PL184099B1 - Instalacja do uszlachetniania powierzchni detali - Google Patents

Instalacja do uszlachetniania powierzchni detali

Info

Publication number
PL184099B1
PL184099B1 PL96320752A PL32075296A PL184099B1 PL 184099 B1 PL184099 B1 PL 184099B1 PL 96320752 A PL96320752 A PL 96320752A PL 32075296 A PL32075296 A PL 32075296A PL 184099 B1 PL184099 B1 PL 184099B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
application
devices
section
installation according
zone
Prior art date
Application number
PL96320752A
Other languages
English (en)
Other versions
PL320752A1 (en
Inventor
Helmut Gohl
Original Assignee
Eisenmann Kg Maschbau
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eisenmann Kg Maschbau filed Critical Eisenmann Kg Maschbau
Publication of PL320752A1 publication Critical patent/PL320752A1/xx
Publication of PL184099B1 publication Critical patent/PL184099B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F26DRYING
    • F26BDRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
    • F26B25/00Details of general application not covered by group F26B21/00 or F26B23/00
    • F26B25/001Handling, e.g. loading or unloading arrangements
    • F26B25/003Handling, e.g. loading or unloading arrangements for articles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B05SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05BSPRAYING APPARATUS; ATOMISING APPARATUS; NOZZLES
    • B05B16/00Spray booths
    • B05B16/20Arrangements for spraying in combination with other operations, e.g. drying; Arrangements enabling a combination of spraying operations

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Details Or Accessories Of Spraying Plant Or Apparatus (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)
  • Constituent Portions Of Griding Lathes, Driving, Sensing And Control (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Gripping Jigs, Holding Jigs, And Positioning Jigs (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Debarking, Splitting, And Disintegration Of Timber (AREA)

Abstract

1. Instalacja do uszlachetniania powierzchni detali, zwlaszcza karoserii samochodowych, z kilkoma obszarami, takimi jak obszary przy- gotowywania i uszlachetniania powierzchni, przy czym ten ostatni jest z kolei podzielony na strefe aplikacji, strefe suszenia, strefe wykan- czania i odcinki transportowe, wyposazone w odpowiednie urzadzenia techniczne, z n a - m i e n n a tym, ze przed, zawierajaca co najmniej jedna suszarke (H1, H2, H3), strefa suszenia (H) umieszczone sa co najmniej dwa urzadzenia aplikacyjne (G 1, G2a, G2b, G3a, G3b), przy czym co najmniej jeden, rozpoczynajacy sie za suszarka (H1, H2, H3) oraz zasilany przez co najmniej jeden znajdujacy sie tam przenosnik poprzeczny (Q4, Q 6), jeden z dwóch nastep- nych odcinków transportowych (F2, F3) jest poprowadzony obok suszarki (H 1, H2, H3) do co najmniej jednego z urzadzen aplikacyjnych (G1, G2a, G2b, G3a, G3b). FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest instalacja do uszlachetniania powierzchni detali, przeznaczona zwłaszcza do nakładania powłok na karoserie samochodowe lub części karoserii.
Znana jest instalacja do uszlachetniania powierzchni detali, zwłaszcza karoserii samochodowych, z kilkoma obszarami, takimi jak obszary przygotowywania i uszlachetniania powierzchni, przy czym ten ostatni jest z kolei podzielony na strefę aplikacji, strefę suszenia, strefę wykańczania i odcinki transportowe, wyposażone w odpowiednie urządzenia techniczne.
W znanych instalacjach tego typu do nakładania różnych układów warstw lub poszczególnych warstw takiego układu potrzebne są dotychczas oddzielne systemy kabin. Spełnienie tego warunku pociąga za sobą znacznie większe, często podwójne zapotrzebowanie na powierzchnię, dwukrotne dostarczanie i usuwanie materiałów oraz dwukrotne doprowadzanie i odprowadzanie powietrza, co wiąże się z zeznacznymi nakładami aparaturowymi i finansowymi.
Celem wynalazku jest przede wszystkim opracowanie instalacji do uszlachetniania powierzchni detali, zwłaszcza karoserii samochodowych, w której można nakładać różne rodzaje powłok, na przykład powłoki lakiernicze mokre proszkowe, w ramach kolejnych wsadów lub kolejno na jednym detalu, bez konieczności zmiany instalacji, a jednocześnie można zoptymalizować nakłady techniczno-ekonomiczne.
184 099
Instalacja do uszlachetniania powierzchni detali, zwłaszcza karoserii samochodowych, z kilkoma obszarami, takimi jak obszary przygotowywania i uszlachetniania powierzchni, przy czym ten ostatni jest z kolei podzielony na strefę aplikacji, strefę suszenia, strefę wykańczania i odcinki transportowe, wyposażone w odpowiednie urządzenia techniczne, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przed, zawierającą co najmniej jedną suszarkę, strefą suszenia umieszczone są co najmniej dwa urządzenia aplikacyjne, przy czym co najmniej jeden, rozpoczynający się za suszarką oraz zasilany przez co najmniej jeden znajdujący się tam przenośnik poprzeczny, jeden z dwóch następnych odcinków transportowych jest poprowadzony obok suszarki do co najmniej jednego z urządzeń aplikacyjnych.
