PL184283B1 - Urządzenie łączące do worka pyłowego odkurzacza - Google Patents

Urządzenie łączące do worka pyłowego odkurzacza

Info

Publication number
PL184283B1
PL184283B1 PL97325058A PL32505897A PL184283B1 PL 184283 B1 PL184283 B1 PL 184283B1 PL 97325058 A PL97325058 A PL 97325058A PL 32505897 A PL32505897 A PL 32505897A PL 184283 B1 PL184283 B1 PL 184283B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vacuum cleaner
dust
sleeve
bag
opening
Prior art date
Application number
PL97325058A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325058A1 (en
Inventor
Xavier Laplace
Robert Hurkmans
Jacques Bonnet
Original Assignee
Seb Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Seb Sa filed Critical Seb Sa
Publication of PL325058A1 publication Critical patent/PL325058A1/xx
Publication of PL184283B1 publication Critical patent/PL184283B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L9/00Details or accessories of suction cleaners, e.g. mechanical means for controlling the suction or for effecting pulsating action; Storing devices specially adapted to suction cleaners or parts thereof; Carrying-vehicles specially adapted for suction cleaners
    • A47L9/10Filters; Dust separators; Dust removal; Automatic exchange of filters
    • A47L9/14Bags or the like; Rigid filtering receptacles; Attachment of, or closures for, bags or receptacles
    • A47L9/1427Means for mounting or attaching bags or filtering receptacles in suction cleaners; Adapters
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L9/00Details or accessories of suction cleaners, e.g. mechanical means for controlling the suction or for effecting pulsating action; Storing devices specially adapted to suction cleaners or parts thereof; Carrying-vehicles specially adapted for suction cleaners
    • A47L9/10Filters; Dust separators; Dust removal; Automatic exchange of filters
    • A47L9/14Bags or the like; Rigid filtering receptacles; Attachment of, or closures for, bags or receptacles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Filters For Electric Vacuum Cleaners (AREA)
  • Electric Vacuum Cleaner (AREA)
  • Refuse Collection And Transfer (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie laczace do worka py- lowego odkurzacza, zwlaszcza domowego, znamienne tym, ze ma postac tulei (4), majacej pierwszy koniec mocujacy (21), zamocowany szczelnie i trwale, za pomoca srodka mocujacego (3), do elementu nosne- go (1), przy czym element nosny (1) zawie- ra otwór (23), w którym jest szczelnie za- mocowany waz (14) do napelniania, oraz drugi koniec (22), na którym umieszczony jest srodek laczacy (5) worka pylowego (6). Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie łączące do worka pyłowego odkurzacza.
Wynalazek odnosi się do odkurzaczy typu wleczonego lub zbiornikowego albo ogólniej do urządzenia zasysającego, przeznaczonego do oczyszczania i dotyczy środków, umożliwiających adaptację filtru, przeznaczonego do zbierania pyłów w odkurzaczu.
W stanie techniki znane są urządzenia, zwane odkurzaczami, które są wyposażone w turbinkę zasysającą i w węża, zaopatrzonego w narzędzie do oczyszczania przez zasysanie pyłów. Wąż odkurzacza jest odłączalny i ma jeden koniec o kształcie rurowym, który jest przystosowany do przyłączenia do otworu właściwego odkurzacza.
Wąż i turbinka są połączone za pośrednictwem filtru pyłowego. Otwór odkurzacza, przeznaczony do przyłączenia węża, jest skojarzony z filtrem pyłowym.
Filtr pyłowy ma postać np. worka papierowego, osadzonego na kryzie z tektury lub kartonu i wstawianego przez użytkownika do pojemnika filtru pyłowego w odkurzaczu. Filtr pyłowy przepuszcza powietrze, zasysane przez turbinkę, i zawiera otwór, zaopatrzony w zawór do wpuszczania do worka papierowego pyłów, zasysanych od strony narzędzia do oczyszczania i przenoszonych przez węża odkurzacza ku filtrowi pyłowemu.
184 283
Gdy worek papierowy jest pełny, użytkownik powinien go wyjąć, w celu wyrzucenia i zastąpienia go identycznym workiem papierowym. Otóż w zależności od marki i modelu odkurzacza worki papierowe są różne zarówno pod względem kształtu, jak i środków do ich przymocowania do właściwego odkurzacza. Konstruktorzy odkurzaczy projektują często nowe postacie filtrów, przystosowane do ich nowego modelu. Wynika stąd dodatkowy koszt prac projektowych. Ponadto, konstruktorzy odkurzaczy muszą następnie dysponować licznymi informacjami o filtrach pyłowych i/lub workach papierowych, zaś klienci powinni je mieć do dyspozycji w ciągu dość długich okresów czasu. Wynikają stad trudności w zarządzaniu i utrzymywaniu tych zasobów.
