PL189912B1 - Urządzenie do owijania listków wokół przedmiotów pałeczkowatych - Google Patents

Urządzenie do owijania listków wokół przedmiotów pałeczkowatych

Info

Publication number
PL189912B1
PL189912B1 PL99337112A PL33711299A PL189912B1 PL 189912 B1 PL189912 B1 PL 189912B1 PL 99337112 A PL99337112 A PL 99337112A PL 33711299 A PL33711299 A PL 33711299A PL 189912 B1 PL189912 B1 PL 189912B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drum
wrapping
discharge
cigarette
conveyor belt
Prior art date
Application number
PL99337112A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337112A1 (en
Inventor
Manfred Dombek
Original Assignee
Hauni Maschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hauni Maschinenbau Ag filed Critical Hauni Maschinenbau Ag
Publication of PL337112A1 publication Critical patent/PL337112A1/xx
Publication of PL189912B1 publication Critical patent/PL189912B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/47Attaching filters or mouthpieces to cigars or cigarettes, e.g. inserting filters into cigarettes or their mouthpieces
    • A24C5/471Attaching filters or mouthpieces to cigars or cigarettes, e.g. inserting filters into cigarettes or their mouthpieces by means of a connecting band

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)
  • Specific Conveyance Elements (AREA)
  • Attitude Control For Articles On Conveyors (AREA)
  • Fluid-Damping Devices (AREA)
  • Steering-Linkage Mechanisms And Four-Wheel Steering (AREA)
  • Suspension Of Electric Lines Or Cables (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do owijania listków wo- kól przedmiotów paleczkowatych, zwlasz- cza wokól zespolów papieros-filtr-papieros, z kanalem owijania przedmiotów palecz- kowatych listkami, przy czym kanal owija- nia jest utworzony z sasiednich odcinków pierwszej i drugiej tasmy przenosnikowej, zawierajace urzadzenie przekazujace przedmioty paleczkowate do kanalu owija- nia, znamienne tym, ze urzadzenie przeka- zujace do przekazywania przedmiotów pa- leczkowatych (4) bezposrednio do kanalu owijania (22) ma postac bebna przekazuja- cego (12) z obsadami (16) na przedmioty paleczkowate (4). Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do owijania listków wokół przedmiotów pałeczkowatych, zwłaszcza wokół zespołów papieros-filtr-papieros, z kanałem owijania przedmiotów pałeczkowatych listkami, przy czym kanał owijania jest utworzony z sąsiednich odcinków pierwszej i drugiej taśmy przenośnikowej, zawierające urządzenie przekazujące przedmioty pałeczkowate do kanału owijania.
Znane są takie urządzenia ze stanu techniki. Najczęściej wykorzystuje się je do owijania listków łączeniowych wokół styków zespołów utworzonych z papierosów i filtrów lub ustników. Urządzenia te służą również do konfekcjonowania papierosów z filtrem na tak zwanych osadzarkach filtrów. Właściwe owijanie przedmiotów pałeczkowatych albo zespołów papieros-filtr-papieros odbywa się przy tym w tak zwanym kanale owijania. Owijanie przedmiotów odbywa się dzięki temu, że przeciwległe powierzchnie, czyli powierzchnia owijania i powierzchnia współpracująca kanału owijania, poruszają się z różnymi prędkościami, tak że zaciśnięty między tymi dwiema powierzchniami przedmiot lub zespół papieros-filtr-papieros jest wprawiany w ruch obrotowy.
Znane są różne formy kanałów owijania. Wyróżnia się w zasadzie kanały owijania, które wykorzystują bęben toczny jako powierzchnię owijania oraz klocek toczny lub taśmę oporową jako powierzchnię współpracującą; natomiast inna grupa kanałów owijania posiada dwie współbieżne taśmy przenośnikowe celem utworzenia kanału. Kanały owijania pierwszej wymienionej grupy ujawniono na przykład w niemieckich opisach patentowych DE 65 90 64, DE 96 03 47 i DE 37 02 915. Pierwszy opis ukazuje przyrząd do łączenia papierosów z nasadkami ustnikowymi, w którym za pomocą wyposażonego we wgłębienia bębna przekazującego przemieszcza się papierosy na zaopatrzony w listki drugi bęben przekazujący, po czym zespół utworzony z papierosów, ustników i listków przewija się między drugim bębnem przekazującym i sąsiadującą z jego obwodem taśmą przenośnikową, żeby owinąć listami zespół papieros-ustnik.
W drugim wspomnianym opisie chodzi o przyrząd do mocowania ustników i papierosów, w którym zespoły papieros-ustnik przemieszcza się na zaopatrzonym we wgłębienia bębnie przekazującym, po czym przeprowadza się przez równoległy do obwodu tego bębna kanał owijania utworzony przez współbieżną taśmę przenośnikową, która unosi również listki do owijania doprowadzanych zespołó w.
Trzeci ze wspomnianych opisów ukazuje urządzenie do łączenia pałeczkowatych artykułów tytoniowych i główek filtrowych, w którym zespoły papieros-ustnik są już przyłożone do listków na bębnie przekazującym, po czym dostają się one do kanału owijania utworzonego przez klocek toczny umieszczony w pobliżu obwodu urządzenia doprowadzającego. Przed
189 912 wejściem do kanału owijania są one chwytane przez umieszczone na bębnach progi, które chwytając zespoły na zasadzie połączenia ciernego poruszają się z małą prędkością za bębnem przekazującym, tak że są przekręcane w kanale owijania utworzonym przez klocek toczny i bęben doprowadzający.