Korzystnie, co najmniej jedno ze znajdujących się w strefie aplikacji, urządzeń aplikacyjnych stanowi kombinowana kabina do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro, która zawiera pierwsze urządzenie oddzielające dla lakieru mokrego i drugie urządzenie oddzielające dla lakieru proszkowego, przy czym oba urządzenia oddzielające są zamocowane w części dolnej i prowadzone przesuwnie, zwłaszcza za pomocą układu kołowo-szynowego, przy czym urządzenia oddzielające są selektywnie, wymiennie przyłączalne do, przepuszczalnej dla powietrza, podłogi kabiny do lakierowania na mokro i lakierowania proszkowego i do urządzenia wentylacyjnego.
Korzystnie, co najmniej jedno z urządzeń aplikacyjnych ma postać urządzenia aplikacyjnego do nakładania materiału do uszlachetniania powierzchni różniącego się rodzajem i własnościami od materiału nakładanego przez inne urządzenia aplikacyjne ewentualnie do innego sposobu uszlachetniania niż pozostałe urządzenia aplikacyjne.
Korzystnie, urządzenia oddzielające są przesuwne, zwłaszcza za pomocą układu kołowo-szynowego, wzdłuż kabiny i korzystnie sprzężone ze sobą.
Korzystnie, urządzenia oddzielające są przesuwne w poprzek kabiny.
Korzystnie, instalacja zawiera kilka urządzeń oddzielających, zwłaszcza w potrójnej lub poczwórnej kombinacji.
Korzystnie, przepuszczalna dla powietrza podłoga kabiny do lakierowania na mokro i lakierowania proszkowego zawiera, przebiegający wzdłuż kabiny, korzystnie w jej środkowym obszarze, mający w przybliżeniu kształt litery U lub V, uszczelniony względem urządzeń oddzielających i obniżony względem płaszczyzny podłogi kanał, przy czym wewnątrz kanału przebiega odcinek transportowy.
Korzystnie, strefa aplikacji zawiera pierwsze urządzenie aplikacyjne, przez które przechodzi wychodzący z obszaru przygotowywania pierwszy odcinek transportowy, przy czym urządzenie aplikacyjne jest za pomocą umieszczonego za nim przenośnika poprzecznego połączone z suszarką, a oprócz urządzenia aplikacyjnego rozmieszczone są parami następne urządzenia aplikacyjne, przez które przechodzą kolejno fragmenty odpowiedniego odcinka transportowego, przy czym zwrotny, przebiegający w strefie suszenia obok suszarki, jeden z następnych odcinków transportowych uchodzi do przedniego urządzenia aplikacyjnego, natomiast umieszczone wzdłuż odcinka transportowego z tyłu, urządzenie aplikacyjne jest połączone z suszarką za pomocą umieszczonego pomiędzy nimi następnego przenośnika poprzecznego.
Korzystnie, suszarki są wielopasmowe, przy czym każda z suszarek zawiera korzystnie odcinek odparowywania, odcinek wypalania i odcinek chłodzenia.
Korzystnie, suszarki są wielopasmowe, przy czym każda z suszarek zawiera korzystnie odcinek suszenia, odcinek wypalania i odcinek chłodzenia.
Korzystnie, suszarki są wielopasmowe, przy czym każda z suszarek zawiera korzystnie odcinek odparowywania i suszenia, odcinek wypalania i odcinek chłodzenia.
Korzystnie, pomiędzy umieszczonym za suszarkami przenośnikiem poprzecznym oraz strefą kontroli i wykańczania znajduje się, zwrócona ku strefie kontroli i wykańczania i połączona z nią. strefa buforowa oraz następny przenośnik poprzeczny.
Korzystnie, instalacja zawiera co najmniej jedno urządzenie przełączające do selektywnego doprowadzania różnych rodzajów proszku z poszczególnych obiegów proszku do elementów do lakierowania proszkowego znajdujących się w części środkowej kabiny do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro.
184 099
Zgodnie z drugą odmianą instalacja do uszlachetniania powierzchni detali, zwłaszcza karoserii samochodowych, z kilkoma obszarami, takimi jak obszary przygotowywania i uszlachetniania powierzchni, przy czym ten ostatni jest z kolei podzielony na strefę aplikacji, strefę suszenia, strefę wykańczania i odcinki transportowe, wyposażone w odpowiednie urządzenia techniczne, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przed, zawierającą co najmniej jedną suszarkę, strefą suszenia umieszczone są co najmniej dwa urządzenia aplikacyjne, przy czym co najmniej jeden, rozpoczynający się za strefą kontroli i wykańczania, umieszczoną za suszarką, oraz zasilany przez co najmniej jeden znajdujący się tam przenośnik poprzeczny, jeden z dwóch następnych odcinków transportowych jest poprowadzony obok suszarki do co najmniej jednego z urządzeń aplikacyjnych.
