PL189489B1 - Urządzenie do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy pokrywającej taśmę transportową - Google Patents

Urządzenie do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy pokrywającej taśmę transportową

Info

Publication number
PL189489B1
PL189489B1 PL99341817A PL34181799A PL189489B1 PL 189489 B1 PL189489 B1 PL 189489B1 PL 99341817 A PL99341817 A PL 99341817A PL 34181799 A PL34181799 A PL 34181799A PL 189489 B1 PL189489 B1 PL 189489B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spool
foot
presser foot
housing
working
Prior art date
Application number
PL99341817A
Other languages
English (en)
Other versions
PL341817A1 (en
Inventor
Johannes Hubertus Jozef Maria Kelders
Original Assignee
Henkel Kgaa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kgaa filed Critical Henkel Kgaa
Publication of PL341817A1 publication Critical patent/PL341817A1/xx
Publication of PL189489B1 publication Critical patent/PL189489B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H37/00Article or web delivery apparatus incorporating devices for performing specified auxiliary operations
    • B65H37/002Web delivery apparatus, the web serving as support for articles, material or another web
    • B65H37/005Hand-held apparatus
    • B65H37/007Applicators for applying coatings, e.g. correction, colour or adhesive coatings

Landscapes

  • Adhesive Tape Dispensing Devices (AREA)
  • Replacement Of Web Rolls (AREA)
  • Decoration Of Textiles (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Non-Metallic Protective Coatings For Printed Circuits (AREA)
  • Folding Of Thin Sheet-Like Materials, Special Discharging Devices, And Others (AREA)
  • Advancing Webs (AREA)

