PL192518B1 - Sposób otrzymywania aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku - Google Patents

Sposób otrzymywania aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku

Info

Publication number
PL192518B1
PL192518B1 PL343399A PL34339999A PL192518B1 PL 192518 B1 PL192518 B1 PL 192518B1 PL 343399 A PL343399 A PL 343399A PL 34339999 A PL34339999 A PL 34339999A PL 192518 B1 PL192518 B1 PL 192518B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
coffee
aroma
stripping
slurry
aroma components
Prior art date
Application number
PL343399A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343399A1 (en
Inventor
Zenon Ioannis Mandralis
Scott Westfall
Kenneth A. Yunker
Original Assignee
Nestle Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=22012473&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL192518(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Nestle Sa filed Critical Nestle Sa
Publication of PL343399A1 publication Critical patent/PL343399A1/xx
Publication of PL192518B1 publication Critical patent/PL192518B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23FCOFFEE; TEA; THEIR SUBSTITUTES; MANUFACTURE, PREPARATION, OR INFUSION THEREOF
    • A23F5/00Coffee; Coffee substitutes; Preparations thereof
    • A23F5/46Coffee flavour; Coffee oil; Flavouring of coffee or coffee extract
    • A23F5/48Isolation or recuperation of coffee flavour or coffee oil
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23FCOFFEE; TEA; THEIR SUBSTITUTES; MANUFACTURE, PREPARATION, OR INFUSION THEREOF
    • A23F5/00Coffee; Coffee substitutes; Preparations thereof
    • A23F5/24Extraction of coffee; Coffee extracts; Making instant coffee
    • A23F5/28Drying or concentrating coffee extract
    • A23F5/34Drying or concentrating coffee extract by spraying into a gas stream
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23FCOFFEE; TEA; THEIR SUBSTITUTES; MANUFACTURE, PREPARATION, OR INFUSION THEREOF
    • A23F5/00Coffee; Coffee substitutes; Preparations thereof
    • A23F5/24Extraction of coffee; Coffee extracts; Making instant coffee
    • A23F5/28Drying or concentrating coffee extract
    • A23F5/32Drying or concentrating coffee extract by lyophilisation
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23FCOFFEE; TEA; THEIR SUBSTITUTES; MANUFACTURE, PREPARATION, OR INFUSION THEREOF
    • A23F5/00Coffee; Coffee substitutes; Preparations thereof
    • A23F5/46Coffee flavour; Coffee oil; Flavouring of coffee or coffee extract
    • A23F5/48Isolation or recuperation of coffee flavour or coffee oil
    • A23F5/486Isolation or recuperation of coffee flavour or coffee oil by distillation from beans, ground or not, e.g. stripping; Recovering volatile gases, e.g. roaster or grinder gases

