PL187276B1 - Urządzenie do czyszczenia na mokro - Google Patents

Urządzenie do czyszczenia na mokro

Info

Publication number
PL187276B1
PL187276B1 PL98328681A PL32868198A PL187276B1 PL 187276 B1 PL187276 B1 PL 187276B1 PL 98328681 A PL98328681 A PL 98328681A PL 32868198 A PL32868198 A PL 32868198A PL 187276 B1 PL187276 B1 PL 187276B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
resonance
opening
resonance chamber
flow
Prior art date
Application number
PL98328681A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328681A1 (en
Inventor
Paul Roth
Original Assignee
Proair Geraetebau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Proair Geraetebau Gmbh filed Critical Proair Geraetebau Gmbh
Publication of PL328681A1 publication Critical patent/PL328681A1/xx
Publication of PL187276B1 publication Critical patent/PL187276B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L7/00Suction cleaners adapted for additional purposes; Tables with suction openings for cleaning purposes; Containers for cleaning articles by suction; Suction cleaners adapted to cleaning of brushes; Suction cleaners adapted to taking-up liquids
    • A47L7/0004Suction cleaners adapted to take up liquids, e.g. wet or dry vacuum cleaners
    • A47L7/0019Details of the casing
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L5/00Structural features of suction cleaners
    • A47L5/12Structural features of suction cleaners with power-driven air-pumps or air-compressors, e.g. driven by motor vehicle engine vacuum
    • A47L5/22Structural features of suction cleaners with power-driven air-pumps or air-compressors, e.g. driven by motor vehicle engine vacuum with rotary fans
    • A47L5/36Suction cleaners with hose between nozzle and casing; Suction cleaners for fixing on staircases; Suction cleaners for carrying on the back
    • A47L5/365Suction cleaners with hose between nozzle and casing; Suction cleaners for fixing on staircases; Suction cleaners for carrying on the back of the vertical type, e.g. tank or bucket type

Landscapes

  • Nozzles For Electric Vacuum Cleaners (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Cleaning Implements For Floors, Carpets, Furniture, Walls, And The Like (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do czyszczenia na mokro ze zbiornikiem cieczy, do którego uchodzi króciec ssawny dla strumienia powietrza zasysanego, z oslonowa czescia korpusu, w której umieszczony jest silnik, omywany co najmniej czesciowo przez strumien po- wietrza chlodzacego, i z co najmniej jed- nym otworem wylotowym, znamienne tym, ze zawiera co najmniej jedna komore (43) zawirowan, w której zderzaja sie ze soba pod katem strumien (P) powietrza chlodza- cego i strumien (P') powietrza zasysanego. Fig.1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do czyszczenia na mokro.
W tego typu urządzeniach zanieczyszczone cząstkami kurzu i/lub brudu powietrze jest zasysane przez króciec ssawny. Przepływa ono przez znajdującą się w zbiorniku ciecz czyszczącą, korzystnie wodę, w której cząstki są zatrzymywane. Pozbawione cząstek kurzu/brudu powietrze płynie do góry przez oddzielacz i dmuchawę lub turbinę, zanim zostanie wydmuchane na zewnątrz przez otwór wylotowy. W celu chłodzenia silnika powietrze chłodzące jest zasysane z otaczającej przestrzeni przez wirnik wentylatora, w którym to celu w korpusie urządzenia do czyszczenia na mokro umieszczony jest dodatkowy otwór. Strumień powietrza chłodzącego przepływa wzdłuż silnika i chłodzi go. Strumień powietrza chłodzącego jest wydmuchiwany na zewnątrz przez następny otwór. Strumień powietrza chłodzącego i powietrza zasysanego wypływają ze stosunkowo dużą prędkością przez odpowiednie otwory wylotowe. Jest to związane ze znaczną emisją hałasu. Ponieważ strumienie powietrza wychodzą z urządzenia do chłodzenia na mokro ukośnie w dół, kurz znajdujący się na podłodze jest niepotrzebnie wprawiany w zawirowania.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia do czyszczenia na mokro, w którym za pomocą prostych środków konstrukcyjnych zapewnione jest znaczne zmniejszenie hałasu podczas pracy urządzenia, a jednocześnie wyeliminowane jest niebezpieczeństwo zawirowywania cząstek kurzu przez wychodzące strumienie powietrza.
187 276
Urządzenie do czyszczenia na mokro ze zbiornikiem cieczy, do którego uchodzi króciec ssawny dla strumienia powietrza zasysanego, z osłonową częścią korpusu, w której umieszczony jest silnik, omywany co najmniej częściowo przez strumień powietrza chłodzącego, i z co najmniej jednym otworem wylotowym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera co najmniej jedną komorę zawirowań, w której zderzają się ze sobą pod kątem strumień powietrza chłodzącego i strumień powietrza zasysanego.
Korzystnie do komory zawirowań uchodzi otwór wylotowy.