Abstract

1 Urzadzenie do nanoszenia na podloze samo- przylepnej warstwy pokrywajacej tasme transportowa wyposazone w obudowe, w której sa umieszczone szeregowo i osadzone obrotowo dwie szpule, a mia- nowicie szpula robocza z nawinieta na nia tasma transportowa, pokryta samoprzylepna warstwa korek- cyjna, klejaca lub barwna oraz szpula nawijajaca, na która po naklejeniu samoprzylepnej warstwy na pod- loze nawijana jest zuzyta tasma transportowa, oraz w trzpienie odchylajace polozenie tasmy i w stopke dociskowa, której wystajacy z obudowy koniec jest osadzony obrotowo wokól swej osi podluznej, zna- mienne tym, ze szpula robocza (2) znajduje sie mie- dzy szpula nawijajaca (3) a stopka dociskowa (6), zas miejsce odwijania sie tasmy transportowej (5) ze szpuli roboczej (2) znajduje sie w poblizu osi obrotu A-A stopki dociskowej (6), przy czym os obrotu A-A stopki dociskowej (6) jest równoczesnie symetralna kata utworzonego miedzy ciagiem tasmy transporto- wej (5), odwijanej ze szpuli roboczej (2), oraz cia- giem zuzytej tasmy transportowej, nawijanej na szpu- le nawijajaca (3) F ig.1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy pokrywającej taśmę transportową wyposażone w obudowę, w której są umieszczone szeregowo i osadzone obrotowo dwie szpule, a mianowicie: szpula robocza z nawiniętą na nią taśmą transportową, pokrytą samoprzylepną warstwą korekcyjną klejącą lub barwną oraz szpula nawijająca, na którą po naklejeniu samoprzylepnej warstwy na podłoże nawijana jest zuzyta taśma transportowa, oraz w trzpienie odchylające położenie taśmy i w stopkę dociskową, której wystający z obudowy koniec jest osadzony obrotowo wokół swej osi podłużnej.
W stanie techniki znane są urządzenia do ręcznego nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy korekcyjnej, względnie barwnej lub klejącej, pokrywającej taśmę transportową. Za pomocą tych urządzeń nakłada się na przykład na podlegający korekcie napisany na papierze tekst warstwę nieprzezroczystej masy korekcyjnej, pokrywającej błędy tekstu.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 656 308 znane jest urządzenie wyposażone w umieszczone we wspólnej obudowie dwie szpule: roboczą i nawijającą obracające się w przeciwnych kierunkach. Taśma transportowa, której powierzchnia zewnętrzna jest pokryta samoprzylepną warstwą korekcyjną jest nawinięta na szpulę roboczą znajdującą się w tylnej części obudowy, skąd przechodzi przez trzpieniowe prowadnice i jest doprowadzana do stopki dociskowej Stopka dociskowa jest zaopatrzona w wykonaną w kształcie klina listwę dociskową zmieniającą kierunek przesuwu taśmy. Dociskanie listwy do podłoża, na przykład powierzchni papieru, i jednoczesne przesuwanie jej wzdłuż tego podłoża, powoduje odłączanie się nieprzezroczystej warstwy korekcyjnej, mającej postać cienkiej folii, od taśmy transportowej i przyklejenie się jej do powierzchni podłoża, a tym samym pokrycie białą warstwą błędnego tekstu.
Taśma transportowa, która na listwie dociskowej zmienia swój kierunek ruchu, jest następnie wprowadzana z powrotem do obudowy i przechodząc przez trzpieniowe prowadnice zostaje nawinięta na szpulę nawijającą umieszczoną w przedniej części urządzenia.
W przypadku, gdy po pewnym okresie eksploatacji urządzenia na szpuli nawijającej zostanie nawinięta odpowiednio duza warstwa zużytej taśmy transportowej, trzpieniowe prowadnice urządzenia zabezpieczają powierzchnię warstwy korekcyjnej przed ocieraniem się o powierzchnię zużytej taśmy transportowej, zabezpieczając ją przed uszkodzeniem. Przy korygowaniu dokumentów jest bowiem niedopuszczalne występowanie przerw albo dziur w warstwie korekcyjnej.
Konieczność stosowania prowadnic taśmy na odcinku między punktem odwijania ze szpuli roboczej i stopką dociskową jest istotną niedogodnością omawianego urządzenia, gdyz prowadnice powodują zaginanie przesuwanej taśmy, skutkujące odrywaniem się od niej warstwy pokrywającej.
