PL188266B1 - Urządzenie sterujące maszyny spawalniczej - Google Patents

Urządzenie sterujące maszyny spawalniczej

Info

Publication number
PL188266B1
PL188266B1 PL99341756A PL34175699A PL188266B1 PL 188266 B1 PL188266 B1 PL 188266B1 PL 99341756 A PL99341756 A PL 99341756A PL 34175699 A PL34175699 A PL 34175699A PL 188266 B1 PL188266 B1 PL 188266B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
welding
data bus
control device
welding machine
torch
Prior art date
Application number
PL99341756A
Other languages
English (en)
Other versions
PL341756A1 (en
Inventor
Helmut Friedl
Franz Niedereder
Original Assignee
Fronius Schweissmasch Prod
Fronius Schweissmaschinen Produktion Gmbh & Cokg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3479786&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL188266(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Fronius Schweissmasch Prod, Fronius Schweissmaschinen Produktion Gmbh & Cokg filed Critical Fronius Schweissmasch Prod
Publication of PL341756A1 publication Critical patent/PL341756A1/xx
Publication of PL188266B1 publication Critical patent/PL188266B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K9/00Arc welding or cutting
    • B23K9/10Other electric circuits therefor; Protective circuits; Remote controls
    • B23K9/1006Power supply
    • B23K9/1043Power supply characterised by the electric circuit
    • B23K9/1056Power supply characterised by the electric circuit by using digital means
    • B23K9/1062Power supply characterised by the electric circuit by using digital means with computing means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Arc Welding Control (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie sterujace maszyny spawalniczej wzglednie agregatu spawal- niczego, skladajace sie z palnika spawal- niczego polaczonego za pomoca przewo- dów laczacych z maszyna spawalnicza, przy czym na palniku spawalniczym jest umieszczone przynajmniej jedno urzadze- nie wejsciowe i/albo jedno urzadzenie wskaznikowe, znamienne tym, ze urzadze- nie sterujace (4) jest polaczone z szeregowa magistrala przesylania danych (47), zwlasz- cza magistrala polowa, do której sa przyla- czone palnik spawalniczy (10), i ewentualnie dalsze zespoly maszyny spawalniczej (1). Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie sterujące maszyny spawalniczej, zwłaszcza przeznaczonej do realizacji najróżniejszych procesów spawania, takich jak spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych, spawanie łukiem wirującym, spawanie punktowe metodą TIG
Znane są już urządzenia sterujące maszyn spawalniczych, w których na palniku spawalniczym jest umieszczone urządzenie wejściowe i urządzenie wskaźnikowe. Poszczególne elementy obsługowe urządzenia wskaźnikowego są połączone przewodami bezpośrednio z urządzeniem sterującym, szczególnie ze sterownikiem mikroprocesorowym maszyny spawalniczej, tak że przez uruchomienie elementu obsługowego palnika rozpoczyna się proces sterowania. Przedsięwzięte zmiany względnie nastawy są pokazane na urządzeniu wskaźnikowym umieszczonym na palniku, tak że użytkownik może je w każdej chwili odczytać. Niekorzystne jest przy tym, że przez bezpośrednie połączenie poszczególnych elementów obsługowych z urządzeniem sterującym konieczna jest duża liczba przewodów, tak że powstaje odpowiednio gruba wiązka kabli łącząca maszynę spawalniczą z palnikiem, z czego wynika ograniczenie elastyczności, utrudniające użytkownikowi obsługę palnika.
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie sterujące maszyny spawalniczej względnie agregatu spawalniczego, składające się z palnika spawalniczego połączonego za pomocą przewodów łączących z maszyną spawalniczą, przy czym na palniku spawalniczym jest umieszczone przynajmniej jedno urządzenie wejściowe i/albo jedno urządzenie wskaźnikowe.
Według wynalazku, urządzenie sterujące jest połączone z szeregową magistralą przesyłania danych, zwłaszcza magistralą połową, do której są przyłączone palnik spawalniczy i ewentualnie dalsze zespoły maszyny spawalniczej.
Korzystnie, poszczególne elementy konstrukcyjne potrzebne do transmisji danych przez magistralę przesyłania danych, a zwłaszcza zasilacz wskaźnika, analogowe i/albo cyfrowe wejścia i/albo wyjścia, zasilacz złączy, są umieszczone na palniku spawalniczym, przy czym magistrala danych jest utworzona przez CAN, Interbus-S, Profibus i posiada szeregowe złącza, szczególnie RS232, RS485 a między urządzeniem sterującym (4) a palnikiem spawalniczym (10) jest utworzona przez układ przewodów magistrali przesyłowej, do którego są przyłączone przynajmniej dwa urządzenia rozgałęźnikowe, takie jak zasilacze złączy.
Umieszczone na palniku spawalniczym urządzenie wejściowe i/albo urządzenie wyjściowe są połączone z urządzeniem sterującym za pomocą magistrali przesyłania danych.
Według wynalazku, elementy obsługowe są przyłączone do magistrali przesyłania danych za pomocą analogowych i/albo cyfrowych wejść i/albo wyjść.
Korzystnie, różne typy palników spawalniczych są wyposażone ewentualnie w różne urządzenia wejściowe i/albo w urządzenia wskaźnikowe, a takiego samego rodzaju urządzenia rozgałęźnikowe, jak zasilacze złączy, służące do przyłączenia, są przyłączone do magistrali przesyłania danych.
W palniku spawalniczym jest umieszczony sprzężony z magistralą przesyłania danych, element pamięci służący do określania albo do przechowywania oznaczenia identyfikacyjnego przyporządkowanego do danego typu palnika spawalniczego.
Urządzenie według wynalazku stanowi korzystnie sterownik mikroprocesorowy i posiada pamięć oprogramowania, szczególnie dla programu zastosowania, umożliwiającą dopisywanie i zmiany informacji, która jest połączona z gniazdem, szczególnie z magistralą przesyłania danych.
Urządzenie maszyny spawalniczej jest połączone magistralą danych z przynajmniej jednym urządzeniem sterującym przynajmniej jednego zewnętrznego urządzenia, takiego jak robot spawalniczy albo automat spawalniczy.
188 266
Układ przewodów magistrali przesyłania danych jest utworzony przez jeden albo kilka światłowodów.
Magistrala przesyłania danych jest połączona z zewnętrznym urządzeniem, w którym jest umieszczone urządzenie wejściowe i/albo urządzenie wskaźnikowe przy czym obydwa te urządzenia, podczas procesu spawania są połączone z urządzeniem sterującym, transmitując sygnały przez magistralę przesyłania danych.
Rozwiązanie według wynalazku dotyczy urządzenia sterującego umożliwiającego prostą transmisję danych między palnikiem a maszyną spawalniczą.
Korzystne jest przy tym, że przez zastosowanie tej drogi przesyłania danych możliwe jest kolejne przesyłanie danych, z dowolnej liczby przebiegów sterowania, między palnikiem a maszyną spawalniczą. Dalsza zaleta tej drogi przesyłania danych polega na tym, że z maszyną spawalniczą można łączyć dowolnie wiele odmian palników bez konieczności dopasowywania do nich odpowiedniego osprzętu, ponieważ wystarczy dostosowanie oprogramowania.
W rozwiązaniu według wynalazku można zastosować krótkie przewody między czynnymi i biernymi elementami konstrukcji a urządzeniem wejściowym względnie wyjściowym, dzięki czemu może być utrzymany niewielki wpływ otoczenia na przewody.
Według wynalazku, do transmisji danych potrzebna jest mniejsza liczba przewodów a za pomocą układu tych linii przesyłania informacji można sterować równocześnie wieloma elementami.
Możliwe jest tu przenoszenie przez urządzenie wejściowe względnie wyjściowe do maszyny spawalniczej dowolnej liczby informacji dotyczących różnych przebiegów sterowania, jak również umieszczenie na palniku dowolnie wielu elementów obsługowych a do transmisji danych jest potrzebna nieduża liczba przewodów magistrali przesyłowej.
Dzięki zastosowaniu standardowej magistrali przesyłania danych, z maszyną spawalniczą może być połączony każdy dowolny palnik, co daje użytkownikowi wysoką elastyczność stosowania i możliwe jest automatyczne dopasowanie urządzenia sterującego do danego palnika.
Rozwiązanie według wynalazku pozwala na korzystne pod względem kosztów wykonanie maszyny spawalniczej z odpowiednią magistralą przesyłania danych.
Poprzez prostą zmianę oprogramowania w maszynie spawalniczej możliwe jest przyłączenie palnika w nowej wersji rozwojowej, względnie palnika innego, do pracującej już maszyny spawalniczej.