Korzystnie strumień powietrza chłodzącego i strumień powietrza zasysanego są w obszarze poza komorą zawirowań prowadzone w urządzeniu do czyszczenia na mokro oddzielnie względem siebie.
Korzystnie w kierunku przepływu strumienia powietrza zasysanego przed komorą zawirowań znajduje się co najmniej jedna komora rezonansowa.
Korzystnie urządzenie do czyszczenia na mokro zawiera cztery komory rezonansowe dla strumienia powietrza zasysanego, które to komory są połączone ze sobą przepływowo.
Korzystnie do pierwszej komory rezonansowej uchodzą otwory wylotowe korpusu turbiny napędzanej przez silnik.
Korzystnie pierwsza komora rezonansowa ma co najmniej jedną, korzystnie z elastycznego materiału, ściankę, odbierającą strumień powietrza zasysanego przy wychodzeniu z otworów wylotowych.
Korzystnie pierwsza komora rezonansowa ma co najmniej jeden otwór wylotowy, uchodzący do drugiej komory rezonansowej.
Korzystnie druga komora rezonansowa ma co najmniej jeden, rozciągający się korzystnie na całej jej wysokości, otwór.
Korzystnie w kierunku przepływu strumienia powietrza zasysanego za otworem drugiej komory rezonansowej usytuowany jest kołpak rozdzielczy.
Korzystnie kołpak rozdzielczy ma kształt stożkowy.
Korzystnie z drugą komorą rezonansową połączona jest trzecia komora rezonansowa, do której przez kołpak rozdzielczy przechodzi strumień powietrza zasysanego.
Korzystnie trzecia komora rezonansowa ma co najmniej jeden, korzystnie kilka, otworów przelotowych, łączących trzecią komorę rezonansową z czwartą komorą rezonansową.
Korzystnie czwarta komora rezonansowa sąsiaduje w kierunku promieniowym z pierwszą komorą rezonansową.
Korzystnie pierwsza i czwarta komora rezonansowa są oddzielone od siebie ścianką pierwszej komory rezonansowej.
Korzystnie komory rezonansowe mają kształt pierścieniowy.
Korzystnie komory rezonansowe mają wspólną oś.
Korzystnie pierwsza i czwarta komora rezonansowa znajdują się w usytuowanej pomiędzy częścią przyłączeniową i częścią zamykającą korpusu, korzystnie pierścieniowej, środkowej części korpusu.
Korzystnie środkową część korpusu otacza z odstępem turbinę.
Korzystnie czwarta komora rezonansowa ma co najmniej jeden otwór przelotowy, uchodzący do komory zawirowań.
Korzystnie korpus silnika ma co najmniej jeden otwór wylotowy, uchodzący do komory pierścieniowej, usytuowanej pomiędzy korpusem silnika i częścią zamykającą.
Korzystnie komora pierścieniowa ma co najmniej jeden otwór przelotowy, uchodzący do komory przepływowej, usytuowanej pomiędzy częścią zamykającą i częścią osłonową.
Korzystnie komora pierścieniowa, w przybliżeniu w obszarze połączenia części zamykającej z częścią środkową, ma co najmniej jeden otwór przepływowy, uchodzący do komory zawirowań.
Korzystnie otwór przepływowy dla strumienia powietrza chłodzącego leży w przybliżeniu naprzeciw otworu przelotowego strumienia powietrza zasysanego.
Korzystnie pierwsza i czwarta komora rezonansowa mają w przybliżeniu jednakową wielkość.
Korzystnie otwór przelotowy czwartej komory rezonansowej lezy w obszarze jej dna.
187 276
Korzystnie otwór wylotowy komory zawirowań leży w obszarze powyżej otworu przelotowego czwartej komory rezonansowej.
Korzystnie strumień powietrza, wychodzący z urządzenia przez otwór wylotowy komory zawirowań, jest skierowany ukośnie do góry.
Korzystnie otwór wylotowy komory zawirowań ma co najmniej jedną krawędź, ukształtowaną w postaci elementu kierującego.
W urządzeniu do czyszczenia na mokro według wynalazku strumień powietrza chłodzącego i strumień powietrza zasysanego wchodzą do komory zawirowań pod kątem względem siebie. Powoduje to silne wyhamowanie obu strumieni powietrza, w związku z czym wychodzą one na zewnątrz z urządzenia do czyszczenia na mokro z niewielką prędkością. Zderzenie obu strumieni powietrza powoduje ponadto wystąpienie efektu rezonansowego, który z kolei prowadzi do znacznego zmniejszenia hałasu. Dzięki temu urządzenie do czyszczenia na mokro pracuje stosunkowo cicho. Ponadto zawirowanie i osiągane dzięki niemu silne zmniejszenie prędkości powodują, że cząstki kurzu nie podlegają zawirowaniom na powierzchni czyszczonego podłoża.
