PL187025B1 - Bęben łańcuchowy do przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem środkowym lub podwójnym i narzędzie do demontażu pierścieni mocujących bębna łańcuchowego - Google Patents

Bęben łańcuchowy do przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem środkowym lub podwójnym i narzędzie do demontażu pierścieni mocujących bębna łańcuchowego

Info

Publication number
PL187025B1
PL187025B1 PL97321624A PL32162497A PL187025B1 PL 187025 B1 PL187025 B1 PL 187025B1 PL 97321624 A PL97321624 A PL 97321624A PL 32162497 A PL32162497 A PL 32162497A PL 187025 B1 PL187025 B1 PL 187025B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drum
ring
sprocket
shaft
rings
Prior art date
Application number
PL97321624A
Other languages
English (en)
Other versions
PL321624A1 (en
Inventor
Gerhard Merten
Bernd Steinkuhl
Adam Klabisch
Original Assignee
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19724994A external-priority patent/DE19724994C2/de
Application filed by Dbt Gmbh filed Critical Dbt Gmbh
Publication of PL321624A1 publication Critical patent/PL321624A1/xx
Publication of PL187025B1 publication Critical patent/PL187025B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G23/00Driving gear for endless conveyors; Belt- or chain-tensioning arrangements
    • B65G23/02Belt- or chain-engaging elements
    • B65G23/04Drums, rollers, or wheels
    • B65G23/06Drums, rollers, or wheels with projections engaging abutments on belts or chains, e.g. sprocket wheels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Gears, Cams (AREA)
  • Shovels (AREA)

