PL183811B1 - Szczoteczka do zębów i sposób jej wytwarzania - Google Patents

Szczoteczka do zębów i sposób jej wytwarzania

Info

Publication number
PL183811B1
PL183811B1 PL96325521A PL32552196A PL183811B1 PL 183811 B1 PL183811 B1 PL 183811B1 PL 96325521 A PL96325521 A PL 96325521A PL 32552196 A PL32552196 A PL 32552196A PL 183811 B1 PL183811 B1 PL 183811B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bristles
toothbrush
monofilament
twisted
bristle
Prior art date
Application number
PL96325521A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325521A1 (en
Inventor
Georg Weihrauch
Original Assignee
Coronet Werke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Coronet Werke Gmbh filed Critical Coronet Werke Gmbh
Publication of PL325521A1 publication Critical patent/PL325521A1/xx
Publication of PL183811B1 publication Critical patent/PL183811B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46DMANUFACTURE OF BRUSHES
    • A46D1/00Bristles; Selection of materials for bristles
    • A46D1/02Bristles details
    • A46D1/023Bristles with at least a core and at least a partial sheath
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46DMANUFACTURE OF BRUSHES
    • A46D1/00Bristles; Selection of materials for bristles
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46DMANUFACTURE OF BRUSHES
    • A46D1/00Bristles; Selection of materials for bristles
    • A46D1/02Bristles details
    • A46D1/0238Bristles with non-round cross-section
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/253Formation of filaments, threads, or the like with a non-circular cross section; Spinnerette packs therefor
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B2200/00Brushes characterized by their functions, uses or applications
    • A46B2200/10For human or animal care
    • A46B2200/1066Toothbrush for cleaning the teeth or dentures
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/29Coated or structually defined flake, particle, cell, strand, strand portion, rod, filament, macroscopic fiber or mass thereof
    • Y10T428/2913Rod, strand, filament or fiber
    • Y10T428/2929Bicomponent, conjugate, composite or collateral fibers or filaments [i.e., coextruded sheath-core or side-by-side type]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Brushes (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

1. Szczoteczka do zebów majaca glówke szczoteczki z przymocowanymi na niej, ewentual- nie zwiazanymi w peki, szczecinami z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej niektóre maja na swojej powloce profil w formie spirali, który otrzymuje sie przez skrecenie profilowanego poje- dynczego wlókna, znamienna tym, ze szczeciny ( 1), skladajace sie z trzonu ( 2) i przynajmniej jednej spirali (4), przebiegajacej na powloce (3), maja trzy do pieciu skrecen na centymetr dlugosci, przy czym spirala (4) jest zaokraglona na wierzcholku. 7. Sposób wytwarzania szczoteczki do ze- bów majacej glówke szczoteczki z przymocowa- nymi na niej, ewentualnie zwiazanymi w peki, szczecinami z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej niektóre maja na swojej powloce profil w formie spirali, wedlug którego uzyskany material bazowy szczeciny dzieli sie na odcinki, laczy w peki i osadza w glówce szczoteczki, zna- mienny tym, ze wytlacza sie, bedace materialem bazowym szczeciny, profilowane pojedyncze wlók- no (9), które nastepnie skreca sie przynajmniej na czesci jego dlugosci, a skrecenie ostatecznie utrwala sie. F i g . 2 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest szczoteczka do zębów i sposób jej wytwarzania.
Szczeciny szczoteczek ręcznych lub elektrycznych składają się zwykle z wytłaczanego włókna pojedynczego, najczęściej o okrągłym przekroju poprzecznym. Działanie czyszczące takich szczoteczek do zębów, jak i wykonywany przez ' nie masaż dziąseł, zależy od kształtu końców szczecin, które zaokrągla się w celu zapobieżenia zranieniom i cofaniu się dziąseł. W takim przypadku szczoteczka ma do spełnienia dwa sprzeczne zadania; z jednej strony ma z odpowiednią siłą czyścić ząb, z drugiej łagodnie masować dziąsła. Wobec konieczności zastosowania rozwiązania pośredniego, działanie czyszczące powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych jest niewystarczające.
