PL182972B1 - Maszyna do układania toru - Google Patents

Maszyna do układania toru

Info

Publication number
PL182972B1
PL182972B1 PL97320300A PL32030097A PL182972B1 PL 182972 B1 PL182972 B1 PL 182972B1 PL 97320300 A PL97320300 A PL 97320300A PL 32030097 A PL32030097 A PL 32030097A PL 182972 B1 PL182972 B1 PL 182972B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
machine
frame
rail
track
chassis
Prior art date
Application number
PL97320300A
Other languages
English (en)
Other versions
PL320300A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Manfred Brunninger
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL320300A1 publication Critical patent/PL320300A1/xx
Publication of PL182972B1 publication Critical patent/PL182972B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/05Transporting, laying, removing, or renewing both rails and sleepers

Abstract

1. Maszyna do ukladania toru, utworzonego z szyn i podkladów, zawierajaca rame skladajaca sie z dwóch czesci usytuowanych jedna za druga w odniesieniu do wzdluznego kierunku pracy maszyny, polaczonych ze soba wzajemnie za pomoca przegubu i wspartych na jezdnych podwoziach szynowych, przy czym druga czesc ramy. usytuowana nad pierwsza czescia ramy w obszarze prze- gubu, jest skonstruowana przesuwnie wzgledem wspo- mnianej pierwszej czesci ramy w kierunku wzdluznym maszyny i zawiera podwozie nie wymagajace toru jezdne- go na swobodnym koncu polozonym dalej od przegubu, oraz ponadto zawiera urzadzenie przeznaczone do ciagle- go transportu podkladów w kierunku wzdluznym maszy- ny, wyposazone w jezdny dzwig mogacy przemieszczac sie na pierwszej czesci ramy po jezdnym torze szynowym, znamienna tym, ze zawiera przegub (9) wykonany jako rozlaczalny, natomiast na drugiej czesci (4) ramy w obsza- rze tego przegubu (9) jest przyporzadkowane pomocnicze jezdne podwozie szynowe (34) przestawne w pionie za pomoca napedu (38) i mogace sie toczyc po jezdnym torze szynowym (23) pierwszej czesci (3) ramy. PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy maszyny do ciągłego układania toru, utworzonego z szyn i podkładów, zawierającej ramę składającą się z dwóch części usytuowanych jedna za drugą w odniesieniu do wzdłużnego kierunku pracy maszyny, połączonych ze sobą wzajemnie za pomocą przegubu i wspartych na jezdnych podwoziach szynowych. Druga część ramy, usytuowana nad pierwszą częścią ramy w obszarze przegubu jest skonstruowana przesuwnie względem wspomnianej pierwszej części ramy w kierunku wzdłużnym maszyny i zawiera podwozie nie wymagające toru jezdnego na swobodnym końcu położonym dalej od przegubu. Ponadto zawiera urządzenie przeznaczone do ciągłego transportu podkładów w kierunku wzdłużnym maszyny, wyposażone w jezdny dźwig mogący przemieszczać się na pierwszej części ramy po jezdnym torze szynowym.
Tego rodzaju maszyna jest już znana z amerykańskiego opisu patentowego nr 3 604 358 i jest używana do ciągłego układania podkładów toru na podsypce z tłucznia, względnie w zależności od wyboru również do podnoszenia starych podkładów, jeżeli maszyna jedzie w przeciwnym kierunku. Maszyna ta zawiera ramę maszyny składającą się z dwóch części, z których jedna część ramy jest ułożyskowana na jezdnych podwoziach szynowych. Podwozia te toczą się po szynach toru, które są podnoszone w obszarze miejsca układania toru w celu zapewnienia przestrzeni roboczej i które są połączone śrubami do nowo ułożonych podkładów przed jezdnym podwoziem szynowym. Druga część ramy, również rozciągająca się w kierunku wzdłużnym maszyny jest przegubowo ułożyskowana jednym ze swoich końców na pierwszej części ramy, natomiast drugi, swobodny koniec wyposażony jest w podwozie nie wymagające toru, toczące się w czasie prowadzenia robót po podsypce