Prócz tego detałiści napotykają na tę trudność, że w celu zaspokojenia wymagań swych klientów, muszą oni dysponować dużą liczbą przechowywanych informacji o filtrach pyłowych dla każdej marki i każdego modelu, znajdującego się na rynku. Otóż sytuacja taka jest dość rzadko sprawdzana. Wynikają stąd trudności w zaopatrywaniu użytkowników. Wreszcie użytkownik ponosi zawsze ryzyko zaopatrzenia się w filtry zapasowe, które nie są przystosowane do jego odkurzacza. Wynikają stąd niepotrzebne koszty i kłopoty.
Z opisu patentowego FR-1.071.345 znany jest odkurzacz, zawierający wąż do napełniania i gniazdo na worek pyłowy. Worek pyłowy zawiera otwór do napełniania, zaopatrzony w środek do odłączalnego łączenia z wężem do napełniania, taki jak nagwintowany pierścień, połączony trwale z workiem dokoła otworu do napełniania.
Niektóre modele odkurzaczy są tak zaprojektowane, że działają tylko wtedy, gdy rozpoznają niektóre typy filtrów. Zachodzi to zwłaszcza wówczas, kiedy worek pyłowy jest osadzony na wykroju kartonowym. W tym przypadku odkurzacz może zawierać wyłącznik lub urządzenie hamujące, które zapobiega jego zadziałaniu /uruchomieniu/, dopóki wykrój kartonowy, osadzony na worku pyłowym, nie jest należycie wstawiony. Takie zabezpieczenie przeciwdziała zasysaniu do pojemnika worka pyłowego wówczas, gdy ten ostatni nie jest założony.
Z opisu patentowego EP-0.107.785 znane jest wykonanie worka pyłowego do odkurzacza, zawierającego otwór do napełniania, dokoła którego umieszczone są substancje klejące, umożliwiające zespolenie worka z wykrojem kartonowym. Rozwiązanie to daje tę korzyść, że można stosować worek pyłowy w dowolnym typie odkurzacza, skoro wystarcza zespolić worek z wykrojem kartonowym, dostosowanym do odkurzacza. Rozwiązanie takie jest obarczone jednak licznymi niedogodnościami. Zastąpienie worka, napełnionego pyłami, nowym workiem wymaga zerwania kleju, co przyczynia się do uszkodzenia powierzchni wykroju kartonowego, jeśli klej usuwa się z wykroju kartonowego przy każdej wymianie worka, lub do pozostawienia na wykroju kartonowym warstwy kleju - nieregularnej, a zatem mało sprzyjającej zapewnieniu dobrej szczelności.
W opisie patentowym USA nr 3675399 ujawniono pierścieniową tuleję łączącą, której jeden koniec połączony jest z workiem pyłowym, zaś drugi koniec jest szczelnie zamocowany do podpory. Podpora ta może być przesuwana pomiędzy prowadnicami od wspornika zamocowanego na tylnej ściance dolnej części obudowy odkurzacza.
Ponadto, z francuskiego opisu patentowego nr 1056826 znana jest tuleja rurowa, która jest wprowadzana jednym z jej końców do worka pyłowego i zamocowana za pomocą gumowego pierścienia. Drugi koniec tej tulei jest wprowadzany do otworu wydmuchiwania kurzu. Jest oczywistym, że średnica tulei musi być dostosowana do średnicy otworu.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wymienionych niedogodności i umożliwienia użytkownikowi uwolnienia się od filtrów pyłowych, zaprojektowanych specyficznie dla używanego odkurzacza.
Urządzenie łączące do worka pyłowego odkurzacza, zwłaszcza domowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że ma postać tulei, mającej pierwszy koniec mocujący, zamocowany szczelnie i trwale, za pomocą środka mocującego, do elementu nośnego, przy czym element nośny zawiera otwór, w którym jest szczelnie zamocowany wąż do napełniania, oraz drugi koniec, na którym umieszczony jest środek łączący worka pyłowego.
Pierwszy koniec zawiera kryzę.
Środek mocujący stanowi obustronny pierścień adhezyjny.
ί84 283
Obustronny pierścień adhczyjny jest umieszczony na pierwszym końcu łączącej tulei.
Pierścień adhczyjny zawiera podkładkę z mikroporowatego tworzywa piankowego.
Środek mocujący stanowią złączki.
Środek mocujący stanowią nity.
Pierwszy koniec mocujący posiada otwór wlotowy oraz odsadzenie pierścieniowe w płaszczyźnie prostopadłej do osi tulei i średnica otworu wlotowego jest mniejsza od średnicy otworu wylotowego.
Pierwszy koniec mocujący posiada otwór wlotowy, którego średnica jest większa od średnicy otworu wylotowego.
Tuleja posiada dwa odcinki walcowe, z których jeden jest połączony z otworem wlotowym, drugi z otworem wylotowym i te dwa odcinki walcowe są połączone odcinkiem łączącym kompensacji średnic.
Urządzenie zawiera szereg łączących tulei o różnych długościach, połączonych ze sobą końcami.