Abstract

1. Sposób otrzymywania aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku obejmujacy wy- tworzenie zawiesiny palonej, zmielonej kawy w cieczy wodnej, przy czym zawiesina zawiera 1-30% substancji stalych i doprowadzenie powyzszej zawiesiny do szczytu kolumny odpedzajacej, zna- mienny tym, ze - odpedza sie skladniki aromatu z zawiesiny przy uzyciu gazu, w sposób zasadniczo prze- ciwpradowy, z wytworzeniem aromatyzowanego gazu zawierajacego skladniki aromatu, nastepnie - zbiera sie skladniki aromatu z aromatyzowanego gazu, po czym - transportuje sie zawiesine po odpedzeniu, opuszczajaca dno kolumny odpedzajacej, do ukladu ekstrakcyjnego, a nastepnie - zateza sie ekstrakt kawy opuszczajacy uklad ekstrakcyjny, po czym - laczy sie zatezony ekstrakt kawy i zebrane skladniki aromatu, z wytworzeniem aromatyzo- wanego ekstraktu oraz - suszy sie aromatyzowany ekstrakt z wytworzeniem aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób otrzymywania aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku.
Aromaty stanowią ważną część wielu produktów, ponieważ konsumenci kojarzą pewne aromaty z pewnymi produktami. Jeżeli produktowi brak skojarzonego z nim aromatu, to ma to szkodliwy wpływ na odbiór produktu przez konsumenta. Jest to problem zwłaszcza w dziedzinie kaw instant, chociaż istnieje także w innych dziedzinach. Proszki kawy instant, które otrzymuje się sposobami przemysłowymi obejmującymi ekstrakcję, zatężanie i suszenie, są zazwyczaj zasadniczo pozbawione aromatu. Z tej przyczyny typowe jest odzyskiwanie aromatów kawy, które są wydzielanie podczas przetwarzania kawy instant, i ponowne włączanie tych aromatów do stężonego ekstraktu kawy przed suszeniem lub do kawy instant w proszku.
Aromaty kawy odzyskuje się w kilku punktach podczas przetwarzania kawy instant, a najpowszechniej podczas mielenia palonych ziaren i metodą odpędzania z parą wodną ekstraktu kawy przed zatężeniem i suszeniem składników ekstraktu kawy.
Odzyskiwanie aromatu ze zmielonej kawy ujawniono w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 3535118. Ten opis patentowy ujawnia sposób, w którym paloną i zmieloną kawę umieszcza się w kolumnie i utrzymuje w temperaturze około 40°C. Następnie złoże kawy zwilża się rozpylając na nie wodę dla ułatwienia wypierania aromatów z cząstek kawy. Gaz obojętny, zazwyczaj azot, ogrzewa się do około 44°C i wprowadza na kolumnę spod złoża. Kiedy gaz obojętny przechodzi wgórę przez złoże, to odpędza aromaty z cząstek kawy. Następnie gaz obojętny podaje się do skraplacza, który pracuje w temperaturze około 5°C skraplając wodę w gazie obojętnym. Odwodniony gaz obojętny ostatecznie podaje się na skraplacz kriogeniczny dla skondensowania aromatu w postaci szronu. Następnie szron odzyskuje się.
Inny sposób odzyskiwania aromatu z palonej i zmielonej kawy opisano w międzynarodowym zgłoszeniu patentowym WO 97/10721. W tym sposobie zmieloną kawę transportuje się przez wydłużoną strefę mieszania zarazem mieszając ją. Jednocześnie w wydłużonej strefie mieszania rozpyla się ciecz wodną dla zwilżenia zmielonej kawy, w miarę jak zmielona kawa jest transportowana i mieszana. Gazy aromatyczne uwalniane przez zwilżoną zmieloną kawę w wydłużonej strefie mieszania czerpie się i zbiera. Podobne sposoby opisano w opisie patentowym Wielkiej Brytanii nr 1466881 i opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4092436.
Jednym z dostrzeganych problemów powstających przy tych sposobach jest to, że powodują one wstępne zwilżanie zmielonej kawy na zewnątrz komory lub kolumny ekstrakcyjnej. Według publikacji Sivetz, M. i Desrosier N. W.; 1979; Coffee Technology, AVI Publishing Company, Inc., str. 334, jest to zła praktyka, ponieważ „w ciągu niecałej godziny powoduje stęchnięcie zmielonej kawy, któremu towarzyszy ciężki, niepożądany zapach i utrata naturalnych składników lotnych kawy”. Sivetz i Desrosier mocno argumentują, że pierwsze zwilżanie zmielonej kawy powinno następować w komorze lub kolumnie ekstrakcyjnej. Wskutek tego odzyskiwanie aromatu ze zmielonej kawy metodą zwilżania wstępnego nie jest powszechne; mimo tego, że zmielona kawa stanowi dobre źródło aromatu.
Dalej, nie wszystkie składniki aromatu otrzymanego w filiżance świeżo zaparzonej kawy są wychwytywane podczas zwilżania wstępnego. Wskutek tego, o ile dalszy aromat nie jest wychwytywany później podczas procesu, to przepada część składników aromatu, które mogłyby, w razie włączenia do kawy instant w proszku, polepszyć aromat napoju wytworzonego z kawy instant w proszku. Dalej, wiele z typowych technik odzyskiwania niszczy lub zmienia składniki aromatu.
Opis patentowy GB 946 346 opisuje sposób, w którym materiał roślinny w postaci zawiesiny drobnego proszku przepuszcza się przez urządzenie do ekstrakcji typu kolumnowego, w którym składniki aromatu usuwa się podczas ekstrakcji.
Opis patentowy FR 1 005 798 opisuje sposób, w którym składniki aromatu wodnego naparu kawy oddestylowuje się pod zmniejszonym ciśnieniem i w obniżonej temperaturze (poniżej 42°C).
Zatem wciąż istnieje zapotrzebowanie na sposób odzyskiwania aromatu ze zmielonej kawy.
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku obejmujący wytworzenie zawiesiny palonej, zmielonej kawy w cieczy wodnej, przy czym zawiesina zawiera 1-30% substancji stałych i doprowadzenie powyższej zawiesiny do szczytu kolumny odpędzającej, polegający na tym, że
- odpędza się składniki aromatu z zawiesiny przy użyciu gazu, w sposób zasadniczo przeciwprądowy, z wytworzeniem aromatyzowanego gazu zawierającego składniki aromatu, następnie
PL 192 518 B1
- zbiera się składniki aromatu z aromatyzowanego gazu, po czym
- transportuje się zawiesinę po odpędzeniu, opuszczającą dno kolumny odpędzającej, do układu ekstrakcyjnego, a następnie
- zatęża się ekstrakt kawy opuszczający układ ekstrakcyjny, po czym
- łączy się zatężony ekstrakt kawy i zebrane składniki aromatu, z wytworzeniem aromatyzowanego ekstraktu oraz
- suszy się aromatyzowany ekstrakt z wytworzeniem aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku.
Istotną nowością sposobu według wynalazku w stosunku do znanego stanu techniki jest to, że składniki aromatu odpędza się przed etapem ekstrakcji.
Korzystnie wytwarza się zawiesinę palonej, zmielonej kawy przez wytworzenie zawiesiny całych ziaren kawy w cieczy wodnej, a następnie poddanie ziaren kawy mieleniu na mokro.
Ponadto, korzystnie stosuje się zmieloną kawę o średniej wielkości cząstek w zakresie około 1mm do około 3 mm.
Korzystnie, składniki aromatu zbiera się przez poddanie aromatyzowanego gazu, w pierwszej operacji, skraplaniu w zakresie temperatur około 0°C do około 50°C, a w drugiej operacji, skraplaniu kriogenicznemu w temperaturze mniejszej niż około -80°C.
Także korzystnie, składniki aromatu odpędza się z zawiesiny w kolumnie odpędzającej dyskowo-toroidalnej, jak również korzystnie stosuje się do odpędzania składników aromatu gaz pod nadciśnieniem mniejszym niż około 100 kPa.
Suszenie korzystnie prowadzi się metodą rozpyłową lub metodą liofilizacji.
Korzyścią ztego sposobu jest, że zkawy można odpędzić znacznie większe ilości składników aromatu, niż w przypadku zwykłych sposobów. Dalej, ponieważ składniki aromatu odpędza sięz kawy przed ekstrakcją, to rozkład cieplny aromatu jest ograniczony do minimum. Ponadto te składniki aromatu można łatwo włączyć ponownie, otrzymując produkt kawy rozpuszczalnej, który ma zwiększony i polepszony aromat i smak.
Zawiesinę zmielonej kawy można otrzymać wytwarzając zawiesinę palonej i zmielonej kawy z cieczy wodnej, lub tworząc zawiesinę całych ziaren kawy w cieczy wodnej, a następnie poddając ziarna kawy mieleniu. Zmielona kawa korzystnie ma średnią wielkość cząstek w zakresie około 1 mm do około 3 mm.
Sposób korzystnie obejmuje dalsze etapy dodania zebranych składników aromatu do stężonego ekstraktu kawy i suszenia ekstraktu kawy na proszek z wytworzeniem aromatyzowanej rozpuszczalnej kawy w proszku.
Składniki aromatu można zebrać przez poddanie aromatyzowanego gazu jednej lub wielu operacjom skraplania. Korzystnie, w pierwszej operacji aromatyzowany gaz poddaje się skraplaniu w zakresie temperatur około 0°C do około 98°C, a w drugiej operacji aromatyzowany gaz poddaje się skraplaniu kriogenicznemu w temperaturze mniejszej niż około -80°C. Pierwszą operację można wykonać w jednym lub wielu etapach. Na przykład, aromatyzowany gaz można poddać skraplaniu w zakresie temperatur około 80°C do około 95°C, a w drugim etapie w zakresie temperatur około 0°C do około 10°C. Alternatywnie, aromatyzowany gaz można poddać skraplaniu w zakresie temperatur około 20°C do około 50°C.
Jak już wspomniano, korzystnie składniki aromatu odpędza się z zawiesiny w kolumnie odpędzającej dyskowo-toroidalnej. Gazem stosowanym do odpędzania składników aromatu jest korzystnie gaz pod niskim ciśnieniem; na przykład para wodna pod nadciśnieniem mniejszym niż około 100 kPa.
Produktem wytwarzanym według wynalazku jest aromatyzowana, suszona rozpyłowo rozpuszczalna kawa w proszku, która zawiera co najmniej około 0,35 równoważnika mg/g furanów i co najmniej około 0,25 równoważnika mg/g diketonów.
Innym produktem jest aromatyzowana, liofilizowana rozpuszczalna kawa w proszku, która zawiera co najmniej około 0,60 równoważnika mg/g furanów i co najmniej około 0,40 równoważnika mg/g diketonów.
Jeszcze innym produktem są aromatyzowane rozpuszczalne kawy w proszku wytworzone sposobami zdefiniowanymi wyżej.
Obecnie opisane zostaną wykonania wynalazku, jedynie dla przykładu, z odniesieniem do rysunku, który jest schematem sieci przepływów sposobu odzyskiwania aromatu.
Odnosząc się do rysunku, paloną kawę 10 wprowadza się do zbiornika mieszającego 12. Zbiornik mieszający 12 jest uszczelniony dla zapobieżenia utracie aromatu. Alternatywnie, składniki aroma4
PL 192 518 B1 tu uciekające ze zbiornika mieszającego 12 powinno się zbierać; na przykład, przez kierowanie składników aromatu do skraplacza. Kawa 10 może mieć postać całych ziaren lub może być zmielona. Jeżeli stosuje się zmieloną kawę, to wielkość cząstek kawy leży korzystnie w zakresie około 1 do około 3 mm. Namiastki palonej kawy, takie jak cykoria, mogą także zostać dodane do zbiornika mieszającego 12. Ciecz wodną 14 także wprowadza się do zbiornika mieszającego 12 wcelu wytworzenia zawiesiny kawy 10. Cieczą wodną 14 jest dogodnie woda lub ekstrakt kawy otrzymany z następującej dalej operacji ekstrakcji. Korzystne jest zastosowanie ekstraktu kawy. Temperatura cieczy wodnej 14 leży korzystnie w zakresie około 20°C do około 99°C; na przykład około 80°C do około 99°C.
Ilość cieczy wodnej użyta do wytworzenia zawiesiny kawy 10 nie jest krytyczna, ale dogodnie jest wystarczająca, żeby zawartość składników ekstraktu otrzymanej zawiesiny 16 wynosiła około 1% do około 30% wagowo. Korzystna jest zawartość składników ekstraktu około 5% do około 15% wagowo.
