PL187199B1 - Filtr do wyrobów tytoniowych w szczególności do papierosów - Google Patents

Filtr do wyrobów tytoniowych w szczególności do papierosów

Info

Publication number
PL187199B1
PL187199B1 PL98341089A PL34108998A PL187199B1 PL 187199 B1 PL187199 B1 PL 187199B1 PL 98341089 A PL98341089 A PL 98341089A PL 34108998 A PL34108998 A PL 34108998A PL 187199 B1 PL187199 B1 PL 187199B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filter
filter according
binder
cellulose
cellulosic
Prior art date
Application number
PL98341089A
Other languages
English (en)
Other versions
PL341089A1 (en
Inventor
Edgar Mentzel
Original Assignee
Reemtsma H F & Ph
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reemtsma H F & Ph filed Critical Reemtsma H F & Ph
Publication of PL341089A1 publication Critical patent/PL341089A1/xx
Publication of PL187199B1 publication Critical patent/PL187199B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24DCIGARS; CIGARETTES; TOBACCO SMOKE FILTERS; MOUTHPIECES FOR CIGARS OR CIGARETTES; MANUFACTURE OF TOBACCO SMOKE FILTERS OR MOUTHPIECES
    • A24D3/00Tobacco smoke filters, e.g. filter-tips, filtering inserts; Filters specially adapted for simulated smoking devices; Mouthpieces for cigars or cigarettes
    • A24D3/06Use of materials for tobacco smoke filters
    • A24D3/08Use of materials for tobacco smoke filters of organic materials as carrier or major constituent
    • A24D3/10Use of materials for tobacco smoke filters of organic materials as carrier or major constituent of cellulose or cellulose derivatives

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Biological Depolymerization Polymers (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)

