebywania brył żelaza w piecu 10 z obrotowym trzonem i w każdej strefie 14, 16, 18 jest dzięki temu kontrolowany przez regulację napędu o regulowanej prędkości.
W obszarze strefy 12 doprowadzania materiału i przed mechanizmem 26 doprowadzania brył 28 z leja 27 usytuowane są środki 32, 34 wprowadzania materiałów powlekających 36, takich jak miał węglowy, krzemionka, mieszanki tlenków żelaza, grafit i pyły wytwarzane z surowych rud żelaza. Co najmniej jeden przenośnik 34 (fig. 3) materiału w postaci stałej może wprowadzać takie materiały powlekające 36 i dodatkowe mieszanki powlekające 38 w oddzielnej warstwie, na powierzchnię warstwy ogniotrwałej lub szklistą powierzchnię 30 warstwy trzonowej. Jeżeli te materiały 36, 38 występują w postaci ziarnistej, wówczas mogą być mieszane z ciekłym nośnikiem i nakładane przez rozpylający iniektor 32. Iniektor 32 może być wewnętrznie chłodzony, aby umożliwić wprowadzanie materiałów powlekających w postaci drobnych ziaren w rozpylanej cieczy w celu nałożenia na powierzchnię 30 (fig. 2). Jeśli materiały 36, 38 są umieszczone w piecu 10 z obrotowym trzonem bez ciekłego nośnika, przenośnik 34 doprowadza powlekające materiały 36, i dodatkowe materiały powlekające 38 w pobliże ogniotrwałej warstwy lub szklistej warstwy trzonowej 30 (fig. 3) i w poprzek jej szerokości.
Materiały powlekające 36 mogą zawierać mieszanki tlenków żelaza, mieszanki krzemionkowe i mieszanki węglowe. Dodatkowe mieszanki powlekające 38 mogą zawierać następujące związki: tlenek żelaza, krzemionka, tlenek magnezu (MgO), tlenek glinu (AI2O3) oraz tlenek krzemu (SiO2) w postaci ziarnistej wytworzone z tlenków żelaza przez redukcję i stopienie oraz z materiałów węglowych. Materiały powlekające 36 oraz mieszanki 38 mogą mieć różne wielkości ziaren poniżej 10 mm, lub korzystnie w przybliżeniu 1 mm. albo mniej. Gęstość nasypowa materiałów powlekających 36, 38 może wynosić w przybliżeniu 0,5 g/cm3 lub więcej. Grubość materiałów powlekających 36, 38 może w przybliżeniu wynosić 0,1 mm lub więcej.
Powierzchnia warstwy ogniotrwałej lub szklista powierzchnia 30 warstwy trzonowej pieca z obrotowym trzonem z materiałami powlekającymi 36 i mieszankami 38 wprowadzonymi na powierzchnię 30, może być obrabiana cieplnie w temperaturach trzonu w przybliżeniu 1500-1600°C. Korzystna temperatura trzonu wynosi w przybliżeniu 1530-1550°C. Po obróceniu przez strefy grzania 14, 16, materiały powlekające 36, 38 są chłodzone. Urządzenie chłodzące może być płytą 48, wewnątrz której przepływa ciecz chłodząca, przy czym ta płyta 48 jest umieszczona przed strefą wyprowadzania 18. Płyta 48 jest usytuowana w pobliżu powierzchni 30 i obejmuje całą jej szerokość, aby utworzyć strefę temperatury chłodzenia w pobliżu powierzchni 30.
Korzystna temperatura spalania w strefie 17 (patrz fig. 1) wynosi w przybliżeniu 1450-1600°C. Bryły 28 tlenku żelaza i węgla mogą być trzymane w zakresie temperatur w przybliżeniu 1400-1500°C. Korzystna temperatura do trzymania brył 28 tlenku żelaza wynosi w przybliżeniu 1410-1480°C.
Środki służące do grzania powierzchni 30 i materiałów powlekających 36 oraz dodatkowych mieszanek 38 na niej mogą obejmować albo palniki paliwowe, albo inne urządzenia do grzania pieca 10 z obrotowym trzonem, usytuowane w piecowej obudowie stref palnikowych 14, 16 lub 17. Paliwo do palników stanowią mieszanki paliwowe zwykle stosowane w metalurgii żelaza, takie jak gaz koksowniczy, gaz ziemny, olej opałowy i/lub sproszkowany węgiel spalany z powietrzem lub powietrzem wzbogaconym w tlen.