Abstract

1 Beben lancuchowy do przenosnika zgrzeblowego z lancu- chem srodkowym lub podwójnym, z dzielonym kolem lancuchowym, którego segmenty sa polaczone nieruchomo z walem bebna lancuchowe- go, ulozyskowanego z obu stron kola lancuchowego na lozyskach w scianach bocznych ramy przenosnika i posiadajacy umieszczone z obu stron kola lancuchowego elementy pierscieniowe, otaczajace wal i zabezpieczajace kolo lancuchowe w stanie zabudowy na wale, z których co najmniej jeden jest wykonany jako dzielony pierscien zamykajacy, otaczajacy kolo lancuchowe, skladajacy sie z polaczonych miedzy soba rozlacznie segmentów, zdejmowalnych promieniowo z walu, znamienny tym, ze segmenty (1', 1”) dzielonego kola lancuchowego (1) sa polaczone nieobrotowo z walem (2) poprzez osiowe zlacze z pasowanym wpustem (8) 1 zdejmowalne promieniowo z walu (2) przy usunietym dzielonym pierscieniu zamykajacym (4) lub pierscie- niach zamykajacych 1 rozlaczaniu zlacza z pasowanym wpustem. 33 Narzedzie do demontazu pierscieni mocujacych bebna lancuchowego, zamocowanych na segmentach kola lancuchowego, znamienne tym, ze sklada sie z nozycowych szczek (37), których obie czesci (36) polaczone w przegubie (35) przeciwnie wychylne w kie- runku zamykania 1 otwierania, wyposazone sa w powierzchnie chwy- takowe (38), osadzane na pierscieniu mocujacym (20) na jego prze- ciwleglych stronach obwodu FIG 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest bęben łańcuchowy do przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem środkowym lub podwójnym i narzędzie do demontażu pierścieni mocujących bębna łańcuchowego, znajdujący zastosowanie w górniczych przenośnikach zgrzebłowych.
Tak wykonany bęben łańcuchowy jest przedmiotem starszego zgłoszenia patentowego DE nr 196 19 821.6 zgłaszającego. Nieobrotowe połączenie dzielonego koła łańcuchowego z wałem napędowym, ułożyskowanym w ramie przenośnika zgrzebłowego, jest wykonane za pomocą uzębienia wielowypustowego, podczas gdy pierścienie zamykające, utworzone przez dzieloną tuleję lub części pierścieniowe są przez złącza wpust - wypust połączone nieobrotowo z wałem. Ponieważ płaszczyzny podziału pierścieni zamykających utworzonych z dwóch półpierścieni, są umieszczone z przestawieniem w kierunku obwodu wału wobec płaszczyzny podziału koła łańcuchowego, składającego się z segmentów, jest możliwe wykonanie bębna łańcuchowego, w którym segmenty koła łańcuchowego są utrzymywane przez kształtowe otoczenie pierścieniem zamykającym, a złącza śrubowe na pierścieniu zamykającym nie są poddawane działaniu wysokich sił roboczych tak, że podczas pracy przenośnika nie może dochodzić do złamania złącza śrubowego. Pierścienie zamykające tworzą z kołem łańcuchowym obwodowe tuleje o stosunkowo dużych wymiarach szerokości.
Wychodząc ze wspomnianego rodzaju budowy bębna łańcuchowego zadaniem wynalazku jest takie jego ukształtowanie, żeby przy prostym montażu i demontażu koła łańcuchowego, podlegającego podczas pracy przenośnika wysokiemu zużyciu, można było zrezygnować ze stosunkowo nakładczego w wykonaniu uzębienia wielowypustowego na wale i na kole łańcuchowym na korzyść stosunkowo prosto wytwarzanego połączenia nieobrotowego pomiędzy kołem łańcuchowym a wałem.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że segmenty dzielonego koła łańcuchowego są połączone nieobrotowo z wałem poprzez osiowe złącze z pasowanym wpustem i zdejmowalne promieniowo z wału, przy usuniętym dzielonym pierścieniu zamykającym lub pierścieniach zamykających i rozłączeniu złącza z pasowanym wpustem.
Korzystnie oba segmenty dzielonego koła łańcuchowego są przez osiowe złącze z pasowanym wpustem połączone nieobrotowo i rozłączalnie z wałem.
W bębnie łańcuchowym według wynalazku dzielone koło łańcuchowe jest połączone nieobrotowo z wałem przez proste i korzystnie w kosztach wytwarzane siłowe złącze z pasowanym wpustem dla przeniesienia momentu obrotowego pomiędzy wałem a kołem łańcuchowym, mianowicie w ten sposób, że po zluzowaniu i oddzieleniu co najmniej jednego dzie187 025 lonego pierścienia zamykającego wyprowadza się promieniowo segmenty koła łańcuchowego z pasowanego wpustu i ściąga z wału. Dzięki temu osiąga się prosty montaż i demontaż dzielonego koła łańcuchowego, podlegającego podczas pracy wysokiemu zużyciu. Korzystnie po obu stronach, umieszczonego na wale za pomocą pasowanego wpustu, koła łańcuchowego jest umieszczony dzielony pierścień zamykający, który obraca się z kołem łańcuchowym. Istnieje także możliwość umieszczenia pierścienia zamykającego tylko po jednej stronie koła łańcuchowego dzielonego i rozłączanego od wału. Przy tym po drugiej stronie koła łańcuchowego może być umieszczony nie dzielony, a więc wykonany jednoczęściowo pierścień zamykający, który również podczas pracy obraca się z kołem łańcuchowym. Przy tym jest to tak dobrane, że pierścień zamykający lub pierścienie zamykające jest, względnie są sprzężone rozłączalnie z kołem łańcuchowym w celu zabierania obrotowego.
Korzystnie pierścień zamykający lub każdy dzielony pierścień zamykający składa się z dwóch półpierścieni, które są połączone rozłączalnie przez śruby, umieszczone w przybliżeniu równolegle do kierunku stycznego wału. Pierścienie zamykające, umieszczone z obu stron koła łańcuchowego na wale, z których co najmniej jeden jest wykonany jako dzielony pierścień zamykający, mają celowo kołnierz oporowy, za pomocą którego jest przechwytywane odsądzenie dzielonego koła łańcuchowego. Pierścienie zamykające zapewniają bezprzesuwowe osadzenie dzielonego koła łańcuchowego na wale i mogą ewentualnie służyć także do zabezpieczenia połączenia pasowanego wpustu, pomiędzy kołem łańcuchowym a wałem, chociaż przy tym korzystnie stosuje się rozłączalne pierścienie mocujące, które obejmują segmenty koła łańcuchowego na pierścieniowych powierzchniach odsadzenia. Zazwyczaj zaleca się przestawienie płaszczyzny podziału pierścienia zamykającego lub dzielonych pierścieni zamykających, wobec płaszczyzny podziału dzielonego koła łańcuchowego, w kierunku obwodowym, przez co unika się nadzwyczaj wysokich obciążeń roboczych na złączach śrubowych pierścienia zamykającego lub dzielonych pierścieni zamykających.
Według dalszej korzystnej cechy wynalazku ściany boczne ramy przenośnika są zaopatrzone w stały czop wydrążony, wystający osiowo do jej przestrzeni wewnętrznej, przy czym wał jest ułożyskowany na łożyskach w czopach wydrążonych a pierścień zamykający lub dzielone pierścienie zamykające jest lub są umieszczone jako pierścień pośredni pomiędzy odnośnym czopem wydrążonym a kołem łańcuchowym. Zwłaszcza przy dzielonym kole łańcuchowym dla przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem podwójnym, szerokość pierścienia lub dzielonych pierścieni zamykających jest tak zwymiarowana, że ona jest mniejsza od szerokości koła łańcuchowego. Koło łańcuchowe jest więc zestawione z dwóch części umieszczonych obok siebie na wale, z których każda jest utworzona przez dwa segmenty.
Przy tym oba dzielone koła łańcuchowe, przy usuniętym pierścieniu lub pierścieniach zamykających mogą być zdjęte lub nasadzone na wał. Zwykle obie części koła łańcuchowego celowo są tak połączone przez pasowany wpust z wałem, że ich płaszczyzny podziału są wzajemnie przestawione w kierunku obwodowym wału o 60° do 70°, przez co osiąga się korzystne przenoszenie momentu obrotowego z wału na koło łańcuchowe i przez to na pasmo łańcucha zgrzebłowego.
Przy dzielonym kole łańcuchowym płaszczyzna podziału pomiędzy segmentami koła łańcuchowego celowo jest tak umieszczona, że ona na ich obu końcach wybiega do luzu międzyzębnego koła łańcuchowego. Jeżeli koło łańcuchowe, względnie jego część ma nieparzystą ilość zębów, to płaszczyzna podziału jest załamaną płaszczyzną podziału, której oba ramiona są wzajemnie nachylone pod kątem rozwartym, przy czym oba segmenty koła łańcuchowego mają różną długość łuku i różną ilość zębów.