Zaproponowany układ zawierający niedużą ilość przewodów niezbędnych do transmisji danych umożliwia włączenie do wspólnej sieci z urządzeniem sterującym maszyny spawalniczej urządzeń sterujących innych maszyn biorących udział w procesie produkcyjnym a zastosowanie światłowodów upraszcza transmisję danych i w znacznym stopniu eliminuje wpływy zewnętrzne, przy czym użytkownik podczas procesu spawania może dokonać zamiany przynajmniej jednego parametru spawania, a więc może proces spawania optymalnie dopasować do różnych warunków.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku na którym, fig. 1 przedstawia schematycznie budowę maszyny spawalniczej z palnikiem, w uproszczonym schematycznym przedstawieniu, a na fig. 2 jest przedstawiony w uproszczonej formie schemat blokowy maszyny spawalniczej
W opisanym przykładzie wykonania te same części są zaopatrzone w te same oznaczenia a użyte w opisie określenia dotyczące położenia, jak na przykład na górze, na dole, z boku i tak dalej, są odniesione odpowiednio do przedstawionych figur. Również poszczególne cechy pokazanego przykładu wykonania mogą przedstawić niezależne od siebie, zgodne z wynalazkiem rozwiązania.
Na figurze 1 jest pokazana maszyna spawalnicza do realizacji najróżniejszych procesów spawania, jak na przykład spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych, spawanie łukiem wirującym, spawanie punktowe metodą T1G. Maszyna spawalnicza 1 zawiera źródło prądu 2 z zespołem zasilania 3, urządzenie sterujące 4 i człon przełączający 5 przyporządkowany do zespołu zasilania 3 względnie urządzenia sterującego 4. Człon przełączający 5, względnie urządzenie sterujące 4, jest połączony z zaworem sterującym 6, który jest umiesz188 266 czony na przewodzie zasilającym 7 dla gazu 8 między zbiornikiem gazu 9 a palnikiem 10. Gaz 8 jest gazem ochronnym (obojętnym), na przykład jest to CO2, hel albo argon i tym podobne. Przez urządzenie sterujące 4 może być również sterowany jeszcze zespół posuwu drutu, używany zwykle przy spawaniu elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego oraz spawaniu lukiem wirującym, przy czym drut spawalniczy 13 z bębna magazynowego 14 przez przewód zasilający 12 jest doprowadzony do obszaru palnika 10. Prąd do wytworzenia łuku elektrycznego 15 między drutem spawalniczym 13 a przedmiotem obrabianym 16 jest doprowadzony do palnika 10 względnie do drutu spawalniczego 13 przewodem zasilającym 17 z zespołu zasilania 3 źródła prądu 2. W celu chłodzenia palnika 10 jest on podłączony do obiegu chłodzącego 18. W ten sposób następuje chłodzenie palnika 10 względnie drutu spawalniczego 13.
Maszyna spawalnicza 1 posiada urządzenie wejściowe i/albo urządzenie wskaźnikowe 21, za pomocą którego mogą być nastawione różne parametry spawania względnie rodzaj pracy maszyny spawalniczej 1. Parametry spawania nastawione za pomocą urządzenia wejściowego i/albo urządzenia wskaźnikowego 21 są dalej przesyłane do urządzenia sterującego 4, które z kolei steruje poszczególnymi elementami maszyny spawalniczej 1.
Jest oczywiście możliwe, że palnik 10 nie jest - jak w przedstawionym przykładzie wykonania - połączony z poszczególnymi elementami, szczególnie z maszyną spawalniczą 1 względnie z zespołem posuwu drutu 11, za pomocą osobnych przewodów, lecz że poszczególne przewody są zebrane w pakiet (wiązkę) i przyłączone do palnika 10.
Palnik 10 posiada urządzenie wejściowe 22 oraz urządzenie wskaźnikowe 23. Przy prowadzeniu procesu spawania użytkownik może odczytać nastawione parametry na urządzeniu wskaźnikowym 23 a za pomocą urządzenia wejściowego (urządzenia do wprowadzania danych) 22 może parametry spawania zmienić w celu optymalizacji procesu spawania. Urządzenie wejściowe 22 może być wykonane w formie przycisków.
Na figurze 2 jest przedstawiony w uproszczonej formie schemat blokowy maszyny spawalniczej 1.
Urządzenie sterujące 4 jest wykonane przeważnie w formie sterownika mikroprocesorowego 24. Na wejściu urządzenia sterującego 4, szczególnie sterownika mikroprocesorowego 24, za pomocą kilku przewodów, z których dla przejrzystości przedstawiono tylko przewody 25, 26, jest przyłączone urządzenie wejściowe i/albo urządzenie wskaźnikowe 21. Jest przy tym jednak możliwe, że urządzenie wejściowe i/albo urządzenie wskaźnikowe 21 może być rozdzielone na osobne urządzenie wejściowe 27 i osobne urządzenie wskaźnikowe 28. Wprowadzenie danych do urządzenia wejściowego 27 może następować za pomocą klawiatury albo w inny sposób, na przykład za pomocą potencjometru, ekranu dotykowego albo konwencjonalnego przycisku. Użytkownik za pomocą przycisków na maszynie spawalniczej 1 może nastawić pożądane parametry spawania dla różnych procesów spawania.
Urządzenie wskaźnikowe 28 może być wykonane w formie monitora, wyświetlacza z diodą świecącą, wyświetlacza na ciekłych kryształach, wskaźnika cyfrowego, ekranu albo ekranu dotykowego, przy czym urządzenie wskaźnikowe 28 pokazuje użytkownikowi wybrane parametry spawania, szczególnie ich wartości. Wymiana danych między urządzeniem wejściowym i/albo urządzeniem wskaźnikowym 21, szczególnie urządzeniem wejściowym 27, a urządzeniem wskaźnikowym 28, następuje za pomocą przewodów 25, 26, to znaczy, że przy uruchomieniu urządzenia wejściowego 27 zostaje przekazany odpowiedni sygnał do urządzenia sterującego 4 w odpowiedzi na który, urządzenie sterujące 4, szczególnie sterownik mikroprocesorowy 24, przeprowadza odpowiedni proces sterowania. Równocześnie zostaje uaktywnione za pośrednictwem przewodu 26, urządzenie wskaźnikowe 28, na którym pokazuje się odpowiednia wartość względnie sygnał przekazany z urządzenia sterującego 4 do urządzenia wskaźnikowego 28.
Do wejść i/albo wyjść sterownika mikroprocesorowego 24 za pomocą magistrali sygnałów, która jest utworzona z przewodów przenoszących rozkazy i dane, jest przyłączona pamięć 30. W pamięci 30 są przechowywane poszczególne dane oraz programy, szczególnie programy standardowe, które są konieczne do sterowania maszyną spawalniczą 1. W pamięci 30 mogą być również przechowywane inne dane dotyczące użytkowania maszyny spawalni6
188 266 czej. W razie potrzeby użytkownik może „wywołać” dane względnie nastawy maszyny spawalniczej 1, które są zmagazynowane w pamięci 30.
Aby urządzenie sterujące 4 mogło sterować procesem spawania, jest ono połączone z zespołem zasilania 3 za pomocą przewodu 31, przez który następuje wymiana danych między zespołem zasilania 3 a urządzeniem sterującym 4. Może być użytych do tego celu kilka przewodów 31, ale ze względu na przejrzystość schematu jest przedstawiony tylko jeden przewód 31. Zespół zasilania 3 może być utworzony na przykład przez sterowane impulsami źródło prądu zwrotnego 32. Zespół zasilania 3 jest zasilany prądem i napięciem z sieci zasilającej 35 przez przewody zasilające 33, 34. Oczywiście zamiast sieci zasilającej 35 może być zastosowany każdy inny rodzaj źródła energii, jak na przykład baterie. Sieć zasilająca 35 może być dwufazowa lub trójfazowa.
Zadaniem zespołu zasilania 3 jest zamiana energii dostarczonej przez sieć 35 na odpowiednią energię spawania, co jest znane ze stanu techniki a więc nie będzie bliżej wyjaśniane. W celu wytworzenia obwodu prądu spawania, zespół zasilania 3 jest połączony przewodem zasilającym 17 z palnikiem 10 a przewodem zasilającym 36 z obrabianym przedmiotem 16. Do spowodowania wyładowania łukowego 15 między drutem spawalniczym 13 a przedmiotem obrabianym 16 może służyć na przykład generator wysokiej częstotliwości 37 w maszynie spawalniczej 1. Generator 37 jest połączony przewodami 38, 39 zarówno z urządzeniem sterującym 4 jak również z przewodem zasilającym 17 palnika 10. Oczywiście do spowodowania wyładowania łukowego 15 może być zastosowany każdy inny sposób znany ze stanu techniki. Aby generator wysokiej częstotliwości 37 mógł spowodować wyładowanie łukowe 15 między drutem spawalniczym 13 i przedmiotem obrabianym 16, musi generator otrzymać z urządzenia sterującego 4 sygnał wysokiej częstotliwości, który zostaje przekształcony w energię spawania powodując wyładowanie łukowe.
