PL182980B1 - Dozownik do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, pokrywającej taśmę transportową - Google Patents

Dozownik do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, pokrywającej taśmę transportową

Info

Publication number
PL182980B1
PL182980B1 PL97328604A PL32860497A PL182980B1 PL 182980 B1 PL182980 B1 PL 182980B1 PL 97328604 A PL97328604 A PL 97328604A PL 32860497 A PL32860497 A PL 32860497A PL 182980 B1 PL182980 B1 PL 182980B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
core
spool
dispenser
sleeve
gear
Prior art date
Application number
PL97328604A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328604A1 (en
Inventor
Christoph Manusch
Wulf Herrmannsen
Udo Obersteller
Original Assignee
Pritt Produktionsgesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pritt Produktionsgesellschaft filed Critical Pritt Produktionsgesellschaft
Publication of PL328604A1 publication Critical patent/PL328604A1/xx
Publication of PL182980B1 publication Critical patent/PL182980B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H37/00Article or web delivery apparatus incorporating devices for performing specified auxiliary operations
    • B65H37/002Web delivery apparatus, the web serving as support for articles, material or another web
    • B65H37/005Hand-held apparatus
    • B65H37/007Applicators for applying coatings, e.g. correction, colour or adhesive coatings
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H37/00Article or web delivery apparatus incorporating devices for performing specified auxiliary operations
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T156/00Adhesive bonding and miscellaneous chemical manufacture
    • Y10T156/17Surface bonding means and/or assemblymeans with work feeding or handling means
    • Y10T156/1788Work traversing type and/or means applying work to wall or static structure
    • Y10T156/1795Implement carried web supply

Landscapes

  • Replacement Of Web Rolls (AREA)
  • Adhesive Tape Dispensing Devices (AREA)
  • Winding Of Webs (AREA)
  • Storage Of Web-Like Or Filamentary Materials (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
  • Impression-Transfer Materials And Handling Thereof (AREA)
  • Replacing, Conveying, And Pick-Finding For Filamentary Materials (AREA)
  • Wire Bonding (AREA)
  • Unwinding Webs (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest dozownik do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, pokrywającej taśmę transportową, wyposażony w przekładnię do napędu rdzenia szpuli nawijającej pustą taśmę transportową przez rdzeń szpuli roboczej. Szpula robocza jest umieszczona w płaszczyźnie równoległej obok szpuli nawijającej w obudowie dozownika taśmy względnie w wymiennej kasecie i składa się z koła zębatego szpuli roboczej o większej średnicy podziałowej oraz ze współpracującego z nim koła zębatego szpuli nawijającej o mniejszej średnicy podziałowej i jest wyposażona w sprzęgło cierne, opóźniające napęd szpuli nawijającej. Rdzenie obydwu szpul są wyposażone w tarcze przylgowe i są względem siebie przesunięte w kierunku osi podłużnej dozownika.
Dozowniki taśmy są szeroko stosowane zarówno w przedsiębiorstwach, w biurach, jak i w gospodarstwie domowym. Są to przyrządy ręczne do nanoszenia na podłoże folii, na przykład foliowej taśmy samoprzylepnej, pokrywającej taśmę transportową, przy czym pokryta warstwą folii, na przykład taśmy samoprzylepnej - taśma transportowa, nawinięta na rolkę roboczą i umieszczona w obudowie dozownika, jest doprowadzana na umieszczoną w jej dolnej części stopkę.
Za pomocą stopki taśma transportowa wraz z pokrywającą ją taśmą samoprzylepną jest dociskana do podłoża, a podczas zmiany kierunku biegu taśmy transportowej na stopce następuje odklejenie od niej foliowej taśmy samoprzylepnej i naniesienie jej na podłoże. Następnie pusta taśma transportowa jest z powrotem wprowadzana do wnętrza obudowy i nawijana na szpulę nawijającą. Szpula robocza z taśmą transportową pokrytą folią oraz szpula nawijająca mogą być również osadzone w wymiennej kasecie wkładanej do obudowy dozownika.
Odwijanie taśmy transportowej pokrytej folią ze szpuli roboczej podczas pracy urządzenia powoduje ruch obrotowy tej szpuli roboczej, który za pośrednictwem sprzęgła ciernego i odpowiedniej przekładni napędza rdzeń szpuli nawijającej. Przekładnia łącząca rdzeń szpuli roboczej z rdzeniem szpuli nawijającej musi zapewnić przez cały czas odpowiednie napięcie taśmy transportowej, niezależnie od tego, jaka jest średnica zwoju odwijanej taśmy ze szpuli roboczej i średnica nawiniętego już zwoju pustej taśmy transportowej na szpulę nawijającą.
W dozownikach znanych ze stanu techniki szpula robocza i nawijająca są ustawione w jednej płaszczyźnie, jednakże niedogodnością takiego rozwiązania są stosunkowo duże wymiary dozownika.
Ze stanu techniki są również znane współosiowe ustawienia obydwu szpul obok siebie oraz takie ich ustawienia, w których jedna szpula jest przesunięta w kierunku osi podłużnej dozownika względem drugiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu obudowa dozownika jest znacznie krótsza niż w układzie szpul ustawionych w jednej płaszczyźnie, za to w miejscu umieszczę
182 980 nia obydwu szpul ma ona odpowiednio większą szerokość. Ponadto rozwiązanie to umożliwia nadanie obudowie podłużnego kształtu, mającego w dolnej części postać wąskiego cylindra, co pozwala na trzymanie obudowy palcami, tak jak długopisu lub grubego ołówka. Na przeciwnym końcu góma część obudowy, służąca do osadzenia w niej obydwu szpul, ma odpowiednio większe wymiary, jednak znajduje się ona nad dłonią użytkownika, podobnie jak nasadka wiecznego pióra podczas pisania. Aby ta poszerzona część obudowy nie przeszkadzała w manipulacji dozownikiem, winna jednak mieć możliwie niewielkie wymiary.