Przykłady wykonania wynalazku są przedstawione na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia bęben łańcuchowy z częściami ramy, służącej do umieszczenia bębna, w przekroju, fig. 2 przekrój zmienionego bębna łańcuchowego, odpowiadający fig. 1, fig. 3 - w widoku z boku dzielone koło łańcuchowe, fig. 4 - pojedynczy pierścień zamykający w widoku z boku, częściowo w przekroju promieniowym, fig. 5 - pierścień z fig. 4 w widoku z boku, fig. 6 - szczegół VI z fig. 2 w powiększeniu, fig. 7 - pojedynczy pierścień mocujący w widoku z boku, fig. 8 - przekrój wzdłużny zmienionej postaci wykonania bębna łańcuchowego, fig. 9 - w uproszczeniu szczegół bębna łańcuchowego z fig. 8, przedstawiający płaską uszczelkę, umieszczoną pomiędzy obydwoma
187 025 segmentami koła łańcuchowego, fig. 10 - przekrój obu dzielonych pierścieni zamykających bębna łańcuchowego według fig. 8, fig. 11 - pierścień zamykający według fig. 10 w widoku, w kierunku strzałki XI na fig. 10, fig. 12 - w widoku uszczelkę dla dzielonego pierścienia zamykającego według fig. 10 i 11, fig. 13 - pierścień mocujący bębna łańcuchowego według fig. 8-12, a fig. 14 - widok narzędzia do demontażu pierścienia mocującego.
Bęben łańcuchowy dla przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem środkowym lub podwójnym, pokazany na fig. 1 i 2, składa się z dzielonego koła łańcuchowego 1, poziomego wału 2, na którym jest osadzone koło łańcuchowe 1, który jest ułożyskowany z obu stron koła łańcuchowego 1 na łożyskach 3 w postaci łożyska tocznego i według postaci wykonania według fig. 1 z dzielonego pierścienia.zamykającego 4, a według postaci wykonania według fig. 2, z dwóch pierścieni zamykających 4 i 5. Obie pionowe ściany boczne 6 ramy przenośnika zgrzebłowego łańcuchowego, przyjmujące bęben łańcuchowy, są pokazane na fig. 1 i 2 jedynie w obszarze ułożyskowania wału 2. Na ścianach bocznych 6 jest umieszczony na stałe osiowy czop wydrążony 7, wystający osiowo do przestrzeni wewnętrznej ramy, który przyjmuje odnośne łożysko 3 wału 2 i na jednym końcu jest wykonany z napędowym końcem 2'.
Koło łańcuchowe 1 na fig. 1 i 2 jest ukształtowane jako koło podwójne i składa się z dwóch pojedynczych części 1A i 1B, które mogą być ukształtowane jednakowo i które składają się z dwóch segmentów 1' i 1 w postaci panewki, jak to pokazuje fig. 3. Każda część 1A i 1B jest więc wykonana jako dzielona i w pokazanym przykładzie wykonania ma nieparzystą ilość zębów, tutaj siedem zębów 9. Płaszczyzna podziału obu części 1A i 1B jest oznaczona 10 i przebiega każdorazowo w luce międzyzębnej, pomiędzy dwoma sąsiednimi zębami 9 odnośnej części 1A i 1B. A więc każda część 1A i 1B składa się z dwóch segmentów 1' i 1 o różnej długości luki i ilości zębów 9, przy czym w pokazanym przykładzie wykonania segment 1' ma większą długość łuku i jest zaopatrzony w cztery rozdzielone na obwodzie zęby 9, a drugi segment 1 ma na mniejszej długości łuku trzy zęby 9. Z uwagi na różne długości łuku segmentów 1' i 1 na każdej części 1A i 1B istnieje załamana płaszczyzna podziału 10 pomiędzy obydwoma segmentami 1' i 1, przy czym oba ramiona tej płaszczyzny podziału 10 są nachylone wzajemnie do środka części 1A lub 1B pod kątem a, który korzystnie wynosi około 11° do 120°. Obie części 1A i 1B, w obszarze płaszczyzny symetrii pomiędzy ścianami bocznymi 6 są połączone nieobrotowo i rozłączalnie z wałem 2, mianowicie przez osiowy, pasowany wpust
8. Jak pokazuje fig. 1 i 2 pasowany wpust 8 rozciąga się w obszarze środkowym walu 2, który po obu bokach tego obszaru środkowego jest odsądzony w średnicy. W stanie zabudowy obie części 1A i 1B są zwrócone do siebie powierzchniami bocznymi.
Obie części 1A i 1B są tak osadzone poprzez pasowany wpust 8 na wale 2, że ich płaszczyzny podziału 10 są wzajemnie przestawione w kierunku obwodu wału 2 o kąt, korzystnie 60° do 70°. Za pomocą tego przestawionego kątowo położenia zabudowy obu części 1A i 1b, tworzących koło łańcuchowe, podzas pracy przenośnika jest polepszone przeniesienie momentu obrotowego z wału 2 na oba łańcuchy zgrzebłowe. Pasowane wpusty 8 wchodzą w odpowiednie osiowe rowki 8' na wewnętrznej cylindrycznej powierzchni piasty części 1A i 1B. Zamiast tego pasowane wpusty mogą być także umieszczone na wewnętrznej cylindrycznej powierzchni piasty części 1A i 1B i wchodzą w odpowiednie osiowe rowki na wale 2.
Z figury 1 i 2 jest widoczne, że osiowa długość pasowanego wpustu 8 jest w przybliżeniu mniejsza od szerokości koła łańcuchowego 1, ukształtowanego jako koło podwójne. Obie części 1A i 1B na swoich zwróconych do siebie powierzchniach bocznych są wzajemnie ustalone przez osiowe czopy lub kołki. Na fig. 1 i 2 jest pokazany taki kołek mocujący lub pasowany 11, który wchodzi w otwory ślepe 11' na powierzchniach bocznych części 1A i 1B i dzięki temu wzajemnie rozłącznie ustala obie części 1A i 1B w kierunku obrotu.
Dzielony pierścień zamykający 4, pokazany na fig. 1 i 2 jako pierścień pośredni jest umieszczony pomiędzy odnośnymi czopami wydrążonymi 7 i zabudowanym kołem łańcuchowym 1. Jak przede wszystkim pokazują fig. 4 i 5 dzielony pierścień zamykający 4 składa się z dwóch części pierścieniowych lub segmentów pierścieniowych 4', 4, które na swoich promieniowych płaszczyznach podziału 12 są wzajemnie połączone rozłączalnie za pomocą śrub 13 w pierścień zamykający, przy czym śruby 13 przechodzą przez w przybliżeniu styczne otwory w segmentach pierścieniowych 4' i 4. Według fig. 4 oba segmenty pierścieniowe 4' i 4
187 025 w każdej płaszczyźnie podziału 12 są połączone za pomocą dwóch równoległych śrub 13, które są umieszczone równolegle do kierunku stycznego wału 2. Poza tym fig. 1, 2 i 4 pokazują, że pierścień zamykający 4 na swoim obwodzie zewnętrznym ma kołnierz, skierowany osiowo do koła łańcuchowego 1, lub kołnierz oporowy 14, który w stanie zmontowanym otacza odsądzenie 15 na odnośnej powierzchni bocznej dzielonego koła łańcuchowego 1, względnie jego części 1A, IB.
W bębnie łańcuchowym według fig. 1 tylko po jednej stronie (lewej) dzielonego koła łańcuchowego 1 jest umieszczony pierścień zamykający 4, jako pierścień pośredni pomiędzy kołem łańcuchowym 1 a czopem wydrążonym 7, podczas gdy po przeciwlwegłej stronie koła łańcuchowego 1 bęben łańcuchowy kończy się w odstępie szczelinowym od wewnętrznej pierścieniowej powierzchni czołowej czopa wydrążonego 7. Ta szczelina pomiędzy pierścieniem zamykającym 4 a czopem wydrążonym 7 jest zamknięta ślizgowym uszczelnieniem pierścieniowym. Uszczelnienie to posiada dwa nośniki 16 i 17, które są wyposażone w układ metalowych pierścieni ślizgowych 18, 19. Po stronie pierścienia zamykającego 4 nośnik 16 jest umieszczony w wewnętrznym, wielokrotnie zestopniowanym wybraniu w pierścieniu zamykającym 4, a nośnik 17 jest umieszczony w czopie wydrążonym 7. Przy tym nośnik 16, przyporządkowany pierścieniu zamykającemu 4 jest celowo połączony z nim nieobrotowo ale rozłączałnie tak, że on jest zabierany przez pierścień zamykający 4, obracający się z kołem łańcuchowym 1. Po przeciwległej stronie, gdzie nie ma pierścienia zamykającego 4 znajduje się zewnętrzny nośnik 17, umieszczony od strony czołowej w otworze wewnętrznym czopa wydrążonego 7, podczas gdy wewnętrzny nośnik 16 jest umieszczony w wybraniu w piaście dzielonego koła łańcuchowego 1 i połączony nieobrotowo ale rozłączałnie albo z wałem 2 lub z kołem łańcuchowym 1. Po stronie pierścienia zamykającego 4 oba segmenty 1' i 1 części 1A są wzajemnie mocowane przez rozłączalny pierścień mocujący 20, który otacza pierścieniowe odsądzenie 15 i jest otoczony przez kołnierz oporowy 14 pierścienia zamykającego 4. Ta sytuacja jest pokazana na fig. 6 w powiększeniu. Jest także widoczne z fig. 7, że pierścień mocujący 20 ma szereg otworów gwintowanych 21, rozdzielonych na obwodzie, w które po oddzieleniu pierścienia mocującego 4 i utworzeniu wolnej przestrzeni, można wkręcić śrubę ściągającą, za pomocą której można ściągnąć w kierunku sąsiadującego czopa wydrążonego 7 pierścień mocujący 20.
Zamiast tego lub dodatkowo na obwodzie pierścienia mocującego 20 może być umieszczonych szereg wybrań 22, w które można wprowadzić narzędzie ręczne, aby go ściągnąć z odsadzenia 15.
Dzielony pierścień mocujący 4 jest połączony nieobrotowo i rozłączałnie z kołem łańcuchowym 1. Jak pokazuje fig. 7 jest to urzeczywistnione dzięki temu, że pierścień mocujący 20 na swoim obwodzie zewnętrznym jest zaopatrzony w co najmniej jedno spłaszczenie 23, naprzeciwko którego znajduje się odpowiednio spłaszczone wybranie 14' (fig.4), w rodzaju krzywki, na powierzchni wewnętrznej kołnierza oporowego 14 pierścienia zamykającego 4 tak, że on w stanie zabudowy jest współzabierany przez koło łańcuchowe 1, napędzane przez wał 2. Zamiast tego pierścień zamykający 4 może być współzabierany w inny sposób, np. przez nieobrotowe połączenie z wałem 2 lub dzielonym kołem łańcuchowym 1.