Dlatego też nie brakowało prób zastosowania otoczki szczeciny do procesu czyszczenia, aby przez to podwyższyć skuteczność działania czyszczącego. Z opisu patentowego DE 31 16 189 znany jest sposób zaopatrzenia szczeciny w różne, oddalone od siebie, zgrubienia, które tworzą dalsze krawędzie szczotkowania. Biorąc pod uwagę fakt, że sżczeciny wykonywane są przez formowanie włókien, względnie wytłaczanie, wytworzenie takiej szczeciny jest właściwie nie możliwe. Teoretycznie rzecz biorąc, można doprowadzić do zmian przekroju poprzecznego w kierunku wytłaczania, jak i można wytworzyć taką szczecinę przez wtryskiwanie. Pojedyncze włókna, wytworzone przez wytłaczanie, muszą zostać uszlachetnione poprzez zorientowanie przez rozciągnięcie i termiczną stabilizację, tak aby nadać szczecinie pożądaną giętkość oraz wymaganą zdolność do powrotnego odginania się. Takie zorientowanie przez rozciągnięcie, we wtryskiwanych lub wytłaczanych szczecinach z oddalonymi od siebie zgrubieniami, prowadziłoby do tego, że szczecina byłaby rozciągnięta i przewężona między zgrubieniami w obszarze najwęższych przekrojów poprzecznych, a na same zgrubienia nie miałoby to wpływu. Taka szczecina byłaby zupełnie nieodpowiednia. Nawet gdyby się udało nadać szczoteczce odpowiednie właściwości, istniałoby niebezpieczeństwo zakleszczenia się szczeciny ze zgrubieniami między zębami, co prowadziłoby do urwania szczeciny lub wydarcia jej z główki szczoteczki. Możliwe byłoby również zranienie dziąseł między zębami, które są tam szczególnie zagrożone z powodu zmniejszonej przyczepności do szyjki zęba.
W innych znanych typach szczoteczek do zębów znanych z opisów patentowych JP 03 289 A, JP 57-116 124 U, JP 60-145 828 U i JP 03-87332 U kilka pojedynczych włókien jest ze sobą skręconych, albo poszczególne pojedyncze włókna, które same mogą być profilowane, mając na przykład kwadratowy przekrój poprzeczny, są profilowane przez skręcanie śrubowe osi pojedynczego włókna.
Celem wynalazku jest skonstruowanie szczoteczki do zębów z profilowanymi szczecinami, która, przy niezmienionej wytrzymałości szczecin, ma podwyższoną skuteczność działania czyszczącego i masażu dziąseł, i którą można niedrogo wytworzyć.
Szczoteczka do zębów według wynalazku ma główkę z przymocowanymi na niej, ewentualnie związanymi w pęki, szczecinami z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej
183 811 niektóre mają na swojej powłoce profil w formie spirali, który otrzymuje się przez skręcenie profilowanego pojedynczego włókna.
Istota wynalazku polega na tym, że szczeciny , składające się z trzonu i przynajmniej jednej spirali, przebiegającej na powłoce , mają trzy do pięciu skręceń na centymetr długości, przy czym spirala jest zaokrąglona na wierzchołku.
Korzystnym jest, gdy szczeciny mająjednozwojowe lub wielozwojowe spirale.
Również korzystnym jest, gdy spirale mają trapezowy przekrój poprzeczny.
Dodatkowo korzystnie jest, gdy spirale i trzon są wykonane z materiałów o niejednakowej sprężystości.
Ponadto korzystnie jest, gdy trzon ma rdzeń otoczony osłoną, przy czym rdzeń i osłona są wykonane z materiałów o niejednakowej sprężystości.
Sposób wytwarzania szczoteczki do zębów według wynalazku polega na tym, że uzyskany materiał bazowy szczeciny dzieli się na odcinki, łączy w pęki i osadza w główce szczoteczki.
Istota sposobu polega na tym, że wytłacza się, będące materiałem bazowym szczeciny profilowane pojedyncze włókno, które następnie skręca się przynajmniej na części jego długości, a skręcenie ostatecznie utrwala się.
Korzystnym jest, gdy wytłoczone pojedyncze włókno jest przed skręceniem naprężane przez rozciąganie i stabilizowane termicznie.
Również korzystnie jest, gdy skręcone pojedyncze włókno jest po termicznej stabilizacji składowane w podwyższonej temperaturze.
Dodatkowo korzystnie jest, gdy każda użytkowa końcówka szczeciny jest zaokrąglana przez powierzchniowe roztapianie, a końce mocujące pojedynczych szczecin lub ich pęków, są stopione w główkę, którą osadza się w korpusie szczoteczki.
Inny sposób wytwarzania szczoteczki do zębów według wynalazku polega na tym, że uzyskany materiał bazowy szczeciny dzieli się na odcinki, łączy w pęki i osadza w główce szczoteczki.
Istota sposobu polega na tym, że wytłacza się, będące materiałem bazowym szczeciny, pojedyncze włókno, mające przynajmniej jedno prostopadłe do osi żebro, następnie skręca się je przynajmniej na części jego długości, a skręcenie ostatecznie utrwala się.
Korzystnie jest, gdy wytłoczone pojedyncze włókno jest przed skręceniem naprężane przez rozciąganie.