z tłucznia, na której jeszcze nie położono podkładów. Dwie części ramy które są umieszczone jedna za drugą w kierunku wzdłużnym maszyny podczas prowadzenia robót, są połączone poprzez przegub za pomocą którego druga część ramy jest zamocowana zawiasowo do ramy pośredniej, ułożyskowanej przesuwnie na pierwszej części ramy za pomocą rolek, w kierunku wzdłużnym maszyny. Do miejsca prowadzenia robót podkłady są dostarczane za pomocą urządzenia transportowego zawierającego dźwig, mogący poruszać się na pierwszej ramie i przekazywać podkłady do urządzenia transportowego w pobliżu przegubu. Urządzenie transportowe wyposażone jest w przenośnik taśmowy umieszczony na drugiej części ramy, który dalej transportuje podkłady w kierunku wzdłużnym maszyny do urządzenia układającego szyny, usytuowanego w rejonie podwozia nie wymagającego szyn.
Dla przestawczej jazdy maszyny, druga część ramy może się przesuwać w stosunku do pierwszej części w kierunku wzdłużnym tej maszyny względnie może być częściowo wciągana do czołowego bocznego obszaru pierwszej części ramy tworząc wagon transportowy, przy czym końcowy odcinek drugiej części ramy, mający urządzenie do układania szyn, wystaje z wagonu w kierunku wzdłużnym maszyny.
Kolejna maszyna, znana z amerykańskiego opisu patentowego nr 5 357 867 zawiera również dwie części ramy, połączone ze sobą wzajemnie za pomocą przegubu, przy czym jedna część ramy jest ułożyskowana nad drugą w punkcie ułożyskowania, a obydwie części są umieszczone na jezdnych podwoziach szynowych. Opisana maszyna jest przeznaczona do układania nowego toru przy jednoczesnej rozbiórce starego toru. W tym celu, część ramy stanowiąca konstrukcję nośną dla agregatów roboczych, jest wyposażona na swym końcu odległym od przegubu, oprócz szynowego podwozia jezdnego, w pionowo przesławne podwozie nje wymagające toru, toczące się na odkrytym podłożu z tłucznia pomiędzy urządzeniem do podnoszenia starych podkładów a urządzeniem do układania nowych podkładów. Żuraw bramowy mogący jeździć na ramie maszyny w jej kierunku wzdłużnym przeznaczony jest do dostawy i odstawy podkładów we współpracy ze wzdłużnym przenośnikiem taśmowym. Przesławny w pionie pomocniczy pojazd szynowy jest przeznaczony do tymczasowego podparcia jednej części ramy w obszarze podwozia, nie wymagającego toru, po zakończeniu operacji roboczej.
Amerykański opis patentowy nr 4 979 247 przedstawia pociąg do przebudowy toru, którego rama składa się z dwóch części ramy wzajemnie przestawialnych w stosunku do sie
182 972 bie w kierunku wzdłużnym maszyny. Jedna część ramy jest wsparta na jezdnych podwoziach szynowych (lub, podczas prowadzenia robót jest wsparta jednym końcem na podwoziu gąsienicowym), podczas gdy druga część ramy tworzy jednostkę do układania podkładów, która dla jazdy przestawiania, w całości jest ładowana na pierwszą część ramy. W czasie pracy jeden koniec drugiej części ramy spoczywa na pierwszej części ramy a koniec swobodny spoczywa na nowo położonym torze poprzez przestawne w pionie jezdne podwozie szynowe.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie maszyny typu opisanego na wstępie, która może być szybko przezbrajana z jazdy przestawczej na operacje robocze oraz odwrotnie, przy minimum prac przygotowawczych lub nastawczych.