Podano tylko przykładowo kilka opisów charakteryzujących się kanałami owijania pierwszej grupy, jednak największą wadą tych wszystkich kanałów owijania jest to, że mają one przynajmniej jedną stałą powierzchnię toczenia, która nie ustępuje pod naciskiem i wywiera znaczną siłę na owijane zespoły w chwili ich wchodzenia do kanału. Jest to niekorzystne zwłaszcza wtedy, gdy jak w DE 37 02 915 jednocześnie dwie stałe powierzchnie tworzą kanał owijania. W takim przypadku, gdy powierzchnie toczne nie są elastyczne, może dochodzić do uszkodzeń owijanych przedmiotów z uwagi na sztywność powierzchni tocznych. Jest to jeszcze bardziej wyraźne w ostatnio wymienionym opisie w związku z tym, że celem rozpoczęcia przewijania, zespoły papieros-filtr-papieros są chwytane przez progi poruszające się z prędkością mniejszą niż urządzenie doprowadzające.
Aby uniknąć powyższych wad, ujawniono kanały owijania wspomnianej wyżej drugiej grupy, gdzie do utworzenia kanału wykorzystuje się dwie taśmy przenośnikowe. W tego rodzaju kanałach obie powierzchnie ograniczające kanał są elastyczne przynajmniej w pewnej strefie tak, że przedmioty lub zespoły papieros-filtr-papieros owijane w takich kanałach są mniej obciążone. Taki stan techniki znany jest przykładowo z GB-PS 1 046 489. O ile wiadomo zgłaszającemu, chodzi przy tym tylko o stan techniki na papierze. Opis ten ukazuje kanał owijania, który jest utworzony z sąsiadujących odcinków dwóch umieszczonych nad sobą taśm, przy czym dolna z taśm ma nadaną prędkość obiegową mniejszą niż górna. W tym znanym urządzeniu zespoły papieros-filtr-papieros przed przejściem na górną taśmę są odkładane z bębna na dolną taśmę. Zespoły odłożone na dolną taśmę dochodzą następnie do zwrotni kierującej na górną taśmę. Górna taśma doprowadza następnie z góry do zespołów przeznaczone do owijania listki osłonkowe. Jednocześnie owijane zespoły są przekazywane jeszcze przez zabieraki, które poruszają się wolniej niż doprowadzająca listki górna taśma, ale szybciej niż doprowadzająca zespoły dolna taśma przenośnikowa. Owinięte zespoły wychodzące z kanału owijania są następnie odprowadzane przez łączącą się z tym kanałem stacjonarną prowadnicę do uchwytów bębna odprowadzającego.
Jednak wadą tego urządzenia stanowiącego najbliższy stan techniki jest to, że listki stykają się z owijanymi przedmiotami dopiero na początku kanału owijania. W tym znanym opisie przewidziano trzy różne urządzenia doprowadzające, mianowicie bęben doprowadzający listki, taśmę przenośnikową doprowadzającą zespoły papieros-filtr-papieros i wreszcie zabierak przebiegający równolegle do kanału owijania, a więc trzeba te trzy urządzenia dopasować dokładnie do siebie, żeby na początku kanału owijania listki były osadzane na owijanym zespole. Poza tym wadą jest sama ilość urządzeń doprowadzających. Wreszcie niekorzystne jest też dodatkowe obciążenie zespołów papieros-filtr-papieros przez zabierak, ponieważ naciska on dodatkowo wrażliwe na obciążenia zespoły.
Dlatego celem wynalazku jest uniknięcie wymienionych wad w urządzeniu określonego na wstępie rodzaju oraz stworzenie urządzenia, które owija przedmioty prosto, niezawodnie i bez obciążania przeznaczonych do owijania przedmiotów.
Urządzenie do owijania listków wokół przedmiotów pałeczkowatych, zwłaszcza wokół zespołów papieros-filtr-papieros, z kanałem owijania przedmiotów pałeczko watych listkami, zawierające urządzenie przekazujące przedmioty pałeczkowate do kanału owijania, charakteryzuje się według wynalazku tym, że urządzenie przekazujące do przekazywania, przedmiotów pałeczkowatych bezpośrednio do kanału owijania ma postać bębna przekazującego z obsadanu na przedmioty pałeczkowatc.
Korzystnie, bęben przekazujący jest wyposażony w pierwszą zwrotnię dla jednej z taśm przenośnikowych, przy czym zwłaszcza bęben przekazujący i pierwsza zwrotnia są ułożyskowane obrotowo wokół wspólnej osi.
Korzystnie, bęben przekazujący jest nieruchomo połączony z pierwszą zwrotnią, przy czym zwłaszcza bęben przekazujący za pośrednictwem pierwszej zwrotni stanowi napęd dla taśmy przenośnikowej obiegającej pierwszą zwrotnię.
189 912
Korzystnie, urządzenie posiada urządzenie odprowadzające, przy czym zwłaszcza urządzenie odprowadzające jest ukształtowane jako bęben odprowadzający.