Zawiesinę 16 transportuje się na szczyt kolumny odpędzającej 18. Jeżeli kawa w zawiesinie 16 nie była zmielona przed wytworzeniem zawiesiny 16, to zawiesinę 16 odprowadza się do młyna mokrego 20 przed przetransportowaniem na kolumnę odpędzającą 18. Całe ziarna w zawiesinie 16 zostają następnie zmielone w młynie mokrym do przydatnej wielkości cząstek; na przykład, w zakresie około 1 do około 3 mm. Można zastosować dowolny przydatny młyn mokry 20. Odpowiednie pompy do zawiesin (nie pokazane) stosuje się do transportu zawiesiny 16 na kolumnę odpędzającą 18.
Temperatura zawiesiny 16 przed wprowadzeniem do kolumny odpędzającej 18 wynosi korzystnie ponad około 90°C. Można to osiągnąć stosując ciecz wodną 14 w temperaturze ponad około 90°C lub poddając zawiesinę 16 ogrzewaniu; korzystnie ogrzewaniu przeponowemu.
Zawiesina 16 wprowadzana jest do kolumny odpędzającej 18 przez przydatny dozownik 22 i spływa wdół przez kolumnę odpędzającą 18. Gaz odpędzający 24, dogodnie parę wodną, ale może być także azot, dwutlenek węgla albo mieszaniny pary wodnej, azotu oraz dwutlenku węgla, wprowadza się do kolumny odpędzającej 18 przy dnie kolumny odpędzającej 18. Gaz odpędzający 24 przepływa wgórę przez kolumnę odpędzającą 18, zasadniczo przeciwprądowo do zawiesiny. Kiedy gaz odpędzający 24 przepływa przez kolumnę odpędzającą 18, to odpędza i transportuje składniki aromatu z kawy w zawiesinie. Strumień gazu 26 złożony zpary wodnej, gazu wyzwolonego z kawy, i transportowanych składników aromatu usuwa się ze szczytu kolumny odpędzającej 18. Zawiesinę po odpędzeniu 28 usuwa sięzdna kolumny odpędzającej 18.
Ilość gazu odpędzającego 24 stosowanego do odpędzania składników aromatu z zawiesiny 16 można wybrać w miarę potrzeb w zakresie ograniczeń wybranego typu kolumny odpędzającej 18. Przydatne mogą być szybkości odpędzania równe około 5% do około 100% wagowo pary w odniesieniu do wprowadzonej suchej kawy. Dla niższych szybkości odpędzania, na przykład około 10% do około 20%, całkowita ilość składników aromatu usunięto z zawiesiny jest mniejsza. Jednak zbiera się mniej wilgoci, która może rozcieńczać ekstrakt kawy wytworzony w dalszym biegu procesu, gdy aromat łączy się ponownie z ekstraktem. Stosowane ciśnienie pary wodnej wynosi korzystnie poniżej około 100 kPa (nadciśnienia); na przykład poniżej około 20 kPa (nadciśnienia). Wodę stosowaną do wytwarzania pary wodnej korzystnie poddaje się odtlenianiu przed przekształceniem wparę wodną. Jeśli to pożądane, to wraz z gazem odpędzającym 24 do kolumny odpędzającej można wprowadzać obojętne gazy nośnie takie jak azot.
Można zastosować dowolną przydatną kolumnę odpędzającą 18; wypełnioną lub półkową. Przydatne kolumny odpędzające są znane w technice i specjalista może łatwo dobrać przydatną kolumnę zależnie od warunków procesu i charakterystyki płynu. Stwierdzono jednak, że całkiem dobrze działają kolumny dyskowo-toroidalne, zwłaszcza dlatego, że są mniej podatne na zatykanie.
Następnie przetwarza się strumień gazu 26 opuszczający szczyt kolumny odpędzającej 18 wcelu wychwycenia składników aromatu. Można to przeprowadzić stosując typowe techniki. Na przykład, strumień gazu 26 można doprowadzić do układu skraplacza 28. Układ skraplacza 28 działa w temperaturze dostatecznie niskiej dla wykroplenia większości aromatu ze strumienia gazu 26. Przydatna jest temperatura poniżej około 50°C, chociaż korzystne jest chłodzenie do poniżej 30°C. Korzystnie stosuje się więcej niż jeden skraplacz; każdy kolejny skraplacz działa w niższej temperaturze niż poprzedni skraplacz.
Korzystnie ostatni skraplacz pracuje w temperaturze około 0°C do około 10°C.
Korzystne jest skraplanie składników aromatu przy użyciu częściowego wykraplania; strumień gazu można poddać pierwszemu etapowi wykraplania w wysokiej temperaturze; na przykład około 80°C do około 95°C. Spowoduje to wykroplenie przede wszystkim wody. Następnie nie wykroplone
PL 192 518 B1 i zatężone składniki aromatu można poddać drugiemu etapowi wykraplania w niższej temperaturze; na przykład około 0°C do około 50°C otrzymując ciekły aromat 30.
Ciekły aromat 30 usunięty z układu skraplacza 28 zawiera składniki aromatu, które można zastosować do aromatyzowania ekstraktu kawy, jak wyjaśniono poniżej.
Składniki aromatu 32, które nie skraplają się w układzie skraplacza 28, można skierować do kriogenicznego skraplacza aromatu (nie pokazanego) wcelu zebrania. Znanych jest wiele przydatnych skraplaczy kriogenicznych aromatu, które opisano w literaturze. Jednak szczególnie przydatny kriogeniczny skraplacz aromatu opisano w opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5182926 i 5323623; których ujawnienia włącza się jako odnośnik. Dalsze szczegóły działania tego kriogenicznego skraplacza aromatu można otrzymać z ujawnień w opisach patentowych. Oczywiście można zastosować inne kriogeniczne skraplacze aromatu; na przykład ujawnione w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5030473. Aromat zebrany w kriogenicznym skraplaczu aromatu ma postać szronu. Szronu można użyć do aromatyzowania ekstraktu kawy jak wyjaśniono poniżej. Alternatywnie, szron można połączyć z przydatnym podłożem nośnika takim jak olejek kawowy lub emulsja zawierająca olejek kawowy. Ten aromatyzowany nośnik dogodnie dodaje się do ostatecznie wytworzonej rozpuszczalnej kawy w proszku.
Zawiesinę po odpędzeniu 28 opuszczającą dno kolumny odpędzającej 18 transportuje się do układu ekstrakcyjnego (nie pokazanego). Układem ekstrakcyjnym może być dowolny przydatny układ, ponieważ ten aspekt nie jest krytyczny dla wynalazku. Przydatny układy ekstrakcyjne obejmują baterie komór ze stałym złożem, reaktory przepływowe z wkładem, reaktory z ruchomym złożem itp. Podczas procesu ekstrakcji zmieloną kawę można poddać jednemu lub więcej etapom rozpuszczania cieplnego.
Następnie ekstrakt kawy opuszczający układ ekstrakcyjny zatęża się jak zwykle. Jednak część ekstraktu kawy może zostać użyta jako ciecz wodna 14 zamiast jej zatężania. Ciekły aromat 30 z układu skraplacza 28 można następnie dodać do stężonego ekstraktu. Jeśli to pożądane, to składniki aromatu w ciekłym aromacie 30 można zatężyć przed dodaniem do stężonego ekstraktu. Może to być konieczne dla uniknięcia rozcieńczenia stężonego ekstraktu, jeżeli w kolumnie odpędzającej stosowano wyższe szybkości odpędzania. Zatężanie można wykonać stosując zwykłe procedury, takie jak częściowa kondensacja, rektyfikacja, zatężanie membranowe i wymrażanie.
Również szron otrzymany z kriogenicznego odbieralnika aromatu można dodać do stężonego ekstraktu. Następnie aromatyzowany ekstrakt suszy się w zwykły sposób z wytworzeniem aromatyzowanej rozpuszczalnej kawy w proszku; na przykład metodą suszenia rozpyłowego lub liofilizacji. Oczywiście, ciekły aromat 30 i szron aromatu można stosować do innych celów aromatyzowania.
Stwierdzono, że sposób daje aromatyzowaną kawę w proszku, która ma znacznie więcej aromatu i smaku, niż wytworzona zwykłymi technikami. Proszek rozpuszczony w gorącej wodzie daje produkt, który ma zwiększoną moc smaku i aromatu; zwłaszcza w zakresie podobieństwa do kawy {coffeeness}, pełni smaku {body} i upalenia {roastiness}. W szczególności, produkty kawy w proszku zawierają wyższe ilości furanów i diketonów, niż zwykłe produkty kawy w proszku. Furany i diketony przyczyniają się do aromatu i smaku napojów wytworzonych z produktów kawy w proszku dla polepszenia napojów.
Produkty kawy w proszku wytworzone metodą suszenia rozpyłowego zawierają co najmniej około 0,30 równoważnika mg/g furanów i co najmniej około 0,25 równoważnika mg/g diketonów. Korzystnie, produkt kawy w proszku zawiera następnie co najmniej po około 0,02 równoważnika mg/g 5-metylofurfuralu i 2,3-heksanodionu. Korzystniej, produkty kawy w proszku zawierają co najmniej około 0,04 równoważnika mg/g 2,3-heksanodionu.
Produkty kawy w proszku wytworzone metodą liofilizacji, zawierają co najmniej 0,60 równoważnika mg/g furanów i co najmniej 0,40 równoważnika mg/g diketonów. Korzystnie, produkt kawy w proszku zawiera następnie co najmniej po 0,02 równoważnika mg/g 5-metylofurfuralu i 2,3-heksanodionu. Korzystniej, produkty kawy w proszku zawierają co najmniej około 0,65 równoważnika mg/g furanów, co najmniej po około 0,04 równoważnika mg/g 5-metylofurfuralu, 2-metylopirazyny i 2,3-heksanodionu.
W niniejszym opisie określenie „Furany” oznacza związki z klasy furanów, w tym furan, 2-metylofuran, 3-metylofuran, 2,5-dimetylofuran, 2-winylofuran, dihydro-2-metylo-3(2H)-furanon, 2-furanokarboksaldehyd, 2-winylo-5-metylofuran, 2-furanometanol, 5-metylofurfural, octan 2-furanometanolu, 2-[(metylotio)metylo]furan, 2,2'-metylenobisfuran i 1-(2-furanylometylo)-1H-pirol.
Określenie „Diketony” oznacza związki z klasy diketonów, wtym 2,3-butanodion, 2,3-pentanodion i 2,3-heksanodion.
PL 192 518 B1
Określenie „równoważnik mg/g” oznacza równoważną ilość mg maślanu metylu na g palonej i zmielonej kawy.
Obecnie dla dalszego zobrazowania wynalazku zostaną opisane konkretne przykłady wynalazku. W przykładach, składniki aromatu analizuje się stosując chromatografię gazową i spektrometrię masową. Składniki aromatu wprowadza się do chromatografu gazowego stosując metodę przepłukiwania i pułapkowania. Składniki oddzielone w chromatografie gazowym wykrywa się stosując spektrometr masowy. Warunki pracy chromatografu gazowego i spektrometru masowego są następujące:
Kolumna
Szybkość przepływu
Proporcja podziału
Początkowa temperatura
Początkowy czas zatrzymania Szybkość wzrostu temperatury Temperatura końcowa
Opóźnienie rozpuszczalnika
Zakres skanowania
Energia elektronów
Restek RTX-1 60 m x 0,25 mm x 1,0 mm ml/minutę w gazie nośnym He
20:1
35°C minuta
4°C na minutę
230°C minut do 260 jednostek masy atomowej woltów.
Wszystkie wyniki wyrażono jako równoważnik mg maślanu metylu na g palonej i zmielonej kawy. Limity detekcji procedury analitycznej dla pewnych związków są następujące:
Związek Limit detekcji
2-metylopirazyna 0,02
2,3-heksanodion 0,02
5-metylofurfural 0,02
Oczywiście, możliwe jest, że stosując inne techniki można wykrywać niższe ilości tych związków.
P r zyk ł a d 1
Paloną i zmieloną kawę podaje się do zbiornika zawiesiny z szybkością około 2,7 kg/minutę. Palona i zmielona kawa ma przeciętną wielkość cząstek równą około 1,4 mm. Ekstrakt kawy zawierający około 8 do 10% wagowo rozpuszczalnych składników ekstraktu kawy także podaje się do zbiornika zawiesiny z szybkością około 27 kg/minutę.
Otrzymaną zawiesinę podaje się na wierzch kolumny odpędzającej dyskowo-toroidalnej stosując pompę do zawiesiny. Kolumna ma 12 stopni. Średnica wewnętrzna kolumny wynosi 23 cm, a wysokość każdego stopnia wynosi 20 cm. Parę wodną pod niskim ciśnieniem równym mniej niż około 20 kPa (nadciśnienia) podaje się na dno kolumny odpędzającej. Szybkość przepływu pary wodnej zmienia się otrzymując zakres szybkości odpędzania między 15% i 90% wagowo pary w odniesieniu do palonej i zmielonej kawy.
Strumień aromatyzowanego gazu opuszczający kolumnę odpędzającą skrapla się w skraplaczu pracującym w temperaturze około 20°C. Skroploną ciecz zbiera się i analizuje zawartość składników aromatu. Nie skondensowany gaz transportuje się do kriogenicznego odbieralnika aromatu pracującego jak opisano w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5162926. Szron aromatu zbierano w kriogenicznym odbieralniku aromatu.