Korzystne postacie instalacji według drugiej odmiany są takie same jak przedstawione powyżej korzystne postacie odnoszące się do jej pierwszej odmiany
Instalacja do uszlachetniania powierzchni detali według wynalazku przynosi, zwłaszcza w przypadku instalacji do nakładania powłok na karoserie samochodowe lub podobne im, duże detale, następujące korzyści:
- znacznie mniejsze zapotrzebowanie na powierzchnię,
- mniejsze nakłady techniczno-ekonomiczne, ponieważ duża liczba elementów i zespołów konstrukcyjnych jest potrzebna tylko raz,
- elastyczne ukształtowanie systemu umożliwia szybkie dopasowanie do krótkoterminowych zmian w koncepcji rynkowej danego detalu, na przykład rodzaju i koloru lakieru w przypadku karoserii samochodowych, zaś instalacja według wynalazku zapewnia zmienność wsadu materiałowego oraz pozwala osiągnąć elastyczny, dostosowany do technologii i materiału, czas jednostkowy.
W ten sposób powstał bardzo ekonomiczny system.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia instalację, przeciętą w obszarze stropu na wysokości parteru, w widoku z góry na różne obszary i strefy instalacji, a fig. 2 do fig. 4 - budowę kabiny do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro w przekroju wzdłużnym lub poprzecznym.
Na fig. 1 ukazane jest korzystne ukształtowanie instalacji A do uszlachetniania powierzchni detali W, zwłaszcza karoserii samochodowych, w której korzystnie w kierunku wzdłużnym umieszczony jest obok siebie obszar przygotowywania B i obszar uszlachetniania powierzchniowego E, przy czym w istotnym dla wynalazku przykładzie wykonania instalacji obszar uszlachetniania powierzchniowego E jest w kierunku wzdłużnym podzielony na umieszczone kolejno po sobie: strefę G aplikacji, odcinek z kilkoma przenośnikami poprzecznymi Q1, Q2, Q3, strefę suszenia H, odcinek z co najmniej jednym przenośnikiem poprzecznym Q4, Q5, w którym znajduje się ponadto strefa buforowa P, strefę kontroli i wykańczania J oraz strefę przekazywania K z miejscem sortowania L i stanowiskiem przekazywania M. Obszar uszlachetniania powierzchniowego E jest wyposażony w odpowiednie urządzenia techniczne.
Od czoła instalacji umieszczone są, oddzielone konstrukcyjnie, mieszczące urządzenia zaopatrzeniowe, na przykład zasilanie w media, magazyn materiałowy i temu podobne obszary C i D. Obszar przygotowywania B, obszar uszlachetniania powierzchniowego E, a także cała instalacja A są otoczone znanymi, tworzącymi kształt budynku, konstrukcjami ściennymi
12,3.
Ponadto w istotnym dla wynalazku i korzystnym przykładzie wykonania przed, zawierającą co najmniej jedną suszarkę H1, H2, H3, strefą suszenia H umieszczone są co najmniej dwa urządzenia aplikacyjne G1, G2a, G2b, G3a, G3b, zaś co najmniej jeden, rozpoczynający się za suszarką H1, H2, H3 lub za, umieszczoną dalej, strefą kontroli i wykańczania J oraz zasilany przez co najmniej jeden, znajdujący się tam, przenośnik poprzeczny Q4, Q6, drugi lub trzeci odcinek transportowy F2, F3 jest poprowadzony obok suszarki H1, H2, H3 do co najmniej jednego z urządzeń aplikacyjnych G1, G2a, G2b, G3a, G3b.
Równorzędna i równoważna, alternatywna i mająca podobne cechy znane ze stanu techniki, jak poprzednie rozwiązanie, kolejna wersja zasadniczej idei wynalazku charakteryzuje się tym, że co najmniej jedno ze znajdujących się w strefie G aplikacji urządzeń aplikacyjnych
184 099
G1, G2a, G2b, G3a, G3b stanowi kombinowana kabina GK do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro, która zawiera pierwsze urządzenie oddzielające 11 dla lakieru mokrego i drugie urządzenie oddzielające 12 dla lakieru proszkowego, przy czym oba urządzenia oddzielające 1112 są zamocowane w części dolnej 6 i prowadzone przesuwnie, korzystnie za pomocą układu kołowo-szynowego 13, przy czym urządzenia oddzielające 11 i 12 mogą być selektywnie, wymiennie przyłączane do, przepuszczalnej dla powietrza, podłogi 7 kabiny GK do lakierowania na mokro i lakierowania proszkowego oraz urządzenia wentylacyjnego 10, co przedstawiono na fig. 2 do fig. 4.
Uszczelnienie jest przy tym korzystnie realizowane za pomocą sterowanego pneumatycznie węża, pierścienia lub uszczelek wargowych.
W obu, opisanych powyżej, wariantach podstawowych co najmniej jedno z urządzeń aplikacyjnych G1, G2a, G2b, G3a, G3b, w odróżnieniu od innych urządzeń aplikacyjnych, ma postać urządzenia do nakładania różniącego się rodzajem i własnościami materiału do uszlachetniania powierzchni, ewentualnie do innego sposobu uszlachetniania.
