PL187198B1 - Papieros z filtrem podlegającym biologicznemu rozkładowi - Google Patents

Papieros z filtrem podlegającym biologicznemu rozkładowi

Info

Publication number
PL187198B1
PL187198B1 PL98340593A PL34059398A PL187198B1 PL 187198 B1 PL187198 B1 PL 187198B1 PL 98340593 A PL98340593 A PL 98340593A PL 34059398 A PL34059398 A PL 34059398A PL 187198 B1 PL187198 B1 PL 187198B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filter
cigarette
tobacco
paper
condensate
Prior art date
Application number
PL98340593A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340593A1 (en
Inventor
Paul G. Henning
Original Assignee
Reemtsma H F & Ph
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7850356&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL187198(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Reemtsma H F & Ph filed Critical Reemtsma H F & Ph
Publication of PL340593A1 publication Critical patent/PL340593A1/xx
Publication of PL187198B1 publication Critical patent/PL187198B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24DCIGARS; CIGARETTES; TOBACCO SMOKE FILTERS; MOUTHPIECES FOR CIGARS OR CIGARETTES; MANUFACTURE OF TOBACCO SMOKE FILTERS OR MOUTHPIECES
    • A24D3/00Tobacco smoke filters, e.g. filter-tips, filtering inserts; Filters specially adapted for simulated smoking devices; Mouthpieces for cigars or cigarettes
    • A24D3/06Use of materials for tobacco smoke filters
    • A24D3/08Use of materials for tobacco smoke filters of organic materials as carrier or major constituent
    • A24D3/10Use of materials for tobacco smoke filters of organic materials as carrier or major constituent of cellulose or cellulose derivatives
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24DCIGARS; CIGARETTES; TOBACCO SMOKE FILTERS; MOUTHPIECES FOR CIGARS OR CIGARETTES; MANUFACTURE OF TOBACCO SMOKE FILTERS OR MOUTHPIECES
    • A24D3/00Tobacco smoke filters, e.g. filter-tips, filtering inserts; Filters specially adapted for simulated smoking devices; Mouthpieces for cigars or cigarettes
    • A24D3/04Tobacco smoke filters characterised by their shape or structure
    • A24D3/043Tobacco smoke filters characterised by their shape or structure with ventilation means, e.g. air dilution

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
  • Biological Depolymerization Polymers (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Thermistors And Varistors (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)

