PL188882B1 - Sposób i urządzenie do wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego - Google Patents

Sposób i urządzenie do wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego

Info

Publication number
PL188882B1
PL188882B1 PL98328449A PL32844998A PL188882B1 PL 188882 B1 PL188882 B1 PL 188882B1 PL 98328449 A PL98328449 A PL 98328449A PL 32844998 A PL32844998 A PL 32844998A PL 188882 B1 PL188882 B1 PL 188882B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bread
filling
piece
mold
additive
Prior art date
Application number
PL98328449A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328449A1 (en
Inventor
Jochen Böcker
Reinhard Mahler
Uwe Siefert
Uwe Bretschneider
Rita Rother
Werner Sitzmann
Original Assignee
Bahlsen Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bahlsen Gmbh & Co Kg filed Critical Bahlsen Gmbh & Co Kg
Publication of PL328449A1 publication Critical patent/PL328449A1/xx
Publication of PL188882B1 publication Critical patent/PL188882B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C15/00Apparatus for handling baked articles
    • A21C15/02Apparatus for shaping or moulding baked wafers; Making multi-layer wafer sheets
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21DTREATMENT, e.g. PRESERVATION, OF FLOUR OR DOUGH, e.g. BY ADDITION OF MATERIALS; BAKING; BAKERY PRODUCTS; PRESERVATION THEREOF
    • A21D13/00Finished or partly finished bakery products
    • A21D13/30Filled, to be filled or stuffed products
    • A21D13/32Filled, to be filled or stuffed products filled or to be filled after baking, e.g. sandwiches

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)

Abstract

1 . Sposób wytwarzania trwalego wyrobu piekamicze- g o. w rodzaju sandwicza, który sklada sie z jednego górnego i jednego dolnego plaskiego kawalka pieczywa i umieszczonego trwale miedzy nimi plaskiego nadzienia, znam ienny tym , ze wytwarza sie lub przygotowuje górny i dolny kawalek pieczywa (1 ,2 ) i m ajace komplementarny ksztalt nadzienie (3) z górnym i dolnym wglebieniem (7, 8), po czym kazdorazowo ustawia sie nadzienie (3) i górny kawalek pieczywa (1), a nastepnie do wglebienia (7) na górnej stronie nadzienia (3), naklada sie dodatek (5) laczacy nadzienie (3) z górnym kawalkiem pieczy- wa (1), przystawia sie górny kawalek pieczywa (1) i dociska do dodatku (5) i nadzienia (3), po czym ustawia sie dolny kawalek pieczywa (2) i na jego górna strone nanosi sie dodatek (6) laczacy dolny kawalek pieczywa z nadzieniem (3) polaczonym z górnym kawalkiem pieczywa (1) i górny kawalek pieczywa (1) wraz z przylaczonym do niego nadzieniem (3), naklada sie na dolny kawalek pieczywa (2) z nalozonym dodatkiem (6) oraz dociska sie go do dodatku (6) i dolnego kawalka pieczywa (2) 11 Urzadzenie do wytwarzania trwalego wyrobu pie- karniczego w rodzaju sandwicza, który sklada sie z jednego górnego i jednego dolnego plaskiego kawalka pieczywa umieszczonego trwale miedzy nimi plaskiego nadzienia, majace urzadzenia do wypieku kawalków pieczywa i urzadze- nia do wytwarzania nadzienia i do jego dozowania na kawalki pieczywa, znam ienne tym, ze ma forme (22) do odlewania nadzienia (3) oraz ma urzadzenie do skladania elementów wyrobu zaopatrzone w pierwsza forme ustalajaca (21) do umieszczenia i ustawienia górnego kawalka pieczywa (1) dozownik (16) do nanoszenia dodatku (5) na nadzienie (3) .............. Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego w rodzaju sandwicza, który na przykład zawiera dwa keksy, dwa wafle lub inne, a pomiędzy nimi jest umieszczone nadzienie.
W stanie techniki opisano najrozmaitsze postacie wykonania trwałych wyrobów piekarniczych w rodzaju sandwicza. Zwykle pomiędzy dwoma wstępnie upieczonymi kawałkami pieczywa zostaje umieszczona płynna, kremowa lub pastowata masa, na którą zostają nałożone obydwa kawałki pieczywa. Po zestaleniu lub utwardzeniu znajdującej się w pośrednim położeniu masy, zostają z nią trwale połączone obydwa kawałki pieczywa tak, że trwały wyrób piekarniczy ma budowę w rodzaju sandwicza.
Znane ze stanu techniki postacie wykonania posiadają wadę polegającą na tym, że najczęściej postać lub ukształtowanie nadzienia nie wygląda korzystne optycznie i dlatego nie odpowiada kupującym lub konsumentom. Niekorzystny wygląd optyczny wynika stąd, że po pierwsze dozowanie kremowego lub płynnego nadzienia nie zawsze jest bardzo dokładne, a po drugie zachowanie płynności może być różne, tak, że nadzienie z jednej strony wypieku sandwiczowego może dochodzić do jego obrzeża lub nawet wystawać poza obydwa kawałki pieczywa, podczas gdy inne obszary, zwłaszcza w narożnikach, nie są wystarczająco wypełnione. Dodatkową wadą może być to, że obydwa kawałki pieczywa nie mogą się wzajemnie dokładnie pokrywać, przez co wygląd optyczny jest nieodpowiedni i niepożądany.
Przy wypiekach w rodzaju sandwicza, które są wytwarzane w jednej formie, w wyniku kontaktu z formą następujące potem uformowanie obrzeży nadzienia jest również optycznie nieodpowiednie, a ponadto istnieje niebezpieczeństwo, że obydwa kawałki pieczywa zostaną zwilżone lub powleczone, co jest także niepożądane.