Użytkownik może osadzić tuleję łączącą według wynalazku na elemencie nośnym, np. wykroju kartonowym, przyłączyć do niej worek pyłowy oraz założyć utworzony w ten sposób filtr pyłowy w odkurzaczu. Gdy worek pyłowy jest pełny, użytkownik może wyrzucić ten worek i zastąpić go nowym workiem. Środek do przyłączania tulei łączącej pozwala na wielokrotne użycie tej samej tulei łączącej z workami, stosowanymi kolejno. Środek mocujący umożliwia unieruchomienie tulei łączącej na elemencie nośnym.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok w przekroju części odkurzacza, zaopatrzonego w urządzenie łączące według wynalazku, fig. 2 przedstawia widok w przekroju części innego odkurzacza, zaopatrzonego w urządzenie łączące według wynalazku, fig. 3 przedstawia widok w przekroju części jeszcze innego odkurzacza, zaopatrzonego w urządzenie łączące według wynalazku, fig. 4 przedstawia pierwszy przykład wykonania łączącej tulei według wynalazku, fig. 5 przedstawia drugi przykład wykonania tulei łączącej według wynalazku, fig. 6 i 7 przedstawiają dwa schematyczne widoki perspektywiczne postaci wykonania worka pyłowego według wynalazku, fig. 8 przedstawia schematyczny widok perspektywiczny worka pyłowego z wykrojem karto nowym.
Łącząca tuleja 4 według wynalazku jest przeznaczona do zastosowania wraz z workiem pyłowym 6, w celu uzyskania uniwersalnego urządzenia filtrującego, adapto walnego do większości odkurzaczy. Odkurzacz zawiera pojemnik 13, przeznaczony do odbioru worka pyłowego 6 i węża napełniającego 14, jaki jest uwidoczniony na fig. 1, 2 i 3.
Pojemnik 13 odkurzacza jest połączony z wężem 14 do napełnienia worka pyłowego 6, mającym średnicę i długość, które wahają się w zależności od modeli. Niekiedy jest on utworzony przez zwykłą kryzę. Służy on do przenoszenia strumienia powietrza, zassanego przez turbinkę odkurzacza i obciążonego pyłami, odebranymi przez szczotkę odkurzacza, ku workowi pyłowemu 6.
Większość wyrzucanych filtrów pyłowych, używanych w odkurzaczach, ma postać worka papierowego, osadzonego na wykroju kartonowym.
Na figurze 8 przedstawiono widok perspektywiczny tradycyjnego filtra pyłowego, zawierającego worek 77, który jest wykonany z papieru i którego jeden koniec 74 jest przyklejony do wykroju kartonowego 70, zaopatrzonego w otwór środkowy 73. Wykrój kartonowy jest wykonany na ogół ze stosunkowo podatnego kartonu, który jest naklejony na złożony worek papierowy. Ten ostatni - przez naklejenie na obszar 75 dokoła otworu 76 do napełnienia, uwidoczniony pomiędzy konturem w postaci linii mieszanej a krawędzią otworu 76 - jest osadzony na tylnej powierzchni wykroju kartonowego 70 i stanowi wraz z nim tradycyjny filtr pyłowy.
Środek pomocniczy według wynalazku ma postać łączącej tulei 4, zawierającej pierwszy koniec 21, który może być zespolony w sposób w przybliżeniu szczelny z elementem nośnym 1 za pomocą środka mocującego 3, oraz drugi koniec 22, na którym umieszczony jest środek łączący 5, przeznaczony do współpracy w sposób rozłączny ze środkiem łączącym 7,
184 283 osadzonym dokoła otworu 49 do napełniania worka pyłowego 6. Pierwszy koniec 21 tulei 4 zawiera korzystnie kryzę 24.
Element nośny 1 zawiera otwór 23 i jest przeznaczony do szczelnego w przybliżeniu połączenia z wężem 14 do napełniania.
Jak to uwidoczniono na fig. 1 i 2, element nośny 1 jest utworzony przez wykrój kartonowy. Jak to wspomniano we wstępie, niektóre typy odkurzaczy wymagają do prawidłowego działania wykrywania obecności worka pyłowego przez umieszczenie wykroju kartonowego. Wykrój ten jest osadzony w pojemniku 13 tak, aby uzyskiwać w przybliżeniu szczelne połączenie z wężem 14 do napełniania.
Według innej postaci wykonania odkurzacz nie potrzebuje wykroju kartonowego do działania. Jak to uwidoczniono np. na fig. 3, element nośny 1 jest utworzony przez wewnętrzną ściankę pojemnika 13, w której uchodzi otwór 23.
Wąż 14 do napełniania jest odłączalny od pojemnika 13, jak to uwidoczniono na fig. 2. Według jeszcze innej postaci wykonania, przedstawionej na fig. 1 i 3, wąż 14 do napełniania jest połączony trwale z pojemnikiem 13. Ten wąż 14, przedstawiony na fig. 1, wystaje do wnętrza pojemnika 13. Wąż 14 do napełniania, przedstawiony na fig. 3, uchodzi po prostu w ściankę pojemnika 13 przez otwór 23.