Znany jest również dozownik taśmy o nazwie „Tombo”, w którym obydwie szpule są umieszczone we wspólnej, wymiennej kasecie, zaopatrzonej w ściankę działową, równoległą do osi podłużnej dozownika i umieszczoną między osadzonymi w niej obrotowo szpulami: roboczą i nawijającą. Rdzeń szpuli roboczej jest przy tym obrotowo osadzony na osi osadzonej nieruchomo w ściance działowej kasety i jest połączony z tą osią za pośrednictwem sprzęgła ciernego. Na końcu rdzenia szpuli roboczej, skierowanym do ścianki działowej kasety, znajduje się tarcza przylgowa, po której ślizga się obrzeże pokrytej folią taśmy transportowej podczas pracy dozownika. Na osi, między tarczą przylgową i ścianką działową kasety, jest osadzone koło zębate, współpracujące z drugim mniejszym kołem, którego oś jest przesunięta względem osi większego koła zębatego równolegle do osi podłużnej dozownika. Oś tego drugiego koła zębatego jest osadzona obrotowo w obudowie wymiennej kasety, tak że ze ścianki działowej wystaje część piasty tego mniejszego koła zębatego, na której jest zaklinowana szpula nawijająca. Na swobodnych końcach osi szpuli roboczej i szpuli nawijającej są umieszczone, w celu zabezpieczenia taśmy transportowej przed zsunięciem, boczne tarcze przylgowe.
Niedogodnością tego rozwiązania jest stosunkowo duża grubość dozownika w miejscu osadzenia obydwu szpul, co jest wynikiem zsumowania szerokości samych szpul, grubości ich pokryw oraz tarcz przylgowych i odległości między zwojem taśmy roboczej i nawijanej pustej taśmy transportowej, a także grubości kół zębatych przekładni. Ponadto dozownik ten składa się z dużej liczby elementów, co podnosi koszty jego wytwarzania i zmniejsza niezawodność działania.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji dozownika taśmy, wyposażonego w przekładnię zębatą do napędu szpuli nawijającej, która umożliwi wyeliminowanie wad dotychczas stosowanych rozwiązań dozowników, jak również odpowiednie zmniejszenie ich wymiarów i liczby części składowych, a tym samym uprości wytwarzanie i montaż dozownika, a także zwiększy niezawodność jego działania.
Cel ten zrealizowano w dozowniku do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że koło zębate, połączone z rdzeniem szpuli roboczej, jest kołem o uzębieniu wewnętrznym, zaś połączone z rdzeniem szpuli nawijającej i umieszczone wewnątrz tego koła drugie koło zębate jest kołem o uzębieniu zewnętrznym, przy czym tarcze przylgowe rdzeni obydwu szpul: roboczej i nawijającej przylegają do siebie częścią swych powierzchni czołowych, a rdzeń szpuli nawijającej jest osadzony obrotowo za pomocą tulei na nieruchomej osi, wystającej z obudowy dozownika taśmy względnie z podstawy wymiennej kasety, zaś część tulei stanowi piastę zewnętrznego koła zębatego.
Sprzęgło cierne, umieszczone między rdzeniem szpuli nawijającej a nieruchomą osią wystającą z obudowy dozownika względnie z podstawy kasety, jest korzystnie wyposażone w tuleję osadzoną obrotowo na tej osi.
Uzębienie wewnętrznego koła zębatego jest korzystnie wykonane na wewnętrznej powierzchni rdzenia szpuli roboczej i stanowi jedną całość z tym rdzeniem.
Średnica rdzenia szpuli nawijającej jest nie mniejsza od średnicy rdzenia szpuli roboczej, natomiast średnice tarcz przylgowych rdzeni szpuli roboczej i szpuli nawijającej są jednakowe.
Sprzęgło cierne jest korzystnie wyposażone w wystające z tulei w kierunku promieniowym ramiona zakończone płozami, na których jest osadzona wewnętrzna powierzchnia rdzenia szpuli nawijającej, przy czym zewnętrzna powierzchnia tych płóz, stanowiących zakończenia ramion tulei, jest dostosowana do kształtu wewnętrznej powierzchni rdzenia szpuli nawijającej.
182 980
Ponadto, płozy te są korzystnie wyposażone w występy w kształcie kostek, wystające zarówno w kierunku promieniowym, jak i w kierunku osiowym ponad powierzchnię płóz i opierające się o pierścieniowe wycięcie na wewnętrznej powierzchni rdzenia szpuli nawijającej.
Ramiona tulei sprzęgła ciernego są korzystnie wyposażone w sprężyste występy dociskające zakończone listwami ślizgowymi, dociskanymi sprężyście do wewnętrznej powierzchni rdzenia szpuli nawijającej.
Ścianka obudowy dozownika względnie podstawa wymiennej kasety są korzystnie zaopatrzone przynajmniej w jeden wspornik o zewnętrznej powierzchni obwodowej współśrodkowej z powierzchnią wierzchołków zębów wewnętrznego koła zębatego, umieszczony między tym kołem a zewnętrznym kołem zębatym.
Rdzeń szpuli roboczej jest podparty w kierunku promieniowym przez wspornik, zaś w kierunku osiowym - swą powierzchnią czołową, przeciwległą do tarczy przylgowej, stykającą się ze ścianką obudowy względnie z podstawą wymiennej kasety, przy czym wspornik ten ma korzystnie postać wycinka pierścienia o kącie środkowym wynoszącym około 180°. Korzystnie stanowi on jedną całość z podstawą kasety względnie ze ścianką obudowy dozownika.
Sprzęgło cierne, tuleja z ramionami i płozami oraz ze sprężystymi występami dociskowymi, zakończonymi listwami ślizgowymi, a także koło zębate z piastą stanowiącą część tulei, są wykonane z tworzywa sztucznego jako jedna całość.