W następnym korzystnym przykładzie wykonania drugiego wariantu podstawowego przewidziano dodatkowo jedynie to, że urządzenia oddzielające 11 i 12 są prowadzone przesuwnie, korzystnie za pomocą układu kołowo-szynowego 13, wzdłuż kabiny i korzystnie sprzężone ze sobą przy czym przepuszczalna dla powietrza podłoga 7 kabiny GK do lakierowania na mokro i lakierowania proszkowego zawiera, przebiegający wzdłuż kabiny, korzystnie w jej środkowym obszarze, mający w przybliżeniu kształt litery U lub V, uszczelniony względem urządzeń oddzielających 11 i 12 i obniżony względem płaszczyzny podłogi 7, kanał 8, wewnątrz którego przebiega odpowiedni odcinek transportowy F1, F2a, F3a. Korzystnie kanał 8 jest zalany wodą. >
W kolejnym wykonaniu urządzenia oddzielające 11, 12 mogą być w razie potrzeby prowadzone przesuwnie, korzystnie za pomocą układu kołowo-szynowego 13, w poprzek kabiny, ewentualnie można zastosować kilka urządzeń oddzielających 11, 12, zwłaszcza w potrójnej lub poczwórnej kombinacji.
Szczególnie korzystne jest połączenie obu opisanych powyżej, równoważnych, podstawowych wariantów wynalazku w jednej instalacji, na przykład instalacji według fig. 1, przy czym, zależnie od zamówienia i życzeń klienta jedno lub kilka urządzeń aplikacyjnych G1, G2a, G2b, G3a, G3b może mieć postać kombinowanej kabiny GK do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro.
Instalacja według fig. 1 charakteryzuje się ponadto i w szczególności kombinacją następujących cech:
a) strefa G aplikacji zawiera pierwsze urządzenie aplikacyjne G1, przez które przechodzi wychodzący z obszaru przygotowywania B, pierwszy odcinek transportowy F1, przy czym urządzenie aplikacyjne G1 jest za pomocą umieszczonego za nim przenośnika poprzecznego Q1 połączone z suszarką H1,
b) oprócz urządzenia aplikacyjnego G1 rozmieszczone są parami następne urządzenia aplikacyjne G2a, G2b i G3a, G3b, przez które przechodzą kolejno fragmenty odpowiedniego odcinka transportowego F2a, F3a,
c) zwrotny, przebiegający po bokach przez strefę suszenia H jeden z następnych odcinków transportowych, drugi F2 lub trzeci F3, uchodzi do przedniego urządzenia aplikacyjnego G2a, G3a, natomiast umieszczone wzdłuż odcinka transportowego F2a, F3a za pierwszym urządzeniem aplikacyjnym, następne urządzenie aplikacyjne G2b, G3b jest połączone z suszarką H2, H3 za pomocą umieszczonego pomiędzy nimi następnego przenośnika poprzecznego Q2, Q3, zaś
d) suszarki H1, H2, H3 są wielopasmowe, przy czym każda z suszarek H1, H2, H3 zawiera korzystnie odcinek odparowywania i/lub suszenia, odcinek wypalania i odcinek chłodzenia.
W kolejnej postaci wynalazku w instalacji według fig. 1 przewidziano dodatkowo jedynie to, że pomiędzy umieszczonym za suszarkami H1, H2, H3 przenośnikiem poprzecznym Q4 oraz strefą kontroli i wykańczania J znajduje się, zwrócona ku tej strefie i połączona z nią, strefa buforowa P oraz następny przenośnik poprzeczny Q5.
184 099
Odnośnie do kabiny do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro, ukazanej na fig. 2 do fig. 4 i mającej zastosowanie w instalacji według fig. 1, należy wspomnieć w podsumowaniu, że jej część górna 4 zawiera w znany sposób urządzenia wentylacyjne, część środkowa 5 jest tutaj zaopatrzona w elementy do nakładania lakieru mokrego i proszkowego, a część dolna 6, jest według opisanych wyżej przykładów wykonania zaopatrzona we, wsuwane selektywnie, różne urządzenia oddzielające 11, 12, zaś kombinowana kabina GK do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro jest w znany sposób, za pomocą mającej postać rusztowania konstrukcji dolnej 9 postawiona na podłożu N. Część górna 4 i środkowa 5 kabiny GK do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro są przy tym usytuowane na poziomie parteru EG, a jej część dolna G - na poziomie piwnicy UG.
Ponieważ sposób eksploatacji tego typu instalacji w zakresie przygotowania, suszenia, kontroli i obróbki wykańczającej jest znany, opis tych operacji jest tutaj zbędny. Należy jedynie wspomnieć o tym, że w fazie przygotowywania wymiany farby i/lub proszku przeprowadza się, tylko za pomocą części mokrej kabiny GK do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro, odpowiedni proces czyszczenia, zaś po tym cyklu zadane na wstępie urządzenie oddzielające 11, 12 wsuwa się pod część środkową 5 kombinowanej kabiny GK do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro.
Ta nowa instalacja według wynalazku charakteryzuje się zwłaszcza możliwością wielostronnego zastosowania, niskimi nakładami konstrukcyjno-technicznymi oraz łatwym przezbrajaniem w przypadku wymiany materiału i rodzaju powłoki. Tak na przykład urządzenie aplikacyjne G1 może służyć do gruntowania, zaś urządzenia aplikacyjne G2, G2a, G2b, G3a, G3b do nakładania szpachlówki, lakieru podkładowego i ewentualnie drugiej, wierzchniej warstwy lakieru lub końcowego lakieru bezbarwnego, przy czym urządzenia te mogą mieć postać kabin.