Po wprowadzeniu powlekających materiałów 36 i/lub powlekających mieszanek 38 na powierzchnię 30, na górne warstwy powierzchni 30, 36, 38 wprowadza się bryły 28 tlenku żelaza i węgla za pomocą środków służących do doprowadzania brył 28 tlenku żelaza i węgla, oraz innych materiałów doprowadzanych przez mechanizm doprowadzający 26 lub inny standardowy funkcjonujący w sposób ciągły lub przerywany przenośnik taśmowy lub śrubowy do przenoszenia zbrylonych materiałów (fig. 1).
Bryły 28 tlenku żelaza i węgla są ogrzewane i przemieszczane z pierwszej strefy 14 do drugiej strefy 16 lub trzeciej strefy, jeśli jest potrzebna (nie pokazano), na obrotowej warstwie 30. Redukcja
PL 194 677 B1 brył 28 tlenku żelaza odbywa się w palnikowych strefach 14, 16 i 17, a tworzenie kulek roztopionego żelaza i krzepnięcie tych kulek odbywa się w strefie reakcji mającej również urządzenie chłodzące 48 o temperaturze podanej powyżej. W fazie redukowania powlekające materiały 36, 38 zmniejszają szkodliwe działanie na warstwę trzonową 30. Mieszanki powlekające 38 tworzą barierę dla silnie reaktywnego i oczyszczonego ciekłego żelaza, uwolnionego przez bryły 28 tlenku żelaza zmuszając ciekłe żelazo do pozostawania na powleczonej warstwie trzonowej warstwy 30.
Optymalną fazą pośrednią roztopionego metalu, tworzoną przy tym sposobie działania pieca z obrotowym trzonem, jest powstawanie ciekłych kulek 41 roztopionego żelaza z węglikiem metalu, mających w przybliżeniu 95% żelaza i około 5% rozpuszczonego węgla. W korzystnej pośredniej fazie roztopionego żelaza i węglika metalu, jest w przybliżeniu 95,5-97,5% żelaza i w przybliżeniu 2,5-4,5% węgla w ciekłych kulkach 41, na trzonowej powierzchni 30.
Mieszanki powlekające 38 wprowadzane na powierzchnię 30 sprawiają, że tworzą się fizycznie oddzielone ciekłe kulki 41 żelaza/węgla, gdy bryły 28 tlenku żelaza i węgla są redukowane, roztapiane i rozdzielane na kulki 41 żelaza/węgla i oddzielnie żużel i skałę płonną (nie pokazano). Kulki 41 żelaza/węgla powstają wewnątrz brył 28 lub na zewnątrz tych brył na powierzchni 30 warstwy trzonowej, i tworzą roztopione kulki 41 oczyszczonego żelaza i węgla wewnątrz palnikowych stref 14, 16 i/lub reakcyjnej strefy 17. Roztopione kulki 41 żelaza/węgla pozostają odizolowane od żużla i skały płonnej na powierzchni 30 warstwy trzonowej, i kulki te nie są wchłaniane w powierzchnię 30 warstwy trzonowej dzięki uprzedniemu powleczeniu tej powierzchni 30. Zestalone bryłki 42 wysoko oczyszczonego stałego żelaza (ponad 95% żelaza) można pozyskiwać ze strefy wyprowadzania 18, bez zanieczyszczenia przez ziarna skały płonnej lub materiały żużlowe, na trzonowej powierzchni 30 lub innych wewnętrznych powierzchniach pieca 10, z obrotowym trzonem.
Nałożona warstwa materiałów 36 i mieszanek powlekających 38 może być odnawiana przez okresowe lub ciągłe wprowadzanie dodatkowych materiałów powlekających 36, 38 podczas cykli przygotowywania pieca 10. z obrotowym trzonem, kiedy bryłki 42 roztopionego żelaza są wyprowadzone, a przed umieszczeniem brył 28 tlenku żelaza i węgla na powierzchni 30 warstwy trzonowej.
Zredukowany i oczyszczony materiał zawierający żelazo w postaci bryłek 42 żelaza, zawierających niewielkie stężenie węgla jest usuwany ze strefy wyprowadzania 18 przez środki do usuwania materiałów z obrotowej powierzchni przez standardowy mechanizm wyładowczy, taki jak przenośnik wyładowczy 50, np. funkcjonujący w sposób ciągły lub przerywany przenośnik taśmowy, ślimakowy lub spiralny, usytuowany powyżej powierzchni 30 (fig. 8).