Aby umożliwić kontrolę procesu spawania, na przewodzie zasilającym 17 jest umieszczone urządzenie pomiarowe 40. Urządzenie pomiarowe 40 może być przy tym utworzone przez znany do stanu techniki bocznik 41, przez co przepływ prądu przez przewód zasilający 17 może być wykryty przez urządzenie pomiarowe 40. Po obu stronach bocznika 41 z przewodem zasilającym 17 są połączone przewody 42, 43, których drugie końce sąpołączone z urządzeniem przetwornikowym 44. Urządzenie przetwornikowe 44 zmienia pomiarowy analogowy sygnał na sygnał cyfrowy i przesyła go przewodem 45 do urządzenia sterującego 4. Urządzenie przetwornikowe 44 może być zaprojektowane również jako wzmacniacz sygnału pomiarowego. Wtedy pomiarowy sygnał nie jest - jak wspomniano poprzednio - zamieniany na sygnał cyfrowy lecz zostaje wzmocniony o uprzednio ustaloną wartość.
Aby mogło być również uwzględnione napięcie na palniku 10, względnie między drutem spawalniczym 13 a przedmiotem obrabianym 16, przewód zasilający 36 jest połączony przewodem 46 z urządzeniem przetwornikowym 44. Urządzenie przetwornikowe 44 ma za zadanie przekształcić wartości względnie sygnały analogowe, zmierzone przez urządzenie pomiarowe 40, między drutem spawalniczym 13 i przedmiotem obrabianym 16 na wartości względnie sygnały cyfrowe lub też sygnały analogowe wzmocnić i te przekształcone lub przesyłać wzmocnione sygnały do urządzenia sterującego 4, gdzie następuje ich obróbka.
Urządzenie sterujące 4 posiada magistralę przesyłania danych 47, do której mogą być przyłączone palnik 10 i/albo dalsze zespoły maszyny spawalniczej 1 i/albo aparatury spawalniczej, takie jak robot spawalniczy, urządzenie produkcyjne, linia produkcyjna, stół obrotowy i tak dalej. Magistrala przesyłania danych 47 może być utworzona na przykład przez CAN, Interbus-S, Profibus i tak dalej i może posiadać seryjne złącze, szczególnie RS232, RS485 i tak dalej. Magistrala przesyłania danych 47 między urządzeniem sterującym 4 a palnikiem 10 jest utworzona przez układ przewodów 48, który składa się z przynajmniej dwóch przewodów elektrycznych. Do układu przewodów 48 są przyłączone przynajmniej dwa urządzenia rozgałęźnikowe, które składają się z pojedynczych elementów konstrukcyjnych do transmisji danych magistralą przesyłania danych 47 i są oznaczone jako zasilacze złączy 49, 50. A więc urządzenie wejściowe 22 i/albo urządzenie wskaźnikowe 23 są połączone z urządzeniem sterującym 4. Palnik 10, jak schematycznie pokazuje obramowanie linią kreskową, posiada poszczególne elementy konstrukcyjne do przenoszenia danych przez układ przewodów 48.
188 266
Dla wymiany danych, za pomocą zaliczanej do stanu techniki magistrali przesyłania danych 47, między urządzeniem sterującym 4 a palnikiem 10, na palniku jest umieszczony zasilacz złączy 50 z przynależnymi do niego zespołami funkcjonalnymi. Na palniku 10 mogą być również umieszczone odpowiednie elementy obsługowe 52, na przykład poszczególne przyciski 53, 56, z analogowymi i/albo cyfrowymi wejściami i/albo wyjściami 51. Do zasilacza złączy 50 może być również przyłączone urządzenie wskaźnikowe 23, a więc przez zasilacz złączy 50 może następować również wymiana informacji dotyczących wskazań.
Przez umieszczenie na palniku 10 elementów obsługowych 52 urządzenia wejściowego 22, użytkownik może z palnika 10 wywoływać względnie nastawiać różne przebiegi lub parametry spawania, które są pokazywane przez urządzenie wskaźnikowe 23 znajdujące się również na palniku 10. To znaczy, że na przykład przez uruchomienie przycisku 53 do 56 zostaje przesłany sygnał z zasilacza złączy 50 przez układ przewodów 48 do urządzenia sterującego 4, po czym urządzenie sterujące 4 przeprowadza odpowiednią zmianę stanu pracy i tę zmianę przez zasilacz złączy 50 generuje odpowiedni sygnał sterujący dla urządzenia wskaźnikowego 23 a więc użytkownik może odczytać wprowadzaną zmianę na urządzeniu wskaźnikowym 23.
Dzięki połączeniu palnika 10, a szczególnie jego urządzenia wejściowego 22 oraz urządzenia wskaźnikowego 23, z urządzeniem sterującym 4 za pomocą magistrali przesyłania danych 47 możliwe jest zmniejszenie liczby przewodów do komunikacji między palnikiem 10 a urządzeniem sterującym 4. Do szeregowej (kolejnej) transmisji danych wystarczy dwa do dziewięciu przewodów. Transmisja danych za pomocą magistrali przesyłania danych 47 jest prowadzona według odpowiedniego protokołu przekazywania, przy czym może być zastosowany każdy dowolny znany ze stanu techniki protokół przekazywania.
Przez umieszczenie na palniku 10 czynnych i biernych elementów konstrukcyjnych do przenoszenia danych osiąga się tę korzyść, że różne typy palników 10 mogą być zastosowane w tej samej maszynie spawalniczej 1. To znaczy, że na przykład palnik 10 z odpowiednim zasilaczem złączy 50, na przykład RS232, może być zastosowany teraz - nie jak w przedstawionym przykładzie wykonania - z czterema przyciskami 53 do 56, lecz może mieć ich więcej, tak ze przez palnik 10 mogą być zrealizowane również funkcje specjalne, przy czym dla tego rodzaju palnika 10 nie są konieczne dodatkowe przewody sterujące. Jest możliwe, ponieważ przy uruchomieniu dodatkowych przycisków przenoszenie realizowanych funkcji względnie zmian przez magistralę przesyłania danych 47 następuje za pomocą tego samego protokołu przekazywania, tak że może być zastosowana dowolna liczba przycisków 53 do 56. Urządzenie sterujące 4 wykorzystuje otrzymane dane i realizuje odpowiednie procesy sterowania względnie regulacji.
Teraz nie jest już konieczne dostosowanie maszyny spawalniczej 1 do różnych palników 10, wystarczy do poszczególnego palnika dostosować oprogramowanie, które jest przekazywane w pamięci 30. Przekazywanie danych do różnych palników 10 może bowiem być realizowane za pomocą standardowego protokołu przekazywania. Przy zakupie nowego palnika 10 użytkownik może otrzymać również odpowiednią dyskietkę aktualizacyjną, która może być ułożona do mechanizmu napędu dyskietki wbudowanego lub połączonego z maszyną spawalniczą 1, bądź też do komputera połączonego z magistralą przesyłania danych 47, by w ten sposób przeprowadzić adaptację oprogramowania przechowywanego w pamięci 30 dostosowując je do nowego palnika 10. Oprogramowanie maszyny spawalniczej 1 może być od razu dostosowane do różnych palników 10, tak że użytkownik musi jedynie połączyć palnik 10 z maszyną spawalniczą 1 za pomocą wiązki przewodów, by móc wykorzystać wszystkie funkcje palnika 10 dla przeprowadzenia procesu spawania.
Oczywiście jest możliwe uzupełnianie lub zmiana informacji zmagazynowanych w pamięci 30 urządzenia sterującego 4.
Dzięki takiemu wykonaniu, dowolnie wiele palników 10 może być zastosowanych w tej samej maszynie spawalniczej 1, przez co użytkownik uzyskuje stosunkowo wysoką elastyczność jego stosowania. Do tego jest również możliwe, że przy zmianie palnika 10 jest on automatycznie „rozpoznawany”. Może to być zrealizowane w ten sposób, że palnik 10 posiada swoje oznaczenie identyfikacyjne, które przy uruchamianiu maszyny spawalniczej 1 zostaje automatycznie „przesłane” z zasilacza złączy 50 magistralą przesyłania danych 47 do pamięci
188 266 w urządzeniu sterującym 4. Urządzenie sterujące 4 porównuje oznaczenie identyfikacyjne przesłane z palnika 10 z oznaczeniem umieszczonym w pamięci 30 i przy jego zgodności określa typ palnika i dostosowuje do niego sterowanie, to znaczy „wyciąga” z pamięci uprzednio ustalone nastawy różnych parametrów spawania, co pozwala na optymalizację procesu spawania. Jest również możliwe, że różne typy palników 10 są ewentualnie wyposażone w różne urządzenia wejściowe 22 i/albo urządzenia wskaźnikowe 23. Każdy z tych palników posiada swoje oznaczenie identyfikacyjne, które również pozwala na automatyczne rozpoznanie konkretnego typu palnika 10.