Zawiesinę po odpędzeniu opuszczającą kolumnę odpędzającą poddaje się następnie ekstrakcji w układzie ekstrakcji ciągłej złożonym z trzech reaktorów ekstrakcyjnych i dwóch reaktorów rozpuszczających. Wydajność wynosi około 50 do 53% wagowo. Otrzymany ekstrakt zatęża się wytwarzając stężony ekstrakt zawierający ponad około 40% wagowo rozpuszczalnych składników ekstraktu kawy.
Skroploną ciecz ze skraplacza dodaje się do stężonego ekstraktu i ekstrakt suszy się na rozpuszczalny proszek w wieży do suszenia rozpyłowego. Sposób powtarza się, z tym wyjątkiem, że szron z kriogenicznego odbieralnika aromatu także dodaje się do stężonego ekstraktu.
Łyżeczkę każdego rozpuszczalnego proszku rozpuszcza się w 150 ml gorącej wody w temperaturze 85°C. Wszystkie wytworzone napoje mają podobny do zaparzenia smak i aromat o dobrym podobieństwie do kawy {coffeeness}, kwasowości, pełni smaku {body} i upaleniu {roastiness}. Napoje wytworzone z rozpuszczalnego proszku wytworzonego z wyższymi szybkościami odpędzania mają
PL 192 518 B1 więcej smaku i aromatu. Napój wytworzony z rozpuszczalnego proszku z dodanym szronem odbierano jako mający więcej aromatu nad filiżanką i upalenia {roastiness}.
Przykład 2
Sposób z przykładu 1 powtarza się, z tym wyjątkiem, że do zbiornika zawiesiny podaje się całe palone ziarna. Następnie otrzymaną zawiesinę podaje się do szeregowego młyna mokrego, w którym ziarna zostają zmielone do średniej wielkości cząstek równej około 2,4 mm. Następnie zawiesinę transportuje się na kolumnę odpędzającą. Szybkość odpędzania w kolumnie wynosi 90% wagowo pary w odniesieniu do palonej i zmielonej kawy. Strumień aromatyzowanego gazu opuszczający kolumnę odpędzającą następnie poddaje się zatężaniu metodą rektyfikacji w kolumnie rektyfikacyjnej z wypełnieniem. Sekcja rektyfikacyjna kolumny ma 1,5 m długości i sekcja odpędzania ma 1,2 m długości. Szybkość wrzenia jest ustalona na 720 ml/minutę. Ciecz skraplana w skraplaczu rektyfikacji jest zbierana i stanowi około 10% wagowo w odniesieniu do palonej i zmielonej kawy.
Łyżeczkę każdego rozpuszczalnego proszku rozpuszcza się w 150 ml gorącej wody w temperaturze 85°C. Wszystkie wytworzone napoje mają podobny do zaparzenia smak i aromat. Ponadto napoje są odbierane jako mające większe upalenie {roastiness}, pełnię smaku {body} i zrównoważenie {balance}, niż napoje wytworzone w przykładzie 1.
Przykład 3
Paloną i zmieloną kawę ekstrahuje się, bez odpędzania aromatu przed ekstrakcją, w układzie ekstrakcji ciągłej złożonym z trzech reaktorów ekstrakcyjnych i dwóch reaktorów rozpuszczających. Warunki ekstrakcji są zasadniczo identyczne z warunkami z przykładu 1. Otrzymany ekstrakt następnie poddaje się odpędzaniu zparą wodną w kolumnie odpędzającej w zwykły sposób. Strumień aromatyzowanego gazu opuszczający kolumnę odpędzającą skrapla się w skraplaczu pracującym w warunkach zasadniczo identycznych jak dla skraplacza z przykładu 1.
Ekstrakt opuszczający kolumnę odpędzającą zatęża się wytwarzając stężony ekstrakt zawierający ponad około 40% wagowo rozpuszczalnych składników ekstraktu kawy. Skroploną ciecz ze skraplacza dodaje się do stężonego ekstraktu i ekstrakt suszy się na rozpuszczalny proszek w wieży do suszenia rozpyłowego.
Łyżeczkę każdego rozpuszczalnego proszku rozpuszcza się w 150 ml gorącej wody w temperaturze 85°C i napój analizuje na zawartość składników aromatu. Wyniki są następujące:
Próbka Liczba aromatu (sumaryczny równoważnik mg/g palonej kawy)
Przykład 1, 15% odpędzenia, bez szronu 3,6
Przykład 1, 15% odpędzenia, ze szronem 6
Przykład 1, 30% odpędzenia, bez szronu 6
Przykład 1, 30% odpędzenia, ze szronem 8,5
Przykład 1, 90% odpędzenia, bez szronu 8,5
Przykład 1, 90% odpędzenia, ze szronem 18,5
Przykład 3 1,5
Wszystkie napoje zkawy rozpuszczalnej wytworzone sposobem z przykładu 1 mają wyższe liczby aromatu; nawet przy niskich szybkościach odpędzania. Dalej, napój wytworzony z proszku z przykładu 3 jest odbierany jako mający mniej smaku i aromatu.
Przykład 4
Sposób z przykładu 1 powtarza się z szybkością odpędzania 40% wagowo pary w odniesieniu do palonej i zmielonej kawy. Strumień aromatyzowanego gazu opuszczający kolumnę odpędzającą poddaje się następnie zatężaniu metodą częściowego skroplenia. Stosuje się dwa skraplacze; pierwszy skraplacz pracujący w temperaturze około 90°C do około 100°C i drugi skraplacz pracujący w temperaturze około 5°C do około 15°C.
PL 192 518 B1
Ciecz kondensująca w pierwszym skraplaczu zawiera przede wszystkim wodę ijest usuwana. Ciecz kondensująca w drugim skraplaczu jest zbierana i stanowi około 15% wagowo w odniesieniu do palonej i zmielonej kawy.
Stężony ekstrakt liofilizuje się zamiast suszenia rozpyłowego na proszek.
Moc aromatu napoju wytworzonego z proszku z tego przykładu porównuje się z mocą aromatu napoju wytworzonego z proszku z przykładu 3:
Próbka Liczba aromatu (sumaryczny równoważnik mg/g palonej kawy)
Przykład 4 4
Przykład 3 1,5
Napój wytworzony z proszku z tego przykładu ma wyższe liczby aromatu. Dalej, napój wytworzony z proszku z przykładu 3 jest odbierany jako mający mniej smaku i aromatu.
Przykład 5
Sposób z przykładu 1 powtarza się z szybkością odpędzania 40% lub 90% wagowo pary w odniesieniu do palonej i zmielonej kawy. Strumień aromatyzowanego gazu opuszczający kolumnę odpędzającą poddaje się następnie zatężaniu metodą rektyfikacji w kolumnie rektyfikacyjnej z wypełnieniem. Sekcja rektyfikacyjna kolumny ma 1,5 m długości, a sekcja odpędzania ma 1,2 m długości. Szybkość wrzenia jest ustalona na 720 ml/minutę.
Ciecz skraplana w skraplaczu rektyfikacji jest zbierana i stanowi około 10% wagowo w odniesieniu do palonej i zmielonej kawy.
Stężony ekstrakt albo liofilizuje się albo suszy rozpyłowo na proszek.
Moc aromatu napoju wytworzonego z proszku z tego przykładu porównuje się z mocą aromatu napoju wytworzonego z proszku z przykładu 3:
Próbka Liczba aromatu (sumaryczny równoważnik mg/g palonej kawy)
Przykład 5, suszona rozpyłowo, 40% odpędzenia 4,4
Przykład 5, suszona rozpyłowo, 90% odpędzenia 6,8
Przykład 5, liofilizowana, 90% odpędzenia 6,8
Przykład 3 1,5
Napój wytworzony z proszku z tego przykładu ma znacznie większe liczby aromatu. Dalej, napój wytworzony z proszku z przykładu 3 jest odbierany jako mający mniej smaku i aromatu.
Przykład 6
Stosuje się cztery dostępne w handlu produkty kawy: produkt NESCAFE nabyty wZjednoczonym Królestwie, produkt MAXWELL HOUSE, produkt FOLGERS i produkt KROGERS; proszek rozpuszczalny wytworzony według przykładu 1 przy 15% odpędzenia bez dodatku szronu,ikażdyzsuszonych rozpyłowo proszków rozpuszczalnych z przykładu 5. Wszystkie produkty zostały wysuszone rozpyłowo. Łyżeczkę każdego rozpuszczalnego proszku rozpuszcza się w150 ml gorącej wody wtemperaturze 85°Cianalizuje zawartość składników aromatuwnapoju. Wyniki są następujące:
Składnik Przykład 1 (15% odpędzenia) Przykład 5 (40% odpędzenia) Przykład 5 (90% odpędzenia) Produkt Nescafe® Produkt Maxwell House®
Całkowity aromat 3,6 4,4 6,8 5,7 2,3
Furany 0,350 0,52 0,480 0,350 0,087
5-metylofurfural 0,000 0,057 0,056 0,000 0,000
Diketony 0,37 0,38 0,26 0,18 0,030
2,3-heksanodion 0,102 0,042 0,045 0,000 0,000
2-metylopirazyna 0,000 0,051 0,049 0,037 0,000
PL 192 518 B1
Składnik Produkt Folgers® Produkt Krogers®
Całkowity aromat 3,5 1,0
Furany 0,480 0,073
5-metylofurfural 0,000 0,000
Diketony 0,090 0,00
2,3-heksanodion 0,000 0,000
2-metylopirazyna 0,000 0,000
Napoje z przykładów 1 i 5 mają zawartości całkowitego aromatu i furanów co najmniej równie wysokie jak napoje wytworzone z produktów dostępnych w handlu.
Dalej, napoje z przykładów 1 i 5 zawierają co najmniej 100% więcej diketonów niż dostępne w handlu napoje mające kolejne najwyższe zawartości. Diketony odpowiadają za nadanie napojom kawowym nuty maślanej i są pożądane. Napoje z przykładów 1 i 5 mają także wykrywalne zawartości 2,3-heksanodionu, podczas gdy inne napoje nie mają.
P r zyk ł a d 7
Sposób z przykładu 1 powtarza się z szybkością odpędzania równą 90% wagowo pary wodniesieniu do palonej i zmielonej kawy. Strumień aromatyzowanego gazu opuszczający kolumnę odpędzającą poddaje się następnie zatężaniu metodą wymrażania.
Stężona ciecz opuszczająca układ wymrażania jest zbierana i stanowi około 10% wagowo w odniesieniu do palonej i zmielonej kawy.
Moc aromatu napoju wytworzonego z proszku z tego przykładu porównuje się zmocą aromatu napoju wytworzonego z proszku z przykładu 3:
Próbka Liczba aromatu (sumaryczny równoważnik mg/g palonej kawy)
Przykład 7 11
Przykład 3 1,5
Napój wytworzony z proszku z tego przykładu ma znacznie większe liczby aromatu. Dalej, napój wytworzony z proszku z przykładu 3 jest odbierany jako mający mniej smaku i aromatu.
P r zyk ł a d 8
Stosuje się pięć dostępnych w handlu produktów kawy: produkt NESCAFE GOLD zakupiony wZjednoczonym Królestwie, produkt MAXUM, produkt ALTA RICA i produkt CARTE NOIRE; rozpuszczalny proszek wytworzony według przykładu 5 przy 90% odpędzenia z dodatkiem szronu, rozpuszczalny proszek wytworzony według przykładu 5 przy 90% odpędzenia bez dodatku szronu, rozpuszczalny proszek wytworzony według przykładu 5 przy 60% odpędzenia bez dodatku szronu, rozpuszczalny proszek wytworzony według przykładu 5 przy 40% odpędzenia bez dodatku szronu, i rozpuszczalny proszek wytworzony według przykładu 4 przy 40% odpędzenia bez dodatku szronu. Wszystkie produkty liofilizuje się.
Łyżeczkę każdego rozpuszczalnego proszku rozpuszcza sięw150 ml gorącej wody wtemperaturze 85°Ci analizuje zawartość składników aromatuw napoju. Dalej, ziarna palonej kawy zaparza się whandlowym urządzeniu do zaparzania otrzymując napój mający zasadniczo taką samą moc jak napoje wytworzonez rozpuszczalnych proszków. Wyniki są następujące:
Składnik Zaparzony Przykład 5 (90% odpędzenia + Szron) Przykład 5 (90% odpędzenia) Przykład 5 (60% odpędzenia) Przykład 5 (40% odpędzenia)
1 2 3 4 5 6
Całkowity aromat 12,1 9,5 6,8 3,3 4,8
Furany 3,250 2,230 0,910 0,700 0,770
PL 192 518 B1 cd. tabeli
1 2 3 4 5 6
5-metylofurfural 0,114 0,117 0,118 0,071 0,069
Diketony 0,632 0,740 0,750 0,410 0,570
2,3-heksanodion 0,110 0,112 0,102 0,050 0,073
2-metylopirazyna 0,112 0,092 0,082 0,052 0,053
Składnik Przykład 4 (40% odpędzenia) Produkt Nescafe® Gold Produkt Maxum® Produkt Alta Rica® Produkt Carte Noir®
Całkowity aromat 4 2,7 3,2 3,3 3,0
Furany 0,720 0,350 0,590 0,300 0,370
5-metylofurfural 0,064 0,000 0,000 0,000 0,000
Diketony 0,560 0,180 0,120 0,320 0,330
2,3-heksanodion 0,066 0,000 0,000 0,047 0,043
2-metylopirazyna 0,044 0,000 0,000 0,000 0,000
Napój wytworzony z proszku z przykładu 5 przy 90% odpędzenia i z dodatkiem szronu ma profil związków aromatycznych, który jest zasadniczo identyczny z profilem zaparzonej kawy. Dalej, napój ma podobny do zaparzonego smak i aromat. Wszystkie napoje wytworzone z proszków z przykładów 4 i 5 mają znacznie wyższe zawartości furanów, 5-metylofurfuralu, diketonów, 2,3-heksanodionu i 2-metylopirazyny. Furany odpowiadają za nadanie napojom nuty wyprażenia i są wysoce pożądane.
Napoje wytworzone z proszków z przykładów 4 i 5 są odbierane jako mające bardziej podobny do zaparzanego smak i aromat, upalenie {roastiness}, pełnię smaku {body} i zrównoważenie {balance}, niż napoje wytworzone z proszków dostępnych w handlu.