188 882
W stanie techniki opisano również sposób, w którym trwałe wyroby piekarnicze w rodzaju sandwicza wytwarza się tak, że do znajdującej się w formie płynnej łub wstępnie wykrystalizowanej masy czekoladowej wkłada się keks, w który co najmniej częściowo wnika czekolada. Po uformowaniu czekolady musi być wtedy nałożony drugi keks lub druga część pieczywa na odwrotną powierzchnię tabliczki czekolady. Tego rodzaju wypiek w rodzaju sandwicza jest wykonany niesymetrycznie, a poza tym istnieje niedogodność polegająca na tym, że czekolada wystaje poza obrzeże i co najmniej nałożona część pieczywa może być nieprawidłowo ustawiona.
Celem więc niniejszego wynalazku jest opracowanie sposobu wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego w rodzaju sandwicza jak również urządzenia do wykonywania tego sposobu, które umożliwiają przy prostej budowie i prostej, niezawodnej eksploatacji precyzyjne i dokładne wykonanie trwałego wyrobu piekarniczego.
Cel ten został osiągnięty dzięki opracowaniu sposobu wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego w rodzaju sandwicza zgodnie z niniejszym wynalazkiem, który składa się z jednego górnego i jednego dolnego płaskiego kawałka pieczywa i umieszczonego trwale między nimi płaskiego nadzienia, i charakteryzuje się tym, że wytwarza się lub przygotowuje górny i dolny kawałek pieczywa oraz mające komplementarny kształt nadzienie z górnym i dolnym wgłębieniem, po czym każdorazowo ustawia się nadzienie i górny kawałek pieczywa, a następnie do wgłębienia na górnej stronie nadzienia nakłada się dodatek łączący to nadzienie z górnym kawałkiem pieczywa, przystawia się górny kawałek pieczywa i dociska do dodatku i nadzienia, po czym ustawia się dolny kawałek pieczywa i na jego górną stronę nanosi się dodatek łączący dolny kawałek pieczywa z nadzieniem połączonym z górnym kawałkiem pieczywa i górny kawałek pieczywa wraz z przyłączonym do niego nadzieniem, nakłada się na dolny kawałek pieczywa z nałożonym dodatkiem oraz dociska się go do tego dodatku i do dolnego kawałka pieczywa.
Nadzienie w postaci płynnej masy korzystnie wlewa się do płaskiej formy.
Nadzienie korzystnie pozycjonuje się w formie ustalającej, nanosi się na niego dodatek, a następnie nasadza górny kawałek pieczywa, przy czym przed nałożeniem, korzystnie wkłada się górny kawałek pieczywa do pierwszej formy ustalającej, posiadającej co najmniej jedno wybranie mieszczące pieczywo i najkorzystniej właściwą postać i położenie górnego kawałka pieczywa wyznacza się w pierwszej formie ustalającej.
Górne wgłębienie w nadzieniu korzystnie wykonuje się przez wibrowanie masy wypełniającej podczas jej krystalizowania, oziębiania i/lub utwardzania poprzez utworzenie wstrząsowego obrzeża nadzienia.
Dodatek korzystnie nanosi się na nadzienie w postaci klejących punktów.
Dolny kawałek pieczywa korzystnie wkłada się do drugiej formy ustalającej, zaopatrzonej w co najmniej jedno wybranie mieszczące pieczywo, a jego prawidłową postać i położenie najkorzystniej wyznacza się w drugiej formie ustalającej. Na dolny kawałek pieczywa korzystnie nanosi się dodatek w postaci klejących punktów.
Urządzenie według wynalazku do wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego w rodzaju sandwicza składającego się z jednego górnego i jednego dolnego płaskiego kawałka pieczywa i umieszczonego trwale między nimi płaskiego nadzienia, mające urządzenia do wypieku pieczywa oraz urządzenia do wytwarzania nadzienia i do jego nakładania na kawałki pieczywa, charakteryzuje się tym, że ma formę do odlewania nadzienia i urządzenie do składania elementów wyrobu zaopatrzone w pierwszą formę ustalającą do umieszczenia w niej i ustawienia górnego kawałka pieczywa oraz dozownik do nanoszenia dodatku na nadzienie, przy czym nad pierwszą formą ustalającą jest umieszczony przesuwny przestawiać do chwytania, transportowania, nakładania i dociskania górnego kawałka pieczywa, a także ma drugą formę ustalającą do umieszczenia w niej i ustawienia dolnego kawałka pieczywa i dozownik do nanoszenia dodatku na dolny kawałek pieczywa oraz ma umieszczony nad tą formą przesuwny przestawiacz do chwytania, transportowania, nakładania i dociskania górnego kawałka pieczywa razem z nadzieniem na dolny kawałek pieczywa.
Przestawiacz korzystnie ma chwytak pneumatyczny który ma urządzenie podciśnienieniowe do uchwycenia i podniesienia kawałków pieczywa oraz ma ciśnieniowy siłownik do dociśnięcia nałożonych kawałków pieczywa.
188 882
Przestawiacz korzystnie ma przekładnię mechaniczną, której mechanizm ma sinusoidalny przesuw, a ponadto przestawiacz najkorzystniej ma elektroniczny przenośnik liniowy.
Przestawiacz korzystnie ma mechanizmy do poziomego przesuwania i/lub obracania wokół osi pionowej dla korekty położenia kawałków pieczywa. Przestawiacz korzystnie ma dokładność ustawienia pomiędzy 0,1 a 0,3 mm i drogę przesuwania lub drogę transportową 0 długości do jednego metra. Forma ustalająca korzystnie ma optyczne urządzenia a najkorzystniej elektroniczną kamerę do rozpoznawania położenia i sprawdzania geometrii kawałków pieczywa.
Forma ustalająca i forma do odlewania nadzienia korzystnie są wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, przy czym forma do odlewania nadzienia korzystnie ma odkształcalne boki przy wyjmowaniu odlewu.
Forma do odlewania nadzienia i forma ustalająca korzystnie są wykonane z tolerancjami pomiędzy 0,1 a 0,3 mm.