Część osi, stanowiąca jedną całość z podstawą kasety względnie ze ścianką obudowy dozownika, jest zaopatrzona w język zatrzaskowy oraz w hakowy zaczep, opierający się na powierzchni czołowej tulei.
Dzięki opisanej konstrukcji dozownika do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, według wynalazku, zapotrzebowanie miejsca w kierunku osi obydwu szpul jest, dzięki zastosowaniu wewnętrznej przekładni zębatej, znacznie mniejsze niż w rozwiązaniach znanych ze stanu techniki, bowiem przestrzeń między ściankami obudowy jest równa tylko sumie grubości dwóch szpul i ich tarcz przylgowych. Ponadto obydwie szpule, przylegające do siebie tarczami przylgowymi, mają ściśle ustalone wzajemnie położenie w kierunku osiowym, przy czym szpula robocza jest osadzona na osi umocowanej nieruchomo i prostopadle do podstawy kasety lub obudowy dozownika. Dzięki przyleganiu do siebie części powierzchni tarcz przylgowych rdzeni obydwu szpul, możliwe jest ustalenie położenia rdzeni w kierunku osiowym, bez konieczności stosowania ścianki podziałowej oddzielającej obydwie szpule.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku, w którym tarcze przylgowe obydwu szpul mają równe średnice, możliwe jest całkowite wykorzystanie przestrzeni wewnątrz obudowy dozownika, bowiem średnica pustej taśmy transportowej, przy pełnym nawinięciu tej taśmy na szpulę nawijającą, jest równa średnicy początkowej nawoju taśmy roboczej nawiniętej na szpulę roboczą.
Innym korzystnym rozwiązaniem według wynalazku jest oparcie rdzenia szpuli roboczej, od strony przeciwległej względem punktu zazębienia wewnętrznego koła zębatego z kołem zębatym zewnętrznym, o wspornik w postaci pierścieniowego występu ścianki obudowy albo podstawy kasety. Obydwa, leżące względem siebie pod kątem środkowym około 180°, punkty podparcia rdzenia szpuli roboczej, a mianowicie punkt zazębienia i punkt styku wewnętrznego koła zębatego ze wspornikiem umożliwiają wystarczająco dokładne ustalenie położenia rdzenia szpuli w kierunku promieniowym.
Prostej konstrukcji sprzęgło cierne dozownika według wynalazku, wyposażone w promieniowe ramiona i zaopatrzone w płozy ślizgowe oraz w sprężyste elementy dociskające, zapewnia współśrodkowe w stosunku do osi obrotu podparcie wewnętrznej średnicy rdzenia szpuli nawijającej oraz odpowiednie opóźnienie napędu tej szpuli w zależności od aktualnej średnicy zwojów taśmy roboczej na szpuli roboczej i średnicy zwojów pustej taśmy transportowej na szpuli nawijającej.
Istotną korzystną cechą konstrukcji dozownika według wynalazku jest to, że składa się on ze stosunkowo niewielkiej liczby części, a mianowicie z dwóch szpul złożonych z rdzeni i zaopatrzonych w stanowiące z nimi jedną całość tarcze przylgowe, ze sprzęgła ciernego stanowiącego tuleję z ramionami zaopatrzonymi w płozy i w sprężyste elementy dociskowe, a także stanowiącą jedną całość z zewnętrznym kołem zębatym oraz ze współpracującego
182 980 z nim koła zębatego wewnętrznego, naciętego na wewnętrznej powierzchni rdzenia szpuli nawijającej. Tak mała liczba oddzielnych części upraszcza konstrukcję dozownika, ułatwia jego montaż, a tym samym obniża koszty jego wytwarzania.
Dozownik do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, pokrywającej taśmę transportową według wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia dozownik taśmy z wymienną kasetą umieszczoną wewnątrz obudowy narysowanej linią kreska-kropka, w widoku z boku; fig. 2 - dozownik w przekroju wzdłuż linii II-II na fig. 1; fig. 3 - przekładnię zębatą dozownika wraz ze sprzęgłem ciernym według fig. 1 w powiększeniu, a fig. 4 - przekładnię z ułożyskowaną szpulą roboczą w przekroju wzdłuż linii IV-IV na fig. 3.
Rozwiązanie konstrukcyjne przedstawione przykładowo w poniższym opisie dotyczy dozownika z umieszczoną w nim wymienną kasetą, jednakże ma zastosowanie również do dozowników nie wyposażonych w wymienną kasetę.
W obudowie 2 dozownika do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, oznaczonej na fig. 1 i 2 linią kreska-kropka, umieszczona jest wymienna kaseta 1, wyposażona w szpulę roboczą 4 z nawiniętą na jej rdzeń 3 taśmą roboczą, wykonaną z pokrytej folią, zwłaszcza samoprzylepną, taśmy transportowej 5 oraz ze szpuli nawijającej, na której rdzeń 11 nawija się pusta taśma transportowa 5. Taśma robocza jest prowadzona ze zwoju szpuli roboczej 4 do elementu odchylającego 6, mającego postać sprężynującej łukowo wygiętej prowadnicy, do której przesuwana taśma jest dociskana siłą napięcia. Element odchylający 6 obraca pas taśmy o kąt 90° i prowadzi ją w wąskim, wydłużonym odcinku 2a obudowy 2 dozownika, którego kształt umożliwia uchwycenie go przez użytkownika palcami i posługiwanie się nim podobnie jak wiecznym piórem. W górnej części 2b obudowy 2, w której są osadzone szpule, przekładnia i sprzęgło cieme, jest ona poszerzona, jednakże grubość tej poszerzonej części 2b jest tylko nieznacznie większa od grubości wydłużonego odcinka 2a obudowy (fig. 2), natomiast szerokość tej części 2b, mierzona w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu szpuli 4, jest znacznie większa od odpowiedniej szerokości wydłużonego odcinka 2a obudowy (fig. 1 i 2).