W postaci wykonania według fig. 12 oba segmenty 1' i 1 drugiej części IB koła łańcuchowego 1 są również utrzymywane przez pierścień mocujący 20 wspomnianego rodzaju, który mocuje segmenty 1' i 1 na odsądzeniu 15, które jest wykonane na końcu części IB. Jak pokazuje fig. 1 inny pierścień mocujący 20 jest umieszczony pomiędzy obydwoma częściami 1A i IB, które w tym celu na zwróconych do siebie powierzchniach bocznych mają obwodowy rowek 20' dla przyjęcia rozłączalnego pierścienia mocującego 20. Ogółem w dzielonym kole łańcuchowym 1 są przewidziane cztery pierścienie mocujące 20, otaczające segmenty 1' i 1, które przy demontażu koła łańcuchowego 1, są usuwane z części 1A i IB, a w stanie zmontowanym zabezpieczają połączenie pasowanym wpustem 8 segmentów 1' i 1 z wałem 20.
Aby wybudować dzielone koło łańcuchowe 1 i osadzić nowe koło łańcuchowe należy rozłączyć śruby 13 pierścienia zamykającego 4 i zdjąć promieniowo z wału 2 oba oddzielane wzajemnie jego segmenty 4' i 4. Następnie w sposób już opisany pierścień mocujący 20, znajdujący się po stronie pierścienia zamykającego, ściąga się za pomocą narzędzia z odsadzenia 15 w kierunku do
187 025 czopa wydrążonego 7, po czym część 1A koła łańcuchowego 1, po usunięciu pasowanego kołka 11 z drugiej części IB, przesuwa się na lewo na wale 2 tak, że można teraz usunąć pierścień mocujący 20, znajdujący się pomiędzy częściami 1A i IB, jak także pierścień mocujący 20 znajdujący się po prawej stronie i ściągnąć obie części 1A i lB koła łańcuchowego 1 zgodnie ze strzałką R w promieniowym kierunku pasowanego wpustu i zdjąć z wału 2. Montaż dzielonego koła łańcuchowego 1 na wale 2 odbywa się w odwrotny sposób. Przy tym zwraca się uwagę, że przy demontażu koła łańcuchowego 1 na wale 2 mogą pozostać pierścienie mocujące 20 tak, że one przy montażu nowego koła łańcuchowego pozostają do dyspozycji, w celu zamocowania jego segmentów.
Według fig. 1, po tej stronie na której nie ma dzielonego pierścienia mocującego 4 czop wydrążony 7 jest zaopatrzony w kołnierz oporowy, odpowiadający kołnierzowi oporowemu 14, który w stajnie zmontowanym otacza koło łańcuchowe. Zazwyczaj koło łańcuchowe w stanie zmontowanym, przez dzielony pierścień zamykający 4, znajdujący się w pokazanym stanie zabudowy, a po przeciwległej stronie przez czop wydrążony 7, jest zabezpieczone przed przesuwem osiowym na wale 2.
W uprzywilejowanej postaci wykonania bębna łańcuchowego według fig. 2, po obu bokach dzielonego koła łańcuchowego 1 są umieszczone pierścienie zamykające 4 i 5. Przy tym pierścień zamykający 5 może być również wykonany jako dzielony pierścień zamykający 4. Pierścień zamykający 5 może być także ukształtowany jako pierścień nie dzielony, który swoim kołnierzem oporowym 14 otacza pierścieniowe odsądzenie 15 części lB. Dzielone koło łańcuchowe 1, ukształtowane jako koło podwójne jest zabezpieczone w stanie zabudowy przed przesuwaniem osiowym na wale 2 przez oba pierścienie zamykające 4 i 5. Za zwyczaj obie części 1A i lB są wzajemnie ustalone przez pasowany kołek 11 i przez cztery pierścienie mocujące 20 zabezpieczone na połączeniu za pomocą pasowanego wpustu 8. Pierścienie mocujące 20, jak już opisano w odniesieniu do fig. 4 do 7, są połączone współobrotowo z dzielonym kołem łańcuchowym 1. Montaż i demontaż dzielonego koła łańcuchowego 1 według fig. 1 odbywa się w jednakowy sposób jak w postaci wykonania według fig.l.
W celu wybudowania dzielonego koła łańcuchowego 1 oba pierścienie mocujące 4 i 5 przez usunięcie śrub 13 są wybudowywane, po czym dzielone koło łańcuchowe 1 po rozłączeniu pierścieni mocujących 20 jest zdejmowane z wału 2.
Chociaż w przykładach wykonania według fig. 1 i 2 podwójne koło łańcuchowe składało się z dwóch dzielonych części 1A i lB i było stosowane w przenośniku zgrzebłowym z podwójnym łańcuchem, to istnieje możliwość wykonania koła łańcuchowego do przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem środkowym. Koło łańcuchowe 1 w tym przypadku ma tylko jedną część, która jak już opisano jest utworzona z dwóch segmentów 1' i 1, które za pomocą połączenia z pasowanym wpustem są połączone nieobrotowo z wałem 2 i są na nim zabezpieczone za pomocą pierścienia lub pierścieni zamykających 4, przy czym oba segmenty 1' i 1 są zamocowane przez dwa pierścienie mocujące 20, umieszczone na odsadzeniach 15. Zazwyczaj płaszczyzna podziału pierścienia lub dzielonych pierścieni zamykających jest wzajemnie przestawiona w kierunku obwodu wału 2 wobec płaszczyzny podziałów dzielonego koła łańcuchowego. Jak zaznaczono na fig. 2 nośniki 16 są zaopatrzone w osiowe czopy lub osiowe kołki sprężyste 24 , które wchodzą w odpowiednie wybrania 25 na obwodzie wewnętrznym pierścienia zamykającego 4, 5, dzięki czemu te nośniki są połączone nieobrotowo z pierścieniem zamykającym 4,5 tak, że one są współzabierane z pierścieniem zamykającym 4, 5, obracającym się z kołem łańcuchowym.
Wybrania 25 mogą być w postaci rowków, które są otwarte w stronę wału 2 tak, że dzielony pierścień ze swoimi obydwoma segmentami 4' i 4, po wykręceniu śrub 13 można ściągnąć z nośnika 16, który przy tym pozostaje on na wale 2.
Figura 8 pokazuje inną, korzystną postać wykonania bębna łańcuchowego, przy czym te same lub funkcjonalnie równowartościowe elementy konstrukcyjne są zaopatrzone w takie same oznaczniki jak w postaci wykonania według fig. 1 i 2.
Bęben łańcuchowy według fig. 8 jest przeznaczony dla przenośnika zgrzebłowego z podwójnym łańcuchem, którego oba, wzajemnie równoległe pasma łańcuchowe 27 bez końca, zawierają zgrzebła 26. Koło łańcuchowe 1 stanowi dzielone koło, którego oba segmenty 1' i 1
187 025 składają się z dwóch, stanowiących jedną całość części 1A i IB. Oba segmenty 1' i 1 mogą być podzielone w sposób jaki pokazano na fig. 3, w odniesieniu do koła łańcuchowego dla pojedynczego, środkowego łańcucha zgrzebłowego 27.
Na fig. 8 oba segmenty 1A i 1B stanowią półpanewki, które są zestawione w płaszczyźnie symetrii.
Wał 2, ułożyskowany na łożyskach 3, jest wykonany z napędowymi końcami 2', bocznie wyprowadzonymi z otworu w ścianach bocznych 6 ramy tak, że może być zastosowany dla bębna łańcuchowego napęd podwójny. Bęben łańcuchowy 4 jest wykonany symetrycznie, przy zastosowaniu dwóch, jednakowo ukształtowanych pierścieni zamykających 4, które swoim kołnierzem oporowym 14 otaczają pierścieniowe odsądzenie 15 i przylegający do niego z naprężeniem pierścień mocujący 20, przy czym kołnierz oporowy 14, otacza w zewnętrznym obszarze obwodu segmenty 1', 1, osadzone nieobrotowo ale promieniowo rozłączalnie, za pomocą pasowanych wpustów 8, poprzez włączoną pośrednio uszczelkę 28. Uszczelka 28 jest umieszczona w rowku segmentu 1', 1. Odsadzenia 15, otoczone przez zewnętrzne pierścienie mocujące 20 są w ten sposób wykonane stożkowo, że one na końcu, leżącym w stronę pierścienia mocującego 4 są wykonane w kierunku osiowym pod małym kątem około 2-4° i stosownie do tego tworzą powierzchnię klinową. Jak pokazuje fig. 13 pojedynczy pierścień mocujący 20 jest zaopatrzony w odpowiednią stożkową, pierścieniową powierzchnię wewnętrzną 20', wykonaną pod kątem 3° w kierunku do drugiej strony pierścienia mocującego 20. Dzięki nasunięciu obu jednoczęściowych pierścieni mocujących 20 na nim przyporządkowane stożkowe odsądzenie 15 zachodzi zaklinowanie i nieruchome zakleszczenie obu segmentów 1', 1 koła łańcuchowego 1, przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich pasowanego wpustu na wale 2. Zwłaszcza z fig. 13 można rozpoznać, że oba jednakowo ukształtowane pierścienie mocujące 20 są zaopatrzone w krawędź ściętą 29, wykonaną w ich zewnętrznym obszarze obwodu, która np. jest nachylona pod kątem 30° do osi symetrii i tworzy powierzchnię zaczepową dla narzędzia do rozłączania dalej opisanego, za pomocą którego można zsunąć w kierunku do sąsiadującego czopa wydrążonego 7 z odsadzenia 15 pierścień mocujący 20, osadzony klinowo na odsadzeniach 15, w kierunku do sąsiadującego czopa wydrążonego 7.