Stosowane w procesie łączenia dodatki mogą być na przykład wykonane z tego samego materiału co nadzienie. Tak więc przy użyciu nadzienia, które jest wykonane w postaci tabliczki czekolady lub tabliczki z innej masy zawierającej tłuszcz, związanie lub połączenie nadzienia z kawałkami pieczywa może być przeprowadzone przez nałożenie dodatkowych ilości płynnej czekolady lub zawierającej tłuszcz masy.
Zgodnie z wynalazkiem nadzienie może być wykonane także z innych materiałów lub zestawień, na przykład z karmelu, sera, żelu lub marmolady.
Zastosowanie wgłębień na górnej i dolnej powierzchni płytki nadzienia zapewnia, że obydwa płytowe kawałki pieczywa są umieszczone płasko i równolegle do płytowego nadzienia. Dzięki temu jest możliwe dokładne ustalenie pozycji, tak że gwarantowana jest nie tylko żądana geometria trwałego wyrobu piekarniczego lecz także odznaczający się wygląd optyczny.
Wgłębienia mogą być wykonane przez obrzeża płytkowego nadzienia co oznacza, że płytowe nadzienie ma pogrubione obrzeża.
Korzystne jest, jeśli płytkowe nadzienie jest wykonywane jako element prefabrykowany. Trwały wyrób piekarniczy może być tym samym zestawiony z trzech składników; które z kolei są wytwarzane niezależnie jeden od drugiego. Zwłaszcza odnośnie płytkowego nadzienia mogą być więc przewidziane cykle produkcyjne, które są specjalnie przystosowane tylko do jego wytwarzania. Oznacza to, że płytowe nadzienie, które jest wykonane na przykład z czekolady lub masy zawierającej tłuszcz, może być odlewane w odpowiednich do tego formach. Proces wytwarzania nadzienia może być nadzorowany i sterowany niezależnie od wypieku kawałków pieczywa. Przy tym okazało się jako szczególnie korzystne, że powierzchnie boczne nadzienia, które przy trwałym wyrobie piekarniczym są widoczne, mogą być wykonane w prawidłowy sposób. Jest szczególnie korzystne, jeżeli powierzchnie boczne są płaskie, ponieważ dzięki temu wrażenie optyczne trwałego wyrobu piekarniczego jest znacznie polepszone. Następnie możliwe jest wytwarzanie nadzienia o dokładnie ustalonej wstępnie geometrii, na przykład w postaci prostokątnej tabliczki czekolady, której kształt dokładnie pasuje do kształtu kawałków pieczywa. To samo dotyczy kształtów okrągłych, owalnych lub innych.
Zgodnie z wynalazkiem trwały wyrób piekarniczy może posiadać także trzy płytowe kawałki pieczywa z dwoma umieszczonymi między nimi nadzieniami lub, w analogicznej dalszej odmianie, może mieć wiele kawałków pieczywa z wieloma nadzieniami. Zgodnie z wynalazkiem jest także możliwe, aby wiele płytkowych nadzieni umieścić jedne na drugich i ograniczyć je od góry i od dołu kawałkami pieczywa.
Alternatywnie do opisanego procesu łączenia, w którym dodatki łączące wykonane są z tych samych materiałów co płytowe nadzienia, zgodnie z wynalazkiem jest także możliwe stosowanie innych dodatków i mas łączących w celu sklejenia nadzienia z kawałkami pieczywa.
Jako dalsze korzystne odmiany według wynalazku możliwe jest także łączenie płytkowego nadzienia z kawałkami pieczywa bez dodatków, przy czym obszary płytowego nadzienia mogą przejąć funkcję materiałów łączących. Obszary takie mogą być zaopatrzone na przykład w żebra, obrzeża, pęczki lub podobne, które mogą być wykonywane przy wytwarzaniu płytkowego nadzienia.
Dalsza, istotna zaleta trwałego wyrobu piekarniczego według wynalazku polega na tym, że powierzchnie boczne płytowego nadzienia mogą być dokładnie wykonane i ustawione
188 882 względem powierzchni bocznych lub obszarów bocznych kawałków pieczywa. W ten sposób jest możliwe dokładne i zbieżne rozmieszczenie powierzchni bocznych płytkowego nadzienia względem obszarów bocznych kawałków pieczywa, jednak jest także możliwe wykonanie powierzchni bocznych płytkowego nadzienia w pozycji cofniętej, to znaczy, że płytkowe nadzienie jest mniejsze aniżeli kawałki pieczywa. Alternatywnie do tego jest także możliwe, aby tylko poszczególne powierzchnie boczne lub pewne obszary powierzchni bocznych wykonać jako przestawione lub wystające lub też zbiegające się, po czym odpowiednio je umieścić albo ustawić.
Dzięki możliwości prefabrykowania płytowego nadzienia i jego kombinacji z dowolnymi kawałkami pieczywa, stosunek wagowy trwałego wyrobu piekarniczego według wynalazku może być zmieniany w szerokim zakresie. Tak więc jest możliwe, aby stosunek wagowy nadzienia do kawałków pieczywa wynosił 50 do 50, przy czym nadzienie może być jednak znacznie cieńsze lub znacznie grubsze.
Kawałki pieczywa mogą być wykonywane w postaci keksów, wafli lub podobnych, a ich skład, wytrzymałość i wygląd zewnętrzny nie ma praktycznie żadnych ograniczeń.
Samo płytkowe nadzienie może mieć swe powierzchne boczne dopasowane do procesu wytwarzania, korzystnego zależnie od użytych materiałów. Przy wytwarzaniu nadzienia z czekolady może być korzystne, aby jego powierzchnie boczne były pochylone, na przykład pod kątem 4 stopni względem prostopadłej do poziomej powierzchni płytkowego nadzienia.