Abstract

1. Papieros z filtrem podlegajacym biologicznem u rozkladowi, skladajacy sie z walka tytoniu otoczonego bibulka papierosowa oraz filtra o standardowej wydajnosci re- tencyjnej, wytworzonego z wlókniny celulozowej uformowanej w strukture o okreslonej pu- szystosci, gramaturze, grubosci i ukszaltowaniu przestrzennym nawoju, otoczonego po- wloka papierow a i zawierajacego rozm ieszczona na jego obwodzie strefe wentyla- cyjna, znamienny tym, ze material filtra stanowi wyjsciowa watoksztaltna puszysta wlók- nina celulozowa, zlozona z wlókien czastkowych o nieuporzadkowanej architekturze m aksym alnie rozdzielonych m iedzy soba strum ieniem pow ietrza, pierw otnie cha- rakteryzuja sie wlasnosciami izotropowymi, korzystnie zaklejonych dodatkiem srodka wiazacego, przy czym filtr ma wydajnosc retencyjna kondensatu od 40 do 60%, stosunek wydajnosci walka okreslony przez wzajemna proporcje nikotyny oraz kondensatu zalezno- scia nikotyna * 10/kondensat wynosi dla walka tytoniu od 0,6 do 0,9, gestosc mieszanki tytoniu w walku tytoniu wynosi od 200 do 250 mg/ml, opór ciagu w alka tytoniu, mie- rzony w zam knieciu, wynosi od 45 do 65 mm H 2O, przepuszczalnosc powietrza bibul- ki papierosowej wynosi od 20 do 50 jednostek Coresta, zas stopien wentylacji filtra wynosi od 15 do 50%. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest papieros z filtrem podlegającym biologicznemu rozkładowi, czyli samoistnej biodegradacji.
Znanych jest kilka rozwiązań papierosów z filtrem ulegającym rozkładowi biologicznemu.
Tego rodzaju rozwiązania filtrów papierosowych były już wielokrotnie opisywane.
Wadą większości dotychczas opisywanych papierosów z filtrem podlegającym biologicznemu rozkładowi jest to, że filtry te zbudowane są z materiałów wywierających znaczący wpływ na smak dymu.
W efekcie palacze odrzucają wszystkie papierosy, których filtry składają się z innego materiału niż powszechnie stosowany octan celulozy.
Dalszą wadą znanych papierosów z filtrami podlegających biologicznemu rozkładowi, ujawniającą się zwłaszcza w przypadku filtrów wykonanych z celulozy, jest wyraźnie odmienny wygląd końcówki filtra..
W przeszłości prowadziło to do tego, iż filtry podlegające biologicznemu rozkładowi nie mogły zaistnieć na rynku filtrów octanowych jako monofiltry.
Z opisu zgłoszenia patentowego europejskiego nr EP-A 0745 336 znana jest konstrukcja papierosa z filtrem ulegającym biodegradacji, w której materiał filtra w zakresie jego
187 198 ukształtowania przestrzennego może być częściowo wykonany metodą układania poprzez zwijanie z marszczeniem, fałdowaniem i wtłaczaniem przy wykorzystaniu strumienia powietrza zbliżoną do metody znanej pod określeniem metody „Air-Laid”.
Filtr może być wykonany z estrów celulozy, przykładowo z octanu celulozy, lecz nie tylko z celulozy. Ponadto materiał filtra jest specjalnie fałdowany dla lepszego upakowania.
Zgłoszenie EP-A 0 255 114 ujawnia filtr papierosa wykonany jako dwuczęściowy z octanu celulozy. Część filtra na stronie brzegowej skrętka tytoniu ma wysoką zdolność retencji rzędu od 60 do 80%, przy czym tak wysoka zdolność zatrzymywania gazów jest efektem faktu, że włókna materiału filtra są wykonane jako tak cienkie jak to jest tylko możliwe dla tego rodzaju materiału i jednocześnie są tak bardzo ciasno upakowane, że gęstością mogą przypominać włókniny uzyskiwane metodą układania strumieniem lub strumieniami powietrza.
Rozwiązanie nie ujawnia jednak, jaka metoda układania materiału filtra jest stosowana i czy w ogóle dla dobrego upakowania jest stosowane fałdowanie materiału w jakikolwiek sposób.
Celem niniejszego wynalazku jest konstrukcja papierosa z filtrem podlegającym rozkładowi biologicznemu, który przy zachowaniu zalet znanego papierosa z filtrem, pozwoli na uzyskanie „typowo octanowego” wrażenia smakowego oraz „typowo octanowego” wyglądu.