W korzystnej postaci wykonania urządzenia do czyszczenia na mokro co najmniej strumień powietrza zasysanego wychodzi do otoczenia ukośnie do góry. Zapobiega to jego padaniu tego strumienia na czyszczoną powierzchnię i wywoływaniu przezeń zawirowań cząstek kurzu/brudu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do czyszczenia na mokro z kołpakiem rozdzielczym w przekroju osiowym, zaś fig. 2 - urządzenie do czyszczenia na mokro z fig. 1 w przekroju osiowym, w obszarze poza kołpakiem rozdzielczym.
Urządzenie do czyszczenia na mokro, przedstawione na fig. 1 i 2, stanowi tak zwany odkurzacz na mokro, stosowany na przykład do czyszczenia podłóg. Zawiera on, służący jako dolna część korpusu, zbiornik 1 cieczy. Zbiornik ten może być osadzony na podwoziu z kółkami lub rolkami. Można również sam zbiornik wyposażyć w kółka lub rolki. Na zbiorniku 1 cieczy osadzona jest, wystająca ku górze, górna część 2, 3, 29, 23 korpusu, w której umieszczony jest silnik 4 z korpusem 5 i turbina (dmuchawa) 6. Górna część 2, 3, 29, 23 korpusu składa się z osadzonej na zbiorniku 1 cieczy części przyłączeniowej 3, leżącej na niej części środkowej 29 i osadzonej na niej części zamykającej 23, które to części są osłonięte częścią osłonową 2. Korpus 5 silnika ma rozmieszczone na obwodzie otwory wylotowe 5' dla strumienia P powietrza chłodzącego silnik. Poniżej silnika znajduje się turbina 6, napędzana przez silnik 4 i również zaopatrzona w otwory wylotowe 7.
Zbiornik 1 cieczy ma króciec ssawny 9, do którego można podłączyć wąż ssawny. Króciec ssawny 9 wchodzi w dół do wnętrza zbiornika 1 cieczy, korzystnie na tyle daleko, że otwór wylotowy króćca ssawnego 9 leży poniżej lustra cieczy. Zasysane przez króciec ssawny 9, zanieczyszczone powietrze jest wskutek tego stykane w sposób wymuszony z cieczą F, korzystnie wodą.
Zbiornik 1 cieczy ma wklęsłe w przekroju dno 1' i wypukłą pokrywę 10. Na krawędzi pokrywy 10 nasadzona jest część przyłączeniowa 3. Pokrywa 10, stanowiąca jedną część z króćcem ssawnym 9, ma obwodową krawędź 10' o przekroju w kształcie zbliżonym do litery „H”. Tą krawędzią 10' pokrywą 10 jest nasadzona na pierścieniowy występ 1 zbiornika 1 cieczy. Na mającą kształt litery „H” krawędź 10' pokrywy 10 nasadzona jest, krawędzią 3, część przyłączeniowa 3.
Pokrywa 10 ma centralny otwór 11, przez który do zbiornika 1 cieczy wchodzi oddzielacz 8. Oddzielacz 8 spoczywa pierścieniem mocującym 8' na krawędzi otworu 11 i jest za pomocą pierścieniowego wspornika 20 zamocowany na spodzie środkowej części 29 korpusu. Część przyłączeniowa 3 ma po stronie przeciwnej do króćca ssawnego 9 odcinek 3' ścianki zewnętrznej, leżący w przybliżeniu w jednej płaszczyźnie ze ścianką zewnętrzną 2' części osłonowej 2. Ścianka 3' ma otwór 12, w którym osadzony jest kołpak rozdzielczy 13 (fig. 1). Wewnątrz części przyłączeniowej 3 kołpak rozdzielczy 13 przechodzi przez otwór 14' osiowej ścianki 14, usytuowanej pomiędzy promieniowymi ściankami 15 i 16. Naprzeciw ścianki 14, po stronie króćca ssawnego 9, lezy, nachylona lekko stożkowo do wewnątrz, ścianka 17 z gór6
187 276 nym, wystającym promieniowo na zewnątrz, kołnierzem 18. Kołnierz ten ma kilka, rozmieszczonych w odstępach promieniowych i obwodowych, obok siebie i jeden za drugim, otworów przelotowych 19 dla strumienia P' powietrza zasysanego. Ścianka 17 przechodzi w ściankę promieniową 16, którą część przyłączeniowa 3 korpusu jest zamocowana na wsporniku 20, na którym z kolei osądzona jest turbina 6. Jednocześnie oddzielacz 8 jest częściowo objęty przez wspornik 20. Spoczywa on na lekko wklęsłym ku górze dnie 21' wewnętrznej części 21 korpusu. Z dnem 21' połączona jest wystająca ku górze ścianka 22, na której spoczywa kołnierz 18 części przyłączeniowej 3. Po stronie przeciwnej względem króćca ssawnego 9 dno 21' jest połączone ze ścianką 3 części przyłączeniowej 3. Część osłonowa 2 ma kształt garnkowy i otacza z odstępem korpus 5 silnika i część zamykającą 23, która z kolei otacza z odstępem korpus 5 silnika. Część osłonowa 2 rozciąga się do króćca ssawnego, zaś po stronie przeciwnej sięga w przybliżeniu wysokości turbiny 6. Pomiędzy wolną krawędzią ścianki 2' korpusu i ścianką 3' części 2, 3 korpusu znajduje się otwór wylotowy 24. Część zamykająca 23 ma na swym górnym, rozciągającym się prostopadle do osi silnika 4, dnie 25 otwór 26. Poniżej tego otworu leży wirnik 27 wentylatora, umieszczony w korpusie silnika. Rozszerzający się stozkowo do dołu płaszcz 23' części zamykającej 23 ma wystającą promieniowo na zewnątrz, obwodową krawędź 28, którą część zamykająca 23 spoczywa na części środkowej 29. Otacza ona turbinę 6 w jej górnej połowie i jest wsparta na części przyłączeniowej 3 względnie jej ściance 15 i kołnierzu 18.