Zgodnie z wynalazkiem jest ważne, aby nadzienie i kawałki pieczywa dokładnie przemieścić i ustawić. Dzięki tym środkom według wynalazku możliwe jest wytworzenie trwałego wyrobu piekarniczego, w którym obydwa kawałki pieczywa jak również umieszczone między nimi płytowe nadzienie są dokładnie ustawione. Również dzięki tym środkom uzyskuje się wyróżniający wygląd optyczny gotowego wyrobu piekarniczego. W przeciwieństwie do rozwiązań znanych ze stanu techniki, zgodnie z wynalazkiem uzyskuje się precyzyjne dopasowanie, które może być wykonane z największą dokładnością
Jak opisano powyżej nadzienie wytwarza się przez nalewanie masy wypełniającej do płaskiej formy. Dzięki takiemu procesowi odlewania można uzyskać gładkie powierzchnie boczne, jednak wynalazek nie jest ograniczony do opisanych kwadratowych form, gdyż w rachubę mogą także wchodzić dowolne kształty zarówno nadzienia jak i kawałków pieczywa. Szczególnie korzystne jest, jeżeli forma ustala pozycję nadzienia przy nakładaniu dodatku i osadzaniu górnego kawałka pieczywa. Tym samym jest zapewnione, że nadzienie każdorazowo znajduje się w dokładnie w zadanym położeniu.
Dla precyzyjnego ustawienia górnego kawałka, szczególnie korzystne jest włożenie go do formy ustalającej, która posiada co najmniej jedno wybranie. Zrozumiałe jest, że forma ustalająca może mieć także wiele wybrań do jednoczesnego włożenia wielu kawałków pieczywa, które jeden po drugim podlegają obróbce. To samo dotyczy ustawiania dolnego kawałka pieczywa.
Prawidłowe położenie kawałków pieczywa w formie ustalającej korzystnie jest sprawdzane w oddzielnym etapie procesu. Może to być wykonywane przy pomocy środków optycznych. Jest przy tym także możliwe sprawdzenie, czy kawałek pieczywa jest wykonany całkowicie i prawidłowo.
Nakładanie dodatku następuje korzystnie do wgłębienia na górnej stronie nadzienia. Dzięki temu jest zapewnione, że górna część pieczywa przylega płasko do obrzeża nadzienia, dzięki czemu zapobiega się bocznemu wydostawaniu się dodatku na zewnątrz tak samo, jak w przypadku ustawienia nadzienia nachylonego lub obróconego pod kątem względem kawałka pieczywa. Wgłębienie w nadzieniu może być wykonane na przykład przez wibrowanie masy nadzienia podczas krystalizacji, ochładzania i/lub utwardzania ukształtowanego w ten sposób obrzeża. Jednak jest także możliwe, aby utworzyć określony obszar obrzeża przez odlewanie lub przez prasowanie masy nadzienia.
Korzystnie dodatek zostaje zgodnie z wynalazkiem nałożony w postaci klejących punktów. Jednak jest możliwe stosowanie także pasm lub ilości większych objętościowo.
Dzięki urządzeniu według wynalazku jest możliwe przeprowadzenie poszczególnych cykli wytwarzania każdorazowo oddzielnie z żądaną precyzją.
188 882
Trwały wyrób piekarniczy według wynalazku odznacza się tym samym szeregiem znacznych korzyści. Dzięki płytowemu ukształtowaniu nadzienia istnieje możliwość, aby go dokładnie zwymiarować, i przede wszystkim wykonać powierzchnie boczne, które nadają trwałemu wyrobowi piekarniczemu odznaczający się wygląd optyczny. Zamocowanie i połączenie płytowego, prefabrykowanego nadzienia z obydwoma kawałkami pieczywa może być wykonywane w najróżniejszy sposób, każdorazowo w zależności od materiałów nadzienia i kawałków pieczywa.
Wynalazek został opisany w oparciu o przykład wykonania pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w uproszczonym perspektywicznym ujęciu przykład wykonania wypieku w rodzaju sandwicza według wynalazku; fig. 2 - uproszczony widok przekroju przez wypiek w rodzaju sandwicza, pokazany na fig. 1; fig. 3 - płytowe nadzienie pokazane na fig. 1 i 2; fig. 4 - przebieg pierwszej fazy wytwarzania polegającej na łączeniu górnego kawałka pieczywa z płytkowym nadzieniem; fig. 5 - przebieg drugiej fazy wytwarzania polegającej na naniesieniu dodatków na dolny kawałek pieczywa przed nałożeniem zestawu, pokazanego na fig. 4; fig. 6a i 6b - wykres przebiegu cykli roboczych łączenia górnego kawałka pieczywa z nadzieniem i nakładania dodatku na dolny kawałek pieczywa; fig. 7 - schemat przestawiacza, zastosowanego do cykli roboczych według fig. 6a i 6b; fig. 8 - schematyczny widok urządzenia do wyznaczenia dokładnej pozycji kawałka pieczywa w formie ustalającej; fig. 9 schemat urządzenia wyznaczenia położenia kawałka pieczywa w formie ustalającej; oraz fig. 10 - perspektywiczny widok podobny do fig. 7 urządzenia według wynalazku.
Figura 1 pokazuje w uproszczonym, schematycznym ujęciu przykład wykonania wypieku w rodzaju sandwicza według wynalazku. Posiada on górny kawałek pieczywa 1 jak również dolny kawałek pieczywa 2. Mogą one być wykonane w postaci płytkowych keksów. Fig. 1 pokazuje schematyczne ujęcie, na którym kawałki pieczywa są wykonane w postaci kwadratów. Zrozumiałe jest, że powierzchnie boczne 9 i 10 górnego i dolnego kawałka pieczywa 1 i 2 mogą być użebrowane, pofalowane lub też posiadać inną strukturę. To samo dotyczy każdorazowo górnej i dolnej powierzchni górnego i dolnego kawałka pieczywa 1 i 2.
Pomiędzy górnym i dolnym kawałkiem pieczywa 1 i 2 umieszczone jest płytowe nadzienie 3, które jest prefabrykowane i ma płaskie powierzchnie boczne 4.
Jak pokazują widoki przekrojów na fig. 1 i 2, nadzienie 3 posiada każdorazowo płaskie powierzchnie boczne 4, które są nachylone pod pewnym kątem, na przykład 4 stopni, względem prostopadłej do płaszczyzny płytki. Dzięki temu nachyleniu powierzchni bocznych jest po pierwsze zapewnione, że płytowe nadzienie może być prawidłowo uformowane, a po drugie uzyskuje się bardzo zachęcający i korzystny wygląd optyczny.