Odkurzacz, w którym wynalazek znajduje zastosowanie, może zawierać element nośny 1, utworzony przez wykrój kartonowy oraz węża 14 do napełniania, połączonego trwale z pojemnikiem 13, lub element nośny 1, utworzony przez ściankę wewnętrzną pojemnika 13, oraz węża 14 do napełniania, odłączalnego od pojemnika 13. Długości i średnice węża do napełniania zmieniają się w zależności od typów odkurzaczy.
Łącząca tuleja 4 i worek pyłowy 6 tworzą urządzenie filtrujące, adaptowalne do większości typów odkurzaczy.
Na figurach 1, 2 i 3 pojemnik 13 odkurzacza jest przedstawiony częściowo w przekroju, a łącząca tuleja 4 i filtr pyłowy 6 są widziane także w przekroju i częściowo.
Ja to uwidoczniono na fig. 1 i 2, w pojemniku 13 usytuowane jest urządzenie filtrujące, osadzone na wykroju kartonowym, tworzącym element nośny 1, przy czym wykorzystano tutaj wykrój kartonowy z filtru, zalecanego przez konstruktora odkurzacza. Zauważa się, że układ taki dopuszcza, aby były zachowane urządzenia pomocnicze, np. zawór zwrotny, w jaki bywa wyposażony zwłaszcza pierwotny wykrój kartonowy.
Po jego osadzeniu, filtr pyłowy z wykrojem kartonowym zawiera zatem wykrój kart^tonowy tworzący element nośny 1, osadzony na łączącej tulei 4 za pomocą środka mocującego 3, a następnie uniwersalny worek pyłowy 6 osadzony za pomocą środka łączącego 7.
Według przykładu wykonania środek mocujący 3 jest utworzony przez środek klejący, przedstawiony na fig. 12, 3.
Środek klejący jest umieszczony na pierwszym końcu 21 tulei 4. Użytkownik dysponuje zatem tuleją łączącą, gotową do osadzania na elemencie nośnym 1.
Zaleca się, aby środek klejący był utworzony przez dwustronny pierścień adhezyjny, dobrze znany w handlu.
Dwustronny pierścień adhezyjny zawiera pierwszą warstwę kleju, stosowaną do naklejenia pierścienia początkowo na pierwszym końcu 21 łączącej tulei 4. Pierścień zawiera poza tym podkładkę pierścieniową, wykonaną z mikroporowatego tworzywa piankowego, służącą z jednej strony jako nośnik adhezyjnych warstw klejowych, z drugiej zaś strony pozwalającą skompensować nieregulamości powierzchni, na którą będzie naklejona łącząca tuleja. Dalej pierścień zawiera drugą warstwę kleju, chronioną, przez cienką warstewkę, usuwaną przez użytkownika i przeznaczoną do zespolenia w sposób trwały łączącej tulei 4 z odpowiednią powierzchnią wykroju kartonowego lub elementu nośnego 1. Dwustronny pierścień adhezyjny powinien istotnie być utworzony tak, aby wytrzymywać siłę rozciągającą i/lub ścinającą, przyłożoną podczas łączenia tulei łączącej z workiem na tym ostatnim, kompensować różnice poziomów, powstałe w wyniku wyrywania włókien z powierzchni wykroju kartonowego podczas usuwania pierwotnego worka, oraz wytrzymywać siłę podciśnienia zasysania.
Te wymagania są spełnione za pomocą podkładki z mikroporowatego tworzywa piankowego o grubości od 2 do 5 milimetrów'.
184 283
Według wykonania wariantowego środek adhezyjny jest utworzony przez warstwę kleju.
Według' innej postaci wykonania, nie przedstawionej na figurach, środek mocujący 3 jest utworzony przez co najmniej jedną ssawkę.
Według jeszcze innej postaci wykonania, również nie przedstawionej na figurach, środek mocujący zawiera elementy mechaniczne, takie jak złączki lub nity, przechodzące przez kryzę 24 tulei 4 oraz przez element nośny 1. Jest korzystne, jeśli uszczelka, umieszczona pomiędzy końcem 21 tulei 4 a elementem nośnym 1, zapewnia szczelność układu.
Na fig. 6 przedstawiono przykład wykonania worka pyłowego, stosowanego w urządzeniu filtrującym według wynalazku. Worek pyłowy jest wykonany z podatnego materiału tekstylnego, np. z włókniny, a zwłaszcza z polipropylenu. Materiał jest zlaminowany do postaci folii, z której formuje się zamknięty worek, zaopatrzony w otwór do napełniania.
W tym przykładzie wykonania, worek tworzy się przez zespolenie dwóch arkuszy 40 i 41 wymienionego materiału. Arkusze mają kształt okrągły, a ich obwód tworzą krawędzie 42 i 43, które zespala się przez zgrzewanie, zwłaszcza za pomocą ultradźwięków, sklejanie lub zszywanie w obszarach krawędzi 42 i 43.