Cel ten zgodnie z wynalazkiem został osiągnięty za pomocą maszyny określonego wyżej typu, w której przegub jest wykonany jako rozłączalny, natomiast drugiej części ramy w rejonie tego przegubu jest przyporządkowane pomocnicze jezdne podwozie szynowe przestawne w pionie za pomocą napędu i mogące się toczyć po jezdnym torze szynowym pierwszej części ramy. Maszyna w jej wzdłużnym kierunku zawiera przestawialne w pionie dodatkowe pomocnicze jezdne podwozie szynowe połączone z drugą częścią ramy, po obydwóch stronach podwozia. Pomocnicze podwozie umiejscowione w obszarze przegubu jest zamocowane przegubowo do drugiej części ramy wokół osi przebiegającej poziomo i pionowo do kierunku wzdłużnego maszyny. Druga część ramy na jej odcinku przylegającym do przegubu zawiera jezdny tor szynowy, który w trakcie prowadzenia robót jest przeznaczony do przedłużenia jezdnego toru szynowego przyporządkowanemu pierwszej części ramy dla zapewnienia przejezdności dźwigu.
Zgodnie z wynalazkiem, tego rodzaju rozwiązanie umożliwia przy wykorzystaniu już istniejącego toru jezdnego, bezpieczne prowadzenie drugiej części ramy dla szybkiego przestawienia w położenie ładowania lub położenie robocze. Ponieważ dzięki pomocniczemu jezdnemu podwoziu szynowemu wymagane jest tylko minimum dodatkowego wyposażenia, w żadnym przypadku nie występuje ujemne oddziaływanie na cykle transportowe podkładów i szyn, mające miejsce pomiędzy obydwoma częściami ramy podczas prowadzenia robót. Stąd też nie ma potrzeby prowadzenia robót nastawczych lub przezbrajających.
Przedmiot wynalazku jest szczegółowiej wyjaśniony według przykładów wykonania uwidocznionych na lysunku, na którym fig. 1 przedstawia częściowy widok z boku maszyny według wynalazku do układania toru, fig. 2 - pokazuje widok z góry maszyny zgodnej z fig. 1, mocno uproszczony dla zapewnienia przejrzystości, a fig. 3 do 7 - przedstawiają maszynę w schematycznych widokach z boku w zmniejszonej skali, ilustrujących chronologicznie różne położenia przezbrajania na początku operacji roboczych.
Jak wynika z fig. 1 oraz fig. 2 maszyna 1 zawierająca ramę 2 składającą się z dwóch części 3 i 4 jest przeznaczona do ciągłego układania toru 7, utworzonego z szyn 5 oraz podkładów 6, w odniesieniu do kierunku roboczego wskazanego przez strzałkę 8. Jak pokazano na rysunku obydwie części 3, 4 ramy są w czasie prowadzenia robót umieszczone jedna za drugą w kierunku wzdłużnym maszyny i są wzajemnie ze sobą połączone za pomocą mogącego się rozłączać przegubu 9. Pierwsza część ramy 3 usytuowana w kierunku roboczym, a widoczna jedynie tylko częściowo, jest wsparta na jezdnych podwoziach szynowych 10 i tworzy wagon - platformę 11. sprzężony z innymi podobnymi wagonami, stanowiącymi skład pociągu. W pokazanym położeniu roboczym, druga część 4 ramy jest ułożyskowana względnie usytuowana nad pierwszą częścią 3 w obszarze przegubu 9, natomiast podwozie 13 nie wymagające szynowego toru z napędem jezdnym 14 jest zamocowane na swobodnym końcu 12 drugiej części 4 ramy, oddalonym od przegubu 9, przy czym podwozie 13 nie wymagające szynowego toru może toczyć się po odkrytym tłuczniowym podłożu 15 toru 7 i jest uruchamiane silnikiem 16.
Maszyna 1 jest wyposażona w urządzenie 17 do transportu podkładów, zwłaszcza do ciągłego transportu podkładów 6 w kierunku wzdłużnym tej maszyny, które składa się zasadniczo z jezdnego dźwigu 18 oraz z taśmowego przenośnika 19. Ten ostatni jest usytuowany idąc w kierunku wzdłużnym maszyny, na drugiej części 4 ramy i swoim tylnym odcinkiem 25 w kierunku roboczym, tworzy stanowisko 20 do przekazywania podkładów, które jest umieszczone nad płaszczyzną 21 utworzoną poprzez drugą część 4 ramy. Przedni koniec, w
182 972 stosunku do kierunku transportu przenośnika taśmowego 19 jest przyporządkowany urządzeniu 22 do układania podkładów, które znajduje się w obszarze drugiej części 4 ramy przylegającej do podwozia 13 nie wymagającego szynowego toru i jest przewidziane do układania podkładów 6 na tłuczniowym podłożu 15.