Pierścienie zamykające 4, zastosowane w bębnie łańcuchowym według fig. 8 są pokazane na fig. 10 i 11. Pierścienie zamykające 4 składające się ze skręconych ze sobą segmentów lub półpierścieni 4', 4, jak już wspomniano mają wybrania 25, leżące w płaszczyźnie podziału 12 półpierścieni 4', 4, dla przyjęcia czopów lub kołków sprężystych 24, które podczas pracy służą do obrotowego zabierania nośnika 26. Te wybrania 25 są otwarte w kierunku do strony wewnętrznej dzielonego pierścienia zamykającego 4. Jest również widoczne, że pierścienie zamykające 4 na stronie zewnętrznej, zwróconej do sąsiedniego łożyska wałeczkowego 3, są zaopatrzone w powierzchnię klinową 30, skierowaną w kierunku promieniowym na zewnątrz, utworzoną z części klinowej zamocowanej przykładowo przez klejenie i są umieszczone w środku łuku obu skręconych półpierścieni 4', 4. Fig. 8 również pokazuje, że wał 2 od strony pierścienia zamykającego 4 ma kołnierz 31, na którym opiera się powierzchnię klinową 30 pierścień zamykający 4. Za pomocą tych środków jest osiągnięte, że przy montażu pierścienia zamykającego 4, tzn. przy dociąganiu śrub 13 jego półpierścienie 4', 4 poprzez działanie klinowe na kołnierzu 31 są dociskane do odnośnej strony czołowej bębna łożyskowego, dzięki czemu pierścień mocujący 20 swoją wewnętrzna powierzchnią stożkową 20 jest wciskany na stożkowe odsądzenie 15, przez co dany segment 1', 1 koła łańcuchowego 1 jest za pomocą pierścienia mocującego 20 pewnie unieruchomiony i zabezpieczony w swoim położeniu na wale 2.
Zaleca się uszczelnienie obu segmentów 1' i 1 w ich płaszczyźnie podziałowej przed brudem i wilgocią. Jest to zaznaczone na fig. 9. Stosownie do tego w obu płaszczyznach podziałowych, w których wzajemnie przylegają segmenty 1' i 1 są umieszczone płaskie uszczelki 32, które w stanie montażu uszczelniają od zewnątrz szczelinę pomiędzy częściami 1A i IB koła łańcuchowego 1. Te płaskie uszczelki 32 są wykonane z odpowiedniego, podatnego materiału z gumy lub tworzywa sztucznego i mają celowo grubość, wynoszącą około 1 mm. Także dzielone pierścienie mocujące 4 na płaszczyznach podziałowych swoich półpierścieni 4', 4 mogą być zaopatrzone w płaskie uszczelki. Taka płaska uszczelka 33 jest przedstawiona na fig. 13. Jest
187 025 widoczne, że płaska uszczelka 33 ma zarys, który odpowiada postaci przekroju poprzecznego pierścienia zamykającego 4 z kołnierzem oporowym 14. Także te płaskie uszczelki 33 są celowo wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego o grubości około 1 mm. Uszczelki 33 na obu półpierścieniach 4', 4 są zamocowane np. przez klejenie. Tak samo mocowane są płaskie uszczelki 32 pomiędzy segmentami 1', 1 koła łańcuchowego 1.
W celu demontażu bębna łańcuchowego, pokazanego na fig. 8 rozłącza się śruby 13 łączące oba półpierścienie 4', 4 pierścienia mocującego 4 i wyciąga je promieniowo do osi wału 2. Następnie ściąga się pierścień mocujący 20 z odsadzenia 15, co jest dokonywane za pomocą narzędzia podchwytującego pierścień mocujący 20 na jego krawędzi ściętej 29.
Korzystna postać wykonania takiego narzędzia 34 do szybkiego demontażu jest pokazana na fig. 14. Jest ono ukształtowane w rodzaju szczypiec lub nożyc, których dwuramienne dźwignie 36 są połączone we wspólnym przegubie 35 i na swoich szczękach 37, wychylnych w kierunku zamykania i otwierania, mają od strony wewnętrznej powierzchnię chwytakową 38, która jest zukosowana odpowiednio do krawędzi ściętej 29 pierścienia mocującego 20 (fig. 13). Powierzchnie chwytakowe 38 tworzą więc powierzchnię wyciskową, które służą do wyciskania pierścienia mocującego 20 z odsadzeń 15, poprzez ich osadzenie na powierzchni krawędzi ściętej 29. Ramiona 39 obu dźwigni 36 na swoim wolnym końcu są połączone przez mały hydrauliczny siłownik 40, służący do uruchamiania narzędzia 34. Do siłownika 40 jest przyłączona mała pompa ręczna 4', która jest uruchamiana za pomocą dźwigni ręcznej 42, aby hydraulicznie wywoływać ruch zamykający szczęk 37. Pompa ręczna 41 tworzy ze szczękami 37 jeden zespół konstrukcyjny. Po wybudowaniu pierścieni zamykających 4 narzędzie 34 jest promieniowo do osi walu 2 tak osadzane za pierścieniem mocującym 20, zaklinowanym na odsądzeniu 15, że jego obie rozprężone szczęki 37 swoimi powierzchniami chwytakowymi 38 zaczepiają o pierścień mocujący 20 na jego krawędzi ściętej 29, w dwóch przeciwległych miejscach. Następnie siłownik 40 za pomocą pompy ręcznej 41 jest uruchamiany tak, że przez ruch zamykania szczęk 37 pierścień mocujący 20 za pomocą powierzchni chwytakowych 38 jest ściągany z odsądzenia 15 w kierunku zdjętego pierścienia zamykającego 4. Po zdjęciu pierścieni mocujących 20 można oba segmenty 1' i 1 koła łańcuchowego 1 wysunąć z pasowanego wpustu 8 i wybudować, jak to było już wyjaśnione w związku z przykładem wykonania według fig. 1 i 2.
Dzięki wynalazkowi osiąga się znaczne uproszczenie w wytwarzaniu bębna łańcuchowego, a jednocześnie jest umożliwione wytwarzanie pierścieni zamykających o małych wymiarach szerokości, co w przypadku dzielonych pierścieni ma także zaletę szczególnie prostej ich obsługi przy wbudowaniu i wyjmowaniu. Rozumie się, że cechy bębna łańcuchowego opisane w związku z fig. 8 do 13 można zastosować pojedynczo lub w kombinacji w bębnie łańcuchowym według fig. 1 i 2. Bęben łańcuchowy może być do wyboru wyposażony w koło łańcuchowe pojedyncze lub podwójne. Istotne jest przede wszystkim to, że bęben łańcuchowy jest osiowo podzielony i składa się z segmentów koła łańcuchowego montowanych nieruchomo na wale za pomocą pasowanego wpustu ale rozłączalnie.
Rozumie się, że wynalazek nie jest ograniczony do opisanych przykładów wykonania. Można nawet zrezygnować z zastosowania pierścieni mocujących, gdy ich funkcja jest spełniona przez pierścienie zamykające, osadzone na odsadzeniach dzielonego koła łańcuchowego lub gdy zabezpieczenie złącza pasowanego wpustu jest zapewnione przez inne środki. Uprzywilejowanie jednak korzystne są pierścienie mocujące, ponieważ za ich pomocą jest możliwe zamocowanie części koła łańcuchowego w stanie montażu i zabezpieczenie w złączu pasowanym wpustem.
187 025
FIG.2
187 025
FIG.3
187 025
FIG.6
187 025
FIG.8
187 025 cn
O
LL
187 025
FIG.10
FIG.12
L
187 025
187 025
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (36)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Bęben łańcuchowy do przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem środkowym lub podwójnym, z dzielonym kołem łańcuchowym, którego segmenty są połączone nieruchomo z wałem bębna łańcuchowego, ułożyskowanego z obu stron koła łańcuchowego na łożyskach w ścianach bocznych ramy przenośnika i posiadający umieszczone z obu stron koła łańcuchowego elementy pierścieniowe, otaczające wał i zabezpieczające koło łańcuchowe w stanie zabudowy na wale, z których co najmniej jeden jest wykonany jako dzielony pierścień zamykający, otaczający koło łańcuchowe, składający się z połączonych między sobą rozłącznie segmentów, zdejmowalnych promieniowo z wału, znamienny tym, że segmenty (1', 1”) dzielonego koła łańcuchowego (1) są połączone nieobrotowo z wałem (2) poprzez osiowe złącze z pasowanym wpustem (8) i zdejmowalne promieniowo z wału (2) przy usuniętym dzielonym pierścieniu zamykającym (4) lub pierścieniach zamykających i rozłączaniu złącza z pasowanym wpustem.
  2. 2. Bęben według zastrz. 1, znamienny tym, że z obu stron dzielonego koła łańcuchowego (1) jest umieszczony dzielony pierścień zamykający (4), obracalny z kołem łańcuchowym (1).
  3. 3. Bęben według zastrz. 1, znamienny tym, że po jednej stronie koła łańcuchowego (1) jest umieszczony dzielony i rozłączny pierścień zamykający (4), a po drugiej stronie koła łańcuchowego (1) nie dzielony jednoczęściowy pierścień zamykający (5), również obracalny z kołem łańcuchowym (1).
  4. 4. Bęben według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że ściany boczne (6) ramy przenośnika są zaopatrzone w stały czop wydrążony (7), wystający osiowo do jej przestrzeni wewnętrznej, przy czym wał (2) jest ułożyskowany na łożyskach (3) w czopach wydrążonych (7), a pierścień zamykający lub dzielone pierścienie zamykające (4) jest lub są umieszczone jako pierścień pośredni pomiędzy odnośnym czopem wydrążonym (7) a kołem łańcuchowym (1).