W przedstawionym przykładzie wykonania jest na przykład możliwe, że przycisk 53 służy do podwyższania, a przycisk 54 do zmniejszania wartości pokazywanych na urządzeniu wskaźnikowym 23, przeważnie wyświetlaczu na ciekłych kryształach. To znaczy, że użytkownik przez uruchomienie przycisku 53 może na przykład podwyższyć wskazywaną wartość z 50 na 60. Może to nastąpić na przykład przez uruchamianie przycisku 53 „krok za krokiem”, przez co sygnał' zostaje przesłany przez zasilacz złączy 50 do urządzenia sterującego 4, które przez przewód 38 przesterowuje zespół zasilania 3.
Dalsze przyciski 55, 56 mogą być zastosowane na przykład do wyboru odpowiednich parametrów spawania. To znaczy, że na przykład uruchomienie przycisku 55 zmienia parametr wartości prądu na średnicę drutu spawalniczego, a ustalona średnica drutu zostaje pokazana na urządzeniu wskaźnikowym 23. Za pomocą przycisku 55 może teraz użytkownik „wywoływać” poszczególne parametry spawania.
Opisanego rodzaju palnik 10 daje użytkownikowi możliwość wybrania i nastawienia wszystkich stojących do dyspozycji parametrów spawania palnika 10.
Różnica między wyżej opisanym palnikiem 10 a znanym ze stanu techniki palnikiem 10 z urządzeniem wejściowym 22 i urządzeniem wskaźnikowym 23 polega na tym, że przy palniku 10 według stanu techniki poszczególne elementy obsługowe 52 są połączone z urządzeniem sterującym 4, przeważnie sterownikiem mikroprocesorowym 24, bezpośrednio za pomocą osobnych przewodów. To znaczy, że na przykład przy zastosowaniu palnika 10 według stanu techniki, posiadającego przycisk zapalnika, przycisk zwiększania i zmniejszania wartości parametru (up-down), potencjometr, wskaźnik z diodą świecącą względnie wskaźnik 7-segmentowy. te elementy obsługowe 52 są połączone ze sterownikiem mikroprocesorowym 24 bezpośrednio za pomocą osobnych przewodów. Z powodu osobnych bezpośrednich połączeń poszczególnych elementów obsługowych 52 z urządzeniem sterującym 4 do maszyny spawalniczej jest doprowadzona duża liczba przewodów zebranych w pakiet, który jest odpowiednio gruby a więc ogranicza elastyczność palnika 10. Istotna wada palnika 10 znanego do stanu techniki polega na tym, że przy różnych palnikach 10 w zależności od zakresu funkcji poszczególnych palników również maszyna spawalnicza 1, a szczególnie jej źródło prądu 2, musi być różnie zbudowana albo przewymiarowana, aby można było do niego przyłączyć dużą liczbę różnych palników 10.
W układach według stanu techniki, w których elementy obsługowe 52 są połączone bezpośrednio z urządzeniem sterującym 4, przy zmianie funkcji palnika 10 musi być również dokonana zmiana w maszynie spawalniczej 1, zwłaszcza w jej układzie elektronicznym, z czego wynika wysoki koszt zastosowania palnika 10 w nowej, ulepszonej wersji. Aby zagwarantować odpowiednie zabezpieczenie przed zakłóceniami poszczególne zespoły zasilające powinny być umieszczone bezpośrednio na elementach obsługowych 52, względnie na urządzeniu wskaźnikowym 24, w celu uniknięcia zakłóceń na przewodach. Z powodu dużej liczby przewodów dla poszczególnych elementów obsługowych 52 koszt zabezpieczenia przewodów przed zakłóceniami jest wysoki, wynika również z powiększenia gabarytów palnika 10, co znów ogranicza „elastyczność” stosowania palnika.
Ponieważ różne palniki według stanu techniki mogą mieć różne wtyczki, więc dla różnych palników musi być zastosowany różny osprzęt, co podnosi koszty wykonania maszyny spawalniczej 1.
Przez wykonanie zgodnego ze stanem techniki palnika 10 z osobnymi, bezpośrednio z urządzeniem sterującym 4 połączonymi przewodami zostaje ograniczona funkcjonalność palnika 10. Ponadto wykonanie maszyny spawalniczej 1, do którego pasowałby każdy dowol188 266 ny palnik 10, jest drogie, ponieważ istnieje konieczność dostosowania osprzętu do różnych przyłączy i różnych wariantów elementów obsługowych 52. To znaczy, że na przykład przy zastosowaniu palnika 10 z tylko dwoma przyciskami 53, 54 trzeba do urządzenia sterującego 4 doprowadzić dwa albo trzy przewody, podczas gdy przy zastosowaniu palnika 10 z czterema przyciskami 53 do 56 trzeba doprowadzić cztery albo pięć przewodów, a więc osprzęt maszyny spawalniczej 1 musi być dostosowany do różnych typów palników 10.
Przez wykonanie palnika 10 z magistralą przesyłania danych 47 oraz przez standardyzację złączy oraz protokołu przekazywania danych między maszyną spawalniczą 1 a palnikiem 10 staje się możliwe zastosowanie na palniku znormalizowanych gniazd dla wtyczek, a zatem przyłączanie palników o różnych formach konstrukcyjnych, oraz nie występuje konieczność zwiększania liczby przewodów. Przez wykonanie zgodne z wynalazkiem palnika 10, względnie połączenia palnika 10 z maszyną spawalniczą 1 za pomocą magistrali przesyłania danych 47, odpada konieczność stosowania do zmiany parametrów spawania znanego ze stanu techniki zdalnego regulatora, ponieważ palnik 10 jest przystosowany do wykonywania różnych funkcji. Dzięki zastosowaniu małej liczby przewodów, przeważnie od dwóch do dziewięciu, do transmisji danych pakiet kabli do połączenia palnika 10 z maszyną spawalniczą 1 może być bardzo cienki i bardzo elastyczny, dzięki czemu jest możliwe przekazywanie danych na duże odległości, jak na przykład w przypadku zastosowania maszyny spawalniczej 1 w stoczni.
W nowym rozwiązaniu palnika 10 z dalszymi różnymi funkcjami, względnie z funkcjami specjalnymi, nie jest konieczna zmiana oprzyrządowania na maszynie spawalniczej 1, ponieważ przez standardową magistralę przesyłania danych 47 przesyłanie danych następuje kolejno, tak ze na palniku 10 może być umieszczona dowolna liczba elementów obsługowych 52, względnie dowolna liczba urządzeń wskaźnikowych 23. To znaczy, że z powodu przesyłania danych po kolei, poszczególne przeprowadzane przez palnik 10 procesy obsługowe są zamienione przez zasilacz złączy 50 na kolejne sygnały przekazujące dane, względnie na założony protokół przenoszenia danych, a sygnały te za pomocą układu przewodów 48 magistrali przesyłania danych są przekazywane do urządzenia sterującego 4. A więc w nowych rozwiązaniach palnika 10 dzięki zastosowaniu standardowej magistrali przesyłania danych 47 mogą być zastosowane znormalizowane gniazda wtyczek na palniku 10 i nie jest juz konieczna zmiana oprzyrządowania.
Dalsza zaleta wykonanej według wynalazku maszyny spawalniczej 1, względnie palnika 10 polega na tym, że poszczególne czynne elementy konstrukcyjne mogą być umieszczone na palniku 10, ponieważ tylko niewielka liczba przewodów jest konieczna do kolejnego przekazywania danych a więc zakłócenia występujące w układzie przewodów 48 mogą być „odfiltrowane” bezpośrednio na palniku 10, tak że jest możliwe niezakłócone przekazywanie danych przez układ przewodów 48 magistrali. Oczywiście „odfiltrowanie” zakłóceń może być zrealizowane przez odpowiednie oprogramowanie.
Oczywiście mogą być zrealizowane różne wykonania wariantowe palnika 10, ponieważ przekazywanie danych przez układ przewodów 48 magistrali przesyłowej jest znormalizowany, tak że do nowego wariantu palnika 10 musi być tylko dopasowany układ pracy względnie oprogramowanie a nie jest konieczna zmiana oprzyrządowania maszyny spawalniczej 1. Dzięki takiemu wykonaniu użytkownik ponosi znacznie mniejsze koszty, ponieważ nowa odmiana palnika 10 może być za pomocą magistrali przesyłania danych 47 połączona z pracującą juz maszyną spawalniczą 1. Dzięki przekazywaniu danych „po kolei” zaoszczędza się na ilości przewodów układu przewodów 48 magistrali przesyłowej. Osiąga się również oszczędność kosztów przy rozwijaniu konstrukcji palnika 10, ponieważ przez połączenie czynnych i biernych części konstrukcyjnych do przenoszenia danych w obszarze palnika 10 może być znormalizowana budowa połączeń a więc różne palniki z różnymi funkcjami mogą mieć taką samą budowę.