Pokryta warstwą folii, zwłaszcza samoprzylepnej, taśma transportowa 5 przesuwa się do osadzonej na dolnym końcu obudowy 2 stopki 7, której powierzchnia nanosząca 8 jest obrócona o kąt 90° względem płaszczyzny taśmy 5 doprowadzonej do elementu odchylającego 6. Oznacza to, że na odcinku od elementu odchylającego 6 do powierzchni nanoszącej 8 stopki 7 taśma 5 zostaje obrócona o kąt 90°, przy czym podczas przesuwania jest ona prowadzona przez boczne sprężyste prowadnice 9. W trakcie przechodzenia przez powierzchnię nanoszącą 8, taśma 5 jest dociskana przez stopkę 7 do podłoża (na przykład papieru), wskutek czego następuje przeniesienie pokrywającej ją folii, na przykład folii samoprzylepnej, na podłoże, po czym już pusta taśma transportowa 5 jest przesuwana do góry wzdłuż drugiej strony stopki 7 i przechodzi wewnątrz wydłużonego odcinka 2a obudowy 2 do elementu odchylającego 10, na którym zostaje ponownie obrócona o 90°. Obrócona taśma transportowa 5 zostaje w tym położeniu nawijana na rdzeń 11 szpuli nawijającej tworząc na nim zwoje 12 nawiniętej pustej taśmy transportowej.
Figury 1 i 2 przedstawiają dozownik w stanie, w którym taśma robocza jest całkowicie nawinięta na szpulę roboczą 4, natomiast na rdzeniu 11 szpuli nawijającej jest nawinięty tylko pojedynczy zwój zużytej, pustej taśmy transportowej (pełny zwój zużytej, pustej taśmy transportowej jest oznaczony na fig. 2 linią przerywaną). Z rysunku widoczne jest, że osie obrotu rdzeni 3 i 11 są przesunięte względem siebie wzdłuż podłużnej osi obudowy 2 dozownika.
Rdzeń 3 szpuli roboczej 4 jest zaopatrzony w tarczę przylgową 13, zaś rdzeń 11 szpuli nawijającej w tarczę przylgową 14. Obydwie tarcze przylgowe, po których ślizgają się obrzeża nawijanej lub odwijanej taśmy transportowej 5, częściowo stykają się ze sobą swymi powierzchniami czołowymi (fig. 3), przy czym powierzchnia styku jest zależna od wzajemnego położenia rdzeni 3 i 11 tych szpul. Jednakże w każdym położeniu rdzeni 3 i 11 powierzchnia styku tarcz 13 i 14 jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniego wzajemnego podparcia tych tarcz, a tym samym ustalenia osiowego położenia szpuli roboczej 4 i szpuli nawijającej.
Podstawa 1' wymiennej kasety 1 jest połączona ze stanowiącą z nią jedną całość i wystającą z jej powierzchni osią 15 (fig. 3), na której jest osadzona obrotowo tuleja 25 sprzęgła
182 980 ciernego 16, współpracującego z rdzeniem 11 szpuli nawijającej. Tuleja 25 sprzęgła ciernego 16 jest zaopatrzona w rozmieszczone promieniowo ramiona 17 (fig. 1), których zewnętrzne końce tworzą rodzaj płóz 18 z walcową względnie stożkową powierzchnią zewnętrzną, na której jest osadzony rdzeń 11 szpuli nawijającej. Płozy 18 są ponadto wyposażone w występy 20 w postaci kostki, wchodzące w pierścieniowe wycięcie 21 na wewnętrznej powierzchni 11 szpuli nawijającej, ustalając wzajemne położenie osiowe tego rdzenia w stosunku do tulei 25 i podstawy 1 ’ wymiennej kasety 1.
Ramiona 17 są ponadto wyposażone w prostopadle wystające z nich sprężyste, długie występy 19, zaopatrzone na końcu w okrągłe listwy ślizgowe 22, elastycznie dociskane do wewnętrznej powierzchni rdzenia 11 i tworzące właściwe sprzęgło cierne 16. Równocześnie walcowa względnie stożkowa powierzchnia obwodowa płóz 18 stanowi oś, na której jest obrotowo osadzony rdzeń 11 szpuli nawijającej. Ramiona 17 są połączone z tuleją 25 za pośrednictwem żeber 24, połączonych ze sobą wzajemnie za pomocą pierścienia 23. Dolna część tulei 25 (fig. 3) stanowi równocześnie piastę 26 zewnętrznego koła zębatego 27 (fig. 4), natomiast wewnętrzna powierzchnia rdzenia 3 szpuli roboczej 4 jest wyposażona w uzębienie wewnętrznego koła zębatego 28, tworzącego wraz z kołem zębatym 27 wewnętrzną przekładnię zębatą.
Sprzęgło cierne 16, składające się z tulei 25 oraz z połączonych z nią za pomocą żeber 24 ramion 17, zakończonych płozami 18 i zaopatrzonych w sprężyste występy 19, zakończone listwami ślizgowymi 22, oraz stanowiące jedną całość z tą tuleją 25 zewnętrzne koło zębate 27 są korzystnie wykonane z tworzywa sztucznego, na przykład metodą wtrysku lub wprasowania i stanowią jedną całość.
Powierzchnie zewnętrzne płóz 18 mogą być, jak już wyżej wspomniano, cylindryczne lub stożkowe, o bardzo niewielkiej zbieżności, przy czym stożek zbieżny w kierunku podstawy 1' kasety 1 ma na celu ułatwienie montażu tej kasety.
