PL183720B1 - Sposób i urządzenie do wykrywania powstających pożarów - Google Patents

Sposób i urządzenie do wykrywania powstających pożarów

Info

Publication number
PL183720B1
PL183720B1 PL97328301A PL32830197A PL183720B1 PL 183720 B1 PL183720 B1 PL 183720B1 PL 97328301 A PL97328301 A PL 97328301A PL 32830197 A PL32830197 A PL 32830197A PL 183720 B1 PL183720 B1 PL 183720B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
suction
section
cross
detector
openings
Prior art date
Application number
PL97328301A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328301A1 (en
Inventor
Ernst W. Wagner
Original Assignee
Wagner Alarm Sicherung
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7785507&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL183720(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Wagner Alarm Sicherung filed Critical Wagner Alarm Sicherung
Publication of PL328301A1 publication Critical patent/PL328301A1/xx
Publication of PL183720B1 publication Critical patent/PL183720B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B17/00Fire alarms; Alarms responsive to explosion
    • G08B17/10Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B17/00Fire alarms; Alarms responsive to explosion
    • G08B17/10Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means
    • G08B17/11Actuation by presence of smoke or gases, e.g. automatic alarm devices for analysing flowing fluid materials by the use of optical means using an ionisation chamber for detecting smoke or gas
    • G08B17/113Constructional details

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Fire-Detection Mechanisms (AREA)
  • Fire Alarms (AREA)
  • Control Of Combustion (AREA)