Nadzienie 3 posiada górne wgłębienie 7 i dolne wgłębienie 8. Górne wgłębienie 7 może być utworzone przy wykonywaniu nadzienia 3, mianowicie przez wstrząsane obrzeże 11, które tworzy się przy wykonywaniu tabliczki czekolady. Dolne wgłębienie 8 zostaje utworzone przez zgrubienie 12, które to zgrubienie wykonuje się w formie do odlewania czekolady.
Z fig. 2 i 3 wynika tym samym, że wgłębienia 7 i 8 tworzą wystarczającą objętość, aby każdorazowo umieścić w nich górny dodatek 5 i dolny dodatek 6, przy pomocy których możliwe jest połączenie lub związanie nadzienia 3 z górnym kawałkiem pieczywa 1 i dolnym kawałkiem pieczywa 2.
Na fig. 4 pokazany jest pierwszy etap wytwarzania pieczywa w rodzaju sandwicza. Po wykonaniu nadzienia 3, w jego wgłębieniu 7 zostaje umieszczony górny dodatek 5. Dodatek może być rozmieszczony płasko, punktowo lub pasmowo. Jeżeli nadzienie 3 jest wykonane z czekolady, to dodatek 5 może być także wykonany z masy czekoladowej. Następnie górny kawałek pieczywa 1 zostaje po dokładnym ustaleniu miejsca dociśnięty tak, że przylega do obrzeża 11. Dzięki temu jest zapewnione płaskie, dokładne wzajemne położenie górnego kawałka pieczywa 1 i nadzienia 3.
Po zastygnięciu lub utwardzeniu dodatku 5 jest możliwe obrócenie pokazanego na fig. 4 zestawu o 180 stopni. W dolnym wgłębieniu 8, zgodnie z fig. 4, może wtedy być umieszczony dodatek 6. Następnie możliwe jest, analogicznie do pokazanego na fig. 4 procesu wytwarzania, nałożenie dokładnie ustawionego drugiego kawałka pieczywa 2, tak że spoczywa on na zgrubieniu 12 obrzeża, zachowując dokładną, ustaloną wstępnie pozycję.
188 882
Alternatywnie do tego można również postąpić w ten sposób, że jak pokazano na fig. 5, na dolnym kawałku pieczywa 2 zostaje umieszczony dodatek 6, i na niego zostaje nałożony po dokładnym ustawieniu zestaw, pokazany na fig. 4.
Jak opisano powyżej, zgodnie z wynalazkiem wykonuje się płaskie, prefabrykowane nadzienie, które jest dokładnie ustawione pomiędzy obydwoma kawałkami pieczywa, przy czym boczne powierzchnie 4 nadzienia 3 mogą być zupełnie płaskie i błyszczące, tak że sandwicz spełnia najwyższe wymagania pod względem optycznym.
Figury 6a i 6b pokazują wykres blokowy poszczególnych etapów wytwarzania przykładu wykonania wynalazku. Jak pokazano na fig. 6a - w etapie wytwarzania 35, dostarcza się dolne kawałki pieczywa i w etapie 36, wkłada je do formy ustalającej; w etapie 37, fotoczujnikiem rozpoznaje się i automatycznie usuwa pęknięcia, a następnie w etapie 38, dokładnie ustawia się wymiarowo i przytrzymuje dolne kawałki pieczywa, po czym w wykonaniu I, w etapie 39 dostarcza się prefabrykowane płytkowe nadzienie, które w etapie 40 wkłada się do form ustalających 41, a następnie - 42, nadzienie dokładnie wymiarowo ustawia i przytrzymuje; albo w wykonaniu II w etapie 43, płytkowe przygotowuje się płynną, masę nadzienia do odlewania i w etapie 44 dozuje się masę nadzienia do form odlewniczych; - 45, równomiernie rozdziela się tworzywo wypełniające; - 46, chłodzi masę i w obydwu wykonaniach - 47, nakłada się dodatek na nadzienie. Następnie w obydwu wykonaniach - 48, dostarcza się górny kawałek pieczywa, który - 49, wkłada się do formy ustalającej; - 50, fotoczujnikiem rozpoznaje się i automatycznie usuwa się pęknięcia, po czym -51, dokładne wymiarowo ustawia się i przytrzymuje pieczywo 51.
W schemacie blokowym pokazanym na fig. 6b w etapie 52, nakłada się dodatek; - 53, wyjmuje się górny kawałek pieczywa z formy i przystawia na płytowe nadzienie; - 54, całość chłodzi się, po czym - 55, dokładnie wymiarowo ustawia się i przytrzymuje; - 56, luzuje się półfabrykat w formie odlewniczej nadzienia, - 57, wyjmuje półfabrykat z formy i przystawia na dolny kawałek pieczywa, a następnie - 58, chłodzi i - 59, pakuje gotowy wyrób.
Na fig. 7 pokazany jest schematycznie przestawiacz 18.
W wykonaniu II pokazanym na fig. 6a tworzywo wypełniające wlewa się do pustej formy odlewniczej 22 zaopatrzonej w urządzenia dozujące. Forma 22 do odlewania nadzienia, ma zwykle wiele wybrań do jednoczesnego wykonywania wielu tabliczek nadzienia. Forma z nadzieniem zostaje na przykład przeniesiona do urządzenia wibracyjnego. Wibrowanie służy do tego, aby formę równomiernie napełnić i uzyskać tym samym jednakową grubość płytkowego nadzienia. W tym cyklu zostaje wykonane obrzeże 11, które tworzy wgłębienie 7, co zostało pokazane na fig. 3. Z kolei może nastąpić ochłodzenie płytkowego nadzienia, na przykład w temperaturze +12° C przez 3 minuty, przy czym cykl chłodzenia może być przeprowadzony w urządzeniu chłodniczym.
Według wykonania I są stosowane prefabrykowane płytki nadzienia. Gotowe do użycia, będące do dyspozycji płytowe nadzienia zostają włożone do pustych form ustalających i odpowiednio ustawione.