Oś 15 jest korzystnie wyposażona na obwodzie w elastyczny język zatrzaskowy 29, utworzony między dwoma nacięciami 30 wystającej z powierzchni w podstawie 1 ’ kasety 1 tulei tworzącej tę oś 15 (fig. 1 i 3), przy czym zewnętrzna część tej osi 15 jest zaopatrzona w hakowy zaczep 31 ustalający położenie tulei 25 w kierunku osiowym i uniemożliwiający zsunięcie się jej z osi 15. Natomiast rdzeń 3 szpuli roboczej jest od strony podstawy 11 kasety wymiennej 1 wyposażony w skierowany do wewnątrz pierścieniowy występ 32 (fig. 3), którego wewnętrzna powierzchnia opiera się z jednej strony na zewnętrznej obwodowej powierzchni tulei 25 (pod miejscem zazębienia przekładni zębatej 27, 28 - prawa część fig. 3), zaś z drugiej strony (ponad miejscem zazębienia przekładni) opiera się swoją wewnętrzną powierzchnią na zewnętrznej powierzchni 36 żeber 24, łączących ramiona 17 z tuleją 25. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się dwustronne podparcie współpracujących ze sobą zębów kół zębatych 27 i 28 wewnętrznej przekładni zębatej, a przez to prawie idealne zazębienie współpracujących ze sobą kół zębatych.
Po przeciwległej stronie względem miejsca zazębienia kół zębatych 27 i 28 (lewa część fig. 3) rdzeń 3 opiera się wewnętrzną powierzchnią pierścieniowego występu 32 o wypukłą powierzchnię wspornika 33, stanowiącego prostopadły występ podstawy 1' kasety 1. W przypadku dozownika niedostosowanego do osadzenia w nim kasety wymiennej, wspornik 33 stanowi odpowiedni występ ścianki obudowy 2 dozownika.
Wspornik 33, przedstawiony przykładowo na fig. 4, ma kształt wycinka pierścienia kołowego, współśrodkowego względem rdzenia 3 i ograniczonego kątem środkowym nieco większym od 180°. Zamiast takiego wspornika można oczywiście zastosować również kilka wystających z powierzchni w podstawie 1' kasety 1 wsporników, których obrys powierzchni zewnętrznej odpowiada obrysowi pierścieniowego wspornika 33. Wspornik 33 służy do ustalenia położenia rdzenia 3 szpuli roboczej względem osi 15, bowiem ewentualny ruch promieniowy tego rdzenia 3 jest z jednej strony ograniczony przez zazębienie wewnętrznego koła zębatego 28 z kołem zewnętrznym 27 z drugiej zaś przez podparcie wspornikiem 33, zapewniającym równocześnie prawidłowe zazębienie przekładni zębatej 27, 28.
Montaż przekładni według wynalazku odbywa się w następujący sposób:
182 980
Rdzeń 3 szpuli roboczej 4 osadza się pierścieniowym występem 32 na podstawie 1' kasety wymiennej 1, opierając go o zewnętrzną powierzchnię wspornika 33. Następnie w otwór rdzenia 11 szpuli nawijającej wsuwa się tuleję 25 wraz z ramionami 17 tak, aby występy 20 tych ramion oparły się na odsądzeniu pierścieniowego wycięcia 21 otworu tego rdzenia 11. Następnie nasadza się tuleję 25 na oś 15 tak, aby zęby zewnętrznego koła zębatego 27 zazębiły się z zębami wewnętrznego koła 28, naciętego na wewnętrznej powierzchni otworu rdzenia 11, i przesuwa się tę tuleję 25 w kierunku podstawy 1' kasety wymiennej 1 w położenie, w którym hakowy zaczep 31 i język zatrzaskowy 29 zablokują możliwość ruchu tulei 25 w kierunku osiowym. W tym położeniu powierzchnie tarcz przylgowych 13 i 14 obydwu rdzeni 3 i 11 przylegają do siebie przynajmniej częścią swych powierzchni czołowych.
Przekładnia dozownika do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, składa się z niewielkiej liczby części wykonanych z odpowiednich tworzyw sztucznych metodą wtrysku lub wytłaczania, a mianowicie: z rdzenia 11 szpuli nawijającej, wykonanego łącznie z tarczą pierścieniową 14 i zaopatrzonego w swym otworze w wewnętrzne koło zębate 28, z tulei 25 z ramionami 17 zakończonymi płozami 18 oraz ze sprężystymi występami dociskającymi 19, zakończonymi listwami ślizgowymi 22, tworzącymi sprzęgło cierne 16 i wykonanymi jako jedna całość z piastą 26 i zewnętrznym kołem zębatym 27, oraz z rdzenia 3 szpuli roboczej 4, zaopatrzonego w pierścieniowy występ 32 i w tarczę przylgową 13. Wszystkie wymienione części są montowane przez jednostronne osiowe osadzanie jednej części w drugiej, dzięki czemu montaż przekładni wymaga wykonania tylko trzech wymienionych wyżej prostych operacji.
Kaseta wymienna 1 dozownika do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, według wynalazku jest ponadto korzystnie wyposażona w elastyczny język 34, zaopatrzony na końcu w zatrzask 35 (fig. 1 i 2), współpracujący z ząbkami, w które jest wyposażone zewnętrzne obrzeże tarczy przylgowej 14 rdzenia 11 szpuli nawijającej. Dzięki temu utworzone jest jednokierunkowe sprzęgło, umożliwiające obrót szpuli nawijającej tylko w kierunku nawijania taśmy, a blokujące jej ruch w przeciwnym kierunku.
Średnica zewnętrzna rdzenia 11 szpuli nawijającej jest w pokazanym przykładowo na rysunku rozwiązaniu konstrukcyjnym dozownika większa od zewnętrznej średnicy rdzenia 3 szpuli roboczej, jednakże w odmiennym rozwiązaniu konstrukcyjnym średnice te mogą być również jednakowe. Natomiast średnice tarcz przylgowych 13 i 14 obydwu rdzeni 3 i 11 szpuli roboczej 4 i szpuli nawijającej winny być korzystnie jednakowe.