Jeden arkusz 40 z obu arkuszy ma otwór 49 do napełniania, poprzez który obciążone pyłami powietrze, zasysane przez odkurzacz, przepływa przez worek pyłowy.
W zalecanej postaci wykonania środek łączący 7 pomiędzy workiem pyłowym 6 a łączącą tuleją 4 jest odłączalnym środkiem łączącym. Zaleca się, aby był on utworzony przez pierścień 44 z gwintem „ćwierćobrotowym, który współpracuje z gwintem zewnętrznym łączącej tulei 4, która tworzy odłączalny środek łączący 5.
Jak to uwidoczniono na fig. 6, odejmowalny środek łączący 7 zawiera pierścień 44, którego otwór wewnętrzny 45 posiada odcinki gwintowe 46 i 47, tak, aby uzyskać nakrętkę „ćwierćobrotową. Pierścień jest przeznaczony do zgrzania, zwłaszcza za pomocą ultradźwięków, lub sklejenia dokoła otworu 49 do napełniania w obszarze 48.
Na fig. 7 przedstawiono inną postać wykonania worka pyłowego urządzenia filtrującego. Worek pyłowy z fig. 7 zawiera ar^i^^^e w kształcie wielokąta, korzystnie sześciokąta. Otwór 50 do napełniania może być mimośrodowy względem środka arkusza.
W postaci wykonania według fig. 7 dwa arkusze są sklejone krawędziami wzdłuż krawędzi prostoliniowych jak krawędź 51 - w sposób, opisany w odniesieniu do obszarów 42 i 43 worka z fig. 6.
Materiał zawiera korzystnie dwie lub trzy warstwy. Pierwsza warstwa, umieszczona na zewnątrz worka, jest wykonana - jak to opisano - z materiału syntetycznego, np. polipr^op;ylcnu. Druga warstwa jest wykonana z materiału włóknistego. Wybiera się materiał, wykonany z mikrowłókien, który zatrzymuje nawet najbardziej drobne cząstki pyłów. Warstwa zewnętrzna z materiału syntetycznego jest dobrana tak, aby nadać workowi pyłowemu wytrzymałość i podatność, by umożliwić mu wypełnienie całego pojemnika odkurzacza podczas zasysania. Dodaje się korzystnie trzecią, wewnętrzną warstwę, aby zatrzymywać najgrubsze pyły i uniknąć szybkiego zatkania warstwy wewnętrznej.
Jest jasne, że można przewidzieć inne kształty i inne materiały, które odpowiadają tym samym wymienionym kryteriom. W szczególności worek może być wykonany z pojedynczego arkusza, którego krawędzie są połączone za pomocą łącznika w kształcie pierścienia. Podobnie pierścień 44 można wykonać bezpośrednio na obwodzie otworu do napełniania, przeprowadzając lokalne utwardzenie arkusza z włókniny przez jego miejscowe nagrzanie i/lub przez naniesienie tworzywa.
Sześciokątny kształt arkuszy według fig. 7 pozwala zminimalizować straty krojenia, gdy arkusze, cięte przy wykonywaniu worków pyłowych według wynalazku, pobiera się z jednego lub dwóch rulonów. Istotnie, rozkroju można dokonać krawędziami dia większości sześciokątów, wycinanych z prostokątnej wstęgi, z wyjątkiem samych boków wstęgi i wycinanego otworu.
Umieszczenie połączenia obu arkuszy, stanowiących worek pyłowy, współgra z podatnością włókniny oraz z formą obrotu worka, tak, iż maksimum pojemności, jaką dysponuje się w pojemniku, jest z reguły zajęte przez worek, kiedy napełnia się on. Unika się w ten
184 283 sposób wady worków ze złożonego papieru, które muszą .mieć ściśle wyliczone wymiary geometryczne, by adaptować się do kształtu pojemnika 13 odkurzacza, dla którego są przeznaczone.
Pierścień 44, tworzący środek łączący 7, jest korzystnie zespolony w sposób trwały z workiem pyłowym 6, jak to zostało wyjaśnione na podstawie fig. 6 i 7.
Na figurze 4 przedstawiono schematyczny przekrój pierwszej postaci wykonania łączącej tulei 4. Tuleja 4 ma postać wydrążonego cylindra, którego koniec 22, zawierający otwór 15, jest przeznaczony do jego skojarzenia z otworem do napełniania worka pyłowego. Otwór uniwersalnego worka pyłowego urządzenia filtrującego według wynalazku jest zawsze ten sam. Wskutek tego wszystkie tuleje łączące zestawów wymiennych według wynalazku mają koniec 22, przeznaczony do połączenia z otworem worka pyłowego o tej samej średnicy. Na fig. 4 łącząca tuleja reprezentuje model, przeznaczony do „zwężenia średnicy otworu do napełniania worka, w celu jego przystosowania do węża do napełniania o mniejszej średnicy. W tym celu koniec 21, zawierający otwór wlotowy 16, jest zaopatrzony w odsądzenie pierścieniowe w płaszczyźnie prostopadłej do osi tulei 4, tak, aby średnica otworu wlotowego 16 była mniejsza od średnicy otworu wylotowego 15 w kierunku worka pyłowego.