Zastosowanie magistrali przesyłania danych 47 w maszynie spawalniczej 1 umożliwia sterowanie za pomocą tej magistrali zewnętrznymi urządzeniami. To znaczy, że na przykład przy zastosowaniu maszyny spawalniczej 1 w robocie spawalniczym względnie w automacie spawalniczym, maszyna spawalnicza 1, szczególnie urządzenie sterujące 4, może być sprzę10
188 266 żona za pomocą magistrali przesyłania danych 47 z robotem spawalniczym względnie automatem spawalniczym, tak że jest możliwa wymiany danych między maszyną spawalniczą 1 a robotem względnie automatem spawalniczym. Do tego jest możliwe, że, przy zastosowaniu maszyny spawalniczej 1 w linii produkcyjnej albo w urządzeniu produkcyjnym w przemyśle samochodowym, dalszy ruch poszczególnych elementów konstrukcji jest sterowany przez maszyn spawalniczy 1. To znaczy, że na przykład po zakończeniu procesu spawania maszyna spawalnicza 1 za pomocą magistrali przesyłania danych 47 linii produkcyjnej albo urządzenia produkcyjnego, szczególnie zastosowanego w nich urządzenia sterującego, przekazuje sygnał, tak że urządzenie sterujące może rozpoznać, że proces spawania przez maszyn spawalniczy został zakończony i może nastąpić dalszy transport dopiero co obrobionej części konstrukcyjnej.
Jest również możliwe zastosowanie zewnętrznego złącza do połączenia maszyny spawalniczej 1 z komputerem, tak że za pomocą magistrali przesyłania danych 47 mogą być przeprowadzone zmiany w oprogramowaniu. Przy zastosowaniu maszyny spawalniczej 1 w pracach montażowych, za pomocą urządzenia sterującego 4 maszyny spawalniczej 1 mogą być sterowane inne urządzenia, na przykład stół obrotowy, tak że odpadają dodatkowe urządzenia sterujące.
Zastosowanie magistrali przesyłania danych 47, względnie układu przewodów 48 tej magistrali, umożliwia sterowanie podzespołami potrzebnymi do pracy maszyny spawalniczej 1, na przykład przyrządu do posuwu drutu 11 i tak dalej. Jest to przykładowo przedstawione na fig. 2 jako dalszy zasilacz złączy 57 umieszczony w magistrali przesyłania danych 47. To znaczy, że przez połączenie przyrządu do posuwu drutu 11 z zasilaczem złączy 57 może być zrealizowana wymiana danych między urządzeniem sterującym 4 a przyrządem do posuwu drutu 11.
Zaleta tego rozwiązania polega na tym, że przyrząd posuwu drutu 11 nie jest już - jak jest to znane ze stanu techniki - połączony bezpośrednio osobnymi przewodami z urządzeniem sterującym 4 lecz za pomocą standardowej magistrali przesyłania danych 47, co daje oszczędność na ilości przewodów i gwarantuje pewną transmisję danych. Stwarza to możliwość zastosowania różnych przyrządów do posuwu drutu 11, ponieważ przy zastosowaniu magistrali przesyłania danych trzeba tylko zmienić oprogramowanie w urządzeniu sterującym 4.
Oczywiście w magistrali przesyłania danych 47, szczególnie w układzie przewodów 48. można umieścić kilka dalszych zasilaczy złączy 57, dzięki czemu dowolnie wiele zespołów może być sterowanych przez urządzenie sterujące 4 za pośrednictwem magistrali 47.
Jest oczywiście możliwe, że zamiast przewodów elektrycznych do wymiany danych może być zastosowany każdy dowolny układ transmisji znany ze stanu techniki, na przykład światłowody, które mają tę zaletę, że zapewniają wysoką odporność na zakłócenia i eliminują elektryczne wpływy na transmisję danych. Przy tego rodzaju wykonaniu magistrali przesyłania danych 47, przy wykorzystaniu światłowodów, poszczególne zasilacze złączy 49, 50, i 57 muszą być dostosowane do odpowiedniego układu przewodó w.
Różne typy palników 10 mogą być wyposażone ewentualnie w różne urządzenia wejściowe 22 i/albo urządzenia wskaźnikowe 23, przy czym do połączenia z magistralą przesyłania danych 47 są zastosowane takiego samego rodzaju urządzenia rozgałęźnikowe, przeważnie zasilacze złączy 49, 50, 57, dzięki czemu w maszynie spawalniczej 1 może być zastosowana duża liczba różnie wykonanych palników 10.
Magistrala przesyłania danych 47 może być połączona z zewnętrznym urządzeniem obsługowym. W tym wypadku urządzenie obsługowe posiada urządzenie wejściowe 22 i/albo urządzenie wyjściowe 23 a sterowanie maszyną spawalniczą 1, zwłaszcza nastawianie poszczególnych parametrów spawania, może być realizowane przez element obsługowy. Element obsługowy może być połączony z maszyną spawalniczą 1 własnym pakietem przewodów niezaleznie od pakietu przewodów samej maszyny 1.
Urządzenie obsługowe może być wykonane w taki sposób, że daje się połączyć z palnikiem 10 za pomocą urządzenia mocującego albo innych środków mocujących. Jest również możliwe, jak w przypadku juz wcześniej opisanym, ze urządzenie wejściowe 22 i/albo urządzenie wskaźnikowe 23 jest połączone podczas procesu spawania z urządzę188 266 niem sterującym 4, w celu transmisji danych, za pomocą magistrali przesyłania danych 47, tak że możliwa jest zmiana parametrów spawania podczas procesu spawania a więc optymalizacja procesu spawania.
Wymiana danych między zespołami maszyny spawalniczej 1 albo urządzeniami zewnętrznymi może następować bezprzewodowo, na przykład za pomocą sygnałów świetlnych jak promieniowanie podczerwone. Przy tym dla bezprzewodowej transmisji danych jest zastosowany standardowy protokół transmisji z poszczególnych zespołów, co daje użytkownikowi do dyspozycji wysoką „elastyczność” stosowania tego rodzaju maszyny spawalniczej 1. Jest również możliwe, że przy stosowaniu kilku maszyn spawalniczych 1 każda z nich ma przydzielone własne oznaczenie identyfikacyjne, do którego są przyporządkowane odpowiednie dane. To oznaczenie identyfikacyjne zostaje umieszczone w pamięci i zostaje najpierw „wyłapane” i po stwierdzeniu zgodności może być zrealizowany odpowiedni proces sterowania. Palnik 10 oprócz magistral przesyłania danych 47 i może również posiadać elementy obsługowe 52 połączone bezpośrednio z urządzeniem sterującym 4 to znaczy, że może być zrealizowana równoległa praca między urządzeniem wejściowym 22 a bezpośrednio z urządzeniem sterującym 4 połączonymi elementami obsługowymi 52. Korzystne jest przy tym, że przy awarii magistrali przesyłania danych 47 zostają utrzymane podstawowe funkcje palnika 10, tak że użytkownik może w każdej chwili przeprowadzić proces spawania. Do tego użytkownik może zmieniać parametry spawania za pomocą urządzenia wejściowego i/albo urządzenia wskaźnikowego 21 w maszynie spawalniczej 1. Przy tego rodzaju wykonaniu palnik 10 jest przeważnie połączony z urządzeniem sterującym 4 bezpośrednio tylko za pomocą tego urządzenia obsługowego 52, które dla procesu spawania jest niezbędne, jak na przykład przycisk do uruchomienia procesu spawania. Natomiast zmianę parametrów spawania może użytkownik w każdej chwili zrealizować na maszynie spawalniczej 1.
W końcu trzeba zwrócić uwagę, ze w wyżej opisanym przykładzie wykonania poszczególne części są przedstawione schematycznie i nieproporcjonalnie powiększone, aby ułatwić zrozumienie rozwiązania według wynalazku. Poszczególne części poprzednio opisanej kombinacji cech przykładu wykonania w połączeniu z innymi poszczególnymi cechami mogą tworzyć niezależne rozwiązania według wynalazku.
Przede wszystkim pojedyncze przedstawione na fig. 1, 2 formy wykonania tworzą przedmiot niezależnych rozwiązań według wynalazku. Odnoszące się do tego zadania i rozwiązania zgodne z wynalazkiem są objęte szczegółowymi opisami figur.