Podczas pracy dozownika taśma transportowa 5 pokryta folią, korzystnie samoprzylepną odwija się ze szpuli roboczej powodując obrót rdzenia 3 tej szpuli. Znajdujące się na wewnętrznej powierzchni otworu tego rdzenia 3 zębate koło wewnętrzne 28 napędza współpracujące z nim zewnętrzne koło zębate 27, stanowiące jedną całość z tuleją 25 osadzoną obrotowo na nieruchomej osi 15. Ponieważ średnica podziałowa zewnętrznego koła zębatego 27 jest mniejsza od średnicy podziałowej wewnętrznego koła zębatego 28, jednemu obrotowi rdzenia 3 szpuli roboczej 4 wraz kołem zębatym 28 odpowiada więcej niż jeden obrót koła zębatego 27 oraz stanowiącej z nim jedną całość tulei 25, która za pośrednictwem sprzęgła ciernego 16 obraca osadzony na nim rdzeń 11 szpuli nawijającej. Dzięki takiemu rozwiązaniu odcinek nawiniętej na rdzeń 11 szpuli nawijającej pustej taśmy transportowej 5 jest większy lub przynajmniej równy długości odwiniętego odcinka taśmy transportowej 5 pokrytej folią przylepną, wskutek czego taśma 5 znajduje się w stanie stałego napięcia. Po uzyskaniu określonego napięcia przewijanej taśmy 5 następuje odpowiedni poślizg sprzęgła ciernego 16. Jak z powyższego wynika, rozwiązanie konstrukcyjne dozownika według wynalazku zapewnia prawidłowe napięcie taśmy również przy pełnym nawinięciu jej na rdzeń 11 szpuli nawijającej, zapobiegając tarciu jednej warstwy nawiniętej taśmy o drugą. Zmniejszanie się średnicy zwoju taśmy roboczej na szpuli roboczej 4 i odpowiednie zwiększenie średnicy zwojów 12 na szpuli nawijającej powoduje jedynie odpowiednie zwiększenie poślizgu sprzęgła 16.
182 980
182 980
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Dozownik do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, pokrywającej taśmę transportową wyposażony w przekładnię do napędu rdzenia szpuli nawijającej pustą taśmę transportową przez rdzeń szpuli roboczej, umieszczonej w płaszczyźnie równoległej obok szpuli nawijającej w obudowie dozownika taśmy względnie w wymiennej kasecie, złożoną z koła zębatego szpuli roboczej o większej średnicy podziałowej oraz ze współpracującego z nim koła zębatego szpuli nawijającej o mniejszej średnicy podziałowej i wyposażonej w sprzęgło cierne opóźniające napęd szpuli nawijającej, przy czym rdzenie obydwu szpul są wyposażone w tarcze przylgowe i są względem siebie przesunięte w kierunku osi podłużnej dozownika, znamienny tym, że koło zębate (28), połączone z rdzeniem (3) szpuli roboczej (4), jest kołem o uzębieniu wewnętrznym, zaś połączone z rdzeniem (11) szpuli nawijającej i umieszczone wewnątrz tego koła (28) drugie koło zębate (27) jest kołem o uzębieniu zewnętrznym, przy czym tarcze przylgowe (13 i 14) rdzeni (3 i 11) obydwu szpul: roboczej (4) i nawijającej przylegają do siebie częścią swych powierzchni czołowych, a rdzeń (11) szpuli nawijającej jest osadzony obrotowo za pomocą tulei (25) na nieruchomej osi (15), wystającej z obudowy (2) dozownika taśmy względnie z podstawy (1') wymiennej kasety (1), zaś część tulei (25) stanowi piastę (26) zewnętrznego koła zębatego (27).
  2. 2. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że sprzęgło cierne (16) jest umieszczone między rdzeniem (11) szpuli nawijającej a osią (15) i wyposażone w tuleję (25), osadzoną obrotowo na osi (15).
  3. 3. Dozownik według zastrz. 2, znamienny tym, że uzębienie wewnętrznego koła zębatego (28) jest wykonane na wewnętrznej powierzchni rdzenia (3) szpuli roboczej (4) i stanowi jedną całość z tym rdzeniem (3).
  4. 4. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że średnica rdzenia (11) szpuli nawijającej jest nie mniejsza od średnicy rdzenia (3) szpuli roboczej (4).
  5. 5. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że średnice tarcz przylgowych (13 i 14) rdzeni (3 i 11) szpuli roboczej (4) i szpuli nawijającej są jednakowe.
  6. 6. Dozownik według zastrz. 2, znamienny tym, że jego sprzęgło cierne (16) jest wyposażone w wystające z tulei (25) w kierunku promieniowym ramiona (17) zakończone płozami (18), na których jest osadzona wewnętrzna powierzchnia rdzenia (11) szpuli nawijającej.
  7. 7. Dozownik według zastrz. 6, znamienny tym, że zewnętrzna powierzchnia płóz (18), stanowiących zakończenia ramion (17) tulei (25), jest dostosowana do kształtu wewnętrznej powierzchni rdzenia (11) szpuli nawijającej.
  8. 8. Dozownik według zastrz. 6, znamienny tym, że płozy (18) ramion (17) tulei (25) są zaopatrzone w występy (20) w kształcie kostek, wystające zarówno w kierunku promieniowym, jak i w kierunku osiowym ponad powierzchnię płóz (18) i opierające się o pierścieniowe wycięcie (21) na wewnętrznej powierzchni rdzenia (11) szpuli nawijającej.
  9. 9. Dozownik według zastrz. 6, znamienny tym, że ramiona (17) tulei (25) są wyposażone w sprężyste występy dociskające (19) zakończone listwami ślizgowymi (22), dociskanymi sprężyście do wewnętrznej powierzchni rdzenia (11) szpuli nawijającej.