Również korzystnie jest, gdy pojedyncze włókno przed skręceniem jest stabilizowane termicznie.
Dodatkowo korzystnym jest, gdy skręcone pojedyncze włókno jest po termicznej stabilizacji składowane w podwyższonej temperaturze.
Ponadto korzystnie jest, gdy pojedyncze włókno jest współtłoczone z, tworzącym przebiegające na osłonie przędzy żebra, tworzywem o innych właściwościach, następnie wytłoczony kompozyt jest skręcany, a skręcenie ostatecznie utrwalane.
Także korzystnie jest, gdy współtłoczony kompozyt jest przed skręceniem naprężany przez rozciąganie lub stabilizowany termicznie, a po termicznej stabilizacji składowany w podwyższonej temperaturze.
Korzystnym jest również, gdy każda użytkowa końcówka szczeciny jest zaokrąglana przez powierzchniowe roztapianie.
Jednocześnie korzystnie jest, gdy końce mocujące pojedynczych szczecin lub ich pęków, są stopione w główkę, którą osadza się w korpusie szczoteczki.
Zaletą takich szczoteczek jest to, że przynajmniej część szczecin ma jedno- lub wielokrotne spirale, przez co jednocześnie zostają powiększone aktywnie czyszczące powierzchnie, co umożliwia różne kierunki czyszczenia. Również powierzchnia czołowa sprali, jak i jej przejście w bok zarysu gwintu tworzą dodatkowe krawędzie szczotkowania, co wzmacnia działanie czyszczące na powierzchniach i między zębami, nie zagrażając dziąsłom. W przypadku gdy taka szczecina znajdzie się w przestrzeni międzyzębowej, nie dojdzie do zakleszczenia się szczeciny, ponieważ spirala jest bardzo rozciągnięta i nie występują promieniowe przewężenia. Natomiast wtedy, gdy taka szczecina dotyka swoją otoczką dziąseł, są one masowane.
183 811
Ponadto duże znaczenie dla prawidłowej ochrony zębów i dziąseł ma giętkość szczecin i ich zdolność do ponownego odginania się oraz zaokrąglenie wierzchołków szczeciny uzyskane przez jej powierzchniowe roztapianie.
W niektórych szczoteczkach koniecznym jest, aby szczeciny posiadały określoną sztywność bądź elastyczność. Dopasowanie sztywności według wynalazku następuje poprzez wytworzenie trzonu, którego rdzeń i osłona składają się z różnych materiałów. Poprzez wybór materiałów na rdzeń i osłonę można, z jednej strony zmieniać sztywność i elastyczność, a z drugiej wpłynąć na ich działanie przy myciu zębów.
Działanie szczoteczki jest, między innymi, zależne od stopnia skrętu względem długości użytkowej szczeciny, względnie materiału szczeciny, tzn. od skoku gwintu utworzonej po skręceniu spirali. Wykazano, że skok gwintu nie powinien być większy od podwójnej długości użytkowej szczeciny, tak aby wzdłuż tej długości użytkowej przebiegała obiegająca ją o 180° spirala. Zwykle jednak spirala ma trochę mniejszy skok gwintu, którego wielkość wynosi tyle, ile średnica materiału szczeciny.
W celu zapewnienia właściwego mocowania szczecin w główce szczoteczki, które zapobiegnie ich wyrywaniu, pojedyncze szczeciny, lub ich pęki, zostaną stopione w jedną główkę, która zakotwiczona zostanie w korpusie szczoteczki, przez co nadaje się umocowanemu końcowi jednorodny, kulisty lub soczewkowaty przekrój poprzeczny, zapewniający właściwe mocowanie w główce szczoteczki.
Wynalazek przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny rzut boczny szczoteczki do zębów, fig. 2 - pojedynczą szczecinę szczoteczki z fig. 1, fig. 3 do 5 - różne formy przekroju poprzecznego wytłoczonego pojedynczego włókna, a fig. 6 do 11 - różne formy przekroju poprzecznego współtłoczonego kompozytu.
Szczoteczka do zębów przedstawiona na fig. 1 ma główkę 30 i uchwyt 31, które są złączone giętką szyjką 32. Główka 30, uchwyt 31 i szyjka 32 są wykonane jednoczęściowe z tworzywa sztucznego metodą wtrysku. Na główce 30 zamocowane są szczeciny stopione w pęki 33. Pęki 33 pokazane są tylko schematycznie, bowiem składają się z większej ilości szczecin z tworzywa sztucznego mocowanych w główce 30 mechanicznie lub poprzez zgrzewanie czy wtryskiwanie.