Claims (7)

1. Sposób otrzymywania aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku obejmujący wytworzenie zawiesiny palonej, zmielonej kawy w cieczy wodnej, przy czym zawiesina zawiera 1-30% substancji stałych i doprowadzenie powyższej zawiesiny do szczytu kolumny odpędzającej, znamienny tym, że
- odpędza się składniki aromatu z zawiesiny przy użyciu gazu, w sposób zasadniczo przeciwprądowy, z wytworzeniem aromatyzowanego gazu zawierającego składniki aromatu, następnie
- zbiera się składniki aromatu z aromatyzowanego gazu, po czym
- transportuje się zawiesinę po odpędzeniu, opuszczającą dno kolumny odpędzającej, do układu ekstrakcyjnego, a następnie
- zatęża się ekstrakt kawy opuszczający układ ekstrakcyjny, po czym
- łączy się zatężony ekstrakt kawy i zebrane składniki aromatu, z wytworzeniem aromatyzowanego ekstraktu oraz
- suszy się aromatyzowany ekstrakt z wytworzeniem aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się zawiesinę palonej, zmielonej kawy otrzymaną przez wytworzenie zawiesiny całych ziaren kawy w cieczy wodnej, a następnie poddanie ziaren kawy mieleniu na mokro.
PL 192 518 B1
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się zmieloną kawę o średniej wielkości cząstek w zakresie około 1 mm do około 3 mm.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że składniki aromatu zbiera się przez poddanie aromatyzowanego gazu, w pierwszej operacji, skraplaniu w zakresie temperatur około 0°C do około 50°C, a w drugiej operacji, skraplaniu kriogenicznemu w temperaturze mniejszej niż około -80°C.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że składniki aromatu odpędza się z zawiesiny w kolumnie odpędzającej dyskowo-toroidalnej.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że stosuje się do odpędzania składników aromatu gaz pod nadciśnieniem mniejszym niż około 100 kPa.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że suszenie prowadzi się metodą rozpyłową lub metodą liofilizacji.
PL343399A 1998-04-09 1999-02-04 Sposób otrzymywania aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku PL192518B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/057,741 US6149957A (en) 1998-04-09 1998-04-09 Aroma recovery process
PCT/EP1999/000747 WO1999052378A1 (en) 1998-04-09 1999-02-04 Coffee aroma recovery process and aroma product

