PL191695B1 - Sposób i układ do zdalnego uruchamiania jednego z wielu urządzeń sterujących, zwłaszcza do sterowania sekcji obudowy górniczej - Google Patents

Sposób i układ do zdalnego uruchamiania jednego z wielu urządzeń sterujących, zwłaszcza do sterowania sekcji obudowy górniczej

Info

Publication number
PL191695B1
PL191695B1 PL340522A PL34052200A PL191695B1 PL 191695 B1 PL191695 B1 PL 191695B1 PL 340522 A PL340522 A PL 340522A PL 34052200 A PL34052200 A PL 34052200A PL 191695 B1 PL191695 B1 PL 191695B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
control
control device
radio
radio wave
receiver
Prior art date
Application number
PL340522A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340522A1 (en
Inventor
Helmut Hermann
Original Assignee
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Gmbh filed Critical Dbt Gmbh
Publication of PL340522A1 publication Critical patent/PL340522A1/xx
Publication of PL191695B1 publication Critical patent/PL191695B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08CTRANSMISSION SYSTEMS FOR MEASURED VALUES, CONTROL OR SIMILAR SIGNALS
    • G08C23/00Non-electrical signal transmission systems, e.g. optical systems
    • G08C23/04Non-electrical signal transmission systems, e.g. optical systems using light waves, e.g. infrared
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D23/00Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor
    • E21D23/12Control, e.g. using remote control
    • E21D23/14Effecting automatic sequential movement of supports, e.g. one behind the other
    • E21D23/148Wireless transmission of signals or commands
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08CTRANSMISSION SYSTEMS FOR MEASURED VALUES, CONTROL OR SIMILAR SIGNALS
    • G08C17/00Arrangements for transmitting signals characterised by the use of a wireless electrical link
    • G08C17/02Arrangements for transmitting signals characterised by the use of a wireless electrical link using a radio link
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08CTRANSMISSION SYSTEMS FOR MEASURED VALUES, CONTROL OR SIMILAR SIGNALS
    • G08C2201/00Transmission systems of control signals via wireless link
    • G08C2201/70Device selection
    • G08C2201/71Directional beams