Abstract

1. Filtr do wyrobów tytoniowych, w szcze- gólnosci do papierosów, zawierajacy material filtra wykonany z wlókniny celulozowej uformowanej w strukture o okreslonej puszystosci, gramaturze, grubosci i ukszaltowaniu przestrzennym nawoju, otoczony powloka papierowa znam ienny tym, ze material filtra stanowi wlóknina celulozowa (10), zlozona z wlókien czastkowych o nieuporzadkowa- nej architekturze, maksymalnie rozdzielonych mie- dzy soba strumieniami powietrza, charakteryzuja- cych sie wlasnosciami izotropowymi, korzystnie zaklejonych dodatkiem srodka wiazacego, przy czym równiez korzystnie ta wlóknina celulozowa (10) po- dzielona jest na paski (1 ,2 ,3 ,4 , i 5) zlozone w ksztalt V rozmieszczone wierzcholkami (14) tego ksztaltu wokól srodkowej osi filtra z ramionami tych ksztal- tów V ukladajacymi sie spiralnie jedno za drugim tak, ze skrecone sa wokól wyznaczajac swymi wolnymi koncami cylindryczna pobocznice, wewnatrz wymie- nionej otaczajacej papierowej powloki (12) filtra. Fig. 3 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest filtr wyrobów tytoniowych, w szczególności do papierosów, podlegający rozkładowi biologicznemu.
Z punktu widzenia ochrony środowiska optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie w produkowanych papierosach filtrów papierowych. Pomimo to filtry wyłącznie papierowe nie mają powodzenia na rynku, co wynika z wielu specyficznych właściwości materiałowych papieru.
Główną wadą papierosów z filtrem papierowym jest odmienny smak dymu w porównaniu do smaku dymu najbardziej rozpowszechnionych papierosów z filtrem z octanu celulozy.
187 199
Dalszymi wadami filtrów papierowych w porównaniu z filtrami z octanu celulozy są: wyraźnie odmienna retencja, wyraźnie gorsza twardość przy mniejszej retencji oraz wielkoporowa struktura powierzchni przekroju.
Powyższe wady powodują, iż ze względów smakowych, optycznych i heptycznych palacze odrzucają papierosy z filtrem papierowym.
Za główną przyczynę należy jednak uznać różnice form występowania materiałów. Papier występuje w formie włókniny, albo kartek, natomiast octan celulozy w formie włókien.
Niepowodzeniem zakończyły się wszelkie próby nadania włókninie papierowej optycznych i heptycznych właściwości octanu celulozy, np. poprzez moczenie albo fałdowanie, ze zróżnicowanym natężeniem.
Dotychczas nie jest również znany sposób, który pozwoliłby na nadanie papierowi takich chemicznych właściwości retencyjnych, jakie charakteryzują octan celulozy.
Wobec braku rozwiązania powyższych problemów produkuje się obecnie papierosy z podwójnym filtrem, składające się z segmentu papierowego oraz celulozowego.
Powyższa forma realizacji jest droga ze względu na konieczność zastosowania przy jej wytwarzaniu skomplikowanych technik. Ponadto, nie jest ona optymalna z punktu widzenia ochrony środowiska.
Z EP 0 032 044 B1 znany jest sposób wytwarzania pasm włókien z luźno rozmieszczonymi włóknami, zgodnie z którym suche włókna dostarczane są przy pomocy strumienia powietrza do sita znajdującego się na prowadnicy nośnika.
Ani podczas przechodzenia przez głowicę formującą, ani podczas wychodzenia z niej, włókna nie podlegają działaniu sił przepływu poprzecznego, dzięki czemu pasmo włókien zachowuje w zasadzie równomierny ciężar w kierunku poprzecznym.
W powyższy sposób można wytwarzać warstwy włókien, których gramatura będzie większa niż 70 g/m2. Sposób ten określany jest niekiedy mianem sposobu „Air-Laid”.
Z uwagi na flauszowatość charakteryzującą watopodobny materiał nie można w opisany sposób wytwarzać papierosów z filtrem.
EP-A-0 711 512 opisuje filtr papierosowy składający się przede wszystkim z estru celulozy. Oprócz estru celulozy materiał filtra może obejmować inne substancje określane mianem składników sekundamych albo składników drugorzędnych.
Wśród nich należy wymienić celulozę naturalną.