Jezdny dźwig 18 zaprojektowany jako żuraw bramowy, ma jezdne krążki 24 i może się poruszać na maszynie 1 w kierunku wzdłużnym za pomocą jezdnego toru szynowego 23 przebiegającego wzdłuż pierwszej części 3 ramy lub wagonu-platformy 11 a także wzdłuż wagonów z nim sprzęgniętych. W rejonie stanowiska 20 do przekazywania podkładów, druga część 4 ramy na jej odcinku 25, przylegającym do przegubu 9, jest również wyposażona w jezdny tor szynowy 26 który, w położeniu roboczym maszyny 1, przebiega na tym samym poziomie co jezdny tor szynowy 23 pierwszej części 3 ramy i może być łączony z nim bezstykowo za pomocą elementów łączących 27. W ten sposób jezdny dźwig 18 może poruszać się bez przeszkód wzdłuż składu pociągu pomiędzy wagonami transportującymi podkłady nie uwidocznionymi na rysunku, a stanowiskiem 20 do przekazywania podkładów.
Dalej na maszynie 1 lub częściach 3 oraz 4 ramy, przewidziane są urządzenia 28 do transportu szyn oddalone wzajemnie od siebie w kierunku wzdłużnym maszyny, rolki prowadnicze 29 oraz urządzenie trakcyjne 30. które jest przeznaczone do ciągłego transportu szyn 5 w kierunku wzdłużnym maszyny. Pojedyncze odcinki szyny są w trakcie tego transportu wzajemnie łączone łubkami tak, aby utworzyć ciągłą długą szynę która w trakcie układania toru może być przesunięta tak daleko, aż połączenie łubkami znajdzie się w obszarze końca 12 drugiej części 4 ramy. Za pomocą urządzenia obniżania toru nie pokazanego na rysunku, przedni odcinek 45 szyny w kierunku transportu jest potem obniżany po poluzowaniu łubka i łączony za pomocą łubka 46 ze swobodnym końcem szyny 5, która jest właśnie układana na nowo położone podkłady 6. W celu położenia i połączenia śrubami szyn 5 do podkładów 6, są zamontowane na drugiej części 4 ramy szynowe elementy prowadzące 31 z możliwością przestawy pionowej i bocznej, poprzez napędy 32.
Na końcu 12 drugiej części 4 ramy odległej od przegubu 9, urządzeniu 22 do układania podkładów jest przyporządkowana kabina 33 dla operatora i obsługi, przewidziana dla obserwacji pracy tego urządzenia.
Druga część 4 ramy, która podczas prowadzenia robót jest tymczasowo połączona z pierwszą częścią 3 ramy za pomocą przegubu 9, jest skonstruowana przesuwnie w stosunku do wspomnianej pierwszej części ramy w kierunku wzdłużnym maszyny i w tym celu zawiera pomocnicze jezdne podwozie szynowe 34 w obszarze przegubu 9, składające się zasadniczo z dwóch kołnierzowych rolek 35 odległych od siebie wzajemnie w kierunku poprzecznym maszyny, przeznaczone do toczenia się po jezdnym torze szynowym 23. Kołnierzowe rolki 35 są zamocowane na drugiej części 4 ramy 2 maszyny za pomocą odchylnych ramion 36 zapewniających obrót wokół poziomej i pionowej osi 37 przebiegającej w kierunku wzdłużnym maszyny oraz są połączone z napędem odchylania 38. Kolejny napęd 39 jest przeznaczony do przestawiania kołnierzowych rolek 35 wzajemnie w stosunku do siebie w kierunku poprzecznym maszyny. Na wolnym końcu 12 drugiej części 4 ramy przewidziane są dodatkowo dwa pomocnicze jezdne podwozia szynowe 40 i 41, które są usytuowane po każdej ze stron podwozia 13 nie wymagającego szynowego toru, w stosunku do kierunku wzdłużnego maszyny i sąprzestawialne w pionie za pomocą napędów 42. Prześwit toru tych pomocniczych jezdnych podwozi szynowych 40 i 41 odpowiada prześwitowi jezdnych podwozi szynowych 10 i pozwala na wsparcie drugiej części 4 ramy również na torze 7. Pomocniczemu jezdnemu podwoziu szynowemu 40 jest przyporządkowany ponadto napęd jezdny 43.
Na podstawie fig. 3 do 7 zostanie niżej przedstawiony przebieg przezbrajania czy też przygotowania maszyny 1 do stanu gotowości prowadzenia robót.
Podczas jazdy przestawczej maszyny 1 na miejsce pracy, druga część 4 ramy w całości znajduje się na wagonie-platformie 11 utworzonej przez pierwszą część 3 ramy, co pokazuje fig. 3 oraz jest wsparta przy tym poprzez podwozie 13, nie wymagające szynowego toru, na powierzchni załadowczej 44 tego wagonu-platformy, podczas gdy przeciwległy koniec części 4 ramy jest wsparty na jezdnym torze szynowym 23 za pomocą obniżonego pomocniczego jezdnego podwozia szynowego 34. Pomocnicze, jezdne szynowe podwozia 40 i 41 są w stanie