Korzystnie, bęben odprowadzający jest wyposażony w drugą zwrotnię dla jedynej z taśm przenośnikowych, przy czym zwłaszcza bęben odprowadzający i druga zwrotnia są ułożyskowane obrotowo wokół wspólnej osi.
Korzystnie, bęben odprowadzający i druga zwrotnia są ułożyskowane obrotowo względem siebie wokół wspólnej osi.
Korzystnie, bęben odprowadzający jest napędzany z prędkością obwodową mniejszą od prędkości taśmy biegnącej po drugiej zwrotni lub bęben odprowadzający jest napędzany z prędkością obwodową równą prędkości taśmy biegnącej po drugiej zwrotni.
Korzystnie, bęben odprowadzający do przejmowania przedmiotów pałeczkowatych jest umieszczony bezpośrednio za kanałem owijania.
Korzystnie, bęben przekazujący i urządzenie odprowadzające są przyporządkowane tej samej taśmie przenośnikowej.
Korzystnie, urządzenie odprowadzające ma obsady na przedmioty pałeczkowate.
Korzystnie, obsady są ukształtowane jako pierwsze progi, na których kończą się kanały, które z kolei są połączone ze źródłem podciśnienia celem przytrzymywania przedmiotów.
Korzystnie, pierwsze progi są umieszczone osiowo-poprzecznie do kierunku przekazywania bębna przekazującego i bębna odprowadzającego.
Korzystnie, bęben odprowadzający na swoim obwodzie ma mniejszy odstęp podziałowy pierwszych progów niż bęben przekazujący.
Korzystnie, bęben odprowadzający i bęben przekazujący na swoich obwodach mąjąjednakowe odstępy podziałowe pierwszych progów, a bęben przekazujący doprowadza przedmioty wraz z listkami.
Korzystnie, bęben przekazujący ma przebiegające w kierunku obwodowym dwa progi, na których kończą się drugie kanały, które z kolei są korzystnie połączone ze źródłem podciśnienia dla podtrzymania listków.
Taśmy przenośnikowe od strony kanału owijania mogą mieć gładkie powierzchnie, a taśma przenośnikowa obiegająca pierwszą zwrotnię jest napędzana z większą prędkością niż druga taśma przenośnikowa, przy czym zwłaszcza przynajmniej jedna z taśm przenośnikowych jest podgrzewana.
Korzystnie, obiegająca po pierwszej zwrotni taśma przenośnikowa składa się z kilku członów rozmieszczonych w odstępie od siebie.
Zalety wynalazku polegają w szczególności na tym, że dzięki bębnowi przekazującemu według wynalazku możliwe jest łagodne i dokładne przekazanie przeznaczonych do owijania przedmiotów do kanału owijania. Ponadto korzystne jest zwłaszcza to, że wynalazek niesie ze sobą znaczne uproszczenie takich urządzeń. Dzięki wynalazkowi można zrezygnować z zabieraka znanego z najbliższego stanu techniki. Tak więc urządzenie według wynalazku jest w efekcie bardziej niezawodne niż urządzenia dotychczasowe.
Szczególnie korzystna odmiana realizacji wynalazku proponuje, że bęben przekazujący ma pierwszą zwrotnię dla jednej z taśm przenośnikowych. W tej odmianie, w której przykładowo zwrotnią może być rowek ukształtowany w bębnie przekazującym, w którym biegnie zmieniająca kierunek taśma przenośnikowa, można wykorzystać ruch obrotowy bębna przekazującego jednocześnie do napędzania jednej z taśm. Dlatego możliwe jest bardzo znaczne uproszczenie urządzenia, gdyż dzięki podwójnej funkcji bębna przekazującego można zaoszczędzić dodatkowy krążek zwrotny dla jednej z taśm przenośnikowych.
Za pomocą bębnów przekazujących, w których obsady na przedmioty obrabiane mają kształt progów, można zrealizować wynalazek bardzo prosto i niezawodnie. W tej odmianie realizacji przedmioty przeznaczone do owijania są przejmowane z taśmy bębna przekazującego lub progów na tym bębnie w momencie, w którym odpowiedni próg znajduje się w leżącym najbliżej drugiej taśmy punkcie obwodowym bębna przekazującego. Dobrze jest przy tym, gdy taśma obiegająca bęben przekazujący biegnie szybciej niż taśma naprzeciwległa. Dzięki temu w chwili przekazania owijanych przedmiotów do kanału owijania obracają się one do przodu. Jest to korzystne zwłaszcza wówczas, gdy bęben przekazuje przedmioty z już przyczepionymi listkami do kanału owijania. W ten sposób zaraz na początku, to znaczy tuż
189 912 po przekazaniu przedmiotów lub zespołu papieros-filtr-papieros z przyczepionymi listkami, może zacząć się rolowanie, a więc i owijanie przedmiotów. Dlatego dzięki wynalazkowi jest ustalona dokładnie określona pozycja startowa rolowania.
Kolejną zaletę daje urządzenie do odprowadzania przedmiotów z kanału owijania, korzystnie w postaci bębna odprowadzającego, który ma opisane uprzednio w związku z bębnem przekazującym progi służące jako obsady owijanych przedmiotów.