W alternatywnym działaniu pieca 10 z obrotowym trzonem, szklista warstwa 36 tlenku żelaza i krzemionki oraz warstwa 38 materiału kondycjonującego mogą być wcześniej tworzone jako warstwa trzonowa 30. Szklista trzonowa warstwa 30 tlenku żelaza i krzemionki ogranicza szkodliwe działanie kulek 41 żelaza na warstwę trzonową.
Powlekające materiały 38, takie jak tlenek żelaza, krzemionka, tlenek magnezu (MgO), tlenek glinowy (AI2O3) i tlenek krzemu (SiO2), miał węglowy i ziarna węgla powstałe podczas redukcji tlenków żelaza i topienia, mogą być nanoszone na powierzchnię 30. Po ruchu obrotowym poprzez strefy grzania 14, 16, 17 mieszanki powlekające 38 są chłodzone. Urządzeniem chłodzącym może być płyta 48 z wewnętrznym przepływem cieczy chłodzącej, która jest umieszczona przed strefą rozładowania 18. Płyta 48 jest usytuowana bardzo blisko powierzchni 30 warstwy trzonowej i rozciąga się na jej szerokość, aby utworzyć strefę niższych temperatur w pobliżu powierzchni warstwy trzonowej.
W innym alternatywnym wykonaniu, węglowy materiał powlekający 38 może być umieszczony na powierzchni 30 warstwy trzonowej, aby tworzyć oddzielną warstwę węglową (nie pokazano). Materiał węglowy 38 służy jako niereaktywna węglowa warstwa protektorowa, która wspomaga powstawanie roztopionych kulek 41 żelaza (patrz fig. 6) i zakrzepłych bryłek 42 żelaza, bez atakowania przez nie warstwy trzonowej 30. Wskutek utrzymywania kulek 41, lub bryłek 42 oddzielnie od cząstek żużla i warstwy trzonowej 30, można wytwarzać żelazo o wysokiej czystości, w przybliżeniu 95%, gdzie resztę, czyli 5%, stanowi węgiel.

Claims (21)

1. Sposóbwytwarzaniaproduktu stałego zawierającegożelazo i węgieL z materiału tlenku żelaza i mieszanki węglowej, znamienny tym, że stosując piec z obrotowym trzonem mającym powierzchnię warstwy trzonowej, w kolejnych etapach wprowadza się materiał tlenku żelaza i mieszankę
PL 194 677 B1 węglową na tę powierzchnię warstwy trzonowej, ogrzewa się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową, redukuje się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową, tworzy się ciekłe kulki zawierające żelazo i węgiel oraz cząstki żużla na powierzchni warstwy trzonowej, z oddzielaniem się kulek od cząstek żużla, chłodzi się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel za pomocą powierzchni chłodzącej z utworzeniem bryłek zawierających zestalone żelazo i węgiel, wyprowadza się bryłki zawierające stałe żelazo i węgiel z pieca mającego obrotowy trzon, oraz usuwa się cząstki żużla z pieca.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na powierzchnię warstwy trzonowej pieca z obrotowym trzonem nakłada się początkową warstwę materiału tlenku żelaza, mieszanki węglowej i mieszanki krzemionkowej, z wytworzeniem szklistej warstwy na tej powierzchni warstwy trzonowej.
3. Sposóbwedług zastrrz. 2, znamienny że wetapie wprowadzania umieszcza się materiał tlenku żelaza i mieszankę węglową na szklistej warstwie zawierającej tlenek żelaza, węgiel i krzemionkę.
4. Sposóbwedług zas^z. 1, znamienny tym, że się materiałypowlekające na powierzchnię warstwy trzonowej, które to materiały powlekające wybrane są z grupy obejmującej zasadniczo tlenek magnezu, tlenek krzemu, tlenek glinu, tlenek żelaza i mieszanki węglowe.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w etapie ogrzewania ogrzewa się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową za pomocą wielu promiennikowych źródeł ciepła, w temperaturze co najmniej 1450°C do 1600°C wewnątrz pieca.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym. że w etapie redukowania redukuje się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową stosując wiele promiennikowych źródeł ciepła, w temperaturze co najmniej 1450°C do 1540°C wewnątrz pieca.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym. że w etapie redukowania oęgr^^\^^ się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową za pomocą wielu promiennikowych źródeł ciepła, w temperaturze co najmniej 1400°C do 1500°C przy powierzchni warstwy trzonowej pieca.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym. że w etapie redukowania oęgr^^\^^ się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową za pomocą wielu promiennikowych źródeł ciepła, w temperaturze od co najmniej 1410°C do 1480°C przy powierzchni warstwy trzonowej pieca.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w eeapie chłodzenia stosie się powierzchnię chłodzącą umieszczoną blisko powierzchni warstwy trzonowej, przy czym powierzchnia ta chłodzi kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel, z wytworzeniem bryłek zawierających zestalone żelazo i węgiel na powierzchni trzonowej, przed etapem wyprowadzania.