Na fig. 2 przedstawiono pojedynczą szczecinę 1 z pęku 33 na fig. 1. Składa się ona z cylindrycznego trzonu 2, na którego otoczkę 3 nałożona jest dwuzwojowa spirala 4 z dwoma spiralami 5 i 6. Każda spirala 5, 6 ma spłaszczoną albo zaokrągloną powierzchnię czołową 7 lub 8. Taka szczecina może mieć średnicę zewnętrzną około 0,2 mm, przy czym trzon 2 ma przekrój od 0,1 do 0,15 mm. Spirala ma od 2 do 6 skoków gwintu, który jest specyficzny dla szczecin o długości do 1,5 cm.
Szczecinę z fig. 2 można wytwarzać w różny sposób. Przykładowo można wytłoczyć pojedyncze włókno 9, według fig. 3, wraz z trzonem 10 i dwoma przeciwległe usytuowanymi żebrami 11, 12, następnie rozciągnąć je, skręcić i w końcu ustabilizować termicznie, tak aby powstała dwuzwojowa spirala, jak na fig. 2.
Na fig. 4 widać wytłoczone pojedyncze włókno 9 z trójkątnym przekrojem poprzecznym, które składa się z trzonu 13 i trzech żeber 14, 15,16.
Na fig. 5 widać wytłoczone pojedyncze włókno 9 o przekroju poprzecznym w kształcie krzyża, które składa się z trzonu 17 i czterech symetrycznie usytuowanych żeber 18, 19, 20, 21. Oś skrętu pokrywa się z osią trzonu 2. Pojedyncze włókno 9 może mieć również przekrój w kształcie prostokąta, a zwłaszcza kwadratu, przy czym żebra tworzone są wtedy przez, bliski obszarowi środkowemu, obszar trzonu oraz cztery kąty figury.
Na fig. 6 do 8 widać, w zasadzie takie same przekroje poprzeczne, jak na fig. 3 do 5, jednakże tutaj cylindryczne trzony 10, 13, 17 są współtłoczone z żebrami H, 12 względnie 14 do 16 względnie 18 do 21. Wytłoczone pojedyncze włókno, względnie wspóftłoczony kompozyt jest następnie rozciągany, skręcany, stabilizowany termicznie i składowany przez 1 do 2 dni.
Na fig. 9 do 11 przedstawione są podobne formy przekroju poprzecznego, jak na fig. 6 do 8, przy czym trzony 10, 13, 17 mająrdzeń 10a, 13a, względnie 17a, i otaczającą ten rdzeń osłonę 10b, 13b, względnie 17b. Rdzeń i trzon są wykonane z różnych materiałów. Żebra 1112 względnie 14 do 16 względnie 18 do 21 są wykonane z jeszcze innego materiału. Rdzeń jest współtło6
183 811 czony z trzonem i żebrami i następnie obrabiany w podany sposób. Rdzeń 10a, 13a, 17a może składać się z typowego dla szczoteczek tworzywa sztucznego, aby nadać mu wszystkie pozytywne cechy trwałości zwykłej szczeciny, podczas gdy tworzywo sztuczne na osłonę 10b, 13b, 17b i żebra 11, 12 względnie 14 do 16 względnie 18 do 21 może zostać dostosowane do pożądanego działania czyszczącego szczoteczki.
Powierzchnia czołowa żeber jest spłaszczona, względnie zaokrąglona, jak pokazano to na fig. 3 do 11 i omówiono wyżej. Po przycięciu szczecin na określoną długość, końcówki użytkowe zostają zaokrąglone, zwłaszcza przez powierzchniowe nadtopienie, podczas gdy pozostałe końcówki są pojedynczo lub w większej ilości stapiane w pęczki.
Szczecina wytworzona według wyżej omówionego sposobu znajduje również zastosowanie w nitkach do zębów.
32
I /
Fig.2 Fig.9 Fig.10 Fig.11
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zl.

Claims (22)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Szczoteczka do zębów mająca główkę szczoteczki z przymocowanymi na niej, ewentualnie związanymi w pęki, szczecinami z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej niektóre mają na swojej powłoce profil w formie spirali, który otrzymuje się przez skręcenie profilowanego pojedynczego włókna, znamienna tym, że szczeciny (1), składające się z trzonu (2) i przynajmniej jednej spirali (4), przebiegającej na powłoce (3), mają trzy do pięciu skręceń na centymetr długości, przy czym spirala (4) jest zaokrąglona na wierzchołku.
  2. 2. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że szczeciny (1) mają jednozwojowe spirale (5,6).
  3. 3. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że szczeciny (1) mają wielozwojowe spirale (5,6).
  4. 4. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że spirale (4) mają trapezowy przekrój poprzeczny.