Wstawienie jednej lub kilku kabin GK do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro według fig. 2 do fig. 4 w strefę G aplikacji, umożliwia, przy niewielkich nakładach technicznych, nakładanie lakieru proszkowego lub mokrego w różnej kolejności lub szybkie, korzystne ekonomicznie przestawianie instalacji na lakierowanie proszkowe lub na mokro w trybie wsadowym, przy czym środki do lakierowania, na przykład urządzenia natryskowe, są prowadzone ręcznie i/lub automatycznie.
Ponadto znane środki, znajdujące się w części środkowej 5 kabiny GK do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro i służące do nakładania powłok proszkowych, są tak ukształtowane, że poprzez przełączenie na inny obieg proszku można wybierać różne rodzaje proszków.
Ponadto w ramach wynalazku w urządzeniu aplikacyjnym G1 lub w jednym lub kilku kolejnych urządzeniach aplikacyjnych G2, G2a, G2b, G3a, G3b można prowadzić lakierowanie w zbiornikach zanurzeniowych, urządzeniu przepływowym lub innych, a także stosować kąpiel elektroforetyczną lub inną celem zagruntowania lub dekoracyjnego uszlachetnienia powierzchni, ewentualnie w połączeniu z jedno- lub wielowarstwowym nakładaniem lakieru wierzchniego lub bezbarwnego.
184 099
184 099
CN
CD ·»Μ
Li_
v~
LU
184 099
Xł“ σ>
η «ημ |
Ll!
co
184 099
Ο
L_l
<1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (26)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Instalacja do uszlachetniania powierzchni detali, zwłaszcza karoserii samochodowych, z kilkoma obszarami, takimi jak obszary przygotowywania i uszlachetniania powierzchni, przy czym ten ostatni jest z kolei podzielony na strefę aplikacji, strefę suszenia, strefę wykańczania i odcinki transportowe, wyposażone w odpowiednie urządzenia techniczne, znamienna tym, że przed, zawierającą co najmniej jedną suszarkę (H1, H2, H3), strefą suszenia (H) umieszczone są co najmniej dwa urządzenia aplikacyjne (G1, G2a, G2b, G3a, G3b), przy czym co najmniej jeden, rozpoczynający się za suszarką (H1, H2, H3) oraz zasilany przez co najmniej jeden znajdujący się tam przenośnik poprzeczny (Q4, Q6), jeden z dwóch następnych odcinków transportowych (F2, F3) jest poprowadzony obok suszarki (H1, H2, H3) do co najmniej jednego z urządzeń aplikacyjnych (G1, G2a, G2b, G3a, G3b).
  2. 2. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej jedno ze znajdujących się w strefie (G) aplikacji, urządzeń aplikacyjnych (G1, G2a, G2b, G3a, G3b) stanowi kombinowana kabina (GK) do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro, która zawiera pierwsze urządzenie oddzielające (11) dla lakieru mokrego i drugie urządzenie oddzielające (12) dla lakieru proszkowego, przy czym oba urządzenia oddzielające (1112) są zamocowane w części dolnej (6) i prowadzone przesuwnie, zwłaszcza za pomocą układu kołowo-szynowego (13), przy czym urządzenia oddzielające (11, 12) są selektywnie, wymiennie przyłączalne do, przepuszczalnej dla powietrza, podłogi (7) kabiny (GK) do lakierowania na mokro i lakierowania proszkowego i do urządzenia wentylacyjnego (10).
  3. 3. Instalacja według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że co najmniej jedno z urządzeń aplikacyjnych (G1, G2a, G2b, G3a, G3b) jest urządzeniem aplikacyjnym do nakładania materiału do uszlachetniania powierzchni różniącego się rodzajem i własnościami od materiału nakładanego przez pozostałe urządzenia aplikacyjne lub do innego sposobu uszlachetniania niż pozostałe urządzenia aplikacyjne.
  4. 4. Instalacja według zastrz. 2, znamienna tym, że urządzenia oddzielające (11, 12) są przesuwne, zwłaszcza za pomocą układu kołowo-szynowego (13), wzdłuż kabiny (GK) i korzystnie sprzężone ze sobą.
  5. 5. Instalacja według zastrz. 2, znamienna tym, że urządzenia oddzielające (11, 12) są przesuwne w poprzek kabiny (GK).
  6. 6. Instalacja według zastrz. 2, znamienna tym, że zawiera kilka urządzeń oddzielających (11,12), zwłaszcza w potrójnej korzystnie poczwórnej kombinacji.
  7. 7. Instalacja według zastrz. 2, znamienna tym, że przepuszczalna dla powietrza podłoga (7) kabiny (GK) do lakierowania na mokro i lakierowania proszkowego zawiera, przebiegający wzdłuż kabiny, korzystnie w jej środkowym obszarze, mający w przybliżeniu kształt litery U lub V, uszczelniony względem urządzeń oddzielających (11, 12) i obniżony względem płaszczyzny podłogi (7) kanał (8), przy czym wewnątrz kanału (8) przebiega odcinek transportowy (F1, F2a, F3a).