10. Sposób wytwarzania produktu siałego zawierającegożelazo i węgieh z matenału tlenku zelaza i mieszanki węglowej, znamienny tym, że stosując piec mający powierzchnię warstwy podtrzonowej, w kolejnych etapach na powierzchnię warstwy podtrzonowej pieca wprowadza się materiały przygotowujące, w skład których wchodzą materiały tlenku żelaza, mieszanki węglowe i mieszanki krzemionkowe, ogrzewa się te materiały przygotowujące z wytworzeniem szklistej warstwy zawierającej co najmniej materiały tlenku żelaza i mieszanki krzemionkowe, umieszcza się materiał tlenku żelaza i mieszankę węglową na tej warstwie szklistej, ogrzewając redukuje się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową, tworzy się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel oraz cząstki żużla na warstwie szklistej, z oddzielaniem się cząstek żużla na warstwie szklistej, chłodzi się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel z wytworzeniem bryłek zawierających zestalone żelazo i węgiel, na warstwie szklistej, wyprowadza się bryłki zawierające stałe żelazo i węgiel z pieca, oraz usuwa się cząstki żużla z pieca.
11. Sposób według z^^Si^^. 10, znamienny tym, że się piec z obrotowym trzonem, mającym obrotową powierzchnię trzonową.
12. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że w et:apie materiałów towujących stosuje się dodatkowe materiały przygotowujące wybrane z grupy obejmującej zasadniczo tlenek magnezu, tlenek krzemu, tlenek glinu, tlenek żelaza i mieszanki węglowe.
13. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że w et:apie ogrzewa się m^t^^i^r^ł^ przygotowujące, za pomocą wielu promiennikowych źródeł ciepła, dostarczających ciepło, aby uzyskać temperaturę w zakresie od co najmniej 1450°C do 1600°C.
14. Sposób według zastrz. 10, znamienny t^r^, że w eeapie redukowania wystawia się matenał tlenku żelaza z mieszanką węglową na działanie wielu promiennikowych źródeł ciepła, dostarczających ciepło, aby uzyskać temperaturę w zakresie od co najmniej 1410°C do 1480°C wewnątrz pieca.
15. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że w etapie chłodzenia kulek zawierających ciekłe żelazo i węgiel stosuje się powierzchnię chłodzącą umieszczoną blisko warstwy szklistej, przy czym w etapie chłodzenia chłodzi się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel z wytworzeniem zestalonych bryłek zawierających żelazo i węgiel, na warstwie szklistej.
PL 194 677 B1
16. Sposób wytwarzania produktu stałego zawierającego żelazo i węgiel, z materiału tlenku żelaza i mieszanki węglowej, znamienny tym, że stosując piec mający powierzchnię warstwy podtrzonowej, w kolejnych etapach wprowadza się materiał tlenku żelaza, mieszankę węglową i mieszankę krzemionkową na powierzchnię warstwy podtrzonowej, ogrzewa się mieszanki z wytworzeniem szklistej warstwy trzonowej zawierającej co najmniej tlenek żelaza i mieszankę krzemionkową, umieszcza się materiały powlekające na tej szklistej warstwie trzonowej z wytworzeniem powleczonej szklistej warstwy trzonowej, umieszcza się materiał tlenku żelaza i mieszankę węglową na powleczonej szklistej warstwie trzonowej, redukuje się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową na tej powleczonej szklistej warstwie trzonowej, tworzy się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel oraz cząstki żużla na powleczonej szklistej warstwie trzonowej, chłodzi się kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel z wytworzeniem bryłek, oddzielonych od cząstek żużla, zawierających zestalone żelazo i węgiel na powleczonej szklistej warstwie trzonowej, wyprowadza się z pieca bryłki zawierające stałe żelazo i węgiel, oraz usuwa się cząstki żużla z pieca.
17. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że stosuje się piec z obrotowym trzonem, mającym obrotową powierzchnię trzonową.
18. Sposób według z^^I^i^. 16, tym, że w etapie umieszczaniamatenałów powlekających stosuje się materiał powlekający wybrany z grupy obejmującej zasadniczo mieszanki tlenku magnezu, tlenku krzemu, tlenku glinu, węgla i tlenku żelaza.
19. Sposób według zasfrz. 16, znamienny tym, że w eeapie ogrzewania ogrzewasię mieszanki za pomocą wielu promiennikowych źródeł ciepła, dostarczających ciepło, aby uzyskać temperaturę w zakresie od co najmniej 1450°C do 1600°C.
20. Sposób według zasfrz. 16, znamienny tym, że w eeapie redukowania wyst:awia się materiał tlenku żelaza z mieszanką węglową na działanie wielu promiennikowych źródeł ciepła, dostarczających ciepło, aby uzyskać temperaturę w zakresie od co najmniej 1410°C do 1480°C wewnątrz pieca.
21. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że w etapie chłodzenia kulek zawierających ciekłe żelazo i węgiel stosuje się powierzchnię chłodzącą umieszczoną blisko warstwy szklistej, przy czym powierzchnia ta chłodzi kulki zawierające ciekłe żelazo i węgiel z wytworzeniem bryłek zawierających zestalone żelazo i węgiel, na powleczonej szklistej warstwie trzonowej, przed etapem wyprowadzania.
PL99348435A 1998-11-12 1999-11-12 Sposób wytwarzania produktu stałego zawierającegożelazo i węgiel PL194677B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US10804598P 1998-11-12 1998-11-12
US09/266,989 US6413295B2 (en) 1998-11-12 1999-03-12 Iron production method of operation in a rotary hearth furnace and improved furnace apparatus
PCT/EP1999/008726 WO2000029628A1 (en) 1998-11-12 1999-11-12 Iron production method of operation in a rotary hearth furnace and improved furnace apparatus

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL348435A1 PL348435A1 (en) 2002-05-20
PL194677B1 true PL194677B1 (pl) 2007-06-29

Family

ID=26805466

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99348435A PL194677B1 (pl) 1998-11-12 1999-11-12 Sposób wytwarzania produktu stałego zawierającegożelazo i węgiel

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6413295B2 (pl)
EP (1) EP1137817B1 (pl)
JP (1) JP4231960B2 (pl)
KR (1) KR100417201B1 (pl)
CN (1) CN1289693C (pl)
AR (1) AR021245A1 (pl)
AT (1) ATE241020T1 (pl)
AU (1) AU760611B2 (pl)
BR (1) BR9916605B1 (pl)
CA (1) CA2348940C (pl)
CZ (1) CZ20011580A3 (pl)
DE (1) DE69908176T2 (pl)
ES (1) ES2199599T3 (pl)
HU (1) HUP0105164A3 (pl)
ID (1) ID28563A (pl)
PE (1) PE20001247A1 (pl)
PL (1) PL194677B1 (pl)
SK (1) SK6112001A3 (pl)
WO (1) WO2000029628A1 (pl)

Families Citing this family (56)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EA001158B1 (ru) * 1996-03-15 2000-10-30 Кабусики Кайся Кобе Сейко Сё Способ и устройство для получения металлического железа
US6506231B2 (en) * 1996-03-15 2003-01-14 Kabushiki Kaisha Kobe Seiko Sho Method and apparatus for making metallic iron
CN1306045C (zh) 1999-08-30 2007-03-21 株式会社神户制钢所 粒状还原铁原料的供给方法及其装置
PL201389B1 (pl) * 2000-03-30 2009-04-30 Kobe Seiko Sho Kobe Steel Kk Sposób wytwarzania granulowanego metalicznego żelaza