Abstract

1. Sposób wykrywania pozarów powstajacych w pomieszczeniach lub w sprzecie elektronicznym, w którym do detektora sluzacego do wykrywania parametru pozaru doprowadza sie próbki powietrza z pomieszczenia lub próbki powietrza chlodzacego sprzet w sposób ciagly za pom oca przynajmniej jednego przewodu doprowadzajacego z kilkoma otworami zasysajacymi, który umieszcza sie w mo- nitorowanym pomieszczeniu wzglednie na monito- rowanym sprzecie lub w nim, przy czym uklad roz- poznawania sygnalów, który jest elektrycznie pola- czony z detektorem podaje wedlug zalozonych kry- teriów sygnal, gdy detektor wykryje parametr poza- ru, znam ienny tym, ze zmniejsza sie czynny prze- krój otworów zasysajacych (18) poprzez zaklejenie kanalów zasysajacych (10) w przewodzie doprowa- dzajacym (15), które tworza otwory zasysajace (18), za pomoca folii (16) zaopatrzonych w wyciete otwo- ry (21), przy czym czynny przekrój otworów (21) w foliach (16) jest mniejszy od czynnych przekrojów kanalów, oraz utrzymuje sie w jednej linii os otworu (21) z osia kanalu zasysajacego (10) przewodu do- prowadzajacego (15). Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do wykrywania powstających pożarów w pomieszczeniach lub w sprzęcie elektronicznym. W tym sposobie, do detektora służącego do wykrywania parametru pożaru za pomocą przynajmniej jednego przewodu doprowadzającego, który jest umieszczony w monitorowanym pomieszczeniu względnie jest umieszczony na monitorowanym sprzęcie lub w nim i posiada kilka otworów zasysających, doprowadza się w sposób ciągły próbki powietrza z pomieszczenia łub próbki powietrza chłodzącego sprzęt i, gdy detektor wykryje parametr pożaru, układ rozeznawania sygnałów, elektrycznie połączony z detektorem, podaje sygnał według określonych kryteriów. Wspomniane urządzenie zawiera detektor do wykrywania parametru pożaru, przynajmniej jeden przewód doprowadzający, który jest zaopatrzony w otwory zasysające i wentylator, który za pomocą przewodu doprowadzającego doprowadza do detektora próbki powietrza otaczającego.
Nie tylko sposób lecz także urządzenie tego rodzaju są znane i służą do wczesnego wykrywania pożarów już w fazie ich powstawania. Typowymi obszarami zastosowania są albo pomieszczenia z wartościowymi lub ważnymi urządzeniami, jak na przykład pomieszczenia z urządzeniami do elektronicznego przetwarzania danych w bankach lub podobne, albo same urządzenia do elektronicznego przetwarzania danych. W tym celu w sposób ciągły są pobierane reprezentatywne porcje powietrza z pomieszczenia lub powietrza chłodzącego urządzenie i doprowadzane za pomocą przynajmniej jednego przewodu doprowadzającego do detektora służącego do wykrywania parametru pożaru.
Pod pojęciem przewody doprowadzające są rozumiane na ogół, ale nie wyłącznie rurociągi, które w celu ochrony pomieszczenia są zamocowane pod sufitem i prowadzą do otworu wlotowego powietrza w obudowie detektora i zasysają powietrze z pomieszczenia lub powietrze chłodzące urządzenie przez otwory zasysające, które są przewidziane w rurociągach. Przewodem doprowadzającym może być także lejek zasysający, kołpak zbiorczy lub kołpak rurowy w kształcie litery T, który na przykład jest osadzony na kratce wypływu powietrza z urządzenia elektronicznego i dzięki temu jest umieszczony w głównym strumieniu powietrza chłodzącego urządzenie.
Pod pojęciem parametr pożaru są rozumiane wielkości fizyczne, które w środowisku powstawania pożaru ulegają mierzalnym zmianom, na przykład temperatura otoczenia, udział fazy stałej lub udział cieczy lub udział gazu w powietrzu otaczającym (tworzenie się cząstek dymu lub aerozoli dymu bądź powstawanie pary) lub promieniowanie tła.
W sposobne lub w urządzeniu rodzaju wspomnianego na wstępie, które jest przewidziane do ochrony pomieszczenia i w którym przewód doprowadzający składa się na ogól z jednego lub kilku rurociągów, w całym pomieszczeniu w określonych odstępach są rozmieszczone w rurociągach otwory zasysające. Taki sposób i takie urządzenie są znane na przykład z opisu patentowego DE 33 48 107 A, w którym był postawiony problem zlodowacenia otworów zasysających. W celu rozwiązania tego problemu zastosowano specjalne, oddzielnie wykonane nakładki zamykające.