  5. 5. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że spirale i trzon są wykonane z materiałów o niejednakowej sprężystości.
  6. 6. Szczoteczka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że trzon (2) ma rdzeń (10a, 13a, 17a) otoczony osłoną (10b, 13b, 17b), przy czym rdzeń i osłona są wykonane z materiałów o niejednakowej sprężystości.
  7. 7. Sposób wytwarzania szczoteczki do zębów mającej główkę szczoteczki z przymocowanymi na niej, ewentualnie związanymi w pęki, szczecinami z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej niektóre mają na swojej powłoce profil w formie spirali, według którego uzyskany materiał bazowy szczeciny dzieli się na odcinki, łączy w pęki i osadza w główce szczoteczki, znamienny tym, że wytłacza się, będące materiałem bazowym szczeciny, profilowane pojedyncze włókno (9), które następnie skręca się przynajmniej na części jego długości, a skręcenie ostatecznie utrwala się.
  8. 8. Sposób według zastrz.7, znamienny tym, że wytłoczone pojedyncze włókno (9) jest przed skręceniem naprężane przez rozciąganie.
  9. 9. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że pojedyncze włókno (9) jest przed skręceniem stabilizowane termicznie
  10. 10. Sposób według zastrz.9, znamienny tym, że skręcone pojedyncze włókno (9) jest po termicznej stabilizacji składowane w podwyższonej temperaturze.
  11. 11. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że każda użytkowa końcówka szczeciny jest zaokrąglana przez powierzchniowe roztapianie.
  12. 12. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że końce mocujące pojedynczych szczecin lub ich pęków, są stopione w główkę, którą osadza się w korpusie szczoteczki.
  13. 13. Sposób wytwarzania szczoteczki do zębów, mającej główkę szczoteczki z przymocowanymi na niej, ewentualnie związanymi w pęki, szczecinami z tworzywa sztucznego, z których przynajmniej niektóre mają na swojej powłoce profil w formie spirali, według którego uzyskany materiał bazowy szczeciny dzieli się na odcinki, łączy w pęki i osadza w główce szczoteczki, znamienny tym, że wytłacza się, będące materiałem bazowym szczeciny, pojedyncze włókno (9) mające przynajmniej jedno prostopadłe do osi żebro (11,12,14, 15,16,18,19, 20, 21), następnie skręca się je przynajmniej na części jego długości, a skręcenie ostatecznie utrwala się.
  14. 14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że wytłoczone pojedyncze włókno (9) jest przed skręceniem naprężane przez rozciąganie.
  15. 15. Sposób według zastrz.13, znamienny tym, że pojedyncze włókno (9) jest przed skręceniem stabilizowane termicznie.
  16. 16. Sposób według zastrz. 15, znamienny tym, że skręcone pojedyncze włókno (9) jest po termicznej stabilizacji składowane w podwyższonej temperaturze.
    183 811
  17. 17. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że pojedyncze włókno (9) jest współtłoczone z tworzącym przebiegające na osłonie przędzy żebra, tworzywem o innych właściwościach, następnie wytłoczony kompozyt jest skręcany, a skręcenie ostatecznie utrwalane.
  18. 18. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że współtłoczony kompozyt jest przed skręceniem naprężany przez rozciąganie.
  19. 19 . Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że współtłoczony kompozyt jest przed skręceniem stabilizowany termicznie.
  20. 20. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że współtłoczony kompozyt jest po termicznej stabilizacji składowany w podwyższonej temperaturze.
  21. 21. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że każda użytkowa końcówka szczeciny jest zaokrąglana przez powierzchniowe roztapianie.
  22. 22. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że końce mocujące pojedynczych szczecin lub ich pęków, są stopione w główkę, którą osadza się w korpusie szczoteczki.