W następnym cyklu roboczym następuje dozowanie górnego dodatku 5 w postaci klejących kropli na górną stronę nadzienia 3. Etap ten jest przeprowadzany za pomocą urządzenia dozującego 16.
Jak to zostało pokazane na fig. 6, równolegle do opisanych cykli roboczych odbywa się transport pustych form ustalających 21. Do wybrań znajdujących się na powierzchni tych form ustalających zostają włożone górne kawałki pieczywa 1 w ten sposób, że ich wierzchnia strona zwrócona jest do góry. Górne kawałki pieczywa 1 mogą być ustawione za pomocą urządzenia, które przykładowo zostało pokazane na fig. 8 i 9, po czym te górne kawałki zostają razem z formą ustalającą 21 centrowane lub ustawiane pod przestawiaczem 18.
Figury 8 i 9 pokazują schematycznie urządzenia do ustawienia dokładnej pozycji górnego i dolnego kawałka pieczywa 1 i 2 w formie ustalającej 21 i do ustawienia w prawidłowym położeniu tych kawałków pieczywa.
Figura 8 pokazuje schematycznie formę ustalającą 21, która na swej górnej stronie ma wybranie, w które z kolei włożony jest górny lub dolny kawałek pieczywa 1, 2. Forma ustalająca 21, jest wykonana z materiału przezroczystego, przy czym pod formą ustalającą 21 znajduje się źródło światła 23, a ponad formą ustalającą 21, usytuowana jest elektroniczna kamera
188 882
24, która służy do rozpoznawania położenia kawałka pieczywa. Dodatkowo można dzięki temu określić, czy kawałek pieczywa jest wykonany nieprawidłowo, lub też ma rysy albo pęknięcia. Otrzymane z kamery dane są przetwarzane w komputerze 25.
Położenie górnego i dolnego kawałka pieczywa 1, 2 jest, jeśli to konieczne, korygowane względem formy ustalającej 21. Możliwość taka jest przedstawiona na fig. 9. Jest tam pokazana dmuchawa 26, za pomocą której część pieczywa zostaje przesunięta pneumatycznie do pozycji narożnikowej w formie ustalającej 21, co zostało pokazane za pomocą strzałki na fig. 9. Alternatywnie do tego jest także możliwe, jak to zostało pokazane na fig. 10, umieszczenie w każdym obszarze bocznym formy ustalającej 21 otworów wylotowych powietrza w celu osiągnięcia selektywnego przesuwania górnego i dolnego kawałka pieczywa 1, 2 za pomocą pneumatycznych urządzeń 27, 28, 29 i/lub 30. Oczywiście jest także możliwe, aby formę ustalającą 21 ustawić ukośnie lub wstrząsać, aby w ten sposób kawałek pieczywa umieścić w określonym wstępnie położeniu. Według dalszej alternatywy możliwe jest także zastosowanie szczotek lub podobnych.
Następnie, automatycznie przystawia się górny kawałek pieczywa 1 do nadzienia 3. Do przystawiania stosowany jest przestawiacz 18, który jest pokazany w jednym z możliwych przykładów wykonania na fig. 10. Przestawiacz 18 ma prowadnice prętowe 31, na których umieszczone są przesuwnie sanie 32. Sanie 32 są poruszane za pomocą napędu 33, który to napęd może stanowić elektryczny silnik liniowy lub przekładnia. Tak więc jest na przykład możliwe, aby zastosować przekładnię mechaniczną o przebiegu sinusoidalnym. Na dolnej stronie sań 32 jest umieszczony pneumatyczny chwytak 34, za pomocą którego może być uchwycony górny i dolny kawałek pieczywa 1, 2 względnie nadzienie 3.
Następuje potem automatyczne dociśnięcie górnego kawałka pieczywa 1 do dodatku w postaci klejących kropli.
Następnie połączone z górnymi kawałkami pieczywa 1 nadzienia 3 zostają ochłodzone, na przykład przez 20 do 45 minut w temperaturze od 20 do 24° C.
W następnym cyklu roboczym dolne kawałki pieczywa 2 zostają włożone wierzchnią stroną do dołu do drugiej, pustej formy ustalającej i odpowiednio ustawione, po czym za pomocą urządzenia dozującego 16 następuje nakładanie dolnych dodatków 6 wzgl. klejących kropli na zwróconą do góry dolną stronę dolnego kawałka pieczywa 2.
Jak to zostało pokazane na fig. 6a, następuje poluzowanie w formie odlewniczej ochłodzonego nadzienia 3, które jest połączone z górnym kawałkiem pieczywa 1. Można to także wykonać poprzez obrócenie formy odlewniczej, przez co nadzienie 3 zostaje poluzowane. Następnie forma odlewnicza razem z nadzieniem 3 i połączonym z nim górnym kawałkiem pieczywa 1, zostaje ustawiona pod przestawiaczem 18.
W przypadku stosowania prefabrykowanego płytowego nadzienia według wykonania I, składający się z nadzienia i górnego kawałka pieczywa półprodukt zostaje ponownie za pomocą odpowiedniego urządzenia umieszczony w formie i ustawiony, po czym następuje automatyczne przystawienie nadzienia 3 wraz z połączonym z nim górnym kawałkiem pieczywa 1 na dolny kawałek pieczywa 2.
Wytworzony w ten sposób pakiet sandwiczy zostaje po automatycznym dociśnięciu ochłodzony, na przykład przez 15 minut.
Po uformowaniu gotowego sandwicza może być on dalej transportowany i zapakowany.
Wynalazek nie ogranicza się do przedstawionych przykładów wykonania, gdyż w ramach niniejszego wynalazku istnieje wiele możliwości zmian i modyfikacji.