Między innymi zauważono, że ze względu na spadek ciśnienia powstający w rurociągach wraz ze zwiększającą się odległością od zasysającego wentylatora maleje niezawodność wykrywania parametru pożaru. Przy zastosowaniu wspomnianego sposobu lub urządzenia do monitorowania sprzętu, to znaczy na przykład do monitorowania sprzętu elektronicznego, przewód doprowadzający może składać się także z jednego rurociągu, który wtedy jest rzeczywiście zdecydowanie krótszy, tak że wszystkie otwory zasysające mogą być takie same. Oczywiście, przy różnej liczbie otworów zasysających muszą one posiadać różne średnice, ponieważ całkowita powierzchnia zasysania ze względu na czułość monitorowania przepływu powietrza może znajdować się tylko wewnątrz wąskiego zakresu. Stąd wynika potrzeba dużej liczby różnych średnic otworów zasysających, które muszą być wykonane z dokładnością do jednej dziesiątej milimetra, co wymaga stosownych nakładów podczas montażu.
Sposób wykrywania pożarów powstających w pomieszczeniach lub w sprzęcie elektronicznym, w którym do detektora służącego do wykrywania parametru pożaru doprowadza się próbki powietrza z pomieszczenia lub próbki powietrza chłodzącego sprzęt w sposób ciągły za pomocą przynajmniej jednego przewodu doprowadzającego z kilkoma otworami zasysającymi, który umieszcza się w monitorowanym pomieszczeniu względnie na monitorowanym
183 720 sprzęcie lub w nim, przy czym układ rozpoznawania sygnałów, który jest elektrycznie połączony z detektorem podaje według założonych kryteriów sygnał, gdy detektor wykryje parametr pożaru, według wynalazku wyróżnia się tym, że zmniejsza się czynny przekrój otworów zasysających poprzez zaklejenie kanałów zasysających w przewodzie doprowadzającym, które tworzą otwory zasysające, za pomocą folii zaopatrzonych w wycięte otwory, przy czym czynny przekrój otworów w foliach jest mniejszy od czynnych przekrojów kanałów, oraz utrzymuje się w jednej linii oś otworu z osią kanału zasysającego przewodu doprowadzającego.
Przekrój otworów w foliach korzystnie uzależnia się od odległości od wentylatora, gdy próbki powietrza z pomieszczenia lub próbki powietrza chłodzącego sprzęt doprowadza się do detektora w sposób aktywny za pomocą wentylatora, i wraz ze zwiększającą się odległością od wentylatora korzystnie stosuje się folie o większych przekrojach otworów.
Urządzenie do wykrywania powstających pożarów, zawierające detektor do wykrywania parametru pożaru, z przynajmniej jednym przewodem doprowadzającym, który jest zaopatrzony w otwory zasysające, których przekrój zwiększa się wraz ze zwiększeniem odległości od wentylatora, doprowadzającego próbki powietrza otaczającego do detektora poprzez przewód doprowadzający, według wynalazku wyróżnia się tym, że wszystkie kanały zasysające w przewodzie doprowadzającym, tworzące otwory zasysające, posiadają tę samą średnicę, przy czym każdy kanał zasysający jest zakryty za pomocą folii zaopatrzonej w wycięty otwór, który posiada określoną, mniejszą średnicę niż kanał zasysający i jest z nim umieszczony współśrodkowo tak, że przekrój otworu zasysającego jest zmniejszony.
Urządzenie do wykrywania powstających pożarów, zawierające detektor do wykrywania parametru pożaru, z przynajmniej jednym przewodem doprowadzającym, który jest zaopatrzony w otwory zasysające i z wentylatorem, doprowadzającym, próbki otaczającego powietrza do detektora poprzez przewód doprowadzający, według wynalazku wyróżnia się tym, że wszystkie kanały zasysające w przewodzie doprowadzającym, tworzące otwory zasysające, posiadają tę samą średnicę, przy czym każdy kanał zasysający jest zakryty za pomocą folii, zaopatrzonej w wycięty otwór, który posiada określoną, mniejszą średnicę niż kanał zasysający i jest z nim umieszczony współśrodkowo, tak że przekrój otworu zasysającego jest zmniejszony.
Folia powodująca zmniejszenie przekroju otworu zasysającego jest korzystnie zamocowana na rurociągu za pomocą banderoli. W korzystnym rozwiązaniu folia powodująca zmniejszenie przekroju otworu zasysającego jest zamocowana na rurociągu, stanowiącym przewód doprowadzający, za pomocą banderoli.
W pierwszym, korzystnym przykładzie wykonania przekrój otworów zasysających zwiększa się wraz ze zwiększającą się odległością od wentylatora, chociaż wszystkie kanały zasysające w przewodzie doprowadzającym, które tworzą otwory zasysające posiadają tę samą średnicę, podczas gdy każdy kanał zasysający jest zakryty za pomocą folii, która posiada wycięty otwór, który posiada określoną, mniejszą średnicę niż kanał zasysający i jest z nim umieszczony współśrodkowo, tak że otwór zasysający uzyskuje zmniejszony przekrój.