Zadaniem niniejszego wynalazku jest stworzenie konstrukcji filtra w postaci monofiltra, który będzie podlegał biologicznemu rozkładowi w wyraźnie większym stopniu niż filtr z octanu celulozy, nie różniąc się przy tym od niego w stopniu zauważalnym dla konsumenta pod względem smaku, wyglądu, twardości oraz właściwości retencyjnych.
Nieoczekiwanie okazało się, iż rozwiązanie postawionego zadania stanowi wykorzystanie do produkcji filtra papieru wytworzonego zgodnie z wcześniej wymienionym, tak zwanym sposobem „Air-Laid”, użytego w sposób zgodny z wynalazkiem.
Według wynalazku, filtr do wyrobów tytoniowych, w szczególności do papierosów, zawierającego materiał filtra wykonany z włókniny celulozowej uformowanej w strukturę o określonej puszystości, gramaturze, grubości i ukszałtowaniu przestrzennym nawoju, otoczony powłoką papierową, charakteryzuje się tym, że materiał filtra stanowi watokształtna puszysta włóknina celulozowa, złożona z włókien cząstkowych o nieuporządkowanej architekturze, maksymalne rozdzielonych między sobą strumieniami powietrza, charakteryzujących się własnościami izotropowymi, korzystnie zaklejonych dodatkiem środka wiążącego, przy czym również korzystnie ta włóknina celulozowa podzielona jest na pasemka złożone w kształt V rozmieszczone wierzchołkami tego kształtu wokół środkowej osi filtra z ramionami tych kształtów V układającymi się spiralnie jedno za drugim tak, że skręcone są wokół wyznaczając swymi wolnymi końcami cylindryczną pobocznicę, wewnątrz wymienionej otaczającej powłoki papierowej filtra.
W filtrze według wynalazku gramatura włókniny celulozowej wynosi od 20 do 100 g/W najkorzystniej od 40 do 70 g/m2.
Korzystnie w filtrze według wynalazku włóknina celulozowa ma grubość od 0,5 do 1,5 mm, najkorzystniej zaś od 0,7 do 1,2 mm.
187 199
Korzystnie dodane do włókniny celulozowej środki wiążące filtr według wynalazku zawiera w ilości od 5 do 30%, najkorzystniej w ilości 20%.
Korzystnie filtr według wynalazku jako środek wiążący może zawierać lateks albo polialkohol winylowy, albo polioctan winylu, albo kopolimer winylu i etylenu.
Korzystnie jest też, gdy filtr według wynalazku jako środek wiążący zawiera skrobię rozpuszczalną w wodzie albo skrobię polimerową rozpuszczalną w wodzie, albo dekstrynę.
Zgodnie z istotą filtr według wynalazku wykorzystuje pasma włókniny celulozowej wytworzone zgodnie ze sposobem określanym jako „Air-Laid” przy wykorzystaniu maksymalnego rozdziału obrabianych cząstkowych włókien celulozowych poprzez strumienie powietrza.
W sposobie tym obrabiane włókna celulozowe nie zostają tak jak w przypadku klasycznego sposobu wytwarzania papieru, przeprowadzone w stan zawiesiny, a następnie dla utworzenia kartek dostarczone do przepuszczającego sita, w którym zależnie od ich zmielenia oraz rozszczepienia, sieciują się pomiędzy sobą.
Przeciwnie, w tym sposobie włókna w maksymalnym stopniu rozdzielone, przy pomocy prądów powietrza zostają dostarczone do przepuszczającego sita zamkniętego, z którego są zdejmowane w postaci nieuporządkowanej.
W ten sposób uzyskuje się puszystą, watokształtną włókninę złożoną z włókien cząstkowych o własnościach izotropowych, którą pierwotnie cechuje brak wytrzymałości mechanicznej oraz brak powiązań pomiędzy tymi włóknami cząstkowymi.
Mechaniczne połączenia, a tym samym konieczną dla dalszej obróbki wytrzymałość uzyskuje się poprzez dodanie środka wiążącego w postaci na przykład polialkoholu winylowego, polioctanu winylu, skrobi polimerowej, dekstryny albo lateksu.