Wada ta nie ma znaczenia w typowych urządzeniach korekcyjnych, w których stopka dociskowa jest osadzona sztywno w obudowie, ponieważ warstwa folii nie jest w nich narażona na dodatkowe uszkodzenia.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 656 308 znane jest urządzenie do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy korekcyjnej pokrywającej warstwę transportową w którym stopka dociskowa jest osadzona obrotowo w obudowie, umożliwiając obrót wokół własnej osi podłużnej nawet o kąt wynoszący 180°. Wskutek tego następuje dodatkowe skręcenie taśmy na odcinku między pierwszą prowadnicą i stopką. Jednoczesne zagięcie i skręcenie taśmy powoduje często powstawanie rys i pęknięć na powierzchni warstwy korekcyjnej ijej przedwczesne odrywanie się od taśmy transportowej.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiego urządzenia do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy korekcyjnej klejowej lub barwnej pokrywającej taśmę
189 489 transportową, które zabezpieczy ją przed uszkodzeniem i przedwczesnym odłączeniem od taśmy transportowej.
Badania, które doprowadziły do wynalazku wykazały, ze istotne znaczenie dla ochrony warstwy korekcyjnej klejowej lub barwnej pokrywającej taśmę transportową ma umiejscowienie ciągów tej taśmy, odwijanej ze szpuli roboczej, a następnie, po naniesieniu samoprzylepnej warstwy na podłoże - ciągu zużytej taśmy nawijanej na szpulę nawijającą. W przypadku zastosowania stopki dociskowej osadzonej obrotowo, spowodowana obrotem zmiana kierunków ciągów taśmy winna być tak usytuowana w przestrzeni, aby uniemożliwić jakikolwiek zestyk skręconej taśmy odwijanej ze szpuli roboczej z innymi odcinkami taśmy transportowej albo też elementami urządzenia. Okazało się, że aktualne warunki swobodnego prowadzenia taśmy transportowej na odcinku od szpuli roboczej do stopki dociskowej uzyskuje się w przypadku spełnienia następujących warunków geometrycznych ciągów taśmy oraz konstrukcji samego urządzenia. Optymalne warunki pracy urządzenia, eliminujące możliwość mechanicznego oddziaływania na samoprzylepną warstwę pokrywającą taśmę transportową uzyskano przy równoczesnym spełnieniu następujących właściwości geometrycznych i konstrukcyjnych:
1) szpula robocza winna znajdować się między szpulą nawijającą i stopką dociskową (a me odwrotnie),
2) miejsce odwijania taśmy transportowej ze szpuli roboczej winno znajdować się w pobliżu przedłużonej osi obrotu stopki dociskowej,
3) oś obrotu stopki dociskowej winna być równocześnie symetralną kąta utworzonego przez ciąg taśmy transportowej odwijanej ze szpuli roboczej oraz ciąg zużytej taśmy transportowej nawijanej na szpulę nawijającą.
Cel wynalazku zrealizowano w urządzeniu do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy pokrywającej taśmę transportową według wynalazku, które charakteryzuje się tym, ze szpula robocza znajduje się między szpulą nawijającą a stopką dociskową zaś miejsce odwijania się taśmy transportowej ze szpuli roboczej znajduje się w pobliżu osi obrotu A-A stopki dociskowej. Oś obrotu A-A stopki dociskowej jest równocześnie symetralną kąta utworzonego między ciągiem taśmy transportowej, odwijanej ze szpuli roboczej, oraz ciągiem użytej taśmy transportowej, nawijanej na szpulę nawijającą.
Osie szpuli roboczej i szpuli nawijającej winny znajdować się na jednej linii, równoległej do osi obrotu A-A stopki dociskowej.
Szpula robocza i szpula nawijająca mogą obracać się korzystnie w przeciwnych kierunkach, przy czym nanoszona samoprzylepna warstwa korekcyjna jest wówczas umieszczona na wewnętrznej powierzchni taśmy transportowej, jednakże obydwie szpule: robocza i nawijająca mogą się również obracać w tym samym kierunku.
Rdzeń szpuli roboczej jest połączony z kołem zębatym, zaś rdzeń szpuli nawijającej jest połączony z kołem zębatym, przy czym obydwa koła zębate są ze sobą wzajemnie zazębione i osadzone na tulejowych osiach, wystających do wewnątrz połówki obudowy.
Stopka dociskowa urządzenia według wynalazku jest korzystnie osadzona w uchwycie mocującym, zaopatrzonym w zderzak, zaś jedna z połówek obudowy jest zaopatrzona we współpracujący z nim zderzak, ograniczający kąt obrotu stopki, przy czym kąt obrotu może się wahać w granicach od 90° do 180°, a korzystnie wynosić 135°.
Stopka dociskowa urządzenia jest ponadto korzystnie wyposażona w przesuwną osłonę, przyjmującą przynajmniej dwa położenia, w których w jednym zakrywa zewnętrzny koniec stopki, a w drugim odsłania go.