W drugim, korzystnym przykładzie wykonania jest przewidziane zmniejszenie przekrojów otworów zasysających przy niezmiennej średnicy kanałów zasysających w przewodzie doprowadzającym, podczas gdy każdy kanał zasysający jest zakryty za pomocą folii, która posiada wycięty otwór, który posiada określoną, mniejszą średnicę niż kanał zasysający i jest z nim umieszczony współśrodkowo, tak że otwór zasysający uzyskuje zmniejszony przekrój.
Pierwsze ze wspomnianych urządzeń jest dostosowane do ochrony pomieszczeń. Dzięki temu, że czynny przekrój otworów zasysających wraz ze zwiększającą się odległością od wentylatora również się zwiększa, spadek ciśnienia w przewodzie doprowadzającym jest kompensowany i na całej długości przewodu doprowadzającego istnieje w każdym otworze taka sama wydajność zasysania. Drugie opisane urządzenie jest natomiast dostosowane do monitorowania urządzeń, w których wprawdzie wszystkie otwory zasysające mogą być takie same, ale zależnie od liczby otworów zasysających muszą posiadać różną średnicę, aby całkowita powierzchnia zasysania została utrzymana w określonym założonym zakresie. Także to wykonanie urządzenia wykazuje taką korzyść, że przede wszystkim wszystkie kanały zasysające w przewodzie doprowadzającym posiadają tę samą średnicę, która wtedy na miejscu
183 720 montażu jest dopasowywana do szczególnych wymagań przez naklejenie folii. Przewód doprowadzający może być wykonany na przykład w postaci rurociągu, dostępnego w handlu jako towar na metry, z przelotowymi kanałami zasysającymi o jednakowej średnicy, który na miejscu montażu przycina się na wymaganą długość i wtedy ze względu (pośrednio) na zależność od długości przewodu doprowadzającego, średnice otworów zasysających za pomocą folii dopasowuje się do miejscowych wymagań.
Banderola mocująca folię powodującą zmniejszenie przekroju otworu zasysającego może posiadać na przykład zwracające uwagę skrajne brzegi w kolorze czerwonym, tak że miejsca zasysania na rurociągu oznaczone są w sposób jednoznaczny. Poza tym folia powodująca zmniejszenie czynnego przekroju otworu zasysającego może posiadać nadrukowaną średnicę otworu, która przy zastosowaniu banderoli zawsze jest bardziej czytelna.
Duża korzyść z rozwiązania według wynalazku polega na tym, że wszystkie kanały zasysające mogą posiadać tę samą średnicę, i że na miejscu, to znaczy podczas montażu, można dopasować czynny przekrój otworów zasysających do każdorazowych wymagań. Jest to o tyle bardzo korzystne, że dzięki temu mogą być stosowane standardowe przewody doprowadzające, w których kanały zasysające niedrogo i istotnie w dokładny sposób mogą być prefabrykowane w sposób przemysłowy. Otwory wywiercone na miejscu montażu wykazują obecność gratu, będącego przyczyną powstawania zawirowań powietrza, wprowadzania cząstek stałych, a nawet zwiększonego hałasu przepływającego strumienia powietrza. Natomiast folie służące do zmniejszania przekroju zasysającego wykazują tę zaletę, że nie gwiżdżą jak czyniłyby to na przykład tarcze z otworami wykonane z tworzywa sztucznego lub z metalu.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia uzyskanie wysokiej efektywności sposobu jak również wysokiej czułości urządzenia do wykrywania powstających pożarów w całym zakresie pomiarowym i jednocześnie zapewnia nieskomplikowany montaż urządzenia .
Przedmiot wynalazku, w przykładzie wykonania, został bliżej objaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat urządzenia do wykrywania powstających pożarów umieszczonego na ścianie pomieszczenia, fig. 2a - widok z góry odcinka rurociągu z jednym kanałem zasysającym, fig. 2b - odcinek rurociągu według fig. 2a jednakże z folią według wynalazku na kanale zasysającym, fig. 2c - odcinek rurociągu według fig. 2b, jednakże z nałożoną banderolą, fig. 2d - widok z góry folii, która jest naklejona na kanale zasysającym, a fig. 2e przedstawia banderolę naklejoną na odcinek rurociągu według fig. 2c dla ochrony folii.