Część środkowa 29 ma górną, promieniowo biegnącą ściankę 30 z wewnętrznym żebrem obwodowym 31, którym część środkowa 29 przylega do turbiny 6. Ścianka 30 przechodzi w wystający do dołu płaszcz 32, którego wolna krawędź 30' spoczywa na kołnierzu 18 części przyłączeniowej 3. W obszarze otworu wylotowego 24 wolna krawędź 30'jest położona w niewielkim odstępie względem ścianki 15 części przyłączeniowej 3, tworząc otwór przelotowy 33 dla strumienia P' powietrza zasysanego. Ze ścianki 30, w przybliżeniu w połowie jej szerokości, wystaje do dołu pierścieniowa ścianka 34, usytuowana w jednakowym odstępie względem płaszcza 32 i turbiny 6. Pierścieniowa ścianka 34 przylega po stronie przeciwnej do króćca ssawnego 9 do ścianki 15, zaś w obszarze króćca ssawnego 9 do wewnętrznej krawędzi kołnierza 18. W obszarze króćca ssawnego 9 pierścieniowa ścianka 34 ma, mające w przekroju osiowym kształt litery „L”, wystające promieniowo do wewnątrz, odsądzenie 35, 36, którego wystająca do góry część 36 jest usytuowana w odstępie od płaszcza 6' turbiny. Wskutek tego pomiędzy częścią 36 odsadzenia i płaszczem 6' utworzony jest otwór 37, przez który może przepływać strumień P' powietrza.
Pomiędzy dolną krawędzią 10' pokrywy 10 i króćcem ssawnym 9 umieszczona jest przednia przesłona 38, otaczająca króciec ssawny 9. Na spodzie korpusu 5 silnika strumień P powietrza chłodzącego przepływa przez otwory wylotowe 5' na zewnątrz do znajdującej się pomiędzy korpusem 5 silnika i częścią zamykającą 23, pierścieniowej komoiy 40, w której wytwarzane jest ciśnienie w strumieniu P powietrza chłodzącego. Strumień P powietrza chłodzącego wychodzi przez połączony z dnem 25 miseczkowatej części nasadkowej 23 i usytuowany w płaszczu 23' otwór przelotowy 41 do komory pośredniej 39. Stąd strumień P powietrza chłodzącego płynie do dołu, przez utworzoną pomiędzy płaszczem 32 części zamykającej 23 i przeciwległej ścianki 2' korpusu, szczelinę przepływową 42 do znajdującej się poniżej komory 43 zawirowań.
Ścianki 30 i 34, odsądzenie 35, 36 i płaszcz 6' turbiny wyznaczają pierwszą pierścieniową komorę rezonansową 48. Komora ta jest poprzez otwór 37 połączona z drugą, leżącą poniżej, komorą rezonansową 44, ograniczoną z boku przez ściankę 17 i płaszcz 6' turbiny, zaś od góry przez ściankę 15 i część 35 odsadzenia. Dno komory rezonansowej 44 stanowi ścianka 16. Komora rezonansowa 44 ma w swej ściance 17, w sąsiedztwie kołpaka rozdzielczego 13, na przykład okrągły, otwór 49.
Z drugą komorą rezonansową 44 połączona jest od dołu trzecia komora rezonansowa 45, ograniczona ściankami 17 i 22, kołnierzem 18, ścianką 16 i dnem 21' wewnętrznej części 21 korpusu. W ściance 16, poniżej kołpaka rozdzielczego 13, znajduje się otwór 46, przez który może przepływać strumień P' powietrza zasysanego. Czwarta komora rezonansowa 47 jest wyznaczona przez ścianki 32, 34 środkowej części 29 korpusu, ściankę 30 i kołnierz 18 części
187 276 przyłączeniowej 3 względnie ściankę 15 korpusu. Komora rezonansowa 47 otacza komorę rezonansową 48 i jest od niej oddzielona pierścieniową ścianką 34. Jak widać na fig. 1 i 2, komora rezonansowa 47 jest zaopatrzona w otwór przelotowy 33.