W konstrukcji papierosa z filtrem podlegającym biologicznemu rozkładowi, według wynalazku składającego się z wałka tytoniu otoczonego bibułką papierosową oraz filtra o standardowej wydajności retencyjnej, wytworzonego z włókniny celulozowej uformowanej w strukturę o określonej puszystości, gramaturze, grubości i ukszałtowaniu przestrzennym nawoju, otoczonego powłoką papierową i zawierającego rozmieszczoną na jego obwodzie strefę wentylacyjną, istota rozwiązania polega na tym, że materiał filtra stanowi wyjściowa watokształtna puszysta włóknina celulozowa, złożona z włókien cząstkowych o nieuporządkowanej architekturze, maksymalnie rozdzielonych między sobą strumieniem powietrza, pierwotnie charakteryzujących się własnościami izotrpowymi, korzystnie zaklejonych dodatkiem środka wiążącego, przy czym filtr ma wydajność retencyjną kondensatu od 40 do 60%, stosunek wydajności wałka określony przez wzajemną proporcję nikotyny oraz kondensatu zależnością nikotyna * 10/kondensat wynosi dla wałka tytoniu od 0,6 do 0,9, gęstość mieszanki tytoniu w wałku tytoniu wynosi od 200 do 250 mg/ml, opór ciągu wałka tytoniu, mierzony w zamknięciu, wynosi od 45 do 65 mm H20, przepuszczalność powietrza bibułki papierosowej wynosi od 20 do 50 jednostek Coresta, zaś stopień wentylacji filtra wynosi od 15 do 50%.
Korzystnie strefa wentylacyjna ma swój początek w odległości, co najmniej 10 mm od końca filtra umieszczanego w ustach i utworzona jest przez układ porowatego papieru powłoki oraz porowatego papieru zewnętrznego, przy czym ta strefa wentylacyjna zawiera elementy otworowe.
Korzystnie jest również, gdy strefa wentylacyjna zawiera, co najmniej jeden, korzystnie co najmniej dwa rzędy wentylacyjnych otworów, oddalonych od końca filtra umieszczanego w ustach o co najmniej 10 mm.
Korzystnie jest także według wynalazku, gdy filtr składa się z nieskurczonej włókniny celulozowej o grubości od 0,5 do 1,5 mm.
Korzystnie jest także według wynalazku, gdy filtr składa się z nieskurczonej włókniny celulozowej o szerokości od 10 do 15 cm.
Zalety rozwiązania według wynalazku są skutkiem z jednej strony doboru specjalnie przygotowanego materiału celulozowego oraz dostosowanej do niego konstrukcji papierosa z filtrem, przy dopasowaniu szeregu istotnych parametrów, a mianowicie wydajności retencyjnej filtra, stosunku wydajności wałka tytoniu określanego przez wzajemną proporcję nikotyny oraz kondensatu, gęstości mieszanki tytoniu w wałku tytoniu, przepuszczalności powietrza bibułki papierosowej oraz stopnia wentylacji filtra tak, by cała konstrukcja zapewniała optymalne wrażenia smakowe oraz optymalny wygląd.
Przy tym wydajność nikotyny papierosa z filtrem wynosi nie więcej niż 1 mg, a wydajność kondensatu od 6 do 12 mg.
Pożądany stopień wentylacji od 15 do 50% uzyskano dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu strefy wentylacji zarówno w papierze zewnętrznym jak i w papierowej powłoce.
187 198
W zalecanej formie realizacji strefa wentylacyjna filtra, z co najmniej jednym albo dwoma rzędami otworów wentylacyjnych, zawiera otworki, które powinny być możliwie małe i słabo widoczne, przy czym mogą być one wytworzone w gotowym papierosie przy pomocy promieni lasera albo mechanicznie.
Dobre wyniki uzyskuje się w przypadku 15 do 25 otworów w dwóch rzędach wentylacyjnych.
Nieoczekiwanie według wynalazku okazało się, iż typowo octanowe wrażenie smakowe oraz typowo octanowy wygląd można uzyskać jedynie wówczas, gdy materiałowi celulozowemu, przy użyciu tak zwanego sposobu „Air-Laid”, czyli „układania strumieniem powietrza”, nada się postać skłębionej włókniny, którą dalej bez kurczenia wykorzystuje się do wytworzenia materiału filtra.
Ponadto w zależności od pożądanego oporu ciągu filtra, a tym samym stopnia retencji stosuje się odpowiednią kombinację gramatury, grubości i szerokości włókniny otrzymanej sposobem „układania strumieniem powietrza” czyli „Air-Laid”.
Ogólnie sposób wytwarzania włókien metodą układania strumieniem powietrza, czyli metodą „Air-Laid”, został opisany na przykład w US-PS 4, 375, 447.
W sposobie tym obrabiane włókna celulozowe nie zostają tak jak w przypadku klasycznego sposobu wytwarzania papieru, przeprowadzone w stan zawiesiny, a następnie dla utworzenia kartek dostarczone do przepuszczającego sita, w którym zależnie od ich zmielenia oraz rozszczepienia, sieciują się mechanicznie pomiędzy sobą.
W sposobie tym cząstkowe włókna zostają w maksymalnym stopniu rozdzielone przy pomocy prądów powietrza i dostarczone do przepuszczającego zamkniętego sita, z którego są zdejmowane w postaci nieuporządkowanej.
W ten sposób uzyskuje się puszystą, watokształtną włókninę o własnościach izotropowych, którą pierwotnie cechuje brak wytrzymałości mechanicznej oraz brak powiązań pomiędzy włóknami cząstkowymi.
Mechaniczne połączenia, a tym samym konieczną dla dalszej obróbki wytrzymałość uzyskuje się poprzez dodanie środka wiążącego w postaci na przykład polialkoholu winylowego, polioctanu winylu, skrobi polimerowej, dekstryny albo lateksu.