Na fig. 1 przedstawiono obudowę 9 detektora przeciwpożarowego 1, która jest zamocowana do ściany 13 narożnika pomieszczenia. Na suficie pomieszczenia za pomocą zacisków 11 jest zamocowany przewód doprowadzający 15 w postaci rurociągu, który prowadzi dalej, po pionowej ścianie pomieszczenia, do obudowy detektora 9. Rurociąg 15 w obszarze sufitu posiada otwory zasysające 18, przez które reprezentatywne porcje powietrza występującego w pomieszczeniu dostają się do rurociągu 15. Na swoim swobodnym końcu rurociąg 15 jest zamknięty za pomocą kołpaka 12. W kierunku przepływu powietrza rurociąg przez otwór wlotowy powietrza 4 znajduje ujście w obudowie 9 detektora 1. Strzałka w rurociągu 15 oznacza kierunek strumienia powietrza, który przez otwór wlotowy powietrza 4 prowadzi powietrze zassane z pomieszczenia do obudowy 9. Jest ono tam przedstawione jako strumień powietrza 8, który wypływa z obudowy 9 przez otwór wylotowy powietrza 5. W związku z tym obudowa detektora przeciwpożarowego 1 posiada istotne części konstrukcyjne, jak czujnik pomiarowy 3 do wykrywania parametru pożaru oraz wentylator 2 do zasysania próbek powietrza z pomieszczenia. Czujnik pomiarowy 3 posiada w górnym obszarze szczeliny powietrzne 6, 7, przez które wentylator 2 zasysa strumień powietrza 8. Czujnik przepływu powietrza 14 monitoruje ciągłość przepływu powietrza.
Na fig. 2a, fig. 2b i fig. 2c przedstawiono odcinek rurociągu 15 z jednym kanałem zasysającym 10 z całego szeregu kolejnych identycznych kanałów zasysających, których rozmieszczenie przewidziano na całej długości rurociągu 15. Na odcinku rurociągu 15 na fig. 2b kanał zasysający 10 jest zaklejony za pomocą folii 16, która posiada wycięty otwór 21, który jest współosiowy z kanałem zasysającym 10 i powoduje zmniejszenie czynnego przekroju otworu zasysającego. Na fig. 2c na folię 16 jest naklejona i częściowo owinięta wokół odcinka rurociągu 15 banderola ze zwracającymi uwagę skrajnymi pasami, dzięki czemu uzyskuje
183 720 się niezawodne zamocowanie oraz ochronę folii 16. Banderola posiada wycięty otwór 19, którego oś po naklejeniu banderoli zbiega się z osią otworu 21 w folii 16 i jednocześnie także z osią kanału zasysającego 10 w odcinku rurociągu 15.
Na fig. 2d przedstawiono widok z góry na folię 16 w postaci krążka, która posiada współśrodkowo wycięty otwór 21 o założonej wielkości (tu: 7 mm).
Na fig. 2e przedstawiono widok z góry na banderolę 17 z wyciętym w środku otworem 19 oraz zwracającymi uwagę, skrajnymi pasami 20 z dwóch stron. Otwór 19 posiada średnicę standardową, która odpowiada otworom zasysającym w rurociągu 15. Nie tylko folia 16 lecz także banderola 17 są na swoich tylnych stronach wykonane jako samoprzylepne.
Identyczne kanały zasysające 10, które tworzą otwory zasysające 18 (fig. 1) w rurociągu 15 urządzenia do wykrywania powstających pożarów można dopasować w prosty i bardzo skuteczny sposób do każdorazowych wymagań za pomocą folii 16 służącej do zmniejszania czynnego przekroju otworów zasysających 18: przy ochronie pomieszczenia, kiedy według wynalazku przewiduje się, że przekrój otworów zasysających 18 zwiększa się wraz ze zwiększającą się odległością od wentylatora 2, średnica otworów zasysających 10 w pobliżu wentylatora 2 jest zmniejszana do określonego wymiaru i ze wzrostem odległości od wentylatora 2 są stosowane folie 16 o większych przekrojach otworów. Przy monitorowaniu sprzętu, kiedy z powodu zdecydowanie mniejszej długości rurociągu wszystkie otwory zasysające mogą mieć identyczny przekrój, kanały zasysające 10, przewidziane przez producenta w przewodzie doprowadzającym 15, które posiadają taką samą średnicę w zależności od przewidzianej liczby otworów zasysających 18, są zmniejszane na określoną obliczoną średnicę za pomocą naklejenia folii, dzięki czemu jest zmniejszany ostatecznie czynny przekrój otworów zasysających 18. Przykładowo w systemie rurowym-I, przeznaczonym do ochrony pomieszczenia (rurociąg 15 prostoliniowy), posiadającym dwa otwory zasysające, dla każdego otworu zasysającego jest przewidziana średnica 6,8 mm, przy ośmiu zaś przewidzianych otworach zasysających ta średnica przyjmuje w sposób ciągły średnice od 3,9 mm (otwór usytuowany najbliżej wentylatora) aż do średnicy 4,0 mm (otwór najbardziej oddalony od wentylatora). W systemie rurowym-I przeznaczonym do monitorowania urządzenia identyczna średnica otworów zasysających 18 przy dwóch istniejących otworach wynosi na przykład 6,0 mm i przy ośmiu istniejących otworach wynosi przykładowo jeszcze jedynie 3,6 mm. W obu przykładach wymagany wymiar otworów zasysających jest uzyskiwany dzięki naklejeniu odpowiednich folii 16, w których wycięty otwór posiada wymaganą średnicę, podczas gdy kanał zasysający 10 w rurociągu 15 posiada nawet powszechnie standardowo przewidzianą średnicę wynoszącą na przykład 10 mm.