Osłona stopki jest zaopatrzona w kształtowy otwór, w którym jest osadzona przesuwnie wkładka, przy czym osłona jest połączona z uchwytem stopki dociskowej i wraz z tym uchwytem osadzona obrotowo wokół osi A-A w otworze obudowy.
Osłona stopki ma korzystnie postać kształtowej tulei, częściowo zakrywającej stopkę, zaś jej koniec ma postać połówki walca, połączonej z uchwytem stopki, natomiast jej uchwyt ma korzystnie postać połówki walca, którego zewnętrzna powierzchnia jest zaopatrzona w obwodowe zebra, wchodzące w obwodowe rowki wewnętrznej powierzchni otworu obudowy.
189 489
Osłona stopki jest ponadto korzystnie zaopatrzona na obrzeżu powierzchni obwodowej w podłużne wycięcia, zaś powierzchnia obrzeza uchwytu stopki - we wchodzące w te wycięcia skośne występy, tworzące połączenie zatrzaskowe uchwytu z osłoną.
Dzięki opisanej konstrukcji urządzenia według wynalazku taśma transportowa jest swobodnie prowadzona na odcinku od szpuli roboczej do stopki dociskowej, eliminując możliwość uszkodzenia pokrywającej ją samoprzylepnej warstwy. Na tym odcinku wyeliminowano wszelkie elementy prowadzące taśmę, dzięki czemu eliminuje się możliwość jej zaginania, zaś jej skręcanie spowodowane obracaniem stopki dociskowej nie powoduje uszkodzenia pokrywającej taśmę warstwy. Usytuowanie szpuli roboczej między szpulą nawijającą i stopką dociskową oraz ustawienie obydwu szpul i stopki dociskowej wzdłuz jednej linii prostej umożliwia swobodne prowadzenie taśmy transportowej między szpulą roboczą i stopką nawet przy obrocie stopki o kąt 180°, eliminując możliwość uszkodzenia warstwy korekcyjnej pokrywającej taśmę transportową. Przesuwna osłona stopki dociskowej umożliwia ochronę zarówno listwy dociskowej, jak i warstwy pokrywającej taśmę transportową w przypadku, gdy przyrząd nie jest używany.
Urządzenie do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy pokrywającej taśmę transportową według wynalazku jest uwidocznione w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 - przedstawia urządzenie według wynalazku w stanie rozłożonym, uwidaczniającym jego elementy składowe - w położeniu poziomym w widoku perspektywicznym; fig. 2 - to samo urządzenie w położeniu pionowym w widoku perspektywicznym; fig. 3a - stopkę dociskową i jej osłonę, w widoku perspektywicznym (osłona znajduje się w położeniu zakrywającym stopkę dociskową); fig. 3b - tę samą stopkę w położeniu roboczym, w którym jej zewnętrzny koniec wystaje poza osłonę, w widoku perspektywicznym; fig. 4 - stopkę dociskową i osłonę stopki, osadzone w jednej z połówek obudowy, w widoku perspektywicznym; fig. 5a - urządzenie w położeniu spoczynkowym, w widoku perspektywicznym z prawej strony; fig. 5b - to samo urządzenie w widoku perspektywicznym z lewej strony; fig. 6a - urządzenie według wynalazku, którego listwa dociskowa, znajdująca się na zewnętrznym końcu stopki, jest ustawiona pod kątem prostym względem osi szpul, trzymane prawą ręką użytkownika, w widoku perspektywicznym; fig. 6b - to samo urządzenie, którego listwa dociskowa jest ustawiona równolegle względem osi szpul, w widoku perspektywicznym, a fig. 6c - urządzenie, którego listwa dociskowa jest obrócona pod kątem 180° względem położenia przedstawionego na fig. 6a, trzymane lewą ręką użytkownika, w widoku perspektywicznym.
Urządzenie 1 do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy pokrywającej taśmę transportową przedstawione na fig. 1 i 2 jest wykonane z tworzywa sztucznego i wyposażone w składającą się z dwóch połówek 22 i 23 dwudzielną obudowę 33 oraz w wystającą przez otwór 34 obudowy stopkę dociskową 6, częściowo zakrytą osłoną 26.
Wewnątrz połówek 22 i 23 obudowy 33 są osadzone: szpula robocza 2 i szpula nawijająca 3, połączone ze sobą wzajemnie taśmą transportową 5. Na szpulę roboczą 2 jest nawinięta taśma transportowa pokryta samoprzylepną warstwą korekcyjną klejową lub barwną zaś na szpulę nawijającą nawija się podczas pracy urządzenia zużyta taśma transportowa, z której została usunięta pokrywająca ją warstwa samoprzylepna. Taśma transportowa 5 pokryta warstwą samoprzylepną jest doprowadzana do stopki 6, na której następuje zmiana kierunku przesuwu taśmy 5. Stopka 6 dociska taśmę transportową 5 do podłoża, wskutek czego następuje przyklejenie i naniesienie na podłoże 32 samoprzylepnej warstwy korekcyjnej 4, względnie klejowej lub barwnej. Zużyta taśma transportowa 5 jest wprowadzana ze stopki 6 z powrotem do obudowy 33 i nawijana na obracającą się szpulę nawijającą 3.