Strumień P powietrza chłodzącego jest zasysany przez wirnik 27 wentylatora, osadzony sztywno na wale silnika, poprzez przednią przesłonę 38 górnej części 2 korpusu. Strumień P powietrza chłodzącego wpływa przez przednią przesłonę 38 do komory pośredniej 39, w której płynie on w górę aż do otworu 26 w dnie 25 części zamykającej 23. Strumień P powietrza chłodzącego przedostaje się wówczas do korpusu 5 silnika. W korpusie 5 strumień P powietrza chłodzącego spływa wzdłuż silnika 4 w dół, przy czym następuje optymalne chłodzenie silnika. Na dolnym końcu korpusu 5 silnika strumień P powietrza chłodzącego wychodzi przez otwory wylotowe 5' do pierścieniowej komory 40 pomiędzy korpusem 5 silnika i częścią zamykaj ącą 23. Pierścieniowa komora 40 jest tak ukształtowana, że strumień P powietrza chłodzącego płynie ku górze z jednoczesnym wzrostem ciśnienia i przedostaje się przez otwór przelotowy 41 na zewnątrz, do komory pośredniej 39. W komorze tej strumień P powietrza chłodzącego płynie w dół i wchodzi przez szczelinę przepływową 42 do komory 43 zawirowań. .
Przez króciec ssawny 9 zasysany jest w znany sposób strumień P' powietrza zasysanego. Przepływa on przez ciecz czyszczącą F, w której zatrzymywane są cząstki kurzu/brudu, znajdujące się w zasysanym powietrzu. Zasysane powietrze P’ przechodzi do obracającego się oddzielacza 8, zaopatrzonego wzdłuż obwodu w szczeliny 50, przez które płynie powietrze. Znajdujące się ewentualnie nadal w powietrzu cząstki kurzu/brudu są zatrzymywane na względnie w oddzielaczu 8, wskutek czego czyste powietrze przechodzi w górę do obracającej się turbiny 6. Przez otwory wylotowe 1 strumień P' powietrza przechodzi do otaczającej pierścieniowo pionową oś turbiny, komory rezonansowej 48. Jej promieniowa ścianka zewnętrzna 34 jest korzystnie wykonana z elastycznego materiału, korzystnie z gumy. Dzięki temu już w tym obszarze można tłumić lub zmniejszać drgania strumienia P' powietrza, co pozwala na zmniejszenie hałasów związanych ze ssaniem oraz prędkości przepływu strumienia powietrza. Strumień P' powietrza jest następnie kierowany przez pierścieniową, szczelinę 31 do drugiej, otaczającej pierścieniowo pionową oś turbiny, komory rezonansowej 44. Stamtąd strumień P' powietrza przedostaje się przez otwór 49 i/lub kołpak rozdzielczy 13 do trzeciej komory rezonansowej 45, również otaczającej pierścieniowo oś turbiny. Z tej komory strumień P' powietrza może przepływać przez otwory przelotowe 19 w kołnierzu 18 części przyłączeniowej 3 do otaczającej pierścieniowo pionową oś silnika, czwartej komory rezonansowej 47. Stamtąd strumień P’ powietrza przechodzi przez otwór przelotowy 33 do komory 43 zawirowań. Strumień P’ powietrza zderza się tam celowo ze strumieniem P powietrza chłodzącego, dzięki czemu następuje znaczna redukcja hałasów związanych z obydwoma strumieniami powietrza. Jak widać na fig. 1, strumień P powietrza chłodzącego i strumień P' powietrza schodzą się ze sobą z dołu i z góry w komorze 43 zawirowań, zapewniając optymalne tłumienie dźwięków. Oba strumienie P, P' powietrza zderzają się ze sobą w komorze 43 zawirowań korzystnie pod kątem prostym. Zależnie od ukształtowania i/lub wymagań strumienie P, P' powietrza mogą zderzać się ze sobą w komorze 43 zawirowań pod innymi kątami. Oba strumienie P, P' powietrza są tak kierowane, że przechodzą one przez otwór wylotowy 24 do otoczenia. Prędkość przepływu obu strumieni P, P’ powietrza są wskutek zawirowań w komorze 43 zawirowań wzajemnie znoszone lub na tyle redukowane, że przy wychodzeniu do otoczenia nie powodują one unoszenia kurzu z podłoża.
Kołpak rozdzielczy 13 jest korzystnie zoptymalizowany pod względem przepływu. Może on również, jak zaznaczono liniami przerywanymi na fig. 1, mieć w przybliżeniu kształt stożka. Kołpak rozdzielczy 13 poszerza się zgodnie z kierunkiem przepływu, to jest w kierunku otworu wylotowego 24. Powierzchnia płaszcza kołpaka rozdzielczego 13 jest w przekroju osiowym wklęsła, dla zoptymalizowania przepływu.