182 972 wyłączenia z eksploatacji podniesione do góry. W wybranym tutaj przykładzie, miejsce robocze składa się ze wstępnie przygotowanego tłuczniowego podłoża 15 przylegającego do już ułożonego toru 7, po którym jeździ maszyna 1.
Druga część 4, ramy po przestawieniu na miejsce robocze jest przesuwana do przodu w kierunku roboczym, przez uruchomienie napędu jezdnego 14, aż pomocnicze jezdne podwozie szynowe 41 będzie wystawać poza koniec pierwszej części 4 ramy lub wagonuplatformy 11 co wynika z fig. 4. Poprzez obniżenie pomocniczego jezdnego podwozia szynowego 41 za pomocą napędu 42, uzyskuje się wsparcie drugiej części 4 ramy na torze 7 w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru roboczego oraz jednocześnie podniesienie podwozia 13 z powierzchni załadowczej 44. Tylny koniec drugiej części 4 ramy wsparty jest dalej za pomocą pomocniczego jezdnego podwozia szynowego 34 na jezdnym torze szynowym 23. Następnie, jak wynika z fig. 5 - rusza skład pociągu w kierunku przeciwnym niż ten wskazywany przez strzałkę 8, przez co wagon-platforma 11 jest prawie w całości wyciągana spod drugiej części 4 ramy, która pozostaje w stanie stacjonarnym. Pomocnicze jezdne podwozie szynowe 41 poprzez odpowiednie środki, jak na przykład hamulec, ulega stałemu zablokowaniu na torze 7, podczas gdy pomocnicze jezdne podwozie 34 toczy się po jezdnym torze szynowym 23.
W dalszej kolejności pomocnicze, jezdne podwozie szynowe 40 jest obniżane na tor 7, po czym pozostałe końcowe pomocnicze podwozie szynowe 41 jest podnoszone w położenie wyłączenia z eksploatacji. Dzięki uruchomieniu napędu jezdnego 43, druga część 4 ramy jest przesuwana w kierunku miejsca roboczego (przy pozostającym w stanie stacjonarnym wagonie-platformie 11 lub pierwszej części 3 ramy) tak, aż podwozie 13 nie wymagającego szynowego toru, znajdzie się nad obszarem bez torów to jest nad tłuczniowym podłożem 15, co zaznaczono na fig. 6. Jednocześnie, nachodzące na siebie odcinki dwóch części 3 oraz 4 ramy są przesuwane wzajemnie względem siebie tak, aż mogą zostać połączone ze sobą za pomocą przegubu 9. Odbywa się to poprzez obniżenie drugiej części 4 ramy na pierwszą część 3 ramy za pośrednictwem napędu odchylania 38 pomocniczego jezdnego podwozia szynowego 34. przy użyciu którego kołnierzowe rolki 35 unoszone są przegubowo do góry, do drugiej części 4 ramy.
Jak pokazuje w końcu fig. 7, swobodny koniec 12 drugiej części 4 ramy jest obniżany do tłuczniowego podłoża 15 poprzez podniesienie pomocniczego jezdnego podwozia szynowego 40 aż do wsparcia na tym podłożu podwozia 13 nie wymagającego toru. Jezdne tory szynowe 23 oraz 26 zostały ze sobą wzajemnie połączone za pomocą pośredniczących elementów łączących 27 tak, aby utworzyć ciągły tor. Ponadto, kołnierzowe rolki 35 pomocniczego jezdnego podwozia szynowego 34 są połączone przegubowo, z możliwością ruchów poprzecznych, za pomocą napędów 39, w położenie pokazane na fig. 2 przy użyciu linii kresko wo-punktowej tak, ażeby umożliwić jezdnemu dźwigowi 18 niczym nie zakłócony przejazd po torze szynowym 23, 26. Teraz można rozpocząć układanie torów 5 i podkładów 6 na tłuczniowym podłożu 15.
Proces ładowania drugiej części 4 ramy na pierwszą część 3 ramy po zakończeniu prowadzenia robót, jest zapoczątkowany poprzez odłączenie przegubu 9 oraz obniżenie kołnierzowych rolek 35 pomocniczego jezdnego podwozia szynowego 34 na tor szynowy 23. Dalsze cykle robocze przebiegają analogicznie w odwrotnej kolejności, w porównaniu z opisanym wyżej przestawianiem w położenie robocze.