Szpula robocza 2 składa się z rdzenia 13 w kształcie tulei z czołową ścianką 12 Rdzeń 13 jest osadzony obrotowo-ciemie na układzie elastycznych, równoległych trzpieni 17, stanowiących piastę 16 koła zębatego 18, tworząc połączenie cierne. Koło zębate 18 jest osadzone obrotowo na tulejowej osi 20, wystającej z wewnętrznej powierzchni ścianki połówki 22 obudowy 33.
Szpula nawijająca 3 składa się z rdzenia 15 w kształcie tulei, połączonej z tuleją 14 o nieco większej średnicy, której ścianka zamykająca tworzy koło zębate 19. Rdzeń 15 jest
189 489 osadzony obrotowo na tulejowej osi 21, wystającej z wewnętrznej powierzchni połówki 22 obudowy 33.
Po montażu urządzenia koła zębate 18 i 19 współpracują ze sobą w ten sposób, ze obrót koła zębatego 18 podczas odwijania taśmy 5 ze szpuli roboczej 2 powoduje obrót szpuli nawijającej 3 w przeciwnym kierunku i nawijanie się na tę szpulę zuzytej taśmy 5, a tym samym jej przesuwanie się wokół stopki dociskowej 6.
W trakcie eksploatacji urządzenia średnica taśmy nawiniętej na szpulę roboczą 2 zmniejsza się, zaś równocześnie średnica taśmy nawijającej się na szpulę 3 odpowiednio zwiększa się Aby zapewnić stałą siłę napięcia taśmy transportowej 5, urządzenie 1 jest wyposażone w sprzęgło cierne, stanowiące opisane wyżej połączenie cierne koła zębatego 18 z rdzeniem 13 szpuli roboczej 2 za pośrednictwem układu elastycznych, równoległych trzpieni 17, stanowiących piastę 16 tego koła zębatego 18.
Stopka dociskowa 6, wystająca z dwudzielnej obudowy 33 przez otwór 34, składa się z wkładki 7 zakończonej listwą dociskową 8, z ostrą krawędzią, wokół której przesuwa się taśma transportowa 5, oraz z uchwytu 9 w postaci połówki walca. Zewnętrzna powierzchnia uchwytu 9 jest wyposażona w obwodowe zebra 10, osadzone z możliwością obrotu w rowkach 11 na wewnętrznej powierzchni otworu 34, utworzonego po złozeniu przez obydwie połówki 22 i 23 obudowy 33. Dzięki temu uzyskuje się możliwość obrotu stopki względem obudowy 22 wokół osi A-A (fig. 1 i 2), równoległej do kierunku przesuwu taśmy transportowej 5 między szpulą roboczą 2 i listwą dociskową 8.
Kąt obrotu stopki 6 wokół osi A-A jest ograniczony za pomocą zderzaków 39, umieszczonych na wewnętrznym obrzeżu otworu 34, na obydwu połówkach 22 i 23 obudowy 33. Zderzaki 39 współpracują ze zderzakiem 40 uchwytu 9. Odległość kątowa między zderzakami 39 winna umożliwić obrót stopki 6 o kąt, co najmniej 90°. W przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym urządzenia przedstawionym na fig. 1, 2 i 4 kąt środkowy między zderzakami 39 wynosi 180°, co umożliwia nanoszenie warstwy korekcyjnej na podłoże w obydwu przeciwnych kierunkach.
Badania, które doprowadziły do wynalazku wykazały, że w celu umożliwienia obrotu stopki 6 o kąt środkowy 180° wokół osi A-A, a równocześnie wyeliminowania możliwości uszkodzenia warstwy korekcyjnej pokrywającej taśmę transportową 5, muszą być spełnione następujące warunki geometryczne wzajemnego położenia szpul 2 i 3 oraz stopki 6:
1) szpula robocza 2 winna znajdować się między szpulą nawijającą 3 a stopką dociskową 6, dzięki czemu uzyskuje się znaczące skrócenie ciągu taśmy transportowej 5, odwijanej ze szpuli roboczej 2,
2) miejsce odwijania taśmy transportowej 5 ze szpuli roboczej 2 winno znajdować się w pobliżu osi obrotu A-A stopki dociskowej 6,
3) oś obrotu A-A stopki dociskowej 6 winna stanowić równocześnie symetralną kąta utworzonego między ciągiem taśmy transportowej 5, odwijanej ze szpuli roboczej 2, oraz ciągiem zużytej taśmy transportowej, nawijanej na szpulę nawijającą 3, dzięki czemu uzyskuje się możliwość skręcania obydwu ciągów taśmy przy obrocie stopki dociskającej 6, nie powodującego równocześnie zetknięcia się ze sobą obydwu tych ciągów i uszkodzenia warstwy pokrywającej taśmę transportową 5.
Ponadto korzystne jest, aby prosta łącząca osie szpuli roboczej 2 i szpuli transportowej 3 była linią równoległą do osi obrotu A-A stopki dociskowej 6.