  8. 8. Instalacja według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że strefa (G) aplikacji zawiera pierwsze urządzenie aplikacyjne (G1), przez które przechodzi wychodzący z obszaru przygotowywania (B) pierwszy odcinek transportowy (F1), przy czym urządzenie aplikacyjne (G1) jest za pomocą umieszczonego za nim przenośnika poprzecznego (Q1) połączone z suszarką (H1), a oprócz urządzenia aplikacyjnego (G1) rozmieszczone są parami następne urządzenia aplikacyjne (G2a, G2b, G3a, G3b), przez które przechodzą kolejno fragmenty odpowiedniego odcinka transportowego (F2a, F3a), przy czym zwrotny, przebiegający w strefie suszenia (H) obok suszarki (H2, H3), jeden z następnych odcinków transportowych (F2, F3) uchodzi do przedniego urządzenia aplikacyjnego (G2a, G3a), natomiast umieszczone wzdłuż odcinka transportowego (F2a, F3a) z tyłu, urządzenie aplikacyjne (G2b, G3b) jest połączone z su184 099 szarką (H2, H3) za pomocą umieszczonego pomiędzy nimi następnego przenośnika poprzecznego (Q2, Q3).
  9. 9. Instalacja według zastuz. l,znamienna tym,żesuszarki(Hl. H2, H3)są wieloąasmowe, przy czym każda z suszarek (H1, H2, H3) zawiera korzystnie odcinek odparowywania, odcinek wypalania i odcinek chłodzenia.
  10. 10. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że suszarki (H1, H2, H3) są wielopasmowe, przy czym każda z suszarek (H1, H2, H3) zawiera korzystnie odcinek suszenia, odcinek wypalania i odcinek chłodzenia.
  11. 11. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, ae suszarki (H1, H2, H3) są wielopasmowe, przy czym każda z suszarek (H1, H2, H3) zawiera korzystnie odcinek odparowywania i suszenia, odcinek wypalania i odcinek chłodzenia.
  12. 12. Instalacja według z zastrz. 1, znamienna tym, ae pomiędzy umieszczonym za suszarkami (H1, H2, H3) przenośnikiem poprzecznym (Q4) oraz strefą kontroli i wykańczania (J) znajduje się, zwrócona ku strefie kontroli i wykańczania (J) i połączona z nią, strefa buforowa (P) oraz następny przenośnik poprzeczny (Q5).
  13. 13. Instalacja według zastrz. 2, znamienna tym, ae zawiera co najmniej jedno urządzenie przełączające do selektywnego doprowadzania różnych rodzajów proszku z poszczególnych obiegów proszku do elementów do lakierowania proszkowego znajdujących się w części środkowej (5) kabiny (GK) do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro.
  14. 14. Instalacja do uszlachetniania powierzchni detali, zwłaszcza karoserii samochodowych, z kilkoma obszarami, takimi jak obszary przygotowywania i uszlachetniania powierzchni, przy czym ten ostatni jest z kolei podzielony na strefę aplikacji, strefę suszenia, strefę wykańczania i odcinki transportowe, wyposażone w odpowiednie urządzenia techniczne, znamienna tym, ae przed, zawierającą co najmniej jedną suszarkę (H1, H2, H3), strefą suszenia (H) umieszczone są co najmniej dwa urządzenia aplikacyjne (G1, G2a, G2b, G3a, G3b), przy czym co najmniej jeden, rozpoczynający się za strefą kontroli i wykańczania (J), umieszczoną za suszarką (H1, H2, H3), oraz zasilany przez co najmniej jeden znajdujący się tam przenośnik poprzeczny (Q4, Q6), jeden z dwóch następnych odcinków transportowych (F2, F3) jest poprowadzony obok suszarki (H1, H2, H3) do co najmniej jednego z urządzeń aplikacyjnych (G1, G2a, G2b, G3a, G3b).
  15. 15. Instalacja według zastrz. 14, znamienna tym, ae co najmniej jedno ze znajdujących się w strefie (G) aplikacji, urządzeń aplikacyjnych (G1, G2a, G2b, G3a, G3b) stanowi kombinowana kabina (GK) do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro, która zawiera pierwsze urządzenie oddzielające (11) dla lakieru mokrego i drugie urządzenie oddzielające (12) dla lakieru proszkowego, przy czym oba urządzenia oddzielające (11, 12) są zamocowane w części dolnej (6) i prowadzone przesuwnie, zwłaszcza za pomocą układu kołowo-szynowego (13), przy czym urządzenia oddzielające (11, 12) są selektywnie, wymiennie przyłączalne do, przepuszczalnej dla powietrza, podłogi (7) kabiny (GK) do lakierowania na mokro i lakierowania proszkowego i do urządzenia wentylacyjnego (10).