Następnie poprzez gładzenie uzyskuje się pożądany stopień grubości (g/cm3) i tym samym stopień puszystości. Pożądaną gramaturę (g/cm2) uzyskuje się poprzez odpowiednie sterowanie szybkością sita albo poprzez odpowiednie wprowadzanie włókien do prądu powietrza.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony na przykładach realizacji; objaśnionych rysunkiem, na którym poszczególne figury przedstawiają: fig. 1 wytworzone zgodnie ze sposobem „Aid-Laid” pasmo włókien z liniami cięcia pasków pasma włókien celulozowych przebiegającymi w kierunku wzdłużnym; fig. 2 oznaczenie sposobu zaginania przeciętych pasków pasma włókien z fig. 1; fig. 3 przedstawia przykładowy spiralny nawój pasków pasma włókien z fig. 2.
Figura 1 przedstawia przykładowo wytworzone przy zastosowaniu sposobu Air-Laid pasmo włókniny celulozowej 10 o gramaturze około 40-50 g/m2, które począwszy od linii A-A pocięte jest na n pasków pasma włókniny celulozowej, przy czym dla przedstawionego przykładu realizacji n - 5.
Należy zaznaczyć, iż można przyjąć także inną liczbę pasków, na przykład 4 albo 6, przy czym n = 4 jest liczbą zalecaną, dla której jednakże trudno byłoby narysować rozmieszczenie spiralne, zgodne z fig. 3.
Zgodnie z wynalazkiem, uzyskane poprzez wzdłużne przecięcie przedstawionego na fig. 1 pasma włókniny celulozowej 10 powstają paski 1-5 pasma włókniny celulozowej, które zostają zgięte w kształt litery V z wierzchołkami 14 tych kształtów V, przy pomocy odpowiedniego urządzenia, co przedstawiono na fig. 2.
Paski 1, 2, 3, 4 i 5 są rozmieszczone wierzchołkami 14 swego kształtu blisko obok siebie wokół środkowej osi wytwarzanego filtra papierosowego i połączone przy pomocy odpowiedniego urządzenia, nie pokazanego na rysunku, Paski te swymi ramionami kształtów V ułożone są spiralnie jedno za drugim tak, że są skręcone wokół wyznaczając swymi wolnymi końcami cylindryczną pobocznicę, dopasowaną do wnętrza otaczającej zewnętrznej papierowej powłoki 12 filtra, co zostało schematycznie przedstawione w przekroju poprzecznym na fig. 3.
W rzeczywistości pojedyncze paski od 1 do 5 pasma włókniny celulozowej, po spiralnym skręceniu zgodnie z fig. 3, są dzięki prasowaniu wstępnemu rozmieszczone tak gęsto, że sprawiają wrażenie jednorodnego, zamkniętego filtra, który wygląda jak umieszczany w ustach koniec filtra z octanu celulozy.
187 199
Inaczej mówiąc nie można rozpoznać na podstawie flauszowatości materiału, że filtr zbudowany jest, tak jak przedstawiono w fig. 3 jedynie z niewielkiej ilości warstw spiralnie skręconych ze sobą pasków pasma włókniny celulozowej.
Paski od 1 do 5 pasma włókniny celulozowej, skręcone zgodnie z fig. 3, są w zwykły sposób otoczone papierem powłoki 12 filtra tak, że zgodny z wynalazkiem gotowy filtr papierowy wygląda jak filtr z octanu celulozy.
Przykład y:
Wytworzono i porównano ze sobą konstrukcje filtrów do papierosów wymienione i opisane w załączonej tabeli:
| American Blend z 50 % BT* | | 59 mm | 25 mm j 7800 mm 1 Airlaid 70 g/m2 1.1 mm grubości 1___ IT) •ςΤ OO o CC 0,41 [ 68,0 1 CT ©
w Octan 2.1 y/36.000 SK O Tt 105 OO cc © © [ 67,3 | © ©
fi American Blend z 30 % BT* 59 mm o OO^ Airlaid 50 mg/m2 0,8 mm grubości o CT CC © 99‘0 τ—1 UC 00 cc
u ι/Ί Octan 3.0 y/35000 HK CC CN © Γ- 0,64 51,2 I © Tj-
M I American Blend i ε 7,800 mm Airlaid 50 mg/m2 0,8 mm grubości O r—H un O\ ct 00 θ' 36,1 I 00
I 63 m C4 Octan 3.0 y/35000 HK 107 I oo tr> 12,7 I 0,87 35,4 I 00
ίΛ O u V Ή es | Mieszanka 1 | Długość wałka | Długość filtra | IŚredniaa papierosa 1 Materiał filtra l^i«^:ćai filtra (mg) 1 Opór ciągu filtra (mra^2O) | Smob (mg/papieros) | Nikotyna (mgł papieros) I Retencji fikaa (%) 1 | Wenydacja f kra (%) |
187 199
Jako materiał filtra został użyty:
Octan 3,0 y/35000 HK z 7% Trójacetyny
Octan 3,0 y/36000 SK z 7% Trójacetyny
Air-Laid B + D 48 g/m2, środek wiążący lateks i grubość około 0,8 mm E 70 g/m2, środek wiążący lateks i grubość około 1,1 mm
Użyte skróty oznaczają: HK = silnie skarbikowany i SK = bardzo silnie skćarbikowany.
Rezultat:
Dane ustalane analitycznie i fizycznie zostały zebrane w sposób zgodny z przepisami Niemieckiego Instytutu Normalizacji oraz ISO i w zakresie dokładności pomiaru nie wykazują żadnych różnic.