  5. 5. Bęben według zastrz. 1, znamienny tym, że oba segmenty (1', 1) dzielonego koła łańcuchowego (1) są połączone nieobrotowo i rozłączalnie z wałem (2) przez osiowe złącze z pasowanym wpustem (8).
  6. 6. Bęben według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że pierścień lub pierścienie zamykające (4, 5) jest względnie są sprzężone rozłącznie z kołem łańcuchowym (1) w celu współzabierania obrotowego.
  7. 7. Bęben według zastrz. 6, znamienny tym, że pierścień lub pierścienie zamykające (4) składa się lub składają się z segmentów połączonych rozłączalnie za pomocą śrub (13), umieszczonych w przybliżeniu równolegle do kierunku stycznej do wału (2).
  8. 8. Bęben według zastrz. 6, znamienny tym, że pierścienie zamykające (4) są osadzone kołnierzem oporowym (14) na odsadzeniach (15) dzielonego koła łańcuchowego (1).
  9. 9. Bęben według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że płaszczyzna podziału pierścienia lub pierścieni zamykających (4) jest przestawiona w kierunku obwodowym wobec płaszczyzny podziału (10) dzielonego koła łańcuchowego (1).
  10. 10. Bęben według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że na stronie wewnętrznej pierścienia zamykającego (4, 5) są umieszczone uszczelki dla szczeliny pierścieniowej.
  11. 11. Bęben według zastrz. 10, znamienny tym, że uszczelki dla szczeliny pierścieniowej składają się ze ślizgowych uszczelek pierścieniowych, których nośnik (16) jest umieszczony w pierścieniu zamykającym (4).
  12. 12. Bęben według zastrz. 11, znamienny tym, że nośnik (16) obracający się z kołem łańcuchowym (1) jest połączony nieobrotowo i rozłączalnie z obracającym się pierścieniem zamykającym (4), podczas gdy nieruchomy nośnik (17) jest umieszczony w czopie wydrążonym (7).
  13. 13. Bęben według zastrz. 11, znamienny tym, że nośnik (16) obracający z wałem (2) jest sprzężony nieobrotowo przez osiowy czop lub kołek sprężysty (24) z dzielonym pierścieniem
    187 025 zamykającym (4), który posiada na obwodzie wewnętrznym co najmniej jeden rowek (25), otwarty w kierunku wału (2), dla zaczepienia czopa lub kołka sprężystego (24).
  14. 14. Bęben według zastrz. 1, znamienny tym, że segmenty (1', 1) dzielonego koła łańcuchowego (1) są połączone rozłącznie od strony pierścienia zamykającego (4) lub pierścieni zamykających (4, 5) za pomocą zdejmowalnego pierścienia mocującego (20).
  15. 15. Bęben według zastrz. 14, znamienny tym, że pierścień lub pierścienie mocujące (20) jest lub są umieszczone na pierścieniowym odsądzeniu (15) przechwytującym kołnierz oporowy (14) pierścienia zamykającego (4, 5).
  16. 16. Bęben według zastrz. 14 albo 15, znamienny tym, że pierścień lub każdy pierścień mocujący (20) jest zaopatrzony w otwory wtykowe (22) i/lub otwory gwintowane (21) dla śrub dociskowych.
  17. 17. Bęben według zastrz. 14 albo 15, znamienny tym, że pierścienie mocujące (20) i przykrywające je kołnierze oporowe (14) pierścieni mocujących (4, 5) są zaopatrzone w odkształcenia, np. spłaszczenia (23,14'), służące do kształtowego połączenia obrotowego tych części.
  18. 18. Bęben według zastrz. 1, znamienny tym, że dzielone koło łańcuchowe (1) składa się z jednej części dla przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem środkowym.
  19. 19. Bęben według zastrz. 1, znamienny tym, że koło łańcuchowe (1) dla bębna łańcuchowego przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem podwójnym, składa się z dwóch części (1A, 1B), umieszczonych obok siebie na wale (2), z których każda jest utworzona z dwóch segmentów (1', 1).
  20. 20. Bęben według zastrz. 19, znamienny tym, że płaszczyzny podziału (10) obu części (1A, IB) są przestawione w kierunku obwodowym korzystnie o 60° do 70°.
  21. 21. Bęben według zastrz. 19 albo 20, znamienny tym, ze obie części (1A, IB) są przez osiowy kołek lub sworzeń (11) połączone rozłączalnie w kierunku obrotu.
  22. 22. Bęben według zastrz. 21, znamienny tym, że części (1A, IB) na swoich zwróconych do siebie powierzchniach bocznych mają otwory ślepe (12), umieszczone we wspólnym kole podziałowym, dla przyjęcia osiowych trzpieni (11).
  23. 23. Bęben według zastrz. 19, znamienny tym, że koło łańcuchowe (1) lub każda jego część (1A, IB) składa się z dwóch segmentów (1', 1) o różnej długości łuku i ilości zębów, przy czym płaszczyzna podziału (10) koła łańcuchowego (1) jest załamaną płaszczyzną podziału (10), której oba ramiona są wzajemnie nachylone pod kątem rozwartym (a), korzystnie 110° do 120°, przy czym płaszczyzna podziału (10) na swoich obu końcach kończy się w luce międzyzębnej pomiędzy dwoma zębami (9).
  24. 24. Bęben według zastrz. 23, znamienny tym, że segmenty (1', 1) obu części (1A, IB) na zwróconych do siebie stronach połączone są rozłączalnie przez pierścień mocujący (20).
  25. 25. Bęben według jednego z zastrz. 19, znamienny tym, że przy podwójnym kole łańcuchowym (1), dla przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem podwójnym, oba segmenty (1', 1) koła łańcuchowego (1) są zaopatrzone w dwa, umieszczone w nich jednoczęściowe, segmenty koła gwiazdowego.
  26. 26. Bęben według jednego z zastrz. 14 albo 15, znamienny tym, że pierścień mocujący (20) lub każdy z obu zewnętrznych pierścieni mocujących (20) jest zaopatrzony w stożkową powierzchnię wewnętrzną (20') a im przyporządkowane odsądzenie (15) jest zaopatrzone w stożkową powierzchnię klinową.
  27. 27. Bęben według zastrz. 26, znamienny tym, że pierścienie mocujące (20), umieszczone na odsadzeniach (15) są zaopatrzone w powierzchnię chwytakową (29) dla osadzalnego narzędzia (34).
  28. 28. Bęben według zastrz. 27, znamienny tym, że powierzchnie chwytakowe są utworzone przez zewnętrzną krawędź ściętą (29).
  29. 29. Bęben według zastrz. 13, znamienny tym, że wybrania lub rowki (24) są umieszczone w płaszczyźnie podziału segmentów pierścieniowych (4', 4) pierścienia zamykającego (4) i otwarte w kierunku do strony wewnętrznej pierścienia zamykającego (4).
  30. 30. Bęben według zastrzeżenia 2 albo 3, znamienny tym, że pierścienie zamykające (4) na swoich bokach zewnętrznych, zwróconych do sąsiadującego łożyska (3), są zaopatrzone w powierzchnię klinową (30), wznoszącą się promieniowo na zewnątrz, podpieraną i zaklinowaną na kołnierzu (31) wału (2).
    187 025
  31. 31. Bęben według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że pierścień zamykający i/lub każdy dzielony pierścień zamykający (4) jest zaopatrzony w podatną uszczelkę (33), np. płaską uszczelkę w przybliżeniu w postaci L, umieszczoną pomiędzy segmentami pierścieniowymi (4', 4).
  32. 32. Bęben według zastrz. 19 albo 20, znamienny tym, że pomiędzy segmentami (1', 1) w ich płaszczyźnie podziału (10) jest umieszczona podatna płaska uszczelka (32).
  33. 33. Narzędzie do demontażu pierścieni mocujących bębna łańcuchowego, zamocowanych na segmentach koła łańcuchowego, znamienne tym, że składa się z nożycowych szczęk (37), których obie części (36) połączone w przegubie (35) przeciwnie wychylne w kierunku zamykania i otwierania, wyposażone są w powierzchnie chwytakowe (38), osadzane na pierścieniu mocującym (20) na jego przeciwległych stronach obwodu.
  34. 34. Narzędzie według zastrz. 33, znamienne tym, że powierzchnie chwytakowe (38) są utworzone przez klinowe powierzchnie wyciskowe na stronie wewnętrznej szczęk (37), które są nasadzone na krawędź ściętą (29) pierścienia mocującego (20), w celu jego ściągnięcia z odsadzenia (15).
  35. 35. Narzędzie według zastrz. 33 lub 34, znamienne tym, że jest zaopatrzone w mały siłownik (40), który jest umieszczony pomiędzy ramionami (39) obu części (36).
  36. 36. Narzędzie według zastrz. 35, znamienne tym, że jest zaopatrzone w pompę ręczną (41) do uruchamiania hydraulicznego siłownika (40).
PL97321624A 1996-08-17 1997-08-14 Bęben łańcuchowy do przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem środkowym lub podwójnym i narzędzie do demontażu pierścieni mocujących bębna łańcuchowego PL187025B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19633208 1996-08-17
DE19724994A DE19724994C2 (de) 1996-08-17 1997-06-13 Kettentrommelanordnung für Kettenkratzförderer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL321624A1 PL321624A1 (en) 1998-03-02
PL187025B1 true PL187025B1 (pl) 2004-04-30