188 266
188 266
188 266
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz Cena 4,00 zł

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie sterujące maszyny spawalniczej względnie agregatu spawalniczego, składające się z palnika spawalniczego połączonego za pomocą przewodów łączących z maszyną spawalniczą, przy czym na palniku spawalniczym jest umieszczone przynajmniej jedno urządzenie wejściowe i/albo jedno urządzenie wskaźnikowe, znamienne tym, że urządzenie sterujące (4) jest połączone z szeregową magistralą przesyłania danych (47), zwłaszcza magistralą połową, do której są przyłączone palnik spawalniczy (10), i ewentualnie dalsze zespoły maszyny spawalniczej (1).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że poszczególne elementy konstrukcyjne potrzebne do transmisji danych przez magistralę przesyłania danych (47), korzystnie, zasilacz wskaźnika, analogowe i/albo cyfrowe wejścia i/albo wyjścia (51), zasilacz złączy (49, 50, 57), są umieszczone na palniku spawalniczym (10).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że magistrala danych (47) jest utworzona przez CAN, Interbus-S, Profibus i posiada szeregowe złącza, szczególnie RS232, RS485.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że magistrala przesyłania danych (47) między urządzeniem sterującym (4) a palnikiem spawalniczym (10) jest utworzona przez układ przewodów (48) magistrali przesyłowej, do którego są przyłączone przynajmniej dwa urządzenia rozgałęźnikowe, takie jak zasilacze złączy (49, 50, 57).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że umieszczone na palniku spawalniczym (10) urządzenie wejściowe (22) i/albo urządzenie wyjściowe (23) są połączone z urządzeniem sterującym (4) za pomocą magistrali przesyłania danych (47).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elementy obsługowe (52) są przyłączone do magistrali przesyłania danych (47) za pomocą analogowych i/albo cyfrowych wejść i/albo wyjść (51).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 5, znamienne tym, że różne typy palników spawalniczych (10) są wyposażone ewentualnie w różne urządzenia wejściowe (22) i/albo w urządzenia wskaźnikowe (23), a takiego samego rodzaju urządzenia rozgałęźnikowe, jak zasilacze złączy (49, 50, 57), służące do przyłączenia, są przyłączone do magistrali przesyłania danych (47).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w palniku spawalniczym (10) jest umieszczony sprzężony z magistralą przesyłania danych (47) element pamięci służący do określania albo do przechowywania oznaczenia identyfikacyjnego przyporządkowanego do danego typu palnika spawalniczego (10).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie sterujące (4) stanowi korzystnie sterownik mikroprocesorowy (24).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, ze urządzenie (4) posiada pamięć (30) oprogramowania, szczególnie dla programu zastosowania, umożliwiającą dopisywanie i zmiany informacji, która jest połączona z gniazdem, szczególnie z magistralą przesyłania danych (47).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie (4) maszyny spawalniczej (1) jest połączone magistralą danych (47) z przynajmniej jednym urządzeniem sterującym przynajmniej jednego zewnętrznego urządzenia, takiego jak robot spawalniczy albo automat spawalniczy.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że układ przewodów (48) magistrali przesyłania danych jest utworzony przez jeden albo kilka światłowodów.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że magistrala przesyłania danych (47) jest połączona z zewnętrznym urządzeniem, w którym jest umieszczone urządzenie wejściowe (22) i/albo urządzenie wskaźnikowe (23).
    188 266
  14. 14. U rządzenie wedhig zastrz. 1, zna m ienne tyin, że er ządzenie wejściowe (22) i/albo urządzenie wskaźnikowe (23), podczas procesu spawania są połączone z urządzeniem sterującym (4) transmitując sygnały przez magistralę przesyłania danych (47).
PL99341756A 1998-01-13 1999-01-08 Urządzenie sterujące maszyny spawalniczej PL188266B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0003498A AT411880B (de) 1998-01-13 1998-01-13 Steuervorrichtung für ein schweissgerät
PCT/AT1999/000003 WO1999036219A1 (de) 1998-01-13 1999-01-08 Steuervorrichtung für ein schweissgerät

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL341756A1 PL341756A1 (en) 2001-05-07
PL188266B1 true PL188266B1 (pl) 2005-01-31

Family

ID=3479786

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99341756A PL188266B1 (pl) 1998-01-13 1999-01-08 Urządzenie sterujące maszyny spawalniczej

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6315186B1 (pl)
EP (1) EP1047521B9 (pl)
JP (2) JP5203546B2 (pl)
CN (1) CN1253281C (pl)
AT (1) AT411880B (pl)
AU (1) AU743838B2 (pl)
BR (1) BR9906913B1 (pl)
DE (1) DE59905553D1 (pl)
DK (1) DK1047521T4 (pl)
ES (1) ES2199539T4 (pl)
NO (1) NO324385B1 (pl)
PL (1) PL188266B1 (pl)
RU (1) RU2218251C2 (pl)
WO (1) WO1999036219A1 (pl)

Families Citing this family (110)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT412389B (de) * 2000-12-11 2005-02-25 Fronius Int Gmbh System zur durchführung eines schweissprozesses
AT411973B (de) * 2001-01-26 2004-08-26 Fronius Schweissmasch Prod Verfahren zum betreiben eines schweissgerätes bzw. einer schweissanlage
JP2002321056A (ja) * 2001-04-25 2002-11-05 Obara Corp 溶接制御装置
WO2003012766A1 (en) * 2001-07-30 2003-02-13 Sergiy Kishinsky Device for dynamic displaying of information
AT413658B (de) * 2001-09-12 2006-04-15 Fronius Int Gmbh Fernregler und bedieneinheit für ein schweissgerät
DE10155000B4 (de) * 2001-11-08 2008-04-30 Lorch Schweißtechnik GmbH Elektrisches Steuergerät, insbesondere einer elektrischen Schweißstromquelle, sowie System umfassend ein derartiges Steuergerät
AT502378B1 (de) * 2002-04-11 2007-03-15 Fronius Int Gmbh Verfahren zur parameterselektion bei schweissgeräten
US6590184B1 (en) * 2002-05-15 2003-07-08 Illinois Tool Works Inc. Rack assembly support for welding machine
EP1519807A1 (de) * 2002-07-04 2005-04-06 Fronius International GmbH Verfahren zum betreiben einer schweissvorrichtung sowie eine solche schweissvorrichtung
US6815640B1 (en) * 2002-07-09 2004-11-09 Lincoln Global, Inc. Apparatus, system and method to facilitate reconfigurable welding power supply
CA2429974A1 (en) * 2003-05-26 2004-11-26 Jody Rice Welding torch nozzle cleaning station
CN102009245A (zh) * 2003-10-23 2011-04-13 弗罗纽斯国际有限公司 控制焊接工艺的方法以及实施焊接工艺的焊接设备
US7411154B2 (en) * 2005-03-24 2008-08-12 Illinois Tool Works Inc. Control panel for a welding-type apparatus
AT502283B1 (de) * 2005-07-15 2007-05-15 Fronius Int Gmbh Schweissverfahren und schweisssystem mit bestimmung der position des schweissbrenners
JP5001536B2 (ja) * 2005-07-19 2012-08-15 株式会社ダイヘン アーク溶接トーチ
US8431862B2 (en) 2005-08-25 2013-04-30 Lincoln Global, Inc. Torch for electric arc welding system
US10144080B2 (en) 2005-08-25 2018-12-04 Lincoln Global, Inc. Torch for electric arc welding or plasma cutting system
AT504197B1 (de) * 2006-09-08 2010-01-15 Fronius Int Gmbh Schweissverfahren zur durchführung eines schweissprozesses
US7753740B2 (en) 2007-07-20 2010-07-13 Numatics, Incorporated Modular electrical bus system
US20090212027A1 (en) * 2008-02-21 2009-08-27 Hypertherm, Inc. Binary Signal Detection
US20090222804A1 (en) * 2008-02-29 2009-09-03 Illinois Tool Works, Inc. Embedded firmware updating system and method
WO2009146359A1 (en) 2008-05-28 2009-12-03 Illinois Tool Works Inc. Welding training system
US8803033B2 (en) 2008-10-22 2014-08-12 Lincoln Global, Inc. Semi-automatic brazing device
US8592722B2 (en) * 2008-11-03 2013-11-26 Illinois Tool Works Inc. Weld parameter interface
DE102009024581B4 (de) * 2009-06-10 2014-10-16 Siemens Aktiengesellschaft Schweißverfahren für Wellen bei vertikaler Rotationsachse