Ocena smaku dokonana przez 15 przeszkolonych palaczy, nie wykazała w porównaniu parami istotnych różnic.
Czas biologicznego rozkładu zgodnego z wynalazkiem materiału filtra papierosowego jest porównywalny z czasem biologicznego rozkładu rozpowszechnionych na rynku materiałów filtrów papierosowych (z celulozy).
Oznacza to znaczną korzyść w porównaniu z octanem celulozy.
Oszacowanie czasu biologicznego rozkładu zostało dokonane na podstawie stosowanego w przemyśle „Testu Sturma”, opisanego przez R.N. Sturma w artykule „Biodegradability of nonionic surfactants : screening test for predicting rate and ultimate biodegradation” opublikowanego w „J.Americ.Oil Chemist's ” Soc. 50 (maj 1973), na stronach 159-167.
187 199
187 199
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Filtr do wyrobów tytoniowych, w szczególności do papierosów, zawierający materiał filtra wykonany z włókniny celulozowej uformowanej w strukturę o określonej puszystości, gramaturze, grubości i ukszałtowaniu przestrzennym nawoju, otoczony powłoką papierową, znamienny tym, że materiał filtra stanowi włóknina celulozowa (10), złożona z włókien cząstkowych o nieuporządkowanej architekturze, maksymalnie rozdzielonych między sobą strumieniami powietrza, charakteryzujących się własnościami izotropowymi, korzystnie zaklejonych dodatkiem środka wiążącego, przy czym również korzystnie ta włóknina celulozowa (10) podzielona jest na paski (1, 2, 3, 4, i 5) złożone w kształt V rozmieszczone wierzchołkami (14) tego kształtu wokół środkowej osi filtra z ramionami tych kształtów V układającymi się spiralnie jedno za drugim tak, że skręcone są wokół wyznaczając swymi wolnymi końcami cylindrycznąpobocznicę, wewnątrz wymienionej otaczającej papierowej powłoki (12) filtra.
  2. 2. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że gramatura włókniny celulozowej wynosi od 20 do 100 g/m2.
  3. 3. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że gramatura włókniny celulozowej wynosi od 40 do 70 g/m2.
  4. 4. Filtr według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że włóknina celulozowa ma grubość od 0,5 do 1,5 mm.
  5. 5. Filtr według zastrz. 4, znamienny tym, że włóknina celulozowa ma grubość od 0,7 do 1,2 mm.
  6. 6. Filtr według zastrz. 5, znamienny tym, że dodane do włókniny celulozowej środki wiążące zawiera w ilości od 5 do 30%.
  7. 7. Filtr według zastrz. 6, znamienny tym, że korzystnie środki wiążące dodane do włókniny celulozowej zawiera w ilości 20%.
  8. 8. Filtr według zastrz. 1 albo 6, albo 7, znamienny tym, że jako środek wiążący zawiera lateks.
  9. 9. Filtr według zastrz. 1 albo 6, albo 7, znamienny tym, że jako środek wiążący zawiera polialkohol winylowy.
  10. 10. Filtr według zastrz. 1 albo 6, albo 7, znamienny tym, że jako środek wiążący zawiera polioctanu winylu.
  11. 11. Filtr według zastrz. 1 albo 6, albo 7, znamienny tym, że jako środek wiążący zawiera kopolimer winylu i etylenu.
  12. 12. Filtr według zastrz. 1 albo 6, albo 7, znamienny tym, że jako środek wiążący zawiera skrobię rozpuszczalną w wodzie.
  13. 13. Filtr według zastrz. 12, znamienny tym, że jako środek wiążący zawiera skrobię polimerową rozpuszczalną w wodzie.
  14. 14. Filtr według zastrz. 13, znamienny tym, że jako środek wiążący zawiera dekstrynę:
PL98341089A 1997-11-21 1998-11-10 Filtr do wyrobów tytoniowych w szczególności do papierosów PL187199B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19753195A DE19753195A1 (de) 1997-11-21 1997-11-21 Biologisch abbaubarer Filter für Cigaretten
PCT/EP1998/007121 WO1999026496A2 (de) 1997-11-21 1998-11-10 Biologisch abbaubarer filter für cigaretten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL341089A1 PL341089A1 (en) 2001-03-26
PL187199B1 true PL187199B1 (pl) 2004-05-31