Następnie poprzez gładzenie uzyskuje się pożądany stopień grubości (g/cm3) i tym samym stopień puszystości.
Pożądaną gramaturę (g/cm2) uzyskuje się poprzez odpowiednie sterowanie szybkością sita albo poprzez odpowiednie wprowadzanie włókien do prądu powietrza
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony na przykładach realizacji opisanych poniżej.
Papieros z filtrem podlegającym rozkładowi biologicznemu według wynalazku zawiera otoczony bibułką papierosową wałek tytoniu oraz połączony z wałkiem tytoniu filtr. Gęstość mieszanki tytoniu wynosi od 200 do 250 mg/ml. Opór ciągu wałka mierzony w zamknięciu wynosi od 45 do 65 mm H 2O.
Bibułka papierosowa ma przepuszczalność powietrza od niskiej do średniej, w granicach od 15 do 50 jednostek Coresta.
Stosunek wydajności wałka określany przez wzajemną proporcję nikotyny oraz kondensatu zależnością : nikotyna * 1O/kondensat, wynosi dla zastosowanej mieszanki tytoniu od 0,6 do 0,9.
Filtr składa się ze złożonej i nie skurczonej włókniny celulozowej uzyskanej metodą układania strumieniami powietrza („Air-Laid”) i jest otoczony porowatym papierem powłoki.
Papier powłoki otoczony jest przez papier zewnętrzny, który ma strefy porowate i służy do przymocowania filtra do wałka tytoniu.
Przepuszczalność powietrza stref porowatych papieru zewnętrznego jest przy tym dobrana w taki sposób, że w połączeniu ze znajdującym się pod spodem papierem powłoki uzyskuje się pożądany stopień wentylacji filtra.
Połączenie wyżej opisanego filtra oraz wałka tytoniu zostało poddane próbom, które wykazały wydajność kondensatu od 6 do 12 mg oraz maksymalną wydajność nikotyny 1 mg.
Próby z udziałem palaczy wykazały, iż papierosy opisanego rodzaju nie dają się odróżnić od papierosów z konwencjonalnym filtrem octanowym.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Papieros z filtrem podlegającym biologicznemu rozkładowi, składający się z wałka tytoniu otoczonego bibułką papierosową oraz filtra o standardowej wydajności retencyjnej, wytworzonego z włókniny celulozowej uformowanej w strukturę o określonej puszystości, gramaturze, grubości i ukszałtowaniu przestrzennym nawoju, otoczonego powłoką papierową i zawierającego rozmieszczoną na jego obwodzie strefę wentylacyjną, znamienny tym, że materiał filtra stanowi wyjściowa watokształtna puszysta włóknina celulozowa, złożona z włókien cząstkowych o nieuporządkowanej architekturze maksymalnie rozdzielonych między sobą strumieniem powietrza, pierwotnie charakteryzują się własnościami izotropowymi, korzystnie zaklejonych dodatkiem środka wiążącego, przy czym filtr ma wydajność retencyjną kondensatu od 40 do 60%, stosunek wydajności wałka określony przez wzajemną proporcję nikotyny oraz kondensatu zależnością nikotyna * 1O/kondensat wynosi dla wałka tytoniu od 0,6 do 0,9, gęstość mieszanki tytoniu w wałku tytoniu wynosi od 200 do 250 mg/ml, opór ciągu wałka tytoniu, mierzony w zamknięciu, wynosi od 45 do 65 mm H20, przepuszczalność powietrza bibułki papierosowej wynosi od 20 do 50 jednostek Coresta, zaś stopień wentylacji filtra wynosi od 15 do 50%.
  2. 2. Papieros z filtrem według zastrz. 1, znamienny tym, że strefa wentylacyjna ma swój początek w odległości co najmniej 10 mm od końca filtra umieszczanego w ustach i utworzona jest przez układ porowatego papieru powłoki oraz porowatego papieru zewnętrznego.
  3. 3. Papieros z filtrem według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że strefa wentylacyjna zawiera elementy otworowe.
  4. 4. Papieros z filtrem według zastrz. 3, znamienny tym, że strefa wentylacyjna zawiera co najmniej jeden, korzystnie co najmniej dwa rzędy wentylacyjnych otworów, oddalonych od końca filtra umieszczanego w ustach o co najmniej 10 mm.
  5. 5. Papieros z filtrem według zastrz. 1 albo 2, albo 4, znamienny tym, że filtr składa się z nieskurczonej włókniny celulozowej o grubości od 0,5 do 1,5 mm.
  6. 6. Papieros z filtrem według zastrz. 5, znamienny tym, że filtr składa się z nieskurczonej włókniny celulozowej o szerokości od 10 do 15 cm.
PL98340593A 1997-11-21 1998-11-10 Papieros z filtrem podlegającym biologicznemu rozkładowi PL187198B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19753193A DE19753193A1 (de) 1997-11-21 1997-11-21 Biologisch abbaubarer Filter für Cigaretten
PCT/EP1998/007120 WO1999026497A1 (de) 1997-11-21 1998-11-10 Biologisch abbaubarer filter für cigaretten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340593A1 PL340593A1 (en) 2001-02-12
PL187198B1 true PL187198B1 (pl) 2004-05-31