183 720
Fig. 2a
Fig. 2b
Fig. 2c
/
Fig. 2d
Fig. 2e
183 720
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wykrywania pożarów powstających w pomieszczeniach lub w sprzęcie elektronicznym, w którym do detektora słUżącego do wykrywania parametru pożaru doprowadza się próbki powietrza z pomieszczenia lub próbki powietrza chłodzącego sprzęt w sposób ciągły za pomocą przynajmniej jednego przewodu doprowadzającego z kilkoma otworami zasysającymi, który umieszcza się w monitorowanym pomieszczeniu względnie na monitorowanym sprzęcie lub w nim, przy czym układ rozpoznawania sygnałów, który jest elektrycznie połączony z detektorem podaje według założonych kryteriów sygnał, gdy detektor wykryje parametr pożaru, znamienny tym, że zmniejsza się czynny przekrój otworów zasysających (18) poprzez zaklejenie kanałów zasysających (10) w przewodzie doprowadzającym (15), które tworzą otwory zasysające (18), za pomocą folii (16) zaopatrzonych w wycięte otwory (21), przy czym czynny przekrój otworów (21) w foliach (16) jest mniejszy od czynnych przekrojów kanałów, oraz utrzymuje się w jednej linii oś otworu (21) z osią kanału zasysającego (10) przewodu doprowadzającego (15).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że uzależnia się przekrój otworów w foliach od odległości od wentylatora, gdy próbki powietrza z pomieszczenia lub próbki powietrza chłodzącego sprzęt doprowadza się do detektora w sposób aktywny za pomocą wentylatora, i wraz ze zwiększającą się odległością od wentylatora (2) stosuje się folie (16) o większych przekrojach otworów.
  3. 3. Urządzenie do wykrywania powstających pożarów, zawierające detektor do wykrywania parametru pożaru, z przynajmniej jednym przewodem doprowadzającym, który jest zaopatrzony w otwory zasysające, których przekrój zwiększa się wraz ze zwiększeniem odległości od wentylatora, który doprowadza próbki powietrza otaczającego do detektora za pomocą przewodu doprowadzającego, znamienne tym, że wszystkie kanały zasysające (10) w przewodzie doprowadzającym (15), tworzące otwory zasysające (18), posiadają tę samą średnicę, przy czym każdy kanał zasysający (10) jest zakryty za pomocą folii (16), zaopatrzonej w wycięty otwór (21), który posiada określoną, mniejszą średnicę niż kanał zasysający (10) i jest z nim umieszczony współśrodkowo, tak że przekrój otworu zasysającego (18) jest zmniejszony.
  4. 4. Urządzenie do wykrywania powstających pożarów, zawierające detektor do wykrywania parametru pożaru, z przynajmniej jednym przewodem doprowadzającym, który jest zaopatrzony w otwory zasysające i z wentylatorem, doprowadzającym próbki otaczającego powietrza do detektora poprzez przewód doprowadzający, znamienne tym, że wszystkie kanały zasysające (10) w przewodzie doprowadzającym (15), tworzące otwory zasysające (18), posiadają tę samą średnicę, przy czym każdy kanał zasysający (10) jest zakryty za pomocą folii (16), zaopatrzonej w wycięty otwór (21), który posiada określoną, mniejszą średnicę niż kanał zasysający (10) i jest z nim umieszczony współśrodkowo, tak że przekrój otworu zasysającego (18) jest zmniejszony.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 3 albo 4, znamienne tym, że folia (16), powodująca zmniejszenie przekroju otworu zasysającego (18), jest zamocowana na rurociągu za pomocą banderoli (17).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 3 albo 4, znamienne tym, że folia (16), powodująca zmniejszenie przekroju otworu zasysającego (18), jest zamocowana na rurociągu stanowiącym przewód doprowadzający (15) za pomocą banderoli (17).
    183 720
PL97328301A 1996-02-15 1997-02-13 Sposób i urządzenie do wykrywania powstających pożarów PL183720B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19605638A DE19605638C5 (de) 1996-02-15 1996-02-15 Verfahren und Vorrichtung zum Detektieren von Entstehungsbränden
PCT/EP1997/000682 WO1997030427A1 (de) 1996-02-15 1997-02-13 Verfahren und vorrichtung zum detektieren von entstehungsbränden

