PL194196B1 - Urządzenie ograniczające skutki kolizji miejskiego pojazdu szynowego - Google Patents
Urządzenie ograniczające skutki kolizji miejskiego pojazdu szynowegoInfo
- Publication number
- PL194196B1 PL194196B1 PL336781A PL33678199A PL194196B1 PL 194196 B1 PL194196 B1 PL 194196B1 PL 336781 A PL336781 A PL 336781A PL 33678199 A PL33678199 A PL 33678199A PL 194196 B1 PL194196 B1 PL 194196B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- vehicle
- deformation
- length
- path
- front part
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B61—RAILWAYS
- B61G—COUPLINGS; DRAUGHT AND BUFFING APPLIANCES
- B61G11/00—Buffers
- B61G11/16—Buffers absorbing shocks by permanent deformation of buffer element
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B61—RAILWAYS
- B61D—BODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
- B61D15/00—Other railway vehicles, e.g. scaffold cars; Adaptations of vehicles for use on railways
- B61D15/06—Buffer cars; Arrangements or construction of railway vehicles for protecting them in case of collisions
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B61—RAILWAYS
- B61D—BODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
- B61D17/00—Construction details of vehicle bodies
- B61D17/04—Construction details of vehicle bodies with bodies of metal; with composite, e.g. metal and wood body structures
- B61D17/06—End walls
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Transportation (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Vibration Dampers (AREA)
- Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
- Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
- Steering Controls (AREA)
- Ceramic Products (AREA)
- Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
- Cleaning Of Streets, Tracks, Or Beaches (AREA)
- Air Bags (AREA)
- Body Structure For Vehicles (AREA)
Abstract
1. Urzadzenie ograniczajace skutki kolizji miej- skiego pojazdu szynowego, umieszczone na kon- cach pojazdu w rejonach jego czolownic, wyposa- zone w osadzony w amortyzatorach zderzak, umieszczony pod zaopatrzona w strefe kontrolowa- nego odksztalcenia przednia czescia pojazdu, znamienne tym, ze zderzak (1) wystaje przed przednia czesc (5) pojazdu na dlugosc (Y) równa skokowi (Z) amortyzatora (2) powiekszonemu o droge (Q) zerwania bezpiecznika (3), droga (T) swobodnego przemieszczenia sie zderzaka (1) wraz z amortyzatorem (2) wzdluz prowadnicy (4), po zerwaniu bezpiecznika (3), jest równa drodze (X) odksztalcenia strefy kontrolowanego odksztal- cenia przedniej czesci (5) pojazdu, powiekszonej o droge (Q) zerwania bezpiecznika (3), natomiast dlugosc (W) na jaka wystaje nieruchoma czesc amortyzatora (2), oraz dlugosc (T) wolnej prze- strzeni w prowadnicy (4) sa przynajmniej tak duze, jak droga (X) odksztalcenia strefy kontrolowanego odksztalcenia przedniej czesci (5) pojazdu, powiek- szona o droge (Q) zerwania bezpiecznika (3). PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie ograniczające skutki kolizji miejskiego pojazdu szynowego, umieszczone na końcach pojazdu w rejonach jego czołownic, wyposażone w osadzony w amortyzatorach zderzak, umieszczony pod zaopatrzoną w strefę kontrolowanego odkształcenia przednią częścią pojazdu.
Miejskie pojazdy szynowe są częściej przedmiotem kolizji niż pojazdy poruszające się na trasach poza-miejskich i muszą być zaopatrzone w lepsze urządzenia ograniczające skutki kolizji. W takie urządzenia powinny być wyposażone również pozostałe pojazdy, które mogą być uczestnikami kolizji, poruszające się po jezdniach wspólnych z torowiskami. Analizy zaistniałych kolizji dowiodły, że znane urządzenia nie są wystarczające. Dotyczy to również kolizji z innymi niż szynowe pojazdami.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 38 18 839 znane jest urządzenie wyposażone w szeroki zderzak, umieszczony zamiast rozłącznej głowicy środkowego sprzęgła zderzakowego. Zderzak jest zaopatrzony na swych końcach w zabezpieczenie odchylne.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 39 31 171 znane jest urządzenie oparte na tej samej zasadzie działania. Różna jest tylko konstrukcja zabezpieczenia odchylnego. Niedogodnością zasady działania tego urządzenia jest, że po przemieszczeniu się amortyzatora o jego skok następuje odkształcenie przedniej części pojazdu. Kolejną niedogodnością jest, że podczas zderzenia nieosiowego z samochodem osobowym, co jest według analiz najczęstszym przypadkiem kolizji, nie jest możliwe odwracalne przejmowanie energii za pomocą umieszczonej środkowo wkładki sprzęgła, ze względu na duży moment pojawiającej się siły.