Szczególnie korzystnie jest, gdy bęben odprowadzający służy jako druga zwrotnia taśmy przenośnikowej napędzanej z bębna przekazującego. Stanowi to dalsze uproszczenie urządzenia według wynalazku. Jeżeli bęben odprowadzający i druga zwrotnia mogą obracać się względem siebie wokół wspólnej osi, to przy wyznaczonej przez bęben przekazujący prędkości obiegającej po nim taśmy, bęben odprowadzający może pracować z prędkością obwodową niezależną od prędkości taśmy przenośnikowej. Dzięki temu przy odbiorze owiniętych przedmiotów, w szczególności owiniętych zespołów papieros-filtr-papieros, możliwe jest odbieranie z kanału owijania z prędkością przemieszczania się przedmiotów w tym kanale albo z prędkością wyższą lub niższą niż prędkość przemieszczania się przedmiotów w kanale owijania. Dlatego urządzenie według wynalazku dzięki możliwości ruchu względnego między drugą zwrotnią i bębnem odprowadzającym może być dopasowane bardzo elastycznie do osadzarek filtrów dla różnych wymaganych profili.
Dokładność przekazywania owiniętych przedmiotów z kanału owijania na bęben odprowadzający można poprawić dzięki wspomnianym już progom, które przebiegają osiowo-poprzecznie do kierunku przemieszczania się przedmiotów w kanale owijania. Przy zwiększonej w porównaniu z prędkością obwodową bębna odprowadzającego prędkości obiegającej ten bęben taśmy owinięty przedmiot może ulegać przyspieszeniu ku progowi, przy którym może być dokładnie przytrzymywany dzięki kanałom kończącym się przy tych progach z podłączonym do nich źródłem podciśnienia. Z drugiej strony przy prędkości obwodowej bębna odprowadzającego wyższej niż prędkość taśmy obiegającej ten bęben, owinięte przedmioty są ponownie przyspieszane od bębna odprowadzającego lub odpowiedniego progu przy opuszczaniu kanału owijania.
Jeżeli na bębnie przekazującym znajdują się, przebiegające w kierunku obwodowym dwa progi, na których kończą się drugie kanały, które z kolei mogą być połączone ze źródłem podciśnienia celem podtrzymania listków na bębnie przekazującym, to dzięki takim progom również listki mogą być utrzymywane w ustalonej pozycji na bębnie przekazującym.
Jeżeli przynajmniej jedna z taśm przenośnikowych jest podgrzewana przynajmniej w strefie kanału owijania, to dzięki dopływowi ciepła ulega poprawie złącze klejowe, które przytrzymuje listki przy owijaniu ich na przedmiocie.
Dzięki podzieleniu taśmy przenośnikowej na człony ułatwia się znacznie rozmieszczenie progów stanowiących obsady transportowanych przedmiotów, a także rozmieszczenie połączonych ze źródłem podciśnienia kanałów przy progach. Mianowicie wzdłuż osi poprzecznej do kierunku podawania bębna przekazującego przewidziane są naprzemiennie progi lub też taśmy przenośnikowe.
Wynalazek zostanie bliżej przedstawiony w oparciu o przykłady wykonania, uwidocznione na załączonym rysunku, którego kolejne figury pokazują: fig. 1 - urządzenie do owijania listków wokół przedmiotów pałeczkowatych, widziane z boku; fig. 2 - przekrój wzdłuż linii A-A na fig. 1; fig. 3 - przekrój urządzenia wzdłuż linii B-B na fig. 1; fig. 4 - wykres prędkość-droga dotyczący urządzenia według fig. 1; fig. 5 - drugą odmianę realizacji urządzenia; fig. 6 - przekrój urządzenia w odmianie realizacji ukazanej na fig. 5 wzdłuż linii C-C; fig. 7 - przekrój urządzenia w odmianie realizacji ukazanej na fig. 5 wzdłuż linii D-D; fig. 8 - wykres prędkość-droga dotyczący urządzenia według fig. 5.
Figura i ukazuje pierwszą odmianę realizacji urządzenia 1 do owijania listków wokół przedmiotów pałeczkowatych według wynalazku pokazanego w widoku z boku. Urządzenie 1 ma bęben zasilający 2, który za pomocą (nie pokazanych na rysunku) kanałów podciśnieniowych doprowadza przeznaczone do owijania przedmioty pałeczkowate 4 z przyczepionymi już zewnętrznie (patrząc od strony bębna 2) listkami 6. W przypadku przedmiotów pałeczkowatych 4 chodzi o zespoły papieros-filtr-papieros. Zespoły przedmiotów pałeczkowatych 4 są
189 912 prowadzone przez bęben zasilający 2 w ukształtowanych na jego obwodzie wgłębieniach 8, do których uchodzą nie pokazane na rysunku kanały podciśnieniowe.
W punkcie oznaczonym przez 10 na fig. 1 zespoły papieros-filtr-papieros są przenoszone na bęben przekazujący 12, który obraca się w kierunku 14 przeciwstawnym do kierunku obrotu 13 bębna zasilającego 2. Oba bębny 2 i 12 obracają się wokół osi umieszczonych równolegle do siebie.
Bęben przekazujący 12 mą na swoim obwodzie 15 obsady 16 w postaci progów rozmieszczonych w regularnych odstępach. Progi obsad 16 przebiegają równolegle do osi obrotu bębna 12. Przy tych progach są przewidziane pierwsze kanały (32, patrz fig. 2), które są połączone ze źródłem podciśnienia nie przedstawionym na rysunku. Kanały podciśnienia 32 umożliwiają podtrzymywanie zespołów papieros-filtr-papieros przy progach obsad 16.
