PL190816B1 - Konstrukcja nośna i uszczelniająca do pokrywy luku na statkach towarowych - Google Patents

Konstrukcja nośna i uszczelniająca do pokrywy luku na statkach towarowych

Info

Publication number
PL190816B1
PL190816B1 PL348914A PL34891499A PL190816B1 PL 190816 B1 PL190816 B1 PL 190816B1 PL 348914 A PL348914 A PL 348914A PL 34891499 A PL34891499 A PL 34891499A PL 190816 B1 PL190816 B1 PL 190816B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hatch cover
hatch
support
cover
gasket
Prior art date
Application number
PL348914A
Other languages
English (en)
Other versions
PL348914A1 (en
Inventor
Mika Vanhanen
Hannu Vähämaa
Original Assignee
Macgregor Fin Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Macgregor Fin Oy filed Critical Macgregor Fin Oy
Publication of PL348914A1 publication Critical patent/PL348914A1/xx
Publication of PL190816B1 publication Critical patent/PL190816B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B19/00Arrangements or adaptations of ports, doors, windows, port-holes, or other openings or covers
    • B63B19/12Hatches; Hatchways
    • B63B19/14Hatch covers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B19/00Arrangements or adaptations of ports, doors, windows, port-holes, or other openings or covers
    • B63B19/12Hatches; Hatchways
    • B63B19/26Gaskets; Draining means

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Gasket Seals (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)