Abstract

1. Sposób zdalnego uruchamiania jednego z wielu urzadzen sterujacych, zwlaszcza do sterowania sekcji obudowy górniczej, zna- mienny tym, ze najpierw wybiera sie majace zadzialac urzadzenie sterujace (13) za pomoca sterownika (16) sygnalami przesylanymi w pod- czerwieni, a nastepnie dokonuje sie przekazu sygnalów (19) radiowych sterowania miedzy sterownikiem (16) a wybranym urzadzeniem ste- rujacym (13'). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób zdalnego uruchamiania jednego z wielu urządzeń sterujących, zwłaszcza do sterowania sekcji obudowy górniczej oraz układ do stosowania tego sposobu, przydatny w szczególności w górnictwie podziemnym węgla kamiennego.
W znanych i powszechnie wykorzystywanych w kopalniach obudowach górniczych każda z sekcji obudowy górniczej posiada urządzenie sterujące, umożliwiające uruchomienie pojedynczych sekcji nie tylko za pośrednictwem komputerowej jednostki sterującej, ale także w razie potrzeby, wybieranie poszczególnych funkcji ręcznie. Ręczne sterowanie sekcji może odbywać się także zdalnie wten sposób, że funkcje sterowań sekcji wybierane są z sąsiedniej do niej sekcji obudowy, co w praktyce nazywane jest sterowaniem przyległym. Dla zabezpieczenia większego bezpieczeństwa pracy oraz komfortu pracownikom obsługującym obudowę górniczą wykorzystywane jest zdalne sterowanie realizowane na drodze przekazu fal radiowych między urządzeniami sterującymi sekcji obudowy, wyposażonymi w przynajmniej jeden odbiornik fal radiowych a nadajnikiem fal radiowych obsługiwanym przez operatora obudowy, znajdującego się w pewnej odległości od sterowanej sekcji obudowy. Takie radiowe sterowanie możliwe jest jednak tylko wtedy, gdy każde urządzenie sterujące poszczególnych sekcji posiada własny odbiornik fal radiowych i własny, przynależny do niego sterownik zdalnego sterowania, które współpracują ze sobą na wspólnej, odmiennej od innych częstotliwości. Możliwe jest również wykorzystanie jednego, wspólnego dla wszystkich urządzeń sterujących sterownika zdalnego sterowania, jeżeli każdemu urządzeniu sterującemu sekcji obudowy nadany zostanie uprzednio stały znamiennik. Wówczas operator obudowy najpierw za pomocą klawiatury sterownika wywoła znamiennik wybranej do sterowania sekcji, a dopiero później przekaże tej sekcji sygnały sterujące. Problem powstaje w sytuacji, gdy operator obudowy nie będzie znał, bądź zapomni znamienniki urządzeń sterujących. Dodatkowo może się zdarzyć, że operator pomyli znamienniki i zasteruje sekcję niewłaściwą, co w określonych sytuacjach ruchowych może stwarzać niepożądane i niebezpieczne sytuacje.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu i układu do zdalnego uruchamiania jednego z wielu urządzeń sterujących, który pozwoli na jednoczesny wybór żądanego urządzenia sterującego i zasterowanie nim bez potrzeby wybierania przypisanego mu znamiennika, przy zachowaniu sterowania wybranego urządzenia sterującego na drodze radiowej.
Sposób według wynalazku polega na tym, że najpierw za pomocą sterownika wybiera się mające zadziałać urządzenie sterujące sygnałami w podczerwieni, a dopiero potem dokonuje się przekazu sygnałów radiowych między sterownikiem a wybranym urządzeniem sterującym.
Istota układu według wynalazku polega na tym, że każde z urządzeń sterujących posiada przynajmniej jeden odbiornik podczerwieni, a przenośny sterownik ma przynajmniej jeden nadajnik podczerwieni, przy czym mające zadziałać urządzenie sterujące wyselekcjonowane jest poprzez przekaz sygnałów w podczerwieni między przenośnym sterownikiem a danym urządzeniem sterującym.
W korzystnym wykonaniu kilka urządzeń sterujących połączonych jest ze sobą magistralą sterującą w sieć i są wyposażone w jeden wspólny dla nich odbiornik fal radiowych.
W dalszym, korzystnym rozwinięciu wykonania układu przenośny sterownik zdalnego sterowania oprócz nadajnika fal radiowych posiada również odbiornik fal radiowych, a urządzenia sterujące posiadają dodatkowo przynajmniej jeden nadajnik fal radiowych.
Celowym jest, gdy nadajnik fal radiowych i odbiornik fal radiowych zarówno przenośnego sterownika, jak i urządzeń sterujących mają postać kombinowanego urządzenia nadawczo-odbiorczego.
Także samo pożądanym jest, by nadajnik i odbiornik podczerwieni miał postać urządzenia nadawczo-odbiorczego podczerwieni.
Korzystnym praktycznie jest takie wykonanie przenośnego sterownika zdalnego sterowania, w którym jest on wyposażony w klawiaturę i wyświetlacz funkcji.