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328301A1 PL328301A1 (en) 1999-01-18
PL183720B1 true PL183720B1 (pl) 2002-07-31

Family

ID=7785507

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328301A PL183720B1 (pl) 1996-02-15 1997-02-13 Sposób i urządzenie do wykrywania powstających pożarów

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0880765B1 (pl)
AT (1) ATE188570T1 (pl)
CZ (1) CZ287960B6 (pl)
DE (2) DE19605638C5 (pl)
ES (1) ES2143298T3 (pl)
GR (1) GR3033075T3 (pl)
HU (1) HU220957B1 (pl)
NO (1) NO328850B1 (pl)
PL (1) PL183720B1 (pl)
PT (1) PT880765E (pl)
SK (1) SK284815B6 (pl)
WO (1) WO1997030427A1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19730929C2 (de) * 1997-07-18 1999-12-30 Hekatron Gmbh Feststellanlage zur Rauch- und/oder Brandgaserkennung
DE10114729A1 (de) 2001-03-22 2002-10-02 Rittal Gmbh & Co Kg Schaltschrank mit einer Rauchmeldeeinrichtung
DE10251891B4 (de) * 2002-10-07 2007-07-26 Wagner Alarm- Und Sicherungssysteme Gmbh Vorrichtung zur Bestimmung von Strömungsgrößen sowie Verfahren zum Betrieb einer solchen Vorrichtung
JP2006502392A (ja) * 2002-10-07 2006-01-19 ワグナー アラーム− ウント ジッヒャルンクスシャテム ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフツング 流体のフローパラメータ決定装置およびその動作方法
DE10358531A1 (de) * 2003-12-13 2005-07-28 Minimax Gmbh & Co. Kg Vorrichtung und Verfahren zum Detektieren von Entstehungsbränden
ES2265227B1 (es) * 2004-06-29 2007-12-16 Juan Valls Montava Sistema de boquillas para instalaciones de deteccion de incendios por aspiracion.
DE102010056394A1 (de) 2010-12-28 2012-06-28 Linde Aktiengesellschaft Löscheinrichtung
US11543057B2 (en) 2019-07-09 2023-01-03 Honeywell International Inc. Universal pipe sleeve junction for an aspirated smoke detection system