FI125409B (fi) * 2009-06-12 2015-09-30 Kemppi Oy Moduuli hitsauslaitteen ohjaamiseksi, hitsauslaite, hitsausjärjestelmä, menetelmä hitsaajan opastamiseksi, hitsausmenetelmä sekä ohjelmistotuote
US20110180517A1 (en) * 2010-01-26 2011-07-28 Illinois Tool Works Inc. Methods and systems for binding a wireless control device to a welding power source
EP2533931B1 (en) 2010-02-12 2017-04-12 Illinois Tool Works Inc. Memory with weld bank data structure for welding applications ; computerized welding system with such memory ; method of storing welding data in a relational database in such memory
US20110220616A1 (en) * 2010-03-10 2011-09-15 Illinois Tool Works Inc. Welding device with integral user interface
US10766089B2 (en) 2010-07-14 2020-09-08 Illinois Tool Works Heat input control for welding systems
CN102371414A (zh) * 2010-08-20 2012-03-14 中国海洋石油总公司 基于网络的管线全位置焊接控制系统
DE102010042591B4 (de) 2010-10-18 2012-08-30 Lorch Schweißtechnik GmbH Schweißbrenner und Lichtbogenschweißanlage mit einem derartigen Schweißbrenner
JP5594118B2 (ja) * 2010-12-16 2014-09-24 パナソニック株式会社 アーク溶接装置およびアーク溶接電源装置および溶接用トーチ
AT510411B1 (de) * 2011-04-12 2012-04-15 Fronius International Gmbh Drahteinlaufdüse
US9101994B2 (en) 2011-08-10 2015-08-11 Illinois Tool Works Inc. System and device for welding training
EP2589454B1 (de) 2011-11-04 2016-03-30 Ewm Ag Steuereinheit für ein Schweißgerät, Schweißbrenner mit einer Datenschnittstelle, und Schweißgerät mit solchen Einrichtungen
DE202011110810U1 (de) 2011-11-04 2016-07-14 Ewm Ag Steuereinheit für ein Schweißgerät
US20130112660A1 (en) * 2011-11-08 2013-05-09 Lincoln Global, Inc. Welding torch with gas flow control
US9573215B2 (en) 2012-02-10 2017-02-21 Illinois Tool Works Inc. Sound-based weld travel speed sensing system and method
CN103372739A (zh) * 2012-04-23 2013-10-30 天纳克-埃贝赫(大连)排气系统有限公司 消声器焊接保护气体流量控制装置
US20130288211A1 (en) * 2012-04-27 2013-10-31 Illinois Tool Works Inc. Systems and methods for training a welding operator
US10118241B2 (en) * 2012-09-07 2018-11-06 Illinois Tool Works Inc. Welding system with multiple user interface modules
US9368045B2 (en) 2012-11-09 2016-06-14 Illinois Tool Works Inc. System and device for welding training
US9583014B2 (en) 2012-11-09 2017-02-28 Illinois Tool Works Inc. System and device for welding training
US9636768B2 (en) 2012-12-14 2017-05-02 Hobart Brothers Company Devices and methods for providing information on a torch
US9067271B2 (en) * 2012-12-14 2015-06-30 Illinois Tool Works Inc. Devices and methods for indicating power on a torch
US9713852B2 (en) 2013-03-15 2017-07-25 Illinois Tool Works Inc. Welding training systems and devices
US9728103B2 (en) 2013-03-15 2017-08-08 Illinois Tool Works Inc. Data storage and analysis for a welding training system
US9583023B2 (en) 2013-03-15 2017-02-28 Illinois Tool Works Inc. Welding torch for a welding training system
US9672757B2 (en) 2013-03-15 2017-06-06 Illinois Tool Works Inc. Multi-mode software and method for a welding training system
US9666100B2 (en) 2013-03-15 2017-05-30 Illinois Tool Works Inc. Calibration devices for a welding training system
US10480862B2 (en) 2013-05-23 2019-11-19 Crc-Evans Pipeline International, Inc. Systems and methods for use in welding pipe segments of a pipeline
US11767934B2 (en) 2013-05-23 2023-09-26 Crc-Evans Pipeline International, Inc. Internally welded pipes
US10589371B2 (en) 2013-05-23 2020-03-17 Crc-Evans Pipeline International, Inc. Rotating welding system and methods
US10695876B2 (en) 2013-05-23 2020-06-30 Crc-Evans Pipeline International, Inc. Self-powered welding systems and methods
US11090753B2 (en) 2013-06-21 2021-08-17 Illinois Tool Works Inc. System and method for determining weld travel speed
US10056010B2 (en) 2013-12-03 2018-08-21 Illinois Tool Works Inc. Systems and methods for a weld training system
US9757819B2 (en) 2014-01-07 2017-09-12 Illinois Tool Works Inc. Calibration tool and method for a welding system
US9751149B2 (en) 2014-01-07 2017-09-05 Illinois Tool Works Inc. Welding stand for a welding system
US9724788B2 (en) 2014-01-07 2017-08-08 Illinois Tool Works Inc. Electrical assemblies for a welding system
US9589481B2 (en) 2014-01-07 2017-03-07 Illinois Tool Works Inc. Welding software for detection and control of devices and for analysis of data
US10105782B2 (en) 2014-01-07 2018-10-23 Illinois Tool Works Inc. Feedback from a welding torch of a welding system
US10170019B2 (en) 2014-01-07 2019-01-01 Illinois Tool Works Inc. Feedback from a welding torch of a welding system
US20170021444A1 (en) * 2014-04-04 2017-01-26 Trafimet Group S.P.A. Control system for welding systems
US20170021441A1 (en) * 2014-04-04 2017-01-26 Trafimet Group S.P.A. Sensor for detecting/measuring the welding and/or cutting current in a welding and/or cutting system
US10307853B2 (en) 2014-06-27 2019-06-04 Illinois Tool Works Inc. System and method for managing welding data
US9862049B2 (en) 2014-06-27 2018-01-09 Illinois Tool Works Inc. System and method of welding system operator identification
US10665128B2 (en) 2014-06-27 2020-05-26 Illinois Tool Works Inc. System and method of monitoring welding information
US9937578B2 (en) 2014-06-27 2018-04-10 Illinois Tool Works Inc. System and method for remote welding training
US11014183B2 (en) 2014-08-07 2021-05-25 Illinois Tool Works Inc. System and method of marking a welding workpiece
US9724787B2 (en) 2014-08-07 2017-08-08 Illinois Tool Works Inc. System and method of monitoring a welding environment
US9875665B2 (en) 2014-08-18 2018-01-23 Illinois Tool Works Inc. Weld training system and method
US11103948B2 (en) 2014-08-18 2021-08-31 Illinois Tool Works Inc. Systems and methods for a personally allocated interface for use in a welding system
CN115302042A (zh) 2014-08-29 2022-11-08 克里凯文斯管线国际有限公司 用于焊接的方法和系统
US11247289B2 (en) 2014-10-16 2022-02-15 Illinois Tool Works Inc. Remote power supply parameter adjustment
US10239147B2 (en) 2014-10-16 2019-03-26 Illinois Tool Works Inc. Sensor-based power controls for a welding system
US10210773B2 (en) 2014-11-05 2019-02-19 Illinois Tool Works Inc. System and method for welding torch display
US10373304B2 (en) 2014-11-05 2019-08-06 Illinois Tool Works Inc. System and method of arranging welding device markers
US10490098B2 (en) 2014-11-05 2019-11-26 Illinois Tool Works Inc. System and method of recording multi-run data
US10402959B2 (en) 2014-11-05 2019-09-03 Illinois Tool Works Inc. System and method of active torch marker control
US10204406B2 (en) 2014-11-05 2019-02-12 Illinois Tool Works Inc. System and method of controlling welding system camera exposure and marker illumination
US10417934B2 (en) 2014-11-05 2019-09-17 Illinois Tool Works Inc. System and method of reviewing weld data
US10682722B2 (en) * 2014-12-18 2020-06-16 Illinois Tool Works Inc. Systems and methods for measuring characteristics of a welding cable with a low power transceiver
JP6502114B2 (ja) 2015-02-12 2019-04-17 株式会社神戸製鋼所 通信制御システム及び通信制御方法
US10427239B2 (en) 2015-04-02 2019-10-01 Illinois Tool Works Inc. Systems and methods for tracking weld training arc parameters
CN106141399B (zh) * 2015-04-22 2020-08-25 上海通用汽车有限公司 一种用于焊接多种车型的电阻点焊系统
US10657839B2 (en) 2015-08-12 2020-05-19 Illinois Tool Works Inc. Stick welding electrode holders with real-time feedback features
US10438505B2 (en) 2015-08-12 2019-10-08 Illinois Tool Works Welding training system interface
US10373517B2 (en) * 2015-08-12 2019-08-06 Illinois Tool Works Inc. Simulation stick welding electrode holder systems and methods
US10593230B2 (en) * 2015-08-12 2020-03-17 Illinois Tool Works Inc. Stick welding electrode holder systems and methods
MX2018008461A (es) 2016-01-08 2018-11-09 Illinois Tool Works Sistemas y metodos para proporcionar capacitacion en soldadura.