  10. 10. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że ścianka obudowy (2) względnie podstawa (1') wymiennej kasety (1) są zaopatrzone przynajmniej w jeden wspornik (33) o zewnętrznej powierzchni obwodowej współśrodkowej z powierzchnią wierzchołków zębów wewnętrznego koła zębatego (28), umieszczony między tym kołem (28) a zewnętrznym kołem zębatym (27).
  11. 11. Dozownik według zastrz. 10, znamienny tym, że rdzeń (3) szpuli roboczej (4) jest podparty w kierunku promieniowym przez wspornik (33), zaś w kierunku osiowym - swą
    182 980 powierzchnią czołową, przeciwległą do tarczy przylgowej (13), stykającą się ze ścianką obudowy (2) względnie z podstawą (Γ) wymiennej kasety (1).
  12. 12. Dozownik według zastrz. 10, znamienny tym, że wspornik (33) ma postać wycinka pierścienia, współśrodkowego względem wewnętrznego koła zębatego (28).
  13. 13. Dozownik według zastrz. 12, znamienny tym, że kąt środkowy, ograniczający wycinek pierścieniowego wspornika (33), wynosi około 180°.
  14. 14. Dozownik według zastrz. 10, znamienny tym, że wspornik (33) stanowi jedną całość z podstawą (1') kasety (1) względnie ze ścianką obudowy (2) dozownika.
  15. 15. Dozownik według zastrz. 2 albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, znamienny tym, że sprzęgło cierne (16), tuleja (25) z ramionami (17) i płozami (18) oraz ze sprężystymi występami dociskowymi (19), zakończonymi listwami ślizgowymi (22), a także koło zębate (27) z piastą (26) stanowiącą część tulei (25), są wykonane z tworzywa sztucznego jako jedna całość.
  16. 16. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że część osi (15), stanowiąca jedną całość z podstawą (1') kasety (1) względnie ze ścianką obudowy (2) dozownika, jest zaopatrzona w język zatrzaskowy (29) oraz w hakowy zaczep (31), opierający się na powierzchni czołowej tulei (25).
    * * *
PL97328604A 1996-03-11 1997-03-03 Dozownik do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, pokrywającej taśmę transportową PL182980B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19609533A DE19609533C1 (de) 1996-03-11 1996-03-11 Getriebeanordnung zum Antrieb des Spulenkerns einer Aufwickelspule für ein Transferband eines Transferdispensers
PCT/EP1997/001052 WO1997033824A1 (de) 1996-03-11 1997-03-03 Getriebeanordnung zum antrieb des spulenkerns einer aufwickelspule für ein transferband eines transferdispensers

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328604A1 PL328604A1 (en) 1999-02-01
PL182980B1 true PL182980B1 (pl) 2002-05-31

Family

ID=7787957

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328604A PL182980B1 (pl) 1996-03-11 1997-03-03 Dozownik do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, pokrywającej taśmę transportową

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6079660A (pl)
EP (1) EP0886621B1 (pl)
JP (1) JP2000506109A (pl)
KR (1) KR100458175B1 (pl)
CN (1) CN1071282C (pl)
AT (1) ATE193272T1 (pl)
BR (1) BR9708020A (pl)
CA (1) CA2248776A1 (pl)
DE (2) DE19609533C1 (pl)
DK (1) DK0886621T3 (pl)
ES (1) ES2146462T3 (pl)
GR (1) GR3033673T3 (pl)
NO (1) NO311250B1 (pl)
PL (1) PL182980B1 (pl)
PT (1) PT886621E (pl)
RU (1) RU2181337C2 (pl)
TR (1) TR199801796T2 (pl)
TW (1) TW370510B (pl)
WO (1) WO1997033824A1 (pl)
ZA (1) ZA972057B (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT405510B (de) * 1997-06-30 1999-09-27 Kores Holding Zug Ag Spulenanordnung für eine vorrichtung zum übertragen eines auf einem folienband einseitig vorliegenden films auf einen träger
AT405927B (de) * 1998-01-09 1999-12-27 Kores Holding Zug Ag Spulenanordnung für eine vorrichtung zum übertragen eines auf einem folienband einseitig vorliegenden films auf einen träger
US5942036A (en) * 1998-05-12 1999-08-24 You; Kwang-Ho Correction tape roller device
US6305636B1 (en) * 1998-10-23 2001-10-23 Ricoh Company, Ltd. Web driving device
DE60138754D1 (de) 2000-02-25 2009-07-02 Bic Soc Ein handgerät zum übertragen eines filmes von einem trägerband auf ein substrat mit nebeneinander angeordneten trägerbandspulen
AU2001100177A4 (en) * 2000-07-28 2001-08-02 Beautone Co., Ltd. Double sided dispenser
US6543511B2 (en) * 2000-12-01 2003-04-08 Volker Niermann Tape dispenser
DE60209076T2 (de) * 2002-11-22 2006-07-20 SOCIéTé BIC Reibungskupplung zur Energieübertragung mit begrenztem Drehmoment zwischen zwei Rollen eines Hangerätes
US7228882B2 (en) * 2003-09-15 2007-06-12 Sanford, L.P. Tape dispenser with a cushioned applicator tip
JP2005199631A (ja) * 2004-01-19 2005-07-28 Kokuyo Co Ltd 転写具
DE102006031173B4 (de) * 2006-07-06 2011-04-14 Henkel Ag & Co. Kgaa Vorrichtung zum Übertragen eines Films von einem Trägerband auf ein Substrat