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3106822C2 (de) * 1981-02-24 1982-12-23 Hans 7614 Gengenbach Schneekloth Verteilungsrohr
DE3348107C2 (en) * 1983-08-30 1988-01-21 Securiton Ag, Zollikofen, Bern, Ch Smoke suction system of a line smoke alarm
DE29518042U1 (de) * 1995-11-14 1996-01-25 Wagner Alarm- und Sicherungssysteme GmbH, 30853 Langenhagen Branddetektor

Also Published As

Publication number Publication date
NO328850B1 (no) 2010-05-31
GR3033075T3 (en) 2000-08-31
NO983736L (no) 1998-10-14
HUP9901013A2 (hu) 1999-07-28
SK284815B6 (sk) 2005-12-01
EP0880765B1 (de) 2000-01-05
PL328301A1 (en) 1999-01-18
DE19605638C5 (de) 2004-10-14
DE59700972D1 (de) 2000-02-10
DE19605638C1 (de) 1997-06-12
CZ287960B6 (cs) 2001-03-14
WO1997030427A1 (de) 1997-08-21
HUP9901013A3 (en) 1999-11-29
SK110098A3 (en) 2000-02-14
ES2143298T3 (es) 2000-05-01
ATE188570T1 (de) 2000-01-15
NO983736D0 (no) 1998-08-14
EP0880765A1 (de) 1998-12-02
HU220957B1 (hu) 2002-07-29
PT880765E (pt) 2000-06-30
CZ257998A3 (cs) 1999-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2017201651B2 (en) Fire detection
EP2840560B1 (en) Multi-channel aspirated smoke detector
DE60305923T2 (de) Ultraschallgasleckdetektor mit einer Vorrichtung zur Detektoruntersuchung
KR100741184B1 (ko) 산란광 검출기
JP2003523028A (ja) 煙検知器、特にダクト付き煙検知器に関する改良
US8629780B2 (en) Method of detecting and localizing a fire based on a time difference and air speeds of monitored air in pipe conduits
US4758827A (en) Duct smoke detector
PL183720B1 (pl) Sposób i urządzenie do wykrywania powstających pożarów
CN103280057A (zh) 一种分布式空气采样烟雾探测系统
US7015820B2 (en) Apparatus for monitoring a smoke detector
US8412481B2 (en) Method and apparatus for determining operational condition of pollution monitoring equipment
US20240224987A1 (en) Insect guard for an aspirated smoke, gas, or air quality monitoring systems and devices
JPS62229000A (ja) 放射線検出器のハウジング
EP0774742A2 (de) Branddetektor
KR101404032B1 (ko) 연기 탐지 장치 및 방법
US20050128098A1 (en) Device and method to detect the onset of fires
US6011479A (en) Personal continuous air monitor
CN221148513U (zh) 一种分析环境空气的监控系统
US20040089081A1 (en) Method and device for monitoring underground installations
CN107335477A (zh) 一种设有智能排风装置的生物安全柜
GB2394043A (en) Air sampling system
CN209960226U (zh) 矿用粉尘泄漏监测装置
CN113450529A (zh) 一种烟雾监测用气流增压感应方法
JP3278788B2 (ja) ニオイ検出装置
DK0559065T3 (da) Brandregistreringsindretning.

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140213