JP2001288504A (ja) 2000-03-31 2001-10-19 Midrex Internatl Bv 溶融金属鉄の製造方法
TW562860B (en) 2000-04-10 2003-11-21 Kobe Steel Ltd Method for producing reduced iron
JP4287572B2 (ja) 2000-04-26 2009-07-01 株式会社神戸製鋼所 回転式炉床炉
JP4757982B2 (ja) * 2000-06-28 2011-08-24 株式会社神戸製鋼所 粒状金属鉄の歩留まり向上方法
JP3866492B2 (ja) 2000-06-29 2007-01-10 株式会社神戸製鋼所 回転炉床式還元炉の操業方法
US6749664B1 (en) * 2001-01-26 2004-06-15 Midrex International, B.V., Rotterdam, Zurich Branch Furnace hearth for improved molten iron production and method of operation
JP4691827B2 (ja) * 2001-05-15 2011-06-01 株式会社神戸製鋼所 粒状金属鉄
JP4266284B2 (ja) * 2001-07-12 2009-05-20 株式会社神戸製鋼所 金属鉄の製法
JP2003034813A (ja) * 2001-07-24 2003-02-07 Kobe Steel Ltd 粒状金属鉄とスラグの分離促進方法
JP4267843B2 (ja) 2001-08-31 2009-05-27 株式会社神戸製鋼所 金属鉄の製法
US6689182B2 (en) 2001-10-01 2004-02-10 Kobe Steel, Ltd. Method and device for producing molten iron
US6814924B2 (en) 2001-10-22 2004-11-09 Kobe Steel, Ltd. Rotary hearth furnace and screw thereof for discharging reduced iron
JP4256645B2 (ja) * 2001-11-12 2009-04-22 株式会社神戸製鋼所 金属鉄の製法
MY133537A (en) * 2002-01-24 2007-11-30 Kobe Steel Ltd Method for making molten iron
TW585924B (en) * 2002-04-03 2004-05-01 Kobe Steel Ltd Method for making reduced iron
JP2004000882A (ja) * 2002-04-17 2004-01-08 Kobe Steel Ltd 重金属及び/又は有機化合物の処理方法
JP4125549B2 (ja) * 2002-05-31 2008-07-30 新日鉄エンジニアリング株式会社 回転炉床式加熱炉の炉体構造
TW200403344A (en) * 2002-06-18 2004-03-01 Kobe Steel Ltd Method of producing stainless steel by re-using waste material of stainless steel producing process
JP4153281B2 (ja) * 2002-10-08 2008-09-24 株式会社神戸製鋼所 酸化チタン含有スラグの製造方法
DE60322561D1 (de) * 2002-10-18 2008-09-11 Kobe Steel Ltd Ferronickel und verfahren zur herstellung von rohmaterial für die ferronickelverhüttung
JP4116874B2 (ja) 2002-12-05 2008-07-09 株式会社神戸製鋼所 溶鉄の製法
JP4307849B2 (ja) * 2003-01-07 2009-08-05 株式会社神戸製鋼所 クロム含有原料の還元方法
TWI282818B (en) * 2003-01-16 2007-06-21 Kobe Steel Ltd A rotary hearth furnace and iron production method thereby
JP4490640B2 (ja) 2003-02-26 2010-06-30 株式会社神戸製鋼所 還元金属の製造方法
JP4167101B2 (ja) * 2003-03-20 2008-10-15 株式会社神戸製鋼所 粒状金属鉄の製法
JP4167113B2 (ja) 2003-04-17 2008-10-15 株式会社神戸製鋼所 還元鉄の製造方法及び装置
US8470068B2 (en) * 2004-12-07 2013-06-25 Nu-Iron Technology, Llc Method and system for producing metallic iron nuggets
JP2008523247A (ja) * 2004-12-07 2008-07-03 ニュー−アイロン テクノロジー リミテッド ライアビリティー カンパニー 金属鉄ナゲットを生成するための方法およびシステム
JP5047468B2 (ja) * 2005-03-31 2012-10-10 新日本製鐵株式会社 還元鉄の製造方法
WO2007027998A2 (en) * 2005-08-30 2007-03-08 E. I. Du Pont De Nemours And Company Ore reduction process and titanium oxide and iron metallization product
JP4981320B2 (ja) * 2006-01-17 2012-07-18 株式会社神戸製鋼所 金属鉄の製法
US8021460B2 (en) * 2006-07-26 2011-09-20 Nu-Iron Technology, Llc System and method for producing metallic iron nodules
WO2008042997A1 (en) * 2006-10-04 2008-04-10 Nu-Iron Technology, Llc System and method for producing metallic iron
WO2008042996A1 (en) * 2006-10-04 2008-04-10 Nu-Iron Technology, Llc System and method of producing metallic iron
JP4976822B2 (ja) 2006-11-14 2012-07-18 株式会社神戸製鋼所 粒状金属鉄の製造方法およびその装置