W Drezdeńskim Przedsiębiorstwie Tramwajowym zastosowano rozwiązanie oznaczone NGT6 DD, w którym szeroki zderzak jest osadzony w dwóch amortyzatorach. Również w tym przypadku, po przemieszczeniu się amortyzatora o jego skok, następuje odkształcenie przedniej części pojazdu.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiego urządzenia ograniczającego skutki kolizji miejskiego pojazdu szynowego, które wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas urządzeń, zwłaszcza urządzenia umożliwiającego lokalne tylko odkształcenie przedniej części pojazdu i zmniejszającego skutki kolizji dla pojazdu i jego pasażerów.
Cel ten zrealizowano według wynalazku przez opracowanie konstrukcji urządzenia, w którym zderzak wystaje przed przednią część pojazdu na długość równą skokowi amortyzatora powiększonemu o drogę zerwania bezpiecznika.
Droga swobodnego przemieszczenia się zderzaka wraz z amortyzatorem wzdłuż prowadnicy, po zerwaniu bezpiecznika, jest równa drodze odkształcenia strefy kontrolowanego odkształcenia przedniej części pojazdu, powiększonej o drogę zerwania bezpiecznika. Długość na jaką wystaje nieruchoma część amortyzatora, oraz długość wolnej przestrzeni w prowadnicy są przynajmniej tak duże, jak droga odkształcenia strefy kontrolowanego odkształcenia przedniej części pojazdu powiększona o drogę zerwania bezpiecznika.
Amortyzator przejmuje energię kinetyczną podczas drobniejszych kolizji. Po przekroczeniu skoku amortyzatora następuje zerwanie bezpiecznika. Energia zderzenia zostaje przejęta przez przednią część pojazdu, która odkształca się tylko miejscowo.
W jeszcze bardziej bezpiecznym rozwiązaniu konstrukcyjnym przed przednią częścią pojazdu inad zderzakiem jest umieszczony element odkształcalny, odkształcany na określoną głębokość. Zderzak wystaje przed przednią część pojazdu na długość równą skokowi amortyzatora, powiększonemu o drogę zerwania bezpiecznika i o głębokość odkształcenia elementu odkształcalnego. Długość na jaką wystaje nieruchoma część amortyzatora, oraz długość wolnej przestrzeni w prowadnicy są przynajmniej tak duże, jak droga odkształcenia strefy kontrolowanego odkształcenia przedniej części pojazdu powiększona o drogę zerwania bezpiecznika i o głębokość odkształcenia elementu odkształcalnego.
Zalety wynalazku polegają na tym, że odkształcenia przedniej części pojazdu powstałe podczas kolizji są kontrolowane. Dzięki temu umożliwione jest znaczne zmniejszenie kosztów napraw, a część pojazdu przeznaczona dla pasażerów pozostaje całkowicie ochroniona. Bezpiecznik i droga swobodnego przemieszczania się zderzaka po zerwaniu bezpiecznika umożliwiają niezakłócone odkształcanie się przedniej części pojazdu. Dzięki umieszczeniu zderzaka pod przednią częścią pojazdu może się on przemieszczać bez przeszkód. Skutki kolizji z pojazdami, których przednia część znajduje się nad zderzakiem zostają ograniczone dzięki zastosowaniu elementu odkształcalnego, który przejmuje określoną ilość energii wywołanej kolizją.
PL 194 196 B1
Wynalazek jest przykładowo wyjaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat urządzenia według wynalazku, w widoku z boku, a fig. 2 - urządzenie według fig. 1, uzupełnione o element odkształcalny.
Zderzak 1 pojazdu jest osadzony na amortyzatorach 2 (fig. 1) i wystaje na długość Y przed przednią część 5 pojazdu. Amortyzatory 2 są przykręcone do bezpiecznika 3. Bezpiecznik 3 jest przymocowany do kołnierza prowadnicy 4. Przednia część 5 pojazdu i prowadnica 4 łączą się z zaznaczonym schematycznie nadwoziem 6 pojazdu. Podczas kolizji najpierw zderzak 1 przemieszcza się o skok Z, amortyzatora 2. Po zakończeniu tego skoku wzrasta siła na zderzaku i zostaje zerwany bezpiecznik 3. Zderzak 1 przemieszcza się o drogę Q zerwania bezpiecznika 3. Wówczas następuje przejęcie siły przez przednią część 5 pojazdu, która odkształca się o drogę X. Równocześnie stała część amortyzatora 2 przemieszcza się w prowadnicy 4 o drogę równą drodze Q zerwania bezpiecznika 3, powiększoną o drogę X odkształcenia przedniej części 5 pojazdu.