PL96325521A 1995-09-13 1996-09-04 Szczoteczka do zębów i sposób jej wytwarzania PL183811B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19533815A DE19533815A1 (de) 1995-09-13 1995-09-13 Zahnbürste und Verfahren zu ihrer Herstellung
PCT/EP1996/003873 WO1997009907A1 (de) 1995-09-13 1996-09-04 Zahnbürste und verfahren zu ihrer herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325521A1 PL325521A1 (en) 1998-08-03
PL183811B1 true PL183811B1 (pl) 2002-07-31

Family

ID=7771986

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96325521A PL183811B1 (pl) 1995-09-13 1996-09-04 Szczoteczka do zębów i sposób jej wytwarzania

Country Status (28)

Country Link
US (1) US6161243A (pl)
EP (1) EP0850004B1 (pl)
JP (1) JPH11513269A (pl)
KR (1) KR100452562B1 (pl)
CN (1) CN1105534C (pl)
AR (1) AR003561A1 (pl)
AT (1) ATE182758T1 (pl)
AU (1) AU707521B2 (pl)
BR (1) BR9610598A (pl)
CA (1) CA2231532A1 (pl)
CZ (1) CZ287243B6 (pl)
DE (2) DE19533815A1 (pl)
DK (1) DK0850004T3 (pl)
ES (1) ES2135917T3 (pl)
GR (1) GR3031759T3 (pl)
HU (1) HU220851B1 (pl)
IL (1) IL123449A (pl)
IN (1) IN188998B (pl)
NO (1) NO314977B1 (pl)
NZ (1) NZ330176A (pl)
PL (1) PL183811B1 (pl)
RU (1) RU2157078C2 (pl)
SK (1) SK284771B6 (pl)
TR (1) TR199800455T1 (pl)
TW (1) TW312615B (pl)
UA (1) UA55395C2 (pl)
WO (1) WO1997009907A1 (pl)
ZA (1) ZA967701B (pl)

Families Citing this family (52)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20030115707A1 (en) * 1996-05-29 2003-06-26 Buford Edward T. Grooved brush bristle
DE19640852A1 (de) * 1996-10-02 1998-04-16 Braun Ag Borste für eine Zahnbürste
DE19748733A1 (de) * 1997-11-05 1999-05-06 Pedex & Co Gmbh Monofil zur Herstellung von Borsten und Verfahren zur Herstellung von Borsten aus solchen Monofilen
US6506327B2 (en) 1997-11-05 2003-01-14 Pedex & Co. Gmbh Process of making monofilaments
DE19757267C2 (de) * 1997-12-22 2000-01-27 Freudenberg Carl Fa Gummibesen und Verfahren zu dessen Herstellung
DE19818345A1 (de) 1998-04-24 1999-10-28 Pedex & Co Gmbh Borste, Verfahren zu ihrer Herstellung und Gerät mit einer solchen Borste
DE19841974A1 (de) * 1998-09-14 2000-03-23 Braun Gmbh Borste für eine Zahnbürste, insbesondere für eine elektrische Zahnbürste, sowie Verfahren zu deren Herstellung
US6440557B1 (en) 1999-07-08 2002-08-27 E. I. Du Pont De Nemours & Co. Brush filaments
DE19931993A1 (de) * 1999-07-09 2001-01-11 Coronet Werke Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Borsten
DE19932368A1 (de) * 1999-07-13 2001-02-08 Pedex & Co Gmbh Verfahren zur Herstellung von mehrschichtigem Borstenmaterial, mehrschichtige Borste und deren Verwendung
DE19932376A1 (de) * 1999-07-13 2001-01-18 Coronet Werke Gmbh Borste für Zahnbürsten und Zahnbürste mit solchen Borsten
FR2796531B1 (fr) 1999-07-22 2001-09-28 Oreal Applicateur de produit liquide, pateux ou pulverulent comportant des fibres torsadees, et ensemble d'application ainsi equipe
FR2796532B1 (fr) 1999-07-22 2002-02-01 Oreal Dispositif d'application d'un produit liquide, pateux ou pulverulent comportant des fibres torsadees, et ensemble d'application ainsi equipe
CA2289272A1 (fr) * 1999-10-07 2001-04-07 Raul Ioan Risco Appareil de brossage
DE19960173A1 (de) * 1999-12-14 2001-06-28 Geka Brush Georg Karl Gmbh Mascara-Bürstchen
DE10017306A1 (de) 2000-04-09 2001-10-11 Pedex & Co Gmbh Verfahren zur Herstellung von Borsten zum Applizieren von Medien
KR100427804B1 (ko) * 2001-07-18 2004-04-28 박만석 유색의 물방울모양이 비쳐 보이는 나선형 합성수지 성형물및 그의 제조 방법과 장치
US8876221B2 (en) * 2002-08-09 2014-11-04 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US7841041B2 (en) 2002-08-09 2010-11-30 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US20060272112A9 (en) 2003-03-14 2006-12-07 The Gillette Company Toothbrush