Obrotowe osadzenie stopki dociskowej 6 w obudowie 33 umożliwia samoczynne dopasowanie położenia listwy dociskowej 8 do powierzchni podłoża 32. Możliwe jest również zaciśnięcie stopki 6 w otworze 34 w jej określonym położeniu kątowym tak, aby jej dalszy obrót wymagał przezwyciężenia siły tarcia. W tym celu stopka 6 jest wyposażona w osłonę 26, której jeden koniec 27 ma postać połówki walca, tworzącej wraz z uchwytem 9 całkowity walec otaczający listwę dociskową 8. Osłona 26 jest ponadto zaopatrzona w otwór 28, w którym osadzona jest, w trakcie montażu urządzenia 1, listwa dociskowa 8 Za pomocą stanowiącego środkową część osłony pokrętła 29 możliwe jest ustawienie żądanego kąta położenia osłony 26 i listwy dociskowej 8.
189 489
Na obrzezu powierzchni obwodowej końca 27 osłony 26 znajdują się wycięcia 42, w które wchodzą skośne występy 43 powierzchni 44 obrzeza uchwytu 9 stopki dociskowej 6, tworząc połączenie zatrzaskowe. Również zakończenie powierzchni obrzeża osłony 26 jest skośne, ułatwiając wetknięcie tej osłony w otwór 34 obudowy 33.
Ponieważ długość wycięć 42 mierzona w kierunku osiowym jest większa od długości skośnych występów 43, osłona 26 może być przesuwana również w kierunku osiowym względem stopki 6. Przesunięcie osłony 26 w kierunku strzałki 38 powoduje całkowite zakrycie przez nią listwy dociskowej 8 i zabezpieczenie stopki 6, natomiast przesunięcie jej w kierunku przeciwnym - odsłania listwę dociskową 8, która wystaje poza krawędź otworu 28 i może być w tym położeniu dociskana do powierzchni podłoża 32.
Podczas montażu urządzenia według wynalazku szpulę roboczą 2 z nawiniętą na nią taśmą transportową pokrytą warstwą korekcyjną osadza się na utworzonej z układu elastycznych trzpieni 17, piaście 16 koła zębatego 18, po czym wyciągając z niej taśmę transportową 5 przewija się ją na stopce 6, a następnie szpulę roboczą 2 wraz z kołem zębatym 18 i szpulę nawijającą 3 osadza się odpowiednio na tulejowych osiach 20 i 21, wystających z wewnętrznej powierzchni połówki 22 obudowy 33, zaś stopkę 6 osadza się w otworze 34. Odwiniętą ze szpuli roboczej 2 taśmę transportową 5 przewija się przez ostrze listwy dociskowej 8 stopki 6 i prowadzi się ją wzdłuż trzpieni prowadzących 35, a jej koniec mocuje się na rdzeniu 15 szpuli nawijającej 3. Następnie nasadza się połówkę 23 obudowy 33 na połówkę 22, wkładając kołki mocujące 24 połówki 23 obudowy w otwory 25, wykonane w występach połówki 22 obudowy i zaciska się je w tych otworach 25, po czym osłonę 26 nasuwa się na stopkę 6 i osadza w otworze 34 obudowy 33.
Obydwie połówki 22 i 23 obudowy 33 są zaopatrzone w zagłębienia 31, w których podczas pracy umieszcza się kciuki 36 lewej lub prawej dłoni użytkownika (fig. 6a i 6c). Połówka 23 obudowy 33 jest ponadto wyposażona we wziernik 30, za pomocą którego można sprawdzić ilość nie zużytej taśmy transportowej 5.
Miejsce, w którym odwija się taśma transportowa 5 ze szpuli 2 znajduje się w pobliżu osi obrotu A-A stopki 6 (fig. 2), przy czym między szpulą roboczą 2 i stopką 6 nie ma żadnych prowadnic taśmy. Dzięki możliwości obrotu stopki 6 o kąt rzędu 180° urządzenie 1 może pracować w dwóch przeciwnych kierunkach: w prawo (fig. 6a) i w lewo (fig. 6c) i może być wykorzystywane zarówno przez praworęcznych, jak i przez leworęcznych użytkowników Urządzenie 1 może oczywiście również pracować we wszelkich położeniach pośrednich (fig. 6b).
W przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym przedstawionym na fig. 6a, 6b i 6c taśma 5 jest pokryta samoprzylepną warstwą korekcyjną 4, którą wykorzystuje się do pokrywania wadliwego tekstu 37.
Ponieważ szpula robocza 2 jest umieszczona bardzo blisko stopki 6, a taśma transportowa 5 jest na nią nawinięta w taki sposób, że warstwa korekcyjna 4 znajduje się po stronie rdzenia 13 (czyli do wewnątrz), eliminuje się przez to ocieranie się tej warstwy o wewnętrzne elementy urządzenia 1, umieszczone wewnątrz obudowy 33, nawet w przypadku zbyt słabego napięcia taśmy 5.
Wynalazek me jest ograniczony do przedstawionego przykładowo rozwiązania, na przykład szpule 2, 3 i stopka 6 mogą być umieszczone w wymiennej kasecie, zaś koła zębate 18 i 19 są wówczas połączone nierozłącznie z jedną z połówek 22 lub 23 obudowy 33. Możliwe są również inne wzajemne położenia względem siebie szpul 2 i 3.
189 489
189 489
Fig.4
189 489
Fig.5b
29
189 489
Fig.6b
Fig.6c
189 489
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz Cena 4,00 zł