W punkcie 10 promieniowy odstęp bębna zasilającego 2 i bębna przekazującego 12 jest nastawiony tak, że zespół papieros-filtr-papieros, który znajduje się w punkcie 10, może być przejęty z wgłębienia 8 przez próg obsady 16, który znajduje się akurat w tym miejscu. Dzięki pierwszym kanałom podciśnieniowym 32 w bębnie przekazującym 12 zespoły papieros-filtr-papieros są przytrzymywane na tym bębnie lub przy jego obsadach 16.
W bębnię przekazującym 12 przewidziane są następne kanały podciśnieniowe służące do przytrzymywania na bębnie 12 listków 6 umieszczonych na zespołach papieros-filtr-papieros.
Przeznaczone do owijania zespoły papieros-filtr-papieros 4 są następnie doprowadzane do punktu, w którym zaznaczony jest na fig. 1 przekrój A-A. Tam dochodzi do zetknięcia się przeciwległej do bębna 12 strony zespołu papieros-filtr-papieros 4 z pierwszą taśmą przenośnikową 18 obiegającą również bęben 12. Również we wspomnianym punkcie następuje jednocześnie zetknięcie zespołu papieros-filtr-papieros z drugą taśmą przenośnikową 20. Pierwsza taśma przenośnikowa 18 biegnie z prędkością obwodową 14 bębna przekazującego 12. Druga taśma 20 biegnie z prędkością 21 zmniejszoną w porównaniu z prędkością 19 pierwszej taśmy przenośnikowej 18. Tak więc w punkcie zaznaczonego przekroju A-A na fig. 1 zaczyna się kanał owijania 22. Dzięki wyższej prędkości 19 pierwszej taśmy przenośnikowej 18 (w porównaniu do prędkości 21 drugiej taśmy przenośnikowej 20) odbywa się w kanale 22 owijanie zespołów papieros-filtr-papieros listkami 6.
Ilość obrotów zespołów papieros-filtr-papieros w kanale owijania 22 zależy od różnicy prędkości 19 i 21 taśm przenośnikowych 18 i 20. Zmieniając prędkość 19 taśmy przenośnikowej 18 można zmieniać ilość owinięć zespołów papieros-filtr-papieros w kanale 22.
Pierwsza taśma przenośnikowa 18 i druga taśma przenośnikowa 20 mają jednakowy kierunek przesuwu w strefie kanału owijania 22.
Na końcu kanału 22, w miejscu zaznaczonego na fig. 1 przekroju B-B, zespoły papieros-filtr-papieros opuszczają kanał owijania 22. W tym miejscu zespoły papieros-filtr-papieros są przejmowane przez bęben odprowadzający 24, który ma również umieszczone na obwodzie obsady 26 w postaci progów. Bęben 24 obraca się z prędkością obwodową 28 w kierunku zegarowym, a więc w tym samym kierunku co bęben przekazujący 12. Prędkość 28 bębna 24 jest mniejsza od prędkości przesuwu 19 pierwszej taśmy przenośnikowej 18. Tak więc zespoły papieros-filtr-papieros opuszczające kanał owijania 22 w miejscu B-B są dociskane przez pierwszą taśmę 18 do progów obsad 26 służących jako obsady na bębnie 24. Odbywa się więc dokładne i pewne przekazywanie zespołów papieros-filtr-papieros z kanału 22 za pomocą pierwszej taśmy 18 na progi obsad 26 na bębnie odprowadzającym 24.
Przy progach obsad 26 przewidziane są także kanały podciśnieniowe 29 do przytrzymywania zespołów papieros-filtr-papieros na bębnie odprowadzającym 24. Wreszcie owinięte zespoły papieros-filtr-papieros są przekazywane z bębna 24 na czwarty bęben 30 do dalszej obróbki. Przekazywanie odbywa się w kierunku odwrotnym niż przekazywanie między bębnem zasilającym 2 i bębnem przekazującym 12.
Figura 2 ukazuje zaznaczony na fig. 1 przekrój A-A. W miejscu tym zespół papieros-filtr-papieros (filtr oznaczony przez 4b jest zakreskowany, natomiast człony papierosowe zespołu przedmiotów pałeczkowatych 4 oznaczono przez 4a i 4c) znajduje się na początku kanału owijania 22 i jest zaciśnięty między pierwszą taśmą przenośnikową 18 i drugą taśmą przenośnikową 20. Według fig. 2 pierwsza taśma przenośnikowa 18 jest rozdzielona na pięć
189 912 członów. Osiowo poprzecznie do kierunku przekazywania bębna 12 są przewidziane między członami taśmy przenośnikowej 18 kanały podciśnieniowe 32, które przytrzymują zespoły papieros-filtr-papieros przy progach obsad 16.