Figura 2 przedstawia jeszcze skuteczniejsze rozwiązanie konstrukcyjne, w którym przed przednią częścią 5 pojazdu jest umieszczony element odkształcalny. Zderzak 1 wystaje na długość Y przed przednią część 5 pojazdu, powiększoną o głębokość V odkształcenia elementu odkształcalnego 7. Długość W na jaką wystaje nieruchoma część amortyzatora 2, oraz długość T wolnej przestrzeni w prowadnicy 4 są przynajmniej tak duże, jak droga X odkształcenia strefy kontrolowanego odkształcenia przedniej części 5 pojazdu, powiększona o drogę Q zerwania bezpiecznika 3 i o głębokość V odkształcenia elementu odkształcalnego 7.
Claims (2)
1. Urządzenie ograniczające skutki kolizji miejskiego pojazdu szynowego, umieszczone na końcach pojazdu w rejonach jego czołownic, wyposażone w osadzony w amortyzatorach zderzak, umieszczony pod zaopatrzoną w strefę kontrolowanego odkształcenia przednią częścią pojazdu, znamienne tym, że zderzak (1) wystaje przed przednią część (5) pojazdu na długość (Y) równą skokowi (Z) amortyzatora (2) powiększonemu o drogę (Q) zerwania bezpiecznika (3), droga (T) swobodnego przemieszczenia się zderzaka (1) wraz z amortyzatorem (2) wzdłuż prowadnicy (4), po zerwaniu bezpiecznika (3), jest równa drodze (X) odkształcenia strefy kontrolowanego odkształcenia przedniej części (5) pojazdu, powiększonej o drogę (Q) zerwania bezpiecznika (3), natomiast długość (W) na jaką wystaje nieruchoma część amortyzatora (2), oraz długość (T) wolnej przestrzeni w prowadnicy (4) są przynajmniej tak duże, jak droga (X) odkształcenia strefy kontrolowanego odkształcenia przedniej części (5) pojazdu, powiększona o drogę (Q) zerwania bezpiecznika (3).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przed przednią częścią (5) pojazdu i nad zderzakiem (1) jest umieszczony element odkształcalny (1), odkształcany na głębokość (V), a równocześnie zderzak (1) wystaje przed przednią część (5) pojazdu na długość równą skokowi (Z) amortyzatora (2), powiększonemu o drogę (Q) zerwania bezpiecznika (3) i o głębokość (V) odkształcenia elementu odkształcalnego (7), przy czym długość (W) na jaką wystaje nieruchoma część amortyzatora (2), oraz długość (T) wolnej przestrzeni w prowadnicy (4) są przynajmniej tak duże, jak droga (X) odkształcenia strefy kontrolowanego odkształcenia przedniej części (5) pojazdu, powiększona o drogę (Q) zerwania bezpiecznika (3) i o głębokość (V) odkształcenia elementu odkształcalnego (T).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19855830A DE19855830C1 (de) | 1998-12-03 | 1998-12-03 | Kollisionsschutzeinrichtung für spurgeführte Stadtverkehrsfahrzeuge |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL336781A1 PL336781A1 (en) | 2000-06-05 |
PL194196B1 true PL194196B1 (pl) | 2007-05-31 |
Family
ID=7889876
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL336781A PL194196B1 (pl) | 1998-12-03 | 1999-11-26 | Urządzenie ograniczające skutki kolizji miejskiego pojazdu szynowego |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1006033B1 (pl) |
AT (1) | ATE273819T1 (pl) |
CZ (1) | CZ292681B6 (pl) |
DE (2) | DE19855830C1 (pl) |
ES (1) | ES2230782T3 (pl) |
PL (1) | PL194196B1 (pl) |
PT (1) | PT1006033E (pl) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10349514B3 (de) * | 2003-10-23 | 2005-07-14 | Ifa-Technologies Gmbh | Axial ineinanderschiebbare Kraftfahrzeug-Antriebswelle |
ES2354325T3 (es) * | 2008-01-10 | 2011-03-14 | Alstom Transport Sa | Vehículo sobre carriles dotado de un dispositivo de absorción de choques de varios niveles. |