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1 Urządzenie do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy pokrywającej taśmę transportową wyposażone w obudowę, w której są umieszczone szeregowo i osadzone obrotowo dwie szpule, a mianowicie: szpula robocza z nawiniętą na nią taśmą transportową, pokrytą samoprzylepną warstwą korekcyjną, klejącą lub barwną oraz szpula nawijająca, na którą po naklejeniu samoprzylepnej warstwy na podłoże nawijana jest zużyta taśma transportowa, oraz w trzpienie odchylające położenie taśmy i w stopkę dociskową, której wystający z obudowy koniec jest osadzony obrotowo wokół swej osi podłużnej, znamienne tym, ze szpula robocza (2) znajduje się między szpulą nawijającą (3) a stopką dociskową (6), zaś miejsce odwijania się taśmy transportowej (5) ze szpuli roboczej (2) znajduje się w pobliżu osi obrotu A-A stopki dociskowej (6), przy czym oś obrotu A-A stopki dociskowej (6) jest równocześnie symetralną kąta utworzonego między ciągiem taśmy transportowej (5), odwijanej ze szpuli roboczej (2), oraz ciągiem zużytej taśmy transportowej, nawijanej na szpulę nawijającą (3).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, ze osie: szpuli roboczej (2) i szpuli nawijającej (3) znajdują się na jednej linii, równoległej do osi obrotu A-A stopki dociskowej (6).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, ze szpula robocza (2) i szpula nawijająca (3) obracają się w przeciwnych kierunkach, zaś nanoszona samoprzylepna warstwa korekcyjna (4) jest umieszczona na wewnętrznej powierzchni taśmy transportowej (5).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że szpula robocza (2) i szpula nawijająca (3) obracają się w tym samym kierunku.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, ze rdzeń (13) szpuli roboczej (2) jest połączony z kołem zębatym (18), zaś rdzeń (15) szpuli nawijającej (3) jest połączony z kołem zębatym (19), przy czym obydwa koła zębate (18 i 19) są ze sobą wzajemnie zazębione i osadzone na tulejowych osiach (20 i 21), wystających do wewnątrz połówki (22) obudowy (33).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jego stopka dociskowa (6) jest osadzona w uchwycie mocującym (9), zaopatrzonym w zderzak (40), zaś jedna z połówek (22) lub (23) obudowy (33) jest zaopatrzona we współpracujący z nim zderzak (39) ograniczający kąt obrotu stopki (6).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że kąt obrotu stopki dociskowej (6) jest ograniczony do wartości od 90° do 180°, korzystnie do 135°.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jego stopka dociskowa (6) jest wyposażona w przesuwną osłonę (26), przyjmującą przynajmniej dwa położenia, w których w jednym zakrywa zewnętrzny koniec stopki (6), a w drugim odsłania go.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że osłona (26) stopki (6) jest zaopatrzona w kształtowy otwór (28), w którym jest osadzona przesuwnie wkładka (7), przy czym osłona (26) jest połączona z uchwytem (9) stopki dociskowej (6) i wraz z tym uchwytem osadzona obrotowo wokół osi A-A w otworze (34) obudowy (33).
  10. 10 Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że osłona (26) stopki (6) ma postać kształtowej tulei, częściowo zakrywającej stopkę (6), zaś jej koniec (27) ma postać połówki walca, połączonej z uchwytem (9) stopki (6).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że uchwyt (9) ma postać połówki walca, którego zewnętrzna powierzchnia jest zaopatrzona w obwodowe żebra (10), wchodzące w obwodowe rowki wewnętrznej powierzchni otworu (34) obudowy (33).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, ze osłona (26) stopki (6) jest zaopatrzona na obrzezu powierzchni obwodowej w podłużne wycięcia (42), zaś powierzchnia (44)
    189 489 obrzeza uchwytu (9) stopki (6) - we wchodzące w te wycięcia (42) skośne występy (43), tworzące połączenie zatrzaskowe uchwytu (9) z osłoną (26).
PL99341817A 1998-01-27 1999-01-16 Urządzenie do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy pokrywającej taśmę transportową PL189489B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL1008130A NL1008130C2 (nl) 1998-01-27 1998-01-27 Materiaaloverdrachtsinrichting met zwenkbaar overdrachtsorgaan.
PCT/EP1999/000241 WO1999037569A1 (de) 1998-01-27 1999-01-16 Gerät zum übertragen eines filmes von einem trägerband auf ein substrat