Zasadniczą zaletą sposobu według wynalazku jest połączenie korzyści wynikających ze zdalnego sterowania w drodze przekazu fal radiowych z możliwością jednoznacznego i prostego wyboru odbiornika, któremu mają być przekazane sygnały sterujące. Wynika to z charakterystyki sygnału przekazywanego w podczerwieni, jako że jest on na tyle skupiony, iż przekaz między nadajnikiem a odbiornikiem nastąpi tylko przy nałożeniu się wąskich stref nadawania i odbioru tego sygnału w podczerwieni. Tak więc tylko dokładne nakierowanie przenośnego sterownika na wybrane do sterowania urządzenie sterujące pozwoli na przekaz sygnału w podczerwieni. Dlatego nie ma możliwości popełnienia przez operatora pomyłkowego wybrania niewłaściwego urządzenia sterującego i zasterowania nim za pomocą sygnałów radiowych. Układ według wynalazku jest tak zbudowany, że przy raz dokoPL 191 695 B1 nanym w podczerwieni wyborze urządzenia sterującego dalsze jego sterowanie odbywa się na drodze przekazu sygnałów radiowych, natomiast inne, nie wybrane do sterowania urządzenia sterujące nie zareagują na przekazywane sygnały radiowe. Dodatkowo zaletą układu według wynalazku jest to, że po dokonaniu wyboru urządzenia sterującego przenośny sterownik nie musi być ustawiony w jego kierunku, a operator może się przemieszczać w trakcie przekazywania sygnałów radiowych. Korzystne wykonania układu według wynalazku umożliwiają pełną kontrolę przekazywania i wykonywania sygnałów sterujących, co ma doniosłe znaczenie praktyczne.
Wynalazek został bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia fragment elektrohydraulicznego układu sterowania obudowy ścianowej w końcowym odcinku ściany wydobywczej w ujęciu schematycznym, a fig. 2 - przykład wyboru i sterowania jednego z urządzeń sterujących za pomocą przenośnego sterownika, również w ujęciu schematycznym.
W wyrobisku ścianowym 10 (fig. 1), pod jego ociosem 11 ułożony jest przenośnik 12, wzdłuż trasy którego przemieszcza się nie uwidoczniona na rysunku maszyna urabiająca w postaci struga lub kombajnu ścianowego. Przestrzeń robocza wyrobiska ścianowego 10 zabudowana jest zmechanizowaną obudową ścianową, składającą się z uszeregowanych obok siebie hydraulicznych sekcji, które dla zachowania przejrzystości rysunku nie zostały przedstawione.
Każdej z sekcji obudowy zmechanizowanej przyporządkowane jest urządzenie sterujące 13, przy czym urządzenia sterujące 13 zestawione są przykładowo po dziesięć w grupy sterowania I, II, III i połączone ze sobą magistralą 14 sterowania tworząc sieć. Wszystkim urządzeniom sterującym 13 każdej z grup sterowania I, II, III przyporządkowane jest wspólne dla nich urządzenie nadawczoodbiorcze 15, wyposażone w nadajnik fal radiowych S1 i odbiornik fal radiowych E1. Urządzenie nadawczo-odbiorcze 15 służy do zdalnego uruchamiania poszczególnych urządzeń sterujących 13 w przypisanej do niego grupie sterowania I, II, III zgodnie z sygnałami podawanymi przez przenośny sterownik 16 zdalnego sterowania.
Przenośny sterownik 16 zdalnego sterowania (fig. 2) jest urządzeniem o niewielkich gabarytach, przenoszonym w ręce przez pracownika obsługi. Jest on wyposażony w klawiaturę 17 oraz wyświetlacz funkcji 17' jak również w radiowe urządzenie nadawczo-odbiorcze 18 posiadające nadajnik fal radiowych S2 i odbiornik fal radiowych E2, umożliwiające przekazywanie drogą radiową sygnałów 19 do urządzenia nadawczo-odbiorczego 15 wybranego urządzenia sterującego 13, względnie odbierania od niego takich sygnałów 19.
Dodatkowo przenośny sterownik 16 wyposażony jest w swej części przedniej w urządzenie nadawczo-odbiorcze podczerwieni 20, którym może współpracować bezprzewodowo z takim samym urządzeniem nadawczo-odbiorczym podczerwieni 21, znajdującym się na wyposażeniu każdego urządzenia sterującego 13. Sygnały przekazywane w podczerwieni w odróżnieniu od sygnałów 19 radiowych są sygnałami skupionymi, stąd też strefa nadawania 22 i strefa odbioru 23 urządzeń nadawczoodbiorczych podczerwieni 20 i 21 przenośnego sterownika 16 oraz sterowanego nim wybranego urządzenia sterującego 13' są bardzo wąskie. Komunikacja w podczerwieni pomiędzy przenośnym sterownikiem 16 a wybranym urządzeniem sterującym 13 nastąpi tylko wtedy, gdy ich strefy nadawania 22 i odbioru 23 nałożą się na siebie. Ponieważ strefy nadawania 22 i odbioru 23 są wąskie, umożliwiają wybór tylko określonego, żądanego urządzenia sterującego 13', z którym ma komunikować się przenośny sterownik 16 zdalnego sterowania. Po wybraniu tego urządzenia sterującego 13' przez sterownik 16 w drodze komunikacji w podczerwieni, komputerowa jednostka sterująca 24 połączona z urządzeniem sterującym 13' przez magistralę 14 sterowania blokuje pozostałe, nie wybrane urządzenia sterujące 13. Tak więc następne sygnały 19 przekazywane między urządzeniem nadawczoodbiorczym 18 przenośnego sterownika 16 a jednostką nadawczo-odbiorczą 15 grupy sterowania I, do której przynależy urządzenie sterujące 13' przetwarzane będą tylko przez to uprzednio wybrane w podczerwieni urządzenie sterujące 13'. Transmisja sygnałów 19 radiowych nie wymaga przy tym utrzymywania nakierowania przenośnego sterownika 16 na uruchamiane urządzenie sterujące 13', jak również nie ma potrzeby zachowania stałej odległości przestrzennej między przenośnym sterownikiem 16 a urządzeniem sterującym 13'.
W ramach wynalazku możliwe są także inne jego wykonania, niż opisane uprzednio. Możliwym jest, dla przykładu, wyposażenie każdego z urządzeń sterujących 13 we własny radiowy nadajnik fal radiowych S1 i odbiornik fal radiowych E1, które aktywizowane będą do przekazu sygnałów 19 radiowych przez uprzedni przekaz sygnału w podczerwieni.