Abstract

1. Konstrukcja nosna i uszczelniajaca do pokrywy luku na statkach towarowych, zwlasz- cza do podtrzymywania prostokatnej pokrywy luku i ladunku, jaki moze na niej spoczywac, oraz uszczelniania pokrywy luku wzgledem krawedzi zrebnicy luku, zawierajaca, co naj- mniej jedna poduszke nosna usytuowana w poblizu zewnetrznych krawedzi pokrywy lu- ku i podluzna uszczelke biegnaca w poblizu zewnetrznych krawedzi pokrywy luku, zna- mienna tym, ze poduszki nosne (5) sa pola- czone z uszczelka (4) tworzac wodoszczelny uklad. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest konstrukcja nośna i uszczelniająca do pokrywy luku na statkach towarowych. Konstrukcja ta ma za zadanie podtrzymanie w przybliżeniu prostokątnej pokrywy luku i ładunku użytecznego, który ewentualnie spoczywa na niej oraz uszczelnienie pokrywy luku na krawędzi zrębnicy luku. Wspomniana konstrukcja zawiera, co najmniej jedną poduszkę oporową usytuowaną w przybliżeniu w pobliżu zewnętrznych krawędzi pokrywy luku oraz wydłużoną uszczelkę biegnącą w pobliżu zewnętrznych krawędzi pokrywy luku.
Poduszka nośna służy do podtrzymywania ciężaru pokrywy luku i ładunku użytecznego, jaki można na niej ewentualnie umieścić tak, żeby pokrywa mogła wykonać ruch względem krawędzi zrębnicy (w celu kompensacji odkształceń kadłuba statku w morzu). Ponadto zadaniem poduszki nośnej jest utrzymywanie stałej odległości pomiędzy pokrywą a zrębnicą luku bez względu na podtrzymywany ciężar, co umożliwia osiągnięcie optymalnego działania uszczelki pokrywy.
W celu osiągnięcia tych celów, z dotychczasowego stanu techniki znane jest między innymi takie rozwiązanie, w którym do zewnętrznej krawędzi pokrywy luku są przymocowane poduszki nośne, np. po dwie poduszki nośne na każdej krawędzi pokrywy, a na dolnej krawędzi pokrywy znajduje się wydłużona uszczelka gumowa dopasowana do jej dolnej krawędzi tak, żeby biegła wokół jej obwodu w taki sposób, żeby uszczelniała pokrywę względem krawędzi zrębnicy luku. Konstrukcja tego typu ułatwia podtrzymywanie i uszczelnianie pokrywy tak, że pokrywa może poruszać się względem krawędzi zrębnicy luku w razie potrzeby kompensacji odkształcenia na wzburzonym morzu. Niestety, rozwiązanie to nie jest dobre, ponieważ ma niezgrabne wymiary wynikające z dużych wymiarów koniecznych ze względu na wystawanie elementów nośnych. Równocześnie również krawędzie zrębnicy luku muszą być wydłużone w odpowiedni sposób. Również konstrukcja pokrywy luku w znanym dotychczas przykładzie wykonania staje się dość niezdarna ze względu na oddzielne wsporniki podtrzymujące umieszczone pod elementami nośnymi. Ponadto umieszczenie pokryw luku, zwłaszcza ustawienie ich względem zrębnic jest kłopotliwe i czasochłonne.
Rozwiązanie znane ze stanu techniki pokazano na rysunku, gdzie Pos. I przedstawia pokrywę luku zaopatrzoną w konwencjonalną konstrukcję nośno-uszczelniającą i zamontowaną na krawędzi zrębnicy luku statku, w rzucie perspektywicznym;
Pos. II - szczegół konwencjonalnej pokrywy luku, na którym widać zarówno element nośny jak i jego gumową uszczelkę, w rzucie perspektywicznym.
Nawiązując do Pos. I, widać na niej znaną dotychczas konstrukcję nośno-uszczelniającą do pokryw 1 luków na statkach towarowych. Jak wiadomo, pokrywa luku służy do zamykania luków ładowni, czego szczegółowe rozwiązania pominięto na załączonych figurach. Konwencjonalnie, zewnętrzne krawędzie pokrywy 1 luku są zaopatrzone w elementy nośne 2, których powierzchnie nośne spoczywają na zrębnicy 3 luku po osadzeniu pokrywy 1 na luku. Liczba elementów nośnych może się zmieniać, ale w pokazanej na fig. 1 konstrukcji znajdują się dwa elementy z każdej strony pokrywy 1. Jak wyraźnie widać na Pos. II, w rowku biegnącym w spodniej krawędzi pokrywy 1 luku znajduje się podłużna gumowa uszczelka 4 przymocowana do niego tak, żeby otaczała obwód całej pokrywy 1 i uszczelniała pokrywę 1 względem krawędzi zrębnicy 3 luku w sposób zapewniający jej szczelność dla wody. Wady tej konstrukcji wyraźnie widać z powyższego tekstu.
Celem wynalazku jest dostarczenie całkowicie nowej konstrukcji nośnej i uszczelniającej do pokryw luków na statkach towarowych, które to konstrukcje nie mają opisanych powyżej wad.
Konstrukcja nośna i uszczelniająca do pokrywy luku na statkach towarowych, zwłaszcza do podtrzymywania prostokątnej pokrywy luku i ładunku, jaki może na niej spoczywać, oraz uszczelniania pokrywy luku względem krawędzi zrębnicy luku, zawierająca, co najmniej jedną poduszkę nośną usytuowaną w pobliżu zewnętrznych krawędzi pokrywy luku i podłużną uszczelkę biegnącą w pobliżu zewnętrznych krawędzi pokrywy luku, według wynalazku charakteryzuje się tym, że poduszki nośne są połączone z uszczelką tworząc wodoszczelny układ.
Korzystnie poduszki nośne są, co najmniej częściowo wbudowane w uszczelkę.
Korzystnie uszczelka z wbudowanymi poduszkami nośnymi jest przymocowana do pokrywy luku, przy czym w położeniu nieroboczym pokrywy luku dolna powierzchnia poduszki nośnej znajduje się, patrząc w pionie, na poziomie wyższym niż spodnia część uszczelki.
Korzystnie w położeniu roboczym pokrywy luku dolna powierzchnia poduszki nośnej, patrząc w pionie, jest usytuowana na poziomie w przybliżeniu równym z dolną powierzchnią uszczelki spoczywającej na górnej powierzchni zrębnicy luku.
PL 190 816 B1
Korzystnie dolna powierzchnia poduszki nośnej jest wykonana z materiału uszczelniającego.
Korzystnie poduszka nośna z przymocowaną do niej częścią materiału uszczelniającego tworzy kompletny, zintegrowany zespół, który jest przymocowany w miejscu, zwłaszcza do pokrywy luku, za pomocą elementów mocujących znajdujących się na poduszce nośnej, takich jak gwintowane szpilki i pasujące do nich nakrętki.
Dzięki temu, że poduszki nośne są połączone z otaczającą uszczelką w sposób zapewniający wodoszczelność, to w związku z tym nie są potrzebne oddzielne elementy nośne przymocowane do zewnętrznej krawędzi pokrywy luku i wystające z niej na zewnątrz, co zmniejsza zewnętrzne wymiary pokrywy luku w stosunku do wymiarów konstrukcji znanych dotychczas. Struktura pokryw luków staje się również lżejsza i prostsza w produkcji. Ponadto nowa konstrukcja ułatwia montaż pokryw luków na miejscu.