Środek łączący 5 jest utworzony np. przez gwint, wykonany w post^cci· rowka śrubowego na zewnętrznej powierzchni końca 22 łączącej tulei 4, przeznaczony do współpracy z gwintem 45 pierścienia 44.
Na figurze 5 przedstawiono inny model tulei łączącej, w którym koniec 21, zawiera otwór wlotowy 17, przeznaczony do współpracy z wężem 14 do napełniania oraz skorelowany z elementem nośnym 1. Średnica otworu wlotowego 17 jest większa od średnicy otworu wylotowego 15. Łącząca tuleja 4 według fig. 5 jest zwana „poszerzaczem średnic. Tuleję tę stosuje się wówczas, gdy wąż 14 do napełniania w pojemniku filtra pyłowego wewnątrz odkurzacza ma średnicę większą od średnicy otworu 49 worka pyłowego.
Tuleja 4 przedstawiona na fig. 5 składa się korzystnie z dwóch odcinków walcowych. Pierwszy odcinek walcowy, powiązany z otworem wlotowym 17, ma odsądzenie pierścieniowe, które okala otwór 17, tak, iż łącząca tuleja 4 może dostosować się do wykrojów kartonowych, których otwór ma dużą średnicę. Drugi odcinek walcowy, powiązany z otworem wylotowym 15, ma zawsze tę samą średnicę bez względu na odkurzacz i dany wykrój kartonowy. Obydwa odcinki walcowe są połączone za pomocą odcinka łączącego 18 kompensacji średnic. Podobnie, długość rozmaitych węży 14 do napełniania w zależności od modeli odkurzaczy można dostosowywać za pomocą łączących tulei 4 o różnych długościach, a zwłaszcza - chociaż nie jest to tu opisane - przez łączenie końcami szeregu tulei łączących.
Szereg łączących tulei 4, „poszerzających lub „zwężających średnice, a także adaptatorów długości węży do napełniania tworzy uniwersalny zestaw montażowy lub zestaw wymienny dla filtra pyłowego.
Wynalazek stosuje się w sposób, opisany poniżej.
Gdy do działania odkurzaczy nieodzowny jest wykrój kartonowy, użytkownik wyciąga z pojemnika odkurzacza pierwotny filtr pyłowy do wymiany, gdyż jest on napełniony pyłami. Zamiast wyrzucić go natychmiast użytkownik wyjmuje wówczas z tego filtru pyłowego wykrój kartonowy, który - jak podano - jest po prostu przyklejony do worka papierowego, pełnego pyłów.
Następnie, przygotowuje sobie uniwersalny zestaw montażowy do filtra pyłowego według wynalazku, który zawiera głównie szereg tulei łączących.
Po odłączeniu wykroju kartonowego, użytkownik wyrzuca stary filtr pyłowy bez jego wykroju kartonowego i stawia ten ostatni przed zespołem tulei łączących zestawu montażowego, w celu wybrania tulei o długości i średnicy, przystosowanych do węża 14 do napełniania w pojemniku odkurzacza.
Montuje on łączącą tuleję 4 na odpowiedniej powierzchni odzyskanego wykroju kartonowego, tak, aby otwory 16 lub 17 łączącej tulei 4 oraz 23 wykroju kartonowego korespondowały ze sobą.
184 283
Odpowiednią powierzchnią wykroju kartonowego, która powinna odebrać tuleję łączącą, jest ta, która niosła stary worek pyłowy pierwotnego filtra, ponieważ ewentualne przycięcia lub asymetrię tego wykroju narwszająjego ukierunkowanie.
Teraz pozostaje użytkownikowi osadzenie uniwersalnego worka pyłowego 6 na znormalizowanym otworze 15 łączącej tulei 4.
Urządzenie filtrujące według wynalazku można wówczas wstawić do pojemnika odkurzacza, który może działać normalnie, odbierając ponownie filtr z wykrojem kartonowym.
Gdy wykrój kartonowy nie jest nieodzowny do działania odkurzacza lub gdy worki, stosowane zazwyczaj w urządzeniu, nie zawierają wykroju kartonowego, użytkownik mocuje bezpośrednio koniec 21 łączącej tulei 4 na elemencie nośnym 1 dokoła otworu 23, używając środka mocującego 3.
Później, gdy uniwersalny worek pyłowy 6 jest pełny pyłów, wystarczy kupić ponownie worek zapasowy, złożony z uniwersalnych worków pyłowych 6, osadzonych na łączącej tulei
4. Łącząca tuleja 4 może pozostać zamocowana na stałe na elemencie nośnym 1. Łącząca tuleja 4 jest osadzona korzystnie na elemencie nośnym 1 w sposób trwały. Istotnie, użytkownik nie musi demontować wymienionej tulei, skoro wystarcza wymienić worek 6, np. gdy jest on pełny, a nie uniwersalne urządzenie filtrujące.