Family

ID=26028509

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97321624A PL187025B1 (pl) 1996-08-17 1997-08-14 Bęben łańcuchowy do przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem środkowym lub podwójnym i narzędzie do demontażu pierścieni mocujących bębna łańcuchowego

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5927479A (pl)
CN (1) CN1150116C (pl)
AU (1) AU724472B2 (pl)
DE (1) DE29724155U1 (pl)
GB (1) GB2316381B (pl)
PL (1) PL187025B1 (pl)
RU (1) RU2175944C2 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105217237A (zh) * 2015-09-28 2016-01-06 中国铁建重工集团有限公司 刮板输送机

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6612424B2 (en) * 2000-08-28 2003-09-02 Dbt Gmbh Drive shaft for scraper chain conveyors for double inboard and double outer chain conveyor belts
GB0031756D0 (en) * 2000-12-29 2001-02-07 Lucas Western Inc Conveyor roller assembly
US6523678B2 (en) 2001-02-12 2003-02-25 Bryant Products, Inc. Conveyor pulley with quick-change features
US7181845B2 (en) 2003-02-28 2007-02-27 Bryant Products, Inc. Roller with integral bearing assembly mount and method for manufacturing same
DE102004004691B3 (de) * 2004-01-29 2005-10-06 Dbt Gmbh Kettenrad für den untertägigen Bergbau
JP2006290624A (ja) * 2005-04-01 2006-10-26 Heidelberger Druckmas Ag ベルトコンベヤによって被印刷体枚葉紙を搬送する方法、およびその方法に適したベルトコンベヤ
US7021457B1 (en) * 2005-04-01 2006-04-04 Kofab Conveyor belt drive roller
DE102009003623A1 (de) * 2009-03-16 2010-09-23 Bucyrus Europe Gmbh Kettenradanordnung für Bergbaugewinnungsmaschinen
CN101913485B (zh) * 2010-08-26 2015-04-08 湖北宜都天宜机械有限公司 煤气化专用气密性埋刮板输送机
DE202012008133U1 (de) * 2012-08-25 2013-11-27 Oerlikon Leybold Vacuum Gmbh Vakuumpumpe
US9102476B2 (en) 2012-10-25 2015-08-11 Solus Industrial Innovations, Llc Conveyor system wear indication devices and methods
WO2014085688A2 (en) 2012-11-29 2014-06-05 Emerson Electric Company Side-flexing conveyors
CN103016005B (zh) * 2012-12-11 2015-07-08 三一重型装备有限公司 从动轮装置以及具有该从动轮装置的掘进机铲板部结构
PL2769938T3 (pl) * 2013-02-22 2016-07-29 Voegele Ag J Moduł wału napędowego dla maszyny budowlanej
EP2769939B1 (de) 2013-02-22 2015-04-08 Joseph Vögele AG Förderschnecke für ein Materialfördersystem einer Baumaschine
CN103848171B (zh) * 2014-03-27 2015-12-09 中国船舶重工集团公司第七0四研究所 旋转运动的自动定位、锁紧及解脱机构
CN105083868B (zh) * 2014-05-21 2018-03-13 中煤张家口煤矿机械有限责任公司 煤矿用刮板输送机组合式链轮的制造工艺
CN110650904B (zh) * 2017-06-08 2022-04-08 莱特拉姆有限责任公司 输送系统的密封链轮
CN110589367A (zh) * 2019-09-19 2019-12-20 甘肃容和激光再制造技术有限公司 一种链轮轴组
CN115072278B (zh) * 2022-06-16 2024-02-06 宁夏天地奔牛实业集团有限公司 双链条水平循环的刮板输送机