Fakt, że w zalecanym przykładzie wykonania wynalazku dolna powierzchnia poduszki nośnej jest wykonana z materiału uszczelniającego, to taka konstrukcja zapewnia ciągłe uszczelnienie wokół całej pokrywy luku, ponieważ poduszka nośna działa również jak część uszczelki. Ponadto zespół nośno-uszczelniający może być wykonany całkowicie jako odporny na korozję.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pokrywę luku zaopatrzoną w konstrukcję nośno-uszczelniającą według wynalazku i zamontowaną na krawędzi zrębnicy luku statku, w rzucie perspektywicznym; fig. 2 - szczegół pokrywy luku według wynalazku, na którym widać zarówno poduszkę nośną jak i jej gumową uszczelkę, w rzucie perspektywicznym; fig. 3 zintegrowany blok nośno-uszczelniający według wynalazku, w rzucie z boku; fig. 4 - strukturę bloku poduszki nośnej z uszczelką z fig. 5, w rzucie od końca; fig. 5 - blok poduszki nośnej z uszczelką z fig. 5 przymocowany na miejscu i służący do umieszczania w pokrywie luku, w rzucie bocznym; fig. 6 - ten sam blok poduszki nośnej z uszczelką, podobny do widocznego na fig. 7, w rzucie od końca; fig. 7 - ten sam blok poduszki nośnej z uszczelką co na fig. 7, ale teraz z lukiem uniesionym do położenia nieroboczego, w rzucie z boku; oraz fig. 8 - blok poduszki nośnej z uszczelką z fig. 9, w rzucie od końca.
Na figurze 1 pokazano konstrukcję nośno-uszczelniającą według wynalazku przeznaczoną do stosowania w pokrywach luków. Jak można zauważyć na figurze, nie ma wystających oddzielnych elementów nośnych. Na fig. 2 widać główną długość uszczelki 4 o przekroju poprzecznym w przybliżeniu podobnym do przekroju z konstrukcji konwencjonalnych. Nową cechą wynalazku jest zintegrowanie poduszek nośnych z przekrojem poprzecznym otaczającej uszczelki 4.
W praktyce liczba poduszek nośnych może być równa ich liczbie w konstrukcjach konwencjonalnych. Jednakże liczba ta może zmieniać się w zależności od struktury pokrywy luku oraz obciążenia, jakie ma być przenoszone przez strukturę luku. Charakterystyczną cechą wynalazku jest takie usytuowanie poduszek nośnych, żeby nie wystawały na zewnątrz z zewnętrznej krawędzi pokrywy luku, natomiast były zintegrowane z przekrojem poprzecznym uszczelki. Strukturę samych poduszek nośnych można zmieniać w zależności od potrzeb.
Korzystnie, co najmniej część poduszki nośnej jest wykonana z metalu. Dalej korzystnie, do spodniej części poduszki nośnej 5 jest przymocowany materiał uszczelniający, w wyniku czego na całym obwodzie pokrywy 1 luku istnieje ciągłe uszczelnienie. Uszczelka 4 jest przymocowana w taki sam sposób jak w przytaczanej konstrukcji konwencjonalnej w rowku wykonanym w krawędzi pokrywy 1 luku, jak widać na fig. 2. Jak wyraźnie widać z fig. 1 i 2, w spodniej części zewnętrznego obwodu pokrywy 1 luku znajduje się zagłębienie 6 w poduszkach nośnych 5 tak, że w przypadku wzburzonego morza możliwe jest niewielkie poprzeczne przemieszczenie poduszek nośnych 5. Poduszka nośna 5 może być wykonana tak, żeby się ślizgała i/lub sprężyście odkształcała w celu kompensacji takich ruchów. Gumowa uszczelka 4 może mieć postać konwencjonalnych konstrukcji uszczelniających, w wyniku, czego może ślizgać się po zrębnicy 3 lub może być zdolna do kurczenia się wskutek docisku do profilowanej metalowej powierzchni oporowej.
Na figurze 3 pokazano możliwy przykład wykonania łatwego do montażu zespołu uszczelki 4 ze zintegrowaną z nim poduszką nośną 5. Zespół poduszki nośnej 5 z uszczelką 4 działa jak element uszczelniający o zadanej długości, który można łatwo mocować w rowku wykonanym w pokrywie 1 luku. Uszczelka 4 prawidłowo wchodzi w konwencjonalny sposób w oba boki zespołu poduszki nośnej 5 i uszczelki 4. W zespole poduszki nośnej 5 i uszczelki 4 znajdują się dwie gwintowane szpilki 7 wchodzące przez pasujące do nich otwory wykonane w dnie rowka w krawędzi pokrywy 1 luku, po czym są blokowane za pomocą nakrętek 8 (fig. 5 i 6).
PL 190 816 B1
Na figurach 7 i 8 pokazano pokrywę 1 luku w położeniu nieroboczym, w którym zespół poduszki nośnej 5 i uszczelki 4 nie podtrzymuje obciążenia. Jest to taka sytuacja, w której, np. pokrywa 1 luku jest podniesiona ze swojego miejsca za pomocą dźwigu. Następnie dolną powierzchnię poduszki nośnej 5 umieszcza się, patrząc w pionie, na poziomie wyższym niż spodnia część uszczelki 4.
Na fig. 5 i 6 widać sytuację przeciwną, a mianowicie położenie robocze, w którym pokrywa 1 luku znajduje się na swoim miejscu. Tutaj, dolna powierzchnia poduszki nośnej 5 znajduje się, patrząc w pionie, na poziomie w przybliżeniu równym poziomowi dolnej powierzchni uszczelki 4 spoczywającej na górnej powierzchni zrębnicy 3 luku. Dolna powierzchnia poduszki nośnej 5 jest wykonana z materiału uszczelniającego, co zapewnia ciągłe uszczelnienie wokół całej zrębnicy 3 luku. Jak już wspomniano, poduszki nośne z kolei zapewniają, że ciśnienie działające na otaczającą uszczelkę pozostaje stałe w każdym miejscu na obwodzie pokrywy luku, w wyniku czego uzyskuje się optymalne parametry uszczelniające.
Dla osób znających zagadnienia z tej dziedziny jest oczywiste, że wynalazek nie jest ograniczony do opisanych powyżej przykładów wykonania, ale można go zmieniać w zakresie i zgodnie z duchem załączonych zastrzeżeń patentowych. Należy jednak zauważyć, na przykład, że w opisanych powyżej przykładach wykonania zastosowano gumową uszczelkę 4 przymocowaną do pokrywy 1 luku. Oczywiście, uszczelka ta może być przystosowana do zrębnicy luku, w wyniku czego może ściśle spoczywać na spodniej części pokrywy luku. Ponadto poduszki nośne nie muszą być wbudowane w uszczelnienie, natomiast mogą być z równym powodzeniem połączone ze sobą techniką zapewniającą szczelność dla wody, na przykład zestrojone pozycyjnie wzdłuż pojedynczej podłużnej linii. Główną cechą wynalazku jest zintegrowana, wodoszczelna i zwarta konstrukcja uformowana za pomocą połączonych ze sobą uszczelki i poduszki nośnej.