Claims (7)

1. Sposób zdalnego uruchamiania jednego z wielu urządzeń sterujących, zwłaszcza do sterowania sekcji obudowy górniczej, znamienny tym, że najpierw wybiera się mające zadziałać urządzenie sterujące (13) za pomocą sterownika (16) sygnałami przesyłanymi w podczerwieni, a następnie dokonuje się przekazu sygnałów (19) radiowych sterowania między sterownikiem (16) a wybranym urządzeniem sterującym (13').
2. Układ do zdalnego uruchamiania jednego z wielu urządzeń sterujących, zwłaszcza do sterowania sekcji obudowy górniczej, z przenośnym sterownikiem, z co najmniej jednym nadajnikiem fal radiowych i co najmniej jednym odbiornikiem fal radiowych dla urządzeń sterujących, znamienny tym, że każde z urządzeń sterujących (13) posiada przynajmniej jeden odbiornik podczerwieni (21), a przenośny sterownik (16) przynajmniej jeden nadajnik podczerwieni (20), przy czym mające zadziałać urządzenie sterujące (13') wyselekcjonowane jest poprzez przekaz sygnałów w podczerwieni pomiędzy przenośnym sterownikiem (16)a danym urządzeniem sterującym (13').
3. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że kilka urządzeń sterujących (13) połączonych jest ze sobą magistralą (14) wsieć i posiadają jeden wspólny dla nich odbiornik fal radiowych (E1).
4. Układ według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że przenośny sterownik (16) zdalnego sterowania oprócz nadajnika fal radiowych (S2) posiada odbiornik fal radiowych (E2), a urządzenia sterujące (13) posiadają dodatkowo przynajmniej jeden nadajnik fal radiowych (S1).
5. Układ według zastrz. 4, znamienny tym, że nadajnik fal radiowych (S1, S2) i odbiornik fal radiowych (E1, E2) mają postać urządzenia nadawczo-odbiorczego (15, 18).
6. Układ wedhig zastrz. 2, znamienny tym, że nadajnik i odbiornik podczerwieni mają postać urządzenia nadawczo-odbiorczego (20, 21) podczerwieni.
7. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że przenośny sterownik (16) zdalnego sterowania wyposażony jest w klawiaturę (17) i wyświetlacz (17').
PL340522A 1999-06-07 2000-06-02 Sposób i układ do zdalnego uruchamiania jednego z wielu urządzeń sterujących, zwłaszcza do sterowania sekcji obudowy górniczej PL191695B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19925721.3A DE19925721B4 (de) 1999-06-07 1999-06-07 Verfahren und Einrichtung zur ferngesteuerten Betätigung eines Steuergeräts

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340522A1 PL340522A1 (en) 2000-12-18
PL191695B1 true PL191695B1 (pl) 2006-06-30

Family

ID=7910304

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340522A PL191695B1 (pl) 1999-06-07 2000-06-02 Sposób i układ do zdalnego uruchamiania jednego z wielu urządzeń sterujących, zwłaszcza do sterowania sekcji obudowy górniczej