Claims (10)

1. Maszyna do układania toru, utworzonego z szyn i podkładów, zawierająca ramę składającą się z dwóch części usytuowanych jedna za drugą w odniesieniu do wzdłużnego kierunku pracy maszyny, połączonych ze sobą wzajemnie za pomocą przegubu i wspartych na jezdnych podwoziach szynowych, przy czym druga część ramy, usytuowana nad pierwszą częścią ramy w obszarze przegubu, jest skonstruowana przesuwnie względem wspomnianej pierwszej części ramy w kierunku wzdłużnym maszyny i zawiera podwozie nie wymagające toru jezdnego na swobodnym końcu położonym dalej od przegubu, oraz ponadto zawiera urządzenie przeznaczone do ciągłego transportu podkładów w kierunku wzdłużnym maszyny, wyposażone w jezdny dźwig mogący przemieszczać się na pierwszej części ramy po jezdnym torze szynowym, znamienna tym, że zawiera przegub (9) wykonany jako rozłączalny, natomiast na drugiej części (4) ramy w obszarze tego przegubu (9) jest przyporządkowane pomocnicze jezdne podwozie szynowe (34) przestawne w pionie za pomocą napędu (38) i mogące się toczyć po jezdnym torze szynowym (23) pierwszej części (3) ramy.
2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że w kierunku wzdłużnym maszyny zawiera przestawialne w pionie dodatkowe pomocnicze jezdne podwozie szynowe (40, 41) połączone z drugą częścią (4) ramy, po obydwóch stronach podwozia (13) nie wymagającego szynowego toru i jest przeznaczone do toczenia się po szynach (5) toru (7).
3. Maszyna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że ma pomocnicze jezdne podwozie szynowe (34) umiejscowione w obszarze przegubu (9), które jest zamocowane przegubowo na drugiej części (4) ramy, wokół osi (37), przebiegającej poziomo i pionowo do kierunku wzdłużnego maszyny i połączonej z napędem (38) skonstruowanym jako napęd odchylania.
4. Maszyna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienna tym, że co najmniej jednemu pomocniczemu jezdnemu podwoziu szynowemu (40) przyporządkowany jest jeden napęd jezdny (43).
5. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że druga część (4) ramy na jej odcinku (25) przylegającym do przegubu (9) zawiera jezdny tor szynowy (26), który w trakcie prowadzenia robót przez maszynę (1) przeznaczony jest do przedłużenia jezdnego toru szynowego (23), przyporządkowanemu pierwszej części (3) ramy, dla zapewnienia przejezdności dźwigu (18).
6. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że w rejonie drugiej części ramy (4) zawiera urządzenie (17) do transportu podkładów, z taśmowym przenośnikiem (19) przebiegającym w kierunku wzdłużnym maszyny.
7. Maszyna według zastrz. 6, znamienna tym, że taśmowy przenośnik (19), który tworzy urządzenie (17) do transportu podkładów na drugiej części (4) ramy, jest usytuowany nad poziomą płaszczyzną ramy (21), utworzoną przez drugą część (4) ramy w obszarze toru szynowego (26) tak, aby utworzyć stanowisko (20) do przekazywania podkładów.
8. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że druga część (4) ramy w obszarze podwozia (13) niewymagającego szynowego toru, ma urządzenie (22) do układania podkładów (6) na tłuczniowym podłożu (15), przy czym urządzeniu (22) do układania podkładów przyporządkowany jest jeden przedni koniec taśmowego przenośnika (19) urządzenia (17) do transportu podkładów.
9. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że pierwszej i drugiej części (3, 4) ramy jest przyporządkowane odpowiednio urządzenie (28) do transportu szyn, zwłaszcza dla ciągłego transportu szyn (5) w kierunku wzdłużnym maszyny.
10. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że na drugiej części (4) ramy oddalonej dalej od przegubu (9) umieszczona jest kabina (33) dla operatora i obsługi.
PL97320300A 1996-06-04 1997-05-30 Maszyna do układania toru PL182972B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0096796A ATA96796A (de) 1996-06-04 1996-06-04 Maschine zum verlegen eines gleises