Figura 3 ukazuje zaznaczony na fig. 1 przekrój B-B, na którym widać obracające się swobodnie na bębnie odprowadzającym 24 koło pasowe 34. Koło 34 jest ułożyskowane obrotowo współosiowo z bębnem 24 i służy jako druga zwrotnia dla pierwszej taśmy przenośnikowej 18. Może ono poruszać się swobodnie względem bębna 24, a więc można wybrać prędkość obwodową 28 bębna 24 mniejszą niż prędkość przesuwu 19 pierwszej taśmy przenośnikowej 18. Dlatego w punkcie B-B na fig. 1 następuje ponowne spowolnienie przesuwu zespołu papieros-filtr-papieros, które jest kompensowane przez większą ilość progów obsad 26 na obwodzie bębna odprowadzającego 24 w stosunku do ilości progów obsad 16 na bębnie przekazującym 12. Tak więc w przedstawionej odmianie realizacji następuje tylko redukcja bezwzględnej prędkości przesuwu, natomiast nie zmienia się ilość sztuk owiniętych zespołów przedmiotów pałeczkowatych 4 przekazywanych w jednostce czasu na bęben 30.
Na figurze 4 zaznaczono symbolicznie zmniejszenie prędkości przesuwu zespołów papieros-filtr-papieros. Czarne słupki oznaczają wartość bezwzględną prędkości przesuwu, natomiast na osi oznaczonej przez x jest odłożona droga zespołów papieros-filtr-papieros między punktem przekazania 10 i miejscem A-A (pierwszy czarny słupek), punktem A-A i punktem B-B (drugi czarny słupek) oraz punktem B-B i miejscem przekazania na bęben 30 (słupek z lewej strony).
Na figurze 5 przedstawiono drugą odmianę realizacji urządzenia 1, w którym te same części są oznaczone identycznymi odnośnikami. W odróżnieniu od odmiany według fig. 1, bęben odprowadzający 24' obraca się tu z prędkością 38, która jest wyższa od prędkości przesuwu 19 pierwszej taśmy przenośnikowej 18. Ponadto owinięte zespoły 4 są przejmowane przez bęben odprowadzający 24' lub jego obsady 26 i są ponownie przyspieszane do ich pierwotnej prędkości przesuwu, to znaczy do prędkości obwodowej bębna przekazującego 12. Przebieg prędkości przedstawiono na fig. 8 stosownie do podziału według fig. 4.
Figury 6 i 7 ukazują przekroje C-C lub też D-D zaznaczone na fig. 5, przy czym na fig. 7 widać, że bęben odprowadzający 24' nie ma wolnobieżnego koła pasowego. Zgodnie z fig. 7 w przypadku bębna 24' w odmianie wykonania według fig. 5 pierwsza taśma przenośnikowa styka się bezpośrednio z bębnem 24' tak, że bęben przekazujący 12, pierwsza taśma przenośnikowa 18 i bęben odprowadzający 24' w odmianie realizacji według fig. 5 mają jednakowe prędkości.
189 912
4X
O) u_
Fig. 3
189 912
189 912
d) x
189 912
CO
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (25)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do owijania listków wokół przedmiotów pałeczkowatych, zwłaszcza wokół zespołów papieros-filtr-papieros, z kanałem owijania przedmiotów pałeczkowatych listkami, przy czym kanał owijania jest utworzony z sąsiednich odcinków pierwszej i drugiej taśmy przenośnikowej, zawierające urządzenie przekazujące przedmioty pałeczkowate do kanału owijania, znamienne tym, że urządzenie przekazujące do przekazywania przedmiotów pałeczkowatych (4) bezpośrednio do kanału owijania (22) ma postać bębna przekazującego (12) z obsadami ((66 na przedmioty pałeezkowate (4).
  2. 2. Urrądzenie według ζπ^γζ. 1, znamienne tym, że bsbsn przekaaujący (12) jest; wyposażony w pierwsza zwrotnię dla jednej z taśm fp^-^nośnikowych (18, 20).
  3. 3. Urządzenńe weddug zaatrz. 2, znamienne tyim że hs'bs'n przebaaujący (12) i pierwsza zwrotnia są ułożyskowane obrotowo wokół wspólnej osi.
  4. 4. Urządzenie według eastrz. 3, znamienne tym, że bęben przekazujący (12) jest nieruchomo połączony z pierwszą zwrotnią.
  5. 5. Urządzenie według eastrz. 4, znamienne tym, że bęben przekazujący (12) za pośrednictwem pierwszej zwrotni stanowi napęd dla taśmy przenośnikowej (18) obiegającej pierwszą zwrotnię.
  6. 6. Urządzenie według eastrz. 1, znamienne tym, że do odprowadzania przedmiotów pałeczkowarych (4) z kanału owijania (22) posiada urządzenie odprowadzające.
  7. 7. Urządzenie według eastre. 6, znamienne tym, że urządzenie odprowadzające jest ukształtowane jako bęben odprowadzający (24, 24').
  8. 8. Urządzenie według eastrz. 7, znamienne tym, że bęben odprowadzający (24, 24') jest wyposażony w drugą zwrotnię urządzenia dla jednej z taśm przenośnikowych (18, 20).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że bęben odprowadzający (24, 24') i druga zwrotnia są ułożyskowane obrotowo wokół wspólnej osi.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że bęben odprowadzający (24, 24') i druga zwrotnia są ułożyskowane obrotowo względem siebie wokół wspólnej osi.
  11. 11. Urządzenie według eastrz. 10, znamienne tym, że bęben odprowadzający (24) jest napędzany z prędkością obwodową (28) mniejszą od prędkości taśmy przenośnikowej (18) biegnącej po drugiej zwrotni.