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6590504B1 (pl)
CN (1) CN1211565C (pl)
AU (1) AU776710B2 (pl)
DE (1) DE19925721B4 (pl)
GB (1) GB2350919B (pl)
PL (1) PL191695B1 (pl)
RU (1) RU2207436C2 (pl)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT412196B (de) * 2000-03-17 2004-11-25 Keba Ag Verfahren zur zuordnung einer mobilen bedien- und/oder beobachtungseinrichtung zu einer maschine sowie bedien- und/oder beobachtungseinrichtung hierfür
JP3673192B2 (ja) 2001-07-17 2005-07-20 コナミ株式会社 遠隔操作システムに使用する送信機
JP3527900B2 (ja) 2001-07-17 2004-05-17 コナミ株式会社 遠隔操作システム、並びにその送信機及び駆動機器
DE10393865B4 (de) * 2002-12-21 2016-07-21 Tiefenbach Control Systems Gmbh Ausbausteuerung
DE20305309U1 (de) * 2003-04-01 2004-05-13 Dbt Automation Gmbh Strebausbausteuerung
DE102004026702B3 (de) * 2004-05-28 2006-02-09 Deutsche Montan Technologie Gmbh Vorrichtung zur Untersuchung von Ankerbohrlöchern
US20060016993A1 (en) * 2004-07-21 2006-01-26 Carlo Zovich IR remote plow control
JP4293108B2 (ja) 2004-10-14 2009-07-08 ソニー株式会社 リモート・コントロール・システム及びリモート・コントロール方法、リモート・コントローラ、並びに電子機器
JP4483788B2 (ja) * 2005-05-09 2010-06-16 ソニー株式会社 リモコン・システム、リモート・コマンダ及びリモコン操作方法、リモコン制御対象機器、並びにコンピュータ・システム
CN101573669B (zh) * 2006-08-23 2012-11-07 亨特道格拉斯有限公司 双重控制系统和方法
DE102008014633B4 (de) * 2008-03-17 2010-10-14 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren zum Betreiben eines drahtlosen Sensornetzwerks und Sensorknoten
DE202008010791U1 (de) * 2008-08-05 2009-09-17 Bucyrus Dbt Europe Gmbh Antriebs- und Spannstation für einen Kettenkratzerförderer
CN101725366B (zh) * 2008-10-16 2011-11-02 中国矿业大学 综采面采煤机位置检测装置
CN101901008B (zh) * 2010-07-20 2011-11-02 兖州煤业股份有限公司 一种远程控制系统
DE102011012655B4 (de) * 2011-02-28 2015-09-24 Kruno Pranjic Verfahren zum Betrieb eines untertägigen hydraulischen Schreitausbaus
EP2707860B1 (en) 2011-05-12 2017-10-25 Thomson Licensing Control of devices through the use of different communication interfaces
CN103967510A (zh) * 2014-05-13 2014-08-06 韩嘉 液压支架控制系统、液压支架控制系统的控制方法
CN106873486B (zh) * 2017-03-03 2018-06-12 合肥工业大学 一种无人驾驶矿井机车遥控操作台
DE102018111938A1 (de) * 2018-05-17 2019-11-21 EEP Elektro-Elektronik Pranjic GmbH Anordnung und Verfahren zur Fernbedienung eines elektrohydraulischen Steuerungssystems eines Strebausbaus
WO2020048682A1 (de) * 2018-09-03 2020-03-12 Finkbeiner, Gerhard Hubsystem und verfahren zur steuerung des hubsystems sowie steuerungssystem für das hubsystem