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343399A1 PL343399A1 (en) 2001-08-13
PL192518B1 true PL192518B1 (pl) 2006-10-31

Family

ID=22012473

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL343399A PL192518B1 (pl) 1998-04-09 1999-02-04 Sposób otrzymywania aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku

Country Status (27)

Country Link
US (2) US6149957A (pl)
EP (1) EP1069830B1 (pl)
JP (1) JP4181304B2 (pl)
KR (1) KR100634775B1 (pl)
CN (1) CN1121145C (pl)
AR (1) AR019039A1 (pl)
AT (1) ATE279118T1 (pl)
AU (1) AU769104B2 (pl)
BR (1) BR9909553A (pl)
CA (1) CA2324925A1 (pl)
CO (1) CO5050301A1 (pl)
DE (1) DE69921109T2 (pl)
DK (1) DK1069830T3 (pl)
ES (1) ES2229685T3 (pl)
HK (1) HK1035642A1 (pl)
HU (1) HUP0105461A3 (pl)
ID (1) ID29275A (pl)
MY (1) MY120562A (pl)
NO (1) NO317070B1 (pl)
NZ (2) NZ506838A (pl)
PE (1) PE20000583A1 (pl)
PL (1) PL192518B1 (pl)
PT (1) PT1069830E (pl)
RU (1) RU2216194C2 (pl)
TW (1) TWI239813B (pl)
WO (1) WO1999052378A1 (pl)
ZA (1) ZA992645B (pl)