Każdy odkurzacz, zaopatrzony w łączącą tuleję 4, pochodzącą z zestawu uniwersalnego do filtra pyłowego, może wykorzystywać uniwersalny worek pyłowy 6.
184 283
FiguraA
Figuro.5
184 283
Figura^
Figura?
184 283
184 283
Figura.1
Figura 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie łączące do worka pyłowego odkurzacza, zwłaszcza domowego, znamienne tym, że ma postać tulei (4), mającej pierwszy koniec mocujący (21), zamocowany szczelnie i trwale, za pomocą środka mocującego (3), do elementu nośnego (1), przy czym element nośny (1) zawiera otwór (23), w którym jest szczelnie zamocowany wąż (14) do napełniania, oraz drugi koniec (22), na którym umieszczony jest środek łączący (5) worka pyłowego (6).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwszy koniec (21) zawiera kryzę (24).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że środek mocujący (3) stanowi obustronny pierścień adhezyjny.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że obustronny pierścień adhezyjny jest umieszczony na pierwszym końcu (21) łączącej tulei (4).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że pierścień adhezyjny zawiera podkładkę z mikroporowatego tworzywa piankowego.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że środek mocujący (3) stanowią złączki.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że środek mocujący (3) stanowią nity.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwszy koniec mocujący (21) posiada otwór wlotowy (16) oraz odsądzenie pierścieniowe w płaszczyźnie prostopadłej do osi tulei (4) i średnica otworu wlotowego (16) jest mniejsza od średnicy otworu wylotowego (15).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwszy koniec mocujący (21) posiada otwór wlotowy (17), którego średnica jest większa od średnicy otworu wylotowego (15).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 8 albo 9, znamienne tym, że tuleja (4) posiada dwa odcinki walcowe, z których jeden jest połączony z otworem wlotowym (16, 17), drugi z otworem wylotowym (15) i te dwa odcinki walcowe są połączone odcinkiem łączącym (18) kompensacji średnic.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera szereg łączących tulei (4) o różnych długościach, połączonych ze sobą końcami.
PL97325058A 1996-06-26 1997-06-26 Urządzenie łączące do worka pyłowego odkurzacza PL184283B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9607951A FR2750314B1 (fr) 1996-06-26 1996-06-26 Filtre a poussieres pour aspirateur et aspirateur ainsi equipe
PCT/FR1997/001152 WO1997049325A1 (fr) 1996-06-26 1997-06-26 Accessoire et dispositif de filtration pour aspirateur et aspirateur equipe d'un tel accessoire

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325058A1 PL325058A1 (en) 1998-07-06
PL184283B1 true PL184283B1 (pl) 2002-09-30

Family

ID=9493443

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97325058A PL184283B1 (pl) 1996-06-26 1997-06-26 Urządzenie łączące do worka pyłowego odkurzacza

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0880334B1 (pl)
JP (1) JP4089834B2 (pl)
CN (1) CN1196668A (pl)
AT (1) ATE239416T1 (pl)
AU (1) AU733932B2 (pl)
BR (1) BR9702332A (pl)
CZ (1) CZ297789B6 (pl)
DE (2) DE29723256U1 (pl)
DK (1) DK0880334T3 (pl)
ES (1) ES2197352T3 (pl)
FR (1) FR2750314B1 (pl)
PL (1) PL184283B1 (pl)
PT (1) PT880334E (pl)
RU (1) RU2183421C2 (pl)
TR (1) TR199800316T1 (pl)
WO (1) WO1997049325A1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19858832C1 (de) * 1998-12-19 2000-01-27 Kuhblank Roland Universaler Staubfilterbeutel mit Adapterplatte
US6379408B1 (en) * 1999-04-06 2002-04-30 Oreck Holdings, Llc Mounting and closure structure for a bag, such as a vacuum cleaner bag
EP1199022A1 (de) * 2000-10-17 2002-04-24 Klaus Poschner Verbindungseinrichtung für Auffangbeutel
FR2839633B1 (fr) * 2002-05-15 2004-06-18 Bakkour Kattan Adaptateur de sac pour tout type d'aspirateur
JP3558290B1 (ja) * 2003-06-23 2004-08-25 アイム株式会社 電気掃除機用集塵フィルタ
ITGE20030025U1 (it) * 2003-11-27 2005-05-28 Filtri Di Padroni Marco Genova Sacchetto per aspirapolvere realizzato in tessuto non tessuto
ATE396638T1 (de) * 2005-11-22 2008-06-15 Eurofilters Holding Nv Staubsaugerfilterbeutel mit ablenkvorrichtung
ES2319682T3 (es) * 2006-12-15 2009-05-11 Eurofilters Holding N.V. Bolsa filtrante de aspirador de polvo con un dispositivo de guiado.