Środkowa część 29 korpusu, w której znajdują się komory rezonansowe 47 i 48, dzieli górną część 2, 3, 29, 23 korpusu na dolną część główną z częścią przyłączeniową 3 oraz górną część kołpakową z częścią zamykającą 23.
187 276
Otwór wylotowy 24 komory 43 zawirowań jest korzystnie tak ukształtowany, że wychodzący strumień powietrza jest prowadzony w określonym kierunku, korzystnie do góry. W tym celu brzeg lub brzegi względnie krawędzie wylotowe otworu wylotowego 24 są tak ukształtowane, że mają powierzchnie prowadzące i kierujące, na których wychodzący strumień powietrza jest zaginany do góry. Dzięki temu cząstki kurzu nie są niepotrzebnie zawirowywane w obszarze otoczenia lub na podłodze przez wychodzący strumień powietrza. Otwór przelotowy 33 dla strumienia P' powietrza leży, jak widać na fig. 1, w obszarze poniżej dolnej krawędzi otworu wylotowego 24. Wskutek tego strumień P' powietrza jest po przejściu przez otwór przelotowy 33 zaginany w sposób wymuszony ku górze, aby mógł wyjść na zewnątrz przez otwór wylotowy 24.
W następstwie opisanego ukształtowania leżących jedna za drugą komór rezonansowych 44, 45, 47, 48 i komory 43 zawirowań następuje tak silna redukcja hałasów, związanych z przepływem, zasysaniem i wydmuchiwaniem strumienia P powietrza chłodzącego i strumienia P’ powietrza, że urządzenie do czyszczenia na mokro pracuje z wyjątkowo niską emisją hałasu i bez znaczących zawirowań kurzu. Ponieważ komory rezonansowe 44, 45, 47, 48 mają kształt pierścieniowy, strumień P' zasysanego powietrza ma do dyspozycji długie ścieżki, powodujące uspokojenie przepływu, a co za tym idzie, znaczne zmniejszenie emisji dźwięków.
187 276
Fig.2
π η η
4 9 ' I-
’-37 37^
2 --U Eżk U—
187 276
Fig.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (29)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do czyszczenia na mokro ze zbiornikiem cieczy, do którego uchodzi króciec ssawny dla strumienia powietrza zasysanego, z osłonową częścią korpusu, w której umieszczony jest silnik, omywany co najmniej częściowo przez strumień powietrza chłodzącego, i z co najmniej jednym otworem wylotowym, znamienne tym, że zawiera co najmniej jedną komorę (43) zawirowań, w której zderzają się ze sobą pod kątem strumień (P) powietrza chłodzącego i strumień (P') powietrza zasysanego.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że do komory (43) zawirowań uchodzi otwór wylotowy (24).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że strumień (P) powietrza chłodzącego i strumień (P') powietrza zasysanego są w obszarze poza komorą (43) zawirowań prowadzone w urządzeniu do czyszczenia na mokro oddzielnie względem siebie.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że w kierunku przepływu strumienia (P') powietrza zasysanego przed komorą (43) zawirowań znajduje się co najmniej jedna komora rezonansowa (44, 45, 47, 48).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że zawiera cztery komory rezonansowe (44, 45, 47, 48) dla strumienia (P') powietrza zasysanego, które to komory są połączone ze sobą przepływowo.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że do pierwszej komory rezonansowej (48) uchodzą otwory wylotowe (7) korpusu (6') turbiny (6) napędzanej przez silnik (4).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że pierwsza komora rezonansowa (48) ma co najmniej jedną, korzystnie z elastycznego materiału, ściankę (34), odbierającą strumień (P') powietrza zasysanego przy wychodzeniu z otworów wylotowych (7).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że pierwsza komora rezonansowa (48) ma co najmniej jeden otwór wylotowy (37), uchodzący do drugiej komory rezonansowej (44).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że druga komora rezonansowa (44) ma co najmniej jeden, rozciągający się korzystnie na całej jej wysokości, otwór (49).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że w kierunku przepływu strumienia (P’) powietrza zasysanego za otworem (49) drugiej komory rezonansowej (44) usytuowany jest kołpak rozdzielczy (13).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że kołpak rozdzielczy (13) ma kształt stożkowy.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że z drugą komorą rezonansową (44) połączona jest trzecia komora rezonansowa (45), do której przez kołpak rozdzielczy (13) przechodzi strumień (P') powietrza zasysanego.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, ze trzecia komora rezonansowa (45) ma co najmniej jeden, korzystnie kilka, otworów przelotowych (19), łączących trzecią komorę rezonansową (45) z czwartą komorą rezonansową (47).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że czwarta komora rezonansowa (47) sąsiaduje w kierunku promieniowym z pierwszą komorą rezonansową (48).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że pierwsza i czwarta komora rezonansowa (48, 47) są oddzielone od siebie ścianką pierwszej komory rezonansowej (48).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że komory rezonansowe (44, 45, 47, 48) mają kształt pierścieniowy.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że komory rezonansowe (44, 45, 47, 48) mają wspólną oś.