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL320300A1 PL320300A1 (en) 1997-12-08
PL182972B1 true PL182972B1 (pl) 2002-05-31

Family

ID=3503931

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97320300A PL182972B1 (pl) 1996-06-04 1997-05-30 Maszyna do układania toru

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5778794A (pl)
EP (1) EP0811721B1 (pl)
CN (1) CN1102978C (pl)
AT (2) ATA96796A (pl)
AU (1) AU709022B2 (pl)
CA (1) CA2206742C (pl)
CZ (1) CZ287153B6 (pl)
DE (1) DE59710826D1 (pl)
ES (1) ES2208865T3 (pl)
PL (1) PL182972B1 (pl)
RU (1) RU2117721C1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103938508A (zh) * 2014-02-26 2014-07-23 中铁上海工程局集团有限公司 一种铺轨机整机长途运输装卸装置及方法

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE393261T1 (de) 1999-12-07 2008-05-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zur verlegung eines gleises
AT3919U3 (de) * 2000-07-13 2001-08-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum abbau eines alten und verlegen eines neuen gleises
AT6158U3 (de) * 2003-01-29 2004-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur behandlung eines gleises
DE20312567U1 (de) * 2003-08-13 2003-11-06 Eichholz Gmbh & Co Kg Vorrichtung zum Transport von für eine feste Fahrbahn bestimmten, vormontierten Weichen
AT505403B1 (de) * 2007-06-19 2009-01-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur aufnahme und lagerung von kleineisen eines gleises sowie verfahren
CN103015277A (zh) * 2012-12-21 2013-04-03 中铁科工集团有限公司 一种长钢轨铺轨机组
CN103469705B (zh) * 2013-04-22 2015-08-12 中铁二十二局集团第二工程有限公司 轨排铺轨机及其铺轨方法
CN103938509A (zh) * 2014-04-11 2014-07-23 山东莱钢建设有限公司 一种中低速磁浮轨道用轨排铺设设备
AT519220B1 (de) * 2016-11-04 2018-05-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Schienenfahrzeug mit Kranschienen für einen Portalkran
CN109722959A (zh) * 2018-11-30 2019-05-07 河南工程学院 一种矿山运输轨道铺设设备及其施工方法
RU190434U1 (ru) * 2019-04-08 2019-07-01 Общество с ограниченной ответственностью "Конструкторское Бюро "Тулажелдормаш" (ООО "КБ "Тулажелдормаш") Машина для смены рельсовых плетей
RU2711455C2 (ru) * 2019-04-08 2020-01-17 Общество с ограниченной ответственностью "Конструкторское Бюро "Тулажелдормаш" (ООО "КБ "Тулажелдормаш") Способ смены рельсовых плетей