  16. 16. Instalacja według zastrz. 14 albo 15, znamienna tym, ae co najmniej jedno z urządzeń aplikacyjnych (G1, G2a, G2b, G3a, G3b) jest urządzeniem aplikacyjnym do nakładania materiału do uszlachetniania powierzchni różaiąłego się rodzajem i własnościami od materiału nakładanego przez pozostałe urządzenia aplikacyjne lub do innego sposobu uszlachetniania nia pozostałe urządzenia aplikacyjne.
  17. 17. Instalacja według zastrz. 15, znamienna tym, ae urządzenia oddzielające (11,12) są przesuwne, zwłaszcza za pomocą układu kołowo-szynowego (13), wzdłuż kabiny i korzystnie sprzężone ze sobą.
  18. 18. Instalacja według zastrz. 15, znamienna tym, że urządzenia oddzielające (11,12) są przesuwne w poprzek kabiny (GK).
  19. 19. Instalacja według zastrz. 15, znamienna tym, że zawiera kilka urządzeń oddzielających (11,12), zwłaszcza w potrójnej korzystnie poczwórnej kombinacji.
  20. 20. Instalacja według zastrz. 15, znamienna tym, że przepuszczalna dla powietrza podłoga (7) kabiny (GK) do lakierowania na mokro i lakierowania proszkowego zawiera, przebiegający wzdłuż kabiny, korzystnie w jej środkowym obszarze, mający w przybliżeniu
    184 099 kształt litery U lub V, uszczelniony względem urządzeń oddzielających (11, 12) i obniżony względem płaszczyzny podłogi (7) kanał (8), przy czym wewnątrz kanału (8) przebiega odcinek transportowy (F1, F2a, F3a).
  21. 21. Instalacja według zastrz. 14 albo 15, znamienna tym, że strefa (G) aplikacji zawiera pierwsze urządzenie aplikacyjne (G1), przez które przechodzi wychodzący z obszaru przygotowywania (B) pierwszy odcinek transportowy (F1), przy czym urządzenie aplikacyjne (G1) jest za pomocą umieszczonego za nim przenośnika poprzecznego (Q1) połączone z suszarką (H1), a oprócz urządzenia aplikacyjnego (G1) rozmieszczone są parami następne urządzenia aplikacyjne (G2a, G2b, G3a, G3b), przez które przechodzą kolejno fragmenty odpowiedniego odcinka transportowego (F2a, F3a), przy czym zwrotny, przebiegający w strefie suszenia (H) obok suszarki (H2, H3), jeden z następnych odcinków transportowych (F2, F3) uchodzi do przedniego urządzenia aplikacyjnego (G2a, G3a), natomiast umieszczone wzdłuż odcinka transportowego (F2a, F3a) z tyłu, urządzenie aplikacyjne (G2b, G3b) jest połączone z suszarką (H2, H3) za pomocą umieszczonego pomiędzy nimi następnego przenośnika poprzecznego (Q2, Q3).
  22. 22. Instalacja według zastrz. 14, znamienna tym, że suszarki (H1, H2, H3) są wielopasmowe, przy czym każda z suszarek (H1, H2, H3) zawiera korzystnie odcinek odparowywania, odcinek wypalania i odcinek chłodzenia.
  23. 23. Instalacja według zastrz. 14, znamienna tym, że suszarki (H1, H2, H3) są wielopasmowe, przy czym każda z suszarek (H1, H2, H3) zawiera korzystnie odcinek suszenia, odcinek wypalania i odcinek chłodzenia.
  24. 24. Instalacja według zastrz. 14, znamienna tym, że suszarki (H1, H2, H3) są wielopasmowe, przy czym każda z suszarek (H1, H2, H3) zawiera korzystnie odcinek odparowywania i suszenia, odcinek wypalania i odcinek chłodzenia.
  25. 25. Instalacja według z zastrz. 14, znamienna tym, że pomiędzy umieszczonym za suszarkami (H1, H2, H3) przenośnikiem poprzecznym (Q4) oraz strefą kontroli i wykańczania (J) znajduje się, zwrócona ku strefie kontroli i wykańczania (J) i połączona z nią, strefa buforowa (P) oraz następny przenośnik poprzeczny (Q5).
  26. 26. Instalacja według zastrz. 15, znamienna tym, że zawiera co najmniej jedno urządzenie przełączające do selektywnego doprowadzania różnych rodzajów proszku z poszczególnych obiegów proszku do elementów do lakierowania proszkowego znajdujących się w części środkowej (5) kabiny (GK) do lakierowania proszkowego i lakierowania na mokro.