    187 276
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że pierwsza i czwarta komora rezonansowa (48, 47) znajdują się w usytuowanej pomiędzy częścią przyłączeniową (3) i częścią zamykającą (23) korpusu, korzystnie pierścieniowej, środkowej części (29) korpusu.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że środkowa część (29) korpusu otacza z odstępem turbinę (6).
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, albo 13, albo 14, albo 15, znamienne tym, że czwarta komora rezonansowa (47) ma co najmniej jeden otwór przelotowy (33), uchodzący do komory (43) zawirowań.
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że korpus (5) silnika (4) ma co najmniej jeden otwór wylotowy (5'), uchodzący do komory pierścieniowej (40), usytuowanej pomiędzy korpusem (5) silnika i częścią zamykającą (23).
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 21, znamienne tym, że komora pierścieniowa (40) ma co najmniej jeden otwór przelotowy (41), uchodzący do komory przepływowej (39), usytuowanej pomiędzy częścią zamykającą (23) i częścią osłonową (2).
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 21 albo 22, znamienne tym, że komora pierścieniowa (40), w przybliżeniu w obszarze połączenia części zamykającej (23) z częścią środkową (29), ma co najmniej jeden otwór przepływowy (42), uchodzący do komory (43) zawirowań.
  24. 24. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że otwór przepływowy (42) dla strumienia (P) powietrza chłodzącego lezy w przybliżeniu naprzeciw otworu przelotowego (33) strumienia (P’) powietrza zasysanego.
  25. 25. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że pierwsza i czwarta komora rezonansowa (48, 47) mają w przybliżeniu jednakową wielkość.
  26. 26. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że otwór przelotowy (33) czwartej komory rezonansowej (47) leży w obszarze jej dna (15).
  27. 27. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że otwór wylotowy (24) komory (43) zawirowań leży w obszarze powyżej otworu przelotowego (33) czwartej komory rezonansowej (47).
  28. 28. Urządzenie, według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że strumień (P, P') powietrza, wychodzący z urządzenia przez otwór wylotowy (24) komory (43) zawirowań, jest skierowany ukośnie do góry.
  29. 29. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że otwór wylotowy (24) komory (43) zawirowań ma co najmniej jedną krawędź (3'), ukształtowaną w postaci elementu kierującego.
PL98328681A 1997-09-20 1998-09-18 Urządzenie do czyszczenia na mokro PL187276B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19741545A DE19741545A1 (de) 1997-09-20 1997-09-20 Naßreinigungsgerät

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328681A1 PL328681A1 (en) 1999-03-29
PL187276B1 true PL187276B1 (pl) 2004-06-30

Family

ID=7843060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98328681A PL187276B1 (pl) 1997-09-20 1998-09-18 Urządzenie do czyszczenia na mokro

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6192551B1 (pl)
EP (1) EP0903104B1 (pl)
JP (1) JPH11137482A (pl)
AT (1) ATE238730T1 (pl)
AU (1) AU727630B2 (pl)
CA (1) CA2247775A1 (pl)
CZ (1) CZ293298A3 (pl)
DE (2) DE19741545A1 (pl)
NO (1) NO984050L (pl)
PL (1) PL187276B1 (pl)
SI (1) SI0903104T1 (pl)
TR (1) TR199801847A3 (pl)
ZA (1) ZA988483B (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6219880B1 (en) * 1998-09-17 2001-04-24 Pullman-Holt Corporation Vacuum cleaner
WO2000059364A1 (en) * 1999-03-30 2000-10-12 Nilfisk Advance A/S Installation of a motor in a vacuum cleaner
US6530116B2 (en) * 2001-02-13 2003-03-11 Shop Vac Corporation Vacuum cleaner with muffled detachable blower exhaust
US6804857B1 (en) * 2001-09-20 2004-10-19 M.D. Manufacturing, Inc. Apparatus for dampening the noise of a vacuum cleaner
US6807709B2 (en) * 2002-02-07 2004-10-26 Koblenz Electrica, S.A. De C.V. Vacuum cleaner cooling system
US20030192573A1 (en) * 2002-04-16 2003-10-16 Loi Tran Floor care machine with counter acting force