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3159047A (en) * 1962-09-21 1964-12-01 George F Dable Segmented gear
US4037713A (en) * 1974-03-22 1977-07-26 Gewerkschaft Eisenhutte Westfalia Scraper-chain conveyors
DE2829011B1 (de) * 1978-07-01 1979-11-22 Halbach & Braun Kettenkratzfoerderer,insbesondere Einkettenkratzfoerderer
DE2914861C2 (de) * 1979-04-12 1984-07-26 Gebr. Eickhoff Maschinenfabrik U. Eisengiesserei Mbh, 4630 Bochum Zahnstange für Gewinnungsmaschinen des Untertagebergbaues
DE2953955C2 (de) * 1979-09-22 1983-10-20 Halbach & Braun, 5600 Wuppertal Führung für eine die Förderrinne eines Förderers, insbesondere Kettenkratzförderers, portalartig überbrückende Schrämmaschine o.dgl. Gewinnungsmaschine
DE2938408C2 (de) * 1979-09-22 1982-07-29 Halbach & Braun, 5600 Wuppertal Führung für eine die Förderrinne eines Förderers, insbes. Kettenkratzförderers, portalartig überbrückende Schrämmaschine o.dgl. Gewinnungsmaschine
DE2938446C2 (de) * 1979-09-22 1982-07-22 Halbach & Braun, 5600 Wuppertal Antrieb für eine die Förderrinne eines Förderers portalartig überbrückende Gewinnungsmaschine
DE2942916A1 (de) * 1979-10-24 1981-05-14 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Maschinenrahmen fuer kettenkratzfoerderer
DE59051T1 (de) * 1981-02-19 1985-05-23 Anderson Strathclyde Ltd., Glasgow, Schottland Foerderantrieb.
FR2523639A1 (fr) * 1982-03-16 1983-09-23 Gerlach Sa Usines Installation de halage d'une machine de havage ou d'abattage
DE3622110C2 (de) * 1986-07-02 1995-06-14 Westfalia Becorit Ind Tech Vorschubeinrichtung für Bergbau-Gewinnungsmaschinen mit Triebstockkette
DE3632970A1 (de) * 1986-09-27 1988-03-31 Gewerk Eisenhuette Westfalia Mehrteilige kettentrommel fuer kettenkratzfoerderer, insbesondere fuer mittel- oder doppelmittelkettenkratzfoerderer mit durchgehender antriebswelle
DE3639133A1 (de) * 1986-11-15 1988-05-19 Eickhoff Geb Auf der abbaustoss- oder versatzseite eines strebfoerdermittels verfahrbare walzenmaschine
US5272289A (en) * 1990-06-08 1993-12-21 American Longwall Mining Corporation Scraper chain conveyor
DE4019413C1 (pl) * 1990-06-18 1991-12-05 Kloeckner-Becorit Gmbh, 4620 Castrop-Rauxel, De
DE4033728C2 (de) * 1990-10-24 1994-03-24 Halbach & Braun Ind Anlagen Vorrichtung zum Führen einer Schrämmaschine o. dgl. Gewinnungsmaschine an der Förderrinne eines Kettenkratzförderers
DE4234282C2 (de) * 1992-10-10 1999-06-02 Dbt Gmbh Rinnenschuß für Kettenkratzförderer, insbesondere für den Einsatz in Bergbau-Gewinnungsbetrieben
US5389044A (en) * 1993-06-24 1995-02-14 American Longwall Face Conveyors, Inc. Split sprocket and retainer assembly
DE9403731U1 (de) * 1994-03-05 1994-06-01 Braun Ernst Führungsschiene für Gewinnungsmaschine, insbesondere für auf Kettenkratzförderern angeordnete Schrämmaschinen
DE4408046C2 (de) * 1994-03-10 1997-06-05 Dbt Gmbh Triebstockkette, insbesondere Schrämzugkette
DE4423925C2 (de) * 1994-07-07 2001-11-15 Dbt Gmbh Triebstock- und Führungsanordnung für eine Bergbaugewinnungsmaschine, insbesondere eine Walzenschrämmaschine

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105217237A (zh) * 2015-09-28 2016-01-06 中国铁建重工集团有限公司 刮板输送机

Also Published As

Publication number Publication date
CN1174161A (zh) 1998-02-25
AU724472B2 (en) 2000-09-21
CN1150116C (zh) 2004-05-19
US5927479A (en) 1999-07-27
GB2316381A (en) 1998-02-25
GB9717483D0 (en) 1997-10-22
PL321624A1 (en) 1998-03-02
RU2175944C2 (ru) 2001-11-20
AU3240397A (en) 1998-02-26
GB2316381B (en) 1999-12-08
DE29724155U1 (de) 2000-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL187025B1 (pl) Bęben łańcuchowy do przenośnika zgrzebłowego z łańcuchem środkowym lub podwójnym i narzędzie do demontażu pierścieni mocujących bębna łańcuchowego
US5947265A (en) Chain drum arrangement for scraper chain conveyors
EP0631069B1 (en) Split sprocket and retainer assembly
US5833562A (en) Split hub assembly
AU2005203793B2 (en) A chain wheel arrangement
EP0681661B1 (en) Swivel link
US4253344A (en) Sprocket drum assembly
US7314330B2 (en) Bushing system for power transmission products
US7556143B2 (en) Sprocket construction for conveyor rollers
WO2010106455A1 (en) Chain wheel arrangement for mining machines
JP3660530B2 (ja) 軸受装置
EP0894208B1 (en) A drive chain
FR3057312A1 (fr) Dispositif d'accouplement destine a relier un arbre de sortie d'une transmission et un arbre a vis sans fin d'une machine a vis sans fin et agencement de transmission d'une machine a vis sans fin equipe d'un tel dispositif d'accouplement
WO1989004719A1 (en) Rotary crusher
UA48164C2 (uk) Вузол ланцюгового барабана для скребкових ланцюгових конвеєрів
RU2122114C1 (ru) Приводная станция для струговых установок
CN217401643U (zh) 一种防松动链轮
SU725966A1 (ru) Приводной вал дл конвейера с цепным т говым органом
JP2023547640A (ja) 係合解除に対して固定された摺動リングシールアセンブリ
KR101798397B1 (ko) 시저스 버킷장치용 힌지축 구조체
PL190363B1 (pl) Zespół bębna łańcuchowego przenośnika zgrzebłowego
KR101798398B1 (ko) 시저스 버킷장치용 회전축 구조체
RU2197348C2 (ru) Цепная муфта
CN111732016A (zh) 模块化组装的绞车卷筒及绞车
AU2010224542B2 (en) Chain wheel arrangement for mining machines

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140814