EP1679017A1 (de) * 2005-01-05 2006-07-12 Curaden International AG Verfahren zum Herstellen eines Reinigungsgeräts
DE102006027756A1 (de) 2006-06-16 2007-12-20 Braun Gmbh Zahnbürste sowie Zahnbürstenkopf und Zahnputzborste hierfür
US20090007357A1 (en) 2007-05-07 2009-01-08 The Gillette Company Oral Hygiene Implements
US9848959B2 (en) 2007-07-05 2017-12-26 Orthoaccel Technologies, Inc. Massaging or brushing bite plates
EP2186434B1 (de) * 2008-11-05 2016-10-12 Braun GmbH Zahnbürste sowie Borste und Bürstenkopf für eine Zahnbürste
US8402591B2 (en) 2009-07-01 2013-03-26 Colgate-Palmolive Company Toothbrush having improved tuft retention and anchor wire
JP5504076B2 (ja) * 2009-07-07 2014-05-28 Kbセーレン株式会社 ブラシ用毛材およびその製造方法
CN102639028B (zh) * 2009-11-13 2015-07-29 太阳星光齿磨公司 牙刷用芯鞘复合纤丝和使用该芯鞘复合纤丝得到的牙刷
AU2012216726B2 (en) * 2012-04-19 2014-01-23 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
DE102013007870A1 (de) 2013-05-08 2014-11-13 Pedex Gmbh Monofil aus Kunststoff und Zahnbürsten-Borste aus einem entsprechenden Monofil
WO2015085528A1 (en) * 2013-12-12 2015-06-18 Colgate-Palmolive Company Spiral bristle having strand components with different oral care additives, and oral care implement comprising the same
US10477958B2 (en) 2013-12-12 2019-11-19 Colgate-Palmolive Company Multi-component bristle having components with different oral care additives, and oral care implement comprising the same
EP2918191B1 (en) 2014-03-11 2024-01-24 The Procter & Gamble Company Head for an oral care implement
US10674807B2 (en) * 2014-08-08 2020-06-09 Sinwa Corporation Cosmetic brush
DE102015203837A1 (de) * 2015-03-04 2016-09-08 Pedex Gmbh Spiralige Filamente und deren Herstellung
EP3319479A4 (en) 2015-07-07 2019-02-27 Colgate-Palmolive Company MOUTH CARE AND MONOFILAMENT BRISTLE FOR USE THEREOF
US10136723B2 (en) * 2015-12-14 2018-11-27 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US10213011B2 (en) * 2015-12-14 2019-02-26 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
WO2017100973A1 (en) 2015-12-14 2017-06-22 Colgate-Palmolive Company Oral care implement and spiral bristle for use with the same
KR101874948B1 (ko) * 2016-03-09 2018-07-10 비비씨 주식회사 이중 구조의 필라멘트
EP3251547B1 (en) * 2016-06-03 2024-04-17 The Procter & Gamble Company Filament for an oral care implement and oral care implement
EP3251552B1 (en) * 2016-06-03 2021-03-10 The Procter and Gamble Company Head for an oral care implement and oral care implement
ES2776230T3 (es) * 2016-06-03 2020-07-29 Procter & Gamble Mechón y cabezal para un utensilio de cuidado bucal y utensilio de cuidado bucal
EP3251548B1 (en) 2016-06-03 2024-02-14 The Procter & Gamble Company Filament for an oral care implement and oral care implement
US10251470B1 (en) 2017-10-10 2019-04-09 The Procter & Gamble Company Head for an oral care implement and oral care implement
US10869546B2 (en) 2017-10-10 2020-12-22 The Procter & Gamble Company Tuft and head for an oral care implement and oral care implement
US10869545B2 (en) 2017-10-10 2020-12-22 The Procter & Gamble Company Filament for an oral care implement and oral care implement
US11219302B2 (en) 2017-10-10 2022-01-11 The Procter & Gamble Company Head for an oral care implement and oral care implement
GB2568031B (en) * 2017-10-25 2022-01-19 Coral Tools Ltd Improvements in or relating to brush filaments
DE102018000663A1 (de) * 2018-01-29 2019-08-01 Pedex Gmbh Filament und Zahnbürste mit zumindest einem entsprechenden Filament
CN108577167A (zh) * 2018-05-31 2018-09-28 代明 一种含有纳米银的抗菌刷毛
CN109371480B (zh) * 2018-10-15 2021-05-25 广州东资达实业有限公司 一种密曲无压伤刷丝及其制备方法

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA531551A (en) * 1956-10-09 The National Plastic Products Company Filament