188 882
Fig. 2
Fig. 5
188 882
Fig. 6a
188 882
Fig. 8
188 882
Fig. 10
188 882
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (24)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego, w rodzaju sandwicza, który składa się z jednego górnego i jednego dolnego płaskiego kawałka pieczywa i umieszczonego trwale między nimi płaskiego nadzienia, znamienny tym, że wytwarza się lub przygotowuje górny i dolny kawałek pieczywa (1, 2) i mające komplementarny kształt nadzienie (3) z górnym i dolnym wgłębieniem (7, 8), po czym każdorazowo ustawia się nadzienie (3) i górny kawałek pieczywa (1), a następnie do wgłębienia (7) na górnej stronie nadzienia (3), nakłada się dodatek (5) łączący nadzienie (3) z górnym kawałkiem pieczywa (1), przystawia się górny kawałek pieczywa (1) i dociska do dodatku (5) i nadzienia (3), po czym ustawia się dolny kawałek pieczywa (2) i na jego górną stronę nanosi się dodatek (6) łączący dolny kawałek pieczywa z nadzieniem (3) połączonym z górnym kawałkiem pieczywa (1) i górny kawałek pieczywa (1) wraz z przyłączonym do niego nadzieniem (3), nakłada się na dolny kawałek pieczywa (2) z nałożonym dodatkiem (6) oraz dociska się go do dodatku (6) i dolnego kawałka pieczywa (2).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że nadzienie (3) w postaci płynnej masy wlewa się do płaskiej formy.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że nadzienie (3) pozycjonuje się w formie ustalającej, nanosi się dodatek (5), a następnie nasadza górny kawałek pieczywa (1).
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że górny kawałek pieczywa (1) wkłada się do pierwszej formy ustalającej, posiadającej co najmniej jedno wybranie mieszczące pieczywo.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że właściwą postać i położenie górnego kawałka pieczywa (1) wyznacza się w pierwszej formie ustalającej.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wgłębienie (7) w nadzieniu (3) wykonuje się przez wibrowanie masy wypełniającej podczas jej krystalizowania, oziębiania i/lub utwardzania i tworzy się wstrząsowe obrzeża (11).
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatek (5) nanosi się na nadzienie (3) w postaci klejących punktów.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dolny kawałek pieczywa (2) wkłada się do drugiej formy ustalającej, zaopatrzonej w co najmniej jedno wybranie mieszczące pieczywo.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że prawidłową postać i położenie dolnego kawałka pieczywa (2) wyznacza się w drugiej formie ustalającej.
  10. 10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że na dolny kawałek pieczywa (2) nanosi się dodatek (6) w postaci klejących punktów.
  11. 11. Urządzenie do wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego w rodzaju sandwicza, który składa się z jednego górnego i jednego dolnego płaskiego kawałka pieczywa i umieszczonego trwale między nimi płaskiego nadzienia, mające urządzenia do wypieku kawałków pieczywa i urządzenia do wytwarzania nadzienia i do jego dozowania na kawałki pieczywa, znamienne tym, że ma formę (22) do odlewania nadzienia (3) oraz ma urządzenie do składania elementów wyrobu zaopatrzone w pierwszą formę ustalającą (21) do umieszczenia i ustawienia górnego kawałka pieczywa (1) i dozownik (16) do nanoszenia dodatku (5) na nadzienie (3), przy czym nad pierwszą formą ustalającą (21) jest umieszczony przesuwny przestawiacz (18) do chwytania, transportowania, nakładania i dociskania górnego kawałka (1) pieczywa, a także ma drugą formę ustalającą (21) do umieszczenia i ustawienia dolnego kawałka (2) pieczywa i dozownik (16) do nanoszenia dodatku (6) na dolny kawałek pieczywa (2) oraz ma umieszczony nad formą (21) przesuwny przestawiacz (18) do chwytania, transportowania, nakładania i dociskania górnego kawałka pieczywa (1) razem z nadzieniem (3) na dolny kawałek pieczywa (2).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że przestawiacz (18) ma chwytak pneumatyczny (34).
    188 882
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że chwytak pneumatyczny (34) ma urządzenie podciśnienieniowe do uchwycenia i podniesienia górnego i dolnego kawałka pieczywa (1, 2) oraz ma ciśnieniowy siłownik do dociśnięcia nałożonych tych kawałków pieczywa.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że przestawiacz (18) ma przekładnię mechaniczną.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że mechanizm przekładni ma sinusoidalny przesuw.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że przestawiacz (18) ma elektroniczny przenośnik liniowy.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że przestawiacz (18) ma mechanizmy do poziomego przesuwania i/lub obracania wokół osi pionowej dla korekty położenia górnego i dolnego kawałka pieczywa (1,2).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że przestawiacz (18) ma dokładność ustawienia pomiędzy 0,1 a 0,3 mm.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że przestawiacz (18) ma drogę przesuwania lub drogę transportową o długości do jednego metra.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że forma ustalająca (21) ma optyczne urządzenia, korzystnie elektroniczną kamerę (24) do rozpoznawania położenia i sprawdzania geometrii górnego i dolnego kawałka pieczywa (1, 2).
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że forma ustalająca (21) jest wykonana z przezroczystego tworzywa sztucznego.
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że forma do odlewania (22) nadzienia (3) jest wykonana z przezroczystego tworzywa sztucznego.
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, że forma do odlewania (22) nadzienia (3) ma odkształcalne boki przy wyjmowaniu odlewu.
  24. 24. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że forma do odlewania (22) nadzienia (3) i forma ustalająca (21) są wykonane z tolerancjami pomiędzy 0,1 a 0,3 mm.