Families Citing this family (63)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7341598B2 (en) 1999-01-13 2008-03-11 Boston Scientific Scimed, Inc. Stent with protruding branch portion for bifurcated vessels
MY117222A (en) 1999-05-18 2004-05-31 Nestle Sa Stable coffee concentrate system
EP1078575A3 (en) * 1999-08-23 2001-03-21 Société des Produits Nestlé S.A. Coffee aroma recovery process
ATE240657T1 (de) 2000-03-02 2003-06-15 Nestle Sa Macchiato-kaffeekonzentratsystem
USRE41885E1 (en) * 2000-08-16 2010-10-26 Geoffrey Margolis Method for producing a dehydrated whole food product
US7331944B2 (en) 2000-10-23 2008-02-19 Medical Instill Technologies, Inc. Ophthalmic dispenser and associated method
WO2002040122A2 (en) 2000-10-23 2002-05-23 Py Patent, Inc. Fluid dispenser with bladder inside rigid vial
EP1377610A2 (en) 2001-04-03 2004-01-07 Société des Produits Nestlé S.A. Osteoprotegerin in milk
JP4532030B2 (ja) * 2001-07-23 2010-08-25 長谷川香料株式会社 新規フレーバー
US7798185B2 (en) 2005-08-01 2010-09-21 Medical Instill Technologies, Inc. Dispenser and method for storing and dispensing sterile food product
US6979472B2 (en) * 2002-05-03 2005-12-27 Kraft Foods Holdings, Inc. Soluble coffee brew color intensification
ES2543009T3 (es) 2002-08-13 2015-08-13 Medical Instill Technologies, Inc. Recipiente y ensamblaje de válvula para almacenar y distribuir sustancias y método relacionado
EP1636091A2 (en) 2003-05-12 2006-03-22 Medical Instill Technologies, Inc. Dispenser and apparatus for filling a dispenser
EP1494027A1 (en) * 2003-07-02 2005-01-05 Quest International B.V. Artificial throat
US7226231B2 (en) 2003-07-17 2007-06-05 Medical Instill Technologies, Inc. Piston-type dispenser with one-way valve for storing and dispensing metered amounts of substances
EP1504671A1 (en) * 2003-07-30 2005-02-09 Nestec S.A. Controlled delivery of caffeine from high-caffeinated coffee beverages made from soluble powder
EP1525807A1 (en) * 2003-10-20 2005-04-27 Nestec S.A. Sulfur compounds for enhancing coffee aroma and resultant products containing same
US7264142B2 (en) 2004-01-27 2007-09-04 Medical Instill Technologies, Inc. Dispenser having variable-volume storage chamber and depressible one-way valve assembly for dispensing creams and other substances
CA2559540A1 (en) 2004-06-08 2005-12-29 Advanced Stent Technologies, Inc. Stent with protruding branch portion for bifurcated vessels
BRPI0514988B1 (pt) * 2004-09-08 2014-10-29 Takasago Perfumery Co Ltd Processo para produzir um extrato de café concentrado e clarificado contendo aroma
US7810677B2 (en) 2004-12-04 2010-10-12 Medical Instill Technologies, Inc. One-way valve and apparatus and method of using the valve
MX2007006659A (es) 2004-12-04 2007-08-15 Medical Instill Tech Inc Valvula de una via, aparato y metodo para usar la valvula.
WO2006064756A1 (ja) * 2004-12-13 2006-06-22 Suntory Limited 濾過処理を経た抽出液を用いるコーヒー飲料の製造方法
DE102005017446B4 (de) * 2005-04-15 2008-06-05 Südzucker AG Mannheim/Ochsenfurt Temperaturführung bei der alkalischen Extraktion
JP3851337B1 (ja) * 2005-10-27 2006-11-29 稲畑香料株式会社 コーヒー飲料の製造方法
US7540881B2 (en) * 2005-12-22 2009-06-02 Boston Scientific Scimed, Inc. Bifurcation stent pattern
WO2008030623A2 (en) 2006-09-08 2008-03-13 Medical Instill Technologies, Inc. Apparatus and method for dispensing fluids
US7951191B2 (en) 2006-10-10 2011-05-31 Boston Scientific Scimed, Inc. Bifurcated stent with entire circumferential petal
US7842082B2 (en) 2006-11-16 2010-11-30 Boston Scientific Scimed, Inc. Bifurcated stent
CN101292695B (zh) * 2007-04-28 2011-01-19 深圳市深宝华城食品有限公司 一种咖啡浓缩汁的制造方法
ITMI20071369A1 (it) 2007-07-09 2009-01-10 Illycaffe Spa Processo e impianto per il recupero di composti odorosi.
US7959669B2 (en) 2007-09-12 2011-06-14 Boston Scientific Scimed, Inc. Bifurcated stent with open ended side branch support
US7833266B2 (en) 2007-11-28 2010-11-16 Boston Scientific Scimed, Inc. Bifurcated stent with drug wells for specific ostial, carina, and side branch treatment
US8277501B2 (en) 2007-12-21 2012-10-02 Boston Scientific Scimed, Inc. Bi-stable bifurcated stent petal geometry
AU2009242332B2 (en) 2008-04-30 2015-01-22 Société des Produits Nestlé S.A. Compositions for preparing a coffee beverage comprising hydrolysed chlorogenic acid
EP2127533A1 (en) 2008-05-27 2009-12-02 Nestec S.A. Soluble coffee-based composition and instant beverage
US8932340B2 (en) 2008-05-29 2015-01-13 Boston Scientific Scimed, Inc. Bifurcated stent and delivery system
US8043645B2 (en) 2008-07-09 2011-10-25 Starbucks Corporation Method of making beverages with enhanced flavors and aromas
EP3028577B1 (en) 2009-04-28 2018-08-22 Kao Corporation Concentrated coffee extract
WO2011078853A1 (en) 2009-12-22 2011-06-30 Nestec S.A. Method of producing an aromatised aqueous liquid
WO2011140508A1 (en) 2010-05-07 2011-11-10 Alps, Llc Dispensing machine valve and method
MX352667B (es) * 2011-02-08 2017-12-01 Mcneil Nutritionals Llc Edulcorante natural mejorado y metodo de elaboracion.
EP2537423A1 (en) 2011-06-22 2012-12-26 Nestec S.A. Method of producing an aromatised aqueous liquid
US20130177672A1 (en) * 2012-01-05 2013-07-11 Starbucks Corporation D/B/A Starbucks Coffee Company Beverages and extracts with enhancements
WO2014026313A1 (en) 2012-08-13 2014-02-20 Nestec S.A. Method for producing a coffee beverage precursor
JP5992765B2 (ja) * 2012-08-20 2016-09-14 高田香料株式会社 コーヒー香味料、その製造法及びその利用
KR102171426B1 (ko) * 2012-11-30 2020-10-30 소시에떼 데 프로듀이 네슬레 소시에떼아노님 방향성 식품 또는 음료 제품의 제조 방법
EP2958436B1 (en) 2013-02-19 2018-03-28 Nestec S.A. Coffee scenting
US20160242430A1 (en) * 2013-10-11 2016-08-25 Nestec S.A. Method of producing a coffee beverage powder
JP2016540512A (ja) 2013-12-20 2016-12-28 ネステク ソシエテ アノニム アロマが改善された液体コーヒー飲料
MY182293A (en) * 2014-07-08 2021-01-18 Gea Process Eng A/S Production of a coffee extract preserving flavour components
CN107105755A (zh) * 2014-09-30 2017-08-29 菲利普莫里斯生产公司 由加工来回收烟草组分
US10285414B2 (en) * 2014-12-18 2019-05-14 Nestec S.A. Method of producing an aromatised food or beverage product
PL3373737T3 (pl) 2015-11-13 2020-11-16 Société des Produits Nestlé S.A. Rozpuszczalna kawa typu instant oraz sposób jej wytwarzania
JP6867414B2 (ja) 2016-06-10 2021-04-28 ソシエテ・デ・プロデュイ・ネスレ・エス・アー 窒素を注入した水出しの可溶性インスタントコーヒー及び製造プロセス
BE1026801B1 (nl) * 2018-11-22 2020-06-25 Anheuser Busch Inbev Sa Werkwijze voor het verkrijgen van een geconcentreerd geur- en smaakmengsel en gebruik ervan
GB2580323B (en) 2018-12-28 2021-06-16 Douwe Egberts Bv Coffee extraction process
WO2020180743A1 (en) * 2019-03-01 2020-09-10 Beswick Ethan Charles Coffee replicas produced from individual components
WO2021144620A1 (en) * 2020-01-17 2021-07-22 Tapas Chatterjee Process and system of producing dry aroma vapours and aroma containing/enriched soluble powers
GB2597905B (en) 2020-06-25 2022-12-14 Douwe Egberts Bv Spray-dried coffee product and production method
US20230329272A1 (en) 2022-04-14 2023-10-19 Société des Produits Nestlé S.A. Processes for producing coffee compositions
WO2023199268A1 (en) 2022-04-14 2023-10-19 Société des Produits Nestlé S.A. Coffee compositions
CN116616360A (zh) * 2023-07-05 2023-08-22 丽水市农林科学研究院 一种枣香茶的制作方法