EP2428151B1 (de) * 2010-09-08 2016-11-09 Eurofilters Holding N.V. Vorrichtung zum Staubsaugen mit Staubsaugergerät und Filterbeutel
US8941062B2 (en) 2010-11-16 2015-01-27 1087 Systems, Inc. System for identifying and sorting living cells
CA2836796C (en) * 2011-05-31 2019-01-15 Mark Bosses Vacuum bag attachment assembly
CN102885599B (zh) * 2012-09-24 2015-09-23 浙江朝晖过滤技术股份有限公司 一种袋式过滤器通用装配组件
DE102014111248A1 (de) * 2014-03-25 2015-10-01 Vorwerk & Co. Interholding Gmbh Staubfilterbeutel für einen Staubsauger sowie Anordnung eines Staubfilterbeutels in einem Staubsauger
CN107049143B (zh) * 2017-06-29 2020-09-04 江苏美的清洁电器股份有限公司 吸尘器的尘杯组件及吸尘器

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1056826A (fr) * 1951-10-16 1954-03-03 Perfectionnement apporté aux appareils aspirateurs et de dépoussiérage au moyen d'un sac de papier récepteur des poussières
BE517624A (pl) * 1952-02-20
US2731106A (en) * 1953-03-16 1956-01-17 Hoover Co Suction cleaner with pleated filter
US3297233A (en) * 1965-06-10 1967-01-10 Equitable Paper Bag Co Vacuum cleaner bag with closed tube
US3675399A (en) * 1969-04-21 1972-07-11 Whirlpool Co Vacuum cleaner
GB2098056B (en) * 1981-05-07 1985-06-12 Hoover Ltd Suction cleaners
FI73877C (fi) * 1982-09-29 1987-12-10 Raupak Oy Dammpaose foer anvaendning i en dammsugare.
US4917942A (en) * 1988-12-22 1990-04-17 Minnesota Mining And Manufacturing Company Nonwoven filter material

Also Published As

Publication number Publication date
AU733932B2 (en) 2001-05-31
WO1997049325A1 (fr) 1997-12-31
DE69721735D1 (de) 2003-06-12
AU3449297A (en) 1998-01-14
CN1196668A (zh) 1998-10-21
CZ297789B6 (cs) 2007-03-28
TR199800316T1 (xx) 1998-06-22
FR2750314B1 (fr) 1998-10-16
ATE239416T1 (de) 2003-05-15
DE69721735T2 (de) 2004-03-18
FR2750314A1 (fr) 1998-01-02
DK0880334T3 (da) 2003-09-01
PT880334E (pt) 2003-09-30
RU2183421C2 (ru) 2002-06-20
EP0880334B1 (fr) 2003-05-07
JPH11512952A (ja) 1999-11-09
PL325058A1 (en) 1998-07-06
CZ92398A3 (cs) 1999-06-16
BR9702332A (pt) 1999-07-20
ES2197352T3 (es) 2004-01-01
JP4089834B2 (ja) 2008-05-28
EP0880334A1 (fr) 1998-12-02
DE29723256U1 (de) 1998-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL184283B1 (pl) Urządzenie łączące do worka pyłowego odkurzacza
US20010047721A1 (en) Vacuum collection bag and method of operation
US6241899B1 (en) Disposable filter bags for pool cleaners
US6786947B2 (en) Washable cloth vacuum cleaner filter bag having a resealable opening for emptying vacuumed debris
US20100229512A1 (en) Multi-layer particle collector assembly
US5064455A (en) Disposable dust bag for vacuum cleaners and the like
JPH0744912B2 (ja) 真空掃除器などの使い捨てダストバッグ
AU2003204377A1 (en) Dust Collecting Filter for Vacuum Cleaner and Vacuum Cleaner Having the Same
CN214549265U (zh) 一种扫地机的集尘袋安装结构
CA2035890C (en) Disposable dust bag for vacuum cleaners and the like
US1184485A (en) Dust-collecting bag for vacuum-cleaners.
US3370406A (en) Vacuum cleaner filter bag
CN211324746U (zh) 水袋、储水组件及清洁机器人
JP3752475B2 (ja) 真空掃除機の補助雑巾セット及びこれを備える真空掃除機
US5956803A (en) Adaptor for a canister-type vacuum cleaner
CN103648347B (zh) 生态高效的真空清洁设备
US7329293B2 (en) Disposable filtration system for bagless vacuum cleaners
JP2011182844A (ja) 電気掃除機用集塵袋及び電気掃除機
PL213518B1 (pl) Zbiornik kurzu do odkurzacza
KR200256701Y1 (ko) 사이클론 및 백필터 겸용 중앙집진식 진공청소기
JP2001029287A (ja) 電気掃除機用ダストバッグ
JPH1085158A (ja) 電気掃除機用集塵袋
PL227151B1 (pl) Zbiornik kurzu uniwersalny do odkurzacza