FR3056541B1 (fr) * | 2016-09-23 | 2018-10-26 | Alstom Transp Tech | Douille cisaillable d'attelage ferroviaire |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE635018C (de) * | 1933-01-14 | 1936-09-14 | Curt Stedefeld Dipl Ing | Stromlinienfoermiger Kopfteil mit zurueckliegendem Fuehrerstandsaufbau fuer Triebwagen mit hohen Geschwindigkeiten |
CH265703A (de) * | 1948-03-03 | 1949-12-15 | Schweiz Wagons Aufzuegefab | Puffer an Schienenfahrzeugen. |
DE3228942A1 (de) * | 1982-08-03 | 1984-02-09 | Scharfenbergkupplung Gmbh, 3320 Salzgitter | Kletterschutz fuer schienenfahrzeuge |
DE3931171A1 (de) | 1988-06-03 | 1991-04-04 | Messerschmitt Boelkow Blohm | Schienenfahrzeug |
DE3818839A1 (de) * | 1988-06-03 | 1989-12-07 | Messerschmitt Boelkow Blohm | Schienenfahrzeug |
DE4305490A1 (de) * | 1993-02-23 | 1994-08-25 | Porsche Ag | Pralldämpfer |
FR2715904A1 (fr) * | 1994-02-08 | 1995-08-11 | Sardou Max | Structure de véhicule, notamment de locomotive de train. |
-
1998
- 1998-12-03 DE DE19855830A patent/DE19855830C1/de not_active Expired - Fee Related
-
1999
- 1999-10-12 EP EP99120340A patent/EP1006033B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-10-12 PT PT99120340T patent/PT1006033E/pt unknown
- 1999-10-12 ES ES99120340T patent/ES2230782T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1999-10-12 DE DE59910266T patent/DE59910266D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-10-12 AT AT99120340T patent/ATE273819T1/de active
- 1999-11-09 CZ CZ19993955A patent/CZ292681B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1999-11-26 PL PL336781A patent/PL194196B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP1006033B1 (de) | 2004-08-18 |
DE19855830C1 (de) | 2000-02-24 |
CZ395599A3 (cs) | 2000-08-16 |
ES2230782T3 (es) | 2005-05-01 |
DE59910266D1 (de) | 2004-09-23 |
EP1006033A1 (de) | 2000-06-07 |
CZ292681B6 (cs) | 2003-11-12 |
PL336781A1 (en) | 2000-06-05 |
ATE273819T1 (de) | 2004-09-15 |
PT1006033E (pt) | 2004-12-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR101063942B1 (ko) | 충격 흡수 장치 | |
ATE395527T1 (de) | System für stossabschwächung | |
CN112109758B (zh) | 一种轨道车辆防撞系统及防撞方法 | |
KR20100052509A (ko) | 레일본 운송수단의 전면 또는 후면영역을 위한 적어도 하나의 에너지 흡수 장치를 구비한 충격흡수장치 | |
CZ285538B6 (cs) | Kolejové vozidlo | |
ES2237862T3 (es) | Dispositivo de seguridad para conductores de vehiculos ferroviarios. | |
CN112109764B (zh) | 一种挡车器及轨道车辆防撞方法 | |
PL194196B1 (pl) | Urządzenie ograniczające skutki kolizji miejskiego pojazdu szynowego | |
Scholes | Railway passenger vehicle design loads and structural crashworthiness | |
CZ130099A3 (cs) | Protikolizní ochranné zařízení pro kolejová vozidla | |
EP1279580A1 (en) | A suspended vehicles transportation system | |
DE58900579D1 (de) | Schienenfahrzeug. | |
AU2006230784A1 (en) | Rail vehicle comprising a coupling connection that is adapted to a crash situation | |
ES2925245T3 (es) | Tope con caja-guía con empujador revestido por secciones | |
Urbański et al. | Passive safety features of a type 227M rail vehicle | |
GB2404635A (en) | Energy absorption device | |
US20040195861A1 (en) | Impact energy absorbing device for vehicles | |
HU9203071D0 (en) | Support structure for fastening bodies of commercial railroad vehicles preferably for reservoirs of container cars | |
RU64164U1 (ru) | Устройство для соединения кузова с рамой пассажирского вагона | |
US20100313785A1 (en) | safety-oriented rail car design | |
CZ12563U1 (cs) | Ochranný blok proti podélným rázům, zejména pro lokomotivní rámy | |
JPH0245263A (ja) | 車両用連結装置 |