Family Cites Families (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA915981A (en) * 1972-12-05 V. White William Confined volume coffee aroma
FR1005798A (fr) * 1947-09-25 1952-04-15 Immobiliere Et Financiere Du P Extrait soluble de café, sa préparation et ses applications
BE604428A (fr) * 1960-06-22 1961-11-30 Afico Sa Procédé pour la fabrication continue d'un extrait en poudre à partir de matières végétales, dispositif pour la mise en oeuvre du procédé et application du procédé
US3135612A (en) 1962-04-19 1964-06-02 Procter & Gamble Process for agglomerating culinary mixes
US3535118A (en) * 1964-12-31 1970-10-20 Kroger Co Method of making aromatized oil
US3987207A (en) 1974-06-03 1976-10-19 Cpc International Inc. Process of preparing instantly dissolving granular mix for soup of the potage type
GB1466881A (en) * 1974-09-24 1977-03-09 Gen Foods Ld Continuous production of aromatic distillates under vaccum
US4118521A (en) * 1974-11-11 1978-10-03 Societe D'assistance Technique Pour Produits Nestle, S.A. Isolation of an aromatic fraction of coffee
US4100305A (en) * 1976-02-05 1978-07-11 The Procter & Gamble Company Method of making an improved coffee volatiles concentrate
US4100306A (en) * 1976-02-05 1978-07-11 The Procter & Gamble Company Method of making an improved instant coffee
US4092436A (en) * 1976-12-06 1978-05-30 The Procter & Gamble Company Method of steam-stripping roast and ground coffee or tea
US4204464A (en) * 1977-10-27 1980-05-27 The Procter & Gamble Company Continuous desorption apparatus for aroma flavor concentrate
DE3163968D1 (en) * 1980-06-27 1984-07-12 Procter & Gamble Process for preparing a coffee volatiles concentrate
US4378380A (en) * 1980-10-10 1983-03-29 General Foods Corporation Method for producing products enhanced with synthetic coffee grinder gas flavor
DD228951A3 (de) 1982-12-02 1985-10-23 Inst Getreideverarbeitung Verfahren zur herstellung von granulierter nahrung
US4557938A (en) 1983-08-17 1985-12-10 Eugene H. Sander Product and process for improving the dispersion of a vegetable gum in water
US5030473A (en) * 1985-05-01 1991-07-09 Nestec S.A. Cryogenic aroma recovery
GB8528012D0 (en) * 1985-11-13 1985-12-18 Gen Foods Ltd Recovery of volatile constituents from coffee
US4794010A (en) * 1988-02-02 1988-12-27 General Foods Corporation Process for the preparation of soluble coffee
CA1324287C (en) * 1988-09-14 1993-11-16 Howard Dave Stahl Process for hydrolyzing a partially extracted roasted and ground coffee
US5008125A (en) * 1989-04-17 1991-04-16 Kraft General Foods, Inc. Soluble coffee with aroma recovered from the thermal hydrolysis of spent grounds
US4900575A (en) 1989-04-17 1990-02-13 General Foods Corporation Aroma recovery from the thermal hydrolysis of spent grounds
DE4038526A1 (de) * 1990-12-03 1992-06-04 Jacobs Suchard Ag Verfahren zur herstellung von loeslichem kaffee
US5182926A (en) * 1991-09-16 1993-02-02 Nestec S.A. Recovery of aroma gases
JP2930487B2 (ja) 1992-10-21 1999-08-03 ハウス食品株式会社 顆粒状食品の製造方法
WO1997010721A1 (en) * 1995-09-22 1997-03-27 Societe Des Produits Nestle S.A. Recovery of coffee aroma
DE59609238D1 (de) 1995-10-27 2002-06-27 Givaudan Sa Aromengranulat
EP0787437A3 (en) 1996-02-07 1999-01-13 Societe Des Produits Nestle S.A. Granular food product
EP0796567A1 (en) 1996-02-07 1997-09-24 Societe Des Produits Nestle S.A. Granular food product
CZ160099A3 (cs) 1998-05-08 1999-12-15 Bestfoods Hydratovatelné granulované potravinářské produkty a způsoby jejich výroby

Also Published As

Publication number Publication date
JP2002511236A (ja) 2002-04-16
DE69921109T2 (de) 2005-10-20
BR9909553A (pt) 2000-12-12
KR100634775B1 (ko) 2006-10-16
AU769104B2 (en) 2004-01-15
US6358552B1 (en) 2002-03-19
WO1999052378A1 (en) 1999-10-21
AR019039A1 (es) 2001-12-26
HUP0105461A3 (en) 2003-02-28
KR20010042586A (ko) 2001-05-25
NO20005001D0 (no) 2000-10-04
ZA992645B (en) 2000-10-09
US6149957A (en) 2000-11-21
ID29275A (id) 2001-08-16
MY120562A (en) 2005-11-30
NO20005001L (no) 2000-12-07
CO5050301A1 (es) 2001-06-27
PT1069830E (pt) 2004-12-31
ATE279118T1 (de) 2004-10-15
NZ506838A (en) 2004-02-27
JP4181304B2 (ja) 2008-11-12
EP1069830B1 (en) 2004-10-13
NZ526062A (en) 2005-01-28
PE20000583A1 (es) 2000-06-27
RU2216194C2 (ru) 2003-11-20
DK1069830T3 (da) 2004-12-20
PL343399A1 (en) 2001-08-13
CA2324925A1 (en) 1999-10-21
DE69921109D1 (de) 2004-11-18
NO317070B1 (no) 2004-08-02
TWI239813B (en) 2005-09-21
CN1121145C (zh) 2003-09-17
EP1069830A1 (en) 2001-01-24
CN1296385A (zh) 2001-05-23
ES2229685T3 (es) 2005-04-16
HK1035642A1 (en) 2001-12-07
HUP0105461A2 (hu) 2002-05-29
AU2831499A (en) 1999-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL192518B1 (pl) Sposób otrzymywania aromatyzowanej, rozpuszczalnej kawy w proszku
US6592922B2 (en) Coffee aroma recovery process
JP4568490B2 (ja) 揮発性成分の製造方法、揮発性成分を含む飲食品及びコーヒー飲料又は茶飲料の製造方法
US7767246B2 (en) Method for preparing a coffee extract
EP1078576A1 (en) Coffee aroma recovery process
AU2003271317B2 (en) Coffee aroma recovery process and aroma product
MXPA00009698A (en) Coffee aroma recovery process and aroma product