Family

ID=7850356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98340593A PL187198B1 (pl) 1997-11-21 1998-11-10 Papieros z filtrem podlegającym biologicznemu rozkładowi

Country Status (27)

Country Link
EP (1) EP1032283B1 (pl)
JP (1) JP2001523479A (pl)
KR (1) KR20010032330A (pl)
CN (1) CN1130135C (pl)
AT (1) ATE225134T1 (pl)
AU (1) AU1667699A (pl)
BG (1) BG64611B1 (pl)
CZ (1) CZ289363B6 (pl)
DE (2) DE19753193A1 (pl)
DK (1) DK1032283T3 (pl)
EA (1) EA001997B1 (pl)
EE (1) EE200000268A (pl)
ES (1) ES2182382T3 (pl)
HK (1) HK1034880A1 (pl)
HR (1) HRP20000418A2 (pl)
HU (1) HU225287B1 (pl)
ID (1) ID25459A (pl)
NO (1) NO309354B1 (pl)
OA (1) OA11414A (pl)
PL (1) PL187198B1 (pl)
PT (1) PT1032283E (pl)
SK (1) SK283275B6 (pl)
TR (1) TR200001454T2 (pl)
TW (1) TW533062B (pl)
UA (1) UA56285C2 (pl)
WO (1) WO1999026497A1 (pl)
YU (1) YU49407B (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2360852A1 (en) 1999-02-26 2000-08-31 H. F. And Ph. F. Reemtsma Gmbh Smokable product
CN100551283C (zh) * 2005-11-23 2009-10-21 云南烟草科学研究院 一种带二元复合嘴棒的卷烟及其制备方法
US7878210B2 (en) * 2007-06-04 2011-02-01 Philip Morris Usa Inc. Cellulose acetate fiber modification
DE102009016148A1 (de) * 2009-04-03 2010-10-14 Mcairlaid's Vliesstoffe Gmbh & Co. Kg Filtermaterial zum Reinigen von Luft und Gasen
US9149068B2 (en) * 2012-10-11 2015-10-06 Schweitzer-Mauduit International, Inc. Wrapper having reduced ignition proclivity characteristics