PL98328449A 1997-09-22 1998-09-09 Sposób i urządzenie do wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego PL188882B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19741717A DE19741717C1 (de) 1997-09-22 1997-09-22 Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen einer Dauerbackware

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328449A1 PL328449A1 (en) 1999-03-29
PL188882B1 true PL188882B1 (pl) 2005-05-31

Family

ID=7843185

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98328449A PL188882B1 (pl) 1997-09-22 1998-09-09 Sposób i urządzenie do wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0906726B1 (pl)
AT (1) ATE238674T1 (pl)
DE (2) DE19741717C1 (pl)
DK (1) DK0906726T3 (pl)
ES (1) ES2196430T3 (pl)
PL (1) PL188882B1 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20308916U1 (de) * 2003-06-06 2004-10-07 Frey, Inge Dauerbackware
AT506740B1 (de) * 2008-04-16 2010-07-15 Haas Franz Waffel & Keksanlagen Industrie Gmbh Anlage zum herstellen von sandwichkeksen und dergleichen
EP2491788B1 (en) 2011-02-25 2015-12-23 Kraft Foods R & D, Inc. Food product with a moulded body
DE102012015455A1 (de) 2012-08-03 2014-02-06 Bahlsen Gmbh & Co. Kg Dauerbackware sowie Verfahren zu deren Herstellung
EP2829181B9 (de) 2013-07-22 2019-04-10 Griesson - de Beukelaer GmbH & Co. KG Verfahren zur Herstellung einer sandwichartig aufgebauten Backware sowie Backware, umfassend zwei im Wesentlichen plattenförmig ausgebildete Gebäckteile sowie eine zwischen den beiden Gebäckteilen angeordnete Füllungsschicht
DE102013226779C5 (de) 2013-12-19 2022-03-24 Bahlsen Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Herstellung einer kombinierten Dauerbackware
DE102013114753A1 (de) 2013-12-23 2015-06-25 NORA Banketbakkerij B.V. Verfahren zur Herstellung von Dauerbackware sowie Dauerbackware
WO2017129366A1 (de) * 2016-01-29 2017-08-03 Bahlsen Gmbh & Co. Kg Dauerbackware und verfahren zu deren herstellung
EP3199030A1 (de) * 2016-01-29 2017-08-02 Bahlsen GmbH & Co. KG Dauerbackware und verfahren zu deren herstellung
EP3295800B1 (de) 2016-09-15 2021-04-28 Sollich KG Sandwichkeksvorrichtung
LU100132B1 (en) * 2017-03-01 2018-09-07 Soremartec Sa Filled biscuit and corresponding production process
EP3607823A1 (de) 2018-08-10 2020-02-12 Bühler GmbH Verfahren und vorrichtung zum herstellen eines geschichteten lebensmittelprodukts
CN109042787B (zh) * 2018-11-08 2020-09-15 安徽省皖美食品有限公司 一种夹心饼加工装置
EP4149266A4 (en) * 2020-05-14 2024-05-29 Solen Cikolata Gida Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirketi COOKIE PRODUCTION SET WITH THERMAL PRINTING
EP3922105B1 (de) 2020-06-10 2024-05-15 Griesson - de Beukelaer GmbH & Co. KG Füllung für ein nahrungsmittel, nahrungsmittel mit der füllung, verfahren zur herstellung der füllung

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1287534A (en) * 1971-04-08 1972-08-31 United Biscuits Ltd Sandwich biscuit making machine
US4696825A (en) * 1985-01-25 1987-09-29 Nabisco Brands, Inc. Continuous production of shelf-stable multi-textured shredded cereal biscuits having a paste filling
US4959235A (en) * 1988-09-06 1990-09-25 Nabisco Brands, Inc. Filled cracker making process
CH686547A5 (it) * 1994-05-20 1996-04-30 Soremartec Sa Inserto per prodotti alimentari a base di una massa commestibile e relativa massa commestibile.
BE1009259A3 (nl) * 1995-03-24 1997-01-07 Hanskens Johan Werkwijze en inrichting van een gevormde vulling welke past bij een omhulsel.
BE1009525A6 (nl) * 1995-08-04 1997-04-01 Hanskens Johan Werkwijze en inrichting van een gevormde vulling welke past bij een omhulsel.

Also Published As

Publication number Publication date
DK0906726T3 (da) 2003-08-25
ES2196430T3 (es) 2003-12-16
DE59808142D1 (de) 2003-06-05
EP0906726A2 (de) 1999-04-07
EP0906726A3 (de) 1999-04-21
EP0906726B1 (de) 2003-05-02
ATE238674T1 (de) 2003-05-15
DE19741717C1 (de) 1999-02-25
PL328449A1 (en) 1999-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL188882B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania trwałego wyrobu piekarniczego
US3735692A (en) Automatic pizza making machine
US9999230B2 (en) Method for producing a baked article which is assembled in the manner of a sandwich, and also baked article comprising two baked product parts of substantially plate-like design and a filling layer arranged between the two baked product parts
JP2732240B2 (ja) 可食容器とその製造方法、およびその製造装置
EP2491788A1 (en) Food product with a moulded body
US20100316772A1 (en) Cookie Products Having Enhanced Stability
PL189812B1 (pl) Trwały wyrób piekarniczy
JPH0923805A (ja) 食用可能な又は飼料として使用可能なかつ動物学的に容易に分解し得る材料からなる容器、皿、盆、カップ等の製造方法
JPH0478603B2 (pl)
RU2437287C2 (ru) Способ изготовления вафельных корпусов, вафля и пластина для осуществления способа
WO2020111970A1 (ru) Способ декорирования мучных кондитерских и хлебобулочных изделий
US6200620B1 (en) Method of using a mold to make heart-shaped cake or bread
EP1396191A1 (en) Apparatus for pressing edible articles
KR102441020B1 (ko) 마카롱셀정렬판 및 이를 이용한 마카롱 자동화 제조방법
ES2770725T3 (es) Método para fabricar un artículo de bollería combinado de buena conservación
GB2048756A (en) Moulding Confectionery
JPH0478604B2 (pl)
JPH1189546A (ja) 餃子成形装置
JPS62201811A (ja) 受皿入り多色化粧料の成型方法
JPH0638683A (ja) 平板状焼き菓子の製造方法及び装置
RU2354127C2 (ru) Способ изготовления шоколадных фигур
JPH0357729B2 (pl)
JPS606166B2 (ja) 図柄模様を付した菓子パンの製造法
JPH02238852A (ja) せんべい焼成方法及びその装置
US20200205437A1 (en) Coated stuffed pretzel and method of making a coated stuffed pretzel from an already baked pretzel