WO2008063897A2 (en) * 2006-11-17 2008-05-29 Nu-Iron Technology, Llc Multiple hearth furnace for reducing iron oxide
WO2008089060A1 (en) * 2007-01-12 2008-07-24 Nu-Iron Technology, Llc System and method for cooling and removing iron from a hearth
WO2009052066A1 (en) * 2007-10-15 2009-04-23 E. I. Du Pont De Nemours And Company Ore reduction process using carbon based materials having a low sulfur content and titanium oxide and iron metallization product therefrom
US8340014B2 (en) * 2007-12-26 2012-12-25 Lg Electronics Inc. Method for transmitting and receiving signals using multi-band radio frequencies
PL2247759T3 (pl) * 2008-01-30 2015-08-31 Nu Iron Tech Llc Sposób i układ do wytwarzania bryłek metalicznego żelaza
CA2661419A1 (en) * 2008-04-03 2009-10-03 Nu-Iron Technology, Llc System and method for producing metallic iron
JP5503420B2 (ja) * 2010-06-07 2014-05-28 株式会社神戸製鋼所 粒状金属の製造方法
US8287621B2 (en) 2010-12-22 2012-10-16 Nu-Iron Technology, Llc Use of bimodal carbon distribution in compacts for producing metallic iron nodules
CN103060546A (zh) * 2012-12-20 2013-04-24 天津钢铁集团有限公司 转炉污泥直接利用转化方法
US9534275B2 (en) 2013-03-06 2017-01-03 Midrex Technologies, Inc. Methods and systems for reducing chromium containing raw material
CN103667675A (zh) * 2013-08-01 2014-03-26 北京神雾环境能源科技集团股份有限公司 红土镍矿处理方法
CN103667743B (zh) * 2013-09-16 2016-08-17 江苏省冶金设计院有限公司 红土镍矿处理方法
CN103667742B (zh) * 2013-09-16 2016-03-02 江苏省冶金设计院有限公司 红土镍矿处理方法
CN103695632B (zh) * 2013-12-31 2016-05-04 泰州振昌工业废渣综合利用有限责任公司 一种使用铁矿尾渣调节熔分还原改性炉造渣碱度的方法
CN106148624A (zh) * 2016-08-01 2016-11-23 江苏省冶金设计院有限公司 直接还原含铁原料的方法和系统
CN106119457A (zh) * 2016-08-01 2016-11-16 江苏省冶金设计院有限公司 直接还原含铁原料的方法和系统
CN107881283A (zh) * 2017-11-21 2018-04-06 江苏省冶金设计院有限公司 一种转底炉

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1885381A (en) 1930-06-30 1932-11-01 Kenneth M Simpson Process for the production of iron
US2072072A (en) 1933-09-01 1937-02-23 Reading Iron Company Iron metallurgy
NL6609484A (pl) * 1965-07-19 1967-01-20
US3443931A (en) 1965-09-10 1969-05-13 Midland Ross Corp Process for making metallized pellets from iron oxide containing material
SE380832B (sv) * 1974-03-15 1975-11-17 Asea Ab Sett och anordning for framstellning av kolhaltig metallsmelta ur metalloxidhaltigt material
DE3421878A1 (de) * 1984-06-13 1985-12-19 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln Verfahren und anlage zur kontinuierlichen erzeugung von roheisen
US4622905A (en) 1985-03-04 1986-11-18 International Metals Reclamation Co., Inc. Furnacing
US4597564A (en) 1985-05-23 1986-07-01 The International Metals Reclamation Company, Inc. Rotary hearth
US4701214A (en) 1986-04-30 1987-10-20 Midrex International B.V. Rotterdam Method of producing iron using rotary hearth and apparatus
US4676741A (en) 1986-10-22 1987-06-30 The International Metals Reclamation Company, Inc. Radiantly heated furnace
US5186741A (en) 1991-04-12 1993-02-16 Zia Patent Company Direct reduction process in a rotary hearth furnace
BE1008397A6 (fr) 1994-07-13 1996-05-07 Centre Rech Metallurgique Procede pour fabriquer une eponge de fer a basse teneur en soufre.