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US792913A (en) * 1903-01-16 1905-06-20 James J Mulconroy Coupling device for rubber tubing, pipe, hose, &c.
ZA804947B (en) * 1979-08-28 1981-06-24 British American Tobacco Co Smoke filtration
US4375447A (en) * 1979-12-21 1983-03-01 Kimberly-Clark Corporation Method for forming an air-laid web of dry fibers
DE3625593A1 (de) * 1986-07-29 1988-02-04 Bat Cigarettenfab Gmbh Filtercigarette
DE69520816T2 (de) * 1994-10-31 2001-09-13 Daicel Chem Tabakrauchfiltermaterial und Tabakrauchfilter hergestellt aus diesem Material
JP3606950B2 (ja) * 1995-05-31 2005-01-05 ダイセル化学工業株式会社 たばこフィルターおよびその製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
EA200000549A1 (ru) 2000-10-30
HUP0100392A2 (hu) 2001-05-28
ES2182382T3 (es) 2003-03-01
WO1999026497A1 (de) 1999-06-03
KR20010032330A (ko) 2001-04-16
NO20002516L (no) 2000-05-16
DE19753193A1 (de) 1999-05-27
CZ289363B6 (cs) 2002-01-16
TR200001454T2 (tr) 2002-06-21
ATE225134T1 (de) 2002-10-15
DE59805850D1 (de) 2002-11-07
PL340593A1 (en) 2001-02-12
CZ20001829A3 (en) 2001-05-16
CN1283965A (zh) 2001-02-14
JP2001523479A (ja) 2001-11-27
BG64611B1 (bg) 2005-09-30
OA11414A (en) 2004-04-20
ID25459A (id) 2000-10-05
YU49407B (sh) 2005-11-28
EP1032283A1 (de) 2000-09-06
EP1032283B1 (de) 2002-10-02
HUP0100392A3 (en) 2001-11-28
UA56285C2 (uk) 2003-05-15
EE200000268A (et) 2001-08-15
NO20002516D0 (no) 2000-05-16
HU225287B1 (en) 2006-09-28
PT1032283E (pt) 2003-02-28
HRP20000418A2 (en) 2000-08-31
AU1667699A (en) 1999-06-15
NO309354B1 (no) 2001-01-22
HK1034880A1 (en) 2001-11-09
DK1032283T3 (da) 2003-02-03
TW533062B (en) 2003-05-21
SK283275B6 (sk) 2003-05-02
YU30900A (sh) 2002-09-19
BG104547A (en) 2001-02-28
EA001997B1 (ru) 2001-10-22
SK7422000A3 (en) 2000-10-09
CN1130135C (zh) 2003-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5115823A (en) Flavor-enhancing smoking filter
KR101789227B1 (ko) 첨가제를 갖는 시트 필터 물질
US5823201A (en) Tobacco filters and a method of producing the same
FI70366B (fi) Tobaksprodukt
JP3576222B2 (ja) たばこ煙用フィルター素材およびその製造方法
EP0782400B1 (en) Selective filtration device
US4197863A (en) Tobacco smoke filter
RU2130279C1 (ru) Сигаретный фильтр и сигарета
ES2925883T3 (es) Material de filtro hidroentrelazado para artículos para fumar
CN113412064B (zh) 具有生物可降解过滤材料的气溶胶生成制品
GB2094130A (en) Wrapper material for smoking articles
JPH06269270A (ja) 別々のトウ及びウエブフイルターを有する同軸喫煙フイルター
US4776354A (en) Filtered smoking article
PL187198B1 (pl) Papieros z filtrem podlegającym biologicznemu rozkładowi
PL187199B1 (pl) Filtr do wyrobów tytoniowych w szczególności do papierosów
AU2013324682B2 (en) Smoking article
JP4209999B2 (ja) シガレット用フィルター