US20110042506A1 (en) * 2009-08-19 2011-02-24 Chien-Lung Wu Device for Changing Orientation of Tape of Tape Transfer Device
US8397784B2 (en) 2010-08-31 2013-03-19 Sanford, L.P. Correction tape dispenser with variable clutch mechanism
MY163858A (en) * 2010-09-30 2017-10-31 Widetech Mfg Sdn Bhd A tape device
US8578999B2 (en) 2010-12-29 2013-11-12 Sanford, L.P. Variable clutch mechanism and correction tape dispenser with variable clutch mechanism
US8746313B2 (en) 2010-12-29 2014-06-10 Sanford, L.P. Correction tape re-tensioning mechanism and correction tape dispenser comprising same
US8746316B2 (en) 2011-12-30 2014-06-10 Sanford, L.P. Variable clutch mechanism and correction tape dispenser with variable clutch mechanism
EP2867149B8 (en) * 2012-07-02 2017-11-22 SCA Hygiene Products AB Core member for an absorbent sheet roll

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1340947A (fr) * 1962-09-13 1963-10-25 Kodak Pathe Appareil dérouleur et enrouleur pour deux bandes superposées
DE3837621C1 (pl) * 1988-11-05 1990-04-05 Pelikan Ag, 3000 Hannover, De
DE3900156A1 (de) * 1989-01-04 1990-07-05 Czewo Plast Kunststofftech Vorrichtung zum auftragen eines klebstoffilms
DE3911402A1 (de) * 1989-04-07 1990-10-11 Wischerath Josef Gmbh Co Kg Vorrichtung zum aufbringen eines adhaesiven materials
WO1990014299A1 (fr) * 1989-05-20 1990-11-29 Fujikagakushi Kogyo Kabushiki Kaisha Applicateur de film de transfert
DE4104331A1 (de) * 1991-02-13 1992-08-27 Henkel Kgaa Einachsiger kleberoller
AU666874B2 (en) * 1991-10-02 1996-02-29 Fujicopian Co., Ltd. Instrument for transferring coating film
DE4217295A1 (de) * 1992-05-25 1993-12-02 Tipp Ex Gmbh & Co Kg Handgerät zum Übertragen eines Filmes von einem Trägerband auf ein Substrat
DE4322118C1 (de) * 1993-07-02 1994-11-17 Pelikan Ag Handgerät zum Übertragen eines Films von einem Trägerband auf ein Substrat
DE4322120C1 (de) * 1993-07-02 1995-01-19 Pelikan Ag Wechselkassette für ein Handgerät zur Übertragung eines Filmes von einem Trägerband auf ein Substrat
JP2869855B2 (ja) * 1995-03-28 1999-03-10 株式会社トンボ鉛筆 字消し具
JPH08337095A (ja) * 1995-06-13 1996-12-24 Tombow Pencil Co Ltd 塗布具における転写テープ送出、巻取り機構
US5618005A (en) * 1995-09-13 1997-04-08 Storage Technology Corporation Coaxial reel tape cartridge with reduced tape forces
US5942036A (en) * 1998-05-12 1999-08-24 You; Kwang-Ho Correction tape roller device

Also Published As

Publication number Publication date
CN1211959A (zh) 1999-03-24
DE19609533C1 (de) 1997-02-27
TW370510B (en) 1999-09-21
NO984122L (no) 1998-11-09
BR9708020A (pt) 1999-07-27
DK0886621T3 (da) 2000-10-09
PL328604A1 (en) 1999-02-01
NO311250B1 (no) 2001-11-05
KR100458175B1 (ko) 2006-01-27
ATE193272T1 (de) 2000-06-15
GR3033673T3 (en) 2000-10-31
ES2146462T3 (es) 2000-08-01
KR19990087677A (ko) 1999-12-27
RU2181337C2 (ru) 2002-04-20
NO984122D0 (no) 1998-09-07
EP0886621B1 (de) 2000-05-24
US6079660A (en) 2000-06-27
TR199801796T2 (xx) 1998-12-21
CN1071282C (zh) 2001-09-19
CA2248776A1 (en) 1997-09-18
PT886621E (pt) 2000-10-31
WO1997033824A1 (de) 1997-09-18
DE59701760D1 (de) 2000-06-29
JP2000506109A (ja) 2000-05-23
EP0886621A1 (de) 1998-12-30
ZA972057B (en) 1997-09-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182980B1 (pl) Dozownik do naklejania taśmy, zwłaszcza samoprzylepnej, pokrywającej taśmę transportową
US5792263A (en) Tape cartridge for coating film transfer tool and coating film transfer tool containing the cartridge
JP3296265B2 (ja) 塗膜転写具のクラッチ機構および塗膜転写具
US4891090A (en) Two-reel dispenser for a transfer adhesive
US4272202A (en) Ribbon cartridge with broken unidirectional friction drive and self cleaning gears
CA2276595C (en) Manual device for transferring a film from a carrier tape to a substrate
US20070175589A1 (en) Transfer devices
JP5850951B2 (ja) 修正テープ分与装置及び修正テープ分与装置内の修正テープの再引張方法
US4533969A (en) Tape cassette anti-static member
EP0717000B1 (en) Tape cartridge for coating film transfer tool and coating film transfer tool
RU2204523C2 (ru) Ручная машинка для переноса пленки с несущей ленты на подложку
JP3459686B2 (ja) 塗膜転写具
KR100352989B1 (ko) 도포막전사기구에 있어서의 풀기코어와 감기코어의동력전달장치
EP1265805B1 (en) Dispenser with conveyor coil
JP4005130B2 (ja) テープディスペンサ
KR200225292Y1 (ko) 릴의 변위를 방지하는 수정 테이프용 디스펜서
JP3576643B2 (ja) 塗布膜転写具における詰替え用転写テープ
JPH0632007A (ja) リボンカートリッジ
EP1688380B1 (en) Transfer devices
AU745383B2 (en) Tape cartridge for coating film transfer tool and coating film transfer tool
JPH0747734A (ja) インクリボンカートリッジ
MXPA98006977A (en) A gearing provision to drive a reel core of an admission reel for the transfer tape of a transfer departant
JPH0624077A (ja) インクリボンカートリッジ
JPH08156373A (ja) インクリボンカセット