Family

ID=7850358

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98341089A PL187199B1 (pl) 1997-11-21 1998-11-10 Filtr do wyrobów tytoniowych w szczególności do papierosów

Country Status (25)

Country Link
EP (1) EP1032282B1 (pl)
JP (1) JP2001523478A (pl)
KR (1) KR20010015833A (pl)
CN (1) CN1287697C (pl)
AT (1) ATE243949T1 (pl)
AU (1) AU2152599A (pl)
BG (1) BG64687B1 (pl)
CZ (1) CZ297655B6 (pl)
DE (2) DE19753195A1 (pl)
EA (1) EA001848B1 (pl)
EE (1) EE200000269A (pl)
ES (1) ES2201570T3 (pl)
HK (1) HK1033247A1 (pl)
HR (1) HRP20000417B1 (pl)
HU (1) HU224871B1 (pl)
NO (1) NO20002553L (pl)
OA (1) OA11413A (pl)
PL (1) PL187199B1 (pl)
PT (1) PT1032282E (pl)
SK (1) SK284074B6 (pl)
TR (1) TR200001450T2 (pl)
TW (1) TW575405B (pl)
UA (1) UA70934C2 (pl)
WO (1) WO1999026496A2 (pl)
YU (1) YU49401B (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2003500008A (ja) 1999-02-26 2003-01-07 レーンツマ シガレッテンファブリーケン ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフツング 喫煙可能製品
DE10115120A1 (de) * 2001-03-27 2002-10-02 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren und Einrichtung zur Herstellung eines Filters sowie entsprechender Filter
DE102004042809A1 (de) * 2004-09-03 2006-03-23 Reemtsma Cigarettenfabriken Gmbh Verfahren zum Herstellen von Filtern für Tabakprodukte
US7479098B2 (en) 2005-09-23 2009-01-20 R. J. Reynolds Tobacco Company Equipment for insertion of objects into smoking articles
DE102009016148A1 (de) * 2009-04-03 2010-10-14 Mcairlaid's Vliesstoffe Gmbh & Co. Kg Filtermaterial zum Reinigen von Luft und Gasen
CN101919592B (zh) * 2009-06-12 2012-05-23 佳木斯合成实业有限责任公司 烟用木纤纸施胶滤棒及其制备方法
US20110180084A1 (en) * 2010-01-27 2011-07-28 R.J. Reynolds Tobacco Company Apparatus and associated method for forming a filter component of a smoking article
US10064429B2 (en) * 2011-09-23 2018-09-04 R.J. Reynolds Tobacco Company Mixed fiber product for use in the manufacture of cigarette filter elements and related methods, systems, and apparatuses
PL2712510T3 (pl) * 2012-09-28 2016-08-31 Reemtsma Cigarettenfabriken Gmbh Artykuł do palenia
DE102016105235B4 (de) * 2016-03-21 2019-02-14 Delfortgroup Ag Verbessertes Filterpapier für Zigarettenfilter, dessen Herstellung und Filterzigarette
KR101976325B1 (ko) * 2018-07-06 2019-05-07 주식회사 케이티앤지 연기 성분 저감 담배 필터, 담배, 그리고 그 제조 방법
GB201919107D0 (en) * 2019-12-20 2020-02-05 Nicoventures Trading Ltd An article for use in a non-combustible aerosol provision system
DE102022102066A1 (de) * 2022-01-28 2023-08-03 Delfortgroup Ag Segment für rauchartikel mit kalandrierter faserbahn

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU514462B2 (en) * 1976-10-06 1981-02-12 Celanese Corporation Filter material
AU537637B2 (en) 1979-12-21 1984-07-05 Kimberly-Clark Corporation Dry laid weds
US4375448A (en) * 1979-12-21 1983-03-01 Kimberly-Clark Corporation Method of forming a web of air-laid dry fibers
JPS59174670A (ja) * 1983-03-24 1984-10-03 Daihachi Kagaku Kogyosho:Kk アセテ−ト繊維用接合剤
US4813948A (en) * 1987-09-01 1989-03-21 Minnesota Mining And Manufacturing Company Microwebs and nonwoven materials containing microwebs
JP3420359B2 (ja) * 1994-10-21 2003-06-23 ダイセル化学工業株式会社 たばこ煙用フィルター素材、繊維状セルロースエステル及びその製造方法
DE19609143C1 (de) * 1996-03-08 1997-11-13 Rhodia Ag Rhone Poulenc Melt-blown-Vlies, Verfahren zu dessen Herstellung und dessen Verwendungen