  12. 12. Urządzenie według -astre. 10, znamienne tym, że bęben odprowadzający (24') jest napędzany z prędkością obwodową (38) równą prędkości taśmy przenośnikowej (18) biegnącej po drugiej zwrotni.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że bęben odprowadzający (24, 24') do przejmowania przedmiotów pałeczkowatych (4) jest umieszczony bezpośrednio ea kanałem owijania (22).
  14. 14. Urządzenie według zastre. 7, znamienne tym, że bęben przekazujący (12) i bęben odprowadzający (24, 24') są przyporządkowane tej samej taśmie przenośnikowej (18).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że bęben odprowadzający (24, 24') ma obsady (26) na przedmioty pa^zkowate (4).
  16. 16. Urządzenie według easrre. 15, znamienne tym, że obsady (16, 26) są ukształtowane jako pierwsze progi, na których kończą się kanały, które z kolei są korzystnie połączone ze źródłem podciśnienia dla przytrzymywania preedmiotów (4).
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że pierwsze progi obsad (16, 26) są umieszczone osiowo-poprzecznie do kierunku przekazywania bębna preekazującego (12) i bębna odprowadzającego (24, 24').
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 11 albo 16, znamienne tym, że bęben odprowadzający (24) na swoim obwodzie ma mniejszy odstęp podziałowy pierwszych progów obsad (26) niż bęben przekazujący (12).
    189 912
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 11 albo 16, znamienne tym, że bęben odprowadzający (24) i bęben przekazujący (12) na swoich obwodach mają jednakowe odstępy podziałowe pierwszych progów obsad (16, 26).
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ma bęben przekazujący (12) doprowadzający przedmioty (4) wraz z listkami (5).
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że bęben przekazujący (12) ma przebiegające w kierunku obwodowym dwa progi, na których kończą się drugie kanały, które z kolei są korzystnie połączone ze źródłem podciśnienia dla podtrzymania listków (6).
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 2 albo 8, znamienne tym, że taśmy przenośnikowe (18, 20) od strony kanału owijania (22) mają gładkie powierzchnie.
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 2 albo 8, znamienne tym, że taśma przenośnikowa (18) obiegająca pierwszą zwrotnię jest napędzana z większą prędkością niż druga taśma przenośnikowa (20).
  24. 24. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że przynajmniej jedna z taśm przenośnikowych (18, 20) jest podgrzewana.
  25. 25. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że obiegająca po pierwszej zwrotni taśma przenośnikowa (18) składa się z kilku członów rozmieszczonych w odstępie od siebie.
PL99337112A 1998-12-14 1999-12-10 Urządzenie do owijania listków wokół przedmiotów pałeczkowatych PL189912B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19857576A DE19857576A1 (de) 1998-12-14 1998-12-14 Vorrichtung zum Herumwickeln von Blättchen um stabförmige Gegenstände

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337112A1 PL337112A1 (en) 2000-06-19
PL189912B1 true PL189912B1 (pl) 2005-10-31

Family

ID=7890998

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99337112A PL189912B1 (pl) 1998-12-14 1999-12-10 Urządzenie do owijania listków wokół przedmiotów pałeczkowatych

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6390099B1 (pl)
EP (1) EP1013183B1 (pl)
JP (1) JP2000184876A (pl)
CN (1) CN1117533C (pl)
AT (1) ATE346512T1 (pl)
DE (2) DE19857576A1 (pl)
PL (1) PL189912B1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10004906A1 (de) 2000-02-04 2001-08-09 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren zum Herstellen von stabförmigen Artikeln
DE10112336A1 (de) 2001-03-13 2002-09-19 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren und Vorrichtung zur Umhüllung von stabförmigen Artikeln mit Umhüllungsblättchen
DE10117176A1 (de) * 2001-04-06 2002-10-10 Hauni Maschinenbau Ag Transportmittel für die tabakverarbeitende Industrie
DE10153655A1 (de) * 2001-11-02 2003-05-15 Hauni Maschinenbau Ag Vorrichtung zum Umhüllen von Gruppen von Filtersegmenten mit einem Umhüllungsmaterial zur Herstellung von Multisegmentfiltern der tabakverarbeitenden Industrie und Multisegmentfilterherstelleinrichtung
DE10210760A1 (de) 2002-03-12 2003-10-02 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren und Einrichtung zum Vereinigen von Rauchartikeln
ATE391429T1 (de) 2002-10-22 2008-04-15 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren und einrichtung zum fördern von rauchartikeln
ITBO20030079A1 (it) * 2003-02-20 2004-08-21 Gd Spa Dispositivo per l'applicazione di filtri a sigarette.