EP1785079A3 (en) * 2002-11-12 2007-11-14 BLACK & DECKER INC. AC/DC hand portable wet/dry vacuum having improved portability and convenience
US20050273969A1 (en) * 2002-11-12 2005-12-15 Watson James B AC/DC portable wet/dry vacuum having improved portability and convenience
US7653963B2 (en) * 2002-11-12 2010-02-02 Black & Decker Inc. AC/DC hand portable wet/dry vacuum having improved portability and convenience
EP2433537A1 (en) * 2003-07-10 2012-03-28 Black & Decker Inc. Vacuum cleaner
US7690077B2 (en) * 2005-09-28 2010-04-06 Electrolux Home Care Products, Ltd. Central vacuum units with an acoustic damping pathway
GB2436787A (en) * 2006-04-05 2007-10-10 Vax Ltd Electric motor housing
GB2478642A (en) * 2010-03-08 2011-09-14 Oreck Holdings Llc A canister vacuum cleaner
US8533906B2 (en) * 2011-07-07 2013-09-17 Shop Vac Corporation Vacuum cleaner with recirculated cooling air
US9107550B2 (en) 2013-09-27 2015-08-18 Black & Decker Inc. Compact vacuum and sander
KR101684796B1 (ko) * 2015-08-18 2016-12-08 엘지전자 주식회사 흡입 유닛
KR102560970B1 (ko) 2016-03-31 2023-07-31 엘지전자 주식회사 청소기
CN114305200B (zh) * 2016-03-31 2023-09-19 Lg电子株式会社 吸尘器
US11166607B2 (en) 2016-03-31 2021-11-09 Lg Electronics Inc. Cleaner
WO2017171495A1 (ko) 2016-03-31 2017-10-05 엘지전자 주식회사 청소기
DK3238592T3 (da) * 2016-04-27 2021-07-19 Diversey Inc Støvsuger
CN111870190B (zh) * 2020-06-15 2022-06-03 添可智能科技有限公司 一种自动清洗系统及可移动设备

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2884185A (en) * 1956-06-29 1959-04-28 American Lincoln Corp Suction tank head
CA1050219A (en) * 1977-02-28 1979-03-13 Jelle G. Nauta Motor ventilation system for wet/dry vacuum cleaner
US4280245A (en) * 1980-02-19 1981-07-28 Shop-Vac Corporation Sound dome for electric vacuum cleaner
US4361928A (en) * 1981-07-01 1982-12-07 Parise & Sons, Inc. Muffled exhaust system for hot water vacuum extraction machine
DE3225258C2 (de) * 1982-07-06 1985-11-28 Guido Oberdorfer Wap-Maschinen, 7919 Bellenberg Schmutzsauger
CH670197A5 (pl) * 1986-05-16 1989-05-31 Siprotech Maschinen & Apparate
US5560075A (en) * 1995-02-27 1996-10-01 Jankowski; William C. Wet or dry vacuum with low center of gravity

Also Published As

Publication number Publication date
ZA988483B (en) 1998-10-02
NO984050D0 (no) 1998-09-03
JPH11137482A (ja) 1999-05-25
DE59808138D1 (de) 2003-06-05
TR199801847A2 (xx) 1999-07-21
ATE238730T1 (de) 2003-05-15
CA2247775A1 (en) 1999-03-20
DE19741545A1 (de) 1999-03-25
EP0903104B1 (de) 2003-05-02
CZ293298A3 (cs) 1999-12-15
NO984050L (no) 1999-03-22
EP0903104A1 (de) 1999-03-24
PL328681A1 (en) 1999-03-29
SI0903104T1 (en) 2003-08-31
AU727630B2 (en) 2000-12-14
US6192551B1 (en) 2001-02-27
AU8515298A (en) 1999-04-01
TR199801847A3 (tr) 1999-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL187276B1 (pl) Urządzenie do czyszczenia na mokro
US2743787A (en) Air supported cleaner with diffuser
KR100202119B1 (ko) 렌지 후드팬
US7334987B2 (en) Fan assembly for vacuum cleaner
KR20030008569A (ko) 진공청소기용 사이클론 집진장치의 그릴 조립체
US20220010991A1 (en) Air cleaner
EP0844843B1 (en) Liquid pick-up appliances for use in surface cleaning or drying
US4361928A (en) Muffled exhaust system for hot water vacuum extraction machine
RU2416355C2 (ru) Моющий пылесос
WO2020077801A1 (zh) 滤网组件、底座总成、干衣机及洗烘一体机
EP1109481B1 (en) Cyclone for suction cleaner
KR20070120568A (ko) 피세척 영역으로부터 떨어져서 미립자를 방출 및 이송하기위한 세척장치
JP3688864B2 (ja) 自動車用空気清浄器のエアインテーク構造
EP1112712B1 (en) A vacuum cleaner
CN216693659U (zh) 一种加速吸烟装置及其吸油烟机
JP6609794B2 (ja) レンジフード
US6899747B2 (en) Separator for a wet vacuum device and method for separating dirt and dust particles as well as water droplets from an air/gas stream of a wet vacuum device
US7163372B2 (en) Diffuser for a motor fan assembly
US4288885A (en) Hot water vacuum extraction machine with reverse fan cooled vacuum motor
KR19990044371A (ko) 진공 청소기
CN112082218A (zh) 空气净化器及具有其的空调器
KR101065676B1 (ko) 물청소 겸용 진공청소기
CN220415823U (zh) 风机组件、清洁基站及清洁系统
JP2005065821A (ja) 電気掃除機および電気掃除機用吸込口体
KR101044829B1 (ko) 진공청소기의 모터체임버

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060918