CA3010814A1 (en) 2016-01-08 2017-07-13 Illinois Tool Works Inc. Systems and methods to provide weld training
US11458571B2 (en) 2016-07-01 2022-10-04 Crc-Evans Pipeline International, Inc. Systems and methods for use in welding pipe segments of a pipeline
CN105965198A (zh) * 2016-07-13 2016-09-28 中山鑫辉精密技术股份有限公司 基于无线控制的焊接机器人工作站
US11213907B2 (en) * 2017-01-04 2022-01-04 Illinois Tool Works Inc. Methods and systems for selecting welding schedules in a welding-type torch
DE202017101708U1 (de) 2017-03-23 2017-05-04 Merkle Schweißanlagen-Technik GmbH Schweißbrenner und Schweißgerät hierfür
US10845778B2 (en) 2017-03-30 2020-11-24 Lincoln Global, Inc. Workpiece positioner and welding sequencer
US11267069B2 (en) 2018-04-06 2022-03-08 The Esab Group Inc. Recognition of components for welding and cutting torches
US20200030919A1 (en) * 2018-07-25 2020-01-30 Esab Ab Automated welding system for interchangeable welding heads
US11521512B2 (en) 2019-02-19 2022-12-06 Illinois Tool Works Inc. Systems for simulating joining operations using mobile devices
US11450233B2 (en) 2019-02-19 2022-09-20 Illinois Tool Works Inc. Systems for simulating joining operations using mobile devices
US11311958B1 (en) * 2019-05-13 2022-04-26 Airgas, Inc. Digital welding and cutting efficiency analysis, process evaluation and response feedback system for process optimization
US11288978B2 (en) 2019-07-22 2022-03-29 Illinois Tool Works Inc. Gas tungsten arc welding training systems
US11776423B2 (en) 2019-07-22 2023-10-03 Illinois Tool Works Inc. Connection boxes for gas tungsten arc welding training systems
US11213910B2 (en) 2019-09-19 2022-01-04 The Esab Group Inc. Torch indicator apparatus and methods
US11322037B2 (en) 2019-11-25 2022-05-03 Illinois Tool Works Inc. Weld training simulations using mobile devices, modular workpieces, and simulated welding equipment
US11721231B2 (en) 2019-11-25 2023-08-08 Illinois Tool Works Inc. Weld training simulations using mobile devices, modular workpieces, and simulated welding equipment
EP4052830A1 (de) * 2021-03-01 2022-09-07 Fronius International GmbH Entkopplungsvorrichtung für eine hf spannung auf einer datenleitung
DE102021122844B4 (de) 2021-09-03 2024-08-22 Alexander Binzel Schweisstechnik Gmbh & Co. Kg Halterung mit einem Fixiermittel zur lösbaren Fixierung eines Handbrenners und Handbrenner mit einer Halterung
DE202021104755U1 (de) 2021-09-03 2021-10-04 Alexander Binzel Schweisstechnik Gmbh & Co. Kg Halterung mit einem Fixiermittel zur lösbaren Fixierung eines Handbrenners und einen Handbrenner mit einer Halterung

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5330947A (en) * 1976-09-03 1978-03-23 Hitachi Ltd Method of controlling remoteecontrolled automatic welder
JPS57165178A (en) * 1981-04-03 1982-10-12 Hitachi Seiko Ltd Arc welding device
JPS5949466A (ja) * 1982-09-14 1984-03-22 小型ガス冷房技術研究組合 原動機駆動冷暖房給湯機
JPS5949466U (ja) * 1982-09-27 1984-04-02 三菱電機株式会社 ア−ク溶接機のト−チ
JPS6133768A (ja) * 1984-07-27 1986-02-17 Shindaiwa Kogyo Kk 溶接機の遠隔制御装置
US5317116A (en) * 1989-08-02 1994-05-31 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Pulse welding apparatus
JPH03275278A (ja) * 1990-03-26 1991-12-05 Matsushita Electric Ind Co Ltd 遠隔制御式溶接電源装置
JPH03297572A (ja) * 1990-04-16 1991-12-27 Matsushita Electric Ind Co Ltd 溶接及び切断用トーチ
DE4020143A1 (de) * 1990-06-25 1992-02-20 Messer Griesheim Gmbh Schweissstromquelle, insbesondere lichtbogen-schweissstromquelle, mit zusatzaggregaten
JPH0443470U (pl) * 1990-08-20 1992-04-13
JP2753389B2 (ja) * 1990-11-28 1998-05-20 株式会社日立製作所 フィールドバス・システム
EP0608245B1 (de) * 1992-08-19 1996-10-09 Festo KG Elektro-pneumatische steuereinrichtung
JPH06161438A (ja) * 1992-11-26 1994-06-07 Kawai Musical Instr Mfg Co Ltd 電子楽器のデータ入力装置
US5966308A (en) * 1994-12-27 1999-10-12 General Electric Company Remotely operated, automatic contour mapping, machining and welding tooling system
JP3321345B2 (ja) 1995-10-09 2002-09-03 株式会社東芝 電子機器
JPH09239540A (ja) * 1996-03-12 1997-09-16 Yaskawa Electric Corp ロボットコントローラ
US5837968A (en) * 1996-07-15 1998-11-17 Creative Pathways, Inc. Computer-controlled modular power supply for precision welding
US5978593A (en) * 1996-09-05 1999-11-02 Ge Fanuc Automation North America, Inc. Programmable logic controller computer system with micro field processor and programmable bus interface unit
US5941966A (en) * 1997-05-05 1999-08-24 International Business Machines Corporation Method and apparatus using a plural level processor for controlling a data bus

Also Published As

Publication number Publication date
EP1047521A1 (de) 2000-11-02
DK1047521T3 (da) 2003-09-08
ES2199539T3 (es) 2004-02-16
AT411880B (de) 2004-07-26
EP1047521B2 (de) 2009-12-30
BR9906913A (pt) 2000-10-17
PL341756A1 (en) 2001-05-07
NO20003581L (no) 2000-07-12
DK1047521T4 (da) 2010-05-10
NO20003581D0 (no) 2000-07-12
JP5203546B2 (ja) 2013-06-05
US6315186B1 (en) 2001-11-13
BR9906913B1 (pt) 2013-01-22
WO1999036219A1 (de) 1999-07-22
RU2218251C2 (ru) 2003-12-10
CN1288404A (zh) 2001-03-21
CN1253281C (zh) 2006-04-26
AU743838B2 (en) 2002-02-07
ES2199539T5 (es) 2010-04-07
ES2199539T4 (es) 2010-06-17
EP1047521B9 (de) 2010-09-29
JP2002509031A (ja) 2002-03-26
ATA3498A (de) 2003-12-15
DE59905553D1 (de) 2003-06-18
AU1954799A (en) 1999-08-02
EP1047521B1 (de) 2003-05-14
NO324385B1 (no) 2007-10-01
JP2011224661A (ja) 2011-11-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL188266B1 (pl) Urządzenie sterujące maszyny spawalniczej
US11179792B2 (en) Torch for electric arc welding system
US9796038B2 (en) Welding system with power line communication
CN104619449A (zh) 用于远程控制焊接电源的设置的焊接装置
US7291808B2 (en) Method for setting parameters in welding devices
US7041936B2 (en) Method for connecting several welding devices and corresponding welding device
US20240066619A1 (en) Methods and apparatus to switch a weld power output
EP2744620B1 (en) System and method of operating a non-welding device using a welding power bus
EP2544848A1 (en) Welding device with integral user interface
CN103180080A (zh) 用于焊接电源的电源转换器上的模块式数据
CN108430684A (zh) 用于焊接电力供应器远程接口的连接件及该连接件的装配方法
CN109564255A (zh) 用于对电子构件与电路板的电连接进行查验的测试系统
KR102150397B1 (ko) 용접 시스템의 와이어 송급장치
WO2015068332A1 (ja) 分電盤用内器、分電盤用内器ユニット、分電盤
JP5349100B2 (ja) 溶接電源装置
CN210731326U (zh) 焊枪
CN105880800B (zh) 一种电焊机通用电路板的设计方法
JP4198576B2 (ja) 誤接続検出システム
WO2021114007A1 (zh) 一种多功能电焊机
EP0907118A2 (en) Method and devices for the standardisation of the control functions of welding machines and welders fitted with the said devices
JP2005149066A (ja) 誤接続検出システム
JPH0496101A (ja) 接続用端子付き入出力モジュール
CA2248027A1 (en) Simplified command and control device for a coupling-welding machine for metal pipes in which the machine is inserted

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120108