US7481757B2 (en) * 2006-12-28 2009-01-27 Philip Morris Usa Inc. Tube rolling device
US8452781B2 (en) * 2009-01-27 2013-05-28 Palo Alto Research Center Incorporated System and method for using banded topic relevance and time for article prioritization
TWI637696B (zh) * 2013-01-31 2018-10-11 菲利浦莫里斯製品股份有限公司 用於將包裝材料片圍繞桿狀物件或複數線性排列之實質圓柱形節段包裹的設備及方法,及使用於該設備之滾軋裝置
PL239184B1 (pl) * 2016-09-09 2021-11-15 Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Zespół podający, urządzenie podające, podajnik i sposób podawania artykułów prętopodobnych
CN107224006B (zh) * 2017-05-16 2019-03-26 常德瑞华制造有限公司 烟支收集装置及其烟支输送机构

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL43180C (pl) * 1935-02-19
DE960347C (de) * 1954-09-18 1957-03-21 Kurt Koerber & Co K G Vorrichtung zum Befestigen von Mundstuecken an Zigaretten, Zigarillos od. dgl. mittels Verbindungsblaettchen
DE1009549B (de) 1955-12-02 1957-05-29 Hauni Werke Koerber & Co Kg Ablegevorrichtung fuer Filterzigaretten
US3064658A (en) * 1959-11-16 1962-11-20 Mignot & De Block Nv Machine for the manufacture of cigars having conical or spherical fire-ends
BE638624A (pl) * 1962-10-15
GB1564219A (en) * 1977-02-22 1980-04-02 Molins Ltd Apparauts for making ventilated cigarettes
US4191198A (en) * 1977-06-02 1980-03-04 Culbro Corporation Cigar head wrapping mechanism
US4319589A (en) 1978-04-07 1982-03-16 Molins Limited Method and apparatus for perforating rod-like articles
DE3201859A1 (de) * 1981-02-09 1982-08-26 Hauni-Werke Körber & Co KG, 2050 Hamburg Verfahren und vorrichtung zum verbinden von stabfoermigen artikeln der tabakverarbeitenden industrie mittels eines verbindungsstreifens
GB2126466B (en) * 1982-07-01 1986-03-12 Molins Plc Conveying and uniting rod-like articles of the tobacco industry
JPS6128376A (ja) * 1984-07-20 1986-02-08 日本たばこ産業株式会社 フイルタプラグ付巻たばこの製造装置
IT1186915B (it) * 1985-07-24 1987-12-16 Sasib Spa Dispositivo a tamburo alveolato per il prelievo di oggetti astiformi da una trmaoggia d alimentazione
DE3702915C2 (de) * 1987-01-31 1998-09-24 Hauni Werke Koerber & Co Kg Vorrichtung zum Verbinden von stabförmigen Tabakartikeln und Filterstopfen
US5024242A (en) * 1989-04-27 1991-06-18 Philip Morris Incorporated Methods and apparatus for making multiple component smoking articles
DE4008475C2 (de) 1990-03-16 2002-10-10 Hauni Werke Koerber & Co Kg Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Filterzigaretten
ITBO940276A1 (it) * 1994-06-14 1995-12-14 Gd Spa Dispositivo di rullatura per elementi allungati, particolarmente per la produzione di articoli da fumo
IT1279994B1 (it) * 1995-07-27 1997-12-23 Gd Spa Metodo e macchina per la realizzazione contemporanea di piu' bachi di sigaretta

Also Published As

Publication number Publication date
EP1013183A2 (de) 2000-06-28
DE59914024D1 (de) 2007-01-11
US6390099B1 (en) 2002-05-21
ATE346512T1 (de) 2006-12-15
CN1256904A (zh) 2000-06-21
PL337112A1 (en) 2000-06-19
DE19857576A1 (de) 2000-06-15
EP1013183A3 (de) 2004-01-14
JP2000184876A (ja) 2000-07-04
EP1013183B1 (de) 2006-11-29
CN1117533C (zh) 2003-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI106709B (fi) Menetelmä ja laite painotuotteiden käsittelemiseksi
US4495746A (en) Packaging apparatus for producing and feeding blanks to a packaging station
JP2834281B2 (ja) パックの相対姿勢変更装置
CA2033683C (en) Apparatus for stabilizing the shape of cuboidal (cigarette) packs
PL189912B1 (pl) Urządzenie do owijania listków wokół przedmiotów pałeczkowatych
US4524658A (en) Apparatus for producing packaging blanks
JP2700642B2 (ja) 主に折り畳んだ印刷物に少なくとも1つの插入物を差し込む方法及び装置
JP3991120B2 (ja) 扁平な発送物のための搬送システム
US4603534A (en) Apparatus for wrapping articles, especially cigarette groups
US4261457A (en) Article positioning mechanism
JPH06305552A (ja) 傷つき易い小片製品を導入する方法とその装置
US6024207A (en) Feed device for a packaging machine
ITBO970421A1 (it) Metodo ed unita' di alimentazione di collari per pacchetti rigidi di sigarette ad una linea di impacchettamento continua.
JPH0739297B2 (ja) 可撓性の扁平な製品、特に印刷物をその処理装置に装入する装置
EP0574788B1 (en) Method and device for feeding portions of wrapping material on a cigarette packing machine
GB2220187A (en) Apparatus for transferring and applying wrappers to articles
US5918440A (en) Device for manufacturing packets from thin packaging material
US4479643A (en) Method and apparatus for transferring newspapers from pockets to an overlapped stream
CA2274337A1 (en) Apparatus for processing flexible, sheet-like products
US5309697A (en) Chewing gum packaging machine
US5305580A (en) Method of producing tubular wrappings
US6598728B1 (en) Apparatus for transporting articles, in particular cigarette groups
WO1999014141A1 (en) Article transport system
JP3103585B2 (ja) 新たに底部を接着したバッグの繰出し装置
KR19990014071A (ko) 인쇄물 처리 장치

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20081210