DE1222888B (de) * 1964-10-29 1966-08-18 Osborn Mfg Co Buerste
DE1140901B (de) * 1961-09-16 1962-12-13 Walter Herdling Buerstenborste
US3239867A (en) * 1963-11-04 1966-03-15 Osborn Mfg Co Brush and brush material
US3567569A (en) * 1965-08-09 1971-03-02 Toyo Rayon Co Ltd Synthetic fibers having novel shape
US4373541A (en) * 1979-08-07 1983-02-15 Nishioka Gary J Bristle structure for brushes and brush assembly
DE3116189A1 (de) * 1981-04-23 1982-12-23 Bodo 2000 Hamburg Jesse Profilierte borsten fuer zahnbuersten und buersten aller art
DE3205641C2 (de) * 1982-02-17 1991-03-28 Pedex & Co. GmbH, 6948 Wald-Michelbach Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Borstenbündeln oder Einzelborsten aus Kunststoff
JPS61177027U (pl) * 1985-04-24 1986-11-05
DE8522986U1 (de) * 1985-08-09 1985-09-26 Schmitz, Wolfgang, 5000 Köln Gerät zum partiellen Einfärben von Haaren (Bürste)
DE3643202C1 (de) * 1986-12-18 1988-03-24 Schlerf Coronet Werke Verfahren zur Herstellung von Borstenwaren
DE3717475A1 (de) * 1987-05-23 1988-12-08 Schlerf Coronet Werke Borstenware und verfahren zu ihrer herstellung
JPH03289906A (ja) * 1990-04-05 1991-12-19 Mitsuo Ishikawa 歯ブラシ
JPH06233709A (ja) * 1991-12-17 1994-08-23 Hiroshi Takasugi 多角毛を植えた歯ブラシ
US5313909A (en) * 1992-11-05 1994-05-24 Gillette Canada Inc. Brush filaments
DE4311186A1 (de) * 1993-04-06 1994-10-13 Schiffer Fa M & C Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Bürstenwaren
DE9319214U1 (de) * 1993-12-15 1994-11-10 Wap Reinigungssysteme Bürste für eine Bürstenwaschanlage für Fahrzeuge
DE4343368A1 (de) * 1993-12-18 1995-06-22 Peter Dr Hahl Monofile Kunstfaser
DE29501338U1 (de) * 1995-01-30 1995-06-22 Weiland Wolfgang Zahnbürste
US5725954A (en) * 1995-09-14 1998-03-10 Montsinger; Lawrence V. Fiber reinforced thermoplastic composite with helical fluted surface and method of producing same

Also Published As

Publication number Publication date
JPH11513269A (ja) 1999-11-16
CN1105534C (zh) 2003-04-16
HUP9900658A3 (en) 1999-11-29
HUP9900658A2 (hu) 1999-06-28
NO981085D0 (no) 1998-03-12
US6161243A (en) 2000-12-19
SK284771B6 (sk) 2005-11-03
MX9802010A (es) 1998-08-30
NZ330176A (en) 1999-08-30
RU2157078C2 (ru) 2000-10-10
NO314977B1 (no) 2003-06-23
DE59602652D1 (de) 1999-09-09
KR19990044193A (ko) 1999-06-25
KR100452562B1 (ko) 2004-12-17
ATE182758T1 (de) 1999-08-15
AR003561A1 (es) 1998-08-05
CA2231532A1 (en) 1997-03-20
SK27698A3 (en) 1998-11-04
DE19533815A1 (de) 1997-03-20
CZ70298A3 (cs) 1998-10-14
CZ287243B6 (en) 2000-10-11
WO1997009907A1 (de) 1997-03-20
DK0850004T3 (da) 2000-03-06
EP0850004A1 (de) 1998-07-01
CN1195973A (zh) 1998-10-14
NO981085L (no) 1998-03-12
ZA967701B (en) 1997-03-25
IL123449A (en) 2001-05-20
BR9610598A (pt) 1999-07-06
IN188998B (pl) 2002-12-07
TR199800455T1 (xx) 1998-05-21
GR3031759T3 (en) 2000-02-29
UA55395C2 (uk) 2003-04-15
PL325521A1 (en) 1998-08-03
AU6931396A (en) 1997-04-01
AU707521B2 (en) 1999-07-15
EP0850004B1 (de) 1999-08-04
ES2135917T3 (es) 1999-11-01
IL123449A0 (en) 1998-09-24
TW312615B (pl) 1997-08-11
HU220851B1 (en) 2002-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183811B1 (pl) Szczoteczka do zębów i sposób jej wytwarzania
EP2387337B1 (en) Toothbrush
JP4581716B2 (ja) 歯間清掃具およびその製造方法
US5161554A (en) Brush, in particular mascara brush
JP5211074B2 (ja) 歯ブラシ
JP6854824B2 (ja) 新規の装置
PL182726B1 (pl) Sposób wytwarzania spiralnych szczecin
RU98106844A (ru) Зубная щетка и способ ее изготовления
JP5297722B2 (ja) 歯ブラシ用毛材の製造方法、歯ブラシ用毛材、歯ブラシ
JP4628956B2 (ja) 歯ブラシ
JP7385272B2 (ja) 歯間ブラシ
MXPA98002010A (en) Dental brush and process for your manufacture
JPH10262733A (ja) 歯ブラシおよび歯ブラシに植設されるフィラメントの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080904