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS53114704A (en) * 1977-02-28 1978-10-06 Taiheiyo Eng Operating device of selfftravelling frame* etc*
US5416706A (en) * 1984-04-27 1995-05-16 Hagenbuch; Leroy G. Apparatus for identifying containers from which refuse is collected and compiling a historical record of the containers
US4831539A (en) * 1984-04-27 1989-05-16 Hagenbuch Roy George Le Apparatus and method for locating a vehicle in a working area and for the on-board measuring of parameters indicative of vehicle performance
DE3628738A1 (de) * 1986-08-23 1988-02-25 Eickhoff Geb Funksteuersender und -empfaenger fuer gewinnungsmaschinen des untertaegigen bergbaues
DE3721121C1 (de) * 1987-02-28 1996-06-20 Honeywell Regelsysteme Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Fernbetätigung von Minen
GB2216358A (en) * 1988-02-26 1989-10-04 Siemens Ag Tracking moving object
US4968978A (en) * 1988-09-02 1990-11-06 Stolar, Inc. Long range multiple point wireless control and monitoring system
US5029943A (en) * 1990-05-17 1991-07-09 Gullick Dobson Limited Apparatus for transmitting data
DE4103545A1 (de) * 1991-02-06 1992-08-13 Bochumer Eisen Heintzmann Einrichtung zum hereingewinnen von mineralischen rohstoffen, insbesondere von kohle
FR2676296B1 (fr) * 1991-05-07 1993-08-20 Jay Electronique Sa Installation pour la telecommande par liaison hertzienne d'un engin mobile motorise.
DE4300600C5 (de) * 1993-01-13 2005-07-07 Hella Kgaa Hueck & Co. Fernbedienbare Sicherungseinrichtung für Kraftfahrzeuge
US5588009A (en) * 1994-02-03 1996-12-24 Will; Craig A. Personal paging, communications, and locating system
CA2166457C (en) * 1995-01-04 2006-03-21 Jeffrey Alan Martin Remote receiver that coordinates command signals from differing sources including radio frequency and infrared sources and setup of same
US5917425A (en) * 1996-01-22 1999-06-29 Wireless Communiations Products, Llc IR/RF locator
DE19747054C1 (de) * 1997-10-27 1999-01-21 Boesha Gmbh & Co Kg Datenübertragungssystem für die Ausbausteuerung eines Gewinnungsbetriebs im Untertagebergbau
US6407779B1 (en) * 1999-03-29 2002-06-18 Zilog, Inc. Method and apparatus for an intuitive universal remote control system
US6211790B1 (en) * 1999-05-19 2001-04-03 Elpas North America, Inc. Infant and parent matching and security system and method of matching infant and parent

Also Published As

Publication number Publication date
AU3936000A (en) 2000-12-14
PL340522A1 (en) 2000-12-18
GB0013907D0 (en) 2000-08-02
GB2350919B (en) 2003-11-12
CN1276464A (zh) 2000-12-13
AU776710B2 (en) 2004-09-16
RU2207436C2 (ru) 2003-06-27
DE19925721B4 (de) 2015-11-05
GB2350919A (en) 2000-12-13
DE19925721A1 (de) 2000-12-14
US6590504B1 (en) 2003-07-08
CN1211565C (zh) 2005-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL191695B1 (pl) Sposób i układ do zdalnego uruchamiania jednego z wielu urządzeń sterujących, zwłaszcza do sterowania sekcji obudowy górniczej
US4870697A (en) Two-way communication system for winning machines in underground mining
CA2058704C (en) Communication system_with addressable functional modules.
EP0053771A3 (en) Portable control box for numerically controlled machine tools
US5029943A (en) Apparatus for transmitting data
GB2265652A (en) Mine communication system
US6509842B1 (en) Control system for a longwall support
GB2167924A (en) Arrangement for controlling a powered support system used in underground mining
CN104754588A (zh) 一种同频信道抗干扰的装置及方法
RU2000114584A (ru) Способ дистанционного приведения в действие управляющего устройства и устройство для его осуществления
CN102392665A (zh) 一种用于操作人员安全保护的支架遥控装置
US6285860B1 (en) Construction equipment lockout system with emergency shutdown
AU2004201065B2 (en) Face support control system
GB1605229A (en) Radar and radio communications transmission systems
RU2334108C2 (ru) Система управления секциями крепи в очистном забое шахты
CN100513746C (zh) 控制矿山工作面中支撑单元运动的支撑控制器
RU2335632C2 (ru) Система управления крепью, предназначенная для управления движениями секций щитовой крепи в очистном забое шахты
US4132079A (en) Apparatus for remotely operating self-advancing supports or the like
GB2232697A (en) Monitoring of a mining machine
US20010022818A1 (en) Work machine control system
CN108349084B (zh) 机器人系统以及机器人控制方法
RU2805974C1 (ru) Система аэрогазового контроля в зоне очистного забоя
CN214067617U (zh) 一种遥控先导开关系统及工程机械
SU1293361A1 (ru) Устройство дл автоматического управлени механизированной крепью
EP1456826B1 (en) Method and system for parameter settings of rock drilling equipment