PL96320752A 1995-07-21 1996-07-18 Instalacja do uszlachetniania powierzchni detali PL184099B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19526613A DE19526613C2 (de) 1995-07-21 1995-07-21 Anlage zur Oberflächenveredlung von Werkstücken
PCT/EP1996/003181 WO1997003760A2 (de) 1995-07-21 1996-07-18 Anlage zur oberflächenveredlung von werkstücken

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL320752A1 PL320752A1 (en) 1997-10-27
PL184099B1 true PL184099B1 (pl) 2002-08-30

Family

ID=7767395

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96320752A PL184099B1 (pl) 1995-07-21 1996-07-18 Instalacja do uszlachetniania powierzchni detali

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0840652B1 (pl)
AT (1) ATE225210T1 (pl)
DE (2) DE19526613C2 (pl)
ES (1) ES2181906T3 (pl)
PL (1) PL184099B1 (pl)
WO (1) WO1997003760A2 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19819963A1 (de) * 1998-05-05 1999-11-11 Itw Gema Ag Pulver-Sprühbeschichtungsvorrichtung
DE19833272A1 (de) * 1998-07-24 2000-02-10 Schuler Automation Gmbh & Co Verfahren und Vorrichtung zum Transport von plattenförmigem Transportgut
EP0995819B1 (de) * 1998-10-19 2003-12-17 Inventio Ag Einrichtung zur Behandlung von Werkstücken
DE102005011811A1 (de) * 2005-03-15 2006-09-21 Dürr Systems GmbH Lackieranlage für Fahrzeugkarosserien in der Großserienproduktion
DE102007010312A1 (de) 2007-02-23 2008-08-28 Wurster, Gerd Vorrichtung und Verfahren zum Lackieren von Felgen
CN112705392B (zh) * 2020-12-17 2021-10-26 郑玉莲 一种铝合金板表面喷涂装置

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4401445A (en) * 1981-03-17 1983-08-30 Jesse Browning Method for converting a liquid paint spray booth to a powder paint spray booth
DE3130024C2 (de) * 1981-07-30 1983-08-18 Mannesmann AG, 4000 Düsseldorf Transportanlage
DE3214290C2 (de) * 1982-04-19 1984-11-22 OLT Oberflächen-, Luft- und Trocknungstechnik GmbH, 7445 Bempflingen Einrichtung zum Oberflächenbeschichten von Gegenständen
DE3406464C2 (de) * 1984-02-23 1986-10-09 Hans-Josef 5010 Bergheim Licher Lackierkabine
JPS6111170A (ja) * 1984-06-27 1986-01-18 Toyota Motor Corp 自動塗装方法および装置
US4880101A (en) * 1988-09-16 1989-11-14 The Boeing Company Piece locating system for painting or the like
JP2662263B2 (ja) * 1988-10-19 1997-10-08 小野田エー・エル・シー株式会社 塗料の重ね塗り方法及びその装置
JP3144566B2 (ja) * 1990-05-08 2001-03-12 マツダ株式会社 塗装方法および塗装装置
US5103760A (en) * 1990-12-17 1992-04-14 Johnson Walter F Liquid to powder spray booth conversion insert
DE4116897A1 (de) * 1991-05-23 1992-11-26 Wurster Gerd Kabine zum spritzlackieren und farbpulverbeschichten
DE4127580C1 (en) * 1991-08-21 1993-02-11 Duerr Gmbh Car body high gloss paint coating - incorporates sliding carriage and transport rotor with adaptors gripping body
JPH05154420A (ja) * 1991-12-06 1993-06-22 Amada Co Ltd 形鋼の塗装加工装置
DE4222349C2 (de) * 1992-07-08 1996-10-02 Duerr Gmbh & Co Lackieranlage

Also Published As

Publication number Publication date
DE19526613C2 (de) 1998-08-27
DE19526613A1 (de) 1997-01-23
ATE225210T1 (de) 2002-10-15
EP0840652B1 (de) 2002-10-02
WO1997003760A3 (de) 1997-04-03
EP0840652A2 (de) 1998-05-13
ES2181906T3 (es) 2003-03-01
DE59609760D1 (de) 2002-11-07
WO1997003760A2 (de) 1997-02-06
PL320752A1 (en) 1997-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3952699A (en) Method and apparatus for treating a workpiece at a treating station
CA2121185C (en) Vehicle coating process
WO2006039000A1 (en) Production paint shop design
KR20110036740A (ko) 도장될 물체를 도장하기 위한 도장 시스템
CN101448576A (zh) 涂覆装置以及相关操作方法
PL184099B1 (pl) Instalacja do uszlachetniania powierzchni detali
PL340722A1 (en) Apparatus for coating surfaces of bearings by vacuum deposition
US2661310A (en) Apparatus for and method of painting
CN101460258A (zh) 涂装系统和涂装方法
DE19945291B4 (de) Lackieranlage zum Lackieren von Kunststoff-Gegenständen
RU2146564C1 (ru) Устройство для покрытия обрабатываемых предметов краской путем напыления
RU97104884A (ru) Устройство для покрытия обрабатываемых предметов краской путем напыления
US20060068117A1 (en) Method for coating, especially painting, objects
JPS61291079A (ja) 圧延鋼材のオンライン塗装システム
JPH11216402A (ja) 無機質塗料の塗装方法及びその装置
SU564010A1 (ru) Поточна лини дл нанесени многослойных покрытий
KR970005413A (ko) 복합페인팅 방법 및 그 시스템
Noon Industrial painting techniques
GB1566738A (en) Electrostatic powdering method and installation
SU1719097A1 (ru) Лини окрашивани изделий
Oil and Colour Chemists’ Association et al. Industrial Coatings: Application and Curing Methods
Keller et al. Planning a Porcelain Enamel Powder Plant
JPH0413028B2 (pl)
KR200226447Y1 (ko) 분체도장시스템
Brewer Electrodeposition of organic coatings