Also Published As

Publication number Publication date
HU224871B1 (en) 2006-03-28
CZ20001828A3 (cs) 2001-11-14
HUP0004346A2 (hu) 2001-04-28
JP2001523478A (ja) 2001-11-27
CN1279586A (zh) 2001-01-10
TR200001450T2 (tr) 2001-07-23
ATE243949T1 (de) 2003-07-15
CZ297655B6 (cs) 2007-02-21
EP1032282A2 (de) 2000-09-06
UA70934C2 (uk) 2004-11-15
YU49401B (sh) 2005-11-28
HRP20000417A2 (en) 2001-12-31
AU2152599A (en) 1999-06-15
EA001848B1 (ru) 2001-08-27
YU30800A (sh) 2002-09-19
EE200000269A (et) 2001-08-15
EP1032282B1 (de) 2003-07-02
SK284074B6 (sk) 2004-09-08
HUP0004346A3 (en) 2001-05-28
PL341089A1 (en) 2001-03-26
ES2201570T3 (es) 2004-03-16
SK7412000A3 (en) 2000-10-09
PT1032282E (pt) 2003-11-28
HK1033247A1 (en) 2001-08-24
WO1999026496A3 (de) 1999-08-12
OA11413A (en) 2004-04-20
WO1999026496A2 (de) 1999-06-03
BG104548A (en) 2001-02-28
KR20010015833A (ko) 2001-02-26
HRP20000417B1 (en) 2006-06-30
NO20002553D0 (no) 2000-05-18
NO20002553L (no) 2000-05-18
EA200000550A1 (ru) 2000-10-30
DE19753195A1 (de) 1999-05-27
BG64687B1 (bg) 2005-12-30
DE59808927D1 (de) 2003-08-07
TW575405B (en) 2004-02-11
CN1287697C (zh) 2006-12-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2130279C1 (ru) Сигаретный фильтр и сигарета
PL187199B1 (pl) Filtr do wyrobów tytoniowych w szczególności do papierosów
US5927287A (en) Tobacco filter material and a tobacco filter as produced using the same
CN101151010B (zh) 吸收性物品
JP5993743B2 (ja) タバコ煙フィルタ
EP0782400B1 (en) Selective filtration device
CS201004B2 (en) Fibrous element
RU2631628C2 (ru) Фильтр для табачного дыма
JP7504205B2 (ja) 喫煙製品用水流交絡フィルタ材料
DE69929431T2 (de) Papierrolle für zigarettenfilter, zigarettenfilter und filterzigarette
PL166314B1 (pl) Koncentryczny filtr z dwoma róznymi materialami filtrujacymi dla palacych PL PL PL PL PL
JP2022510456A (ja) 紙シート及びこれを作製する方法
PL187198B1 (pl) Papieros z filtrem podlegającym biologicznemu rozkładowi
JP3677310B2 (ja) たばこフィルター素材およびそれを用いたたばこフィルター
JP3531765B2 (ja) たばこフィルター
JP3677309B2 (ja) たばこフィルター素材およびそれを用いたたばこフィルター
KR20240023097A (ko) 개선된 연신 거동을 갖는 흡연 물품용 수력 얽힘형 필터 재료
CN117460430A (zh) 具有减少的蠕变趋势的用于吸烟制品的区段的过滤材料
KR920006673B1 (ko) 면(綿)섬유직물 필터 제조방법
KR20240022530A (ko) 개선된 연신 거동을 갖는 흡연 물품용 필터 재료
CN117119915A (zh) 尼古丁递送产品的结构化过滤材料