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL341817A1 PL341817A1 (en) 2001-05-07
PL189489B1 true PL189489B1 (pl) 2005-08-31

Family

ID=19766416

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99341817A PL189489B1 (pl) 1998-01-27 1999-01-16 Urządzenie do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy pokrywającej taśmę transportową

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP1071628B1 (pl)
JP (1) JP2002500998A (pl)
AR (1) AR014495A1 (pl)
AT (1) ATE228475T1 (pl)
AU (1) AU2518099A (pl)
BR (1) BR9907268A (pl)
CA (1) CA2318824A1 (pl)
DE (1) DE59903544D1 (pl)
DK (1) DK1071628T3 (pl)
ES (1) ES2188132T3 (pl)
NL (1) NL1008130C2 (pl)
NO (1) NO20003820L (pl)
PL (1) PL189489B1 (pl)
PT (1) PT1071628E (pl)
RU (1) RU2204522C2 (pl)
TR (1) TR200001851T2 (pl)
WO (1) WO1999037569A1 (pl)
ZA (1) ZA99565B (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2001018587A (ja) * 1999-07-06 2001-01-23 Seed Rubber Kogyo Kk 塗膜転写用ヘッド装置および塗膜転写具
AT411754B (de) 2001-07-06 2004-05-25 Kores Holding Zug Ag Handgerät zum übertragen eines filmstreifens auf ein substrat
DE10156100A1 (de) * 2001-11-16 2003-06-05 Citius Gmbh Buerotechnik Übertragungsroller
WO2014084114A1 (ja) * 2012-11-30 2014-06-05 コクヨS&T株式会社 転写具
JP6075038B2 (ja) * 2012-11-30 2017-02-08 コクヨ株式会社 転写具

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3900156A1 (de) * 1989-01-04 1990-07-05 Czewo Plast Kunststofftech Vorrichtung zum auftragen eines klebstoffilms
JP2829699B2 (ja) 1993-12-03 1998-11-25 シードゴム工業株式会社 塗膜転写具
JPH0839905A (ja) * 1994-08-01 1996-02-13 Fujicopian Co Ltd 塗膜転写具
DE29511439U1 (de) * 1995-04-28 1995-09-21 Czewo Plast Kunststofftech Vorrichtung zur Applizierung von Auftragsmaterial
GB9520086D0 (en) * 1995-10-02 1995-12-06 Gillette Co Tape dispensers

Also Published As

Publication number Publication date
AR014495A1 (es) 2001-02-28
NL1008130C2 (nl) 1999-07-28
TR200001851T2 (tr) 2000-11-21
ATE228475T1 (de) 2002-12-15
CA2318824A1 (en) 1999-07-29
AU2518099A (en) 1999-08-09
ZA99565B (en) 1999-07-27
PL341817A1 (en) 2001-05-07
ES2188132T3 (es) 2003-06-16
EP1071628B1 (de) 2002-11-27
NO20003820D0 (no) 2000-07-26
JP2002500998A (ja) 2002-01-15
DE59903544D1 (de) 2003-01-09
RU2204522C2 (ru) 2003-05-20
PT1071628E (pt) 2003-03-31
BR9907268A (pt) 2000-11-14
WO1999037569A1 (de) 1999-07-29
EP1071628A1 (de) 2001-01-31
NO20003820L (no) 2000-07-26
DK1071628T3 (da) 2003-03-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5792263A (en) Tape cartridge for coating film transfer tool and coating film transfer tool containing the cartridge
KR100334538B1 (ko) 지우개용기
CA2091996C (en) Device for transferring film
US4533969A (en) Tape cassette anti-static member
HRP20000254A2 (en) Material transfer device
EP1806309A1 (en) Tape dispenser with protector
US5714035A (en) Correction tape dispenser
EP0717000B1 (en) Tape cartridge for coating film transfer tool and coating film transfer tool
KR100313654B1 (ko) 도포구
PL189489B1 (pl) Urządzenie do nanoszenia na podłoże samoprzylepnej warstwy pokrywającej taśmę transportową
JP5158346B2 (ja) 塗膜転写装置
US6776209B1 (en) Adhesive tape dispenser
JP5379157B2 (ja) 粘着材、被覆材または着色材等の付着材を修正面に塗布する携帯式装置
CA2400270C (en) Hand-held device for the application of a total tape onto a substrate
US7083348B2 (en) Combination coating film transfer tool and writing implement
JPH06286927A (ja) 転写リボンカセットと該カセットを装着するケース
AU688774B2 (en) Correction tape dispenser
KR101390265B1 (ko) 폭 조절이 가능한 수정테이프
JP5618362B2 (ja) 塗膜転写具
MXPA00007300A (en) Device for transferring a film from a carrier band onto a substrate
JP4005130B2 (ja) テープディスペンサ
JP4934837B2 (ja) 転写体装填補助具
JP4245735B2 (ja) 転写具
KR200225293Y1 (ko) 확대렌즈를 가진 수정 테이프용 디스펜서
KR200379154Y1 (ko) 접착 테잎

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080116