Claims (6)

Zastrzeżenia patentowe
1. Konstrukcja nośna i uszczelniająca do pokrywy1 uku na statkach towarowych, zwłaszcza do podtrzymywania prostokątnej pokrywy luku i ładunku, jaki może na niej spoczywać, oraz uszczelniania pokrywy luku względem krawędzi zrębnicy luku, zawierająca, co najmniej jedną poduszkę nośną usytuowaną w pobliżu zewnętrznych krawędzi pokrywy luku i podłużną uszczelkę biegnącą w pobliżu zewnętrznych krawędzi pokrywy luku, znamienna tym, że poduszki nośne (5) są połączone z uszczelką (4) tworząc wodoszczelny układ.
2. Konstrukcca według zastrz. 1, znamienna tym, że poduszki nośne (5) są, co najmniej częściowo wbudowane w uszczelkę (4).
3. Konstrukcjawedług zas^z. 2, znamiennatym, że uszcze^a t4) z wbudowanymi poduszkami nośnymi (5) jest przymocowana do pokrywy (1) luku, przy czym w położeniu nieroboczym pokrywy (1) luku dolna powierzchnia poduszki nośnej (5) znajduje się, patrząc w pionie, na poziomie wyższym niż spodnia część uszczelki (4).
4. Konstrukcja według zastrz. 3, znamienna tym, że w położeniu roboczym pokrywy (1) luku dolna powierzchnia poduszki nośnej (5), patrząc w pionie, jest usytuowana na poziomie w przybliżeniu równym z dolną powierzchnią uszczelki (4) spoczywającej na górnej powierzchni zrębnicy (3) luku.
5. Kons^rukcć^ według zastrz. 4, znamienna tym, że dolna powierzchnia poduszki nośnej (5) jest wykonana z materiału uszczelniającego.
6. ΚοηείηΑηθ według zastrz. 5, znamienna tym, że poduszka nośna (5) z do niej częścią materiału uszczelniającego (4) tworzy kompletny, zintegrowany zespół, który jest przymocowany w miejscu, zwłaszcza do pokrywy (1) luku, za pomocą elementów mocujących znajdujących się na poduszce nośnej, takich jak gwintowane szpilki (7) i pasujące do nich nakrętki (8).
PL348914A 1998-12-07 1999-11-26 Konstrukcja nośna i uszczelniająca do pokrywy luku na statkach towarowych PL190816B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI982636A FI110179B (fi) 1998-12-07 1998-12-07 Rahtilaivan lastiluukun kannatus- ja tiivistysjärjestely
PCT/FI1999/000981 WO2000034115A1 (en) 1998-12-07 1999-11-26 Support and seal arrangement for the hatch cover of a cargo ship