US5730775A (en) 1994-12-16 1998-03-24 Midrex International B.V. Rotterdam, Zurich Branch Method for rapid reduction of iron oxide in a rotary hearth furnace
US5885521A (en) 1994-12-16 1999-03-23 Midrex International B.V. Rotterdam, Zurich Branch Apparatus for rapid reduction of iron oxide in a rotary hearth furnace
US5601631A (en) 1995-08-25 1997-02-11 Maumee Research & Engineering Inc. Process for treating metal oxide fines
EA001158B1 (ru) 1996-03-15 2000-10-30 Кабусики Кайся Кобе Сейко Сё Способ и устройство для получения металлического железа
JPH10204516A (ja) 1997-01-24 1998-08-04 Sumitomo Metal Ind Ltd 還元鉄の製造方法および装置
BR9806224A (pt) 1997-09-30 2000-04-18 Kawasaki Steel Co Forno de soleira rotativo para reduzir óxidos e seu método operacional.
JP3845978B2 (ja) 1997-09-30 2006-11-15 Jfeスチール株式会社 回転炉床炉の操業方法および回転炉床炉
EP0909804B1 (en) * 1997-10-15 2010-09-08 China Petro-Chemical Corporation A process for production of ethylene and propylene by catalytic pyrolysis of heavy hydrocarbons
JP4159634B2 (ja) 1997-10-23 2008-10-01 株式会社神戸製鋼所 金属鉄の製法および装置
US6126718A (en) 1999-02-03 2000-10-03 Kawasaki Steel Corporation Method of producing a reduced metal, and traveling hearth furnace for producing same

Also Published As

Publication number Publication date
DE69908176D1 (de) 2003-06-26
AU760611B2 (en) 2003-05-22
CZ20011580A3 (cs) 2002-03-13
DE69908176T2 (de) 2004-03-18
HUP0105164A3 (en) 2002-06-28
ID28563A (id) 2001-05-31
PE20001247A1 (es) 2000-12-05
HUP0105164A2 (hu) 2002-04-29
BR9916605B1 (pt) 2009-01-13
CA2348940C (en) 2005-02-15
PL348435A1 (en) 2002-05-20
EP1137817A1 (en) 2001-10-04
EP1137817B1 (en) 2003-05-21
ES2199599T3 (es) 2004-02-16
BR9916605A (pt) 2001-08-14
CN1289693C (zh) 2006-12-13
KR20010080423A (ko) 2001-08-22
WO2000029628A1 (en) 2000-05-25
US6413295B2 (en) 2002-07-02
AR021245A1 (es) 2002-07-03
CA2348940A1 (en) 2000-05-25
JP2000144224A (ja) 2000-05-26
ATE241020T1 (de) 2003-06-15
AU1505800A (en) 2000-06-05
SK6112001A3 (en) 2002-01-07
CN1325459A (zh) 2001-12-05
US20010052273A1 (en) 2001-12-20
KR100417201B1 (ko) 2004-02-05
JP4231960B2 (ja) 2009-03-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL194677B1 (pl) Sposób wytwarzania produktu stałego zawierającegożelazo i węgiel
EP0969105B1 (en) Method of operating a movable hearth furnace for reducing oxides
CA1244656A (en) Processes and appparatus for the smelting reduction of smeltable materials
JP4069493B2 (ja) 還元鉄の製造方法
WO2002012570A2 (en) Method for producing metallic iron
JP3513832B2 (ja) 移動型炉床炉の操業方法および移動型炉床炉
KR19990076813A (ko) 용선제조방법
US4756748A (en) Processes for the smelting reduction of smeltable materials
US6749664B1 (en) Furnace hearth for improved molten iron production and method of operation
JP3817969B2 (ja) 還元金属の製造方法
US3471283A (en) Reduction of iron ore
JP4307686B2 (ja) 原料供給装置および還元鉄製造方法
JP2003034813A (ja) 粒状金属鉄とスラグの分離促進方法
JP2001181719A (ja) 金属含有物からの還元金属の製造方法
JP2005126732A (ja) 金属酸化物含有物質の溶融還元方法および溶融還元装置
JP3451901B2 (ja) 移動型炉床炉の操業方法
RU2233889C2 (ru) Способ получения железа в печи с вращающимся подом и усовершенствованный печной аппарат
MXPA01004771A (en) Iron production method of operation in a rotary hearth furnace and improved furnace apparatus
FI91543C (fi) Menetelmä ja laite ferrokromin valmistamiseksi
JPH04136111A (ja) 溶融還元製鉄法
JPH11106815A (ja) 移動型炉床炉の操業方法
JPH0321604B2 (pl)
JP2003239007A (ja) 金属含有物からの還元金属の製造方法
MXPA97008321A (en) Process to reduce powders in electric steel structures and installation for implement
JP2001153566A (ja) 高温溶融物の排出・搬送・加工処理システム法