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT308796B (de) * 1968-09-05 1973-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Einrichtung zur Erneuerung eines Gleises
CH600046A5 (pl) * 1977-04-22 1978-06-15 Matisa Materiel Ind Sa
AT359541B (de) * 1978-06-28 1980-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Einrichtung zum auswechseln der schienen und schwellen eines gleises
IT1179730B (it) * 1984-07-10 1987-09-16 Enrico Valditerra Convoglio per il rinnovamento di strade ferrate con mezzi di sostegno e di guida dell avanzamento
IT1179729B (it) * 1984-07-10 1987-09-16 Enrico Valditerra Convoglio per il rinnovamento di strade ferrate
EP0355240B1 (fr) * 1988-08-18 1992-12-23 Scheuchzer S.A. Train de renouvellement d'une voie de chemin de fer
DE9305927U1 (de) * 1993-04-20 1994-05-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum Erneuern bzw. Verlegen eines Eisenbahngleises

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103938508A (zh) * 2014-02-26 2014-07-23 中铁上海工程局集团有限公司 一种铺轨机整机长途运输装卸装置及方法

Also Published As

Publication number Publication date
EP0811721A3 (de) 2002-12-04
CN1172187A (zh) 1998-02-04
CZ164397A3 (en) 1997-12-17
DE59710826D1 (de) 2003-11-13
CA2206742C (en) 2004-05-18
ATE251693T1 (de) 2003-10-15
EP0811721A2 (de) 1997-12-10
EP0811721B1 (de) 2003-10-08
ATA96796A (de) 1997-09-15
CZ287153B6 (en) 2000-09-13
CA2206742A1 (en) 1997-12-04
CN1102978C (zh) 2003-03-12
PL320300A1 (en) 1997-12-08
AU709022B2 (en) 1999-08-19
US5778794A (en) 1998-07-14
AU2466897A (en) 1997-12-11
RU2117721C1 (ru) 1998-08-20
ES2208865T3 (es) 2004-06-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4249467A (en) Mobile apparatus for receiving and laying as assembled track switch or crossing section
RU2062313C1 (ru) Машина для ремонта или укладки железнодорожного пути
CA2149111C (en) An arrangement for transporting track panels
US4236452A (en) Mobile apparatus for continuously renewing track
US4160418A (en) Mobile apparatus for continuous track renewal
PL182972B1 (pl) Maszyna do układania toru
BG62262B1 (bg) Товарен вагон за релси
CZ296557B6 (cs) Stroj pro odstranování staré koleje a soucasné pokládání nové koleje
JP4713017B2 (ja) 軌道更換装置
JP3295213B2 (ja) 軌道突固め機械
US4270456A (en) Mobile apparatus for receiving and laying an assembled track section
CS226178B2 (en) Travelling system for continuously exchanging or renewing rail and sleeper ways
CA2103613C (en) Continuously mobile track tamping machine
PL158012B1 (pl) Maszyna do oczyszczania torowej podsypki tluczniowej PL PL PL PL PL
CZ379392A3 (en) Track packing machine
CS218575B2 (cs) Pojízdné zařízení pro odebírání a, připadne nebo ukládání kolejových jařem

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140530