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL348914A1 PL348914A1 (en) 2002-06-17
PL190816B1 true PL190816B1 (pl) 2006-02-28

Family

ID=8553053

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL348914A PL190816B1 (pl) 1998-12-07 1999-11-26 Konstrukcja nośna i uszczelniająca do pokrywy luku na statkach towarowych

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1137570B1 (pl)
JP (1) JP2002531326A (pl)
KR (1) KR100431935B1 (pl)
CN (1) CN1123484C (pl)
AU (1) AU1563400A (pl)
DE (1) DE69917321T2 (pl)
DK (1) DK1137570T3 (pl)
FI (1) FI110179B (pl)
PL (1) PL190816B1 (pl)
WO (1) WO2000034115A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102658854A (zh) * 2012-04-25 2012-09-12 华南理工大学 一种轻质大中型船舶舱口盖
NO338137B1 (no) * 2013-07-03 2016-08-01 Oshima Shipbuilding Co Ltd Lukedeksel for et havgående skip
CN109264579B (zh) * 2018-09-30 2020-10-27 广船国际有限公司 一种船舶翻身方法及保护工装
JP7015814B2 (ja) * 2019-09-24 2022-02-03 Ihi運搬機械株式会社 船積み用防風雨装置

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2869502A (en) * 1953-02-27 1959-01-20 Stransky Gustave Hatch covers for ships
SE366701B (pl) * 1970-05-25 1974-05-06 Navire Cargo Gear Int Ab
FI82426C (fi) * 1988-02-17 1991-03-11 Macgregor Navire Sa Stoed vid en lastlucka foer ett fartyg.
JPH0532284U (ja) * 1991-10-09 1993-04-27 三菱重工業株式会社 船舶におけるハツチカバー支持構造

Also Published As

Publication number Publication date
DK1137570T3 (da) 2004-08-02
CN1329554A (zh) 2002-01-02
JP2002531326A (ja) 2002-09-24
EP1137570A1 (en) 2001-10-04
PL348914A1 (en) 2002-06-17
DE69917321T2 (de) 2005-05-12
DE69917321D1 (de) 2004-06-17
AU1563400A (en) 2000-06-26
WO2000034115A1 (en) 2000-06-15
FI982636A0 (fi) 1998-12-07
KR100431935B1 (ko) 2004-05-17
EP1137570B1 (en) 2004-05-12
FI110179B (fi) 2002-12-13
KR20010080696A (ko) 2001-08-22
FI982636A (fi) 2000-06-08
CN1123484C (zh) 2003-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4979453A (en) Floating dock system
CN101171172B (zh) 船上货物的锚定装置
US7669541B2 (en) Configurable multi-function vessel
US20040126185A1 (en) Bunk beam and bunk cushion apparatus for supporting a watercraft
PL190816B1 (pl) Konstrukcja nośna i uszczelniająca do pokrywy luku na statkach towarowych
PL161228B1 (en) A carrying device for cargo hatch cover
RU94045966A (ru) Буй для загрузки или выгрузки текучей среды
KR101933643B1 (ko) 빌지 킬 고정 구조물
US4543901A (en) Surface effect ship air cushion seal system
EP0803432A2 (en) Configuration of a ship's bow
GB2306406A (en) Expanding open bridge-deck catamaran
FI109112B (fi) Tukipintayhdistelmä
KR101073758B1 (ko) 선박의 화물창 지지구
CN220391449U (zh) 一种用于承载甲板起重机的船舶甲板结构
US6981463B1 (en) Bow eye seal
KR20110102982A (ko) 선박용 해치커버 지지대
KR860007129A (ko) 도크용 고정장치
KR200224503Y1 (ko) 컨테이너 선의 선체 구조
KR101750322B1 (ko) 반잠수식 부유식 생산설비의 탑재방법
JP6100929B2 (ja) 航洋船舶用のハッチカバー
CN85108610A (zh) 集装箱船舱盖
JPH0210936Y2 (pl)
JP3108966B2 (ja) 浮き桟橋の連結構造
SU1306802A1 (ru) Устройство дл предотвращени смещени палубного лесного груза
KR200299785Y1 (ko) 센터 챔버를 갖는 탱커류의 기관실 하부 갑판 구조

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101126